Cunat e Tirones ne vitet 70 dhe 80 kane pas nje praktike te djegieve te dores (me lule) ose thyerje gishtash per te dale ne komision per te marre deri ne 3 muaj pushimi. Ndonjeri nga ju mban mend ndonje histori te tille?

81 Komente

Na kishin derguar nje e-mail ne pune qe thoshte:"nese parashikoni semundje/operacione gjate muajit X, ju lutemi ta beni te ditur pasi afati i punesimit te mbeshtetesve mbaron me XX/0X." Nje koleg me kerkoi t'i jepja nje te shtyre aksidentale nga shkallet. Tundimi ishte i madh. Deshira perveluese. Logjika zhgenjim. Pasojat ndalese.

meqe si takoj atyre koheve, e per me teper sjam as cun e as nga tirana, te lutem me sqaro i cike kete

kane pas nje praktike te djegieve te dores (me lule)

???  si u digjte dora me lule ? mos deshe te thoshe llulle duhani mer shok ?

smiley

kto jane gjona qe benin ushtaret me mor dite leje

mos eshte gjethe hillci smiley e dini ca eshte apo jo hillci smiley

hillci te pervelofte ishalla smiley

hislli mi gru hislli

ose hithra ne gjuhen letrare...

 e dime e dime, kemi pare dhe kemi ngrene smiley

ueeeee ka faj gjyshja ime qe ma ka mesuar hillci, mos nga myzeqeja e therrasin si puna ime (ne fakt kisha kohe pa e shqiptuar kete fjale smiley, mu kujtua nga qe thoshte ai me siper dhe thashe mos eshte kjo, po mire na futi ne mendime ai ne me ato lulet smiley, per cilat lule e ke fjalen? smiley

byrek??? MMMMMMMM!

Dje duke bere vrap ne park pashe ca hithra, nje te heq bluzen, nje ti mbledhe dhe nje te ber nje byrek me djath dhe hithra. mmmm

he me te lumte smiley

kshu ka lezet, kushedi sa te ka shiju.

vallai edhe ne tirane, byreku apo pispila me barishte, qepe, pras a ku di une shitet qamet.

se di pse na ka njel zemra aty smiley

naten e mire e pafshi ne enderr byrek me hislla smiley

ku dine Tironsit nga keto gjona mor ti, byrek me hithra ??? keto jane gjona qe kerkojne pak me shume savoir-faire. Une jam rrit ne tirane dhe byrek me hithra nuk kam ngrene kurre. Gjyshja ime ne fshatrat e Fierit i gatunte qamet byreket me hithra dhe me barishte te tjera.

Eh, byreket, eh! me verte pse na ngel zemra aty? HMMMM

uuu kadale ti shoku,

mos ja le kontribut vetem katunareve te fierit smiley

realisht kto jane gatime pak a shume 'te hame bar'  , pra gatime fukaralleku, dhe pa diskutim jane ne te gjithe zonat e shqiperise. une kam provu si nga veriu, si nga shqiperia mesme, si nga jugu byreke te tille me rudimente barishtore smiley dhe te gjithe shume te mire ne llojin e vet smiley

por me thene te drejten , i cike anej nga gjirokastra kane rrenje te thella smiley

naten megjithemend tashti smiley

ti ke pas maru per byrek me pazi

leje leje se plaka ime mgjithe tezen, po na lejne nam kur shkojne me pushime, se shkojne e kpusin pazite qe gjejne rruges per me i honger smiley

une ja le kontribut atyre qe i kam pare vet ti gatuajne. ne pergjithesi gjithe gatimet tona jane gatime fukarenjsh por pastaj kultura popullore nuk eshte dhe aq homogjene. Keto barishtet nuk mbijne dokudo, hiq menjane hithrat qe dhe mbase i gatujne Tironsit por qe kur u bo Tirona kryeqytet gradualisht dhe ata u adaptuan. Tironsit tani per te pare pak bar i duhet te beje 20 km.

Gjyshja ime eshte akoma ne fshatrat e Fierit, 90 vjec dhe akoma del mbledh hithra dhe barishte per byrek.

Tironsit, ca bojne?

uuuuu na qerofsh hisllen pra smiley

tironsit, marrin pesqin lek dhe dalin poshte shpise ke tregu katunarve ku shiten gjithe barishtet e mundshme, rradhiqe, pazi, hislla, lepjetra, lakra te hidheta e te omla e caredolloj gjoje, edhe sipas krahines qe i perkasin, bejne ne shpi byrekun qe ju do zogu !!

a m'kuptove ??  smiley

 

Po mire, ti kujton se lezeti eshte vetem tek e ngrenmja???

