Banorët e Himarës kanë bllokuar aksin kombëtar Vlorë- Sarandë, në zonën e Himarës që prej orës 22:00 të mbrëmjes së djeshme. Një orë pasi një bashkëqytetar i tyre u gjet i vdekur në dalje të Himarës për në drejtim të Vlorës.Viktima Aristotel Guma, 35 vjec ka qenë duke udhëtuar me motorr kur është përplasur nga një makinë tip Audi 3 me ngjyrë gri dhe pa targa.

Bllokohet aksi
Banorët kanë bllokuar me gurë rrugën që prej orës 22:00 të mbrëmjes së të entjes duke mos lejuar lëvizjet e automjeteve në kët aks që lidh gjithë zonën e bregdetit jugor.

Afër vendit ku është gjetur motori banorët kanë vendosur një parullë me germa në greqisht ku kërkojnë drejtësi, pasi sipas tyre vrasja e 35 vjecarit ka qenë e qëllimshme. Ata thonë se nuk do të lejojnë të kalojë asnjë makinë deri në përfundim të varrimit të të riut. Ceremonia është caktuar për në orën 12.00. Bllokimi i aksit ka shkaktuar rradhë të makinave deri në 3 km dhe irritimin e turistëve të cilët janë detyruar të kalojnë natën jashtë, të kthehen mbrapsht ose të lënë makinat dhe të vazhdojnë rrugën në këmbë.
Ngjarja
Nga dëshmitë mësohet vrasja ka zanafillën paraditen e së enjtes kur viktima është konfliktuar me autorët, nga qyteti i Vlorës, pasi 35 vjecari kishte folur greqisht. Sherri ka vazhduar gjatë pasdites, për të degjenuar më pas, ( gjithnjë sipas banorëve) në vrasjen e të riut.

Sipas deshmitarëve makina ka përplasur 35 vjecarin që po udhëtonte me një motor ndaj një shtylle dhe më pas e ka marrë zvarrë motorin disa metra më tutje. Autorët janë larguar nga vendi i ngjarjes dhe kanë hyrë në një rrugë dytësore, ku dhe janë ndaluar nga policia.

Mësohet se në komisariat janë shoqëruar si autorë të ngjarjes tre te rinj nga qyteti i Vlorës. Policia nuk ka dhënë ende një version të saktë të ngjarjes, por thotë se vazhdojnë hetimet.

DESHMITARI
“Rreth orës 21. 00 mësuam se një i ri është aksidentuar. Me një banor tjetër e nxorëm nga motorri për ta dërguar në spital. Rrugës për në spital 35 vjecari kishte vdekur. Kur u kthyem, rreth orës 22.00 gjetëm rrugën të bllokuar nga banorët. Në rrugë ishin dhe gra e fëmijë." - tregon një banor për NEWS24.

Dëshmitari thotë se banorët protestojnë pasi policia nuk mori masa për ti siguruar jetën.
Ai tregon se mes turistëve që kanë kaluar natën në rrugë ishin dhe gra dhe fëmijë si dhe një familje nga Maqedonia. Banorët thonë se nuk do të lirojnë rrugën deri në orën 12.00 kur të bëhet varrimi i të riut” thotë dëshmitari në një intervistë për NEWS24

(s.g/BalkanWeb)

218 Komente

Po mire mer vlla, gjithe ata Shqiptare aty dhe me ja blloku rrugen ca papi te vegjel. Pse nuk i terhoqen zvarre dhe ata. Sillini policet grek ,pa do t'ju ngulim neper shtylla. Ta lumsha o Vlore se gjithmone na e ke zbardh faqen. Po bao babi a eshte ne proteste. E gjithe kjo behet ngaqe kane ate mik shtepie dhe nuk i prek kush :evil:

Ilacet!

 :O :O :O

"Sillini policet grek ,pa do t'ju ngulim neper shtylla. Ta lumsha o Vlore se gjithmone na e ke zbardh faqen."

Ta lumsha o Vlore se gjithmone na e ke zbardh faqen

:O

Shpresoj te mos e kesh pasur seriozisht kete shprehje, ndryshe s'e kuptoj c'ka per te zbardhur faqen nje vrasje!!!

 S'duan leke keta qafirat? Pak se i mbajne cmimet ne kupe te qiellit per dhoma me kushte vari lesht, bejne dhe numra.
Le te gjejne menyra te tjera proteste. Te dalin para rajonit te policise. C'lidhje ka rruga dhe pushuesit qe mezi i presin pushimet e shpenzojne aq shume leke?

Po policia ca ben?

Mësohet se në komisariat janë shoqëruar si autorë të ngjarjes tre te rinj nga qyteti i Vlorës. 

 Ka shume mundesi qe te ndaluarit per vrasjen te mos jene nga Vlora.

Bllokohet sërish rruga nacionale Vlorë-Sarandë
13/08/2010 12:00

Bllokohet sërish rruga nacionale Vlorë-Sarandë

Rruga nacionale Vlorë – Sarandë mbeti  bllokuar që nga ora 22:30 minuta e së enjtes deri në orën 11:30 minuta të së premtes, ndërsa mësohet se vetëm para pak minutash lëvizja në këtë aks po pengohet sërish nga protestuesit nga Himara. Rruga e cila ishte bllokuar per 12 ore, mbeti e zhbllokuar vetem per 40 minuta.

Vargu i automjeteve kapi disa kilometra ne hyrje dhe ne dalje te Himares. Aksi u bllokua nga banoret e kesaj bashkie, te cilet protestuan ne lidhje me aksidentin e qellimshem te ndodhur mbremjen  e se enjtes, kur dy te rinj nga Vlora goditen me automjetin e tyre nje 35-vjecar nga Himara, i cili mbeti i vdekur ne vend. Sipas policise, dy te rinjte dhe viktima Aristotel Guma kishin shkembyer fillimisht fjale ne rruge.

Dhe versioni i banoreve te zones mbetet se per shkak se Guma kishtë folur ne greqisht ata e kane goditur me automjetin e tyre dhe me pas e kane marre zvarre per disa metra. Kete version  mbeshtet edhe policia ne baze te deshmive te marra nga okularet ne ngjarje. Nderkohe qe dy te rinjte e arrestuar ne polici, e kane hedhur poshte kete akuze.

Banoret e Himares ne vendin ku ka ndodhur edhe ngjarja kane vene parrullen: “Drejtesi per aktivistet himariote”.

Mijëra turiste dhe udhetare te tjere kane kaluar naten ne rruge te bllokuar per shkak te kesaj proteste. Disa prej i braktisen automjetet, ose u kthyen prapa.

Policia ndërhyri në mesditë duke zhbllokuar rrugën, por ajo u bllokua sërish nga banorët, në një kohë që po zvillohet ceremonia mortore për 35-vjecarin Gumi.

Top-Channel

Me vjen megjithemend keq per ate rracemutin qe e vrane, po keta grekofonet e Himares kane vite qe kane marre kot. Nuk e kam fare me faktin qe flasin greqisht apo se jane apo jo greke, po ajo arroganca dhe fodulleku i tyre nuk durohet dhe pritej qe do binin ne ndonej hundlesh heret a vone.

Krejt kjo asht ba me qellime  qe te fyhet dhe injorohet shteti.Pasi si qe thuhet i riu paska fole greqisht ,dhe vlonjatet i jane hakmare.Kjo ka qene zenke mes te rinjve qe e mbrojne identitetitn kombetar dhe ndjehen nacionalist ne vendin e tyre.Por shihe ti  tani "ironine" himariotet  bejne preoteste dhe vene barikada  ne rruget kombetare  d.m.th. bllokojne krejt shtetin .Himariotet -minoriteti grek aty-don te tregoje se eshte ne kontrollne Shqiperi.Dhe ata munden dhe bejne cka  duan ata.

Policia duhet te zhbllokoje rrugen ne cdo menyre,sepse nuk mund te mbashe peng nji popull  per nji person,kjo eshte e pakuptimte,policia duhet te reagoje dhe udhetaret te shkojne atje ku duan.Kjo nuk ka ndodhe askund ne bote te bllokohet rruga .Si eshte e munduer kjo ,dhe shteti ti u perkulet ketyre provokimeve politike nga minoriteti .Keta te poshter pa fije turpi e ndjejne vehten greke ne mes te Shqiperise,edhe bejne probleme  te tilla qe as mendja nuk ta mer.

Cer minoriteti grek thu ti mer. Keta jane te gjithe shqiptare bythegrisur, shumica myslimone, qe hiken ne greqi ka 20 vjet dhe tani jane konfuz se cfare jane... Keta dua dru tre here ne dite deri sa ta marrin vesh qe jane shqiptare te shitur per pensione...

Tani fotot e meposhtme tregojne kasapane.. Ju qe kerkoni hapjen e rruges ne fillim duhet te kerkoni prononcimin e shtetit mbi ngjarjen. Se ne rruget e himares, normalisht, nuk mund te hecesh me shpejt se me 40-50, dhe kjo lloj shpejtesi, ne kushtet e nje perplasje aksidentale, nuk mund te sjelle ate qe tregojne fotot me poshte.

 

 C'lidhje kane pushuesit me ngjarjen? Pse nuk bllokojne deren e policise?
Pse nuk bllokojne dyert e shtetit. Pse nuk vijne ne Tirane. S'ia mohoj fare te drejten per te protestuar. Por c'kusur kane pushuesit?

Kent,

qe dje, sot, SHTETI duhet te kish reagu! Shfletova te gjitha faqet e mediave dhe shoh qe ska as edhe nje reagim zyrtar mbi ngjarjen, PSE?

Kane qene jo pak rastet kur njerzit jane mbledh, ne raste te tilla para zyrave te shtetit dhe askush nuk e ka vene ujin ne zjarr sepse larg syrit, larg zemresh dhe koshiences. Nese ka pisllik, kala le te bejne mbi rruge o burr, KALA! Populli te pyesi shtetin se pse ka vendosur te marri pushime ne gusht...

Nese eshte nje sherr banal mes te rinjsh, pse duhet te reagoje politika?

Shteti ne kete rast eshte policia dhe ka reaguar.

Cfare kerkojne keta banore? Sa here qe do te grinden lafaraket e rruges, duhet te reagoje politika ose bllokohen rruget?

nuk është grindje në fakt, është VRASJE.

Sa herë që vritet dikush nuk duhet të reagojë politika/shteti sipas teje?

Për çfarë po ankohesh? Se po pengohen disa njerëz të ngrohin të prapmet në diell, kur dikush është vrarë?

Sa cinikë mer!

 

Ca thua more, ca thua? U vra edhe nje person ne Durres dje. Duhej te ishte bllokuar rruga? Duhej ta kishte parandaluar politika mendjen e nje tipi qe do qe te vrase? Si mund ta parandaloje politika nje vrasje? 

Ankohem per ata kalamaj qe kane fjetur rrugeve mbreme.

  U vra edhe nje person ne Durres dje. 

Po kur vritet nje "grek" eshte ndryshe puna!

_

Politika i shfrytzon keto raste, ne dobi te ceshtjes dhe objektivave te interesuara, Athina ka "reaguar" menjehere, kjo do te thote se gjasme ajo eshte e interesuar per jeten e grekve ne shqiperi! 

Policia duhet te shprehet meshpejet se Athina, kete duhet ta kuptojne shetetaret, se pastaj..fillojne bllokimet e rrugeve, si arixhinjte!

Shfletova te gjitha faqet e mediave dhe shoh qe ska as edhe nje reagim zyrtar mbi ngjarjen, PSE?

Ndoshta sepse jane me pushime dhe kane ngelur te bllokuar ne rruge? smiley

tamam, shko protesto ne polici mor vlla,

Shteti duhet te kishte reagu direkt mbas ngjarjes ( normale dhe vriten njerezit , ka sherre aksidente, te mos e linte  ngjarjen te merrte nota te tjera).PO sikur ata njerez ne makina tu ikte durimi dhe te gjithe bashke te benin nje sherr masiv me banoret qe bllokojne rrugen do ndodhte ndonje kasaphane !!!!

 Mire bejne qe e bllokojne se jeta e njeriut ka me teper rendesi se nje rruge, se nje dite pushim dhe cdo gje tjeter materiale. Megjithate nuk e kuptoj nga artikujt se cfare kerkojne. Kapjen e autoreve? Denimin e tyre? Protestojne ndaj policise qe nuk e parandaloi krimin? Si nuk te sqarojne njehere keta gazetaret tane mer zot.

 Lexoje me kujdes. Banoret do ta mbajne rrugen te bllokuar derisa te behet varrimi.

Kjo, sepse dy te rinj psikopate vrane nje te ri me te cilin u grinden, dhe shteti nuk parandaloi krimin.

Eshte si te bllokoje aeroportin i gjithe Michigani sepse dje ai personi vrau pese njerez me thike, dhe shteti s'mori masa qe ta parandalonte.

C'lidhje ka politika me dy psikopate qe vrasin nje person? Vrasje ndodhin dite per dite. Ata edhe sikur ta kene vrare ngaqe fliste greqisht, qe me logjike, i bie qe i kane thene ata: "Pse flet greqisht." Ai; "Pse ty do te te pyes une." C'je ti, c'jam une dhe grinden e vriten.
Ku eshte politika ne kete mes? Ata dy te rinjte nuk jane perfaqesues te asnje partie politike apo zyrtare shqiptare.

Kjo eshte nje gomarllek, nje arrogance e banoreve qe se ca u duket vetja.

Si nuk te sqarojne njehere keta gazetaret tane mer zot.

Pa justifikuar gazetaret ketu por me sa duket ka nje arsye! Kur vete protestuesit nuk e dine se cfare kerkojne nga do ta dine gazetaret per rrjedhim ti, une .. etj!

Keto llloj protestash jane tipi tym, alla shqiptarce ose alla greke ne kete rast qe perseriten over & over again dhe shume shpejt zhduken si flaka e kashtes pa patur nje qellim dhe pa arritur asgje! Protesta halabakesh te tipit "psh hajde na u vra shoku dhe ne e deshem shume ate! Si ta shprehim dashurine! Le te bejme ca zhurme! Hajde te bllokojme rruges jemi qe jemi te papune ... Dhe pikerisht keta qe e shprehin dashurine per shokun ne kete menyre nuk eshte aspak cudi ti kthejne koburen njeri-tjetrit neser!!!!!

Cfare do te arrihet nga kjo! Asgje! Pervec harxhimit te kohes se tyre, lenien ne rruge per shume kohe te familjeve/pushuesve te pafajshem .. ose me keq demtimin e vetevetes dhe bizneseve te zones sepse njerezit qe kishin planifikuar te shkonin me pushime ne ate zone nuk levizin per ca kohe! ..  me radhe!

Ketu kemi te bejme me nje vrasje/krim qe po hetohet nga policia! Protesta nuk ndryshon asnje gje prandaj nuk eshte ndonje cudi qe nuk ka qellime te shpallura publikisht!!! 

Le te shkojne te protestojne tek komisariati ne Vlore ti shprehin pakenaqesite e tyre, nqse kane!!!!

po te ishte nje nga ata ketu te sqaronte pse po e bllokojn rrugen se spo merret vesh fare

o NJESH - po ketu eshte puna se asnje nuk e sqaron se cfare kerkojne sepse nuk mund te thuhet sepse qellimi eshte shume ordiner!! Ata as vete nuk e dine se cfare kerkojne nga ana politike, nqse ka kerkese politike - I doubt it!!! Edhe me idioti e kupton qe Himara kurre nuk eshte per tu shkeputur Shqiperise dhe te vihet nen qeverisjen greke sic pretendohet nga keta shqiptaret qe ua ka qejfi te quhen greke ne kete moment!!

Vrasja e atij te ndjerit padyshim ishte e panevojshme dhe e denueshme!!! Por edhe kunderpergjigja behet me nje akt tjeter te denueshem si bllokimi i rruges dhe proteste te paligjshmne! Pse ta merr mendja qe ata i jane drejtuar policise per leje per proteste ose kane derguar nje liste me kerkesa organeve shteterore perkatese!!!

Thjesht  ata nuk duan ne Himare as ligjin shqiptar as ligjin grek! Te gjitha keto protesta halabakesh kane per qellim sundimin e paligjshmerise ne Himare (duke perdorur pretekste te ndryshme si keqtrajtimin e monoriteteve psh. vrasjen per shkak te origjines me demek ne kete rast) - psh. qeveria shqiptare nuk do te kete mundesi te shembe ndertimet pa leje, te ktheje pronat/trojet e zaptuara padrejtesisht, te ndaloje trafiqet e ndryshme te paligjshme etj!  Cuditerisht askush nuk i permend keto!!!

Po se mos kemi shtet per njerzit ne. Dje a pardje ne orikum kishin sulmu komisariatin me hunj dhe kishin nxjerr te arrestuarit, sot lene femijet te gdhihen perjasht dhe tere naten e tere diten s'kujtohet njeri te zhbllokoj rrugen. Shyqyr qe kemi shtet per henri çilin dhe ndryshojme ligjin e arsimit sa here i bohet mbare atij.

Luli i vocerr ja ka var ca rendit se po ben gati makiazhin per Bashkine e Tiranes.

Ka nga 1-2 vrasje perdite, jemi bere si Meksika. As nuk ja kemi degju cik zerin.

Sot del gomari i madh me deklarate ne mbledhje qeverie - fluksi i papare turistesh ne Shqiperi, nderkohe qe i mbajne 14 ore rrugen bllokuar 10 greke te qelbur, e lene qindra turiste te flene ne makine. Shtet lecke.

 Sa me fat jane ca mer,mbi 10 here kam kaluar kete muajin e fundit ne Himare,nuk pashe asnje motorr te fliste greqisht.

Nje Grek me pak.....

Po mire nje gje nuk po kuptoj une: Ata "turistet" qe kaluan naten jashte qe ne lajme po thuhet se jane me mijera.... nuk u mblodhen dot bashke dhe ti hidhnin ata greket ne det.....?

Ai tregon se mes turistëve që kanë kaluar natën në rrugë ishin dhe gra dhe fëmijë si dhe një familje nga Maqedonia.

 

 

Kjo eshte e forte hahahahaha.... me keq ju paska ardhur per familjen nga Maqedonia..... gjithmone servilizem per te huaj...... beni sehir grekut beni..... merrini perpara dhe hidhni ne det zagaret cfare ju beni sehir.....

Nje Grek me pak....

 

Diten qe ke ikur ti ne Amerike, shqiperia ka thene: "Nje idiot qe kot harxhonte ajrin me pak."

Kurse une kur ika thashe: Po le pas ca trapa si puna jote.....

Cfare shtet koti.... cfare police koti.... cfare "trimeri" koti e njerezve qe e shprehin vetem ne blogje interneti dhe neper gazeta dhe media.... shikon 5 greke te zgjebosur qe kane vene 5 gure lumi ne mes te rruges dhe nga ana tjeter nje shtet i tere qe ka forcen e ligjit dhe nje popull i tere qe ju ben sehir dhe ka frike te zgjidhe nje problem te tille.....

Varni nga nje gur ne qafe dhe hidhuni me mire ne det...... kot qe rroni o qeveritare, kot qe rroni o police, kot qe rroni o ju njerez qe keni me shume se 12 ore qe rrini nga ana tjeter e atyre gureve ne mes te rruges...... ikni e mbytuni ne det pash te madhin Zot se jeni me te nderuar nese mbyteni vete....

Kent,

Ta kuptoj hallin pasi te kuptoj se ku ngaterrohesh. Per ty Politika eshte shteti, dhe ke nje fare te drejte. Pse.. sepse jemi mesuar me sekuencen e meposhtme: i biri i filanit del me kobure ne brez, bo aksident, kerceno te vrasi tjetrin, "arrestohet" dhe atere kur duhet te funksionoje shteti e ta denoje, ne te vertete funksiono politika dhe e liro, bile e vesh edhe polic.

Shteti duhet te provoje qe ky nuk eshte rast i tille, ku eshte prokuroria qe s'ndihet?! Dhe nese ka eksponente destabilizues mes familjareve te te vrarit, te frymzuar nga shpirti i shenjte, shteti le te merret edhe me ata ashtu sic shteti duhet te dije te merret.

A i arrestoi shteti ata dy persona? A po i heton prokuroria ata dy personat qe kane arrestuar? Kane thene qe te arrestuarit s'e kane goditur per arsye se fliste greqisht, deshmitaret thone qe eshte e kunderta. 24 ore s'jane mbushur nga ngjarja.  Mos duhet vendimi qe tani? 
C'pune ka politika qe te prononcohet per dy psikopate qe vrasin nje person tjeter? Eshte shteti ai qe nderhyn. I kane arrestuar, po pyesin deshmitare. 

E kupton qe banoret nuk kerkojne asgje. Thjesht bllokojne rrugen derisa te varroset personi i vdekur. Kot. As e nderojne, as ngrene nje problem drejt shtetit. Mund te shkojne te ankohen e te protestojne para shume ndertesash shteterore. Nuk e kam te protesta. E kam te menyra se si e bejne.
Banoret le te dalin te protestojne ku te duan, po qene te zot, ta rrezojne Berishen. Mua nder me bejne. Por s'kane pse demtojne pushuesit e s'kane pse bllokojne nje rruge kombetare, sepse s'e kane rrugen e tyre. S'e kane ndertuar ata. Kam paguar dhe une taksa per ate rruge.

Shteti duhej t'i kishte kapur prej leckash e t'i rraste brenda.

qe dje, sot, SHTETI duhet te kish reagu!

 

Ou? Pse arrestimi i dy te rinjve nuk eshte reagim?  Pse ca kerkon ti te bej shteti me?

 Shteti me shtetaret e vet duhet te jete i durueshem,ashtu sic dhe shtetaret jane te durueshem me shtetin e tyre,dhe besoj qe popull me tolerant nuk gjen apo jo.

fale zotit qe shqiptaret respektojne mortin dhe njerezit nuk e kane hapur rrugen me dhune

  Reagimi i shqiptareve eshte plotesisht qytetar dhe i civilizuar.

Reagimi i i munguar i shtetit eshte ne zhbllokimin e rruges nga keta rrjepacuket gjakeprishur.

o administrator,... a mos ben edhe farmacistin ne kohen e lire ti? Flo dhe Ana, ju shoh qe jeni te habitur, por ata bastardet qe kishin zene rrugen....madje edhe ai qe u vra, u be me qindra here qe bejne precedente te ngjashem,si e si  te perdorin situata te tilla per pretendime te tjera. Himara eshte Shqiperi, dhe nese kane Shqiptare perballe duhet ta dijne qe me te duhet te kuptohen ne shqip. Oj edhe marrin leke, dhe te zgjebosur ngrejne bishtin perpjete duke i numeru si dhrami. I esht ngrejt mendja me shkrujt dhe historine, dhe heroin kombetar te Shqiptarve tua paraqesin te huajve si jorgjica jorgjica. Kjo ja ka ngrejt mendjen dhe po i ben me fluturu me pras ne prapanice. Shkaktar i gjithe kesaj eshte nje faqezi me damar te kuq nga alkoli. Eshte ai qe i fryn me pompe edhe pse thyen c'do moment ligjet e ketij vendi. Madje ka edhe vendim gjykate per burg ndaj tij, por perkunder kesaj dridhet e perdridhet perkrah bao babit shekullor. Permenda policet greke, sepse ata kishin kerkuar qe ky rast te hetohej nga oficer grek. Jemi bo han pa porta, ku hyn derri dhe dosa. Deputet e atij vendi te pjerdhur ,hiqen kapadahi dhe bejne arrogantin ndaj te vetmeve servile ne toke, Shqiptarve "humane". Ne vend te pergjigjen perpara popullit te tyre per katastrofen qe u ka zene deren, dhe nga ku nuk gjejne dot vrime te futen kur u vijne zyrtare nderkombetare, shkeputen dhe vijne ne te vetmin vend ku mund te ndihen sigurte. Kjo ngase nuk behemi per me i ngul neper shtylla(e perseris kete). Fajin e kemi vet qe shkojme dhe e lejme lekun tek ata zgjebanjose. Ata duhen me i lene te vdesin per buke,sepse edhe pensionet e grekut nuk do ti marrin me.

po ti, mos punon gje "medium part-time" ?

Duhet te te kthej pergjigje pas gjithe ketij mllefi te derdhur, nderkohe qe nje jete njeriu iku per dhjam qeni?! Joo, s'ia vlen mundimi, s'ke per ta kuptuar kurre.

Zgjidhja me e mire do te kishte qene sikur vendalinjt te kishin arritur ti kapnin vete kriminelet dhe ti hidhnin nga humnera e kalase ne Himaren e vjeter.

Ehh e shikon cfare idesh te cuditshme te vijne ne koke po te ndryshosh sexin dmth nga berber ne barbiere! smiley

Nukedi nesekeqene ndonjehere ne Himare fshat lart ne koder? Aty ku jane gjurmet e nje kalaje dhe disa gjurme kishash te vjetra ndodhet nje humnere shume e bukur por edhe e frikeshme. Nuk edi sa e thelle eshte por jam i sigurte se po te te hedhin apo te te reshqase kemba nuk mberin i gjalle deri poshte; ke ndruar jete rruges ne zbritje.  smiley

Tingellon gremine e frikshme! Me mire nuk po shkoj fare andej se edhe rruga qenka e bllokuar! smiley

Une do nisem njehere neser, tafti bafti... mbase e shoh dhe kete greminen qe thote Figaro.

