Çfarë do të thotë sot të jesh patriot?
A e konsideron veten tënde si patriot?
Ti je shumë apo pak patriot?

 

Çfarë duhet të bëjë një patriot për të mirën e popullit e të vendit të tij?

Kush ka qenë patrioti më i shquar shqiptar sipas teje dhe pse?

A je dakord me përkufizimin e mëposhtëm që gazetarja dhe shkrimtarja Oriana Fallaci (1929-2006) në librin “Një burrë” duke perifrazuar filozofin Bertrand Russell (1872-1970) i bën atij që konsiderohet si “patriotizëm primitiv”? A gjeni ndonjë ngjashmëri midis këtij perkufizimi dhe patriotizmit shqiptar të dy shekujve të fundit?

Veprimet spektakolare, heroizmat personale, nuk ndikojnë kurrë mbi realitetin: janë shprehje të krenarisë individuale e sipërfaqësore, romanticizma me qëllim në vetvete sepse qendrojnë të mbyllur brenda kufijve të së jashtëzakonshmes. Fatkeqësisht grekët e lashtë ishin mjeshtra në këtë. Flitej edhe në nje ese të Bertrand Russell mbi argumentin. E pra Russell mbronte tezën se qytetarët e Polis-it grek ishin të frymëzuar nga një patriotizëm primitiv, domethenë jo të kujdesshëm dhe jo te urtë. Forca e pasioneve të tyre nga një anë çonte në suksese personale, por nga ana tjetër këto suksese nuk i shërbenin të gjithë Polis-it, dhe përfundimisht ishin simbole të një paaftesie politike.

Nuk është e nevojshme qe t’i përgjigjeni të gjitha pyetjeve. Ato janë vënë me qëllim që të strukturojnë përgjigjen. Pyetja ka të bëjë thjesht me kuptimin e patriotizmit në kontekstin shqiptar sot. Ndihuni të lirë të sillni edhe kontribute e citime të tjera që kanë të bëjnë me temën.

205 Komente

Patriotism is the virtue of the vicious.

A je dakord me përkufizimin e mëposhtëm që gazetarja dhe shkrimtarja Oriana Fallaci (1929-2006) në librin “Një burrë” duke perifrazuar filozofin Bertrand ...

Ndihuni të lirë të sillni edhe kontribute e citime të tjera që kanë të bëjnë me temen...

Une me dashamiresi do tju sugjeroja peshqve te mundoheshin te rrinin nja nje muaj pa citate. Dhe te  mendonin me mendjen e vet, sa per te ndryshu i cike.

Une ja kam pa hajrin. Hera e fundit qe kam citu ka qene neper hartimet e letersise ne gjymnaz. Dhe kur zysha ime , kokrra injorantes me vinte 10 se i dukeshin gje e madhe citatet, me zuni lemeria smiley   Qekur kam hjek dore nga citimi dhe citatet jam ndjere njeri i lire dhe i vleresuar per aq sa vlej smiley  

Pastaj. kur jam ngushte naihere, dhe e kam nga halli ja fus nai te kopjume direkt citimeve, duke bo gjoja se jane te mijat smiley

Obobo please Ols, mos, Fallacin jo,

Kam lexuar:Nje burre, dhe kam mbetur e zhgenjyer shume smiley ,

dhe me ka perforcuar mendimin qe nje roman i mire nuk mund te jete kurrsesi, pike dhe presje, i bazuar ne nje histori te vertete

dhe me ka perforcuar mendimin gjithashtu  qe nje gazetar pas disa viteve gazetarie ne kurriz nuk duhet te bej pastaj letersi, sepse stili i thate gazetaresk i vret rreshtat si kokrrat e papritura te bresherit, sythet e pemeve ne nje dite marsi

i vret rreshtat si kokrrat e papritura te bresherit, sythet e pemeve ne nje dite marsi

Meqe jemi ke citimet, shume i lezecem ky... Kjo Fallaci sme ka inspiruar ndonjeher fatekeqsisht/fatemiresisht

Shqiptaret me te medhenj,

Skenderbeu, Ali Pashe Tepelena, Enver Hoxha, Faik Konica, e shume te tjere.

"brenda kufinjve te jashtezakonshmes"???

Eshte cilesimi me i gabuar i mundshem... ose te pakten me i pakuptimti.

E jashtezakonshmja eshte dicka qe ndodh jashte kufinjve te se zakonshmes ose qe thyen cdo rregull te kesaj te fundit. - Pra, pare ndryshe, mund te themi qe ndodh ne nje "dimension" tjeter. Ajo qe ndodh pertej kufinjve te se zakonshmes, nuk mund te kete kufinj. E zakonshmja nuk eshte koncept gjeografik po qe gjithsesi mund te kete lidhje tipike me permasat hapesire kohe; dhe cdo gje qe thyen keto rregulla, fillon e quhet e jashtezakonshme. Ku do ja vesh kufinjte kesaj?

Permasa e peste: kufinjte e te jashtezakonshmes.

mire keta, po me enverin cpate????

O Ruzhdije o kopjace. Po cfare ben perpara kompjuterit mi goc? Pse s'ke vajt ne plazh? Apo ke ble Blackberry edhe ti me se fundi? smiley

Flo, qe thua ti, mua me dhuruan para ca kohesh librin "Nje Burre" te Fallaci-t, por qe tek 4-5 faqet e para, filloi te me deshperonte aq shume sa qe e mbylla aty dhe nuk vazhdova me. Nejse, ai citimi aty nuk ka te beje thjesht me Fallaci-n por edhe me filozofin Bertrand Russell.

me nje fjale: citim, i citimit, te citimit smiley

jam ne pune o burre.

kshu besoj se jam patriote goxha e mire.

ndertoj atdheun e mutit, duke me dale djersa ne pune, duke e bo punen sic duhet, me pergjegjshmeri, duke rrespektu ligjin dhe bashkepunetoret e mi qytetare shqiptare.

ca mutin ti bej me teper atdheut una ?

 Kocentracione: smiley

1.Patriotizmi simbolik:

a.Mbaj ne qafe nje varse floriri me shqiponje 

b.Nje tatuazh perseri me shqiponje ne ndonje vend te bute (me shume tule )

c.Ne diten e Pavaresise vish te linjta kuq-e zi (renditja lart-poshte, opcionale )

2.Patriotizmi pragmatist:

a. Duaje Ameriken si shqiponja folene

b.Urre greket, serbet dhe mos lejo depertimin e thelle te italianeve

c.Konsumo ushqime bio (sa me pak groshe ) 

3.Patriotizmi substancial:

a.Mos kerko ta rruaje Atdheu per ty por rruaje ti per atdheun

b. Atdheu fillon tek kuleta jote (kuleta ketu nuk ka kuptimin metaforik te asaj barsaletes se vlonjateve me P.Simakun ) smiley

Ti rruxhdije me kete menyren tende kaq te embel te te folurit sec me kujton nje shoqe andej nga ministria e jashtme... sdi pse smiley

Ols, etimologjia e fjales patriotizem vjen nga fjala pater = atë, nga ku, fjala atdhe... por, sot, nuk po ju bika shum nërmen robve për nën e bab (ose, më së shumti, mund t'nxefemi kur shahemi nga nëna... por për babën s'na bì nërmen )

Se baba si burr e mbron vet nderin kurse motra/nena si femer kane nevoj per tu mbrojtur nga mashkulli --> psikoze mashkullore (ne cub nse je shqiptar) --> ndonje thik ndonje plumb kshu kot per fjale goje

Nese je rob i thjeshte:

Te punosh pa i rene ne qafe njeriu.
Te mos adhurosh te huajt vetem se jane te huaj dhe te shash shqiptaret per te treguar se ti je ndryshe.
Te paguash taksat, dritat e ujin dhe kur s'i paguan te mos ankohesh se pse ti s'ke uje ndersa "komunisti\maloku" qe i paguan ka uje e drita. 
Te mos shash ore e minute vendin tend vetem qe t'i mbushesh mendjen vetes qe ke bere mire qe ke ikur qe aty dhe je bere pjese e shtreses se ulet shoqerore te nje vendi tjeter.
Te mos e quash mashtrimin e vjedhjen "shkathtesi."

Nese ke arritur te futesh ne rangun e njerezve me ndikim ndaj mases:

Te mos e perdoresh talentin\aftesine tende vetem per veten, por per masen shqiptare. Nese s'e ben, te pakten mos bej si patriot ore e minute, se behesh i neveritshem.

 Kaq mjafton.

cfar thu o deja, mua me ka ardh fatura e ujit nje muaj, sa dyfishi i fatures se dritave

edhe sikur te kisha kompleks pishinash nuk do paguaja aq

ta paguaj per hir te patriotizmit ?

 Ate zgjidhe, eshte tjeter muhabet rasti yt.

Por keto dite qe ujesjellesi u ka prere ujin atyre qe s'e paguanin dhe i kane lidhur tubat pa kontrate, dmth, gjithe periferise se Tiranes, ata futen ne zyrat e ujesjellesit e shajne punonjesit aty, edhe me kercenime, duke u thene qe e kane per detyre t'ua sjellin ujin te shtepia, ca se kane votuar per PD, ca se ashtu e mendojne, qe uji vjen pa leke.

si ta zgjidhesh kur faturisti i hedh me hamendje pa shkuar fare tek sahati?

lere aman, dhe ketu flas per abonent te pergjegjshem qe nuk lene asnje fature pa paguar,

e pastaj edhe inat te vjen kur te thone qe kane qe nga 97 qe nuk paguajne as drita as uje...

po keta, meqe nuk kane c'u bejne atyre qe u kercenohen brenda ne zyre, ua mballosin faturat abonenteve te rregullt

me te dyten dhe te parafundit, jam aq dakord sa spo gjej noj tjeter

ndoshta edhe te besh pushimet ne ksamil ne vend te korfuzit??

Ja disa mendime te dhena nga peshqit ne temen "GJND: Kosova nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar":

 

I Pakapshem - 23 Kor 2010 - 12:48am

 

Nuk ka patriotizem ne shqiperi, as primitiv as kontemporan.  Po te kishte nje fije, nuk do ishim ku jemi tani.  Clirohuni nga komplekset se patriotizmi eshte primitiv apo kontemporan.  Patriotizmi eshte patriotizem, ai nuk nderron ne kohe.   Eshte dashuria per gjakun tend, per familjen tende.  Eshte dicka natyrale qe te shtyn te ben cka eshte e mundur per t'ia bere sa me te gjate jeten ketij gjaku, kesaj gjuhe dhe kesaj kulture.

spiritus - 23 Kor 2010 - 1:01am

 

Martohu, bej kalamaj, mesoju gjuhen shqipe ne cdo cep te botes qe te jesh, ushqeji me kulturen kombetare dhe ja ku e bere detyren tende si patriot (sigurove vazhdimesine e gjakut, gjuhes dhe kultures shqiptare) Patriot!
Patriotizmi nuk eshte dicka statike i pakapshem. Nuk eshte as thjesht dhe vetem dashuri folklorike , as edhe nje fotografi me flamurin ne sfond apo ne dore. Nuk eshte as recital: oh sa te du atdheu im i dashtun!
  

eri83 - 23 Kor 2010 - 1:23am

 

qe ti sherbesh interesave te kombit duhet te kesh kulture te larte dhe inteligjence te larte....

dhe ne si komb akoma nuk i kemi keto gjera....dhe te faktuar po deshe.

JEMI KOMBI ME I PRAPAMBETUR I KONTINENTIT...

nje komb me kulture dhe inteligjence quhet ai komb qe perparon dhe evoluon ne te gjitha fushat e jetes...

tomaras - 23 Kor 2010 - 2:36am

 

E kundërta e patriotizmit primitiv apo parak nuk është patriotizmi kontemporan, por patriotizmi racional. Patriotizmi parak nuk bazohet në arsye, por si gjithçka primitive bazohet në instinkte, dhe si i tillë, pavarësisht që është i dobishëm nuk është i qëndrueshëm, zgjatë shkurt dhe vjen në shprehje në situata të jashtëzakonshme, të cilat zakonisht janë kalimtare. Patriotizmi racional bazohet në arsye, prandaj është patriotizëm që mbështetet në studime dhe në hulumtime shkencore. Ky i fundit mungon plotësisht te shqiptarët aktualisht, sepse domenin racional, udhëheqësit shqiptarë, të cilët do të duhej të ishin bartësit e kësaj qasjeje racionale, qoftë në Shqipëri, qoftë në Kosovë, e vlen edhe për Maqedoni,  e kanë të rezervuar kryekëput për levërdi ekzkluzivisht personale.  

romak - 23 Kor 2010 - 1:48am

 

Kjo puna e patriotizmit eshte zakonisht zanat i atyre qe kane tru dyleksh dhe paraziteve. Nese je shtetas i mbare, i ndershem, qe punon me vullnet dhe pa hile, nese respekton gjuhen dhe kulturen je edhe patriot i mire. Njerezit qe i kane keto cilesi zakonisht nuk flasin per patriotizmin pasi ate e shpalosin me vepra.  Ata qe flasin jane njerezit bosh dhe pa bosht. 

deja-vu - 23 Kor 2010 - 5:38pm

 

Pikerisht. Naimi. Shkruante poezi dhe as e luante menderen. Si gjysma e patrioteve tane neper forume, qe bejne poezi per atdheun qe as e dine se nga bie. Prandaj s'kemi bere hajer ndonjehere ne si komb, se te gjithe vetem te ikin e kane mendjen e te bejne gjoja. 

Ai qe ben, s'ka kohe te rrije te merret me llafe e me lot "permallimi".

 

 Olso, shiko postimin e ri. E kontemporanizova perkufizimin e patriotizmit smiley

Ereziii... smiley

Ne kete pike ben mire te jesh i kujdeshem e te ruhesh nga patetika sepse rrezikon te behesh qesharak dhe i neveritshem. Ne Shqiperi kjo eshte çeshtje mode dhe moda eshte te jesh kozmopolit, moskokeçares, apo garip, ke dhe shume privilegje askush s'te ngacmon. Tani keshtu eshte, nuk e them per ankese. Thuhet patriotizem e nuk perkthehet ne atdhetarizem pikerisht per kete arsye. Me nje fjale patriot do me thene te duash atdheun, pastaj e thene kjo, kontributi varet nga mundesite, askush nga patriotet s'ka pse merzitet. Nese tregohesh shume patriot rrezikon te shpallesh edhe kaqol ose i çmendur nga 99% e shqiptareve; nuk di nese shkon per ilustrim rasti Baleta apo Baleta eshte vertet i çmendur. Apo ç'hoqi ai i shkreti ketu tek peshku sepse e beri benzinaten si shqiponje. Po shtoj dhe mendimin se shqiptar eshte vetem ai qe ndjehet i tille, kush ka dyshime per origjinen e vet i dyshimte eshte, ndersa ne Amerike nuk i bejne naze as zezakut kur ky don te jete amerikan, madje e bejne edhe president. Kurse ketu eh, te shkretet jevgj se ç'heqin, nuk i pranojne per shqiptare, dhe per te shpetuar veteshpallen rome pa e ditur ku bie "Roma".

shume dakord!! ajo qe duhet kuptuar eshte se patriotizmi nuk eshte "jashte mode"! eshte real, i prekshem. te gjitha kombet, i duan "atdhete" e tyre, vetem ne shqiptaret po shpallim "internacionalizimin", apo sic tha ajo vajza te deja vu, "jo une sndjehem shqiptare, sipas meje kombet nuk ekzistojne"!!

 S'ka e s'ka si heroizma

As dhe si patriotizma

po kur dimer del behari

s'ka si zjarri

Fan S. Noli

Ne vazhdimesi te kesaj tendes...

 

E katërta. Anarkia patriotike: Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar shenjtërojnë anë e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtor e të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të prokllamohet patriot i madh.

 

F.S Noli

 

Olsib, dmth se Patriotizmi asht dashnia per Vetveten, me fal, per Kombin se u ngaterrova..., eee ???

A t'a bajme nji komb bashke ? Dhe akordi i themelit te vlerave dhe principeve te perbashketa do te jete : "Ju rrini urte, mbylleni gojen, dhe une po ju sundoj."

Mire kshu ? Dhe kini kujdes, sepse nga dashnia e pafund per Kombin, ban vaki dhe ju vras, dhe ju duhet te jeni i lumtun qe u vrava ne emen te Kombit.

Dmth se na, patriotat shqiptar, nuk kena shpik ndoj gja, por ky koncept patriotizmit ndaj vetvetes - me fal, Atdheut - paska qen sport kombetar ne Greqi ?! Ashtu eeee ???!! Mire, mire.

Une jam patriot tastjerash!  Perdor retorike patriotike larte e poshte internetit, i ulur ne divanin tim te rehatshem, tek me perkedhel floket ajri i fresket i kondicionerit, ne shtepine time mijra kilometra larg pluhurit, pseudo-politikes dhe katrahures shqiptare.  ...nderkohe qe ne mendje bluaj t'i kaloj pushimet ne Bahamas apo diku ne ndonje plazh te Florides.

...besoj se s'jam i vetem *wink *wink.

Viksland, nuk e di nga e nxorre ate perfundim.

 

Ols, etimologjia e fjales patriotizem vjen nga fjala pater = atë, nga ku, fjala atdhe... por, sot, nuk po ju bika shum nërmen robve për nën e bab (ose, më së shumti, mund t'nxefemi kur shahemi nga nëna... por për babën s'na bì nërmen )

Shume interesante kjo. Per mendimin tim ke nxjerr ne pah nje element me te vertete te rendesishem: Atin. Ati, sensi ateror, eshte nje element qe i mungon shume, por me te vertete shume, shoqerise shqiptare. Gjykoj une.

