Është zhvilluar sot mbledhja e Grupit të Partisë Socialiste ku edhe janë zgjedhur nënkryetari i Kuvendit, si dhe kryetarët dhe nënkryetarët e komisioneve parlamentare. Në mbledhjen e sotme u miratua edhe përbërja e Kryesisë së Grupit Parlamentar. Posti më i lartë eshte ai i Nenkryetarit te Parlamentit, për të cilin deputetet e PS-se vendosen qe te jete z.Namik Dokle.Përbërja e Kryesisë së Grupit Parlamentar
Erjon Braçe - NënKryetar

Vasilika Hysi - NënKryetare

Saimir Tahiri- NënKryetar

Eduard Shalsi - NënKryetar

Taulant Balla - Sekretar i Grupit Parlamentar


Drejtues të komisioneve parlamentare
Fatmir Xhafa - NënKryetar i Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut

Mimi Kodheli - NënKryetare e Komisionit për Ekonominë dhe Financat

Arta Dade - NënKryetare e Komisionit për Politikën e Jashtme

Ermelinda Meksi - Kryetare e Komisionit për Integrimin Europian

Ilir Gjoni - NënKryetar i Komisionit për Sigurinë Kombëtare

Et'hem Ruka - Kryetar i Komisionit për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetin

Ilir Beqaj - NënKryetar i Komisionit për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin

Valentina Leskaj - Kryetare e Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik

60 Komente

Ou?

Po greva e urise ku shkoi? Po ne nuk levizim nga sheshi gjalle pa u hapur kutite? Po revolta qytetare nqs nuk hapeshin kutite?

Po bereberi ku eshte?

Lepurusha!

nje tufe me nenkryetare breeeeeeee smiley

Nje tufe me nenkryetare beeeeeee beeeeeee  :-D duhet te thoje, ste lejohen keto gabime smiley

 

4 nen kryetare dhe nje tufe tjeter me tituj te tjere.Jepu tituj dhe poste se ashtu te rrijne gati-tu.Tamam sic keshillon Makiaveli.

Po Doklen dhe Rucin e kane te vecante.Nuk mund te rrijne dot pa ta.

Tushe, ajo me beri dhe mua pershtypje kur e lexova.  C'ne gjithe keta nen-kryetare  (se nuk i di rregullat dhe postet e parlamentit atje.)  Po mbase hane dhe keta inat me nje stan me zevendes-ministra smiley.

 Te pakten per ti hedh hi syve kritikeve te tij te kishte zgjedhur ca nga ata qe i ka kundra, parimi normal i ndarjes se pushteteve dhe perfaqsimit edhe brenda partise. Imagjino te kesh Blushin e Malajn ne parti, e te besh nen kryetar Shalsin!!!!

eee po edhe i gje se marr vesh ketu une. shikoni paaaak:

  1. gramoz ruci, kryetar grupi, nga salaria
  2. valentina leskaj, ish-kryetare grupi, kryetare komisioni, nga salaria
  3. ethem ruka, ish minister, kryetar komisioni, nga salaria
  4. saimir tahiri, nenkryetar grupi, nga nivica
  5. vasilika hysi, nenkryetare grupi, me origjine nga gjirokastra
  6. mimi kodheli, nenkryetare komisioni, ka te jemen nga permeti
  7. fatmir toci dhe besnik baraj, deputete, nga kuci
  8. elisa spiropali, kryetare e fressh, nga corraj

 

motot e PS se meparshme zhduken. Ajo e 2007 ''te gjithe bashke"; e 2008 "Gerdeci"; e 2009 "Pertej te majtes dhe te djathtes"; e shtator 2009-deri tani "Hap kutite ose largohu ose greve urie ose darke ne Strasburg"; te gjitha shumezohen me zero. PS kthehet ne identitet (motoja Kthim ne Identitet e Rames ne 2001). Motoja behet "Kurveleshi metropol!"
Rrofte Sali Birisha! Vertet Jozefina e ka mbush trecerekun e administrates me katolike prej Shkodret, po Vicidoli su be metropol!
 

Kujt i thone Salaria mo/moj se nuk po me duket si qytet Shqiptar,pa tallje.

salari i thone edhe rroges (shello-ve).

