200 aktivistë të sindikatës komuniste pushtojnë Akropolisin për të protestuar kundër masave drastike të qeverisë greke për të dalë nga kriza. (Foto: Reuters)

 

71 Komente

 Nuk e kane me ne ata,Ne sjemi akoma ne Evrope!

Prandaj flini gjume shqiptare!

50 vite komunizem dhe 20 vite demokraci shtrire permbys na jane bere zakon. Cohuni o popuj te evropes cohuni, por pa ne.

Çohuni, boll hëngrët qyl smiley

haha!

çohuni, çohuni,

mbaroj puna e zez,

duhet me fillu me deklaru t'arrdhunat,

 me pagu taksat

si tana shtetet e tjera t'Europes!

çfare katastrofet kombtare !

PEOPLES OF EUROPE RISE UP?

What is Europe? Dhe pastaj c'lidhje paska populli grek me popullin Estonez apo Finlandez te themi?- qe i ben thirrje te cohet? I habitshem ky mentaliteti grek per zotin, ti pyesesh a e kan fjalen edhe per shqipetaret qe i kan fqinj e duan sduan gjithmone kan ndare e do vazhdojne te ndajne te njejtat halle, do thone jo, e kan me popuj me te cilet nuk i lidh gje. Te pakten komunistet shqiptare e kishin me te gjith njerezit, jo me percaktime abstrakte si Europa, ata thoshin proletare te te gjitha vendeve bashkohuni. Kurse keta edhe komuniste edhe regjionalist, por edhe dhi e zgjebosur, edhe bishti perpjete.

Te njejtat halle? si ne rastin kur ata na qellonin me arme dhe shqiptaret vdisnin si mushkonjat? - po po, kemi patur shume halle te tilla te medha te perbashketa... ca i quajne gjenocid, e ca te tjere ura lidhese miqesie. jo per gje, po deri tani ndame(dhe jemi duke ndare) 20 vjet emigrim... vetem se shqiptari punon per grekun (dhe do vazhdoje, mesa duket).

Ah, se desh harrova dhe kete, kemi patur dhe kemi akoma nje hall tjeter te perbashket; - gjuhen shqipe (dhe popullin shqiptar), - ata duan ta zhdukin, e ne ta mbajme gjalle.

Nejse keto jan te tjera gjera qe thua ti, une flas se jemi fqinj dhe gjat historise kemi kaluar ne te njejtat etapa. Per nga pozita gjeografike, mentaliteti etj qe mund te na bashkojne mund te them se si popuj kemi shume halle te perbashketa. Une nuk shoh asgje te perbashket midis greqise fjala vjen dhe Suedise, pervec faktit qe jan dy vende qe konsiderohen te te njejtit kontinent.

po ta them une mo nje te perbashket... nuk duan ta shohin me sy shqiptarin. (psh)

 Eh iu çofte leshi drize, iu çofte. Ketyre ju duhet nje junte tjeter per nja 10 vjet qe t'i sjelle ne bina.

Keshtu eshte kur lexon Saktivisten.U bo kohe qe Soli nuk eshte ne peshk,paska dale anej na Athina.

Jo mo s'kane bere aleance me komuniret greke keta tonit, po ne fakt nje pankarte e Saktivistes aty ne foto anash draper-cekicit do i jepte pamje me te plote kauzes çonjëse pan-kontinentale.

Dmth are communists are better than komunistat e Greqise. Plus qe keta tonit bejne bejte. smiley

nuk ishte e nevojshem ta shkruanin me S ne fund  smiley

vete fjala people nenkupton numrin shumes

 

Po pse si shkruhet ne shumes? Fjala people nenkupton numrin shumes ku e perdor per njerez jo per popuj.

People- Njerez (shume njerez , psh many people)

Peoples - Popuj (ne shumes , psh peoples of europe)

nani mor nani, se u lodhet e u keputet me shpjegime

shkrova nje fjali qe per dreq nuk di se nga me perfundoi se po shkruaj pesqind gjera njeherazi

fjalia ishte: vetem nese e kane patur fjalen per kombet/popujt ....

sic shkruan ti timo

 

 nejse endrra jane mbase nuk dalin

the german people is rising up and 84% say no german money for greece smiley.

 Numri 200 eshte arketip i komunizmes apo ca? 