Me fat Ana. Ja qenka hapur rruga tani! Po afrohet weekend-i!  Shih nuk punojne protestuesit per fundjave!! smiley

U zhbllokua me ne fund.

 lavdi zotit ! se kanë i kokë kta bollanot upupu... mos o zot dhe e ndanin Himarën nga toka dhe e bëjnë ujdhesë .

 

 :smiley

 Ata banore s'e kane rrugen e vet ate rruge kombetare. S'e kane ndertuar ata. Kam paguar edhe une taksa qe ajo rruge te ndertohet, dhe ajo rruge eshte edhe e imja, dhe une e dua rrugen time te lire. Po me taksa paguaj dhe nje shtet qe te arrestoje njerezit qe me vrasin, dhe shteti e ka bere ne kete rast.

Po me taksa paguaj nje shtet qe te kape prej leckash e t'i plase brenda ata qe me bllokojne rrugen sepse ashtu u teket, dhe shteti s'e ka bere.

Nuk jane edhe aq gomere ata qe bllokojne rrugen jo. Ka synime politike per te thene qe minoritaret apo ata qe flasin greqisht persekutohen nga shqiptaret dhe me keq akoma shteti nuk i mbron. E ne fakt e gjitha kjo eshte nje genjeshter e madhe qe i bashkangjiten edhe ithtaret e Rames ketu vetem per propagande politike. Politika nuk reagon sa here ka vrasje ne rruget e Shqiperise. Ndersa shteti ka reaguar, ka arrestuar autoret dhe po hetohet per shkaqet. Cfare kerkojne tjeter ata qe instumentalizohen politikisht dhe dalin e bllokojne rruget? Kerkojne te ndalin investimet e qeverise ne ate zone dhe te presin investimet nga Greqia? Kerkojne te demtojne sezonin turistik?

vallai ti je pallosh komplet. c'hyn rama me ithtaret e vet ne ket muhabet iher?

A u zhbllokua rruga -tani qe po shkruaj.

Tani une kete bllokimin e rruges nuk e kuptoj fare...u be nje vrasje (turp dhe gjynah, po nuk eshte per fat te keq as e para as e fundit), vrasesit, pra autoret e krimit qenkan arrestuar...keta banoret, ku e kane hallin?

Ngushellime.

Atmosfere shume idjote ne Himare. Egziston prej vitesh nje tension qesharak midis shqiptaresh qe flasin shqip dhe shqiptaresh qe flasin greqisht. Nje atmosfere percarese me autoresi te 2-3 elementesh bixare dhe bashkepunetor shtetin dhe politiken qe me pasivitetin, oportunizmin dhe mungesen e tyre vecse promovojne varferine, ndasite, degjenerimin e individit dhe te shoqerise. Ne te gjithe Shqierine. Ne Himare njerezit vriten e priten per arsye pseudo-nacionaliste, diku tjeter per kanalin e ujit, per nje prone te vjedhur, per nje pune te munguar...

Emeruesi i perbashket i te gjithe ketyre, eshte degjenerimi si pasoje e mungeses se shtetit apo akoma me keq i nderhyrjeve te tija te liga e te papergjegjshme.

UPDATE- Disa protestues të Himarës sulmojnë me thikë një operator dhe një gazetare të një mediaje vizive që po filmonin momentet e zhbllokimit të aksit Vlorë-Sarandë.

 

Rreth orës 12:00 operatori Erand Haruni ka qenë duke filmuar ndërkohë që dy persona i kanë kërkuar kamerën. Megjithëse i rrethuar nga policët, personat kanë mundur që ta arrijnë duke e qëlluar me thikë dhe duke I shkaktuar fatmirësisht plagë të lehta. "U sulën dy vetë", rrëfen operatori. "Ishim të rrethuar me policë, por policet thjesht ngushtuan rrethin në mënyrë që banorët të mos afroheshin. Por ata nuk u ndalën dhe arritën të thyenin kamerën dhe mikrofonin. Më pas, një nga policët mori kamerën në mënyrë që banorët të shkonin drejt tij e për t'I shmangur ndaj meje. Duhet të isha larguar më parë, por mendova që do të ishte mirë ta filmoja situatën deri në fund", rrëfeu operatori Haruni.

Personat që sulmuan janë emigrantë në shtetin grek që kthehen gjatë verës. Sipas dëshmive, ata u kanë thënë policëve se kërkojnë mbrojtje nga policia greke dhe jo ajo shqiptare. Ndërkaq aksi rrugor ka mundur të zhbllokohet vetëm për pak kohë, ndërsa banorët e kanë bllokuar sërish atë.

E gjithë kjo situatë është krijuar pasi dje rreth orës 21:00 është gjetur i vdekur shtetasi Aristotel Guma, 36 vjec. Sipas burimeve në vendngjarje mësohet së mbrëmë pesë persona nga Vlora janë grindur me një grup personash nga Himara me të cilëve dhe viktima, për shkaqe ende të panjohura.

Pasi grupet janë ndarë, personat ng Vlora kanë hypur në makinën e tyre, ndërsa viktima në motorcikletë. Në këtë moment personat nga Vlora kanë përplasur motocikletën e 36 vjecarit duke e lënë atë të vdekur. Sipas policisë përplasja ka qenë aksidentale, por banorët e Himarës mendojnë se ka qenë e qëllimshme dhe menjëherë pas kësaj ata kanë bllokuar rrugën duke kërkuar zbardhje e plotë të ngjarjes.
 

Ketu po kemi mungese totale te shtetit.

Apsolutisht eshte e padrejte  qe bejne banoret e kesaj qyteze.Eshte edhe joe moralshme por atyre nuk ju intereson kjo.Ata minotiteti duan vetem ta demtojne Shqiperine dhe kaq!

Rruga nuk guxon te bllokohet nga askush,dhe askush nuk ka te drejte ta bej kete.Policia asht dashte te arij ne vendin e ngjarjes dhe ti regulloj ceshtjet.E jo banoret te dalin dhe  te bejne nje gje te tille.Ku ke pare dhe degjuare nje gje te tille ne perendim.Vrasje ndodhin cdo vend.Por mandej dihet procedura.Krejt i ka fajet  organi i policise qe nuk e zhbllokoi rrugen  me force.Sepse cdo gje i lihet ne duar drejtesise,banoret skane te drejte  me ba nje gja - sepse rruga eshte prone e gjithkujt edhe nuk eshte e fshatit Himare-a kane mend ne krye keta njerez qe e thirin vehten  greke te krisur.

Nuk ka vit qe afer sezonit turistik apo gjate tij ne Himare mos te ndodhin apo stisen incidente, lexoni me poshte: Një incident në dukje i parëndësishëm në orët e para të mëngjesit të djeshëm e ka shndërruar në një vend të pasigurt qytetin e Himarës. Ajo që konfirmohet zyrtarisht nga drejtori i Policisë së Qarkut Vlorë, prefekti i Vlorës dhe kryetari i Bashkisë së Himarës, është se që nga ora 19:30 deri afër mesnatës, posta e Policisë së Himarës ka qenë e rrethuar nga dhjetëra qytetarë të irrituar, të cilët janë përpjekur që të hyjnë me forcë brenda ambienteve të kësaj poste, ndërsa nga ana e policëve ka pasur edhe të shtëna me armë në ajër, për të shpërndarë turmën.

Incidenti

Prefekti i Vlorës, Xhevahir Rexhepi, i cili është informuar në telefon për situatën, tregoi dje për gazetën "Shqip" se trazirat në Himarë kanë ardhur pas ndalimit nga policia lokale të dy të rinjve, të cilët nuk i ishin bindur urdhrit për të ndaluar në një postbllok. Ndërkohë, kryetari i Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano, tha dje se nuk bëhet fjalë për kundërvajtës, por për dy të rinj, që janë provokuar nga policia dhe më pas janë rrahur. "Policët kanë ndaluar dy të rinj, që quhen Erjon Rrapo dhe Manol Zoton. Policët kanë futur diçka brenda makinës dhe pastaj i kanë urdhëruar të rinjtë të futen sërish aty. Por djemtë nuk kanë pranuar të futen, dhe për këtë arsye janë dhunuar", tha në një komunikim telefonik kryebashkiaku i Himarës, duke sqaruar se këtë version të ngjarjes e kanë treguar vetë djemtë e përfshirë në incident. Sipas Bollanos, pasi janë shoqëruar në postën e policisë, Erjon Rrapo dhe Manol Zoto janë rrahur, madje Rrapo ka pësuar edhe frakturë në hundë.

Revolta

Për shkak të incidentit të orëve të para të mëngjesit, Himara është gdhirë e tensionuar. Shumë të rinj janë mbledhur që në mëngjes në kafenetë pranë postës së policisë. Ndërkohë, sipas kryetarit të Bashkisë së Himarës, dy protagonistët e incidentit kanë kërkuar të bëjnë një denoncim për ushtrim dhune, gjë që u është refuzuar nga inspektori i rendit i Himarës. Drejtoria e Policisë së Vlorës ka nisur më pas një grup ekspertësh në Himarë, për të marrë këtë denoncim, ndërkohë që në qytetin e vogël ka shkuar edhe prokurori i Rrethit Vlorë. Por, pikërisht kur ishte marrë denoncimi dhe kishin nisur hetimet për incidentin e një nate më parë, inspektori i rendit dhe një tjetër oficer policie janë sulmuar nga një grup njerëzish, në bulevardin kryesor të qytetit. Ky fakt, i treguar nga dëshmitarët okularë, pranohet edhe nga kryetari i Bashkisë së Himarës, por ky i fundit thotë se kanë qenë vetë policët që kanë provokuar incidentin e dytë.

Cilado qoftë e vërteta për incidentin në bulevard, nga të gjitha burimet saktësohet se pas përleshjes në bulevard, policët kanë vrapuar drejt postës, por pas tyre janë turrur edhe një grup i madh njerëzish, që sipas dëshmitarëve mund të ishin më shumë se 70. Këta persona kanë tentuar të futen edhe brenda ambienteve të postës së policisë, duke i detyruar uniformat blu që të nxjerrin armët dhe të gjuajnë në ajër për të mbajtur larg turmën.

Reagimi

Kryetari i Bashkisë së Himarës tregoi dje se është njoftuar për situatën rreth orës 17:50, pra rreth 20 minuta pas rrethimit të postës. "Unë shkova atje për të qetësuar njerëzit dhe shpejt situata u vu nën kontroll", tha Bollano. Ai shoti se menjëherë kishte telefonuar ministrin e Brendshëm, Bujar Nishani, të cilit i kishte sqaruar situatën, i kishte kërkuar ndihmë për vendosjen e rendit në qytet. "Njësi të forcave speciale janë nisur drejt Himarës për të marrë nën kontroll postën e policisë", tha në orën 22:00 zoti Bollano. Nisja e dy furgonëve me policë drejt Himarës u konfirmua më herët edhe nga prefekti i Vlorës, Xhevahir Rexhepi. Por, përkundër deklarimeve të Bollanos, Rexhepi tha se revolta ishte provokuar nga disa banorë të Himarës. "Janë persona që kërkojnë me çdo kusht të krijojnë precedentë të tillë në Himarë. Nga informacionet që kam, nga turma janë hedhur edhe parulla antikushtetuese si: Poshtë shqiptarët!", tha prefekti.

Ndërkohë, drejtori i Policisë së Vlorës, Vehbi Bushati, tha se dy djemtë që ishin protagonistë të incidenti të orëve të para mëngjesit, kanë qenë edhe organizatorët e sulmit ndaj postës.

Përplasja

Kryebashkiaku

Vasil Bollano

Qytetarët janë revoltuar, pasi policia rrahu dy të rinj dhe pastaj nuk pranoi të merrte denoncimin e tyre për dhunë. Gjithçka është provokuar nga dy oficerë të policisë, të cilët janë edhe autorë të dhunës. Unë shkova shpejt në vendin e ngjarjes dhe nuk kam dëgjuar asnjë thirrje antikushtetuese. Ata njerëz ishin të irrituar dhe kërkonin drejtësi ligjore, asgjë tjetër

Prefekti

Xhevahir Rexhepi

Në Himarë është krijuar një situatë e rëndë, por policia po mundohet të mbajë rendin dhe qetësinë. Atje ka njerëz që duan të krijojnë precedentë si ky, të cilët kanë provokuar policinë dhe kanë marrë guximin të sulmojnë institucionet. Nga sa jam informuar, nga turma që ka rrethuar postën e policisë, janë hedhur parulla antikushtetuese, antikombëtare si për shembull: Poshtë shqiptarët. Policia ka marrë masat që aty të rikthehet qetësia

Janè kohèt e sotme...janè vitet e shkatrrimit....I erdhi radha edhe bashkèjetesès midis njerzve,bashkèjetèsè qè kishte shekuj qè rezistonte nè ato zona...nè pritje tè shkatrrimit tè harmonisè fetare(jemi nè rrugè tè mirè edhe aty)...RROFTè Kombi(me K tè madhe)!!!!!!!!!! p.s. shihni sa bukur thuhet: "..pasi 35-vjeçari kishte folur greqisht"...kanè haruar tè thonè qè autorèt e vrasjes e kanè hedhur poshtè kètè version...

Bashkejetesa midis kujt dhe kujt?

midis popullsisè shqip-folse e asaj grek-folse...ka 20 vjet qè kèrkohet tè minohet me çdo lloj mènyre kjo bashkèjetesè,shembull pèr gjithè botèn dhe evropèn nè veçanti...nga tè dyja krahèt e kufirit..dhe janè nè rrugè "tè mbarè" deri tani...

S'ka kuptim kjo qe thua.  Greqisht ne Shqiperi flasin shume njerez jashte Himares, dhe nuk thot njeri qe keta po bashkejetojne me ata qe nuk flasin greqisht. Eshte si me thene ne Durres bashkejetojne Italisht folesit me jo italisht folesit.

Po ka ndonje gje qe po minohet, eshte identiteti Shqiptar i Himares dhe sovraniteti territorial i RSH-se, por kjo ka te pakten qe nga 1600-tat qe ka filluar dhe eshte i njeanshem nga greket dhe spiromilorat e tyre ne Himare.

 E kisha fjalèn pèr fshatrat e minoritetit grek nè shqipèri dhe marrdhèniet e tyre me fshatrat dhe qytetet shqiptare pranè tyre...dhe ka shumè kuptim e gjithè kjo qè ndodh dhe qè zèrin ja dègjon herè pas here...Uroj vetèm qè njerzit ti rezistojnè sa tè munden e tè mos ju a varin shumè "PATRIOTVE"  tè mèdhenj qè ju fryjnè nè "VESH" herè greqisht e herè shqip...dhe qè marrin guximin tu tregojnè se ç'duhet tè bèjnè me shqiptarin apo grekun e m....!!!

Fshatrat e minoritetit grek gjenden ne pjesen derrmuese te tyre ne Dropull.  Himara nuk eshte as fshat e as qytet minoritaresh grek.

E verteta eshte se ky i doli Pederast dhe ata e kuptuan qe ishte Grek e pastaj ndodhi ajo qe ndodhi.Rofte Vlora Heroike......

mbahe mend po nuk protestuan perseri mot banoret e Himares, por kete rradhe do jete sepse nuk po u shkojne me turiste (vendas dhe te huaj) per pushime ne Himare

Po Guma s'me duket si mbiemer Grek...

Kujdes se mos na nxjerresh dhe Mihal Gramenon grek, se paska mbiemer grek...

gjembi po thoshte "s'me duket si mbiemer grek" une i dhashe nje link qe rezulton qe eshte edhe mbiemer grek, po s'mora gjo persiper te verifikoj kombesine e te ndjerit. E njejta llogjike vlen dhe per Mihalin. Une bile gugllova dhe me "i pakapsmis" se mos m'dilte noi grek po s'doli gjo.

Dakort, edhe une thjesht te sqarova qe edhe pse me mbiemer grek nuk do te thote qe eshte grek.

Faleminderit. Dmth e paska shqiperiar mbiemrin ne Shqiperi ne Guma? Me siguri nga presioni i madh, ndoshta se ka dash te gjeje pune. Nderkohe Shqiptaret qe shkojne ne Greqi e greqizojne emrin per te njejten arsye.

Swed,

Kam folur me "grek" qe kishte mbiemer "gramenidis". I thashe keshtu e ashtu per mihal gramenon. Me nje ndrojtje e nxori me ne fund se ishte arvanit dhe biles familja e tij me prejardhje nga ibrik tepeja.

Vargmalet e Gramozit kane po kete emer qe e kane marre edhe shume shqiptare pergjate atyre zonave.

Tani edhe dicka, se nje mbiemer perdoret edhe ne Greqi s'do te thote gje fare. Greqia ka plot mbiemra, ama plot, me prejardhje arnaute, turke, sllave etj. Po ajo s'verteton perkatesine greke. Gjithashtu duhet ta kesh parasysh se mbiemrat me dy rrokje jane ne shumicen e rasteve karakteristike e mbiemrave shqiptare si ne veri dhe ne jug.

Shqiptaret dhe Greket kane jetuar per shekuj se bashku nen Perandorine Otomane, pa konsideruar ketu shekuj e shekuj te tere perpara saj.

Rrjedhimisht behet nje cike e veshtire ndarja me thike midis "cfare eshte e jona" e "cfare eshte e tyre" (si emrat pershembull, por pse jo edhe gjenetika).

Natyrisht, fiton me i forti, me i fuqishmi, me i zhvilluari. Ai qe ka me teper kohezion. Ai qe ka lidership (qofte edhe medioker). Ai qe di t'i shitet me mire botes.

Le te mos inatosemi me greket e me te vete-deklaruarit si greke. Le t'i kerkojme llogari te ashtequajtures "klasa jone politike".

Jo jo gjerat jane shume ta qarta se kush eshte e jona dhe kush eshte e tyre.  Te qarta nuk jane vetem per ata qe s'duan te shohin.

 

Sa per gjenetiken, grekerit e sotcem jane nje perzierje sllavesh, shqiptaresh, vllehrish, jevgjish, anadollakesh etc etc. qe  e vetmja gje qe i lidh me njeri tjetrin eshte feja e perbashket ortodokse.

Ah Ok, me fal. Ti me siguri duhet te kesh te gjithe titujt shkencore per te arritur ne konkluzione te tilla "kaq te qarta".

Ou, pse vetem ata me tituj shkencore besoke ti? Vetem me ata ben debat? Athere i bie te pyetesh cdo njeri qe komenton ketu ne peshk ne ka titull shkencor apo jo...

Keto jane teorite me koti qe tarshegohen nga koha e monizmit. C'fare kuptimi ka kjo,qe paskan jetu me shekuj. Po normal qe aty do jetojne, sepse nuk jane zarfe qe i shkemben postieri. Po c'fare mendohet me dal nga kjo shprehje? Qe ne duhet te jemi te kenaqur sepse kemi jetuar n fqinjesi te mire? Qe ne duhet tu japim atyre respekt dhe tolerance,sepse ashtu edhe kemi marre prej tyre? A mendon ti qe duhet barazosh njejte nje perpjekje per te vetdijsu Shqiptaret, me nje politike sistematike greke qe ka bere spastrime genocidale ,si dhe aneksim te camerise. Pse mendon qe nje patriot Shqiptar, eshte baraz me nje shovinist grek,qe akoma dhe ne mes te dites me diell deklaron per t'na tkurr akoma me teper. Rrini pash nderin mos na shisni norma dhe pllakate te koehs se monizmit. Gjeja me e mire qe mund te bej c'do shiptar ,eshte qe te pakten tu mesoje femijes gjuhen e nenes per ti shpetu asimilimit,sepse po tmerrohemi keto kohet e emigrantve, ku duhet te hyjne gjysherit ne kurse italishte dhe greqishte ,thjesht per te komuniku me niperit dhe mbesat. Aq e paimagjinushme eshte kjo tek degjon  prinderit me femijet duke fol ne gjuhe te huaj,sa qe e detyron bao babin ne konferencat e shtypit ne kryeministri te japi statistika per bum turistesh te huaj. Nuk po bejme fjale me ja u mesu historine femijve, sepse me kesi reklamash per fqinjesi te mire me greket ,  do te shpelahen fare pastaj

 

Keto jane teorite me koti qe tarshegohen nga koha e monizmit....Mos u bej kaq shume i mencur e kaq shume trim zotrote etnikus skipetari ( fjale me origjine greke )... bullafiq. Mos zur vendin e Bulos!

Ne u themi monarkofashiste greke , qe nuk kane lindur as dje as sot ata burra qe te frikesojne shqiptaret... nga koha e monizmit .  Ju na kini ne gryk te pushkes , ne Ju kemi ne gryk te topit Dhe pas kesaj silogjistet e Greqise vane ne ....gop te etnikus dhe folen per miqsine ne shekuj te sqipetari me greqer .

Kota sa per kulture me qe keni filluar te gjithe te shpalosni dituri te madhe per te gjithe shekujt ...qe nga 1600 ja plas tjetri si pa gje te keq bajgeve smiley .

 Nje qeveri njerzish kopetente do te kishte mbeshtetjen e popullit... ja keshtu na paskeke pat pas shkruajtur jo me larg se dje  etnikus . Dhe nga ajo monistja duhet ta kesh gjetur kete fjale me peshe !

Jane  kushte te tjera e  s'mendoj se ka me vend per te kthyer koken prapa . Injoranca nuk eshte argument. Koha na mesoi c'na mesoi ...A kini sume ti qendroni SOT... me katedrale Greke para Ministrise se Mbrojtjes ( ose Luftes mhakari ) dhe me Janullatos te bekuar nga krye MULLAHU ! Ketu eshte Rodosi ...

O emi ....po qe e paska pat mire per kohen ate vjershen me ljepuj ai ose fundja dhe me iriqer smiley

C'fare (Cfare) kuptimi ka kjo,qe paskan jetu me shekuj.

Jam pergjigjur me siper:

Rrjedhimisht behet nje cike e veshtire ndarja me thike midis "cfare eshte e jona" e "cfare eshte e tyre" (si emrat pershembull, por pse jo edhe gjenetika).

___

A mendon ti qe duhet barazosh njejte nje perpjekje per te vetdijsu Shqiptaret, me nje politike sistematike greke qe ka bere spastrime genocidale ,si dhe aneksim te camerise. Pse mendon qe nje patriot Shqiptar, eshte baraz me nje shovinist grek,qe akoma dhe ne mes te dites me diell deklaron per t'na tkurr akoma me teper.

Me thene te drejten, po te me kishte rene rasti atehere kur torta u nda, natyrisht qe edhe une do te isha perpjekur qe te zgjeroja kufijte e mi deri na maksimumin e mundshem. Vallaj do t'ja kisha lujt fene. Deri ne Stamboll do te kisha shku.

Ne fakt keto pseudo-patriotizmat shqiptare te sotme me duken vetem si nje perpjekje "si kofili pas te vjelave" per te arrit ate qe atehere kur ishte koha nuk patem tru per ta arrit.

Ne nuk kemi qene me paqesore apo me pak shoviniste. Thjesht kemi qene me te paafte, me te pazote per te ndertuar nje shtet te madh qofte persa i perket territoreve, qofte persa i perket popullates.

Ne fakt, eshte kjo logjika jote viktimiste, qe shikon tek te tjeret vecse agresorin, qe mua me duket shume komuniste: "ne jemi nje vend i vogel, i varfer, paqesor e bla, bla, bla...

Ne jemi nje vend qe s'kemi pas ndonjehere nje klase te vertete drejtuese.

Kaq.

Dhe te lutem qetesoje veten nga keto gjoja-patriotizma te vonuara.

Hajde pak na trego me shembuj historike se kur kemi qene shoviniste ndaj grekerve.

C'lidhje ka kjo pyetje me cfare kam shkruajtur une me siper.

Ka shume lidhje, se po na ben bashkefajtore.

vallaj edhe mua shume era bollano po me vjen ky incidenti i protestes dhe i bllokimit te rruges. Me vjen keq per ate djalin qe ka vdekur por kta qe kekrojne drejtesi prej shtetit grek duhen hedhur te gjithe ne burg.

vallaj edhe mua shume era bollano po me vjen ky incidenti i protestes dhe i bllokimit te rruges.

As mos ki dyshime.

Empirikisht e provuar.

Patjeter, qelbet ere bollano ngado

Ndodhi ajo qe ndodhi. Po ky c'pati?:

http://bw.balkanweb.com/shqiperi/2685/vrasja-ne-himare-kryepeshkopi-anastas-thirrje-per-gjakftohtesi-45392.html

A eshte kryetari i Kishes ortodokse ky apo kryetari i Omonias? 

