36347_1440417003566_1027286545_31283988_2720513_n.jpg

Që tre muaj më parë Aleanca Kundër Diskriminimit të LGBT nisi një aksion të quajtur Doktorët e Homofobisë. Qëllimi i këtij aksioni ështe ndërgjegjësimi i njerëzve ndaj homofobisë, asaj ndjenje të cilën shumë prej njerezve e kanë dhe shumë pak prej tyre i dinë emrin, i kuptojnë shkaqet dhe pasojat që ajo sjell  në jetën e secilit prej nesh të “ndryshmëve”.

Më kujtohet njëherë gjatë njërit prej aksioneve tona të hershme, teksa po shpërndanim disa postera nëpër Tiranë, një polic u afrua, lexoi ç'ishte shkruar në postera dhe na përgëzoi që po u jepnim të rinjve informacion rreth sëmundjeve seksualisht të transmetueshme. Në fakt, deri diku ai kishte të drejtë, ne po jepnim informacion rreth një sëmundje të rrezikshme, megjithëse homophobia s'ka lidhje me asgjë seksuale. Në poster shkruhej: Homofobia është sëmundje sociale.

Episode të tilla tipike për skenare të komedive të zeza nuk kanë munguar gjatë këtyre dy viteve të aktivizmit tonë për të drejtat e njeriut, të Aleancës Kundër Diskriminimit LGBT - personave me orientim seksual të ndryshëm nga ai heteroseksual (www.aleancalgbt.org). Ne të rinjtë që morëm guximin përsëri, pas disa përpjekjesh të mëparshme në Shqipëri, për të punuar për hapjen e shoqërisë sonë, për të jetuar të barabartë dhe më dinjitet pavarësisht nga orientimi jonë seksual, e kemi inkurajuar veten duke menduar që është thjesht frika nga dicka e panjohur, mungesa e informacionit katalizatori i një urrejte kaq të madhe ndaj ne të “ndryshmëve”. Ne të rinjtë që krijuam Aleancën, me historitë tona të ndryshme, me prejardhjet tona të ndryshme, dhe me orientime seksuale të ndryshme, homoseksualë, heteroseksualë, biseksualë, të pëpërkufizuar etj, dhe me të përbashkëtën e respektit për shumëllojshmërinë e jetës mendojmë se ndoshta duke kapercyer këto – frikën dhe paditurinë - ekuacioni do të zgjidhet.

Pikërisht për këtë qëllim, filluam fushatën e doktorëve të homofobisë, gjatë së cilës vullnetarë të Aleancës, të rinj të guximshëm, të bukur, të lirshëm dhe me dëshirë për të jetuar të barabartë, vishen me përparëse, maska dhe doreza mjekësh dhe shpërndajnë fletushka me informacion rreth homofobisë.

Aksioni filloi në Tiranë. Njerëzit shihnin kureshtarë uniformat tona mjeksore dhe tregonin interes në leximin e asaj çka shkruhej në fletushka. Disa i lexonin dhe më pas i hidhnin me indiferencë përtokë, të tjerë qeshnin me ironi dhe na shihnin me përçmim duke hedhur dhe ndonjë fjalë fyese, dhe tek-tuk ndonjë kërkonte më shumë informacion.

E rëndësishme ishte që të paktën të gjithë njerëzit që mbajtën në duar ato fletushka, që i lexuan, ndoshta i ruajten, i grisen, i hodhen tutje, qoftë dhe për pak e ndjenë prezencën tonë fizike, të parrezikshme. Për disa sekonda disa prej tyre i dhanë një fytyrë homofobisë. A e kanë  kuptuar vallë që në fund të fundit homophobia nuk është gjë tjetër veçse një pasqyrë së cilës ti vendos të mos i hedhësh sytë pasi të tremb reflektimi?!

Menduam ta shtrinim aksionin  dhe në qytete të tjera të vendit. Vendosëm të shkonim në Durrës të dielën. Morëm përparëset, bluzet kundër homofobisë, fletushkat, kamerën dhe u nisëm me entuziazëm dhe adrenalinën që na rritej sa më shumë i afroheshim qytetit. Në Durrës, tek Vollga, ndërsa po vishnim uniformat tona mjeksore, tërhoqem vëmendjen e një patrulle policie e cila po qëndronte aty afër. E filluam fushatën me policët, të cilët i gëzoi shumë fakti që i respektuam të parët dhe pse ky gëzim zgjati derisa u lexua teksti i fletushkës. Gjithsesi, edhe ata na “respektuan” sipas mënyrës së tyre duke u treguar indiferent dhe jo duke reaguar në mënyre agresive siç ka ndodhur në shumë raste të tjera ndaj personave LGBT.  

Ndaluam përpara kalasë, dhe teksa bënim disa filmime të lezetshme që menduam se do ti pëlqenin djemve dhe vajzave të komunitetit, na afrohen tre vajza të cilave duhet t’u kishin tërhequr vëmendjen uniformat tona jo të zakonshme, ashtu, në mes të ditës, në qendër të qytetit, dhe duhet të kenë menduar që një foto me këta të rinj të veshur çuditshem do të ishte shumë e suksesshme në Facebook apo diku gjetkë.

Por momenti jonë i lavdisë zgjati prapë vetëm pak minuta, koha e leximit të disa rreshtave. Për vajzat, ne nuk ishim më të rinjtë e veshur me një uniformë interesante, gazmore, ngacmuese, por një grup “kllounësh të turpshëm” të cilët shkaktojnë të qeshura ironike, përçmuese. Gjithsesi, jemi të sigurt që kanë menduar se dhe në këtë formë suksesin e kishin të siguruar në facebook me fotot. Deri diku fabula do të ishte interesante…

Vazhduam të shpërndanim fletushka nëpër qytet dhe u ndalëm tek stacioni i autobuzëve ku të gjithë shihnin si të habitur ndoshta dhe të trembur nga uniformat tona. Pasi lamë pas krahëve një grup njerëzish, dëgjojmë zëra mashkullorë që na thërrasin me zë të lartë: Lezbike! Pederastë! Kishin mjaftuar prapë vetëm disa rreshta.

Por tashmë të qeshurat ironike ishin shndërruar në një hare histerike kolektive. Ku meshkuj të prekur në virilitetin e tyre nga këto “kllounë të turpshëm” ndjeheshin të kërcënuar dhe duhet të mbronin territorin e tyre.

Vazhduam atë për çka kishim shkuar aty të bënim, duke u treguar indiferent ndaj thirrjeve të tyre.

Ndoshta ky fakt i ngacmoi akoma më shumë dhe njëri prej tyre nxorri nga makina një levë të cilën e valviste në ajër duke treguar burrërinë e tij plot krenari, ndërkohë që fjalët e ndyra që nxirrte nga goja na vinin në vesh si hungerimë kafshërore.

Në atë moment, një shitës bananesh erdhi pranë nesh duke na pyetur nëse donim të blinim  dhe njëra prej vajzave i zgjati një fletushkë. Shitësi i bananeve na shpjegonte miqësisht që nuk dinte të lexonte dhe ndërkohë të qeshurat histerike të grupit të meshkujve filluan të shoqëroheshin me thirrje ndaj shitësit për të na dhënë banane dhe një breshëri ofendimesh dhe shenjash të turpshme. Njëri prej tyre u shkëput nga tufa dhe filloi të vinte në drejtimin tonë. Mori një banane nga shitësi dhe e lëkundte si flamur viriliteti. Ndërkohë që ishte afruar mjaftueshëm me makinen tonë dhe u përpoq të hapte me dhunë derën e mbyllur me siguresë, ne vendosëm të niseshim për në Tiranë. Ky nuk ishte gjë tjetër veçse një shembull donkishotizmi për të kthyer rrotën e historisë pas.

Në fund të fundit më vinte pak për të qeshur nga kjo skenë surreale, dhe m’u kujtua pse s’më pëlqejnë bananet.

214 Komente

Mua me vjen cudi me keta !

Nese ke te drejte te ankohesh per diskriminim,edhe tjetri ta te drejte te mos i honepse homot nese nuk i diskrimonon.

Nuk e di po nese nuk i diskrimonon homot,dhe nuk je dakort me ate qe propogandojne ata,te atakojne direkt si homofob.Kjo eshte kryekeput gabim dhe me kete po ja futin vetes.

Nese nuk ju diskrimonojne,rrini rehat dhe lerini te tjeret te mendojne cte duan.Tek e fudnit cdo gje eshte me shije dhe tjetri ka te drejte te mos honepse njerez qe e konsiderojne seks organin e jashteqitjes.

Mos nuk e ke lexuar mire artikullin? Sepse te sulmosh dike me fjale ose/dhe fizikisht, nuk eshte thjesht diskriminim por eshte dhunim (pervec se moralisht i gabuar eshte edhe i paligjshem)

 Ky nuk ishte gjë tjetër veçse një shembull donkishotizmi për të kthyer rrotën e historisë pas. (bravo, e keni kuptuar qe jeni copa mishi qe na cate trrapet me muhabetet e homove)

 

Në fund të fundit më vinte pak për të qeshur nga kjo skenë surreale, dhe m’u kujtua pse s’më pëlqejnë bananet. (kane plasur lesbiket gjithandej)

 

Kjo puna e te drejtes eshte njecike e komplikuar.  Ja p.sh cdo njeri ka te drejte te vdese i pagdhendur.  Se cfare mund t'i ndodhe nje shoqerie kur shumica e njerzve " chooses to execute this option" nuk ka nevoje ta imagjinojme se e kemi shembullin e gjalle ne vendin tone te dashur.

Njeriu qe do te vdese i pagdhendur ashtu do te vdese, sido qe te reagoje shoqeria,pasi i mungon vullneti per tu gdhenur.

Dikush nuk ka qef te martohet me zezake,greke,serbe apo maqedonas por ne pune dhe ne jeten e perditshme nuk i diskriminon.Tani ti duhet ta martosh me dhune me nje zezak,grek kete person?Nuk eshte kjo nje diktature?

E njejta gje eshte me homot.Nese nuk i diskrimonon njeri ne pune apo jeten e perdishtshme,atehere ata nuk kane te drejte ti imponojne mendimin tjetrit.

E theksova dhe me lart,ka shume njerez qe nuk e honepnsin faktin qe disa njerez quajne seks organin e jashteqitjes,por nuk i diskrimonojne homot ne jeten e perditshme.Per mua homot jane njerez me te meta mendore dhe emocionalisht te paekujlibruar,por ne pune dhe ne jete nuk i diskriminoj.Kaq dhe thjesht.Ti nuk mund ti edukosh njerezit qe mendojne kunder teje dhe tu imponosh opinionin tend qe organi i jashteqitjes eshte seksi.Pasi kjo quhet diktature,e njejte me ate qe bejne ata djemte qe pershkuhen ne kete shkrim.

E theksova dhe me lart,ka shume njerez qe nuk e honepnsin faktin qe disa njerez quajne seks organin e jashteqitjes

Mos te harrojme qe edhe ai "sendi" i meshkujve eshte organ jashteqitje.

Që tre muaj më parë Aleanca Kundër Diskriminimit të LGBT

 

Episode të tilla tipike për skenare të komedive të zeza nuk kanë munguar gjatë këtyre dy viteve të aktivizmit tonë për të drejtat e njeriut, të Aleancës Kundër Diskriminimit LGBT -

Gjithsesi, edhe ata na “respektuan” sipas mënyrës së tyre duke u treguar indiferent dhe jo duke reaguar në mënyre agresive siç ka ndodhur në shumë raste të tjera ndaj personave LGBT

hallall, hallall  per aksionin qe keni ndermarre, po nje pyetje kisha une.   cfare eshte LGBT?

LGBT

Sic duket s'ja kane gjetur ende perkthimin ne Shqip, ose eshte me "kull" ne Anglisht.

gjembo, faleminderit per sqarimin.

qenkerkan koncepte te ''thella''. mendja ime e vogel nuk i rrok dot....... terhiqem.

Belul LGBT eshte shkurtimi per Lesbike,Gay,Biseksual,Transgjinor.

lere Belulin se qeka shum "kull"

po ti alien cfare je? ose me sakte, cili shkurtim te perfaqeson,  L-ja G-ja B-ja apo T-ja.smiley

E theksova dhe me lart,ka shume njerez qe nuk e honepnsin faktin qe disa njerez quajne seks organin e jashteqitjes

Ka edhe shume njerez te tjera qe keta me lart i konsiderojne te pagdhendur dhe nuk duan te martohen me ta, ama ne pune nuk i diskriminojne. 

Më kujtohet njëherë gjatë njërit prej aksioneve tona të hershme, teksa po shpërndanim disa postera nëpër Tiranë, një polic u afrua, lexoi ç'ishte shkruar në postera dhe na përgëzoi që po u jepnim të rinjve informacion rreth sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.

Ndoshta ky fakt i ngacmoi akoma më shumë dhe njëri prej tyre nxorri nga makina një levë të cilën e valviste në ajër duke treguar burrërinë e tij plot krenari, ndërkohë që fjalët e ndyra që nxirrte nga goja na vinin në vesh si hungerimë kafshërore.

Me sa duket i shkreti e ka bibilushin e vogel dhe perdor leven si dildo. smiley

Pertej shakave, pergezime per punen emancipuese dhe per kurajon. Imagjinoj se perballeni qofte me injorancen, qofte me komplekset e shume homoseksualeve te ndrydhur dhe te frustruar. Ka gjasa qe keta te fundit te jene edhe ata me agresivet ndaj jush.

Sdq. une mendoj se emancipimi i vertete vjen si rrjedhoje e zhvillimit ekonomik e shoqeror. Fushata te tilla sigurisht qe kane efektin e tyre pozitiv, por ne fund te fundit jane si pika uji ne mes te nje oqeani te madh injorance qe eshte e lidhur ngushtesisht me nivelin e zhvillimit.

Ne nje kontekst si ai shqiptar ku nje pjese dermuese e popullesise jeton nen kufijte e varferise duket gati gati nje luks i tepert qe te shpenzosh kohe dhe para ne fushata te tilla. Jo per te kundershtuar ate cfare ju po beni, por edhe ky aspekt duhet marre ne konsiderate se pastaj nuk merret vesh kush eshte Don Kishoti ne kete mes. smiley

 

Te isha ne vendin tuaj une do t'iu dedikohesha me teper adoleshenteve qe kane probleme me orientimin e tyre seksual, gje qe mund te kete pasoja tragjike per jeten e tyre. Pershembull ju mund te krijoni nje numer jeshil dhe nje sit interneti ku keta te rinj dhe te reja mund te hapen me ju ne menyre konfidenciale. Problemi me i madh i nje homoseksuali adoleshent eshte se ai nuk ka me ke te ndaje ate qe ai e konsideron si dicka anormale.

 

hallall, hallall  per aksionin qe keni ndermarre, po nje pyetje kisha une.   cfare eshte LGBT?

LGBT (or GLBT) is an initialism referring collectively to lesbian, gay, bisexual, and transgender people. In use since the 1990s, the term "LGBT" is an adaptation of the initialism "LGB", which itself started replacing the phrase "gay community", which many within LGBT communities felt did not represent accurately all those to whom it referred.

Nga Wikipedia

 

PS: "Doktoret" e homofobise, tingellon nje cike si perverse. smiley

Pak sqarim per ket "të pëpërkufizuar etj" pls. Cer jane te paperkufizuarit, dhe cer jane etj? Rrefuzoj te vdes ignjorant.

gjithashtu, perseris mbeshtetjen time per nje parade ngjyrash ne sheshin skenderbej..

