Një babi rreth 50 vjeç me të bijën nja 15 vjeçe para Muzeut Kombëtar;

- Cilët janë ata xhaxhat atje lart o babi ?!
- Paske nisur nga interesimet o çapkënia e babit ! Po ku të vajtën sytë mu te vrromat xhanëm ?! Po ! Do të tregoj një herë e mirë për këtë pështirosje të pa shembullt estetike dhe historike, të cilën un' vet' sa herë e shoh për të vjellë më vjen; Ja bija ime, ja pocaqia me ngjyra thurur me pllakëza, ku vetëm 1 % e Historisë 3000 vjeçare të Shqipërisë zë 70 % të sipërfaqes ! Nga Perëndimi errësira ! Drita dhe perspektiva nga Lindja ! Gjithë botës drejtuar armët ! Shih si duket e gjitha si shpërthim, si yxhym ! Trembëdhjetë ! Dhjetë meshkuj, tre femra. Asnjë normal ! Të gjithë të çartallosur të armatosur ! Asnjë gjurmë besimi, përdëllimi, meditimi, vetëpërmbajtjeje, ose thjesht qetësie njerëzore ! Meshkujt, ata që të turbullojnë ty xhan' i babit, ai i dyti nga e djathta, ai hermafroditi me pushkën drejt, ishte një bushtër që s'dinte të bënte asgjë tjetër veçse të llapte lart-e-poshtë dhe prandaj i thoshin "Revolucionari". Lavirja revolucionare sot bën kërrdinë kudo, sidomos në politikë. Budallai me mustaqe me grushtin lart me granatë në brez, ishte një fshatar gdhë, aq gdhë sa s'ta rrëfej dot, se duhet të nis tani e të mbaroj dimrin tjetër. Tjetri, ai me mustaqe dhe flamur, ishte njëri të cilit i thoshin "proletari", pra një cop' mish, një tul, një i pa shpirt, një dallamango, si i tërë ky mozaik. "Proletari", ishte një qen-bir-qeni që s'dinte të bënte asnjë punë, veçse të llapte dhe të thurte intriga të ulëta të pështira. Edhe dallamangua ka qenë i armatosur me një libër të kuq të cilin ia hoqën kur ti sapo kishe lindur. Ky "proletari" që e quante veten "klasë në fuqi", u thoshte vajzave; "O bushtra, mos përdorni pampersa mikroborgjeze, përdorni lecka proletare". Dhe ai zgërdhihej, dhe ato heshtnin. Me atë rilindasin me papion që mban në dorë një letër të cilën ia kanë mbledhur tub që t'i ngjajë tytës së pushkës, një herë na gjeti belaja. Një kushëririt tonë i rrëshqiti goja u tha disa miqve se ai rilindasi besonte Perëndinë. Mbledhje pas mbledhje, po si e the, po kur e the, po kujt ia the, ke lakra në kokë, ke mbeturina të rrezikshme. Ti shpirti i babit nuk e njeh atë kushëri se ta kemi mbajtur fshehur kur në një nga ato mbledhjet i ndali së rrahuri zemra ulur në karrige tek e kritikonin. Po atëherë, xhaxhain e një mikeshës time që ishte historian, e internuan. E di pse ? Sepse u ngatërrua me atë ilirin me hark dhe shtizë, atë në cep nga e majta pranë atij kokëlakrës që nuk ngjan fare si shqiptar por si viking. Edhe xhaxhai i mikeshës, njëlloj si kushëriri yt që nuk e njohe kurrë, vajti tha diku se ilirët ndoshta nuk rrjedhin nga pellazgët. Kaq deshën akademikët mjekërbardhët shpirtnxirët, dhe e kallëzuan dhe erdhën i vunë hekurat. A do ta dish edhe diçka o perria e babit ?! Kjo që sheh ti këtu nuk është veçse një e turpshme Pasaportë Çmendurie Kombëtare për të cilën ca tuhafë po thonë ta lemë aty ku është që të dëshmojmë Historinë, që të kenë ç'të fotografojnë turistët! Pra, të vinë turistët para kësaj vrrome me çapaçulë të thonë; O Perëndi ç'të kemi bërë që na solle të shpenzojmë paratë në vendin e budallenjve vrasës ! Mësoje; Qëllimisht nuk e fusin brenda Muzeut të qeshim ne dhe turistët, por e mbajnë jashtë që të qajmë edhe ne edhe turistët. Për të vetmet arsye; Të mos bllokohen ata përrenjtë e pa dukshëm brenda kokës së shqiptarëve në mënyrë që, përmes tyre, për interesa të ndyra, ende të mundësohet qarkullimi i llumrave propagandistikë të së kaluarës kriminale. E tëra përmes masturbimeve të pafundme reciproke nëpër ceremonira kujtim-dhe-lot-ndjellëse të kufomave gjoja "artistike" që sot qelbin ekranet me erë gjak dhe myk. Përmes shfaqjes nëpër ekrane të filmave me italianë qesharakë dhe gjermanë budallenj. Duke bërë sikur nuk dinë, sikur nuk kuptojnë, se krimi komunist të cilit ata sot i bëjnë hosana', ishte më i zi, më gjakatar, më kriminal se të gjitha fashizmat dhe nazizmat bashkë. Me sfonde zyrash ku, si pa dashur, në mur rri varur portreti i diktatorit etj., etj. Dhe janë pikërisht ata të filmave, ceremonive, qokave, ekspozitave, teatrove dhe krejt xhinsi i tyre, ata që po thonë se nuk duhet hequr, ndërkohë që edhe vetë e dinë mirë se ka plot raste që vet' autorët gjenialë kanë grisur apo shkatërruar me duart e veta kryevepra dhe nuk ka asnjë rast kur mediokrit të prekin plehrat e veta të cilat i quajnë të gjitha kryevepra. Dhe unë, o bija ime, nuk kam qenë gjithmonë si jam katandisur ! Kur isha i ri beqar isha i bukur. Një nga ato kurvat komuniste që sheh këtu lart në këtë përdhosje, njëra të cilën unë s'e përfillja, bëri një intrigë kundër meje lidhur me atë kushëririn gjuhërrëshqitës të cilit i pushoi zemra ulur në karrige. Dhe ajo u bë sebep që nuk munda të marr për grua atë që më deshte xhani mua, por, nga halli, mora atë e cila për këta përbindëshat këtu ka simpati, atë tarallaqen, mamin tënd. Kjo është arsyeja që ti sot duke mos qenë Bijë Pasioni nuk je dhe aq e bukur. Po mos u mërzit, se, s'po di si të ta them, kohët nuk mund t'i ketë njerëzit më të bukur se veten. Më kuptove besoj.

Aty pranë, një mami me të birin adoleshent;
- Mami, cilat janë ato tetat atje ?!
- Ta kallxon mami cilat janë ato tetat, ty o qefli i tetave të muzeumeve, refuzues i dhjetave të mësimeve. Ja, tre femra, të tria me pushkë ndër duar! Ajo nga e djathta, o xhan'i mamit, ishte një urruspie zborriste e përjetshme, aq telendare sa s'bën ta dish sepse çekuilibrohesh mendërisht për gjith' jetën. Ajo katundarja që e mban pushkën poshtë, ishte dhe është thjesht një care. Kjo në mes, që duket aq e pafajshme, ishte aq edepsëze sa një të tillë nuk do ta gjesh dot në asnjë film e në asnjë libër tërë jetën. Para ca kohësh, një xhaxhi, tekstin e të cilit mami yt e ka shumë qejf, shkroi për këtë soc-llurbën aty lart; "Pafuqia dhe paturpësia, dhuna dhe përulja, padituria dhe padrejtësia, frikacakllëku dhe burracakllëku njerëzor, janë të gjitha atje. Sipas autorëve, deri aty nga mesi i shekullit të kaluar shqiptarët nuk kanë pasur fare femra. As nëna, as motra, as bija, as kushërira, as të dashura. Dhe rrjedhimisht as seksin nuk e kanë ditur çfarë ishte. Erdh' u a mësoi ai proletari në mes me xhaketën supit. Nga mesi i shekullit të kaluar e tëhu, po. Prej atëhere kemi femra. Kemi tri femra. Të vetmet ndër gjithsej trembëdhjetë personazhet-simbole të historisë. Rrëqethje antiestetike unikale; Shpërpjesëtimi i kohës ngërç - Ainshtainian. Katër femra, tetë meshkuj - ndërlikim Darvinian. Burra me mustaqe, gra me pushkë - problem Frojdian. Proletar vetëm një, kazmë e lopatë asnjë - hall Marksist. I therur asnjë - pisk Stalinist. Sa kohë ka që rri varur atje ajo paçavure? Aty tek rreth pesëmbëdhjetë milionë minuta!". Kuptove xhan'i mamit ?! Edhe diçka dhe s'të bezdis më se e shoh që t'u bë koka shkëmb si e atij me grushtin lart; Po të mos ishte ai proletari i gërrditshëm në qendër, i cili, meqënëse më kishte qejf vet, mu' për këtë sajoi një intrigë të ulët, unë nuk do isha martuar me babin tënd, atë budallanë me brirë që vjen këtu e loton sepse kjo pamje i pëlqen, por me një tjetër që i thoshin "me biografi të keqe", dhe ti biri im, nuk do ishe kaq i pa qartë sa të më pyesje për këto spiridhiçkat këtu, por do ishe më i fisëm, më i bukur, më shtatlartë, dhe koka nuk do të kishte dalë me qoshe. Prandaj unë për tërë këtë pocaqi' e kam një mendim. Eshtë krim që rrezaton aq ligësi sa bën të dridhet dhe të rrëqethet gjithçka. Jo vetëm super të ndjeshmit, shqiptarët nervozë nga natyra, ata që gjith' kohën fërfëllojnë vetvetiu si fije bari, ata fantaziozët aq të djegur për të udhëtuar, lundruar dhe fluturuar, saqë shtëpitë gjigande po i bëjnë si tragete dhe aeroplanë, por edhe pllakat e bulevardit i rrëqeth, i lëviz, i shkul kjo ligësi ! Ky mallkim i kohës kur të bije në dashuri ishte njëlloj sikur të të ndodhte një fatkeqësi. Ky pisllëk që ndot më tepër se të gjitha petroliferat dhe të gjithë centralet bërthamore së bashku. Ky shëmtim i pa emër të cilin ca guakë e quajnë "Art". Kjo mënxyrë ! Kjo vrromë !

Mund ta ndotni, ta përdhosni ose ta zhgarravisni. Dhe ashtu, të ndotur, të përdhosur apo të zhgarravitur, me shekuj aty ta lini. Por më e mira, për aq arsye sa kjo llahtari pllakëza ka, është - ta hiqni !


www.edisonypi.com

 

 

248 Komente

Ca thot ky i cmendur more,

si arrihet qe shkrime(plera) te tilla te bihen ne PPU!!!

smiley)

Ahahah... e beri edhe nje "procke"  tjeter Ypi - Jackson Pollock-u shqiptar i letrave. Duhet thene se eshte nje artist i vertete!

Megjithate nuk jam dakord me heqjen e ketij mozaiku. Eshte gjeja e fundit per te cilen kemi nevoje tani per tani.

Ajo cfare eshte prioritare per momentin, eshte qe te heqim ate mozaikun qe kemi ende ne tru. Natyrisht me menyra sa me pak shkaterrimtare.

Edhe Ypi mund te filloje qe ta bej kete gje ne koken e tij dhe ka per ta pare qe ai mozaiku i muzeut nuk ka per ta shqetesuar me. Perkundrazi.

 

PS: Pergezime Ypit per sitin e internetit. I thjeshte, funksional, minimalist, i bukur.

ky me duket se ka qene dhe njehere tjeter te peshku, kam pershtypjen qe s'gaboj se ka qene tamam atehere qe volla mbi tastiere

Qenka agravuar goxha. Gati i gjithe truri i qelbezuar. Si quhet kjo semundje?

15 vjecarja dhe adoleshenti falenderojne shpikesit e Prozac, Zoloft e me radhe ... per veten e tyre, se babi/mami nuk ka qetesus n'bote t'u bej sevap. 

haha pse mu duk si nje klysh qe ckermit dhembet prane nje elefanti .

I shkare teresisht, perfundimisht.

Slow down, njeri!

a e di ti qe eshte pinjoll i xhafer ypit ky!!!

 

P.S>When the Italian occupation began, Ypi saluted the Italians who had "liberated" Albania "from the heavy slavery of the sanguinary Zogu". After King Zog had fled, from April 9 to April 12 Ypi was Chairman and Plenipotentiary for Justice of the Provisional Administration Committee, and as such acting head of state. From April 12, he was the Minister of Justice in Shefqet Verlaci's government. He was killed by an aerial bomb.

a e di ti qe eshte pinjoll i xhafer ypit ky!!!

Edhe?!

edison ypi eshte trap patetik dhe kete e demostron ne shkrimet e veta, madje edhe ne kete te fundit qe eshte nga te paktit shkrime, per te mos thene i vetmi i tij qe me ka pelqyer.

Traplleku dhe patetizmi i tij persa i perket ketij shkrimi qendron ne faktin se do te mbroje nga nje palo mozaik i ideuar dhe ndertuar nga njerez te fajshem me gure te pafajshem njerez si ty qe fajin e quajne histori te lavdishme. Guret mbeten te pafajshem por fajtoret jane ende mes nesh, ndoshta dhe brenda nesh. Jane vite te tera edukimi prej njeriu te ri, qe e kane bere homos albanicus pa fe, pa moral, pa norma, pa kufij.... etj etj

Jane brumosur prinderit tane qe na kane edukuar ne qe do edukojme femijet tane e keshtu me rradhe.

Kjo dhe te tjera jane arsyeja qe ti londonman qe nuk gjen asnje arsyetim njerezor per te mbrojtur ate shemtim qe ta do shpirti gjen nje stergjysh te supozuar te Edisonit, Xhaferr Ypin dhe e jep si kunderargument qe sipas teje duhet te rrezoje gjithe argumentin e Edisonit.

 

 

mire e ka. te hiqet ai mysybet qe andej, ose te kthehen edhe Lavdi PPSH maje pallatit te Kultures dhe fytyrat e anetareve te PolitByrose tek 15-kateshi e me gjere.

PS: para dy vjetesh kur eshte prure ky artikull per here te pare ne peshk, vajti 256 komente.  Kesaj radhe sa do veje?

Ndjese, nuk kisha dijeni qe qenkerka postuar ketu.

Asnje problem spiritus.

Bile nga ana tjeter ndoshta bere mire, po adminave nuk ua jap alibine, se ashtu kam nje inat.

Une s'isha "peshke" ne ate kohe, thjesht e lexoja ne heshtje (ehhh kohe te arta.)  Por e mbaja mend si debat.

Ceshtja e mozaikut u diskutua me pathos ne blogsferen shqiptare.

Them qe bere mire, sepse e pare nga nje aspekt tjeter, ne fakt mund te hapet edhe nje rubrike "Shashkat e hedhura ne vite": hidhet nje ide, gjaku deri m'gju pune tre ditesh, cudia me e madhe tre dite zgjat, edhe vazhdojme me shashken tjeter.  

Faktikisht une e gjeta ne fb dhe pa i rene gjate mendova se eshte "ushqim" i ri i fresket, enkas per peshqit. Njekohesisht verifikova qe asokohe ky shkrim ka ardhe ne janar 2008, kurse une ne ppu jam pagezuar ne mos gaboj ne pranvere te atij viti. Dhe nuk kam qene as deshmitar dhe as pjesmarres ne ate Vaterlo diskutimesh. I hodha nje sy.Monumentale: kembesoria hidhet ne sulm, shungullojne granathedhesit, veteranet e lodhur sulmojne majtas, kavaleria e fresket ja beh nga e djathta,  britma, tym, gjak, degjohet nje buri per terheqje, eshte thjesht manover, trupat rigrupohen dhe hidhen ne ofensiven perfundimtare...dhe ne fund mu kujtua tregimi Marja e fortifikates (Merime ) ku mbeten pothuaj te vrare ushtaret e te dy paleve  nderluftuese per te kapur nje kodrine me nje fortifikate aty, dhe ne fund, dikush qe ngriti flamurin, faktikisht e ngriti mbi nje mal kufomash te te dyja paleve smiley

Ama, me keqardhje mund te them se atehere (dmth dy vjet me pare ne peshk) lufta ishte akoma tip jo-moderne, dmth viktimat ishin 20% civile e 80% ushtri.  Ndersa tani eshte me moderne (apo sipas termit perkates, lufte totale) viktimat 80% civile e 20% ushtri.

Ne ate kuptim, Waterloo is sorely missed.

 

Lufta totale...Viktimat civile...dhe nderkohe  jam duke ndjekur nje dokumentar per konfliktin ne Darfur (Sudan) Tmerr!

PS: Duhet te civilizohen civilet smiley

I shkare teresisht, perfundimisht.

Po edhe sikur te ishte i shkare, ku eshte problemi?

 

Personalisht Ypit une nuk i duroj dot ate recitimin qe i ben poemave. Eshte teper irritues si ajo zhurma e shkumesit mbi derrasen e zeze, por persa i perket mendimeve, me pelqejne pikerisht sepse jane kaq "krudo", kaq "te shkara".

Nuk eshte vetem recitimi gervishtes, nuk eshte vetm ceshtje stili dhe forme. Ne permbajtje eshte acarues sepse eshte i padrejte dhe i pa ekuilibruar.Nqs te kaluaren do ta shikojme ne kete menyre, duke etiketuar cdo komunist si vrome, cdo partizane si putane, cdo njeri te thjeshte te asaj kohe si zgjyre apo bushter, kam frike se dalim nje popull bushtrash dhe kelyshesh. Pa hyre ne arsyetime te tjera qe jane thene ne prurjen epare te shkrimit te referuar nga Monda.

Prandaj s`po i bie me gjate.

Ti mundohesh ta shikosh fjale per fjale shkrimin e Ypit dhe do te nxjerresh nje kuptim te drejtperdrejte, gje qe nuk vlen per nje shkrim qe eshte jehone emocionale e shume Shqiptareve.  Gjuha e Ypit mund te jete e tepruar dhe teper e rende, por s'ka si te jete ndryshe ne kete dialog fiktiv.

Kam pershtypjen se ajo shprehja "ja fut si kau peles" shprehin kete jehonen emocionale dhe monologu  Ypit mbetet fiktiv . Sikur kjo jehone e verber emocionale te gjente terren ne fillim te 90 nuk di kush do kishte mbetur pa u lincuar. Me kete nuk justifikoj aspak thelbin e asaj qe duhej dhe duhet targetuar.

Pershtypja jote ajo, por nuk do te thote se eshte realiteti meqe ti e sheh keshtu.  Sic thashe, gjuha mund te jete e rende, e erret, gati gati e marrosur por kjo nuk do te thote qe ndjenja te tilla nuk egzistojne tek shume individe.  Mendoj se cfare te bezdis ty dhe shume te tjere ketu nga ky shkrim, nuk eshte meraku qe nqftse kjo jehone te gjente terren do kishte lincime masive, por fakti qe brutaliteti i Ypit eshte teper i gjalle dhe real dhe nuk tentohet te vishet me ndonje maske korrektese per hir te opinion te gjere publik te spiritusave me shoke.

