Në një pikë biem të gjith dakort ky kuvend në ditët e sotme nuk funksjonon.

A do të ishte më e drejt që shqipatrët të rithirreshin nga Presidenti për të zhbllokuar vendin dhe organizmin më të lartë ligjvënës?

Në këtë potere turmash mes 200.000 apo 20.000 protestues a festues.

A do të ishte e drejt që sovrani të thirrej  për gjykimin e tijë?

31 Komente

Po, por po te kishim president dhe jo kukull. S'di te kete bere ndonje gje ky presidenti, qe te kete rene ne sy. Jo me te beje kete.

 

Po kur e bete vares dekoratash me kushtetuten e 2008 prisnit ndonje gje tjeter?

Maksimumi qe mund te beje Topi eshte te organizoje nje ndeshje futbolli midis pozites dhe opozites. Thjeshtesia e motos se tij eshte gjeniale. Problemi eshte me ju qe se shihni. Mafishe me qofte, ene i birre Tirona te ftofet.

Ehe neser nga ora 6 do shperndahet.

ky parlament nuk funksionon, e ca pastaj? kjo dmth qe duhet shperndare? dmth qe sa here ti teket opozites (cilado qofte) te bojkotoje parlamentin, te shperndahet parlamenti dhe te shkojme ne zgjedhje, dmth qe shqiperia te jete ne menyre permanente ne fushate zgjedhore. kush i ka kto ide mer amon? dhe pyetja e fundit po qe se me ndihmon dot njeri, cer lesh me shtyn mu t'harxhoj 90 sekonda te cmuara per tu pergjigj te nje teme si kjo?

 Nuk ka arsye t'shperndahet Parlamenti. Per cfare?

Sepse nuk hyjne robt ne parlament?

Presidenti nuk mundet te gjykoje eficencen e parlamentit. Ky parlament nuk po ben shume pune, por nuk eshte per Presidentin me vendos ca eshte "shume" pune apo "pak" pune!

Plus qe fillon edhe Botnori tani! smiley

Pse nuk fitoi zgjedhjet Edvin Psikopati s'do i vihet flaka Shqiperise!

Mire e ke ti po a e di Topi se eshe president?

Topi nuk eshte bo President me u mor me ju budallenjte por me bo noj dore leke,pse i nxirrni grate ju ne greve ca faji ju ka Topi.

Parlamenti nuk duhet shpernda se prape po ato majmune do hyjne brenda. Parlamenti duhet bombarduar me deputetet e te dyja paleve brenda dhe pastaj te shpallen zgjedhjet e tjera. Ne ket rast edhe Edi fiton se nuk osht vete deputet.

Parlamenti nuk duhet shpernda se prape po ato majmune do hyjne brenda.

smiley

Topi s'ka asnji pushtet juridik per me shpernda Parlamentin, se perndryshe dhunon Kushtetuten.

qani hallin e Edi Rames ju, qe veç me lejet e ndertimit qe i ka shit ndertuesve te Tiranes, asht nder milionerat ma te pasun t'Europes.

Dhe ktyne parlamentareve grevista, qe kan harru se ju asht tha pjata nen E. Hoxhen, qe kan harru se i kan rrite fmijte me çilsa ne qafe, shkojne sot e shkarraviten rrugeve te Tiranes te pagum 1,6 milion lek ne muj tash nji vjet me ata rrogat qe u pagun qeveria, tuj manipulu popullin ton debil.

ça bajn mediat ? ku jan gazetaret, pse s'mund te hyjne mediat ne çadrat e tyne, ça fshihet aty mbrenda ? A thu kan fillu me hanger mish e me pi birre ne midis te greves ?

.. cfare ndryshimi ka kryengritja e deputeteve te 48-s me keta te 2010, ne sensin demokratik te ceshtjes???

Presidenti eshte per te zgjidhur ngerce te tilla. Po te doje ai, e zgjidh.

Po presidenti deri tani s'ka kthyer mbrapsht asnje nga ligjet qe Gjykata Kushtetuese i ka kthyer. Dmth, presidenti ose s'e njeh fare Kushtetuten, ose eshte i varur ne masen 100% nga Berisha. E di qe eshte i PD e normalisht nje varesi duhet ta kete me doemos, por jo 100%. Sido qe te jete, presidenti yne e ha buken kot. Dhe kot e hane buken edhe parlamentaret e tjere, sepse gjithcka aty behet ca thote Berisha. Keshtu qe gjeja me e drejte eshte qe ky parlamend te shperndahet. Jo se pretendoj te shperndahet vertet, sepse realiteti eshte realitet. Por qe e meriton, e meriton. Per ta ngritur nje karton jeshil apo te kuq sa here te thote kryetari, ate e ben cdo shqiptar, me 50 euro rroge ne muaj. Rrezik edhe majmuneve ia meson ta besh, por besoj se ushqimi u kushton me shume. 