 

 

 

 

Paraden i bie ta organizoj Rama (me Veliajn si ndihmes) apo jo? Si politikan i majte progresist qe eshte, dhe gjithashtu si kryetar i bashkise te Tiranes...

S'ma ha mendja te ndodhi ama, se duhet te marre ne konsiderate gjithe elektoratin e trasheguar nga PPSH-ja qe voton per te, dhe qe ka deshire ta quaje veten te majte por qendrimet ndaj orientimit seksual i ka konservative...

Jua kuptoj hallin i papamo! Por per tju ndihmu, sju ndihmoj dot! Per sqarime, si njonin si tjetrin, i keni neper Tirane.

Kujdes me keto konceptet konservatite, produkte mediash amerikane, te gelltitura pa i pertypur mire. Se jo per gjo, por Joshuan na e qisni politikisht bi.

Na e kupton hallin? S'te kuptoj? Me ke po me grupon?

 

Kujdes me ca konceptesh? As ketu s'te kuptoj, sqarohu cik me mire.

 Shume mire ja bejne. Ta jetojne jeten sic ti dojne palla ose mendera e tyre. Liri. 

I ndjeri papa Vojtila, ne nje meshe, kur i ra rasti te fliste per perkrahesit e abortit tha: Do te doja qe te gjithe perkrahesit e abortit, t'i kishin abortuar.

Paralelja e kesaj ne rastin e mesiperm eshte: Do te doja qe te gjithe perkrahesit e homoseksualeve, t'i kishin ......................

P.s Nuk eshte hera e pare qe e sjell kete shembull ne peshk.

Ketu ka dicka qe nuk shkon, por nuk shkon fare. Sipas ketyre mjafton te mendosh se homot nuk jane normale, dhe je homofobik, maskilist, patriakalist, nazist, kundershtar i te drejtave te njeriut etj. 

Kjo mor miq eshte diktature, dhe realisht ka vende qe legjistacioni qe mbron homot eshte pothuaj diktatorial.

Ju kujtohet rasti i priftit katolik suedez para rreth 1 viti???

I shkreti prift tha ne nje meshe se feja te ndalon t'i biesh tajares, 2lekshit, apo ku e di une se c'fare, se me emrin e vet s'e quaj se kam frike censuren. Ne fund te fundit c'mund te thote prifti per ceshtjen???

Perfundoi ne nje proces gjyqesor penal, dhe pasi konsumoi te gjitha shkallet e gjyqesorit te paqme suedez, beri 6 muaj burg dhe pagoi, ne mos gabohem, e konvertuar ne euro, rreth 300 mije euro.

Ne kohe te xhaxhit, po te mos ishe pinjoll armiku, per agjitacion-propaganden, fillimisht te keshillonin, heren e dyte te demaskonin ne vendin e punes dhe heren e trete te denonin.

Pune m......  Ne fund te fundit, c'pune tjeter mund te presesh nga b...

Nje rast tjeter, por qe fatmiresisht protogonistja akoma nuk eshte ne burg.

Miss Kalifornia 2009 ne konkursin Miss amerika ju pergjigj pyetjes se cfare mendon per martesen gay:

Me vjen keq por une jam per martesen burre-grua-u pergjigj ajo.

Ja pergjigja e saj:

http://www.youtube.com/watch?v=8XMvviFbkf0

Cfare pesoi e mjera per kete!

Se pari nuk morri titullin Miss Amerika pasi anataret gay te jurise votuan kunder dhe e thane vete qe ata e rrezuan per kete deklarate te saj,bile ata ishin te skandalizuar qe ajo zuri vendin e dyte.Me pas filloi nje fushate e ndyre kunder saj,dolen foto te saj qe ishin me shpatullat jashte dhe u tha jane nudo,u hap fjale se kishte nje sex tape dhe do tja publikonin dhe me pas ju hoq edhe titulli Miss Kalifornia.

Ja dhe reagimi i anetarit te jurise Persez Hilton pas parades:

http://www.youtube.com/watch?v=YI1u6bZ39YE&NR=1

Tani te mesojne se si duhet te mendosh!

E gjitha kjo sepse ajo vazhdonte te kembngulte qe kishte te drejten te jepte opinionin e saj dhe nuk u tremb!

http://www.youtube.com/watch?v=jllBFvcKkRA&feature=related

Dhe te mendosh se ajo ka shprehur mendimin e shumices se banoreve te Kalifornise qe ne 2 referendume e hodhen poshte martesen gay!!!

Diktarure!Verjani vete emrin,por per mua te pakten eshte witchhunt.

ka ca ojf qe marrin fonde dhe japin rroga. Ka dhe ca prinder qe i marrin keto rroga dhe promovojne mirekuptimin ndaj homosexualizmit. Kam nje pyetje: si do te reagonin keta ndaj nje homoje ne familje? Larg qofte se s'ja uroj as hasmit te kene femijen te tille? Problemi eshte se ata qe na i servirin si menaxhere te mendimit kombetar, nuk kane horizont as deri tek hunda e tyre.

Cfare horrori smiley

Ku e ke gjetur kete shembullin, ne ndonje website fetar ekstremist me efekte anesore brain-washing?

Edhe sikur te ishte e vertete kjo gje e tmerrshme qe na paska ndodhur (per mua eshte nje shembull shume i dyshimte), ti e solle ketu si rast per te treguar qe "shih sa vuajtje paska kaluar kjo Miss Inteligjenca per shkak se ka deklaruar qe eshte anti-gay".

Une mund te te rendis ketu perballe ketij shembulli, qindra kundershembuj vuajtjesh shume me te dhimbshme qe kane pesuar homoseksualet, sepse kane qene te tille (por s'kam as nerva dhe as kohe).

Keshtu qe merre shembullin tend patetik me Barbi dhe fute prape ne ate sirtarin e mykur te argumenteve te deshtuara.

Keshtu qe merre shembullin tend patetik me Barbi dhe fute prape ne ate sirtarin e mykur te argumenteve te deshtuara. 

 

 HAHAHA CA PERGJIGJE E PAPAME,  TLUMT GOJA

Fatkeqesisht, historikisht ka shume shqiptare majmuna dhe pa bosht .

Te njejtet, qe pasi u pushtuam nga Turqia nxituan te konvertonen ne fene e tyre,bile aq te zjarrte u bene sa u bene dhe Kryeministra te Turqise dhe po akuzonin turqit e habitur, qe ishin antiturq.

Po keshtu vazhdon historia te njejtet shqiptare u bene me komuniste se ruset dhe perfunduan duke i akuzuar ruset si antikomunistet me te medhenj,duke bere qe keta te fundit dhe te tjeret ti shikonin me habi.

Pastaj u lidhem me Kinen dhe pasi kopjuam kinezerite  me ne fund i akuzuam kinezet se po tradhetonin kinezerite.

E njejta gje po ndodh me lidhjen me perdenimin.Shqiptaret e pabuke,u vershuan ne perendim dhe pasi mbushen barkun me buke po behen majmune e shkuar majmunit.

Provo te thuash qe kam ndonje shok nga Teksasi,apo te flasesh ne menyre te aresyeshme per te djathen europiane.Provo te thuash qe homseksualiteti eshte nje gje jonormale.Do te te sulen dhe do te te akuzojne per redneck,racist,ksenofob apo homofob.Edhe me amerikane te majte, kur kane bere muhabet kane qene me te permbajtur se sa keta majmunet ketu.

Ne fund kemi nje pjese tjeter te shqiptareve qe i marrin gjerat shtruar ,jane kranare per origjinen dhe identitetin,e tyre dhe nuk jane majmuna.Por ata nuk kane as mikrofon as ambasadore ne krah.Keta akuzohen tani nga shqiptaret e tjere si homofobe,te paedukate apo jo tolerante.

Keto mendova kur lexova komentet e olsib, ani etj.Mjere ky komb ku ka rene!

o njerez!!! Po vjen puna qe neve, vdeksave te thjeshte qe na pelqejne femrat, do na thone fshatare.

Po pse i ekstremizoni shembujt?! Eshte shume me e thjeshte gjeja.

Shoku im i apartamentit eshte gay dhe ka nje te dashur. Kane marredhenie te mira me njeri tjetrin. Punojne, paguajne taksat. Drekojne, darkojne. Dalin xhiro. Shkojne ne kinema. Gezojne jeten. Njerez normal, si gjithe te tjeret. Me Miss Californine nuk kane asnje problem dhe nuk i kerkojne llogari kujt se perse nuk eshte gay. Nuk vuajne nga ndonjelloj semundje. Jetojne qetesisht seksualitetin e tyre. Kaq.

Orientimi seksual eshte dicka krejtesisht personale. S'ka nevoje qe ndokush te ndihet i rrezikuar. Jetoni dhe lini qe te jetojne.

Ekstremet pastaj jane ceshtje tjeter. Mos u beni ekstremista duke luftuar ekstremet.

Frika eshte pergjithesisht rrjedhoje e mos njohjes.

 E megjithate, bytha nuk me pelqen!

Po kush te pyeti?! smiley

 Po ty pse te dogji! smiley Une e thashe ashtu ne pergjithesi, por padyshim edhe kjo batuta jote

Imagjinoj se perballeni qofte me injorancen, qofte me komplekset e shume homoseksualeve te ndrydhur dhe te frustruar. Ka gjasa qe keta te fundit te jene edhe ata me agresivet ndaj jush.

ishte nje shtyse. Pra opsionet qe ti u le njerezve jane ose bq i hapur ose bq i fshehur. I hapur eshte ai qe bashkohet me levizjen dhe i fshehur ai qe u del kunder. Dhe per ata qe jane kunder bq eshte sharje kurse per ato qe jane pro eshte nder smiley

E megjithate, bytha nuk me pelqen.

Pse me dogji?!

Po ty pse te dogji qe mua me dogji? smiley

ishte nje shtyse. Pra opsionet qe ti u le njerezve jane ose bq i hapur ose bq i fshehur. I hapur eshte ai qe bashkohet me levizjen dhe i fshehur ai qe u del kunder. Dhe per ata qe jane kunder bq eshte sharje kurse per ato qe jane pro eshte nder

E ke keqinterpretuar. Thjesht permenda dy kategori. S'do te thote se egzistojne vetem ato te dyja.

Megjithate, interesante menyra bardh e zi se si ti e ke lexuar.

Kjo e fundit sa per te vazhduar nje cik me gervishjet. smiley

 Ols, kjo eshte e vetmja menyre se si lexohet. Nese ti ke dashur brenda vehtes qe ta leshoje nje opsion te trete, kjo nuk paraqitet grafikisht (grafi per shkrim se nuk dija si ta thoshja ndryshe)

Ndaj dhe une dola per te mbeshtetur nje opsion te trete. Pra burre i martuar, vegel pa-share smiley dy kalamaj, pelqen dhe praktikon stilin e vjeter dhe eshte kundra rinovimeve qe dalin jashte territorit te aprovuar nga Perendia.

Nqs. e ke per t'u gric mund te vazhdojme ne infinit. Nqs. e ke per t'u sqaruar, s'kam cfare te te sqaroj me teper se kaq.

Permenda kategorite me te cilet keta aktiviste perballohen negativisht se normal qe qytetet tona nuk kane vecse injorante dhe homoseksuale te frustruar fale zotit se do ishte nje ferr.

Imagjinoj se perballeni qofte me injorancen, qofte me komplekset e shume homoseksualeve te ndrydhur dhe te frustruar. Ka gjasa qe keta te fundit te jene edhe ata me agresivet ndaj jush.

Tani, se si mbrrite logjikisht nga paragrafi i mesiperm tek ky me poshte vetem ti mund ta dish.

ishte nje shtyse. Pra opsionet qe ti u le njerezve jane ose bq i hapur ose bq i fshehur. I hapur eshte ai qe bashkohet me levizjen dhe i fshehur ai qe u del kunder. Dhe per ata qe jane kunder bq eshte sharje kurse per ato qe jane pro eshte nder

 S'ka problem Ols. Them qe te dy e vume ne dukje c'kishim per te thene. 

As mua

As mua nuk me pelqen.

Olsib, nje sekonde: po thu qe shoku jot i apartamentit (dmth "room mate", pa asnje xhingel nga mbrapa, dmth ju thjesht paguni qerane pergjys dhe secili bo c'te doje ne dhome te vet), pra po thu qe shoku jot i apartamentit eshte gay?

Jo i dhomes. I apartamentit. Ku eshte problemi?!

Jo, une nuk mund te kem asnje problem me cilin ke shok te apartamentit tend. smiley

Thjesht doja me u sqaru qe e kisha kuptu tamam. Mos u ngaterro nga anglishtja, se kshu i thone ketu "roommate", po jo se ndani nje dhome.

PS. Vallaj i forte je!

S'eshte ceshtje fortesie. Une zgjodha midis shume njerezve qe erdhen per te marre me qera dhomen dhe ai ishte me i rregullti dhe me i edukuari. Ishte edhe homoseksual. E cfare pastaj?! Puna e tij! Ketu ne Milano gjysma jane gay ndersa gjysma tjeter jane metroseksuale.

Ai nuk eshte femeror qe te me grici nervat me zerin dhe xhestualitetet. Ka te njejtin profesion me mua. I dashuri i tij eshte nje person totalisht jashte stereotipit te homoseksualit. Djal i sjellshem, i edukuar, nga familje e mire, i kendshem per te bere muhabet.

Kur jemi ne shtepi, une harroj dhe as nuk konsideroj fare qe ata jane gay, por jo se nuk i pranoj per kete, por sepse ne marredheniet e perditshme orientimi seksual i tjetrit eshte gjeja e fundit qe te hyn ne pune.

Ore nuk jane te gjithe homoseksualet si disa personazhe qe dalin televizioneve. Homoseksualet jane njerez normal, me hallet, gezimet e problemet qe kane te gjithe te tjeret.

 

PS: Kur bejne seks jane shume te urte dhe nuk shqetesojne fare me zhurmat te ndryshme. smiley

I dashuri i tij

Amon mer Ols, ki meshire kur nderto fjalite. smiley

PS: Kur bejne seks jane shume te urte dhe nuk shqetesojne fare me zhurmat te ndryshme. smiley

Booo... c'paska qen kjo dite e zeze mer...

 

Tani, on serious side: Ta kishe marre ne pune, sepse gjate intervistave te bindi se ishte me i zoti, hallall! Biles do ishte shume keq sikur t'mos e merrje. Shpia masanej, eshte gje tjeter, Ols, dhe them qe robi do me nejt "me te vetet".

PS. S'kam honger darke, dhe ti me permen zhurmat qe vijne nga dhoma tjeter... mire xhanem, se duhet me majt pak diete. Une nga ajo skene (filmi) nuk lexoj dot me Rimbaud dhe Verlain, mer... smiley

 Emo, mu nga keto qe thote Olsi, keta me duken si cuna model!smiley Megjithese une po te kisha qene si Olsi, homo per homo, do kisha pranu te jetoja me mire me lesbike.

Vetem nji pyetje kisha une. Kur jeni te dy ne nje dhome duke pare TV p.sh. dhe kur te kruhet menderja dhe e kru, a quhet ky si provokim?

Falemneres paraprakisht

Po nuk eshte fare i terhequr nga mua. Ai ka te dashurin e vet. C'pune ka me mua. Me fal, ti je i terhequr nga te gjitha gocat? Jo. Je i terhequr vetem nga ato qe te pelqejne. Ka edhe te tjera qe s'te pelqejne.

