Busti i Migjenit, poetit që i këndoi gjithë jetën mjerimit, për fat të keq edhe pas vdekjes ndodhet "në mjerim". Busti është thuajse i shkatërruar plotësisht, i thyer në shumë vende. Si të mos mjaftonte kjo, ai është vendosur mes plehrash, një kioske dhe një karroce që tregton qebap.

Mes tymit të qebapëve dhe ndërtimeve, busti nuk shihet fare. Vetëm pak metra më tutje, si për ironi të fatit, qëndron Teatri i Shkodrës që mban emrin e Migjenit të madh. Ky është fati i një prej monumenteve në vendin tonë, që si shumë të tjerë është prekur nga pakujdesia, se pari e institucioneve shtetërore, e me pas edhe e qytetarëve.

Skulptori i monumentit të Migjenit, Ferit Kola ka deklaruar se "Bashkia e Shkodrës duhet të konsultohet me artistët për vendosjen e busteve apo dhe monumenteve të tjera. Kjo është e nevojshme, pasi bustet në Shkodër nuk janë në vendet e duhura".

Pak ditë më parë, News24 publikoi foto nga Butrinti ku nëe trupë teatrore rumune dëmtoi objekte në këtë monument kulture.
(e.n/news24/BalkanWeb)

43 Komente

Me mire ta heqin sic hoqen "5 heronjt e Vigut",dhe ta bejne rrethrrotullim ate vendin e bustit, qe te xhirojne shkodranet ne koh me shi!!!

Tek e fundit si duhet me kujt Migjeni, se ai fliste per varferine ne vjershat e tij, e shkodranet tani jan ber kapitalista duke marr kompesime nga 2-3 here per permbytjet qe u ndodh c'do vit!!!

Derdellit o GSH-ja per nje permendore e per nje bust.... Po ketu spo i rruhet fare shtetit per njeriun e gjalle qe jeton mes plerave e tymit, e po vdes per buke a per ilace, jo me per nje cope guri. Hipokrizi. Pasi te kujdesen sic duhet per NJEREZIT, atehere mudn te kesh salltanetin te merresh edhe me simboliken e monumenteve dhe te ngresh zerin per to.

Nje popull vlersohet gjithnje nga respekti qe ka per varret e te pareve.

 

Aha, atehere Mali i Zi qeka turpnu fare per Milloshin... 

Megjithate, freeradio ka te drejte ku thote qe ne kete kohe me shume kujdes duhet tregu per te gjallet sesa per monumentet.

Sa per Shkodren, regullimi i teritorit i perket bashkise se qytetit.

Demokracia lokale eshte shume e rendesishme per pjesmarrjen ne qytetarine e plote te Shkodraneve.

Duhet te largohemi nga imponimi i heronjve. Njerzit jane te zgjuar vete te vleresojne sic duhet ata bashke-vendas te tyre qe i perfaqsojne me denjesisht.

Levizja e monumentit, (nqs quhet i tille), eshte e drejte legjitime e rivleresimit qe i ben te shkuares se vet nje qytet si Shkodra.

figura te tjera shkodrane si Ahmet Pashe Bushati, Vasho Pasha, Fishta, Mjeda, Shiroka, Gurakuqi, Camaj, Pipa heronjte e panumert te Malsise, heronjet antikomuniste, te gjithe keta duhet te vendosen ne perpejtueshmeri me ata figura te tjera qe kane tashme monumente.

Spostim apo ri-rregullim si u be ne Shkoder me monumentin eshte dicka shume e natyrshme per nje qytet me ndergjegje civile.

Duhet te largohemi nga imponimi i heronjve

Ah medet... kur arrin edhe ti ta thuash një gjë të tillë (Migjeni hero?!!), as nuk guxoj të imagjinoj se ç'mund të thotë "njeriu i ri" i demokracisë...

