Ndoshta gazetarët bëjnë përshtypje, por heroi i vërtetë për familjen Hasa është doktori i komunës që do të kryejë operacionin e rrethprerjes së një djali të vogël.

 

Nena e Denisit ka peshën e evenimetit pasi bashkëshorti i saj ndodhet në emigracion. Pavarësisht nga arsyeja, tradita e rrethëprerjes është shumë e lashtë dhe mbi të gjitha ruhet në këto zona të Shqipërisë së mesme, mirëpo ajo nuk është shumë e kënaqur pasi për shkak të një fatëkeqësie ajo nuk mund të organizojë atë festë që kishte menduar për djalin e saj 4 vjecar.

Nervozizmi i Denisit te vogel ndihet ne ajer, ndersa te gjithe te tjeret perpiqen ta hutojne me gjithefarelloj xhestesh. I zoti i shtepise i njeh shume mire keto situata. Por pertej operacionit minimal kirurgjik, festa e madhe nuk justifikon rrezikun e vogel qe kalon me i riu i familjes. Nderkohe tavolina shtrohet e rishtrohet, mbushet e zbrazet serish derisa vjen momenti i prerjes. Cdo gje shkoi mire, lehtesimi eshte i madh dhe te vegjlit e shtepise nisen per te lajmeruar ke te munden.

Denisi vishet me fustanin qe do ta mbaje 1 ose 2 dite. Babi ne emigracion do te lajmerohet me telefon per ndodhine e lumtur. Me i emocionuar duket se eshte gjyshi i cili eshte teresisht i entuziazmuar. Ne familjen Hasa pritet kthimi me urgjence i burrave te shtepise qe festa te marre krejt tjeter kuptim, e nderkohe eshte momenti qe kjo feste te jete private.

35 Komente

aty te ngeli menja mi dreq. Nuk ndryshove njehere!    smiley

po pse moj ruzhe, edhe kete pune, berberet e bejne?! nuk e dija.

po pse s'thua ti,  zanat ''fisnik'' paskan.   pri qime e pri.......  bile smiley

pushka top, or bir smiley

Keta gazetaret e topqenellit te shkrijne, gazetare qe "bejne pershtypje".

Sa e lashte eshte tradita ne Elbasan?  Elbasani qenka themelu nga hebrenjte b.c-lisht qe qenka e lashte tradite?  

PS: Tushe, as qe e dija qe kishte kenge tamam per kete pune, por e mesova vjet, ne nje synetllek ne Struge.  Wonderful party smiley

Mos me shaj struganet se ndahna bashke, ne kete bote dhe ne ate tjetren smiley.  

Na vune "fryken" para se te shkonim, se na thane qe s'ka alkol, se sebep serioz e me the te thashe.  Qejf o qejf, qe nga rakia e verdhe e deri te vera e birra lume smiley.  

One of the best parties I've ever been to smiley.  

 Denisi i vogel u bofte burre, ti Fin bofsh hajer qe na e bone rrugen t'lehte, ne kete ore te vone te pasdites! smiley

Orvuar! smiley

 

Ue ça mu kujtua... smiley.

në punë kemi një çun nga Siria, myslyman. Para disa ditësh zumë muhabet me këtë tipin, edhe aty e sipër i them: je bërë synet? Ça është kjo tha, se nuk e dinte fjalën greqisht. smiley Shpjegoja i thashë një femre aty ke lokali. Kjo vajti të më zinte me dacka... smiley kur do linim punën pastaj filloi të më thoshte si tia shpjegoj unë etj etj... Thuaj i thashë unë, zogun e vet, a e ka "zog behari"? smiley apo thuaji, mos e ke kabriole?

hihihi

po po kshu bojne cunat, bohen synet qunat, ene terbohen, ene marrin gocat n'qafe smiley

naten e mire

Syneti eshte gje e mire, per meshkujt. Dy te vegjelve ua kam bere qe kur linden ne spital, se di kur te rriten do te me urojne apo do tu ngelet hatri qe ua kam bere Wink, kurse i madhi fare nuk degjon shejtani Big Grin qe te behet. Une per te miren e tyre e kam se per mua njesoj eshte Tongue

 Syneti eshte gje e mire

Thjesht eshte nje mit, me teper ne shqiperi perdoret per biznes!

C`na ka gjet ne qe se kemi bere?Me te shendetshem jemi!

Eshte pasterti ne radhe te pare per meshkujt, nuk e di qe ne shqiperi perdoret per biznes, por di qe ketu ku jam une kur lind, doktori vete te thote qe ke deshire ta besh synet apo jo djalin, jo vajzen ahahh kuptohet. Se sa te shendetshem jeni brezi juaj artian nuk e dime ishalla ashtu qofshi gjithmone smiley

 Pasterti?..po pse nuk e di ti qe meshkujt me nje dore uje lahen fet e fet, sdo ndonje pune te madhe per pasterti, ndryshe eshte me fe-mren.

Newborn circumcision does provide some protection from cancer of the penis. However, the overall risk of penis cancer is very low in developed countries, such as the United States. smiley

 Problems with the penis such as irritation can occur with or without circumcision.

___Kanseri, atje qofte, po te kapi nuk pyet,as nese e ke synet ose jo, tocin! na fal per shprehjen! smiley

 

shume e rralle dhe nuk ja vlen. Megjtate ajo gje qe pritet nuk eshte rudiment, si cdo gje e ka funksionin e saj..