Si puna e 7 shaljaneve, kucedra me 7 koka, ali baba me, hmm, 7 hajdute? smiley

 

Ndoshta e ardhur kohe qe ne vend te 3 ore pune dhe 6 ore buzuk ne dite,te punoni 8 ore si gjithe bota.

Nuk ka perse bota te paguaje qefet tuaja.Paguajini vete sic bejne te gjithe te tjeret.

U kenaqa me komentet, sinqerisht. Kisha nevoje per kete qeshje sot smiley

Cohuni o popuj te Europes se na e kane fajin imperialisto-kapitalistet qe financojne egzistencen tone prej pashai duke dale ne pension qe 55 vjec, duke bere pushime 3 mujore e duke u paguar per 14 muaj pune kur vetem punojme 9-te! Cohuni se s'kane evgjitet me vaj per te lyer dhe bythen!

 Une kete shprehjen e vajit e di me kos, po mbase ne kete rast duhet thene xaxiqi?

ketyre nuk ju ka dale to uzaqi akoma, u bene keta ksenofobet tju kerkojne solidaritet popujve te tjere apo mos ndoshta ju bejne thirrje voriove, [pensionisteve]greke ne tere ballkanin dhe evropen,   hajt , se per nje pesevjecar ate xaxiqin e atij mustaqelliut do hani dhe do hiqni merimangat prej.. po ishalla pastroni dhe merimangat e truve .

People of Greece, WORK!

Ka dy realitete ne Greqi, sektori privat dhe sektori publik.  Ne sektorin privat jo vetem punohet, por me ore te gjata dhe me pak te paguar se koleget e tyre ne Europe, nderkohe qe cmimet nuk variojne aq shume.  Ndersa sektori publik eshte i mbi-inflacionuar.

Kesaj dikotomie i shtohen probleme te tjera, kronike.  Nepotizem partiak kronik me korrupsion ne mase.  Mbipunesim ne sektorin publik si rryshfete politike per aktiviste te partive kryesore.  Dhe ky fenomen eshte i vjeter. 

Korrupsion shume-dimensional ne sistemin e taksave.  Pervec mos-pagimit, pazarlleqet qe bejne taksmbledhesit neper biznese.  Ke per te paguar (ta zeme) 50 mije euro, me jep mua 20 dhe u lame.  Shteti merr zero. 

Problemet jane gjithashtu strukturale ne nje ekonomi qe mbi-shpenzon ne buxhetin e mbrojtjes.  (Ne mes te krizes, Franca dhe Gjermania i kerkon Greqise te bleje x, y objekte ushtarake.)

Per nga struktura, ekonomite e vendeve si Greqia nuk mund te bejne konkurrence me vende si Gjermania me eksport industrial te larte, ceteris paribus ne shifra te detyruara inflacioni.  Eshte thjesht e pamundur.  Mjete te tjera si zhvleresimi i monedhes, nuk ekziston.  Nga kjo ane mund te behet krahasimi me ndryshimin midis shteteve ne Amerike, psh Alabama nuk mund te konkurroje me New York-un, apo te bashke-ekzistoje, pa ndermjetesine e qeverise federale.

Por ri-strukturimi i ekonomise eshte i pamundur perbrenda BE-s ne mungese te tarifave per vendet anetare. 

Problemi i borxhit te jashtem, dhe deficitit eshte problem i gjithe BE, perjashto Gjermanine (qe eshte eksportuesja me e madhe ne BE.)  Edhe ne US, borxhi u konsiderua nga H. Clinton si nje ceshtje e "national security."  Ne nje dokument konfidencial te IMF, US vazhdon te ruaj AAA rating por me disa "rezerva."  Problemi i borxhit eshte madhor edhe ne Japoni, me ndryshimin qe ne krahasim me vendet e tjera ne Japoni, huadhenesit ne shumice jane nenshtetas japoneze.

Shto ketu dhe lojen e madhe te Hedge Funds, dhe presioni qe u behet sipas "basteve".  Ne Portugali pasi e ulen noten e borxhit sovran, forcat politike ne vend u indinjuan ne solidaritet.  Si ndryshon ekonomia, pyeten, ne nje dite te Marte?  

