280 Komente

shume te bukura kenget e kesaj kengetarje por edhe shume te trishta

Meqe po flisnim per Italo Dance 80s, ja edhe nje tjeter!

Edhe kjo eshte Italo Dance apo Dance Italia made in the famous, crazy, super, glorious, freeky, psycho... 80s:

Tracy Spencer - Run To Me

http://www.youtube.com/watch?v=gPALPa5lFns

Nje fare Cecchetto, Cecchetto eshte "the head hunter" dhe promotori i gjithe ketij fenomeni.

 

Ja nje koment tipik i kengeve te ketij lloji nga nje degjuese ne YouTube:

Rivoglio i miei anni 80.
Rivoglio tutto di quegli anni.

Riprendetevi cellulari, lettori mp3, blackberry e tv a led ma ridatemi quel gettone in tasca con cui si andava sempre in giro...

smiley

aLICE cOOPER - KICK ASS SONG

                          ARGETUESE 1

                          ARGETUESE 2 

                          ARGETUESE 3 

Next in line  i gjithe albumi Killer i qemotmotit (kaseta qe kane zone dyll veshi)

nese te pelqen kjo duhet te te pelqej dhe Lulu rouge www.youtube.com/watch, nje grup i perber nga nga dy dj me te famshem te evropes veriore.

ose trentmoller miss you eshte e mrekullueshme

Freddie Mercury - Love me like there's no tomorrow

Arcade Fire - Modern Man

Like a record that's skipping

I'm a modern man

interpol - slow hands

can't you see what you've done to my heart

and soul

this is a wasteland now

 

 cilin po degjoj plasni nga inati ...muhahahahah

b. springsteen - atlantic city

Well now, evrything dies, baby, that's a fact
But maybe evrything that dies someday comes back
Put your makeup on, fix your hair up pretty
And meet me tonight in atlantic city

b. springsteen - i'm on fire

At night I wake up with the sheets soaking wet
And a freight train running through the
Middle of my head
Only you can cool my desire
I'm on fire

 

 

 

Veni na nje titull aty siper, se ne qe s'kemi jutube ju shohim me zili... smiley

 

ajo eshte.. smiley

s'ke si te mos e pelqesh se muzika e mire nuk te le rruge tjeter vecse ta pelqesh smiley

 

edhe kjo eshte shume e pelqyeshme, mendoj smiley

for the love of god, nga steve vai

per tubistat: http://www.youtube.com/watch?v=lwK22mMlyXE

e si mund te mos me pelqej satriani?

andalusia me pelqen prej albumit te fundit.. edhe musterion.

po kta galahad i ke qejf? kane nje kenge qe me pelqejne shume, ka edhe titullin e albumit.. empires never last. jan cik te veshtire ti gjesh ne fakt.

JD-These Days

the radio dept. - heaven's on fire

When I look at you, heaven's on fire
I wish I didn't know you better, but it's pointless
One look at you, and heaven's on fire

kings of convenience - misread

How come no-one told me
All throughout history
The loneliest people
Were the ones who always spoke the truth
The ones who made a difference
By withstanding the indifference
I guess it's up to me now
Should I take that risk or just smile?

mahler-6th symphony

mahler's 5th, mahler's 9th, das lied von der erde aaaa lakalaka sa kohe ka kaluar! ky mahleri me ka mahnitur nje pranvere te tere. kur isha ne vjene i vizitova ish-zyren si trape.

te pelqeu mahleri nje here-te pelqeu mahleri perheresmiley

shije personale...une e ve ne koke te listes "muzike klasike".

Trop, ja dhe te shoqeruar me nje vallezim patinazhi. E di qe s'e sheh dot ne zyre, por kur te kesh kohe. smiley

http://vimeo.com/9962026

 

 

 

rendesi ka mendimi, pastaj mua me pelqen qe e degjove ti. por mos harro te degjosh te nenten. ne fakt e kam ketu po nuk e degjoj dot tani, kerkon dedikim.

Prit, shkalle-shkalle, nuk e kisha degjuar ndonjehere kete, dhe s'mund ta marr dozen te gjithe pernjeheresh, se me ze pastaj. smiley

Lakme

ne k'te versionin...

Me pelqen thenia e Ford smiley

titullin, pliiz, se s'kam youtube.