Po gjyshja ime verdallosej 2-3 ore ne kembe neper kodra per te mbledhur caj, hithra, fiq etc. Prandaj eshte 90 vjec ajo!!!

Duhet pare experienca ne te teresi qe fillon qe kur vesh kepucen per te dale per te mbledhur barishtet, vazhdon me gjithe muhabet qe ben rruges me plakat dhe pleqte e lagjes. Vazhdon tek arritja ne shpi gatimi dhe mbaron me ngrenien. Ngrenia eshte FUNDI.

Asgje nuk eshte njesoj kur te ka dale djerrsa curg per te arritur deri ne tek byreky ne tepsi!!!

po byreke me lepjeta ka..se nga mu kujtu

Pse s'ke ngrene ti s'do te thote qe s'dine.

Me vjen keq qe s'paske provuar "byrek" me miell misri e me hislla.

a e di ndonjoni emrin ne latinisht/anglisht/frengjisht/italisht apo ndonje gjuhe te huaj te hithrave ?

brennnessel (gjerm)

qe ktu shko ku te dush masanej, psh emri latin eshte Urtica dioica, kurse anglisht eshte stinging nettle etc

tamam tamam se te bon pucrriza pucrriza kur te djeg, mu si urtikale smiley

sa i madh eshte peshku, nga mashtrimet per raport mjeksor, kalon muhabeti ke byreku smiley

na late pa gjume re maskaranenj smiley

po lule mishngrense a ke pa?

nga ato qi hajne miza e ?

po. i kom pa ne kopsht botanik te Atlantes. Nuk kishin pik meshire. kishin ca dhom si te llahtarshem.

ehe,

kshu ne nje konservator lulesh i kam pa dhe une, po se ku spo me kujtohet

me qese plastmasi i mblidhte gjyshja ime. Me bluze i mblodh une. faktikish i preka dhe me dore por nuk te digjnin aq shume. Hithrash ishulli kto.pffff. Rrofte peshku se na mban gjalle dhe na frymezon midis experimentesh.

kot per muhabet, e di pse e ka "dioica"? Vjen nga greqishtja, "me dy shtepi" (ne te njejten bime) -> eshte llafi per seksin e lules. Qy nga shkolla kto, long long ago...  smiley

Pse kane seks lulet?

Ka disa bime qe i kane sekset e ndare. tek hislla duhet te jete subspecia dioica, ne dallim nga subspecia tjeter monoice "gracilis".

Booo lash nom... Kaq! smiley

 

Po pse seks quhet kjo?

muhabeti i vjeter; dmth llafi eshte per gjinine. femer - mashkull. Bime mashkull, bime femer. baza gjenetike (difference ne kromozome). Si tek njerzit me i llaf.

Ok, Ok, e kuptova. Rrofsh!

s'di pse me eshte fiksuar qe hanin patate qe t'u rritej temperatura

Sakte fare!!! E pagatume patatja.

po sa po e shtoja. edhe sapun? apo gabohem?

kush e di nga cili cep i mendjes me vijne keto info!?

ahahahaaa... smiley

po pra se ushtar eshte e sigurt qe s'kam qene! smiley

noshta ske qene fizikisht ushtar, por mund te kesh qene me zemer e me mendje

smiley

mundet, mundet xhanem! Cfare s'na ra dhe s'e hoqem, tha. smiley

 

hipnoze regressive... subkoshience e brezave fqinje... nete te zymta dhe kohe e keqe re rrapi i trishit & Diko Zeqo (nuk ti kallxoj cer jon kto perla nga Bukharaja nen Dajt).

ps where is mrroklla when you need him? smiley

Erdh PF per at ZOT!  smiley

 Po Paskalin e Deges a e ma men? Ate qe kontrollonte cunat nga hallatet para se te shkonin ushtare? smiley

Paskali ishte hallmark ne jetet tona. kush munet me e harru... Dega afer "rajonit" (te policise) dhe zjarrfikseve...

 Kontrolli i Paskalit isht certifikata e burrerise. I kam ne goje nja dy histori madheshtore me Paskalin, po nuk tregohen ketu tek Peshku.