_____________

Keshtu qe Greqia do ndermarre masat e rrepta, dhe eshte e kuptueshme qe do kete protesta (me apo pa draper e cekane.)  Se ne me te pakten, efekti i pare eshte rritja e papunesise.  Qeveria greke, por dhe qeveri te tjera jane perballe nje dileme: si te krijohet balanci midis masave te rrepta, dhe ne te njejten kohe te krijosh rritje ekonomike qe ne fund te fundit te paguhet borxhi i marre?

Nderkohe qe "elefanti i madh" eshte ne mes te dhomes por akoma s'kane mendje ta vene ne kopshtin zoologjik: monetarizmi si mjet i rritjes se ekonomise ne keto 30 vjetet e fundit ka keto pasoja.

PS: Kristida, pergjigja s'ishte per ty ne vecanti, por ne pergjithesi per temen.   

Nigjo, pavaresisht ndihmes prej 110 miliard, qe perfitueset finale jane kryesisht bankat gjermane(si kreditore, ketu i fle lepuri Merkelit), Greqia eshte teknikisht e falimentuar, vetem po spostohet me tej kapitullimi, sepse sic dihet:

- raporti    'borxh i akumluar' / GDP = 115 %                                             

- raporti          'deficit bilancit' / GDP = 14 %

Rimborsimi i borxhit ka mesatarisht(gjitha skadecat) nje interes reth 7 % vjetor, ndekohe GDP eshte -4 % per 2010. Me planin dietik qe do merret ka per t'u tkurrur akoma me shume ekonomia, recession i thelle, ndekohe me pagu borxhet nevojitet nje rritje GDP te pakte 7% ne vit ... ketu do jemi, keto borxhe s'kane me u pagu kurre...

Nderkohe, plasi nga Spanja ...smundje ngjitese nepermjet Mesdheut...

 

Ne nje fare menyre, qe u permend edhe ne emisionin qe solli QafirA, borxhi eshte bandaid.  Ristrukturimi i borxhit do kishte me shume efikacitet.  Mjet tjeter, falimentimi, bile A Smith ka sygjeruar per nje mekanizem legal qe lejon falimentimin e kombeve:

"A fair, open and avowed bankruptcy is always the measure which is both least dishonourable to the debtor, and least hurtful to the creditor."

Por problemi me falimentimin eshte se sic e permende ti, semundja eshte ngjitese dhe me permasa te medha.  Pervec PIIGS, vjen Anglia dhe me radhe.  Sipas parashikimeve, ne 2050 borxhi ne US do veje 300% i GDP. 

Fenomeni eshte sistemik.  Pa ndryshim struktural ne sistem, nuk ka zgjidhje pozitive afatgjate.  

Po shkohet ne shoping,  kundrejt nje tregu ku do shiten e blihen shtete/kombe, sepse kur nuk paguhet, kreditori te merr cka ngel, konkretisht, dikush do behet pronar i ri i ekonomise se shtetit ne fjale duke u fut ne poses te aseteve financiare e reale ... ose nje trasferim total pushteti, pa leviz guret e shahut.

Greket kane shitur perdorimin e aeroporteve dhe autostradave tek Goldman Sachs dhe JP Morgan per kredite qe kane marre.  Praktikisht kane shitur pjese te aseteve kombetare te tyre.

Per nga struktura, ekonomite e vendeve si Greqia nuk mund te bejne konkurrence me vende si Gjermania me eksport industrial te larte

Varet per cfare konkurence eshte fjala. Se, p.sh., nese Gjermania di te beje makina me mire se Greqia dhe i eksporton, Greqia ben me shume (e me te mire) vaj ulliri se Gjermania dhe e eksporton. Apo industria e turizmit qe eshte shume me e zhvilluar ne Greqi, etj. etj. E njejta gje me shembullin New York vs Alabama. NY mund te kete avantazh me prodhimet financiare, po ama AL prodhon e eksporton me shume karkaleca deti smiley

Goxha anekdote kjo, me pelqeu. Shtoji dhe nje frape dhe jemi ne rregull smiley.

Ah jo, frape eshte e importuar ne Greqi, me c'di une, se prodhohet nga Nescafe smiley

u mbyll rubineti i  miliardave $$$ per bazat USA, dhe ndihmave gjate luftes se ftohte.

evropes ja futen nja 2 here me llogarit fallco per tu fut ne euro dhe po ja fusin prape duke mare nje interes te ulet(5%) me garancit  e leshit qe ofrojne.

