- Në mungesë të sheshit të lirë 40 mijë persona falin Bajramin nga ura e madhe deri te Ministria e Transporteve

Imamët e kryeqytetit ende pa mbaruar muaji i ramazanit, në një iftar ku i pranishëm ka qenë edhe Kryeministri i vendit kanë ngritur kërkesën për ndërtimin e një xhamie të re. Duke qenë se numri i besimtarëve që falen, po rritet gjithnjë e më shumë, xhamitë e kryeqytetit nuk e përballojnë të gjithë fluksin.

xhami.jpg

Sugjerimi i Komunitetit Mysliman ka qenë për ngritjen e një xhamie pranë Parlamentit të vendit. Kjo xhami, sipas tyre, do të plotësojë kërkesat dhe do të jetë një ndihmë për besimtarët. Po ashtu ngritja e një xhamie të re është edhe një kërkesë e kohës, nisur nga fluksi i besimtarëve dhe mbipopullimi i xhamive që ndodhen në territorin e kryeqytetit. Besimtarët myslimanë në mungesë të hapësirës në sheshin “Skënderbej”, ardhur si pasojë e punimeve në qendër të Tiranës, kanë falur Fiter Bajramin nga ura e madhe pranë piramidës deri te Ministria e Transporteve.

Mesatarisht kanë qenë rreth 40 mijë besimtarë, të cilët janë falur ditë e Bajramit, pas 30 ditëve të muajit të madhërueshëm të Bajramit. Për të gjithë besimtarët myslimanë dje dita ka nisur në falje. Qindra prej tyre janë gdhirë duke u lutur dhe duke falënderuar Zotin në xhamitë e Tiranës. Ndërkohë që përreth xhamive lypsarët e personat me aftësi të kufizuara kanë kërkuar lëmoshë. Besimtarët kanë mbledhur fondet e tyre dhe ashtu siç kërkohet kanë ndihmuar familjet në nevojë, duke i përdorur paratë për blerje të ushqimeve, veshmbathjeve, gjithçka për vepra të mira. Pasi sevapi duhet të shkojë aty ku duhet. Familjet e varfra, në gjendje të vështirë ekonomike duhet të festojnë si të gjithë të tjerët. Xhamitë kanë nga një arkë kursimesh ku secili hedh para e më pas ato shpërndahen te familjet në nevojë. Dhënia e parave daullexhinjve apo lypsarëve nuk njihet si sevap nëse paratë nuk përdoren për punë të mira. Për vizitë në selinë e Komunitetit Mysliman shqiptar, Presidenti i Republikës mbështeti hapur kërkesat disavjeçare të këtij komuniteti për një xhami të re të madhe, afër qendrës së kryeqytetit.

Fiter Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Emri Fiter Bajram vjen nga ajo se myslimanët para ditës së Bajramit shpërndajnë lëmoshë, solidarizohen me të varfrit, kështu për ta festuar së bashku këtë festë.

Zoti ligjësoi në fund të muajit të Ramazanit festën e Fiter Bajramit. Festa e Bajramit manifestohet duke falur namazin e Bajramit, ndërkohë që koha e namazit të Bajramit fillon me ngritjen e Diellit nga horizonti sa një shtizë, derisa të arrijë në zenit.

139 Komente

mire o mire

po i kemi hyp qendres se tiranes kalaqafë dhe po ja marrim frymën.

kta rrezik i kanë tokat e vete komunitetit aty ke parlamenti, por une vallai sdo doja me pa asnje tulle  e mur me shume ne ate zone. Ishalla thuj nuk nxefet Jozi dhe na thote qe duhet nai  katedrale e re ke blloku psh (se ke parlamenti e ka gia)

si nuk u lodh duke hedh shashka ky

 Nese lexohet me vemendje shkrimi, atehere nuk kemi shashke nga ky-ja.

Për vizitë në selinë e Komunitetit Mysliman shqiptar, Presidenti i Republikës mbështeti hapur kërkesat disavjeçare të këtij komuniteti për një xhami të re të madhe, afër qendrës së kryeqytetit.

Dhe president eshte Bamir Topi.

A mer admina cer i keni bere peshkut, cer i keni bere. Na vje zor me leshu ndonje koment. smiley

 Nqs ndertohet nje xhami pran parlamentit ateher , duhet te ndretohet edhe nje kish  ortodokse edhe nje kish  katolike , edhe nje teqe bektashie ,dhe ndonje istitut ndoshta per atheistet dhe agnostiket  se perndryshe nuk do te ishte e drejt. Nje Xhami prane parlamentit ka nje simbolik teper te vecant, cka nuk eshte pershtashme per nje vend multifetar si Shqiperia. 

Jo me jo, po una qe mund te jem i ndonje feje te fiseve indione te Amerikes, a ta ndertoj i gjosen per ate fene teme te supozuar?

Apo noshta duhet te kete edhe rregulla shteti dhe ke tokat e komunitetit mysliman nuk ndertojne dot te tjeret? Sa per informacion, e gjithe toka te Parlamenti eshte prone e komunitetit.

Guçe, pse s´thu ti qe ata kodoshat u mblidhkan ne vend te mire? smiley

Pavaresishte se eshte toka e e komunitetit, ajo eshte prane parlamentit shqiptare cka i jep objektit qe do te ndertohet nje kuptim simbolik. besoj se kan te drejt  te vendosin gjith shqiptaret se bashku se cfare do te ndertohet  prane parlamentit te tyre dhe jo vetem komuniteti musliman i shqiperis apo jo ? 

po ti mund te jesh i ndonje feje te fisit indione ,  ndertoje po te dush kete vendit e kultit tate , vec se te drejt me e ndetu pikerishte prane parlamanetit. 

besoj se kan te drejt  te vendosin gjith shqiptaret se bashku se cfare do te ndertohet  prane parlamentit te tyre dhe jo vetem komuniteti musliman i shqiperis apo jo ? 

ke shume te drejte. Une pershembull dua qe te ndertohet nje shurrtore e modhe publike, qe kur te dhjes apo te shurroj te me duket sikur e kom bo tek salla e kuvendit, por me derre mbyllur qe te mos ma shoh spikeria e kuvendit!   smiley

 Si kjo psh smiley

Spikerja le ta shofe mer qe te shofe ndryshimin midis asaj gjese qe perdoret per me shurru e qe  shef cdo dite ene instrumentit tat smiley

 jo,jo nuk du qe te ma shofi se ma merr ne sysh!

Katedralja jone (katolike) i eshte pershtat me se miri qytetit.

Ndac t'me pelqeje mu ndac jo,por muslymanet jane ne te drejten e zotit me pas xhamine e tyne dhe s'jam ne gjenje me i dhan dum, se si justifikohen autoritetet qe i pengojne,kur dy besimet e tjera krejt ne minorance kane ndertu kisha gjigande ne Tirane

Cer modeli me shkrujt, krejt pa lidhje.

Dhënia e parave daullexhinjve apo lypsarëve nuk njihet si sevap nëse paratë nuk përdoren për punë të mira. Për vizitë në selinë e Komunitetit Mysliman shqiptar, Presidenti i Republikës mbështeti hapur kërkesat disavjeçare të këtij komuniteti për një xhami të re të madhe, afër qendrës së kryeqytetit.

daullexhinjte, lypsaret, sevapllkiku, masnej fjalia tjeter direkt presidenti i Republikes ene xhamia e re smiley

Domethane se politika e shef ket pjese te vathes si daullexhinj dhe lypsare. Nese do ti hedhin noj kocke, noj shprese per xhami te re domethane, keta nuk duhet ta shperdorojne, por te ndihen te gezuem edhe per te tjera 4 vite!

Kerkesa ime si qytetar eshte qe kishet e xhamijat te konsiderohen si nen kategori lokalesh dhe mos te lejohen te pipetijne gjate nates( te dyja kane licence sherbim ushqimi, dhe njona licence sherbim vere).. per te tjerat sa me larta dhe sa me te bukra, bile edhe gju me gju sdo ish keq, do knoqeshin turistet..

 si vone ka shku kjo puna e xhamise. duhet me e ba se teqja, kishat katolike dhe ortodokse jane shume te mrekullueshme dhe super te medhaja. meritojne muslimanet te kene ku te luten. 

MOOOOOS!!! Une gjithmone kam dash qe parlamenti te behej bibloteka e re kombetare, duke qene se ka dhe akademine ngjitur. Do ishte perfekte nqs parlamenti leviz te kompleksi i ri. 

Pse nuk e spostojne parlamentin ne Kavaje ose Lushnje ( per here te pare ketu jane mbledhur) e Tirana behet qytet me i qete.

Ky muhabet ka degjeneru qekur u ndertuan ajo kisha tek pallati i pioniereve dhe ajo ortodoksja e tmerrshme tek selia e PS. Myslimanet jane ne te drejten e vet, pse duhet me nrit sumen n'mes bulevardit 40000 rob kur fare mire mund te kene Meken e vet si ato 2 tjerat!!!

Kijani nonen Tirones, kijani se ju ka ardh dita. Hajde mos kerko Enverin masanej......

 E drejte. Katolika zuri dy fusha futbolli te medhaja te pallatit te pionereve!

eh ato fushat.. sa here kaloj aty, mkujtohen stervitjet te fushat e volejbollit; trajneri qe ish thumb gjith kohes...

Besoj se me ndertimin e Kishes Katolike dhe asaj Ortodokse, te treja besimet fetare kryesore te vendit e kane nga nje ndertese ne qender.

Nqs. kane nevoje per vend shtese le te zgjerojne ndertesat aktuale. Myslymanet duhet te ndihen krenare dhe te vleresuar qe kane nje ndertese ne mes te qendres se kryeqytetit te vendit.

Vendndodhjet e ndertesave te dy besimeve te tjera mund te konsiderohen si periferike ne krahasim me ate te xhamise se Et'hem Beut.

Tani mungon vetëm një majmun i madh Darvini për ateistët dhe jemi komplet të kompletum. Kët majmunin e madh, dua të jetë tek ministria e kulturës për t'i bërë karshillëk F.Xhaferrit, madje i konceptuar sipas fytyrës dhe shëmbëllimit të tij.

 

 cdo bajram luten keta, dhe cdo bajram marrin premtime, duket sikur kane ra dakord keshtu.

xhamine keta kane qejf ta bejne shume te madhe, prandaj me mire tja japin lejen per me ndonje rrethine sesa ne qender se do ngjaje keq pastaj

Duke qenë se numri i besimtarëve që falen, po rritet gjithnjë e më shumë, xhamitë e kryeqytetit nuk e përballojnë të gjithë fluksin.