 Salari i thone edhe nje lloj strudeli me molle e sheqer nga Korca. Behet ne tepsi, si spiral. smiley

Salàri eshte edhe nje restorant middle east ne atlanta, PF. Po te ra rruga, ta rekomandoj.

 Ja dhe nje spjegim tjeter per brad-gjermanin. Thuhet qe, fjala salari vjen nga fjala kripe ne latinisht. Ne antikitet,  per punen qe benin njerezit shperbleheshin me kripe. Per kete arsye ne anglisht per rrogen perdorin- salary, afersisht si salt-kripe.

salaria mo brad, eshte nje katund shkuar katundit (ku ska gjera jeshile, te kuqe, portokalli, apo ndonje ngjyre tjeter vec grise se gureve dhe qiellit blu). eshte nje katund ku pulat hane gure, se skane ca hane tjeter. eshte nej katund qe ka mbet pa njerez. eshte nje katund qe ska zot qe mund ta beje te zhvilluar ekonomikisht, se ska me ca te zhvillohet, vetem nese i shkrin per skrap guret. eshte edhe qyteti qe ka nxjerr 5 ministra ne 20 vitet e fundit (ruci, sherifi, leskaj, ruka, memushi)

Pak a shume si Vicidoli deshe me thone, apo jo? Megjithate une nuk bie dakort me ty, pasi Salaria ne krahasim me Vicidolin eshte si dita me naten, eshte si Parisi me Tropojen.  

Djalo, po s'e di ti qe Kurveleshi ka qene historikisht baza e mbeshtetjes ushtarake te PKSH/PPSH/PS-se?

 mungon vetem mallakstra qe t'bohej sic e cilesonte sala ne '98 "shteti i zones se pare operative" smiley

tani mora vesh edhe origjinen e spiropalit. PPU eshte enciklopedi per zotin smiley

 ja fusin kot kaiher cimo, spiropali osht nga dukati smiley

Une  e di nga Fterra Spiropalin, per Zotin : P

per t'qene korrekt, po lexoja te wikipedia dhe thoshte qe ne fterre s'ka ortodkse smiley smiley

smiley)

E forte kjo.  Edhe na thone qe PS-ja s'eshte pasardhesja e PPSH-se.

Swed nga Corraj eshte Spiropali se e kam lexuar dhe ne vend te tjera kete punen e origjines se saj.

hahahahahahahaahaha kur edhe PD-ja eshte pasardhese e PPSH/PKSH si mos te jete edhe PS-ja? Te gjitha nga ai gop kane dale, edhe ti! hahahahahahahahahaha

Normal normal, por PS-ja eshte defacto e dejure PPSH-ja.  Nderrimi i emrit u be ne 5 qershor te 1991.

Ne ate kohe u poll edhe PD-ja. Megjithate tani jemi me 2010, 19 vjet nuk jane pak, por nostalgjiku i tille ngelet. Sic duket per ty koha nuk ec, te ka ngelur akrepi ne ora 6-te. Ky eshte nje problem shqetesues per shume emigrante, te cilet ngaqe kane veshtiresi apo hezitim te integrohen ne ambientet ku kane shkuar, e perqendrojne te gjithe energjine e tyre andej nga kane ardhur, por harojne se vendi i origjines ndryshon si cdo gje ne kete bote.  Prandaj ndrysho edhe ti!

Sa i lodhur qe je mor burre! Edhe kjo lodhja te ben te shkruash postime pa lidhje si ky me siper! smiley Une te them nje fakt te pakundershtueshem e ti me permend PD-ne e me thua qe jam nostalgjik.  Nostalgjik jam per ato kohe, por per hire te femijerise time e jo per politiken. 

Tani me vertet 19 vjet kane kaluar po PPSSH-ja akoma me ish-ministrin e fundit te brendshem te diktatures , akoma me ish antare te komitetit qendror, akoma me ish ndihmese te Vito Kapos, akoma me ish sekretare te rinise komuniste e per koincidence edhe keta deputet e kryetaret e nenkryetaret e rinj i ka rekrutuar nga zona operative e pare kur thote swedi, tamam jo si 1991 por si ne 1941. smiley

o blendi klosi, kryetari i ardhshem i bashkis tironss!!