Gabelve te evropes, po i the te verteten ne fytyr nxehen

Po nuk ishe nga ana e atyre je Armiku i tyre.

Pale se ca mendojne Gysi, Lafontaine apo Martine Aubry kur shofin kshu fotosh. Mosni mor dreqer se na felliqet fare. 

People of Greece, WORK!

Hehehe..nqs e sheh TV Ontario-n (The Agenda me Steve Paikin) ke nje debat televiziv mes Eric Margolis (cunit te Nexhmie Zaimit) dhe nje profesorit tim te ekonomis, Theodore Tolias. Margolis e ben psikologjine kombetare te atyre pistil duke thene me pak fjale: jeni popull zhakobin.

Qafir, kur eshte ky debati, se e shoh The Agenda (megjithese ketej nga nahija jone frenge nuk quhet TV Ontario) po kete debatin nuk e paskam kapur...a perseritet?

 Pertej te majtes dhe te djathtes shterngo rripin thanas!

Ne te gjitha kushtet qe i ishin vendosur Greqise nuk pashe askund te flitej per ulje te shpenzimeve ushtarake. Keta gabelet jane gati te ulin pensionet e pleqve dhe te vazhdojne rivalitetin ushtarak me Turqine.

Parti, Enver, jemi gati kurdohere!

Rroft Enver Hoxha!

Po ti nuk e more vesh qe do blejne kete muj 6 frigata nga Franca, nderkohe buxheti i Ministrise te Mbrojtjes mbetet ende sekret shteteror?

Ne te gjitha kushtet qe i ishin vendosur Greqise nuk pashe askund te flitej per ulje te shpenzimeve ushtarake

smiley Viva la Military Industry.

PS: Ai Eric-u na ra kokes edhe neve.  

Neve, kujt moj? Amerikanve?

 Shqipove mer lol.  Une te flas me "neve" per meme-njerken? smiley.

Se per pak na habiti eriku.. Pastaj te flasesh pse mos te flasesh, e ke pare ate filmin blind side ti? Njashtu..

 Mos u çudisni djema, se ne kete kohe krize, partite e paprovuara apo ekstreme siç i quajne, po fitojne pike dhe vota me shume se ne vitet e meparshme. 

A ka vlere te shtrohen pyetjet se:

Cilet e moren borxhin ne Greqi?

A u pyet populli, punetoret, sindikatat, te varferit, kur u mor borxhi?

A ka patur Greqia sovranitetin politik ekonomik per te parandaluar borxhin?

A do ta paguajne borxhin Grek ata qe vendosen ta marrin kete borxh, apo ata qe me teper perfituan financiarisht prej borxhit dhe prej "lifestyle-it" grek?

Qe nje mentalitet (konsumi, etj) te avancoje e te behet dominues ka nevoje per nje aparat ideologjik. Cila shtrese e atij populli e ndertoi aparatin ideologjik grek, ciles ideologji i perket ky aparat.

Spanja, Portugalia, Italia e Greqia - A jane keta vende "europiane" ne sensin hegjemonik gjermano-franko-britanik?

Sol, je cun inteligjent dhe te vleresoj, por pergjigjen e ke ne gjenezen e sistemit:

Populli bo zgjedhje demokratike dhe zgjedh perfaqesuesit e vet, te cilet kane mandatin per  te vendos edhe per te tilla gjona, kshuqe per te huajt eshte nje entitet i vetem(qytetar - gjer tek presidenti), rrjedhimisht faji eshte i shtetit, i cili eshte nje organizim shoqeror (me kuc e me mac) mbi nje territor te caktuar.

The market is a great servant, but a lousy master, tha.

Ti ben shume mire qe i shtron pyetjet por sinqerisht qe mendoj qe, thelle-thelle ti i di vete edhe pergjigjet:

  1. Borxhin e moren perfaqsuesit e Qeverise, te zgjedhur me vota te lira nga populli Grek.
  2. Nese per cdo gje do pyetej populli, puntoret, sindikatat, te varferit, grate shtepiake dhe kalamajt ne cerdhe, asgje s'mund te behet, asnjehere, dhe vendi shkon ne kaos. Prandaj populli, puntoret, sindikatat dhe te varferit (por jo kalamajt ne cerdhe) shkojne ne zgjedhje dhe votojne per personat qe ata mendojne do jene me te miret per te drejtuar vendin, qofte ne politikat e brendshme, te jashtme, sociale, ekonomike, etj. Ky sistem ka funksionuar keshtu per shuuume vjet, ne mos gabohem, apo jo?