Ç'zhgënjim smiley

 Kur vihet nje monument si i Migjenit psh, vihet dhe nuk hiqet, kjo levizja eshte injorance per qytetaret e shkodres te cilet nuk e besoj qe e miratojne te gjithe.Gara me monumente nuk behet or ti keshillit, figurat e tjera qe i ka qyteti qe i do dhe i respekton ti respektoj dhe i kane respektuar ne vende te tjera te caktuara. Por MIGJENI po hiqet pikerisht sepse Shkodren e ka pushtu injoranca politike qe nuk merret me zhvillin e Shkodres ne fusha te tjera por meret me statujat dhe bronzet!

Pastaj ti flet si e ema zeqos ne maje te thanes, kur thua, " duhet te largohemi nga imponimi i fugurave dhe heronjeve",-pastaj je po ai, ti, qe thua ti vendosim:

..figura te tjera shkodrane si Ahmet Pashe Bushati, Vasho Pasha, Fishta, Mjeda, Shiroka, Gurakuqi, Camaj, Pipa heronjte e panumert te Malsise, heronjet antikomuniste, te gjithe keta duhet te vendosen ne perpejtueshmeri me ata figura te tjera qe kane tashme monumente.

__

Migjeni e nderon Shkodren dhe Shqiperine!

Si shume jane shtuar keto "ndergjgjet civile " te qyteteve sot smiley .

Po them se nuk paska pat faj Otomania  qe e ktheu ne germadhe varrin e Skenderbeut , pasi besoj se ne ate kohe duhet te kete pasur nje ndergjegje jo civile tek vendasit,

Dhe keta vendas diten c'te gjejne ne Histori per "ndergjegje civile" , te shkatrrojne cdo objekt qe nuk u perashtatet me ndergjegjen civile . Kjo duhet shprehur edhe ne kushtetute .... zgjedhjet e reja pasohen me nje ndergjegje civile te re , qe eshte baza e cdo  kopetence Lokale.

Me kete lloj argumenti i bie qe sa here te ndrrojne forcat Politike ne nje LOKAL te cdo niveli , te gjenden e vendosen "heronj" qe i kane sherbyer ideve te tyre  dhe jane baza e perfaqesimit te Njeriut te Ri ..ose me falni baza e ndergjegjes se re civile smiley

Duhet te largohemi nga imponimi i heronjve. Njerzit jane te zgjuar vete te vleresojne sic duhet ata bashke-vendas te tyre qe i perfaqsojne me denjesisht.

Po me Migjenin c'pate ore Bej? Kush jane njerezit? Ca rrugace shkodre, te paguar ose jo qe s'kane dy pare mend ne koke.

Ketu ku jetojme eshte hap e monumente, buste shkrimtaresh dhe figura te  tjera. S'do te thote qe per te shtuar disa figura, te mohojme te paret. Se keshtu nuk ndertohet dot asgje. Ne nje shoqeri demokratike ka vend per te gjithe. Nje hap para dhe dy mbrapa i thone kesaj pune.

Po flitej per zhvendosjen e "Heronjve te Fikut" e dashur jo per Migjenin.

Po te me pysesh mu edhe Migjeni duhet te zbresi nja dy tre shkalle nga piedestali, dhe t'ia lej vendin te tjereve me te merituar.

 

Une them qe ne vend te busteve te migjenit dhe heronjeve te vigut, te vendosen bustet e atyre qe u dhane besen dhe pastaj i vrane mbas shpine!!!

Ah besa e famshme komuniste,

megjithmend dicka me u cmuar.

Jam i sigurt qe po ishte Fishta gjalle do ti kishte shtu edhe nji kenge Lahutes se Malsise, kushtuar pikerisht "Beses Komuniste".

o Kulak (fshatar i pasur ne rusisht),

jo s'ishte bese komuniste ajo, ishte besa e bajraktareve te malesise.

