Policia rrethon shtepine e deputetit socialist Dashamir Peza. Behet fjale per shtepine ku ka banuar Rama per pese vitet e fundit.

 

(sic tregohet edhe ne kete link te nje gazete te majte: http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=65030 )

 

http://bw.balkanweb.com/kryesore/1/policia-rrethon-shtepine-e-deputetit-dashamir-peza-12646.html

Deputetet socialiste sot bojkotuan mbledhjet e komisioneve si shenje proteste.

Ç'mendim keni?

87 Komente

s'do kete bo letrat e legalizmit, m'duket... e i ka shku Aluizni ke dera... smiley

si duket ska deklaruar Dashi qe mban Ramen ne shpi! e strehon pa letra!!

aa mor Ramiz, je katandis te ndash nje dhome me kalamajt e Dashit...

goditje shume e ulet

e stilit komunist

 

 

c'ka mbetur tjeter te behet ? smiley

te digjet ndonje gazete ndoshta ?

uh c'them dhe une, tani nuk kane nevoje t'i djegin, tani i blejne

 

 Cfare gallate! 

Sala ka fillu me u plasarit m'duket! 

Nga Tivari deri n'Peze,

Ku lshon dielli vape e rreze

 

Lajmi te TOP-i.

"Rrethohet me polici shtepia e Dash Pezes" dhe vazhdonte me nje interviste te Dashit perpara shtepise,por police nuk pame gjekundi.Ku ishte ky rrethim,apo policet jane bere te padukshem.

keto jane lajme te ketij Tv te qe mban veten per "objektiv"

 

O njeri... policia dha deklarate qe shkoi e shoqeroi punonjesin e ministrise dhe qe zbatoi detyren e asgje me shume.

Vetem topi ju ka mbetur pa blere, e?

Po mire me, nanji leke e kan bo ne mend me i dhon Dashit keta para se me ja mor shpin apo, qit VKM ene merru njerezve ene breket?

Tobenestafkurullah!!! Osht bo VKM-ja si fermani i Sulltanit. Ene Sulltani ishte mo i nershem se e kishte thone para gjithe dynjose qe me ferman une te fik deren. Kurse Sula na bo ene si evrpian i modh.

Keta te PS-se masanej qe jane bo si polici private, lane nam. Jan bo deputetet si gure shahu. Shemet hyrja e katit te dyte e pallatit te kunatit te Dashit, con keta. Rrethohet shpia Dashit, terheq keta nga parlamenti. Prit kur te caktoje nje perimeter Rama, e t'i hypi neper peme deputetet per me rujt shtepine e Dashit.

 smiley

Ngjo, deputetet do i fusi mrena n'shpi rama qe mos ta sulmoje dot shpine ferdiand xhaferri, ndersa per roje ka policet bashkiake. a e pe kur ishte greva, 18 dite s'u pa kom polici bashkiak n'tiron se rrijshin roje te greva, kishe qejf me parku neper tirone, sa maroi greva moren manokllat n'dore ene fillun me kafshu rrota makinash verdalle

Prit kur te caktoje nje perimeter Rama, e t'i hypi neper peme deputetet per me rujt shtepine e Dashit.

smiley

smiley

a a hangsha shpirtin une ty smiley

admin qite shprehje dite qikyt pleaseeeeeeee

aa mor Ramiz, je katandis te ndash nje dhome me kalamajt e Dashit...

Ti sikur the ke bere dhe gjimnazin jashte .Vjet sikut ishe me "provimet e plotores"  na the ?

Kete lloj cinizmi te jetes personale te tjetrit , as babai Jot  shpirteror alias Berisha dhe as mamaja jote Jozefina nuk e kane perdorur  

Keshtu mor Left me YYYYYYYYY ne f y nd .

Injoranti /ja nuk ka brinje por ka nje ngjashmeri me shq , kur blegerin dhe thote "Ja ku jam ...."

Ishe mire e fshehur !

I nderuar Idrizo,

- E konsideron normale ti qe, "lideri" i opozites, kryetari i Bashkise se Tiranes bash qe prej 10 vitesh, dhe njeheresh, kryetari i PS-se qe prej 5 vjetesh, te mos te kete shtepi te deklaruar, por te strehohet "falas" tek shtepia ne fshat e "mikut" te tij deputet ?!!!       smiley

- As leke qe te marre shtepi me qera, as kurajo te shkoje e te fleje tek shtepia e mamase (Anetes) nuk paska ky 2 metro burre ?!      smiley

E imagjinoni skenen besoj : Dash Peza me gruan e me kalamojt, ulur per te ngrene dreke, bashke me Ed Ramen qe ka zene nje karrike ne cepin e tavolines perpara pjates se supes se ftohur tashme ... ULTIMA CENA MODERNE i thone kesaj me duket ! Edhe Andy Warhol do t'ja kishte zili Rames       smiley      smiley

