- Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Ivica Daçiq kërkon një marrëveshje të re historike për rajonin e Ballkanit. Kjo sipas tij për t’i ikur “problemeve të mëdha në të ardhmen”. 

Në një intervistë për të përditshme serbe “Politika”, Daçiq ka vlerësuar se, në Ballkan akoma nuk janë zgjidhur çështja shqiptare dhe ajo serbe.

“Shqiptarët tashmë e kanë një shtet, tash në Kosovës po e krijojnë të dytin, kurse në të ardhmen ndoshta mund ta krijojnë edhe shtetin e tretë në Maqedoni”, deklaroi Daçiq, raporton agjencia e lajmeve INA.

Sipas tij, kjo situatë në Kosovë mundet t’i nxisë serbet që të mendojnë për pavarësinë.  Ai nuk përjashton mundësinë që edhe serbet në veri të Kosovës të kërkojnë bashkimin me Serbinë.

Opinioni i GJND-së, me të cilin u vërtetua pavarësia e Kosovës, ka hapur idetë të reja në Serbi. Autoritetet e Beogradit kërkojnë nga Bashkësia ndërkombëtare një marrëveshje të re historike për Ballkanin. Sipas tyre marrëveshja duhet të jetë e karakterit strategjik.

Ndërkohë autoritet kosovare thonë se, opinioni i GJND-së i cili ishte në favor të pavarësisë së Kosovës, përfundimisht shuan çdo synim për çfarëdo ideje për ndarje të Kosovës. Përfaqësuesit e shqiptarëve në rajon, por edhe popujve tjerë, përjashtuar Serbinë, janë deklaruar kundër idesë së ndryshimit të kufijve. Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ilir Meta, ditë më parë në Shkup hapur kundërshtoi idetë për ndarje.

“Ende dëgjohen zëra për ndryshime kufijsh, për shkëmbime territoresh, pavarësisht se janë të izoluar dhe nuk e dominojnë klimën e përgjithshme pro-europiane që ekziston në rajonin tonë, prandaj kemi ritheksuar se prioritet i vendeve të rajonit tonë nuk mund të jetë kurrsesi ndryshimi i kufijve, por heqja e tyre, heqja e barrierave që pengojnë bashkimin e njerëzve, bashkimin e popujve dhe njëkohësisht bashkimin me Evropën”, thotë shefi i diplomacisë shqiptare. 

(INA)

14 Komente

“Ende dëgjohen zëra për ndryshime kufijsh, për shkëmbime territoresh, pavarësisht se janë të izoluar dhe nuk e dominojnë klimën e përgjithshme pro-europiane që ekziston në rajonin tonë, prandaj kemi ritheksuar se prioritet i vendeve të rajonit tonë nuk mund të jetë kurrsesi ndryshimi i kufijve, por heqja e tyre, heqja e barrierave që pengojnë bashkimin e njerëzve, bashkimin e popujve dhe njëkohësisht bashkimin me Evropën”, thotë shefi i diplomacisë shqiptare. 

 

Folur si nje mbeturine komuniste e denje!

Prita pak sa ta krijijme edhe Republiken e Tuzit smiley

po po, por para nja 19 vitesh kur kam qene ne Tuz nuk te fliste kush Shqip ...nuk e di a kan mesuar tani.

 

kete teorine e mosndyshimit te kufijve  e perdorin vetem kur hamendesohet se perfituesit e mundshem  jane shqiptaret  te cilet historikisht jane banoret e vetem autoktone ne  gadishullin ilirik.une besoj se shqiptaret do zgjohen gradualisht nga gjumi i gjate  dhe do ta kuptojne se berja me zell e lamashit dhe lypsarit [apo ndyshe evropianit alla shqiptarce]nuk garanton  mireqenien dhe zhvillimin ekonomiko-qytetar te shqiptareve,ndekohe qe modeli europian eshte qe kombet te bashkuara njehere ne vetvete  te bashkejetojne ne be ,por meta [pothuajse gjithe klasa politike ]duan ti inkuadrojne shqiptaret ne perandorine e radhes sipas modelit otoman me 4 vilajete apo pricipata sic jane sot.me fjale evropiane me vepra otomane.Beju zoti meta dhe ndonje kritike fqinjeve tane te prapambetur serbe dhe greke qe vazhdojne akoma me nacinalizmin[nuk jane aspak 'trendy' o burre i dheut]ne jemi globaliste dhe s.duam t'ja dime  per cingla -mingla jo po deti  jo po trojet shqiptare  le ti marrin  ata do diskreditohen .ne jemi evropiane

Metovici kritikat per prapambetje dhe folklorizem i ka per popullin Shqiptar qe denjon te kete pak zell kombetarist.

Per mendimin tim republika e 3-te shqiptare eshte e parakohshme.

Me 30% te popullates dhe pa nje elite te mirfillt shqiptaret e maqedonise duhet te presin te pakten dhe 20vj.

Atehere po, me ritmet e  lindshmerise  qe kane arrine e pakta 45-50% e popullsise se maqedonise.

 

Nuk na duhen as 3 e as 30 republike shqiptare.  Na duhet vetem nje me te gjithe troja etnike shqiptare brenda saj.

E'po punet e mire behen me ngadal or mik.

Brenda vitit 2014 shqiperia bashkohet me kosoven,

dhe per interesat tona kombetare s'eshte me leverdi te kerkojme qe te marrim pjesen tone ne maqedoni per momentin.

