40 Komente

nje piktor i famshem do ta titullonte:

Ura mbi lumin e tubave dhe kablleve.smiley

apo s'paska dhe larmi ngjyrash.smiley

epoka e rekordeve 3000 vjecare!

ose,

Ujen e ka xan kulcedra n'Trebeshine!

 

like kete me siper

Me duket si nje skene nga versioni shqiptar i filmit "Brazil".

Cfare po bejne gjithe ate njerez aty, se s'po arrij ta kuptoj?

Mos ndoshta jane bere punime te cilat kane cuar nen toke te gjithe kabllot qe vareshin ne ajer dhe tani secili po kerkon kabllin e vete? smiley

"duke kerkuar gjilperen ne kashte"

ja c'jane duke bere Ols

Ose diçka u ka humbur , ose diçka po kerkojne !

nuk e di, po ne nje fare menyre ky grumbull njerezish me sjell ne mendje fotot e famshme te eksodit te shqiptareve mbi anijet ne vitet 90-91. por e fotografuar disi ndryshe.

Tuba kemi, uje s'kemi!

Surprise  Per uje jane mbledhur gjithe ata njerez aty????, zot kush eshte ai njeri qe me thote ne Shqiperi ka plase luksi, kur aty njerezit akoma skane uje....

Keta jane qe te gjithe 007. Po ngrejne nje rrjet gjigand mirimange. Nese do funksiononte ne kete stil  kondrabanda e karburanteve ne 1996-ten, do te ishte me efikase sepse nuk do te binte shume ne sy. Furrnizim direkt nga rubineti i shtepise.Por sanco panco i furnizoi tanket serbe me cisterna, anije etj. Nuk pati mundesi  ti shpetonte satelitit gomari, .......qe e nxorri zbuluar si antiShqiptarin me te madh te te gjitha kohrave 

"Te gjithe tubat rrjedhin" - film shqiptar.

 Ne kerkim te floririt!

Jo peshkallinj. Asnjera nga ato diciturat e mesiperme, nuk eshte. Behet fjale per nje skene migjeniane te ketij Mileniumi te ri. Jane familjare te varfer, burra, gra, femije e pleq qe zhveshin mbetjet e kabllove per te perfituar metal. Aq shume njerez per kaq pak? Eshte koha e luftes per nje pllake buke e nje shishe qumesht per femijet (kokrra e misrit).

Ohh nuk qenka beteja per uje! Ja paskemi futur kot atehere! Aty nga mesi i turmes duket nje cun i vogel me nja dy si bidona ne dore! Mbase nuk jane bidona!!!!!

Pra dicitura eshte: Ne kerkim te "kokrres se misrit"

Jo peshkallinj. Asnjera nga ato diciturat e mesiperme, nuk eshte. Behet fjale per nje skene migjeniane te ketij Mileniumi te ri. Jane familjare te varfer, burra, gra, femije e pleq qe zhveshin mbetjet e kabllove per te perfituar metal. Aq shume njerez per kaq pak? Eshte koha e luftes per nje pllake buke e nje shishe qumesht per femijet (kokrra e misrit).

Nqs. kjo eshte e vertete, le ta shikojne mire kete foto te gjithe ata qe s'e kane idene e nivelit te varferise ne Shqiperi.

Sa ironike duket shprehja e Ciljetes " a do me pish te teren?"  perpara kesaj fotoje mjerimi Salist.

Duhet shume pune per tua gjet telat shqiptareve...

Ah OK! Qenka vecse krize per uje. Thashe cfare ishte.

Gjithcka ne rregull atehere! Alarm i rreme! smiley

o olsi po kujt me ja dhen leket e daj se ti e di si jan Shqiptaret me kto donacionet, kush esht shoqata me e pakorruptuar sipas teje, jo se kam un lek me dhen po kot per kuriozitet

Me vjen mire NJESH qe hodhe biseden ne kete teme, pra ne ate te ndihmes. Ne fakt kur shkrujta me siper per varferine iu drejtohesha te gjithe atyre shqiptareve qe kur flasin per Shqiperine harrojne qe pjesa dermuese e saj jeton nen disa nivele normale mireqenieje.

Persa i perket "Kujt me ja dhene leket..." Nuk mund te flas ne pergjithesi, por persa me perket, une ja jap kontributet e mija Qendres Don Boskos (ne Rrugen Don Bosko ne Tirane).

Kjo qender eshte shume aktive prej vitesh ne Shqiperi ne formimin profesional dhe ne shkollimin e shtresave me ne nevoje te popullates.

Por nuk eshte e thene qe te japim vetem ndihme monetare. Ne mund te kontribuojme edhe vete e te jemi protagoniste te projekteve te ndryshme sociale.

Keta jane malesoret qe kane zaptuar ish keneten e durresit. Kot bejne si te drobitur, se jane 1000 here me mire se nga kane ardhur...

Ata ndoshta jene me mire sec kane ardh, por perseri jane ne varferi te skajshme. Eshte e cuditshem sepse pavarsisht kesaj ,perseri ajo zone voton per bao babin, dhe te hidhen ne fyt nga fanatizmi. Por jeta eshte nje dhe ajo eshte e shtrejnte. Per kete nejriu don ta jetoj te bukur dhe jo ne mjerim.Nuk ka pse te jete dikush tjeter,pas atij 50 vjecarit komunist, qe ti themi ,.."merr jete nga ditet tona". Ata kujtohen te kacafyten dhe te kujtohen qe  ky shtet ua ka me hile, vetem kur u cojne trupat speciale per ti nxjerr me dajak ne rruge te madhe.

Ta thashe pra se pse votojne per bao babin. Se ju ka dhene tapin e kenetes, dhe i ka qit ne drite nga shpellat ku kane pase jetuar... keto te tjerat jane gjera te vogla ne krahasim me ate ndryshim te madh...

Hajt mo te pakten e beri si e beri i ndihmoi ata robt, ne nga jugu vetem duke i share ngelem se per te bere gje v.k., e kam llafin jo se po lavderoj baobabin po po them qe ne e kemi gojen te zen me mut qe ti shajm kto

Puna vullnetare ne "Demokraci" ose sic quhet ndryshe "Shkaterim per te vjedhur"

"United Colors of Benetton" lol

Gërmo Tare gërmo, se ujin e qelbur ke për të gjetur

Edhe "Tregu i lirë" qënka shumë i komplikum me ja gjet fillin...

lumturi mbi ure dhe shprese nen te

Rruzhdije shpejt bidonin se paska ardh' ujti er taj!!!

 VENDE DHE POPUJ...!

Shqipëria në moshën e uoy-tubit.

  Kjo diçiture ndoshta do kishte me shume kuptim per ti dhene kuptim shprehjes"Series of Tubes" perdorur fillimisht nga Ted Stevens (i cili vdiq ne nje aksident ajror para ca ditesh) per te shpjeguar "Internetin" (ne aspektin e neutralitetit te rrjetit). smiley

Punonjesit e lavazhit te makinave gjate orarit te punes.

admine, nxirreni njecike ate: gjeni dicituren, qe kam ne draft une, se nuk po e shtykam dot fare sot

 sa i vonojne dhe keta mo,sikur po te japin vize per jashte shtetit.

eee pune e madhe fort se e vonuan, vetem se s'kisha me cfar ta shtyja sot, e hene, nje dite pas pushimit, nuk me punohet fare

 Shqiperia ne epoken digitale!

Ata duket sikur po vjedhin internet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).