Cfare do te thote sens ateror? Cfare eshte babai? Cfare roli ka babai ne familje, ne rritjen, edukimin e femijes.

Babai eshte piksepari ai qe ka kontribuar qe te na bente koken. Pra, pa baba ne as qe nuk do te kishim lindur. Iku kjo.

Tani le te shqyrtojme karakteristikat e babait. Per mua, me fjale te thjeshta, babai eshte ai qe nga njera ane te terheq veshin apo te kujton kur ti je ne gabim dhe te keshillon se si eshte rruga e drejte, por nga ana tjeter eshte edhe ai qe te ngroh shpatullat kur ti ben dicka te mire, kur ti je i penduar, apo kur je ne veshtiresi.

Dmth. babai eshte me te vertete shtylla e familjes. Ekuilibri. Eshte nje figure qe duhet te garantoje qendrueshmeri, pjekuri, maturi, eksperience, urtesi, etj... Nenat pergjithesisht jane ato qe kane tendenca qe ta mbajne me hater femijen. Qe ta llastojne. Pa dash me i heq nje gram kontributi nenave.

Tani, le ta shtrijme kete konceptin e babait pertej familjes. Ne shoqeri.

Cfare, kush, cili duhet te jete babai i nje shoqerie. Ati.

Piksepari klasa drejtuese. Piksedyti mediat. Piksetreti, te gjithe ata qe kane pergjegjesi publike. Apo edhe thjesht ne, kur komunikojme me njeri-tjetrin.

Sa te pergjegjshem jemi ne per te miren apo te keqen qe i sjellim tjetrit me ato qe themi apo qe bejme?

Ne Shqiperi, klasa drejtuese, mediat dhe shoqeria ne pergjithesi sillen me teper si adoleshente te papergjegjshem me popullin dhe veten se sa si eter, si baballare te kombit.

Une nuk e di se nga vjen kjo. Ndoshta kjo lloj sjelljeje adoleshenteske e shoqerise shqiptare eshte thjesht nje pasqyre e moshes se saj.

Pra, perfundimisht. Ne sillemi si adoleshente, sepse kompleksivisht ne jemi nje shoqeri adoleshente.

Ja edhe pse, te gjithe ne ketu, nuk dime t'i japim nje perkufizim te sakte patriotizmit.

 

nuk m'a keni kuptu sensin e komentit, me duket ! Shkrimi qe sollet ktu, asht shum me vend. Desha te them se ato qe hiqen si patriote ne sensin e dashnise per vetveten, jane e kunderta e patriotizmit, qe asht dashnia apo sensi i sherbimit ndaj te tjereve. Ato jane turpi i atdhetarizmit. Dashnia per vendin duhet te perfshijne sidomos ata qe nuk jane si ju, pra te ndryeshem nga ju. Dashnia per atheun nuk funksionon pa dashni ndaj Unitetit te kombit. Dhe ai qe don atdheun me te vertete, don kombin. Por kombi presupozon bashkimin, shkrimjen e vlerave dhe veçantimeve krahinore te ndryshme ne nji pike te perbashket, qe pikerisht sepse asht e perbashket ne liri dhe vullnet, asht nalt çdo veçantije. Qe te kete liri dhe vullnet, duhet qe perpara te gjithava, baza te jete e Vertet.

Ne rastin e kombit shqiptar, uniteti i coptum vun prej rrenave, demagogjive dhe mashtrimeve te nji pjeset mbi tjetren. Gjaja ma urgjente qe asht ne sherbim te unitetit te Kombit asht zbulimi i te Vertetes. Dhe zbulim do te thote, spastrimi i rrenave, dhe fillimi nga e para.

Dhe kjo nuk mund te vijne prej atyne qe i kane shkru rrenat vete, sepse kerkush nuk e lshon karrigen me qejf ! Spastrimi mund te vijne prej atyne qe konsiderojne se e verteta, liria, guximi dhe pse jo, dashnia, fitohen me pune, dhe duke konsideru se nuk dina asgja.

Na vazhdojme akoma me jetu ne epoken e atyne pseudo "patrioteve" qe u del tymi tuj u mundu me i fol Historise me "Ti". 

Dakord. Thjesht mendova se arrite ne ate konkluzion nga ndonje gje qe kisha thene une.

Persa i perket rrenave. Shiko Viksland, une mendoj se ne themelimin e kombeve ka gjithmone nje doze te mire rrenash. Pa dash me qene skeptik apo cinik, por keshtu me duket.

Qe ta shtjelloj me mire. Atehere, njeriu kryesisht merakoset dhe kujdeset per kontekstin e tij te ngushte. Shtepine, lagjen, qytetin, njerezit me te cilet ndervepron diteperdite.

Kjo e mesipermja ne nje fare menyre mund te konsiderohet si nje lloj atdhedashurie e patriotizmi i lindur dhe i domosdoshem per mbijetesen tende.

Tani, kur lind koncepti i kombit dhe i patriotizmit. Mua me duket se lind pas mesjetes, pas Rilindjes kur me i forti i feudaleve fillon dhe dominon nje territor te caktuar.

Natyrisht per te mbajt te lidhur gjithe ata njerez e gjithe ato territore, ke nevoje per nje "sllogan". Ke nevoje per nje perralle qe te qendroje pas realitetit fizik qe ti zoteron dhe ta mbaj te lidhur ate.

Perralla cila eshte?

Patriotizmi dhe... projektimi i te gjitha frikerave qe ka njeriu (cenimi i prones, i jetes, i te dashurve) tek fqinji. Kjo pse? Me qellim qe te kete konsolidim te konsensusit te brendshem dhe qe te justifikohen pushtimet dhe zgjerimet e metejshme te hegjemonise se mbretit. Kjo puna e projektimit te frikerave eshte aplikuar ne menyre masive ne Ballkan, sepse perandorite e tjera perendimore apo te Europes Qendrore kishin edhe elementin "terheqes".

OK?!

Pra, jo per te hedh poshte ate qe ti pohon, por thjesht per te thene qe kur flasim per kombe, per patriotizem e per rrena duhet te kemi parasysh edhe fabulen qe pushteti ka kriju per te mbajt nje komb te lidhur.

Mbase do te ishte mire qe ne sot ta kapercenim kete fabul dhe te shikonim interesin tone konkret. Dhe interesi jone cili eshte?

Te kemi nje treg ekonomik prej gati 7 milion shqipfolesish, mendoj se eshte nje element qe ngjall goxha interes apo jo?

Olsib, shtetet e konsolidume sot, nese flasim per qytetnimin europian, kane funksionu ma perpara ne krahina gati autonome por deri diku te lira. Nqse nji krahine çonte taksat, individi kishte mundsi me shku tek krahina tjeter. Pra secila krahine ishte pak a shum e detyrueme me u ba sa ma terheqese. Per me kene e fuqishme. Ne kte pikpamje tregu 7 milionesh asht padiskutim faktor i randsishem, sepse ka mbet vetem ky dhe gjuha shqipe. Pse ? Sepse na nuk mund t'aplikojme ne Shqipni parullen e vendeve europiane te konsolidueme nen sistemin mbretnor "nji Fé, nji Ligj, nji Mbret" (Une Foi, une Loi, un Roi). Por, dashnise ndaj pares, tregut, apo interesit, une nuk i tham patriotizem, megjithese paradoksalisht, gjendja e mire ekonomike dhe parja, i zbut bajagi mire zakonet e diferencat, dhe atehere njerezit mund t'i kthehen deshires per te verteten.

Nga ana tjeter, uniteti nuk mund te ngatrrohet me nji sistem politik, megjithese ne vetvete karakteri demokratik i nji rregjimi promovon talentin, pra meriten dhe meritokracine. Uniteti asht nji trung vlerash te perbashketa: kujt i sherben rrena ? Nqse per me ndryshu sistem, po thona prej mbretnor ne republikan, keni nevoje per nji doze te forte demagogjie, ajo vjen si nji domosdoshmeri e luftes per çlirim ndaj shtypjes mbretnore. Gjate revolucionit francez shume aristokrat te pafajshem u masakrun ne emen te "Republikes", ne emen te asaj barbarie qe, nji grupit "republikan", i doli jasht kontrollit ! Por te gjithe ata revolucionar perfunduen te gijotine, me kryet ne nji ane, e trupin n'an tjeter. Dmth rrena nuk shkoi larg. Ktu tek na, i kena duke na u sjell nen hund, dhe duke na dhane prap mesime, por tash, mbi sistemin demokratik. Kjo asht spektakolare, apo jo ?

Kur kombi asht komb, dhe ka unitet, nji rrene po thona se pranohet... Por perpara ksaj, kur "kombi" nuk ka asnji karakteristik kombit, nqse systemi politik çalon (ktu kta rimineshenca te forta per diktature..), feja çalon, gjuha çalon, çka dreqin mbetet ? Parja ? Mendoj se i vetmi kriter qe i ka mbet shqiptareve, asht gjuha. Gjuha dhe vetdija se kto kriteret e tjera te kombit na mungojne, pranimi i te Vertetes qe na jena komb teper i cunguem. Jo sepse na mungon deshira me jetu bashke, por sepse na konsiderojme se diferenca asht ma e forte. Historia e pushtimit turk mbi ne e difton qarte. Historia e mbretnise se E.H, e difton po aq qarte. Ku jane vlera e bashkimit, qe mjafton me ardh nji kriminel apo pushtues ne pushtet (veni ré se ne shqip fjala "pushtues" dhe "pushtet" asht e njejte..), dhe ia ban gjithe Shqipnise 8 me 2 ?! Ku asht rezistenca apo deshira me jetu te lire bashke ? Na nuk njohim njeni tjetrin... dhe njerezit nuk arrijne me dasht kurr diçka qe nuk e njohin.

Nqse nuk kena kte vetdije, na s'mund te ecim perpara. Sot ka ardh dita, per here te pare ne historine e Shqipnise (flas te Shqipnise), me ndertu boshtin e kombit shqiptar. Sot. Sepse jena ne paqe dhe ne liri. Nqse nuk e bajme sot, nuk e bajme kurre. Mos kini frike me pranu se Shqipnia s'ka ken komb kurr, sipas kritereve te kombeve..., sepse ka nji kriter te forte, qe asht ma atdhetar sesa feja apo frika ndaj te huejit : Gjuha. A e pate njeriun ? Njeriun un nuk e pashe kund : pava gjerman, francez, italian, anglez, por njeriun s'e pashe kund. Gjuha asht ma e forte se gjithçka. Sepse gjuha te ban me qesh, dhe gjuha te ban me qa. Gjuha komunikon emocionet, mendimet, arsyetimet. Dhe mendoj se kur gjuhetaret shqiptare t'a marrin seriozisht perpunimin e trungut te perbashket te gjuhes shqipe, kur ato te gjejne se cili asht ai zot versionit qe e kuptojne lirshem te gjithe shqiptaret, qe mund t'a mesojne lirshem pa e harru ne t'nesermen, atehere kombi jone do te kete ba nji hap gjigand. Nji hap shume ma teper gjigand sesa ne çdo kriter tjeter unitetit. Dhe kjo varet prej kapacitetit qe kane shqiptaret me e pranu se kjo pike asht problematike, dhe se kerkon rivendosjen e Vertetesise gjuhesore, e mrapa perpilimin e nji versioni te pranueshem nga te gjithe.

"

Mbase do te ishte mire qe ne sot ta kapercenim kete fabul dhe te shikonim interesin tone konkret. Dhe interesi jone cili eshte?

deri ketu je ne rruge te mbare....keshtu fillon mendimi konstruktiv..

 

Te kemi nje treg ekonomik prej gati 7 milion shqipfolesish, mendoj se eshtenje element qe ngjall goxha interes apo jo?"

propozimi qe ti ben ketu nuk eshte argument per te zgjidhur problematiken qe ti shtron ne pyetjen e pare...sepse vende me popullsi dhe treg shume te madh, me ushtri, industri dhe dominim boteror, si franca,usa,anglia,gjermania etj. nuk po zgjidhin shume probleme te brendeshme te tyre ne krahasim me shtete te vogla si zvicra,luxemburgu,norvegjia,danimarka, suedia qe kane dhe nivelet me te larta te jeteses ne bote.....pavaresisht se potenciali ushtarak dhe demografik i tyre eshte ne permasa shume te vogla.....

pra, ky shembull tregon se sasia e njerezve nuk eshte doemos potencial zhvillimi social dhe ekonomik....POR AFTESIA MENAGJERIALE, KULTURA, DHE MENTALITETI, jane aftesi qe te cojne ne zhvillim te sigurt....

edhe nje problem tjeter qe duhet theksuar ne diferencen midis shteteve te medha demokratike dhe te vogla demokratike, eshte se shtetet e vogla qe permenda me lart kane edhe demokraci me te konsoliduar me pjesmarrje edhe te drejtperdrejte ne vendimarrje te popullsive te tyre...gje qe eshte e pamundur te ndodhe ne shtetet e medha...per arsye te popullsise se madhe.....

pra une besoj se njerezit ne te ardhmen do ta kuptojne qe bota do levizi ne drejtim te njesive te vogla ..dhe te menaxhueshme me shume efikasitet ku perfshirja e popullates ne vendimarrje do jete me e mire....dhe ky format eshte vetem QYTET SHTETI.....BRENDA NJE FEDERATE TE MADHE SI EUROPA..

 

 

 Pa i hyre korigjimit te perkufizimit te origjines se patriotizmit, si projektim frikerash e dhe mobilizim rrenash! duhet me thene se sot, ne kohet moderne, patriotizmi eshte QYTETARI,Vlera dhe vyrtyte. 

Te qenurit patriot ndryshon sipas koherave. Dikur ishte gjest patriotik vrasja e bimbashit , sot eshte patriotizem te zbatosh ligjet e shtetit por edhe te rebelosh. Te rebelohesh deri ne msobindje civile kur cenohet interesi publik.

Per bariun e dhenve patriotizem do te thote te prodhoje djathin pa hile kurse per shtetarin te prodhoje politika ne interes te publikut, te mos lejoje cenimin e sovranitetit dhe integritetit teritorial, te nxiti zhvillimin  ekultures kombetare dhe te sillet si partner dinjitoz me te huajt.

Per qytetarin e thjeshte qe ka ikur ne Angli, France , Amerike,Greqi, Australi dhe ne firifistun tu mesoje kalamaneve gjuhen shqipe dhe mos ta harroje as vete ne radhe te pare. Ja La_Rosse eshte superpatriotie. Jo vetem e ka mesuar shqipen zyrtare por te than ne perdorimin e zhargonit smiley

 

@Markut : Revolucioni i 1908, Besa e 1910, kerkesa e autonomise, dhe pergjigjia turke. E perktheva shpejt dhe ne menyre te lire : Marre nga libri ne frengjisht "Vendet e Shqipnise dhe historia e tyne" (Les pays d'Albanie et leur histoire). Autor : Frédéric Gibert.  "Ekspedita turke e 1910.  U desh pra te merrej nji ekspedicion, dhe forca te medha, nen drejtimin e Shefqet Turgut Pashes, fillun ne menyre shkencore dhe metodike me çarmatos krahinat shqiptare. Puna qe e veshtire ; ekspedicioni gjeti pengesa ne zakone, mungese mjetesh ne vend, mungese rrugesh kalimit, ne nji vend me gjeografi jashtzakonisht te veshtire, me banda luftetaresh shqiptare te pakapshme po qe se pa bese.   Megjithate duket se Turqit ndoqen nji plan ma te perpiluem se dikur. Ne fund te 1910 kishin konfisku 147.525 pushke, gati 600.000 karikatore, dhe disa topa.  Gjate 20 betejash serioze, ata vrane 2 000 rebela shqiptare, ekzekutuen 20 shefa, dhe nuk humben per vete veçse 300 ushtare. Dhe kujtuen se arriten nji rezultat serioz dhe te vazhdueshem.

 

Por ne keto krahina, historia rifillon perjete ; kaq kishte njerez t'interesuem per te ba kontrabande armesh. Fiset u bashkuen prape, armiqesite filluen prape, dhe shqiptaret perfituen aq mire prej kontekstit dhe hallit te Turkise prej armiqesise [se Aleateve te Ballkanit], saqe gjate veres se 1912, disa jave para deklarates se luftes midis Turkise dhe Aleateve te Ballkanit, shqiptaret moren Shkupin.

Kur armiqesite u shpallen midis Aleateve te Ballkanit dhe Turkise, shqiptaret u renditen, te pakten per shumicen nder ta, n'anen e flamurit te Sulltanit ; por rane prap se prap ne te vesin e tyne te mjere [tradhetia], dhe tradhtuen turqit ne betejen e Kumanoves.

Me te vertete shqiptaret fituen atehere disa pozicione te randsishme qe do t'u kishin dhane fitoren, nqse, megjithe urdhenat e dhane prej [komandatave shqiptare], ata i braktisen me padurimin vendet e fitueme per me plaçkite fshatnat perreth. Thirrja e vertete e tyne ushtarake ishte "Plaçka", fjale qe ne shqip do te thote "plaçkitje""

Ne jemi nje shtet qe jemi bere patriote me vone se te tjeret dhe tani jemi ne kulmin e patriotizmit tone smiley, keshtu qe eshte e veshtire ti shpetosh patriotizmit ne Shqiperi.

