e keni pare kete reportazh, nese jo, shikojeni!!! dhe nese po(ose pasi ta keni pare) c'mendim keni?

bullets and bucks. - al gjazira.

10 Komente

e pashe reportazhin.

ne rradhe te pare mu duk e cuditshme interesi i Al Xhazires per ne, dhe per kete teme. duke pare edhe temen e emisionit, mu krijua pershtypja se mos ishte mare enkas per te treguar "mekatet" e njerezve me pushtet (people&power), dhe vuajtjet e njerezve nen hyqmin e ktyre politikaneve.  kjo pastaj mu qartesua duke i kujtuar vetes angazhimin e ktij televizioni radikal islamik, dhe thashe qe kjo eshte fushata e rradhes per te bindur turmat ne lindje te mesme, qe te heqin dore nga praktikat politike "europiane", dhe pasojat qe sjellin kto, dhe te presin me krahe hapur prijesit islamik qe do ti udheheqin me frymen e zotit, dhe me "ligjet" e tij te drejta!! BULLSHIT!

pastaj me beri pershtypje ana estetike e reportazhit te Ilva Tares, tashme jo ne forme, dhe me beri gati per te qeshur "postura" e saj pompoze kur fliste anglisht (shume katunare dukej aty!), si dhe intervista ne anglisht me avokatin shqiptar te Mediut (a thua sdinte shqip ky!).

sa per permbajtjen e reportazhit, dukej qe ishte komplet e nje anshme, komplet "à charge", dhe e gjitha kjo e marinuar me shpifjet dhe deliret konspiracioniste te te famshit MERO VROMA!

ky ishte mendimi im, ti Zotrules, a mundesh te na japesh mendimin tend si peshk Ballgjer e fetar qe je?? aj kent uejt or tej!

 

Po edhe baba ta kishe nuk do ta kishe mbrojtur kaq shume, se ne fund te fundit, njeriu kur eshte njeri e denon krimin, vecse nese ka qene i perfshire vete. Keshtu qe, duke hequr mundesine e perfshirjes tende, me ngelet te te them qe je nje monster.

kush tha qe s'jam i perfshire?! UNE JAM DELIJORGJI!!! hahaha

Lefti,

Do perpiqem ta shoh me vone reportazhin.

Do doja te te pysja nderkoh a e ndoqe BW sot? Raportohej mbi seancen gjyqsore te rradhes dhe se si ushtarake te xhenios, pohuan nje nga nje se kane pas urdher nga lart per te dergu forca te xhenios ne Gerrdec, ku humbi jeten e dhe nje punonjes i xhenios. Ke noi koment per kete lidhje direkt te shtetit me kantierin? apo edhe kjo eshte shpifje e meros?

Lefty, sikur nuk ma mbush mendjen ajo qe thua qe AlGjazira do kritikonte praktikat jevgjropjane dhe te shkonte e te merrte si shembull Shqiperine!!! Sikur nuk ka kuptim, po fare ama. Se Shqiperia eshte dru mbas qafe po ta shohesh ne ate kendveshtrim. Berishovici mazllem per vete, shoqeria 70% mazlleme, shumica e te cileve jane krejt te parrojtur nga ajo ane; ne jevgjrope nuk jemi, madje jemi te fundit ne listen e listave. Pastaj, ka probleme me tonelata ne shumicen e vendeve jevgjropjane... mund te merrnin si shembull Greqine, psh, apo apo, edhe Serbine kur masakronte shqiptaret ne Kosove dhe notonte ne gjak e perdhunonte gra, femije, minj e mace... (shumica e ketyre vendeve arabe, sikur nuk e kane njohur Kosoven akoma!!!)