    Me duket po "harron" qe shume nga keto borxhe u moren per te bere te mundur programet sociale per te ndihmuar punetoret, sindikatat e te varferit. Si mendon ti, cfare pergjigje do jepnin keta nese ju behej pytja: "Do jua shkurtojme moshen e daljes ne pension, dhe do jua rrisim asistencen qe te paguheni edhe kur s'punoni - por do na duhet te marrim borxh. Si thoni, c'te bejme?" - si mendon ti do ishte pergjigja? Une per vete e di... .

  3. Cfare do me thene me kete pyetje? Kush ja ndaloi sovranitetin Greqise, Turqia apo Shqiperia? Apo mos Amerka i vuri koburen ne koke e i tha "shpenzo me shume se te ardhurat qe ke dhe merr borxh"? Sinqerisht besoni ne keto teorira konspirativo-revolucionare?
  4. Varet nga lloji i borxhit. Ka borxhe me afate te ndryshme. Borxhet shteterore paguhen ne disa menyra, njera prej tyre eshte rritja e taksave qe mund te behet ose menjehere, ose me vone. Nderkohe, ka "borxhe" qe ne fakt jane "reverse" (s'po gjej dot fjalen Shqipe), p.sh. programi i madh social ne Amerike "Social Security": ne brezat e tanishem qe punojme, paguajme taksen ne SS ne menyre qe te paguhen ata qe jane ne pension momentalisht.

    Sipas teje, kush perfitoi financiarisht prej borxhit dhe lifestyle-it Grek?Prej borxhit perfituan te gjithe, si qeveritaret, administratoret, punetoret, sindikatat, te varferit (dhe kalamajt ne cerdhe). Mosha e pensionit, p.sh. s'eshte vetem per ata qe hodhen firmen per borxhin, por per te gjithe, po keshtu edhe asistenca sociale, etj. etj.

  5. Per cfare aparati ideologjik e ke fjalen? Sikur funksionon nje i tille ne Greqi, quhet demokraci parlamentare. Ne fakt eshte ideologjiko-praktik. Dhe populli Grek e ka aprovuar dhe e aprovon sa here behen votimet. Sigurisht qe ka edhe nje pjese te popullit qe kane ideologji tjeter, si ata 200 petritat qe i benin thirrje zgjimi popujve te Evropes, por shumica fiton.
  6. Sens hegjemonik? Nuk e di me c'kuptim e ke marre fjalen hegjemoni, ndoshta me ate qe e kemi pas perdor para 1990-es? Se ndryshe pyetja s'ka kuptim. Hegjemonik do te thote udheheqes.

Taljont thone, 'lacrime e sangue' -  tamam e gjetur per Greqine per vitet e ardhshme dhe domosdo komshiu shqipo s'ka pse te mos merakoset, ku atje jane qindra mije emigrante...

po nga ana morale atyre t'u bohet mire, te zhytur ne m...t gjer ne fyt, shohin akoma yjet ...

Kurse ne boten anglo, shprehja eshte 'Blood, sweat and tears'...dhe patjeter qe ka efekte per ne me gjithe ata emigrante qe kemi ne Greqi. Po ashtu per ata qe kane dijeni me te qarta, si eshte gjendja e bankave greke ne Shqiperi? Nqs bankat meme kane probleme, si i behet halli depozitareve shqiptare?

Te shohim a do kete efekt 'ngjites' kriza greke megjithese faktoret qe prekin Portugaline, Spanjen dhe Italine jane te tjere. Tani kane filluar t'i quajne vendet 'Club Med' ne rastin me te mire, dhe 'PIIGS' (Portugal, Italy, Ireland, Greece, Spain) po akronimi shqiptohet njesoj si 'pigs' - 'derra' ne rastin me te keq. Eurozona eshte ne rrezik nqs edhe vendeve te tjera ju dridhen leqet. Te shpresojme qe nuk do ndodhe...