 

 

 Hedhja e kesaj teze nga Tadic, eshte nje gur turbullues per te plotesuar interesat serbe. Serbet kete duan, trazira, gjoja krijimin e nje shteti te trete shqiparesh, dhe nje shkak, per te nderhyre dhe marre Hercegovinen dhe veriun e Mitrovices. Mirpo harrojne se EU ka te tjera plane, jo plane nacionalistesh te semure.   

Gjithkush bene esapet e "shtepise" se tij.

Ne nuk duhet te merakosemi se c'kerkon te marri serbi, per sa kohe qe tymi jon na ecen drejt.

Shqiptaret po e krijojne ne menyre te natyrshme republiken e tyre te trete. Sot jane rreth 30 % e Felliqodonise, 80 e popullsise shqiptare jane te rinj, shume shpejt dhe keta do te behen me femije... pas 20-30 vjetesh, ata do te jene shumice derrmuese e popullsise, dhe me vota te lira fare. Perfundimisht do te marre fund edhe ceshtja e etnicitetit ne Felliqodoni... Felliqodonia eshte i vetmi shtet qe po te ndahet me lufte, ndahet per dem te Shqiptareve. Gjithsesi, lepirashlleku, servilizmi , putanizmi i politikes shteterore shqiptare, eshte krejtesisht jashte cdo mase dhe cdo aresyeje. Po poshterohen publikisht shqiptaret, para gjithe botes, pa asnje lloj perfitimi anesor, thjesht per aresyen idjote e te ndjerit i paafte, apo te lindurit servil i pasherueshem, ose ifnerior. Eshte nje dem dhe cnderim i nje kombi qe po shkon drejt grades se ekskluzivitetit te shlyerit dhe rifituarit me lufte. Eshte turp!

 Shpresoj se keni qene ju qe komentoni ne Maqedoni. Keto endrra per rritjen e e perqindjes etnike shqiptare i kultivojne maqedonasit per te vene ne gjume shqiptaret. Realiteti eshte ne fakt krejtesisht ndryshe: shqiptaret po pakesohen sepse po emigrojne ne mase dhe po asimilohen. Kjo eshte e verteta e hidhur me sa e njoh Maqedonine (vetem nja 30 here kam udhetuar andej)

Serbia: Will let go of Kosovo in exchange for money PDF Print E-mail Wednesday, 04 August 2010 ImageRecently, some media relying on a reliable source leaked by a Serbian government official, reported that pending failure to win the votes for its controversial draft-resolution at UN General Assembly, Serbia has prepared another secret plan, which in exchange  for letting go of Kosovo seeks from the U.S., EU and other relevant factors as compensation nothing  less than the repayment of the $31 billion external debt of this country.

Serbia's external debt is around $31 billion dollars, or about $4,000-5,000 per capita. Serbia is ranked among the countries most burdened by foreign debt.

A report by IZIT, a Serbian trade research institute, says that this plan is already  on the table of Serbia's President Boris Tadic, which will be used at the end  of this game. The debt of the former Yugoslavia before its destruction by Serbia's chauvinistic policies was  about 22 billion dollars, but the beginning of a series of crises since  1990 saw it grow to 121 billion dollars. Serbia alone has over 31 billion dollars in debt. While Kosovo, as one of the constituent federal unit in the former Yugoslavia, had over a billion dollars in debt. At the request of Serbia, before declaration of Kosovo's independence,  the World Bank forgave the debt of Kosovo in the amount of 550 million,  because Serbian Government argued that Kosovo's debt is not Serbia's obligation (and Kosovo could raise foreign debt as an ex-Yugoslav federal unit), holding the opposite stance when dealing with the wealth of former Yugoslavia. After the declaration of independence, the same argument followed after the Republic of Kosovo joined International Monetary Fund, with Serbia giving up its debt responsibility.

Serbia already has a deep economic crisis, both because of inflation  and major economic retraction. All its economic resources are at the stage of privatization, often sold at firefly prices to Russian businessmen in exchange of short-term political favors over Kosovo. This  country, among other things, is facing a very low birthrate, many  Serbian settlements are empty, while the number of young people are  fleeing abroad due to lack of hope.

Unemployment,  organized crime, high corruption, political instability and lack of  prospect for the future are the main factors that are damaging the country. According to the prestigious Foreign Affairs magazine,  Serbia is in the group of  states "at risk" of collapse due to  the economic situation, security situation, human  rights violations etc.

A million of jobless Serbs are scattered across Serbia but also in many countries as refugees due to the consequences of the Serbian fascist policy against other ex-Yugoslav constituent entities.

Incidentally, results of the "concern" by Serbia government for the Serb minority in Kosovo are being  seen as well. Loss of sound political reason and fostering of hate only brings disaster, self-destruction and nothing else.  Not surprisingly this is convincing the Serb minority in Kosovo to join the new Republic's state institutions and integrate into the Kosovar society as equal citizens.

Serbia's last political and diplomatic straw is all about money as chance to survive from its failed state status in the Balkans. Serbia does not care about people, certainly not about Kosovo or Western Balkans which not long ago it tried to subjugate acting as a regional colonialist and an expansionist power.

Profesori e ka mire,por e keqja e tij eshte se nuk ka shoke te tjere,SY0-201  bie fjala me nje dallandyshe nuk vjen behari,350-030 disa gjera qendrojne per Tiranen e kuqe dhe blu, eshte turp sic thote profesori qe nje shqiponje me dy koka nuk ka as nje tru brenda tyre.braindumps Nje verejtje kam per profesorin,642-832  me mire te bej nje liber pa nderhyrjen e gazetarit dhe perkkthyesit!


Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).