Nqs eshte e vertete qe zenka qe coi deri ne aksident/vrasje filloi per shkak se AG fliste greqisht, shenjat se kjo pune do vinte deri ketu jane te pranishme me kohe. Mjafton ti hedhesh nje sy slloganeve ne shqip/greqisht/anglisht pergjate bregdetit. Nqs kjo vrasje eshte bere me dashje vetem veper atdhetare nuk mund te quhet. Eshte budallallik dhe per me teper eshte krim.

Nqs policia do te ishte profesionale (mesa duket policia paska thene paraprakisht qe nuk ishte vrasje por aksident) ajo do ta kishte autoritetin e duhur per te zhbllokuar rrugen dhe per te kanalizuar me mire protesten. Reagimi i policise eshte i njejte me reagimin e pushtetareve te medhenj: te gjithe bejne sikur pashalleku i Himares eshte autonom dhe te gjithe i falen Bollanos perpara se te ndermarrin cfaredolloj veprimi qe ua kerkon dhe lejon ligji.

Ja ta them une c'pati.  Ky pedofili me kete reagim qe po ben, pa dashje konfirmon faktin qe KOASH eshte agjent greqizimi ne Shqiperi qe i shendrron ata ne greke dhe i ve te vriten me njeri tjetrin.

U zgjuan perseri Spiromillat dhe Zografet.

Nuk e kuptoj arrogancen dhe fodullekun e himarioteve!3 mije felliqesira qe lahen 3 here ne vit jane, dhe duan te bejne ligjin mbi 6 milion shqiptare!Ku eshte pare kjo?

Ndoshta se nuk kane rene ne ndonje hundlesh qe pas Enverit.Une nuk e kam dashur dhe nuk e dua EHoxhen por te pakten himarioteve ja u beri 8 me 2.Por beri gabim qe nuk i zhduku fare si fare dhe si race,te ndertonte ndonje qytet industrial atje te tipit Lac,dhe te sillte njerez nga gjithe Shqiperia dhe keta Spironillat te mos dinin nga te kishin koken.Tani dalin ca felliqesira dhe bllokojne rrugen nacionale sikur kjo te ishte prone e tyre.

Policia i kapi autoret.Ata do te gjykojen dhe do te marrin denimin.

C'duan keta felliqesira qe bllokojne rrugen?Ndoshta ka ardhur koha qe te bien perseri ne ndonje hundlesh dhe ta shohin sa ju vlen lekura.

Thenje shume me vend ,asgje skisha per te shtuar me.Gabimi eshte ba,Nje grup  i vogel u bejne probleme une kisha thene 10 milion shqiptareve.

Nuk e kuptoj arrogancen dhe fodullekun e himarioteve!3000 felliqesira jane dhe duan te bejne ligjin!

Nuk eshte e vertete qe himarjotet jane arrogante apo felliqesira. Une i njoh shume mire himarjotet. Jane thjesht njerez te braktisur nga te gjitha palet (mos kujto se greket-populli i kane me qejf keta pseudo-greket), te udhehequr nga nje BOLE-ano, e qe thjesht kerkojne pakez vemendje.

Imagjino! Te gjithe kujtohen per Himaren vetem gjate gushtit apo kur BOLJA-no organizon ndonje incident.

Sipas llogjikes tate i bie qe cdo fshat ne Shqiperi te beje namin duke bllokuar rruget,cdo dite epr cdo vrasje apo vjedhje, pasi shteti nuk po kujtohet per ta.I bie qe te mos kete asnje dite rruge te lira ne Shqiperi.

Shteti shqiptar me gjithe difektet qe ka eshte kujtuar goxha per himariotet.Mos u nxito ti justifikosh se 3 mije banore jane,nuk jane metropol apo qytet i madh sic e kerkojne vemendjen.3 mije banore qe krijojne probleme cdo vere vetem se kane perkrahjen e Greqise dhe bejne si ai kalamani i vogel qe ka perkrehjen e nje te madhi.

Me 3000 banore nuk mund te kesh vemendjen e nje qyteti me 70 apo 500 mije.

Vlora do te kete me shume vemendje se Himara dhe Tirama me shume se Vlora.Keshtu ka qene dhe do te jete ne cdo vend te botes.

Me vjen keq por kjo eshte e verteta.

 

O Olso, po nje njeri i felliqur qe kur ka lere vetem keshtu mund ti perceptoj te gjithe te tjeret. Po c'merresh me te!

Jane thjesht njerez te braktisur nga te gjitha palet (mos kujto se greket-populli i kane me qejf keta pseudo-greket), te udhehequr nga nje BOLE-ano, e qe thjesht kerkojne pakez vemendje.

Ose je naiv ti olsib, ose une nuk di c'te them tjeter.

U be lemsh edhe kjo teme ketu. C'fare ka ketu per te futur politiken e per te permendur Rama & Co?  Politika ka te beje me ate qe qeveria, ne kete rast policia, te zbatoje ligjin, te hapi rrugen. U krye nje krim banal. Autoret jane ne arrest dhe priten procedura te tjera. Bollano & Co i japin nuanca politike. Shqiptaret hane kokat me njeri -tjetrin. Ca na hiqen si ndjenjaholle te medhenj, ca te tjere shkojne ne ekstrem. 

Sa vrasje ka per dite kudo ne bote. Eshte e dhimbeshme, po me e dhimbeshme ne kete rast eshte te abuzosh me vdekjen e dikujt. Ta kthesh ne politike sic po ben Bollana dhe plehrat e tjera qe sot ne varrimin e tij do e qajne shqip, me kenge vaji ne gjuhen shqipe. Se ata mund te flasin nje greqishte arixhinjsh, por ama kendojne dhe qajne vetem shqip.

Lira, une nuk kam permendur Ramen dhe nuk jam aspak naiv. Ne fakt nuk mohoj se himarjotet instrumentalizohen. Kjo e fundit vlen si pergjigje edhe per ty Solidarnosc kur thua qe:

Sipas llogjikes tate i bie qe cdo fshat ne Shqiperi te beje namin duke bllokuar rruget

Te tjeret nuk e bejne sepse nuk instrumentalizohen, ose sepse nuk jane aq ne periferi nga bariqendra e vendit te tyre dhe nuk terhiqen mjaftueshem (per nje arsye apo per tjetren) nga bariqendrat rrotull.

Olsib ka te drejte ku thote qe ka nje manipulacion. Ky, mendoj qe eshte i gatshem per ta perfituar per cdo rast te mundshem. E rasti me i mundshem eshte kur vijne emigrantet .

Shembulli i bllokimit ose acarimit kolektiv i atyre qe nuk jetojne me ne Himare por vijne me pushime sa edhe tiranasit ne Himare, vjen edhe pak prej majmunllekut qe duan te bejne si athineasit ndaj policise e shtetit grek per vrasjen e te riut nga nje polic. Vercse himariotet e ngrate e harrojne rastin e mpleksen me pas me probleme nacionalizmash, e kjo u shkon me per keq se e kishin menduar. Harrojne kur vlonjatet u bene e gati me makina e i ndaluan ne Dukat.

Me duket se ketu kemi pune rrugacesh se sa patriotesh. Me vjen keq per te vrarin por ne Tirane e qytete te tjera ka sa te duash incidente me vrasje tani ne vere. Shteti vepron kur e kap vrasesin dhe ai denohet sic i takon. Kaq. Protesta nuk sensibilizon askend per te ruajtur jetet e himarioteve. Si do tia benin vlonjatet qe vriten cdo nje jave? Nuk do shkonim fare ne jug nga bregu.

Unë them që t'ju bllokohet rruga edhe nga ana tjetër Himarës!

Une them ti fusin te gjithe ata qe hiqen si greke neper varka dhe ti nisin per korfuz....

Une them qe fene i kane luajtur qelbesires! Bash ja kane bere mire, dhe nuk me dhimbet hic, po hic fare fare fare! Kur nuk ka shtet shqiptar, qe te vere rend sic duhet, kur ky shtet qelbesirash dhe felliqesirash, nuk ve dot autoritet ne nje fshat te vetin, atehere qytetari i thjeshte merr ne dore vete fatin e tij dhe e provon. Ketij felliqesires qe i duket vetja grek, jo zvarre, po kufomen t'ja humbnin e tja linin ta hanin sorrat!!!

EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEeh popull jetim!

   Ngjarje te tilla, jane si mallkime, me te cilat historia, pasi i regjistron ja percjaell kohes per "Bumerang". Keto jane krime te pastra, te cilat  sepaku opinioni  i kulturuar edhe ne mos ndjefte keqardhjen qe i  nevoitet rastit, duhet te ule koken !Ne mos pasçim uxhutin te gatshem, per te thene te miren, qe shpreh keqardhja, eshte rasti  qe ta kursejme llafin e keq! 

  Nuk me vjen mire qe kendoj disa..............

Ndoshta puna ka arritur deri tek vdekja e atij të shkretit, sepse ndoshta mund tu jetë prishur muhabeti i sportit apo tregëtisë së "mallit"... o ndoshta, ata djemtë me audi janë kriminela që kishin vendosur që të vrisnin të parin që t'ju dilte përpara; Problemi është: Përse të instrumentalizohet rasti duke futur greqishten dhe greqinë në mes, si dhe: Përse të bllokojnë rrugën?

"Përse të instrumentalizohet"

 

sigurisht qe do instrumentalizohet..sepse eshte ceshtje jete...nese vrasja ka sfond racist sic thuhet, qe vrasja ka ndodhur per arsye se viktima foli greqisht.....

sepse banoret e himares ndihen te pasigurte per jeten e tyre...dmth. ata do vazhdojne te flasin greqisht, por gjithmone do dali nje i cmendur qe do ti marri jeten per kete arsye??????

ketu qendron edhe thelbi i shqetesimit te tyre qe e ben ceshtjen automatikisht te instrumentalizuar...

por nese jemi shoqeri e emancipuar eshte detyra jone qe tu tregojme himarjoteve qe ne nuk ngacmojme njerezit ne rruge per arsye se flasin nje gjuhe tjeter... tu tregojme se ne jemi te shendetshem si shoqeri, i ndeshkojme raste te tilla si me propagande ashtu dhe me ligje...

 

or ti shok qe mos te keshe dyshime te kota dhe hamendje. Greqisht nuk eshte folur ne Himare sot apo kete behar, por ka me qindra vjet qe flitet. Nuk eshte vrare asnje dhe nuk ka vlonjat qe ta kete problem se ne cfare gjuhe i flitet. Ne Vlora brenda (  tek sheshi i flamurit apo tek porti i Vlores ku eshte ngrit flamuri) degjon cdo dite greqisht,italisht,serbisht,anglisht,gjermanisht apo edhe kinezce.. I bie or ti shok qe ne Vlore u dashka bere kasapan cdo dite.

Kjo per te sqaruar ty por edhe ndonje kush tjeter qe mendon se shoqeria vlonjate/shqiptare nuk eshte e  "shendoshe".. pastaj per ngacmime ne rruge eshte tjeter gje, edhe na shajne nga nje cik por edhe do i shajme nga i cik...  smiley

"pastaj per ngacmime ne rruge eshte tjeter gje, edhe na shajne nga nje cik por edhe do i shajme nga i cik...  smiley"

 

imagjino te ngacmojne e te shajne cdo dite nga njecike....eshte e sigurt qe edhe njeriu me paqesor do marri pushken e do rreagoj....

jeta nuk kalohet ne mizerje....KJO ESHTE DILEMA KULTURES...

dakord o shok, e kuptoj shqetsimin tend. Ne boten ideale te gjithe njerezit jane me edukate dhe e respektojne njeri tjetrin! Por fatkeqesiht nuk eshte kshu disa here, ca shahen se jane tifoza me ekipe futbolli te ndryshme, ca shahen se kane ngjyre lekure te ndryshme, ca shahen se s'kane lek, ndersa ca te tjere se kane shume leke.... Eshte debat i gjate mund te rrime ketu gjithe naten..

Edhe une ketu ku jam shahem ( rralle, por shahem ama) dhe e vendos veten para dy alternativash - 1) te marre pushken e ta vras ate qe me shau  2) ti fus nje fuck off ( varet nga situata nganjehere me ze te larte edhe nga njehere me vete)  ose s'pergjigjem fare dhe vazhdoj jeten une...

Jeta vertet nuk kalohet ne mizerje, prandaj te keshilloj mos rri afer apo tu japesh rendesi mizerjeve qe te bihen ti takosh gjate dites.. Keshilla me e mire dhe me e kulturuara.. Ndryshe do merresh me idiotizma te tilla, kur nje i ri humb jeten ne menyre tragjike dhe fshataret e tij e perdorin per ngritje pensionesh apo medalje trimerie!!!

 

E more vesh ti se cfare dinte policia nga ngjarja? E more vesh ti se kush ishin deshmitaret? Qe te gjitha te njejta qelbesira dhe felliqesira me ate ndyresiren qe bene pleh ata.

Eshte njerezore dhe njerezillek te tregosh dhimbshuri per viktimat apo ata qe humbasin; vetem se, deri tani, askush nuk di asnje gje; ABSOLUTISHT ASNJE GJE se cfare ka ndodhur ne te vertete. Gjithshka dini, jane llafet e langonjve te tjere te Bollanos dhe Himares qe i eshte varur Vlores si tumor ne qafe.

Plus, opinioni i kulturuar, nuk merr zjarr nga deshmitare "okulare" qe kerkojne ushtare greke aty, qe sfidojne ate shtet morracak dhe te felliqur aq haptaz... nje opinion i tille, helmohet shume kollaj... prandaj doni t'i bini borise, bjerini pak me vone; te dale njehere edhe ajo qe kane pare e degjuar ata cunat tane aty; te dale deshmia e tyre. Ata e kane kryer vepren, ata jane te vetmit qe mund te tregojne PSE, cfare i shtyu. Pastaj ecni e na nxirrni fleterrufete, apo fletelavderimet.

U be c'u be, nje shqiptar bukeshkale qe deklarohet grek per ca kacidhe qe i japin plehrat e greqise, nuk me dhimbet fare!

Ndodhi ajo qe ndodhi. Po ky c'pati?:

 

Po si mos te flase ky ?! Ai duhet te flase patjeter se eshte shefi i Grekerve te Skiperise, se nuk mund te jete shef i grekerve ketu Dulja, ish-perkethyesi i tij. Janulla duhet lexuar gjithnje me kujdes se eshte bishtperdredhur s'flet asnjehere qarte e drejte.

Ne kete rast me daljen e cuditshme te tij dhe me mesazhin per qetesi po thote qe:

Shqiptare Mos e kruani shume me Himaren lereni te qete ate, se eshte nje ceshtje qe na perket neve grekve e jo juve, dhe une vete qe jam shefi kryesor i grekeve ketu e nxjerr koken nga paanesia ku ndodhem, dhe merrem vete me kete ceshtje. Dhe sic e dini jam zgjatimi dhe pjesa ne te njejten kohe e Athines ne Shqiperi, ndaj nqs dal ne fushe te mejdanit dmth qe Athina del ne shesh te mejdanit ndaj kujdes, larg duart nga Himara.

Eh Anastas Anastas t'engsha zemren sa i mire e sa patriot qe je per vendin tend. Vazhdo vazhdo plako se perballe ke gjet skllever e ben me ta c'te te doje e bardhebluja zemer. Hajt mbase vdes sa me shpejt do zoti se shume jetegjate paske qene

 

Athina: Ngjarja në Himarë cënon raportet
13/08/2010 18:50

 Ngjarja në Himarë cënon raportetNgjarja e Himarës ka sjellë reagime të ashpra të Ministrisë së Jashtme greke, si dhe në rradhët e partive të opozitës greke. (UPDATE)

Sipas një njoftimi për shtyp, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme greke, Grigoris Delavekuras, shprehu shqetësimin e Athinës lidhur me vrasjen e një të riu në Himarë.

“Familjarëve të 35 vjecarit Aristotel Guma i shprehim ngushëllimet tona të sinqerta. Ngjarje të papranueshme si këto kërcënojnë ndezje të akteve të dhunës etnike midis grekëve dhe shqiptarëve, me rezultate të pakontrollueshme të cilat pa dyshim do të dëmtojnë edhe marrëdhëniet dypaleshe”, ka deklaruar Delavekuras.

Sipas tij, fakti që autorët kishin synime të qarta etnike ndaj viktimës ngjallin shqetësime të dukshme në radhët e minoritetit grek që jeton në Shqipëri.

“Ngjarje si këto duhet të dënohen prej të gjithë spektrit politik në Shqipëri. I kërkojmë qeverisë shqiptare të zbardhë plotësisht ngjarjen dhe të zhvillojë një proces të drejtë dhe të shpejtë, me qëllim rritjen e ndjenjës së sigurisë në komunitetin e minoritarëve grekë që jetojnë në Shqipëri”, thuhet në njoftim.

“Kërkojmë prej autoriteteve të Tiranës të zbatojnë detyrimet që rrjedhin prej konventave ndërkombëtare për minoritetet dhe njëkohësisht të plotësojë kriteret e premtuara prej saj lidhur me minoritetet. I kërkuam ambasadës tonë në Tiranë të jetë prezente gjatë gjithë procesit”, kërkohet në të.

Reagime erdhën edhe nga partitë e opozitës. Përgjegjësi i sektorit të politikës së jashtme të Demokracisë së Re, Dhimitris Avramopullos, u shpreh i shqetësuar lidhur me ngjarjen dhe kërkoi dërgimin e menjëhershëm të autorëve përpara drejtësisë.

Ndërsa zëdhënësi i partisë së ekstremit të djathtë, LAOS, Kostas Aivaliotis, kërkoi reagime të ashpra të Athinës dhe rishikimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Avash o de la curva se 7 te nxehta me shpetuan sa e lexova kete indinjaten tuaj me rezultate te pakontrolloueshme.

Se mos po beni ndonje kenge tjeter per zorret tona, aman.

Po shpresoj qe keta tanet ta injorojne kete letren tuaj po se besoj te rrine keta pa lepire ndonje b..th.

Keta tanet? ja ku ta them une para se te dale lajmi...

kane per te kerkuar te falur, dhe jo te falur, po si putanat me te lira... kane per te lepire bythe greku kesaj rradhe, ke per ta pare ti. Kane per te dale te gjithe, i pari dobici i Beogradit ndjekur nga karrabhutt'hannna koketrrashe e crna vodes, dhe gjithe langonjte qafleshe, te pakrehur e te palare qe u shkojne nga prapa... kane per ta denuar ate akt, sa do e kete zili Kisha Katolike denimin per 1000 vjet te aktit te kryqezimit te krishtit. Keta bile kane per te shkuar dhe per homazhe aty; ja ke per ta pare; aq kurrva jane! Aq popull jetim jemi.

Reagimi i Janullatos eshte nje skandal. Shkaqet e kesaj ngjarje akoma nuk jane zbardhur nga policia por edhe sikur te jete i vertete shkaku i ngaterreses per pune gjuhe, kreu i kishes ortodokse te Shqiperise nuk ka pse reagon fare. Ketu kemi te bejme me nje incident per arsye etnike e nacionale jo fetare. Cfare kerkon kreu i nje komuniteti fetar te Shqiperise qe reagon per te tilla ngjarje?

Ku e di ti qe eshte per aresye etnike?

Si nuk doli nje politikan shqiptar tu tregoje vendin ketyre plehrave greke.

Greket jane te fundit ne europe per gjithcka, kane muaj te tere qe po u lepijne b.then gjermanit dhe amerikanit se vendi ka shkuar per lesh..

Me shqiperine shesin pordhe.

 

di gje njeri cfare u be me ata policet qe po dhunonin dy shqiptare ne rajon te policise? u denuan apo vetem i pushuan nga puna? apo u dhane nanje medalje ne fund te vitit?

 Une jam shume dakort qe te vrasim cdo himariot qe flet greqisht ne Shqiperi, per sa kohe qe pranojme qe te vritet ne vend edhe cdo shqiptar qe flet shqip ne Greqi. 

 

 Ne si shtet kemi nje problem te madh,nuk kemi shtet ADAP qe tju hyje ne dru ketyre minoritareve e ti rrahi deri sa te bjere shi,po ky shtet po nuk ju preken interesat e veta personale nuk e rruan fare,po me Hamallajn cpaten xhanem.

Kronologjia e ngjarjeve:

 1. Disa te rinj grinden per arsye banale (po po banale, edhe sikur shkaku te jete e folura greqisht)
 2. Banoret e Himares mblidhen "spontanisht" dhe bllokojne rrugen.
 3. Hiresia e tij shfaqet si me magji dhe kerkon "qetesi"
 4. Politika ne greqi reagon ashper.

nuk eshte e veshtire te kuptohet qe politizimi i ceshtjes eshte te pakten i dyshimte, per te mos thene qe ndiqet artificialisht per qellime te caktuara. Me e pakta, qeveria greke e arshivon si shkelje e te drejtave te "pakicave greke", por qe mund te vazhdoje me ndonje marrje license per ca vareza greke apo per ndonje cop det apo.....

Sic e do zakoni ,s'pari ngushellime per familjaret e viktimes.

Me sa mora vesh,turma e minoritareve kerkonte policet e nje shteti fqinje,te nje shteti me flamurin bardhe e blu.

E dhashte Zoti qe kerkesa e tyre te  plotesohet sa ma pare.Ja ku i keni 

http://www.youtube.com/watch?v=pHpkYJJ5Grg&feature=related

 

 

 

Shume peshq "patriote" na u nervozokan se himariotet na flasin greqisht. E para ajo eshte nje gjuhe familjare (apo gjuha e nenes) qe thone se ngjan me greqishten e vjeter, dhe e dyta ata gjithmone kete gjuhe kane folur den baba den, biles edhe ne kohe te Dulles. Kjo eshte njesoj si tju lincojne juve atje ne amerike apo ne gop te nones ku ndodheni pse flisni shqip. Po ju nuk jeni njerez por barbar! 

Tani, le t'i lejme fjalet jo te hijshme se sa tensionojne kot debatin.

Per mua personalisht (po jo vetem per mua) Himarjotet e te gjithe banoret e tjere te bregut te Jonit jane te zbritur nga malesite e Kurveleshit. Jane egzaktesisht e njejta gje. Vete Bolano eshte nga Progonati.

Tani, normal, duke qene se kishin Greqine me afer, te izoluar prej maleve nga pjesa tjeter e vendit (qe meqe ra fjala udhehiqej nga Otomanet) ata u shkolluan dhe ishin me teper ne kontakt me kulturen greke ose ndoshta ate veneciane, mqs. behet fjale per Korfuzin me te cilen kishin nderveprim fale detit. Per te mos fole per fene.

Greke autentike ne Shqiperi jane vetem Dropullinjte dhe disa komunitete te lashta ne lagunes e Nartes. Dhe keta jane shume te qete e te integruar. Gjithcka tjeter eshte jo e vertete.

Pra eshte shume e rendesishme qe shqiptaret shqip-foles te kuptojne me qetesi dhe pa shume eksese se perse himarjotet (e jo vetem ata) flasin greqisht dhe te mos tregohen jo te matur e t'i konsiderojne keta si greke.

Pastaj persa i perket ketyre budalliqeve te 20 viteve te fundit, duhet t'i kerkojme llogari vetem Birishes dhe Nanos - La creme de la creme qe komunizmi na la ne trashgimi si klase drejtuese.

La creme de la creme qe komunizmi na la ne trashgimi si klase drejtuese;;;

Komunizmi nuk la trashegimi . Po te ishte per trashegimine  "komuniste " Bolanua me Barbierin do ishin " duke mbushur formalitetet " ne posten e Policise se Himares  nga police Greke te vertete me origjine fare e fis Greke , per mbjellje te percarjes midis popullit shqiptar . Vetem se ata Police nuk do ishin nga GREQIA smiley

Dhe shume fjale te bukura e mend me thase si ne kete kohe , nuk kishte , po mut nuk  hante njeri me minoritettet apo me krahinalizma .

 Si ata Serbet agjente te trefishte qe punonin ne Beograd ne llogari ne Enverit per ceshtjen e Kombit Shqiptar! loooooooooool

a mujtesh me e shtjellu se cfare doje me thaNne ?  Per pak do kisha shkru ......pervoje te madhe paske o burre . Dhe do ta mbaroja me loooooooloooo . Po ngurova nga qe nuk te kuptova mire se cfare doje te thoje z. 22 -sh .

Me duket se osht tu fol ne gjuhen greke, se ene une nuk po e kuptoj!  smiley

 Mr. Voice of Experience, isha tuse kom pershtypjen qe ju idealizoni politiken e E. Hoxhes  ne komentet qe i shkruani.

Keto tregimet fantastikoshkencore te Vorioepirit a ku di une jave rezultatet e trashegimise komuniste dhe eshte gabim te aludohen si pozitive ne Shqiperine e 2010 ne asnje kontekst.

Mendim i imi sidoqofte.

Pershendetje

- z. 23-sh !

 

isha tuse ...

 Mr 22-sh . Une prap s'jam tue te kuptisur  tye , megjithse ashtu si mendimi edhe te shkruarat jane te tuat .