E paske tha rusishten

Aq te zgjuar ishit ju pasaniket shqiptar, sa nuk e dijshit qe kulak ishte vleresim e jo ofendim!!!

humba interes i dashur

 

 C'faj te kane heronjte qe i sarkaz-on. Po krijoje kete fjale se te shkon. Kur ti qe hiqesh si artist flet keshtu, c'te them tjeter. Dakort eshte qe edhe mund te diskutohet vendosja e tyre. Po kjo behet sipas rregullave dhe me votim ne bashki. Ka vend per te tere, po te kene mend ne koke shkodranet dhe te tjere. Po sic duket vetem ajo e shkrete  mendje mungon

Votimi eshte kryer e dashur, mbase duhet te informohesh ne fillim perpara se te shkuash.

ciao nga une per sonte.

 

village-bey thotë:

30 September 2008 @ 12:12 pm

Nuk ka dyshim se monumenti ne qender te shkodres eshte nje simbol i diktatures koministe. Pa hyre ne detajet e figurave te ketyre heronjve, nje argument shume i thjeshte do te ishte pesha specifike qe keta njerez kane ne qytet. Gjurma dhe kontributi i tyre ne Shkoder duhet te analizohet ne ne paralelizimen ne figurat e tjera te shquara te qytetit. Fakti qe shume njerez nuk i mbajne mend emrat e heronjve ne fjale, eshte shume tregues i rendesise se ketij monumenti. Ndersa po te permendim disa emra te tjere te shquar te Shkodres si, Marin Barleti, Gjon Buzuku, Frang Bardhi, Mahmut Pasha, Gjergj Fisha, Ndre Mjeda, Pashko Vasa, Luigj Gurakuqi , Martin Camaj, dhe shume te tjere, do te kishim nje reagim krejt tjeter. Un do te thoja se edhe humoristi Tano Banushi eshte me i njohur se keta heronj. Ne jemi shume vone ne rivleresimin e figurave tona historike por pavarsisht vendimi i baskise duhet pergezuar. Shatervani ne vend te monumentit eshte nje gjetje shume kuptimplote.
Urime Bashkise.

poshte migjeni! rrofte rekonstruksioni i historise nga fituesi.

Dikur ne Shqip perdornim fjalen "rindertim".

 Keshtu tallesh ti Sol. Por ai Zizek-u yt, njesoj do veproj po arriti te vij ne pushtet. 

nese do vepronte njesoj kot qe e paskemi frike...

ca shtylla ne vend te bustit nuk do ishte keq. eshte mbush shkodra ne shtylla-shatervane-deshmore. shtylla is "in"!

Po te me pysesh mu edhe Migjeni duhet te zbresi nja dy tre shkalle nga piedestali..

Duhet te cmohet si fat i madh i atij populli qe akoma nuk ka arritur te pyese njerez te kategorise tuaj ne fushen e krahasimeve .

Fishta para Migjenit eshte si te permendesh nje Rapsod fshati ose fundja dhe nje pergjegjes vatre kulture te kohes se Monizmit ne raport me nje Mullixhi fshati qe  bluan skallamoq.

Fishta poet ? ndoshta vargezues i mendimeve deri diku dhe hahet ! 

Duhet te jesh i cakerdisur ose degustator i vijes se Partise Mixhiste ,te arrish ne kete konkluzion per rapsodet qofte edhe te nivelit te larte si Fishta, bejtexhi i llojit cilesor ne fushen e dialektit verior.

Homeri i letrave shqiptare na qeka nje bejtexhi i llojit cilesor...Vetem ne peshk...

po pse flisni per fishta, gurakuqa e mjeda kur problemi eshte tjeter. nuk pyeti njeri se ke do kishit vene ju ne vend te migjenit. e as nuk pyeten a jeni te majte, te djathte, nostalgjike a perparimtare. si gjithmone, muhabetet i ktheni ne dallavere politike thua se salen, edin a enverin "jua ka ba nana".

busti aty ka qene e nuk kam degjuar njeri ne shkoder te ankohet se i ka zene busti rrugen...ju thoni shkodrant kshu e shkodrant ashtu. as 5 herojt nuk na e kishin zene rrugen e as ato shtyllat ne sheshin 2 prilli nuk na e kane zene rrugen. problemi eshte qe busti po degradohet e nuk mirembahet...e zgjidhja eshte e thjeshte fort: shtyj pak qebaptoren, prish kiosken e zhvendosi plehrat. çdo mendje e aresyeshme do ta kuptonte kete gje...po kush merr vesh!