Imagjinoni skenen per Krishtlindje & Vit te Ri : kalamojt presin dhuratat nga bab Dash Peza, por "harroi" Dashi se ne shpi kishte dhe "kalamonin" Ed Rama qe priste dhuraten e tij ... Hajde Familje e rikompozuar hajde !    smiley

sa per info shtese

rama tani banon te shpia e tjemes, te cepi myslym shyrit. un banoj aty afer, edhe sa her dal ne bllok kur kthehem nga mesnata aty e shof

 Shsh, se keta qe jane jashte i dine te gjitha. lol

jetoj ne pik te tr un vllai

Lexoje dhe nje here ate qe kam shkruar.

per ke e kishe dmth

E thashe me ironi qe lefti qe eshte jashte e di me mire se ti.

Edhe kete shprehje s'e kisha degjuar ndonjehere per "pik e Tiranes". Ku eshte kjo pik?

O popull, nuk te heq kush nga shpia, sepse eshte cilesuar Shtepi Muze! 

Dakort qe Ferdinand Xhaferri nuk mbahet si shembull inteligjence, por une anoj me shume te paftesia (apo dashakeqja) e TCH, GSH etj

Ti mund te anosh nga te te doje mideja. Por ak nje vendim te Keshillit te Ministrave te dates 12 Maj 2010, firmosur nga Sali Berisha, qe urdheron kalimin e baneses ne administrim te Ministrise se Kultures si muze. Nderkohe qe kjo ndertese eshte hequr nga lista e monumenteve te kultures ne vitin 2006, me vendim te Ministrit te atehershem Bujar Leskaj.

 Po, edhe kjo sipas teje, do thote qe te nxjerrin me gjithe katandi nga shpia?!

Je ne vete ti?

Te pakten kur thua ndonje hajvanllek, ver ndonje batute humori si Tironsi edhe hajt mund te shtyhet. 

 Sic po shikohet puna me Sali Berishen nuk eshte ceshtje ideologjie ose politike eshte ceshtje thejesht klani kunder kalnit,,dhe per hire te kesaj vuajtjet me te medha i peson kombi!

Kete rruge ka nis dhe ne kete rruge po shkon.

"Baballaret jua rrezova,po,po!!,dhe ju nuk ju la me ma marr pushtetin",

... lufta e tij per prosperitet kombetar dhe demokratik, eshte  nje ide fallco dhe e deshtuar, shume primitive per tu arrit me "rrugen e luftes se klasave"!

 

 

 

 

 

I nderuar artian.

Baba i tij Rexhep Berisha  ka qene nje antifashist e perkrahes i komunizmit me shpirt , gjak e sherbim . Ai hyn tek "baballaret " qe ulerin ky kafsha se i ka mundur ...te vdekur  .

O turpi e mbulofte  kermen , qe po gezon sot Shqiprine si bacen e tij e te familjes nga ata baballare !!.

Por ky injorant klasi qe di vetem te leshoje sinjale per autodafe te idoteve qe i vene pas nuk e ka per gje te bertase "une qe munda baballaret " Prandaj i shkruaj une qe ti munde babakaret sepse ata te kane pjelle.

Surat sezi Sali Berisha ky turp i Kombit se ka per gje te ndyje dhe nenat dhe kete e dha me prova me akuzat ndaj Nenes se E.Rames.

Ky hale do te ktheje ne Muze shtepine Bab Myslimit ??? Ky qe hodhi ne ere nga themelet shtepine e patrioteve Haklaj qe nga themelet ????

Ky hale e di shume mire qe babai tij dhe bab Myslimi  qene  mish e kocke me Enver Hoxhen . Dhe vet ai eshte perdorur vetem si shishe sterile per te mbajtur shurren e Enverit prandaj ti lere denglat e Hipokratit.

Une shume te tjere si familjet tona as qe behej fjale ta pershendesnim nga afer Enver Hoxhen!!!

Cfare kerkon ky hale ? Akoma do te tallet me te vdekurit ?

Ndoshta ai nuk i njeh Pezaket mire dhe shet pordhe tani qe i ka hypur kalit .

Ai eshte nje bllofist injorant e nje percares i jashtezakonshem . Deri tani besoja se i ka nga qe nuk mbush mire por tani e tutje  

MENDOJ SE SHUME NGA VEPRIMET E DEKLARATAT E TIJ NE CASTE KRIZASH DIKUJT I SHERBEJNE ....