A mujtesh me fole shqip ne 2010 ose po nuk mujte ... ani s'ka gja . Tanet jemi smiley

Sa per dijeni , ne te tilla raste Enver Hoxha nuk dinte politike . Po ta zgjasje edhe ca  te conte ke te shumtit . Ke ai me motor . A me kuptise or shoq ?

 jo mfal, nuk te kuptoj shume fjale, as sarkazmen tuaj!

Ju pershendes,

Idriz, te kuptoj cfare do te thuash, por ne fund te dites vjen radha per te shkruajtur rezultatet dhe persa i perket asaj qe permenda me siper rezultati i thjesht e i thate eshte:

1 - Regjimi ra.

2 - Lideri i te djathtes u be Berisha. Lideri i te majtes u be Nano.

 

Pjesa tjeter... eshte cfare kemi jetuar keto 20 vjet.

smiley

Ok olso! Isha mrene te te kuptuarit pa asnje ekuivok . Po mu desh me cfrytezu kete "thenie" ne menyre spekulative sepse me siper dikush edhe ka "lehur" .

Jam i bindur PLOTESISHT qe politikat e " te dy te leneve nga komunizmi " nuk kane asgje te perbashket me Kulturen e trasheguar te drejtimit te Shtetit nga shqiptaret .

nuk do te cuditesha aspak nqs do te dilte se ata " trimat nacionaliste vlonjate " kane qene po aq viktima sa Guma. Dmth ngjarja eshte nje komplot.

Nqs ju kujtohet incidenti me ata 2 palikaret himarjote qe i paskesh dhunuar policia do t'ju tregoj nje deshmi nga ajo ngjarje.

Njeri prej tyre i tregonte nje mikut tim himarjot se si e kishin provokuar shefin e policise ne Himare nje fare Adriatik nga veriu i Shqiperise.

Adriatiku dinte greqisht dhe keta gjate nje kontrolli rutine dokumentash ne nje postbllok ku ishte dhe ai e kishin share ne greqisht. Kur ai kishte reaguar me fjale dikush nga keta e kishte shtyre dhe pastaj policet kishin reaguar ashtu si reagon policia ne raste te tilla. Aty " magjikisht" qene gjendur menjehere disa deshmitare qe mbeshtesnin versionin e 2 palikareve.

Une kam patur shume miq ne himare dhe momentalisht kam pak.

Arsyeja: I bej dalje kujtdo qe e nis komunikimin me mua me shprehjen ju shqiptaret.....

Ajo per te cilen me vjen shume keq, eshte fryma shpesh e semure nacionaliste e debatit ketu ne peshk dhe jo vetem. Ne nuk jemi apriori me te mire se greket dhe anasjelltas. Ceshtja eshte tek respektimi i ligjit dhe nje shtet dinjitoz i heq breket nga koka cdo biri mamaje te bukur qe per cfaredolloj arsyeje bllokon rrugen, sulmon institucionet apo kryen veprime qe cenojne apo tentojne te cenojne integritetin territorial te vendit.

Himariotet dhe jo vetem ata por kryesisht ata kane marre vertet per kot. Cuditerisht duke u hequr si greke ata tregojne vetem anen me te keqe te karakterit shqiptar ne shekuj: Mercenarizmin.

Per ca evro ne muaj " per kot" jane gati qe ne nje moment te caktuar te bejne kamikazin.

 

p.s Po hedh ne ajer nje teori komploti: Qarkullojne zera se Kines i intereson gjeopolitikisht te kete nje minoritet kinez ne europe. Te njejtet zera thone se qeveria greke eshte ne tratativa me ate kineze per t'i shitur himarjotet. Ngjarja e fundit eshte thjesht  nje reklame per te rritur pazarin.

Jasas qirjenj

 

Nje shpreje popullore thote se nje qen leh aty ku ha siduket disa himariot qe han buke ne athine,se Tirana nuk i ushqen dot siduket, fiilojne dhe luajne rolin e qenit simbas instiktit te ngrenjes.

Une mesa di Himarjotet ne pegjithsi nuk jane mburrur qe jane grek, dhe nuk e kane pranuar ti quajne greke, ndoshta teoria e rishikimit te "historise se re" koheve te fundit i kane bere te ndryshojne sjelljen, por ata nuk jane te vetmit!

Une mesa di Himarjotet ne pegjithsi nuk jane mburrur qe jane grek, dhe nuk e kane pranuar ti quajne greke,

Shume e vertete! Himarjotet kane nje sens identiteti te theksuar (himarjot) dhe nje krenari per origjinen e tyre... si cdo lab tjeter. smiley

Himara si qender e banuar ashtu si cdo fshat i Bregut origjinene ka ne shpate te majmalit .

Eshte politika e Partise se Punes qe ju dha atyre njerezve Sigurine , Mirqenien prane detit etj etj qe i zbriti ata poshte .

Jane investimet e shkelqyera si per cdo fshat ne infrastrukture per nje mirjetese .

Jane politka e jashtezakoneshme per te bashkejetuar edhe me ato pakica qe e ruanin denjesisht etnine e tyre pa u perkedhelur.

Jane nje mije e nje arsye te te qenit  REALISHt Qytetar me te drejta te Barabarta ne Republiken e Vertete te Shqiperise qe bente krenar cdo Himariot si cdo fshatar anekend Shqiperise

Sot lehjet , paaftesia e shoqeruar me bythlepirjen , servilizmmin e nenshtrimin, paaftesine e injorancen ne krye , cdo rast me se normal te ndodhur ne cdo cep te Botes si ky i kesaj rradhe , e fryn dhe e ben sikur ....kushedicfare ka ndodhur duke hedhur balte mbi nacionalitete te ndryshme.
Larg nga felliqesite !

Eshte politika e Partise se Punes qe ju dha atyre njerezve Sigurine , Mirqenien prane detit etj etj qe i zbriti ata poshte .

Nuk e di se cfare politikash ri-popullimi ka zhvilluar regjimi, por Himara ka qene e populluar qe para LIIB.

Ndoshta Bollano eshte pikerisht nje nga keta te ardhur te fundit, megjithese nuk jam i sigurt per kete, pasi mbaj mend (si neper mjegull) disa histori me gjyshin (apo stergjyshin) e Bollanos ne Himare.

Duhet thene ama, qe te ardhurit, jane gjithmone me te zellshem.

Sdq. Kurveleshi eshte aq afer me bregun saqe eshte mese e natyrshme qe disa prej tyre kerkuan dalje ne det. Deti eshte burim ushqimi.

Eshte domethenese ama qe vendbanimet (origjinale, te hershme) jane gjithmone te distancuara nga deti, qofte ne Himare, qofte ne Dhermi.

Shuemt e ngjashem me sardet jane shqiptaret e ketyre zonave.

Ne fakt ne Sardenje jam ndjere gjithmone si ne shtepine time.

si nuk mesuat njehere mer ju...po thuj xakes ate qe do me lexu o vlla:
rrofte PPSH!

s'ka me u bo qameti

smiley

Une besoj se Xakja nuk eshte vetem "Rrofte PPSH". Cdo njeri eshte nje bagazh i madh informacionesh, historishe, kenveshtrimesh, etj, etj...

Le t'ja anashkalojme Xakes kete pasionin e tij ndaj asaj qe ishte (sepse edhe ai ka arsyet e veta) e le te shohim gjerat e tjera qe mund te na sherbejne. smiley

E cfare te bej policia e shteti kur po keta qe ketu ulurijne perse nuk nderhyri polica diku tjeter ne te njeten situate kane ulurire kunder policise. Nuk them se nuk ka faj shteti apo policia sepse ulurimat tuaja ne keto temat e tjera me poshte nuk duhet te jene arsye per policine dhe shtetin te mos veproje, por te pakten ju qe ulurine ketu te kujtoni pak uluriamt tuaja ketu poshte dhe te mendoni pasojat para se hidhen kunder policise :

 Kamëz, policia prish vendqëndrimin e G99 | Peshku pa ujë

Greva e opozitës: një deputete në spital, policia rrethon çadrat ...

Peshku pa uje » Policia dhunon aktivistët e “Mjaft”

Peshku pa uje » A ka ndonjëherë të drejtë kjo e shkreta polici?

Mosbindja civile në Vlorë në veprim

Protesta e PS-së, dhunë në Korcë | Peshku pa ujë

Ambientalistët e Vlorës, biznesmenë ndotës

Pas protestës, 15 kamionë me plehra

Banorët e Kamzës bllokojnë rrugën kombëtare

Bulqizë, minatorët hyjnë në grevë urie

Në Jalën e rrafshuar pas aksionit të Policisë ...

Prishja e ndërtimeve pa leje, dhunë dhe molotovë në Hamallaj ...

etj etj etj

Olsi , ne se e njeh ate zone do te rekomandoj ta fillosh meditimin ( i pa ndikuar ) nga fshati Qeparo. Por nga fshati i Origjines per te kuptuar cfare ka ndodhe me Bregun e me ato qe ke ndegjuar.

Historikisht takimi me te "ardhurit " prej Detit gojdhana popullore ja  dedikon  Qeparotesve . Pas pytjes se te ardhurit :

Dua te takoj Kapedanin ...ai ka marre pergjigjen

Fol! Ketu te gjithe jane kapedane smiley

Per te mos u zgjatur me tej me Kalane e Borshit etj etj . Himara eshte PJESE e Kapedaneve . Nevoja per tregeti nepermjet Detit  e asaj zone ( eh sikuret  te kapshem e te pakapshem  smileye imagjinojne ne kohe SIKUR ka pase BULEVARDE ) do te detyronte edhe ty te mesoje dialektin Sardenjas pa qene i tille .

Absolutisht nuk eshte ndjekur nje politike ripopullimi sepse nuk njihte nga ato metoda barbare ai shtet. Perjashtuar transferimeve  e levizjeve te Kuadrove e patjeter Martesave ! .... Me tej zgjerohesh vete  besoj!

Popujt ne kontakt me Detin jane te vecorishem dhe shume te ngjashem ne teritorin e Mediteraneas ! Mos u merr me kllufe ...dmth me ata te administrates se Tirane smiley se pastaj merr rrolin e atij mikut smiley

Idriz, bregu (ne pergjithesi) dhe Himara (ne vecanti) kane qene nje lloj "metropoli" (porti) per te gjithe Laberine. Nje lloj rrugedaljeje drejt perendimit. Keta sillnin nga viset e brendshme malore, produkte blektorale dhe merrnin si shkembim produkte si vaji, rroba, apo edhe thjesht para.

Jam shume dakord me ato qe shkruan.

Ata te Borshit pershembull, ne ndryshim nga himarjotet ndjehen edhe sot e kesaj dite shume leber. Ndersa himarjotet kane zhvilluar nje lloj identiteti te tyre. Jane tip "pirate deti" le te themi. Dembele sa me s'ka. E pranojne edhe vete kete.

Jane kapedane, as diskutohet. Aq e vertete eshte kjo sa qe edhe kur Ali Pash tepelensi ndertoi kalane (piken e vezhgimit dhe te kontrollit) te Vasiliqise, perdori grate dhe jo burrat e Himares, si force pune.

 

Nejse... persa i perket Sardenjes... nuk eshte thjesht ceshtje Mesdheu. Po te shikosh distancat gjenetike, Sardet, Shqiptaret (e Jugut) dhe Greket jane shume te afert me njeri-tjetrin.

Une mendoj se Sardenja eshte populluar nga popullesi malesore qe emigruan drejt perendimit pas pushtimit otoman.

Imagjino! Pjata me e famshme ne guzhinen Sarde eshte "porceddu". Nje lloj salciceje mish derri. Kjo, edhe per zonat bregdetare te Sardenjes.

Peshkun e kane... keshtu si dicka te dores se dyte...

Ols

Me nje kulture  ushtarake e trajtim te tille ne ORIGJINE te vendbanimeve do te ishe ne gjendje te ndertoje trekendeshin qe lidh Vloren , neper rrugekalimin e Kucit -Borsh -Himar .

Do vije re ca pako gjera sugjestionuese megjithse jo shume Demokratikase e te kapshme per sot .

Sado i bredhur te jesh se dukesh qe llafos me njofka , une nuk mba pergjegjesi per lyrshmerimne e Niqeve , prandaj te drejtohem here si Olsi here si ...pa ditur dhe pa patur deshire te dij se kush eshte prapa nikut

Me intereson se si shprehet dhe si e tjer llafin tjetri . Dmth c'pate qe hyre per ripopullimet  kur e njihke disi zonen dhe jo vetem disi ?

Po te vec ne anet tona shpesh degjon nje shprehje si kercenim ose mallkim 

Vafsh ne strahna ... smileyEshte nje emer ishulli guror ne Jon , duket nga CIKA , ku thone se ka patur vetem  gjarperij shume helmues dhe asnjehere nuk ka qene i banuar. Dhe atje shpinin ata qe zinin rob ne stere , nga ana jone !

Jane vendbanime te karakterit Ushtarak i nderuar Ols per tu mbrojtur nga sulmet e grabitesve qe vinin nga Deti , perfshi lloj lloj greqerish e talanesh apo kushedi nga . Prandaj jane ne shpate dhe afer majave te maleve si origjine . Gje qe sic lexova e dije .

Neno e degjon remetin smiley

Ato mardhenie tregtare jane te mevoneta dhe nuk kane te bejne me "shekujt e bashkejeteses " Ato mardhenie u bene shkas qe te zhvillohej  edhe kultura gjuhesore nga me "gishta e shenja " ne komunikim gojor. Me pas e gjeti Ahmeti qe nuk e dinte ku binte dhe nuk ka asnje tregues qe dinte se kishte Himare.

Dhe pastaj erdhi cecua me bicak  smiley dhe cdo gje harriti nje gradualitet jo vetem shembullor por qe duhej marrre e shpene perpara ne kushtet e reja .

Por ...kush ????  Gjene me temencur ja ka thene Idajet Beqiri i UK

Shteti mbahet me kordhe jo me llogje e me pordhe .

Prandaj gezojme kete Skiperi sot ashtu sic eshte , gjysa gjysa me Bole e me Himariote greqer ? qe moren jatak e buke ne Himare nga NE e sot bejne karshillek . Kjo sepse  edhe  cmimet letrare sot jepen per vjersha me ljepuj smiley ose ministra vendosen "mberthecka"

Shpesh po te kesh lexuar une flas me kaperxeka sepse kam mendimin qe tek PPU , ne tersi vijne njerez qe e kane mbaruar shtatevjecaren dhe nuk kane nevoje per abc-ra dhe te berit Lopka . Pervec manise qe kuptohet mer Jahu , te shpalosjes se diturive sipas rrefenjes se Lopes se Nastradinit .

Ja keshtu te pakten ne te dy besoj jemi te qarte se Himara nuk ka asnje Lidhje me Greqine as ne shekuj e as me vone .

Njekohesisht nuk ka asnje lidhje me ripopullimet . Ai lloj shteti nuk njihte e zbatonte pislleqe me minoritetet . Kishte te tjera rruge . Ligji per te gjithe !

kane qene nje lloj "metropoli" (porti) ...jo vetem  nuk  eshte e arsyeshme por eshte shume e Logjikeshme qe te mos kete ekzistuar e tille sepse ne teresi Bregu dhe e gjithe zona detare Vlore - Sarande ka gjije me qindra here me te siguret e me te perdorueshem . Patjeter qe edhe ajo copez ka sherbyer si e tille por jo per GJITH Laberine ! Gjithsesi kemi boshllek ne njohjen e tipeve te anijeve .

Barkuce ...u thoshte njeri ne Pogradec smiley , mundet dhe skafe ne se kane pas ekzistuar .

Persh.

Faleminderit Idriz,

Shume te bukura ato qe ke shkruajtur. Nuk dua te ndalem ne kunder-replika, por thjesht dua te te them qe persa i perket "ripopullimit" e  permenda ne postimet e meparshme sepse m'u duk sikur ti iu referove. Besoj se te kam keqkuptuar.

Te pershendes me keto dy foto te bukura simbolike qe kam bere personalisht ne nje nga udhetimet e mija te shumta ne ato ane:

Kurvelesh:

Breg:

 

PS: Persa i perket Himares, kam lexuar se ne kohen e pushtimit otoman, ajo ka qene keshtjella e fundit e katolicizmit te Jugut te Shqiperise, prej nga u nisen fisniket qe shtegetuan drejt Italise e me tutje qe kuptohet se ishin ne trysnine qofte te bizantit, qofte te otomaneve.

Per Olsin, nje pjese nga "Terra promessa - Progonat"

 

Në fshat hynë kur ishte errur. Qentë e Progonatit lehën në një kor të fuqishëm që mbushi natën me një zemërim të pakuptueshëm. JC u frikësua, por qetësia e Ferdinit dhe e një shoqëruesi nga vendi ishin garanci e mjaftueshme për të mos kaluar në panik. Rrugicat e fshatit kalonin mes gjerdhesh, brenda të cilëve qentë egërsoheshin në mënyrë kërcënuese.
- Janë qen që shqyejnë dhe ujkun, - tha me krenari shoqëruesi.
JC nuk ishte gati të ndante të njëjtin entusiazëm.
- I lenë pa ngrënë dhe i fusin në gropa që të mos shohin njeri me sy. Ashtu egërsohen tamam, - tha shoqëruesi vendali.
JC ndjeu pothuaj fizikisht nëpër terr shikimin e Ferdinit që i kërkonte mirëkuptim.
- Kuptoj, - tha JC.
Kur mbërritën në shtëpinë ku do bujtnin, JC ndjeu djersën që po i ftohej në trup.
- Mirësejugjej, - tha ai. Tryeza ishte bërë gati. Po i prisnin. E vunë në krye të tavolinës. Ai nuk i njihte rregullat dhe etiketën e tavolinës kuveleshase. Ishte vetëm punë përvoje që të mos humbje fytyrën në tavolinë. Në krah kish dhe një tjetër jabanxhi që ish gjithashtu me shërbim. Ishte i ri. I pamësuar me tavolina lebërish që gumëzhinin nga muhabeti. Me mure që dridheshin nga isoja e burrave. Me sensualitetin e përkorë që krijohej në ajër nga kënga e grave, me faqet përskuqur nga ndonjë gotë hedhur haptaz dhe vështrim hedhur gjysëm fshehur. Vajzat e jugut, sidomos labet, janë me iniciativë. Dhe kërkuese në dashuri.
Rakia nuk ish e keqe. Vetëm pak e ashpër. Ndërsa mishi ishte i mrekullueshëm. Sollën një thëllëzë që patën vrarë po atë ditë. Ja vunë përpara JC, për ta provuar. JC mori një copë të vogël nga specialiteti dhe ja kaloi jabanxhiut qe kish në krah. Atë e quanin Thoma. Thomait i pëlqeu thëllëza. Aq shumë sa nuk po mendonte ta pasonte më tutje. JC kapi shikimet që kryqëzoheshin mbi tryezë si rreze lazeri. Tryeza labe është vend provimi.
- JC, po ç’kemi ndonjë llaf nga qyngjia, derman?
Ai që pyeti ishte më i vjetri i tavolinës. JC e mori me mend që “qyngjia” duhej të ish qeveria, ose më saktë Komiteti Qendror.
- Po ju i dini më mirë se ne, - tha JC.
- Ah, diplomat i madh je! Unë s’po të pyes për ato që janë në gazetë. Kam dëgjuar që do marrim kredi nga jashtë, di gjë ti?
- Kushtetuta s’e lejon.
- E, po po, xhanëm, kushtetuta….. hajt gëzuar! Kështu plot e paçim gjithnjë. Gjym! Gjol!
Gotat e rakisë ishin të vogla, aq sa të të gënjenin për eks.
Befas, mes muhabeteve të përgjithshme, ashtu si një syth i fshehur që shpërthen pas shiut të parë, filloi kënga labe. Rezonanca në ajër ishte e papërsëritshme. Asnjë kocert live, asnjë teknologji, sofistikim zanor dhe stereofoni nuk mund ta jepte dot ndjesinë.

O në të çelur të bajames,
Dola, bregut detit shkova…

Ata që këndonin, dy djem të rinj, që pak më parë qenë veç dy fytyra që mbushnin sfondin, papritur u bënë virtuozë.

O se dhe rrushi që të piqet,
Kërkon një behar të tërë,
E jo më dy zemra të lidhen,
Duan një vit e ca muaj,
Ah mos u nxito zogu i shkathët,
Bregu, është moj vend i ashpër.
Oh në të zënça moj manushaqe,
S’dua doktor e ilaçe…

- Si goja zemra, more…hajt gëzuar!
JC po përpiqej të ndante cipën e jashtëme të mishit të pjekur nga brendësia e butë. Ajo ishte e fortë dhe tejet e koncentruar.
- Mos! - i tha plot dhembje labi që kish në krah. – Mos e nda ashtu atë të uruar zhapë. Unë pi një gjysëm litër raki me atë…..
JC ia dha menjëherë dhe labi e mori me mirënjohje.
- Ky mish i pikuar kështu më kujton një këngë të vjetër me Ali Pashà, - i tha labi.
- Po?
- Po. Është për Isuf Arapin. Ti duhet ta dish historinë e Ali Pashait, JC.
- Zanati im nuk është historia, por diç kam lexuar.
- Atëhere duhet ta dish atë punën e Çaush Priftit.
JC pohoi me kokë.

Dalin zonjat mu te muri,
Shohin qysh piqet kauri,
Ty more Isuf Arapi,
Ç’t’ardhkej n’doresh si kasapi

Çaush Prift, Çaush Hormova,
Dhjamë e dyllë të pikova,
Po dot besën s’ta ndërrova.

- Te rënda këto vargje.
- Te rënda si këto gurë. I bën vendi kështu. Do ta them si vazhdon?
JC pohoi me kokë.

Nënë moj e zeza nënë,
Dil e shih Çaushnë tënë,
Qysh po e pjekin në lëmë…

Mos na shkoni nga Zhulati,
Se na del Isuf Arapi,
Na pikon me dhjamë cjapi.

O Çaush, o yll e dritë,
Të duan ca hormovitë…

- Eh, ka patur burra qëmoti.
- Po edhe sot ka, - tha JC.
Në tavolinën labe duhet të ishe politikisht korrekt.
- Sot ne jemi për një pjatë supë, a i vrarë - tha labi.
JC nuk foli. Por dhe tjetri nuk kërkonte aprovim. Ka gjëra që kuptohen ashtu në ajër.

Kam një kasolle në mal,
Ta marrë lumi ta marrë,
Kam një dhi e një gomar,
Ta marrë lumi ta marrë.

Zëri i gruas që këndonte përthyhej mes rreshtave me një narracion virtuoz. JC i pëlqente veçanërisht profilin e mprehtë, mollëzat pak të ngritura dhe përskuqjen e hijshme të fytyrës. Kënga vazhdonte me përthyerjen mes rreshtash që ish po aq e bukur sa përthyerja e mollëzave të asaj gruaje. Ca gra janë lindur për të kënduar. Me to duhet të jesh xhentil gjithë jetën…..

Burri im i zgjedhuri,
Ta marrë lumi ta marrë,
Mustaqe përdredhuri,
Ta marrë lumi ta marrë.

- Fenë i luajte, moj Dafinë!
- Nder i miqve, xha Myslim.
- Po, miqve u kënduam, tani sipas zakonit do na këndojnë ata një këngë. Hë Thoma, thuaja një herë.
JC psherëtiu i lehtësuar.
- Po unë s’di labçe, - tha Thomai.
- Po diçka do dish ti. S’ka njeri të mos dijë një këngë….
Thomai u mendua.
- Unë di opera, - tha ai.
- Opera, ç’të jetë. Ta mbajmë ne.
JC u bë befas shumë kurioz.

La donna è mobile
Qual piuma al vento,
Muta d’accento — e di pensiero.

Eeeee … e di pensiero, more e di pensiero…. eeee,
Aman aman, more ... e di pensiero… eeee

JC s’po u besonte veshëve.

Sempre un amabile,
Leggiadro viso,
In pianto o in riso, — è menzognero.

Eeeee … è menzognero, more è menzognero … eeee,
Aman aman, more ... è menzognero … eeee…

Politikisht korrektja kish fluturuar nga dritarja. JC qeshi me lot, sa kurrë në jetën e vet.

Aman, aman, more … aaa … mal cauto il cuore…
ja ko ko, more ja ko ko, mal cauto il cuore!

Në dhomën e freskët të miqve, mbuluar me një velenxë të kuqe me flokë, JC mendoi se në kish gjëra që regjimi s’do ti bjerrte e mesatarizonte dot kurrë, ishte pikërisht ai shpirt që gëloi aq zhurmshëm një gjysëm ore më parë; pikërisht në qelizat që mendoheshin si bazat e bationet më besnike të tij. Ato qeliza e sfidonin regjimin pa e ditur as vetë, edhe duke ngritur dolli për të. Ky ishte mendimi i tij i fundit para se ta zinte gjumi.
 

 

Shume e bukur. Flm.