Ashtu si dhe te tjeret, patriotizmi im del me shume ne pah kur jam jashte Shqiperise, sesa kur jam brenda vendit. Pastaj kur vjen ne Shqiperi, te del perpara aeroporti i Rinasit, shume me pak i zhvilluar se cdo vend tjeter qe ke vizituar, nja 2 lope dhe 10 dele qe kullosin nja 100 metra larg avionit, nje mur lehtesisht i kapercyeshem, nje polic qe te le tre ore duke te shqyrtuar pasaporten dhe dhjete here duke te pare drejt ne sy, sikur eshte gati me ta lyp. Pastaj te sulen 100 taksiste qe duan ta hedhin me cmimin. Pastaj kemi motelet dhe shtepite anes rruges, varrezat e makinave, firmat allasoj dhe me ne fund shfaqet qyteti i lodhur i Tiranes, por me i miri qe kemi, se te tjeret, vecanerisht ato te ndertuar gjate kohes se monizmit, vendet me te mira per te vizituar kane pas Varrezar e Deshmoreve smiley

Krenarine e patriotizmit tone e perben vetem natyra dhe ndertimet e para -para - paraardhesve dhe ata per dreq nuk kane qene hic patriote. Ne qe jemi me shume nuk kemi se per cfare te krenohemi. 

Njehere kam qene ne nje leksion ku kuptova sepse shqiptaret gjate gjithe historise se tyre mijera vjecare nuk kishin sulmuar asnjehere asnje komb apo shtet tjeter. Sepse vetem popujt qe ishin te ndertuara ne baze shteti dhe qe kishin nje ekonomi te modernizuar  mund te sulmonin shtete te tjera, ndersa ato ne baze fisi, nuk mund ta benin nje gje te tille. 

 Ashtu si dhe te tjeret, patriotizmi im del me shume ne pah kur jam jashte Shqiperise, sesa kur jam brenda vendit. Pastaj kur vjen ne Shqiperi, te del perpara aeroporti i Rinasit, shume me pak i zhvilluar se cdo vend tjeter qe ke vizituar, nja 2 lope dhe 10 dele qe kullosin nja 100 metra larg avionit, nje mur lehtesisht i kapercyeshem, nje polic qe te le tre ore duke te shqyrtuar pasaporten dhe dhjete here duke te pare drejt ne sy, sikur eshte gati me ta lyp. 

--------------

Ky eshte Atdheu. Nje dashuri e pakushtezuar si ajo per nenen. Mund te takosh botes zonja me sharm dhe sexy por nena, nena jote qe mund te jete krejt e zakonshme dhe e pabukur, eshte e pazevendesueshme.

"per nje stan ne TREBESHINE

Ndaj e dua Shqiperine ..."  kendoi ai zotria.Kishte qene profesor ne Moske, kishte shetitur Europen e hoteleve luksoze dhe kto mrekullira nuk ja neveriten vendin  e te pareve.

perfundimisht??

 Perfundimisht, patriotizmi nuk eshte qylimi fluturues i Aladinit.

po sa qenkan shtuar klonet e maks velos: me duket se kane vendosur te shperndajne falas vaksinen antiatdhetare ne internet .esatizmi i viteve 20 eshte shendruar ne 'kontemporane' kozmopolite 'te integruar',pa le pastaj ajo shprehja"lapidar" nacionalizmi eshte streha e fundit e maskarenjve *uauu sa patriote paska ne shqiperi moj mami

eshte e nevojshme qe te jesh kozmopolite....per te mos bere gafa dhe per te kuptuar ndryshimin midis nacionalizmit dhe patriotizmit.....

keto jane lojra  fjalesh.njera e ka rrenjen  tek kombi tjetra tek atdheu.nqs ka atdhe pa komb ose e kunderta  athere  vazhdo me kozmopolitizmin se do 'zbardhesh' megjithese nga internacinalizmi [proletar] tek koz-pol nuk eshte rruge e gjate

Te qenurit patriot ndryshon sipas koherave.... 10 ME YLL .

 Megjithse kjo mbetet esenca e te kuptuarit te Patriotit dhe Patriotizmit ne teresi me e arsyeshme eshte te vish sipas porosise se cmuar te zysh Rush Rush - Dijes .

Une me dashamiresi do tju sugjeroja peshqve te mundoheshin te rrinin nja nje muaj pa citate... 10 pa yll .

Perkufizimet e bartura nga kohet e stade te ndryshme zhvillimi kane patur zanafille e terene te ndryshme ne popuj te ndryshem . Shumica e tye si koncepte perfshihen ne Kodin Moral te individit dhe teresise shoqerore . Pra nenkuptojne nje sistem ekonomik dhe shoqeror me "babazotin " (Feudalizmin ) si te pare . Ketu rreshtohet edhe koncepti ose rrenja e perkufizimit PATRIOT.

Per SOT cilesimi me i kuptushem e me i pranushem , me i prekshem e me i pastert , mbetet thenia "cmitizuese " e Patriotizmit si STREHA e Fundit e Maskarenjeve ( do shtoja ..) - ME PUSHTET .

Ja disa cilesime po ketu tek PPU per momente kyce te Shqiperise si Komb !

- Lufta Nacl - shenon aktin me te madh te Patriotizmit Shqiptar ..

-Ikja e Ahmet Zogut tregon aktin e tij Patriotik te mos futjes se vendit ne Lufte   

- Rreshtimi i Popullit tone me Fitimtaret e LII ishte nje nga aktet me te zgjuara dhe me Patriotike qe shpetoi Shqiperine nga kthetrat e babzia e shteteve shoviniste fqinje si Greqia , Jugosllavia etj

- Lufte Nacl nuk ka patur . Ka patur vetem Lufte Civile dhe akti me antipatriotik i Shqiptareve eshte se goditen Jermenet qe po kalonin rastesisht neper Shqiperi

- Firmosja e aktit te Rambujese duhet bere me cdo kusht si akti me i madh Patriotik dhe largpames per te ardhmen e Kosoves .

- Firmosja e aktit te Rambujese eshte veprimi me anti Patriotik dhe shenon nje Tradheti te Madhe dhe Varrosjen e Kosoves.

Etj etj ...si per Nolin qe del antipatriot ashtu edhe per Fishten qe del patriot i madh mer jahu .

Ne pergjithesi nuk ka kritere e pika referimi SOT per te deshmuar se sa PATRIOT je . Edhe sikur te jete ndonje pike e vogel realisht e bartur si psh krahasimi ... Duaje Shqiperine si Amerika shqiponjen... edhe ne kete rast patriotet cfaqen me permbajtje te ndryshme   . Psh z. Spiritus mendoj qe nuk gjen dot shqiponje ne Shqiperi qe te kuptoje krahasimin , ndersa emigranti i sitizen - uar e gjen ate kollaj smiley

Na fal i nderuar Spiritus qe na pelqeu me shume se te gjithe rotaxhileve urra -patriote , shprehja Juaj e sintetizuar aq bukur ne kuptim nga vergjet e prure prej Pf qe une mendoj ta perafroj me vergje te kohes

Moj Parti , moj ta lumsha synin

S"guxon kush me ta preke kufinin...o HEJJJJJJJJ

 

Idris, kush thote qe Noli nuk paska qen patriot ?? Ku e keni ndigju kete ? Ai ka qen aq patriote, sa ka vu mbi shpine te vet te gjithe Shoqenine e Kombeve te Europes duke u kerku llogari per copetimin e Shqipnise prej Serbise dhe Greqise. Un nuk kam ndi ndojhere se Noli ka pas ndoj qendrim jo-patriotik...

Ask not what your country can do for you;ask what you can do for your country

Ky eshte patriotizem

Kjo shprehje eshte bere aq boze sa e dhjet cdo argument.

Mbase per ty. Jo per mua.

Mua nuk me intereson se kush e thote, sa here e thote dhe me sa seriozet e thote.

Me interesan kuptimi i shprehjes. 

Ndaj per mua nuk eshte bere boze

 

 

 Meqe Noli qenka ne mode po sjell nje fragment te nje letre te tij derguar Thanas Tashkos, nga Boston, Mass, ne 6.6.1908, nga vepra e 6 (ata librat e verdhe):>>

Humbi ajo egoismë e vjetër, që përmblithte një komp të tërë, një kope të tërë. Humbi qytetari i vjetër i Romës, që quante për nder të vet nder' e Romës së tërë. Sot e shëkon rreth e rrotull të lozë valle pa turp egoismë e ngushtë dhe lufta e përposhtërtë e bukës. Syri të lodhet nga bakajtë dhe nga kasapët e atdhesiës, pa shpresë të prehët ne pamja madhështoree patriotit të shtypit të moçim.>>

Mos u mundo sot të gjesh një njeri nër Shqipëtarët që të ketë për nder "nder e Shqipërisë". Të gjithë fafllatarë, të gjithë llafazanë te pakripëshim, të gjithë zuzarë dhe egoistë të shtazët pa shije, dhe të ndotur.>>

Në mes të këtyre më hodhi Perëndia. Gryka më është gjakosur dhe shpirti më është zhuritur. Po si kryebari i egërsirave që jam, duhet t'i duroj me zemërgjerësi të sipërnatyrshme çierjet dhe thonjtë e kafshëve të vathës sime, lehjet dhe të kafshuarat e tyre, hedhjet dhe kërcimet e tyre mi kurrizë tim dhe ickëlat e veshëgjatëve të Orthodoksiës, gjer sa t'ua rreth kapistallë, gjer sa t'u rrëfej që vend i tyre është që nga grazhdi gjer ne grazhd për së gjëri, dhe që nga njëra anë e grazhdit dhe gjer te ana tjatër për së gjati.>>

Dhe puna vete mbarë. Vatha po madhohet e zgjerohet. Munt të shëkosh brenda çfarëdo forme veshësh, të gjatë e të shkurtër, të trashë e të hejë, të lëshuar tatëpjetë e të varur si lëpushka dhe të ngritur përpietë si opinga me lafshë, pastaj turij të mprehtë dhe turij të rrumbullaktë, më së fundi Arka e Noes. Po të gjitha kanë një zakon të lik: kur e lëpijnë dorën mirëbërëse që u ep elp, u pëlqejnë ta kafshojnë dhe pakëz gjer sa të nxjerrë gjak dhe pastaj i lëshojnë plagës ca jargë që të shërohet.

 

P.S. sec me kujton nja dy peshq ne ca krahasime dhe figura letrare.

>>

 

 Patriotizem eshte dashuria per atdheun.Ky eshte perkufizimi klasik.Patriotizmi eshte i ndryshem per kohe te ndryshme.Nuk eshte njesoj, fjala vjen, patriotizmi ne kohe lufte kur vendi eshte i pushtuar me patriotizmin e sotem kur vendi eshte ne kohe paqe. Nuk eshte njesoj patriotizmi i Fanolit me Patriotizmin e Zogut, Patriotizmi ndryshon nga njeri tek tjetri, psh ndryshe eshte patriotizmi ne shqiperi per shqiptaret dhe ndryshe eshte ai per shqiptaret ne emigrim.

Patriotizmi eshte mall per vendin e lindjes,per familjen,per fisin, per  shokun e femijerise, eshte lufta per dinjitet te kombit, eshte kontribut modest per vendlindjen.

_

Patriotizem eshte te shkosh tek PPU dhe te lexosh gjithshka te mire dhe te keqe, komente qe shajne qeverine per te miren e vendit, dhe qe perkrahin ate per hire te servilizmit!! smiley

Mjafton te kesh respekt per vetveten , ku patriotizmi del e tepron.

 Te gjithe kane respekt per veten e megjithe ate, jo te gjithe jane njesoj!

Je kaq i ri, sa pranon se te gjithe kane respekt per veten.

Me vjen keq por nuk e kupton respektin.

Patriotizmi per mua eshte si ajo trahanaja llahtar qe gatuante plaka (vaj ulliri & qepe included), te ngop, te shijon, por nuk te mban...kjo e fundit ne kuptimin e asaj shprehjes labe "trahana gjer në lëmë, buk e djath gjer prëmë". Me nje fjale, ti haje nje pjate trahana per qejf dhe te befte mire, po nese e ke mendjen per pune hidhi dhe nje sy dollapit...

Patriotizmi eshte ne gen, eshte dashuri e lindur dhe detyre e shenjte. Kush nuk e ka te trasheguar patriotizmin kot qe mundohet ti gjej kuptimin. Patriotizmi eshte ne thelb dashuria per vendin dhe njerezit. Askush mos te mendoje se mund te behet kozopolit (nga keta internacionalistet, qytetaret e botes te cileve nuk u japin viza as per matane kufirit) pa qene me pare patriot. Eshte gjithashtu deshira per te qene krenar ne krenarine e vendit dhe njerezve te tu, dokeve, traditave dhe zakoneve.

Ta harrojne te gjith se mund te ndihet kush krenar vete pa qene krenar per vendin, njerezit dhe preardhjen  tij. Keta qytetaret  botes ne Shqiperi do ta kuptojne shume shpejt utopine qe po ushqejne kur ta marrin vesh se ne bote cdo gje ne lidhje me nje individ varet se nga cili vend ka prejardhjen.

Te pyesesh c'eshte patriotizmi eshte njesoj si te pyesesh cfare eshte dashuria ne familje.

 Flo! Mos mdoshta e ke gabim ate konstatimin tend, per raportet  gazetar/shkrimtar ?

   Tani, me duhet qe per sa them, te permend  se paku nje argument.

Kinezet jane shpikesit me pjellore ne boten e tere kohrave, gjer te  ajo e J. K.

 Ne vitin  Rreth shekullit te IX para Krishtit(perjudha e Dinastise Çu) u tentua prej nje "lajmetari", nje astrologji shkencore, mbi te cilen astrologet  perandorake , krahesonin  rezultatet e tyre me astrologet...

Ne shekullin e dyte para J.Krishtit, njue tjeter shikes  i cili lidhej me haberet ne publik, prodhoi letren e pare  nga mbeturina  mendafshi te zbutur, perfituar prej valimit  dhe me pas terjes se tyre.Po nje heberexhi, ne vitin  105 pas J.Krishtit( te gjithe keta ne Kine) i cili quhej Cai-Lun fabrikoi brumin e letres  nga copra stofrash dhe levore te ndryshme.

   Se si ka ecur  ne progres  me madheshti roli i gazetarit ne shkrimtar te mrekullushem  do te duhet te kendoshe librin e Pishengut "Shtate faqet e Kai Juan Ca Pao"...

 Po i le te gjithe keta duke te sjell nje te vetem te cilin mesiguri e ke lexuar

M.Tuen.Kendoni, ju lutem librin e tij :"Si u bera une gazetar"Ne te ka nje tregim  shume intresant.Shkurt, per te te hequr dhe ndonje merzi nga ky shtjellim i gjate(e per kete te kerkoj ndjese) po permend rastin:

   Ne revisten ku nisi pune si gazetar(shkurt) K/redaktori e nisi te  bente nje shkrim ne ...."Tregtan te Kuksit"(Labet dhe malsoret, po nuk pate mendjen ne mesim ta ....)ashtu i rane ne pjese edhe Tuen ziut.

 Tueni, takon nje grup terinjsh te cilet po e shifnin me nje lloj xhalozie.Vinte nga qyteti qerratai..Dhe qe te afrohej me ta per te vjele materialin i duhej tu fliste (mendoi) thjeshtazi.Djemte merzenin ne nje hije rrapi gjigand.Ato kokrrat lidhur bashke me fije te rrapit Tuenit i bene pershtypje dhe nisi qe prej tyre, ti pyesi:

-Fruta jane keto te pemes?-ai

-Pse o nuk i keni pare me?-ata

-Po si i mblidhni?me te shkundur apo..?ai

-Jo! se demtohen ashtu.Me dore dhe nje e nga nje.-ata

-Ou! Ky zog i bukur e gushlarush, si quhet ?-ai

-Gelasa zotri.Eshte zogu me i bukur qe ka kjo ana jone-ata

   I kenaqur Tueni, me sa mblodhi prej djemve ....si vajti ne redaksi mbushi nje faqe e gjysem dhe e botovi.Pas tre ditesh,  mbrin ne redaksi nje fermer i cili  ishte si i tmerruar.

-Dua zotin Tuen!-i tha dezhurnit

-Ju lutem zoteri prisnin se Zoti Tuen, sapo takon nje zonje te nderuar.Uluni pake tek cepi i ...

-Te ulem me thua? Mua po me luan tepeleku i kokes ti me thua ulu.E ke pare  kete?Kete e ke kenduar?-dhe i tregoi faqen e revistet.dezhurnit as i kishte shkuar ndermend te lexonte sa shkruhej ne revisten qe para tryezes kishteme dhjetra.

-Jo, po....

-Ç`fare po more ? E kupton ti se une do te jem buze varrit edhe pse nuk me dhemb gje?Ma gjej ma gjej Z.Tuen.Vetem ai me sheron mua!

-Ja zotri , ja Mister Tuen....

-Juve, juve e keni shkruar kete? -i foli duke u dridhur gjer ne maje te flokut

-Ma jepni Zotri ta shikoj?-Tueni

-Po shkrimi im eshte .

-Mund te ma lexoni ju lutem, Ju pergjerohem lexomani me ze te larte!

-Pa u lutur fare Zotri.-Tueni Dhe ja nisi prej fillimit.Kur arriti tek fjal;et ..."Glasa eshte nje prej zogjve me te bukur qe kam pare ..."fermeri e ndali dhe ju hodh ne qafe.

-Merrenei ju lutem, merreni kete kartmonedhe 100 dollarshe !

-Pse mu falni keto Zoteri ?- e pyet Tueni

-Sepse une nuk qenkam i ç`mendur zoteri....-dhe u be ere jashte ......

Miqesore

 

 

 

 

 

 

 hic fare s'jam patriote dhe s'me vret ndergjegja hic, hic, hic. 