Homeri e letrave shqiptare... smiley

Ty duhet me tonelata faqe leter te te mesosh si te fillosh te mendosh , pastaj si te lexosh , pastaj se si te krahasosh dhe kur perdoren krahasimet .

Keshtu ne kete nivel krahasimi vetem Bari Falliu ka harritur me Ledi Makbeth e  Berisha ne mes KASANDRASH  . Ama po qe per kulturen Mixhiste emra si Homeri e te tjere jane me poshte se cdo rapsod Vucidoli .

Se c'qenka nje me emer Homeri

qe paka bujt si shkrus i madh ..... 

Na jem per Fishten poet nderi 

 si me i vue emrit poet kapak  smiley 

 

ja si i mban populli "stupid" amerikan shkrimtaret (edhe jo "te vetet&quotsmiley --> ca tema nga central park per popullin tone veshderr:

Anderseni

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT_fR21Nw8Ah253ee0c4T8Bng6TZ5x361liyHCH1TeEWZP4huw&t=1&usg=__g2jVm3_A0mb89DzEbGHdN3no8J0=

 

shekspiri

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTxCXKwCTdyA1xm5xoCbyQm-Sr-8boFZnO1gEYSMz7I6oCfRGY&t=1&usg=__O6u8-TipkhFzzfbwohRcQCaO3pI=

 

Liza:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQMWzuHLluFTBQZy7eoVaaYwPkGHXcuzsB_hr3K1t4yJW05jiA&t=1&usg=__OV4hSGEqY9JETfbtsU760sKrcB8=

 

per J. Lennon:

http://www.corliss-lamont.org/hsmny/TPB-John_Lennon_Imagine_Memorial.jpg

 Ti leme menjane disa komente te "eksperteve te historise se re ne levizjen e monumenteve" ashtu sic bejme kur pastrojme vendin e punes ose te banimit dhe te lexojme pak mjeshtrit ne fushen e letrave per kete ceshtje tek Shkodra.net.