Eeeee … e di pensiero, more e di pensiero…. eeee,
Aman aman, more ... e di pensiero… eeee

smiley)

Në dhomën e freskët të miqve, mbuluar me një velenxë të kuqe me flokë, JC mendoi se në kish gjëra që regjimi s’do ti bjerrte e mesatarizonte dot kurrë, ishte pikërisht ai shpirt që gëloi aq zhurmshëm një gjysëm ore më parë; pikërisht në qelizat që mendoheshin si bazat e bationet më besnike të tij. Ato qeliza e sfidonin regjimin pa e ditur as vetë, edhe duke ngritur dolli për të. Ky ishte mendimi i tij i fundit para se ta zinte gjumi.
 

!!!

 Mund të ma thoni kush e ka shkuajtur këtë "Terra promessa-Progonat " dhe a është në treg . Ju lutem ,flm.

Nuk e di Prizren. Provo te pyesesh direkte (me PM) emigrantin.

prizren, eshte ne permbledhjen me proza "Kulmak", ISBN 978-99943-49-63-0

shtepia botuese Albin.

Kam futur aty gjera te shkruara ne blogun tim (dhe natyrisht edhe te PPU); jane ne nivel amatori, "blogerishte", sot me siguri do i kisha shkruar me mire, ma do mendja - e them sa per te terezitur pritshmerine tuaj.

Gjithe te mirat.

Cimi

Po kaloj ketu qe te jene te medhaja fotot.

Ja edhe disa te tjera nga Progonati (fund Nentori 2009). Uroj qe te mos ta kem ngaterruar me ndonje fshat tjeter. Eshte diku afer Lekdushit, apo jo?

 

Ishte rreth ores 4 te pasdites, e mua me dukej sikur ishte ora 10 e mengjesit.

Psikedelike.

Shume te bukura! Po, eshte mbi Lekdush. Meqe ra fjala, emer si nga Veriu: Lek Dushi. Si plot te tjere, GjonDeda, GjoLeka etj etj.

Dhe meqe jemi ketu: po, Borshi e quan veten lab 24 karatesh.

Totalisht "malok".

Une, mbiemrin e ster, ster, ster... gjyshit e kam pas "Gjoleka".

 

Po, po, Borshi eshte super-lab.

 

Vjet ne vere kur shkova ne Kurvelesh i rashe nga Borshi edhe takova nje tip ne moshe nga Borshi qe jetonte prej dekadash ne Vlore dhe kishte ardhur me kalu pushimet aty.

"Jo per t'u mburr smiley - i thashe - por fshati ku po shkoj une ka qene me i madhi i Kurveleshit. 500 shtepi."

"Cfare thua ti o vrare - m'u pergjigj - po Borshi ka qene shume me i madh... Ehhh..." (Etj, etj...)

 

Situate shume komike.

Une nip Kuveleshi. Ai vite te tera te jetuara ne Vlore... e prape mburrja e krenaria nuk mungonte. 

Shume e bukur e gjitha.

para se me e mbyll (nga ana ime): Nga Borshi po shkonim per Vlore nga rruga e Kucit (jo nga Bregu me nje fjale). Degjoj njerin qe thote, u futem ne Kuc. Ca shpi ane rruges. E mire. Ec ca autobuzi, prape shtepi. Po ktu ca eshte, e pyes. Kuc, me thote. Vazhdon rruga, nja 20-30 minuta te tjera, prape ca shpi, po ktu, pyes. Kuc. S'mbaronte Kuci si me qen Pensilvania (kush e ka bere lindje-perendim, me shku ne Ohio ta zeme, e di per ca po them).

Naten dhe flm!

smiley

Faleminderit edhe ty!

Naten.

Jo vetem Borshi, por te gjith fshatrat e himarres. Ne himarre situata eshte e komplikuar, ka nga ta qe ndihen greke, dhe ska te drejten askush tjua thote cfare jan, ndihen grek, grek qofshin dhe me shendet. Qesharake eshte se historia dihet, por ata le te jene ashtu sic ndihen. Ka nga ata qe kur kan te bejne me greker thone jemi grek, e kur kan te bejne me shqiptare thone jemi shqiptare, te tille kam njohur vete. Ka nga ata qe thone jemi trazuar edhe grek edhe shqiptar, ka edhe nga ata qe thone jemi puro leber 100 karat, edhe te tille kam njohur. Himarra eshte nje pike e dobet, sepse eshte shume pak greke me te vertete, vetem brenda qytezes, dhe eshte komplet shqiptare, biles shqiptaret e dine qe nje pjese e popullsise te himarres, perfshi edhe fshatrat jan me origjine nga mirdita dhe kruja e popullsite katolike te veriut. Kurse sa per emrat Gjon, Lek, Dush etj nuk jan emra te veriut por emra biblik dhe shqiptar, qe jan perdorur qe nga skaji me verior deri tek ai me jugori nga shqipetaret. Leberit ne pergjithesi kan pas emra te bazuar tek natyra, kafshet dhe emra pagan, por midis tyre edhe emra te krishtere si Gjon Gjin Lek etj pasi qe e ka lene krishterimin shume vone.

me ka qelluar edhe mua te bej nje bicim sherri me nje plake greke .Isha duke kaluar me kembe njehere e nje kohe midis nje fshati grek ne rrethina te Sarandes.Ata me thoshin "kalimera" e une "miredita" ,nje plake e vjeter me futi nje te bertitur ne greqisht qe me sa kuptova nga ato pak llafe greqisht qe di me tha qe "Neve ju mbajme me buke dhe ju s'thoni as "kalimera".Tani po te isha duke ngare ndonje makine edhe mua mund te me ndizej gjaku e mund ti kisha futur gazin ne fyt e ta kisha cuar plaken ne ata bote para afatit por fati i asaj edhe imi ishte qe e para skisha makine dhe e dyta qe sjam aq hundlesh.Problemi me greket e Himares eshte se jane labe dhe as labet skane cu bejne, se eshte si puna e asaj barcaletes qe thane labet kur vajten ne fshatrat e Fierit te vidhnin "Kthehuni burra se na jane rritur djemte"

e fort kjo

Edhe ca pastaj se vdiq nje leshko grek? S'paskan qene dhe aq trima keta vlonjatet se po te ishin do ja kishin hedhur ate motorin fare nga ajo ura a ca dreqin eshte. Keshtu eshte kur nuk kemi shtet qe ne kete rast eshte policia. Vene ca plehra aty dhe lene ne rruge femije?! Ku eshte policia? Po keta pellot qe rrine te bllokuar gjithe naten si e lejojne kete gje? Te me leri njeri mua dhe femijen tim gjithe naten te bllokuar ne nje makine se e bej une te harroj se nga e ka nxjerre ajo grekja. Felliqesira!!!!!!!!! smiley

dmth meqe ai qe u vra ishte "grek" ti thua mire ja bene! Kjo eshte njesoj sikur ca black americans te te perdhunojne ty atje mu tek shtepia jote, apo ne azil ku dreqin je, dhe komuniteti i atjeshem ti pergezoje dhe tju thote " ju lumshin pallat". smiley

 Mbase ate do te thote dhe vete ajo smiley

Ne azil ndoshta eshte joteme prandaj i dike mire se si jane. Ketu ku jam une i kam larg zezaket, por edhe po t'i kisha ke degjuar ti zogu per te drejten te mbash arme ne shtepi apo dhe me vete? Po per t'ja keputur ko.et ndonjerit thjesht me pretekstin e vetembrojtjes ke degjuar? Eh shko keputi ndonje tas trahana atje ku je se duket qe qenke barkthare dhe per ty zezaket ta mbushkan mire stomakun. Pikerisht nga debila si puna jote dhe ketij pellos poshte teje ka arritur Shqiperia ne kete gjendje.

 Gjynah qe i ke larg zezaket. Te pakten te kishe prane nje race me superiore amerikane se emigrantet e Europes lindore, do te kishe mundesi te integroheshe nje shkalle me lart ne shoqerine amerikane.

Nejse, avash-avash.

Sa per zemer qe i paske zezaket. smiley Duket qe te paskan integruar mire ty, para dhe mbrapa, ne shoqerine shqiptare se amerikane paske kohe.

 Pavarsisht se zonjusha apo zonja (falje ) është shprehur ashpër dhe jo njerzishëm ju zotërinj jeni kundërpërgjigjur më egërsisht dhe mjaft dhunshëm (për njerzilluk s'bëhet fjalë ) Ardantë grekë qofshi nuk ju lejohet ti drejtoheni një zonjusheje /zonje me kaq urrejtje aq më tepër në një sit shqiptar sepse është dhe antishqiptarizëm kjo egërsi.

Nina3 - 14 Gsh 2010 - 7:08am

 

Edhe ca pastaj se vdiq nje leshko grek? S'paskan qene dhe aq trima keta vlonjatet se po te ishin do ja kishin hedhur ate motorin fare nga ajo ura a ca dreqin eshte

Lexoje dhe njehere kete paragrafin me siper dhe nese gjen dicka njerezore ne ate qe ka shprehur kjo/ky shqipefolesi atehere une kerkoj falje per fjalorin e perdorur. Por, me keqeardhje e them se keto fjale mund ti thote vetem nje qenje pa shpirt. Po sikur njeriu qe u aksidentua dhe vdiq te kish qene vllau juaj apo edhe miku juaj si do te reagonit? Ah po do kisha bere me mire te mos ju pergjigjesha, por ja qe e lexova dhe u indinjova. Ne radhe te pare jemi njerez e pastaj shqipetare, greke apo serbe.  

lexoje çfarë kam shkruar unë dhe lexo ç''ke shkruar ti  përkundrazi me përgjigjen tuaj për mua pajtohem ajo përputhet me ndërhyrjen time  për të tre replikat.

 

 barbiere - 14 Gsh 2010 - 5:14pm

 

dmth meqe ai qe u vra ishte "grek" ti thua mire ja bene! Kjo eshte njesoj sikur ca black americans te te perdhunojne ty atje mu tek shtepia jote, apo ne azil ku dreqin je, dhe komuniteti i atjeshem ti pergezoje dhe tju thote " ju lumshin pallat". Tongue 

Dhunimi dhe poshtërimi janë si tortura shumë më të dhimshme se vdekja .

 Po dhimbjen e njerezve te aferm te Aristidh Gumes ku i le o njeri? Po poshterimin qe kjo lezbikja i ben farefisit te te ndjerit dhe gjithe popullsise se himares nuk te ben ty pershtypje? Apo thjesht kjo cuca eshte e jona dhe Aristidhi i "qenerve" grek! Pse ky eshte patriotizmi yt o njeri? Nese po, te kam dhjere mu ne patriotizem! Nese jo lutu dhe ti per viktimen qe te prehet ne paqe, lutu qe familiaret e tij te mos poshterohen me nga njerez pa skrupull dhe injorante!

barbiere, sot, ne faqen e pare te Shekullit eshte nje lajmerim per nje aksident te rende diku nga Korca.  I shprehe ngushellimet per ata dhe familjaret e tyre?  Qe te jemi te ndershem per pa-anesine e patriotizmit.

Si nuk u lodhet duke i fryre kesaj fatkeqesie ... secili per hesap te vet. 

Monda cdo gje eshte ne konteksin e pergjigjeve mbi ate qe komentojne peshqit dhe jo me ate se cfare ka ndodhur. Lexoji te gjitha komentet dhe replikat sepse jane ne funsion te asaj se cfare komentojne te tjeret dhe  jo te asaj se cfare ka ndodhur. Mua me duket se ti kundervihesh egersisht nje agresiviteti mesjetar eshte dicka patriotike sidomos ne kohet moderne qe po jetojme.

Komentet i kam lexuar.  Ndaj u shpreha ne shumes. 

20-vjecari u dorezua.  Autori i vrasjes/aksidentit eshte ne burg.  Me duket komplet pa vlere, bile me keq akoma, me vlera negative, te vazhdohet renia e kembanes se "patriotizmit" ne kete ceshtje. 

Pak gjakftohtesi s'do na bente keq.  Politikanet u rane kembanave te tyre per hesap te tyre.  Po ashtu, per fat akoma me te keq, edhe Kisha.  Matane kufirit e njejta gje.  Nderkohe qe nje jete iku, e jeta e tjetrit eshte "e ikur" gjithashtu. 

 

 ou ca them une e ca thu ti. Ti vazhdon akoma me ngjarjen, ndersa une me thenjen e asaj ............. per njeriun qe u aksidentua dhe vdiq. Nuk jemi fare te sinkronizuar.   smiley

S'ka sesi te jemi te sinkronizuar.  Zonja/zonjusha ne fjale, ka "share" dhe trahanane (qe do me dergojne prinderit me urdher qe ketej nga e premtja qe vjen nje shoqe nga memedheu dhe mezi po pres.)

Prej kesaj, as qe mundem stomak-ologisht te gelltis te tjerat smiley.

ishte data 13 dite dreqit, skeciben

Grihen, rrihen, vriten, perdhunohen dhe percudnohen shqiptaret jo me 1 e dy, por me mijra nga karofillaket dhe nipat e Zerves dhe shteti "shqiptar" rri si top hallve.   Vritet nje shqiptar i konvertuar ne grek dhe qeveria greke bubullin si Zeusi i mitologjise tyre.  Shqiptaret durojne sa durojne por me ne fund   pregatiten si puna e jevgjiteve qe tere diten benin pyka per te vjedhur naten dhe kur vinte nata, pykat i perdornin per te zene dyerte e tyre nga frika e nates.

 :smiley

Pas deklaratave te politikes sot, do te keshilloja ate te riun qe aksidentoi per vdekje ne Himare te kerkoj azil ne nje vende te perendimit.. Ne shqiperi perfundimisht sot u shua cdo shanc i vogel qe ai te kete nje gjyq te drejte e te pavarur.

Kjo nuk do te thote qe eshte i pafajshem , thjesht ne shqiperi nuk mund te marre denimin qe i takon per ngjarjen.

Prononcimi i Kryeministrit Berisha për ngjarjen në Himarë

www.km.gov.al

I pyetur nga mediat mbi ngjarjen e dy ditëve më parë ku një i ri 35 vjeçar humbi jetën në Himarë, Kryeministri Berisha e konsideroi këtë një akt të shëmtuar dhe të dënueshëm.

Kryeministri Berisha u shpreh:

"Vrasja e një njeriu në çdo rast, por me qellim është një krim i shëmtuar dhe i dënueshëm. Motivet, në rast se faktohen ato që thuhen janë edhe më të shëmtuara. Qeveria ka kërkuar dhe kërkon nga organet e rendit që të bëjnë çdo përpjekje për të vendosur autorin kryesor të këtij krimi para drejtësisë. E theksoj edhe një herë, në rast se faktohen motivet që njoftojnë mediat, por edhe njerëz të tjerë kjo e bën këtë krim edhe më mizor. Është një gjest i një fanatizmi të verbër ekstrem. Nuk besoj të këtë shqiptarë, që nuk e dinë se komuniteti në atë qytet është bilingual dhe jo sot, edhe 100 vjet më parë, por edhe 200 vjet më parë. Të përgjigjesh në gjuhën që preferon, të përgjigjesh dhe të ndodh kjo, është shumë e rëndë. Sidoqoftë, këto do ti hetojë dhe saktësojë drejtësia. Organet e rendit duhet që autorin ta vendosin para ligjit. Unë shfrytëzoj edhe këtë rast, pasi jam lidhur edhe me Kryetarin e Bashkisë dhe i kam përcjellë familjes ngushëllimet, ti shpreh sërish familjes ngushëllimet, sepse është një akt i shëmtuar të vrasësh dikë duke u kthyer në shtëpinë e vetë. Është një akt barbar".
 

Vetëm pasi ja këkuan grekët foli gjoja ja kërkuan gazetarët se në mlledhjen e qeveriut bëri sikur se dinte .

 

Nuk besoj të këtë shqiptarë, që nuk e dinë se komuniteti në atë qytet është bilingual dhe jo sot, edhe 100 vjet më parë, por edhe 200 vjet më parë

Ku e ka mësuar ky këtë 200 vjet më parë tja ketë thënë baba si për çamërinë e kosovën. Po këtë kush e përkthen ; komuniteti në atë qytet është bilingual :smiley  .Si biseksual  ngjaka  me një fjalë s'paska asnjë për be në Himarë që fliska vetëm shqip   dhe këta bitë tu përgjigjkën në gjuhën që dëshirojnë je apo sje ti bi  kështu ndodh dhe në magazina  bija është zyrtare atje apo kshu thotë kot ky trapi  

 

në rast se faktohen motivet që njoftojnë mediat, por edhe njerëz të tjerë

O kryeministër debil: Mos u merr me llafe mediash dhe njerëzish të tjerë... ke një ministër të brendshëm që mund të të informojë ZYRTARISHT!

Nuk e di nese e keni lexuar gjekundi, por emri i Himares permendet nga Homeri, te pakten qe nga shekulli i XIII para Jezu Krishtit. Marin barleti (sa per kujtese, ky i fundit ka shkruar Historine e Skenderbeut) citon ne veprat e tij Homerin kur ai shkruan se atje eshte vendlindja e Odiseut. nuk eshte e thene qe Odiseu te jete domosdoshmerisht grek. Barleti shkruan duke cituar: "Vend malor kundrejt Korkyres me popull te pamposhtur, luftarak". Himara eshte nje nga perlat e Kaonise ilire dhe banoret e saj jane quajtur fisi i Kerauneve .

 

Kete emer keraunasit e kane trasheguar prej brezash fale malit te famshem te Akrokerauneve, ose e thene me shkoqur ne menyre qe ju ta kuptoni, Mali i Vetetimave. I nderuar Zoti Bollano(s), thone qe ne keto male ka lindur miti i famshem i Perendise Zeus, per t’u zhvendosur me vone ne Olimp te Greqise. E ne rast se historianet dhe kronikanet e lashte nuk gabohen, i bie qe Zeusi i Kerauneve (bijve te Malit te Vtetimave) te jete me i lashte se ai i mitoligjise Greke.

 

Zoti Bollanos, nese Himara eshte sic e thoni ju greke deshiroj t’ju drejtoj nje pyetje tjeter: Per Himaren dhe Kaonine kane folur Herodoti, Tukiditi, Skymni, Livi, Virgjili e shume te tjere. Si eshte e mundur qe asnje prej tyre nuk ka theksuar faktin se Himara i perket Greqise? Po le t’i leme keto thashethemnaja te vjetra te cilat jane shume te komplikuara per personin tuaj.

 

Le te vijme ne kohen e Ali Pashe Tepelenes dhe Konsullit francez te asaj kohe prane oborrit te tij. Konsulli Pukevil, i mrekulluar dhe i hutuar nga madheshtia, bukuria, trimeria, mikpritja dhe ngrohtesia e viseve dhe banoreve te tyre ka bere nje krahasim per “Iliaden” e famshme greke te Homerit. Sipas Konsullit Pukevil, "nese Homeri do te kishte zgjedhur malet e Himares per skenen e "Iliades", gjerat do te kishin marre rrjedhe tjeter. Sot une mund te bertas me shume se kurre se nese Shqiperia mund te mburret, ajo mund te mburret vertet me Himaren. Ne Himare nuk ka asgje qe i perket dikujt tjeter. As historia, as realiteti, as njerezit as malet.

 

A dini ju zoteri i nderuar se ne Palase perpara shume vitesh eshte zbuluar nje perkrenare tipike Ilire, e cila i perket shekullit V para Jezu Krishtit?!Guret e themelit te kalase se Himares jane te lashte te pakten para shekullit te V para Krishtit, pra kjo do te thote se jeta aty eshte shume me evjeter dhe me “Ilire”. Kalaja e famshme pellazgjike do te rindertohej me vone nga Justiani i Madh, Perandori Ilir i Bizantit.

 

Zoti Bollano(s), per informacionin tuaj deshiroj t’ju tregoj nje histori qe vertitet si legjende rreth e rrotull malit te Akrokerauneve. Me 1537 ne Himare erdhi nje nga sulltanet me te medhenj te te gjithe koherave, Sulejman Kanunliu. Kronikanet osmane thone se nje djale himariot, i quajtur Damian, u hodh nga nje vend i fshehur per t'a vrare Sulltanin, ndersa ai pushonte. Rojat e Sulltanit e copetuan me jatagan Damianin, por s'munden te copetonin dhe te vdisnin imazhin kujtesor te ketij Muc Shavola arber. Duket se figura e Damianit fluturon si nje binjak ajror, e prej enderre i te njejtit fat tragjik te shqiptarit Milosh Kopiliqi ne Fushen e Mellenjave, ne Kosove me 1389, ku pasi vrau Sulltan Muratin, u masakrua edhe vete.

 

Nuk e di nese keni degjuar ju per himariotin Anton Linerosa, sipas Barletit mori pjese ne Kuvendin e Lezhes dhe u vra ne betejen e Torviollit me 40 trima te tij me 1444. Me 31 gusht 1431, i biri i Gjergj Kastriot Skenderbeut, Gjoni zbret nga Italia ne Himare dhe cliron tere zonen dhe keshtjellen e Borshit. Madje u kap rob dhe komandanti osman Sulejman Pashe Eunuku, qe Gjon Kastrioti ja dhuroi mbretit te Napolit. Asnjehere nuk kane reshtur kryegritjet e himarioteve, asnjehere nuk kane rreshtur lidhjet dhe marredheniet e tyre me Europen.

 

Zoti Bollano(s), me korrik 1577 pleqte e Himares dergojne nje leter per Papen, te cilen e derguan ne Rome Gjik Kola me Gjergj Katasin. Ne kete leter ata i thone Papes se jane arber, se krenohen me Skenderbeun dhe se kerkojne qe Europa t'u jape arme per te luftuar kunder pushtuesve. Nje leter e dyte i eshte derguar Papes me 1581, ku i thone se jane gati 50.000 luftetare shqiptare te ngrihen ne kryengritje. Papati i Romes beri dicka te jashtezakonshme: nisi misionare katolike gjate shekujve XVI-XVIII. Per dy shekuj me rradhe keta misionare te ditur, pjesa me e madhe me origjine shqiptare, bene te mundur qe te gjallerohej shqiptaresia, te levrohej gjuha shqipe. Kjo pune nuk mbaron me kaq.

 

Une nuk e di nese keto informacione kane mberritur me pare tek ju apo tek shefat tuaj i nderuar Zoteri, por me thene te drejten druaj se jo. Druaj se juve mendoni krejt te kunderten, druaj se juve mendoni se ne nuk e njohim historine tone. Per nje gje keni te drejte, keni te drejte se historianet e Shqiperise, nuk bertasin sa duhet per kete histori brilante te Himares dhe rrethinave te saj. Per kete aresye une deshiroj te risjell dhe nje tjeter argument.

 

Ne shek. XVIII himariotet derguan ne Rusi Pango Bixhilin dhe Hil Kristoforin tek Caresha e Rusise Elisabeta Petrovna. Ne letren qe iu dergua caresesh shkruhej: "Flasim shqip, ate gjuhe qe flitet ne tere Shqiperine deri ne Bosnje". Me vone jane po himariotet, qe i dergojne leter mbret Ferdinandit te IV ne Itali. A e dini ju qe e motra e heroit te revolucionit grek, suliotit shqiptar Marko Bocari, qe martuar ne Dhermi te Himares dhe lindi Jan Kocanin, komandant gjithashtu i shquar? A keni degjuar ju per Merkur Bue Shpaten dhe Kostandin Kasnecin? Njeri gjeneral i pathyeshem deri ne Spanje dhe tjetri gjeneral i shquar i Austro-Hungarise?! A e dini ju se i famshmi gjeneral napolitan Dhimiter Leka ishte shqiptar nga Himara dhe se Jeronim De Rada i Kushtoi ketij te fundit vepren “Kenget e Milosaos”?!

 

E kote t’ju flas per Petro Markon dhe Stefan Dunin, te dy keta trima shqiptare nga Himara morren pjese ne luften e Spanjes. Eshte e tepert t’ju kujtoj se nga ishte djaloshi bregdetas qe qelloi mbi Viktor Emanuelin II, gjate pushtimit fashist te Shqiperise. Ju sot kerkoni pavaresi te ashtuquajturit Vorio Epir! Ju thoni se himariotet jane grek. Ne e dimi se cilat jane orekset e qarqeve te caktuara per Himaren.

 

Ne e dime se ne nje moment te caktuar te historise keta ngaterrestare dhe injorante te semure deklaruan autonomine e Himares. Por i nderuar Zoteri keto gjera i perkasin te kaluares, i perkasin vorbullave ndershkuese te historise kundrejt shqiptareve. Une nuk jam aspak kunder perdorimit te greqishtes nga minoritaret ne Himare, por nuk do te lejoj askend, as juve dhe as shefat tuaj te zhdukin gjuhen e Akrokerauneve. “Prifti” i Himarioteve e ka emrin Petro Marko dhe ky i fundit do te ligjeroje ne Himare vetem ne gjuhen e bekuar te Malit te Vetetimave, ne gjuhen Shqipe.