 

Ka xhami sa te haje qeni ne Arabi Saudite...

Po mer vlla ke te drejte ti.Sa te ndertohet Xhamija e Madhe,le te ikin e tfalena nArabi e nIndonezi.

Ore mundesisht te iken fare andej e jo vetem per t'u falur...

Ku u rruhesh ti me?Ne te njejtin ven me Bush-in?Apo me at pastorin nflorida?

Xhamite nuk ndertohen per "Imansezet dhe Dinsezet", qe  u shkon nder mendje se shtepite e atyre, qe besojne ne nje Zot,  jane aqe shume sa  per t`i ngrene dhe qente...

   Inspiratoret e ideve komuniste, vdesin me endrren qe nuk paten rast..... te  antaresosheshin

E mo e, po fillon te biesh ne nivel e Idrizit...

 Po me xhamite ç`ke more lanet? Leri ato  se ka mijera vite qe nuk ngasin njeri.Kurre, as me mendo pa le  ta thuash ashtu si e the.Xhaxhai im ishte Sheh, ndaj nuk me erdhi mire hiç ajo e thene nga nje njeri i mençur...por pake ters.

Ato qe i mbijetuan shkaterrimit komunist, le te rrine si deshmi historike por nuk na nevojiten me objekte arabe te reja.

Mu ne Shqiperi do falemi e s'kemi pse ikim as ne Arabi e as ne Indonezi. Po s'te pelqeu ty qe s'ke ku te te kapesh ky eshte problemi jot: S'ka me 67. Kur shteti vodhi pronen e Toptanasve qe te ndertohet katedralja, nuk ju vrane sensibilitetet kujt, kur shteti dha token per tu ndertuar kisha ortodokse, prape sensitivitetet tuaja ne rregull, me gjithe afersine me ministrite ndersa xhamia nuk u dashka ndertuar as tek toka e vet, aty ku pronari qe e ka lene, rahmet i paste shpirti, e la amanet qe te jet toke per faljen e namazit, e prandaj quhet dhe namazgjaja, po ketu na qenka afer parlamentit edhe pse parlamenti eshte deklaruar se do levize. Islamofobia si cdo forme racizmi e ksenofobie eshte vecse tregues mizerabiliteti i njerezve qe e kane ate kancer perbrenda. 

Po le mos te kete ore 67, une s'jam komunist perkundrazi jam antikomunisti me i eger ne kete blog. Islami eshte nacionalizem arab dhe si i tille e transformon Shqiptarin ne arab.  Mua me vritet sensibiliteti per cdo tempull pislleku semit qe ndertohet ne token arberore, qofte kjo xhami, kishe ortodokse, kishe katolike, kishe protestante, kishe mormone apo ku di une c'tjeter tempull te ndonje sekti tjeter te ketyre felliqesive semite.

 Jo kjo nuk te falet fare.Kur thua "islami eshte nacionalizem arab e ul vehten tek te paditurit, per te mos e thene me shprehjen shqiptare.Lexo Nolin dhe pastaj ti, antikomunisti i flakte i Blg,  ke per ta pa se je motamo me komunistet.Thua se jane trasformuar ne arabe 4.7 milione amerikane, 1.5 milion gjermane, gjysem  milione franceze, e gati 700.000.000 myslimane jo arabe, qe kane perqafuar islamin  ?E ke krejt gabim.

Ne Testamentin e vjeter  thuhet:"Zoti  erdhi prej Sinai( pjese e Gadishullit Arabik)Ju ngrit atyre ne kembe prej  Sairit, shkelqeu prej  kodres se Paranit.Doli perpara me 10.000 shenjter...."

  Ardhja prej Sinai, shenoi dukjen e Musait.Ngritja prej  Sairit ka qene per Isane (J.Krishtin) sepse ketyre  te dy profeteve,  ne keto vise u ishte zbuluar  drita hyjnore.Parani eshte  Haxhizi.Prej aty, Muhamedi pati hyre ne Meke me plot 10.000  pasues.

 Pra feja ka nisur prej nje pike.....ne arabi dhe  ne se eshte keshtu, cili eshte faji i arabeve?

 Megjithate si perfundim me duhet te sjell nje pasazh  qe karakterizon njerez te tille, me humbje te thelle besimi, ardhur nga nje urrejtje e ngjizur..

   Nuk kane perjetuar asgje me te veshtire se sa veshtrimin depertues te syve te tyre, te thelle e te perhimte dhe buzet ironike te shtrenguara  ashper, te cilat  me dya tre fjale  helmuese te nxjerra,... mbeten potencialisht te fuqishem, ....per te terbuar  çdo njeri..

 

Lexo ketu:

 

1. Përbetimi i jo-muslimanit kur hyn në këtë fe, quhet Shehadet (fjalë arabe).
2. Ky përbetim thuhet në arabisht.
3. Namazi në pjesën më të madhe thuhet në arabisht.
4. Gjatë këtij namazi besimtarët i luten një perëndie arabe
5. Gjatë këtij namazi besimtarët kthehen kah Arabia
6. Agjërimi musliman ndonëse për kah mënyra si bëhet nuk ka ndonjë gjë arabe, vetë periudha kur mbahet ky agjërim është e caktuar sipas kalendarit arab, ku edhe vetë muaji i agjërimit sikurse muajt tjerë kanë emra arabë.
7. Në therrjen e flisë (kurbanit), koka duhet t'i drejtohet kah Arabia.
8. Ndihma shoqi-shojt (zekati), bëhet çdo vit hënor, pra sipas kalendarit arab, e jo çdo vit diellor ashtu siç e bënin shqiptarët.
9. Pelegrinazhi bëhet në Arabi, jo sikur paganët iliro-shqiptarë që e bëjnë nëpër maja malesh në trojet tona.
10. Perëndia në të cilën besohet është perëndi arabe.
11. Engjëjt në të cilët besohet janë engjëj ose hyjni të mitologjisë semite (çifute dhe arabe), psh Gabriel-Xhebrail, Mikael-Mikail etj
12. Profetët në të cilët besohet janë tërësisht një mitologji-histori popullore, që përfshin vetëm semitët (çifutë e arab&eumlsmiley.
13. Librat fetare në të cilat besohet, janë të përpiluara nëpër trojet semite nga vetë semitët (arabë e çifut&eumlsmiley.
14. Sipas vetë besimit të muslimanëve Kurani i vërtetë është vetëm në arabisht.
15. Përforcim i kësaj ideje është ideja tjetër se arabishtja është "gjuhë e zotit".
16. Hajni dënohet me prerjen e dorës, një zakon i arabëve para-islamikë.
17. Ende në Mekë adhurohen gurët e zinj, që besohet të kenë rënë nga qielli, e këta adhuroheshin edhe në kohën para-islamike nga arabët.
18. Vetë feja islame u krijua në Arabi, nga një profet arab, u kumtua në arabisht, u shkrua në arabisht etj.

 

 Po !Te vertetat qe dihen po thua.Te gjitha fete  ne arabi kane lindur.Atje ku jeni Ju, ka Akademi, Univeristete dhe mijera profesore, qe i dine shume me mire keto, por nuk shprehet asnje si Ju! Edhe ne Vatikan i dine, por asnje nuk anatemon arabet si komb, dhe lajmerimet njerezve, prej atyre Mesazhereve historike dhe te thene.(per arabet, vende qe i kam shkelur, pothjuaj te gjitha,  nuk kam asnje konsiderate si njerez.)

  Pushtimet e gjata, qe nga Kryqezatat i kane bere te pabese dhe genjeshtare)kam bindjen se me shume eshte pergjegjesia e Perendimit ne ate gjendje mentaliteti polivalent te popujve arabise.Dhe qe e ka paguar shtrenjet e do ta paguaje edhe me perendimi.Por kur flasim per shikimin Vertikal, perjashtojme e individet edhe pse numuri i tyre mund te jete shume imadh.Njerzimi eshte i teri "i prishur" dhe shkare perfundimisht prej rruges se udhezuar.Ju me kot thoni duke e zmadhur,  "komunizmi prishi ashtu e keshtu"..Ne fakt prishi edhe me ate qe ishte duke u prishur.Kapitalizmi prishi tere boten me rrenje e me dege.Se ka prishur ne tere qenien njeriun....Por kjo ndodh gjithenje kur nejrezit mburrin "te vejetruaren" se i ka vrare "korrace e re". Varet me shumem  nga e kendshikimi, jashte   mendimit te ftohet, per gjykim te thelle...

 Nesie, respektoj mendimin tend.

"felliqesive semite": ky eshte racizmi per te cilin beja fjale. Kur ti thua qe ato qe falen duhet te ikin ne Arabi se na e paske ti tapine e Shqiperise e te paskemi zene vendin ty, je duke kerkuar te njejten gje qe beri 67. Keshtu qe deftesa e nderit qe i ke dhene vetes si "antikomunisti me i eger i ketij blogu"  nuk do te thote se nuk je po aq intolerant e ksenofob sa sekretari i partise se ndermarrjes se bullonave i kohes se xhaxhit. Ti rrofsh rehat me cfare beson se cfare eshte islami, krishterimi etj, por patriotizmi jot "arbnor" eshte sa i imagjinuar po aq dhe patetik se ti mund te jetosh ne imagjinaten tende mesjetare "arbnore" po shqiptaret e sotem kane dhe njerez qe falen ne xhami e ne kishe e qe nuk falen hic. Po per belane tende nuk do ikim as ne Indonezi e as ne Arabi po do rime e do falemi mu ne mes te Tiranes, ne ate qytet qe nisi me ndertimin e nje xhamie aty ku eshte sot ai partizani qe rri me dore lart e nuk e ul kurre.

Po racizm e ca racizmi se.  Doemos kur ideologji te tilla i ndryshojne kulturen kombit dhe popullit tim dhe e asimilojne ne nje kulture tjeter.  Cdo Shqiptar qe i thote vetes Shqiptar duhet te jete intolerant kundrejt ketyre pislleqeve te tilla.  Njehere e nje kohe na u desh ti pervetesonim keto pislleqe mendore per hir te injorances apo te imponimit te nje fuqije tjeter, por tani qe kemi mjetet per t'a zbutur ose zhdukur fare injorancen e nuk kemi ndonje fuqi tjeter qe na imponon te ndjekim keto traplleqe te shkretirave te lindjes se mesme, pse u dashka ti ndjekim? Cfare perfitojme nga to?  Mor po une s'kam bela, se Shqiperia Perendimore si shtet eshte 98% e perbere nga shqiptare etnike.  Belaja eshte ti sherojme ata pak filiza qe kane marre shtrember e ja budallepsur nga keto ideologji e duan xhamira e kisha sa andej kendej, kur shumica e popullit nuk praktikon asje nga keto viruse semite.