Eurozona eshte ne rrezik

Eurozona (dmth ato vende qe kane adoptu Euron) ka 50% probabilitet vdekje. Eshte me shume se ne rrezik.

 Sapo lexova qe qeveria gjermane eshte hedhur ne gjyq, per pjesemarje ne ndihme te Greqise. Padia ka pak shanse te pranohet, por gjithsesi tregon se cfare mendon populli gjerman. Uff, po sikur Karlsruhe ti japi te drejte paditesit?!!!

akoma jo, te premten mund te ndodhi. por ministrja e drejtesise thote qe s'ka schance per te pasur sukses, paditesit nuk mund te vertetojne dot qe u jane prekur te drejtat e tyre. megjithate do ishte mire sikur te pranohej padia (kete te fundit e them une, jo ministrja)

Po ja supozojme se u cuam, cfare pastaj? Do sjellim socializmin? Po a nuk e permbysem kete sistem si jo-funksional, deshtak dhe anti-njerezor para 20 vitesh? Borxhi grek nuk eshte thjesht faj dhe pergjegjesi e shtetit, qeveritareve, por edhe atyre punonjesve, te papuneve, pensionisteve apo studenteve etj. qe megjithese te ardhurat nga ekonomia i kishin te vogla kerkonin sherbime dhe investime te medha. Qeveritaret vetem i jane pergjigjur pritshmerise se popullit. Nuk mund te dilte asnje politikan dhe te thonte, "popull i dashur, trim dhe i pamposhtur grek, duhet ta rrudhim doren pak ne shpenzime, si psh. ushtarake, universitete, pensione te shqiptareve qe deklarohen grek etj. pasi te ardhurat e shtetit jane te vogla dhe nuk ja dalim ndryshe vetem se me borxh", pasi nuk do ta votonte njeri.

sa interesante eshte te besh vezhguesin distant ndaj ngjarjeve qe hedhin ne diskutim falimentimin e vendeve, dhe te popujve smiley

Nese pas lufte u vendos nje lloj konsensusi ekonomik, qe ruante nje lloj shperndarje dhe nje lloj pabarazie me te zbutur, qe te mos lejohej me degradimi qe coi ne dy lufterat e medha, qe nga fundi i 70-ave e ketej nuk po e vret me njeri mendjen per kete muhabet. Nderkohe qe "the gap" tashme eshte shnderruar ne hon, dhe pabarazia ne nivel global s ka nevoje per komente. Gjeni grafiket per te pare se si ka ecur sasia e kontrollit ekonomik te top 1% te popullsise ne vendet e pasura... Pabarazia ne keto nivele, individuale, shoqerore, kombetare etj, e perqasur me kete lloj cinizmi nuk di ku mund te shpjere.

Sa per greket, nuk besoj se jemi aq larg sa te mund t'i lejojme vetes gezim te madh... (dhe me larg nuk nenkuptoj as gjeografikisht, as kulturalisht, por afer ne sensin e situates politiko-ekonomike)

E di ti e dismiley

Pabarazia ne keto nivele, individuale, shoqerore, kombetare etj, e perqasur me kete lloj cinizmi nuk di ku mund te shpjere.

Ore si eshte niveli i taksave ne Greqi? Te ulta, te larta? Administrata a eshte e fryre? Per shendetsine a paguhet dicka apo eshte komplet falas etj?

Administrata eshte super e fryre.10% ( me shume se 1 milion njerez) e popullsise punon ne administrate nderkohe qe ne Shqiperia kjo esht 3.5% dhe ne SHBA 1%.

Shteti ne Greqi paguan me rroge pervec vorioepiroteve ne Shqiperi,vlleheve apo gjeorgjaneve,  edhe prifterinjte!!!

Per shendetin mesa di une nuk paguhet gje.

Niveli i taksave nuk eshte i ulet,por asnje nuk paguan taksat,pra envazioni fiskal eshte shume i larte.

Nqs bankat meme kane probleme, si i behet halli depozitareve shqiptare?

Mbahu nene mos ki frike, i lekt ne Shqiperi-ikesmiley Dividenti(aka fitimi) nga Shqiperia i shton jeten atyne nenokeve ne Greqi. Por Fullani betohet per shpirt te nenes, qe depozitat e Shqiperise nuk fluturojne. Se si u del hesapi bankave atje qe i lejne me u kalb 40-50% te totalit te depozitave pa u transformu ne kredi, une nuk e di. Si duket i rrasin ne bono thesari te Ministrise te Romancave, dhe i pagujn shqipove naj interes nominal.