 

p.s. shyqyr qe gjyshi im, patriot i vertete, vlonjat nga ata te vaktit, nuk me degjon dot, se do te zhgenjehej shume nga une. por s'kam c'bej... kerkoj ne veten time ndonje fije patriotizmi, por s'gjej as edhe nje qelize... qe te me beje ta dua shume kete vend.

Futja vetes nqs mendon se ka vend tjeter per ty ne kete bote. Te thuash qe nuk dua vendin tim eshte kafsheri.

 po, Ora, ne keto caste nuk e dua vendin tim per shume e shume arsye, por kjo s'do te thote fare qe jam kafshe. E ne jam une kafshe, uhuu kushedi c'mund te jene te tjere njerez... 

Thash qe mosdashja e vendit eshte kafsheri, pra fenomeni, jo se ti je kafshe. Vendi eshte shume me shume se disa poliagjent djajsh qe i kan bere jeten sketerre shqiptareve. Vendi eshte gjithcka, njeriu pa vendin eshte hic gje, nuk rron dot. Me fal qe thash eshte kafsheri, sepse kafsheria e ka te ngulitur mire konceptin e atdhedashurise, guxo t'ju prekesh territorin dhe i shikon tek kthehen nga lepuj ne luan. Eshte ajo qe kam thene me siper qe dashuria per atdheun eshte dashuria per familjen, krejt e njejta gje, dhe mund te kesh shume probleme me familjen e shume per te kritikuar, por te thuash qe nuk i do eshte anti-humane. Edhe ne bibel thuhet respekto familjen pavaresisht problemeve qe mund te kesh, edhe duaji dhe respektoji njerezit e tu dhe fqinjin tend si veten tende.

Dmth ti s'do kishe asnje gje kunder nese neser hyn greku dhe e pushton gjithe Shqiperine. Nuk do kishe as edhe nje qelize kunder skenareve te famshem te therrmimit te Shqiperise, ose psh, zbimit te shqiptareve dhe eksportimit te tyre ne Anadoll...

e cuditshme... se nganjehere patriotizmi nuk eshte aq i veshtire per t'u fituar, dhe "nganjehere", mjafton te duash drejtesine apo te kesh nuhatje te dallosh te miren nga e keqja, dhe rezulton te jesh patriot ne menyren me te natyrshme dhe te lehte te mundshme.

 e di zotrules, keto skenaret e pushtimit, debimit te shqiptareve a ku e di c'tjeter me duken komplote virtuale, njesoj si pushtimi i Tokes nga marsianet. Nuk eshte rrahja e gjoksit "jam patriot" ajo qe te ben patriot. Per mua te jesh patriot eshte te rrish ne vendin tend e te punosh perdite qe ai te beje perpara. Gje qe ketu nuk e shoh asgjekundi. Nuk po na vjen e keqja nga te huajt, por nga "patriotet" e kolltuqeve.

dhe me kaq e mbyll temen e "patriotizmit" tim. 

Po ti urreke veten tende moj goc. E kupton qe vendi eshte gjithcka qe je ti, eshte cdo qelize e jotja fizike dhe identitare? E kupton qe vendi, territori, atdheu eshte egzistenca e vet njerezve qe jetojne ne te? Si fizikisht ashtu edhe shpirterisht e kulturalisht? Eshte vendi ku prehen te paret e tu, ku do prehesh ti dhe femijet e tu.

 ora, po tregohesh me katolik se Papa tani. Keto fjalet e paracaktuara, klishe idilike, atdheu-familja, varret e te pareve, tingellojne shume bukur, sidomos neper poezira, por kur behet  fjale per jeten konkrete, per te jetuar ne ate vend, ku te ka rene koka, pse njerezit duan te ikin nga syte kembet? Une s'kam urrejtje per askend, aq me pak per veten apo familjen time, thjesht i shoh gjerat me realisht, e prek perdite realitetin e "patriotizmit" shqiptar qe po na shkaterron nga themelet. Dhe ky eshte ai patriotizem qe une s'e dua, ndaj dhe them qe ne kete kuptim une s'jam aspak patriote. 

 

 

RReth sa vjece jeni?

 ka filluar te matet patriotizmi me kutin e moshes tani? smiley

mjaftohesh me faktin, qe deri sa jam bere kaq, nuk kam dashur kurrsesi te largohem nga vendi, por jam perpjekur ta ndertoj jeten time ketu, pak nga pak, sipas kushteve dhe rrethanave? Dhe me ate pakogje timen, them se kam dhene nje fijez timen per kete vend, si shume te tjere, pa rrahur kraharorin si patriote? e thjesht fare, kemi koncepte te ndryshme patriotizmi.

Deri tani tani nuk po flisje mbi konceptet e patriotizmit, por po na thoshe troc qe se do vendin tend. S'ka rendesi je apo nuk je ne Shqiperi, edhe une shqiptar jam, dhe nuk eshte e thene  te jem aty te bej per vendin tim, sipas mundesive kam bere gjithmone, dhe bej dit per dite, sa here me jepet mundesia. Dhe patriotizmi eshte ndjenje, dhe une ate ndjenje e kam, e dua vendin tim, pa asnje lloj kokolepsi do thoshin disa, se sa ben pastaj eshte tjeter gje. Te jesh patriot eshte vetem nje gje, ta duash vendin.

Dhe mosha nuk eshte njesi matese e patriotizmit por e formimit dhe maturise. Fakti qe i perdridhesh kaq shume dickaje qe e thua vete gjoja me vetedije, me ben perseri te dyshoj se je e re ne moshe dhe nuk ke formim te forte akoma, ose e pandershme ne debat. Cila eshte?

Rritu edhe ca.

 ok, kur biseda kalon ne keshilla te tipit, rritu dhe ca, vertet qe s'ka vlere debati. me te mira, Ora, mbase shihemi serish kur te me zbrese dhe mua ora e patriotizmit.

O Ora, kjo eshte nje teme ky secili mund te japi mendimin e tij pa ofenduar dhe pa iu imponuar tjetrit. Perpiqu t'i permbahesh edhe ti ketij rregulli.

 Patriotizem nuk do te thote te mbyllesh syte perpara gjerave qe nuk shkojne, te heshtesh per fenomenet negative, te mos deshperohesh pikerisht nga dashuria per kete vend qe nuk eshte ashtu sic do ta deshiroje. Kot e qortoni Anen.E pse? Sepse nuk mban syza roze smiley

Pershendetje Ana: smiley

http://www.google.com/url?sa=t&source=we...

 

 

E dashur, marsianet nuk egzistojne, dhe ai komplot ka qene nje skenar - pjelle fantazie, dhe kaq. Ndersa skenari qe permenda une, nuk eshte aspak virtual, ka ndodhur, ka qene real dhe Shqiperia ku jeton ti sot, eshte deshmia me e qarte e zbatimit te atij skenari. Nuk e kuptoj virtualitetin ketu, kur vetem para 12 vjeteve ti, si cdo shqiptar tjeter dhe miljarda qytetare te tjere te botes pane ne televizionet e tyre zbatimin e po ketij skenari "virtual" qe sapo te permenda.

Mund te punosh, sigurisht, edhe qe "aty", e te besh punen e Bollanove, Solisve, Duleve apo Janullatosve... Te paguhesh boll mire per ate pune apo komplot "virtual"... - qe ai vend te beje "perpara".

Pasoja me e keqe e veteviktimizimit eshte kur bashkohesh me armikun tend... ndoshta pa e kuptuar, ndoshta pa qellim, vetem se rendesi ka rezultati final.

Prandaj mendoj se je shprehur gabim dhe se ti personalisht nuk pasqyrohesh aspak nga perkufizimi qe sapo ke bere.

p.s. shyqyr qe gjyshi im, patriot i vertete, vlonjat nga ata te vaktit, nuk me degjon dot, se do te zhgenjehej shume nga une. por s'kam c'bej... kerkoj ne veten time ndonje fije patriotizmi, por s'gjej as edhe nje qelize... qe te me beje ta dua shume kete vend.

 

di te non l'avrei mai detto, Ana! thjesht duke u nisur nga perkushtimi dhe kujdesi qe tregon me shqipen ne perkthimet e tua. nuk eshte pak. eh sa  qeliza qe vihen ne perdorim! smiley

 

 

Eshte lehtesim i madh te shikosh qe ka njerez qe do e linin rehatin e tyre, per te mbrojtur me arme ne dore Atdheun nese na pushton greku smiley. Kjo s'ka per te ndodhur, po s'ka gje, tani per tani mire eshte per ti mbushur mendjen vetes dhe te tjereve qe jane patriote. Shyqyr qe ka nga ata qe e lene rehatin dhe per te ndertuar, jo vetem per te ruajtur nga prishja e madje shyqyr qe s'kane nevoje te shkruajne ketu duke share ata qe s'munden apo duke i bere elozhe vetes. Ndryshe me te vertete qe eshte me mire te jesh kafshe, sesa te jesh ne te njejtin klasifikim me disa.

Nuk eshte ndonje ironi per te qene kjo e jotja. Plot shqiptare Shqiperie dhe Amerike luftuan ne Kosove dhe disa prej tyre dhane edhe jeten. Secili sipas mundesive, nuk ka detyrim tjeter ne patriotizem perveç ndergjegjes njerezore, qe ty me sa duket te mungon.

Si perfundim ... Kush doli PATRIOT ?

Bollano, Dulja, Solis dhe xhaxhai i madh i Berishovicit -A.S. Al rrahmani-al rrahiijm, hiresia e tij alejkum selam, kalimullahi i madh, Janullatos. Ata gjalle ne bote se e lene ate vend dhe zellin e jashtezakonshem qe kane per te punuar per te mire te atij kombi dhe vendi i cili kur s'ka armiq, na sajoka komplote virtuale. (sorry ana... me perkedheli po e them; pa te keq.)

 pa merak, zotrules, s'ti marr kurre per keq gjerat. thjesht une i shoh gjerat me praktike. smiley

E kam fjalen Ana, qe je shprehur ne menyre kontradiktore. E ke dhene mendimin tend, po nuk je shprehur si duhet apo te transmetoje si duhet ate qe ke dashur te thuash. ta bera si korrigjim se te kam kuptuar drejte.

o zotrules, un qe jam me origjine nga shqiperia mesme & shqiperia e veriut, me del ndonje lidhje me minoritetin grek me shpejt se bollanos!!

mmmm....shembull konkret...nuk lejoj njeri tè shaj apo tè bèj batuta me ose pa kripè mbi vendin tim...kundèrpèrgjigjem flakè pèr flakè,e mè ka ndodhur kur nuk jam kuptuar me fjalè,tè merem vesh nèpèrmjet grushtave...batutat sharjet fyerjet mbi vendin e popullin tim i bèj vetè..!!!vend muti shqipèria!!!

arb,

Ky komenti tend qofte edhe me sarkazmen e humorin brenda saj ka nje te drejte .

Per mendimin tim (dhe une mund te jem gabim) por te mos tregosh te metat e vendit tend, te mbrosh difektet e popullit tend qofte edhe duke genjyer per ti mbuluar ato  nuk eshte patriotizem eshte nacionalizem i semure. Se ndryshe  duhet pranuar se E Hoxha ishte patiorti me i madh dhe Noli  e Konica armiqte me te medhenj te shqiptareve.

Patriotizem nuk do te thote te mos tregosh te verten dhe te mos lejosh te verteten te dale ashtu sic eshte edhe kur ajo eshte kunder vendit tend, se ndryshe ne kurre nuk do te njohim se si jemi dhe si mund te behemi me mire. Ndryshe do te mendojme se jemi vec "kala ne buze te adriatikut" kur ne fakt jemi kasole me kashte. Kjo nuk i sherben as Shqiperise, as vetes tone.

Kjo qe thashe me lart ska te bej fare me denigrimin  e figurave kombetare.

Te shkaterosh nje figure kombetare, qofte edhe ato per te cilen populi ka ngirtur mite e legjenda, nuk eshte ne sherbim te kombit. Eshte antikombetare. Populi ka nevoje per heroj, dhe kur ska ne ndonje rast edhe i krijon ata. Por te kesh heroj dhe ti shkaterosh per hir te nje legjende apo miti qofte ky dhe i pavertete eshte tradheti.

Pra te jesh patriot eshte te dish te vendosesh balances. Per mua nuk eshte tradheti kombetare  te thuash se ne jemi nje popull qe kemi shume mendesira e mentalitete te trasheguar nga otomanizmi 500 vjecar, ashtu sic nuk eshte patriotike te thaush sot pas 500 vjetesh se Skenderbeu nuk i sherbeu Shqiperise.

 

 

toko,

jam shumè dakort me komentin tènd..nuk e ke aspak gabim pèr mendimin tim!! unè nuk dua tè hyj nè bisedime tè gjata e diskutime tè thella mbi patriotizmin,apo tè flas pèr njerèzit qè kanè bèrè historinè e atij vendi,mendoj se mè mirè se unè kètè e bèjnè e duhet ta bèjnè njerzit qè jetojnè nè shqipèri...ajo qè shkruaj e mendoj vjen mè shumè falè eksperiencave personale,dhe mendoj sinqerisht se nuk èshtè e nevojshme tè bèsh veprime "madhèshtore" pèr tè treguar se e do atdheun tènd,mjafton pak nè shumè raste,mjafton tè jesh njeri nè mè tè shumtèn e tyre...p.sh. unè jetoj nè njè vend ku batutat pèr keq mbi shqiptarèt janè nè rendin e ditès..po tè duash ti thuash dikujt se èshtè veshur keq,apo sillet si gomar nè publik..i thua "sembri albanese"...tani,unè jetoj kètu..dhe njoh lloj lloj tipash..mè rastis njè ditè  qè shoh  shqiptarin qè kalon rrugès me bluzèn me shkabè tè zezè,dhe e shoh dhe ndien njè farè kènaqsie dmth...qèllon qè futemi tè dy tek njè bar, e ky tipi i flet baristit "fami una birra cazzo"...baristi e sheh shtrembèr dhe nuk kalojnè 2 min e fillojnè e bèjnè llafe,unè nuk ndèrhyj...kur ky tipi del jashtè baristi fillon e bèrtet"albanesi del cazzo"...unè ndèrhyj e filloj bèj edhe unè llafe me tè,duke ditur brenda meje se kishte tè drejtè qè nxehej...por nuk mund tè duroja shprehjen "albanesi..."  dhe i jap fund duke e kèshilluar ta shante pèr nènè a motèr por tè linte jashtè shqipèrinè,dhe baristi mè kèrkon tè falur duke mè thènè: mè fal por nuk e dija qè edhe ti ishe shqiptar?!...prit se nuk ka mbaruar...dal jashtè dhe shoh kètè tipin i cili mè afrohet e mè thotè: po ti pse nuk thua qè je shqiptar? apo tè duket vetja italian ty??....ehhh lère se ç'vete...e mbylla me njè ik pirdhu shqipos!!!

Tani e kane pak me shume me romenet, duhet thene veç

po..Petriti!! ata mund ta kenè mè shumè me romenèt tani...por nuk èshtè ky problemi pèr mua...problemi èshtè se nè disa raste kanè tè drejtè,edhe se e vèshtirè tè pranohet(pèr shqiptarèt flas)...dhe tè pohosh njè gjè tè tillè( ndoshta edhe gaboj) nuk èshtè mungesè patriotizmi!!!

A ka patriotizmi ndonje qasje konkrete me realitetin fizik qe na rrethon?

Dmth. a ka nevoje ne fund te fundit nje njeri qe te kenaqi egon e tij patriotike me ato qe sheh perreth? Te ndihet krenar me rezultatin, si te thuash.

Sa krenar ndiheni ju kur ktheheni ne Shqiperi pershembull? Sa krenare ju bejne rruget e atdheut, pejsazhi i atdheut, territori i atdheut, qytetet e atdheut, ndertesat e atdheut?

A e kemi ndertuar bukur ne kete atdheun tone? Na ben krenare ne ai?

 

Mua personalisht jo! Perkundrazi me turperon. Po lej menjane ketu efektet praktike mbi cilesine e jetes. Po flas thjesht per kenaqesine dhe krenarine qe ndjej nga cfare shoh.

 Me pyetjet qe ben ti jo qe patriotizmi nuk ka lidhje fare por as qasje ti afrohet,patriotizmi nuk do shume deklarata!

Pse?! Une mendoj se ka lidhje. Ajo qe permenda me siper, eshte ana tjeter e medaljes. Nqs. nga njera ane qendron patriotizmi, nga ana tjeter qendron atdheu, i cili nuk eshte thjesht nje koncept virtual. Eshte dicka qe ka nje forme, mase, volum, siperfaqe, ngjyra, reliev, infrastrukture, arkitekture, njerez, etj, etj...

Mendoj se patriotizmi dhe atdheu jane te lidhur me njeri tjetrin ne nje lloj rrethi. Patriotizmi jep rezultate konkrete: zmadhon, zhvillon atdheun. Ndersa atdheu nga ana tjeter frymezon patriotizmin... e keshtu me radhe.