 

Mepastaj, Zoti Bollano(s) duhet te dini se vargjet e Lefter Cipes nuk mund te tingellojne kurre me bukur se ne gjuhen e Akrokerauneve. Nuk ka gjuhe tjeter ne bote qe mund te percjelle ato emocione dhe dritherima kur i kendohet jetes, trimerise apo dashurise. Duke qene se ju i perkisni besimit te krishtere nuk po lodhem t’ju shpjegoj historine e katolicizmit ne Himare, por po ju lexoj disa vargje te me te madhit poet popullor te jugut te Shqiperise, te bilbilit te shqiptarise Zoti Lefter Cipa:

Vito erdhe si pellumbi

Erdhe me zgjove nga gjumi

Cben keshtu Vito te thashe

Pse me zgjove une sa rashe

Vito, Voti pellumbesha Ne krahet e tua vdeksha.

 

Ose vargje te tjera te magjishme kushtuar po dashurise, ndjenjes me te bukur te Himares djaloshare, te Himares shqiptare :

Ate nate naten e pashkes 

I thashe te mos mbaroje nates 

I thashe te behet e gjate sa netet e vitit bashke

Une dhe ti moj mes keputur putheshim s’kishim te ngopur

Bobo c’nate kishim gjetur Ishte pashke e s’kish te fjetur! 

 

I nderuar Zoteri, koha ka bere mrekulline e saj te rradhes. Sot me shume se kurre bota eshte e lire, bota eshte e hapur dhe ne horizontet e saj valeviten dy rryma. E para eshte rryma vrastare e mendjeve te semura, te johumaneve dhe kasapeve te fshehte, te cilet nuk i ze gjumi pa shpikur ngaterresen e radhes. Jane keto mendje te cilat kane krijuar organizata dhe organizime terroriste, politiko-shkaterruese qe mbjellin cdo dite ndarje dhe meri mes popujve.

 

Por jane dhe te tjeret, ata qe nuk deshirojne deformimin e lirise se askujt, ata qe me shume se cdo gje tjeter cmojne dashurine dhe respektin per veten e per kombin, per njerezit dhe per kombet. Ne Himare askush nuk duhet te perpiqet te deformoje historine, te drejten, jeten dhe lirine e askujt. As te atyre qe flasin shqip, as te atyre qe flasin greqisht. Ne Himare dhe ne rrethinat e saj gjenden disa shtepi teper te vecanta.

 

Ne gjuhen e shkencave te arkeologjise ato quhen te stilit dalmato-venecian. Per dijenine tuaj nje lagje me shtepi te tilla gjendet ne Ulqin, qytetin shqiptar te Malit te zi. Thone qe ka te tilla dhe ne Tivar e Durres. Duke perfunduar kete leter te hapur ne vemendjen tuaj Zoti Vasil(is) Bollano(s), do te me duhet te kthej ne proze vargjet e fashme te “Vajzes se Valeve”. Besoj se te famshmit Neço Muko nuk do t’i mbetet qejfi atje lart ne parajse kur ta marre vesh se perse po e bej nje “krim” te tille. Kete perle te kenges Himariote ai e incizoi ne Paris ne vitin 1924. Kam patur fatin e madh ta shoh nga afer pllaken e gramafonit kur shkova dhe i bera nje vizite Lefter Cipes ne vitin 2006 me djalin e tij Aleksander Cipen.Nuk pata kurajo ta prekja ate pllake. Mu duk vetja shume i privilegjuar, shume i rendesishem. Endesha ne thellesite e detit si ne enderr, shihja perpara meje “Vajzen e Valeve”, kete kryeveper te kultures shqiptare.

 

O Vajze e Valeve, vajze permbi vale, ylli i bukurise Himariote, ylli i bukurise Shqiptare. O Vajze e Valeve per mbi vale, lart atje permbi sterkale! Je vajze apo je zane? Vajza e valeve do te jete gjithnje permbi sterkalat e detit Jon. Ajo do te qesh e qaje neper det duke e perqafuar ate gjithnje e me shume, me gaz, me lot, me kenge, me vaj.

 

Ajo vajzë e kaltër deti me syte blu te thelle ne kenget e himariotit do te mbetet kurdohere nje perle.

 

Do te mbetet shqiptare ashtu sic ka qene nder shekuj sa here qe himariotet tja marrin kenges mbi shkembin sterrall qe therrmohet nga dallget mbi shkume dhe mbi vale.

 

Genti Metaj

Bukur ! FLM

Sot une mund te bertas me shume se kurre se nese Shqiperia mund te mburret, ajo mund te mburret vertet me Himaren.

Bertit sa te ngjiresh... shkrehe dhe kallashin me skizofrenine me te madhe po te duash...

Shume dakord me te gjithe shkrimin (ne pergjithesi)... Dakord, po kete te cituaren c'e kishe???

Ti do te mburresh sot me Himaren, qe edhe pse na paska qene 3000 vjet shqiptare (ose jogreke), me gjithe pushtime e rezistence  gjate shekujve, me gjithe faktet qe perpiqesh te na sjellesh zotrote, sot, pas 3000 vjetesh shqiptarllek, per nje grusht me morra na kthehen greke ata??? Po ai eshte turpi i Shqiperise dhe i gjithe shqiptareve!!! Me turp se aq nuk ka ku te veje me! Eshte turp nga te gjitha anet, ngado qe ta kapesh! Edhe nga ajo ana qe paska "CA" me numer qe na u quajtkan greqer aty dhe te tjeret na qenkan shqiptare... vertetojini nga te doni dhe si te doni, nxirrini edhe nga Tregu i Ri po deshet, po ata te tjeret qe na u quajtkan akoma shqiptare???? Po ata, c'bejne aty - qe nuk u degjohet zeri fare po vetem atyre CA-ve qe na u quajtkan greqer pa te drejte na iu degjoka?????

Lerini perrallat tani, boll u shkruajt per Himaren, rradhen e ka ai qe keni ne krye; Berishovicin nga do e coni! Mesa di une, ne kohe te gjeneral komandantit te madh te kombit tone, greqerit e Himares nuk kishin as bythe, as hije, as shpirt e as goje qe te hapnin e te na dilnin keshtu. Jo vetem ata, po as Athina nuk kruhej dot, se i vinte festja verdalle pastaj.

Nuk e di ke po citon aty zotrules,pervec 3000 vjecarit qe le ne fjalor sa here qe flet ai gomari. Nuke e kuptoj ke citon, dhe kujt i drejtohesh. Vetem se me nuk kuptoj,sepse nje pjese e juaja shkruajne si vezhgues dhe jo si pjesmarres ne nje nje shqetsim. Ju vet ku e shihni veten ne te tilla raste. Perse nuk mbani barren tuaj, por flisni me ,...beni pse se beni,.... doni apo s'doni,... nxirrini, shkoni pse nuk jua mban, etj etj. Nese ma kushton mua shkrimin, me berishovicin gabohesh ,sepse ne c'do shkrim e cilesoj si fatkeqsine e ketij vendi.Ne fakt komplet shkrimi yt me duket pak konfuz. E shrujta dhe nje mesazh,dhe se di akoma edhe sa me kane mbetur. Mund te kete ngelur edhe ndonje tjeter

ja mo ku e ke shkrimin me siper! Ate te atij Genti Metajt qe na e kane sjelle ketu.

Shqiperietnike, ne vezhgues jemi te gjithe. Edhe ti vezhgues je, vetem nese je i angazhuar ne ndonje veprimtari qe ne/une nuk e dime. Shkrimi nuk te kushtohet ty.

Sikush mban barren e vet. Te flasim me ndergjegje te paster? - Une nuk kam asnje barre Himare per te mbajtur, dhe as kam per te mbajtur ndonjehere, nese greku apo ndonje fuqi e huaj nuk futet me arme aty kunder vullnetit te himarioteve, dhe nderkohe keta te jene duke kerkuar ndihmen e shqiptareve; dhe jo kjo qe po ndodh sot aty, qe cohet ajo "pakica", 10 aq sa mbulon "shumicen" me m*t, kerkon dhe ushtrine dhe policine greke aty, dhe ti na kerkon pastaj qe ne te mbajme barre? E marr vesh qe e ke ashtu, ne pergjithesi, po te siguroj une, qe te shtysh tjetrin te kaloje thjesht nga mbeshtetja morale apo parimore e nje ceshtjeje, ne mbeshtetje te organizuar fizike/kontribut fizik, do te te duhet shume pune. Rekrutuesi duhet te dije te deshmoje veprimtarine e vet, ne rradhe te pare, do te duhet te dije te prezantoje edhe problemin/ceshtjen/kauzen dhe me e rendesishmja, do te duhet te dije te prezantoje dhe ofroje dhe zgjidhjen.

per mua, kauza nuk egziston nese himariotet nuk duan dhe shteti jone rri bythcupllak ulur ne gur. Shkurt e shqip, une nuk do e ngrija armen kurre per te luftuar per nje Shqiperi qe nuk me perket, qe nuk do, dhe qe neser do me fuste shqelmin njesoj sikur te kishe luftuar kunder saj.

Filloni ndergjegjesimin e shqiptareve ne rradhe te pare; filloni te mos votoni me zagaret e Athines dhe Beogradit - tradhetaret me te medhenj te historise sone kombetare - qe jane dhe kryeministra sot; filloni te kultivoni gjakun shqiptar, te ndergjegjesohet ajo njerezi aty per kete kauze dhe identitet, atehere do flitet ndryshe, pak me si shqip; qe te mos luftosh per shtepine e tjetrit, kur tjetri nuk do te te shohe me sy, dhe kur ky qe s'do te te shohe me sy, te rrihe e te beje sehir nderkohe qe ti i mbron shtepine dhe katandine, dhe ne fund te fundit ai te vazhdoje ta gezoje pa luajtur bythen nga guri fare.

Nuk jam konfuz une, i dashur; jam fare i kthjellet dhe e di fort mire se nese egziston ndonje gozhde, cila duhet goditur dhe me cfare lloj cekici.

Sa per dijeni, ke plot peshq ketu qe nuk ja kane idene fare te ketyre gjerave qe po flasim tani; dhe nese do te shkrehesh ndonje koment ketu, shkrehe qe te kesh mundesi te ndergjegjesosh ndonje prej tyre. Te mjafton kaq per momentin, nuk eshte e nevojshme qe gjithmone te shtrengosh kallashin.

Per momentin, une kaq kam mundesi te bej.

Nese ngjarja kishte sfond etnik, une kam qene i pari qe e kam thene ketu: u lumte palla atyre cunave; atyre cunave qe "shteti" i "tyre" do t'i lincoje se z'ben tani, per te kenaqur ndonje organ seksual te manise greke, dhe per t'i bere shembull per te gjithe ata shqiptare te tjere qe mendojne se PASKA nje kauze kombetare  - aty apo gjetke. Dhe meqe ra fjala te barra apo veprat, ata (supozimisht, edhe pse e dime te gjithe qe nuk eshte e vertete fare) e bene nje veper... dhe shume peshq ketu, e denuan sa paten mundesi.

Prandaj po te thosha, vendosni njehere cmimin e mallit, pastaj shohim a na shitet; megjithese tregu na duhet studiuar i pari fare.

PS: mund te me pergjigjesh me mesazh privat, dhe ta postoj une ketu.

Faleminderit Rudeta per kete shkrim.

Vecse me shkrine keto pyetjet intelektualeske qe i ben autori Bollanos, si per ta prek ne seder gjoja:

Zoti Bollanos, nese Himara eshte sic e thoni ju greke deshiroj t’ju drejtoj nje pyetje tjeter...

A do ndonje cope toke andej nga Himara plako? A do me ndertu nanji pallat? A ke leka?

Nqs. te interesojne keto pyetje atehere shko ne Himare e jepi ndonje "pergjigje" Bollanos se sa per histori... eshte dicka qe as hahet e as pihet. smiley

Sherri

Mësohet se mes viktimës dhe të riut që drejtonte mjetin ka pasur një konflikt pasditen e së enjtes. Banorë të zonës bëjnë të ditur se sherri ka qenë për çështje biznesi. 35-vjeçari Aristidh Guma kishte jetuar deri këtë vit në shtetin fqinj si emigrant, ndërsa kishte vendosur që të kthehej në Shqipëri ku kishte hapur edhe biznesin e vet, një dyqan. Të rinj nga Vlora të cilët kanë shkuar për të kaluar pushimet në Himarë kanë nisur të debatojnë me të.

Mësohet se grindja ka qenë më tepër për çështje biznesi, nisur edhe nga fakti se dy nga djemtë e përfshirë në këtë debat janë bij ndërtuesish në Vlorë. Por teksa më pas grindja ka kaluar në fyerje, himarioti ka nisur të shajë në gjuhën greke, çka më pas e ka rënduar edhe më tepër ngjarjen. Burimet shprehen se jo të gjithë të rinjtë kanë qenë të pranishëm në sherr.

    Uraten paç, more Oli! Po dhe ai kapso, emigranti (Ai eshte ketu safi, me ato embelsirat qe na leshon! Mi thote vehtes  kot "emigrant..."! Tek sa  me duket si i kumbisur.... ne LLojdiaj !

   Kthehem tek sa ke bere:   Faqen e  Milore e keshe kerryer sa  as amerikanet me satelit nuk e bejne dot.Se eshte syri i te zotit, qe e sheh dhe me  syrin e shpirtit, naj del, si dhe i ke kerryer fotot.Pakez me majtas, do kish dale dhe Lekedushi.Nga Veriu do kishte dale "Shulleri i Dhime"(Himariotet Progonatas.Pirro  Dhima(stergjyshi  i ketij sportistit, qe na doli kocogrek i ka dhe sot muret te pa sheshuara ne ate shulle.Ja nisje dhe Bollanos se  xhaxhallert e tij nga ai shulle i Progonatit,  u verviten gjer ne det)

  Ama rreza e Gjoleke................Shehadet te ben shpirti...!

  Por  ne se do te bjere rasti mos i ler pa i fotografuar keshtu..."LISAT E KADHE"  Ka qene nje perle e natyres  ne Kurvelesh  dhe njeri prej vendeve historike, me interesanti ne gjithe mesjeten....! Qe i prene, duar preret.  Po gjene kane mbetur ca.Mbase nje dite, do behen si  i kishte bere.... "ZOJSI ILIR"

 Ju pergezoj !

Faleminderit Grava. Kam ende plot foto te tjera nga Kurveleshi.

Faleminderit edhe per sygjerimet. Kur te jem heres tjeter nga ato ane do te pyes per Lisat e do te shkoj t'i fotografoj.

Gjithashtu, kesaj radhe do t'i bie nga Vlora, mqs. rrugen nga Borshi e nga Tepelena e kam bere disa here.

Habere te reja qe tregojne se qevrine e ka zene paniku nga kercenimet greke dhe po ben gjithshka qe lepirja te jete sa me me shume jarge. Pas deklaratave te Janullatosit, Berishes, zedhenesit te Metes, Luan Rames, zedhenesit te Lul Bashes, Fatmir Konjes (askush nuk permend bllokimin e rruges), kryeministri ka derguar ne Himare urgjent edhe drejtorin e pergjithshem te policise Burgen. Edhe pse babai i Ilir Mukes, (20 vjecarit qe pranon se ka bere aksidentin dhe  rri i fshehur kur pa se kishte bere buje, po aq sa kur u vra Azem Hajdari) ka deklaruar ne tv. se i biri do te dorezohet vete, ky Burga qe su mor vesh si perfundoi ne krye te piramides policore, na ka deklaruar teksualisht ne mes te Himares: Veme 20 mije dollare ne dispozicion te atij qe dorezon Ilir Muken ose jep informata te sakta per vendndodhjen e tij. Ca i thoni kesaj te respektuar peshkallar se mua sma nxe truri ta kuptoj.

Burges apo ndonje "te njohuri" te tij i duhen nja $20,000 per te lare ca borxhe dhe kjo ishte menyra me e mire per t'i gjetur ato. smiley

Kesaj i thone qe ne kundershtim nga sa thone apo shpresojne disa qe gjoja  Ballkani eshte civilizuar dhe idete se dicka mund te pelcase ne shqiperi jane naive, ne fakt situata ne shqiperi eshte po aq e ndere se 100-120 vjet me pare.

Fitilat e gesaj gjendjeje ndizen ne Athine dhe Tirane. Ndersa Athina i fryn ketij zjari, Tirana me inaktivitetin e saj dhe veprimeve kontraktidore vec e mbron qe ky zjar te mos shuhet. Ndersa Shqiptaret regjistrohen si vorio epirjote per nje pension disa qindra Euro, kur rrezikohen nga nje lufte qe mund tu mare nderin, kombin dhe jeten.

Heem toko....Mos ndoshta Greqia pasi ezauroi pa sukses te gjitha rruget per te dale nga gropa e halese socio-ekonomike ku ka rene, po kerkon "shpetim" duke destabilizuar Shqiperine dhe keshtu ti beje presion SHBA-se dhe vendeve europiane pro saj, te cilat ja vune kufirin te thana kur kerkoi 300 miliard njesoj si ata kumarxhinjte pijanec? Dhe tani po therret te gjithe ata faktore qe i ka blere dhe investuar per 20 vjet rresht? Mos ndoshta Berishes i ka ardhur dita te paguaje "dhuraten" greke (kujtoni pardesyte e bardha te udheheqesve kryesore te PD-se, sapo u themelua)?

Alban,

Nuk besoj se kriza e fundit ekonomike eshte faktor ( edhe mbase ku dihet)

Por di nje gje se politika e shovinistev e nacionaliste greke ka punuar me faza.

Faza e pare ka qene percaktimi i numurit te te ashtuquajtuarve minoritare ne shqiperi. Me karta regjistrimi, viza e pensione tani greqia ka numuruat e duhura per kete.

Faza e dyte ka filluar qe me Bollanon kur kerkoj autonomine e V Epirit, eshte justifikimi i kerkeses se autonomise qellimi i kesaj faze. Duke justifikuar kete me gjoja persekutim te minoritetit ne shqiperi. Kjo loja e fundit  i sherben pikerisht kesaj gjeje.

Politika e shovinisteve nacionaliste greke ka qene gjithmon e njejte dhe standarte ne keto 200 vjetet e fundit, pavarsisht nga situatat ekonomike greke.

Greket e dine se autonomia dhe me vone shkeputja nga shqiperia e kesaj zone do te vije vetem neqofte se perkrahet nga komunitetit nderkombetar. Greket e dine se pushkeve me ngjalme te shqiptareve u eshte lagur baruti dhe ndryskur mekanizmi i shkrepjes. Pengese e vetme eshte komuniteti nderkombetar. Dhe ketij qellimi i sherben percaktimi i numbrave ose % te grekeve ne Shqiperi dhe gjoja persekutimi i ketij komuniteti

  

 Pikpamja e historianeve tane per Himaren

 

Xhunga: Nga vjen emri Himarë z. Frashëri?

Kristo Frashëri: Se nga vjen emri Himarë nuk dihet, por dihet që është një emër shumë i vjetër, një emër që gjendet në legjendat e antikitetit. Shpjegimet janë të ndryshme, por asgjë e saktë nuk dihet. Është një nga emrat më të vjetër që kanë vendbanimet shqiptare qysh nga antikiteti e deri në kohët e sotme, pa ndryshuar as me prapashtesë dhe as me parashtesë.
R. Xhunga: Mos të thënit "nuk dihet" krijon probleme, dhe gjithmonë për gjërat e bukura secili thotë është e imja, është e imja, si tani grekë e shqiptarë për Himarën?

Paskal Milo: Ka pasur dhe ka një debat për prejardhjen e emrit të Himarës. Janë të shumtë emrat e Himarës dhe kanë qenë të ndryshëm që nga antikiteti i hershëm e deri në mesjetën e vonë: qysh nga legjendat, nga shpjegimi i emrit me emrin e një perëndie të luftës e deri tek emrat e tjerë që vijnë nga shpjegimi përmes gjuhëve të ndryshme, apo ndonjëherë edhe përmes spekulimeve të ndryshme për t‘i dhënë një shpjegim emrit të Himarës.

Pëllumb Xhufi: Nuk besoj se do të mund të gjendej rrënja e emrit të Himarës. Kimera, që gjendet shumë në dokumentet e hershme, është një qenie mitologjike dhe mund të jetë një prejardhje e emrit të Himarës. Por ka shpjegime të ndryshme, si për shembull për Palasën, që thuhet se ka prejardhje nga latinishtja, Palacio, pallat, apo Drimadhën, siç quhet Dhërmiu. Gjithsesi, emrat vendosen në rrethana të ndryshme historike e mund të jenë edhe subjekt i ndikimeve, i flukseve kulturore. Problemi është i popullsisë së Himarës, e cila nuk ka dokumente me bollëk. Himara bën pjesë në atë që quhej Kaonia e dikurshme dhe që autorë si Herodoti i quajnë popuj jo grekë, barbarë ilirë. Më vonë, në mesjetën e hershme, ka pak dokumente të cilat flasin për etnicitetin në mënyrë të shkoqur, por nga viti 1200 ka dokumente që flasin për shqiptarët e Himarës dhe të gjithë zonës përballë ishullit të Korfuzit. Më tej ka dokumente ku dalin dhe emra familjesh, të cilat ekzistojnë ende sot në Himarë, apo në fshatrat e tjerë përreth, qysh nga Varfët, që mendohet se është një nga fiset më autoktone në Himarë, por dhe fise të tjerë si Gjikat, Bollanot që dalin më vonë, dhe siç thuhet dhe siç e ruan kënga popullore, janë të ardhur nga zonat përreth. Por gjithmonë në dokumente Himara del në Shqipëri, Albania. Një kronist bizantin i shekullit XIV flet për betejën e Kosovës dhe thotë se në këtë betejë erdhën zotërinj nga Shqipëria, mes të cilëve edhe zotërinjtë e akrokeraunëve, domethënë të Himarës. Më tej ka individë që identifikohen në Mbretërinë e Napolit dhe ka dokumente të botuara që janë arkivuar në arkivat spanjolle të Simankës, ku Himara dhe personazhe nga Himara dalin jashtëzakonisht shumë, edhe pse kanë qenë shekujt XVI-XVII, të cilët cilësohen si shekuj kryengritës, veçanërisht në Himarë. Gjithashtu, këto reflektohen në dokumentet spanjolle dhe ka informacion të jashtëzakonshëm për Himarën dhe etnicitetin e himarjotëve. Për të kaluar pastaj tek i famshmi regjiment, që e ngriti mbreti i Napolit, Burbon, në shekullin XVIII. Regjimenti maqedon, e quajti ai, por që në fakt ishte i përbërë kryesisht nga shqiptarë të bregdetit dhe aty militojnë shumë himarjotë. Ky regjiment kishte dhe një statut të tijin, ku thuhej shprehimisht që në të mund të hynin vetëm shqiptarë dhe duhej të visheshin me veshje luftarake që ishin karakteristike shqiptare. Edhe kur erdhi Napoleon Bonaparti në Korfuz, krijoi një regjiment me himarjotë dhe me suljotë kryesisht, domethënë me të krishterë, dhe këtë regjiment nuk e quajti ndryshe, por "regjimenti shqiptar". Kjo tregon një vlerësim kolektiv të këtyre popullsive.

R. Xhunga: Profesor Frashëri, keni bërë një libër për Himarën dhe me sa kam parë, nuk duket se ka shumë libra të tillë. Ku jeni mbështetur më shumë dhe a e keni parë sa shumë libra kanë grekët për Himarën?

Kristo Frashëri: Jam mbështetur në ato libra që kam mundur të shtie në dorë dhe më duket se ato që kam mundur të shtie në dorë janë më kryesoret. Të tjerat pastaj janë shkruar pas këtyre punimeve kryesore. Një nga emrat më të vjetër të Himarës është Palasa dhe e lidhin si një tel, sikur është krijuar nga palajsët e Palestinës. Legjendat e çojnë shumë larg, por se sa është e vërtetë që e krijuan palestinezët Palasën, nuk dihet dhe nuk mund ta themi, sepse nuk ka gjurmë arkeologjike. Por kjo tregon se krahina e Himarës ka tërhequr vëmendje vazhdimisht mbi historinë e saj. Ka shumë të dhëna për Himarën, por janë shumë të cekëta, sepse Himara nuk ka luajtur ndonjë rol të madh politik që të ketë lënë gjurmë në aktet e ndryshme të nënshkruara. Himara është një zonë bregdetare, ku deti thuajse përqafohet me malin. Është një zonë e ngushtë me pak mundësi qytetërimi, me sytë e hedhur nga deti, nga lundrimi. Por nuk ka një mbështetje të tillë që ta mbajë të fortë ekonomikisht dhe ta zhvillojë atë. Prandaj zë një vend të rëndësishëm në histori, por jo aq të fortë për pozitën që ka. Himara u bë e famshme në kohën e invazionit turk. Atëherë i kapërceu kufijtë e zonës dhe hyri në histori si një nga popujt që bëri rezistencë heroike. Rezistenca arriti kulmin në 1492-shin, ku Sulltani ngriti gjithë ushtrinë e perandorisë dhe erdhi të nënshtronte Himarën dhe as aty nuk arriti ta nënshtronte. Atëherë u detyrua të nënshkruante ato që quhen "venomet e Himarës", autonominë e Himarës, dhe qysh nga ajo kohë Himara ka jetuar si një krahinë autonome. Dhe si krahinë autonome gjithmonë ka tërhequr vëmendjen e fuqive evropiane për rolin që mund të luante, ajo si një kryeurë për zbarkimin e tyre në Gadishullin Ballkanik. Kjo është dhe arsyeja pse Himara hyri në historinë e Mesdheut, sidomos në fund të shekullit XV.