 Une nje gje nuk mar vesh. Nese numuri i besimtareve po rritet, prioritet i xhamise nuk duhet te jete centrizmi por hapesira, gje qe veshtire se e gjen ne qender. Pse nuk i ndertojne keto objektet e kultit (dhe jo vetem xhamijat) diku nga stacioni i trenit a diku tjeter ku te kene hapesira per parkime 2-300 makinash, falje masive, ceremoni fetare e te tjera? Ther edhe noi dash per qejf tat per barom, e var ne peme per ta rrjep, e shko edhe ne hell etj..etj

Sa qef qe kemi me imitu. Jena bo si majmun. Prit kur te dale ndonje prift i pjer...dh ne tajare dhe te kerkoj me djeg Kuranet tani.

Per balance ( se keshtu kemi shkuar tere jeten ne shqiptare me balance fetare) tere fete e kane nganje qender fetare ne qendren e Tiranes. Nese duan me shume vend le te ndertojne nje ku te duan tjeter po tek parlamenti JO!

Dhe sa per pronat e komunitetit perseri loje e Berishes per te percare mardheniet fetare midis shqiptare qe kur hapi lojne me Kishen Orthodokse per kthimin e pronave tani i jemi futur nje loje qe nje dite tere shqiperia do te kthehet ne prone e feve.

Duhet ndaluar kjo.

Dhe per Gucen me shoke qe hidhen ne gryke se keto jane prona te komunitetit, dua ti kujtoj ngjarjet e Permetit kur Kisha Orthodokse mori Pallatin e Kultures se ishte prone e saj. U hodhet perpjete atehere se nuk i duhej ti jepej Kishes, Pallati i Kultures Permet, megjithe se ishin prona te kishes. Tani perse qendrimi ndryshe? Apo se eshte feja ndryshe. Jo mire keshtu vellezer shqiptare. Ne te dyja rastet pronat duhet te kthehen kur ato nuk prishin urbanistiken, apo nevojat e popullates. Ne rast se do tu kthesh pronat feve ato duhen shkembyer me prona ne vende te tjera Por jo te mbetet Permeti pa qender Kulture per hir te Kishes  apo Parlamenti te ngarkoj ne kuriz nje xhami

 

Rasti I Permetit do ishte I njejte me rastin ne fjal nese komuniteti musliman do kerkonte bie fjala gjimnazin Sami Frasheri te ndertuar aty ku prishi xhamine partia. Myslimanet as po kerkojne te prishet gje edhe pse u eshte mare toke me shume se kujtdo e kthyer me pak se kujtdo. Te gjithe kulteve te tjera ju dha toke nga shteti e xhamia kerkon vec token e vet po na del se na qenka ne kurriz te parlamentit kur eshte se ka patur dy vendime qeverie qe kane dhene aprovimin nje here nga ish ministri I ndertimit Emin Mysliu e nje here nga Ilir Meta po hedhur poshte pa baze ligjore nje here nga Pjeter Arbnori e nje here nga Edi Rama. Per dreq dhe aprovuesit me kundershtuesit te ndare fetarisht. E sa per Arberine tende ku ti na e dike se kush eshte shqiptar e kush jo, ky eshte problemi jot, me vjen keq po s'te ndihmoj dot.

Cfare eshte sot atje ku kerkohet te nderothet xhamia? Nuk besoj te jete nje pjese toke vakum, pa azgje. Eshte lulishte ne mos gabohem

Ku ndryshon nje lulishte e bukur nga nje pallat kulture? Apo per ty lulishtet quhet nje vend vakum Vetem betonet kane kuptimin e dickaje.

Emin,

 Te gjithe kulteve te tjera ju dha toke nga shteti e xhamia kerkon vec token e vet

Tepke sic tha Prifiti i Permetit vec fjales xhami kishte fjalen kishe.

Emin mos i hidh benzine zjarit. Duke menduar se nuk je Dyli qe ka ate karocen qe quhet karoca e Dylit, duke menduar se je njeri me dije e kulture te keshilloj ty dhe gjithe te tjereve ketu MOS I HIDHNI BENZINE ZJARIT

 

 

Po mer toko, edhe ajo ku po behet kisha ortodokse lulishte ishte, edhe ajo ku u be ajo katolike fushe sporti po s'pash zotrote te shqetesoheshe dhe gjithe pallatet e ngritura neper Tirane po tani qe eshte ne muhabet xhamia ketu te shqeteson lulishtja ty... Ai prifti I permetit mund ta kete thene kete, por problemi eshte qe me tapi, komuniteti musliamn eshte pronari me I madh pas shtetit. Edhe edi rama kur kundershtoi xhamine per lulishten foli po ajo lulishtja qe u prish te ngritur kishen ortodokse nuk e shqetesoi, c'I thua kesaj ti, he?

O Toko,

Me qe disa i shqeteso, ndertimi i xhamise te Parlamenti, le te shohim mundesite qe t'i jepet nje vend tjeter sic u be me kishen ortodokse qe i kishte pronat te 15-kateshi dhe ju dha nje lulishte midis ministrive. Me qe fizikisht nuk do te vish ta shohesh, gjej ndonje menyre teknologjike per ta pare katrahuren e bere ne Tirane.

Besoj se jemi dakort qe nuk mund t'i jepet K.M. kompensim ne Dajt, fjala bi. Dhe vend per xhami diku afer qendres, nuk ka asgjekundi. Se ose jane bere pallate ose jane da dallaveret per pallate. Vend i pershtatshem mund te kish qene lulishtja para PD-se, po aty ka nis pallati. Prona tjeter e K.M. te ish reklamat, s'mund te behet xhami se i bi te kesh dy xhami ne shesh, dhe nuk o se kena nermen me u bo Kabul.

Prandaj, t'i lejme emocionalizmat, e le te folim konkretisht se si ta zgjidhim kete pune. Se qe robt te falen rrugve, kjo besoj se jemi te gjithe dakort qe eshte e papranueshme.

Vend i mire qe eshte prane qendres eshte anash stacionit trenit apo edhe te ish uzina dinamo. edhe te tregu madh te konvikti i mjekesise. ska nevoje te jete xhami e madhe se mund te besh nja 3-3 xhami neper lagje per besimtaret.

Po per belane tende nuk do ikim as ne Indonezi e as ne Arabi po do rime e do falemi mu ne mes te Tiranes, ne ate qytet qe nisi me ndertimin e nje xhamie aty ku eshte sot ai partizani qe rri me dore lart e nuk e ul kurre.

Emin, si o kjo puna e dores? Dmth duhet ta uli doren ai robi prej bronxi? Dhe nqse do e ulte, cer e mire do vinte nga kjo.

 

 

Epo po ta kishte ashtu doren, taksirat do I kisha treguar c'te bente me te.jo se me pelqen tu sugjeroj njerezve si ta ngacmojne veten po nganjehere s'ke c'I ben. Gjithsesi, me kap nganjehere naiviteti e mendoj se nuk eshte nevoja qe njerezit te jene fetarisht te angazhuar per te pare brutalizmin e triumfalizmit prej bronzi te ngitur mbi vendin ku me pare gjendej nje tempull adhurimi I Zotit qe shenon dhe fillimin e Tiranes. Fatmiresisht, grushtet prej bronzi apo virtual, me gisht apo apo gisht perpjete ma largojne cfaredolloj iluzioni te tille per bashkombasit. E ty faleminderit qe me perkujton se ne sa forma vizuale mund te me paraqiten grushtet kur ngre pretendime qe muslimaneve tu jepet toka e tyre qe te ndertojne xhami qe mos falen rrugeve. Te jam borxhli...

Une nuk i dua fyerjet, as vetjake, as ne grup, as te simboleve. Pretendimet per prona jane nje gje qe u zgjidhte drejte dikur (nuk besoj te zgjidhet, me aq sa po zgjidhen pronat e prinderve te mi - nenes me sakte, por sidoqofte). Ndersa simbolet e Luftes Nac-Cl u be e modes qe "baj e bjer" si te ishin qen rrugesh, apo Gezim Kulufi, dmth edhe kur flitet per vrimen e ozonot iu futet ndonje berdaf me nje fjale.

Nqse e merr personale fyerjen, i fyeri jam une dyfish. Komentin po e redaktoj mqse ishte acid/visual. Nderkaq, per ate cka perfaqeson monumenti (nuk dua te di mbi c'truall eshte ngritur, kjo s'ka lidhje) them deri ne piken e fundit "Lavdi atyre qe bene Luften!"

Lavdi them dhe une. Nga 4 gjysher te mite, 3 kane qene te dekoruar per rolin ne NACL dhe une jam krenar per kete gje. Une nuk besoj se ai monument nderon NACL dhe mund te bisedojme here tjeter se si monumente te ngjashme "te partizanit te panjohur" ku I joni nuk eshte unik, jane perdorur ideologjikisht. Eshte ngritja e simboleve te tilla ideologjike mbi rrenimin e kulteve dhe sugjerimet fashiste te sotme se nuk na mjaftoi degdisja e xhamive nga partia po ka ca qe sugjerojne te na degdisin "andej nga Arabia" edhe sot, qe eshte irrituese, qe eshte grushti I vertete qe tregohet sot edhe nje here kundra xhamive. Cfare ti thua per pronat eshte me se e drejte dhe une besoj qe maskarralliku me ligjin e pronave eshte ne thelb te shume halleve qe kemi sot, qe nga xhamite e gjer tek sherret ne jug. Po njerez qe nuk kane patur asgje s'kishin interes te vendosnin drejtesi ne keto pune. Sa per ofendimin vleresoj etiken tende, por ca gjera nuk kam vecse ti mar seriozisht dhe eshte puna jote te me besosh apo jo kur te them se ndihet shume jo dinjitoze ajo falja trotuareve, pa dinjitetin dhe prehjen qe te jep tempulli I dedikuar per falje. E pastaj ca njerezve u vrasim syte keshtu qe na thone te ikim ne periferi dhe sikur nuk ka zgjedhje robi vecse ti marre ca gjera sic jane si fyerje. E ty te mirekuptoj teresisht qe nuk pate qellim te tille.

Emin.

Si besimtar ( keshtu me duket) duhet te jesh me tolerant.

Nuk eshte vendi, sheshi, luksi qe afron besimtarin, eshte toleranca, harmonia, besimi tek e mira.