Pyetja eshte: a funksionon ky lloj raporti, ky lloj cikli, ne Shqiperi?

pa i lexuar komentet tuaja (mungese kohe jo per gje smiley, atdheu per mua eshte edhe buke edhe gjelle, lum kush i ka te dyja. Mua me mungon shume, shume, shume atdheu im sa nuk e krahasoj me asnje vend ne bote, me gjithe te mirat dhe te keqiat e tij. UNE E DUA ATDHEUN TIM. JAM PATRIOTE E FLAKTE.

te puth Atdhe me mall

ketlina smiley

Patriotizmi, qe perkthehet atdhetarizem, ose dashuri per atdheun, eshte per mendimin tim nje koncept shpirteror qe nuk lidhet me zhvillimin ekonomik te nje vendi. Nje njeri i lindur ne ishullin me te humbur dhe me te varfer te botes me siguri e do ate ishull me shume se çdo vend tjeter sado i zhvilluar qofte ai vend, sepse dashuria per vendin ku ke lindur lidhet me kujtimet, ndjenjat, perceptimet, emocionet dhe shpesh aroma e nje luleje e oborrit te shtepise prek shume here me teper ndjenja se se çfardo lloj teknollogjie. Natyrisht ka dhe devijime nga normalja, ka shume njerez te pandjeshem si dikush me lart qe e mat patriotizmin me trashesine e gishtit te futur...sikur kjo te ishte ndonje ndjenje e bukur, disa jane dhe te pandergjegjshem per fenomenin sepse besohet se s'kane arritur moshen e ndergjegjesimit, ka shume te tjere qe jane internacionaliste dhe kjo eshte e drejta e tyre, sepse keta me siguri i paraprijne globalizmit te pashmangshem. Por deri atehere nuk i dihet ....dhe me bukur duket te rrime me patriotizmin.

Patriotizmi, qe perkthehet atdhetarizem, ose dashuri per atdheun, eshte per mendimin tim nje koncept shpirteror qe nuk lidhet me zhvillimin ekonomik te nje vendi.

Dakord me kete, por une do te doja te insistoja me ate spunton qe bera me siper per te ngjallur debatin edhe ne kete drejtim.

Le te bejme nje paralelizem midis dashurise per atdheun dhe dashurise ose per prinderit ose per te dashuren tende. Dy tipe te ndryshme dashurishe, por sdq. behet fjale per dashuri.

Kur ti do nje person, mundohesh qe te besh qe ai/ajo te ndihet sa me mire. Shpirterisht por edhe fizikisht. Dmth. ti sillesh mire me te, i ben nje dhurate, e fton per darke, i sjell nje lule, mundohesh te kontribuosh qe te permiresohen kushtet e jeteses, te shtepise, etj.

Pra ne fund te fundit kjo dashuri (sado shpirterore qe te jete) ka nje qasje praktike qofte tek personi qe ti do, qofte tek ambienti ne te vilin ai jeton.

Pra, ku jemi ne shqiptaret ne kete sens? Cfare po bejme ne per atdheun? Sa eshte zbukuruar atdheu nga kjo dashuria jone per te?

Per mendimin tim ne kete pike ne shqiptaret jemi shume te manget, madje per atdhedashurine vlen njesoj si per dashurine, qe shume djem kane turp t'i dhurojne lule vajzes se zemres sepse opinioni i ndeshkon, dhe ne Vlore eshte arritur ekstremi sepse aty i thone vajzes edhe te dua moj qëne. Eshte prapambetje, ose eshte çeshtje tradite dhe edukate familjare e shoqerore, por eshte siç thoni ju edhe çeshtje interesi. Une e kam thene shpesh se eshte pune e veshtire sot te jesh shqiptar, nuk perfiton asgje, madje rrezikon te humbasesh shume. S'dua te perseris ato qe i kam sterthene per kete mendim timin aq me teper qe nuk di rrugedalje tjeter nga kjo e keqe perveç kohes qe rrjedh e merr me vete te mira e te keqia.

 Ana H, Ai gjyshi yt na Vlora, po ta mendonte se do t`i sillte fati... nje mbese, qe do tu thoshte nje dite, ca burrave,  se vlonjates mbese gjyshi katerqinddrehem patriot,  nuk me intereson patriotizmi(dashuria per vendin ku  i pati lere koka), jam shume i sigurte, do t`i lutej Perendise.... qe ta linte pa ..."rrenje".Laberishtja e ka  kuptimin pa bina....

        Por une, duke e ditur sa stergjysherit e asaj ane,  ne nje kuvend lashtesie,  caktuan vetem nje vit zi, per grate( dhe vajzat,  ku futen dhe mbesat)gjithenje kam menduar, se si gjate e kane lene ate afat. Se Laberia dhe pergjithesisht Iliria, ka vajza e gra sojllesha e  vitore, por dhe harremseze!

   Ndaj dhe aneja, na ana jone do kene qene nje fis shqiptaresh, shkeputur e hedhur herete gjer mu ne balltik(ish R.Sovjetike), te cilet ndoshta per kete arresye, jo vetem nuk mbanin zi qe ate dite qe i percilllnin per ne ate bote por ...qe  kur lindin vajza nga mema jo te tyre, i kapnin per kemben e mengjer dhe i rrotullonin pese here shkeputur nga TOKA.Kujt  i delte kemba vendit ashtu e linin sepse  mbante gen(gjithenje sipas atij riti pagan) harremsezeje.....  Siç po dhe e di besoj, emertohen per jete " Gofe dala" te tilat.

   Te vjetra keto koce, te vjetra..........ne tenden mau ti !

Nakavash ti ré, nakavash... se na duall te gjitha koce laberie kto.

Po jan laluce re Grava, mò ja u ver re,... ju pelqen te hiqen si labe smiley

grava,

po te me kishe lexuar mire dhe deri ne fund do ta kishe kuptuar ku rreh fjala ime.

Packa tolerances e respektit qe perpiqem te ruaj ndaj kujtdo, nuk lejoj askend te marre persiper te flase apo te me gjykoje ne emer te gjyshit tim... NUK ke aspak te drejte, ti apo kushdo tjeter ta beje kete.

kthehu dhe lexo edhe njehere komentet e mia, pastaj e diskutojme ku qendron patriotizmi yt dhe ku imi.

me te mira

 

Mendoj se patriotizmi dhe atdheu jane te lidhur me njeri tjetrin ne nje lloj rrethi.

 

A nuk jane e njejta gje? Duhet shpjeguar edhe kjo ketu?

 

E njejta gje jane, patria- atdhe, patriotizem-atdhetarizem, vetem se kane ngjyrime stilistike dhe shoqerore. Koha ka bere te veten ka futur edhe patriotizmin, qe sot ze nje vend te caktuar, por atdhetarizem do te mjaftonte.

 Pa patetizem, se rrezik do kalojme ne perdellime kolektive, rreke lotesh, perbetime, ah Atdhe Atdhe...

Atdheu             

Atdheu është dhimbje-është dhimbje
një prill i pikëlluar që s’ndrit.
Atdheu është kryqi-është kryqi
e mban dhe të mban ty në shpirt.

Atdheu është toka e premtuar,
shkel si një zot dhe s’e ke ndër këmbë,
Atdheu s’ka fjalë. Ka sy të trishtuar,
vdes dashuria në dashuri që të çmend.

Atdheu është buka e uritur,
të ikën nga duart dhe dot nuk e ngop,
ëndërr, ankth, shpresë e sfilitur,
me sytë n’ errësirë vetveten kërkon.

Atdheu është krah i hapur, është krah,
një jetë drejt tij shkon me besë që bind,
në një pikë lot mbyt lotin fatvrarë,
një pikë loti lirinë e lind.

Atdheu ynë i vogli-i vogli,
ai hyjnori, i pavdekshmi...

Sa mire qe patetika e neveritshme nuk e prek dot poezine, me habit kjo cilesi e poezise.

deja-vu, 

Une mendoj se nuk jane e njejta gje. Pse?

Patriotizmi eshte nje ndjenje por edhe nje akt fizik. Ndersa Atdheu eshte nje koncept por edhe nje realitet fizik.

Per te bere nje analogji me strukturen e fjalise dhe duke futur edhe konceptin e Patriotit si nje koncept qofte abstrakt, qofte konkret dhe fizik atehere do te kishim:

 

Patrioti = Kryefjala

Patriotizmi (veprimi si rezultat i ndjenjes) = Kallezuesi

Atdheu = Kundrina

 Po te kishe thene Atdhetarizmi ne vend te "patriotizmi", ajo qe po perpiqem te them une do te kishte pasur me shume kuptim. 

Nejse, te mos bejme debate gjuhesore. t'i qendrojme temes.

Sa per ate qe ty te vjen turp, mua s'me vjen turp per atdheun tim. Te gjitha gjerat e keqija qe ka e qe ty te vjen turp se i ka, i ka per nje arsye, per shkak te ngjarjeve te ndodhur. Kushdo vend tjeter qe ka pasur te njejtat rrethana e arsye si ne, njesoj si ne i ka perjetuar e njesoj si ne i ka kaluar.

Te tjeret s'jane me te mire se ne. Thjesht i kane kaluar shume vite me pare keto qe po kalojme ne sot. Kaq.

Kete te pasurit turp per atdheun duhet ta kemi icik ne gjak edhe prej lidhjes se forte ne gen me italianet. Edhe italianet e kane shume kete viktimizimin dhe i degjon shpesh "povera Italia" andej e "Povera Italia" ketej, per cdo lajm negativ qe shohin ne TV.

Nejse, te mos bejme debate gjuhesore. t'i qendrojme temes.

Tashi, me fal por... po diskutojme apo cfare?!

Nuk po bej debat gjuhesor. Thjesht perdora analogjine me strukturen e fjalise per te shpjeguar ndryshimin midis Patriotit, Patriotizmit dhe Atdheut.

Sa per ate qe ty te vjen turp, mua s'me vjen turp per atdheun tim. Te gjitha gjerat e keqija qe ka e qe ty te vjen turp se i ka, i ka per nje arsye, per shkak te ngjarjeve te ndodhur. Kushdo vend tjeter qe ka pasur te njejtat rrethana e arsye si ne, njesoj si ne i ka perjetuar e njesoj si ne i ka kaluar.

Dakord pra dakord. E thashe edhe me siper Patriotizmi eshte edhe ndjenje por edhe veprim. Ndjenja ndoshta mund te perfaqesohet me mire duke e quajtur "Atdhedashuri".

Pra, sido qe te jete Atdheu jot, ti prape do ta duash ate.

Ajo per te cilen une dua qe te reflektohet eshte:

Cila eshte pergjegjesia e patriotit per gjendjen ne te cilen ndodhet Atdheu?

Me kupton?

Kjo me intereson mua!

Dmth. une dua te kuptoj nese Atdheu eshte keshtu sepse fati beri qe te ishte ne kete gjendje apo sepse Patriotet nuk kane vepruar mjaftueshem per ta bere ate me mire. Natyrisht qe une i meshoj kesaj te dytes.

Kete te pasurit turp per atdheun duhet ta kemi icik ne gjak edhe prej lidhjes se forte ne gen me italianet. Edhe italianet e kane shume kete viktimizimin dhe i degjon shpesh "povera Italia" andej e "Povera Italia" ketej, per cdo lajm negativ qe shohin ne TV.

Nuk ka lidhje fare kjo or burr. Mos e ngaterro muhabetin. S'do merremi gjysmen e muhabetit te sqarojme cfare kemi thene ne gjysmen e pare. Le te qendrojme tek pika fokale.

"Turp" eshte e thene ne menyre provokative. Pra une kam turp nga vetja qe edhe une vete (bashke me te tjeret) kam lene qe Atdheu te perfundonte ne kete pike. Shume e thjeshte. Nuk ka te bej me viktimizem.

  Atdheu eshte keshtu sepse fati beri qe te ishte ne kete gjendje apo sepse Patriotet nuk kane vepruar mjaftueshem per ta bere ate me mire. Natyrisht qe une i meshoj kesaj te dytes.

 

Ajo eshte. Patriotet, dmth, ata qe i donin te miren atdheut, kane preferuar te struken ose te ikin dhe te lene jo-patriotet te bejne katrahura njera pas tjetres.

 

Une them se bej mjaftueshem per atdheun, ndaj s'kam turp smiley

Mire ben ti qe s'ke turp, por kjo eshte nje loje skuadre, jo individuale.

Ne nje fare menyre te gjithe jemi te lidhur me njeri-tjetrin si ne nje rrjet, ku cdo levizje e nje nyjeje cfaredo shkakton levizjen e te gjithe rrjetes.

Per te dhene nje shembull: Ti sot ke nevoje per nje vize qe te shkosh ne BE. Ti ndoshta je nje qytetar model dhe teorikisht as nuk duhet te te kerkojne vize, por si i behet qe dikush tjeter nuk eshte i tille?

A kemi ndonje pergjegjesi ne (te miret) per veprimet e atyre (te keqinjve)?

Cili eshte roli yne ne te gjithe kete?!

 

PS: Nuk pranoj pergjigje viktimiste nga ana jote! smiley

Atehere une pranoj qe per shkak te atyre arsyeve qe permenda, qe i kane ndodhur cdo kombi, BE-ja s'me jep vize. E di kete dhe e di qe do te kaloje, edhe pse s'me vjen mire qe s'do te marr vize. Rendesi ka te jem ne rregull me veten time.

Atdheu është fjalë intime
Atdheu është grumbuj dhe kujtime
përbëra njerëzishëm nga sende e aroma
ësht’ emri me shkronja shtypi te dera, nën zile.
Atdhe është fjalë intime
që ilustron larg e larg dëshirën për mbiemër
për sua e farë, e fëmijë, shumë fëmijë,
familje,
Atdhe do të thotë shpërfillje
për kujtesën afatshkurtër të seksit kryer
ditën,
në këmbë,
Atdhe ësht’ dora e nënës
mbi varrin e gjyshes sime.
Dora mbillte mana, shegë e përralla.
Ish grua e bukur gjyshja, e donin burrat.
Kështu, ma dha babën, lexo: AtDheun.

 Po gjuha vete ti jep kuptimet: At-dheu=Meme-dheu  ku percaktohen dimensionet fizike dhe shpirterore te Atdheut.Koncepti nuk perfshin vetem fiziken,terrenin gjeografik, token, dheun por edhe lidhjen me fiziken, historine, kujtimet, sentimentet etj . te cilat percaktojne kufijte eatdheut shpirteror.

Home-land- per fisin dhe grupin etnik ne muzgun e kohrave, ATDHEU kush ishte? Shtepa dhe toka e tij. Ne kuptimin empirik, edhe ne kohet moderne , perfytyrimi i pare mbi te cilin ngrihen te gjitha nocionet e tjera me te nderlikuara jane pikerisht shtepia dhe vendi te pareve. Besoj per cdo emigrant (cdo person qe eshte larg vendit ) verifikohet lehtesisht se malli per Atdheun nuk eshte dicka abstrakte. Perfytyrimi pare eshte shtepia jote, njerzit e tu, miqte, rrugica apo fshati yt.Kjo eshte shtresa e pare kuptimore, themeli ku ngrihen te gjitha perfytirimet dhe ndjesite e tjera ( qe mund te jene kulturore, shpirterore,historike, psikologjike...dhe gastronomike.Jo me kot ne temen e do koheve me pare se ku haej me mire ne Shqiperi, prapa shijeve gastronomike qendronte nje lloj malli per Atdheun smiley

Atdheu eshte edhe pacja e munguar ne Manhattan smiley

Po te pergjigjeshin me sinqeritet te plote peshqit, do te thoshin:

"Atdheu eshte atje ku eshte paraja."

 

Jo,jo, jeta nuk eshte vetem materiale, madje jeta shpirterore eshte shume here me e pasur se ajo materiale, mjafton te krahasosh biblen me nje manual te mekanikes teorike, apo me sasine e mallrave te nje supermarketi. Thashe biblen dhe kjo eshte shume, por do te mjaftonin edhe dy poezite e mesiperme.

 Manuali i mekanikes dhe supermarketi eshte ku e ku me i pasur se Bibla, per mendimin tim.

S'ishte e nevojshme ta thoje, kjo kuptohet lehte nga menyra se si shkruan.

 "Atdheu eshte atje ku eshte paraja"

Me ngacmoi kjo deja-vu, edhe pse ti e thua me cinizem kete. Pikerisht per kete po flasim, per atdhetarizmin ne kushtet e ekonomise se tregut, atdhetarizmin/patriotizmin ne kohet moderne, ne boten globale dhe kozmopolite. Njeriu para se te merret me poezi dhe perkushtime shpirterore per fene e shqiptarizmes ka nevoje te haje, te pije, te vishet..te kete konfort, standarte jetese, te veterealizohet, te kete pasuri dhe katandi. Ketu dalim pashmangesiusht  tek raportet me parane dhe pasurine. Bie fjala, ai bosi qe sjell banane dhe mbush tregjet dhe stomakun e shqipove me kete frut te bekuar tropikal, a nuk eshte atdhetar?

Une mendoj se Atdheun e cojne perpara ata burra e gra me shpirt afaristi, me etiken protestante te punes, ata qe krijojne mundesi punesimi per dhjetra te tjere dhe , natyrisht, rritin dhe kapitalin e tyre dhe jo masa amorfe e dembelhanev te kafeneve, llafazanerise, pasivitetit, pritjes nga qielli dhe llotarite.

Jo me kot ato qe quhen dyert e medha ne historine tone ishin njekohesisht edhe dyer te patriotizmit dhe kontributit per te miren e kombit. Pa perjashtuar ketu rolin mbushes te vegjelise.

ndoshta ai tjetri e kishte me kuptim tjeter: rendja pas parase (si qellim ne vetvehte) i ben njerezit te harrojne "sentimentalizmat" e tjera.

