Ka dy muaj që jam larguar nga Saranda, dhe imazhi i saj më ndjek pas si skenë krimi. Nuk e heq dot nga mendja dhe më mundon. Ndenja disa ditë atje për të parë Festivalin Teatror të Butrintit, dhe gjatë gjithë kohës kisha një shqetësim. Doja të ikja sa më parë. Nuk e di a do të kthehem më.Nuk gjej rast tjetër, të ngjashëm për nga dëmtimi total i qytetet nëpërmjet ndërtimeve si në Sarandë. Në atë qytet të gjithë janë si në ëndërr, si në delir, si në një teatër absurd. Madje teatri është zhvendosur nga Butrinti në Sarandë. Shfaqja ka një refren që thotë: "Do të vijnë...do të vijnë t'i blejnë... pa do të shohësh...do të vijnë suedezë... dhe norvegjezë...pale kosovarët...do të vijnë..."

E vetmja gjë që nuk thonë në Sarandë janë përgjigjet për disa pyetje të thjeshta:
Sa apartamente janë shitur deri tani? Sa janë të pashitur? Si është dinamika e shitjeve? Sa leje të reja ndërtimi janë dhënë? Nëse do të mbusheshin të gjitha këto pallate me banorë, sa do të arrinte popullsia e Sarandës?

Asnjë nuk e di, asnjë nuk tregon të vërtetën, as bashkia e cila e ka për detyrë. Mbahen sekret, si sekretet e tuneleve në kohën e lavdishme të Enverit. Mos edhe tani, po ndërtojmë prapë bunkerë modernë që do t'i prishim pas 20 vjetësh?

Përse nuk bëhet dhënia e lejeve të reja pasi të shiten njëherë këto që janë bosh, sepse po ndërtohen edhe afro 150 të tjera (me llogaritë e mija vizuale)?
Po sikur të mos VIJNË? Po sikur të mos shiten kurrë?

Unë personalisht jam i bindur se nuk vjen njeri me mend në kokë për të blerë. Mua edhe sikur të ma jepnin falas një apartament, nuk do ta merrja, nuk do ta pranoja. Sepse ditë e natë, në çdo moment në Sarandë, më ndjek një fantazmë që më pëshpërit në vesh: "Ju që nuk doni natyrën, si mund të doni njëri-tjetrin? Natyra është atdheu që ju përbetoheni orë e çast."

Kjo fantazmë është fantazma e natyrës së vrarë si fantazma e mbretit te "Hamleti".
Sepse natyra është Mbreti, jo ne. Ne jetojmë në MBRETËRINË NATYRË. Ka një raport të pashkruar por të ndjerë, midis hapësirës dhe densitetit njerëzor që banon aty. Se nuk mund që në një hapësirë natyrore që mund të mbajë 5 mijë banorë të futësh 50 mijë. Kjo ka ndodhur në Sarandë.

Ky është një raport i pashkruar, por gjithmonë i prekshëm që duhet respektuar. Këtë e ndjen njeriu, sikurse ndjen dashurinë e kafshës. Natyra nuk flet, nuk proteston, por ta merr hakun.

Saranda e kishte një shembull pozitiv fare afër, Korfuzin, ishullin më të kërkuar të Mesdheut. Por Saranda bëri të kundërtën. Ajo mund të ishte shtrirë gjatë gjithë bregut deri në Ksamil, me fshatra të vegjël, të lidhur e të shkrirë me natyrën. Por jo.
Do të bëjmë veç të kundërtën ne. Dhe do të vazhdojmë me kokëngjeshje, megjithëse dështimin e shohim qartë.

* * *
Janë të kota qarjet e atyre që shkruajnë këto ditë për rrugën Sarandë - Ksamil -Butrint. Përderisa mori fund Saranda dhe Ksamili si mund të bëhej ndryshe rruga, se po më çudisni?! Rruga është në akord me gjithçka që po ndodh. Sepse arkitekturën ne e perceptojmë si britmë dhe çjerrje.

* * *
Atje ku nuk ka drejtësi nuk ka arkitekturë.
Atje ku ka gjakmarrje nuk ka arkitekturë.
Atje ku hajdutllëku është profesion mbarëpopullor nuk ka arkitekturë. Ne nuk bëjmë dot ndryshe sepse kemi humbur orientimin kohor e kulturor.

Arkitektura moderne është shprehje e një civilizimi të ekuilibruar, kompleks dhe me shumë komponentë, e ku në radhë të parë duhet të mungojë babëzia.
Në këto 20 vjet ka ndodhur që shqiptarët të kenë pushtuar vetveten. Edhe Saranda nuk është veçse pushtimi i vetvetes.

Dhe herë mbas here bëjmë një kazan me hallvë: festojmë pushtimin e vetvetes. Një pushtim mizor me pasoja katastrofike. Ne flinim. Tani që jemi zgjuar botën moderne e duam përgjysmë, me hile dhe me gjoja. Mendjen e kemi te pushtimi, rehatllëku, dembellëku, hajdutllëku, mashtrimi dhe bërja e asgjësë. Asgjëja. Sa na shijon!

Pale. Shohim dhe jashtë dhe lëshojmë klithma çudie "sa bukur...sa bukur". Pastaj kthehemi dhe duam të hiqemi që edhe ne jemi të tillë. Por nuk mund të jesh ndryshe dhe të krijosh ndryshe. Krijimi është burim i pastër dhe jo burim i ndotur. Mund të ishim shteti më i bukur në Evropë. Jemi më i shëmtuari, me gjithë makijazhin që bëjmë.

Ksamili është dokument i pakundërshtueshëm dhe i tmerrshëm. Ksamili tregoi çfarë jemi vërtet. Është shumë zor që vendin më të bukur ta kthesh, ta shndërrosh në më të shëmtuarin.

Kandahar e kanë quajtur të huajt. Edhe unë jam që qeveria t'ja ndërrojë emrin dhe ta quajë Kandahari Evropian. Nuk është gjë e madhe, të dyja me K fillojnë. Në këtë rast besoj se turpërohet Kandahari i vërtetë.

94 Komente

5*

"Dhe herë mbas here bëjmë një kazan me hallvë: festojmë pushtimin e vetvetes. Një pushtim mizor me pasoja katastrofike. Ne flinim. Tani që jemi zgjuar botën moderne e duam përgjysmë, me hile dhe me gjoja. Mendjen e kemi te pushtimi, rehatllëku, dembellëku, hajdutllëku, mashtrimi dhe bërja e asgjësë. Asgjëja. Sa na shijon!"

... pastaj ktheu kafen e ftohtë mbetur ne fund te filxhanit trekendor, u çua dhe iku duke lepirë llumin neper buzë. dikush pagoi per te.

Ndoshta nje gje eshte e provuar ne Histori ...Kali Trojes ..Vetem se troku i tij qe dogjohet cdo dite e me afer ka tingullin e evros , drahmise , liretes dinarit....

Ka thenien e Mullaheve qe .......keto ndertime jane si kurora me lule .... si kurora e Bathores mbi Tirane qe deri tani kane ardhur shqiptare po qe perseri nen tringellimen e evros , do braktisin me pas kete vend qe u ka rene koka

"Do të vijnë...do të vijnë t'i blejnë...

Do vijnepor kur te shuheni si fare e gjith kjo skote ulurimsish , kur ta laje nje lum i fuqishem te gjith kete llum e balte te hedhur mbi shqiptaret dhe me penen tuaj te zgjuar e intelektuale i kenduari Velo smiley

Por te pakten e kuptove me se fundi se "diktatura zotrije " nuk ka gje te perbashket me egersine dhe injorancen perfaqesuese shqiptare te sotem , qe e shurdhuar nuk e ndigjon trokun e Kalit te Trojes ose e ndigjon nen ritmet e melodive hamshore me "miqt e miqve "

 dhe shkoi ne mbledhjen e rradhes se Komisionit per Qendren e Tiranes duke kontribuar ne Kandaharizimin e Tiranes. Ndersa ne fushaten e ardhshme elektorale do te dale prape e te na kerkoje votat per vizionarin Rama.

Cili eshte ky njeri!!!!!!!!!!?????????????

 

Shumica e lejeve per ato shemtirat qe shikon ne Tirane jane dhene ne kohen e Brojkes, sidomos ne muajt e fundit te drejtimit te tij. Ndertimi i tyre vazhdoi edhe pergjate mandatit te pare e te dyte te Rames pasi edhe pse kryebashkiak i ri Rama nuk mund te kishte asnje force ligjore per te anulluar ato leje.

Mund ta mbash mend mire episodin qe beri buje ne Tirane kur Rama u perpoq qe te prishte nje pallat nga liqeni, por banoret dhe ndertuesi i tregonin lejen e dhene nga ish-kryebashkiaku.

Rruga Komuna e Parisit pershembull eshte kryesisht nje veper e Brojkes.

Mos mer Ols! Kjo e fundit nuk eshte aspak e vertet. BRojka vetem sa dha lejet e para aty. Ndersa katrahuren e vertet e beri Rama. Po, per hir te argumentit po behem qorr e shurdh e po e pranoj kete qe thua. Po pastaj, meqe eshte bere si sardele Komuna e Parisit, zgjidhja eshte qe te betonojme edhe pishinat dhe hapesiren bosh poshte diges????