_

Shkodra dhe bashkëkohësit

"Shkodra, dashnorja e shekujve", sipas Migjenit, është treguar mazohiste me poetin e saj. Dashurinë ia ka kthyer sipas mënyrës së vet. E ka lënë pa shtëpi. Bustin e tij, pasi ia ka prishur epigramin, e ka vendosur në një cep të padukshëm, përbri teatrit me të njëjtin emër. Shkodra e ka 'strehuar' duke e bërë vendin para tij në një parkim të thjeshtë furgonësh. "Ku është busti i Migjenit", pyes një shkodran pranë Teatrit. "A nuk po e sheh rrezikun", më tregon ai Migjenin. Pa hundë, monumenti gati në degradim të prezanton Migjenin. Falë nënshkrimit me emrin e tij, i cili është fshirë nga një dorë që ka pasur kohë të tregojë qetësisht artin e saj, vërtetoj gjithçka. Migjeni të vështron kryelartë në një bust tipik të realizmit socialist. Krenar, tashmë i mbuluar me një shtresë bore, atij që kalon aty pari, nuk i bën asnjë përshtypje. Epigrami i tij është prishur 'kortezialisht' me një vijë blu në mes. "Qeshu rini qeshu/ Bota asht e jote"/ poshtë emrit të tij është ironia më e madhe në këtë realitet. Fare i braktisur, Migjeni qëndron në shoqërinë e furgonëve të udhëtarëve. E vetë, në pozicionin e dispeçerit historik, shikon personazhet njerëzore që lëvizin përditë. Përbri tij qëndron një dyqan i mbajtur keq dhe në një kënd 90° shtrihet 40 metra më tej, Teatri që mban emrin e tij. 
"Nuk ka iniciativa për Migjenin", të thotë nënkryetari i bashkisë së Shkodrës, Fatlum Nure. "P.sh. komuniteti i mjekëve propozoi një mjek (figurë e nderuar për qytetin) dhe atij iu dha titulli, ndërsa komuniteti i humoristëve propozoi një koleg dhe atij iu dha çmimi". Qesh me një paradoks për një humorist 'Nder i qytetit', që nuk gjente dot një sasi modeste lekësh nga bashkia, për spektaklin e tij. "Në qoftë se nuk do të propozojë dikush, atëherë si mund të bëhet qytetar nderi?! Unë jam me profesion inxhinier dhe problematika rutinore nuk më jep mundësi që të vëzhgoj data apo të kem njohuri për figura", thotë Nure. Për të, indiferenca ndaj Migjenit vjen fillimisht nga komuniteti artistik i Shkodrës. "Gjithsesi, ne jemi duke menduar që monumenti i Migjenit të riparohet dhe po shikojmë një mundësi për një basoreliev që mund të vendoset në murin e Teatrit. Një projekt tjetër është që Migjeni të ketë mundësi që të jetë në mes të lulishtes që do të rikonstruktojmë së shpejti, ku ai të jetë figurë qendrore e këtij kompleksi", thotë Nure. 
"Në rast se nuk e realizojmë këtë, thotë pastaj i revoltuar bashkiaku, atëherë edhe teatrit kryesor të qytetit, t'ia ndërrojnë emrin." Pa shprehje, fytyra e Migjenit, pas ndryshimeve estetike që i janë bërë, të qesëndis. Po, vërtetë, tekefundit ç'i duhen ato në botën tjetër... Dikush nuk di se e ka varrin apo jo. Dikush tjetër të konfuzon për ish-shtëpinë e tij. Dikush tjetër të ngatërron në elementë të tjerë... "Ai është krenaria jonë", të thotë me dinjitet një qytetar, që, si për ndonjë koincidencë të jashtëzakonshme, mban në dorë librin "Migjeni në Pukë". Ky qytet i vogël, ku ai ka kaluar disa kohë, e ka bërë "qytetar nderi" të saj.

____

 

 Shkrimi eshte disa vite mbrapa, dhe fjala nuk eshte per muzeun por per Migjenin e harruar, sepse :

" Ai është quajtur poet revolucionar. Kuptohet gjithmonë nga ata që nuk e kuptojnë. 
Megjithëse ai nuk është poet socialist apo revolucionar, me gjithë revoltën dhe grushtet e shtrënguara, që na tregon ndonjëherë", thotë Elsie. 

E kuptove?

Nuk eshte muze, por teatri i quajtur Migjeni.

Qyteti i lindjes nuk e ka harruar kurre Migjenin !

 

 si i thote presori Melamin Beratit se Shkodra nuk eshte nje qytet eshte nje qyteterim smiley

shkodra ka perenduar me kohe eshte si rrenojat e Rozafes, edhe shkodranet per se mbari jane ter me kohe!!!

O Idriz, te gjitha mund t'i thuash po vetem kete jo! A e njeh sadopak Gjergj Fishten? Po ai eshte poet kombetar more daje qe Migjeni as nuk mund te afrohet tek ai. Qofte si cilesi qofte si sasi dhe ate qe ka dhene ky burre per kombin.

Per gerxhot sllavobolshevike shqipfoles s'ka si te jete poet kombetar, sepse me Lahuten e tij prej bejtexhiu nxit dhune kundra popullit vlla serb.  Kot nuk ja hodhen eshtrat ne lum sllavobolsheviket.   Per ta ai eshte nje agjitator reaksionar agjent i Vatikanit...

A e njeh sadopak Gjergj Fishten... Keshtu me ke peietur Buloooooo ? 