Po pse Kurveleshit i thone Salaria? Une kujtova se eshte vere spanjolle.

 Salaria eshte fshati ku ka lindur Selam Musai

Hence dhe konga

Lule Selam labi

Selam Salaria...

Jo po birre gjermane. Po na hiqesh si i huaj, pale. Qe ta dish ti zoti Brad, salaria eshte nje fshat i tepelnes, ku ha pula gure. Skandal, thone qe eshte. Vetem gur, shkemb dhe qiell. S'kane pune tjeter vetem te luftojne. Se c'mund te besh tjeter atje ku ka vetem shkembinj?

Po e harxhoj komentin e fundit me ty se ja vlen,kur lezova komentin e PF-se me erdhi turp qe e kisha harruar,por megjithmend qe e kisha harruar.

Dhe nuk ke pse aludon jo i huaj jo i vendit se njeriu dhe harron dhe gabon,ja ti pershembull shkon blen makine te re dhe nuk e di a eshte me benzine apo nafte,plus qe e blen me pedale te prishur ca te them une ty tani qe ti po na shet mend? JOOOOOOOO,mund te te them vetem qe je bjonde.

 Mire Brad, na i punove tani. 1-0 per ty. E kane kuptuar shume mire emancipimin e femres shqiptaret. S'te len shteg fare.

Sa shume n/kryetare e sekretare...............

po ushtare kane keta apo jo............................

U bene si ajo barzaleta ne kohe te monizmit :

"Nuk behen parada ne Vlore se te gjithe duan te rrine ne tribune"

hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Tre- trembedhjetë Bilbilenjtë
vanë Bilbilenjtë vanë
një-një nga një të trembedhjetë
va-vanë në litarë vetë
 Ngre-ngrehu Bilbil hidh litarë
dale bej të dredh cigarë
se-se s’jam çanaku me dhalle
po jam Bilbili me palle.

 Xhelep e tymjak s'ka/Eshte vendi fukara/kater shtepi me nje ka....................... Kurvelesh o gur i thate/trima burrat, trima grate  Gjolek dhe hodo aliu/ne dore palla c'u  mbiu/ tafil buz mustaqeziu/ nga gryke e kucit arriu/ more djemte e kurveleshit/ me palle luftoni sheshit/ kurvelesh o gur i thate/ trima burrat/ trima grate  

Sa miljon eshte ky KURVEleshi

Kurveleshi, Lopësi pranë,
Krahësi, Buzi – përmatanë.
Në mes tyre kanë një qendër,
të gjitha i kam për zemër.
Rrojnë ndër fllade dhe male
me guxim e punë të madhe…
Për këto troje, për Atdhe
kurdoherë në këmbë i ke.
Të traditës dhe të besës,
të besimit dhe të shpresës.
Me kulturë e dituri
për të mirën Shqipëri.
Janë burra edhe trima,
gjoksit u shkrep vetëtima…
Për vendin sa shumë dëshmorë,
u rrinë në ballë – kurorë!
Të penës edhe diturakë
në çdo vatër, në çdo prag.
Kurveleshi prin në ballë
me Birbilenjtë me pallë.
Tafil Buz, t’u shtoftë nami!
Qesarat – Arkitekt Sinani.
Trimërohet Selam Musai,
A, harrohet Mustafai?!
Kudo hedh valle lavdia,…
A ç’dritohet trimëria?
 

Gjithmone kam qene kurioz ta di se pse i ka ngelur emri KurvELesh. Ndonje hint? 

ka qene ndryshe me pare : LeshKurve

 Kurbin, Kurbnesh, Kurvelesh! 

Kurb-i, kam pershtypjen qe eshte cilsi PF-o! smiley

 

 pf, me dore ne zemer si i atyre aneve qe jam, ne pellazgjishten e vjeter kurvelesh dmth "vendi i njerzve te zgjuar, trima dhe bujare qe duhet te qeverisin ne eternity" smiley

 Bo vaki swed. Kot nuk thone qe politika eshte kurve qe i ben punet lesh e li

nga nje fis me emrin Korvesej me duket. kshtu kam lexu diku

I ka ngel prej dashnores se nje mirditori me emrin Llesh.Kurva e Lleshit qe me vone u transformu ne Kurvelesh smiley

 

dhe kryetar i gjithe ketyre nenkryetareve eshte..........,''kryetrimi'' Tom Doshi smiley

nga shkodra krenare ....