Ne te njejten kohe, rendja pas parase, egoizmi,cmira e ç'dolloj mekati i tille, kur kthehen ne synim primar, bejne te harrohet jo vetem patriotizmi/atdheu, por edhe vete familja... dhe po te shikosh te besh ndonje statistike te ktyre pemthymve kozmopolitane qe e kane neveri patriotizmin, do shohesh qe shumica e tyre jan t'pamartum (kan frik se mos behen skllever t'familjes siç do beheshin skllever t'Atdheut nga patriotizmi smiley )

Habitem sepse poezia s'para shkon me materialen, apo hajde se mos na merzitet ky apo ai "tashme i pare" dhe fap leshimet vijne si petulla me vaj. Materializmi nga idealizmi pikerisht ketu dallohet, qe i jep perparesi materiales dhe ne kete fushe dallohet Marksi si i pari i materialisteve. Ndersa idealizmi te paren ka mendimin, idene dhe gjithçka lidhet me to dhe ketu permendim Shopenhaeurin, Geten, Hegelin, Hajdegerin etj. Pastaj secili nga ne eshte i lire te zgjedhe, por ne eklektizem gjerat zhvillohen si ne Kine me shume lule e shume ngjyra.

Atdheun kërkoj përmes mallit,

i lutem Zotit atje në qiell,

retë si mjegull më ranë ballit,

e malet me borë m'u bënë diell.

Atje qëndron mbi bardhësinë,

ulur mbi shkëmb si një profet,

Atëdheu im, Atëdheu ynë,

me mallin tonë që po na djeg.

gaforrja:

Per mendimin tim ne kete pike ne shqiptaret jemi shume te manget, madje per atdhedashurine vlen njesoj si per dashurine, qe shume djem kane turp t'i dhurojne lule vajzes se zemres sepse opinioni i ndeshkon, dhe ne Vlore eshte arritur ekstremi sepse aty i thone vajzes edhe te dua moj qëne. Eshte prapambetje, ose eshte çeshtje tradite dhe edukate familjare e shoqerore, por eshte siç thoni ju edhe çeshtje interesi.

"Te dua moj qene", egzaktesisht! Por une mendoj se nuk eshte vetem kjo. Sepse ky patrioti shqiptar nuk kufizohet vetem tek kjo shprehje, por shkon me tej.

E gjun me grusht te dashuren e vet kur i hypin nervat. Shpeshhere i fik edhe cigaren mbi lekure. Pastaj edhe e perdhunon. Dhe se fundi e con rrugeve per t'u prostituuar.

Nuk eshte rasti i te gjitheve te kuptohemi, por keto 20 vjet shume patriota te tille ka pas ky vend dhe rrjedhimisht koncepti i Atdheut ka perfundu ne nje surrogat si ky qe permend deja-vu-ja ne menyre provokative:

"Atdheu eshte atje ku eshte paraja."

Sido qe ta rrotullosh, koncepti "atdheu eshte atje ku eshte paraja" eshte koncept i gabuar. Nese eshte ironi, s'kam asgje kunder, por nuk me duket se eshte thene me ironi. Per ket mund te shprehet me sakte autori, nese desheron, te na tregoje se ç'ka dashur te thote, por nga sa e shikoj si shprehje do te thote pikerisht ate qe ka thene, pa pike ironije, por si konstatim i nje fakti, qe ne Shqiperi s'ka atdhetare. Ne kete kuptim kjo mund te jete e vertete, ndoshta ne Shqiperi s'ka asnje patriot, une per vete jam kunder ketij mendimi por s'mund te them gje per numrin e tyre.

Ne shqiperi ska patriote jo se jemi te varfer apo se ska para, por sepse patriotizmi ne shqiperi eshte bere boze. Ha humbur vleren e vertet

Historikisht sistemet politike ne shqiperi kane sabotuar e luajtur me patriotizmin. Shkelmin e fundit ja dha e ashtuquajtur "demokraci" 

Meqense per patriotizem fliste shume sistemi i meparshem, bashke me ujin e ndotur ne hodhem edhe foshnjen e patriotizmit

Kush guxon sot te thote: "Intersi i pergjithshem mbi ate personal" ?

Ne themi  te vetsakrifikohemi eshte patriotizem, te bejme kete e ate eshte patriotizem, po tere keto qe themi perfshi ketu edhe ate qe thote ndonjeri se patriotizmin e bejne bisnesmenet qe pasurohen por punesojne te tjeret etj,  te gjitha keto nuk perfshihen ne shprehjene e mesiperme? Edhe klasa e "deres se madhe" kur kerkon te pasurohet ne menyre te ligjeshme me djersen e ballit eshte patrirte se ndryshe ne kemi sot tere keta miljonere por asnjeri nuk do te guxoj ti quaj keta patriote, se te shumica e tyre e kane pasurine me vjedhje, korupsion e shkaterim te shqiperise.

Pra per mua shprehja Interesin e pergjithshem mbi ate personal eshte patriotizem. Pavarsisht se kete na e kane thene sa na u be boze sistemi i komunizmit. Si shprehje qendron. Ashtu sic qendron dhe fakti qe te duash atdheun nuk eshte turp, sic eshte bere e modes sot te thuhet. 

 

Historikisht ne kemi qene Komb mercenaresh!!!

Edhe?

Historikisht me perjashtim te komandes se larte, trupat qe luftonin per mbreterit e Spanjes e te Frances ishin gjermane e zviceriane.  (Shek 16.)

Ne shek 17, franceze luftonin per Hollanden kunder Frances, e gjermane qe luftonin per Francen kunder mbreterive europiane, e kombesi te tjera qe kalonin sa nga njera ane ne tjetren sipas interesit mercenar.  

Shqiptaret per aq sa ishin mercenare, s'kishin si te benin perjashtim nga kjo dukuri e hershme qe ekzistoi deri ne kombetarizimin e ushtrise (e cila faktikisht ndoqi njesine shtet-komb, por nuk i parapriu.) 

Mbas vitit 1778, pra mbas revolucionit francez u krijuan shtetet kombe, dhe njerzia filloj te luftonte simbas perkatesise kombetare.

Ndersa ne moj Monda edhe sot e kesaj dite kemi mbetur mercenar.

Ti mund te me kundershtosh sa te duash, por me jep shembuj qe te te besoj.

 

Nderhyra se permende fjalen "historikisht."  Ndaj e vura pakez ne perspektive.  

Nje date te prere per shtet-kombet s'ka tamam, megjithese Westphalia perdoret si referim.  E vale te tjera, perfshi Revolucionin Francez, nacionalizmin romantik te shek. 19 etj.  Por, Shqiperia, Ballkani ishte e perjashtuar nga keto procese si pjese e Perandorise Otomane.  

Keshtu qe pakez me vonese kthesen, tha xha Vani.

E ke gabim se serbia e ka fituar autonomine ne vitin 1815 mbas nje lufte 3 vjecare, greku ne 1829 mbas nje lufte 8 vj, pa t'permendur malin e zi, apo rumanine.

E ne, ne si gjithmone mercenare, dhe shembulli me ideal eshte gjat revolucionit greke ku te dyja ushtrite kishin perball shqiptare,

nga ana e grekut ortodoksit, dhe nga ana e turkut myslimanet.

Po erdhem larte du cime nenen (Myslimanet)

          Hajde te na hani mune!!! (ortodoksit)

Keshtu shaheshin te dyja palet ne frontin e luftes ne mesolonji.

Gjeopolitika e Fuqive te Medha ne Ballkan e shek 19, por edhe ajo e shek 20 ka qene pak a shume, pa i rene gjate "hec ta bejme corap se Amstel."

Persa i perket shqiptareve myslymane e ortodoks ne revolucion grek, nuk benin perjashtim nga "luftrat civile" te Reformimit kohe me pare ne Europe ky identifikimi paresor ishte ai fetar.  

Nejse, se dalim krejt nga tema.  Sic thashe me siper, nderhyrja ime ishte per t'i vene gjerat ne perspektive.  Shqiptari, ceteris paribus, nuk eshte specie me vete.  

 E drejte Toko, kjo eshte "ana e erret", reale,  e medaljes- pra e patriotizmit deklarativ. Gjerat jane vendosur kokeposhte. Atdheu eshte lopa dhe "atdhetaret" ata qe e kane mjelur me mire. POLITIKA  nuk frymezon patriotizem, perkundrazi, me babezine, papergjejgshmerine dhe mendjengushtesine e saJ ka bastarduar cdo vlere.

PARIA (perjashto pakicen e krijuar pa pune te pista ) e ka  merkantilizuar patriotizmin. Cfare mbetet frymezuese per breznite e reja? Mitet mbi Skenderbeun? Por  mitet nuk mjaftojne. Prandaj nga ky vend duan t`ja mbathin . Besoj kete realitet kishte parasysh Ana me fjalet e saj qe cliruan kete zinxhir diskutimesh. Duhet te eci dikush "kundra rrymes" per te kuptuar vete drejtimin e rrymes.

faleminderit qe me ke kuptuar, Spiritus.

Po c'lope o spiritus?!

Fermeri perkujdeset per lopen. E ushqen. Sigurohet qe te mos semuret. Etj...

 dhe per ti vene kapakun o miq, sepse shume po flasim e spo mbrijme ate ku duhet:

Provo te jesh i papune, te jesh pronar me prona te pakthyera, te te kete shpure halli neper dyert e pallatit te (pa)drejtesise, te te kete hedhur fati neper spitale, te kerkosh nje te drejte e te mos e gjesh kurre, te kthehesh nga emigracioni dhe ky vend te te duket i huaj, te punosh me ndershmeri dhe te te flakin, te jesh kritik dhe te te mbyllin gojen, te rropatesh nje jete dhe te perfitosh pensionin qesharak, te jetosh ne mizerie dhe ne menyre te dhunshme tete bindin se ti jeton ne vendin me rritjen me te larte, te perpiqesh per nje jete me te mire per femijet dhe te mbetesh brenda rrethit vicioz te varferise...etj. etj. nuk di po shpirti te vjen ne maje te hundes dhe ti thua: ky nuk eshte atdheu im!

 Spiritus,e drejte ajo qe thua,si i behet te kthesh atdheun ne gjendje normale, nuk eshte mire ti biesh ne koke qeverise dhe hajduteve? Bojkotoini kur te vijne zgjedhjet, se me ate lloje atdheu qe nuk eshte i yti, me mire se bojkoti i zgjdhejeve te ardhshme, nuk keni per te patuar atdhe per te qene!

E sakte! Dikushi ka thene "... ceshtja kombetare lind kur zgjidhet ceshtja ekonomike..."!

 

The Motherland

Sa e bukur!

Sublim!

 E bukur, por kta rrocat po nuk u ushqyen mire, fillojne e shajne memen dhe marrin rruget...smiley

E vertete, por nga ana tjetr teorikisht ajo nena duhet te jete e bukur e ne shendet edhe fale atyre rroca-pocave qe me kalimin e kohes rriten dhe nuk mbeten gjithmone te tille. smiley

Dmth. ajo piktura aty mund te ishte edhe ne nje forme tjeter. Mund te paraqiste nje tavoline buke me ne krye nenen ne moshe dhe femijet e saj perreth, te rritur, te forte, te shkolluar, te zotet e jetes se tyre qe darkojne tek shtepia e nenes se tyre.

Nga nena marrin ate darke te shijshme, keshillat e urta, dashurine pa interes, historite e bukura te vegjelise dhe i japin asaj po aq dashuri, po aq ngrohtesi, por pse jo i kthejne edhe pak nga cfare i kane marre, fundja per te kontribuuar per te miren e te gjitheve.

Dikush ka sjelle veren. Dikush me pare eshte kujdes qe shtepia e nenes te kishte nje tavoline te mire. Nje guzhine te mire ku te gatuhej. Dikush sjell torten...

Eh... teper romantike e gjithe kjo smiley

 shume krahasim i bukur, spiritus smiley

Po sikur nenen ta kete mberthyer Berishovici ne dare, dhe ta ben aq te padurueshme sa te perzene me zor dhe lloj soj menyrash te tjera... se njerku te perze; po nganjehere femijet, kur fitojne ca pjekuri dhe ca kthjelltesi, kthehen dhe ja vene nderin nenes ne vend... vetem se ne ate vend, femijet e njerkut me hile dhe mashtrime dalin gjysma e popullsise... duan "baben" ata, po per nenen nuk u rruhet fare.

Po ja shtyjne mutin mortjes te goja dhe gjalle ne bote se do ta haje... po nje dite ka per ta ngrene se s'ka nga ja mban, dhe atehere ndoshta clirohet edhe Shqiperia nga te tilla felliqesira.

Une s'jam dakort me ty. Po dhe ne qofte e vertete cfare fitojme ne drejtim te patriotizmit duke e thene kete? Do te fitonim me shume duke thene ( dhe une kete e besoj) Se ne kemi qene nje komb patriot qe e humbi patriotizmin per faj te tij.

Dhe i takon sot shtreses se mesme te  popullsise ta ringjalle kete patriotizem. Jo fukarejve pa shkolle e pa b..reke ne b...the, as miljonereve kriminele. Duhet shtresa e mesme e shoqerise ( qe sot i mungon shiperise ne numur) ta beje kete.

 

Komenti i mesiper eshte per Londonman

 Jo per Anen apo Spiritus. Pajtohem me Anen dhe spiritus

 Ta them nji barcalete une per ca dopio-patriote ktu tek Peshku.

Hypen njoni ne kohe te Dulles ne autobuz t'Unazes. Edhe kishte qellu komunist nga ato gerricat edhe fillo t'iu flasi njerezve ne autobus. Njerit i foli qe po shkarraviste karriken e kompesates, tjetrit qe nuk pagunte bilete, tjetrit se u varte tek tubi dhe shoferit se nuk e fuste mire marshin edhe demtonte makinen. Edhe i kthehet shoferi; "Ti daje" i thote "cfare halli ke qe po bo sikur osht autobuzi jot. Ky esht autobuzi i shtetit, qe i tako gjithe njerezve, jo vetem ty". "Po pra" i thote kamunisti. " Nji e tremilionta pjese e ketij autobuzi eshte edhe e imja. Pranej sheqetesohem"

Edhe nji ta nalu autobuzin shoferi, hap deren, kerko me dore e gjen nje vide tek kroskoti, edhe i thote atij robit:

"Ja kjo vida eshte nje e tremilionta pjese e autobuzit qe eshte e jotja. Merre tashti, fute ne xhep, dhe dil prej autobuzit se na cave meneren na cave, e s'po le rob pa u zi."

hallall daje , ne sjemi patriota.. ktu te peshku jemi vetem peshq.. te kuq for enterteining purposes sometimes, kaq... t'gjith kto nautobus, po tjesh patriot shko bej fondacion mos rri ktu tbesh llogje smiley

akoma disa prej nesh sdine ta bejne dallimin mes patriotizmit dhe nacionalizmit pa kuptim. sa per info, une kam jetu per nje kohe te shkurter ne kosove, dhe ajo qe kam pare aty, sinqerisht me ka ulur respektin per ato 28 mije km katrore qe quhen shqiperi. ju pelqen ose jo

po, patriotizem eshte te thuash te verteten, eshte te pranosh te metat e vendit tend, eshte edhe te pranosh te metat e bashkekombasve tu. eshte te kritikosh ate qe sheh keq ne shqiperi (material keni boll vallaj). te jesh patriot do te thote qe te shash po deshe me ze te larte, kur sheh detin e mrekullueshem te radhimes dhe pirgjet me plehra ngjitur me te. po, eshte

por patriotizem eshte te ikesh ne radhime per pushimet e veres. pak me siper shenova, te ikesh ne ksamil ne vend qe te ikesh ne korfuz. patriotizem eshte te blesh gjalp shqiptar ne vend te ketyre lleke-lleke-llekedhiss (ose italian a gjerman kur ska shqiptar ne raft). eshte te blesh gjirofarma ne vend te ndonje hec-e-merre-vesh-ino (mos shani, gjirofarma - djathi mua me pelqen shume shume, provojeni se sdo helmoheni). eshte te marresh birra tirana kur je ne tirane, birra korca kur je ne korce (jo ndonje tjeter hec-e-merre-vesh, biles edhe po ta dush te huaj, te marresh amstel a heineken).

patriotizem nuk eshte ai veprimi i fundit i top channel, lajmi i djeshem (nje incident i ri ka perfshire serish athinen, dhe per te disaten here, viktime eshte nje emigrante shqiptare, e cila eshte qelluar me plumb ne koke ne mes te dites, ne mes te athines - ne fund e merr vesh se ne fakt gruan e kishte qelluar ne koke burri i saj shqiptar me motiv xhelozine, dhe incidenti nuk paska pasur asnje prapavije etnike).