Po te hapet nje teme per Fishten dhe besoj do hapet do shohim e do kendojme se kush e ka lexuar dhe kuptuar me mire.

Tani per tani ti duhet te edukohesh se vargezues ka plot dhe Fishta eshte nje prej tyre ashtu sic jemi dhe une e ti pa qene POETE megjithse mund te botojme libra me poezi  smiley

Merita e tij qendron se i qendroi besnik Kongresit te Manastirit per gjuhen shqioe dhe e vetmja vlere e tij eshte se derdhi ne leter pa ndalese germa shqipe ne forme vargjesh.

Ne se e ke me kete kuptim Kombetar Bujrum e fol.

Ne se e ke qe ta krahasosh si Poet  me Migjenin shko laj qafen me gjith debilet qe ndjekin prapa cdo gje boll te jete :

- Ne dialektin verior se e ka ndrye Kamunizmi

- Boll me fol dikush ne rrol bajraktari se Fishta asht i madh .

Po ke ndonje njohuri mbi fillimet poetike te Fishtes ai eshte SATIRIK . Ne kohen qe mori vendimin ( pa tjeter te gjykuar drejt prej tij ne kohen qe krijoi ) per tu shkeputur nga kjo gjini e Poetikes ai u shndrua ne nje Rapsod te Thjeshte por Cilesor biles .....me te mire se ata te Vucidolit perfaqesuesin e te cileve e kemi sot k/ minister maje krahi smiley

Dhe ne se Fishta te jep kenaqesi pa dyshim kur e lexon kjo nuk eshte ne saje te aftesive poetike se sa nje intuite te mrekullueshme per tu shprehur ne vije LOGJIKE!

Kaq , se nuk eshte teme per tu kapur nga te pakapshem adoleshente e vuvuzele injorante Fishta ! Mos nxit me qen per lehje ne hene i nderua Bulevard ..... leri ne boten e tyre halucinante!

O Idris na thuaj pak, cfare arsyen paten sllavobolsheviket qe e zhvarrosen dhe ja hodhen eshtrat ne Bune?  Ke ndonje nga ato historite e tua fantastiko shkencore qe mund ta shpjegoj kete ndodhi?

Nuk e njeh Fishten ti o Idriz. Ti e njeh aq sa te ka lejuar komunizmi por gjithmone pa i lexuar nje varg, vetem propagande kunder tij ku e quanin shovinist, folklorist nderkohe qe Fishta jo vetem eshte poet kombetar por Homeri i shqiptareve (vleresime qe ja kane bere te tjeret jo une). Poema epike Lahuta e Malsise eshte me e mira ne gjuhen shqipe, duke mos harruar zhanret e tjera qe Fishta ka levruar. Sa per kontributin e tij per kombin pervec komunisteve inatcore nuk ka njeri tjeter qe ja mohon. Ne fakt nuk ke faj ti Idriz, keshtu te ka konstruktuar komunizmi.

 Ne fakt nuk ke faj ti Idriz, keshtu te ka konstruktuar komunizmi.... smiley

Se mos besh ndonje gabim dhe e ve kete shprehje ne parathenien e librit me Poezi qe do botosh se do te te japin  cmimin "leter e cquar per sherbesa pas perdorimit te vait te recinit ne kapsllek  " dhe mjere ne per poetet e rij se ku do i gjejme per ti lexuar smiley

Ama kete Logjike paske ti per poezine ? smiley . Dhe une u mburrem ketyre qe me pyesin "he mos si shkojne punet ke PPU "

Lere lere - u them ( besoj nuk do them me )- ka dale nje kritik poezie i lloit te ri , Bulevard i thone , qe i dhjet numrat cdo gjeje qe eshte sllavobolshevike . Ka qyltyre te larte megjithse nuk ka mbaruar Lice...me yyyyyyyyy ...ne fund smiley

O te marrte purtha shalet me ke mburrem dhe une smiley Me mba dhe si kone prapa  ate adoleshentin e perpjekur qe di shqip e ka mesuar te kritikoje e analizoje poete me sllavobolshevizma . Po leri ore qente te thashe te lehin ne hene !