I Pakapshem, mos u ben dhe i pallogjikshem. Nuk eshte problem linguistik por logjik dhe konceptual. Problemi eshte se ky miku jot mendon me temth.

Miku im? Edhe ti o mavri me keto personalizime? C'pune kam une te kem miqesi me Edisonin? Nejse, vese qe nuk hiqen lehte keto...

 

Ku eshte problemi logjik dhe konceptual? 

Problemi me Ypin eshte se shkakton nje reaksion e shqetesim te menjehershme tek "mendimtaret grupore shqiptare".

Jo vetem mendimet e tij qe provokojne, por edhe gjuha eshte e stilizuar te shkaktoje shqetesim pikerisht te keta njerez.

vetem per kete funksion "full marks to Ypi" 

 

Boooooo sa ka ndryshuar Peshku!!!

Para 3-4 vjetësh kur thoja që ky ka rrjedhur fare, të gjithë më hidheshin në kurriz duke e treguar si një gjeni të penës...

Përsa i përket Pallatit të Kulturës dhe Muzeut Kombëtar, këtyre kritikëve të arkitekturës së asaj kohe (dhe s'e di nëse mund të quhen kritikë arkitekture Ypi dhe Lubonja), do ju sillja një paragraf nga një artikull:

Jeta në Tiranë përqëndrohet rreth sheshit Skënderbej, me monumentin e këtij heroi që gjatë shek. XV luftoi kundër Perandorisë Otomane. Na krah është pallati modern i kulturës e pak më tej një seri ndërtesash mbretërore të Zogut...

Kthim në errësirë
Nga Mehmet Biber
Botuar në “National Geographic”, 1980

 

Para 3-4 vjetësh kur thoja që ky ka rrjedhur fare, të gjithë më hidheshin në kurriz duke e treguar si një gjeni të penës...

E ca do te thuash ti me kete? Se peshku eshte bere me i kuq apo me pak patetik...smiley

Maces, edhe kur i priten thonjte, mace mbetet. smiley

Jo, doja të thoja që, peshqit, më në fund, e kanë holluar shijen dhe dinë të dallojnë gjërat e pështira smiley

Rudeta, sei troppo avanti. Ma talmente avanti... che soffri di solitudine! smiley

Edisoni ju ka kthyer fiksimit të vjetër mozaikut në fasadën e muzeumit  Kombëtar por kësaj rradhe pak më i strukturuar por me të njënjtat mllefe dhe pështjellime çoroditje mendoree . Nuk e di kush është autori apo autorët që e kanë krijuar por  duket qartë që Ypi e di dhe qëllimisht nuk i përmend sikur ai mozaik artistik i bukur apo i shëmtuar; i vlefshëm apo më pak i vlefshëm i pëlqyeshëm apo pak i pëlqyeshëm ;agresif apo asnjënjës është ngjitur vetë atje lart si për të çoroditur mendjen tashmë të shprishur të Ypit .Zor se mund të gjesh një analizë të një vepre arti veç në këndvështrimin politik të fiksuarnë; antiNacionalçlirimtares ;antishqiptares e plot anti të tjera .Por këtë rradhë Ypi është munduar më shumë ti spjegojë  vajzës dhe djalit të tij të këqiat që kanë bërë personazhet e mozaikut të urryeshëm deri në vetëvrasje të Ypit. Po se kuptoj pse kjo urrejtje ; mirë revolucionarin(si antikomunist ka të drejtë ) po me punëtorin dhe fshatarin ç'ka ,apo si bej mendon se duhet të ishte koka e tij atje; po me partizanin pse ky mllef ai s'është komunist por luftëtar antifashist nacionalçlirimtar ,apo mendon se aty duhet koka e bashkëpuntorëve të nazizmit si Ypat e tjerë që ti dukej e bukur historia Ypit.po me gratë pse gjithë ky mllef vallë ta ketë përdhunuar ndonjë shefe kuadri , po me zboristet ç'ka apo si antishqiptar mendon se mbrojtja e atdheut s'është detyrë e ndershme .Ypi me krahasimet dhe epitetet e tij ka sharë gjithë gratë e thjeshta shqiptare që shkonin në zbor ,por dhe motrat dhe gruan e tij megjithëse gruan ;e vet e përbuska  e kanë martuar me zor .Pra dhe nënat motrat apo gratë e atyre që e përshëndesin këtë çartallosje haluçinante të vazhdueshme të ypit . Ypi po të dëshirojë të investojë dhe të bëjë një mozaik më të bukur e madhështor ku të fusi gjithë historinë dhe para historinë shqiptare dhe jo të bëjë thirrje për shkatrrim e përdhosje të një vepre arti që atij si duket art me mentalitetin e mendjeve të çoroditura që vetëm shkatrrim kanë lënë pas dhe si rrjedhojë shumë pak kemi trashëguar nga mijra vjet jetë të pandërprerë në këto troje .Tipiku i antikombëtarit  që po s'më pëlqeu dhe po se bëra unë duhet shkatruar .Shuajini këto mëndje të çoroditura e të përflakura nga urrejtja mos u fshihni pas antikomunizmit për të mbjellë antikombtaren ;antishqiptaren ,antizhvillim.

Mire qe komunizmi i ka sherbyer si prezervativ ketij dhe s'i ka dhene mundesine te riprodhohej.

Zonje, mbase pas pseudonimit tuaj nuk fshihet asgje, por mos harroni ju dhe te tjeret qe ju ngjasojne se pas cdo emri fshihet nje njeri dhe kjo gjuhe qe perdorni eshte e padenje

Fakti që ai njeri ka mundësinë të publikojë ç'do lloj pështirësije dhe të përdorë një gjuhë të padenjë ndaj atyre njerëzve të thjeshtë e të pagojë të duket e ndershme?!

na jep ndonjë mendim për shkrimin zonjusha I pa zonja mban përgjegjsi para zotit  dhe peshqve për ato që shkruan.

smiley

Prizren, mire qe arrike te shohesh te pakten nje mundim minimal ne kete Ypin, une s'arrij te shoh as ate. Shoh vetem nje njeri te helmatisur qe i duhet hequr e drejta e te shprehurit ne media. Mgjth komplimente per disa elemente te mesiperme. smiley

Kur qenka shpallur monument kulture Ypi? Qenka vendosur edhe ne park dhe parku paska dhe roje.

ka nje fraze pak banale por shume percaktuese ne kete rast ,ka vajt per lesh.Jo domosdoshmerisht cdo njeri problematik mund te karakterizohet si antikonformist

 Thelbi i çështjes  me një thënie popullore.

La rosée : pajtohem plotësisht me ju.

Qenke nederlandstalig ti(verkeerde vertaling van mijn pseudoniem).

 jo E_Trëndafiltë s'jam , në Walloni jetoj .

Jo domosdoshmerisht cdo njeri problematik mund te karakterizohet si antikonformist

Good point!

Ky qYpi mua me duket si aeroplan pa aerodrom!!!

"Gruaja eshte shtepia e budallait."  thote populli nga anet e mija, Koran. Te ia kishin gjetur nje shtepi(ose aerodrom) dhe ketij, ndoshta do na kishte lene rehat. smiley

Po sikur pati gjetur një herë një kameriere ky... apo e kishte vetëm për t'shkrujt artikullin smiley

Auuuu. Ky me siguri kamerieret i do 90-60-90 se do te shlyeje deshirat e rinise. Po ku ka kameriere qe duron kete?! As ato 140-100-140. Jemi bere t'i paguajme 'kontribute shoqerore' ndonje gruaje te mbare qe ta mbaje ne dere.

Une them t'i gjejme nje pilot woman me dimensione 140-100-140 per safe landing! smiley

yp xhixhi

 Mozaiku te muzeu kombetar duhet te hiqet. Po jo sepse eshte simbol i realizmit socialist, por sepse eshte i shemtuar te zoti. Ato trupa e fytyra artificialisht te egra, armet ne dore. Eshte patetik si pothuajse cdo gje qe ka te beje me urbanistiken, kulturen te ndertuar gjate komunizmit. 

Le ta zevendesojne me fytyrat e qeshura te Muharrem Ypit dhe te Shefqet Verlacit diten qe i conin kuroren mbreterore Viktor Emanuelit!!!

 

Imagjino sa fytyra te gezuara ka pas Ypi dhe Verrlaci mbas darkes solemne ku munden te vidhnin, po po te vidhnin dhe disa luge floriri.

C'lidhje ka kjo me mozaikun?

Po s'ka si ta kuptosh kur kapesh mbas fjaleve dhe jo fjalive.

Po ti kishe lexuar komentet me lart do e kishje kuptuar gjithsesi.

Po me qe do te ta them une , po ta them.

Ja e hoqem ate "plere" mozaik,

me ca do e zvendesojme ishte pyetja ime,

dhe si ilustim une hodha idene e zevendesimit me portretin e Xhaferr Ypit duke vjedhur luget e florinjta gjat asaj darkes se famshme.

Ti ke ndonje ide me ca da zvendesojme, apo ta leme pa hicgje fare thua ti!!!

 Ypi eshte gojeshthurur kjo eshte plera e radhes ne krijimtarine e tij .

Ypi eshte melhemi i komunisteve. Kot lodhemi ne te tjeret duke folur per murtajen komuniste - qe me ndertimin e "njeriut te ri" shkaterroi shqiptaret te pakten per 2 breza - Ypi thote me nje shkrim te thjeshte ate qe ne do na duheshin dite e nete per t'i thene. 50 vite komunizem zene 70% te mozaikut qe supozohet se pasqyron nje histori 3 mije vjecare te shqiptareve! Ofendim me te madh nuk ka!

me ca do e zvendesojme ishte pyetja ime,

 

Me nje mozaik ku periudha me e erret e kombit tone nuk ze 70% te siperfaqes.

Mo u bej utopik,

jep nje shembull, kush eshte ajo kohe e ndritur!!!

do thuash ti 1100 vj nen bizantin, apo 600 vj nen turkun, apo koha e haxhi qamilit, apo e mbreterise, apo e yperve dhe verrlaceve!!!

He pra kur kemi pasur ne kohe te ndritur dhe se paskemi ditur.

C'ke qe ngutesh kaq shume more djale? Po te ndjek ndonje jevg qe jep pergjigje te tilla?

C'ka te bej utopia ketu? Apo me shume c'ka te bej koha e ndritur? Duhet nje mozaik qe perfaqeson te gjithe Shqiptaret nga cdo periudhe historike (e ndritur apo e erret, kjo eshte subjektive dhe e parendesishme) sa me mire.  Kete karikaturen propagandistike komuniste nuk mendoj qe t'a prishim, por bashke me karikaturat e tjera ti veme ne nje muze te cudirave te propagandes te periudhes komuniste.

Po jane te pasqyryara simbolikisht te gjitha periudhat . Nga ai pellazgu e deri te flamurtari. Fakt eshte qe periudha e socializmit ka me teper figura dhe ze  hapsiren qendrore.Por kjo eshte ne logjiken e sistemit dhe logjiken e gjerave.E tashmja (e perenduar tashme) normal qe do zinte vendin qendror sepse kjo eshte logjika e Historise.Cdo sistem evidenton vetveten ne nje kontekst historik.Nuk jetohet me historine por me te tashmen.Sipas jush, mozaiku duhej ndertuar me logjike numerike  apo simbolike?

Tani une pyes: cila periudhe te ka mbetur aty pa u pasqyruar? Me c`figure do ta vizualizoje simbolikisht? Dhe flasim brenda logjikes se asaj kohe por me nje koncept me pak te ngarkuar ideologjikisht. Ja, psh do shtoje ndonje myzeqar me  parmende, ndonje kacak, ndonje pasha (Ali Pashen ) dhe  ndonje xhandar te Zogut ..

Po te rikonceptohet tani mozaiku , cila do te jete permbajtja? Pak a shume per te kaluaren po ato figura  (duke evidentuar me shume Skenderbeun Nr.1 ) ,pastaj 50 vjet do simbolizoheshin me tela me gjemba, te burgosur, bunkeret ne sfond, nje grope e madhe e zeze dhe rrotull saj grate  bushtra, burrat shkerdhata (sikurse propozon Ypi ) dhe pastaj -jaku drite-drite, drite, ne qender Skenderbeu Nr.2, ne sfond pallate shume kateshe, femije me dy gishtat lart, ne krahun e djathte nje tip barkderri si simbol i kapitalizmit dhe mireqenies kurse, ne te majte, nje tip skuthi , i gjate , me llastiqe ne dore qe tenton te thyej pocat qe llamburisin prej  ndricimit  hyjnor. Ne nje qoshe , diku, nje tufe refugjatesh duke ja mbathur me skaf, si shenje e lirise neoliberale. Mes tyre, dhe nje prostitute, si simbol i clirimit te femres nga burri .

E di si me duket kjo puna e ketij diskutimit mbi mozaikun?!

Si me e kap problemin nga bishtin.

 

Kur nuk ka zhvillim e kur nuk ka kohezion e kur politika eshte ajo qe eshte, etj, etj, etj... normal qe gjerat duken te shemtuta.

Nqs. Shqiperia do te ishte e zhvilluar sot, e di si do te na dukej ai mozaiku apo jo?!

Yll fare. Dhe do ta admironim me distancen e duhur shpirterore.

Po jane te pasqyryara simbolikisht te gjitha periudhat . Nga ai pellazgu e deri te flamurtari. Fakt eshte qe periudha e socializmit ka me teper figura dhe ze  hapsiren qendrore.Por kjo eshte ne logjiken e sistemit dhe logjiken e gjerave.E tashmja (e perenduar tashme) normal qe do zinte vendin qendror sepse kjo eshte logjika e Historise.Cdo sistem evidenton vetveten ne nje kontekst historik.Nuk jetohet me historine por me te tashmen.Sipas jush, mozaiku duhej ndertuar me logjike numerike  apo simbolike?

 

Ka 7 figura te komunizmit (partizane/proletare/revolucionare) qe zene jo vetem hapsiren qendrore por shumicen e hapsires te mozaikut.  Ne logjiken perverse antikombetare tradhtare te sistemit eshte, por jo ne logjiken e gjerave.   Cdo sistem evidenton vetveten ne nje kontekst historik, por kur ky  sistem eshte pervers dhe antikombetar eshte detyra e sistemit pasardhes ti veje gjerat ne kontekst.  Mozaiku e ka vendin ne nje muzeum te propagandes komuniste, por jo ne ballinen kryesore te muzeut historik kombetar ne sheshin kryesor te kryeqytetit te vetmit shtet qe ka nje shembelltyre te nje shteti kombetar shqiptar.

Ok, mer nje kazem dhe bashkoju turmes.

Ps: Nuk me the, me kete idene e mozaikut  te ri je dakort?

Lexo se cfare them une.  Nuk duhet kazem per ta hequr nga andej.  Kazma perdorej nga petritat me yll ne balle per te hapur varrin e Fishtes e per t'ia hedhur eshtrat ne Bune, apo ne te ate kontekst per te shkaterruar varret e cilit do qe  cilesohej si armik i diktatures se proletariatit dhe marksizem leninizmit.

 

p.s.  Ideja e mozaikut te ri e shpalosur nga ty eshte nje satirizim patetik  per te mbrojtur argumentin qe i vjetri nuk duhet te hiqet.  Nje mozaik i denje do ishte nje mozaik i perbere nga shqiptare nga te gjithe krahinat etnike shqiptare te veshur me kostumet perkatese folklorike, pavaresisht se nga cila periudhe historike vijne.

haha mire o etnograf mire.Historia me qeleshe ne koke dhe xhublete. Dhe e shoqeruar me   kengen : S`jam tribu, s`jam tribu.

O burri me eksperience, historia nuk behet nga mozaiket gjithesesi dhe qeleshen ne koke e ke dhe ne karikaturen sllavokomuniste.  Nejse, ti vazhdo me ironizimet patetike, ne mungese te argumentave.  

Tani leri etiketimet, se si shume te begenisa duke bere dialog. Ti e di qe per etiketa nuk ja perton asanje por pastaj muhbeti bjera ashtu.

mua nuk me fyen e nuk ndihem i kercenuar ne asnje lloj menyre prej mozaikut. do isha kundrra c'do tentative ose ideja per ta hequr ose levizur prej vendi. biles do ta interpretoja kete tentative si nje dobesi te theksuar te shoqerise per te lene te kaluaren mbrapa. Do e shihja si nje orientim seprapthi.. regresiv. Tirana e Shqiperia ka plot siperfaqe te tjera ku mund te ndertohen mozaike te tjera akoma me te bukura, me te medhaja etj etj. gjithashtu.. me duket kjo ideja e heqjes se nje vepre artistike ose arkitekture te nje periudhe se kaluares si dicka absurde.. shpesh ne histori njerez ose regjime te keqija kane ndertuar gjera te bukura. Historia eshte e mbushur me te tilla vepra te cilat civilizimi meson te jetoj me to. Mos valle do te duhet te rrezojme piramidat sepse u ndertuan prej sklleverve? apo duhet te heqim autobanin e gjermanise sepse e ndertoi Hitleri?

Ja nje version i zvogeluar qe te duken te gjithe:

ata robt prej guri aty lart jane aq perverse sa ke frike t'i shash nga robt.

 

Tani ata robt mbase nuk jane veshur firmato, me muskuj te forte, presupozohet edhe pjese te tjera te trupit po ashtu... por ti quash homoseksuale ...kudi une...varet kush i shikon...dhe cfare kerkon te shikoje.

Ato femrat  mua me duken femra normale,veshur  sipas tradites (apo jo? ) dhe normave te kohes.Perseri varet kush i shikon dhe cfare ka si model.Sot ka dhe modele me veshje minimaliste ...ose nudo.

Kjo deshira per te revizionuar te shkuaren mban ere mentaliteti komunist.

Prandaj them se eshte pikerisht mozaiku qe kemi ne tru qe duhet te heqim. Ypi, i pari.

Te tjerat jane detaje jo te rendesishme.

Nuk na ka mbet pike trashgimie kulturore fale ketij mentalitetit qe cdo veper e te shkuares paraqet regjimin e keq te se shkuares dhe rrjedhimisht regjimi ne fuqi duhet ta shkaterroje ate.

Cdo regjim paraqet prezencen e tij nepermjet veprave. Ajo cfare shohim ne te gjitha qytetet e botes jane shtresezimet e shumta te stileve e permbajtjeve te veprave te artit, arkitektures, etj... te cilat te gjitha se bashku perbejne trashgimine e atij qyteti apo kombi. Ne te mire apo ne te keq.

per te revizionuar te shkuaren

 

Pra te vazhdojme te tregojme te njejtat prralla per arritjet kolosale te sllavobolshevizmit ne Shqiperi, e veten tone simbolikisht ta vazhdojme ta paraqesim me nje mozaik ku shumica e "Shqiptarve" jane ca robota patetik partizano revolucionare me pushke ne dore duke vrare gjithe "armiqte e popullit" (vete popullit e tyre), ne menyre qe mos te bejme "revizionizem".

Po jo mor zoteri. Perrallat iu tregohen femijeve. Dhe po femijeve, iu fshihen gjerat qe ata s'i kuptojne, ne menyre qe te mos shokohen, apo ku ta di une.