patriotizem nuk do te thote te mos i flasesh komshiut tend minoritar (kur di shqip, patjeter), nuk do te thote te gezohesh per nje fatkeqesi qe ndodh ne greqi a serbi (vlonin komentet ne ppu per krizen ekonomike ne greqi, urra urra, dhe kur ne fund filluan tu kthehen dajat e tezet prej greqie per shkak te krizes, ups). nuk do te thote te mos mesosh asgje gjuhe te huaj (perkundrazi, ajo te rrit intelektualisht). por do te thote te thuash "rendesishme" dhe jo "relevante"; "mjedis" dhe jo "ambient"; "pamje" e jo "aparence"; "dritare" e jo "penxhere"; "kujtese" e jo "memorie"; "cast" e jo "moment"; etj etj lista eshte shume e gjate, keto mu kujtuan te paret

patriotizem nuk eshte te shohesh plehrat, te kthehesh me fytyre nga komshiu i tavolines ne lokal qe eshte italian, dhe ti thuash "ca dreq vendi qe jemi"; por te mos i hedhesh plehrat ne toke (pune madhe se dikush do te te thoje, ca idioti hedh plehrat ne kosh te vend qe ti hedhi ne rruge)

patriotizem - ndryshe nga cduket kendej rrotull - nuk eshte te recitosh me ze te larte, cdo 28 nentor, himnin (me flete a4 te printuar para); por tu mesosh himnin femijeve ty, tua mesosh ta kendojne; nuk eshte te vish verdalle mbasi kombetarja fiton, duke shtene me arme (dhe duke plagos ndonjerin zakonisht), por te thuash me ze te larte "po jam shqiptar", edhe kur skuadra jote humb, edhe kur je jashte vendit (p.s. mos e ekzagjeroni shume me kete te fundit, mos rrezikoni jeten me mire. vllain tim e kapi entuziazmi, dhe nisi te bertase njehere shqiperi shqiperi pas nje fitores me greqine, dhe mezi ju shmang nje shisheje qelqi - nuk eshte shume emergjente te ulerisni nese jeni ne zona ku ka racizem te theksuar, police te papergjegjeshem, te rinj rrugace, te dehur, ose te katerta bashke)

nuk eshte patriotizem te shkruash si nje shoqja ime, ne rere (ne vlore se ku) "sagapo alvanie", dhe pastaj te mos flasesh kokerr llafi shqip 11 muaj rresht. as te thuash "kontrollo asfaline", megjithse nuk eshte shqip as termi i bukur "automati i dritave"

patriotizem - ndryshe nga 90% e shqiptareve sot mendojne - nuk eshte te vish verdall me nje bluze ku shkurhet "vlonjatet bejne ligjin" apo "laci, kryeqytet", por te duash njesoj si shqiperine, si kosoven, tetoven, ulqinin, presheven (e kemi humb camerine, mos u lodhni kot)

patriotizem do te thote te respektosh vetveten ne teresi. nese e do vetveten, nese do shpirtin tend, pjese e shpirtit eshte edhe vendi nga vjen, nese respekton vetveten, pjese te vetvetes ke edhe vendin nga je, respekton edhe atdheun. patriotizem nuk eshte te sakrifikosh veten per vendin - eshte te punosh per veten dhe femijet tu, duke punuar per vendin tend. kur do blesh djath ose gjalpe shqiptar, leku qe ke dhene per nje produkt shqiptar, do te te kthehet ne njefare menyre. kur te besh plazhin ne vlore, leku qe ke dhene do te te kthehet. shpresoj qe neve mos na duhen edhe 20 vjet tjera per ta kuptuar kete!

me shendet mbetci!

p.s. e zgjata shume, e di. por ate qe kam thene per ndarjen krahinore, vlen edhe per fete (fete, se zor se ndonjeri beson tamam ne ate besim), ndarjet politike, biles edhe me bjonde - brune smileysmileysmiley

 5*

Mqrf, ne razem kam qene dhe ka qene shume bukur. Uroj te jete ne plan ndertimi i ndonje gjeje turistike atje a ndonje rruge, se ia kaloje shume mire. Mbaj mend qe nga Shkodra, rruga per ne razem zgjaste kater ore dhe rruge shume e keqe. Vetem per ujin qe pije ne vere dhe luleshtrydhet e egra qe rriteshin gjithandej neper livadhe, nuk e harroj razmen.

te te zhgenjej!! rruga eshte nje ore e ca, asfalt, dhe eshte hapur nje hotel i ri shume i bukur! icik i shtrenjte, por mjaft i mire, i mobiluar mire e bukur! i vetmi problem eshte se nje si pune fushe pak me e ulet se malet perreth, ku ne plan ka qene edhe nje fushe futbolli (duken portat dhe rrjetat), por eshte mbushur me uje nga burimet! nejse, pjesa tjeter amazing!

dhe shume sinqerisht, ska pse mos ta duam shqiperine! shiko cbukuri kemi, apo vetem shihni tiranen, sju pelqen, shihni rinasin, sju pelqen, edhe hajde rrime te stacioni i trenave ne ndonje qyteze fabrikash 400 kilometra nga roma!

te ngreje doren kush ka qene ne theth! ne valbone! ne puke! ne liqenet e lures! ne kala te dodes! ne razem! te rana e hedhme afer shengjinit! ne liqenet e dumrese! ne krrabe (po flas per fshatrat, jo per rrugen)! ne bogove! ne kanionet e skraparit! ne gryken e kelcyres! ne zvernec! ne dardhe! ne vosokopoje! ne nivice! ne lunxheri!

ne bjeshket e namuna! ne bjeshket e sharrit! ne malet e pejes! etj, etj, etj

p.s. sa per te thene te verteten, as une skam qene te te gjitha!!

AM-TR 10 me * ( Une jam i shkolles se vjeter ku 10 ishte nota me e larte) Tani ka dale 5 si metode e re keshut qe perkthehe 10ten time me 5 por me YLL ama

rrofsh!

Dmth patriot del vetem ai qe ka kap maja malesh ? Po ne Xhomolunga qe kam qene veta sa Patriot dal ?

Lereni ere se late nom me llafe - bufe . Ku ka kupim fjala Patriot po nuk e lidhe me teritorin . Dhe ku ka teritor po nuk e lidhe me kufirin . Dhe ku ka kufi po nuk e mbrojte me arme te mos te ta shkel kush . Sot permbajtja e termit PATRIOT nuk ekziston me !

Permbajtje per termin Patriot mund te sajoje kushdo , por ama

Mij Parti moj ta lumsha synin

S'guxon kush me te prek Kufinin o hej .... smiley s'ka mo !

Ketu ne Usa perjashtuar duartrokitjeve te TOKOS smiley kur sitizen - ohesh te bojne i pyetje te "forte " 

Ne se USA do ti shpalle LUFTE venit tat te origjines do te Luftonit Ju per USA apo ndrysh ?

Per USA -n ere per USA-n - tha TOKO smiley

Po mos kini frike se tani k /jemi ne NATO smiley 

Duaje NATON si AM - TR Liqenet e Dumrese dhe te LURES ! 

une e marr vesh se duke ndejt ne usa, kemi kriju nje kompleks inferioriteti, po kjo sdo te thote se mund ta na e imponosh edhe neve ate kompleks

 epo se paskem pare kete temen se jam ngjitur keto dite nje xhiro neper bjeshket e gryke cajes ne kukes. per qejf. 

patriot? cka do me thane? kurrgja. thjeshte lumidrin e paskesha thene  bukur: te jesh patriot do te thote te kesh respekt per veten. kaq. te tjerat vene e vijne. 

a jemi a s'jemi patriote? mjaftueshem. 

shkinaks!

flm, per konsideraten, natyrisht duke pare zvicerranet, francezet, gjermanet e nje pjese te italianeve, e kupton qe duke respektuar qe te respektojne , del patriotizmi.

Konflikti ne debate eshte i natyrshem kur shumica e shqiptareve e mendojne ne menyre vizuale nje njeri patriot si nje njeri shtatlarte me pushke dhe me mustaqe (tip Isa Boletini) qe puth flamurin e qe lufton pa nderprerje (dmth dite & nate!!) ...!

Tani kuptohet nje njeri jo-shtatlarte, pa mustaqe dhe pa dyfek ... nuk ka se si te jete patrriot! smiley

Patriot ai qe do venin e vet (besoj se secili personalisht do  venin qe i perket  edhe kjo gje e ben patriot)

si psh familjar ai qe do familjen e vet

 Ana H, moj na Vlora je vertete apo tallesh? Se me gjysh vlonjat  kurre nuk me shkon ne mene te aludoj per keq.Por se si dreqin  me erdhen ato llafet e tua.neise po e ke kuptuar per ofenim  te kerkoj falje! 

patriotizem eshte te paguash taksat deri me nje e te dish te kerkosh llogari. lol

@grava, lexo kete kur te kesh kohe:

http://m.peshkupauje.com/2009/08/blogosf...

@nejse,

se s'dua ta zgjas kot me kot, por sipas standarteve te sotme te patriotizmit ne shqiperi, jo, nuk e rrah dot gjoksin per patriote. Sa per ilustrim, meqe m'u kujtuan nja dy vargje nga Epopeja e Ballit Kombetar: Ate luften, zevendesoje me "zgjedhje" dhe ja ku na dolen "patriotet" e sotem shqiptare.  besoj se me kupton smiley

Na zien ne deje
Gjak shqipetari,
S’durojme kurre
Zgjedhe barbari!

Do bejme lufte
De more de.
Si lum ti popull
Mezi na ke!

 Ana H... Ku dreqin lidhesh me Golwmin dhe jo Golemin? E dallon kete ndryshim ? Po librin e ri per Dr.Bilalin , te M. Takes,  e ke kenuar ?

   Nashti, po e di kuptimin e shprehjes... alla golwmçe..."Te hengsha  pitet koce, more vesh...!.... Nuk  e... xungurris me tutje une

   Flm 

 Per mu qe jam ne gyrbet, patriotizmi (shqiptar) eshte me intensitet te ulet. smiley

Per mu, patriot eshte ai shqiptar qe nuk rren e thote jam italian kur e pyesin ne club se nga eshte, dhe nuk rren e thote qe ka le n'Shqipni po e ka gjyshin Italion/Grek. 

Po nuk rrejte per keto gjona, ke defteri im je patriot.

Mund te jeshe edhe "paterjot" po m'pelqeve n'muhabet.  

Deho me mire! smiley

Si ka pas thone edhe Mozi: hajt mer k'tu, mos t'vije terp nga baba i jot! 

E pashe qe te ka met hatri am-tr. Pa merzi , asgje personale . Ne te tilla raste sidomos kur ka "shkeputje " dhe "hendeqe " me te kaluaren krijohen edhe Humore si ai rasti me maja malesh smiley

Ne origjine fjala Patriot qe me shqip ka kuptimin Atdhetar  dhe eshte  e Lidhur me ekstreme qe ne thelb i shprehim me nje fjale Sakrifice Sublime :

 1- Te japesh JETEN e shprehur ne nje "shtrydhje" po ne nje "shtrydhje" Botrore

Per dashurine jap Jeten , Per Atdheun jap Dashurine ...shembuj te tjere duken si milingona para Elefantit . Sidomos kur mendon qe sot ka Patriote qe japin jeten gjate ...GRABITJEVE dhe sakrifikohen deri me jete kur nisin Skafe ...

2- Te shkrish Pasurine , katandine e gjene per Atdheun .. Eshte nje dicka me e gjere shkrirja e gjese sepse mendoj ka te beje edhe me prodhime te inteligjences ....si shpikje , letersi etj etj . Vetem se ne Maja ( jo kodrash _) por ne gjetje perseri te "shtrydhura " Memedhe quhet Toka ku me ka rene koka , Ku balta me duket me e embel  ...etj etj qe besoj di plot nga keto.

Ndersa per Pasurine ka edhe ketu nje te shtrydhur per Patriotizmin sot "Per para ce shet te ane " ose me i qarte  fakti i atij Patriotit te madh qe mbushi valixhet dhe ja mbathi ose fluturoi per Fe e per Atme smiley kur pati Atdheu rrezik!

Por ka edhe shembuj si psh Esat Dishnica ( per aq sa njoh ) qe ja dha florijte Atdheut kur ai kishte nevoje por pasi shkriu pasurine ...ose "qe nga alemania per keto TUNXHE ke ardhur zotrote ....

Variante te tjera te Patriotizmit ne RRENJE une nuk njoh , por me qe nuk eshte koha e Vertete per tu cfaqur ngushellohemi me "idilizma" Patriotike .

Problemin e ngaterron dhe e ben lesh e li koha e sotme e tipizuar ne platformen Largepamese te Udheheqese te Partive Politike .

Pra kush i shet me shume Det Grekut eshte Patriot i madh sot .

Kush emigron sa me shume shqiptare eshte gjithashtu nje Patriot i modh

Kush afron me shume "miq te miqve " per shitje te shqiperise nje Evro ! eshte edhe ai nje Patriot i madh sot .

Kush i bie kalamajte ose niprit me t-shirt me simbole Albanie , nga jashta shtetit ku ka eshte vendosur edhe ai quhet Patriot sot .

Ne thelb pra kush krijon Hendekun me te Madh SOT midis bashkekombasve ne pasuri e ne mirqenie mbetet Patrioti me i Madh i te gjitha kohrave .

Per sa u perket pershkrimeve natyrore qe ke bere nuk te heq asnje presje biles personalisht nuk vuaj nga "k..inferioritetit" por nga komleksi i ngjalave qe kthehen ne Detin e Sargaseve smiley  gje qe nuk me ben aspak Patriot te vogel pa le me Patriot te  MODH mer Jahu !

Te permendesh sot fjalen Patriot ku nuk ka as edhe me te voglin shembull individual makari pa le me kolektiv  te vine zorret e barkut ne gryke  dhe eshte nje ofendim i stermadh i Patrioteve qe mbrojten GJUHEN , Kufijte fhe mbijetuan e prune kete KOMB ne kohet para 85 -ses.

Tani per tani fjala patriot ka sinonimin e lepujve ..se c'situata do vijne jam i mendimit qe pasi te pastrohen gjembecet e ferrat nga rruga do zgjohet thirrja :

JO or JO nuk Hup Shqiptari!

 

 

Po sikur me hudh nje sy andej nga Kosova, Haradinaj psh a eshte patriot?

Ore njerez, me ben cudi fakti qe ka kaq shume njerez ketu qe hiqen sikur kane dy pare mend e nuk e kan kuptuar akoma qe patriot do te thote te duash vendin dhe njerezit e tu. Kaq. Te tjerat pastaj jan budalleqe, jo me pushke jo pa pushke, jo kush ben me shume jo kush ben me pak. Eshte thjesht pune ndjenjash. Nqs nuk ke ndjenja fare per Shqiperine e shqiptaret atehere s'je patriot. Po jetojme ne nje kohe jo aq utopike sa mendojne disa, jemi akoma ne nje rajon ku vazhdojne te jene egzistente ndryshimet e kufijve dhe planet per te vazhduar ndryshimin e tyre, ku nje pjese e popullsise shqiptare nuk u njihen as te drejtat themelore mbi token e tyre dhe u mohoet ta shohin vendin e prinderve te tyre me sy, mos te flasim qe nuk kan as nje te drejte mbi pasurine qe ju a kan lene brezat trashegimni qe nga kohet e lashta. Kosova hoqi mbi kurriz nje drame te madhe vetem per faktin se ka nje popull shqiptar qe nuk e mohoi veten me gjith represionin qindravjecar serbo-sllavo-ortodoks. Ka nje arsye perse mbajti ky populli yne nje identitet te vecante qe nga kohet e lashtesise duke e lene trashegimni brez pasbrezi, perse e gjith kultura, tradita dhe folku eshte aq i lidhur ngushte me dheun dhe fiset qe flasin po ate gjuhe e qe kan marr e dhene me njeri tjetrin qe sa njeh historia shqiptare.

Pershendes zotrulsin, gravan e ndonje tjeter qe kane ide te qarta mbi patriotizmin, te tjere ose s'jan te rritur ose s'kan marre kulture atdhedashurie e nuk e kan ne gjak ate dashurine e trasheguar e te pashjegueshme te vendit te cilit i perket dhe te perket. Jo se i gjykoj per idete e tyre, po secili ne te veten.

Pershendetje atyre qe ndihen patriote.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Xo54HgbYKho

 

http://www.youtube.com/watch?v=PhnvrJGeARI

 

http://www.youtube.com/watch?v=2L7PrEY3Zzw

 

At Gjergj Fishta

Jo po, as desht djalli Shqypi,

jo po, as desht hasmi shqiptar.

Qe pra, sot po ka Shqipni,

qe pra, sot po ka shqiptar.

 

 

.... Por po ndodhi, qe vjen dita,

qe me faj Shqipnin e darni,

qe e lirise u erret drita,

e n'dhe t'huej atdhen e mvarni,

a per pare, a marri te tjera,

si nderkohe qe shkuan at'hera

U MARROFTE I MADHI ZOT!

 

Eshte thjesht pune ndjenjash.

 Njoh njerin qe merrej dikur me femra ne Itali, por e denoncuan vajzat dhe nuk shkel dot me andej. Tani rri rrugeve ketej dhe mezi i del qiraja e dyqaneve qe bleu ne epoken e arte per te perballuar shpenzimet e perdorimit te droges. Ka nje shqiponje floriri ne qafe dhe tatuazh te skenderbeut ne krah. Ai ka shume ndjenja patriotike. 

Tani une nuk e di a e kuptove apo jo Oren o dezhavy... nuk besoj se ishte aq i nderlikuar ne ate qe tha. Nese ke deshire apo je nisur per t'u ngrene mish, ka 1001 aresye ku mund te kapesh... po aty s'fiton dot gje as ti, dhe as ben dot njeri te fitoje gje.

Fundi i fundit, meqe e dashke me shembuj personale; pse nuk merr Oren si shembull personal zotrote? C'e shtyn ate te flase ashtu? Duke qene ne Angli, besome, sa c'ka mundesi te thote fjalen e mire, aq ka mundesi te thote dhe fjalen e "keqe"... dhe fundi i fundit, nuk kemi cfare t'i bejme e as do i hynte gjemb ne kembe. Puna eshte se doni te haeni dhe me leckat tuaja edhe kur tjetri ju sjell nje gje te mire ketu qe te kenaqemi te gjithe.

 ok

dezha vy

O ti qe te del perpara befasisht e te jep pershrtypjen se ku s'na del para ajo shkelqesia jote, dole nga mullari prap ti? Mal andej mal kendej, del ti dhe fishkellen! Ik o njeri se spo merrem me ty.

 ok

Ti kthehemi edhe njehere kesaj teme. Ashtu sic thote Ora, te jesh patriot eshte te duash vendin, ne rastin tone ate toke qe quhet shqiperi. Nuk jetojme ne parajse Deja-vu, qe te kerkojme perfeksionim tek te gjithe. Njerzit jane te ndryshem, me te mirat dhe te keqiat e tyre. Jane mekatare. E kush nuk eshte? Por te jesh patriot eshte ta ndiesh vendin tend, pra ta duash pa kushte. Edhe mafiozet me te famshem italiane, italine e kane patur dhe e kane ne zemer.  