Tregohen ne Kanada, o PF. Do iu vije rradhe.

shiko se kam bere zbor ne te mesme. edhe marshimin ne mes te nates e kam hequr.

 Une i kam ndihmuar njehere nje shokun tim qe te thyente tre gishta te dores ngaqe qe donte te ikte me leje ne Tirane. Bleme 5 akullore dhe i futem ne nje tas ku ai i mbajti gishtat deri sa iu mpine paksa, kishim lidhur nje tulle betoni a si quhen bloqe me nje spango ne degen e pemes, kishim llogaritur tamam vendin ku binte po te keputej spangoja, ai vuri doren, une dogja spangon me cigare dhe krak...me shendet!

Pf, une te dija paqesor, ti qenke dorethyes!? Pupu, si t'i nxjerr Peshku durt e thyme smiley

eshtrathyesi... ku e kom nigju un ket. Fin, ti s'ke lon liber pa lexu... ku eshte kjo...

kam lon kte me eshtrathyes m'duket. po iki t'kerkoj.

nuk ka mundesi Fin. gabimi eshte ne anen time. S'duhet te ket pas no eshtrathyes... smiley

mire, e lashe, se nisa te preokupohesha. smiley

 Mos e ngaterron me "Arrethyesin" smiley

smiley

 

 Hey Fin. A e ka pa filmin "Hair". Njeriu per shoqnine cfar nuk ben. Me kete cunin mas nja 6 muajsh u ulem e hengrem konserva ushtrie me mish derri te prishur qe te helmoheshim. Per fat u helmuam dhe qendruam per tre jave ne spitalin ushtarak, nderkohe qe shoket tane benin sherbim me pushke ne -14 grade ne Vaun e Dejes. Te gjithe plasen nga zilia. smiley

Po pf, e kam pare Hair. Ne te kundert asnje qe te kete zili fatkeqet me diarre. 

 Thu ti qe nuk i kane zili. Pa lexo njehere Shvejkun, per te pare se c'benin njerezit ne pavionin e simulanteve per t'i shpetuar ushtrise! Dhe mos me thuaj qe Shvejku eshte fiction apo histori e vjeter.

Kete e kam lexuar, po hiç mendja aty. Po mendoja cfare rreziku te hash me idene se do helmohesh. Se edhe mund te lesh "eshtrat" smiley ne ket' lojen e konservave, e di?

 Duket qe je goc Fino smiley

po duket smiley

dhe kur une i them qe duket qe nuk je rrebelu ne rini, me kundershton se skam fakte per kete smiley

Ne te dyja kemi lene nje kafe pezull m'duket "dhe aty do e kuptosh kush eshte Fini i vertete" smiley . Fraze filmi kjo. smiley

nuk duket robi n'kafe o fin smiley

mua psh ne kafe me mbahet goja smiley

m'pelqejne njerezit qe u mbahet goja. kam dy miq shume te ngushte dhe shume inteligjente. te dy vuajne nga kjo pune. paaa proooblem! smiley

Tani ika se jam pa qejf. Pafshim te gjitheve.

lol

te shkume  smiley

naten dhe pri meje tashti se me me pushun nga puna pastaj neser smiley

mos vdeksha, tha, pa e pi i kafe me at burr.

Gjynaf, qe nuk ka shume discutime te tilla ketu.

ushtarin e mbron Zoti, Fin.

Mbi seksin e luleve Turing? smiley Kane nje shprehje ital. qe thote pak a shume "Te merresh/flasesh/diskutosh me seksin e engjejve". Ideja e sterhollimit.

Te kuptohemi, personalisht bimet i dua shume. Edhe kafshet, por bimet me shume.

Po muhabeti fillon mbi seksin i luleve, vazhdon me byrek dhe kushedi me ca mbaron. Rendesi ka te kete subjekt me perspektive ! Ndiqe, ndiqe muhabetin.

Po he Turing se shaka bera! smiley Imagjino sa te lodhur jane njerezit duke bere muhabete te tjera "joeshterthyese".

Po edhe une shaka po bej, this is midnight summertime!!!