Ne qender te  Shkodres eshte ndertuar xhamija ne vendin ku ndodhej dikur, kryetar bashkie  ka qene F.Guraziu, leja eshte dhen pa fjale, pa sharje, pa protesta.

Ne kohen kur eshte ndertuar, kane qene shume musliman ( jo praktikant) qe nuk ishin dakort, sepse jepte qytetit nje pamje jo reale, por ne fund u ndertua.

Sot ajo xhami, nuk besdiz njeri, nuk te krijon asnje pamje jo reale qytetit, dhe kjo eshte fale " kultures maloke " te bashkiakut, fale tolerances " maloke" me nje fjale fale malokeris.

Keshtu qe me mire eshte te jetosh nen " kulturen e malokut" se sa nen kulturen e te kulturuarit.

Shkodra si kryeqendra e "malokerise" po te vihet ne peshore per kulture me gjithe pjesen tjeter te Shqiperise, jo maloke te vetshpallur, peshon shume me rende. Histori qe kur nuk mbahet mend dhe qe rrezatonte kulture ne kohen me te keqe te saj, ne terrin komunist.

lumidrin

Vetem se genjeve mund te besh veten te ndihesh mire, por nuk ndryshon dot te verteten. Ngritja e xhamive dhe kishave ne Shkoder kane qene turpi i historise fetare te shqiptareve, ku muslimanet dhe katoliket kercenonin me hedhje ne ere te xhamive dhe kishave. Aman se na hape barkun me keto pallavra......

Si s'ju intereson cik e verteta, kaq lango fare jeni?

Ora.

Nuk e di per çfare flet ti.

Me dinamit e kallashnikov i kane prishur vetem komunistet, ti don te fallsifikosh historin, provoje, mbase te ecen.

Leri komunistet se eshte histori tjeter, dhe vetem se i permend nuk do te thote qe i shton vlera argumentit tend. Ketu flasim per dy komunitete fetare kunder njera tjetres. Duhet te them qe Shkodra ka ecur perpara persa i perket ketyre dasive, por qe ka qene keq fare, komplet skandal, kete une e di shume mire, e skam nevoje te degjoj budalleqe ne lidhje me kete ceshtje. Problemet midis te krishtereve dhe mysliamaneve ne Shkoder kan qene edhe historike. Kjo nuk i ul vlerat qe ka Shkodres, por e verteta eshte e vertete, dhe te na besh tani shkodren, (qe eshte modeli me i keq i mundshem i tolerances ala-shqiptare  te komuniteteve fetare),  si shembullore, nuk ja vlen.

Ora.

Se çfare ke degjuar ti, skam si ta di une.

Realiteti eshte krejtesisht ndryshe nga ajo qe thua ti, ato ndasit qe flet ti,( me len te dyshoj se paske pasur lidhje me sigurimin, e mbase ke edhe sot) lexo historin e qytetit , ateher shkruaj. Kisha e madhe eshte ndertuar ne 1865 , dhe nuk njeh historia ndarje , skandale, e ku ta di une.

Te shpifesh eshte metoda me e lehte , te njohesh te verten nuk don shume, pak kulture.

Gjej menyren dhe njohu me krijimin e shoqeris Vllaznia , dhe do e kuptosh se nuk eshte ashtu si donte enveralizmi shqiptar, por eshte ndryshe.

Kamufloju pak, mos del açik , se behsh i palezetshem.

Ore ti mendon se ka ngel e verteta e Shkodres ta themi une e ti ketu? Une mund te them vetem kaq, qe kur kam takuar per here te pare shkodran jam skandalizuar nga ndasite fetare qe i karakterizonin. I vetmi qytet ne Shqiperi qe  ka pas lagje te krishteresh e lagje muslimanesh. I vetmi popull ne Shqiperi qe veshtire te martoheshin muslimane me te krishtere. E leme me mire se nuk kam qejf tani te flas mbi dasite fetare, thjesht mos na shit Shkodren si ndonje model te harmonise fetare ala-shqiptare.

Por eshte per model , jo se e shes, nuk don ta kuptosh kete.

Ti vazhdon me fjale boshe, ndasit fetare per martesa, shoku yt e me radhe.

Shkruaj me fakte djalo, kete dite ka ndodhur kjo, me kete date ka ndodhur kjo.

Me 1967 kupola e Kishes se Madhe eshte hedhur ne ere me dinamit.

1967 minaria e xhamis Parruc eshte hedhur ne ere me dinamit.

1967 minaria e xhamis se Rusit eshte terhequr me eskavator.

Jane vrare internuar e burgosur te gjithe kleriket e qytetit.

O lumidrin, perpara se te sugjerosh se po me mungon toleranca mua ketu, te lutem shume lexoji pak komentet e tjera qe sugjerojne se duhet qe muslimanet shqiptare duhet te shkojne ne Arabi per tu falur, se muslimanet shqiptare nuk kane identitet kombetar, se kishat jane me sqime e zene vend tamam ne qender por xhamia edhe nese ndertohet duhet cuar ne laprake etj, etj.Edhe ajo xhamia e Shkodres u ndertua me leket dhe projektin e nisur per Tiranen me vendim qeverie po qe e kundershtoi Pjeter Arbnori. Pastaj shihe se cfare thua ti: se xhamia e shkodres ne fillim I bezdiste njerezit po tani nuk bezdis kend... Por keshtu flitet per emigrantet muslimane ne Evrope e per xhamite e tyre ne vende ku jane emigrante po muslimanet shqiptare nuk jane emigrante. Eshte ky lloj diskursi qe eshte problemi. Sa per ata qe sugjerojne se kishave e xhamive nuk ja vuri dinamitin komunizmi ja zek ju qofte e nuk meritojne as te lodhesh ne muhabet me keta nostalgjike mjerane te komunizmit. Shqiperia e Shkodra kane ne te kaluaren e tyre historike raste intolerance por kurre me shume se nje tradite te miredokumentuar rehatie me fene e tjetrit. Po kjo vjen me pranim e zemergjeresi ndaj prezences se tjetrit me fe te ndryshme. Ky muhabet ku ca na qenkan autoktone e ca duhen sikterrisur ne Arabi, ku tempujt e nje feje jane tamam sic duhet por vetem muslimanet nuk duhet te kene xhami kjo eshte me e shemtuara e intolerances dhe tolerimi I kesaj intolerance eshte deshtim moral. 'Malok' per mua nuk eshte shenues krahinor por shenues stadi te pakultivua e te paqytetruar mendor.

Emin.

Ne pamundesi te pergjigjem ne kohen e duhur, pranoje pergjigjen me vonese.

Ne ate tolerance qe kerkoje, nuk eshte e formes urdherore, kushtezore.

Lexo komentin qe kam shkruar, dhe ndaloju ne rreshta, do gjesh ate qe them une, pa kushtezuar njeri .

Ndersa fjalen bezdi, mos e merr si ndjenje fetare, kunderfetare, jo eshte bezdi, ne kuptimin qe njerzit ishin ne siklet si per ta mbrojtur ndertimin e saj si kunder, nuk e di sa jam i qarte ne spiegimin.

Eshte krejt e thjesht, nje" çeshtje" behet  problem kur merr permasa te medha, vete "çeshtja"  ka dale nga masat reale qe ka, behet shume here me i madh, ndersa kur "çeshtja"  nuk shtrohet si problem, permasat e tij jane krejtesisht te vogla, pavarsisht rolit qe ka ne shoqeri.

emin

Po ti do kishe qejf qe ta ktheje qendren e  Tiranes ne nje manifestim vlerash lindore, ne vecanti arabe, dhe kurrsesi jo-shqiptare?  Dihet se shumica e atyre qe po luftojne per nje xhami ne qender te Tiranes jane njerez pa identitet kulturor e tradicional. Shume prej tyre mbajne ato pantallonat alla-pakistanezce trecerekshe, dhe ka filluar vendosin ne koke qylafe jo-shqiptare si kullesa makaronash. Per mua ky eshte shovinizem kulturor dhe jo liri fetare. Une personalisht, megjithese e kuptoj teresisht shqetesimin e komunitetit musliman ne Shqiperi, nuk me besdis fare nje kishe, qe ben nje meshe brenda mureve te saja me njerez qe nuk demonstrojne nje kulture aliene per Shqiperine, dhe te pa-perputhur me vlerat tradicionale  te shumices.

Puna eshte se po u ndertua aty nje xhami madheshtore  e gjith qendra e Tiranes do te permbushet me keta njerez pa identitet, per mendimin tim aspak fetare, qe do te mblidhen nga cdo ane e shqiptareve dhe do vine rrotull qendres gjith diten dhe do vendosin autopallante ku qendra e Tiranes do bucoje arabisht gjith diten e gjith naten.

Mua nuk me duket fare e pershtatshme nje situate e tille, me duket si mish i huaj per shoqerine tone. Me duket shovinizem qe i jep vetes avantazh nepermjet statistikes fantaziste te 70%-it.

 ça flet kot aman. po të nxirrje kokën prej sqetullës, e të merrje pak ajër të pastër mund të të binte rasti, ndërmjet një të krruare dhe një tjetër, të lexoje edhe fjalën që mbajti Obama në kujtim të 11 shtatorit:  "We champion the rights of every American, including the right to worship as one chooses (...) at the very spot where the terrorists struck this building". qofsh shëndoshë.

Me mua e kishe kete?

Une sjam as kondra fare qe te deklarohen edhe arabe ata, qejf te kene mor plak, thjesht jam i mendimit qe demonstrimi i kesaj natyre sic e kam pershkruar me lart ne qendren e Tiranes do ishte shume artificial, por edhe i demshem per ato qe une i konsideroj vlera te shoqerise shqiptare. Ti e shikon ndryshe? Secili ne te tijen, ja ashtu.

Po qe vlerë e shoqërisë shqiptare racizmi dhe fobizmi i çdo lloji, unë nuk jam pjesë e kësaj shoqërie. Atë citimin nga Obama nuk ta vura kot. Meqë jeton përjashta shtetit, do kesh vuajtur edhe ti si të tjerët ksenofobinë. Po sikur të thotë ai anglezi, duke përzjerë çajin: "Shqiptarët janë ballkanas, ndaj kultura e tyre e ndryshme nga ne, është jo vetëm shumë artificiale  por edhe e dëmshme për ato që konsideroj unë vlera të shoqërisë angleze" - ti si do ndiheshe? Ksenofobia, islamofobia e çdo fobi tjetër është e cekët pasi ndalet tek syprina e tjetrit. Nuk shpon më tutje, por me një të vështruar i ndan njerëzit në pantallonatreçereks, zezakë, kinezë, shqiptarë, malokë (do thoshte Moza e fikut). Vlera e një kulture përcaktohet pikërisht nga toleranca e atyre që janë të ndryshëm nga ne.