Mua pershembull me pelqejne gocat nje cik "chubby". Te tjerat s'me hyjne ne sy. Halle halle kjo dynja. Halli hallit nuk i ngja. smiley

smiley Rusell Peters, PF, jo Peter Rusell. He's a god, by the way. Mbush vendin e George Carlin dhe Bill Hicks.

u pa puna Olsi

do te te propozoj

smiley

Po he pra... hudhu te shkreten se na vdiqe! smiley

Amon mer Ols, ki meshire kur nderto fjalite. Tongue

Booo... c'paska qen kjo dite e zeze mer...

Kastile t'i thashe. se e dija qe do te ngriheshin qimet. smiley Me simpati dhe respekt, te kuptohemi.

Ne fakt, kur erdhi per t'u prezantuar per dhomen nuk me tha qe ishte homoseksual. Me thene te drejten me irritoi kur e mora vesh disa jave mbasi kishte hyri ne shtepi. Me irritoi per faktin qe s'ma tha qe ne fillim, por sipas tij une duhet ta kisha kuptuar vete. Dakord, edhe homoseksualet s'jane perfekt. smiley

PS: Hej, qe te ta bej te zeze fare diten e sotme... Sonte ka ikur nga shtepia e te dashurit te vet sepse prinderit e tij kane shkuar me pushime. Jane totalisht vetem. As nuk dua ta imagjinoj se cfare po bejne tani. Por jam i sigurt i ka zene nje seri lemzash qe te dy. Aq shume kam folur per ta sot. smiley

mos i zër më në gojë mer se do i bësh të gëlltisin koqet e njeri tjetrit. smiley

S'eshte hera e pare qe i permend. Sa here kemi diskutuar ne ketu per homoseksualet. Ne fakt ja kam thene qe e citoj shpesh si shembull neper forume. Persa kohe qe s'permend emra eshte ok.

Madje edhe kur te kthehet pas ca ditesh nga shtepia e cunit te vet do t'i raportoj nje per nje cfare kemi diskutuar ketu.

Do t'ja them qe te gjitha. Tak e tak e tak. Kush ka fol keq... cazzi sui! smiley

smiley

lool...

Meqe permendi PF lesbianet, nje te vogel nga koha e studentllikut. Ishin dy studente qe me thane se qene lesbike, e mire - per cudi kto durohen me kollaj - por njera ishte goxha e mire, se si te vinte qe "kish ik per dhjame qeni", kurse tjetra, pak pucranjose, pa piken e charmit, mashkullore kshu... te bonte i cik xheloz c'eshte e drejta. Tani merre me mend ti zhgenjimin tim kur me thone qe "mashkulli" nga ato te dyja ishte ajo e bukra. Te vinte me ia fut vrapit edhe me shku ne shkretetiren e Mojaves, mos me pa rob me sy.

 Une te isha si ty, do i kisha shku atij "mashkullit" dhe do i kisha thone qe jam gay! Pastaj mo e mira u bofte!

Është një film me Kevin Spacey ti Emo, ku ky thotë një vjershë që shkon kshu:

Once there was a lesbian from Kakun (se di kët vendin, po kshu tingëllonte për efekt rime.) She was drunk and took a man to her room.

And they were arguing all night, about the right,

to do what, how long and to whom. smiley

 

the life of dave gale e ka dhe eshte cancun, ishull ne meksike ku u can tu shku shqiptaret me pushime dhe hallall j'ua bofte zoti!

kom punu me nji convenience store si fillim un...boja ka 2 pune n'ate kohe se duhej me pagu shkolle etj. Ishte t'u errsu, sa do ikja n'shpi me pa patriots qe lujshin super bowl ne 2001...kish ra dhe nji shtrese bore dhe rreshqiti makina n'kthim e u perplas me trotuarin (nuk e harroj ket). Nejse, vijne 2 cuna me nji goce, e gjate, bjonde kjo...i pashe nga xhamat kur qene t'u ardh mren. Kur m'kerko cinare kjo me nji zo burri...u trema per zotin, e pashe mire kshu, kuptova qe ishte mashkull. Nuk i kerkova as ID e rrezik do kem harru me i mor dhe pese dollarshin

E filluam fushatën me policët, të cilët i gëzoi shumë fakti që i respektuam të parët dhe pse ky gëzim zgjati derisa u lexua teksti i fletushkës.

Hilarious smiley

Në fund të fundit më vinte pak për të qeshur nga kjo skenë surreale, dhe m’u kujtua pse s’më pëlqejnë bananet.

qy ..qy ..qyqja eshte prish dynaja fare

Keta jane doktore homofobie, po proktologet ca i bie te jene..

Ne Shqiperi prapambetja kulturore shfaqet ne vende me te rendesishme se homofobia (theksi tek fobi-ja), nqs dikujt i kujtohet artikulli mbi hedhjen e plehrave nga dritarja. Psh mua me beri pershtypje ku shkruhej ne artikull se njerezit i lexonin fletushkat dhe i hidhnin pertoke (WTF). Ne katund letrat degradojne ne natyre, po ne qytet veshtire. Nejse, nisme e nevojshme po me prioritet te ulet. E nevojshme se s'kishte pamje me te shemtuar (apo artikuj me te neveritshem) kur shihje "qytetaret" leshatore te Lezhes (e mbytur ne plehra dhe pa uje) ne demonstrate per nje person qe nuk kishte lidhje me kete qytet heroik (te thare dhe pleherues).

na cane trapin kta homot, palacot e qelbur, derr verr si gore, Shqipnia ka 1001 halle e se rru kush per hallin e ktyre sumceve. Ikni jasht o plera, shkepuni si qent anej. Nuk eshte aspak rastesi qe pjesa me e madhe e njerezve ndjejne neveri per kta morra qe ne ven qe te shohin punen e tyre e ti bijn sumes si te kene qejf ne privacine e tyre dalin neper parada krenari homosh (wtf?!), fushata homosh..etj. Nqs jeni homo a ca jeni bojani hysmetin vetes si ta keni qejfin, po mos na dilni rrugve me na thon se pederastia jon eshte normale. Jo or jo, jeni te devijum dhe pik.

p.s. Peshku si shum tema homosh hap? Vetem nje konstatim, kaq.

 CA TI BOSH TRURIT TAT PREJ MUSHKE, QE SSHIKO HALLET TUJA. 

SKA NEVOJE TNA RRUJE KUSH P, SA TJEMI TE ZOT TE VETES, 

DILNI PRA KERKONI DREJTSI PER HALLET E JUAJA,   ASHTU SIC KERKOJM NE PER TONAT,   

SIPAS TEJE NE JEMI PALACO TE QELB,   NDERSA NJU PER NE: KTO JAN BURRAT E SHQIPERISE QE GJASME RUJN NDERIN E KOMBIT. VRET VLLAU VLLAIN PER NJE VIJE UJE, QE HAHEN SI QEJT ME NJERI TJETRIN, DEL AI PALLA ME BANANE NE DORE SI RR.K TAMAN SI PALAQO GJASME DUKE TREGU TRIMERIN, E CA KRENARIE PO NA I JEPNI SHQIPERISE JU,

SKA DAL KOT AJO SHPREHJA, QE ESHT FIKS PER TIPIKET E SHQIPTAREV

'JAN CA BURRA QE FLASIN PER TRIMERIN ASHTU SIC FLET KURVA PER VIRGJERINE'

e mer bythshpum, ndrrove nick tashi sic bejn kv. a legen legen, bej qejf ne internetet o dylber se ne rruge qyrret te hedhin njerezit.

 jo mer koqe, sndrrova emer, sapo u rregjistrave vec me i kthy pergjigje surratit tat, po deshe te jap msn edhe i sqarojm ndryshe mhb,  

'''Ketu ne Milano gjysma jane gay ndersa gjysma tjeter jane metroseksuale.'''

Ne Rome qe thua ti olsib, ka nje barcalete romane ku milanezi hahet me romanin per qyteterim dhe shajne njeri-tjetrin, ne fund romani i kujton milanezit qyteterimin e lashte romak dhe kulmin e qyteterimit, keshtu e hedh pertoke milanezin:

"Quando voi vivevate nelle caverne, noi già eravamo froci''

 p.s per ata qe kane nevoje per perkthim, kur ju jetonit ne shpella ne ishim dylbera.

 

 Aksioni filloi ne Tirane...

Nuk e kuptoj pse e kane marre gjithshka me aksione ne Shqiperi. Kush e kush te beje aksione me pare. Duken sikur duan t'i imponojne atij populli gjera per te cilat atij nuk ia ndien (se ndryshe pse do duheshin aksionet!?). Ketu eshte dhe problemi, duhet kohe mer 'piplla' per t'gjitha, mos u merzisni. Me kohe keni per t'i pare bijte e shqipes edhe 'metro' edhe 'homo' edhe 'omgj' po te doni... Shqipet kane pranuar e po pranojne shume gjera (shif se si qeverisen) dhe jo mos pranokan ca sumtekelek-a ...

 Po normal mo. Sa iu eshte aprovu fondi ka dash me thone!

Solidarnosci, me qellim apo jo e kalon ceshtjen tek martesa si me shfrytzu opnionet diametralisht kunder nj-tj per me mbrojt ate qe thote. Ktu nuk behet fjale per martese, kjo eshte homofobi injorantesh (gjithmone, nqse eshte i vertete ky shkrimi). Nqse problemi qe do diskutohej do ishte martesa ose jo, une jam kunder personalisht po kjo nuk eshte ceshtja qe paraqitet ktu. Opinioni kunder marteses nuk me shtyn mu me i bertit n'rruge nji gay ose lesbian me t'modhe per me provu burrnine time. Per mendimin tim, ky eshte bq-lliku i vertete. Krahasimi nuk eshte i gjetur po mu nuk m'vjen tjeter ne mendje per momentin: eshte si nji tufe pasanikesh te tallin prapanicat me sherbysin e varfer mgjse ky i fundit mund t'kete me shume dinjitet dhe karakter sesa i pasuri...thjesht, eshte ndryshe prej tyne ne kuptimin qe nuk ka pare po nuk po i kerkon ktyne me e imitu dhe i flak paret e veta.

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

po edhe kjo qe bejne kta doktorat.. mund te jete shume gjera por eshte gjithashtu nje forme opresioni. njekohesisht, kjo fushata kundra homophobise ka karakter ideologjik, dhe kur ve ideologji e opresion se bashku atehere ke nje sistem autoritarian. homofobia, te krijohet pershtypja, se nuk eshte fare ceshtja. homofobia eshte vecse nje shfaqje anesore kupton, kur ke parasysh se imponim i te drejtave humane eshte nje paradoks, ose nje kundershtm midis dy koncepteve, ai i imponimit dhe te drejtave humane. Nese ke ndermend te promovosh te drejtat humane.. menyra e fundit qe do te doje ta beje kete do ishte te visheshe si doktor.. dhe ta quaje veten doktor i homophobise.. edhe te ndaloje njeriun ne rruge dhe ta detyroje te bente zgjedhjen, midis nje 'dry cured ham'.. dhe nje qe ndoshta s'po i pelqenin kaq shume doktora rrugeve. dikush qe mendonte.. 'ik qiu'.

vallaj, kta s'jane per te drejta te njeriut. kta po luajn doktorash.

twin, as mu nuk me ngjit kjo forma qe kan zgjedh kta po as naj ide a sugjerim tjeter nuk kam, per me qene i sinqerte. Mgjte, nuk eshte faji i formes qe perdorin kto se pse homofobia shkartiset me injorance dhe jep kto fryte si ai robi qe tund bananen

mua me duket se forma, synimi, homofobia, injoranca e shkartisja.. edhe frutet jane te gjitha pjese e te njejtes.. si ai simboli i eternitetit i gjarprit qe ha, por edhe lind prej vetes.

mua me duket se forma, synimi, homofobia, injoranca e shkartisja.. edhe frutet jane te gjitha pjese e te njejtes.. si ai simboli i eternitetit i gjarprit qe ha, por edhe lind prej vetes.

 Eshte surreale kjo qe diskutojme ketu. Ne jeten reale i urrejme te gjithe homot. Mund te kete edhe ca kokrra qe jane pederaste te fshehur por 99% e njerezve e kane neveri kete rrace te ndyre te devijuar te njeriut. Tani pyetja qe bej une eshte: Shqiperia njihet si vend homofobik por cuditerisht, kur hyj ketu tek peshku dhe lexoj keto lloj temash shoh shume komente mbeshtetese per homot. Tani ose pjesemarresit e peshkut nuk jetojne ne shqiperi qe skane mentalitetin e pergjithshem ose jetojne ne ndonje realitet virtual se ndryshe nuk meret vesh kjo pune.Dil jashte e degjo robte qe po te kene mundesi ja presin mishin me thike homove dhe vjen ne peshk dhe degjon perkedhelje per sumen e homove.Pse beni gjoja or cuna? Futini mor nje te share nga robt e ku tja mbaje pragu homove dhe mbyllini keto tema te turpshme. Kur ti kemi gjerat ne terezi ekonomikisht, kur te bjeri krimi, kur te lulezoje Shqiperia dhe kur te kemi ne rregull kanalizimet e Tiranes qe qelben era mut, atehere meruni me kanalizimet e bythes dhe flisni me tone romantike per ate rrace qe nuk quhen as njerez.

P.S Me falni per mungesen e kultures fallco qe duhet te tregoja ne peshk. Ky eshte realiteti qe ato shkerdhatat si honeps dot njeri. Pike vule dhe mbylleni temen.

Mos thuaj "te gjithe" te lutem shume, se as nuk te ka vene njeri per te perfaqesuar te gjithe te tjeret dhe as nuk punon ne ndonje zyre statistikash (shpresoj!!). Eshte e vertete qe shume shqiptare jane homofobe, por nuk eshte per t'u habitur, sepse injoranca e tyre e skajshme nuk ngurron te shfaqet ne cdo aspekt te mundshem.

bravo Primo! 10*. Ke shkruar vetem realitetin dhe asgje tjeter. Kta qe shqetsohen per sumen e kytere homove o jane bq per vete (te fshehur ose te pafshehur) o jan refugjate qe jane "civilizuar" analisht jasht. 99% e rasteve o kshu. Pervec kesaj eshte edhe nje kategori qe i mbeshtet gjoja per tu duk trendi, edhe pse ne realitet do ndjeshin neveri totale po te shifnin nja dy prej ktyre mostrave tu i fut llapen njoni tjetrit ne nje bar.

o baba i analizes, po pse po t'rruhet ty se kush po ja fut llapen kujt? a je xheloz ti apo ca? nuk eshte puna me u heq si snob a ku di un, puna eshte se pse t'shqetson ty dicka qe nuk ka lidhje me ty? pse vazhdon me ngul kembe te mnyra sesi flasin dhe veprojne shqiptaret 24 karatsh te cilet nuk honepsin homot kur ket nuk e mohon njeri, biles, nqse lexon ca po shkruhet, ky eshte dhe shqetsimi. Dmth, mgjth 1001 hallet qe kena ne (sic ke shkrujt ti), ne nuk mund te rrime pa komentu se ku e ha njoni apo tjetri. A kupton ca problemi ke ti si individ apo jo? per me u ndje burre tamom, ti ke nevoje me u identifiku me shumicen se vec kjo te ben te ndihes rehat. Perndryshe njeriu qe ka mendimin e vet nuk ka nevoje me evoku faktin se "shumica e shqiptarve qe jane tamom, e jo si kto legenat qe kane ik jasht e po na hiqen trendy, nuk pajtohen me bq-rat". Robi me bole thote: ky eshte mendimi im dhe pike, nuk e rruj fort se ca mendon 99% e atyne te tjereve

normal qe me rruhet, nuk me rruhet hic (po hic fare) nese kto gjojna i bojn privatisht, ne ferra, kolibe, a shpi ku ta di un, aty as qe me rruhet fare. Po kur del ne rruge tashi e bon veprime pedesh normal qe ka per te mu rrujt, se kena moral, kena familje, ka per te me ardh me vjell, kom per tu irritu. Kta copat qe dalin neper rruge si doktorra kerkojn ti imponojne menyren e tyre, heej njerez we like suma very much, soo ju duhet me na duratrokit me zor, ju duhet qe te na leni te shkepemi ku te na teket sepse we like suma. Kshu sbohet. Nqs kta shohin punen e tyre dhe s'do kerkojn tu imponohen te tjereve ose te ankohen (sic ankohen gjithmon) si buce te degjeneruara te jesh 10000% i sigurte qe ne Shqiperi nuk i prek njeri. Kaq gjo.