Nuk garantoj 100% ate qe shkruajta me siper, keshtu qe edhe ajo qe thua ti mund te jete mese e vertete.

Tamam ashtu eshte sic e ka shkruar Maksi..... i vjen nganjehere mendja ketij i vjen smiley

Saranden e njoh nga afer dhe mund te them me kopetence qe aty eshte bere nje MASAKER URBANE, jo se ne qytete te tjera nuk eshte bere por aty ku eshte mbajtur si perla e bregdetit eshte shperfytyruar krejt.

Te gjitha qeverite qe kane qene ne pushtet dhe te gjitha pushtetet lokale qe kane qene dhe jane ne Sarande me makuterine e tyre e shperfytyruan Saranden ne menyre barbare......

Eshte per te ardhur shume keq qe personat me pushtet qe kane ne dore te bejne dicka te mire per ate vend e kane shperdoruar pushtetin per nevoja personale.... Ne vitin 2001 e mbaj mend qe nje shesh ndertimi ashtu gur dhe gerxh si ishte shitej 6-8 milione dhrahmi se ne ate kohe i benin shitjet me ate monedhe per te fituar sa me shume, nuk e di se sa ishte kuresi i kembimit per ate kohe me 3.5 apo 4 ne mos gaboj. Nga kryatari i bashkise qe e miratonte apo anetaret e keshillit bashkiak merrnin shume te tilla marramendese. Maskaralleku me i madh behej kur i njejti shesh ndertimi shitej me dokumenta te rregullta tek 2 apo 3 vete, edhe cfare eshte me ironikja ata qe i moren parate i hane me shendet edhe sot e kesaj dite.... teater popullor Shqiptar hesapi....

 Nuk e kam pare Saranden kohet e fundit, por shikoj cdo vere Vloren (qe thone ka ndertime me te rregullta) .. dhe pyes veten si mundet te pushosh ne ate vend? Per te shkuar ne plazh e per tu kthyer duhen minimumi 2-3 ore. Pluhuri dhe era e djegies se mbeturinave te shpojne hunden e te acarojne syte.. Nuk di per ndonje studim te pastertise se detit, por di qe ujerat e zeza derdhen taze ne plazh te vjeter.. 

Askush nuk ka menduar se cili eshte kapaciteti i Vlores per gjthe ato ndertesa qe jane ndertuar dhe ndertohen perdite. Turizem buono per Albania.. 

Qe qytetet shqiptare jane ne nje gjendje skandaloze persa i perket urbanistikes dhe arkitektures, kjo eshte perpara syve te te gjitheve ne. Megjithate mua me vjen mire qe Maks Velo eshte i vetmi ze qe publikisht e denoncon kete fakt. Ajo cfare nuk me pelqen nga kjo analize e Maks Velos eshte qe ai tregohet shume emocional. Arrij ta kuptoj dhe e justifikoj per kete, por mendoj se pervec qasjes emocionale na duhet edhe nje qasje racionale.

Asgje e jashtezakonshme po ndodh ne Shqiperi persa i perket spekullimit ne ndertim. E vetmja gje e jashtezakonshme eshte mungesa e shtetit. Edhe ne Amerike, nqs. rregullat dhe zbatimi i tyre do te mungonin, i njejti skenar do te ndodhte. Sigurisht qe amerikanet do te kishin nje know-how me te zhvilluar dhe ndertesat edhe pse abuzive e spekulative te pakten do te ishin me te kendshme se ato te Sarandes, por ka ardhur koha qe Maks Velo dhe te gjithe ne te kuptojme nje here e mire se ajo qe ndodh ne Shqiperi nuk eshte rrjedhoje e ndonje anormaliteti te individit shqiptar, por thjesht e mungeses se shtetit. Akoma me keq kur shteti behet pale ne spekullimin ndertimor. Ajo ndertesa e larte ne mes te qendres se Sarandes eshte emblematike persa i perket kesaj te fundit. Te gjithe ne qytet e dine mire se e cilit ish-kryeminister eshte ajo.

 

Tani, pyetja qe do te shtroja une eshte: E zeme se njerezit u cmenden dhe do te blejne te gjitha lokalet qe jane ndertuar deri me tani, plus te tjerat qe do te ndertohen. Cfare do te ndodhte me jetesen ne qytet? Si do te jetonin gjithe ata njerez ne nje qytet qe jo vetem eshte i shemtuar, por ka nje impjant urbanistik totalisht te rastesishem e jo te te studjuar per te pritur gjithe kete fluks banoresh?

Jane pyetje edhe keto. Racionale. Jo emocionale. E megjithate jane pyetje e pohime te kota, persa kohe qe Saranda dhe Shqiperia do te drejtohen nga teveqele. Klasa jone politike eshte armikja e vertete e Sarandes dhe e te gjithe Shqiperise. Kalin e Trojes e kemi brenda vendit tone. Jemi duke u marre me pucrat, me pasojat e semundjes. Shkaku i vertete i saj, diagnoza, gjendet ne Tirane.

Ata do te vijne ... por ata edhe ikin ...!

uh uh uh ca trishtimi, gati me te dal lotet me lali. e ke qare artikullin...

sidomos tani qe ishim ne ditet : SHQIPERIA, E PARA NGA TE FUNDIT

 Para shume kohesh pata thene  ne kete PPu-ne tone Ne ecimme revan te PANDALSHEM drejt VETSHKATERRIMIT.Ketu nuk ka fije pergjejesie Shtetrore.Sulmet  ka nisur mbi me te miren, mbi me te bukuren, mbi natyren  dhe mandej po e shofim, se reston na ktheu shume shpejt.Kush ka hyre ne Saranda vitin qe shkoi dhe i mbeti ne vend kapaku i kokes.... qenka shok me mua. E njof Saranden qe ne feminine time.Mbarova gjimnazin atje dhe e kam dashur detin sa  me merrte malli, pa dale ne Qafe Gjashte.Se qe aty  me dukej si  nje fushe bushur   me manushaqe ne lulerine e plote.Mbi syte e mi sikur ravijezohej nje vallezim lulerie, ne ato mengjezet e  behareve te qeta.Pasditeve, me diellin ne kapercim te  te vetemes koder perendimore, kisha deshiren te shifja Kapiten Barba Gaqon, tek sa me ate llulen  me unaze lare ne flori, tamam tek vendi ku niste bishti i zi prej  bri viçi, pozicionuar perhere anash buzeve te tij, gjithenje perkunder eres se,,  lidhte gjithe kujdes e delikatese cimat e skafit te vetem te Limanit.ishte e vogel Saranda ahere.Dhe qe nga lart, nga ish Axhensia, dukeshin  manovrimet e Kapiten Gaqos, qe ngjante si nje Pulbardhe a Zgalem, ne kolovitje anash atij skafi. Mua ai burre, me ishte dukur shume here me imadh se dhe vete skafi.Me ato veshjet krejt te bardha, si te ndonje  kapiteni  fregate, me   dukej sikur  ai dhe skafi ishin gjithe  bukuria e atij  Molit.

   Ahere, i ri fare, ulur mbi shakllet prej betoni bri molit,  pata menduar se Naimi yne, tek sa sherbente si doganier,  ne zyren disa metra larg vendit ku Barba Gaqo  ankoronte skafin, kundruall atij Moli, do kishte medituar gjate, gjate..

  Sepse  me qe tiposur,  se nuk  do ti kishte shpetuar syrit te atij poeti gjigand, qe e "Bukura e Dheut" qendronte  e pergjumur, ndoshta si ne pergatitjen per nuserim, para syve te tij. Ai e admironte dhe frymezohej prej imazhit te saj,  e besoj,  shikimet  i perhidhte tutje detit.Ne jug anash tij  i shplodhte duke veshtruar  Ksamilin  gjithe pyll me mare dhe hilqe shekullore.Mengjezeve, qe nga dritaria e dhomes ku pushonte, shikmet sikur i mbinin mbi  madheshtine e Kalase se Lekuresit.Besoja se i kujtohej  viti 1878... Sa gjak  i derdhur per ate cope, vend, ate hapesire ku e vetmja, kalaja ishte madheshtore.Por edhe per ate cep  stereje, ...qe quhej  Mol!

    E imagjinoja se Naimi  do te meditonte shume. Me behej se e shifja kur sa çelte cepin e syrit dielli mbi Bedenin e Madh, te maje Kalase, ai  do te ulej dhe  te pinte kafen e pare tek lokali, bri Limanti.Limani..!Por qe nga ajo pike dukej e tere Saranda qe ishte.Sot nga asnje pike e qytetit nuk duket as Limani e as deti.Saranda ka humbur detin.Jane divorcuar

    Edhe gjat kohes qe "komandonte Limanin" Kapiten Gaqo,  moli nuk ishte veçse  nje cope muri me  gure belec te bardhe. Por bus i bardhe.Jo me i kohes se Naimit! Thone se ne ate kohe ishte sa per ndonje karav druri a  varke, qe soste nga Korfuzi,  me  pakogje tregtare te pakices.Kjo ishte nisja e Sarandes port, gjer diten qe Duçja e quajti "Porto Eda"..