Pastaj, edhe ty vetë mund të të ketë shkuar mendja sesi portokallet i marrim ndonjëherë nga Portugalia, burrat nga Gjermania, fiqtë nga Maroku dhe sallatën jeshile nga Zvicra.  Dua të them, ajo vlera shqiptare që thua ti nuk merr shumë kuptim në një ambient kaq komunikues si ky i sotmi. Prandaj, hë, bëju më pak purist në këtë botë që është e të tërëve dhe ku të gjithë duhet të jetojnë e marrin frymë lirisht besimin dhe bindjet e tyre.

O njeri, ke pare ne komentin tim ndonje gje kunder lirise te kujdoqofte per te praktikuar cilendo fe qe ja ka enda? Tjeter pastaj te ndertosh nje xhami te madhe mu ne qender te Tiranes, ajo eshte shovinizem kulturor, ska te beje fare me diversitetin dhe me te drejtat. Nuk mund te fshihes mbas ketij argumenti me te tilla qellime. Njesoj si te fshehesh elefantin mbas nje fidani.

Edhe ne angli tjeter pune cfar kulture kam une, perderisa nuk dal ta demonstroje tek big beni. Analogjia jote spi uje fare.

Ora kam haber te mire per ty: ka dale ne Tirane nje rryp I quajtur Kastriot Myftari qe trumbeton keto qe thua ti, qe kerkon qe ezani I xhamive qe njofton besimtaret per falje duhet nxjere jashte ligjit dhe se muslimaneve u duhet hequr shtetesia shqiptare. Mund ti bashkangjitesh atij. Problemi eshte se per ty kishat jane autoktone ndersa xhamite nuk jane shqiptare e muslimanet jane shoviniste pa identitet kombetar madje dhe pa fe, kjo me metrin tend sigurisht. Eshte ky konceptim identitar qe eshte problemi e pastaj na qenke per liri fetare, por duhet te jete feja si e do ti!!! Problemi eshte se besimtaret muslimane te Shqiperise jane shqiptar qe po u mohohet kjo nga njerez qe mendojne si ty... Ngase jane muslimane dhe kjo I ben arabe. Problemi im nuk jane kishat, e nuk kane qene kishatt per muslimanet asnjehere e prandaj I gjen kishat ngado ne boten muslimane prej qindra vjetesh. Problemi im eshte njeanesia ku kishat jane autoktone e prandaj kane vend ne mes te Tiranes po xhamia nuk eshte se eshte lindore edhe pse ndertesa me e vjeter e qendres eshte xhamia, edhe pse ndertesa e pare e Tiranes ka qene xhami (ashtu si e Korces) po tani nuk jemi autoktone sipas teje.

emin

Nuk dola kunder ndertimit te xhamive, thashe qe jan kunder ndertimit te xhamise aty ku eshte propozuar, nuk eshte faji im qe juve tu thuash shendet ju duket sikur u thua plac. Me vjen keq qe jeni katandisur ne kete gjendje. Absolutisht jo te gjith besimtaret sqiptare ane pa identitet kombetar e kulturor, por nje pjes e tyre jane, dhe shume prej tyre kan nje tendence per tju larguar shqiptares. Shiko ata trecerekshit, mjekershtatepellembshit, dhe kullesat e makaronave, te mos flasim per ata qe sjellin perversitete te papara nga shoqeria jone, qe i vendosin femijes shami nga koka ke kembet. Une nuk di te kete perversitet te tille ne Shqiperi, di ti? Ne Arabi po, sepse ka raste ku edhe martohen per lek 12-vjecaret me pleq 70-vjecar, dicka qe eshte jashte sistemit socio-kulturor te te qenit shqiptar. Etj etj. Arsyet une i kam thene me lart, dhe mire do ishte qe ju te luftonit keto fenomene te shemtuara brenda komunitetit musliman, dhe jo te merreshit me ata qe i vene ne dukje. Nuk e njoh ate qe thua ti, por jam shume dakort qe praktika eautopallanteve ne arabisht duhet ndaluar, madje kam shpresen qe kjo te vij nga brendakomunitetit muslimn, sepseeshte e bezdisshme ne maksimum. Nuk eshte aspak kerkese fetare autopallanti. Ne kohet e sotme ku te gjith ane ore dore e celular, njohin ditet e javes e kalendarin, nuk eshte nevoja te vendosesh ne qendrene  nje qyteti multi fetar dhe jo-fetar autopallante qe ulurasin arabisht sipas qejfit. Tu mund te te duket normale, mua aspak. Per ate pastaj qe muslimaneve u duhet equr nenshtetesia shqiptare eshte nje idiotesi qe nuk kam as deshiren ta diskutoj.

...Pra te ndertohet xhamia po ne periferi se ne qender vetem kishat kane vend. Ty kambanat nuk te bezdisin po te bezdis ezani... E qarte dhe kjo. Mjekrat apo shamite qe jane praktika fetare per ty nuk jane shqiptare e si te ta shpjegoj une ty qe ritualet nuk kane etnicitet. Gjuha qe perdor kur flet per kullese makaronash eshte qartazi fyese. Qe te qartesohem me ty une nuk kam shqetesimin se pse nuk te bezdisin ty kambanat se ne fakt dhe vete I kam qef po se ben der der se nuk je kundra lirise se fese po pastaj flet me gjuhen me fyese per praktikat fetare, per legjitimitetin e ca njerezve qe tek e fundit jane qytetare te atij vendi e ne ndryshim nga une e ti jetojne ne ate vend. Menyra si ti flet me neveri per keta njerez eshte vete definicioni I fondamentalistit se fundamentalisti eshte ai qe nuk jeton dot me ate qe eshte ndryshe. Dhe nje sqarim: me krenari mbaj mjeker ne pasim te tradites se te gjithe profeteve te tradites monoteiste. Evidentimi jot eshte vetem tregues I fobive te tua.

 Me vertet jane bere nje kishe katolike e ortodokse ne qender te tiranes por keto jane ndertesa me sqime, jo te medha e funksionale. kurse per xhamine kam pare qe ekziston nje projekt madheshtor me minare qe ngjiten shume lart ne hava dhe me nje ndertese teper te madhe qe do behet pike referimi per tere zonen. imagjino tani nje tirane me xhami super te madhe ne zemer te saj, cfare imazhi do kete kryeqyteti yne per ne apo per te huajt qe vizitojne. ne themi tirane evropiane, shqiperia ne BE edhe bejme keshtu gjerash. ik o vlla beje xhamine ne ali dem, laprak kombinat apo te uzina dinamo te tregu i madh se aty ka boll vend.

po keta duan ta bejne ne qender vetem me u duk, leje car thone qe jo po eshte toka jone e trasheguar bla bla bla.

Mos tju vi turp juve prej minareve e xhamive.Myslimanet jane shumica e popullsise,e ne kto baza,e meritojn kultin ma te madh se sektet e tjera.

 Ku e di ti qe jeni shumica iher se ngelet tu na car menderen me kete shumicen tuaj te kohes se zogut. Ky rregjistrimi fetar do te kete nje te mire te madhe ne fakt se do ta nxjerre shumicen e shqiptareve ateiste keshtu qe sdo na cajne me drrasat keta arabdashesit. 

Po ja ti me kete sqimen tende mbete te na thuash ku te shkojme. Pse nuk vete ti me mire mbrapa malit e te jesh rehat atje se nuk ta prishim dekorin tend evropian.

 perse kishat jane automatikisht me sqime dhe xhamia pa sqime??????

Apo kot ashtu...

"imagjino tani nje tirane me xhami super te madhe ne zemer te saj, cfare imazhi do kete kryeqyteti yne per ne apo per te huajt qe vizitojne."

Eh medet. Eshte aq i perkryer, aq i persosur, aq perfekt imazhi i kryeqytetit te rrumpalles se ndertimit, me nje pallat te shkurter e nje pallat te gjate, nje nga jugu e nje nga juglindja ngjitur me njeri tjetrin, pa pike plani e pa pike rregulli, aq shkel e shko sa s'ka ku veje me, e megjithate i mbeti ne dore nje xhamie qe ta prishi kete imazh? Ah ju s'jeni ne terezi.

mu m'habiten fare kto minaret e xhamise se fierit

mu duken si kullat e dubait tobestafkurllah

Edhe statistikat e Gallup-it nxorren ate qe te gjithe ne e dinim, pra qe shumices ne Shqiperi nuki plas per fene... Atehere ca dreqin dun keta mjekerrshkurret?  Nuk u ngopen tu hanger qyl?

Mos e ke per at Gallupin e famshem qe na nxorri me 1 deputet me shum ne parlament?Akoma se keni kuptu qe kto gallupat,jan veglat e halldupave,qe me i trame lapsi,e bojn derrin daj.

Brezat qe linden e u rriten brenda rregjimit te kaluar,u rriten me moton:

-Feja opium per popullin!

po un sjam hic dakort.shqiptaret jan ne ket gjendje sot se luteshin e falenderonin TARRASIN (pervec ca te nderuarve,qe nuk pranuan e u pushkatuan nsy tfemijve).

Islami eshte e vetmja fe,qe po rritet me hapa galopant ne gjith boten.Myslimanet e shqiprise e meritojne 1 xhami tmadhe,bashk mu nzemer te tiranes,e ua boft zoti kismet qe tmaroj sa ma shpejt!

Myslimanet e shqiprise e meritojne 1 xhami tmadhe,bashk mu nzemer te tiranes,e ua boft zoti kismet qe tmaroj sa ma shpejt!

Perse e meritojne?

Cfare kane bere per ta merituar?

Pse nje xhami e madhe?

Pse ne zemer te Tiranes?

Pse t´jua boj zoti kismet?

Pse sa me shpejt?

pedro djali,cjane kto pyetje retorike mo?

