Tirana do të ketë linja të reja për autobuse urbane në ato zona ku tashmë mungon ky shërbim duke mundësuar lidhjen e zonave periferike me qendren. (UPDATE)

Drejtori i Transporteve ne bashkine e Tiranes, Enton Punavia ka prezantuar fazen e dyte te masterplanit  te transportit publik, ku ne thelb jane rruget e dedikuara per sherbimin me autobus dhe rritja e cilesise se ketij sherbimi.

Kryetari i bashkise Rama u shpreh se ne kontratat e lidhura me operatoret e sherbimit urban synohen standartet europiane.

“Ne jemi në një rrugë të sigurt të transformimit të transportit publik. Do të transformohet jo thjesht shërbimi, por edhe opinioni qytetar, duke bërë që shumë nga që përdorin makinën për lëvizje të shkurtëra t’i drejtohen shërbimit urban, duke ndihmuar në lehtësimin e qarkullimit dhe në rritjen e cilësisë së mjedisit”, u shpreh Rama.

Ne fazen e dyte te masterplanit parashikohen permiesimi frekuencave te levizjes se autobuseve, si problemet me oraret, vonesat per shkak te trafikut shpejtesia e levizjes, probleme keto qe shpesh pengojne qytetaret te zgjedhin kete sherbim, duke vene ne pwrdorim levizjen me mjete private edhe atehere kur nuk eshte e domosdoshme.

Per here te pare Bashkia e Tiranes dhe operatoret  e sherbimit urban do te ngrene qendren e menaxhimit dhe kontrollit nepermjet te cilit transmetohen te dhenat ne kohe reale per sherbimin ne autobus, kontrollet e e bashkise sjelljes se qytetareve e te tjera. Nder te tjera parshikohet te futen biletat elektronike decentralizmi i shitjes se biletes dhe abonese dhe te tjera. Ne 23 rruget kryesore te Tiranes do te kete akse te dedikuara per te lehtesuar qarkullimin e autobuseve.

8 Komente

hajde maje olsin tashti smiley

mire nejse mot ma shume i thone ksaj smiley

zoti jua shtofte inatin , Sala ID e passaporta biometrike, Edi bilete elektronike.

Prape une vras menjen, qe edhe sikur me flori ti laje atabuzet nga mrena, ku dreqin do qarkullojne keta me ket xhungel trafik qe eshte bere.

po nejse, kushedi me tere mend njerezit e lene maqinen ne shpi dhe marrin urbanin.

sidoqofte, te henen, ka thene edi, meqe fillon shkolla, mos hypni ne maqine se do jete lemeri. lejeni maqinen ne shpi. ishalla s'bi shi thuj...

ehhh...

sherbimi urban ne tirane kohet e fundit eshte permiresuar ndjeshem. Po keshtu edhe sherbimi postar (posta shqipetare). Nuk e di se cfare mendimi kane peshqit e shqipnise per keto dy sherbime?

une mendoj qe posta shqiptare eshte nje mrekulli. dhe nuk eshte permiresuar kohet e fundit, por ka ca vjet.

seriozisht.

merr gjithe piket e mija.

e pacim keshtu perhere !

rrofte posta, rrofte postieri i pakove smiley

amen !

Urbanet mire ishin disi nga pamja sidomos, disa bile kishin edhe AC, por nje pjese e madhe leviznin me shpejtesi breshke. Fatorinot i gjeje akoma me bisht cigare ne goje dhe ishin po aq te shpifur si dikur. Linja e Tiranes se Re dukej si me e mira. Nuk kane shans autobuzet te funksionjne mire ne ate trafik kaotik ku vetem 0.1% e semaforeve funksionojne dhe policet a trafikut nuk duken gjekundi.

Posten e vizitova per nostalgji dhe u mahnita. Bravo. Ambjent super dhe sherbimi dukej shume i mire. Ndenjeset per klientet qe te mos prisnin ne kembe ishin qershia mbi torte.

Ti tashme e di qe une jam shume "i ndjeshem" ndaj temave me autobuza, por ne fakt pertej shakave, e solla kete lajme ketu per dy arsye.

E para, sepse lajmi i vertete eshte deklarata per venien e biletave elektronike. Pjesa tjeter eshte riciklim.

E dyta, sepse qe nga koha kur fotografova ato autobuzat kineze me Blakberry-n tim te famshem (e mban mend?) e deri me tani, ne mos gabohem ne harkun e 3 muajve kane dale nja 5 here lajmet per autobuzet e rinj.

Dmth. me duket se tani per tani, Bashkia ka 2 fronte nga burojne lajmet. Njeri eshte ai i qendres, ndersa tjetri eshte ai i autobuzave.

Une do t'i keshilloja Bashkise qe nqs. kerkon qe te beje lajm e njekohesisht te realizoje nje pune me nje kosto te ulet, por me nje impakt viziv te larte, te beje vijezimet horizontale te te gjitha rrugeve te qytetit.

hehehe, keta kane akoma parkingun me bileta me t'gervishme, do bokan autobuzat me bileta elektronike. A mban mend njeri cu be me ato nismat per pagesen e parkingut me celular, qendren elektronike te menaxhimit te trafikut, qytetin multicentral etj etj?

La nom ky trangulli, ka "ble" Bashkia 30 autobusa, edhe i qisin cdo dy jave nga 5 cop ke sheshi ku del Edvini duke fol. 30/5=6 her per te njejten gjo.

Hej, dakord qe eshte hera e 5-te a e 7-te qe Bashkia jep lajme me autobuza, por nje cik me teper interes mund te kishit treguar per kete lajm.

Po te gjithe me makina levizni neper qytet?! Te gjithe qenkeni kriminele te ambjentit?!

Po pse mo, vetem une e Ruzhdija shkojme ne pune me autobuza?!

Hajde mendje, hajde...

Late nam!

Levizni me motora ose me biciklete te pakten. Ambienti do t'ju falenderonte!

BARKDERRA!!! Ju ka vajt barku deri tek mjekra!!! smiley

BOLA!!! OBEZA!!! NJEREZ TE DHJAMOS!!! smiley

AMERIKANE!!! smiley)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).