5 qershori është dita botërore e mjedisit dhe në këtë moment botës vazhdon t'i merret gjithnjë e më shumë fryma nga plastmasi. Në planetin Tokë, përdoren rreth 1000 miliardë qese plastike në vit. Një gjë që njerëzit nuk e kuptojnë është se qeset e plastmaset nuk do t'i heqim dot kurrë qafe. Përkundrazi, ato do të copëtohen në minicopëza gjithnjë e më të vogla edhe mijëra vjet pasi të jenë prodhuar. Ja se si hyjnë lëndët e rrezikshme në zinxhirin ushqimor dhe shkatërrojnë njeriun e mjedisin. Në foto tregohet Juhu Beach në Mumbai, Indi, dikur një plazh i vërtetë.

 

13 Komente

Ne Kaliforni, sa u aprovua ligji ne House of Rep qe ndalon perdorimin e qeskave te plasmasit ne dyqane, farmaci etj.  Pritet te aprovohet nga Senati dhe ta firmose guvernatori qe ka premtuar se do ta firmos.

Eshte shteti i pare ne US qe aprovon nje ligj te tille, mgjth qytete dhe municipalitete ne Kaliforni kane pasur ne fuqi nje ligj te ngjashem.

Po ashtu edhe ne NY, ne supermarkete, mgjth ne numer te vogel, bie ne sy nje rritje e perdorimit te cantave.  

Kalifornia m'duket mu eshte gjithmone nismetare e reformave si kjo (psh interesante ishte nisma per me ndalu plasma screen tv duke nis nga 2011 meqe harxhojne shume energji). Edhe knej ne Kanada fillun me charge nji 5 centsh per qese dhe shof shume qe blejne ato eco-bags a ca jane. Plus, shof nji zhurme gjithmone e me t'madhe per ndalimin e perdorimit te shisheve plastike (ujit etj) po e shof te veshtire me modifiku pernjihere gjithe industrine qe mbeshtetet te perdorimi i shisheve plastike

Ne supermarket ketu, nxitoj qe t'i fus vete ushqimet e gjerat e tjera ne cante, se po ua le ne dore kalamajve, formulen nje domate-nje cante perdorin.  Por dhe ne dyqane te tjera, mundohem te mos i marr qeskat.  Edhe kur i marr, i shume-perdor ne shtepi.  

Eco-bags are trendy.  Kam nje nga B&N.  Tani, edhe Macy's apo kompani te ngjashme i shesin.  

Sa per shishet plastike te ujit, jo vetem qe jane helm per mjedisin, por "helmojne" edhe ujin ne shishe.  Duke qene se gjate transportimit ekspozohen ne diell, nga nxehtesia uji dhe perberja e shishes mplekset, kuptohet ne permasa te vogla, por gjithesesi jo te mira.  

PS: Kete per plasma tv nuk e dija.  Po mire do ua bejne, se jo vetem qe harxhokan, por pas dy vjetesh perdorimi plasma tv eshte per ta hedh ne kosh.   

ne Hollande ka vite qe per shishet plastike 1L,1,5 dhe 2L,  perdoret sistemi i (''statie geld''), ose ne shqip "leke ambalazhi''.  Domethene,ne ketu per per cdo shishe te tille p,sh coca-cola,paguajme 25€ cent me teper,pra per ambalazhin.

Por kur shkojme ne supermarket,shishet plastike bosh i kthejme prapsht dhe 25€ cent per shishe te kthyer,zbritet nga llogaria,ose mund ti marresh leke ne dore po te duash. keshtu ne nje fare menyre behet riciklim.

kjo menyre funksionon goxha mire. njerezit jane te motivuar ti grumbullojne keto shishe pasi 4 shishe plastike bosh  bejne 1€.

Po more po, Amerika qe eshte ndotesja me e madhe e planetit e paska gjetur karremin per te kapur ca peshq me ndalimin e qeseve plastike...hahahaha

E drejte bulevard por ama me mire se sa te mos behet azgje si ne vendet ne  ato fotot me siper apo ne keto me poshte eshte

 Mua po me thoshte njeri se si kompanite e "riciklimit" kineze te shisheve plastike, i presonin shishet ne kubike gjigande, i vinin siper hekurishte dhe i zhysnin ne fund te oqeanit. Llahtar fare! Po qe e mbanin veten edhe per te qut qe e kishin "shpik" kete kopilllik.

 

The planet has been through a lot worse than us. Been through all kinds of things worse than us. Been through earthquakes, volcanoes, plate tectonics, continental drift, solar flares, sun spots, magnetic storms, the magnetic reversal of the poles…hundreds of thousands of years of bombardment by comets and asteroids and meteors, worlwide floods, tidal waves, worldwide fires, erosion, cosmic rays, recurring ice ages…And we think some plastic bags, and some aluminum cans are going to make a difference? The planet…the planet…the planet isn’t going anywhere. WE ARE!

The planet will be here for a long, long, LONG time after we’re gone, and it will heal itself, it will cleanse itself, ’cause that’s what it does. It’s a self-correcting system. The air and the water will recover, the earth will be renewed, and if it’s true that plastic is not degradable, well, the planet will simply incorporate plastic into a new pardigm: the earth plus plastic. The earth doesn’t share our prejudice towards plastic. Plastic came out of the earth. The earth probably sees plastic as just another one of its children. Could be the only reason the earth allowed us to be spawned from it in the first place. It wanted plastic for itself. Didn’t know how to make it. Needed us. Could be the answer to our age-old egocentric philosophical question, “Why are we here?” Plastic…asshole.

Carlin  smiley

Boh ç'a katastrofe. Nuk kane sy ne balle, kryeministri hajvan, bashkiaket mizor dhe komunaret budalla. ç'kafshe qe kane qelluar.

Manmohan Singh buall mavri edhe qy smiley.

 Consider the Following Shocking Facts About Plastic Shopping Bags:

 • Plastic bags are made of polyethylene
 • Polyethylene is a petroleum product
 • Production contributes to air pollution and energy consumption
 • Four to five trillion plastic bags are manufactured each year
 • Americans use over 380 billion polyethylene bags per year
 • Americans throw away approximately 100 billion polyethylene bags per year
 • Of those 100 trillion plastic bags, 1% are recycled
 • It takes 1000 years for polyethylene bags to break down
 • As polyethylene breaks down, toxic substances leach into the soil and enter the food chain
 • Approximately 1 billion seabirds and mammals die per year by ingesting plastic bags
 • Plastic bags are often mistaken as food by marine mammals. 100,000 marine mammals die yearly by eating plastic bags.
 • These animals suffer a painful death, the plastic wraps around their intestines or they choke to death
 • Plastic bag choke landfills
 • Plastic bags are carried by the wind into forests, ponds, rivers, and lakes

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).