   Eh, sa uje ka rrjedhur  qe ahere e gjer sot.Gjer sa u be "e madherishme," Saranda.... si  thote Maksi.Saranda sot eshte nje gracke qe ne vete i kemi ngritur vehtes, per te provuar gjer ku arrin inati i natyres mbi goditjen tone dhene asaj.Larg O Zot, por druaj se nje termet, jo me shume se tre balle, do beje hatane  mbi ndertest  shume katshe, ne hyrjen djathtas.Shyqyr qe Maksi me thote se ...nuk jane shitur!Pjerresi mbi 60 %...... dhe ndertimet 10 katshe !Lesh per lesh  ziraten (fjale e ilirishtes tone, kapen)me njera tjetren.

  Krejt terreni natyror i gureve mbi gure eshte  betonizuar duke na sjelle nje lloj betonoturizm aspak origjinal.I serte, agresiv,  i ashper, godites mbi sy, stresues ne cilindo aspekt shikimi.Ky eshte ndertimi dhe krijimi i kesaj "bukuraneje", si prostitute plake e llangosur me kremra dhe njekohesisht  e flakur nga ku vegjetoi, .....Kjo eshte e verteta e sotme, mbi te Bukuren e Dheut, mbi Saranden, permbi te "Dyzet Shenjtoret",  qe e qindisen ate cep nisije.

  Ajo eshte katandisur jo me ne qyetet turistik e me port te kohes,  por ne nje trate te vjeter,  qe nuk gatitet me.... I gjithe buzdeti u kthye ne prone te disa çameve, qe Saliut, ju deshen per ta prishur Saranden..... ja arriten!

Do të bëjmë veç të kundërtën ne. Dhe do të vazhdojmë me kokëngjeshje, megjithëse dështimin e shohim qartë.

.....mjafton tè shohèsh foton...nuk èshtè vetèm vendi Kandahar..por edhe Kuvendi!!!

Ai ishulli i vogel i "Robinson Crusoe" qe kane vene ne foto ne ate blog, nuk eshte i grryer ashtu nga nena Natyre, por nga dora/shqelmat e njeriut.  Te dhemb shpirti ta shohesh nga bregu ...

lere... lere... smiley

e kam pare tek Fiks Fare. Gjuha nuk ka emer ta pershkruaje ate qe ndjeva kur e kam pare. Popull ishullngrenes.

Keta te blogut i falenderojme per reklamen e bukur.

Por ta kam fjalen, si me "eksperience" qe jam ne berje fotosh ne Shqiperi, me fokusim me shume vuajtje vetem ne peizazhe te tilla, them me vuajtje duke u munduar mos te me prishin fotot copezat e erreta te realitetit, jam e ndergjegjshme per manipulimin qe i bej.  Ne Sarande, vetem marina eshte e lezetcme.  Vetem ate pjese fotografova ...  

 Po pse dbora ne male nuk eshte e bardhe ? Mirepo pa provo e lesho qente atje dhe ke per ta  pare,  po nuk e dh.....en !

grave, ja nje a-b-a-b qe ma kujtove me kte punen e qenve:

Nuri s’është zhaqetë e rradhës
Dhe thëllëza s’bëhet sorrë.
Krimbi ha zemrën e dardhës,
Qentë dhjesin mbi dëborë…

Mollë e kuqe ra nën sqotë,
Xhelua helmit seç u nxi,
Ty laneti tu kundoftë,
Kërcu mbeç, o Xhelo-Zi!
 

 Po je fantastik..... me keto qe kerren

 Mendoj se ne disa zona si aty ne ate kodren e Sarandes, plazhin e Durrsit, duhen nderprere ndertimet dhe dhenia e lejeve. Ne fakt duhet te kete nje fare ngrirje deri sa te shiten gjith keto apartamente te pashitura. Pas 2-3 vjetesh, mund te jepen lejet, per zona te tjera, bosh, te studiuara, te planifikuara nga urbanistika dhe te akorduara (dakort) me pronaret e tokes.  

 Ska me car lejesh te japin se ska ngel me vend bosh

Per te kuptuar ritmin e shkaterrimit qe po ndodh ne qytetin e Sarandes mund t'iu ndihmoje ky animim qe kam realizuar me dy foto te bera nga e njejta pike (nga Hotel Butrinti) te vetem nje copeze te vogel te kodrave te qytetit.

Shikoni cfare ka ndodhur aty vecse ne 15 muaj, nga 25 gushti 2007 deri me 1 dhjetor 2008. Mund ta imagjinoni vete se si eshte modifikuar akoma me shume panorama nga 1 dhjetori e deri tani qe po ju shkruaj.

uuuu heren e fundit e kam pare po ne 2008, e dhimbshme kjo pamje.

E forta eshte qe kur ti del ne xiro me kerku nje dhome te thone qe ske per ta gjetur se jane te zena kur ne te vertet ne te gjitha hotelet dhe dhoma leshuesit ku pyeta kishin dhoma te lira...

ky fenomen besoj se do filloj te ndaloj kur shteti te filloj te mbledh vertet taksat per shpite dhe pronat private. Atehere sdo ken me guxim te ngrene ndertime kot se do ju kushtoj dyfish per ti mbajtur.

Presioni fiskal eshte dicka qe duhet te aplikohet, por nuk eshte i mjaftueshem. Duhet te behet planifikim urban dhe te rekuperohet cfare mund te rekuperohet, qofte edhe duke shembur elemente kuc qe pengojne frymemarrjen sistemit urbanistik.

Eshte shume e rendesishem te kuptohet qe toka eshte nje aset financiar. Vlera potenciale e tokes se Sarandes ishte shume e madhe ne 90-en. Ndertimet qe jane bere keto 20 vjet ja kane ulur vleren asaj, ose me sakte nuk kane shfrytezuar maksimumin e saj.

Pse?

Per disa arsye. Arkitekture mediokre ose e keqe. Impjant urbanistik i pajetueshem. Injorimi i hapesirave publike e te shoqerizimit. Mungese investimesh ne fusha te tjera te ekonomise se qytetit. Mungese investimesh ne kulture.

Nje qytet nuk eshte vetem nje mase ndertesash banimi. Eshte shume me teper se kaq.

Ne shqiptaret kemi treguar prej kohesh nje mungese aftesia per te ndertuar Urbis (nga ana fizike) dhe Polis (nga ana shoqerore).

Polis -  shpresojme qe ky uni te nxjerr arkitekt me ndergjegje te paster per ate cfare do bejne/i bejne shqiperise ne te ardhme smiley

Per sa i perket ndertesave me ngrohje qendrore a kane filluar ndopak ta aplikojne firmat e medha se per te tjeret as qe ju intereson kjo pjese e te ardhmes?

Kisha degjuar qe e vinin ne planifikim por nuk e conin deri ne fund ose dicka e till.

Dhe sa parashikohet ti ulet vlera Sarandes (kshu kot sa me i ndier me keq)?

 Isha para 1 muaji ne sarande skisha qene qe kur isha femije. Qyteti nuk njihej me, betonizuar dhe zene me ndertime te shemtuara cdo pellembe, nje pallat nja 12 kate ne mes te qytetit fare pa lidhje, pluhuri ne fyt, mali qe ngrene nga ndertimet dhe me ate ritem me duket se per 2-3 vjet sdo te kete ngelur me mal, doje 1 ore te dilje nga qyteti nga supertrafiku. Ne nje fjale ai qytet kishte marre fund dhe as nuk ndreqet dot edhe sikur te duash tani.

Une aty nuk shkel me vetem ne qofte se jam rruges per korfuz.

I don't understand a single word here, but I appreciate the links to my photo essays from Albania! I'm looking forward to my next visit, and especially anoher seafood meal at Restaurant Rilanda in Ksamil.

 

You might also enjoy this story about our bus ride from Gjirokastre to Vlore:

http://summitcountyvoice.com/2010/07/25/...

That domino game pic is great! Actually, backgammon would've been priceless.

I have a great backgammon pic from Jamaica smiley

bring it on smiley

ps. just for the heck of it. show the url.

 Hi, Bob, enjoy your next trip, you look like someone who knows his way around Albania by now! Great pictures, I like the 'rainy night in Gjirokaster' one a lot!

Hi Kristida, I only saw a small slice of a beautiful country, but it was enough to make we plan another trip. And the olives are sooooo good!

 Ols,   te lumte syri dhe dora !

  Per ato pika e kam marazin, qe me treti .Gjeni nje vend tjeter ne bote  si keto ndertime!(kam pare vjet gjith bregdetin e Spanjes, gjer te Shtyllat e Herkulit(Gjibrl).Edhe ata kane bere  ne fillimete tyre  gjera qe sot  po i korigjojne.Por ama kane vend per t`i korigjuar.Tek neve ka vdekur edhe mister Korrigji...Ja sa jane vrare syte e arkitekit  te ri, me fotot qe po nasjell.Ja pse une tek nje brez i till djemshe e vajzash, qe do te vije, e shikoj shpresn e ketij vendi......Per t`ja u hequr prej dopre  xhahileve, varene e shkatrrimit.....