Mos u be objekt ne injorance se me tyrperove . Te pakten kur merr guximin te thuash ndonje gje qe s'ja ke fare haberin si Poezia , maskoje me fjale te ereta ose ne forme peietjesh si bejne adoleshentet kur s'kuptojne per cfare flitet !

Te pakten ta kam dhene nje shans te gjesh prehje per cilesimin Kombetar per Fishten po me duket nuk e ke kuptuar per cfare behet fjale . Tu duk si sllavobolshevizem kur lexove "Kongresi Manastirit " smiley

Edhe njehere po kesaj rradhe labce : Te lafte nje lak ficke ! smiley

zhanret ... smiley 

O dyfek i plasur ...po ci do llafkat e medha ti more , se duket sikur po u thua admin "ma nxirrni nga PPU  per zhelesh ( zhanresh ) ate Idrisin smiley .

Edhe qe kaperceve nje oqean e erdhe te armiku kapitalisto imperialist e perdor nje nga mjetet e propagandes masive te tij, prap soji i hajduteve te bagetive mercenare nuk te tradheton kurre per dicka tjeter...

Te pakten ta kam dhene nje shans te gjesh prehje per cilesimin Kombetar per Fishten po me duket nuk e ke kuptuar per cfare behet fjale . Tu duk si sllavobolshevizem kur lexove "Kongresi Manastirit " Tongue

 

Ea te bejme nje cik histori te klases se peste, po jo sic ta bente mesuesi komunist ne 1962-shin.  Fishta ishte kryetarit i komisionit qe organizoi debatet dhe saksionoi alfabetin KOMBETAR ne Kongresin e Manastirit, qe perdoret nga te gjithe shqiptaret per te shkruar e kenduar gjuhen e tyre sot e kesaj dite gati 102 vjete me mbrapa.  Ja keshtu dhe ajo puna e cilesimit te Fishtes si kombetar...Kjo nje nga shume arsyet per ta cilesuar si kombetar...

Ik o flij o axhami . Ik flij dhe mundohu te cfaqesh sa me pak se je per tu meshiruar per budallalleqet qe jo vetem i thua po u :

Ben Balle me trimeri e Zgjuaresi , Dije e Kulture"

gjith armiqve o qe ka bota

ti je  shpata qe u rri tek koka  smiley

 Hiq dore nga rroli i Plakut Shukkar ose shume aktiv se te ben me stres qe edhe keshtu si cfaqesh  , nuk eshte se ke nonje drrase mangut po e ke dyshemene FUSHE.

Ti je i ri ketu dhe mbase nuk e di qe shume veta kane provuar te jene te "pare te xhupkuqeve" po e ke kot .E ka zene Polua i nderuar shumnikshi Bulevard dhe jo pa merite ... Ka bere kariere dhe eshte stoik ..pa nerva ..peshk i vertete !

Prandaj ik fli o rrote mulliri . Mos bluaj kot kur s'te ka hambari ! smiley C'te duhet ty me Migjenin e Fishten ? Kane vdekur ata , me kohe , nuk jane anetar te asnje partie as te majtes as te djathtes as pertej se majtes e as pertej se djathtes smiley

Naten e pafsh endrra te bukura !

Jo o plak impotent, une s'jam 60 e kusur vjecar qe te shkoj te fle me pulat e nuk me nevojiten 12 ore gjume ne dite sa per te patur mjaftueshem fuqi sistemi kardiovaskular qe te coj gjak ne tru qe te vi ketu e te derdellis traplleqe mbas traplleqesh. 

Ore une s'e di ca problemi mjeksor te detyron te flasesh per xhupkuqer e te paret e tyre, po une s'po provoj asgje.  Une u kenaqa duke u argetuar me ty.  Kohe per gjume kam plot, por ty s'e di  sa do te kemi gjalle per t'u zbavitur.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).