Left me yyyyyy ne fund lexoje dhe ti per te kuptuar me qarte vendimet e atij "babait " shpirteror me qe te mallengjekan keto histori

Ose prano mos-hapjen e kutive...ose te morra shtepine hahahahahaaha dhe kjo eshte ajo qe me ben te qesh,ndersa ajo qe me ben te qaj.... ne ate vend,gjithkush qe ka nje prone, toke apo shtepi nuk eshte i zoti i saj,...se mund te ndodh nje dite, mblidhet qeveria e vendos ta bej shtepine tende monument kulture(bie llafi..ketej kalonte pishtari i demokracise sali ram berisha,ditet qe perballej me diktaturen e eger komuniste).

Ky deputet dhe akoma nuk e paska zgjdhur perfundimisht punen e shtepise se vet!!!.  Si i thone asaj fjales " .. kur nuk je per shtepine tende si do te jesh per te tjeret"!  smiley

Tani nostalgjiket thone qe shtepia ka vlera muzeale per shkak te Peza Snr! Por ne anen tjeter Peza Jnr thote qe nje komision paska vendosur ne 2006 qe shtepia nuk vlera muzeale.  Padyshim ai s'ka lene gur pa levizur qe te shpallet shtepia pa vlere muazeale qe te jetoje atje! 

Me e bukura eshte se Peza Jnr duket te jete shume i lumtur qe shtepia eshte zhveshur nga vlerat muzeale! Injoranca s'ka brire! Si ka mundesi qe nje objekt paska me shume vlere kur te zhvishet nga vlerat muzeale/historike?  Ai duhej te kerkonte t'i kthehej prona e familjes se tij por duhet te levizte cdo gur qe te mbrohej vlera muzeale/historike e shtepise! 

Edhe pse shumica ketu e shikojne si nje veprim hakmarres te SB, ne qofte se ai (Peza Jnr) nuk ka dokumenta te sakta/te rregullta per shtepine e tij ligji duhet te zbatohet si per te gjithe apo jo?

A lejohen muze private ne Shqiperi?  Ketej lejohen! smiley

flm smiley

 Tani une ketu i jap te drejte Dash Pezes. Dashi thote qe shpia eshte shkaterruar ne 1998 dhe e ka rindertuar ne 2001. Gjeje kush ishte ne pushtet?   Pastaj nqs shpia eshte shkaterruar dhe shteti nuk ve dore, tani diku do ta fusin koken. Prandaj e ka rindertuar pa i kerkuar leje kujt.  

 P.S. Dhe ti AM_TR je kokrra .... qe vendos ne kryetitull "SEKUESTROHET". Xhanem soji i proletareve edhe i keni familjare keto fjale. Nuk i duroj njerezit qe s'dijne peshen e fjaleve qe thojne. Brez leshit i rritur me BB, Star Academy. Muhamet Veliu per profesor. 

 

O hunter, nqs paska vetem nje vendim qe e "rikualifikoka" shtepine dhe i jep vlera muzelale, pa e cenuar pronesine e Dashit, pra pa e qit ne rruge sic thua ti, atehre ca m..in kane dashur 3 furgone policie aty? Pse e ka thirr ai inspektori policine kur nuk ka pas ndermend me e cenu Dashin?

E dyta, kjo VKM ja paska dale ne 12 maj 2010. Nuk te duket se eshte pak si shpejt me i dhon efekt, duke qene normalisht nuk duhet te jete botu fare ne Fletoren Zyrtare?

Rrezik e kane shkrujt VKM-ne dje dhe i kane von nje nr protokolli nga ato qe i majn rezerve keta.

 Se cfare do policia aty, une s'e di, po te pakten kam ate umiltà (se s'me vjen shqip) te mos bertas per gjera qe nuk njoh, sic ben si ti, qe na nxoren Dash Pezen mes te rruges. Megjithese me batuta e rikuperon pastaj.

o drit

e para e punesm, un skam pa ndonjeher ne jeten time big brother edhe skam me pa najher. shiko komentet anti-bb qe kam be edhe e merr vesh. e jejta gje edhe x star academy. ah po, kam pa gjeniu i vogel&opinion&shqip te rudina xhunges&e diell

shkurt muhabeti smerrem me bbbb ra e sterererreea

ah po, muhamet veliu mabse, se ai esht korrespondent te tch!!

perndryshe, linkun e kammarre direkt nga balkanweb, me gjith titull (shtova vete ate pjesen ku banon rama). tani marr vesh se rama banoka te cepi myslym shyrit ku banoj edhe une (e shof ne mesnat najhere, po kam mendu se ka naj dashnore)

dhe skam lidhje me proletaret une

 

mbetsh me shendet

 Flm per driten, o yll.

E para te riperseritesh fjale per fjale, lajmet e ca mediave te deskritituar e pa pike kredibiliteti sic eshte balkanweb, nuk eshte shenje inteligjence. Tregon mungese sensi kritik.