Tani, ne e dime se cfare paraqet ai mozaik. Kur eshte bere. Pse eshte bere...

Pse duhet ta trajtojme veten apo te tjeret sikur te ishim kalamaj?!

Pse ta heqim ate? Pse ta fshehim? S'ka kuptim.

Perkundrazi le ta shohin te gjithe brezat ate mozaik dhe te kuptojne se si regjimi imagjinonte veten dhe shqiptaret. Le t'ju shpjegohet femijeve (jo me gjuhen qe ka perdor Ypi) domethenia e atij mozaiku.

Uuuu na more Olsi se na i bere masat e gjera te popullit shume te sofistikuar sa t'iu shpjegojne domethenien e mozaikut ne terma reale femijeve te tyre.   Masave te gjera te popullit Shqiptar nuk i'u eshte bere akoma detoksifikimi nga komunizmi, ti thua qe ne kemi arritur ate nivel sofistikimi sa mund ta leme atje ku eshte mozaikun dhe vete njerezit do arrijne t'iu shpjegojne brezave te ardhshme kuptimin real te tij dhe te gjithe atij sistemi makaber.  Hap syte rreth e rrotull ne peshk se ke akoma derdimene qe thone "po ku je o Enver djali, cohu dhe njehere se na mori malli" apo e bejne monstren e gjirokastres patriot dhe hero kombetar.

 

Nuk thot njeri ta fshehim, por nje perversitet i tille nuk e ka vendin ne ballinen e muzeut kombetar qe funksionon edhe sot e kesaj dite.  Sic thashe, mozaiku te zhvedoset ne nje muze te propagandes komuniste, ku nje ciceron i kualifikuar t'ia u shpjegoj mire e mire cdo njeriu qe ka deshire te dije mbi kete perversitet.

Paske hallin e masave ti I Pakapshem?! Se helbete, ku mendojne dot masat me mendjen e tyre? Masat, jane pikerisht masa, turma qe u dashkan qe te shkojne nga thote "i zgjuari" i radhes.

Fiks is xhaxhi e mendoke o I Pakapshem. Po te konsiderojme dhe deshiren per te manipuluar historine... jeni fiks fare.

Qe masat te sofistikohen, piksepari duhet te fillohet qe te mos konsiderohen e trajtohen si masa, por si njerez e si individe. Me te gjitha te drejtat qe ky lloj perkufizimi sjell.

Dhe mjaft me keto budalliqe. Se rrobve as nuk iu intereson shume ai mozaik. Robve iu intereson zhvillimi ekonomik, mireqenia, shkollimi. Keto i sofistikojne "masat", jo keto cikerimat meskine.

Ja fillove dhe ti me personalizime. Nuk fiton dot argumente duke me cilesuar mua Enver apo Hitler.  Vetem tregon dobesine tende.  Ca historie dashkam te manipulokam une more karafil? Nje katundar i rradhes kete mozaikun ja shpjegon kalamanit te tij si partizanet trima e legjendare qe cliruan vendin nga gjermanet gjakpires dhe kolaboracionistet e tyre.  Ky eshte manipulim historie o karafil, dhe une kete gje kerkoj ta rregulloj.

 

Sa per masat, ti vazhdo mendo se jane individe te zgjuar, te kulturuar, te edukuar e te pergjegjshem qe meritojne respektin me te madh.  Masat kane qene, jane dhe do jene kope delesh qe terhiqen prej hundesh nga elitat.  Po te ishin masat ashtu sic i perfytyron ti, nuk do kishim hequr 46 vjet komunizem gjakatar mbi kurrizi.

OK, hiqi postimit tim te mesiperm fjalen "I Pakapshem" dhe lexoje edhe nje here... more karafil.

Sa per masat, ti vazhdo mendo se jane individe te zgjuar, te kulturuar, te edukuar e te pergjegjshem qe meritojne respektin me te madh.  Masat kane qene, jane dhe do jene kope delesh qe terhiqen prej hundesh nga elitat.  Po te ishin masat ashtu sic i perfytyron ti, nuk do kishim hequr 46 vjet komunizem gjakatar mbi kurrizi.

E kush na qenkan elitat ketu sipas teje?!

Pikerisht nje mentalitet si ai qe ka gjeneruar pjesen qe kam cituar me siper, eshte shkaktari i atyre 45 vjeteve komunizem.

Nje "elite" e vertete nuk do t'i trajtonte masat ne kete menyre kaq poshteruese dhe nenvleresuese sikur te ishin bageti.

Nje "elite" e vertete, qe natyrisht kombi yne s'e ka pas ndonjehere, duhet te respektoje secilin prej atyre njerezve qe perbejne ate qe quhet "mase" dhe mban pergjegjesi per rolin drejtues qe ka marr persiper.

Ohu, hem e hedh gurin e hem fsheh doren.  Personalizmin dhe etiketimin si Enver e bere kunder meje dhe jo kunder ndonje qenie abstrakte.  Nuk hyn ne pune terheqja tani.  Thjesht mba mend qe etiketimi im me nje figure negative ne histori, tregon dobesine e argumentit tend.

 

Djalosh, a je ne djeni se si organizohet shoqerite e njerezimit? A je ne djeni qe organizimi eshte hierarkik? Kur ti mesosh keto gjera, athere do ta kuptosh ku jane elitat ketu e kush kane qene.

Une nuk mohova egzistencen as te elitave e as te masave.

Une kontestova kuptimin qe ti u jep atyre.

 

PS: Te lutem mos e personalizo edhe ti shume muhabetin, se pastaj tregon dobesi gjithashtu.

Ke të drejtë dhe mua më çudisin këta "antikomunistë" apo antidiktatorialë jo vetëm me mentalitet por dhe bindje shumë të thekura  diktatoriale .Që  gënjejnë veten mirë por ç'taksirat kemi ne që ta pranojmë gënjeshtrën e tyre dhe ti quajmë ....se di ç'farë ti quajmë. 

Ti i vure vulen muhabetit duke i etiketuar antikomunistet me bindje te thekura diktatoriale.  Ketij pohimi s'ke si ti pergjigjesh...

po , shkurt i thonë fashist ! ose nacional socialist . po pse e fut veten aty ti ke pohuar se s'je tifos me asnjë bindje politike apo drejtues politik . 

Te jesh antikomunist nuk eshte e thene te jesh tifoz i ndonje bindjeje politike apo  drejtuesi politik, sidomos kur ne Shqiperi asnje drejtues politik me peshe eshte antikomunist real.

 

Atij pohimit tend me siper, shume thjesht mund ti pergjigjesh me dicka te tille:  Te cudisin keta komunistet e peshkut ( e shyqyr zotit ketu ka shume, por kur them shumeeeeeeeeeeee komuniste), qe kane per borxh te nxjerrin cdo lloj justifikimi, perfshi ketu dhe etiketimin e antikomunisteve si diktatoriale, per te mbrojtur vlerat qe prodhoi sistemi me gjakatar ne historin e kombit shqiptar.

Bravo Olsi bravo.

Uuu... tani e pashe kete.

Thanx Zhaku! smiley

... nje mozaik ku shumica e "Shqiptarve" jane ishin ca robota patetik ...

nuk e mohojme dot kete me heqjen e mozaikut; pikerisht per kete arsye (per te kujtuar si ishim) nuk duhet te hiqet. Per patetizmin robotik te tanishem duhet nje mozaik tjeter!

Sa i perket diskutimit estetik mbi vlerat artistike te mozaikut me duket muhabet i kote.

Ncuk nuk thot njeri qe e mohon kete gje heqja e mozaikut, por per te patur respekt per vetveten dhe per te kuptuar identitetin tone real duhet filluar diku.  Mozaiku, festa e jugosllavise, miti i LNC-se, arritjet kolosale te sllavobolshevizmit etj. duhet te kene muzeumin e tyre pikerisht per te na kujtuar se ne cfare niveli te ulet arritem.

Unë skam mendim se çfarë do bëhet me mozaikun... po çfarë do të ndodhë, make it BIG. Se di çfarë, mbase një hedhje në erë me dinamit, ditën e pavarësisë. Mbase transferim i mozaikut në Bathore dhe Bathores në Mozaik...

Nuk e di dmth, kjo ngjarje e mundshme ka potencial të jashtëzakonshëm për tu bërë diçka e madhe. Mbase mund të ndërtohet një kullë 20 kate... edhe të shtohet një kat për çdo vit + demokracie.... mbase meqë mozaiku konsiderohet komunist, atëherë për tua 10! komplet komunistave, mozaiku mund të privatizohet dhe t'i jepet çdo komunisti nga një copë.

Mbase atij burrit me kapelë ke mozaiku, mund tia bësh hundën pak më të madhe që të ngjajë ca me Salën, luleve të demokracisë, nuk do u dukej keq kjo punë kur t'i dilnin para mozaikut. Ai punëtori në krah të majtë në qendër, mund të bëhet një Ilir Metë shumë i mirë. Mund të shëndoshet pak me dhjamë demokracie dhe detyrimisht do shkurtohet ca...

Ajo gruaja në mes... Statuja e Lirisë - e kam fjalën për Lirinë e Amerikës. Ai ushtari me kapele, në krah të djathtë, mund të rezervohet për ambasadorin e ardhshëm amerikan që do jetë një mik nga të shumtë që janë më të mirët e shqiptarëve.

këto...

 

Ne nje shkrim Lubonja e quan mozaikun nje pllakat propagandistik komunisto-nacionalist. Po s`na ka dhene ndo nje alternative se me cfare duhet zevendesuar. Ndoshta me ndonje femer nga ato te reklamave , me qeleshe dhe coca-cola si simbol te globalizmit.Ruhet edhe identiteti kombetar.

Nga ana tjeter , Tufa vete godinen e muzeut e quan nje perbindesh te ftohte prej mermeri dhe xhami, dicka te lemuar, abstrakte ..Edhe ky mire do ishte te jepte versionin e tij, psh Muzeu ne formen e nje Kulle Ngujimi, me ferngji te vogla (pa evidentuar tytat e pushkeve ) dhe lart , ne maje te kulles, mund te vendosej ndonje tejqyre ne sherbim te turisteve.

Folem po nuk u morem vesh. Harrojme se ai mozaik eshte krijuar ne nje Kohe dhe ne sherbim te ASAJ kohe. Apologjite e tjera jane te rrahesh uje ne hava.

Mozaiku , i pare me mendjen dhe syrin e sotem, ka kufizimet e veta nga pikpamja estetike , e permbajtjes dhe formes. Por kur atyre figurave simbolike u drejtohesh per te zbrazur te vjella mbi njerzit ne total te asaj kohe, duke i quajtur perverse, bushtra dhe bandite, ketu ndryshon puna.

Kurse rryma estetikofrojdistohomoseksualiste eshte ceshtje shijesh .Vetem se shijet e tij  ky minoritet gabimisht i projekton ne simbole te nje kohe apo te nje vendi.Cfare impakti paska patur Klodi!

 

ne doni te torturoni njeri lidheni para ekranit per te lexuar shkrimet e ketij.

 Mozaiku eshte deshmi e nje epoke historike apo histerike, pak rendesi ka.

Duke i dhene diskutimit  ngjyra politike (saliu, ambasadori, etj...) dhe ngjyra krahinore (Bathore, Kulla e ngujimit, etj...) nuk eshte se i sherbejme me mire diskutimit.

 

@I Pakapshem, "identiteti yne real" ka fillu prej dhjetera shekujsh dhe sadopak te jene 50 vite ne krahasim me to nuk mund te bejme sikur nuk kane ekzistuar kurre.   

Une nuk them te bejme sikur nuk ka egzistuar kurre, por te japim nje gjykim moral te drejte mbi kete periudhe teper te errte te kombit tone qe edhe pse ne krahasim nuk eshte edhe aq e gjate por per nga impakti ka bere nje dem kolosal mbi kombin shqiptar.

p.s. Admina te dashur, po doni te jeni korrekt fare, me mire hiqeni fare shkrimin se sa te fshini postimet qe i'u lendojne ndjenjat juve apo te tjereve ketu edhe pse ato realisht nuk jane ne kudravajtje te ndonje rregulli.

 O Shpirto, po e kemi lexu edhe njehere tjeter kete shkrim me zemer. Bile mua me ben me shume nervoz ky shkrimi pasi ky Ypi pasi "gerlepi" nje koment te hijshem ketu tek PPU "Zelli per spastrime te kujteses"

 

  Peshku Fluturues thotë:

11 January 2008 @ 5:27 am

Une mbeshtes heqjen e mozaikut per disa aresye. Sepse eshte ideologjik dhe i perket nje ideologjie te deshtuar e tejkaluar, sepse ka pretenduar te jete artistik dhe eshte thjesht skematik dhe i shemtuar, sepse pretendon te jete simbolik i historise dhe qyteterimit shqiptar dhe eshte thjesht nje tjeter simbol i bunkerizimit envero-komunist.
Shikojeni me vemendje rrumbullakesine e personazheve qe te jep idene e bunkerit. Numuroni sa veta jane me harqe, shtiza, mushqeta, paticka e mitroloze e sa jane me pene a me vegla qe simbolizojne ndertimin apo thjesht edhe paqen. I vetmi njeri me shkolle duket nje rilindas qe ka nje leter te bere tub ne dore dhe duket sikur thote:”Po une c’bej ketu?” I punes duket vetem ai me perpajse kepucari ne te majte, qe ka hedhur nje si peshqir plazhi ne kurriz qe ecen perkrah asaj gruas me pushke qe ngjan si e cmendura N qe kerkon “leket tona”. Por edhe punetori nuk duket sikur shkon per te punuar. Duket me shume sikur i eshte bashkuar “te forteve” me pushke e thote:”Hajt me ne p… te semes! Po qe puna per sherr po futem edhe une.”
Megjithate mendimi im eshte qe mozaiku nuk duhet shkaterruar. Une mendoj se ai mozaik tashma duhet te hiqet nga balli i muzeumit dhe te vihet aty ku e ka vendin. Ne muzeum.

 

fiks kater dite me vone vajti e beri kete pacavure

 

15 January 2008 @ 11:59 am · në Shtypi

Shih si duket e gjitha si shpërthim, si yxhym! Trembëdhjetë! Dhjetë meshkuj, tre femra. Asnjë normal! Të gjithë të çartallosur të armatosur! Asnjë gjurmë besimi, përdëllimi, meditimi, vetëpërmbajtjeje, ose thjesht qetësie njerëzore! Meshkujt, ata që të turbullojnë ty, ai i dyti nga e djathta, ai hermafroditi me pushkën drejt, ishte një bushtër që s’dinte të bënte asgjë tjetër veçse të llapte lart-e-poshtë dhe prandaj i thoshin “Revolucionari”. Kurva revolucionare sot është në krye të një OJF-je dhe vjedh miliona. Budallai me mustaqe me grushtin lart me granatë në brez, ishte një fshatar gdhë, aq gdhë sa s’ta rrëfej dot, se duhet të nis tani e të mbaroj dimrin tjetër. Tjetri, ai me mustaqe dhe flamur, ishte njëri të cilit i thoshin “proletar”, pra një cop’ mish, një tul, një i pa shpirt, një dallamango, si i tërë ky mozaik. “Proletari”, ishte një qen-bir-qeni që s’dinte të bënte asnjë punë, veçse të llapte dhe të thurte intriga të ulëta. Edhe dallamangua ka qenë i armatosur me një libër të kuq të cilin ia hoqën kur ti sapo kishe lindur. Ky “proletari” që e quante veten “klasë në fuqi”, u thoshte vajzave; “O bushtra, mos përdorni pampersa mikroborgjeze, përdorni lecka proletare”. Dhe ai zgërdhihej, dhe ato heshtnin. Me atë rilindasin me papion që mban në dorë një letër të cilën ia kanë mbledhur tub që t’i ngjajë tytës së pushkës....

 

dhe me e keqja eshte se i paska pelqy kaq shume sa po boka edhe ribotim smiley

 

 

 

ca bohet kshu? sa qejf i kemi galloshet e parvjetshme!

... por per te patur respekt per vetveten dhe per te kuptuar identitetin tone real duhet filluar diku.  Mozaiku, festa e jugosllavise, miti i LNC-se, arritjet kolosale te sllavobolshevizmit etj. .....

Te vetmet Galloshe vrima-vrima qe nuk futin uje jane keto shprehjet e adoleshentit me siper . Te kujtojne vergjet e Driteroit

  Ju lumte o more trima 

moret daret 

shkulet gozhdet

mbeten Vrimat ... ose ...= Yp Xhixhet ose =  perla per momentin e Emit mbeten Galloshet me vrima smiley 

Nuk ka me adoleshent ne mendime se sa keto galloshe . Sidomos per kete shprehje per te kuptuar identitetin tone real duhet filluar diku .me duket e nje thellesie filosofike  smiley qe s'duhet te perdoret si galloshe por si nje kerkese per te ndertuar spital te ri halucinantesh ( ne kuadrin e Muzeve qe do ndertojne halucinantet historike)  ku pacienti eksperimental i ekspozuar te jete Ypi .

Duke me prekur thelle e me thelle ky citim   them ta pasuroj me sa mundem me tezen pohuese

Po edhe nje muze ku te jene edhe elitat e Kombit duke fshire bythen me hithra, si deshmi e lashtesise se Kombit !

Kjo teme pa dyshim qe kerkon trajtim por jo nga nje aeroplan i tipit Turbo qe e ndez turbinen dhe nuk di ku te ndalet duke e nxjerre te gjithe karburantin te padjegur me shtellunga tymi!!!

Ja nje xhevahiret qe i ka dale pa djegur nga turbina:

"Një babi rreth 50 vjeç me të bijën nja 15 vjeçe para Muzeut Kombëtar;"

Dhe me vone sipas ketij babai 50 vjecar i drejtohet vajzes 15-vjecare "Meshkujt, ata që të turbullojnë ty xhan' i babit ..."!!!

Cili baba do ti drejtohej vajzes se tij keshtu? C'jane keto shprehje te mbushura me nuanca pedofile dhe incesti!  #-o

 Mendimin tim e kam thene qe para dy vjetesh tek kjo teme, por duke lexuar komentet e tanishme po me duken robt si ai pacienti tek psikologu kur ky i fundit i ve nje shgaravine perpara dhe i thote: Cfare shikon? Disa i pergjigjen qe shikojne nje gosti, nje tjeer nje femer nudo, ndonje si Yp-lala shikon ndonje homoseksual, e me rradhe. Si perfundim te gjithe pasqyrojne gjendjen shpirterore dhe ndrydhjet qe kane brenda. Po ta marresh nga kjo ane mire u ben robve nje teme e tille ku te shfryjne mllefet dhe brengat. 

......

E te imagjinosh qe aktualisht ne Tirane asnje nuk e sheh dot mozaikun pasi eshte mbuluar me kohe (Per restaurim!!!). Kesaj i them bote interneti - univers paralel.... vazhdoni kenaquni me debatin (ne fund te fundit cfaredo te ishte tema, debati nuk ndryshon shume)!!

 Uaaauuu, une pata nderin te isha komentuesi i 99 (dhe i 100) ne kete teme boshe!!!