Dalida Gigi L'Amoroso

snuff - slipknot

Tiziano Ferro - Stop Dimentica

Harrison's tribute to Lennon

Hear them shouting all about love
While they treated you like a dog
When you were the one who had made it
so clear
All those years ago.

Hear them talking all about how to give
They don't act with much honesty
But you point the way to the truth when you say
All you need is love.

Living with good and bad
I always looked up to you
Now we're left cold and sad
By someone the devil's best friend
Someone who offended all.

We're living in a bad dream
They've forgotten all about mankind
And you were the one they backed up to
the wall
All those years ago
You were the one who Imagined it all
All those years ago.

Deep in the darkest night
I send out a prayer to you
Now in the world of light
Where the spirit free of the lies
And all else that we despised.

They've forgotten all about God
He's the only reason we exist
Yet you were the one that they said was
so weird
All those years ago
You said it all though not many had ears
All those years ago
You had control of our smiles and our tears
All those years ago

fiks per mua,  mahmur dhe une sot smiley

lambada smiley

Ritme te nxehta

It is time ! smiley

uhh me vjen shume per te qeshur me lambado manine  e dikurshme ne shqiperi smiley

poezi..... e shkruar me kembe smiley

hej une mbaroj per kete, mund te jete e vetmja kenge greke qe me ka pelqyer ne gjithe jeten time

po ndoshta ngaqe  nuk ka qene grek kompozitori/orja smiley me c'di une eshte latin/e

p.s.

te pakten je dakort me mua qe tango eshte dyluftim ? smiley

 Tango Argjentinase ne veçanti eshte nje dyluftim, pa kontakt!

(historikisht per te patur favoret e nje gruaje, dhe dueli mbaronte me "vdekjen" simbolike te njerit prej pretendenteve. smiley )

triller psikologjik smiley

Nuk është greke origjinalja. Kjo që vura unë është e vërteta, sdo vëmë te peshku mall të dorës së dytë de. Grekët e kanë bërë remiks, goxha mirë të realizuar, duhet pranuar. Po ashtu në shqip e gjen nga Eli Fara.

Unë kam histori të veçantë me këtë këngë... Ndodhesha në aeroport për të përcjellë dikë... avioni sapo ishte ngritur, ndërsa unë zbrita në katin poshtë të pritjes, për të pirë cigaren e ndarjes. Në sfond ndodhej kjo kënga. Ishte një mëngjes i ftohtë... sa herë vendos këtë këngën më kujtohet çdo gjë... Mëngjesi i ftohtë, të dridhurat, atletet që kisha vesh të lagura nga shiu, pritjen e urbanit të rradhës. Disa gra pastruese të aeroportit që me shumë gjasa pas turnit ktheheshin në shtëpi... ndalesën te një byrektore për të ngrënë mëngjes. Truri trupi, gjithçka ishte mpirë... doja vetëm të flija. Eh... Flo smiley.

p.s yeap.

 

Righeira - Vamos a la playa (Oh, oh, oh)

I know that she's no peasant

my love don't gimme no presents

she's a woman who understands...

 

nga Paul & John:

Paul:

Dear friend, what's the time?
Is this really the borderline?
Does it really mean so much to you?
Are you afraid or is it true?

Dear friend, throw the wine
I'm in love with a friend of mine
Really truly, young and newly wed
Are you a fool or is it true?
Are you afraid or is it true?

Dear friend, what's the time?

& Lennon's counterpart:

So Sgt. Pepper took you by surprise
You better see right through that mother's eyes
Those freaks was right when they said you was dead
The one mistake you made was in your head
Ah, how do you sleep?
Ah, how do you sleep at night?

You live with straights who tell you you was king
Jump when your momma tell you anything
The only thing you done was yesterday
And since you're gone you're just another day
Ah, how do you sleep?
Ah, how do you sleep at night?

A pretty face may last a year or two
But pretty soon they'll see what you can do
The sound you make is muzak to my ears
You must have learned something in all those years
Ah, how do you sleep?
Ah, how do you sleep at night?

 

Telling us the big ones out there can be jackasses, too, while being big ones all the time.

Adriano Celentano: Cosi come sei.

Njoh ca njerez qe kane nje stok te artit klasik qe e lexojne periodikisht, nje here ne vit, si duket per terapi kunder banales dhe te perditshmes. Ketu futet cdo gje klasike nga Republika e Platonit te Doni i qete i Shollohovit.