Sa i perket asaj pjeses se dyt, eshte menimi im qe atyne qe u pikon zemra per pedet ose jane te tille vet (te fshehur me shume mundsi) ose jane rrefugjat qe jane emancipu analisht ose jo ne Perendim a ku ka qen edhe tashi bojn si interesont, si modern gjoja, se moderneti po u tregoka ke suma. Ky eshte menim im dhe pike, nuk e rruj fort se ca mendon 99.9% te atyne te tjereve. Are u happy now? Un ndjej neveri per kte kategori jo se dua te ndihem rehat duke u indetifiku me shumicen (s'eshte argument ky) po se ndjej me te vertete nje neveri maksimale per degjenerimin moral qe perfaqesojn. Do kisha i cik me shum respekt sikur kta te shifshin punen e tyre e te mos kerkojn tu imponohen te tjereve si buce neper parada, apo me menyra te tilla si kjo qe jane vesh si doktorra. nccc.

ja, ktu ta kisha llafin twin

o bredharak, e kuptoj dhe e pranoj argumentin tend, por edhe kta doktorat nuk i bejne favor vetes me kete menyren qe zgjedhin per te luftuar ceshtjen e tyre, ky eshte argumenti im.

por njekohesisht, argyumenti im eshte se nuk eshte vetem ceshtje forme. me siper permenda se forma e pasojat e synimet jane nje.. dmth kto jane te gjitha pjese e te njejtes ne kuptimin se ndikojne dhe sjellin ne dukje njera-tjetren. Forma qe kta zgjedhin, reflekton, per mendimin tim, vete kta, reflekton nje fare kompleksi superioriteti karshi gjithe te tjereve qe nuk jane si kta.

Hidhi nje sy pjese ku shkruhet per reagimin e shumices ndaj tyre. Vi re se si reagimi indiferent i shumices, quhet reagim "i respektueshem", ne thonjza. Lind pyetja, pse thonjza? Edhe une te njejten do beja, do isha indiferent, dhe per aq sa di une, ky do ishte reagim i respektueshem.. por dale dale.. per kta ky eshte nje reagim i "respektueshem", dhe une pyes, pse thonjzat? sepse ne FAKT, per kta doktorat qe i dine te gjitha (se jane doktora ja q. jeten, doktorat i dine te gjitha), ky nuk eshte aspak nje reagim i respektueshem.. te tregohesh indiferent ndaj ktyre eshte ME PAK se respekt. Pra nuk eshte vecse ceshtje forme, por edhe synimi. Lind pyetja, nese kta NUK mjaftohen me indiferentizem, c'fare duan atehere? Mos valle ndonje medal?

 

p.s. une po te isha homo edhe kekroja te beja nanje aksion per te drejtat e homove dhe lezbikeve atehere do dilja ne rruge i veshur thjesht, edhe pa stetoskop ne qafe.. edhe do u jepja robve fletushka ku NUK fliteshin shume gjera... (ca leshin.. ndalon tjetrin ne rruge i jep hartim mbi sondimin e anusit (???).. kjo s'ka pike shije e sensi). Me mire ngri pyetjen, dhe lere pyetjen ne mendjen e kalimtarit.. thjesht, shkurter, e gjitha fletushka te shkruaj "a kane te drejte te jetojne si te tjeret edhe homoseksualet?"

Kaq mjafton. Lejoja njerezise ta procesojne pyetjen ne ndergjegjen e tyre individe e kolektive, jo me del me ben si doktor.

 puna po vete aq keq sa po vjen dita kur homot pasive nuk do te gjuajne homo aktive, por do te bejne lesbizem me njeri-tjetrin.

Ok, kam shkruar disa here ketu ke peshku per ceshtjen e homoseksualeve dhe ne krye vendosa te mos perzihesha fare ne kete teme, ku dihet qe kampet jane gati per "lufte" ( madje edhe me te ashper se ajo mes burrave dhe grave, tema e paracaditshme), por duke hedhur syte kalimthi tek shkrimi, ndala ne keto rreshta:

Të rinj të guximshëm, të bukur, të lirshëm dhe me dëshirë për të jetuar të barabartë, vishen me përparëse, maska dhe doreza mjekësh dhe shpërndajnë fletushka me informacion rreth homofobisë.

E kam thene dhe me pare, jam me mendimin "jeto dhe leri te tjeret te jetojne", pra nuk kam asgje kunder gay-ve, por ne kete shkrim dhe ne kete aksion, ajo c'ka nuk me pelqen eshte menyra e imponimit te vetes dhe aktivitetit. Ne nje bote kaq mikro dhe te mbyllur si bota shqiptare,  nuk mund te shkosh dhe ta provokosh haptazi, duke u veshur si per parade yjesh, sepse do te marresh ate pergjigje qe te dhane. A nuk do te mjaftonte nje t-shirt i thjeshte, shikoni bluzat e dhurimit te gjakut, e kane mesazhin brenda dhe kushdo qe e vesh nuk ndjehet i ndryshem; pse duhet te inskenoni skena "doktoresh", maska, doreza etj. Jeni ju atehere, te paret qe paragjykoni dhe provokoni njerezit "normale",  per cfare? Nevoja per protagonizem? Apo per viktimizem? Me kete lloj parade ( duke e ditur fare mire opinionin e pergjithshem te njerezve per gay-t dhe paradat e tyre ylberitese)  nuk impononi respekt, jeni njesoj si nje vajze, e ngjyer dhe e zhgerryer, me mini-maksi fund e dekolte te theksuar, qe terheq vetem fishkellima dhe fjale te ulta.  Une po t'ju kisha pare ne rruge, do te me kishit lene nje shije te keqe, sepse ndjej nje mungese fisnikerie dhe qashtersie ne gjithe kete histori, nje shije te njejte me kete shkrim. ragazzi, ka plot menyra te tjera per te emancipuar shoqerine dhe per mendimin tim parada e yjeve nuk eshte nje prej tyre.

" ku dihet qe kampet jane gati per "lufte" ( madje edhe me te ashper se ajo mes burrave dhe grave, tema e paracaditshme)"

Sigurisht qe eshte me e ashper. Kontradikta burre-grua, eshte nje moskuptim i faktit qe barazia nuk perjashton te qenit natyralisht ndryshe.

Kurse kontradikta ne fjale ka te beje me diferencen midis natyrshmerise se paku biologjike te robit, me perversitetin qe po duan t'a shpallin lule mosmeprek.

Fjala kyc eshte " Natyralisht".

"nuk kam asgje kunder gay-ve"....

Ana.... ndoshta nuk je bere ende nene, por me shprese tek ZOTI, nje dite do te behesh.

Jam kurioz te di c'mendim do te kishe ti per gay-t, nqs nje dite do te merrje vesh se femija yt eshte i tille???

E para, ai  do te jete femija im dhe nje nene (instikti im, ende pa e provuar, me thote keshtu) nuk e do femijen se eshte gay, apo eshte hetero, them se eshte nga te paktat, ndoshta nder te vetmet dashuri pa kushte. E dyta, sigurisht qe do ta vuaja tmerresisht shume, per faktin e natyrshmerise se gjerave, per faktin se besoj tek familja e shendoshe nene-baba-femije, por cfare duhet bere sipas teje? Ta hedh poshte se eshte gay? sepse natyra nuk ndoqi rrjedhen e saj te zakonshme, por pesoi nje deformim? Me thene te drejten, do te me tmerronte me shume sindroma dawn apo nje difekt a nje semundje se sa te qenit gay. Do te perpiqesha, sigurisht ta orientoja drejt natyrshmerise se gjerave, do te perpiqesha te rrisja nje njeri me personalitet dhe mendje te shendoshe, por kurrsesi s'kisha per ta hedhur poshte femijen tim! kete e them me siguri te plote dhe une, zakonisht, per shume pak gjera flas me siguri te plote.

Ky argumentimi i natyres po te ndiqej deri ne fund do na conte te jetonim si majmunet mbi peme. Pallatet ku jetojme jane artificiale, makinat qe perdorim, elektriciteti, rrobat, gati cdo gje qe na rrethon eshte artificiale. Natyra nuk i ka keto ndarjet gay/hetero, edhe ato jane artificiale. Ne kete kuptim, humbja e kesaj lloj ndarjeje te njerezve ne gay dhe ne jo-gay do na conte me afer natyres sipas meje. smiley

Ketu eshte Ana edhe thelbi i dhunes qe ushtron ky komunitet mbi teresine e shoqerise( qe ai alieni prej gejve me Nr 155  e shqeteson shprehja te gjithe) e cila predikon dhe miremban, mbareshtron, mirekupton njesine familje si thelb ndertimi social.

Kur fillon dhe vishesh me simbolet e mjekut i jep/dergon shuimices ofezen qe, ju keni deficence shendetsore ne mendje dhe trup. Pra ata kerkojne reagim te dhunshem ndaj ofezes. Eshte njelloj si ato paradat lakuriqe qe bejne keta te shoqates ne perendim, kryesisht ne NY.

 

 

Pfff... sa i parendesishem eshte ky paralelizmi me qellim argetues qe kane gjetur aktivistet per t'u veshur si doktore te cilet duhet "te kurojne" nje semundje si homofobia, krahasuar me dhunen fizike, emocionale dhe psikologjike qe duhet te vuajne homoseksualet ne Shqiperi.
Per sa i perket "shoqerise qe mbareshtron, mirekupton njesine familje si thelb ndertimi social", nuk e kuptoj se per c'arsye homoseksualizmi dhe ky koncept (relativ dhe i ndryshueshem ne kohe) qe ke ti per shoqerine nuk mund te ecin krahas njeri tjetrit.

Nuk mund te ecin perkrah njeri tjetrit,sepse ne Natyre deviacini asnjehere nuk ka ecur me te natyreshmen. Ky konkluzion nuk vjen prej injorance por prej jje historie njerezimi, botes shtazore e bimore, te pakten 5000 vjet.

Ai qe ju i thoni "revolucion" nuk ka se si te jete pasi nuk mund te shartohet misri me mollen.

Nuk mund te ecin krahas ne kete shoqeri, kur femija edukohet per te qene pjese e familjes riprodhuese dhe jo bastard seksual, kur gjenerata qe vjen nuk eshte vetem ajo e shkollimit por edhe e ndertimit dhe harmonimit social.

Ty te habit harmonimi social, por ky nuk ka te beje vetem me terheqjen seksuale te brimes para apo mbrapa, qe ti kerkon ti njehesosh. Ka te beje edhe me sensibilitetin ndaj femijes, ameshimin, pergjegjsmerine e rritjes se filizit qe te mos shkoje shtrember.

Si do t`i kuptonte homo keto gjera, ai qe nuk i ndjen. Ai qe quan predominancen boterore "injorante dhe te pa informuar"!!!

S'e di as nqs ja vlen ta bej kete biseden me ty, por hajt po e provoj njehere te te them se njeriu si qenie eshte deviant qe ne thelb. Nuk nisi deviacioni me homoseksualitetin. Keshtu qe ose pranoje njeriun deviant sic eshte, ose ik vrit veten nga deshperimi, sepse e verteta eshte kjo.

Dhe aman mos lej nam me kte argumentin e riprodhimit, se jemi ne nje periudhe te historise se njeriut, kur nje cift (heteroseksualesh) te cilet nuk mund te bejne femije, po i gjejne menyrat per t'u bere me femije (per habine tende; edhe kjo eshte nje pjese e atij deviacionit njerezor per te cilin po te flisja me lart).

Ne jemi larg nga e natyrshmja dhe nuk mund ta pengojme largimin e metejshem ndaj saj, sepse keshtu jemi te gatuar (mire ose keq).

ku e gjete thelbin deviant te njeriut, apo keshtu te do trapi, pardon, bytha?!!!

qenia njerezore eshte deviante tek te gjitha karakteristikat qe shfaq pervec ushqimit dhe riprodhimit. kaq mjafton per te qene "i natyrshem", te ushqehesh dhe te riprodhohesh. te gjitha nevojat dhe deshirat e tjera qe shfaq njeriu jane deviante ndaj natyres.

 "Do te perpiqesha, sigurisht ta orientoja drejt natyrshmerise se gjerave, do te perpiqesha te rrisja nje njeri me personalitet dhe mendje te shendoshe, por kurrsesi s'kisha per ta hedhur poshte femijen tim! kete e them me siguri te plote dhe une, zakonisht, per shume pak gjera flas me siguri te plote."

nqs ti do te veprosh keshtu, atehere femija yt nuk rrezikohet. legenlleku nuk eshte as hormonal, as gjenetik. Eshte ceshtje edukimi, abuzimi, teprimi, etj....

Problemi eshte se t'ja thuash keto ndnj doktori si ata qe mbron ti, quhesh homofob.

Cuditerisht ne bote ka njerez qe kane marre denime penale se kane shprehur mendimin se natyrshmeri eshte seksi hetero.

 

Me vjen shume keq te shikoj disa persona qe po reagojne ketu ne peshk ndaj ketij artikulli duke mos treguar aspak mirekuptim ndaj fenomenit te shemtuar, por duke u nxituar te bejne rolin e kritikut te vemendshem.

Sikur te mos mjaftonin ofendimet banale, fyerjet, shprehjet anti-njerezore si "t'i presim mishin me thike" qe po lexoj e tmerruar ketu, po shkruajne edhe disa persona te cilet "nuk kane asgje kunder homoseksualeve", vetem se ata nuk jane dakord me ngjyren bluzave te aktivisteve, me nje koment humoristik mbi bananet te autores dhe me faktin qe keta te rinj kane dale rrugeve (me guxim) per te bere dicka per veten e tyre, sepse ky guxim na qenka "i tepruar".

Eshte e vertete qe ne Shqiperi ka shume probleme, edhe me te rendesishme sesa problemi i homofobise, por kjo nuk eshte aspak nje arsye per ta shtyre betejen kunder homofobise per me vone.

Kjo eshte perkundrazi, nje arsye per te nisur te gjithe betejat tona kunder injorances qe mbizoteron ne kete Shqiperi te prapambetur.

Homoseksualet kane betejen e tyre personale; ate te mos qenit me te kercenuar nga disa shqiptare antisociale (me te cilet disa here me duket sikur e vetmja menyre nderveprimi qe mund te kesh, eshte t'i fusesh ne seanca te perseritura electroshock-u, sepse inteligjenca e tyre e pamjaftueshme i ben te pakualifikuar qe te trajtohen thjesht me doza informacioni dhe kulture).

Mos harroni, ky eshte vec fillimi i nje revolucioni! smiley

alien, mos bej viktimen kot me kot, dhe as agresiv aty ku njerezit po perpiqen t'ju mbeshtesin, sepse se pari ju konsiderojne si qenie njerezore, pa dallim gjinie. po gjeni menyra te tjera qe t'i beni te tjeret t'ju shohin dhe t'ju pranojne si te ngjashmit e tyre, jo si homoseksuale. Edhe ngjyra e stili i veshjes jane pjese e kodit te etikes, mos e harro. Shko po deshe ne zyre me geta rrjete e minifund, se te percjellin me ceremoni, ose me sakte s'te lene te hysh as ke porta. Te tjereve duhet t'u imponohesh nepermjet respektit qe ke per veten se pari, per tjetrin dhe per kauzen qe mbron dhe shume perulesi, jo kelthitje histerike "revolucionare"!!!