Paskal Milo: Ka një numër relativisht të madh librash që janë shkruar për Himarën dhe kanë shkruar autorë të tillë si Aleko Rapo, që është një ndër të parët që ka shkruar për historinë e Himarës, apo si Fane Veizi, Foto Bixhili, Minella Gjoni, Spiro Rusha, Moikom Zeqo, Rami Memushaj, që e ka parë me syrin e gjuhëtarit etj., gjithashtu dhe botimi i Akademisë së Shkencave. Meqë është një temë historike, jo shumë e ndriçuar me dokumente, patjetër që ngjall debat dhe debati jo gjithmonë sjell të vërteta historike.
R. Xhunga: Gjithkush mund të hyjë në faqen zyrtare të Bashkisë së Himarës, në të cilën shkruhet: "Në 9 shkurt të vitit 1914, himarjotët kundërshtuan planet e Fuqive të Mëdha për t‘i përfshirë brenda kufijve të shtetit shqiptar". Kjo më bën të kuptoj që Himara nuk ishte brenda kufijve të shtetit shqiptar...

Kristo Frashëri: Është një njoftim që e dëgjoj për herë të parë dhe që bie në kundërshtim të hapur me dokumentet historike që kam kaluar unë nëpër duar. Himara ka qenë nën kufijtë e perandorisë osmane deri kur u shkëput Shqipëria dhe pasi u shkëput Shqipëria nga Perandoria Osmane, më 29 korrik të 1913, u caktuan kufijtë e Shqipërisë dhe Himara brenda kufijve të Shqipërisë. Kjo është e përcaktuar në Protokollin e Firences dhe nuk ka se si të vihet në diskutim. Edhe në Protokollin e Korfuzit, që është i datës 17 maj 1914, tekstualisht thuhet: "Himara deri në 1910 ka qenë krahinë me të drejtën e vetëqeverisjes brenda kufijve të perandorisë osmane", por në 1910, kur erdhën xhonturqit dhe donin të centralizonin pushtetin dhe nuk i njohën kanunet vetëqeverisëse, Himarën u detyruan ta njihnin nën presionin e disa fuqive që kishin interes. Himara dhe Mirdita kanë qenë qytete vetëqeverisëse gjatë gjithë sundimit turk dhe kishin në krye një qeveritar vendas, i cili do të quhej kapedan. Në 1910 qeveria e Stambollit u detyrua t‘ia njihte venomet Himarës dhe himarjotët, në sajë të këtyre venomeve, kur shpërtheu lufta ballkanike shpallën një deklaratë se nuk donin të ishin me administratën e Shqipërisë, sepse donin të gëzonin të njëjtat venome që kishin gëzuar më parë. Në këtë gjendje e gjeti Komisioni Ndërkombëtar i Kontrollit, i përbërë nga përfaqësuesit e gjashtë fuqive të mëdha dhe nga përfaqësuesi i Shqipërisë.

Në atë kohë, krahinat e jugut, të ashtuquajtura Vorio-Epir, bënë një kongres dhe thanë që donin të krijonin një shtet autonom brenda shtetit shqiptar, me gjuhë greke. Kështu krijuan qeverinë me Jorgji Zografon, krijuan dhe një ministër të luftës, krijuan një parlament etj. Të gjitha i përgatitën për të konsoliduar statusin e një shteti brenda shtetit shqiptar. Himara nuk pranoi të hynte këtu, sepse Vorio-Epiri kërkoi të quhej shtet grek me gjuhë greke e me fe krishtere. Himarjotët nuk dërguan delegat në Parlament dhe në Kongresin e Delvinës, sepse ata pretendonin që nuk ishin as shqiptarë dhe as grekë, por himarjotë. Kjo ishte teza e tyre dhe donin të ruanin venomet tradicionale. Gjithashtu, e reja ishte se në këtë kërkesë nuk ishin më pesë fshatra, por tetëmbëdhjetë fshatra, nga të cilat trembëdhjetë ishin fshatra me banorë të krishterë e pesë fshatra me banorë myslimanë.

Paskal Milo: Himara në atë kohë, pas shpërthimit të Luftës së Parë Ballkanike në Tetor të 1912 Greqia, ashtu si dhe vendet e tjera të Ballkanit që krijuan Lidhjet Ballkanike kundër Turqisë për ta dëbuar atë nga Ballkani, Greqia hyri me forcat e saj ushtarake në fillim të nëntorit të 1912 në Shqipërinë e Jugut dhe në Himarë. Atëherë ka ardhur në Himarë Spiro Milo, i cili shpalli dhe atë që quhet Autonomia e Himarës. Ai ka ardhur nga Greqia me forca jo të rregullta ushtarake, për të mos e vënë Greqinë zyrtare të ballafaqohej me Fuqitë e Mëdha që po pushtonte një territor tjetër, edhe pse Konferenca e Londrës mori përsipër të caktonte kufijtë e Shqipërisë, por edhe të rregullonte kufijtë midis vendeve të Ballkanit. Domethënë, akoma nuk ishin përcaktuar kufijtë dhe këto forca erdhën në Himarë e zunë pozicion deri në Qafën e Llogorasë. Aty kanë qëndruar edhe pas vitit 1913, pas Protokollit të Firences, edhe pse premtuan që do t‘i largonin ato trupa jo të rregullta. Madje kanë vazhduar të qëndrojnë edhe në 1914, 1915 e deri diku në 1916, kur erdhën italianët dhe i zmbrapsën.

Kristo Frashëri: Unë fola për akte ndërkombëtare dhe akti i parë ndërkombëtar që njeh krahinën e Himarës si krahinë autonome, as greke e as shqiptare, por brenda shtetit shqiptar, është akti i nënshkruar nga kolonel Tomsoni dhe Spiro Milua më 17 maj 1914. Atëherë Himara fitoi të drejtën si një krahinë autonome dhe nuk u cilësua fare as si Greqia, as Greqi. Vetëm u tha se trembëdhjetë fshatrat që janë krishtere do të administrohen në shkolla greke dhe pesë fshatrat myslimane dhe do të administrohen në shkolla shqiptare. Pra, nuk u përcaktua ngjyra politike e kësaj krahine. Qeveria e Durrësit nuk e pranoi dhe nuk e nënshkroi dhe ky protokoll u asgjësua gjatë luftës.

Pëllumb Xhufi: Himara dhe Mirdita kanë qenë dy zona shqiptare me një identitet shumë specifik. Kanë qenë dy zona krishtere të cilat rezistuan, rrethuar nga popullsi që herët a vonë u islamizua dhe që falë rezistencës së tyre, por dhe falë lidhjeve të jashtëzakonshme të jashtme, krijuan identitete të fuqishme dhe kur erdhi momenti i krijimit të shtetit shqiptar, kërkuan të ruanin venomet. Edhe në Mirditë shteti shqiptar u detyrua të çonte ushtrinë, sepse ata nuk pranonin autoritetin e shtetit mbi zonën e Mirditës. Që të vinte shteti, do të thoshte që të paguheshin taksat, që të bëhej ushtria etj., të cilat për shekuj me radhë këto krahina ishin mësuar të mos i kishin.

Paskal Milo: Në faqen e internetit të Bashkisë së Himarës ndodhet një e pavërtetë, që nuk i lejohet një institucioni zyrtar, zgjedhur nga shteti shqiptar. Nuk lejohet që në një tekst zyrtar që paraqet Bashkia e Himarës të ketë një shtrembërim të tillë historik.

R. Xhunga: Kam dhe një paragraf tjetër që përfshihet në këtë faqe dhe ku thuhet: "Më 22 dhjetor 1940 ushtria greke ka hyrë në Himarë dhe banorët e pritën me entuziazëm dhe në mënyrë festive". Çfarë ka ndodhur në këtë periudhë të historisë?

Paskal Milo: Ka qenë koha e luftës italo-greke dhe këto janë teza që nuk kanë të bëjnë fare me të vërtetën historike. Mund të ketë grupe të veçanta njerëzish që mund të kenë simpati, siç mund të ketë pasur dhe në atë kohë, nga ajo që shkruhet, por kjo nuk ka të bëjë me të vërtetën historike. Protokolli i Korfuzit është për të gjithë të ashtuquajturin Epir i Veriut dhe Parlamenti që doli aty, ku dhe qeveria e Princ Vidit u detyrua ta ratifikonte atë ashtu siç bënë dhe fuqitë anëtare të Komisionit Ndërkombëtar të Kontrollit, mori një vlerë për kohën. Por ajo u zhvlerësua, sepse menjëherë filloi lufta. Shqipëria ishte e pushtuar nga trupat greke në jug dhe në veri nga trupat serbe. Kishte anarki të plotë në Shqipëri në atë kohë, kështu që shteti shqiptar pothuajse nuk ekzistonte.

R. Xhunga: Çfarë parashikonte Protokolli i Korfuzit dhe pikërisht pika 5, të cilës i referohen shpesh kur flitet për autonomi të Himarës?

Kristo Frashëri: Në fund të Protokollit të Korfuzit thuhej: "Qeveria greke nuk duhet të ndërhyjë ushtarakisht në kufijtë e krahinës autonome të Vorio-Epirit". Ndodhi që në korrik të 1914 qeveria greke urdhëroi ushtrinë e Greqisë për të marshuar drejt Shqipërisë. Ata erdhën dhe bënë atë që dihet, përzunë fshatarët, dogjën fshatrat etj. Pra, qeveria greke asgjësoi veten e saj.

Pëllumb Xhufi: Ishte dhe një lëvizje e inspiruar nga Athina dhe Kryeministri i saj, Zografo, që ishte ministër i Financave më parë në Athinë. Pra, ishte një lëvizje që u frymëzua dhe u drejtua nga Athina dhe marrëveshja e Korfuzit u bë në kushte shumë të vështira për qeverinë e Princ Vidit, i cili ishte një kryetar shteti nga të gjitha anët i cunguar, i luftuar e i sulmuar.

Paskal Milo: Për mendimin tim, faqja zyrtare e Bashkisë së Himarës është më tepër shqetësuese dhe mendoj që këto nuk duhen kaluar pa u vënë re, sepse me atë faqe ushqehet në mënyrë të gabuar një opinion i tërë publik brenda dhe jashtë vendit. Nuk duhet të shtrembërohet historia, ose të bëhet një faqe, e cila nuk ka pse të ngatërrohet me çështje delikate të historisë dhe me keqinterpretime që ngjallin debate dhe nuk e ndihmojnë as unitetin e popullit himarjot dhe as miqësinë midis dy vendeve, Shqipërisë dhe Greqisë. Unë jam nga Palasa dhe çështja e gjuhës greke në Palasë, Dhërmi dhe në Himarë, është një çështje që kërkon shpjegim.

R. Xhunga: Greqisht flisnit në shtëpi zoti Milo?

Paskal Milo: Fshatarët e këtyre tri fshatrave në shtëpitë e tyre për komunikim përdorin gjuhën greke. Edhe unë e kam përdorur dikur, por tani jo më. Ajo që është e vërtetë duhet pranuar si e tillë dhe nuk duhet mohuar. Nëse do të futemi në origjinë se nga erdhi, se se si erdhi, kjo është çështje tjetër. Por nuk është çështje tregtie, pra që banorët e mësuan gjuhën greke ngaqë shkonin për tregti në Greqi. Një numër i madh faktorësh historikë, politikë, socialë, fetarë, ekonomikë do të fillonin që nga fakti se këto tri fshatra, dhe jo vetëm këto, kanë qenë nën influencën e vazhdueshme të kishës greke, të shkollave greke.

R. Xhunga: Pse nuk ndodhi kjo në Qeparo për shembull?

Paskal Milo: Edhe qeparotsit kanë ditur greqisht, sidomos njerëzit e shkolluar. Afërsia me detin i ka ekspozuar gjithmonë këto fshatra në një komunikim më të drejtpërdrejtë me ishujt grekë, me kulturën greke etj. Dhe po të vesh re, ato fshatra që kanë qenë më afër detit- dhe jo ato më larg, që kishin tendencë të ishin më të izoluara -flasin edhe gjuhën. Mund t‘ju them diçka që e thonë dhe shumë studiues të tjerë, që ka një dallim midis greqishtes së folur në Palasë dhe Dhërmi, me greqishten që flitet në Himarë. Janë dy dialekte që kanë të bëjnë me prejardhjen e këtyre njerëzve dhe influencën nën të cilën janë ndodhur këta njerëz. Ajo që është më kryesorja dhe që duhet pranuar është se në mesjete nuk kemi pasur kufij të qartë shtetërorë, nuk kemi pasur dogana dhe as piramida. Unë pranoj teorinë e xhepave. Njerëzit, për një numër arsyesh që fillonin qysh nga luftërat, qysh nga sëmundjet, ishin popullsi baritore, që lëviznin nga një vend në tjetrin. Shkonin dhe vendoseshin në vende që ata e ndjenin veten më mirë, ose për të shpëtuar nga sëmundjet, ose për të shpëtuar nga armiku, ose për të gjetur kushte më të mira jetese, dhe aty ku i gjenin këto gjëra, aty nguleshin. Prandaj këto xhepa nuk kanë të bëjnë me etnosin. Këto xhepa që janë krijuar, janë lëvizje të mesjetës që u ngulën në një vend dhe mbetën aty. Për shembull, në studimet gjuhësore që bëhen për tri fshatrat e Himarës, për Palasën, Dhërmiun dhe Himarën, ka studime të patronomisë të 1583-shit, ku ekzistojnë emra shumë të qartë që tregojnë se cilët janë vendas, cilët janë të ardhur të brendshëm nga vende të tjera të Shqipërisë, si dhe ka emra që tregojnë cilët janë të ardhur nga Greqia. Pra, ka tre komponentë në përbërjen e këtyre tri fshatrave. Nuk ka pasur njerëz grekë që të kishin emrin Gjin, Gjon, Pal dhe emra të tjerë të kësaj natyre, të cilët i gjejmë me bollëk në regjistrin e vitit 1583 dhe për këtë po flas për fshatin tim me 95 emra, ku ka 6 a 7 Gjon, 4-5 Gjin e shumë të tjerë që dëshmojnë se ata ishin autoktonë, shqiptarë të mirëfilltë. Por, ka dhe emra të tjerë që nga prapashtesa dhe nga vetë kompozicioni i patronomisë kuptohet që kanë origjinë të huaj dhe gjuhëtarët dinë t‘i dallojnë këto gjëra shumë mirë. Si konkluzion dua të them që historinë duhet ta lëmë të studiohet si shkencë dhe të mos e keqpërdorim për qëllime politike. Shpjegimi i historisë bëhet nëpërmjet një dokumentacioni të gjerë. Të gjitha materialet që kemi, si ne, ashtu dhe pala greke, nuk mbështeten në dokumente të mjaftueshme për ta shpjeguar deri në fund dhe për t‘i dhënë zgjidhje këtij problemi. Secilit duhet t‘i jepet e drejta që i takon në bazë të ligjeve, por nuk duhet spekuluar e drejta e një grupi njerëzish për ta quajtur veten e tyre minoritarë. Kjo është një e drejtë që mbështetet në Konventën Kuadër për Mbrojtjen e Pakicave Kombëtare në Këshillin e Evropës dhe Himara nuk duhet të quhet qysh nga Qeparoi e deri në Qafën e Llogorasë minoritet, vetëm pse ka tri fshatra që janë greqishtfolëse.

Kristo Frashëri: Nuk është mohuar që në këto fshatra ka banorë që flasin greqisht. Unë kam shkruar në librin tim, të mbështetur në 1804, ku Pukëvili jetoi dy javë në Himarë dhe në Dhërmi. Liku bëri gërmime arkeologjike dhe ata thonë: "Burrat dinë greqisht dhe italisht, gratë dinë shqip". I famshmi Spiro Milo ka lënë kujtimet e veta, të cilat për fat të keq nuk i gjenin ende njerëzit dhe që janë botuar tani vonë. Ai thotë: "Ne jemi të ardhur nga Kruja" dhe e ndjen veten krenar që ka ardhur nga Kruja. Unë nuk kam pse të mbështetem në fjalët e një historiani grek, i cili thotë: "U nis një anije me grekë nga Mani dhe nuk dihet se ku shkuan, por me siguri që shkuan në Himarë". Ajo anije që u nis nga Mani nuk ishte me grekë, por ishte me arvanitas dhe kjo dihet që ata shkuan në Pulia. Unë nuk mund t‘i marr për bazë ato që thotë ky historian. Spiro Milo, nipi i Spiro Spiro Milos, ai që shpalli republikën, nuk pranoi ta quante krahinën greke, sepse kishte parasysh që krahina nuk ishte greke, por shqiptare. Ai e shpalli veten e tij grek, por jo të gjithë krahinën dhe për krahinën ai tha që nuk është as greke dhe as shqiptare, por himarjote. Pranoj që të tri fshatrat flasin greqisht, por midis të folurit greqisht dhe të quajturit vetes grek ka një ndryshim tepër të madh. Ka tre lloj minoritetesh në bazë të Akteve të Helsinkit, në bazë të Akteve të OKB-së dhe të Këshillit të Evropës. Ka minoritet linguistik, minoritet kulturor-linguistik dhe minoritet etnik. Që të jetë minoritet etnik, duhet të jenë në kufi me shtetin, me Greqinë në këtë rast. Për shembull, Vurgu quhet minoritet etnik, edhe Dropulli, por jo Himara dhe fshatrat e tjerë. Nuk janë minoritet etnik, vetëm pse dinë greqisht. Sipas teorisë së kombësisë greke, nga e cila një pjesë kanë hequr dorë, thuhet se nuk është gjuha që tregon kombësinë, as feja, por ndërgjegjja. Unë mund të gjej një fshat dhe t‘i mësoj anglisht dhe ata të thonë që jemi amerikanë. A e pranon këtë gjë populli amerikan? Pra, këto janë thjesht spekulime. Ballkani jetoi për 2000 vjet nën katër perandori pa kufij, njerëzit lëviznin lirisht dhe u krijua ajo që unë e kam quajtur "lëkura e leopardit". Si mund të ngrihet kryetari i Bashkisë së Himarës dhe me një kurajë të madhe të thotë që ne, minoriteti këtu, jemi si Kosova? Si mund të bëhet një krahasim i tillë? Kosova është një krahinë mbi 2 milionë banorë, ka 90% shqiptarë, ndërsa Himara ka 6 mijë banorë, ndër të cilët 5-10% janë grekë. Si mund ta përfshijë në një krahinë që kërkon autonomi? Jam dakord që ata që e quajnë veten grekë, ta quajnë veten grekë, por të mos quajnë edhe banorin e Qeparoit, apo të Vunoit, ose banorët e Borshit.

Paskal Milo: Spekulohet shumë me Konventën Kuadër për Mbrojtjen e Pakicave Kombëtare në Këshillin e Evropës dhe ata që spekulojnë i referohen nenit 3, i cili thotë që çdo person që i përket një pakice kombëtare do të ketë të drejtën të zgjedhë lirisht për t‘u trajtuar apo jo si i tillë dhe nuk do të ketë asnjë disavantazh nga kjo zgjedhje, apo nga ushtrimi i të drejtave që lidhen me këtë zgjedhje. Por, pikërisht neni 3 i referohet dhe i jep shpjegim në faqen 37 pikës 35, ku sqaron shumë qartë atë që thotë neni 3. Aty thuhet tekstualisht kështu: "Ky paragraf nuk nënkupton thjesht një të drejtë për një individ që të zgjedhë arbitrarisht që t‘i përkasë një pakice kombëtare. Zgjedhja subjektive individuale është pandashmërisht e lidhur me kriterin objektiv përkatës të identitetit të personit".

Pëllumb Xhufi: Kjo qe dhe arsyeja që ish-kryeministri i Greqisë, Venizellos, në Konferencën e Paqes në vitin 1919 kërkoi të impononte këtë tezë, që banorët e zonave të kontestuara nga Greqia, të të ashtuquajturit Vorio-Epir, duhet të pyeteshin për të shpallur në mënyrë të hapur kombësinë e tyre. Dhe kjo tezë nuk u lejua të kalonte, sepse u morën për bazë parimet objektive që u fol më lart. Problemi është ai i gjuhës dhe duhet të themi që gjuha nuk është studiuar siç duhet. Janë tri fshatra që janë buzë detit dhe janë tri fshatra që kanë qenë më të ekspozuara ndaj kontakteve dhe nuk është thjesht çështja e Korfuzit. Kanë qenë edhe raporte më të hershme, që me Italinë e Jugut, në një kohë kur ka qenë edhe e mbytur me koloni greke, pra ku flitej një gjuhë greke arkaike dhe për gjuhën e Himarës flitet që ka një gjuhë të ndryshme. Nuk mund ta quash të njëjtë dialektin e Himarës me dialektin e Dropullit, gjë që tregon se ka përmbajtje tjetër. Për të mos folur pastaj për kishën, shkollat greke, të cilat kanë ndërhyrë në momente të mëvonshme, por dygjuhësia nuk është një kusht. Në Himarë, përveç shqipes, flitej dhe italishtja dhe unë gjykoj që flitej dhe greqishtja, por në një nivel më të vogël, saqë atyre nuk u ka rënë në sy. Jo vetëm këtu ne kemi pasur xhepat e shoqërisë shqiptare. Për shembull, në Shkodër ka qenë një klasë e tërë tregtarësh, të cilët e kishin italishten një gjuhë që jo vetëm e flisnin, por edhe e shkruanin. Vetë korfiotët e kanë folur italishten, deri në kohën kur iku Venediku në fund të shekullit XVIII, si gjuhë të dytë dhe kjo nuk do të thotë që ata ishin italianë.

Kristo Frashëri: Gjuha nuk është përhapur nëpërmjet tregtisë. Fshatrat që ishin më thellë, si në Kurvelesh, nuk kishin si ta merrnin me vete anijen, të shkonin e të strehoheshin në Korfuz, dhe të ktheheshin prapë. Shkonin gjithashtu në Greqi dhe në Pulia, madje merrnin dhe gra greke, por jo se gjuha është përhapur nga tregtia.

Pëllumb Xhufi: Unë nuk jam gjuhëtar, por mund ta dalloj shumë lehtë mënyrën se si e flet shqipen një minoritar i Dropullit dhe si e flet një himarjot. Flasin një shqipe me dialektin e zonës, të pastër dhe nuk hanë tinguj dhe rrokje.

Kristo Frashëri: Njerëzit në Dropull mund të thonë që janë grekë, por nuk mund të thonë që janë në tokë greke. Ka shumë grekë që kanë shkuar në Amerikë para shumë kohësh dhe akoma vazhdojnë të thonë që janë grekë, por ata kurrsesi nuk mund të thonë që janë në tokë greke. Ata janë greqishtfolës. Po të duan le të thonë që janë grekë, por toka është shqiptare.

 

 Fragment nga nje emision TV 19 Maj 07

Vrasja në Himarë babai i të kërkuarit: Jo dënim politik djalit  Jo dënim politik djalitTIRANE-  Halo Muka, babai i Ilir Mukës i shpallur në kërkim nga policia për vrasjen e 35-vjecarit himariot Aristotel Guma, në një intervistë ekskluzive për News24, shpreh ngushëllimet për familjen e këtij të fundit, duke deklaruar se gjatë këtyre ditëve ka pasur mundësi të flasë në telefon vetëm 1 herë me djalin e tij, i cili shprehet se ka shtypur aksidentalisht një person që nuk e njihte dhe më pas është larguar. Muka deklaron se është e papranueshme që djali i tij të akuzohet për racizëm, kur në të vërtetë ka ndodhur një aksident rrugor. 

“Shpreh ngushëllimet e mia për familjarët. I shqetësuar marr vesh se djali i traumatizuar më flet duke thënë se pa dashje, në rrugë kam shtypur një kalimtar, të cilin nuk e njihja dhe me të cilin nuk kam pasur asnjë koefidencë me të, prandaj mos më pyesni më tepër sepse jam tepër i shqetësuar”, - deklaron babai.

Muka deklaron se djali i tij ka ndërmend të dorëzohet në polici me qetësimin e situatës së krijuar në Himarë, ku sipas tij vrasja është kthyer në një ngjarje që po përdoret politikisht. Duke kërkuar që Iliri të dënohet për atë që ka bërë, babai i tij thekson edhe njëherë që nuk do dënim politik. Ndër të tjera i bën thirrje kryebashkiakut të Himarës, Vasil Bollanos të mos përdorë këtë fatkeqësi për qëllime të tijat, të mos bëjë kurban djalin e tij.