Ore Solidaro,

Si ka bere gerqia pa ty gjer sot?

Ka marre pare nga SHBA ne kuader te Luftes se Ftohte(i vetmi vend jokomunist ne Ballkan),ka marre pare nga BE ne kuader te shtrirjes se BE ne Ballkan,ka cook-ur financat per te hyre ne Euro.

Pastaj si jevgj qe jane kujtuan se jane komandante dhe filluan ti japni urdhra Amerikes dhe mend Europes.

Tani qe mbaruan burimet nga SHBA dhe pjeserisht nga BE dolen problemet!

Jevgjve grek u qafsh hallin ti Solidar, se per nga HD index jane m'rregull ata. Po nejse xhanem, muhabet kafeneje eshte ky, s'behet pa anekdota e ngjyrosje.

Ehe ne rrugell jane po me ca eshte financuar ky zhvillim mendon ti? Sa ka qene ky indexi ta zeme mba luftes se dyte botrore dhe asaj civile ne Greqi? Sa ka qene para 1981?  Sa greke emigronin ne Amerike e Europe Perendimore gjate viteve 60-70? 

Sa me pelqe dominoja..

Kesaj rradhe me duhet te "jem dakord" me greket, pavaresisht "keqardhjes" time.

"Popuj te Evropes cohuni!". Edhe ne si popull i Evropes duhet te cohemi kunder kesaj klase politike qe 24 ore ne cdo mjet te mundshem komunikimi na cmendi me propaganden e "integrimit europian". Sepse politikes sone i eshte mbushur mendja se po nuk u integruam ne Europe, ne jemi te mbaruar dhe njerez pa vlera.

Duhet te cohemi per t'i thene politikes sone qe e kemi per turp te hyjme ne te njejtin thes me plehrat greke, qe kane 30 vjet antare te BE dhe 7 vjet antare te Euros. Na vjen turp kur ju kerkoni te na identifikoni me keta jevgj qe rrojne me parate e te tjereve.

Per nje gje me vjen mire, qe parashikimi im i ketij fillim viti po materializohet. "Greket do vrasin njeri-tjetrin" - haleluja! Eshte rasti per te thene me ze te larte: "Zoti eshte i madh"

E vetmja menyre per te shpetuar greqin eshte '97 Shqiptare, jo lufte civile e merfillte.

Ka me shume se 20 vjet qe bilanci grek eshte fallsifikuar.Edhe ne periudhen e hyrjes ne euro, kane fallsifikuar bilancin, kete e kane pranuar qeveritaret grek para 5 viteve.

Qe kur kane hyre ne zonen euro, kane kerkuar vetem menyra per te marre borxh, pa vene ne llogari se si mund te lahen keto borxhe.

Nuk ka marre asnje euro borxh per vepra te medha, apo investime ushtarake, bankat ( keto duan te dijne gjermanet, pse bankat ishin kaq te gatshme te jepnin borxhe greqis, me nje ekonomi jo te zhvilluar,e me nje rritje ekonomike modeste) i jepnin borxh qeveris greke me deshiren me te madhe, edhe ne ato momente ku mbase qeveria nuk kishte nevoje.

Jane miliarda euro qe kane fryre kasat e e grupeve financiare, dhe greqia kerkon ndihme sot nga BE.

Kerkesa qe i beri Obama znj.Merkel , thuhet nga disa ekonomiste, vinte nga kerkesa qe i kane bere bankat Obames, o te ndihmohet greqia, o edhe Spanja, Portugalia, Irlanda krize financiare.

Gjermania nuk e vret mendjen fort, ka edhe nje ide tjeter, te krijoj nje euro benelux, me Francen e vendet e ashtuquajtara benelux.

Lufta eshte midis grupe bankieresh te fuqishem dhe Gjermanis e Frances.

Veshtire se Gjermania jep ndihmen pa nje levizje radikale ne greqi.

Shtypi Gjerman eshte kunder ndihmes.

Peoples of Europe?- eshte  titulli i ndonje kenge apo thjesht greek english?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).