Ajo qe me habit mua eshte se myslymt jane te fiksum me gjonat e medhaja: besimtare ne nr te madh, fe e madhe, hapa galopante (dmth te medhaja), xhami e madhe... Po ndonje gje te vogel a keni juve? smiley

Besa per i pjese mire thote dikush qe te hikin ne arabi.Para ca ditesh per here te pare ne jeten time pashe ne Tirane live nje femer zi korb te mulume me perce.E kisha pa ne film(pertej mureve te gurta) qe han akulloren me gjithe perce.Gati u terrorizova kur e pashe.Ajo e ndjeu shikimin tim dhe kthej ate gjene e zeze qe kishte zene ven aty ku zakonisht rri koka dhe me kapi teksa shaja neper dhame. E njejta gja m'ka nodh te M Shyri" kur kam pa i vajze 5 vjece me shami te mulume deri n'fund kamve, a thu se po te ishte zbulute do shtinte ne mekat meshkujt aty pari (pu pu pu)Dhe kta qe e kan e kthy kaptinen persmrapsht qe siper e rrujne koken dhe poshte lejne floket,na flliqen ambjentin. Po pse ore sikur te ndjekish mesimet e Kuranit dhe te falesh ne xhami nuk mjafton me qan musliman i mire...

Pjeter se jemi popull majmun. Kopjac, Imitues

Ti fole per ato vashat e mbuluara koke e kembe TURP vertet TURP TURP TURP, por une do te them per ata meshkujt qe ju ka dale kurizi nga pesha e  varseve me flori dhe kryqet 20 cm te gjate e 10 cm te gjere dhe zinxhiri me halka 1 centimeter diametri. Me kujtojne zinxhiret e sklleverve ne ca filma te vjeter. TURP TUPR TURP TURP

Pak me lart na u sollen ca minare si aman o zot. Ku i keni pare keto Minare ne Shqiperi. E pranushme ne Dubaj apo Siri, por ne Shqiperi?????

Por une do tju kujtoj ca kryqe madheshtore si me poshte

 

 Une jam i krishtere dembabdem, por nuk kam degjuar per  kryqe te tilla kurre peprara clirmit. (Hajd mo se ne komunizem nuk lejohej) Ku u gjeten keto Kryqe ne cdo koder e mal. Bile edhe lapidaret po i kthejne ne kryqe  Te shikosh te tilla ne Greqi hajde de ( edhe atje nuk jane kaq te medhej) Po ne Shqiperi.????? 

Imitues copjaca majmune te keqinj ja cfare jemi ne

Edhe kjo puna e xhamise Ka kaq vjet qe eshte perfolur. Asnjehre nuk ka bere kaq buje Tani doli si mesele se u be mesele Xhamija e NY.

Majmuner

Ky asht me t'vertet "militarizim" kryqet dhe minaret tuj shpue qiellin e njerzit posht tuj vujt per uje , rruge, kujdes mjeksor e shpeshhere edhe kafshaten e gojes! Nersa kta njerz te "perenis' bajn gara kush e con kryqin apo minaren ma nalt !? Kush zapton ma shum hapsina , kush ti imponohet ma me force robit qe cohet ne mjes prej bucimes se altoprlantve ( se hoxha i falet allahut sot me Sony CD Player) dhe  sa del n'rruge per te fitue at qyqe kafshte haset ne kryqet e kishat qe shkelqejn prej luksit. Ne te tana qendrat urbane te shqipnis ke ma shum kisha dhe xhamija se sa dyqane buke, dhe prap kerkojn me nertu te tjera !!! Nuk iu shkon menja me ba noj lulishte apo objekte te tjera ku komuniteti mund te defrehet dhe edukohet , por derdhin me qindra miliona euro ne objekte kulti ku ne 360 ditet e vitit jane pothuaj bosh. Edhe un qe po i shkruj kto rreshta jam besimtar por jo prej atyne qe cjerren neper kisha e xhamia dhe dojn me ia imponue tjetrit me force dashnin e perenis.

A ka than Krishti nokund qe bani kisha sa ma shume dha sa ma luks ?

A ka than Muhameti qe nertoni minaret sa ma 'tnalta dhe bash ne maje venosni altoporlante te lidhun me "dixhital cd  players" poshte ?

Ah Toko,

M'vje keq se nuk e kuptoj se car pune ke ti si i krishtere me keto kryqet? Ato kane lidhje direkte me fene me te re ne Shqiperi, TILINOVELAT BRAZILIONE. Shofin ate Krishtin e Rio-s ene thone ta bojme ene ne nji, ta kena. Biles mos u cudit po dul nanjoni me i bo nai shtese horizontale minares se lagjes, qe t'i duket vetja sikur ka komshie Zhaden.

Masnej, car ke qe nji e dy sha majmunet e shkrete? Ke pa naihere majmune te bojne kshu prapesinash ti?

 Do me dukej paradoksale te ndertohej atje  nje xhami.Nuk ka besimtare te vertete ky vend.

Megjithkete Fin, une te falenderoj  per kete prurje

Po bëhet Tirana si Jeruzalemi...

Mirë që në Jeruzalem kanë arsye që të pretendojnë (bashk)egzistencën e objekteve të kultit të gjithë besimtarët e tre feve monoteiste, sepse që të treja thonë se atje kanë lindur, por që në Shqipëri të ndërtohen supermegastruktura të kultit, mua më duket absurditet (sidomos, kumbon më hidhshëm ky absurditet në boshllëkun e përditshëm të këtyre objekteve).

Një garë e turpshme për të treguar se kush e ka më të madh.

Po të ndjekim arsyetimin e disave, që duhet të jemi tolerantë me të gjithë, do të na duhet pas disa vjetëve që t'ju lemë shesh për një stadium edhe dëshmitarëve të Jehovait, apo të ndonjë grupi tjetër (i drejtë mund të jetë edhe pretendimi i homoseksualëve që të kenë një megastrukturë ku të mund të ushtrojnë bindjet e tyre)... e atëhere? U bë deti kos dhe "O burra! Kena t'drejtat tona".

Për mendimin tim, shteti duhet të bëjë ndonjë superstrukturë (tip pallat sporti apo stadium të mbuluar) që t'u japë mundësinë TË GJITHA besimeve fetare që, në raste të festimeve masive, të kishin mundësinë komode ku mund të mblidheshin... bile me ktë rast, shteti mund të bënte edhe ndonjë lek (2-3qindmijë shqiptarë besimtarë, të shumzuar për 3-4 herë në vit (festime), të shumëzuar për 1 euro, shteti do kishte nga 6oo-1,2milion euro smiley )

Emin, sic e shikon nuk ka besimtare ky vend, ata qe dolen e faleshin ne bulevard jane thjesht nje prodhim i medias keqdashese me ndikim nga jashte.

Nuk ka pse te kete xhami te madhe ne Tirane, pale pastaj ato minarete, po ato c'i duan, pse nuk e bejne xhamine pa minare? Le te bejne pishina, po jo minare.

Pastaj vertet ka liri besimi, se jemi ne demokraci, po jo cdo lloj lirie besimi ama. Ke lirine te besosh ashtu sic te them une!

 

Fiks. Harrove te thuash se nje pjese e atyre qe falen nuk jane hic shqiptare se nuk kane identitet kombetar si I imi

 Vertet, kjo puna qe 70% e shqiptareve jane muslimane duhet te rishikohet. 

Ne rrethin e njohjeve te mia vetem 2 veta jane muslimane praktikante, por edhe keta nuk di te kene shkuar ndonjehere te falen ne xhami. 

Po te lllogarisesh edhe faktin qe ka qarqe muslimane qe investojne ne Shqiperi per te muslimanizuar me leke njerez me veshtiresi ekonomike, atehere vertet qe duhen bere mire llogarite para se te merren vendime te tilla.. 

 

 

Une me than te drejten dhe mund ta egzagjiroj pak kur flas per fenomnin e mjekrave dhe perceve,por kjo e ka nje arsye.Jetoj ne nje ven ku nuk i shof perdite,ku popullsia dhe nga pikpamja fetare eshte homogjene 100% katolike eshte e vetmja krahine ne shqipri qe nuk ka Xhami dhe ndoshta me bajne pershtypje ma shume se te tjereve.Ktu Dranet ngelen drane per qindra vjet dhe nuk u kthyen ne Hyjrie apo Mereme.kjo asht nje arsye bolle mjaftushme qe une te krenohem me krahinen time pasi une e konsideroj asimilimin e fese rrezimin e nje perj kollonave tona identitare si komb,por nuk me pelqejne ,madje e urrej ket ngrefosjen krahinore,sic bani ai dumbabisti qe me permeni vizen me hy n'tirane.Keshtu pra ndoshta me bajne pershtypje ma shume se duhet.Kur kam nigju per here te pare "selam aleikum" jam shtang dhe pysja veten ca thone kta mo.

   Kam qan tu prit rradhen te berberi diku te ura e tabakve.Nje nga kto me mjeker preu floket dhe doli e dikush ne rradhe shfryu kunder tij.Berberit (Losh e kishte emrin) nuk i erdhi mire.Nigjo ktu mor Losh i thote ky,qe per nga menyra si u drejtu, mu duk se ishte i lagjes aty.Gjyshi im punonte gjith diten ne are ne mes te gushtit,dhe buza i zhuritej dhe nuk fuste pike uji ne goje se ishte ramazan.E pra ,tha kandidati me u qeth,ai nuk mante mjeker.q kujtojne kto legena qe po arsimohen ne arabi se muslimanizmi ne shqipri fillon me kta

O zoti pjeter,spo du me dal nga tema,po ju jeni ata qe krenoheni qe i luteni zotit jezus?

Te jesh mysliman i mir,do te thot te lesh mjeker,pasi edhe profeti i madh Muhamed,e mbante,e meqe shum njerez qe kan perqafu islamin,dun me i ngja sa ma shum modelit te jetes qe ndiqte ai,prandaj e mbajne.

kjo asht nje arsye bolle mjaftushme qe une te krenohem me krahinen time pasi une e konsideroj asimilimin e fese rrezimin e nje perj kollonave tona identitare si komb

q kujtojne kto legena qe po arsimohen ne arabi se muslimanizmi ne shqipri fillon me kta.

Me e pakta qe mund te bosh ti eshte te mos te ofendosh e tparagjykosh.Ji mendje hapur.

Eshte e verte qe populli shqiptare,ka nivel te ulet ekonomik,po qendrat fetare,gjithmone kan sherby si organizatore ne mbledhjen e shperndarjen e ushqimeve,dhe parave,per njerezit ne nevoje.

Per saj perket MINARE-fobise se komentuesve te mesiperm,me cudit,qe kjo frike qeka me e larte se ajo e GRADACEL-ofobise,ndaj gradacelave,qe jan ngritur,e jan priten te ngrihen si gur shahu ne planin rregullues te qendres se tiranes.....