E dyta, eshte edhe me keq sic ben ti kur i shton fjalen "SEKUESTRON" pa ditur se per cfare behet fjale.

Reality show mund ti kesh inat, po menyra si shtron gjerat tregon i ke asimiliuar paditur.  

Car stil kamunist thoni je mre? Ky e ka çu mo larg, se ka qene nxones i dallume n'ate shkolle. Te pakten kamunizmi, kur ta bote shpine muze, te jepte i tjeter. Biles ene nai qile molle e nai tallon shtese. Kurse ky kadosh Sale, ne emer te "pastrimit te figures nga periudha moniste", te qit perjashta e ta bo shpine muzeum te kamunizmit.

Mrroklle qe mos te me akuzosh per "vjedhje", po ta lej ty ta thush ate shprehjen "suedeze" per qeveriun ne te tilla raste. 

Me demek une qe kam shtepine monument kulture , te bej valixhet? smiley

Jo, jo, nuk ke kohe, kon per te te nxjer ashtu me brek ose kemishe note perjashta. U bone ti!!!!!!!!!!!!!!  smiley

hahahahahhahahahahahahahhaha smiley  saliu ka vendos ta leje Ramen edhe pa gjume me shprese se mos bo ndonje gafe nga lodhja dhe ta shfrytezoje. O sali po je  i matufepsur komplet. Jo vetem popullit, por as edhe grus e familjes nuk i duhesh mo. Je vetem duke i prish pune!

Po aty nuk ka mo shpi te vjeter, Dashi tha se e ka prish qe ne 2000 dhe mbi truallin ka bo nje godine komplet te re! Pra mungon objekti; Dun me bo shtepi muze nje godine 2 kateshe te ndertuar ne vitin 2000!!!!!!!! Pika qe sju bie. Shifni mos boni pallat muze vendin ku ka qene shtepia ku u themelua PKSH-ja. A ju rafte damllaja ene kanceri juve lol.

Dashi bie mrena me ato qe thote se e ka prish vete ne 2000,sepse Bujar Leskja e ka hequr nga lista e minumenteve ne 2006.

Me kete pohim ,prokuroria duhet te hape ceshtje penale per prishje te monumenteve te kultures..................

Qeka pak mo i nerlikum muhabeti.

Sipas asaj qe thuhet ne vkm shtepia qeka prone shteterore qe me nje VKM te meparshme qeka vene nen administrimin e Bashkise se Tiranes. Po te jete e vertete kjo, ndryshon katerciperisht puna. Megjithate prapavija politike duket qarte.

P.S. Hunter, me morsh te keqen se une nuk flas kuturu smiley 

Fola mbi ate qe lexova, pa e verifiku vete. Dhe s'me duket se po boj nanji mekat te modh, se i bie qe te bojm kerkime per cdo gje qe shkrujn gazetat. Besova te ato qe thote gazeta dhe kaq. Por prap kembengul qe ketu VKM ja eshte bo si ferman sulltani. Kur i duhet Sules botohen per nje jave, kur s'i do menerja, i le edhe pa botu fare.

Kur osht bo prone shteterore? Sepse Dashi thote qe me eshte kthyer me vendim te komisionit te kthimit te pronave ne vitet 90-te. Ketu ka pisllik burra!

cer pislliku se.

Do ja kete bo te pavlefshme Tunxh Vatnika* letrat Dashit, ene ky i funit s'di gjo fare. Shtet kina vallaj. Jo me qerre, po me karroce me kuzhineta te kap. A iu rafte zerzelja ktyne te gjitheve ishalla. Na myti dallkauklleku!

 

* Per ata qe s'e njofin Tunxhi osht ish kryetari i Agjensise se Kthimit te Pronave, te ciles Sula i dha fuqine me prish edhe Vendime Gjykatash, qe i kishin dhon pronesi njerezve te ndryshem. E tani Sula na flet per Pavaresi te gjyqesorit dhe ndarje pushtetesh.

ooo yll o drit. esht text i vjeter. kryesocialisti yne super i dashur 3 metra i gjat rri te e jema

Une per vete nuk po marr gje fare!

Saliu e konsideron ate si muzeum ne VKM:

2. Prona e paluajtshme shtetërore “Muzeu i Konferencës së Pezës” të hiqet nga lista e inventarit të pronave të paluajtshme shtetërore, që janë në juridiksionin territorial dhe administrativ të bashkisë Tiranë të qarkut të Tiranës, miratuar me vendimin nr.834, datë 13.12.2006 të Këshillit të Ministrave.

Peza thote: Shtepise i eshte hequr statusi e muzeumit ne 2006 dhe i eshte kthyer nga komisioni!

