Ne 1 Gusht, 2010, pas ratifikimit nga me shume se 30 shtete dhe firmosjes se 107 shteteve, hyn ne fuqi ligji nderkombetar per ndalimin e prodhimit, depozitimit, blerjes, apo perdorimit te bombave thermuese (CCM).

Bombat thermuese kur perdoren leshojne nen-municione te vogla si topa tenisi, qe shpesh here nuk shperthejne ne impakt.  Zonat e mbuluara apo te prekura nga keto bombardime jane sa disa fusha futbolli.  Mini-bombat (ndonjehere me ngjyra te ndezura) duken si "veze Pashke" dhe viktimat ne te shumtat e rasteve jane femije qe i kujtojne si lodra.  Bombat mund te qendrojne te pashperthyera per shume vjet.  Ne Laos, cdo vit ka rreth 300 viktima te bombave qe nga lufta ne Vietnam.  Ne Liban 40% e bombave thermuese te perdorura nga Izraeli nuk shperthyen dhe aksidentet shpeshhere vdekjeprurese jane pothuajse te perditshme.  

Per Kombet e Bashkuara, shoqerine civile dhe shtetet aktive qe kane vite qe jane munduar per hartimin, lobimin dhe fuqizimin e ligjit, 1 Gushti eshte nje fitore e madhe.   Fatkeqesisht, Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina (nga prodhuesit dhe depozitoret me te medhenj te bombave thermuese) nuk e kane firmosur apo ratifikuar si ligj.  Arsyet e dhena jane te shumta, shkurtimisht mund te permblidhen me nje togfjalesh: The mighty dollar. 

Shqiperia e ka firmosur dhe ratifikuar.  

5 Komente

Ej se nuk me ka shku ndermend kurr ta thelloj nje pytje:

Po ne rastin qe vendet nenshkruese te nje traktati (ne OKB nenshkruhen shume) nuk e rrespekton ate,cilat jane masat qe merren ndaj nje vendi,si e detyron ta rrespektoje?

Ne traktat, per nga ana ligjore, ICJ jepet si venue ku do dergohen ceshtjet gjyqesore midis psh nje shteti qe e ka nenshkruar traktatin dhe nje shteti qe s'e ka nenshkruar.

Pertej anes ligjore, duke qene se ky traktat eshte me i rendesishmi ne dekaden e fundit per carmatim municionesh, ka nje peshe te madhe morale dhe stigmatizimi.  Realisht mund te themi qe US, Rusia, Kina, Izraeli nuk e vene ujin ne zjarr ne pergjithesi, por ne opinionin nderkombetar do ta kene me te veshtire tani qe Traktati u be ligj nderkombetar. 

Megjithese shifrat jane sekrete, mendohet qe vetem US ka ne depozite 800 milione bomba te tilla ...

 Ne parim nuk parashihen sanksione. Ne rast moszbatimi te marreveshjes iu shkruhet nje raport para OKB ( i cili konsiderohet sanksion ne vete - ne baza morale).

 

Bombat jane te keqija shume sepese te vrasin.

Nje femije pyet babane e vet:

Babi c'ndryshim ka teoria nga praktika?

Ik i thote babai pyet gjyshen, mamin dhe motren: A do te shkonin me nje mashkull per 2 mije euro?

Femja i pyet dhe ato thone po.

I thote babait: Thane po.

te keqen baba. Ja ku dolem tek tema jone. Ne teorikisht kemi 6mije euro, kurse praktikisht kemi 3 kurva ne shtepi.

 

Traktati teorikisht i ndaloi ato bomba kurse praktikisht prodhuesit tregetaret dhe perdoruesit kryesore nuk e firmosen.

Kam nje granate dore me pafka ( arme thermuese ) ne bahce. 

Sot do fle i vetkenaqur qe une, USA, Izraeli, Rusia dhe Kina nuk pjerdhim per okb

Dite historike.............

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).