Pikerisht per kete e kisha, qe personat si ty e gjejne me te rendesishme te kritikojne veshjen e aktivisteve (mos me habit tani me ngjashmerine qe shikoke tek veshja e nje doktori dhe veshja e nje prostitute), sesa sjelljen e paturpshme dhe antimorale te shumices se komentueseve ketu.

PS. Ke anashkaluar tiparin me te vecante te nje revolucioni qe eshte pikerisht "kelthitja revolucionare" dhe jo qetesia dhe fjetja ne byç.

Nuk do fare te me kuptosh! E kam fjalen tek menyra si doni t'i imponoheni publikut, silluni seriozisht, jepni mesazhe serioze, qe t'ju marrin seriozisht!

edhe viva la liberta' e la revolusion... seksual e panseksual!!! ca t'them tjeter...

"po shkruajne edhe disa persona te cilet "nuk kane asgje kunder homoseksualeve", vetem se ata nuk jane dakord me ngjyren bluzave te aktivisteve"

LGBT paguhet?

Iris, Aleanca u krijua nga nje grup te rinjsh LGBT dhe heteroseksual me qellimin e mire per te ndryshuar sado pak realitetin ku jetojme dhe per ti dhene fund frikes qe na ka mbajtur per vite te tera te fshehur, duke jetuar nje jete te dyfishte.Prandaj shume nga keto persona ketu mendojne se nuk ka homoseksuale ne shqiperi dhe ky eshte per to thjesht nje fenomen i importuar.

Pasi ju te dashur zonja dhe zoterinj qe flisni ketu permes kesaj bresherie dhune dhe urrejtje qe nxirrni si rrjedhoje e frustracioneve pa fund qe ju ka kultivuar jetesa ne nje shoqeri si kjo jona, i keni detyruar ato miq, famljare (motrat,vellezerit, femijet tuaj) te mos jene te vertete me ju dhe ti jetojne ndjenjat e tyre fshehurazi.

Te jeni te sigurte qe secili prej jush homoseksualitetin e ka prekur shume me shume nga afer nga cmendoni dhe madje disa prej jush e kane brenda vetes, dhe kur ai zgjohet ju villni vrer nga frika.

Ne Iris jemi thjesht nje grup vullnetaresh, nuk e bejme kete per arsye fondesh, e bejme pasi per ne kjo eshte ceshtje jete.Asnje sdo te na i dhuroje te drejtat tona. Mbledhjet i bejme neper lokale ose parqe, po ashtu dhe aktivitetet tona. Cdo shpenzim e kemi mbuluar vete.

Pervec Doktorreve te homofobise organizojme dhe grupe diskutimi per pjestaret e komunitetit dhe leksione neper universitete per te sensibilizuar dhe edukuar njerezit ne menyre te tille qe nje dite e gjithe shumellojshmeria qe ofron jeta te mbizoteroje ne harmoni. 

Mua me vjen keq te lexoj te gjitha keto komente negative dhe pse nuk me habisin aspak mungesa e informacionit, informacioni i shtremberuar,frika nga e panjohura, frustracionet kane cuar gjithmone ne shperthime neurozash kolektive.

Faleminderit per informacionin, po une kam dyshimet e mia. Per fatin e keq te Shqiperise, njerezit me te vertete te interesuar te ndihmojne te tjeret, une s'i kam takuar ne asnje organizate joqeveritare. Po mbase kam takuar pak. Nejse, s'kam gje kunder shoqates tuaj, jo me shume sesa kam kunder çdo ojf ketu. Ishallah juve po arrini te sensibilizoni me shume, meqe e paskeni me jetike çeshtjen. Chi vivrà, vedrà! -thone ne njerkedheun tim smiley

Qartesisht: eshte ceshtje edukimi, abuzimi, teprimi, etj.

Ky eshte edhe konflikti themelor me kete "shoqate" e cila kerkon ta fusi vesin deviacionit e nderthurjes/akopjimit seksual ne natyrshmeri. Dhe nderkohe godet fort tek "mosnjohja", "mosinformimi", "injoranca" e pjese etero.

Aktualisht kane gjetur mbeshtetes ne boten njerezore te deficences morale, te asaj me problematika te theksuara familjare, alkolit e droges, varferise e vetmise.

ça gomarlliku! ça justifikimesh kot. shume mire po bejne çunat/gocat/whatever te LGBT me kete iniciative, keshtu duhet te vazhdojne.

s'me vjen aq shume habi per gomeret qe valevisin hekura sepse ndihen te kercenuar a ku e di une, aq sa me ata prinder e burra qe u bene em vjet qe hane bananen e jo vetem kane frike ta pranojne, po behen edhe antibananiste te flakte.

Dikur, diktatori Markos, i arrestonte/grumbullonte kundershtaret e tij dhe i hidhte prej avioneve mbi 20 milje detare nga bregu, ku ishin ushqim per peshkaqenet e bardhe. Ata u quajten Deseparesidos, " te humbur".

ja ku gjetem edhe nje perkrahes te flakte, te denje dhe krenar te diktatorit Markos. Cfare arritje.. doh!

Cope, batua siper nuk ka lidhje me temen dhe mund te hiqet prej adm. Thjesht sa per te vendosur colorite.

alien, ju predikoni ndryshueshmerine dhe pranimin e tjetrit te cilin e quani "injorant, pa informim".

E keni teresisht gabim. Ju jeni te analizuar ne detaj, shkencerisht, psikologjikisht e moralisht. Nese dy te parat nuk hajne diskutim, ceshtja ose qerthulli rrotullohert vetem tek e treta. Socialja.

POR kur nje njeri ka andikap psikologjik, nuk ka si te zgjidhi problemin social. Ky vjen si rrjedhim. Nuk e di ne ma kupton e dhe Kira, qe ka shkruajtur artikullin "revolucionar e guximtar".

"E keni teresisht gabim. Ju jeni te analizuar ne detaj, shkencerisht, psikologjikisht e moralisht. Nese dy te parat nuk hajne diskutim, ceshtja ose qerthulli rrotullohert vetem tek e treta. Socialja."

e ke teresisht gabim smiley ..dhe te lutem mos thuaj "andikap psikologjik" sepse e ktheve psikologjine mbrapsht ne vitet 1950.

ah na nje informacion ekstra: quhet handikap. dhe s'ka perse, sa here te duash.

e para nuk duhet te qellosh ne nje gabim ortografik si nxjerrje konkluzionesh sepse gishti/tastiera ashtu si lejon gabimet ndihmon edhe me nje klik per te gjetur gabimet. Problemi eshte tek idea.

Dy budalleqe, per mendimin tim. E para nuk thuhet asnjehere" E keni teresisht gabim". Shprehje jo tolerante, jo aq sa jeni ju me sumen tuaj disaperdorimeshe. Ne i flqasim hapur gjerat, apo jo.

Pra toleranca pranon "per mendimin tim".

E dyta, psikologjia e viteve 50 quhet e vjeteruar !!!( gje qe me thene te drejten nuk eshte pickuar fare ketu). Mos e ke fjalen gje per Frojdin, se eshte i viteve 20-30. Apo e kishe per From.

"Dy budalleqe, per mendimin tim. E para nuk thuhet asnjehere" E keni teresisht gabim". Shprehje jo tolerante, jo aq sa jeni ju me sumen tuaj disaperdorimeshe. Ne i flqasim hapur gjerat, apo jo."

Per budallikun e pare: Kete besoj po ja drejton vetes, sepse une pikerisht per kete po te vija ne loje. Lexoje dhe njehere se cfare kam cituar per te te thene "e ke teresisht gabim".

Per budallikun e dyte: Mos ec te me flasesh per Frojdin dhe Frommin tani te lutem shume smiley apo kaq mer vesh nga psikologjia?

E di mik, ndaj edhe kam ate emer!

 

Vetem se nuk e kuptoj kush qeka ky "diktatori Markos" per te cilin flet. Me duket se po e ngaterron me ndonje tjeter.

Sorry, ishte fjala per gjeneralet ne Argjentine te cilet zhduken mijra te ashtuquajtur terrorriste te majte. Thuhet qe Margaret THacer( ne nderhyrjen ne Ishujt Falkaland) ndihmoi ne zhdukjen e dokumenteve  per gjetjen e e emrave te tyre.

Po. Terroristet e majte ishin thjesht eksponent te partise socialiste, intelektual, sindakaliste e, meqe jemi ne teme, edhe homoseksuale e lesbike. Eshte interesant se si çdo sistem diktatorial i konsideron gjithmone h. e l. si armiq te sistemit. Besoj se ndodh sepse s'mund te tolerojne lirine.

Lufta e Falkland per fat te keq ndihmoi per te hequr vemendjen nga opinioni publik. Por op. publik si rruhej shume, jo per gje askush se ngriti zerin gjate boterorit te 1978 ndersa poshte stadiumit vriteshin e torturoheshin njerez.

Nga ana tjeter, nje kasap si Pinochet gjeti "azil" ne Angli ku u prit si hero e u mbajt i sigurt, larg drejtesise kilene.

Ne fund te fundit, te dyja keto diktatura u themeluan nga CIA me bekimin e Vatikanit! Pune dreqi.

Tani i perzieve te gjitha komuniste me homo, pastaj CIA me Vatikan. Sa mire qe i di mor burre.

Tani kur te largohemi nga tema e bythes do te shkruajme edhe per ato gjerat konspirative.

Vetem dicka duhet te dish. Hitleri conte ne dhoma me gaz si ebrenjte ashtu edhe komunistet, ciganet, homoseksualet dhe deviacionet gjenetike. Nuk kane te bejne fare me njeri tjetrin se kane nje lloj ideje e diktatori nazist i eliminonte fizikisht. Le qe ai vete thuhet qe ishte nje homoseksual i kamufluar. Mos e shtrij broblemin tek anekdodat.

S'ka noj gje per te perziere Keiend, asgje kospirative. Jane dokumente shume te qarta e publike, thejsht histori. Klasa borgjeze kilene kishte frike nga Allende dhe kerkoi nderhyjen e CIA-s qe vuri ne krye Pinochet. CIA kishte frike vetem nga nderhyrja e kishes ameriko-latine qe mund te nxiste njerezit drejt rezistences. Mbasi morri garanci nga Pio Laghi ( http://it.wikipedia.org/wiki/Pio_Laghi ) qe si ne Kili si ne Argjentine kisha s'do nderhynte, perkundrazi, do i perkrahte, organizoi grushtin e shtetit, ashtu si ka bere ne Bolivi, Honduras etj etj. Nejse, muhabet i gjate e po pertoj.

Sa per keto te tjerat, s'po kalojme te anekdotat.

Pio Laghi ka qene nje nga eksponentet dhe diplomatet me te njohur te Kishes dhe Vatikanit. E fameshme shprehja e tij qe "Atdheu dhe Zoti jane ekujvalente".

Ti je nje komunist i vockel ne kete boten e madhe te nderlikuar ku teorite te diktatures se kuqe me homoseksin nuk i ngjiz asgje.

Ti e permend Atin e famshem qe punoi per paqen e do ta konspirosh pasi ai edhe revolucionareve te tu te Argjentines u predikonte Zotin dhe Familjen, qe ti nuk i ndjen

Iris, Aleanca u krijua nga nje grup te rinjsh LGBT dhe heteroseksual me qellimin e mire per te ndryshuar sado pak realitetin ku jetojme dhe per ti dhene fund frikes qe na ka mbajtur per vite te tera te fshehur, duke jetuar nje jete te dyfishte.Prandaj shume nga keto persona ketu mendojne se nuk ka homoseksuale ne shqiperi dhe ky eshte per to thjesht nje fenomen i importuar.

Pasi ju te dashur zonja dhe zoterinj qe flisni ketu permes kesaj bresherie dhune dhe urrejtje qe nxirrni si rrjedhoje e frustracioneve pa fund qe ju ka kultivuar jetesa ne nje shoqeri si kjo jona, i keni detyruar ato miq, famljare (motrat,vellezerit, femijet tuaj) te mos jene te vertete me ju dhe ti jetojne ndjenjat e tyre fshehurazi.

Te jeni te sigurte qe secili prej jush homoseksualitetin e ka prekur shume me shume nga afer nga cmendoni dhe madje disa prej jush e kane brenda vetes, dhe kur ai zgjohet ju villni vrer nga frika.

Ne Iris jemi thjesht nje grup vullnetaresh, nuk e bejme kete per arsye fondesh, e bejme pasi per ne kjo eshte ceshtje jete.Asnje sdo te na i dhuroje te drejtat tona. Mbledhjet i bejme neper lokale ose parqe, po ashtu dhe aktivitetet tona. Cdo shpenzim e kemi mbuluar vete.

Pervec Doktorreve te homofobise organizojme dhe grupe diskutimi per pjestaret e komunitetit dhe leksione neper universitete per te sensibilizuar dhe edukuar njerezit ne menyre te tille qe nje dite e gjithe shumellojshmeria qe ofron jeta te mbizoteroje ne harmoni. 

Mua me vjen keq te lexoj te gjitha keto komente negative dhe pse nuk me habisin aspak mungesa e informacionit, informacioni i shtremberuar,frika nga e panjohura, frustracionet kane cuar gjithmone ne shperthime neurozash kolektive.

 Kira, nuk ka asgje te keqe me aksionin tuaj. Nuk e di permbajtjen e fletushkave por mendoj se aksioni juaj nuk do ndryshoj ndonje gje ne mentalitetin e shqiptareve. Ka aq shume prapambetje mendore ne Shqiperi sa homofobia eshte loder para tyre (une di akoma raste sherresh deri ne vrasje per 'pse me shikon ti mua' apo 'pse e shikon ate ti'). E kuptoj qe per LGBT kjo fobi eshte ne vend te pare, por une mendoj se LGBT ashtu si gjithe qytetaret e tjere te ndershem rrezikohen me teper nga morali yne i shthurur dhe agresiv ndaj tjetrit, 'nderi' idiot qe duhet mbrojtur, paaftesia per te komunikuar me tjetrin, mospasja e nje standarti qytetarie, dhe mbi te gjitha mosrespektimi i jetes se njeriut, se sa nga homofobia. Injoranca nuk luftohet me fletushka. Filloni me mire me nje kauze tjeter ku do gjeni perkrahje me te madhe. Homofobia nuk eshte shkaku, eshte pasoja.

 Eko, ne shqiperi ka lloj lloj organiztash qe mbroj te lloj lloj te drejtash, dhe te gjitha kan qellime te caktuara,dhe detyra per te bere.. por si ne shqiper ku asgje nuk funksionin pesmbari, ekzistojn thjesh si emra ato organizata dhe mbushin xhepat e tyre, nuk kan progresion, nuk kryejn asnje funsksion, madje njerezit as nuk e dine qe ekziston nje org qe mbron nje kategori cfaredo.  , por aleanca kunder diskriminimit esht ndryshe, e cila ka misionin me te veshtire, edhe i ka permbush te gjitha kerkesat, nuk esht pune fondesh, esh pune guximi , dhe morali e atyre te rijve qe kan marr persiper nje mission te tille, ku rrezikojn jetet e tyre per nje vend me te ardhme me te mire mire ku cdokush meriton te jetoje jeten e tij ashtu sic e ndjen. edhe aleanca ka bere nje pune qe meriton te falenderohet, pike se pari duke ndergjegjsu ato homoseksual, te cilet duke mos gjet mbeshtetje nga shoqeria, e kan gjet te aleanca,,kto pengesa si puna e don kishoteve jan fitorja me e madhe e aleances esht te mos shperbehet, po tjen tgjithe se bashku dhe ti cojn deri ne fund missionet e tyre, duke i kaluar probleme tilla te gjitha ,

kauze tjeter?!! smiley si psh hapja e kutive?!!!.