Sa per bazen, nuk kam asnje lloj mendimi, ai kakarit gjithandej, dhe me duket sikur eshte thjesht nje nga zhurmat e sfondit ne katrahuren shqiptare. Por nuk mendoj qe jane teori konspirative baziste, sepse eshte dhe mbetet fakt, qe Mediu eshte akoma minister, ka edhe imunitet deputeti me vota krejt te vjedhura dhe te manipuluara nga Berishovici, dhe faj dhe fajtore per Gerdecin ende nuk ka dale ne drite, e jo me ndeshkime te merituara. Puna eshte te skandali, qe ne nje vend qe ka qeveri, qe pretendon te kete shtet, qe guxon te pretendoje qe ka institucione, ndodh nje tragjedi ku vdesin 27 veta, dhe nuk e rruan askush. Nuk ka rendesi kush eshte fajtori apo cfare emri ka, me kupto drejt, puna eshte se ky fajtor eshte i vetmi qe nuk ka dale para drejtesise. Kjo eshte alarmante ne kulm per mua.

Mund te jete e njeaneshme, mund te mos jete. Puna eshte, qe te dale fajtori, dhe le te nxjerre shoket pastaj. atehere merret vesh se kush jane "anet" dhe anesia.

ajo qe thashe per interesat e al xhazires ne kte teme, ishte shaka. jam dakort qe ata s'kane ndonje perfitim duke na nxjerre ne te palarat. thjesht u nxita nga nje lajm qe degjova para pak ditesh, ku gazetaret e ketij televizioni benin greve sepse ju impononin veshje "burri" dhe shami, dhe kjo me shtyu per tu tallur pak me kuriozitetin e tyre ndaj nesh.

sa per venien e drejtesise ne vend, le te flasin gjykatat.dhe neqoftese vendimet e tyre shkaktojne pakenaqesi e inate, kjo eshte e kuptueshme, por e justifikueshme ne kte sistem ligjor qe i ngjan djathit me vrima "gruyère"!

Po pra, ashtu flitet per nje ngjarje ku nuk je i interesuar personalisht apo nuk ka ndikuar aspak ne jeten tende private dhe shoqerore. kur une flas per drejtesi, po flas konceptualisht, gje qe besoj se edhe per ty duhet te jete e njejte; e jo te me quash drejtesi shkarkimin e pergjegjesise mbi nje institucion apo nje tjeter, qe ka pergjegjesi ligjore kushtetushmerisht. me pak menefregizem dhe te pakten ne dukje, me pak vemendje dhe pritshmeri, se nuk te behet keq.

Gerdec eshte gjithe Shqiperia,

Dhurate nga Enveri e Partia,

50 vjet punoi populli shqiptar.

Me ndertuar bunkere, e me ble arme.

Kemi shume armiq na thane,

Ne fakt asnje armik nuk erdhi,

Me keto arme ne vrame njeri tjetrin,

 

 

Per mendimin tim, reportazhi ishte nga te paktet qe meritojne levdata per nga niveli profesional dhe menyra se si ishin paraqitur faktet. Ishte vertet nje model i mire i gazetarise investigative, dhe per kete merita i takon ne radhe te pare Ilva Tares. Insinuimet per qellimet e Al Jazeer-es me duken krejt te pabaza. 

Edhe dicka te fundit: Kjo fabrika e cmontimit te municionit u krijua ne 2007 apo ishte krijuar me pare? Po ashtu, Delijorgji eshte folur se ka fituar tendera te tjere me ministrin e meparshem te mbrojtjes (Pandin), apo jo? Ne se eshte keshtu, atehere mosdhenia e nje fakti te tille do te zbehte paanshmerine e Ilves ne kete ceshtje.  

Gjithsesi, ri-emerimi i Mediut si minister eshte nje turp politik.

 Tashem eshte marre vesh mire fort,  cilet ishin fajtoret qe sollen Tragjedine  me emrin  Gerdec.

   Te gjithe  26  vetet qe u vrane  dhe  ata te treqin e tete, qe u sakatosen.Por dhe shtepiat  nuk ishin pa gje.U shkaterruan nga nje suferine baruti.

E sa per arabet,  te mos na rokanisin shume se nuk kane njohje te mire  me vise; ku  shqiptaret banojne,  ku nuk punojne shume , por  rrojne dhe me pake e bar, sa  ..per te luftuar  me vetvehten.

Me serbet, e dime qe nuk i kane te keqia.Aferim ne El Fatiha !   

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).