Per muziken, edhe une i kthehem gjithnji ca titujve klasike, kur pa dyshim nje nga to eshte Sympathy for the devil. Ajo qe me habit eshte fakti qe kjo u krijua kur autoret s'qene as 25 vjec ende.

teksti:

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
I've been around for a long, long year
Stole many a man's soul and faith

And I was 'round when Jesus Christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that Pilate
Washed his hands and sealed his fate

Pleased to meet you
Hope you guess my name
But what's puzzling you
Is the nature of my game

I stuck around at St. Petersburg
When I saw it was a-time for a change
Killed the czar and his ministers
Anastasia screamed in vain

I rode a tank
Held a general's rank
When the blitzkrieg raged
And the bodies stank

Pleased to meet you
Hope you guess my name, oh yeah
Ah, what's puzzling you
Is the nature of my game

I watched with glee
While your kings and queens
Fought for ten decades
For the gods they made

I shouted out,
"Who killed the Kennedys?"
When after all
It was you and me

Let me please introduce myself
I'm a man of wealth and taste
And I laid traps for troubadours
Who get killed before they reached Bombay

Pleased to meet you
Hope you guessed my name,  oh yeah
But what's puzzling you
Is the nature of my game, oh yeah, get down, baby

Pleased to meet you
Hope you guessed my name,  oh yeah
But what's confusing you
Is just the nature of my game  um yeah

Just as every cop is a criminal
And all the sinners saints
As heads is tails
Just call me Lucifer
'Cause I'm in need of some restraint

So if you meet me
Have some courtesy
Have some sympathy,  and some taste
Use all your well-learned politesse
Or I'll lay your soul to waste

Pleased to meet you
Hope you guessed my name,
But what's puzzling you
Is the nature of my game

Shtoj edhe kete: Sympathy for the devil eshte si "the perfect swing" ne golf, pra eshte e pamundur te interpretohet ne menyre te persosur. Eshte krijim qe e tejkalon interpretimin.

Nino D'angelo: Terra Nera.

shiko, shiko, zotrulesi: i ben te vdekur italianet me te shara nga mengjesi ne darke, por muziken ua degjon, ama. smiley

megjithese, duhet te them qe N. D'angelo s'para me pelqen.

po kush pyet a te pelqen ty Ninoja? A nuk vdes ti per Italianet? Asnjeri nuk e do ta shohe me sy kur del ne Sanremo dhe kendon kenget me te bukra dhe asnjehere nuk i japin asnje cmim.

Pse te mos shahen? Pastaj, nuk i shan njeri per mungese talenti apo kontributi ne art.

Ti nderkohe, je qe je, na sill ndonje kenge te Andi Shkozes apo Sinan Hoxhes ketu, se keta je duke degjuar...

Keshille: mos m'i zberthe sutjenat kur kendon Andi Shkoza, si benin asokohe per Andi Begen... uaaaaa mami, ky eshte bota, ky eshte yll, ky eshte... une vdes per te.

Ti nderkohe, je qe je, na sill ndonje kenge te Andi Shkozes apo Sinan Hoxhes ketu, se keta je duke degjuar...

Me ngaterron me veten, me duket. smiley

Duhet te lemosh ca shijet, i dashur zotrules, se keshtu si e ke nisur, deri ke Ciljeta do mberrish... smiley

ja, fillo pak me Renato Zeron - Il carrozzone

http://video.libero.it/app/play?id=16232...

smiley

Oj goc, te ciljeta mberrij cupllak une. Dhe jo per gje, aty e ndal hapin dhe nuk ka burre nene te me shkule me. Kete nuk besoj se i duhet ndonjerit ta sqaroje, apo jo?

Dhe nuk eshte mire te me hedhesh mbrapsht ato qe sapo te kam thene une. Po pate ndonje gje me te goditur dhe te gjetur, te mirepres ta thuash. smiley

Ranato Zero nuk me pelqen fare. 100 here me pare degjoj Giorgio Gaber sesa ata qe i pelqejne brezit tuaj.