Réalisme socialiste en Albanie. Conférence des 81 partis communistes et ouvriers, Moscou, novembre 1960. Realizëm socialist në Shqipëri. Konferenca e Moskës e 81 partive komuniste e punëtore, nëntor 1960. by Only Tradition.

Une mendoj se ky mozaiku eshte realist akoma per ditet tona, dhe nuk duhet hequr, jo dhe aq per turistet sesa per mesazhet qe percjell. Ne qofte se e sheh mire mozaikun do te vesh re qe ai nuk tregon dhe aq shtresat shoqerore te shqiptareve te kohes se komunizmit por historine e shqiptareve gjate gjthe historise. Dhe keshtu nis me iliret te cilet i jep duke luftuar pak a shume me perendimin, pastaj jep kohen e Skenderbeut ku nje shqiptar i veshur me kostum popullor nga veriu ka kthyer koken nga lindja dhe me pas jep Sami Frasherin, i cili simbolizon Lidhjen Shqiptare te Prizrenit, i cili eshte ne dileme midis Lindjes dhe Perendimit. Me pas kjo treshja e fillimit perfaqeson kohen aktuale qe eshte krijuar mozaiku dmth komunizmin. Ndersa pjesa e djathte e mozaikut i bie qe eshte e ardhmja. Dhe po ti shohesh te gjithe jane te pajisur me arme dhe qe mbrohen nga Lindja. Me ane te ketij mozaiku ne njefare menyre eshte parashikuar 1997 dhe shqiptaret e armatosur. Rreziku me i madh i asaj kohe ishte BS, nga ata kishin frike per sulm te vertete ushtarak. Ndersa nga perendimi coc i hidhnin here pas here syte kshu thjesht per kontroll smiley

 Si ishte. 5 figura te rrepta, kercenuese, me pushke ne dore dhe pallto te gjate, megjithese u vrane ne piken e gushtit (!)

Si eshte. Ne vend te 5 heronjve, te cileve me gjithe respektin, askush nuk ja di emrin (ketu shihet me mire, sepse fotoja eshte teper e madhe)

Kej

Ti e di qe ajo fotografia eshte nga projekti apo jo? smiley

ajo s'ka fare rendesi, rendesi ka qe iken ata kamunistat e qelbur qe andej!!!

Ne fakt, e kam pare une ate fare shatervani qe eshte atje... Me i shemtuar s'behet. ata tubat qe ngrihen drejt qiellit jane si ngjyre plumbi dhe nuk e di pse m'u krijua pershtypja sikur ishin gryka topi.

 e di, por s'po gjeja foto. Prandaj vura link foton tjeter qe e ka ne origjinal, perjashto vizat e bardha te rrethrrotullimi.

Ana H,

si eshte konceptuar shatervani efektin viziv me te rendesishem e ka naten kur uji qe rrjedh nga tubat ndricohet nga dritat naten. Jam dakort qe mund te ishte bere dicka me e lezetshme, por me sa e kam pare, me duket shume me mire se monumenti i perparshem. 

Populli yne ka luftuar e ka punuar, ka derdhur gjakun e djersen per te gezuar demokracine qe ka sot. E shkuara e tij eshte e hidhur, per shkak te shtypesve te ndryshem lindore, por kryesisht per shkak te tiraneve te brendshem.

Populli sot ka gjithe te drejten dhe mundesine te fshije nga faqja e dheut gjithe cka i kujton kete te shkuar te hidhur, gjithe simbolet prapanike te pseudoartit qe levdonte bemat e gjakpiresve. Gjithcka e ka vendin ne muze, qe niperit tane te shihnin sa e keqe ka qene jeta perpara demokracise. Nga e shkuara do te ruajme vetem tabanin, nuk na duhen me ndertesat e sarajet e klikave te dikurshme. Ne vend te tyre do te ngreme pallate. Nuk na duhen mozaike, skulptura e monumente te artit te degjeneruar qe lame pas. Ne vend te tyre do te ndertojme artin qe reflekton vertetesisht nje Shqiperi qe punon per te ndertuar demokracine e vet, bashke me ale(a)tet tona te forta perendimore, e mbi te gjitha shtetet e medha te bashkuara te amerikes, atdheun e demokracise...

poshte masat popullore te perbere nga ish-kurva, ish-budallenj proletare. Rrofshin perjete elitat e reja, qe ecin ne gjurmet fisnike te atyre te kahershmeve. Populli yne e ka care historine me elita fisniko-intelektualo-atdhetare ne balle.

Manuali post-futurist?! pah sa te shkathet! smiley

Per solin - dhe mbase dhe per ty, nis nga konsideratat mbi vodken.

http://www.1-877-spirits.com/store/images/large/Courvoisier-XO-Imperial-Cognac-lg.jpg.jpg

 1. xixa thotë: 

  15 January 2008 @ 7:18 pm

  Ajo çka më intrigon tek Ypi nuk është gjuha e përdorur - si dhe fjalori - i cili trondit të gjithë ata që mendojnë se të shkruarit është një proces artistik dhe jo një vitrinë e banalitetit të përditshëm, Nuk është as qëndrimi që ai mban ndaj një të shkuare, që padyshim atij i ngjall diçka më tepër se neveritje - urrejtje. Edhe në këtë pikë, sejcili ka të drejtën të gjykojë në përputhje me imazhet e tij, me bindjet ose me përkatësinë..
  Më intrigon logjika e brendshme e konstruksionit, figuracioni i përdorur deri edhe identifikimi i brenshëm.
  Dora dorës, Ypi e vendos vehten në rolin e një burri dhe të një gruaje - për të krijuar një farë ekuilibri gjithëseksesh, bile diçka të moshuar për të bërë një mësim “morali” një të mituri - me atë gjuhën aq të neveritur.
  Më tej, ai arrin të identifikojë një personazh jashtëpersonal të mozaikut me një person të caktuar: kurva revolucionare, proletari një copë mish, fshatari gdhë budalla me mustaqe… të cilët ringjallen dhe hynë deri në jetën e përditshme, në familjen e çdokujt - me ata kushërinjtë e mbajtur fshehur, me xhaxhallarët e një mikeshe, me baballarët budallenj me brirë…që kanë shpërfytyruar të sotmen, që kanë infektuar të ardhmen me fëmijët kokëqoshe dhe aspak të bukur
  Së fundi dhe për çudi, askush nuk i shpëton vështrimit pushkatues, as edhe ai rilindasi Naim me tub-grykë pushke në dorë, as edhe ai iliri kokëlakra viking, bile as edhe filmat me italianë qesharakë dhe gjermanë budallenj…
  Po Ypi vetë ku identifikohet në këtë skemë? Si mund të vlerësohet ndryshe ky vështrim përveçse psikosomatik mbi një popull të tërë, ndoshta edhe pse vetë mozaiku mbetet një vepër e cekët, e tejshkuar nga koha, e mbarsur me një ideologji tashmë të tejkaluar, thjesht që duhet zëvendesuar me diçka më të goditur?
  Kujt i shërben një art i tillë i të shkruarit, i ngjizur mbi urrejtjen dhe përçmimin, që destinohet për të thyer një art tjetër populist, të frymëzuar nga totalitarizmi?

 Kete vend e ka rrenuar mediokriteti. Kristaq Ramat e Co.  Se si mund te quhet art mozaiku i Tiranes, 5 heronjte e Vigut etj etj, nje zot i madh e di.

Ja kush psh kush mund te quhet art.

"Ratto di Prosperpina" i Bernini

Neptuni, i vrazhde grabit Proserpina-n e re, akoma adoleshente. Skulptura ne mermer nga forma e ndertimit si vorbull ka nje dinamizem dhe nje sensualitet te jashtezakonshem sic mund te vihet re nga gishtat e forte te Neptunit qe zhyten ne mishin e njome te kofsheve te Proserpines te re.

Ama po nuk i pe skulptura si kjo dhe shume te tjera, normal pastaj qe 5 Heronjte e Vigut, Mozaikun e Muzeut Kombetar etj. do ti quash art. 

 Hunter, mos u be qesharak. Nuk e ka fajin Kristaq Rama se lindi dhe punoi nen epoken e artit te realizmit socialist. Po ta kishin lene ate te zgjidhte, mbase do te kishte zgjedhur nje tjeter epoke per te rrojtur. 

Kristaq Rama eshte nje nga skulptoret me te mire qe ka nxjerre shqiperia bashke me Odise Paskalin. Ja me thuaj ti ndonje skulptor tjeter shqiptar qe ka vepra te tilla monumentale si p.sh. Nene Shqiperi para se ciles do vazhdojne te perkulen politikanet e te gjitha ngjyrave e partive edhe per ca qindra vjet.

Pastaj ta krahasosh Ramen me Mikelanxhelon per te treguar se nuk merr vesh nga skulptura nuk me duket fair. Nuk do me dukej fair as per Henry Moore xhanem.

 Po kjo eshte me e keqja. Se i shkoi talenti dem. Se skulptor si ato qe permend ti, fatkeqesisht do te mbahen mend per keto qe kane realizur ne jete, jo per potencialin qe shkoi dem. Tani c'taksirat kemi ne qe ne sheshet kryesore te mbizoteroje pushka dhe kapelja e partizanit?

kapelja e partizanit eshte nga pak gjerat me vlere te qendrueshme qe i ka mbet atij vendi. kshu me c'degjojme, gjithnje.

Kapelja e partizanit e coi ate vend ne kete ne kete gjendje qe eshte tani...

po jo pra, se ashtu, simbas "butterfly effect theory" i bie qe nje mushkonje qe pickoi nje polinezian coi ne luften 2 Boterore.

Mos i be dredhi asaj qe the, dhe leri hiperbolizimet.  Ata vend, sot e kesaj dite e drejtojne pergjithesisht bij e niper partizanesh, te cilet u shkolluan pikerisht sepse ishin bij e niper partizanesh, e te cilet jo vetem qe siguruan te ardhmen e tyre nepermjet pozicionit shoqeror te gjysherve apo baballareve te tyre, por sot e kesaj vazhdojne te mbrojne mitin e LANCit e ketyre eterve (perfshi dhe mbajtjen e ketyreve perverso mozaikeve) qe ti sigurojne dhe femijve te tyre nje te ardhme te begate.

jo me kete gjuhe. jo me mua.

thx!

Cfare gjuhe ore? S'shoh ndonje problem me gjuhen.

Ke ndonje gje per te thene apo jo? Gjuha ime eshte mese ne rregull.  As nuk te ofendova, e as te shava me ndonje vend.  Po ke ndonje problem me permbajtjen e asaj qe shkrova, thuaje por mos ja ve fajin gjuhes.

 Po thonte njeri. Sime bije kur ishte e vogel ne shkolle bente perdite 1 ore mesimi fetar cdo dite. Perfundoi qe sot ne moshen 18 vjec eshte bere ateiste, as emrin s'do t'ja degjoje.

Se s'dua te dukem tip qe hedh poshte cdo gje.

 Kjo e fundit po. Sidoqofte per sa kohe qe nuk ke ndonje gje me te bukur per ta zevendesuar, leje te rrije ku eshte se nje cope pershesh po ha. Se ashtu u bie t'i veme flaken edhe Galerise se arteve, nderkohe qe une them se piktore te kalibrit te Abdurrahim Buzes zor se i vijne me shqiperise. Ishalla i vijne xhanem.

jo, jo PF. Jo zevendesim, por "komplementim", shtim, tre sheshe psh ne Shkoder, nje me Vig, nje me viktimat e diktatures dhe nje art per art, me qyngje drejt qiellit apo edhe me ndonje kermill a kushedi c'lloj detar te zhdukur. A ben dot tre sheshe? policentrizem?

Pune mendesie kjo. Si dhe topografie: ne ato maja rripa rripa.

 Ha,ha. Te shembim statujat, por te ruajme piedestalet. Sheshe ka per te gjithe, por une dua ate me te mirin. Dhe do t'i qe me i miri eshte gjithmone ai qe kane ndertuar armiqte tane!

Degjo mer katnar Erseke !

Je ne te drejten tate te pelqesh cer te duash. Je ne te drejten tate te shash e mos pelqesh cer te duash. Po kur vje ketu e thu ka i llaf per Kristaq Ramen, si skulptor apo si artist kujto keto gjera para se te flasesh :

01. Kohen kur qenefin nga buze gardhit e futet ne shtepi.

02. Kohen kur nga nje here ne muaj per larje koke , e bete nje her ene jave.

03. Kohen mori  bente qejf sa nje koket misri

04. Kohen kur tartabiqet benin parade nepr qafe trup.

05. Kohen bajgen e lopes e perdornit per te perzene mushkonjat.

06. Kohen kur qyrat te kullonin deri ke buza e poshtme, te thara te bera koriçke ene i fusje ka i te lepime.

Morrmadh !

 

Sikur te ishte e mundur qe hartimet e tua per nenen parti bere ne shkolle te mesme, apo recitimet e tua ne konkurse te ndryshme (si psh epopeja e ballit kombetar) te risilleshin tani ne fokusin tone, mediokriteti yt perpara atij te Rames do te ishte 100 fish me i larte.

une jam dakort qe te hiqet mozaiku tek Muzeu KOmbetar, por me kusht qe edhe vete godina te shembej, pasi ajo monster godine nuk ka kuptim pa kete mozaik. Te heqesh mozaikun dhe te lesh godinen eshte njesoj si ti heqesh perbindeshit njerin nga dhembet e qenit. E keshtu perbindeshi do te duket akoma me i frikshem (si pa nje dhembe!).

Ahahahahaha....

Bernini???!!!

Qeke cun pa shume pretendime ti Hunter!

 

Une mendoj se kete vend e kane rrenuar ata qe fluturojne me ashtu...

 Po duhet nje pike referimi tani, apo jo. Se nostalgjiket po na nxjerrin ART shemtirat e realizmit socialist.

Tani troc, sipas teje qe e ke njohurine:

Per ty Mozaiku te Muzeu Kombetar, 5 Heronjte e Vigut kane te drejte te quhen ART dhe te qendrojne ne mes te qytetit? Sinqerisht. 

Sigurisht qe eshte art mo hunter. Quaje art ne funskion te propogandes... quaje art te realizmit socialist. Nuk ka rendesi kjo.

E rendesishme eshte qe nepermjet instrumenteve te caktuara artistike, sic eshte mozaiku, nepermjet simbolikes dhe figurave te paraqitura aty, autori ka arritur te shprehi ate qe donte te shprehte (ose qe i kishin komisionuar qe te shprehte). Dhe pastaj ti arrin te kuptosh ate qe do te kuptosh. Ypi e kupton ndryshe nga ty. Une e kuptoj ndryshe. X, Y... ne nje menyre tjeter.

That's art...

Edhe kjo poshte art eshte. Sado qe ty mund te te duket e pamundur.

Art nuk eshte vetem ajo qe na pelqen neve. Nuk eshte e thene.

kishte pasur shume pakenaqsi nga bleresit, pasi ka dyshime qe brenda nuk ishte e pegera e manzonit, por balte plasteline. Imagjino ne gjyq: na pate thene qe ishte m* jot, pse genjeve, duam m* ... smiley

ps. ka shpjegimin e vet me natyre biokimike qe mund ta kete shtyre autorin ne ket fare mashtrimi. dmth, edhe nje here qe permbajtja donte me triumfu (mbi formen), prape pune m* qe... smiley

Po imagjinoj situaten ne gjyq... smiley

I nerum Xixa...

Duhet me cdo kusht them te menjanohen shprehje te tilla Kujt i shërben një art i tillë i të shkruarit...

Jane menyra te analizuari te nje kohe te tejkaluar . Gjithkush mund ti sherbeje vetes por edhe te tjereve ne fusha qe ty nuk te duken me vlere.

E them pa shaka , me seriozitetin me te madh ; sherbimi i YPIT , se deri ku shkon  marrezia ose devijacionet mendore  ne  menyren e te konceptuarit , hedhurit ne leter dhe botimit ndihmon jashte mase shume kategori 

- Halucinantet 

- Botues te gazetave plehra  

- Njerez perverse ne shije , trushpelare .

- dhe me rast cmime nga Ministrite e Kultures e Arsimit   kur ne krye te tyre si shtetare jane Halimet .

Kam nje nderhyrje per sqarim .

Mozaiku dhe ne teresi VEPRAT mendoj se ne te gjithe BOTEN Artistuike Letrare e Kulturore , nuk jane kurre te tejkaluara nga KOHA . Ato jane atje si produkte te nje kohe tecaktuar , si nje tregues i nje jete nga njerez REALE me shije e punime konkrete.

Ndryshe ...

E perse duhet Historia per cdo fushe ? Historia me sa di operon  mbi faktet dhe nuk i tejkalon ato smiley

Them se shprehje si "trushpelarja" vepra " ideologjike" etj nuk shprehin asgje , pervecse kur ato perdoren ne kohen konkrete te tashme per njerez e vepra konkrete te tyre . Perdorimi i tyre per te shkuaren ( tashme prandaj quhet e shkuar ) jane produkte te injorances  se Kohes me horizont deri tek dera e Muzeut .

Njeriu - individi , sot mund te zgjedhe pro Halucinanteve ose mosperfillje ndaj tyre dhe kujdes per shendetin mendor te tyre.

Ne kete rast meshire per YPIN dhe llapaqenet pas tij !

 

Art mo vlla, art.  Jo vetem qe te shuajne me genjeshtra duke e shtremberuar historine ne dicka perverse, e duke e bere konferencen e pezes konference komuniste por shiko detajet ne kete reliev madheshtor.  Shiko parakrahet jo vetem te meshkujve por dhe te asaj gruas...Schwarzeneggeri do e kishte zili...

 

Monument érigé pour le 35ème anniversaire de la Conférence de Libération nationale, pro-communiste, à Peza, Albanie, le 16 septembre 1942. Monument for the 35th anniversary of the pro-communist Albanian Conference of National liberation. by Only Tradition.

 

Ky Ypi eshte bere me keqe se Milo budallai tek "prralle nga e kaluara". Me keqe, sepse Milon e kishte bere perendia ndersa kete marrezia.

Nejse, ti bejme qejfin Milo-Ypit budallait ne vende te femres ne mozaik vendosim bushtren e PD-s Ciljeten , mundesisht me bythet jashte e gjokset fallco ngritur nje cik.

Ne vende te fshatarit me mustaqe vendosin Pangon me mjeker qe me perversitetin e tij te terheqe gjithe femrat ne sheshin Skenderbe.

 

 

 

 

Teorite e adoleshenteve sidomos te te paragjykuarve gjithnje dijne te dallojne dicka origjinale ndryshe nga thelbi .

Ja me lart hunter ka dalluar si element per te hedhur ne "plehra " punen e K.Rames , vithet e asaj femres qe na i bije te zmadhuara.

Ky tjetri me poshte dllon ne nje veper "muskujt" e femrve te  krahasuara me te shvarcenegrit.

E perse  te mos dallojme tek keto prurje shije e komente  perversesh , nivele adoleshentesh e halucinantesh ?

Megjithse duket jashte temes por nuk eshte e tille per derisa po lulezojne "shembuj" mga llapaqenia , them te hyj dhe une me nje shembull .