Prsidenti nuk ka te drejte te shperndaje parlamentin, por ka mundesite 100% te zgjidhi situacionin. Si?

a) me nje tryeze paqetimi me objeksione konkrete, alternative ligjore, keshillim dhe deklarate zyrtare per qendrimin e Presidences, jo te presidentit, jo show.

b) Ne rast te mos zgjidhjes, nenkuptohet qe palet jane te papergjegjeshme dhe sovrani popull ka bere gabim ne zgjedhje, pra i kerkohet Atij ta rishikoje vendimin e tij, pra ta zgjedhi edhe nje here perfaqesuesin e tij, per aresye sepse perfaqesuesi i tij po con ne kolaps shtetin dhe te ardhmene e femijeve te tij. Keshtu presidenti kercenon me doreheqje si akt sublim i Tij ne favor te popullit dhe shtetit, ne prag te anarkise ligjore e morale.

 

Dakort me llogjiken tende, por per te qene realist, duhet qe dikush (e kush tjeter pervec Birishes) ti thote ketij Tope -topesit qe je president i shqiperise, sepse ai vazhdon te mendoje e veproje si me qen nje qen besnik i PD-se. Kujton se ai post te cilin e kane vendosur eshte me dhone dekorata e me fut ndonje lek ne xhep nga disa te drejta qe ka si ne rastin e uljeve te denimeve per ata/ato qe jane neper burgje.

 Mendoj, se problemi nuk eshte ne se duhet shperndare apo jo Parlamenti.Problemi eshte  i thjeshte dhe i madh njeheresh.I thjeshte; ne Shqiperi , me shume se ne cilindo vend, votat vidhen me skeme shteti. 

I madh;Do arrijme qe kete  ta pohojme  me ze te plote?

Zgjidhja? mund te kete shume por  po sjell nje rast te perjetuar ne feminine time.

Nuk njifej vjedhja ne fshat.Por nje mbremje humbi nje viç.U  rraf  mendimi prej te moshuarve dhe te urteve  si tradite e "qeverrisjes  vençe".si u studjuan dhe mbi ate baze  u perjashtuan te gjithe mundesite,  per rrembim prej  ujku.Ajo kafshe le gjurme te shumta.Mbetej  dore njeriu.

Ndoqen gjurmet, ne disa prej rrugeve  hyrese drejt banesave.Ajo menyre e imte  kontrolli i shpuri tek kasollja e... Ademit.Dhe aty pane se "ujku" ishte vete Ademi.Gjeten lekuren e viçit, te futur ne nje "kuti" derrase.(sigurisht pa kode)

 Te urtet e Pleqesise,  ku kryetar ishte xhaxhai i Ademit, si e pleqeruan   vendosen si denim  varjen e lekures ne qafe te tij dhe shetitjen neper rrugicat e fshatit.Ne femijeve na dhane  disa "skatoleta" ( teneqe te konservave, mbetur prej ushtrise italiane) qe i lidhem me tel dhe benin zhurmen karakteristike, duke i hequr zvarre e pas Ademit. Kaqe i bene Ademit dhe  asgje tjeter.Te nesermen Ademi iku e nuk u pa kurre me ne fshat.Dhe  fshatit nuk i ndodhi me asnje vjedhje, ... gjer diten qe e bene... Kooperative.

 Plot  tre vite  ne ate menyren e re, me kolektivitet, u bene te gjithe  Ademe.Si kudo...!  

Si rezultat nuk e dhe zgjidhjen per tere fshatin qe vidhte

Kur u prish kooperativa dhe gjithe hadutet ( kooperativistet) me pas ndane tokat, nese i kane ndare sipas te zoterve, a ja mban me dikujt te vjedhi ne pronene e tjetrit?

Problemi eshte se ne jemi tani ne nje gjendje psikologjike ndermjet kooperatives kolkoziane dhe shtetit te prones (shtetit kapitalist).

Me pak fjale nje amalgame hajduto-bajraktarizmi tipik ballkanas.

 

 Por ne kete rast po flasim per vjedhjen e votave. Zgjidhja me duket se eshte idealja, ajo qe po kerkon te beje PS-ja.

 

Te jemi realiste. Berisha e ka ne dore zgjidhjen.

 ...E kjo eshte nje tjeter mesele edhe me e madhe se e kutive .Ndaj te rezervohemi, kur na hip dallga  te qeshim ..me fatin tone te ZI ! Apo mos gaboj mik keiendi?

 

Pak a shume, drejte!

 

Nuk shperndahet parlamenti se mbi 200 komisionere te PS shite votat dhe moren nga 20 milion leke secili.