Shpyrto, shijet i kam te rafinuara deri ne rrenje. Modestisht, i takoj te jem nderi i te ndenjurit me mua; - per kete bindesh kur e provon dhe nuk ka bir none pastaj te me shkule nga mendja. Perfshire Ciljeta qe nuk ka mendje fare.

 hehe, duket se ç'shije te rafinuara ke, çiljeta...  :O

me zhgenjeve prape. smiley

Ana, per ciljeten nuk kam shije si demek po thua se mendon ti. Ti e di mire se cfare kenge eshte e mire te kendoje ciljeta. Mos bej sikur demek nuk po na kupton nashtine... nese ben duet me ciljeten, vetem nje "instrumenti"* mund t'i biesh.

* instrumenti, pa thonjeza fare. smiley

 Mos vazhdo te me zhgenjesh akoma me teper, te lutem, se po me del nga zemra fare.  smiley

Une po te kam hyre ne zemer, ta jap me dore ne zjarr dhe kembe ne hell qe nuk te dal me. ta thomi u kete punet se eshte e si-gurte.

 M'pelqen entuziazmi yt, - tha Kapterr Ramiu. smiley

 

Te lutem... ate nuk e njoh fare. Une jam nga ata qe edhe enderroj edhe enderrohem dhe kete te dyten e kane ne rend dhe rast dite.. Specimen nga ata ne zhdukje. smiley

 ok, keep dreaming, darling. 

gjume t'embel, nashi. smiley

Dhe vetem ate qe theksova, nuk ta paska zene syri!

 zoto,kane fillu me te vene ne gjume me nina nana tani me duket.

Po ajo me thote mua i poshter pra!!! Te besohet ty tani? smiley

 Asiher nuk me besohet,vetem i poshter qe nuk je,mos u merzit keshtu e kane vajzat,marrin zjarr menjehere.

Ne fakt une po i thosha qe jam pervelues, dhe ajo mori zjarr. Apo thuaj keshtu kendojne kanarinkat kur shqiponja kalon me fluturim shpine... smiley

titullin, pliiz.

Liquido- Narcotic

Ps: Vendosini edhe titujt, jo vetem linket, pasi shume nga kenget nuk hapen ne shtete te ndryshme per arsye "Copyrigh-ti"

rrofsh, eklips.

Go,go,go,
Go until you're old.
Run,run,run,
Run to catch your soul.
Every man must run to love his demons and your demon's name's yours/
War,war,war,
War against your soul.
Dig,dig,dig,
Dig your coffin's hole.
Everyone must face the demons and now the turn is yours.

The devil likes to sit-Martin Grench

http://www.youtube.com/watch?v=MzH3w6Yrzx8

Mos me e besu, por esht e hene. mgjthse e hene qe edhe kur rash gjum. tani qe e mendoj. well, albeit life goes on, ja nji keng e bukur:

The Song We Were Singing

For a while, we could sit, smoke a pipe
And discuss all the vast intricacies of life
We could jaw through the night

Talk about a range of subjects, anything you like
Oh yeah

But we always came back to the songs we were singing
At any particular time
Yeah we always came back to the songs we were singing
At any particular time

Take a sip, see the world through a glass
And speculate about the cosmic solution
To the sound, blue guitars
Caught up in a philosophical discussion

But we always came back to the songs we were singing
At any particular time
Yeah we always came back to the songs we were singing
At any particular time

For a while, we could sit, smoke a pipe
And discuss all the vast intricacies of life
Yeah, we could jaw through the night

Talk about a range of subjects, anything you like
But we always came back to the songs we were singing
At any particular time
Yeah we always came back to the songs we were singing
At any particular time

Yeah, we always came back

Take a sip, see the world through a glass
And speculate about the cosmic solution
To the sound, blue guitars
Caught up in a philosophical discussion
Oh yeah

But we always came back to the songs we were singing
At any particular time
Yes we always came back to the songs we were singing
At any particular time
Yeah

We always came back to the songs we were singing

Perfekt kapja me kembe smiley

ring of fire nga dilani, pastaj nga keshi.

personal jesus nga johnny cash qenka i mire smiley por duhet ndjekur nga depeche modet per te qene pak me metropolitane smiley

aa ma bere qejfin, djallushke smiley

Kenge fantastike, kisha nje jete qe po e kerkoja, faleminderit! smiley 

Franz Ferdinand - The Fallen.

http://www.youtube.com/watch?v=rLkdkMst8j8

Lyrics:

Some say ya' troubled boy
Just because you like to destroy
All the things that bring the idiots joy
Well, what's wrong with a little destruction?