Ec e merre vesh! Kane apo s'kane letra ata per t'i vertetuar keto? Apo i kane fallco dhe kane frike te tregojne! smiley

O Mati, hajt pra ta gezoje PD-ja shtepine e Luftes antifashiste nacional-clirimtare te luftetarit te pare Myslym Peza. Lavi qofte kujtimi i Babe Myslymit !

Tjeter here kur te besh copy paste vendos edhe burimin e informacionit, se besoj tani i kuptuar ca gjera si behen dhe nuk je fare i pagdhendur!

Shifni pak kete videon e BalkanWeb

Ne pllakaten mbas Dashit me sa shof thuhet

"Ne kete shtepi.....

16 shtator

mblodh konferenca ...."

Tani kur nuk osht Muze or Dash djali, pse ve asi gjonash te muri i shpise tate?

 Ashtu pllakash kane plot  shtepi neper rrugicat e tiranos, o Tironso, por sikur s'ia ka marre shteti.

Apo je tirons bathoreje ti?

Pasha zotin te forte jeni qe vazhdoni dhe i hyni thelle debateve per veprimet e sales. Me kushtetute (m'duket) budallai ose edhe deputeti i perlamentit shqiptar nuk mban pergjegjesi per ato qe thote dhe ben dhe sala osht mrena.

Un s'do habitesha hic sikur sala t'ja merrte token fisit Peza dhe t'ja shperndante pezakeve. Nji reforme agrare iz long overdu dhe do lante edhe mekatet e ramizit ne tivar. Neser thuhet sala do kerkoje denimin e enver hoxhes per vrasjen e qemal stafes.

Mos na lont zoti pa budallenj.

me perpara do nisi F.Xhaferrin ne Australi te gjeje eshtrat e Qemal Stafes smiley

Eh mire... Cfare nuk po ndodh ne Shqiperi me ate budall komunist ne krye te vendit.

Dashi bie mrena me ato qe thote se e ka prish vete shtepine ne 2000,sepse Bujar Leskja e ka hequr nga lista e monumenteve ne 2006.

Me kete pohim ,prokuroria duhet te hape ceshtje penale per prishje te monumenteve te kultures.................. 

Apo jo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Me kete pohim ,prokuroria duhet te hape ceshtje penale per prishje te monumenteve te kultures.................. 

 

hahahahahahahahahahaah prokuroria nuk eshte ne gjendje te coje ne gjykate ceshtje te rendesive kombetare sic jane ato te shperdorimeve me rrugen e kombit, permbytjeve masive nga keqmenaxhimi, apo aferat e shitjes se municioneve me pasoje vdekjen e 27 civileve dhe ti merresh me monumentin e kultures, qe s'eshte gje tjeter vecse nje shtepi komunistash! Apo do te na ringjallesh prape komunizmin dhe diktaturen?

Ne intervisten qe dha, Dashi thote qe kete shtepi nuk ma morri dot Enveri (regjimi komunist) dhe vjen e ma merr saliu. Po mire ja ta zeme se saliu e ka shtetezuar, po kompesim a i ka dhene? Apo eshte mjaftuar me nje grusht lart e me thirrjen "te rroje partia"!    smiley

 Ishalla s'i kane vjedhur ndonje foto nudo neper sirtare. I duhet material i ri Berishes per zgjedhjet lokale me duket. Leqe tani s'kane nevoje. Kane vene gjithe stafin e 55-es me tutoriale photoshopi.

Mjere beratasit c'i priska. Qytet Muze. smiley

 Ishalla s'i kane vjedhur ndonje foto nudo neper sirtare.

Gjera private jane dhe ne privacy-ne e tjetrit s'ka te drejte njeri te nderhyje. Biles me habit fakti qe ende vazhdon te permendet ajo histori qe fillimisht as qe duhet e kishte ngritur pluhur ne opinionin publik.

 E bukura eshte e shqiptareve eshte qe te gjithe i bejne ne fshehtesine e hipokrizise te tyre por, po i doli njeriu ne siperfaqe, do jene te paret qe do hedhin gurin t'a godasin. Motoja"Mos ler gje pa bere ama beji fshehur" eshte kthyer ne nje lifestyle.

 Gjera private jane dhe ne privacy-ne e tjetrit s'ka te drejte njeri te nderhyje.

Idealisht... por kur ke nje kryeminister qe flet se me cilin ka fjetur mamaja e kundershtarit... dhe asnjehere nuk ballafaqohet ne gjykate me prova per ato qe thote, cfare pret?

Kryeministri eshte produkt i popullit. Eshte kthyer ne nje trend te pergjithshem biseda me llafe grash te liga. Produkt injorance. Ne nje shoqeri te civilizuar, sikur kryeministri te fyente jeten personale te nje individi do denohej nga opinioni. Ne Shqiperi duartrokitet. Popull pis.