Edhe ata kane bere  ne fillimete tyre  gjera qe sot  po i korigjojne.Por ama kane vend per t`i korigjuar.Tek neve ka vdekur edhe mister Korrigji...

E drejte Grava. E drejte. Ajo cfare ka ndodhur me ndertimet ne Shqiperi keto 20 vjete nuk ka precedente, te pakten ne Europe.

Megjithate gjithmone ka vend per te permiresuar gjendjen, edhe aty ku ky mision duket i pamundur, por eshte i domosdoshem vullneti politik pikesepari.

Sidoqofte, une shpeshhere bej kete batute pasi komentoj per disaten here me miqte situaten katastrofike te pejsazhit urban dhe rural shqiptar:

A e ke per kollaj te me kalosh numrin e Bin Ladenit? smiley

do ti fusesh tmerrin dhe atij? smiley

Verejtje me vend. smiley

Te Bin Ladenit nuk e kam. Po deshe te Edi Rames qe e ka ber Tiranen më zi se Saranden ate e kam dhe po e deshe ta jap.

Me duket se nuk e ke kuptuar batuten.

he mer mos e vritni mendje, se stok do tu ngelin te ashte qujtmit apartamente, si ne Durres e Golem qe edhe falas po ti japin si merr me njeri. Ktyre bizneslesheve abuzues do tu bjere bumerang, do lene leket ne keto pallate qe i kan zvarritur neper kodra ne menyren me mostruoze te mundshme e me pas edhe nje banese sdo jene te afte te shesin.

Kepi, jam shume dakord me parashikimet e tua. E kam permendur edhe me pare ketu tek Peshku. Eshte nje nga ato gjera qe me bejne optimist per te ardhmen.

Oferta cilesore ne fushen e pronave te paluajtshme ne Shqiperi po rritet dita-dites. Po behen ndertime, edhe pse ne nje mase akoma modeste, qe kane parasysh anen cilesore qofte persa i perket arkitektures dhe sherbimeve qofte persa i perket urbanistikes.

Kerkesa do te orientohet gjithmone e me teper drejt kesaj lloj oferte.

Ndertimet "plehra" me kalimin e kohes do te fillojne te rivleresohen dhe t'iu bie vlera deri ne ate mase sa qe do te jete e logjikshme qe investitore e medhenj vendas apo nderkombetare te blejne zona te tera te ndertuara dhe t'i rinovojne ato.

Sot per sot, keto ndertime "plehra" kane nje vlere ende teper te larte (qofte edhe fiktive) qe te lejojne operacione te tilla rinovimi.

Sdq. te lumte goja per kete:

Ktyre bizneslesheve abuzues do tu bjere bumerang, do lene leket ne keto pallate qe i kan zvarritur neper kodra ne menyren me mostruoze te mundshme e me pas edhe nje banese sdo jene te afte te shesin.

I lutemi Zotit qe te jete me te vertete keshtu.

Le te marrin denimin qe meritojne keta kriminele injorante qe i kane bere ato ndertesa aq te shemtuara sa c'duhet te kene edhe shpirtin e tyre.

 I thoni ketij Maks Velos te shkoje ti fusi nje dush se mund te kete nje vit pa u lare.

Brad.

Do jesh i kenaqur qe shoqeria jone po ndryshon.

Ne kemi qene nje popull qe kemi brohoritur me sa kemi pasur fuqi per gjera te shemtuara, sot kritikojme ndertimet, kjo tregon se pak nga pak po civilizohemi.

Kemi nga keto qe kane shetitur gjithe bregdetet boterore , po nuk kane pare ndertesa si keto ne Shqiperi.

Shiko Montekarlon, e ke te mbushur me pallate ne bregdet, pallate e kazino, nuk gjen asgje tjeter.

Pse Maksi ( ka gjitha te drejtat te flasi e te shkruaj  i lire) ka deshire te vije ndonjeher ne Sarande dhe ta gjej Saranden si e ka lene para shume viteve. Mendoje pak Maks, se jane mijera vete, qe thyejn kurrizin ne pune per te fituar aq leke sa per te blere shtepi, dhe e duan para detit, qe kur te zgjohen ne mengjez te pijne kafen ne ballkon duke pare mrekullin qe shtrihet para syve te harrojne kohen e kaluar, duke shijuar te tashmen.

E rendesishme jane kanalizimet, hapsira midis pallatave, lulishtet, por qe Saranda po kthehet ne beton dhe po shemtohet, eshte shenje "inijatllekut".

Brad, fakti qe nuk je dakord me Maks Velon, nuk provon qe ai eshte felliqesire, keshtu qe mbaje gojen (tastjeren) perpara se te nxjerresh felliqesira.

Nqs. ty te pelqen Saranda ashtu sic eshte, urdhero, vazhdo ta shijosh. Nuk besoj se nje shkrim si ky i Maks Velos mund te vej ne rrezik kete "parajse".

Mendoje pak Maks, se jane mijera vete, qe thyejn kurrizin ne pune per te fituar aq leke sa per te blere shtepi, dhe e duan para detit, qe kur te zgjohen ne mengjez te pijne kafen ne ballkon duke pare mrekullin qe shtrihet para syve te harrojne kohen e kaluar, duke shijuar te tashmen.

Pamjen e detit e shijojne vetem ata qe jane ne rrjeshtin e pare dhe disa kate lart. Per te tjeret "mrekullia qe shtrihet para tyre" reduktohet tek dhoma e gjumit e komshiut perpara ne rastin me te mire, dhe ne rastin me te keq ne nje faqe muri kallkan ose dritaret me xhama akulli te banjove te komshiut.

Persa i perket pjeses se fundit te citimit tend, njeriu i mencur kujton te kaluaren, jeton te tashmen dhe mendon per te ardhmen.

Karkalecat e fushave nuk kane kujtese, hane cfare gjejne, dhe kur rrafshojne dhe shkaterrojne cdo gje, atehere bejne tutje.

Nuk vlen krahasimi i Sarandes me Monte Carlon ne cdo lloj drejtimi dhe per cdo lloj rasti.

Saranda, qyteti mes kaltërsisë
23/08/2010 20:45

Saranda, qyteti mes kaltërsisë

Udhëtimi ynë i kësaj radhe ndalet në një nga vendet më të populluara të rivierës shqiptare: Sarandë. Qyteti ka marrë emrin e një manastiri bizantin, që quhej në greqisht Agioi Saranta, 40 shenjtorët. Gjendet në jug të Shqipërisë, në gjirin e detit Jon, i cili përmban një sërë plazhesh: ai pranë shëtitores, plazhi i pllakave, plazhi i Manastirit, i quajtur kështu për shkak se në kodrën sipër tij gjendet një Manastir.

Një tjetër është ai i pasqyrave, sipas vendasve ky emër i është dhënë nga peshkatarët e zonës. Këtu, ngjyra e kaltër pranë bregut, pasohet menjëherë me blunë e thellë.

Paraditeve plazhet janë të mbushura nga pushuesit, që përveç banjove të diellit, apo shëtitjeve më barkë, zgjedhin të freskohen, apo drekojnë në baret dhe restorantet e shumta që gjenden aty pranë. Ndërtime, që në jo pak raste ja kanë prishur bukurinë kësaj perle të jugut. Qëndrimi për natë në Sarandë, në vartësi të kushteve që kërkohen, kushton nga 25-140 euro për nate.

Në pasdite popullohet shëtitorja.

Pushuesit shëtisin, herë duke u ndalur më të vegjlit pranë këndeve të lodrave, herë për të shijuar produktet e shitësve ambulantë. Por edhe për të blerë souvenir, në kujtim të pushimeve në Sarandë.

Për ata që dëshirojnë të zbaviten gjatë natës, në Sarandë ka disa alternativa: pub-e me koncerte live dhe diskoteka. Cocktail pijesh, por edhe gjinish muzikore dhe spektaklesh.

Nëse dëshira për të ndryshuar në Sarandë bëhet e gjallë, atëherë mundësia është spostimi drejt plazheve të Ksamilit, rreth 20 kilometra larg. Rruga është duke u rregulluar, arsye për të cilën duhet marrë parasysh mungesa e komoditetit gjatë udhëtimit. Edhe këtu plazhet janë të shumta, ashtu sikurse edhe ishujt. Për të shkuar atje, vendasit kanë vënë në dispozicion barka. Në Ksamil ka edhe hotele apo shtëpi për pushues.

Përpos plazheve të Sarandës dhe Ksamilit, ka edhe pika të tjera turistike për të vizituar. Njëra prej tyre: Kalaja e Lekursit.

Kalaja gjendet në majën e një kodre të lartë në Sarandë, nga ku mund të shihet qyteti, Ksamili dhe një pjesë e ishujve të tij. Sipas historianëve, i përket shekullit të XVI dhe maja e kodrës ku u ndërtua, u zgjodh enkas për të kontrolluar për sulme të mundshme.