Nuk e zgjidh asnjoni kete pune? Ta hedhin ne Referendum,e zgjidh populli,ti shtrohet pyetja: Te hapen kutite?

-PO

-JO

 

    Nuk e di ne cilin Land jetoni aty, por  e dimire fort qe se paku ne Niderzaksen nuk mund t`ja ofrosh as nje fshesaxhiu kete lloj referendumi, me teme:"Eshte  mire apo keq, te shesish voten e tjetrit/ose  eshte mire  vjedhesh apo jo"? 

E sheh paske te drejte ti qe nuk e merrke vesht kete pune se nuk paske qene ne Gjermani por ne Niedersachsen,e ke nigju ate shprehjen ta bejme Shqiperine si Evropa dhe ketu eshte por eshte ta bejme Gjermanine si Bayerni.

Parlamenti te shperndahet dhe te mos mblidhet me. Presidenti, dhe ai te kepuse qafen gjekundi e te shkoje te vaksinoje lopet fshatrave; se per asgje tjeter nuk eshte ai. Eshte presidenti me i leshte i Shqiperise. Me i leshte se Haxhi Lleshi, me i leshte se Salias Berishovic, me i leshte se Mejdani, Mojsiu, bile me i leshte edhe se vetja e vet. Pervec qe eshte dhe gjeja me e panevojshme.

Shqiperia t'i jepet grekut, dhe zgjidhet dhe ceshtja e vizave njehere e mire.

 Zotrules te jap te drejte  per gjithe ate inat me presidentin.Po lene rehat  te shkretin.Gjynah!Te prehet .."ne menyren  institucionale.."

 Ndersa per me ju dhene grekut, kadale pake.! Te ngerohemi nji here ne "zjarrin brenda tyre", mandej tu pa tu be.E rujtem "ca uje" me fik nonji haverr qe  mundet me mar  se lartmi.Keshtu mendoj, duke respektuar mendimin Tend.  

Po ca lesh ruajtem o aman... ai po e ben pellembe e varreza, s'la pleq e femije pa zhvarrosur e pa i bere ushtare greke. Dhe shkon e ja miraton ligjin diten e pavaresise atyre... ky qelbesira jone u bente dhurata feste, e ata na e kthenin me iso qe do na pinin gjakun.

PS: ceshtjen e ujrave e kane cuar ne Strasburg putanat, nese nuk e ke degjuar. Do vendose Strasburgu tani per te. Dhe si tha greku? - te vendose Strasburgu, pune e madhe ca ka vendosur gjykata shqiptare. Ja ku e ke dhe 8:2shin brenda. I ke armiqte ne fronet me te larta, or Tunxh; prandaj poshterohet ky popull nate e dite nga te gjithe.

 ..Jo keshtu more Çuna, jo keshtu! Ruani rezervat jo "per mes vedit" se ka boll greku per asi punesh.E po u sosen te grekut  hidhemi bre deri pertej me skafe....

    Te siguroj o zotrules qe Erl nuk te ka kuptuar fare ne ato  qe ti the.Ka kujtu se e ke pernjimend.Dhe ti pastaj harrove menyren ne debat me te  atyre te flamurit perbri dhe drejt e ne "rovole"...

Pa me thoni ore djema si dondjeheshit ne se nje "kocogrek"(po nuk e dini kete fjale me pyesni !)te dinte shqipen qe flitet ke Brraka,( kete qe po perdorni mes jush)  dhe te lexonte ato siper?

Nuk kane vlere sa ndjeni, kur ju kendojme .... si flisni ! 

 Miqesore merreni !

Po he o derbardhe, direkt te permendin motrat keta felliqesira? prandaj nuk kam per t'ja lene ne asnje menyre. bile po te them qe ta kisha perballe do e kisha rrjepur si greku ata alvanoset qe kendonte te ajo parada. nuk di ai te shprehe zemerim apo mospajtim ne menyra te tjera? pune e madhe qe nuk e kuptoi, duhet te dale te flase si kafshe tani? kafshet i cojme ne hell ne. dhe sigurisht qe nuk e harrova menyren e debatit, dhe nuk ka te beje fare ky flamuri ketu, asqe dua t'ja di se c'flamur del, plehra si puna e tij qe dalin e ofendojne njerezit kot me kot se jane idjote vete, ashtu e meritojne, bile dhe me keq se aq.

dhe ja qe i ka ndenjur komenti tre ore te mira aty, derisa e pashe une. na rrofte qe kemi admine dhe moderatore ne pastaj.

... Kush ndergjegjesohet per nje gabim te bere, hedh hapin e pare drejt shpetimit...

 te shperndahet pasi ta shpalle shqiperine mbreteri dhe berishen mbret.

Pataj te hapen tynelet e ushtrise ne permet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).