21 Komente

Anglo sanksonet e Ngjeles, nuk paskan mendim te mire per shqiptaret, sic ka Ngjela per ta smiley

Po ndoshta  ashtu do kene qene, vertet ? Edhe anglezet s'kane qene me mire para shek. te 19, perkundrazi; Gjithsesi Ngjela s'ka asnje faj ne kete mes por  ne fund te fundit mire bere qe e permende, rendesia e Ngjeles qendron ne faktin se ai mund te sherbej shume mire si detektues i bashkebiseduesve kumuniste ose jokumuniste

Mos e vrit mendjen se nuk ja u mer njeri Ngjelen. Jau kemi fal. E gzofshi smiley

Ok fmt,  meqe "ma" dhuruat po vazhdoj ta perdor si barometer atehere.Do ishte bukur sikur t'ia falnit njeher pushtetin Ngjeles po veshtire s'besoj qe komunistet t'ua lene ndonjehere pushtetin ne dore te ish  te persekutuareve  ... se perndryshe ... hem  i bejne gropen vetes

Mesa di une, barometrat qe anojne ekstremisht djathtas dhe me pas ekstremisht majtas, nuk jane funksionale, megjithate ti e gezofsh smiley

Pyetja eshte provokative. Nuk thote a ka qene shqipataret te tille, por a jane te tille..ja ka dhene vete pergjigjen.

Inglizi nuk njeli pa sha Vancouverin, e jo me te mos na shaj ne pilafxhinjve te para 70 vjeteve. Kane nje mentalitet shkerdhat ai ishull...po ska faj se fundja eshte ...ishull. (madje edhe kolonite e veta i ka ishuj hiperbolike: Amerike e Veriut, Australia, Zelanda e Re)

Ish-kolonite, Qafir, Ish-kolonite, se megjithese e kemi akoma memen mbretereshe te stampuar te paret, gjest simbolik ka mbetur...ciraket ja kane kaluar ustait ne shume gjera u be ca kohe...smiley

ciraket ja kane kaluar ustait ne shume gjera u be ca kohe...Smile

Ciraket jan mish per top dhe kete e kane provuar ne 2 luftera boterore. Sa per ilustrim te mishit per top: ne ket qytet ku jam une andej nga viti 1900 u nisen nja 500 vullnetare per te luftu Boeret per hesap t'Inglizit(kshu kot per sport..se ishin bo derr).

Shkojn merhumat te nji far Lord Strathcona qe i shef dhe habitet me permasat e trupit te ketyre koloneve. Kumandari i tyre i pergjigjet "Zotni, kta jane me te vegjlit qe munda te gjej".

 Po pra, ne 1900...kurse tani niset inglizi si mish per top per US si ne Lindjen e Mesme. Sa per Kanadane, e ke parasysh kur thone me mire ..... se sa i vogel, megjithate, jo keq per nje femije smiley. Deri tani se ku i dihet!

Pse pyet "a jane te tille?"

Aty flitet per vitin 43. Ne 43-shin ashtu kane qene, madje dhe me keq, sidomos ne veri.

Postim kalamajsh zevzeke.

 

