Berisha i kërkon PS-së të votojë pr/ligjin për heqjen e imunitetit

TIRANË - Kryeministri i është rikthyer çështjes së imuniteteve. Ai ka deklaruar sot se PD-ja është gati për këtë hap, por duhet edhe vota e opozitës. "Ne jemi gati, kemi qënë përherë për një ligj të tillë, që PS e ka kundërshtuar. Ky ligj shkoi në Komisionin e Venecias, u shqyrtua dhe ka ekspertizën e shkëlyqer të këtij Komisioni. Unë shpresoj dhe dua shumë të shpresoj që PS ta pranojë sepse do ti bëjë një shërbim shumë të madh këtij vendi", u shpreh kryeministri Sali Berisha sot në mesditë në mbledhjen e grupit parlamentar të PD.

 

 Duke vënë theksin se ligji i përgatitur nga mazhoranca për heqjen e imunitetit ka qënë i shkëlqyer, Berisha deklaroi domosdoshmërinë për ta bërë realitet draftin, tani që Komisioni i Venecias e shqyrtoi. "Ne ofrojmë alternativë, kë të dojë PS, po të dojë të zbatojë rekomandimet e Komisionit të Venecias, por edhe sikur ndyrshimke kushtetuese ti bëhen draftit, realizimi do të ishte një shërbim i madh që i bëhet qytetarëve dhe vendit".
 

15 Komente

 

Po pse shkon aq larg ky

I mjafton vetem nje nen te Miratoje me shumicen e xhandareve qe ka ne Pallavrament

Te ndeshkohen PERDHUNUESIT e Gjuhes Shqipe me 10 vjet BURG .  Njekohesisht me ta te barazvleresohen SHPIFESIT !

Akoma s'pondalet ky se  Pordhuari POLITIKE ???

Cu be me Vizat apo Levizjebn e Lire si e quan ky?

Po me skadimin e afatit te mirkuptimit me Opoziten ?

Pis ! Hipokrit !

Mire ja bejne atij palo piktori, se eshte shume larg e te qenit politikan.

Shume dakort. Te fillojne me Mehdiun.

Me djalin e vet, ose me mire me veten.  Me ministra te tjere ne kabinetin e tij, me aleate te koalicionit te tij.  Pastaj vjen opozita e keshtu me rradhe.  Me heqje imuniteti reale ka rrezik fillojne procese penale per gjysmen apo me shume te parlamentit.  Demagogji hipokrite.

 Nuk ka pse te filloje ose te mbaroje me njeri propozimi perfshin te gjithe. Vetem te pranoj opozita

Po pra, ngaqe kane "imunitet" qenkan te paprekshem ca e ca aty... po ke do t'ja shese kete ai?

qekur qenka ndjere nevoja per ndonje ligj dhe paska psheretire ndonje politikan apo prokuror apo gjykates: "ah sikur te kishim nje ligj per kete, sa do e kishim denuar filanin"... keto jane budallalleqe. nje njeri (njeri?) qe nuk le akuze pa ngritur, qe nuk le emer pa lakuar, qe nuk le kercenim "ligjor" pa zgjedhuar gjate fushatave zgjedhore, dhe kur "fiton" dhe ul mullaqet ne kolltukun zyrtar, nuk mban AS EDHE NJE PREMTIM TE VETEM, ka akoma nervin t'i kerkoje gje ketij populli dhe ta poshteroje edhe me teper?

Pse ka frike opozita nga ky ligj?

Ai eshte njelloj per te gjithe. Komisioni i venecias e rekomandon heqjen e imunitetit.

Akoma nuk e kane aprovuar kete ligj. Kendej ne perendim, kur prokuroria sheh qe nje parlamentar ka shkelur ligjin, e theret, e pyet (nganjehere dhe ne zyren e tij), pra i hapet dosja, dhe nga hetimi i metejshem, vendoset te arrestohet apo jo. Ka raste dhe kur e arrestojne n'moment, kur shohin qe shkekja ben muu.

Kryeminister qe te talli b....en kaq shume me opoziten nuk me kame pare dhe degjuar ndonjehere,a eshte kryeministri i zgjute apo eshte kryetari i opozites mangall,kete nuk arrij ta kuptoj.

E derguan ne Strasborg per nje darke i beri mune grevisteve te urise,vizat nuk i pengoi dot,dhe tani i thone ,nuk ka pasur asnje ultimatum por zgjidhjen e ke ne dore ti dhe Berisha,cfare zgjidhje? Shkuan ne parlament si majmuna.

Brad, si rrallehere jam dakort 100% me ket postimin tend. Tallje bythe nga mjesi n'darke.

Si the dje Skenderbeu kur nisi Rally? - Lejdis end xhentelmen, start jur enxhiiiiins.....

Berishen e njohim se cfare eshte, por ketu une nuk kuptoj pse opozita nuk e voton???!!! Cilat jane argumentat kunder? Nese askush nga PS nuk del te jape argumentat athere i bie qe deputetet e PS kane frike per bythen e vet, njecike enigmatike kjo.

kam frike se ai e ben ket sepse e di se opozita nuk e aprovon. Opozita nuk e ben ose per inat, meqe pozita e propozon ligjin ose se ka frike

Opozita di vetem te beje propogande,kur vjen puna qe te aprovoje kete ligj ka frike............................

Po normal qe ka frike opozita ta aprovoje ligjin kur Sala i ka shtrire tentakulat e veta ne sistemin gjyqtar. Nese ne Shqiperi sistemi gjyqtar do te ishte vertete i pavarur, Berisha do te ishte i pari qe do terhiqte menderen nga aprovimi i ketij ligji. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).