Pasi dolem nga cirku te gjithe po diskutonim per ARIUN Silva per menyren e lojes mjaft te zgjuar te tij .

Vetem njeri prej nesh kishte arritur te veconte ne shijet e shfaqjes nje episod qe e shprehu

- E pate cfare bythesh kishte ariu Silva smiley

Vetem njeri prej nesh kishte arritur te veconte ne shijet e shfaqjes nje episod qe e shprehu

- E pate cfare bythesh kishte ariu Silva Tongue

vej bast qe ky ishte cuni i sh. xxxx

Nuk mund tju vesh faj, hunter, i pakapshem etj.

Jeni pozicionuar qarte kundra cdo krijese te 50 viteve te shkuara dhe nuk i zdrypni majes se minarese mbi te cilen jeni ul kembe kryq. Te kish dicka te re keto 20 vjet mbase dhe do harxhonit ndonje fraksion te kohes duke ngritur krahasuar te rene me te vjetren, te bukuren me te shemtuare etj etj. Por fatkeqsisht, keto 20 vjet shteti ka sponsorizuar vetem shatervane pa uje, dhe ju jeni kthyer ne artiste te te berit te asaj gjese mullar.

Shiko, guri Krujes shitet vetem nja $200/m3, ai i skraparit nja 500/m3. Me mik jua siguroj une nja 2 gure 12 meter kubsh, adapt per skulptura, permendore etj( bile jua heq edhe koston e gurit dhe te transportit). E vetmja kerkese qe kam eshte qe te gjeni artistin, dhe qe punen e re te artit ta vendosni ashtu sic e meriton, ne nje bulevard te ri ne nje shesh te ri, jo ne sheshe ish komuniste. Nje bulevard, bi llafi, te standarteve Evropina!

Jeni pozicionuar qarte kundra cdo krijese te 50 viteve te shkuara dhe nuk i zdrypni majes se minarese mbi te cilen jeni ul kembe kryq. 

Mgjs. po dalim jashte teme, po te them qe une jo. Nuk mund te hedh poshte zhdukjen e analfabetizmit, reformen agrare, ndryshimin e normave kanunore. 

Por fatkeqsisht, keto 20 vjet shteti ka sponsorizuar vetem shatervane pa uje, dhe ju jeni kthyer ne artiste te te berit te asaj gjese mullar.

 

Shtet i trasheguar nga kapelja e partizanit pra...

ktu jane bere disa shkrime me vlere, dhe per kete me vjen keq. Por po pati moderatore ktu, jeni qe jeni futini nje te fshire komplet ksaj teme se eshte bere hale tendencioziteti. Nuk munden njerezia te konsyltohen me nj-tj kur nuk kane aftesine me pare te konsultohen me veten, ne lidhje me ate qe i fyen prej ktij mozaiku.. se arsye te ndyshme po hidhen.. jo s'eshte art.. jo nuk reprezanton historine.. jo Enver Hoxha.. jo Kristaq Rama.. e ikni o njerez se gjithe jetes majmuna keni per te mbetur.. konsultohuni nje here me veten, se paskeni shume mbeturina toksike ne koke e shpirt.

mua me duket se mozaikut i ka ndalu koha, nuk ka asnje shanc ta mundi kohën dhe mbi te gjitha nuk shoh se çmund te evokojë tek soditesi shqiptar perveçse nje ndjenje te holle ironie me vetveten. 

Nuk thote njeri, qe te thyhet e te copetohet, me sa di po i behet remont kapital, thjesht ai mozaik "e kreu detyren" nuk mund te jete me aty ku eshte, i perket nje pavioni te historise dhe kaq. Ky eshte muzeu kombetar dmth institucioni me serioz ku prezantohet kombi dhe historia e tij jo vetem per kureshtine e huaj por edhe per edukimin e vendasve, jo nje muze specifik per gjurmuesit e relikeve nga lokomotivat sovjetike. (Nuk jam kondra te behet nje i tille, turizem hesapi)

flor, "oponenca" qe i behet monizmit - ja shiko ketu te PPUja - eshte siguria rrenqethese qe ne me monizmin nuk do arrijme te merremi kurre se mbari dhe se nuk do e metabolizojme dot kurre. nuk behet me emotional appeal ajo pune, me kurva e spiridhicka, te kam rixha. Ky appeal eshte ai qe quhet "prag aktivizimi" ne reaksionet e sukseshme, prag te cilin nuk po ka sy per Qabe qe ne ta kalojme ever (shoqerisht them).

sa per socrealizmin, do doja qe dikush me ekspertizen dhe kthjellesine e duhur te thoshte dy fjale se si ai trajtohet ne shkollat avantguarde te perendimit sot.

Kapelen e partizanit e vendosen mbi koke ata qe vune koken ne rrezik kur ketej pari erdhen "turistat" e Duces dhe , me pas "turistet" e Hitos. Ca te tjere vazhdonin poker dhe bixhoz ne Kafe Kursal dhe ja mernin nen ze:

Te na rroje Italia

Te na rroje dhe ca kohe

se na han oriz femija...

Por historia fatkeqsisht ne kete vend shkruhet sipas variantit "ato maja rripa rripa.." Tani ata te malit na dolen bij bushtrash dhe putanash, partizania na doli nje rrot kurve, punetori na doli nje qen bir qeni kurse fshataret na dolen gdhenj dhe copa mishi. !!

Ky eshte problemi dhe jo mozaiku. Ceshtja eshte si te kurohen mendjet e semura. 

 

 

Kapelen e partizanit me yll te kuq ja u vune ne koke disave te eturve per pushtet,  armiqte tane shekullore serbet dhe ata te paret me vertet e vune koken ne rrezik...ne rrezik per te marre pushtetin me revolucion te armatosur, dhe kete qellim e arriten...

Vazhdo melodine tende, je njeri i lire, padyshim.

Shkrimin ti e prure, dhe nqftse prisje vetem etiketime te Ypit si i marre, i cmendur, idiot, skicofren etj etj., me vjen keq qe u zhgenjeve.

C'ke shkruar mbi te eshte nje baze e mire per te llafosur se si kuptohet problemi Muzeut , me qe ke vendosur edhe fjalen Histori  dhe qe pa dyshim perben nje kusht per debat intelektiual e me kembe ne toke pa paragjykime . 

Po me poshte       .......jo vetem per kureshtine e huaj por edhe per edukimin e vendasve, jo nje muze specifik per gjurmuesit e relikeve nga lokomotivat sovjetike. smiley ... nje pene jo e paperfilleshme tek PPU si juaja nuk duhet te bjere ne nivelin halucinant te te  pakapshmeve dhe te hundederreve . Keshtu mendoj , megjithse duke te kuptuar drejt them te ta perkar mendimin e propozimin duke shtuar edhe nje dicka .. Po sikur te veme dhe ca traktore kinez me ate dicituren

O traktor i kuq Kinez / o te ndez o te dhjes !

Inati me temen tjeter qe kishte 256 inate po hahet vendce smiley.

Se ben vaki dhe s'e fitoni garen ... smiley.  

Historia ...perseritet, fillimisht si tragjedi dhe pastaj si farse.Perseritja e debatit, mbase jo shume larg si kohe,  tregon sa sa e veshtire eshte te reflektosh, "te flasesh me veten", te dialogosh, te kuptosh "logjiken" e ngjarjeve dhe, te gjithe dhe secili (sipas formes se kokes, kuptohet, me qoshe , kaplloqe ose elipsoide )te nxjerrin ca  mesime te vlefshme per jeten. Sidomos secili, individualisht, sepse me te keqen, kur vjen si destin apo imponim, ballafaqohemi si vetmitare dhe ketu me kujtohet ajo IF e Kipling.

Kete nuk e ka bere Ypi , atje perballe mozaikut me pjellen e tij reale apo imagjinare por i mbrujtur me frymen (histerike) te Historise se re , shfryn dhe peshtyn. 

Me kujtohet nje dialog mes dy femijeve . Nuk di se si nisen te flisnin per Hitlerin dhe njeri pyet tjetrin:

-Po Hitleri kaq i forte ishte qe nuk e vriste dot njeri?

-Kishte ushtare qe e ruanin-gjegjet tjetri

-Po kush eshte me i forte, Hitleri apo Zoti, pyet tjetri. Dhe kthehet nga une: o ba, kush eshte me i forte ?

Tani si ti pergjigjesha dhe ti sqaroja se Zoti eshte sadist dhe , per te justifikuar gabimet e tij dhe mbajtur njerzit nen kontroll ka sajuar Djallin, se Hitleri ishte nje ngordhalaq dhe i veremosur por cdo diktaturem beshtetet mbi terrorin dhe demagogjine, se asnje diktator nuk e nis sundimin duke deklaruar: o njerez, o bageti, o copa mishi, une do te sundoj mbi ju dhe ju do jeni lodra ne duart e mija, se diktaturat kane dialektiken e tyre, fillojne si feste, me entuziazem per nje bote te re, me te mire me te drejte etj. etj, krijojne mbeshtetes dhe iluzione, shpall armiqte e brendshem dhe te jashtem dhe krijon psikozen "ne hedhim valle ne goje te ujkut", se jeta vazhdon, sekush ndjek jeten e tij, punon, dashuron, enderron, ben kariere, bindet, dyshon, friksohet, nenshtrohet, ka qe  behen me katolike se Papa, sepse shpirtra te keqinj dhe xhahile ka ne cdo kohe dhe sistem, se perballe mekanizmave shtypes te diktatures secili eshte i vetem, se kokat e prera dhe gojet e mbyllura rezatojne frike, pastaj gradualisht frika dobesohet, narkoza del, syte hapen, demagogjia nuk mbulon dot realitetin e zymte dhe diktatura nuk kontrollon dot mendjen e milionave qe nuk besojne me ne idealin/utopine/premtimet etj.etj.

Dhe , po te mundja, tim biri , atje para ngrehines se Muzut me mozaik, do ti recitoja IF,sepse ky eshte mesimi kryesor , ne plan individual kur kundrojme Historine-lindem njerez, te behemi qytetare , sepse vetem keshtu do ta kete te veshtire cdo batakci te shpallet Mesia dhe te na vendose perseri kularin e sundimit te stolisur me lule demagogjie dhe prosperiteti.

Por  e gjithe kjo eshte e veshtire sepse njeriu eshte qenie qe korruptohet.

vini re.. kapni arhumentin me te fundit te FH-se..: "mozaiku nuk ka vend ne muze.. sepse eshte bere shume i vjeter". ne muze nuk ka vend per gjera te vjetra demek. hej medet cfare logjike. he mo.. apo do mthuash se i bera spin shkrimit tend? po shihe nje here se kshtu rezulton logjika e asaj qe po thua.

o twist-o. t'thash e ka vendin ne pavjon, jo mbi fasadë... mos u lëngështo.

Nuk eshte kusht qe diçka te jete e vjeter qe te mbahet ne muzeum, kusht eshte çfare vlere ka.

dhe po, jam i bindur se me kaq histori sa ka Shqiperia, eshte e mundshme qe ajo pllakate te zevendesohet me diçka qe ngjall shume me pak (ose aspak) kundershti.

une nuk shoh aspak kundershti tek ky mozaik.. ai reprezanton kohen e vete e cila eshte pjese e historise shqiptare.. do apo nuk do ti.

po kush je ti te vendosesh se ku e ka vendin nje here? pastaj s'e sheh ca paradoks eshte qe ne nje fjale te shtremberosh nickun e dikujt, por edhe ta akuzosh ate per shtremberim?

kaq histori sa ka Shqiperia..

 Keshtu PO ! Ja edhe kjo perben nje KUSHT per te analizuar .

Historia e Shqiperise pas 1912 ....sa Muze njeh dhe me c'permbajtje ? Sa Mozaike jane vendosur ne fasadat e tyre dhe me c'permbajtje ?

 Cfare eshte trasheguar , Ku eshte nderhyre arbitrarisht dhe cfare duhet korigjuar ?

Evidentimi i fakteve te tilla me vepra konkrete per probleme konkrete eshte shume here me i vlefshem se sa shprehjet letrare qofte edhe te nivelit te larte ironik . Gjithsesi per ate pjese qe desherohet te kalohet ne gjykim serioz .

Prandaj kisha deshire qe JU vecanerisht te mos bini ne nivelin e halucinanteve vuvuzele e daullexhij qe fluturojne , adoleshente tip te pakpshmish apo te atrofizuar ne mendime te paragjykuar si hundederri qe krahason naten me pemen ( kush eshte me e gjate ) smiley 

    I lexova te gjitha mendimet dhe opinionet,  pasi i hodha nje sy pleherishtes qe per fat te keq te gazetarise se sotem e leshon ne ambjentin mediatik edhe ashtu te mavrosur,  "duke te  e vjell Edisoni",   me rraste  qe  verte ja vlenin te diskutoheshin persembari. Ky i marre (kush e njeh nga afer  me jep te drejte dhe me fal edhe pse une ja lejoj vehtes  ta quaj keshtu,  nje qe i thote vehtes se .... shkruan) kujton se  behet trim dhe godet sot  ish kreret e sistemit  qe u vetrrezua, ish strukturat e artit e krijuesit, te cilet pasqyruan ashtu si e shikojme,  kohen ne te cilen ishin, jo spektatore por aktore.

  Ky fare "qyetari"kritikon pamjen se aty jane ca "fshatare te pagdhendur, gedhenj,  aqe gdhenj sa qyetari Edison nuk ja refen dot"... as te bijes..çapkene..

Mjaftojne keto bindje te tij, pa le me shume, per ti kujtuar atij dhe cilitdo qe ka njohurite me elementare te historise se ketij vendit, " te mbushur me  fshatare gdhenj". Po! "Gdhenj "ishin ata fshataret e Kuksit ore Edisonke, por vune perpara ushtrine e drejtuar nga akademite e mbreterise se serbise ne Kolosjan dhe pasi i rrethuan ashtu "gdhenjçe" vrane..  plot tete mije ushtare te asaj ushtrie. Te pashkolluar kane qene ne jete te jeteve, shqiptaret,  gjer sa u çliruam, por edhe pse ashtu si ke ti mendimin, ne trute e semura, nuk kane kapercyer kufirin e territorit te tyre.Kane luftuar zbathur e xhveshur, pa buke e pa arme, por gjithenje ne vendin e tyre, nembrojteje te dnerit e din jitetit te tyre.Ndaj ore "qyetari i madh" ai proletari, qe ta dishe mire  ishte i ardhur prej fshati, pra ishte po fshatar, proletar ka qene e i tille do te mbetet, per sa kohe ti dhe dhe ata qe i fyejne ata vete, varferine e tyre, ca te pacipe si puna e jote, por ake nje emer shume te madh se mbeten tere jeten.. patriote.Kaqe per sa mbetesh edhe me tej I MARRE, duke mos ja thene te verteten,  mbeskes tende çapkene..

  Per miqte e mi ne PPU.Kam bindjen se per historianin eshte e lehte  te provoje se njerezit e medhenj, bashke me ta edhe ata te sakrificave per raste te medha te kombit, eshte nje pune e lehte  te provoje se si njerez edhe keta mbeten te zakonshem.Por artisti, adhuruesi i  apo shprehesi i heronjve e ka te pamundur ta besoje  ate qe vertetojne historianet.Besoj se kjo eshte arresyeja pse  portretizimet, imazhet ne tablote artistike,  legjendat rreth tyre, jetojne edhe pasi i vret e i varros historiani.Te shprehur neper veprat artistike ata  mbeten kuçedra me shtate koke.Prishe  mozaikun (Jam dakort, qe prej artistesh te gjykoheshin e te ndreqeshin gjithe te  metat artistike)Ketu e ka mllefin Edisonka dhe cilido qe mbetet dakort me marrezira, qe  po te perktheheshin edhe ne gjuhen zulu, do te qeshnin me ne te gjithe.

   Detyrae historianeve eshte si ajo e Herakliut.Jo vetem t`i presi  gjithe kokat e kuçedres, por duhet te ndaloje mbi fakte historike, qe te mos dalin koke te tjera.Prishe o Edisonke  bustin e Vojo Kushit, por nuk ja prish dot kengen qe e ka bere ate legjende.Ja pra, qe ne se me fakte historike, bie vetsakrifikimi i vepres se Vojos, si veper e thurur nga ish komunistet ahere bie vet miti i atij heroi.Le ta hedhin poshte historianet betejen e Mushqetase me Gjermanet(Por  fshataret "e pagdhendur " te Krrabes, Mushqetase, Ibes, berzhites e Petreles, )shume deshmimtare te gjalle sot) te mbysin me mbeshtyme dhe ka rrezik t`ju hipi inati ne puçke te koke e ta prishin edhe ata gjuhen( gje qe sa i njoh une e kane shume te rende) por edhe mund te te thone:" Ore ti,  i biri i atij qenbir qeni, qe bashkepunonte hapur me dreqin e te birin, kunder luftetareve fshatare,  neve na tregon ti per luften...?" 

Ja pra pse legjenda me e veshtire per tu rrezuar eshte ajo e pasqyruar ne art, sepse i ben  te gjithe heronjte  princa e shkuar priincave, trima e shkuar trimave, te bukur e shkuar dhe vet bukurise.Se artistet e shikojne bukurine e heronjve jo vetem tek vepra e tyre por ne shpirtin e heronjve te tyre.Mbi keto baza jane ndertuar  permendoret heroike dhe jo mbi rekomandime  sekretaresh partie,  qe shumica me vrafte mua ne merrnin gje vesh nga arti.Pse ore i bukur ishte Bethoveni? Nuk kishte me te shemtuar dhe komplet si majmun.Por i ke pare permendoret heroike te tij e  per te, more gdheri i artit?Skenderbeu valle ashtu i bukuri i dynjase ka qene? I gjate(jo,  perkundrazi, por u be legjenda jone)

 Ne mozaik   ky i mençuri i tregon te  bijes  vrejtejet e tij, urrejtjen e tij per heronjte per idealin qe frymezoi artistin dhe i beri te gjithe heronjte e tablose si te ishin vellezer me njeri tjetrin.Jo! Ate nuk kane qene te tille, por ideali i tyre, lufta per liri e pavarsi i bashkoi dhe luftuan vertete si vellezer.ne se duhet rrezuar jo pamja ne Mozaik, por ne se historikisht ideali i tyre nuk ishte i tille.....

    E sa te tjera  mund te thuhen nga kopetentet e artit, rreth  marrezive, thene prej  ketij te marri..... dhe kush e ndjek pas ate, pa u thelluar. 

Per Spiritus...

pastaj gradualisht frika dobesohet, narkoza del, syte hapen, demagogjia nuk mbulon dot realitetin e zymte dhe diktatura nuk kontrollon dot mendjen e milionave qe nuk besojne me ne idealin/utopine/premtimet etj.etj....

Dhe pastaj te gjithe keta qe diktatura nuk u kontrollon dot mendjen  me miljona te iluminuar me driten e perparimit , zene rradhe si bagetija me kilometra te gjata per ta qare e varrosur  Diktatorin !! Po kjo pse ndodh ? Apo do e kem shtuar une kot smiley

Personalisht kam vleresuar nje bisede te kohes qe mendoj se eshte me gjetura ne diturine Popullore !