"Djali ishte i traumatizuar, nuk erdhi në shtëpi kur ndodhi ngjarja. Ngjarja u politizua në media. Ai ishte një aksident i ndodhur në rrugë. Jemi të gjithë shqiptarë dhe nuk ka vend për diferenca etnike. I bëj thirrje Bollanos, mos politizo fatkeqësinë që ndodhi në rrugë. Djali është një 20-vjecar që nuk e njeh politikën, nuk i njeh dialektet dhe nuk njeh urrejtjen etnike. I lutem qarqeve politike të mos e politizojnë ngjarjen për të bërë kurban një 20-vjecar”, - deklaron ai teksa sytë i mban nga televizori, aty nga ku ndjek me vëmendje gjithcka për këtë ngjarje, që ngjalli reagim në mbarë vendin. 

Ngjarje për të cilën banorët e Himarës bllokuan për orë të tëra aksin Vlorë-Sarandë, në shenjë proteste, me pretendimin që ngjarja kishte motive etnike. Për ngjarjen reagoi me nota të ashpra edhe ministria e Jashme greke, ndërsa nuk lanë pa e dënuar edhe politikanët shqiptarë.
(m.a/BalkanWeb)

Ndersa kjo situate rezikon komibn shqiptar politka shqiptare (pozite opozite) gjeti diten te luaje me kete situate

PS: Të zbardhet vrasja në Himarë, qeveria s`kontrollon dot krimin     TIRANE – Lajmifundit – Partia Socialiste kërkoi sot zbardhjen e menjëhershme të vrasjes së 35-vjeçarit minoritar grek në Himarë.
Deputetja e PS, Ermonela Felaj, than ë një deklaratë se Partia Socialiste kërkon zbardhjen e shpejtë të ngjarjes, dhe vendosjen para drejtësisë të autorëve të krimit.
“Qeveria shqiptare e ka humbur kontrollin ndaj krimit. Është e pafalshme që kryeministri Berisha nuk ka thënë asnjë fjalë për ngjarjen”, tha deputetja e PS, Felaj.
  

Vrasja në Himarë Konja: PS po përdor politikisht ngjarjen TIRANË- Ministria e Brendshme i ka cilësuar deklaratat e bëra sot nga deputetja e PS Ermonela Felaj, si deklarata për të përdorur politikisht vrasjen e ndodhur 2 ditë më parë në Himarë. Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Fatmir Konja shprehet se, në krye të axhendës së PS qendrojnë interesa që godasin imazhin e vendit

“Ministria e Brendshme dënon përpjekjet e PS për të përdorur politikisht ngjarjen kriminale të ndodhur para dy ditësh në Himarë. Edhe për këtë ngjarje lidershipi i PS nuk vonoi të vërtetojë para opinionit publik se në krye të axhendës së tij politike qendrojnë interesa që bien ndesh me interesat e qytetarëve dhe godasin drejtpërdrejt imazhin e vendit”, - tha Konja.

Duke i bërë thirrje PS të distancohet nga këto qëndrime antiligjore, Konja thekson se duhet mbështetur angazhimi i policisë së shtetit.
“Ministria e Brendshme i bën thirrje PS të distancohet nga frymëzimi i qëndrimeve antirend dhe antiligj dhe të shprehë mbështetjen e nevojshme për punën dhe angazhimin profesional dhe ligjor të policisë së shtetit”, - shprehet zëdhënësi i ministrisë së Brendshme.
 

Eshte per te ardhur keq qe nje aksident, me qellim te keq fryhet artificialsht per te nxitur gjithnje e me shume ndjenjat nacionalsite te Vorioepirioteve.

Shteti shqiptare dhe media duhet te fokusohen me mire ne shkaqet e aksidenteve te shumta qe ndodhin kete periudhe kohe, dhe te mos meren me historine e Himares dhe historine e Greqise,Te bejne detyren e tyre mire se po ja fusin kot.

Po tensionojne njerzit ne drejtim te kundert, dhe jo ne ate te duhurin, pse ndodhin aksidentet?

Ky duhet te jete tensionimi me i madh qe duhet te kene njerzit! Pse ndodhin aksidente dhe jo "nje shqiptar vrau nje grek!".

Bollanot dhe lakej te tjere shqiptare qe i mbajne ison duhet ta mbyllin gojen se eshte poshtersi te shfrytezosh nje aksident te tille, dhe te vjellesh vrer te panevojshem,vetem e vetem sepse duhet te justifikohen parate e pista, qe japin qarqet antishqiptare te Vorioepirit! 

o idrizus enciklopedikus qe gjithe diten han orizus.S'di pse me ngjan me robert camcakizin ti,qe gjithe kohen si nje ameriakanus skarlatanus sillesh verdalle me prepotence duke mllakucit "idera te medha". Nuk le njeri pa ofendu, dhe per cudi asnje mesazh nuk te fshihet nga administartoret.Pse mer plak nuk je me i thjeshte ne mendime,por e ben kaos duke perdor "fines oksidentale", me gjujtje kunjash satirik. Zbrit ne toke dhe mos na shkruj si nja astronoaut nga ballkoni satelitit ,tek flet per token. Kjo verrejtje i shkon edhe administratorit qe te tregohet i Paanshem ,kur dikujt  i komunikon masen person abuziv me nje kuote te caktuar , kur ne fakt mua me duket vet abuziv ky veprim ,nga imuniteti i diktatit "administrator". Ketu ka force nje gome qe fshin nje te drejte te fjales, por jo parimisht. Person abuziv eshte ky oksidentali finok,qe na tregon se ne nuk paskemi SUM kur dikush ka bo nje katedrale ne mes te Tirones. E para ajo eshte komunitetit ortodoks Shqiptar(te pakten arsyetimi zyrtar ky jepet,dhe me kete eshte justifikuar nje veprim korruptiv i shtetarve tane". Por me gjithate edhe pse e di qe kjo eshte nje veper e bere nga dikush qe gjithmone provokon kombin Shqiptar, une si Shqiptar me fe jo ortodokse, nuk e paragjykoj kete ngrehine per sa kohe ajo peroret korrektesisht per vllezrit e mij Shqiptar te fese ortodokse. Por edhe ne nje rast tjeter ,nese ti je me trim dhe jo vezhgues,persee nuk e zbret sumen tende ne toke, dhe t'ja tregosh vendin kesaj katedraleje, apo ke kohe qe nuk ulesh me tule por direkt me legenin . E di qe s'do ti lexosh dot keto rrshta ,sepse administratori do perdor gomen

Une them qe Idrisin ta vrasim fare. O grek i modh ai. E trego ne emri... i maro me "S". Pranej shkru ashtuna aina.

Ah, o Shqiperi etnike, kush eshte komuniteti ortodoks shqiptar more?

Ai komuniteti ortodoks shqiptar qe thua zotrote, ka bere nje alamet kishe te madhe sa nje katedrale ne Lezhe, ku te themi ate qe eshte, ortodokse nuk ka patur kurre, pervec ndonje te "ngarkuari me detyre" qe sherbente aty ku kishte nevoje partia dhe populli. Po jo per gje, po kur vjen fjala te komuniteti ortodoks, sidomos me cilesimin SHQIPTAR ne fund, qe pranojne te vazhdojne te drejtohen nga nje GREK dhe nga SHUME greke te tjere, sikur i bie pak pesha cilesimit SHQIPTAR ne fund, apo jo?

Jam shume dakort zotrulues. Me irriton ajo kishe ne lezhe. Nje prift i kishes katolike ne lezhe e tha bukur, kur e ngacmuam per kete fakt,......Kishe e bukur eshte vertet ,por i mungojne dy gjera te rendesishme,....besimtaret ortodoks dhe prifti smiley. Ky eshte nje shembull shume i trishte se sa arrogant dhe sa thelle kane hyre ata tek ne. Dhe tani bejn norma morali, e qe ndiqen kush e kush me forte nga keta shqipfolsit zyrtare ne tirone. Madje nga ne ka edhe nga ata qe na barazojne me ata per shovinizem smiley.Nga ajo treve,..jo te gjithe kuptohet (sepse Himara ka edhe shume patriote qe po i shtyp turpi qe po ja vejne gjakprishurit),po luhet loja me felliqur. Kush po i shkon bollanos pas nuk eshte injorant . Lojen po e luajne te karikum me te gjitha baterite. Atyre qe u eshte vajis vazhdimsia "greke", eshte e pamundur ti bindesh. Po ashtu edhe ata naivete vertete,qe i eshte brumos ne tru qe vetem Shqiptare nuk jane. Sipas kesaj keta jane Shqiptare por qe flasin dhe duan grekun. Keta bejne c'do pisllik, sepse ne zona te verteta minoritare nuk ndihet miza. Per mua keta jane me te poshter se vete minoritaret,sepse kane mundur tua imponojne Shqiptarve urrejtjen per ta. Une kam pasur himariot ushtar, ku ai vete thoshte se ishte Shqiptar por vellai i vet kishte shku ushtar ne greqi. C'ti thuash kesaj padije, kur njeri e din se c'fare eshte , kurse tjetri me vetdije ben nje veper te felliqur?. Ata jane kthyer te perkedhelurit e Shqiperise me kete arsyetim,se he te mos i prekim se do ta marrin keshtu,....he se ata jane te  harruar dhe u eshte kthyer shpina. Nese ata e kane strategjine vetem per anen ekonomike ,kjo hajt se kaperdihet. Por kur ata duan policine greke ti mbroje, ..prishin tabelat Shqip,...ngrejne dhe provokojne me flamuj greke duke thirrur SHQIPTARI ALKAIDA,....keto nuk jane nga injoranca. Nese do  te flisnim per te drejtat e njeriut, vete dropullitet nuk ndihen fare sepse e dijne historine, e dijne qe erdhen si bujqer dhe cobener per te punuar tokat tona, dhe po ashtu jane te vetdijshem qe i kane te gjitha te drejtat. Cudia eshte se ata nuk po i instrumentalizon dot greku,sepse ne kohen e genocidit Cam , ata nuk i preku kush asnje fije floku. Dhe per kete ata ndihen shume me teper te rrezikuar dhe ne borxh. Kurse keta gjakprishurit c'fare kane nese jane Shqiptare. C'fare duan, kur po marrin pension nga greku, investime nga shteti Shqiptar, si dhe dyndje pushuesish nga Tirona, Prishtina, gjakova,etj etj, per ato dhoma te shtrejnta me wc te qelbura nga era dhe pislliku. Perse ata e bejne hasha gjithe kete. C'fare kerkojne me teper ata nese jane Shqiptare? U mungon vetem plumbi kokes. Ai i kthjell qe nuk ben keshtu se jua kane hedhur trute e gomarit. Nese nje pjese qenka e perdorur nga bollano, po shumica c'fare ben? Pse nuk i hedh ne det ashtu sikur ben stergjysherit e tyre me c'd te huaj qe deshi tu behet zot? Kjo eshte shume serioze,sepse atje eshte nje gjendje qe nuk duhet kaluar lehte. Kaq per momentin,sepse me duhet te racionoj shkrimet ngaqe nga 10 te tille, edhe 3-4-ter me kane mbetur. Po me mbaron replika smiley

Po kesaj c'i thua ti? Edhe me kete duhet te jesh dakord besoj.

Nuk e kuptoj se nga kush e ke marr kete citat, dhe per kete me ben shume konfuz. kuptoj vetem ate 3000 vjetshin e atij gomarit qe sa here flet ngel ne histori. SE kuptoj sepse disa nga ju flasin si vezhgues dhe jo si mbartes te nje barre qe na takon te gjitheve ta mbajme. Pse me keto,....bejeni pse se beni,...po te doni,....ju jeni, ....s'ju a  mban etj etj. Po ju ku jeni ne te mirat dhe te keqijat, ne premsiat dhe zhgenjimet, ne punet e mira dhe fajet. Apo me te ndrru flamurin ,s'ju bjen me asnje hise nga ato qe duhet ti perballoj me sakrifice njeriu. Dini te thoni vetem ky vend s'behet, dhe vraponi te ikni sa me shpejt. Nese shkrimin ma dergon mua, gabohesh ne lidhje me ate gomarin 3000 vjecar,sepse une ne c'do rast e cilesoj si fatkeqesine e ketij vendi. Shume gjera te keqija ne kete vend ,kane lidhje me te. Po e shkruaj edhe kete shkrim,dhe nuk e di edhe sa me kane mbetur. Ndoshta edhe nje te fundit sepse me mabron e drejta e fjales per sot smiley

 Si pune replike me qe e pake bere bidari hak me ti thone ca llafe si guxulisje .

Per paradhenie duhet te kuptosh mire ne se merr pjese ne kete Blog .Ky eshte per shqiptare por jo per raciste !

dhe per kete me ben shume konfuz.....

Dhe po u bere ti konfuz ??? smiley

Ti e di e na konfuzet  i kemi pas perdorur per  teneqexhij ose llamarinist . Flas per ne , jo per berishistet  . Ne fillim  ishte profesion i nderuar por me vone e moren jevgjit .

mbartes te nje barre qe na takon te gjitheve ta mbajme.

Keshtu eshte kur takon deputete Ministra dhe nuk te digjojne . Une per vete ketu ne Usa takova nje senator po me tha  ...barren e mba ai qe mbarset .

Me  te qArat e  Berishes nuk mbarset e gjithe PD  por vetem kokcepat qe rrine shalehapet qe prej 90 e presin kush do vije tua fuse. Biles presin edhe etnikisht.

Qenke gjynah qe te skan mbetur edhe pak shkrime smiley 

Dhe  per ta kuptuar me mire me qe e dike gjuhen e sumes , merri te gjithe etnikusit e Tu dhe shko ulu me nge para piktures " Leter  e Zaparozhasve"....dhe do kuptosh qe sado etnikus ta mbash Nikun ,nuk mund te shtypesh Iriqin me b.... e tjetrit.

ne popullorce i thone ate M..olle qe gatove - Haje .

Na e kishim ndodhine si te kuptojme c'ka dhe pse ka ndodhur si dhe cfare duhet kuptuar ne kushtet e sotme . Nuk e kishim kush eshte me shume etnikus i sumes ! Lehes ordinere !

 

 

Incidenti i Himarës, opozita greke letër KE-së
15/08/2010 13:05

Incidenti i Himarës, opozita greke letër KE-sëNdërkombëtarizohet nga deputetët e opozitës greke incidenti i Himarës, ku gjeti vdekjen shtetasi Aristotel Gume.

Kështu, deputetet e “Demokracisë së Re”, të udhëhequr nga Kumustakos i kanë dërguar një letër KE-së, ku dënohet ashpër sulmi, sipas tyre, ndaj minoritetit grek në Shqipëri si dhe kërkohet informacion nëse KE është vënë në dijeni për ngjarjen nga pala shqiptare.

Deputetët opozitarë grekë në letrën e tyre kërkojnë gjithashtu prej KE-së dërgimin e një note proteste në adresë të qeverisë shqiptare për të dënuar ngjarjen dhe që vrasja e Aristotel Gumes të përfshihet në raportin e KE-së për Shqipërinë.

ne rregull, skam nerva ti lexoj te gjitha komentet. po i permbledh mendimet e mia ne disa pika:

 1. ngushellime familjes, cfaredo qofte ky personi shqiptar grek eskimez apo ku di une. jeta e nje personi vlen me teper se kenaqesia e shprehur e disave ne kete forum "nje grek me pak"
 2. nese policia do nderhynte, do tregohej e papjekur, joserioze, e papergjegjshme. pse? sepse do te ishte me e rende sesa te shperndante cadrat ne bulevard (19 dite e bllokuan aksin kryesor te vendit - kur nje shoqja ime nga korca shkonte te vjehrra ne shkoder, i binte nga kina)
 3. policia perdor standard te dyfishte, sepse ushtroi dhune ndaj disa protestuesve ne lezhe te cilet protestonin per vrasjen e nje 16 vjecari nga policia (aksidentalisht)
 4. policia eshte e dobet dhe e pafuqishme, sepse te mosnderhyrit kur bllokohen rruge ne jug e ka kthyer ne rregull jo perjashtim (rasti i orikumit, i patosit, i rruges gjirokaster-tepelene)
 5. ata himarjotet kane te drejte te protestojne sepse nje bashkekatundar i tyre u vra dhe pike
 6. himarjotet skane te drejte te bllokojn rrugen sepse eshte anti ligjore, dhe absolutisht e denueshme ne kesi rastesh
 7. himarjotet skishin pse perdorin parrulla ne greqisht ne protestat e tyre, sepse ne fund te fundit, sjane greke
 8. bollano eshte nje cope injoranti, maloku dhe gomari qe perdor politikisht edhe komentet e mia te ppu
 9. janullatosi eshte kryeplehra e sinodit te shenjte te kishes ortodokse (3 anetare greke, 2 shqiptare, ky eshte janullatosi), sepse eshte tradhtar - sigurisht jo ndaj nesh sepse ai nuk eshte shqiptar, por ndaj parimeve te kishes, perderisa ska reaguar per shqiptaret e vrare per shkak se flasin shqip ne athine po per nje grindje banale qe sipas asaj qe thuhet, ka qene nje grindje biznesi ku ne fund vrasesi ka thene "do e mbys grekun e dreqit" njesoj si them une "do e rraf at korcarin e dreqit" apo "durrsaken e dreqit"
 10. reagimi i ps&berishes ishte pa kuptim
 11. greva e neserme e punonjesve minoritare eshte gafe logjike dhe provokim i paster
 12. ne shqiperi ska shtet (kete e ve ne fund te cdo renditjeje)

ju faleminderit!

Per mendimin tim familja e te ndjerit, edhe sikur te jene grek 24 karat, ( qe nuk kane si te jene) duhet te dalin e te flasin publikisht kunder kesaj poshtersie qe behet kunder popullit shqiptar nga janullua, qeveria greke, ai pisanjosi bollano, etj qarqe te erreta, duke perdorur fatkeqesine e kesaj familje. Mos e lejoni fatkeqesine tuaj te perdoret kunder popullit shqiptar, dilni dhe flisni. Thoni dicka dhe si i thone labce,(se edhe nqs ka himarrjot qe thote se eshte grek, ta kene te gjith te garantuar qe NUK KA HIMARRJOT TE THOTE QE NUK ESHTE LAB. AS EDHE NJE, EDHE VETE BOLLANO NUK THOTE DOT QE NUK ESHTE LAB, PYETENI NJEHERE), pra si i thone labce tja dhjesin me mut mu ne omonia, janullo qeveri greke e kurrizperkulsa shqiptare. Nuk ka njeri qe nuk e shikon poshtersine qe behet kunder shqiptareve, jo vetem ne kete rast por historikisht, dhe nqs familja e te ndjerit nuk del te prononcohet publikisht  kunder kesaj ofensive anti-shqiptare atehere te gjith ta qepin gojen e lexojne cka thene zotrules diku me lart, e ska nevoje per komente. Ky eshte mendimi im gjithsesi.

duhet te dalin e te flasin publikisht kunder kesaj poshtersie qe behet kunder popullit shqiptar nga janullua, qeveria greke, ai pisanjosi bollano, etj qarqe te erreta,

Po... c'qarqe te erreta... te lutem! Ato jane nen driten e diellit e (me fal) nuk iu rruhet fare.

Halli i madh duhet t'i kete gjetur spiunat ne Shqiperi. Eshte bere aq bakallaro puna saqe nuk eshte me e nevojshme qe te mbulohen.

Nuk egziston me ai "suspens"-i i nje here e nje kohe. smiley)

 

Janullaqos del ne tv dhe ben thirrje per qetesi (sipas tij). Bollano kerkon qe ta bej Himaren si Kosova, Omonia llafoset andej, Partia e te drejtave te njeriut... kendej. Birisha i fal hapesiren ujore grekerve dhe ngre ne detyre oficerin qe "beri llogarite"... etj, etj...

 

Une, nuk e kuptoj se c'hyjne ne pune qarqet e erreta ketu???!!! smiley)

 

E nejse te drejte ke ti xhanem, por ta kisha llafin ........ smiley

aq greke jane keta te omonias, sa edhe kongreset i mbajne ... ups, shqip

Kjo eshte nje nga kenget me te bukua labe.

Tema eshte per himaren , por edhe njehere do t'ma devijosh drejtimin duke te replikuar (shpresoj per here te fundit) . Me ngacmoi ai senatori, kur  e permende smiley . C'ne ti? Nga kush e ke fituar kete rang,qe mund te fitohet vetem nga imuniteti i nje diplomati kariere. Pra ma hoqe kurreshtjen nese je nga ata qe lodhen 3 ore me lupe ne dore, per  te pare emrin ne faqet maratone te ndonje gazete. Jo llotari amerikane. Ateher ngelet diplomati qe dergon shteti per sherbesen ndaj tij,  por qe prishet qejf kur i komunikohet shkarkimi, dhe si zgjidhje gjen arratisjen duke humbur pa gjurme, deri ne nje moment prezantimi ne faqet e ndonje blogu ,me serenatat e tij alla oksidentale. Diplomati i karieres njeh vetem kohen kur shkarkohet, por sherbesen mund ta bej edhe ne ndrrimin e c'do qeverie,sepse  detyra e don qe ta dredhi sumen me kedo. Pra nuk eshte cudi kur i sherben edhe sales, edhe nanos ,edhe rames. Pastaj dhe per nje gje qe me kishe cuditur ,u sqarova tani.Prandaj hedh ketu ,kunja me ofendime e dengla , qe t'na tregosh se je nivel senatoresh? Dhente zoti qe s'ke brokodhitur edhe me ate (senatorin)serenata  limonata,sepse do t'ja kesh bo xhungel edhe atij trurin. Ne rastin e Himares po behet fjale per nje problem shume serioz, qe ka fillu n'kohen e zogut, e qe po e nxjerr tymin shume abuzivisht keto 20 vjetet e fundit. Ketu nuk behet fjale per nacionalizem te shtirur, por  per nje shqetsim qe nuk zgjidhet me serenata oksidentale. Pastaj kur me quan nacionalist ekstremist, perse cudit njerzin me krahasimin qe ben. O nacionalist,ose berishist. Te dyja nuk shkojne dot. Pse mos e din nacionalist salen ti, qe  ben gafa te tilla? Nuk jam me berishen o hajvan

Cudi se keta bythlepiresat himariot s'eshte se kane perfituar ndonje gje materiale nga greku dhe prape bejne gjera te tilla sa per karshillek.

Po sikur ta bojkotojne himaren nja dy behare rresht shqiptaret e le ti lene rehat keta me ato pensionet greke.

ata kendojne,sepse nga ne del  gjithmone dikush qe ben parimorin gjakftohte. Jane keta njerez qe nuk na lene te rreshaqasim ne gremine, sepse me gjasme normat e tyre jane kurimi i semundjes tone. Vete nje Shqiptar qe perjeton te gjitha keto fakte, ku kendohet permes bulevardit nga skuadrilje ushtarake greke kenge per zorre Shqiptaresh ne ditet e sotme, por edhe me sfond  te shkuar historine tragjike te kombit tone. Perkunder kesaj na jepet luga bosh, duke pretenduar se ne fakt po fusim dicka ne goje. Pra vazhdojme te themi ,se marrdheniet shqiptaro-greke jane te persorura. Kujt i sherbejne keto pallavra. Shqiptare qe futen ne hell, apo dike qe vesh bluzen me Shqiponje maskrohet ne shtepine e vete ne sy te babit te tij, apo gramoz palushin qe doli te festonte ne mes te athines me flamurin kombetar, direkt pas fitores se kombetares ne Tirone. Bashkatadhetari qe na ben te shihemi ne pasqyre , dhe qe na ben qe te dukemi te shemtuar nuk perton te beje akuza, madje ta quaj faj dhe shovinizem edhe te Shqiptarve. Nuk e kuptoj sepse jemi kaq te shpelare, dhe ne nje rast te friksuar me teper se gjithmone me pare do ta hanim nje thike pas shpine nga aia qe flet shqip, sesa greku apo serbi . Ata kendojne sepse askush nuk del ti hedhi ne gremine me nga nje gur ne qafe. Ah po nese ne do te ishim me ndonje gur ne qafe drejt gremines, edhe ne ajer do te degjonim "humanistet" tane tek thonin,....mire t'ju behet. Ju keni faj, sepse ju shqiptaret e mij jeni shovene. Sa turp. Ne mes te fushe kosoves serbet na shajne nenat shqiptare. Do t'ju hedhim ne zjarr, vritini Shqiptaret, dhe po ashtu na kthejne bythen. Te njejten gje po bejne edhe te trimeruarit e himares,sepse kryeministri ben orgji me kryefshatarin e himares. Akuza vjen perseri nga brenda nesh,....mire te na behet ,sepse neve jemi shovinista. Po kur dhe kujt i cenuam rrezik ne xhanem. Shpelahuni o te mjere, sepse nese vazhdojme keshtu , deshiren e kane te shfarrosin nga faqja e dheut

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).