Nga albumi i ri me titullin "I kalter" i grupit Retrovizorja qe pritet te dale ne treg ne Shtator, 2010 Retrovizorja dhe Elina Duni - Pak gjume  

endem tashme neper bishta cigaresh te varur mbi tela melankolie 
nje nate e murrme  me kaloi ...? (siper) e njejte si gjith'ato te tjerat 
nje krimb menduesme endrra burleske vazhdoj te jem dhe hidhen endrrat e mia nga nje qoshe ne tjetren me nxjerrin gjuhen e tyre te gerditshme si nata e dyte qe kaloj e njejte si gjith'ato te tjerat
Pak gjume ...

  ... si dhe kengen "N'periferi" prezantuar para rreth nje viti ne faqen zyrtare myspace te grupit nga Prishtina, qe me gjasa mund te jete pjese e albumit te ri. Retrovizorja - N'periferi

 Shume e bukur kjo kenga. Pastaj, Elina me pelqen veçanerisht shume. E kam ende te fresket shijen e mrekullueshme qe me ka lene koncerti i saj. 

Cobankat

http://www.youtube.com/watch?v=no_CVkibaIM

 

Eh, sa pune prish ky utubi qe s'e kemi dhe ne pune. smiley

 

 

 

Elina me pelqen dhe mua shume, por jo ne kenget e Retrovizores Sad. Hec e merre vesh ...

 

 

Pak Gjume

endem tashme 

neper bishta cigaresh

te varur mbi tela melankolie

 

nje nate e murrme me kaloi ... (siper)

nje krimb mendues me endrra burleske vazhdoj te jem

dhe hidhen endrrat e mia nga nje qoshe ne tjetren

me nxjerrin gjuhen e tyre te gerditshme

si nata e dyte qe kaloj (kaloi)

e njejte si gjith'ato te tjerat


Pak gjume...

 

 

p.s. teksti ne postimin me lart nuk formatohet per qamet!

 M'pelqen entuziazmi yt, - tha Kapterr Ramiu. Big Grin

http://img299.imageshack.us/img299/1534/shnt1.png

Ej sa e ke oren andej,qe na ve keshtu gjonash.Une dua te zgjohem jo te fle smiley

bukur bukur.

Me duket se je bere shoqe me Olsin e te ka zene blekberri... smiley

Ah, sa e padrejte eshte kjo bote, moj cupke! smiley

Edhe mos ma keput shpirtin me kshu kengesh, se i kam lotet pa rubinet fare... smiley

bottom of the world- Tom waits

http://www.vimeo.com/5531559

 

For thee, In the air tonite  - live an loose in Paris.

"ne pariset e tu lindem prape"  smiley

Queens of the Stone Age - Go With the Flow 

She said "i'll throw myself away, 
They're just photos after all" 
I can't make you hang around. 
I can't wash you off my skin. 
Outside the frame, is what we're leaving out 
You won't remember anyway

I can go with the flow 
But don't say it doesn't matter anymore 
I can go with the flow 
Do you believe it in your head?

It's so safe to play along 
Little soldiers in a row 
Falling in and out of love 
With something sweet to throw away. 
But I want something good to die for 
To make it beautiful to live. 
I want a new mistake, lose is more than hesitate. 
Do you believe it in your head?

I can go with the flow 
But don't say it doesn't matter anymore 
I can go with the flow 
Do you believe it in your head

pertej kesaj kenge, jo - me t'thene te drejten. Sa per female punk-ish electroclash me kane mjaftu keto ketu, me saktesisht albumi me emrin si te grupit si dhe keto ketu qe kane materiale shume te mira te shperndara neper albumet e tyre.

Tani e pashe qe ishe pergjigjur. keto le tigre i kam degjuar me shume kur ishin bikini kill megjithse nga riot grrrl preferoja babes in toyland.