"Te jesh mysliman i mir,do te thot te lesh mjeker,pasi edhe profeti i madh Muhamed,e mbante,e meqe shum njerez qe kan perqafu islamin,dun me i ngja sa ma shum modelit te jetes qe ndiqte ai,prandaj e mbajne."

Easy tiger, mos fol harram. Riprodhimi ne cdo forme i imazhit te profetit a.s. eshte idhujtari. Ajo qe duhet te riprodhosh eshte menyra e jeteses: qendroju shedihave, falu sipas rregullit, mbaj ramazan, bej sevap, dhe mundesisht shko haxhe. Sa per sinqeritet, une s'jam, pasi pervec sevapit qe e jap kur kam mundesi, dhe haxhes qe do kisha qejf te shkoja si turist, nuk i plotesoj asnje nga kushtet e tjera. Megjithate jam edhe aq i sinqerte sa qe te te them se pervec ketyre te pestave, te tjerat jane ekses jo thjesht i panevojshem, por edhe moralisht i denueshem, si nga nje i jashtem si puna ime, ashtu dhe brenda besimit islam. Nese dikush nuk mjaftohet me menyren e jeteses, me pese kushtet e te qenit mysliman, por shkon edhe nje hap me tutje drejt riprodhimit te imazhit te profetit, atehere jo vetem qe eshte legen qe kujton se pale muslimanizmi ne Shqiperi fillon me ta, por per te qene edhe me te sakte, eshte mysliman harram, e si i tille, aspak mysliman, por mysliman per sy e faqe e mbase dhe per mjeker. Me te tjerat je ne rregull.

O zoti pjeter,spo du me dal nga tema,po ju jeni ata qe krenoheni qe i luteni zotit jezus?

Une se kjam per gja me u krenu dhe me Muhamedin,por une sjam as Jesusi e as Muhamedi.Ne lidhje me deshiren per ti ngjare pergjigjen e paske marre ne nje menyre qe une do kisha pas deshire me ta dhan vete,por drejt me than si kam munsi te tilla.Une do te shtoja se kjo deshira me i ngja profetit,pervec argumenteve fetare ka dhe ate bezdin ekstra. Nuk na mjaftun 50 vjet te gjithe te qeth ballabox dhe te vesh me terital,prap do i kthehemi uniformitetit.Une tham thjesht me intuite tu qan krejt injorant ne aspektin fetar se nje besimtare i mire mardhanjen me zotin e nderton ne intimitet me Te dhe nuk ka nevoje me e rrecitu besimin e vet pazarit. Une s'mund ta pranoj dhe sdu ta pranoj te shof rrugve te Tiranes femrat qe duken sikur jan fut poshte nje kazani,femra me perce, qe at dite qe e pash, se di pse mu asociu me bomben.Une smund ta pranoj dhe nuk du ta pranoj qe nje fmije 5 vjec ti vihet shamija n'koke e te mulohet deri ne fund te kamve.Nje femij 5 vjec ja ku po ta them une, se asht 1000 here ma e dlire se vete Jesusi im apo Muhamedi yt.Dhe jam gati te paguj blasfemine time per kte.

"Nje femij 5 vjec ja ku po ta them une, se asht 1000 here ma e dlire se vete Jesusi im apo Muhamedi yt.Dhe jam gati te paguj blasfemine time per kte."

Respekte!

Normal rrespekte se nuk dum me e pa Tiranen me Perce apo Ferexhe apo jo Lulian Mytesarifi ?

Po jo mer gjo e trashe jo. Shkrumb le te behet Tirana nga njerez me perce e ferexhe qe thone bismilah apo qimekuq me carcaf te bardhe e me kryq te zjarrte, e ai femija 5 vjec le te jete i dlire. Respekte jo sepse nuk dum me e pa Tiranen me perce e ferexhe, por se nuk dum me e pa te hegjemonizuar nga propaganda, qofte kjo pseudo-perendimore anti-islamike si jotja, qofte kjo pseudo-myslimane si ajo qe pretendon se mjekra apo percja te ben mysliman te mire. Dhe mba mend kete: sa me shume qe te vjellesh vrer ti kunder islamit apo cfaredo besimi duke e portretizuar me sume perpjete apo duke e karikaturizuar, aq me radikal do behet ai besim. Ta doje Tiranen sic pretendon se po te qaka zemra, ia respektoje vendasit dhe besimet qe kane, e nuk tallshe sumen nga skandinavia.

Ore djal je ne vete ti? Kush po ben ktu propagande perendimore te krishtere? Pse flet budalleqe? Pse i shmangesh kot se koti te vertetes? Tema eshte per xhamine ne mes te Tiranes. Po ose jo. Kaq. Nqs themi pastaj jo sepse sjell shume element negativ dhe kthe tiranen ne nje qytet aspak te denje per kryeqytein shqiptar por me nje imazh krejt fallco, ky nuk eshte anti-islamizem. Tirana i ka apo nuk i ka 5 % praktikues te islamit. Ja te themi 10% te te bejme qejfin. E ke idene se cdo te ndodh nqs ngrihet nje xhami e tille ne qender te Tiranes? Do mbushet me keta mjekroshet me carcaf dhe gra e femij me perce akoma me shume, do hidhet para e papare per ta mbushur qendren e tiranes me qendra te ndryshme islamike, per festa fetare gjithmone e me shume do shohesh njerez te ardhur nga turqia, arabia etj. Keto jane vetem problemet fillestare te nje aventure te tille. Shovinizem kulturor dhe pike. Ska te bej fare me fene apo lirine e praktikimit. Ku kan pas mundesi pellembe me xhami e kan bere.

Mire tashti. Cili eshte elementi negativ qe sjell Xhamia. Ja mos e zeme se jane 10% te popullsise se Tiranes praktikante myslimane, por 5%. Me ritmet e Tiranes kjo perkthehet ne 50 mije banore ne me pak se pese vjet. Dhe keta 50 mije praktikante, kane Et'hem Beun nje dhe xhamine ke Rr. e Kavajes dy. Tashti, t'a zeme se parate nuk hidhen per Xhami, por per Kishe, sic jane hedhur. I bie qe qendra e Tiranes te mbushet me Greke, Italiane, Franceze, e Daneze ne vend qe te mbushet me myslimane, dhe bashke me ta edhe me kulturen e tyre. Pyet veten sinqerisht, or djal, a do ishe dakord me kete? Dhe ne qofte se ne zemer ta ndjen se po nderkohe qe per kulturen lindore jo, atehere shovinizmin kulturor e ke ne gjak. E more vesh, apo akoma jo?

O Lul, e kom mire une me at muhabetin e librave... tjeter muhabet qe nuk doni me m'besu as Soli, as ti.

 Lul,

une votoj pro ngritjes se nje xhamie ne mes te Tiranes.

Kontradikta qe kam une ne kete rast eshte qe te besh nje xhami e cila duhet te perfshije brenda 50 mije vete duhet nje siperfaqe me e madhe se Sheshi Skenderbej e ky vend ne Tirane, ne qender te saj,  nuk eshte.

Ndaj kerkesa eshte e drejte po duhet te jete racionale per zbatimin praktik te saj. 

Bashkohem me ato zera qe kundershtojne pa shkak respektimin e asaj qe kane per zemer ata qe besojne ne Islam.

Per mendimin tim modest kjo stuate mund te zgjidhet ne kete menyre :

Tre xhami te vogla nga te cilat 2 ne periferi te Tiranes dhe 1 ne qender. Kesisoj sigurohet sherbesa per besimtaret dhe s`ka pse mendohet per nje xhami super te madhe a thu se eshte vend peligrinazhi.

Mbase une gabohem, por nje gjetje racionale do i kursente psh zones urbane skena qe per mendimin tim duhet te evitohen.

Ideja e nje xhamie super te madhe, me e madhja ne Ballkan thone adhuruesit e saj, nuk ka mundesi praktike te behet ne mes te Tiranes. Nese do vazhdohet po me kete kerkese keshtu si deri me tani, e larget do jete dita qe do realizohet.

Une jam i krishtere dembabdem

 

Feja nuk trashegohet si material gjenetik, pa e praktikuar ate.  Te thuash qe jam i krishtere duhet te jesh pakezuar, duhet te shkosh ne kishe cdo te diele, duhet te ndjekesh rregullat e kristianizmit, duhet te jesh i perpikte me biblen etj etj.  Shqiptaret qe deklarohen myslimane, ortodokse a katolike lart e poshte vetem se nje gjysh a stergjysh i tyre ka praktikuar nje nga fete semite, pa bere asgje nga gjerat qe permenda me larte, praktikisht thone "Jam nje cope sylesh, qe po hiqem fetar ne sy te botes sepse sot po me shkon kjo fe me veshjen dhe stinen".

Nese shqiptaret qe deklarohen myslimane, ortodokse e katolike jane praktikisht "nje cope sylesh," ti je praktikisht toc e kaluar tocit. Jane pa frike 4 miliarde njerez ne rruzullin tokesor qe identifikohen ne nje menyre apo ne nje tjeter me krishterimin dhe islamin, hiq kinezet dhe indianet qe perbejne kusurin e 6 miliardshit. E kane bere prej mileniash, e ti jo vetem qe vazhdon e i quan "fe semite," por pa marre parasysh mijvjecaret te thashe, mijvjecaret, i quan shqiptaret me fe sipas trendit. 1500 vjet shqiptaret kane qene te krishtere. Prej 500 vjetesh te konvertuar ne mase drejt islamit. Nderkaq edhe pse asnjehere keto fe "semite" nuk i kane penguar qe feja e tyre te jete shqiptaria, u dashka duruar nje cope bariu idiot si puna jote qe keto dele syleshe t'i vika ne vije?

O loqeljan Kodra e lexove mire postimin tim, apo sa sheh emrin tim ne postime te erren syte e te preken ndjenjat e duhet te thuash ndonje trapllek te rradhes sesben?

Me fal, mu duk sikur e kishe quajtur islamin dhe krishterimin fe semite. Do e kem lexuar gabim, se sy per sy s'besoj te jesh duke me genjyer.

duhet te jesh pakezuar, duhet te shkosh ne kishe cdo te diele, duhet te ndjekesh rregullat e kristianizmit, duhet te jesh i perpikte me biblen etj etj. 

 

Kete pjesen ketu e lexove?

 

Qe jane fe semite, ky eshte fakt.  Vetem ti e merr si sharje kete...