Për t’u njohur nga afër me pjesë të historisë së lashtë vendase dhe monumenteve arkeologjike, një vizitë në Butrint. Nga Saranda nisen çdo një orë autobusë që të cojnë në këtë park. Bileta e transportit kushton 500 lekë, ndërsa ajo e hyrjes varion nga numri i vizitorëve.

Sipas arkeologëve, monumentet këtu përfaqësojnë rreth 2000 vjet histori, nga tempujt helenë të shekullit të IV para Krishtit, deri ne fortifikime mbrojtese otomane të fillimit të shekullit të XIX.

Për shëtitje në natyrë, në mes të gjelbërimit gjendet “Syri i kaltër”. Uji del nga thellësitë e nëntokës, duke i dhënë burimit ngjyrën e kaltër, në formën e një syri, prej të cilit merr edhe emrin. Temperatura e ujit është shumë e ulët, por kjo nuk pengon ndonjë turist të zhytet në ujë për pak sekonda.

Turistët janë të shumtë këtu, shqiptarë e të huaj. Ata lëvizin në pika vështrimi të ndryshme për të shijuar e fotografuar këtë monument natyror.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

KUJT TI BESOJME NE TE LARGUARIT...

 Kjo fotoja qe ke sjell kaposh vellai jane tre ishujt ne ksamil,parajse e vertete.

KUJT TI BESOJME NE TE LARGUARIT...

Maks Velos, sado e trishte qe te duket.

PO SIKUR AJO VIDJO-JA  E BERE TEK TOP CHANNEL SIKUR TREGON SHUME ME NDRYSHE NGA KY  VELO VETERANI...

Nuk e di per cfare video e ke fjalen, por imagjinoj se ka qene ndonje nga ato videot promocionale te TCH-se.

Saranda mund te kete shume ane te tjera pozitive. Thjesht, Velo eshte perqendruar ne ato negative qe i perkasin edhe fushes se tij te studimit.

E ndoqa te terin tani. E di si eshte puna kaposh? Televizioni eshte televizion dhe ben punen e tij e bravo i qofte qe promuovon Saranden e te gjitha destinacionet e tjera turistike shqiptare.

Ama duhet kuptuar qe tjeter eshte eksperienca reale si turist. Saranda per sa kohe qe do te kete detin, (dhe cfare deti) do jete terheqese. Bukurine  e natyres ja ka fale Zoti. Problemi qe shtrohet eshte: cfare ka bere dora e njeriut? E ka vleresuar kete bukuri ne maksimum apo e ka prishur ate? Situata e ndertimeve ne Sarande na tregon se ka ndodhur kjo e dyta.

Ne nje kontekst konkurence turistike midis vendesh te ndryshme Saranda nuk eshte konkuruese. Ne kontekstin e dashurise per vendin tend ajo qe ka ndodhur ne Sarande eshte e trishtueshme. Nga pika e veshtrimit te nje turisti eshte jo e kendshme. Ndersa duke e konsideruar teknikisht eshte nje brutalitet i paprecedent.

Vetem kur te shkosh aty do te kuptosh per cfare flitet. Te duket si e madhe Saranda. Ne fakt ka plot ndertesa, por eshte e paurbanizuar. Eshte nje mase e madhe tullash e llaci. Asgje me shume. Ka vetem nje shetitore te vogel. Ushqimi ne vere eshte cope-cope sepse nuk e perballojne dot fluksin. Argetimi medioker. Pube e diskoteka qe i gjen kudo. jeta kulturore xero, pervec nje panairi medioker librash. Ulqini ne kete kontekst eshte shume here me mire.

Realisht nuk ofron asgje te vecante apo konkuruese per cmimin qe kerkon. Perkundrazi ka shume ane negative.

Mjafton te marresh anijen dhe per pak minuta je ne Korfuz dhe ben turizem si njeri.

Kjo nuk eshte nje gje e mire per Saranden.

eh mo gazeta shekulli, ju qan syri socialisteve per saranden apo jo. me duket se keto dy mandatet e fundit i ka pas PD-ja ee ?  smiley

Epo nuk durohet mo  smiley

nejse, se ve ne dyshim qe maksi thote te verteten, pavaresisht se kur lexon shkrimin te duket tamam qe e ka shkujt me qimet ngritur perpjete dhe stilin e tij alarmant.

Tjeter qe sme pelqen eshte diskutimi : do blihen apo sdo blihen, a duhet te blihen apo duhet te mos blihen apartamentet ne Sarande. Maksi ben thirrje hapur per mos me ble shtepi atje. Thats not good and fair. Per kete meriton ti thush : ik pirdhu se nuk e vendos apo parashikon ti se sa do blihen dhe se si ju dalin hesapet ndertuesve. Apo ke hall qe te shkojne te blejne tjeterkund ne bregdet, aty ku ndertojne shoket e tu ?

Heren e fundit qe kam qene ne Sarande , disa vite me pare, ishte si hale, ishin karabina gjithe keto pallatet maje kodres, trafiku tmerr e cte te them mo.

problem i madh sesa ndertimet e kodres me dukeshin ndertimet shume kateshe prane shetitores, ne ato rrugicat e pjerreta qe zbresin ne det. Nje mekat i vertete.

Kam bredh ca qytete bregdetare neper bote, ashtu te vockla si Saranda , dhe perhere thoja : pse mos ishte saranda keshtu, gati gati e kishim keshtu dhe e prishem. 

nejse e tha bukur emigranti : Popull ishullngrenes !!!!

cte thush me teper

 

 

Per kete meriton ti thush : ik pirdhu se nuk e vendos apo parashikon ti se sa do blihen dhe se si ju dalin hesapet ndertuesve. Apo ke hall qe te shkojne te blejne tjeterkund ne bregdet, aty ku ndertojne shoket e tu ?

Nuk besoj se ka lidhje me keto lloj muhabetesh meskine. Velo e thote shume qarte ne shkrim. Ideja eshte... Perse gjithe kjo oferte banesash (qe nder te tjera ka shkaterruar edhe Saranden)? Kush do t'i blej keto? Mbi te gjitha, kush do t'i blej tani qe qytetin e keni katandisur ne kete pike?

ore cun une se marr vesh, ai e ka me arkitekturen apo me tregun e banesave.

Une e paragjykoj kot, se nuk eshte se i di qellimet e Velos, por sme pelqen qe i bie muhabetit nga ajo ane. Me duket nai here sikur ka ca njerez qe se pertypin dot idene pse sot gati gjithkush ka mundesi te bleje nje shpi ne mes te Tiranes apo ne  Bregdet po ti kete aq leke, por rrojne akoma me komplekset e 'pashaportizimit'  dhe 'apartamenti eshte privilegj dhe jo per gjithekend'  nderkohe qe ska pse te jete keshtu, dhe qe 'shtesa e privilegjume' sot nuk matet as me shtepija as me vila  por me gjona te tjera  smiley

Per arkitekturen pra po shkruan. Per urbanistiken, per territorin, per menyren se si eshte rritur Saranda.

Me duket nai here sikur ka ca njerez qe se pertypin dot idene pse sot gati gjithkush ka mundesi te bleje nje shpi ne mes te Tiranes apo ne  Bregdet po ti kete aq leke, por rrojne akoma me komplekset e 'pashaportizimit' 

Po fare. Nuk besoj se e ka me kete. Velo ka fiksim territorin dhe eshte i vetmi arkitekt, dhe intelektual le te themi, ne Shqiperi qe shkruan rregullisht per kete argument.

Ai nuk eshte kundra ndertimeve ne vetvete, por me menyren se si ndertohet.

Ja ku ta thote:

Saranda e kishte një shembull pozitiv fare afër, Korfuzin, ishullin më të kërkuar të Mesdheut. Por Saranda bëri të kundërtën. Ajo mund të ishte shtrirë gjatë gjithë bregut deri në Ksamil, me fshatra të vegjël, të lidhur e të shkrirë me natyrën. Por jo.
Do të bëjmë veç të kundërtën ne. Dhe do të vazhdojmë me kokëngjeshje, megjithëse dështimin e shohim qartë.
 

Ndersa kur shkruan kete:

Sa apartamente janë shitur deri tani? Sa janë të pashitur? Si është dinamika e shitjeve? Sa leje të reja ndërtimi janë dhënë? Nëse do të mbusheshin të gjitha këto pallate me banorë, sa do të arrinte popullsia e Sarandës?
 

Ai ka shume te drejte. Eshte e para bashkia qe duhet te kete nje panorame te qarte te gjendjes ne menyre qe te bej nje planifikim (edhe urban) te sakte.

Dhe pastaj nga ajo pjesa me lart del tek kjo:

Unë personalisht jam i bindur se nuk vjen njeri me mend në kokë për të blerë. Mua edhe sikur të ma jepnin falas një apartament, nuk do ta merrja, nuk do ta pranoja. Sepse ditë e natë, në çdo moment në Sarandë, më ndjek një fantazmë që më pëshpërit në vesh: "Ju që nuk doni natyrën, si mund të doni njëri-tjetrin? Natyra është atdheu që ju përbetoheni orë e çast."