Kur u be gjenocidi i fundit ne Kosove, jam ndjer shume shume keq. Zgjohesha dhe flija me kosoven ne mendje. Se kisha besuar kurre qe ne jeten time do kisha eksperienca te tilla me popullin tim. Dicka, edhe brenda meje ishte dhunuar. Mos aftesia e shtetit shqiptar per tu pergjigjur me gerryente kockat.

Jane ca ketu qe bejne humor kinez dhe tregojne barcaleta me patriotizem. Ky eshte nje blog shqiptar, ku edhe pro greke dhe grek na futen dhe hedhin helm kundra shqiperise. Eshte si test Deja-vu. I leme vete te shikojme deri ku do te shkojne. Ca dalin hapur dhe ca fshihem nen humorin kinez. S'eshte e veshtire ti dallosh keta te dytet.

Ja dhe disa poezi per ata patriote te pa emer me emrin popull.

''C'bete andej tutje,

C'nam, c'baterdi?

Per nam s'u kujtuam,
Beme Shqiperi.''

 

''Kanan Mazja nga shkoza

me nje nofull copa-copa

kanan tu prish bukuria

le te rroje shqiperia

shqiperia le te rroje

c'ka se mbeta une pa goje.''

 

'Kete toke, kete dhe/Ja perse mendohen peshqip pa uje/ ndersa dielli i veres djeg tuje ne xhade''

 

P.S. Grava dhe Zotrules, nuk kane nevoje per leksionin e fundit. E kishin kaluar klasen me pare.

 per mua patriotizmi e ka emrin zotrules.

danke.

Tallu ti, por problemi eshte qe me kete shtet qe kemi, ka filluar te na duket vetja si kurdet. Te gjithe duam atdhe, po atdheu nuk po perfaqesohet nga ata qe e duan, te pakten per keto 18 vjetet e fundit.

Me propozim te Brad-it ti japim zotrules titullin ''heroi i peshkut pa uje''. Ose ''heroi i heshtur i peshkut pa uje''

Per titullin "Hero i PPU-se" edhe une jam dakord!

Por nuk jam dakord te perfshijme fjalen "i heshtur" ne dekorate sepse per te folur nuk ka burre nene ta mbaje zotrules!!!! Apo nuk i ben ato komentet te gjata e te gjera sa nje faqe muri! smiley

eeee e du une ate! kam 4 vleresime me 10 me yll siper smiley

hahahahaa

zotrules e meriton. ka dhe voten time !!

 Hero i heshtur sepse eshte me pseudonim... I shkon dhe hero se eshte abuziv. A nuk kane qene te gjithe heronje para se te beheshin te tille '' abuziv''?

Maj gad, si e perflisni tjetrin sa kthen shpinen e shkon me honger buke! M'zu lemza e ma xorrt pi hune, ma xorrt.

Korano, na fal or trim, te te them te drejten, kur i shoh ca komente sa te gjata me dalin, me vjen t'i fus nje log-out, se me ze koka dhe per vete. E di qe jane nga komentet me te palexuara, se fundi i fundit, ai qe shprehet gjate ndoshta ka problem me komunikimin. Ndoshta jane tregues i njera tjetres... thjesht doja te sqaroja qe ngaqe asokohe kisha vetem 10 fisheke ne karikatore, nuk mund te gezoja ate luksin e "PS:"-ve apo te haroja ndonje gje dhe te shkruaja koment tjeter.

Nuk e kam problemin me gjatesine e komenteve se i lexoj me kenaqesi! Dallohem per durim te madh! Vetem sikur ate fjalen "i heshtur" ta z/v me nje fjale tjeter psh "wise" or samfing laik dhat! smiley

"pizeveng"? psh?

pizeveng/abuziv jane fjale te konsumuara me pare per ty! smiley

wi niid samfink naiser!!!!

ah, ma hoqen dje njollen nga biografia.

ehhh c'te moren n'qafe smiley.

Tani kush duron heroizmat e tua vend e pa vend smiley.

do rrish urte ti pilivese? Apo s'te doli gje me Anen dhe me hidhesh mua?

 

Me ke pelqy me kete koment.

 

Absolutisht! Zotrules - hiro of the jer!!! smiley

Uroj te te kene heq titullin "abuziv" nderkohe.

patriotizem per mua do te thote te perpiqesh te ruash ekosistemin atje ku jeton.

Te jesh patriot do te thote te duash dhe nderosh veten, familjen dhe kombin tend. Edhe nja batakci , horr apo maskara mundet ta doje veten dhe familjen e tij, por jo kombin. Madje edhe ketyre nese vjen rasti, u kthen krahet dhe mund t'ja fus ne momentin me te pare. Kurse patrioti eshte i vetdijshem dhe ben c'do sakrifice per ta dhe kombin e tij.

se kuptoj pse ka 3 stars tema.. duhet te jet tek 5+

A kërkon të jesh sovran/e?
A kërkon të marrësh vetë vendime dhe mos i lejosh të tjerët ti marrin për ty?
A kërkon të ruash kulturën dhe traditat e lashta mijra vjeçare?
A kërkon të ruash rracën?
A kërkon te ruash gjuhen?
A kërkon të jesh Shqiptar/e pergjithmonë?

 

Patriotizmi eshta teresia e trashegimise qe une kam prej prinderve.

Kryesisht gjuhen e nenes dhe pronen e trasheguar.

Njera prej te dyjave te mungoje ose te caloje nuk mund te ekzistoje kjo fjale qe eshte ne teresine e saj sens/ndjenje.

Plot 182 komente duke kerkuar me qiri ne dore se cfare eshte patriotizmi!
Le te shikojme anen tjeter te monedhes dmth cfare nuk eshte patriotizmi?

Patriotizmi nuk eshte:
1. Gare per te gjetur perkufizimin me te bukur se cfare eshte patriotizmi!
2. Ardhje ne pushtet vetem per tu pasuruar dhe moszbatimi i ligjit njelloj per te gjithe
3. Marrja e prones se tjetrit padrejtesisht psh me fallsifikim dokumentash, duke qene i veshur me pushtet etj
4. Vra, vidh, mashtro ke te mundesh dhe si te mundesh qe brenda familjes baba, vella, moter ... komshi, qeveri, shtet e me radhe ... ne emer te parase dhe pasurimit te shpejte!
5. Merr vajzen e botes ne Italy me demek per tu martuar dhe nxirre ne rruge tek semaforet te shesi b**** tek italianet dhe zezaket ...
6. Martoje motren me budallenj dhe sakate nga Greqia, Italia, Gjermania, Serbia, Irani, Iraku ku te mundesh me shpresen se dhendri do t'u jape leke dhe ata nuk kane nevoje te punojne me ..
7. Shit droge, arme, organe njerezore ku te mundesh e si te mundesh ...
8. Perdhuno ose zer dashnore - vellai nusen e vellait, babai nusen e djalit duke vazhduar me kombinimet qe ju mund te mendoni ... deri tek babai le shtatzene te bijen ose gjyshi 70 vjecar perdhunon mbesen 14 vejcare!
9. Mbajtja e armes pa leje. Me tej vrasja e vellait, te afermit, komshiut, bashkefshatarit/katundarit/qytetarit - pra marrja e jetes se tjetrit per hic mos gje!
10. Enderrim per pasurim te shpejte nga njera ane dhe ha, pi dhe rri gjithe diten duke menduar se te mirat vijne nga qielli ...
11. Marrja ose dhenia e ryshfetit per te fituar gjera te padrejta qe dihen se nuk te takojne ty!
12. Kultivimi ose shitja e droges tek femijet, te rinjte ose te rriturit ...
13. Grabit, vidh dhe shit jashte ose brenda vendit cdo objekt historik, muzeal, arkelogjik etj.
14. Trajtimi i gruas si nje prone!
15. Lufte kunder leximit dhe librit. Me tej marrja dhe leshimi i diplomave fallco dhe si resultat i kesaj marrja padrejtesisht e vendit te punes te te aftit dhe te shkolluarit me merite!
16. Perfshirja ne aktivitete kriminale neper bote!!

17. ... etj (lista eshte e hapur per shtesa...)!

Ehhh sikur shqiptaret te mos i benin keto me lart!!!! Sa kuptim do te kishte fjala patriotizem atehere!!! smiley

Dajosh, ti po thua c'eshte nje i krishtere i vertete apo nje mazllem i vertete.

Ka nje koncept "abstrakt" qe quhet atdhe. Dheu i atit. Shqiptaret e quajne dhe "memedhe" - dheu i memes. Perfshin gjithshka qe mban ajo toke. Me shqiptaret brenda, ne rradhe te pare, te dyte, dhe te 1 miljonte. Doje ate dhe, gjithshka qe te ka dhene, qe e ke lidhur me te; per te cilin te merr malli, guret e te cilit te duken te dashur, buka e te cilit te ngop me shume se gjithshka tjeter; qielli i te cilit te duket me blu se kudo, malet e te cilit te frymezojne me shume dhe te duken me te lartat ne bote; pyjet e te cilit te hapin mushkerite; aty, ku ne sistem, te duket vetja nje me natyren; ku cdo gje te flet gjuhen e shpirtit tend; ku te paret e tu derdhen gjakun qe ti sot ta gezosh dhe ta mbrosh per pasardhjen tende; aty ku Zoti dhe gjithshka tjeter te flet SHQIP!

Ka nje koncept "abstrakt" qe quhet atdhe. Dheu i atit."

Dakord jam me kete! I qame keto halle ne pjesen cfare eshte patriotizmi!

Patriotizmi ka ne vetevete pjesen idealistike qe ti e permende me lart (psh. te qan zemra per vendin .. etj) por ka edhe veprim (dmth Do's and Don'ts)!  Une permenda nje liste me disa Don'ts qe me siguri do ti benin nder atij konceptitt "abstrakt" qe ti permende me siper! smiley

Korano, ato qe permende zotrote i bejne nder gjithshkaje. Edhe kulti me ekstremist do ta kishte per nder t'i mbante ne flamur.

Te gjitha kultet (edhe patriotizmi ne nje fare menyre) kane per synim (ose pretendojne) perkrahjen e nje grupi te caktuar njerezish (per patriotizmin - nje komb) ne disfavor te nje grupi tjeter! Pra nuk jane shume larg!

Megjthse une nuk e kisha fjalen ketu - por perpara se te teorizojme lart e poshte me kulte e patriotizem keto fenomene (qe permenda me lart) duhen te pakten reduktuar sepse a kane degraduar ate shoqeri ne ate fare feje qe vellai rremben kallashin e fshehur dhe vret vellane a vet per nje gardh ose 1 m katror toke etj etj smiley

Nacionalizmi është botëkuptimi se kombi ynë përbën në tërësinë e tij një organizëm të gjallë.

 

Ketu kam lindur mes maleve te larta/ku shpatat gjysherit kan pasur flatra/ketu e kam shtepine mes qiejve si qelqe/ku jane urryer fjalet "lepe, peqe"/ketu jetoj mes maleve te mia/ku rrjedh si gurrat e paster dashuria/ku qe ne djep i rrisin nenat trimat/ku njerezit jan shoke me vetetimat/ketu punoj mes njerezve te thjeshte/ku mbi te gjitha peshon fjala "bese"/ketu e kam shtepine ,permbi ballkon te qiejve/ dhe si nje i njohur ua bej me dore yjeve/dhe mik un jam me diellin dhe shqoten/dhe kam une dashuri per gjithe boten......>>

 

 

eh ...

p.s. e di qe duket patetike, po e bera per te kombinuar me shenimin

thenks, por nuk m'u duk fare patetike. Ndoshta jam bere dhe vete pak patetik... nuk e di. smiley

Kujdes mos je bere antipatik fare. haha

Ik e jepu fasule atyre andej nga tema tjeter qe kane mbyllur, se po vjen dimri e do na cajne derrasat duke u ankuar per uri te papare...

PS: c'behet me tt-ne mo???

Ata kan reservuar pordhe edhe per 100 vjet or te keqen, atyre do ja fusesh ti?

Oh mi none. Na u shqy stomaku nga patriotizmi. Keto dite kam qene nje patriot model. Kam ngrene vetem ushqim patriotik ketu ne Vlore... Qe c't'ju them. Yll fare. smiley

Te befte mire Olsi! Padyshim atdheu eshte me i lumtur tani! smiley

Faleminderit Korano. Heh cfare i kam bere nje sinagrilleje. E hengra te teren. Pa meshire. Patriot i vertete u ndjeva. smiley E du shume Vloren. Edhe keshtu cope-cope si eshte! smiley

 Ju bëftë mirë ! Më  mbyti xhelozia për patriotizmin tënd  të pamasë  smiley

 Te besojme ...per "ushqimin patriotik",   vetem ne se ke ngren mish keci ne  hell..Por nga ai i ......Buronjave

E drejte grave. Ai eshte ushqimi patriotik i vertete. Nje pershendetje nga Dukati.

  Ol!Pi nje pagure uje, a nje poçe vendi, mbushur nga ai uje brisk,  tek kroi i Çezarit! Aty piu  uje kur,  si ngjiti Llogorane(zbriti ne delten e perroit Palases me ushtrin),  u var  dhe  u ndal tek ai burim, qe e quajti "Burim nga uje Perendie". Pyet dukaqotet, te ta thone !.................. Dhe  thuaj: eshte apo jo, "Uje Patriotik"!

Neper udhet e Cezarit kalova more Grava, piva edhe pak uje aty. Kulturova dhe keta njerezit qe kam me vete me ate rast. Tani po i fus nje birre ne Dhermi tek plazhi Drimadhes. Oh cfare i paska bere patriotizmi ketij plazhit. E paska shkely fare, per nje vit. Me duket sikur po bej plazh ne territoret e pushtuara palestineze. smiley

Nese mund te jap nje opinion edhe une, por duke marre spunto nga shtjellimi i çeshtjes qe ka bere olsib.

Disa pyetje: patriotizmi duhet te jete pasoje e asaj qe na jep vendi yn, apo duhet te jete nje ndjenje dashurie e pavarur nga ajo qe na ofron vendi yn? Patriotizmi, dashuria per vendin tone, duhet te vije si pasoje e nje dashurie te dizinteresuar, apo te nje dashurie interesaxhije?! Me jep te te jap. Nese ti vend me ofron arsimim optimal, vend pune si duhet, 24 ore drita, uje, kushte perendimore atehere une te dua o Shqiperi. Perndryshe qafen thefsh?

Patriotizmi duhet te jete e para hipoteze: dashuri pa interes. Fjalori shqip-shqip i akademise se shkencave shqiptare e perkufizon keshtu patriotizmin: Dashuria per atdheun dhe per popullin e vet dhe gadishmeria per t'u sherbyer atyre me besnikeri. Pra kemi dy pikat kyçe ne kete perkufizim qe ka ngritur olsib (per mendimin tim) dashuria per atdheun, dhe e dyta: a mjafton nje dashuri, le te themi "platonike" apo duhet levizur konkretisht ne 'sherbim te atdheut' (siç thote edhe fjalori) per t'u quajtur patriot. Natyrisht eshte e dyta. Ne kete pike jam dakort qe nje patriot i vertete eshte ai qe ndihmon ne ndertimin e vendit te tij, eshte ai qe edhe kur ka mundesi te sherbeje ne vende te huja me idhullin dollar ne krye kthehet ne shqiperi dhe ve ne funksion te vendit te tij ate ç'fare ka nxene jashte, frymen punetore apo perendimore qe mund te kete mesuar dhe pervetesuar (keto patriotet qe jetojne jashte shqiperise). A ishin partizanet patriota? Po Balli Kombetar a ishte nje organizate patriote? Ata levizen per vendin e tyre (me ide dhe ideologji te ndryshme, por si baze paten shqiperine). A eshte levizja e vetvendosjes patriote? Po Albin Kurti? Ky i fundit eshte nje shembull konkret i patriotizmit modern shqiptar. E do shqiperine ne zemer, por edhe po ben diçka per t'a ndryshuar ate me aksion. Kete mund ta beje cilido ne ç'do fushe, shkencore, shoqerore, letrare (Kadareja per shembull eshte nje patriot per mendimin tim, protagonistet e librave te tij jane pergjithesisht shqiptare dhe kjo i jep mundesine shqiperise te njihet edhe jashte) etj. Patrioti i vertete pra eshte ai qe dashuron me zemer, por dashuria e tij merr forme edhe ne akte.

Doja gjithsesi te theksoja edhe nje here qe dashuria per atdheun nuk duhet te jete diçka e kondicionuar nga mundesite qe ai atdhe te ofron ty (siç thoshte olsib). E kuptoj qe ti kerkosh ta zeme nje shqiptari qe ka jetuar 30 vjet ne komunizem, ka jetuar vitet e para te tranzicionit ne shqiperi, ka pare trazirat e '90 e '97, me pas i eshte dashur t'ja filloje nga zeroja ne emigrim e ketu ndoshta perbuzet nga ndonjehere nga vendalite, apo nga vet konsullata shqiptare ne ate vend qe s'di te trajtoje bashkeqytetaret e saj, te jete patriot mund te jete e veshtire, pasi jemi njerez dhe kemi ndjenja qe jo gjithmone arrijne te jene fisnike... por kush tha qe te jesh patriot eshte diçka e thjeshte?!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).