 Mos harroni Xhafen nga fshatrat e Vlores dhe Arten nga Permeti & Tepelena. Numri shkon ne 10. E meriton PS  nje 10 me *

 

gabim

xhafa esht nga katundet e vlores, kurse arta eshte nga lushnja (nga divjaka e aldo bares, qe ja morrsha te ligat)

 E pasakte nderhyrje juaj

Arta kandidonte ne Lushnje si ishte e sigurt qe fitonte se kishte Aldon shok, por origjinen e ka vetem dhe vetem nga Tepelena, afer Kurveleshit me nje fjale. 

Po c`kini me Kurveleshin mor gjeci belane .Njerez te palles, te pushkes dhe te pendes smiley Po zbertheni tezen e Sh.Rames per origjinen katundare te politikes e .

Po lexoni dhe Origjinen e Familjes...smiley

 

 

 Am-TR, nga te lind gjithe ai mllef, kur  edhe ate aqe nuk eshte nga Salaria,  medoemos  don ta  "pasaportiozoshe" ne Salari.

  Vali Leskaj nuk eshte nga Salaria.Besome mua.Mund te me thuash : - E ç`pune prish ne se eshte, bie fjala dy gisht" me poshte... apo dhe me larte ?

-Pirsh, prish se nuk i thone pake ...dy gisht gje.... gabim! Ndersa, per ate fisin, qe  krejt gabim  ja ke degjuar emrin, si ti si ndonje qe e ka merak nga vjen emri i asaj krahine famemadhe, si plot te tjera, te ketij vendit tone te vogel,  me mire mos u merrni me pyetje te Gimçes, atij qe e beri kater vjet sira  klasen se dyte fillore.Lereni ate te memaliotin e Portokallise ti trajtoje si dhe i trajton te gjitha problemet jetesorer,  ne " hemisferin" nga tokeza e rripit gjer tre gishta me poshte.Dhe ca prej ketyre toneve, me pyetje te tilla, aty do hulumtojne gjene? 

Seicili te ruaje "stanin e vet", nden kapello !...thuhet andej nga anet tona

Po mire mo, po cju kruhet kaq shume me Jugun apo ndiheni inferior dhe degjoni idete e Saliut te Madh qe thote : "Do cojme njerez nga veriu ne bregdetin tone dhe tu mesojme peshkimin bregasve se nuk dine as not "

RRini dhe kruheni me Kurveleshin qe as Turqit spaten bithe te hine e jo me Slovici me Shaban Memine

Dolet fare jashte teme me duket !

Interesante per mua eshte fakti se 90 % te posteve i kane zene xhaketat e vjetra te PS-se, edhe pse mbi gjysma e deputeteve te PS-se ishin te rinj (deputete per here te pare) : kjo verteton 100 % "Kthimin ne identitet" te PS-se nga Rama, ne prag te 19 vjetorit te nderrimit te emrit te partise - Shoku Ramiz po e perkujton fort neper media keto dite, trashegimine e PPSH-se  smiley

Nga ana tjeter, verehet me interes te madh, "propulsimi" drejt e ne postin e "nen-krietarit" te grupit, te djelmoshave si Tahiri apo Shalesi, apo te lady HYSKES; te cilet jane benjaminet e Rames ! Shalesi madje, e kopjon Ramen jo vetem ne paraqitje, por edhe ne intonacionin e zerit ... KLONE pra, ne dore te Evinit ...

PS-se eshte shnderruar perfundimisht ne Kooperative si ato te "DUSHKUT te Madh"    smiley

 O Çuna, Juve mo qe  ju paska mbet ne goje  "palla e jugut"! Mos ma merrni per  ofendim, por ne tete vete, te shprehur  me siper  kane permendur fjlen "palle".Jam i sigurte,  qe e keni  fajalen per shpaten(palle).... jo tjeter  plaçke.Por  pse  gervelisnin ne vende,  ku do s`do dhe... ngrihen  ca gjera.