Kjo fantazmë është fantazma e natyrës së vrarë si fantazma e mbretit te "Hamleti".
Sepse natyra është Mbreti, jo ne. Ne jetojmë në MBRETËRINË NATYRË. Ka një raport të pashkruar por të ndjerë, midis hapësirës dhe densitetit njerëzor që banon aty. Se nuk mund që në një hapësirë natyrore që mund të mbajë 5 mijë banorë të futësh 50 mijë. Kjo ka ndodhur në Sarandë

Dmth. edhe nje here, nuk besoj se e ka me ato qe supozon ti. Gjendja eshte shume e qarte. Ajo qe po ndodh ne Sarande eshte shume e qarte per cdo njeri me mend ne koke ose qe ka pare edhe jashte se si eshte situata.

Ka ndodh nje masaker. Pike.

Dhe nuk eshte thjesht ceshtje natyre. Eshte ceshtje: Pse duhet shperdoruar ne kete fare feje ky aset?

Pse interesi individual ka mbizoteruar mbi ate kolektiv dhe ne fund i eshte kthyer si boomerang edhe individit?

Ne fakt ketu nuk ka vend per shume poezi. Te vetemen gje qe i kontestoj Velos eshte kjo ana emocionale, por fundja ndonje gje duhet te ndjeje njeriu kur sheh vendin e tij te shkaterrohet, jo nga armiku, por nga vetja.

mire ore mire, si te thuash ti.

mos bertit se pastaj behesh arqitekt i rrjedhur si Velua smiley

 Perse gjithe kjo oferte banesash (qe nder te tjera ka shkaterruar edhe Saranden)? Kush do t'i blej keto?

 

Flmd se me kurseve mundin e leximit te artkillit. Kush do i bleje?? po ka hire Remax-i ne Shqiperi mo!! Ta ka sjell Samir Maneja miliarderi..o ti bleje inglizi si chechua! Kto idhat e kapjetalizmit le te permenden ca me teper nga Velua, se fajin ta kane keta. E pastaj le te shihen pogromet ..um fal..programet e partive se fajin ja u kane ata..e pastaj te shihen se c'bageti eshte njerezia se fajet i kane ata.

 Pse Qafo, maroi Spanja dhe Portugalia per anglezet?

Nuk mund te hyje as Remaxi as Releshi persa kohe qe nuk ka nje vleresim korrekt te pasurise se paluajtshme ne Shqiperi.

Nje nga aspektet me negative te asaj qe ka ndodhur ne Shqiperi keto 20 vjet (per faj edhe te ceshtjes se pronave, mungeses se planifikimit urban, kriminalitetit, mungeses se shtetit, etj...) eshte se ne nuk mund te hedhim ne tregun financiar nderkombetar asetin tone "prone e paluajtshme".

Pra kemi nje aset financiar qe nga njera ane e kemi shvleresuar dhe nga ana tjeter as nuk mund ta perdorim qofte edhe me kete vlere (reale) qe ka aktualisht.

 Ols, tani qe shqipot do marrin pasaportat, do shikosh se si turizmi i betonuar shqiptar do e marre te tatepjeten dhe vete sarandiotet do shkojne ta bejne muajin e mjaltit ne Korfuz.

Ishalla nuk lexojne te gjithe kosovaret artikujt e Migjen Kelmendit me shoke, se do ngelen plazhet vetem me turista ditore qe vijne me barka dhe nuk shtyhen me thelle se bregu ku te lag dallga.

Ols, tani qe shqipot do marrin pasaportat, do shikosh se si turizmi i betonuar shqiptar do e marre te tatepjeten dhe vete sarandiotet do shkojne ta bejne muajin e mjaltit ne Korfuz.

Kjo pra (e permenda edhe me lart ne kontekstin e qytetit) eshte edhe shpresa ime e vetme. Duket absurde dhe armiqesore, por ne fakt ulja e kerkeses do te ndezi ndonje rreze shprese per rinovimin e katrahures aktuale jo vetem ne Sarande.

Duhet konsideruar qe komunizmi na la ne nej deficit pronash te paluajtshme. Rrjedhimisht kjo industri lulezoi ne vitet 90-te pasi kerkesa ishte e larte dhe duke konsideruar edhe mos-njohjen, njerezit beln lloj-lloj plehrash.

Por tani gjendja po ndryshon. Brenda vete qyteteve po lindin projekte zonash (jo thjesht ndertesash) qe ofrojne nje cilesi me te larte. Rrjedhimisht oferta do te orientohet drejt ketyre.

Gjithashtu, persa i perket turizmit, me heqjen e vizave, shume shqiptare do te shkojne drejt vendeve te tjera.

Natyrisht, kusht i domosdoshem qe ky proces te ndodhi do te ishte rritje e te ardhurave.

Nje ulje e tille e kerkeses do te uli vleren e ketyre pronave. Duke shpresuar edhe ne pergatitjen e nje ligjor ligjore perkates, kjo do t'i hapi rruge rinovimeve masive. Pasi vetem ne ate kohe, vlera e ulet e ndertesa do te lejonte rinovimin e tyre.

qysh rinovohen keto more  ?

Persa i perket Tiranes dhe qyteteve ne pergjithesi, skenari i ardhshem, gjithmone nese futemi brenda nje logjike normale qeverisjeje, mund te jete ky:

Gjithmone e me teper bizneset, sherbimet dhe njerezit do te spostohen drejt preferise e cila i ofron:

1 - me pak trafik

2 - ndertesa me cilesore

3 - cmime me te uleta

4 - hapesira

etj...

Persa i perket ndertesave ti e shikon edhe vete qe ato te viteve te fundit jane gjithmone e me teper cilesore dhe as nuk krahasohen me oferten e viteve 90-te. Pra, duhet konsideruar edhe nje spostim jo vetem qender-periferi, por edhe qender ndertime 90 - qender ndertime cilesore.

Cfare do te ndodhi si rrjedhoje e ketij riorientimi te ofertes?

Do te ndodhi qe:

1 - Vlera e ndertesave jo cilesore do te ulet

2 - Njerezit me para do te shkojne drejt ndertesave cilesore

3 - Njerezit me pak para dhe shtresat e varfra e rrjedhimisht edhe problematike nga ana sociale do te shkojne ne ndertesat e vjetra jo cilesore.

4 - Rritje e problemeve sociale => ulje e metejshme e vleres.

 

Ky proces do te vazhdoje deri ne ate pike sa vlera e ndertesave te vjetra dhe te 90-es do te ulet aq shume sa qe do te krijohen zona te tera te depresionuara te cilat mund te blihen ne grup per te bere rinovime urbane.

Shembull: Brooklin dhe plot lagje te tjera te varfera te vendeve perendimore qe sot po njohin nje rritje shume cilesore.

Natyrisht, (edhe nje here) ky proces varet shume nga rritja e ekonomise dhe nga nje qeverisje prej verteti.

Duke shpresuar qe po shkojme drejt Europes... le te kryqezojme gishtat.

Sepse mund te shkojme edhe drejt Meksikes.

se mora vesh fare. si rinovohen kto perbindshat e betonit kur ju bie vlera

Vlera e ndertesave bie edhe vete me kalimin e kohes (pa konsideruar inflacionin). Sidomos ne nje kontekst si ai shqiptar ku mirembajtja dhe rinovimi thjesht mungon.

Kjo ishte sa per te shtuar edhe nje faktor tjeter.

Per te ta shpjeguar ne nje menyre me te konkrete ate qe shkruajta me siper po te jap nje shembull.

Vlera e shtepise ku banon ti aktualisht mund te jete (po ja fus kot) 1000 Euro/mk.

Sot per sot me ate vlere qe ka pallati jot asnje ndertues nuk ka fuqi qe ta marri, ta shembi dhe te ndertoje nje te ri. S'do te kishte logjike.

Tani, imagjino (si rrjedhoje e efekteve qe permenda ne postin me siper) vlera e pallatit tend shkon nga 1000 Euro/mq ne 200 Euro/mq.

Ne kete pike nje ndertues do te ishte i gatshem qe te ndertonte nje pallat te ri mbi rrenojat e te vjetrit pasi do ta shiste me te pakten 1500 Euro/mk.

 

PS: Eshte shume e thjeshtezuar si po e shtroj une ketu sepse ka edhe plot ndryshore te tjera. Pershembull ky proces mund te pershpejtohet edhe nga vete administrata lokale apo qendrore, si e vetmja strategji per te rinovuar qytetin.

qyqa tu thafte goja, se me tere mend tek une aq eshte m2.

dhe ti thu qi do ma prishin , une e kam shpine me djersen e ballit more.

ptu maskara

smiley

nejse nejse, e kuptova idene, por mendjen sma mbushi. thanks dhe naten e mire

 

Eshte nje proces qe do te doje dekada te tera qe te verifikohet dhe me kusht qe Shqiperia te zhvillohet prej verteti, keshtu qe mos e ca koken tani per tani. smiley

Naten.