Morali eshte nje e dhene variabel, Kent. Moralin e ben populli, te pakten moralin e mases. Moralin individual e bejne kokat.

Gjera private jane dhe ne privacy-ne e tjetrit s'ka te drejte njeri te nderhyje. Biles me habit fakti qe ende vazhdon te permendet ajo histori qe fillimisht as qe duhet e kishte ngritur pluhur ne opinionin publik.

La_Rosse.Po atij ministrit anglez qe i nxorren lidhjet homoseksuale keto dite dhe ai dha dorjheqjen.Cpaten keto anglezet me nje gje private kur skane te drejte te nderhyjne ne privacy-ne e tjeterit.

Shkruaj dhe atyre se ndoshta te degjojne ty.

Shoku lexoji mire lajmet.Ministri anglez dha doreheqjen per arsye se i kishte paguar qerane te dashurit me parate e shtetit jo se ishte homo

Deri aty i shkon anglishtja e tije, o Canart. smiley S'ju ka dhene Sala vizat akoma per te mesuar inglithten.

I shkreti Ed, s'guxon njeriu i shkrete te nxjerre te prapmet ne diell ne nje vend ku e bejne te gjithe se e gjen veten ne gazetat e tere vendit. smiley

La Rosee.

Pse edhe ti i ke nxjerr te prapmet dhe perparmet me Edin ne France.

Nuk e dija qe ishe shoku i Klodit dhe e besoj qe e qan anglishten dhe frengjishten se ti ka mesuar ambasadori hollandez.

hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaa

Ndihesh i prekur ne seder, he? smiley

Djema, nje gje nuk kuptoj une naivi; ç'lidhje ka Edi me shtepine ne Peze dhe me kete Dashi dhe ç'fuksion ka ky Dashi.

atehere

edi ka jetu 5 vjet ne kete shtepi (deri para 8 muajsh)

dashi eshte mik me ramen

dashi esht deputet i ps

 

gje tjeter do????

Dashi eshte privat.Dashi po ruan pronen e tij.Prona e dashit ka lidhje me historine e familjes se tij.Familja e tij ka lidhje me historine e luftes nacional clirimtare. Ne nje kohe qe ky shtet po shkatron historine e kombit te tij duke mohuar figurat historike, duke i deformuar ato qellimisht, duke i shkatruar, Dashi privatisht po ben te kunderten,BRAVO I QOFTE! 

Eshte qesharake qe ky pushtet i sotem, lejon monumente te grekeve,gjermaneve,angleze etj, dhe shkatron ato te kombit te tij.

Kjo eshte paradoksale. 

Sa e veshtire eshte me komunistin e pandreqshem, ketej flet per lirine e prones dhe te individit ketej sulmon pronen dhe individin jo juridikisht por politikisht!!!!!

 

Ne nje kohe qe ky shtet po shkatron historine e kombit te tij duke mohuar figurat historike, duke i deformuar ato qellimisht, duke i shkatruar, Dashi privatisht po ben te kunderten,BRAVO I QOFTE!

Me fal po a ke lexuar gje deri tani? Une s'e di a eshte e vertete, por ktu po thuhet qe arsyeja per gjithe kete rremuje eshte se shteti po e konsideron shtepine e Myslym Pezes si monument historik - pra e kunderta e asaj qe thua ti.

Eshte qesharake qe ky pushtet i sotem, lejon monumente te grekeve,gjermaneve,angleze etj, dhe shkatron ato te kombit te tij.

Nuk eshte sekuestruar akoma...thone se do behet "residence qeveritare" dhe do te qendroje kryeministri i vendit te cilit do ti nxjerre mallin e  shtepise e tij ne Vucidol. Fshat hesapi.

Kur "qenit"i vjen ngordhja..thone se vete permiret...ne deren e...po e them te "Teatrit te kukllave"!!!

 Ore, po per keto shtetezimet sikur jane komunistet?

Sala sikur eshte i djathte?

Po mire ja ta zeme se shteti do ja marre dashit godinen dhe do te rikompozoje prape shtepine e dikurshme muze. A do te vendose atje fotografine e nje prej figurave te spikatura te asaj kohe sic ishte E. Hoxha?

Ne ate kohe ai nuk ka qene figure e spikatur.Komandant i i Ushtrise Nac.-Cl. ka qene Spiro Moisiu.Me i spikatur ne ate kohe ka qene Abaz Kupi ,pjestar ne Konf. e Pezes dhe qe kishte filluar luften qe ne 7 prill ne Durres.