Nuk te pashe ne varrimin e sh ....

Edhe une nuk te pashe ne varrimin e babait tim

Po ai ishte ...

 Burre shteti me te mire se timin mund ta kesh patur,  por baba me te mire se timin JO !

Dhe c'Lidhje ka kjo me Muzeun , ose me mire me Fasaden e tij ? Ose me qarte e me qarte me Historine e Muzeve te Shqiperise pas vitit 1912 ?

Keni ndonje fakt konkret i nderum Spiritus , vetem jo me inat smiley

As me qef, as me inat, i nderuar Idris. Eshte sport tjeter ai. smiley

Po pikerisht kjo eshte meseleja i nderum Spiritus. Argumenti !

Per fat tonin te mire a te keq po besoj jo dashamires nga te Medhejte ne nuk kemi patur SHTET .

Ne vitin 1912 ne u krijuam . Ja ky eshte fakti Themelor ne vleresimin e problemeve te Shqipetareve e Shqiperise per keto 100 vjet . Nje vend e teritor qe nuk trashegoi as nje gje  ne cdo fushe , qe edhe ato obkjekte qe kishta ja digjnin, shkaterronin e cthemelizonin . Nje vend as mish as peshk kaloi disa etapa sic eshte normale per cdo shtet .

I tille eshte edhe fusha e Kultures apo Artit ne teresi .

Dhe u arrit te kene data THEMELIMI inagurimi etj sic do te kete Histori e date edhe Rruga Patriotike.

Por mungesa e nje kulture te thelle lejon te vegjetojne jo vetem krimba e injorante te kalibrit te neveritshem si te pa kapshem e hundederra si ne rastin e muzeumit .... por ne cdo fushe do ti gjesh te tille duke krijuar Histori Virtuale te shteteve e individeve virtuale me parashtesen SIKUR , po gjithsesi te mbeshtjellur me guaske Ligavecesh qe kur mbeten Gollash lene guacken pas me ere te qelbur. 

Dhe keta perbejne kulturen dominuese sot ne Memedhembje qe sheh si Fitorje Madheshtore te Demokracise ...botimin dhe marrjen me seriozitet te shkrueseve  Psikopate tip YPI . Kjo  kategori Yprish e vuvuzele Berishiste pas tij , jo vone ka per te analizuar  edhe ndrrimin e emrit Buke per ta quajtur me ermrin e ri Demokrat MUT sepse Diktatura e quante prodhim gruri ku kishte rendimente te larta .

Ja kjo eshte e verteta Themelore ne trajtimin e ngjarjeve , datave dhe ne teresi e Historise se ketij vendi ku perfshihet edhe Muzeu e Fasada e tij sot !Dhe kjo rrokopuje sot ku qente lehin e kafshojne ke te mundin e kush tu dal perpara , te jesh i bindur qe dialektikisht do te " thyej " hundet kur te fillojne pyetjet e njerezve te pavarur ne kohet e ardheshme .

 

 

nuk behet me emotional appeal ajo pune

 

Pse emocionet nuk jane dicka njerezore?

More e di une ca eshte emotional appeal, por emotional appeal nuk eshte e vetmja pjese e argumentit per ta hedhur poshte ate 50 vjecar te erret.  Vete pozicioni ku jemi tani eshte argumenti me i forte.  Vete gjendja e kombit shqiptar eshte argument i pathyeshem.  Apeli emocional eshte dicka shtese.  Apeli emocional mund te jete falsitet logjik, por emocionet jane dicka njerezore sic thashe e nuk mund te diskretitohen thjesht me kete koncept, as nuk mund te etiketohen njerzit si te marrosur apo te cmendur vetem sepse kane emocione.

Ta provojne njerzit ketu, ta vene veten ne vendin e dikujt qe i'u  pushkatuan gjysherit nga ai sistem, i'u burgosen prinderit, i'u internua familja e u persekutua vet si person per asnje arsye te vleftshme dhe pastaj te shohin se sa te qete emocionalisht do ishin.  A do ta etiketonin veten si te marre e te cmendur?

Mozaiku nuk ka vlere thjesht artistike apo antiartistike ..Vlera e tij mbi te gjitha eshte evokuese..Eshte nje pjese egzistences se ketij vendi. Shifeni ne kete prizem..asnje turist i huaj nuk largohet nga sheshi  pa marre nje foto te ketij mozaiku..Ndoshta nuk eshte estetikisht e bukur por eshte e vetmja qe turistit te huaj i ngjall kureshtje..i jep nje imazh me mistik per vendin per ngjarjet e historine. Un mendoj se ka ende shume nga temperamenti i shqipove tek ai mozaik..Dhe se fundi per se duhet ti jepet kaq rendesi atij sheshi dhe pamjes se tij eshte nje pytje qe me bren prej kohesh..Pse psh mos ti jepet pamjes se mjeruar te periferise se qytetit, jetes se mjeruar kulturore..te ardhmes se zymte qe po prodhon kjo politike shterpe dhe mentaliteti individualist..

 

 Kurre nuik duhet nisur nga keto debilitete per kohen SOT me mendime adoleshentesh emocionale si me poshte :

Ta provojne njerzit ketu, ta vene veten ne vendin e dikujt qe i'u  pushkatuan gjysherit nga ai sistem, i'u burgosen prinderit, i'u internua familja e u persekutua vet si person per asnje arsye te vleftshme dhe pastaj te shohin se sa te qete emocionalisht do ishin....

 Ne se ka moral kjo shoqeri tipa si YPI duhen izoluar perseri . Por ama nje fakt Historik eshte i vertete qe do te justifikoje e glorifikoje YPRIT  si kjo me siper . Po per njerzit e para 44 qe pevec ketyre qe u paskan ndodhur Yperve , edhe perdhunoheshin e vriteshin per qejf ose kaleroheshin per gjah te cifliqeve te Ypollareve !

denkverbot

Ta provojne njerzit ketu, ta vene veten ne vendin e dikujt qe i'u  pushkatuan gjysherit nga ai sistem, i'u burgosen prinderit, i'u internua familja e u persekutua vet si person per asnje arsye te vleftshme dhe pastaj te shohin se sa te qete emocionalisht do ishin.  A do ta etiketonin veten si te marre e te cmendur?

Epo ne nuk te qetesojme dot ty  i pakapshem. Sa do desha qe keta njerez te qetesoheshin, do desha shume. Po ja qe qenkerka e pamundur per disa. Nje nga keta eshte Ypi. Po ketu kemi te bejme me gjithfare gjerash te ngaterruara e te bera lemsh. Psikopati, skizofrenizem e plot te tjera. Ypi ka patur nevoje dhe ka nevoje per ndihme mjekesore.  Vellai i tij qe hengri burgun nuk ndihet fare, dhe jeton ne normalitet. Ypi tjeter eshte nje i cmendur qe hedh nje shashke dhe ne budallenjte i shkojme pas.

Le te cohet ne muze ai mozaik se nuk u be qameti. Po c'tju bejme cmendurirave te Ypit qe per ca jane thasare. Sa gjynah... 

Une i qete jam.  Ketu s'behet fjale per qetesimin tim apo qetesim me te gjere, por behet fjale per nje bashkim te gjere shpirteror te kombit.  Mozaike si ai i Muzeut Kombetar qe vazhdojne te jene ne ballinen e ketij muzeu, ne sheshin me te rendesishem jo vetem te Tiranes, por mbase te te gjithe trojeve Shqiptare duke supozuar te perfaqesojne gjithe kombin shqiptar me gjithe historine e tij goxha voluminoze dhe ku shumica e simboleve jane proletare/partizane/revolucionare jane disa nga gjerat qe e pengojne kete bashkim shpirteror.  Mozaiku ne asnje menyre nuk perfaqeson shumicen e popullit shqiptar brenda trojeve te shtetit perendimor, e jo me shumicen e popullit shqiptar kudo ne bote.  Vete fakti qe egziston debati qe ky mozaik te hiqet apo jo, e deshmon kete ndryshim masiv mbi cfare mendohet se na perfaqeson dhe cfare realisht duhet te na perfaqesoj ne nje mozaik te tille. Te shkaterrohet? Absolutisht jo.  Te ruhet me se miri ne nje muze te posacem bashke me te gjitha pacavurret e socrealizmit, ama jo te jete akoma ne ballinen e nje institucioni te ashtequajtur KOMBETAR.

Ta cilesosh ate veper arti qe akoma mbart vlera artistike, te con drejt rruges te cilesuarit te busteve te Enverit si vepra arti gjithashtu, e burra pastaj s'kishim pse ti hiqnim ne 1991-n sepse ishin vepra arti cilesore. 

i pakapshem - me fal per nderhyrjen!  Me respekte per te gjithe qe kane vuajtur dhe ndeshkuar nen sistemin e para 90-tes kjo puna e Mozaikut zgjidhet keshtu (sipas meje):

1. Ypi mbyll gojen dhe nuk e kthen ne qesharake kete ceshtje me bemat e tij ...

2. Mozaiku hiqet nga balli i muzeut kombetar dhe vendoset ne seksionin e muzeut qe mbulon vitet nen pushtetin kominist

3. Vihet ne perdorim potenciali artistik dhe mencuria kombetare per te modeluar dhe ndertuar nje mozaik te ri ose dicka tjeter te z/v mozaikun egzistues per te perfaqsuar vertet kombin (duke lene menjane fituesit e sotem politike dhe te atyre qe mendohet se do te vijne ne te ardhmen)!!

PS. Ky sugjerim vjen nga nje peshk (dmth une) qe nuk eshte as bir komunisti, as bir ballisti, as bir kulaku ose bir fashisti .. etj, nuk ka marre pjese ne asnje parti politike ne Shqiperi, dhe me tej nuk ka votuar kurre ne Shqiperi!! smiley

Nuk ke pse te kerkosh falje.  Kete gje kerkoj dhe une, dhe nuk besoj se eshte dicka e paarsyeshme.

Ka Parisi, kullen Eifel, ka Roma, shatervanin e Trevit, ka edhe Berlini, Porten e Brandebourgut, ... dhe ne fund ka Tirana, Mozaikun e famshen Komunist qe eshte aq shume i fotografuar nga turistet e huaj artdashes ose bizarreridashes, per te qene me te sakte.  Eshte nje "veper arti e vertete", ndaj nuk duhet heq se eshte "veper arti". Se di kush e ka quajt kete zhgaravine  "veper arti" po hajt mo varri leshte, le ta quajme "veper arti"

Vec ceshtja ketu, eshte a e meriton kjo "veper arti" te vendoset ne ate vend mu ne qender te Tiranes ??

eh JO S'DO MEND QE S'E MERITON TE JETE NE ATE VEND, dhe vetem nje i cmendur mund te pranoje te kunderten.

Kur Fiorentinet kan heq Judith-in e Donatellos, nga qendra e Firences per t'ia lene vendin David-it te Michelangelo-s, atehere Tiransit mund ta marrin kete zhgaravine e ta fusin ... ne ndonje vend te tjeter, brenda ne muze psh, ose nqs doni mendimin tim merreni dhe hidheni ne plehra se aq e shemtuar sa eshte nuk meriton vend me te bukur.

 

Me shume informacion kur, qysh, dhe kush eshte autori i kesaj vepre arti shume intresante qe po terheq vemendjen e turisteve por dhe teveqelve qe duan ta heqin per arsye gjasme politike.Nuk e di pse kane frike nga mozaiku edhe ne qoftese kane ti dali frika se nuk i gjen gje nga mozaiku!Akoma me frike jetojne?!

Ja qe po e restaurokan per arsye biznesi!

__

 

 Histori

Mozaiku është realizuar në vitin 1981, vit i inaugurimit të Muzeut Historik Kombëtar. Autorë janë Vilson Kilica, Josif Droboniku, Agim Nebiu, Anastas Kostandini dhe Aleksandër Filipi. Qysh prej fillimit deri më sot mozaiku nuk ka pasur asnjë ndërhyrje restauruese. Muzeu Historik Kombëtar ka në fondin e tij 3600 objekte të trashëgimisë kulturore shqiptare, pjesa më interesante e të cilave u përkasin periudhave që nga Paleolititi deri në Antikitetin e vonë (shek. IV e.s); këto janë ekspozuar brenda Pavionit të Arkeologjisë, që numëron në vetvete mbi 400 objekte.

 

 

 

 spiritus,

sa per te thene qe mospelqimi i mozaikut s'ka te beje me bindjet politike. Te pakten per mua.

E njeh kete? Te pelqen? E di kur eshte ndertuar dhe cfare perfaqeson?

Palazzo della Civilta del Lavoro 

Hunter, nuk kam diskutuar fare per art ne komentet e mija. Kam diskutuar per qasjen e yperve ndaj historise dhe atyre qe bene dhe vuajten historine,per  "copat e mishit, kurvat, gdhenjte, bucet, shkerdhatat, kokeqoshet..."

Per te tjerat si  arti i pikturimit me ane  te shurrosjes, poetika e fluturimit te patave ne qiellin socrealist, arkitektura e reve ne muzgjet komuniste, muzika e gjetheve ne pillin e pikelluar surealist  e ku di une, flasim here tjeter.

Blendi thotë:

16 January 2008 @ 1:07 pm

Une mendoj se ky diskutim se paku na ndihmon te shohim gjerat ne nje perspektive te rifokusuar. Cfare dua te them me kete.

Po ja, qe personalisht mozaiku nuk me ka shqetesuar ndonjehere. Eshte veper tipike e realizmit socialist, e meqe ne jemi ekspozuar shume ndaj ketij zhanri kemi krijuar njefare njohjeje, brenda kontekstit te vet me duket veper e arritur. Po ta krahasosh me ato veprat sovjetike, kineze e jugosllave te kohes…Por mozaiku nuk del dot nga natyra e vet porpagandistike.

Dhe per aq kohe sa mozaiku ben propagande, mozaiku nuk mund te sherbeje si litar. Sepse mozaiku e glorifikon sistemin e diktatures, prandaj perpunimi i konceptit te litarit behet me i veshtire me kohen, deri tek i pamundur per brezat qe nuk e kane perjetuar fare ate sistem. Si mundet nje 15 vjecar te shohe ironine ne ate mozaik kur ai/ajo nuk e kane vuajtur?

Ne shanghai ka nje muze te artit porpagndistik. Mendoj se dicka e tille do ishte e vlefshme per ne. Arti soc-realist / porpagandistik mund te ruhej ketu. Ashtu po qe do kishte nje efekt litari, sepse edhe vizitori ne kete muze do vinte, supozohet, i informuar, i interesuar.

Per sa i perket atij mendimi qe pretendon se mozaiku perben element identiteti kombetar, une them se eshte i gabuar. Nga debati qe eshte bere deri tani per mozaikun u pa se njerezit jane te ndare ne dy pjese, dhe ka shume syresh qe ndihen te fyer, te paperfaqsuar. E pse te mos ndodhte keshtu perderisa kjo eshte katerciperisht nje veper qe larteson sistemin qe shqiptaret ne pe kete shesh e permbysen, apo keshtu menduam. Nese e kemi sinqerisht kur flasim per Memedhembje ahere nuk duhet te bejme sikur nuk kuptojme qe keta vellezrit tane, qe kane te njejten Memedhembje, lendohen nga mozaiku. Kjo duhet te na beje te rikonsiderojme gjerat. Perndryshe parimet tona patriotike nisin mbajne eren e bulmetit politik. Prandaj me duket se efekti unifikues i kesaj vepre propagandistike eshte ne kosh te plehrave. Mozaiku eshte vetem gjysma e kompleksit ne fakt. Se per ato vitet e fundit, e ndoshta qe ne projektimin origjinal, ishte ciftezuar me monumentin gjigand. (Vini re njerezit-milingona)

 

Teper interesant ky postimi i Blendit nga hera e pare qe ky shkrim eshte postuar ne peshk...

 

p.s. Duke lexuar postimet e dy vjeteve me pare shikon se cilesia e debatit ne peshk ka rene goxha.  Edhe pse dy vjet me pare kane egzistuar speciet e kavanozave si tani, nga tema e arkivuar shikohet se keto specie mbyten nden nje debat te shendoshe intelektual.  Ndersa tani duket sikur speciet e kavanozave jo vetem qe jane shtuar por dhe jane dhe me te zhurmshem.

Permetari thotë:

15 January 2008 @ 4:33 pm

Ata qe nuk e pelqejne kete shkrim, nuk eshte se s’pelqejne Ypin apo stilin e tij. Ne fakt nuk pelqejne mesazhin qe ai percjell. Nuk u vete per shtat teorive te tyre te pafundme e llafeve te pashtershme ne mbrojtje te antivlerave, te poshtersive e budallalleqeve te asaj kohe qe nuk duam t’i pranojme dhe ca me keq disa i quajne edhe vlera te larta morali

 

Gjithashtu kjo pjese e postimit te permetarit, eshte e vleftshme edhe me postimin e dyte te shkrimit mbas dy e kusur vjetesh.

10 arsyet se pse mozaiku nuk duhet hequr:

1. nuk me do .... mua

2. nuk me do .... mua

3. nuk me do .... mua

4. nuk me do .... mua

5. nuk me do .... mua

6. nuk me do .... mua

6. nuk me do .... mua

7. nuk me do .... mua

8. nuk me do .... mua

9. nuk me do .... mua

10. hmm.. nuk po me kujtohet arsyeja e dhjete por jam i sigurte se jane 10 gjithsej.. 

 

p.s. mund te kete edhe arsye te tjera, por s'po me vijne ne mendje per momentin.. gjithsesi une ruaj te drejten ti shtoj arsyet me vone ne 20, 30, ose edhe 100.

 

10 arsyet se pse mozaiku duhet te hiqet:

1. hic.

2. hic.

3. hic.

4. hic.

5. hic.

6. hic.

7. hic.

8. hic.

9. hic.

10. hic.

 

p.s. prape.. per momentin me vijne vetem 10 arsye ne mendje se pse mozaiku duhet hequr.. por kam besim te plote ne fantazine dhe imagjnaten e tuaj qe doni ta hiqni.. per te menduar arsye te tjera te cilet do ta conin listen ne 20, 30, 40, ose edhe 100 biles edhe 500..

 

pra sic e shikoni, kjo eshte nje tentative e imja per ta kthyer kete ne nje debat konstruktiv dhe objektiv. Me siper keni te gjitha argumentet pro dhe kunder heqjes se mozaikut. Nuk e di nese eshte e qarte prej shkrimit tim, por une jam kundra heqjes se mozaikut dhe per kete kam listuar argumentet me siper te cilat ruaj te drejten ti shtoj nese me vone me vijne te tjera ne mendje. Kshtu qe do t'ju kerkoja me miresjellje qe nqs mendoni se mozaiku duhet hequr, atehere adresoni ju lutem pikat ose argumentet e mia me siper.

flm paraprakisht..