 Ols, dhe cilido qe di diçka,  mbase me dihmon  per sa  po them ne vijim pasi nuk e di veç kam kohe qe vras mendjen pa gjetur  psene.Ne se mundesh me jep gje nga pervoja e Fakultetit  (mesimeve ) ose nga ajo italiane.

 Nertimet,  ne Tirane(po marr Tiranene) kane  nje kosto   x ( e cila kurre nuk jepet e sakte neper billancet)Shtei dhe  miratuar edhe prej Sh.Ndertuesave kan mbet dakort dhe eshte  vene nje shifer  kostoje ngaku fillon tatimi, prej  31.000 leke /metri katror

 Tregu,  ofron nje çmim shitjeje  (variabel) sipas zonave, (por asnjehere me pake se 480-500 Euro /metri katror.)Mirepo po te marresh mesataren e ofertes ne rag kryeqyteti me rezulton se ofrohet nje çmim diku tek 640 euro /metri katror....! Kjo gje sot ka bllokuar tregun.E ka ngrire.Pse? Ka nje seri faktoresh.

   Me kryesori eshte se shteti ka nderhyre, me thithjen e pares  se depozituara  ne Baka apo  me keq akoma, duke mos kthyer rregullisht interesat e perfituesve te  Bonove te Thesarit(Cilido nuk mund te terheqi as principialin...!).Banka e Shqiperise, si leve ne dore te qeverrise ul % e interesave ne leke, dmth..... grabit qytetaret..

 Se dyti, emigrantet duke qene ne veshtiresi serioze te punes dhe perpasoje  tete ardhurave, kane stopuar prurjen per investim ne  tregun e banesave.vet ndertuesit dhe te gjithe aksesoret ne funksion te ndertimit jane futur nwe borxhe me njeri tjetrin, duke "mbajtur matra katrore seicili" por ato nuk po kthehen ne pare, pasi nuk ka me shitje.

Veç ketyre borxhi i shtetit karshi  firmave ndertuese, e ka kaluar shifren 280 milione Euro...  

Treguesi tjeter:

 Tregu i qeradhenies leviz nga 300 -deri 350 euro ne muaj, per apartamentin 2 + 1.

   Une gjithenje kam menduar se vetem prej ketij korelacioni, do te duhej te nxirrej edhe çmimi i ofertes.Sepse  kete çmim e kane rritur  dhe gjene akoma e mbajne te larte(krejt artificialisht  remitancat ) dhe parja e rrjedhur, prej trafikeve apo  edhe krimit te organizuar...

  Cili  eshte opinioni rreth kesaj teme ? 

 

Grava, te verteta shume nga cfare shkruan me siper, por une do te them vetem nje fakt te thjeshte per te dhene opinionin tim rreth kesaj.

Marxhini i fitimit i ndertuesve ne Shqiperi (ne Tirane te pakten) ka qene 70%, ndersa tani eshte diku tek 60-ta. Ne neto edhe te zarfeve. Pra, investojne 40 lek dhe marrin 100 lek. Fitimi eshte 60 lek.

Ne Itali, nje investim ne prona te paluajtshme quhet i justifikueshem nqs. eshte baraz ose ja kalon interesit te Eurobondeve qe eshte diku tek 8%. Le te themi 10% fitim. Pra, ne Itali investojne 90 lek dhe marrin 100 lek. Fitimi eshte 10 lek.

Ne konkluzion, ne Shqiperi fitohet 60 leke. Ne Itali vecse 10.

Jemi ne nje Wild Wild West.

E gjithe kjo fete e madhe fitimi per ndertuesin shkon ne dem te cilesise se ndertimit, ne dem te urbanistikes, te qytetit, te sherbimeve, te pushtetit lokal e te shtetit dhe ne favor te spekullimit.

Sikur te konsiderosh vetem cfare solla me siper, mjafton te kuptosh qe sektori i ndertimit  ne Shqiperi nuk eshte ende ne binaret e ekonomise dhe te logjike se tregut.

Me keto norma fitimi, une si ndertues mund te bej cfare te me doje qejfi me asetin tim. Mund edhe ta mbaj per vite te bllokuar (kjo po ndodh ne Vlore aktualisht). Nuk me intereson.

Shtoji pastaj edhe faktin qe keta nuk jane biznesmene profesioniste por biznesmene te improvizuar. Sido qe te jete, eshte idjotesi qe ti te mbash te bllokuara asetet e tua financiare, ne cfaredolloj forme ato qofshin... por me kete marxhin fitimi... ata mund t'ja lejojne vetes kete luks.

Me keto norma fitimi, une si ndertues mund te bej cfare te me doje qejfi me asetin tim. Mund edhe ta mbaj per vite te bllokuar (kjo po ndodh ne Vlore aktualisht). Nuk me intereson.

Hm... Mund të ketë dhe ndërtues të tillë, kabà, por shumica, jam i sigurt, që nuk kanë për të pritur me vite. Kjo ndodh qoftë për arsye objektive të vetë ndërtimeve (nuk mbahen apartamentet vite të tëra bosh pasi amortizohen shumë shpejt dhe u bie vlera kur janë bosh, psh nga lagështira, pluhuri; tubacionet e ujërave të bardha dhe të zeza fillojnë e vijnë erë të rëndë nga mospërdorimi), qoftë për arsye marketingu (nëse një pallat rri bosh me vite, vjen një moment që askush nuk do të blejë më aty por shkon e blen në një pallat të sapondërtuar), qoftë për arsye financiare (ai margin i lartë i fitimit ka kuptim kur realizohet në Euro apo në Lek dhe riinvestohet ose përdoret psh për tëe paguar borxhet e ndërtuesit) dhe kryesorja, për arsye të konkurencës (frika e cdo ndërtuesi se, nëse nuk e shet ai por e shet tjetri me një cmim më të ulët, atij i ngelet pallati si dopio-gjashta në dorë)... Mendoj se ngrirja në cmime ka ardhur vetëm se ndërtuesit shpresojnë, që me sezonin e verës do të ketë ca emigrantë që të blejnë shtëpi dhe ngërci ka për tu liruar shumë shpejtë me kalimin e sezonit. Sa të humbas nervat i pari, pa të shohësh kur ti kap paniku të gjithë, në mos nuk i kapur ende!

Për më tepër që nuk janë vetëm ndërtuesit që shesin apartamente por edhe privatët. Më duket qesharak argumenti që sjellin shpesh nëpër media në Shqipëri, që cmimet vetëm rriten, sepse blejnë emigrantët dhe harrojnë që, emigrantët sa janë blerës të apartamenteve po aq janë dhe shitës të shtëpive (që shumë i kanë lënë bosh prej vitesh në Shqipëri), aq më tepër tashti me krizën në EU/USA e sidomos në Greqi, ku shumë emigrantë ose kanë humbur punën, ose kanë frikë se mund ta humbasin në muajt më tutje.

Mirë do të ishte që në Shqipëri të publikoheshin ca të dhëna (psh nga zyrat e hipotekave, kadastrave), se sa leje ndërtimi për sa apartamente jipen, sa apartamente ndërtohen, sa shiten, në cdo  tre- apo gjashtëmujor si dhe një indeks i besueshëm cmimesh në Euro (dhe jo si ai indeksi që publikoi Banka e Shqipërisë para ca muajsh për vitin 2009, ku kaluan nga indeksi në Euro në indeks në Lek, për të treguar me patjetër që cmimet ishin "rritur" me 15%... baraz kjo me zhvlerësimin vjetor të lekut në 2009 !! Se cfarë interesi ka Banka e Shqiperise që të luaj me shifrat dhe ti fryjë më tepër flluskës së ndërtimeve, këtë e dinë vetëm ata!!!)

Në mungesë te tyre do apo s'do, detyrohesh të vleresosh gjendjen nga lajme të shkëputura nga shtypi apo nga ato që merr vesh nga të afërmit apo të njohurit. Para pak javësh shkruajti një gazetë që bankat në qytetin e Fierit për herë të parë në një sezon vere u ndeshën me tërheqje në masë të parave nga ana e emigrantëve deri ne mbyllje kompet llogarish, ndërkohë që në vitet e tjera ishte e kundërta. Ose nga përvoja personale - shiko në Sarandë një mbrëmje se sa drita janë të ndezura në ato qindra pallatet e përfunduara dhe e kupton sa te "mëdha" janë shitjet... të zë frika!

Tashti s'ka më Vefa apo Xhaferri, tashti piramidat i bëjmë në formë pallatesh.

nuk mbahen apartamentet vite të tëra bosh pasi amortizohen shumë shpejt dhe u bie vlera kur janë bosh, psh nga lagështira, pluhuri; tubacionet e ujërave të bardha dhe të zeza fillojnë e vijnë erë të rëndë nga mospërdorimi

Verejtje me vend.

Megjithate une mund te te tregoj saktesisht blloqe te tera pallatesh ne Vlore ku ndertesat mbahen te bllokuara ende sot. Nuk jane vetem ndertuesit qe e bejne kete, por edhe furnitoret te cilet jane paguar "ne natyre".