Si perhapet injoranca ne Shqiperi ja keshtu ne kushte shtepie nga kalldromi ne kalldrom, erdhi koha e nalloneve,dhe e sytnetllikut, e perces, dhe e tespieve, e qelesheve dhe e brekusheve, e mjekrave dhe e kostumit me sandalle!!

Denisi vishet me fustanin qe do ta mbaje 1 ose 2 dite. Babi ne emigracion do te lajmerohet me telefon per ndodhine e lumtur.Me i emocionuar duket se eshte gjyshi i cili eshte teresisht i entuziazmuar. Ne familjen Hasa pritet kthimi me urgjence i burrave te shtepise qe festa te marre krejt tjeter kuptim, e nderkohe eshte momenti qe kjo feste te jete private.

...... ndersa mesuesja e klases se katert  fillore do te thoshte ty,(gazetarit),  ulu ne vend, 4.

 

 

tradite qe na e ka lene turqi peshqesh..

Denisi vishet me fustanin qe do ta mbaje 1 ose 2 dite.

Eh...

I mesojne qe te vegjel me keto gjona! smiley

Disa fakte mbi synetin:

- 60-75% e meshkujve ne Ameriki te bere synet!
- 60% me i ulet infektimi me HIV per meshkujt e bere synet
- syneti shkakton disa semundje/infeksione te rrugeve urinare sepse rritet ekspozimi tek infeksionet me prerjen e lekures mbrojtese
- 1 ne 600 meshkuj te pa bere synet preket nga kanceri i penisit. Te tilla raste jane shume te rralla tek ata te bere synet
- ka prova qe meshkujt e bere synet ulin rrezikun e kancerit te mitres tek partneri (femra)
- ka prova qe syneti ul ndjeshmerine e penisit qe sjell impotence me te hershme tek meshkujt e bere synet!
 

Kjo e fundit eshte e vertet.

Zoti i ka bo sagllom gjonat, keta Myslimonet, dun me ja heq! nderhyjne..pse cer u bo sytnetlliku, apandesit, e?.. e ka nji  rol dhe ajo qe keta dune me ja heq robit kot se koti!.. le qe te dridhet mishi kur e kujto, sakrifice e modhe osht!   smiley

Zoti i ka bo sagllom gjonat, keta Myslimonet, dun me ja heq!

Edhe hebrenjte behen synet. Kam pershtypjen se ka te beje me kushtet klimaterike, pozicionin gjeografik etj... si keto. Pastaj mund te jete kthyer ne tradite dhe eshte praktikuar edhe atje ku nuk ka arsye qe te praktikohet.

- ka prova qe syneti ul ndjeshmerine e penisit qe sjell impotence me te hershme tek meshkujt e bere synet! Shiko me poshte:

circumcision, sexually sensitive tissue is removed from the boy's penis

e paske marre seriozisht kete teme smiley, prandaj duhet specialisti per synetin

.. problemet serioze duhet te merren seriozisht .. sidomos kjo ulja a ndjeshmerise seksuale kur behen synet! Sepse po u demtuan nga njera ane e trupit atehere ata fillojne te punojne ne anen tjeter! Pastaj do t'u hapet peshqve pune per te komentuar per protesta si ato te lezhjaneve para pak kohesh! smiley

The sexual effects of circumcision are the subject of much debate.

 

In January 2007, The American Academy of Family Physicians (AAFP) stated "The effect of circumcision on penile sensation or sexual satisfaction is unknown. Because the epithelium of a circumcised glans becomes cornified, and because some feel nerve over-stimulation leads to desensitization, many believe that the glans of a circumcised penis is less sensitive. [...] No valid evidence to date, however, supports the notion that being circumcised affects sexual sensation or satisfaction."[

Tani disa "research"-e thone qe nuk ka evidence te mbeshtese efektin e synetit ne "sexual sensation or satisfaction",  ca te tjere thone ka nje relacion midis tyre!  Ne fund te fundit njeriu vendos vete sipas fjales "pyet nja shtate a tete dhe ne fund bej si te dish vete!".

Puna eshte qe femijet nuk pyeten aq shume per kete pune! Vete prinderit vendosin apriori ne baze te tradites, fese ose faktore te tjere!

Synetilliku te ndihmon qe te mos prishesh shpejt e te besh dashuri me gjat, sepse eshte rreshk lekura dhe nuk ka ate ndjeshmeri maksimale qe ka penisi nqs s'eshte synetu.

mendoj se syntelliku ka me shum avatazhe se opsioni tjeter.ky opinion nuk ndikohet nga fakt qe jam i bom synet smiley

Nuk ka pas profet, qe nuk ka qene i bere synet.

Une se kuptoj pse njerezit ndermarrin nje veprim kaq te eger ndaj foshnjave te tyre. Per mua ana negative e synetit eshte 100 here me e madhe se ana positive. Sa per semundjet ato nuk varen vetem ne je synet apo jo, po sa i paster je, sa e mbron veten ndaj semundjeve seksuale apo jo. 

Edhe me keto studimet qe ti kuptosh duhet te marresh parasysh te gjithe faktoret.

Psh nje studim qe thote se infektimi i meshkujve te bere synet eshte me i ulet se ata qe nuk jane bere eshte zhvilluar ne Afrike ku kushtet e higjenes nuk jane ideale.

Kjo nuk eshte asgje perpara krimit te ''Infibulazione**'' qe praktikohet ne femrat e mitura...

**ps. infibulazione eshte ne italisht nuk e di si mund te jete ne shqip

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).