Per ta shtjelluar ne nivelin teorik do te duheshin shume mund e kohe, por disa gjera jane te njohura nga te gjithe shqiptaret. Them shqiptaret se per te huajt ne jemi nje enigme dhe shpjegimet qe ata japin shpesh jane paradoksale. -Shqiperia nuk ka zhvillimin e duhur social per te perballuar te tilla sfida. Ne jemi nje popull i paevoluar nga ana sociale, aq sa te mund te ndjekim revanin e kohes. Te ardhur nga nje erresirre 500 vjecare feudo-skllavopronare, hyme ne komunizem-diktature. Kjo solli thyerje te medha psikologjikedhe aspak zhvillim civil.  Importimi i kulturave eshte nje vrasje kulturash te tjera. Imponimi i kulturave eshte akoma edhe me I keq. Ai sjell paradokse sociale, pjell bisha dhe zgjon monstra… Thyerja e traditave renon strukturat, krijon efekte aberrante te paparashikuara dhe per pasoje nderlikime nga me te cuditshmet.  Reagimet humane jane nga me te ndryshmet. Psikosociologjia i studion dhe i klasifikon keto shume lehte, ndersa jeta reale, humani qe jeton te perditshmen i vuan. Keto situato mund te pjellin revolucione ne paqe, apo bunace ne mes te luftes. Keto situate mund ta bejne rrugacin kryetar partie dhe xherahun president. Hajduti mund te predikoje ne fete e reja, qe hyjne e dalin lirshem dhe murgu i vuajtu te martohet me nje prostitute. Baza ekonomike qe krijohet ne keto raste eshte me e ulta e mundeshme. Baza sociale eshte nje nje mut me te gjitha ngjyrat e ylberit.  Ka doktore shkencash qe i veshin corapet e palara per nje jave dhe topmodele qe nuk lajne bythen. Dhe ka fshatare te vuajtur e punetore te papune, qe kane guximin te thone:"Po te isha une president pa te me shihnit". Paradoksen nuk marrin fund me kaq. Mesuesi perton te rruhet ne mengjes dhe ben sikur ndjek moden duke lene mjekerr.Prifti e rruan mjekrren se do te duket “perendimor". Hoxha dhe babai i teqese shtiren si Sokrate.  Shitsja e bizhuve te shikon duke bere poza te kopjuara nga filma roze dhe te duket se do ta lype nga casti ne cast. Dhjetra perkthimie tendencioze historish te Ballkanit dhe: Ajo shoqja e klases qe ti i jepje kopje, te mban leksioone per Bizantin, megjithse historine nuk e ka mesuar kurre.  Ne te kater anet sulmohesh nga reklama pseudoshkencore. Blini qepe se te forcojne syte. Hudhra eshte kunder osteoporoses. Pini lulegjarpri per prostaten dhe: Djaloshi njezetvjecar kontrrolon forcen e shurres ne mengjes pa e ditur fare se cfare eshte prostate. Nje popull i tere qe po percudnohet nga “Big brothers” e telenovela te cilat gjeja me e paket qe te mesojne eshte sit e therresh burrin apo te pjellesh kopile. Kengetare kokepalare dhe te veshur mos me keq qe kendojne kenge te Arabistanit…dhe po t’ju afrohesh qelben ere djerse sqetullash te palara prej nje jave. Ere djerse e kombinuar me “Ax” falco qe vjen era ilac mizash

Genious

 Importimi i kulturave eshte nje vrasje kulturash te tjera. Imponimi i kulturave eshte akoma edhe me I keq. Ai sjell paradokse sociale, pjell bisha dhe zgjon monstra… 

Njerezit qe nuk punojne, nuk pasunohen kurre, ne kuptimin ma te gjan te fjales. Asht e vertete se Shqipnia ishte mesjete ne kte kohe per te cilen flitet. Te njejtat gjana thohen prej burimeve te ushtrise franceze te asaj kohet qe ishte ne Korçe. 5 shekuj pushtim osman, nuk ishte pak. Pushtim qe e la Shqipnin si kenete. Dhe ato pak ndertesa qe patem, i ndertoi Italia. Veriu ishte ma i papenetrushem prej turqeve (s'flas per Dibren). Ne Mirdite dhe ne Malsi s'ka shkel kamb turku per 500 vjet. Rrezistenca ka anen tjeter te medaljes, sepse te mban te lidhun me zakonet e vjetera si rifleks mbijeteset. Kjo kuptohet. Por mungesa e lirise me shku e me arrdh ban qe njerezit nuk perballohen me zakonet e njeni tjetrit. Dmth mbesin ne kornizat e tyne.

Virtyti ma i mire i shqiptarit (jasht çdo ideologjie) me duket se asht kapaciteti i adoptimit te progresit. E keqja ma e madhe e shqiptarit, me duket se asht dembelizmi. Per mendimin tem vetem puna dhe liria mund ta fshijne mungesen e tranzicionet dhe perplasjet qe japin jetimet artificiale e kohnave te ndryshme pa tranzicion te vetvetijshem. Nepermjet punes gdhendet truni, thellesia e mendimit, kuptimi i detajit. Thojne se dreqi mshehet ne detaje. Teorinat e mdhaja apo supersticionet u pelqejne intelektualve dhe masave naive. Detajet i nxjerr puna, dhe jan merite e mjeshtrave, ekspertave.

Un u besoj gjithmon ekspertave. Te ekspertat jan msimet qe na jep praktika. Teorite ma te madhaja te botes s'vlejn nji grosh kur s'ka praktike, pune. Bibliotekat jan plot me libra e teori te papraktikueshme edhe me pas 1 miliard vjet jete! Po sikur Shqipnia t'ju vinte pak punes per me i zbulu gjanat vet ne detajet e tyne ?!

 smiley O Auron , o mos vdeksh kurre smiley

 ....kur papritmas një plakë e veshur me të zeza erdhi pranë meje, ngriti fustanin e zi, uli çorapet e gjata dhe u ul pranë dhe dëgjova nja 20 zhurma të zgjatura smiley

E besoj plotesisht i nderuar Auron sepse keshtu ka deklaruar edhe i pari Pellitesve

"Se diktatura zotnie , ma ka thane baba mue , ka pas gjethe shtogu te prera ne Mal te Zie e te prura per Shqipnie , enkas per Dushkon   "

Nje shtet e shoqeri e tere , pa hale ne shekuj , me nacionalista e BabakareKombi ne krye . Ja e tille ka qene Shqipria dhe shume vete duhet ta njohin pa ju ardhur turp , sepse me fatet e saj ishin marre tere jeten bajraktaret qe rekrutonin mercenare ne sherbim te te huajve . Mjafton te kishin kullat e tyre me Oxhak dhe te tundeshin kaluar e me mustake neper fshatra. Race e peshtire !