 Ja komunisti i vertete. Te than piten. smiley

Ja dhe nje i majte i shkolluar e me diplome universitare por pa te mesme te mbaruar

Pjesëmarrës në të, ishin: Abaz Kupi Myslim Peza Haxhi Lleshi Mustafa Xhani Ndoc Çoba Ramazan Jarani Halim Begeja Ismail Petrela Skënder Muço Azis Çami Skënder Jegeni Këta përfaqësonin rryma të ndryshme politike. Nga PKSH morën pjesë: Ymer Dishnica, Mustafa Gjinishi, Koço Tashko, Enver Hoxha, Nako Spiru dhe Nexhmije Xhuglini (më vonë Hoxha).

Pyetja ime eshte: a do te vendosen fotot e Enveri dhe te Nexhmijes krahas ketyre te tjereve ne dhomen muze ne Peze?  Apo do ti retushojne sic bente Enveri dikur me ata qe binin nga fiku.    smiley

Ah Enver cme ke bere mi ke lene malok te tere!

Sa i lezetshem Rama dhe shkoket e tij. Vete jeton ne vile ne mes parkut kur ja ben bilbili ciu-ciu kurse bashkeqytetarat i ka betonizuar te gjithe!

 

Jeta e fshehtë e Dash Pezës dhe sekretet e shtëpisë misterioze

 

Dashi dhe Edi nevrikosen njëkohësisht kur marrin vesh se shtëpia s’do të jetë më vetëm e tyrja, por edhe muze kombëtar. Shpallet një grevë e dytë, me njerëz të moshës së tretë, si dhe falsifikohet një dokument, që synon grabitjen e plotë të ndërtesës
Dashi dhe Edvini e themeluan miqësinë e tyre qyshkur i biri i Myslymit nisi punë në Sigurimin e Shtetit, më 1981
Thelbi i Partisë së sotme Socialiste qendron tek lidhja ende e pazbardhur plotësisht e dy personazheve në shtëpinë misterioze

Shtëpia e Pezës, vendi që ka zgjedhur Edi Rama për të ngritur familjen e tij mund të jetë sot një vend misteri për çdo njeri. Aty hyn Edi dhe Dashamiri. Këto mistere i bartin sot dy njerëz, Edi dhe Dashi, të njohur për jetën jonormale dhe për bashkëjetesën po kaq jonormale brenda kësaj shtëpie që gjithnjë e më të mëdha i ka pikëpyetjet. Lidhja e Edvin Kristaq Ramës me Dashamir Myslim Pezën çfarë është në thelb? është një pyetje që mund të duket jo e re, por që sigurisht nuk i ka shprehur përfundimisht përgjigjet e veta. 
Në radhë të parë, Dash Peza për ata që nuk e njohin ka qenë një punëtor operativ i Degës së Pestë të Sigurimit të Shtetit që nga fundi i vitit 1981. Dashi i ka folur me simpatinë më të madhe Edvinit mbi armën e dashur të Sigurimit të Shtetit, gjë e cila e frymëzonte djalin e Kristaqit.
Pastaj nga viti 1986 kaloi si efektiv i Ministrisë së Punëve të Jashtme (natyrisht jo për diplomaci). Në numratorin e Ministrisë së Punëve të Brendshme, krahas shumë e shumë emrave figuron edhe emri i Dashit. Por jo vetëm kaq, se Dashi i Edvinit ka punuar si “folklorist” (mbledhës) edhe në Institutin e Studimeve Markiste-Leniniste. Ai ishte nga njerëzit që kopjonte, servirte, tirrte për të tjerët ato gjëra që u duheshin ustallarëve të atij instituti. 
Dy ditë para hedhjes së bustit të Enver Hoxhës, shtetasi Dashamir Myslim Peza kërkohej të ndalohej në të gjitha pikat e kalimit të kufirit me pasaportën 045335 pasi i kishte shtetit një detyrim prej 85 mijë lekësh. Ndërkaq edhe kur filloi të gjezdisë për t’u marrë me tregti, duke kaluar në Bullgari apo vende të tjera, iu desh në ndonjë rast të quhej edhe “Zef”. 
Por nejse kjo është punë tjetër.
Nëse do të këmbëngulet e vërteta, tek lidhja Dash-Ed qëndron edhe thelbi i Partisë Socialiste të sotme.
Tani ata janë së bashku në të keqen e tyre në kullën e shtëpisë së Pezës. Publiku pret të dijë diçka mbi këtë shtëpi misterioze që tanimë i ngjan “shtëpisë me gjethe” për nga ajo që fsheh dhe për nga irritimi që kanë të dy personazhet, në përpjekje për të ndalur zbatimin e një VKM-je që e ka shpallur shtëpinë ku u mbajt mbledhja e Pezës, më 1942-in, muze kombëtar. Dje prej irritimit u shpall një grevë e dytë e socialistëve në kullën e Pezës, këtë radhë me vullnetarë, kryesisht të moshës së tretë, si dhe u publikua një dokument i bashkisë së Tiranës, i cili në mënyrën më absurde të mundshme, synonte të përvetësonte një godinë-muze, e cila s’është fare në territorin që ajo administron...