Si shume i shemtuar eshte o Twintip per te qene ne ate vend. Vallahi nqs ke nostalgji per ate epoke une them me mire vej aty kete bustin e Dulles se eshte 100 here me i bukur se sa ate moster qe duket sikur e ka zhgaravit ndonje femije 7 vjec.  http://www.malesiaforum.com/showthread.php?t=5701

 

te lutem shtroje si argument ne menyre qe ta diskutojme ne menyre konstruktive dhe objektive edhe ne menyre qe ti rrisim cik nivelin ksaj temes qe te kap nivelin e temes para 2 vjeteve.. edhe pastaj shtoja listes se mesiperme.. flm

Ok ,

Argumenti nr 1) Duhet heq se duket sikur e ka zhgaravit nje femije 7 vjec dhe i patalentuar, dhe pasi e ka mbaruar  zhgaravinen, nje lope hollandeze qe kulloste aty afer  ka leshuar nje porosi te vogel persiper, dhe pas lopes nje plak vagabond i dhene shume pas gotes, ka kthyer reston e asaj qe kishte pire, dhe pas tij .... vazhdoje vete pastaj  

Eh o popull i cmendur, ca pret me shume nga keta njerez qe zgjedhin bajga ne krye te tyre, ... edhe mu ne qender te kryeqytetit nje bajge do vini , nuk na keni zhgenjeyer asnjehere, gjithnje keq e mos me keq

kjo ishte pikerisht ajo qe kisha ne mendje kur po thoja argumente konstruktive edhe objektive..

argumenti 2. vazhdoni ju lutem..

edhe un cuditem si e ze gjumi kete popull pa e heq akoma ate mozaik ogurzi dhe kobzi qe ja mori mendjen ketij populli...

vetetimat rencin mbi ate mozaik te mallkuar.., jazek i qofte kush e ndertoi..

ups...ishin te denuarit politike ata qe e ndertuan me duket..

ndersa une per tiu permbajtur debatit konstruktiv mendoj se mozaiku dhe cdo gje  e krijuar para viteve 90-te te hiqet ne menyre qe ky I pakapshmi mos te na i mbushe temat me kesi komentesh tekanjoze..

ke te drejte.. ja kjo eshte arsyeja e 11 se pse mozaiku duhet hequr.. gjithsesi kundra-argumenti per kete do te ishte se nuk do te kishte asnje funksion.. dmth ca njerez thjesht jane tekanjoze sido qe te vij puna dhe per kete regjistrohen.. biles kete e kendojne plot patos ne titujt e vete.. kshtu qe me vjen keq por argument jot anulohet..

Ende per kete dreq mozaiku po diskutoni? Vallaj do marr nje kazem tani e do shkoj t'I fus nje te shkaterrume qe te bijmw rehat. Fundja ketu ne Shqiperi me te shkaterrume e me te shame I zgjidhim punet. Apo jo?

Jepi Olso ti e ke gjithnje zgjedhjen me te mire, po me prit edhe mua qe te jap nje dore per ti vene kazmen kesaj (anti)veprearti

Hajde enj, hajde edhe ti. Eshte gjithe ai gallof-mozaik. Do t'ja bejme cope e therrime cdo pllakez. Do ta rrjepim e do ta shkepim. Do t'ja qijme rrobt. Mozaik shkerdhates.

vallahi ajo arsyeja që të hiqet në mënyrë që të mos shkruajë më Ypi të tilla shkrime dhe të mos lexojmë më komente patetike, do të ishte arsye shumë serioze.

shtoje dy herë këtë, twintip.

 

ke shume te drejte edhe ti plako.. kto jane te dyja arsye shume valide qe ky mozaik te rrezohet.. por kush na siguron vecse se ashtu ka per te ndodhur? qente lehin thot populli.. karavani hcen perpara.. po ja ndaloi karavani.. qente prape do lehin se ate pune bejne qent o vlla ca do ti te bejne ata te fillojne ti bien xhezit papritur?

 Ndersa tani duket sikur speciet e kavanozave jo vetem qe jane shtuar por dhe jane dhe me te zhurmshem.

 

Profetik kam qene ketu, duke pare komentet qe vijuan pas...

1.  Praktikisht shashke.  Sepse u diskutua para dy vjetesh e u shkruajt neper gazeta, e sherri sherr neper blog/forumet shqiptare etj etj etj edhe prape aty eshte mozaiku.

2. Historia perseritet thote spiritus, se do te shfajesoje prurjen e dyte te diarese se Ypit (j/k spiritus, xhan xhan.)  spiritus, farsa, sic ta thashe ne fillim eshte tek raporti i viktimave. 

3. Pa pasur me cfare te zevendesohet, s'ka pse te hiqet.  Bile as mos te na shkoje ne mendje, se mbetem duke shkaterruar e duke ndertuar shkaterrueshem. 

4. Dicka per artin qe permendi enj.  enj, me vjen cudi qe zgjodhe ato krahasime.  Me vjen cudi sepse ta nxjerresh artin jashte kontekstit te kohes, e te rrjedhes historike te civilizimeve/shoqerive perkatese eshte uje ne hava.  Bile dhe ne kete periudhe te "anti-artit", apo "art for art's sake" apo "art is what you can get away with" apo cfare te duash ta quajme tani, perseri ka lidhje me kohen/kulturen perkatese.  Nuk kishte si te kishte Shqiperia Kullen Eiffel, kur ajo u be per Panairin Boteror te asaj kohe.  Le qe s'la njeri pa e share ate kulle ne ate kohe, kur u vendos te lihej ne menyre permanente.  Se ne fillim ishte sa per panairin.  S'eshte nevoja pastaj te analizojme artin ne Itali, zanafillat e qysh e tek, e me cfare merreshin ballkanasit, shqiptaret ne ate kohe.  Si veper arti, i perket rrymes soc-realiste, artit utilitarian.  U be.  Sa e skaduar eshte si veper arti, mbetet ceshtje debati.  Por ama, te vihet kjo ne peshe, kur per 20 vjet, s'eshte bere nje mozaik, apo nje skulpture, apo dicka artistike publike me te njejtat apo dimensione te peraferta, sikur po pretendojme cik si teper.  

5. Keto me larte s'kane pse te merren parasysh; ne garen per te fituar per nga numri i komenteve me temen e vjeter, po jap kontributin tim per nga fitorja ne fitore.    

Nuk di pse tu be fiksim kjo puna  e gares.Une sqarova me shume transparence  injorancen(padijenine)  time per "shashken" e hedhur para dy viteve dhe adminet kishin mundesine ta bllokonin temen fale kujteses tende.

Nqs ka ndonje "gare" kjo eshte me kohen: pavaresisht rrjedhjes, rrjedha mbetet po ajo. Besoj  e kupton nga komentet. Beteja eshte e vjeter por i vetmi ndryshim eshte ardhja ne front e rekruteve te rinj. Dhe veteranet (yjet) rrine dhe veshtrojne.  smiley Ka momente kur ata tundohen te zbresin ne fushe (edhe Maradona trainer besoj ka patur tundim te hyje ne fushe )

Ketu pergenjeshtrohen edhe disa te verteta si ajo e Heraklitit se nuk mund te lahemi dy here ne te njejtin uje te lumit. Jo mer, lahemi qe c`ke me te.

Nuk mund te shkaterrojme dicka pa ndertuar dicka tjeter...Posi, argumenton tjetri, ja eshte ngritur busti mretit.Cudi si i ka shpetuar ministrit injorant te kultures ky fakt, se eshtrat e mretit ala nuk jane sjelle...pritet te vijne ato te I.Qemalit njehere.

Po c`vepra do ndertojne , keta s`kane mbaruar akoma shkuljen dhe shkaterrimin e veprave te socrealizmit:ja monumenti Skenderbeut aty ne qender te Tiranes, veper e skulptoreve te realizmit socialist eshte. Dhe sipas kontributit te Shmitit, Skenderbeu ka qene shkurtabiq, kurse ky mbi kale eshte goxha i ngrehosur dhe me pallen perpjete.A nuk eshte ky nje shembull glorifikimi  i historise nga socrealizmi? Prite zot kur te rrembejne dinamit e kazmate ndertuesit e botes se lirie, pa kujtese, pa te shkuar, pa histori.

Po digat mbi lumin Drin "ku derdhet madheshtore mjekra vigane e Marksit" a nuk jane veper e Hoxhes. Po, joo, ato i duhen priftit... sepse jeta eshte arithmetike Mondaa smiley

diarese se Ypit

Ne c'kuptim eshte diare?

 Pa pasur me cfare te zevendesohet, s'ka pse te hiqet

Pra si mbas te njejtes llogjike nuk duhej as shtatorja perballe mozaikut?

 

Si veper arti, i perket rrymes soc-realiste, artit utilitarian.  U be.  Sa e skaduar eshte si veper arti, mbetet ceshtje debati.

 

Thene shqeto, mjet propagande sllavobolshevike.  Sa e skaduar eshte nje veper "arti" qe ishte praktikisht nje mjet propagandistik i regjimit me gjakatar komunist ne Europen lindore? Mbetet ceshtje debati...Hmmm, a kishin mundesi dhe nazistet gjermane te thonin qe eshte ceshtje debati nqftse relievet naziste ishin vepra arti te skaduara apo jo?

Ec mo per hir te gares ...

Per shijet e mia eshte diare.  Sic e thashe ne fillim fare (bahhh sa inat kam te perseris te njejtat gjera) vajza dhe djali i mami/babit, do vene te kerkojne prozac, a zoloft pas ketij helmi qe u treguan "prinderit."  Tani, meqe jam kunder perdorimit te ketyne barnave, i them "diare" edhe kaloj matane. 

Shtatorja u hoq, e sheshi po rregullohet a cfare po i bejne.  Por s'eshte njesoj (dhe jo se jam eksperte) te heqesh nje shtatore me heqjen e nje mozaiku me ato permasa pa shkaterruar mozaikun dhe fasaden e muzeut.  Personalisht jo se me shqeteson mozaiku (ketu s'ka vend per debat, ti ke shijet/bindjet e tua, une te miat.)  Por edhe po u vendos per heqje, ta zeme, jo pa u vene dicka tjeter aty.

 

Pra ti dialogun e babait me djalin dhe nenes me vajzen e kupton ne menyre te drejteperdrejte?

Pra, me thuaj nqftse e kam gabim, ti po thua qe edhe sikur shtatorja te kishte probleme teknike per heqjen e saj, as ajo nuk duhej hequr?

Jo, ne menyre te zhdrejperdrejte e krejt pa menyre.  Diare te thashe, just don't let it hit the fan. 

Shtatoret s'kane probleme teknike.   

Te sqarova, per shijet e mia, dhe per kapelen e partizanit qe eshte aty qe ti s'e honeps dot, per mua eshte ne rregull.

Dakort, nuk e argumenton dot pse eshte diare ose refuzon ta thuash argumentin tend (kete te fundit e ben shpesh me cfare kam vene re).

Nuk po te pyet njeri per shijet e tua, por a eshte ky instrument propagande sllavobolshevike akoma relevant si perfaqesues i Shqiptareve si komb gjate gjithe historise se tyre.

 

Ta zeme, se ne vend te asaj femres krahapur ne balle me pushke te ishte Enveri, a do ishe dakort qe mozaiku te qendronte?

Me fal pak, por "lavirja, bushter, k ...., urrusp ... " qe me vjen ndot qe me duhet t'i shtyp ne tastiere, etj etj etj aty nuk jane fjale qe une perdor.  Dhe kete s'kam pse ta argumentoj.  Ne fakt, nqs kerkohet argument edhe per kete, vaj hallit.  Ypi ka probleme edhe me pellazgun, edhe me dreq e te bir, une as ketu nuk kam pse argumentoj pse eshte diare, se eshte problemi i Ypit jo i imi. 

Si veper arti e thashe cfare eshte.  Tani, nuk e di une c'ke vene re ti, po ndoshta mund te vesh re nje dukuri te tjeter: me soset durimi mua me perseritje. 

Jo, s'do isha dakort te qendronte, por nqs do ishte, do ishte hequr qe ne 90-91 me portretet, bustet etj te diktatori.  Por ne kundershtim me bindjet e Ypit, apo dhe te tuat xhanem, pavaresisht per nga forma e artit te perdorur, ai mozaik si permbajtje nuk me shqeteson.  Sepse kur shikoj Naimin, mua s'me kujtohet ndonje muhabet qe ka perfundu nje xhaxha ne burg per fene e Naimit, e pellazgu s'me duket viking, e ato femrat aty nuk i mendoj me ato epitetet qe permenda me lart.  E partizani ... lere fare, se keto i leme per 28-29 Nentorin. 

S'ka nevoje te kerkosh falje.  Kuptuar qarte qe problemin e paske me gjuhen e Ypit.  Gjithesesi ka plot shkrimtare te tjere (dhe ca goxha te mire) qe perdorin gjuhe kaq te rende.  Sigurisht qellimi i tyre eshte qe shkrimi i tyre te jete goxha i ndezur dhe te ngjalli emocione te forta (negative apo positive, varet nga pikepamja e lexuesit) tek lexuesi, gje qe je dakort qe Ypi e ka bere.

 

Sa per djeni nje bust/pikture/reliev/parrulle ne male me gur e Enverit dhe ky mozaik nuk jane shume larg nga ngarkesa propagadistike e atij sistemi, por tjeter gje ajo...

 

s'me kujtohet ndonje muhabet qe ka perfundu nje xhaxha ne burg per fene e Naimit

Por e kupton ama qe ka plot njerez qe i'u kujtohen muhabete te tilla ama?

Nejse, thene shkurt, ti je dakort qe ky mozaik ne nje institut KOMBETAR eshte akoma i pershtatshem per simbolizimin e 10 e kusur milion shqiptareve dhe historise se tyre ne shtetin perendimor, ate verior, presheve, iliride, mal te zi, cameri e kudo tjeter ne bote me ane te nje pellazgu, iliri, arberi, rilindasi e komiti te struktur diku aty me nje qoshe dhe 7 partizaneve, partizaneshave e proletareve me pushke e granata te poziconuar ne menyre madheshtore ne mes.

 

Sa e skaduar eshte si veper arti, mbetet ceshtje debati. 

 

Pikerisht kete po debatoj une, qe eshte e skaduar, se po perseritem kot me duket.  Sic e thashe edhe me lart fotoshopi i Jozit dhe Saliut me duket me normal se sa ata robotet  apo "hemafroditet" aty sic e thoshte ai tjetri. Eshte ashtu pasi i perket nje rryme te caktuar, dakort. Vec vallahi c'me hyn ne pune ky fakt perara shemtise se kasaj vepre?  Aq me keq qe kjo rryme s'di te jete shquar ndonjehere per vepra gjeniale. Per mendimin tim si dashamires i gjerave te bukura them qe  ose duhet heq e duhet zvendesuar me ndonje veper tjeter, ose duhet heq  e duhet fut ne muze a hedh ne plehra se aty ku eshte nuk e meriton te jete, mu ne qender te kryeqytetit.

Dhe per nostalgjiket si Idrizi, them qe te vene patjeter ndonje bust Enveri ne ndonje cep te Tiranes qe te vendosin buqeta me lule atje sa here t'ju doje locka e zemres

E mare si veper artistike, enj, me thuaj mua ti  me cfare rryme e me cfare permbajtje jo-fotoshopike do ta zevendesosh?  Arti shqiptar ku, si eshte c'rrymuar?  Te lutem me permend ca vepra arti jo soc-realiste qe kane stolisur qytetet tona keto 20 vjet qe te pakten te kemi nje etalon a nje fare ideje se ku jena me keto pune.

Shtatorja e Adem Jasharit ne Prekaz dhe ajo e Zogut ne Burrel, nga ato qe me vjine ne mend tani.

Arti shqiptar ku, si eshte c'rrymuar? Arti Shqiptar per ty, eshte vetem ai qe behet brenda shtetit perendimor?

Shtatorja e Adem Jasharit ne Prekaz..

C'do te thoje ti sikur te mesoje qe Adem Jashari ra me emrin e Enverit ne goje ...

Edhe njeher, meqe adminet s'e lene rehat, do thoja qe ishemia cerebrale eshte problem i madh...

Oj Monde, dakort qe pas viteve 90 cdo gje eshte lene pas dore, por vitet e fundit po  behen gjithnje e me shume vepra arti, Tek qyteti yne psh, po behen bustet e kryetareve te bashkise, ne Dhermi do behet ai i Petro Markos, dh ne Tirane besoj i kane aq leke sa te bejne dicka te bukur ne qender, se ka ngel akoma si ato kryeqytetet ish sovjetike te Azise qendrore

Me ngjalle frymezim enj , me preke ne telin e krijimit , me ngashereve ne ndjenjat e poezise  . Dhe ja produkti , ndoshta jo shume i pelqyeshem por ne fund te fundit eshte i fresket me aromen e te pegerave te mentalitetit ..mbi germadhat e tjetrit te ngreme themelet tona ....

Lexoj dhe kendem me mentalitetin e te dashurit per artin

E thene ndryshe dime ku calon e dime ku ta kapim

Heqim ata hemafrodite e derdhur ne nje palo Mozaik

Me fotoshopet sales dhe  Jozit nderojme  Kombin ne kete pike .

E di qe eshte nje vargezim qe te nxit e te lehteson te dhjeren sidomos kur lexon per dashurine tende per artin dhe deshiren artemadhe te pasqyrimit te foto -topeve te Saliut me Jozin  ...... dhe ......prandaj te perkarja edhe me lart ! 

"Po me urren ç'paten xhanem?!"

smiley

u njohen dy te rinj ne pranvere plako.. edhe u dashuruan edhe donin te martoheshin.. por kishin hall se po te benin femi mund te shkonin femite tek ura edhe binin nga andej edhe thyenin qafen.. kupton apo jo? edhe u menduan u menduan, edhe than hajde rrezojme uren edhe martohemi. edhe e rrezuan uren pastaj u martuan ne gusht.. por ky djali ishte impotent edhe s'bene dot femi fareeee.. pastaj erdhi nentori edhe kete vajzen e shtypi zetori.. edhe vdiq.. pastaj erdhi shkurti edhe ky djali u mbyt ne lum.. se donte te kalonte lumin por s'kishte ure.. (por ka nga ata qe thon se ky vrau veten..).. edhe kshtu vajti kjo pune meqe pyte ti... erdhi prape pranvera edhe robt filluan ndertuan nje ure tjeter.. se kshtu e ka kjo pune ca robe prishin ca ndertojne.

twintip-o rrofsh qe me sqarove miku im se nuk e dija... ehhh histori e komplikume kjo, jo ashtu.. smiley

Ky paska roitur fare. Gjynah i shkreti. Po c'na e sillni ketu tek peshku apo per bamiresi se mund te quhet si terapi qe ky idioti te mos bej ndonje idiotiesi tjeter

o popull "perparimtar" a e merrni vesh qe retorika juaj eshte tepke ajo e nje populli te indoktrinuar thellesisht, qe deshiron te shkaterroje gjithcka qe nuk i shkon per shtat ideologjise se vet? Vetem ne kohe totalitarizmash prishet arti i se shkuares, sado i diskutueshem qe te jete, sidomos kur eshte art i veshur me kontekst historik.

C'i keni more keto, po na tregoni se jeni te afte te beni ekspozita me entartete kunst, apo cfare? E perjetuam nje here shkaterrimin e artit fetar, meqenese ky art nuk i shkonte per shtat politikes, s kemi ndermend te ecim me te njejtin parim. Nuk zhbehet e kaluara, ajo lihet aty pikerisht per te medituar persiper, ndryshe rrezikon te perseritet sic po doni ta perserisni ju. Fjaleve tuaja po t'i ndryshosh vetem dy keywords do t'i shkonte per shtat cdo fjalim agjitatori enverist.