Dhe po te ishte lene perseri ne dore te atyre Nacionalisteve  akoma do ishim ne diskutime ndoshta andej nga Mukja , ne se duhej apo jo haleja per njerzit e varfer......dhe per inglizet  smiley

Mbase dine shkrim e kendim edhe pellitsit e skotes se Berishes . Paska qene keq puna . E merr inglize cu paska heqe suma nga hisllat smiley

Ti flet kështu sepse nuk e paske dëgjuar akoma Fjalën (më të fundit) e Berishës: "Aksion për pastrim territori" (sepse, pritet sezioni më i fuqishëm i turizmit këtë vit)  smiley

Se marr vesh se pse mu fshi komenti... Unë thjesht i bëra një thirrje solidare Hurbit që inglizët po shajnë malokët. Unë e di se është detyra e tij të mbrojë parimet e veta, mu më pëlqen ta shikoj kur e bën këtë. Nuk kishte ndonjë gjë të keqe, psh në fshatin e Hurbit do të ishte me ekuivalenten, "hajde o filan se u fut gomari në misër". Ose për shtëpiaket e dëshpërume thirrja do të ishte: Hiqe jaranin nga shtëpia se po të vjen burri.

 

 

O J. me sa lexova une anglezet nuk e kishin me "maloket" vetem, apo jo? Kishin qene dhe nga zona e Vlores me duket. Pastaj, nuk eshte se ndryshojme shume jo - aty-aty kemi qene. Nejse...

Pae thua me verte ti kete njohur kaq mire ky Dushkua i Inglizit

Majori Richard Ridell
“Krahina e .... është nën anarkinë e plotë të pushtetit të krerëve të fiseve. Rreth një duzinë prej tyre kontrollojnë këtë krahinë, secili duke pasur sferën e vet të influencës, por duke u përpjekur që të intrigojnë në zonën e influencës së fqinjëve të tyre. Vetëmburrja mbi rëndësinë e pasurisë që kanë dhe influencën e tyre tek banorët, janë pikat kryesore të politikës së tyre. Flasin shumë mbi patriotizmin, por është shumë e vështirë të gjesh edhe një gjurmë të saj në praktikë. Çdo ... betohet se është i gatshëm të luftojë kundër gjermanëve dhe me fjalë të mëdha thekson patriotizmin e tij si dhe aktet e mëdha që ka bërë familja e tij në të kaluarën. Sigurisht që këto akte janë të ekzagjeruara, deri në absurditet. Ai do të të japë një numër mbi mbështetësit e tij si dhe thotë se çdo njeri nën influencën e tij është i gatshëm për ta ndjekur ....... shpreson që të marrë ndihma nga britanikët…

Teper interesante !

 Mua me bejne per te qeshur te gjithe ata qe e quajne poshtruese, tek sa ca  ja ukane thene, menyren tone te jeteses, nga veriu ne jug, gjat te  shkuarave.Ca me shume, ca vleresime edhe pse te drejta na i paska thene nje  prej atij vendit qe kur ketu kishte shtet e priteshin monedha ari, ne vendin e tij, jetonin shpellave.Kur ketej nga ky vendi, qe ju paska turperuar gjat thyerjeve,qe i permend ai rakitiku,  shume jo per faj te njerezve qe e banonin, ngriheshin e funksiononin " Kode qeverisjeje".

Mos u turperoni kaqe shume se kemi neve edhe ashtu edhe keshtu.kemi dhe per tu share por jo pake per tu lavderuar.E keqja eshte kur germojme dhe trazojme ne .."pjesen e poshtme te njeriut, qe mban ere..."!

Po kaq te dobet ne vetebesim qenkan shqiptaret sa te influencohen nga nje individ i panjohur? Cudi! Ende vuan shqiptari nga kompleksi i inferioritetit ndaj çdo te huaji, sado margjinal qofte ne shoqeri, dhe nga nje adhurim i tepruar i çdo gjeje jo-shqiptare. Kthehet ne qesharake me raste.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).