   Salaria more djema  te mençur, eshte pjese e  nje cepi laberie, pra edhe doemos Shqiperie, ashtu shkemb e gure,  por  ku djemte, burrat, jo me pake edhe grate e tij, ne jete te jeteve, nuk  kane lejuar.... kembe greku te beje t`huuu!Pake ! Salaria more "te huaj", qe sot e mesoni emrin e atij vendi  eshte copeze e atij  shkembit te madh qe eshte quajtur " kala e pamposhtur"edhe nga vete greku edhe nga italiani edhe nga jermani, te cilet te marre sebashku, sepse xhanem,  kane patur deshiren e madhe ta shkelnin me perpara ate pjese shkembi dhe guresh, se sa vendet e buta, nga ju kane kerryer mamate juve, "te huajve".ta mesoni me kete rast ju , "te huajt ' per salarine, se qysh diten e pare,  te betejes se pare me Turqit Osmene  (1432) te bere ne "Fushe- Golemi", ata labet e me ta dhe  salariotet, te prire prej Kryelabit Gj.Araniti, e thyen hordhine e Evrenozit dhe te Timurtashit, duke lene kockat ne ate konglomerat shkembinjash,  mijera turq, qe ja u kish nisur laberve "peshqesh"Thoma Preljuboviçi i Janines. E keshtu ne beteja, "per te mbrojtur ata guret", qe permendni zoteria Juaj,  e gjer diten qe nje "prijes leshi", nga vendet e" buta", me nje dashuri "te madhe  ne shpirt", si te cave prej jush "te huajve" shakaxhinj, per interesa ...TE FELLIQURA,  vuri minister, per te qene vet krye i minstrave,  ne krye te vendeve te buta e pa gure,  te eterve dhe mamave Tuaja, (se juve duket qe nuk ju ka bere fije pershtypje), nje kocogrek si Ksera, me shpirte "miredashes per ju", sa edhe kockat ja u don per miell pulash. Lberia e Salaria i ka ditur me kohe  qe kocogreku eshte me i lig se greku, por  ai miku juaj, thote se ky kocogrek e ka ndrruar lekuren dhe ngjyren nga e ziftit, ne tegjelbert e me dashuri per te gjitha cepat e Shqiperise.Vazhdoni besojeni edhe me!

   Po  nisur prej atyre interesave, cakton, pasi e ka ditur qe  u shuan si dhe i shoji,  burrat e vendeve te buta,   nga duket se  "birbilosni Juve si... origjine te lashte, me goxha... "dashuri aterore", cakton "bari",  per t`j`u ruajtur pronat Juve,  "te huajve",  per Salarine e Laberine,  nje dyfish me kocogrek, si Barka.

   Dhe ne se edhe me tej, Juve, "te huajve", per salarine e Laberine, nuk ju ka zene gje veshi sa degjuat, mos besoni mua, por hidhini nje sy listes se "Exsperteve" te asaj thagmes, qe askush nuk i dha emer tjeter veç tradheti kombetare,  faljes se atyre kilometrave me uje plot e perplot me  "Salary", dhe do te shikoni,( ne se dhe ahere ende do jeni... sypaskuqur), se jane qe te gjithe...... jo prej Salarie e Laberie...!te gjithe me pare greku te marra dhe pasaporta familjare greke si ai qe e beri ...Kontraadmiral .Ai dhe mbiemrin se si e ka ashtu....Gerrrveni !

 Na e  beni mandej salarine dhe gjithe Laber me lesh e po deshet edhe palesh se nuk na ...., por zahmet e keni ti hidhni nje sy  prapanices Tuaj, se si ju eshte kokolepsur  leshi.Duhen kush e di sa pale gershere...................Keto ja u them miqesisht nga qe ju dua edhe pse mund te mos na doni, por nuk me rrihet pa ju thene sa thashe, kur kendoj mendimet qe keni ne koke dhe  na i thoni,  si pa gje te keq.