Në radhë të parë, Dash Peza për ata që nuk e njohin ka qenë një punëtor operativ i Degës së Pestë të Sigurimit të Shtetit që nga fundi i vitit 1981. Dashi i ka folur me simpatinë më të madhe Edvinit mbi armën e dashur të Sigurimit të Shtetit, gjë e cila e frymëzonte djalin e Kristaqit.

(me fal per shprehjen) Fahri Balliu ne kulmin e talentit te tij.

 

 

Pro dekomunistifikimit te politikes dhe mediave shqiptare!

gazeta 55 smiley

Nuk duhet te flasesh per litar ne shtepine e te varurit.:-D

Miguel De Cervantes

PS,dikush ia ka ba bene Edvinit :-D

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha,

Ministri i kultures, i padituri (injoranti) qe donte te ekstradonte eshtrat e Qemal Beut nga Italia, nderkohe qe ato preheshin me vite ne Vlore, na del sot ne konference per shtyp dhe na thote se qellimi yne eshte vetem te perkujdesemi si shtet per shtepine muze te konferences se Pezes, dhe se nuk jemi kundra qe aty te banojne njerez.

Nderkohe qe dje, pronari i saj Dash Peza tha se shtepia muze nuk ekziston me. Eshte prishur ne vitin 1999 dhe ne truallin e saj eshte ndertuar nje godine komplet e re e cila ka perfunduar rreth vitit 2001.

O minister, o idiot, po ju nuk po keni para per te mirembajtur shume shtepi monument kulture ne Tirane, Berat, Gjirokaster etj, duke i lene qe te rezohen nga mplakja, dhe tani pretendoni se doni te mirembani nje shtepi muze fantazem pasi nuk ekziston!!!!!

Ah Enver cme ke bere, mi ke lene malok te tere!

Nese ai hulumtimi qe ka bere Auroni ne arshivat britanike mbi disa figura te L2B, eshte i vertete (gje qe mendoj se eshte), pra qe Myslym Peza eshte vene ne sherbim te britanikeve, i bie qe ne kete lidhje te kene gisht dhe britaniket, po te mos harrojme se ata i rivene ne levizje bijte e agjenteve te tyre. Pra puna i bie te jete me e thelle nga ç'paraqitet ketu. Megjithate uroj ta kem une gabim, apo nje mendim paranojak.

O Pjer ca po thu? Nese Baba ka qene agjent i britanikeve dhe ata e kane nxjerre ne arshivat e tyre per publikun, dmth e kane dekonspiruar. E si mund te angazhojne te birin, kur baben ja kane "nxjerre bojen"?

Sigurisht qe je paranojak!

 Kallash, ata (britaniket) nuk e kane nxjerre dhe as e kane shitur, por nje hulumtues i zoti, ka pare dosjet e para L2B, dosje qe e kishin kaluar mbi 50-100  vjet dhe qe britaniket i kishin lene te lira per tu pare nga studionjes te ndryshem. Natyrisht qe arsyen e hapjes se disa dosjeve (se jo te gjitha jane hapur) i dine britaniket, me sakte qeveria aty.  Ne dosje nuk figuron fare emri e Babes, por iniciale (xx5 psh) dhe vendi i lindjes e aktivitetit. Ne baze te hulumtimeve te metejshme, dosjeve italiane dhe turke, doli se Baba (siç e quan ti apo dhe te tjere) paska qene thjesht nje marionete ne duart e anglezeve. Me sakte historine e agjenteve britanike, e di hulumtuesi (i nderuar per mua) Auron Tare. Keshtu qe dhe aq paranojak, nuk jam. Thjesht me ngrihen/lindin vetvehtiu pyetje .  

Nejse, une kujtova se mos kishte ndonje gje te sakte/serioze. Keto qe thua ti jane peralla me mbret qe tregohen ne nete dimri niperve dhe mbesave.

 A e mban mend kush, si tha Toni Bler per perpjekjet e  spiunazhit britanik lidhur me Shqiperine..? Mos u habisni! Fuqite e medha, kane bere dhe bejne plane te medha .

 Gati 100 vjet me pare, Anglia ne Shqiperi thirrej  "Bubuzhina".Dhe  kendohej kenga:

....O Plak, o mjeker shtupe...( Ismail Beu)

Pse se marton ate çupe (Shqiperine)

Bu-bu Bubuzhina(Anglia)

E martoj po s`i gjej burre

Kerre -kerre, karkaleci (shqiptaret me Ismailin)

Martoje se ta marr une 

Bu -bu  Bubuzhina...etj

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).