Jam kurioz per nje gje. Si ia ben per te njohur grupe te reja. Ketu s'ka as mtv te pakten ku mund te njofesh diçka po vetem flor mumajes te bbf. Me internet e site apo me shoqni. 

hahhaa keto le tigre paskan nje kenge 'what's yr take on cassavetes' smiley

qe kur ka hyre broadband-i nuk eshte me problem sic ka qene kohe me pare (me te vertete veshtire atehere po kishte bukurine e vet) qe shkembenim disqe me shoqnine. Ndersa per t'u informu per grupe te reja shfrytezoj faqet e specializuara per kete pune si p.sh. metacritic, stereogum, pitchfork, rateyourmusic, etj ... 

kurse tv-ja rri fikur.

the xx - crystalized

Things have gotten closer to the sun
And I've done things in small doses
So don't think that I'm pushing you away
When you're the one that I've kept closest

 

 grizzly bear - while you wait for the others

while you wait for the others 
to make it all worthwhile
all your useless pretensions
are weighing on my time

Me Eric Clapton, in the air tonite

Shall I compare thee to a summer's day?
Thou art more lovely and more temperate

 

Sheryl: Love is a good thing

Watch out sister, watch out brother,
Watch our children while they kill each other
With a gun they bought at Walmart discount stores
Welcome to the hallway, metal detectors just been installed
Hey isn't cops and robbers gettin' to be a big bore
Mary, Mary quite contrary, close the door now,
It's much too scary
And your might see something you wish you hadn't seen
Out of sight, out of time, out of patience,
And I'm out of my mind
Governor, tell me what does it mean
Dance children, dance to the beat
Wanna be a hippy cause life is so sweet
Good morning hate
Dance children, dance to the beat
Wanna rock and roll up and down the street,
I've got a message

Love is a good thing
Love is a good, love is a good,
Love is a good thing

Politicians on a mission,
Build them up, bring them down
For the good of the system
Well we don't like the way you live your life
I got one thing I must express
We try our criminals in the press
Justice is a fading light
Mary, Mary quite contrary, close the door now
It's much too scary
And you might see something you wish you hadn't seen
Out of sight, out of time, out of patience,
And I'm out of my mind
Governor, tell me what does it mean
Dance children, dance to the beat
Wanna be a hippy cause life is so sweet
Good morning hate
Dance children, dance to the beat
Wanna rock and roll up and down the street
I've got a message

Loveis a good...
 

Another classic rock hit:

...never break the chain

From the comments:

"never ever ever play this song while driving - organ donation awaits."

"Yes needs to have a disclaimer for the traffic lights doesn't it ?
Green Light + Bass Riff/Outro solo = Accelerator mashed to floor

"
 

ps. time to get their CD and keep it in the car for sme time. Simply great!

 

pps: kush eshte fan i Fleetwod Mac, mos e humbni ket version the Chain, i vitit 82, mirage tour, ne LA. Nje duo si Stevie Nicks dhe Lindsay Buckingham, ne top-formen e vet, nuk jane nje gje qe ndodh shpesh ne ket jete.

Enjoy! http://www.youtube.com/watch?v=NqN2M2vE4wY

the strokes - heart in a cage

Yeah the sun will be shining
And my children will burn

Oh the heart beats in its cage

 

the strokes - hard to explain

I say the right things but act the wrong way
I like it right here but I cannot stay
I watch the TV; forget what I'm told
Well, I am too young, and they are too old
Oh, man, can't you see I'm nervous, so please
Pretend to be nice, so I can be mean
I miss the last bus, we take the next train
I try but you see, it's hard to explain 

Stevie, or what woman's charm can be. It can go to infinity.

(ps. truth said, as much of a genius he was, still that Buckingham guy was a lucky son of a gun to have her! When you see Stevie, all them marianne faithfulls or pat boyds look so pale.)

shume shume falemnerit Kristida. Made my day too. Sa te thjeshta jane gjonat e bukra (jo gjithmone).

dirty projectors - stillness is the move

after all that we've been through
i know we'll make it after the wait
the question is a truth
there is nothing we can't do
i'll see you along the way baby
the stillness is the move