Jo po te shkojne italianet te prishin koloseun, meqe ka qene institucion ku jane vrare sa e sa skllever ne menyrat me kafsherore... apo te hiqen statujat e presidenteve amerikane qe kane qene skllavopronare, apo te prishim bulevardin e tiranes meqe eshte ndertuar ne forme te sepates liktoriane... hajde mend te paterezitura hajde...

si bab sulltani mo, qe e mori shen sofien dhe i nguli minarete... juve jeni nga keta tipa qe po te ishit muslimane sot do kerkonit qe shen sofise ti gerryheshin afresket prej mureve, e po te ishit ortodokse do kerkonit te shkuleshin minaret... rekonstruksioniste hesapi. Bini mor rehat me te shkuaren, mozaiku nuk rri aty pse eshte i bukur apo pse eshte i shemtuar, as pse ben propagande, por pse eshte fakt historik, se bashku me arkitekturen dhe artin e asaj kohe e te koherave te tjera...

se s'po du me shajt, po me habit gjithnje e me teper se sa trendafila polli ky kopsht shkembor i evropes juglindore....

Jo po te shkojne italianet te prishin koloseun, meqe ka qene institucion ku jane vrare sa e sa skllever ne menyrat me kafsherore... apo te hiqen statujat e presidenteve amerikane qe kane qene skllavopronare, apo te prishim bulevardin e tiranes meqe eshte ndertuar ne forme te sepates liktoriane... hajde mend te paterezitura hajde

 

Patetik eshte fakti qe ti krahason nje trakt gjigand sllavobolshevik me koloseun e vepra te tjera qe kane rendesi historike...

patetik eshte fakti qe ti nuk arrin te kuptosh as ate qe shkruan, dhe operon krejtesisht me struktura te kalcifikuara klishesh. Megjithate nuk druhesh ta shfaqesh hapur veten tende ashtu sic je, tamam si ai punetori ne balle te mozaikut.

O neo Marksisti komercial, duket ashiqare qe te ka hypur vetja ne qejf shume se mendon se coc je se lexon Badiou e Zizek e shkruan ndonje artikull ne ato fletushkat shqiptare leje-ndertim-te-financuara, po dije se matane asaj pellgaces tende te vogel nuk te begenis njeri shume.  Gjithashtu, leje pak Zizekun e Badiou, e mundohu te edukohesh pak ne etike debati e kupto qe une quajtua patetik krahasimin qe ti bere e kjo s'eshte arsye per te me sulmuar mua personalisht.

Gjithsesi a nuk me thua, ai postimi i Blendit qe une posotva nga tema e vjeter me siper, a eshte patetizem mendor gjithashtu?

e ke pyetur ndonjehere veten pse te gjithe bezdisen nga ty? Jo vetem neomarksistet komerciale, po kujtdo te cilit i kerkon te shkembeje dy llafe... degjo vellain, dil njihu me njerez, meso te kuptosh se bota virtuale, packa se me nicknames, eshte thjesht nje zgjatim i realitetit, dhe nuk mund te besh pambarimisht troll-in.

Perndryshe, po te pergjigjem dhe une si te gjithe te tjeret, bjeri, se i bie mire...

Jo mo vlla se kam pyetur ndonjehere veten pse bezdisen njerzit me mua, pervec ata qe i kap ngushte me argumenta.  Po ti shohesh  postimet e mia, nuk do gjesh ndonjehere ku  kam sulmuar bashkebiseduesin tim personalisht pa u sulmuar fillimisht vete nga ai bashkebisedues.  Jam mese dakort qe virtualiteti eshte zgjatim i realiteti, por sic te kam thene dhe here tjeter une ketu nuk jam ne ambientin tim ku me postohen artikuj e ku shumica e njerezve mendojne si une.  Pervec vetes time, mund te them qe ka 1 ose 2 veta qe mendojne krejtesisht si une, por kjo nuk me shqeteson aspak se po te kisha qejf te beja masturbim mendor do shkoja me ndonje  blog ku te gjithe mendojne si une.  Pikerisht pse une dua ta testoj veten e dijet dhe gjerat qe une besoj, jam ne nje blog ku shumica mendojne ne nje menyre totalisht te kundert nga ajo e imja.

shiko, une jam i bindur qe ti beson me te vertete qe i kap njerezit ngushte me argumenta. nga ana tjeter besoj vertet qe ti je njeri i mire. Ndoshta te kane marre mesysh. Gjynah, se po vazhdove t'i kapesh njerezit ngushte ne kete fare feje do perfundosh si bulevardi dhe lumidrin, e s'do kete jezukrisht t'ju shpetoje nga stigma...

me kaq po terhiqem dhe une nga diskutimi me ty, natyrisht, i kapur ngushte prej argumentimit tend...

o i Pakapshem,

Po merresh, me argumenta jo partizanja, jo pellazgu, jo proletari, koloseu, kulla eifel, revolucionari, presidentet e Amerikes, Kristaqi i Ramajve... jo e lagu po se lagu. 

Ai di te me thuash ti apo YP-xhixhi si e beri "mozaikun" Dritani i Priftajve, 1.8 M euro ose ta perkthejme shqip 2.5 MILIARD leke brenda vitit?

Ketu si ky i fundit, futen me te djathte e te majte (s'ke nevoje per shembuj besoj)

Keto jane tema qe ja vlen vertet te diskutohen, jo te merremi, ka partizani yll apo granate, ka sfond-ndricim nga lindja apo perendimi,  ze 10% apo 80% te mozaikut.......

 

Bostonian, une s'po merrem me ato detaje qe thua ti.  Argumentat e mia i ke me siper.

Kjo nuk eshte tema  per te diskutuar se si i beri Dritani i Prifterinjeve 1.8 M euro ne vit.  Bujrum hape dhe diskutojme per ate gje.

Vete fakti qe nje shkrim per kete mozaik ngjall kaq sensibilitete e emocione e tregon se ai mozaik, nje shemtire e vertete nga ana artistike, nje genjeshter e madhe per sa i perket pasqyrimit te historise se shqiptareve, nuk eshte dicka e kaluar qe thjesht sherben vetem per te na kujtuar murtajen komuniste, por eshte nje testament politik, nje kumt me mire te themi politik komunist. Eshte simbol i Shqiperise me sistem totalitar qe nostalgjiket e atij sistemi dhe pjellat e tyre injorante kerkojne ta ruajne nen petkun e artit apo trashegimise. Meqe komunizmi qenka e kaluara jone qe duhet ta ruajme tani pse nuk e rikthejme edhe bustin e E. Hoxhes ne qender te Tiranes? Jo per nderim per E. Hoxhen por per hir te se shkuares sone. Ku ishin keta konservuesit e se shkuares kur sistemi i tyre, jo ai enverist (u gjet kurbani i rradhes per t'i shpetuar faqen komunizit, si enveristet qe here-pas-here gjenin armiqte qe njollsnin partine), por bash ai komunist shkaterroi kisha e xhamia si qendra te reaksionit dhe opiumit te popullit dhe i ktheu ne vatra kulture, dyqane apo stalla bagetish? U humb nje pasuri e pacmueshme e popullit dhe shpirtit te tij. Njerezit sot nuk kane gje psh. me piramidat e faraoneve por kane shume gjera me diktatore si Sadam Huseini, te cilit ja rrezuan bustin. Nuk kane gje me koloseumin por kane shume gjera kunder Musolinit dhe fashizmit. Ne Gjermani nuk ka gje kush me Branderburg Gate po simbolet naziste i zhduken qe aty. Mozaiku ne ballinen e Muzeut Historik Kombetar eshte ofendim dhe prishje imazhi per shqiptaret, nuk mund te qendroje aty. Ai mozaik mund te jete kudo po vetem aty jo. Normalja eshte qe te futet brenda atij muzeu ku sot i qendron jashte, ne nje pavion te vecante per artin e realizmit socialist dhe te masturbohen ata qe eksitohen prej tij, por jo ne sheshin kryesor te shqiptareve dhe ne ballin e Muzeut Historik Kombetar.

Nuk kane gje me koloseumin por kane shume gjera kunder Musolinit dhe fashizmit. Ne Gjermani nuk ka gje kush me Branderburg Gate po simbolet naziste i zhduken qe aty

Kush janë simbolet e komunizmit dhe sa përfaqëson komunizmin ai mozaik?

Mos u mundo që të bësh teori; mjafton të thuash 1 ose 2  simbol të komunizmit në të.

Sapo mora vesh se ne shtator te vitit tjeter, del ne kinema filmi i fundit i Martin Scorcese. Filmi eshte adaptim i ngjarjes se mesiperme. Flet per nje tip i cili ka humbur balancen psikike edhe del ne bulevard me nje sharre me benzine.. edhe masakron Logjiken ne sy te gjithe publikut.. e cila kishte dale te blinte nje kile domate. Pash nje skene preview prej filmit.. ishte komplet horrorr. Ky robi nuk ndalon deri sa i mbaron benzina dhe i fiket motorsharra. Ne fund nuk merret vesh se ca behet.. trupi i saj eshte copetuar ne aq shume pjeseza sa te duket sikur eshte derdhur ne bulevard nje autobot me domate te grira.. mos e humbisni.

Jo per nderim per E. Hoxhen por per hir te se shkuares sone...

Ti i ke per se gjalli Bustet dhe nuk po i vendos . Po ama bustin e Sules me shpate per hir te se shkuares sone  e vune ne qender te Tirones smiley

Sul Pashen e njeh me duket smiley . Ai i xhamijave e minareve mo , qe po na le pa  hy ne Integrim  , ashtu si thu ti me Mixhen me mor viza per kollaj ...dmth  me ik poplli nga syte komet pa viija ....

Car shakaxhiu qe je ti me duket se vetem une e kom kuptu Bulevardo . Sidomos kur flet seriozisht  per Mozaiker smiley

Mire qe nuk e njef Martin Scorcese ... Ypin, se do ishte nje kandidat i shkelqyer per storyline e "Shutter Island 2"

smiley

Scorcesse ka frike se Ypi eshte si zhive.. i djeg filmin..

Ypit i ndodhin here pas here dhe nga keto rreshqitje mendore. Sigurisht ai ka arsyet e tij per te urryer cdo gje qe atij i sjell ndermend fragmente nga koha e komunizmit. Por keto mbetet krejtesisht personale. Mozaiku i muzeut, qofte si veper arti e realsocit, qofte dhe si objekt historik, ka vlera te cilat duhen ruajtur, pasi ato jane deshmi te se shkuares per te cilen ne ende nuk kemi reflektuar qetesisht. 

Fantastik eshte ky qe merr si shembull koloseun.

Kam kujtuar se eshte nga tirana, po ky se njihka tiranen.

O Sol, nuk behet fjale per KQ, po per nje mozaik, keshtu qe shembulli jot nuk ka vend.

Ti me kujton hoxhen e fshatit.

Ne nje fshat te vogel , vdes hoxha, besimtaret kishin ra ne hall ke te vejne si hoxhe deri sa te vinte hoxha i ri.

Ne diskutim e siper, çohet nje djale i ri , djale i mire, i sjellshem, pak dembel, e thote, "deri sa te vije hoxha nga qyteti me zgjidhni mua, jam i vetmi qe i kam ndenjur afer hoxhes qe vdiq", dhe besimtaret rane dakort.

Nje dite nje familjes i vjen nje leter nga turkija, e merr letren burri dhe del ne qender te fshatit per te gjetur dike qe din te lexoje turqisht. Ne ate moment kalon hoxha i ri, e burri me letren prej turkije i drejtohet hoxhes," ska asnje problem, eja te shkojme ne xhami".Hyjne ne xhami, merr hoxha i ri çallmen e hoxhes se vdekur, e ven maje kres, hape letren dhe fillon sille majtas, sille djathtas, mbare mbrapsht, nuk po i jep dum.

He , i thote burri, " çfare thote letra".

Lene, lene i thote hoxha i ri, po kjo çallme nuk punoka me.

Kishte kujtuar hoxha i ri se mjaftonte te vinte çallmen dhe turqishten e thate, edhe ti, me librin e Zhizhekut nen sqetull je ba si hoxha i ri.

 "     Njeriu, si qënie me mëndje dhe me trup, duhet të ushtrojë  fuqinë e tij, vetëm nëpërmjet  mëndjes, mbi botën që e rrethon dhe në mënyrë të veçantë mbi botën ku ndërthuren marrëdhënie shpirtërore    “…Njeriu( natyrisht me mëndje normale ) duhet të ketë autoritetitn të kritikojë edhe ëngjëjt..”(Bibla  Kor.6.3)..

   ”Kurse në Kuran, njeriu “I Rënë” përshkruhet si ..”Mosbindje  krenare e kryeëngjëllit  IBLIS (Satanit), ndaj edhe gjërave të urdhëruara prej All Llahut.., për t`iu përulur njeriut, ndërkohë që të gjithë ëngjëjt e tjerë , u përulën të bindur(VII 10-11) ”

   Ndarja e fuqisë mes artit dhe fesë(fesë dhe politikës) është ndeshur që në prehistori, kur magjistiari ushtronte fuqinë shpirtërore, kurse kryetari i fisit(mundet dhe kryeplaku) ushtronte fuqinë shekullare.Me kalimin e kohëve të dy llojet e fuqive u fuqizuan  në ekstreme, gjer sa arritën, që magjistiarin e bënë Papë, ndërsa… Kryeplakun e bënë “Perandor”.Por  edhe  pse ashtu, vepart e artit të kohës, kur i shikojmë se u kanë shpëtuar barbarive(kush vë kazmën,  për të prishur  një Punë artisti, a grup artistësh, barbar mbetet) na bëjnë të stepemi. Sepe  cilado vepër  arti,  është pasqyra e një epoke.Pasardhësit  nuk e korrigjojnë dot epokën e shkuar.Vetëm e shikojnë, studjojnë, analizojnë dhe nxjerrin mësime, nga historia e tyre…(me siguri që gjyshërit edhe të vrarë kot së koti, nuk i ngjallin dot me kazmat…. që prishin)

   Të dy palët…i nxiti.. Arkeëngjëlli  IBLIS, dhe ja arritën ta vinin artin ndën hyqëm.Është kjo “Dikotomi”, që eci e vazhdoi të jetonte gjat tërë sistemit “Prova” të një shoqërie “të organizuar”-socializmit, në krejt vëndet e Provës(të cilën ende sot, ca jo fort të ditur, vazhdojna ta emërtojnë shumë, “shoqëria komuniste” ) por  vazhdon sot e gjithë ditën edhe në “Shoqërinë e Vjetër” Gjithkush që mendon sot  se Arti është i lirë dhe jashtë ndërvarsisë  së “Dikotomisë”, mësipërme, mbetet një naiv.Sot kanë ndryshuar format(në  Shoqërinë e Vjetër),  por përmbajtja është po ajo.

 Feja(cilado fe) në pozitën e mëndjes ( e brëndëshme, subjekt, mashkull ) punon dhe synon fuqinë shiprtërore, nëpërmjet “zbulesës së asaj bote” që  mundohet ta  bindë artistin(artistin) se ai nuk ështënë gjëndje ta shikojë e ta zbulojë.Ndikon pra!

    Perandori “Pare”, politikë,(në pozitën e trupit) e detyron artin, artistin,(fuqinë fizike e mendore) të eci sipas kërkesë ofertës dhe “Perandorit”…

   Në se kështu është,  sado pakë e vërteta, pse gjith ky vrer për një vepër  arti( asnjë vepër arti nuk ka patur  mungesën e kritikës ndaj saj) e cila pasqyron në tërësi sa thamë më lartë?

   …….. Sepse  nuk mundohemi të futemi në thelbin e gjërave, por  përgjysmojmë dikotominë.Fraksionohemi në dy gjysma të një politizimi, pa bereqet, e cila më së paku na bën vetëm të mjerë , sepse na bën krejt  budallenj . Si Ypin!

Si perfundim mozaiku do te qendroje aty ku ka qene si nje objekt terheqes dhe intresant per vlerat artisike njesoj si moziket antik.Ypi gojeshthurur dhe idjote te tjere militante politik ithtare te ndertimit te Shqiperise nepermjet shkatrimit te vlerave pozitive te kohes, te fusin gishtin ne goje dhe te qajne!

Me erdhi nje dell artistik tani, dhe doja ta ndaja me ju:

 

Mozaik, o mozaik,

Ti qe pretendon te jesh artistik

Ik mor burr thashe, ik

Ik se ta futa me llastik

Me lopate dhe matrapik

Mor mozaik qelbanik

Surrat qukapik

Qe na qeke edhe nje cik si lezbik

Prapanik dhe historik

more veshe thashe, ik

Ik po deshe ne Afrik

Pa frik

Pik

Sa mire te ben Shqiperia ty, Ols.

You're back again.... Veri nice. smiley

Po pra... Me duket se kesaj radhe e ka fajin gjiri Lalesit. Nuk rezistova dot. Bera nje kredhje ne det. Padashje gelltita nje gllenjke uje. Nuk e di se cfare lloj substancash kishte brenda, pro fakti eshte qe tani ndihem poetik si kurre me pare...

 

Shqiperi, o Shqiperi,

O vend kreshnikesh besnik

Me kryeqytetin heroik

qe ne mes te qendres ke mozaikun patriotik

Po ta them pa frik

Je shume psikedelik

... Vrapo, vrapo mor mozaik!

 

PS: Kete ja vodha "Run Forest, run!". Tani qe po e mendoj me shtruar mendoj se edhe nje "qe na je kaq psikedelik" do te qendronte mire midis rrjeshtave me siper.

... Prit, prit, prit... edhe "mozaik zhapik", nuk eshte e keqe.

Dreqi e mori, kur te vjen ky delli artistik te vjen. Nuk ke cfare i ben. I parezistueshem.

te ka ba mire ajri i Tiranes smiley

Po, vallaj... Sa i mire qe qeka. Se mos vetem ajri...

Sapo bona nje vize tjeter tani, me pluhur Tirone.

Yll fare!

una visa al giorno ti toglie il medico di torno smiley

imagjino kur te iki delli..

Si ka mundesi qe nje llum idilik, nje pegetire ypike, te arsyetoje artistikisht per nje pellg te qelbur bretkocash qe po e than koha!!!

E zhvlefteson qellimin.

Une e kuptoj qe nuk duhet harruar guatja e ketyre bretkocave, mbase edhe me sperkatje profesionale hera-heres, por jo me gaz-leshimet e ketij psikopati, i cili i hakerrehet per cdo cast Zotit qe beri gabimin dhe e solli te ushqehet e te bajgezoje ne kete natyre.

çer peshqish ! e meritoni të gjithë nga 1 mozaik tek balli pallatit por në mes do jetë Emart Bërisha  me kalë ( që ngjan si gomar) që të bini në një mendje që mozaiku ...asht mozaik dhe jo çdo fantazmë që keni apo ju lind kur pini ujë apo raki ... Përnjimend peshq !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).