Pashë së fundmi Albaniantourism.com. Kishte mjaft informacione mbi vendet që mund të vizitohen në Shqipëri po askund nuk shkruhet se si të arrish në atë vend.

Do të më interesonte se si udhetohet nga Tirana për në Apolloni, Oricum, Byllis, Amantia, Theth, Boge, Ardenicë, Voskopojë e fshatra të tjerë turistikë kur nuk ke makinën tënde. E ka provuar ndonjëri?

7 Komente

Fatkeqesisht, mundesia per te marre nje makine me qira eshte shume e vogel, ose nje gje e pamundur. Kjo sjell konsum kohe per nje turist, qofte ky edhe shqiptar.

Ndoshta ky lloj biznesi do marre per mbare ne nje te ardhme kur te plotesohen legjislacionet qe mbrojne kete lloj aktiviteti.

.... mundesia per te marre nje makine me qira eshte shume e vogel, ose nje gje e pamundur....

 

Aspak e vertete, ka te pakten nja 5-6 agjensi qe ofrojne makina me qera. Jane te shtrenjta, por po ta mbajti xhepi i gjen te gjitha.

www.europcar.com ka dhe me 30 Euro ne dite, ne varesi te promovimeve ne fuqi, po makinat jane te reja dhe ata jane korrekte. Me lire se kaq vallai ....vetem nje gomar ben.

Me ka ik nga mendia se ku e kam lexura,por e mbaj mend qe e kam lexuar.Nje i huaj kishte shkuar nje udhetim neper Shqiperi dhe nje pjes qe me kujtohet ishte"Per te shkuar ne Theth shkohej vec me fuoristrad.Dhe ishte nje agjensi ne Shkoder qe ofronte kete sherbim.

Si te ka then dhe Administratori me lart po ta mban xhepi ke mundesira plot sa per ate qe shkruajta me siper ja se e gjeta ate shkrimin ne anglishte dhe e shpjegon ky i huaji si ka udhetuar neper Shqiperi dhe cmimet i ka cuar.Dihet se ne ja u fusim atyre qe s'njohim kur vjen puna te cmimet(dhe tanve ja u fusim se ta shesin me cmim ndryshe kur e shohin se nuk je vendas).Pra e thash se ti je vendas dhe mund dhe te besh ndonje marrveshje per cmime me te lira. Linku ketu www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa

Ka bere ndonje peshk ndonje road trip of sort neper Shqiperi, tip veri-jug a gje tjeter pervec destinacioneve te zakonshme te plazheve?

Makinat me qira sa jane nowdays, apo sic ishin shume euro/dita?

tani m'varet se si do te udhetosh e sa kohe ke ne dispozicion. ndoshta duke marre parasysh sistemin e autobuzeve shumica e ketyre vendeve eshte e arritshme nepermjet transportit publik. ndoshta shkon gjer ne lushnje e mer taksi per ardenice psh, por deri neper qytete funksionon shume mire sistemi i autobuzeve, pervec lindjes. dmth korca, elbasani e dibra ne mos gaboj nuk jane te lidhur me sistem autobuzi por me furgona qe nisen respektivisht te stadiumi, te rruga elbasanit e ne laprake.

pastaj sistemi i marrjes se makinave me qera funksionon per mrekulli me disa agjensi qe ofrojne kete sherbim. personalisht nuk me eshte dashur ndonjehere por miq te mite qe kane perdorur kete sherbim jane ndare shume te kenaqur.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).