Turing, gjyshja jote i paska pasur larg hithrat, shyqyr per ty.  Gjyshja ime i kishte ne bahce.  Nje ushtri me nipa e mbesa i bente zap me nje tufe hithrash.  Ajo i mblidhte me duar, pa dorashka, dhe asgje s'e gjente.  Ne kalamojat, vetem sa u degjonim emrin dhe beheshim pucra-kuq nga frika smiley.  (How I miss her and those days, dhe byrekun e saj ... smiley )

Kshu histori ushtaresh s'di une se ishin te ndalume ne shpi, me babin oficer as qe behej fjale te dinim kshu marifetesh e mungese disipline smiley.  Ama per hesap timin kam bere nje dynja.  Pire nje grusht vitaminash (duke kujtuar se jane ilace) se shoku im ngushte mori bicikleten e babit per nje xhiro, edhe humbi gjithe diten.  Une gjoja do pija ilacet-vitaminat qe te semuresha mos te me bertisnin kur te merrej vesh qe bicikleta ishte MIA smiley.  Mos me pyesni per denimin se vallai as sot e kesaj dite s'me shko mendja per vitamina.

E sa e sa te tjera, po s'po i permend se me vjen tulp per kalamun e cmen qe kam qene smiley

 

Une fatkeqesisht kam djegur pellemben e dores se majte me dashje, dhe mora nja 2 muaj raport ne mos gaboj. Kam qene i ri, aty tek 22-23 vjeç. Budedallik me brire, them tani me ment e sotme.  smiley 

 Ka pas dicka me te forte ne ate kohe. Injektohej nafte nen lekure dhe te behej krahu derman fare. Kjo ishte llahtar fare.

Thyhej dora me dashje duke e vendos ndermejt dy tullave dhe njeri ja vlonte me gur.

Kush kishte mik shkonte tek doktori dhe dilte me ulcer ne stomak smiley Ketij i nderpritej sherbimi ushtarak se fasulet klasifikoheshin te demsme per stomakun dhe nuk mund te mban te diete.

Doni me ?

Ka akoma sa te dush , me bo skenar filmi horror te pa pam

Mbaj mend nje koleg i babait tim, fuste gishtin ne akull per te perforcuar efektin e mpirjes, dhe me pas i binte me cekic per ta thyer. Kjo i jepte atij nja dy jave pushim. Zakonisht kto ndodhnin ne muajin gusht, qe ti shtonin edhe disa jave vakonceve.

Une e kam bo ushtrine ne 2001 po s'kishe nevoje me  bo naj gjo me more leje,sepse tani te japin cdo fundjave smiley

 

PO tregoj i store te nje komshiut tim ushtar.

Fillimisht bere shiringe me acid ke kemba ( leja pare ) sot e ksaj dite ate pejsen ku ka bo shiringen me acid e ka si te rrudhme.

2-me nje gur te mprehte i bonte bam gishtit te vogel te kembes dhe sapo sherohej i bonte prape ne te njetin vend , sa ju be gishti keq fare ja prene hahahahahahahahaha.

Une mashtrime beja ne shkolle, ngaqe i kam thy duret shpesh i vogel , paralele,mure,peme etj rrezohesha ner shkolle e dinin dhe me besonin  dhe here pas here fashoja doren dhe merrja raport smiley

Keto hisorira i mbaj mend. Por A e di ni se keto ndodhin edhe sot?

Per te mare pagesen e sigurimeve shendetsore, dikush qe kishte vrare doren shkon tek mjeku diten e pare, per mejkin dhe per te MARE RAPORTIN . Ja mjekojne doren dhe i thone te vij perseri pas dy ditesh per vizite, ndrim plage etj etj. Nuk shkon per nje muaj tek mjeku se e kishte pare qe plaga ne fillim po sherohej, dhe kjo i hiqte te drejten per temos punuar dhe pageses nga sigurimet shendetsore. Pas nje muaj kur shkoj tek mjeku dora ishte gangrenizuar dhe duhet prere. Pasi ja prene doren kercenoin mjekun se ja kishte prere doren kot dhe i kerkon x mije $ ose do ta kallzonte ne polici. Kur mjeku nuk ja pagoj i kecenon familjen dhe kur mjeku e kallzon ne polici ai i drejotohet gazets Shqip me kallzim se mjeku i kishte prere doren kot. Pas tere gjullurdive me polici, hetusi, shtyp dhe keshillin e mjekeve ( apo si quhet) pacienti terhiqet dhe gazeta kerkon te falur. .....

Ka dhe sot te tilla por sot jane me te sofistikuar, sot flitet per $, kallac, polici dhe gazete. Sot jena bo modern smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).