Nuk jane vetem ndertuesit qe e bejne kete, por edhe furnitoret te cilet jane paguar "ne natyre".

Verën e kaluar në Tiranë një pronar i një firme që shiste dhe shtronte parket, aty te stadiumi Dinamo, më pyeti nëse isha i interesuar që të blija një apartament të ri tek një pallat që e kishte shtruar vetë; ishte gati të me bënte një cmim shumë të mirë! smiley)

 

Ky eshte bere rregulli tashme. smiley

Nqs. ke ndermend te blesh nje apartament, mos shko tek ndertuesi, por tek...

suvatuesi, furnizuesi i dritareve, dyerve, parketeve... etj, etj...

 Marxhini i fitimit i ndertuesve ne Shqiperi (ne Tirane te pakten) ka qene 70%, ndersa tani eshte diku tek 60-ta

Kush ti ka thene keto shifra or mik?

Njoni. smiley

Nuk je dakord me to?

 sa e mbante metrin katror mesatarisht? shitje them.

Nuk ka te beje me cmimin hunter. I vetmi problem aktualisht per ndertuesit jane vecse pronaret e tokave qe e kane kuptuar marifetin dhe kerkojne te paguhen mire. Keta e kane ul marxhinin vitet e fundit.

Hej... meqe ra fjala... le te flasim per investimet kriminale me qellim pastrimin e parave ne sektorin e ndertimit.

Le te flasim per ndonje ndertese aty rrotull Universitetit ku cmimi per meter katror i rezidenciales shkon mbi 2000 Euro (dhe ndoshta se shpejti do te kapi 3000-shin), ndersa i siperfaqeve tregetare, mbi 4000.

Para 5 vjetesh ne te njejtin vend cmimi i rezidenciales ishte vetem 500.

 Mundet. Me keto shifrat e fundit qe thua ben vaki, po sa jane qe shiten me aq cmim? Me keto cmimet ketu psh. tek 1000-1200 m2, hiqi 300 - 350 E/m2 kosto ndertimi, pjesen e pronarit, pjesen e bashkise smiley ai 70% fitim me duket i tepert.

Hej... meqe ra fjala... le te flasim per investimet kriminale me qellim pastrimin e parave ne sektorin e ndertimit.

E ke fjalen per parate qe hyjne nga jashte?  Car te flasim? Fusin leke/euro? Po. Bujrum, se s'po e ka problem askush. 

 

Thashe qe ka qene 70-te. Ndersa tani eshte 60-te dhe shpresoj qe te vazhdoje te ulet.

E ke fjalen per parate qe hyjne nga jashte?  Car te flasim? Fusin leke/euro? Po. Bujrum, se s'po e ka problem askush. 

E kam fjalen per pastrimin e parave qe vijne nga aktivitete kriminale.

Ke te drejte qe nga njera ane mund te jete pozitive, por duhet te peshojme kete faktor pozitiv me humbjen qe pesojme si rrjedhoje e crregullimit te tregut nga keto prurje.

 akoma me kete zhulsin merreni ju mo.

Ne Itali fitimi eshte 10 % ?

Para dy viteve çmimi per m2 ( pallate per punetoret, nuk flas per ato me çmim 12000 euro m2) ketu ku banoj ishte 2200 euro, kriza e detyroi firmen te ule çmimet deri ne 1700 euro m2.

Matematika e thjeshte thote se 80 m2 x 2200 = 176 000 ( 170.000) euro apartamenti, sot me çmimin e ulur, 80m2 x 1700 = 136.000 ( 140.000).

Pse nuk me del esapi se 10% eshte mbi 40.000 euro ??????

Sa ters e ke marre Shqiperin more Ols !!!!!!!!

Lumdrin, nuk e kam marr aspak me ters. Thjesht me realizem.

Sot per sot ne Itali, ne fushen e ndertimit nje investim quhet i justifikueshem vetem nqs. ROI (return on investment) ja kalon fitimit te Eurobondeve (kuptohen arsyet). E kam fjalen per ndertimet e reja, jo per spekullimet me te vjetrat.

Eshte e rendesishme te kuptohet qe ky marxhin fitimi ne Shqiperi nuk eshte aspak normal. Nga nje ane kjo behet e mundur ne kuriz te cilesise se ndertimit dhe te urbanizimit dhe nga ana tjeter ne kuriz te bleresve.

Nqs. ne Shqiperi sektori i ndertimit do te kishte qene me i kontrolluar (edhe nga ana fiskale) nuk do te kishte ndodhur ajo kasaphane qe ka ndodhur sot dhe gjithashtu edhe politika nuk do te lidhej kaq shume me kete sektor.

Ky eshte Wild wild west i dashur. Ne dem te te ardhmes tone.

E ke marre ters.

Ne vleften qe kane apartamentet ne Shqiperi, nuk duhet te bazohesh tek çmimet qe mund te kene pallatet e Fidelit, apo ato tek liqeni.

Kerkesa ben tregun. Nje pallat i falur nga ky kryeminister, sot kushton 35 000 euro, deri para pak viteve kushtonte 20-25.000 euro.

Kjo rritje vjen nga kerkesa, jo nga ndertuesit, sepse keto pallate ishin te ndertuara.

Vleften nuk rrit vetem kerkesa, e rrit edhe ndryshimi i gjendjes ekonomike se popullsis. me te vertet sot apartamentet nuk blihen lehtas, por edhe nuk shiten lehtas.

Si ne Itali, si ne çdo vend, çmimet e shtepiave u rriten nga kredit, sot qe eshte mbyllur rrubineti i kredive , çmimet jane ulur.

Karahsime qe ben me Italin apo shtete te tjera perndimore eshte gabim, ngase mungon problemi prone, kane kulturen e duhur per pronen, per shoqerin, per fitimin, per ndertimin, sepse nuk kane kaluar komunizem, kolektivizem, kooperativizem, tufzizem.

Mbase Tirana ka problemet qe kishte Roma ne vitet '50.

Epo kot nuk themi se jemi 50-60 vjet prapa.

 

Karahsime qe ben me Italin apo shtete te tjera perndimore eshte gabim, ngase mungon problemi prone, kane kulturen e duhur per pronen, per shoqerin, per fitimin, per ndertimin, sepse nuk kane kaluar komunizem, kolektivizem, kooperativizem, tufzizem.

Jo i dashur. Nuk eshte nje krahasim i gabuar. Une dua te shkoj drejt perendimit, jo te qendroj ne vend-numero.

Per te normalizuar gjendjen nuk eshte i mjaftueshem vetem tregu, por edhe reformat dhe mbikqyrja e shtetit.

Eshte e turpshme qe edhe pas 20 vjetesh nga renia e regjimit ne vazhdojme te ndertojme ne kete menyre.

Fitimi i djeshem dhe i sotcem i ketyre ndertuesve eshte vecse nje barre e rende per te ardhmen tone. Pasojat po i ndjejme qe sot.

 

Ne Shqiperi eshte shume e lehte te ndertosh. Cdo teveqel me pak iniciative e me ndonje lidhje poltitike ka ndertuar ne Shqiperi me nje lehtesi te paimagjinueshme sepse ndertimi eshte Wild Wild West-i yne.

I ke pare mostruozitetet qe kane bere mu ne qender te Tiranes apo jo?!

Kush i paguan faturat e kesaj papergjegjshmerie?! Une, ti, te gjithe ne! Zhvillimi yne ekonomik i paguan. Kemi ngrit nje kurth te madh te pajetueshem pervecse kemi shkaterruar territorin.

Sic e shikon nuk jam une qe e marr ters, por je ti qe e merr lehtshem.

60% fitim do te thote qe nqs investon 40 lek, atehere fiton 24 lek....

nqs shembulli eshte qe ne 100 lek te cmimit 40 jane investim dhe 60 fitim, atehere fitimi eshte 150%..

nderkohe, jo cdo ndertim vleresohet njelloj apo deshirohet njelloj, jo vetem nga ana objektive (dmth cilesia / pozicioni etj) por dhe nga ajo subjektive.

nderkohe - duhet konsideruar dhe opportunity cost - per ndertuesit shqiptare qe presin deri ne 3-4 vjet per te marre leket e nje apartamenti.

nje ndertues italian mund te paguhet plotesisht per te gjithe investimin brenda 3-4 muajsh (nqs shiten apartamentet) sepse ne shumicen e rasteve pagesa behet nepermjet bankes dhe eshte i lire ta ri-investoje ate lek menjehere....ndertuesi shqiptar mund te prese dhe 4 vjet per te marre leket.

Nqs. investoj 40 leke, fitoj 60 dhe fus ne arke 100 gjithsej:

Mbi ate qe kam futur ne arke (xhiro, arketim): 60*100/100=60%

Mbi ate qe kam investuar (koston): 60*100/40=150%

 

 ca jan kto, rregulli i treshit i olsit?

Shiko, une nuk jam specialist ekonomie, por ketu ne Itali me kane mesuar qe fitimi llogaritet mbi arketimin ose mbi koston.

60% im i referohet arketimit, ndersa 150% yt i referohet kostos.

Je i qarte?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).