Shkaku eshte injoranca e pasoja eshte homofobia. Dhe ne ate po luftojme ne cdo forme te mundshme, te binden se te pranosh kush je, para vetes dhe te tjereve eshte forca me e madhe. Te fshihesh dhe akoma me keq te luftosh njerez qe kane forcen te thone hapur ate qe ndjejne, te kundershtosh faktin se dashuria nuk njeh gjini, te justifikohesh me fjale biblike apo fetare te gjithefarlloji se keto jane mekate, devijime natyrore apo s'dihet cfare, ky eshte mediokritet, injorance...

 Per mendimin tim ne shqiptaret nuk vuajme ngaqe nuk themi hapur ate qe ndjejme. Shumica prej nesh shprehet, por ne menyre te gabuar, ne rastin me te keq duke vrare dike tjeter. Nuk e di nese dikush nga ju e ka lexuar se sa i larte eshte numri i vrasjeve nder te rinj tek ne. Jemi te dytet ne Evrope. Ne nuk vleresojme jeten. Jeta ka me pak rendesi se turpi. Paraja dhe pushteti ka me shume rendesi se jeta. Dinjiteti i njeriut shitet dhe blihet ne mes te dites. Te gjithe e shohin si zvarritet neper rruge, si shkelet me kembe dhe heshtin nga frika, nga turpi, nga indiferentizmi. Te tjerat jane pasoja.

Nje gje tjeter qe s'po e kuptoj, pse ishin vesh keta si doktorra?

ironi per te simbolizuar, sherimin nga semundja per mosinformim e jo vetem per homofobine por edhe per ata te rinj te paedukuar, qe per fat nuk jane shume.

me i llaf kta qekan vesh si doktorra se helebte do sheroshin njerzit e thjesht qe kaloshnin ne rruge nga fakti se ndjejn neveri per homot... gjetje interesant mashtruse..hmm, nuk qeka habi qe njerzit u paskan treguar leven dhe grushtin. Do kishin pas me shum efekt sikur te dilshin me tanga apo me sum jasht sic bojn neper parada.

hmmm edhe komenti yt do te kishte pasur me shume efekt, sikur kur te merrje nje nga fletushkat te te dhuronim edhe nje abetare i dashur kepi. edhe ato parada me "tanga dhe sum jasht" behen ne Rio dhe jane karnavalet, JO PARADA GAY.

qekan mbledh bq sot ke peshku, goditje te perqendrume lool, ndrroni emrat, stilet, ca te doni vetquhueni po i gjo ta keni te qart: pederasta keni per te mbet! Ikni tashi cajani sumen njoni tjetrit.

mendoj se shqiptaret ne pergjithesi nuk jane homofobe, madje jane me tolerante se bota perendimore per disa gjera. per shembull nese nje burre e prek me shume sec duhet nje burre tjeter, 'te prekurit' mund te mos i shkoje mendja per keq, ndoshta per shkak te injorances a ku ta di une. Por nqs dicka e tille do ndodhte ne perendim atij do ti shkonte menjehere mendja tek homoseksualiteti. Ca gjera nuk jane vetem te lindura por dhe te mesuara. Sigurisht qe shume njerez ne shqiperi nuk i honepsin dot homoseksualet por ngaqe e quajne dicka te keqe dhe jo sepse e lidhin me teorite fetare apo politike, gjera qe bejne qe te shpertheje homofobia si ne perendim. Askush nuk i shqeteson homoseksualet sot ne Shqiperi, madje shume homoseksuale jane promovuar nga shoqeria shqiptare.

?????????????????????????????????????????????????

 

Karamale, mos valle ti po shkruan nga ndonje Shqiperi paralele?

Shqiperia eshte plot shqiperi paralele, Tirana nuk eshte gjithe Shqiperia dhe nuk e perfaqeson kulturalisht pjesen tjeter te vendit. Homofobia ne Shqiperi eshte dicka e importuar dhe qe nuk ka lindur vetvetiu nga terreni shqiptar, dhe OJF te tilla po e ndihmojne per ta kultivuar ate sipas modelit perendimor.

Shume dakord me gjithçka perveç kesaj qe thua " Askush nuk i shqeteson homoseksualet sot ne Shqiperi, madje shume homoseksuale jane promovuar nga shoqeria shqiptare." Kjo s'me duket e verte. Nuk i shqetesojne vetem po te fshihen, keshtu po. 

Me fal e, po sa çuna goca sheh duke u puthur ti rrugeve neper Tirane (se ne Vlore jo e jo), dhe tashi na ka ngec te fakti qe meshkujt s'u puthkan dot? Fshehja eshte e pergjithshme ketu, kot mundohen ta perveçojne.

 po te kishin kaq "frike" meshkujt se mos u dukeshin te tjereve "homoseksuale", s'do rrinin ne grupe 4+

iris, po thua qe reagimi i publikut eshte i njejte apo i afert si kur shohin qe puthen nje mashkull-femer si kur puthen nje femer-femer a mashkull-mashkull?

sa per puthje ne Tirane, se di, po vende publike ku behet edhe seks gojoj nen tavoline ke sa te duash.

Ne fakt, une po thoja qe frika per te shprehur afrimitet  eshte e njejte . Nga shembulli qe jep s'duhet te kemi te njejten ide afrimiteti smiley.

Iris frika per te shprehur afrimitet nuk eshte aspak e njejte.Kete ta thote dikush qe e ka provuar vete ne kurriz smiley.Mua me kane bere te largohem nga lokali vetem sepse ulur ne tavoline po i mbaja doren te dashures dhe e putha lehte ne buze. Kamarieri me afrohet dhe me thote :ju lutem mund te silleni ne menyre me serioze. Nderkohe qe ne ate lokal kishte cifte te tjera qe po e shfaqnin shume me fuqishem dashurine per njeri tjetrin.

 Po mire, ka lokale te tjera ku te largojne po puthe çun. ne cilen fobi hyn kjo tjetra? Dua te them qe "rezistenca" ndaj aprovimit te sjelljeve homoseksuale eshte po e njejte me, fjala bie, pranimin "publikisht" te seksit jashtemartesor, femijeve jashte martese, divorcit, pranimin e bashkejeteses etj etj., nuk me duket as me pak as me shume e theksuar. Prinderit kane perzene nga shtepia dhe vajzat qe kane qene shtatezane, po s'me duket qe ndonje nga keto ka kerkuar azil gjekundi. Shpresoj te jem e qarte.

Akoma se kuptojne per cfare sherbenin fletet, ndoshta mendojne se ishte ndonje manual "si te behesh gay" nderkohe qe ai manual i mesonte si te pakten, te mos dukeshin kaq te painformuar dhe te trembur karshi nje fakti qe ka ekzistuar para bibles. Se dine qe ndoshta dikush qe e kane prane vetes 24 ore, dikush qe fiton respektine tyre te plote si, nje profesor, kusheri, shok/shoqe e ngushte apo edhe prind mund te jete gay dhe ata s'kane per ta marr vesh kurre nese vazhdojne me keto mendime prapanike.

Kete sqaronin ato fletushka, informacion per ata qe mosdija i ben te duken qesharak.

mos u bej kaq shume merak se e dine qe ka ekzistuar qe para bibles dhe kuranit bashke, apo nuk hyn kurani ketu???? mjafton te kujtojne vitet 20 dhe 30 te shekullit te kaluar dhe te shohin ndonje komshi te lagjia apo te fshati qe ja dine huqet dhe e pranojne ashtu sic eshte.

hmmmm, ne fakt me shume merakun, se kisha te historia se sa e kam si do te silleshin sikur te zbulonin qe nje i aferm apo mik i ngushte qe e duan shume, te merrnin vesh se eshte gay!!!

Ne shumicen e rasteve nuk do ta zbulonin sepse as ai vete nuk do ta merrte vesh vetem po te perballej me nje nga fletushkat tuaja mund ti vinte frymezimi smiley

ne raste te tjera te lindura zakonisht prindi e merr vesh qe kur eshte i vogel dhe mesohet me idene me heret se ne perendim.

Nqs doni qe te kete sukses fushata juaj mendoj se do ishte me mire qe ta perqendroni punen tuaj ne grupet e rrezikuara: lagjet e varfera dhe burgjet.

aman, sa shume rendesi po i jepni kesaj teme

urime per guximin, mos e ndaloni revolucionin, keni mbeshtetje smiley, kto idiotet qe po kundershtojn, ne keto menyrat e tyre injorante, do te injorohen nga gjith shoqeria smiley

Nje nga pjeset me te bukura, me prekese dhe me emancipuese te kinematografise se viteve te fundit. Nuk e di se sa homofobe kane ndryshuar botkuptimin e tyre pasi kane pare kete film, por jam i bindur se jane shume.

http://www.youtube.com/watch?v=C__0TAdcN38

 

Transkripti ketu:

http://hubpages.com/hub/Valeries-Letter-The-Complete-Transcript

 

Tek faqja e mesiperme:

don’t like using the word “gay” – or lesbian, or homosexual – or anything like that really. They are labels which obfuscate the common humanity we all share, and insinuate that whatever a person does with their heart – or any other part of their body – should count more for their quality more than their inherent value as human beings.

don’t like using the word “gay” – or lesbian, or homosexual – or anything like that really. They are labels which obfuscate the common humanity we all share, and insinuate that whatever a person does with their heart – or any other part of their body – should count more for their quality more than their inherent value as human beings.

OK, po atehere pse njerezit e tjere normale i quani homofobe dhe vishni edhe bluza doktori per t'i "sheruar".

PF, je ti apo femija 5 vjec qe gjendet brenda teje?! smiley

Paragrafin me siper e ka shkruajtur personi qe ka bere transkriptin.

 ols nuk e kisha personalisht me ty, por me taktikat provokuese "revolucionare" te atyre qe duan te kosiderohen "si gjithe te tjeret", nderkohe qe "gjithe te tjeret" i quajne homofobe.

"Taktikat provokuese"?! Kur nje person ka nje prekocept ne koke, gjithcka per te eshte nje "taktike provokuese". Jane barriera qe logjika e bazuar mbi mos njohjen krijon. Eshte pak per te qeshur e gjithe kjo gjithsesi.

Ti ben nje gabim elementar piksepari kur ve ne te njejten peshore homoseksualet dhe homofobet.

Homoseksualet duan thjesht te jetojne te qete jeten e tyre me natyren e tyre dhe nuk i bejne keq kujt, ose me sakte nuk i bejne keq kujt me homoseksualitetin qe eshte pjese e qenies se tyre.

Ndersa homofobet i dashur jane si ai tipi i shkrimit qe erdhi me leve dhe donte t'i dhunonte keta njerez vetem sepse po shperndanin fletushka. Imagjino sikur gabimisht te putheshin aty padashje ndonjeri prej tyre.

Homofobet vrasin ne menyra direkte ose indirekte. Une jam deshmitar i nje vrasje te tille keshtu qe te lutem me mire e leme ketu kete muhabet.

Te mos ndash ate cfare homoseksualet bejne me seksualitetin e tyre eshte nje gje. T'i urresh per kete e te mos t'i lesh te jetojne te qete jeten e tyre, kjo eshte nje gje tjeter. Une jam i sigurt se ti personalisht nuk do t'i beje keq nje mize, keshtu qe pse behesh kot avokat i homofobise?!

 Ols, nuk behem avokat i homofobise, po kur pakicat perdorin gjuhe agresive dhe paragjykuese eshte per te qeshur e per te qare.

Mua nuk me shqeteson fare ekzistenca e gay. Mua me shqeteson agresiviteti i tyre sidomos me femijet ketu ne Kanada p.sh. Une nuk e kam problem te shkoj e te shoh Gay Pride Parade ketu ne Toronto, qe meqe ra fjala eshte nje nga me te medhate ne NA, por me shqeteson pa mase kur aktiviste gay shkojne dhe japin leksione provokuese ne shkolla, ku duan patjeter tu mbushin mendjen femijeve qe gay eshte jo vetem mire qe te jesh, po duke u deklaruar i tille tregon qe je edhe trim, edhe i zgjuar edhe king. Lere tani mos te hap barkun me historite qe me tregonte vajza ime nga nje "leksion" i tille ne gjimnaz, dhe reagimet e nxenesve e me pas edhe prinderve.

Sic thoshte njeri nje dite ne radio, gayt e filluan me parrullen "Don't judge me. Leave me alone" dhe tani kemi dale ne me parrullen "Don't judge. Leave us alone!" 

Me beso qe nuk eshte aspak per te qeshur.

Shtegtimi i te drejtes - nuk eshte nje gje e kollajte per t'u metabolizu, PF. Nuk duhet vetem me dit, por edhe pervoje = kohe aktive e te jetuarit, qe dija (e lexuar) te kurohet... ne kuptimin e marinimit.

PF, nqs. e shtron keshtu biseden jam dakord me ty 100%.

"Jeto dhe ler te jetojne" vlen qofte per heterot ne drejtim te homove, qofte per homot ne drejtim te heterove, etj. Prandaj eshte mire qe diskutimi te behet sa me i hapur dhe sa me i qete ne menyre qe te evitohen ekstremistet nga te dyja anet.

Per shembullin qe permende, jo cdo femije apo adoleshent qe ka veshtiresi me orientimin e tij seksual eshte domosdoshmerisht homoseksual. Mosha e pubertetit dhe e adoleshences eshte nje moshe shume delikate. Eshte detyra e prindit mbi te gjitha qe ta shoqeroje femijen ne keto momente te jetes. Te jete nje shok/shoqe dhe nje edukator/e per te. Babai duhet te jete baba. Nena duhet te jete nene. Secili ne rolin e vet.

Nje gje me ben pershtypje. Pse disa e kan me kaq shume zell kete punen e gejsave? Pse e kan me kaq shume perzemer bythen e dikujt tjeter nuk arrij ta kuptoj. Mos eshte valle frymezim fetar? Ideologjik? Bindje politike? Une kam mendimin se eshte pjese e mentalitetit te uniformes. Edhe gejsat ne anen tjeter duhet ta kuptojne qe jane nje pakice jashte rregullit dhe te jene me te kujdeshem ne publik dhe ne manifestime publike.  Per mendimin tim gjeja me e mire eshte qe secili te lejohet ta jetoje jeten si ti doje qejfi. Nuk ka pse te nderhy dikush tjeter tek zgjedhjet e nje individi te rritur.

Ne Shqiperi eshte pak problem, sepse nuk jetojne njerezit per veten e tyre, por gjith jeten ne sherbim te gojes te madhe te perbashket, qe na ben me turp. Ne shqiptaret duhet te mesohemi ta zvogelojme pak gojen dhe te levizim njecik duart ti cojme gjerat ne vij.

 kam jetuar ne shtepine e nje djali gay... dhe ai ishte shume i mire. edhe keta si gjithe te tjeret qe sjane seksofila, pelqejne te argetohen ne raporte intime dhe jo vetem mekanike.

shume here vinte edhe i fejuari im ne shtepi dhe ishte shume gallate smiley

dyshoj te te bej vetem nje gje pershtypje!!! sikur te ishte ashtu si thua, do lexoja me endje cdo "citat" tendin...