 

the kills - the good ones

once in a while, once in e while

you got to burn your lips to keep your feelings alive

once in a while, once in e while

you got to burn your house to keep the dreaming alive

s'po qendroj me ne tirane

se me dhimbset djaleria

ne ushtri kur un kam shkue

me ristanen un s'u takova

me vllain tim kam bisedue

thuj ristanes se un shkova

 

kur u ktheva nga ushtria

bulevard tiran tu shkue

mora lajmin nga shoqnia

me than ristana u martue

jo, jo, s'e besova

kur ket fjale e degjova

i habit me kemb qendrova

disa pika lot leshova

por un prap nuk e besova

 

ne shtepi po rrinja vetem

ate isha tuj menue

erdh e ama hapi deren

tha xhemal c'me gjeti mua

erdh e ama hapi deren

tha ristana u martue

jo, jo s'e besova

 

apo pse i varfer isha

pare s'kisha me te majte

ti more rruget edhe ike

se gjete nje djale te paseeeeeeeeeee....eeee.....eee (i modh fare!!!)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/thumb/3/3d/Konjak_Sk%C3%ABnderbeu.jpg/200px-Konjak_Sk%C3%ABnderbeu.jpg

do ta zëmë do ta zëmë
do ta zëmë a do ta lëmë

do ta zëmë a do ta lëmë

jo mor jo se do ta zëmë

jo mor jo jo mor jo...

jo mor jo se do ta zëmë

jo mor jo se do ta zëmë

se do thonë që u trëmbëëë

se do tho, se do thonë

se do thonë që u trëmbëëë

rahmet paç e bardha nënë ....

(o po po po...)

genci mire e? smiley

monda, te pershendes me mississippi goddam.

Mire faleminderit. vetem se kur me therrasin n'emer se si me duket. Me kujtohet shkolla dhe vihem ne siklet. po se pate bezdi bjeri nga kina kur do te me thuash diçka. Tip hej ome si ke qene. pa perdor emer (megjithse s'eshte i verteti po emri i artit)

I njef noi çike keto riot grrrl http://www.youtube.com/watch?v=GsX12WbjYQE&feature=related Apo je me shume te biblotekaret e librarive alternative te L.A si kjo lisa germano qe se shty dot muajin pa punu edhe pune te tjera megjithese ben kenge te bukura http://www.youtube.com/watch?v=fb__TvhODp8

Dhe nje gje tjeter. A nuk te duket se veprimi politik i vetem i mundshem dhe i dobishem qe mund te bejne keta komunistet e saktivistes do ishte nje peticion per lejimin e mtv ketu. S'eshte se perfitohet noi gje e madhe po te pakten mund te shofesh grupe si kta mgmt http://www.youtube.com/watch?v=B9dSYgd5Elk qe jane 100 here me mire se flor mirmgjesi.

the white stripes - hotel yorba

I was watching
with one eye on the other side
I had fifteen people telling me to move
I got moving on my mind
I found shelter
In some thoughts turning wheels around
I said 39 times that I love you
to the beauty I had found

----------------------------------------------------

of Montreal - coquet coquette

 

With you I can only see my black-light constellations
And other shit I don't think I have the language to say
I don't want to catch you with some other guy's face under your eyelids 
Something must be wrong, you give me emotional artifacts that can find no purchase 

Ray Charles-I can't stop loving you

smiley

Ti e ke henger qafen e pates me Sinanin oj rose. Mos bej sikur ke gusto te sofistikume se te mallkon Andi Shkoza.

speaking of that "the best solo guitar ever", pasazhi 2:48 - 6:10 eshte nje prove e forte kunder evolucionit ("dora e Zotit" shihet qarte fare me i llaf).

Po nejse, s'vdes raca e ktyne; pas Hendrix, Gilmour, Clapton, M. Taylor... tani vini veshin John Mayer (edhe aty si "dore Zoti" duket).

http://www.youtube.com/watch?v=Zh4n1bZi4d8

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/37/JohnMayer.jpg/180px-JohnMayer.jpg

ja dhe nje e 91-shit:

http://www.youtube.com/watch?v=MIrXlpKO9yY

Bill Wyman: "Mick [Taylor] was a much better musician then all of us."

Well, enough said.

The rather $$$ succe$$ful replacement of Taylor by Ronnie for the Stones, however much of a show-character Ronnie by all means is, tells the superficiality and ugly commercialism of our era.

Tiamat - To Have and Have Not

Blue Mondey kjo femer ka nje ze teper sensual
This is not a love song performuar nga Nouvelle Vague dhe origjinali nga PIL

Me e bukura In a manner of speaking enjoy&relax

In a Manner of speaking

I just want to say
That I could never forget the way
You told me everything
By saying nothing

In a manner of speaking
I don't understand
How love in silence becomes reprimand
But the way that i feel about you
Is beyond words

O give me the words
Give me the words
That tell me nothing
O give me the words
Give me the words

That tell me everything

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).