ooo ti djale i mbare

salaria esht katundi me i humbur i rrethit me te humbur? je dakord? mbase jam gabim, mbase ka tjere. mire. po pse duhet te kete 8 kurveleshas ne krye te ps, se mar vesh kete une. se shajme saliun (une bej pjese te ata qe ne 28 qershor duke mu dridh dora votova per ps, se edhe ps e kam inat po jo aq sa kryemalokun), e shajme me te drejte, po te pakten saka vene gjysmen e vicidolit ministra!

spo mohon njeri trimerine e leberve! perkundrazi! gjith ajo zone esht e shquar per atdhedashuri dhe patriotizem. kseren e kam bere per dy leke ne nje tekst para disa javesh pikerisht ketu te ppu. barken gjithashtu. per mendimin tim, pse s zhduken? laberia esht, pa dyshim, nder krahinat me te nderuara te vendit tone. po kjo sdo te thote qe sdiuhen ngritur pyetje se cduan 8 vete ne krye te ps nga disa fshatra perball njeri-tjetrit!

thone per Salarine....

na ishte nje plak i vjeter shume, nja 90 vjec, i cili quhej xha Teme ( jo ai i Gonit te Porokallise, tjeter Teme). Ky pervecse plak i forte paskesh qelluar edhe gojetar i math. Nje dite u erdh per vizite shoku Grramos, biri i Salarise qe e ruajt perendia. Mbasi u rregulluan ne sofer, filluan nga dollite. Pasi e moren nja tre a kater vete ( kane ca zakone te cuditshme keta leberit, nuk ulen pa te marre me liber shpie), ngrihet nje kopil i vogel dhe i thote Temes, xha Teme na e trego pak ate historine me kampin e perqendrimit. Posi mo, ta tregoje une, thote Temia. Jeshem atje, ne kamp te nazizteve, mua me kishin arrestuar kur leftoja me shokun Enver, ja ashtu te thom. Zakonisht ne kamp se kalonim keq, ndonje duhan keshem, buke po ashtu, po edhe te rinj jeshem e loznim ca top. Do ti qe fitonim gjithnje ne te burgosurit kunder rojave. Nje dite vjen Hitlleri, i nxehur shume se i keshen then qe na rrahin paq ne top te burgosurit. na nxuaren te tereve, jeshem nja tre milion veta, sa erdhi dushmani u hapem fup, gjysma ketej e gjysma andej. Kur me pa Dushmani i math u ndal para meje....albanezi?-me thote. Po i thom.-Nga Salaria?-po i thom.-Xha Temia? Po mor po i thom. -shpejt hiq poturet e hadje los me neve se na mbiten keta cifutat e mutit.

hahahahahahhaa, plasi e qeshura. Qeshi edhe shoku Grramos. Kur kopili i vogel qe e kish cytur ne fillim i thote-o xha Teme, po edhe ti i burgosur ishe, si komunist. Djaloooo, mos na .i muhabetin tani.

Eeeeh Salaria....

O grava po ti vete nga salaria je?

 Aqe kilometra larg sa..... nje dite me makine.Por une e dua Shqiperine, te teren si na e ka dhene Zoti

 Ky, tregimi i brrylit, degjuar prej Billit, per Salarine, me te vertete qe na pataksi.Dhe une, fals per vehte, nuk kam per te thene me gje, pasi ky djale, mesuar kaqe  shqeto amerikançen e mejhaneve, te bind  se jo gje tjater duhet  thene me tej.Mire do beje te rrije ca larg me kete vlage humori qe na dhe se po te bene kembet per keteja, aha, do  na e leshe te papune memaliotin e Portokallise.Me keto tregime...!? Plasurazi do bien ata te "PROSE", duke mbajtur barkun me dore. Kurse ata te KUNDRAS do zene hundet me dore...

  Gjeni more te miret tane, vajtur nga halli,  ndonje zanat tjeter, se ai vend ka plot zanate,  qe siç na thone nuk  te dhemb me koka.Vende te tjera.... edhe çoku ...Me kete qe na shfaqeni nuk duket behar per mbare...........Por  njeriu  zanatin  nuk e zgjedh.I eshte taksur thote profecia

Grava mos je gje dhender ne Salari a derbardhe? Shume me yrysh e paske marre kete mbrojtjen e Salarise, as shakara nuk pranon te behen per te.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).