Gjithsesi komenti yt per "gejsat" eshte kundershtues por edhe mbeshtetes per "perzemersine ndaj bythes", perderisa thua vete qe "Per mendimin tim gjeja me e mire eshte qe secili te lejohet ta jetoje jeten si ti doje qejfi. Nuk ka pse te nderhy dikush tjeter tek zgjedhjet e nje individi te rritur." edhe ne vazhdim komenti yt eshte anti homofob, flm per mbeshtetjen smiley ne emer te te gjithe si thua ti "gejsave"

Po perzemer pra, sepse njaca ketu flasin me nje inspirim te papare vetem per bythen e tjetrit. Tani gejsave ca tju them une, shume te nderuar dhe respektuar gejsa? Duket njesoj sikur te thuash shume i nderuar dhe i respektuar shoku evgjit. Edhe evgjiti ta kthen -po ti me ke tall bythen.

nderim dhe respekt meritojne, ata qe nuk durojne dot hipokrizine apo cjerrje, se te duash personin e te njejtit seks qenka e ndaluar. I kam lexuar me vemendje komentet dhe nuk pashe te flitet aspak me "inspirim per bythen" gje qe nuk do e bente as estetistja me e mire e ndonje qendre. Keto jane komente, midis atyre qe nuk duan te diskriminohen (sic faktikisht po ndodh ketu) dhe njerezve si puna e atyre lezhjaneve qe ne vend te ngriheshin kunder nje palo djali lezhian qe jo me larg se para ca ditesh perdhunoi kusheriren e vet, vrau te atin dhe u arratis, po ngriheshin me thirrje "burrerore" kunder faktit te Klodi BB ishte nga i njejti qytet. Mjere ata njerez qe flasin me kompetenca dhe ngrejne zerin per tema, qe s'jane aspak te informuar. Mjere ata qe ngaterrojne nderin se nese djali i vet dashuron shokun e ngushte eshte "i degjeneruar" dhe debohet nga shtepia, po nese ky djale do ishte marr me droge, prostitucion duke shitur apo rrembyer femra dhe nje dite te bukur do fryhej me makina e shtepi luksoze para prinderve apo shokeve, atehere do fitonte nderin e tyre. E pra ky eshte turp, kjo eshte prapambetje, fjalet e ndyra, ofendimet, rrahjet i meritojne keta lloj njerezish, nga te cilet cenohet familja ime. Komuniteti gay nuk cenon askend, thjesht informon, perkrah dhe mbeshtet njerez homoseksual, qe mund te jene te afermit tuaj e vuajne nga trauma e probleme edhe pse kurre si kane bere keq njeriu.

Inspirimi per bythen ishte kritike per ata qe s'jane gay por argumentojne cuditerisht me gjith zemer per bythen e tjetrit. Pasionant bythe do i quaja une.

Boll bete si viktima, nuk behen punet keshtu sic i beni ju, duke sensibilizuar robt qe dashuria me te njejtin seks eshte normale. Nqs eshte perse kerkoni te pranoheni? Jo vetem ju por te gjith shqiptaret duhet te mesojne te ndertojne shtetin e te drejtes. Nuk ke pse qarravitesh kur te tundin bananen para surratit apo kur te shajne e rrahin, shko ne gjykate, ngri padi civile kunder personit ne fjale. Qendresa nuk behet me sensibilizime por me bashkepunim te koordinuar ne te gjitha instancat ligjore dhe sociale.

Tani sic te thashe edhe me lart, une si duroj dot gejsat apo evgjitet, por nuk e kam problem egzistencen dhe lumturine e tyre. Secili ne te veten. Shpresoj as ti mos ta kesh problem qe une s'te honeps dot se je gay, mjafton mos te cenoje lirine dhe privatesine tende apo jo. Me duhet te them ama qe ke shume te drejte per ato qe the mbi nderin etj ne Shqiperi. C'do gje eshte fallco, nje shoqeri qe i ngjan nje goje te madhe arixhofke.

Kam pershtypjen se shqiptaret kane konceptin se po te pranosh homoseksualitetin duhet te jesh edhe vete gay ose ta ka qefi ta provosh.  Keshtu qe sa here hapet ky muhabet sulen njerzit dhe me zell te madh na shpjegojne se perse duhet te perdoret b...a dhe perse nuk duhet te perdoret.

Ju bythecet jeni hipokrite .Dhe kjo eshte e vetetuar dhe dokumentuar . Por gjithsesi do te ini te lutur ( pa fshesaxhij puritane Mbrapa ,te vendi de smiley te shpjegoni maskilizmin e k/ministrit tone , perfaqesuesin e zgjedhur me votat e pamasa te Shqipove . Une e kam te qarte qe roja i fsheses kur te marre turnin do e fshije ??? por po e shtroj problemin :

Perse  kur k / ministri u nxeh ne Parlament ( si rralle me te dendur ) i tha deputetit  Balla

Te shk...motren dhe jotemen  ?

Perse nuk i tha drejt per se drejti

Do te te shker...ty ?

Megjithse ne nje fare kuptimi k/mullahu nuk e ka percaktuar lloin e veres , them se percaktimi i objektit te veprimit tek seksi femer , e shpreh hapur mentalitetin hamshoro- seksual tetijin . Pra jeni te lutur ta shmangni kete argument !

Idris, po kryeministri jone ka shume probleme.  Duhen specialiste per te shpjeguar se si eshte e mundur qe njeriu te mos kete asnje kontroll mbi instiktet.  Ate organin aq te perfolur ne kete teme,  kryministri e perdor per te komunikuar me njerzit.  Dhe nuk ka pse te mos e perdore xhanem.  Vec te mira i kane ardhur nga kjo pune. 20 vjet ne krye te shtetit, nuk eshte sukses i vogel.

Per ato instiktet e kisha dhe une . Qekan k/ministrore me ngjan . Se po te ishin k/ parlamentareje do ishin adresime te tjera . Psh ndoshta e ke ndigjuar shprehjen "gomar mashkull" .

E tille duhet vleresuar edhe shprehja e FeLLte homofobe e k/tares se Parlamentit : " Ma nxirrni jashta prej ZHELESH"

Fillo analizoje zhelen dhe do mbetesh i/e surprizuar nga perberja e fjales qe gjithsesi ka brenda Lesh , kur dihet shume mire qe bytheceve para aktit u rekomandohet qethje e thelle ose Ruajtje .

Jini te lutur qe kete lloj fjalori REAL qe duhet te shoqeroje kete pruruje te mos ta merrni si fyes e ofendues . Mhakari as si te rendomte sepse kjo vjen nga qe ne jemi mesuar te operojme me fjalor "puritan " dhe per probleme te tilla filosofike te medha e te nje rendesie mbare boterore , perfshi dhe Afganistanin e Ujgurine . 

dihet shume mire qe bytheceve para aktit u rekomandohet qethje e thelle ose Ruajtje .

Ja kete nuk e dinja.  Nuk thone kot sa te rosh do mesosh.

Sa per fjalorin "puritan" mos ki merak hic.  "Shqiperia po ndryshon".  Edhe fjalorin po e shtojme e po e pasurojme.  Edhe fjalet e bukura shqipe qe diktatura na i kishte ndaluar, po lulezojne e po zbukurohen. Keto jane arritue nen udheheqjen e KM kuptohet po edhe me ndihmen e pacmuar te parlamentareve e te krye parlamentareve.

Ja kete nuk e dinja.  Nuk thone kot sa te rosh do mesosh

Eh mire o mire. Eshte specialist Idrizi per keto pune!

Ah mor idriz. Mor plak qefli. smiley

Ktu me ke mshi ate ....prurjen . Po te pakten te kishe lene ate shpjegimin e dallimit midis Qejfliut dhe Kurvarit smiley

 Or po vazhdoni me keto shoqatat, promovojini dhe ne televizor dhe bejini te duket si dicka normale por flijeni mendjen,ne jeten reale sdo ju pjerdhi njeri. Do krijon nje imazh virtual ndersa ne realitet njerezit do vazhdojne ti urrejne homot. Amerika eshte 150 vjet para nesh me mentalitet dhe prape ka shume perplasje. Hani buke edhe ju me shoqatat tuaja deri ne vitin 2140 kur robve te dhallosur nga trrute nga propaganda e juaj do i duket si dicka normale. Rradhen e kane pedofilet tani per mbrojtje. Mos harroni ta hapni nje shoqate edhe per ato. Filloni me fjale te tipit: Une kam nje komshi pedofil. Ai eshte shume djale i mire dhe i respektueshem dhe i lan shume mire rrobat dhe pjatat. I pelqen te palloje femijet por ama kjo eshte zgjedhja e tij etj. Hajd pune te mbare.

Hahahaha!

Nuk eshte cudi,sepse do te kapen pas ndonje fjale te ndonje ligje sic bene edhe ne Massachutetts.Kushtetuten e ka shkruar James Adams presidenti i dyte i SHBA dhe kur kishte shkruar per martesen kishte permendur bashkeshortet dhe jo burre apo grua.Tani gayt dhe gjykatesit pro tyre aresyetuan qe me bashkeshortet James Adams ka nenkuptuar edhe burre me burre apo grua me grua dhe keshtu aprovuan martesen gay dhe nuk e hedhin ne referendum nga frika se nuk aprovohet.Tani jam i sigurte qe James Adams, qe ishte puritan dhe njeri shume familjar,  do te vriste veten po te merrte vesh qe fjala e perdorur prej tij do te legalizonte martesen gay,por ska problem.Rendesi per gayt eshte qe e morren martesen, pavaresisht se e bene si hajdute nate.

Per pedofilat gjendet kollaj preteksti.Nese je 14 vjec dhe te ze ligji nese vret,perse te mos besh seks do te thone perkrahesit e pedofilave?Nje pedofil si Roman Polanski gati e nxorren hero apo jo?Bile dhe ketu ne PPU keta qe jane pro gayve ishin pro Polanskit.

Me pas do te dalin poligamistet dhe do te thone: nese gayve ja u dhate te drejten pasi martesa eshte shprehje e dashurise se keshtu e justifikuat kete martese te re,perse ne te mos martohemi pasi e plotesojme kete kusht 3 veta a me shume duhen me njeri tjetrin legalizoni dhe kete martese.

Dhe cdo gje do te jete si ne Romen dhe Greqine e Lashte dhe me pas do te zhduket.

prandaj jargaviteni si qen sa here shikoni dy femra qe puthen. s'dini cfare mbroni e cfare shani. mbare pac dhe uroj me shpirt te te ndodh qe nje dite, nje person shume i dashur per ty, te vi e te te thote se eshte gay, po pastaj c'do besh me kete "homon"?!. Hidhi nje sy ketij filmit,

pervec dinamitit dhe rrahjeve mashkullore ka nje pjese kur flet per nje vajze homoseksuale. Nuk pres ta vleresosh ti, sepse e kane bere kritiket me te medhenj, thjesht shihe dhe ndoshta kupton dicka nga ajo qe po flitet.

http://www.youtube.com/watch?v=B0lYIBjCpco

Ca thu ti re.. Amerika mund te jete 150 vjet para teje! Kjo po.

Dhe ca lidhje ka pedofilia me homoseksualitetin???

Historia ka treguar qe qyteterimet e medha si greke apo latike dhe perandorite perkatese,kane marre fund kur gayt jane konsideruar  normale dhe bile jane nxitur.

Thjesht se me pranimin e ketij deviacioni si gje normale,nuk riprodhohen njerez dhe keshtu qe keto perandori jane shembur.

BE do te shkoje drejt ketij fundi,gayt do te bejne ligjin si ne lashtesi dhe ata qe jane hetero do te shikohen si fshatare qe jane me te vjetren dhe keshtu qe popusslia do te zhduket ne 100 vjet.Nderkohe muslimanet e BE do te jene ne mazhorance dhe pastaj do te filloje ligji i sheriatit edhe ne BE.

SHBA ka dhe pak kohe sepse nuk e legalizon dot kete martese pasi i duhen 38 shtete ta aprovojne nderkohe qe me shume se 30 shtete e vune ne kushtetute martesen burre+grua.

Kina dhe Rusia do te vazhdojne te mbijetojne dhe ndonese i urrej,jam dakort me qendrimin e tyre ndaj ketij fenomeni te peshtire dhe kombzhdukes.

Bredharak!

Nuk e ngaterroj qellimisht martesen gay me te drejtat e tyre.40 vjet me pare gayt u mblodhen ne San Francisko dhe ju kerkuan njerezve Ti respektojne ashtu si jane,pra ajo qe thua ti me ler ne punen time.Amerikanet e bene kete dhe tani po perballen me agresivitetin e kesaj pakice qe po ben ligjin ne media dhe filma.Keshtu do te ndodhe edhe ne Shqiperi se ne Europa ka kohe qe po zhduket.Ketu do te jemi dhe do te flasim pas 20-30 vjeteve!Kjo rrace duhet zhdukur pa zene rrenje se po zuri,do te perfundojne te gjithe si ai prifti suedez!

 

Rradhen e kane pedofilet tani per mbrojtje. Mos harroni ta hapni nje shoqate edhe per ato. Filloni me fjale te tipit: Une kam nje komshi pedofil. Ai eshte shume djale i mire dhe i respektueshem dhe i lan shume mire rrobat dhe pjatat. I pelqen te palloje femijet por ama kjo eshte zgjedhja e tij etj. Hajd pune te mbare.

Krahasim i gabuar dhe totalisht i pavend. Jam i sigurt se nuk e ke bere qellimisht. Ne fakt e ke nga mosnjohja.

Ketu nuk po po flitet per zgjedhjet e te miturve por per ato te njerezve te rritur, pra mbi moshen 18 vjec te cilet konsiderohen si te afte dhe te ndergjegjshem per te bere zgjedhjet e tyre dhe per te mbajtur pergjegjesi civile dhe penale per to sipas ligjit.

 Ols mu pergjigj sinqerisht, po sinqerisht fare ama. Nese nje homo ben seks me nje mashkull 18 vjec pa 1 muaj atehere nga ana ligjore quhet pedofil. Nese e ben me nje 18 vjecar quhet homoseksual. Pra ndarja e termave behet vetem sepse e vendos ligji keshtu, kurse ndyresia e aktit ngelet e njejte. Jemi dakord bashke per kete gje apo do me dredhosh edhe ne kete pike?

Po ca lidhje ka kjo me ate qe po po thoshja une? Ne mos gabohem ligjerisht edhe 18 vjec pa 1 dite te jete dhe nqs. familja e te miturit e denoncon ai denohet. Dhe nuk po flasim ketu vetem per raportet homo por edhe hetero, pra ne rastine  nje djali qe shkon me nje vajze te mitur.

Ajo qe une doja te thoshja eshte se ti nuk mund te sjellesh si kunder-argument rastin e pedofilise. Sepse nje pedofil eshte nje i rritur qe mban pergjegjesi ligjore per veprimet qe kryen sepse sipas ligjit konsiderohet i pergjegjshem per zgjedhjet e tij. Ndersa nje i mitur konsiderohet si jo i pergjegjshem dhe eshte nen pergjegjesine e familjes.

Elementarja ne nje akt seksual normal hetero ose homo eshte qe te dyja palet te japin pelqimin e tyre per ate qe po bejne. Madje ne rastin e dy te rriturve nqs. njera pale e ben pa pelqim e tjetres, pra kjo e fundit dhunohet, atehere ky quhet perdhunim.

Ne rastin e femijes me nje te rritur, femija a priori konsiderohet si nje subjekt jo i afte per te dhene pelqimin e tij ne sferen seksuale. Automatikisht pra, nqs nje raport i tille bie nen vemendjen e ligjit, i rrituri denohet.

Eshte e thjeshte fare.

"Eshte e thjeshte fare."

Po, e imagjinoj sesa te thjeshte e ka Primo qe ta kuptoje smiley

Po, e imagjinoj sesa te thjeshte e ka Primo qe ta kuptoje Smile

Shiko, eshte ceshtje mos-njohjeje. Duhet durim dhe pune kostante. Jam duke lexuar keto dite nje liber shume te bukur mbi vleresimin dhe gjykimin. Po te perkthej nje pjese mjaft interesante persa i perket paragjykimit:

Paragjykimi, pertej cdo dekodifikimi negativ te termit, eshte nje stad fillestar (kufi i pare) i procesit te gjykimit.

Mund te quajme pra gjykimin e drejtperdrejt: para-gjykim.

Kete stad duhet ta ndjekin stade te tjera gjykimi, deri ne arritjen e gjykimit praktik.

Duhet nenvizuar ama dicka e rendesishme: shpeshhere paragjykimi kushtezon nivelet pasardhese te procesit te gjykimit.

Por nuk eshte e thene qe kjo te jete negative (gjithmone dhe kudo): para-gjykimi nqs. lind ne nje person te ekuilibruar dhe ekspert, mund te permbaje farat e gjykimit praktik.

Sigurisht qe para-gjykimi, duke qene se lind nga nje faze perceptive ne te cilen aspektet fiziologjike dhe psikologjike jane mbizoteruese, nuk eshte i ndryshueshem ne menyre te lehte.

Rreziku perfaqesohet nga mungesa e perceptimit te stadeve te tjera njohese pasardhese, pothuajse nje refuzim pak a shume jo i ndergjegjshem, i atyre aspekteve te tjera qe nuk jane ne sintoni me permbajtjen e para-gjykimit.

Gjate para-gjykimit ne fakt, veprojne fort ato kode (faktore) personal, kulturor, psikologjik qe karakterizojne personalitetin e vleresuesit.

Individi ka tendencen qe te beje qe te koincidoje ate cfare ai percepton, me sistemin e vlerave (perceptim selektiv) dhe ka tendencen qe te kujtoje me gjate ato shenja (kode vlerash) qe jane ne harmoni me sistemin e tij te vlerave (memorizim selektiv).
 

fortesa - 23 Sht 2010 - 5:19pm 

prandaj jargaviteni si qen sa here shikoni dy femra qe puthen...

Meshkujt jargaviten se duan qe te bejne seks me te dyja,prandaj dhe do te jargaviteshin nese do te shihnin 3 femra duke u puthure ose me shume.Eshte thjesht ne natyren e meshkujve qe te ndihen superiore ,"pushtues" dhe mbajtes te sa me shume "trofeve".Per kete aresye ndjejne neveri per meshkujt gay,se ju duken me pak se meshkuj.Kaq per kete temen e jargavitjes se meshkujve.

Per kuriozitet:

a jargaviten femrat kur dy meshkuj puthen?

Le ta jape pergjigjen nje femer nese ka mundesi.

Most Homophobes are Gay

1998, OutRage! London.
From www.capitalgay.com, but link does not work anymore

Research by US psychologist Prof. Adams of the University of Georgia suggests that 80 percent of men who are homophobic have secret homosexual feelings.
In Prof. Adams's test, homophobic men who said they were exclusively heterosexual were shown gay sex videos. Four out of five became sexually aroused by the homoerotic imagery, as recorded by a penile circumference measuring device (a plethysmograph).

Prof. Adams's research was published in the prestigious US Journal of Abnormal Psychology in
1996, with the backing of the American Psychological Association.

Prof. Adams says his research shows that most homophobes "demonstrate significant sexual arousal to homosexual erotic stimuli", suggesting that homophobia is a form of "latent homosexuality where persons are either unaware of or deny their homosexual urges".

These findings support the theories that homophobia (fear and hatred of gayness and support for antigay discrimination) is often indicative of repressed, self-loathing homosexual feelings; and that many homophobes subconsciously use anti-gay attitudes as a smokescreen to disguise their own homosexuality.

Sipas ketij profesorit te leshit,meqe shqiptaret jane mbi 90% homofobe (shifra juaj kjo) i bie te jete mbi 50% e popullates gay.

Hajde studime te besueshme hajde.Dmth meqe 70% e amerikaneve jane kunder marteses gay( dhe sipas LGBT jane automatikisht homofobe) i bie qe mbi gjysma e amerikaneve te jete gay.Studim i mire per kauzen tuaj.

Ju paskan bere nje lavazh truri me keto qe me thene te drejten as komunistat nuk ja u bene njerezve.

Megjithate ka dhe studime qe thone qe gayt dhe lesbians jane njerez me te meta mendore dhe te paekujlibruar psikologjikisht dhe emocionalisht.

Cilen te besojme?Besoj ate qe shikojme ne paradat Gay pride.

Po smu pergjigje pyetjes qe bera:

 

a jargaviten femrat kur dy meshkuj puthen?

 

femrat NUK jargaviten kur shohin dy meshkuj duke u puthur, dhe per kete ka arsye racionale.

Sida eshte nje semundje qe perhapet nepermjet penetrimit, dhe penetrimi qe ka me teper shance te perhap siden eshte ai anal. Kshtu qe gjate interkursit midis dy njerzve me seks te kundert, shancet jane te pakta per perhapjen e sides sepse seksi anal eshte nje opsion i dyte dhe nuk ndodh shpesh. Kurse midis dy gay-ve eshte i VETMI opsion, dhe ndodh dyfish se te dy peniset duan vrime. Kshtu qe shancet per perhapje side jane nja 20x me te medhaja midis dy gayve se nje cifti hetero. Midis dy lezbikeve pastaj, them se shancet e perhapjes se sides minimizohen pothuajse ne paperfillshmeri.

e di si e lexova une nje fjale me lart, o twin?: "lesbikëve"  :O

haha.. po pe nanje homo qe sot e tutje i thuaj ik ere lezbik.

per zotin, e di cfar mendova? po pse dhe meshkujve u thenkerkan keshtu? sa mbrapa qe qenke moj flo smiley

jo jo flo mos u merzit.. ti je shume para.. je aq para sa sapo shpike termin me te ri.. lezbik per meshkujt.. gjithe bota eshte pas teje. smiley

"zonja dhe zoterinj.. lezbikë e lezbike.."

rrofsh rrofsh, se e kisha nisur keq diten sot smiley

e shoh e shoh.. me sa duket kur je zgjuar s'e ke gjetur veten mbi krevat por krevatin mbi vete.. por mire qe je femer thuaj e s'te duhet te rruhesh mengjes per mengjes se do na ishe therur padashje edhe do na dilje ne gazete sikur kishe kryer vetevrasje me brisk te rrojes...

eshte kritikuar gje ky studim?

psh une vura re nje dicka aty.. thuhet se 80% e meshkujve homofobik kane ndjenja sekrete homoseksuale.

pyetje: cfare i beri kta homofobik?

pyetje 2: e zeme se ka 500 meshkuj edhe i ndan kta ne dy grupe, homofobik, e jo-homofobik, ne radhe te pare ne cfare bazash u ndan kta (pyetja me siper), dhe nese pas ndarjes 80% e grupit homofobik dolen me ndjenja sekrete homoseksualiteti.. sa % e grupit tjeter dolen me po kto ndjenja nen te njejtit test???

Po te dy grupet bashke?

pyetje 3: nese eshte brenda etikes se kerkimit, te meren te njejtet 500 meshkuj, ose cfaredo kampioni eshte perdorur, dhe te subjektohen nen te njejtet teste, por ksaj radhe videot te mos jene midis dy meshkujve qe kryejn interkurs, por midis nje mashkulli edhe nje dhie.. ose mashkulli edhe nje lope, elefanti, etj.. edhe e zeme, ne sensin hipotetik, se 50% e tyre kane te njejta efekte me efektet e 80% te atyre te meparshmeve.. atehere lind pyetja, c'fare dmth kjo??? si do e interpretojme kete? se 50% e meshkujve kane ndjenja sekrete bestialiteti?

Shkaku eshte injoranca e pasoja eshte homofobia.

 

Injoranca mbi cfare?

Emigranto, PF, gjejeni me ke do darkoj pas pak minutash. smiley

 Toren? smiley Bej shaka.

Me siguri me ate shokun e apartamentit. 

Ja ku jemi.

Le ta quajme Daniele tani per tani, (emer fantazie). smiley

Atehere ja tregova Danit te gjitha ato qe diskutuam ketu. Tak e tak e tak.

Reagimi i tij persa i perket provokimit nga nje mashkull tjeter, (psh une) ishte se ai nuk ndihet i terhequr dhe nuk eshte se mendon per seksin ore e minute. Eshte i dashuruar me te dashurin e vete dhe ka plot halle te tjera qe i kalojne ne koke. Pastaj me permendi te njejtin shembull qe te solla une ketu per gocat dhe me tha se ne cdo kah, qofte ne ate hetero, qofte ne ate homo ka plot njerez qe e jetojne seksin ne menyre te qete e ka plot te tjere qe e jetojne si varesi.

Nejse, me thene te drejten, u ndjeve nje cike keq qe nuk eshte i terhequr prej meje. Me fal, por cfare kam une me pak nga i dashuri i tij?! smiley Bote e padrejte.

 Ta paska kput shpirtin, mo.

Ne nuk vleresojme jeten

Ne kete menyre do permblidhja dhe une çfare shoh perdite.

Respektimi i jetes nuk eshte dicka e lindur me njeriun, por dicka e indoktrinuar. Ashtu si ne e imagjinojme sot, eshte nje koncept relativisht i ri per njerezimin po te konsiderosh historine e tij mijra vjecare.

Per mendimin tim ka vetem 2000 vjet qe respektimi i jetes eshte bere gati-gati nje ideologji dhe kjo eshte e lidhur me nje event te rendesishem qe ka ndodhur diku andej rrotull vitit zero. Fundi i sakrificave te jeteve njerezore per zotat ishte nje arritje teper e madhe per kohen.

Jo me kot perendimi eshte dhe shembulli ne kete drejtim. Me gjithe difektet (shpesh here edhe kolosale) qe ka, te kuptohemi.

Rrjedhimisht kete mungesen e vleresimit te jetes se tjetrit (por edhe te vetes) ne Shqiperi une e shoh te lidhur me vlerat tona pothuajse pagane, por edhe me zhvillimin ekonomiko-shoqeror.

 Duhet te ishim psikologe apo sociologe qe te debatonim mire per kete problem qe kemi me vleresimin e jetes, por kam pershtypjen se theksi nuk bie mbi zhvillimin ekonomik. Dikur ne internet gjeje esete (fatkqesisht ne anglisht) nga Ardian Vehbiu mbi shume tema interesante qe kishin te beninme shoqerine shqiptare. Njera prej tyre eshte akoma gjalle ketu (fillon me fjaline: Until 1990 Tirana was a slum-free city.). Mendoj se rol shume te madh ka luajtur emigrimi i madh jashte vendit dhe migrimi akoma me i madh nga fshati ne qytet. Kjo ka sjelle konflikte te paparashikueshme plaget e te cilave jane te hapura dhe sot dhe ndoshta nuk do mbyllen per dy gjenerata te tjera. Nuk do mbyllen nese nuk fillohet te veprohet. Te filloi komunikimi midis njerezve. Te shuhen mosmarreveshjet.

Edhe regjimi komunist ndoshta. Eshte inflacionuar nje cik ky shkak, por mendoj se njeriu i ri qe regjimi kerkoi te krijonte eshte ky qe shohim sot.

Megjithate ne respekt te te gjithe te tjereve dhe per te mos rene preh e pergjithesimeve (te pashmangshme ne fakt) duhet thene se ne Shqiperi ka edhe plot njerez "njerezor".

E vetmja menyre tja mbyllesh gojen homove si puna alienit te perdhunu nga jeta eshte ti injorosh. Bojkotojani temat ketyre plehrave.

Ndodh shpesh qe njerezit me inteligjence inferiore perdorin fjalor te ndyre si metode kompensimi per shkallen e ulet te inteligjences se tyre.

na falni gjetem koshat e gabuar

flo, twintip, egzistojne qe c'ke me te meshkujt lesbike. Eshte nje kategori shume interesante homoseksualesh qe kane krijuar nje lloj subkulture te tyre dhe qe quhen "bears" (arinj).

Atehere kur nje bear shkon vetem me partnere te te njejtes kategori (bears) dhe jo me te tjere, atehere ai quhet (me shaka) "bear lesbik". smiley

Oh yes! smiley

kategori shume interesante homoseksualesh..

car thua ti re?

Jane shume interesante, sepse kane krijuar nje lloj subkulture te tyre, shume autonome nga pjesa tjeter e komunitetit gay. Kane flamurin e tyre, gay-pride-in e tyre, lokalet e tyre, zhargonin e tyre, etj.

car thua ti re..?

twintip, nuk te kuptoj. me pyete. t'u pergjigja.

ca halli ke tani se s'po te marr vesh?

car thua ti re..?

va a cagare! ja cfare them. smiley

car thua o pokemon?

E mer Ols ....mire i ke te gjitha po mu po m'ngatrroka te kjo prurje ajo b-ja qe ma mrapa .Te pakten ta kishe "troc" F. Ashtu ma kthen si ma do , si shpia e Nastradinit mbi rrota . Kush nuk te kenaq b-ne , tak fut F -ne ne perdorim smiley

Kerkoj ndjese qe te kam ngatrruar Idriz. Nuk ishte ne qellimin tim. smiley

more idris qe na bere qepaze shkronjen f

Flo shume e respektume .

Ti ke dhe Lo shtese keshtu qe nuk te tremb b-ja smiley . Je me rregull me prurjen ! Pastaj duhet te ankohet edhe PF qe i maro me F po nuk e perdor se s'ja jep njeri . Eshte dhe Fh qe edhe e perdor si trafik influence smiley dhe ai me  F -ne perpara ...  Te pakten keto jane F me vlere te shfaqura ne mexhlis , pervec admin qe e ma te fshehur .

Puna qe se me ngatron b - ja mrapa qe Olsi e perdor me shume sukses smiley Eshte dhe nje tjeter qe maro me b , po rralle vjen !

nuk shqetesohem fare, mua me fillon me A, dhe jam shume proud per kete shkronje smiley

Me paskan vezhguar, ndjekur, studiuar... :O

Jam pa fjale.

Keshtu i tha ajo Sander M  smiley Po atij i mbaronte me M... Keshtu ka perfunduar me duket smiley me ata te Ballahulahut .

Ti je krenar se te mbaron me b . Hic mos u habitit .

Surprise

Keta "Doktorat" e kane ndermarre kete fushate sensibilizimi per tu mbrojt nga kompleksi i tyre i konsiderimit te semundjes si nje semundje..

ndodh shpesh kjo ne boten post-absurde ku jetojme.. psh serbet kur akuzojne shqiptaret per masakra ndaj tyre..

 

qendron kjo analogji..

Une mendoj se eshte akoma heret qe gay-t te pretendojne kaq shume nga shqiptaret! deri ne vitet 90 njihej shume pak ose aspak per homoseksualitetin. brezat e prinderve tane e kane sh te veshtire ta imagjinojne pa le me ta pranojne homoseksualizmin.

un per vete jam hetero por i mbeshtes te gjithe gayt.

Njerez, duhet te dime dicka: Secili nga ne mund te jape kontributin e tij ne kete shoqeri, dikush si doktor dikush si artist, dikush si mesues, etj etj por se cfar ben njeri e tjetri ne krevat eshte puna e tij.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).