Nuk e mora si sharje. Ta merrja si sharje te kisha thene gje tjeter, e jo thjesht "toc." Fakti eshte ai qe te thashe. Qe mese 4 miliarde e rruzullit tokesor qe identifikohen ne nje menyre apo tjeter me keto fe, nuk jane semite, por variojne qe nga Japoneze, Koreane e Kineze, deri tek pothuajse te gjithe indoeuropianet, per te perfunduar tek gjithe Afrikanet e te gjithe lekurkuqte e Amerikes. Pervec Kinezve dhe Indianeve qe perbejne nje shumice derrmuese jo abrahamike te gjithe te tjeret jane te tille. Nderkohe qe feja e tyre eshte aq semite, sa c'mund te quhet indian budizmi lindor i japonezve, apo ai perendimori i kalifornaineve. Ashtu si Budizmi nuk eshte fe Indiane, vetem sepse Buda paska qene Indian, ashtu edhe fete Abrahamike nuk jane Semite vetem se Abrahami paska qene semit. E merr vesh tashti pse je toc, apo duhet te te kerkoj ndjese sa here qe ti i ve vulen e faktit ideve gjysmake qe nxjerr nga toci.

Mo po fete semite jane dhe kete s'e luan topi.  Ne lindjen e mesme kane lindur, aty jane ngjizur, mitologjine e civilizime te lindjes se mesme kane hedhur neper libra, vendet e shenjta i kane ne lindjen e mesme, figurat kryesore jane semite etj etj.  Pra toclleku te mbetet ty, por kjo nuk ishte ideja origjinale e postimit tim.   Lexoje prap qe mos te dalesh dy here troc ne mufkat qe shkruan.  Gjithmone huq te del me mua o i shkreti Kodra mbas bregut...

Ne Shkoder per te marre lejen e ndertimit te xhamise ne qender, myslimanet kane blere 20.000$ kryetarin e bashkise s'asaj kohe, Filip Guraziun. Doli pas ndertimit, se leja nuk ishte dhene per nje xhami aq te madhe, por askush nuk u pergjigj per kete...

Degjova se per t'u lut per Bajram sivjet kishin ardhe edhe arabe dhe turq ne Tirane. Vendi jone s'eshte bere per te pritur kapacitete te shteteve qe kane 80 milion banore.

Sidoqofte, kishin mundur shume bukur te shkojne ne Shkoder : ne 5 km ka 8 xhamia, te gjitha ne buze te rruges dhe ne qender te qytetit.

- Ne hyrje te Shkodres keni tek Harku i Berdices, ne buze te rruges, ne krah te majte, 1 xhami.

- Vazhdoni pak, dhe bini tek Ura e Bahçallekut, nje e keni ne krah te majte (u bene 2), dhe nje tjeter ne krah te djathte, pertej kalase (u bene 3), per 1,5km.

- Vazhdoni edhe pak, dhe aty ku ndahen rruget per Parruce dhe Perash, keni edhe 1 xhami per 600 m ne ane te Perashit (u bene 4).

- Ecni 300m ne ane te Perashit, dhe keni nje tjeter (u bene 5).

- Merrni tek e pesta rrugen nga Isa Boletini dhe dilni per 300m ne kryqezimin e Parruces : keni nji mega xhami me 2 minare kjo (u bene 6).

- Vazhdoni 400m dhe bini ne qendren e dikurshme, ku fillon rruga Kol Idromeno, dhe gjeni kete ne leter aliminiumit (u bene 7).

- Merrni prej qendres rrugen te shkoni ne Zdrale, vazhdoni bulevardin der ne fund, dhe gjeni nji tjeter (te hershme), dhe u bene 8.

Pra, keni ne Shkoder, xhamia aq saqe nuk kalohet me rruges. Muslimanet e te gjithe Ballkanit mund te falen ne xhamite masive te Shkodres. Mos e shemtoni kot edhe Tiranen. 

Ky eshte ungjilli i bashkejeteses fetare sipas lukes... megjithe ekspertizen e tij estetike

Luka,i paske bo i ekspoze me te mor nqaf,po i arsyetim i thjesht eshte se ato jan plot ne namaze,pranaj jan ndertu kaq shum.Pastaj populli shkodran eshte popull besimtar,si mysliman e si te krishtere.Prandaj kot i ke numru kto xhamijat,se ne fund te fundit jane tregues e maxhorances se myslimaneve.

Pastaj un them qe ma mir qe jan ndertu xhamija,(ose kisha),se APEXa,Lojra fati,e baste sportive,qe i zhvaten robt,e i shkatrun familjet.

 Kane qejf me i bere xhamite buze rrugeve apo neper sheshe kryesore qe te duket sikur jane te fuqishem dhe sikur jane nje realitet teper dinamik i shoqerise sone. Por ne fakt nuk eshte ashtu dhe ky shteti yne duhet te degjoje edhe zerin tim prej ateisti qe ndihem i ofenduar dhe i ne fakt i rrezikuar nga prapambetja mendore kur nje xhami me ndertohet ne lagje dhe me can trapin ne mengjes heret nje ze i larte dhe i padurueshem hoxhe qe eshte fare alien per mua. Tani nje mysliman e do zerin e hoxhes, une nuk e dua, si zgjidhet kjo pune? A ka mundesi te ulet zeri i hoxhes apo te degjohet vetem brenda xhamise per te respektuar mua dhe tere ato ateiste shqiptare qe bezdisen nga keto zhurma te pakuptueshme? Ka nje ligj per decibelet e bareve dhe klubeve, pse objektet fetare si kap ky ligj? Se feja eshte nje komponent i rendesishem i shoqerise? Jemi shek 21 dhe njerezit jane me te ndryshem e larmishem sec ka qene 2-3 shekuj me pare kur feja ishte e gjithpushtetshme, dhe per hir te ketij diversiteti feja nuk mund te me imponohet me mua as permjet ndotjes akustike as nepermjet zenies se hapesirave publike me xhamira sot kur nuk e ka as forcen as rendesine qe i japin me zor besimtaret.

Se feja eshte nje komponent i rendesishem i shoqerise? Jemi shek 21 dhe njerezit jane me te ndryshem e larmishem sec ka qene 2-3 shekuj me pare kur feja ishte e gjithpushtetshme, dhe per hir te ketij diversiteti feja nuk mund te me imponohet me mua as permjet ndotjes akustike as nepermjet zenies se hapesirave publike me xhamira sot kur nuk e ka as forcen as rendesine qe i japin me zor besimtaret.

90 % e kryeqyteteve europiane kane katedrale madheshtore ne qendrat e tyre,po ashu edhe xhami ne qytetet e lindjes se mesme.Ndryshe nga mendimi i yt,feja ka qene dhe eshte nder instrumentat me emancipues te shoqerise.Sot po shofim lajme e dokumentare ku SHKENCETARE te zote(fillimisht ateista e tpafe),kane perqafuar fene islame,e jo vetem,kjo ne shenje se feja ecen perkrah shkences.Akoma nuk e kupton qe demokracite e fuqishme boterore,kane background fetar.(duke fillu nga SHBA,Europa,e me tutje  AFRIKA e AZIA).

E pra vlla i dashur,eshte jasht mode te jesh ATEIST,e jo te jesh BESIMTAR.

 Evropa ka katedrale ne qendrat e veta si pasoje e trashegimise se saj ama evropa eshte emancipuar dhe ka kohe qe nuk nderton me objekte fetare kristiane per veten e saj, jeni thjesht ju qe vazhdoni me avazin e shekullit te 6te duke ndertuar xhami a thua se ju ka ngelur ora ne vend.

E si ka mundesi mer jahu qe keta shkencetaret e zote te gjithe perqafojne fene islame e asnj fe tjeter per be? Se feja juaj eshte me e mira? Ja ky pohim absolut ka perbrenda nje shovinizem qesharak. Feja ndoshta vazhdon rritjen ne vendet e botes se trete por ne perendim eshte demode ka 50 vjet. Vendet e te zhvilluara te botes jane ne te njejten kohe vendet me pak besimtare (Danimarke, Zvicer, Suedi). Ka ec para bota o shoku, mjaft u ushqeve me burek edhe kalove kohen te xhamija rruges kavajes.

E ku e mesove ose lexove ti kete se 90% e kryeqyteteve kane kartedale ne mes te qendrave ?

Une jam ne stockholm dhe ketu ska ne mes te qytetit dhe sa per muhabet keta i lejne me bo xhamia ketu ,por me stilin modern ose ne hyrje pallatetsh.

DHe sa per ate muhabetin e te qenit mode te jesh besimtare po te tregoj se ne keto vendet Skandinave(Suedi, Danimark , Finland Norvegji )Feja ose besimi po falimenton ,dhe nuk kane te ardhura per te mbijetuar kurse sa i perket myslimanizmit financohet vetem nga mjekroshat me carcaf te Arabise dhe jo nga vete ata. Jam plotesisht dakort qe nje myslyman apo cfare do qofte te ushtroje  besimin e tij, por nuk duhet me besu me shkronja arabe nese kane by...h me fole shqip ose ne gjuhen tende dhe jo ne arabisht.

Ne se mbroni fene islame bejni po mos na propagandoni kultur arabe ne mes te Tirones se e flliqet vendin fare , folni pasaj dhe per tolerance !

Nuk guxoi njeri (karikaturisti Danez ) me bo nje karikature se na cohen te gjith me vrap...(jo per gjo por liri mendimi pra ..)e me shiku noj film qe tallin besimet e tjera ska problem (xhim cerry, madona etc) 

Jam dakort me kastriot myftarin apo dike tjeter per sa i perket minareve apo te tjera objekte fetare qe mos te kete dhe nuk behen krahasime me gradacela se nuk kane te njejtin funksion .

Zgjohuni sa nuk eshte vone se nuk ecet me kalendarin islam por datat jane ndryshe si dhe ketu ne kete blog. 

 

 Jam teresisht dakort per ngritjen e nje xhamie ne Tirane. Sado e madhe te ndertohet kjo xhami, nuk do te mund te jete kaq e madhe sa te zere te gjithe njerezit qe falen gjate ramazanit. Ne pergjithesi, njerezit pupullojne xhamiat dhe kishat gjate festave. Besimtare, apo jo, shqiptaret shkojne te pakten  nje here ne vit ne xhami (gjate ramazanit) ose ne kishe (gjate krishtlindjeve). 

Nga ana tjeter, mendoj se ne Tirane dhe qytete te tjera duhet ti jepet perparesi rritjes se hapsirave publike. Do te ishte me mire te krijonim parqe, lulishte, shatervane, sesa objekte kulti.

Persa i perket Shkodres, me vjen shume keq qe jane ngritur kaq shume objekte kulti (pamvaresisht se ciles fe i perkasin). Ky qytet, ''ish'' djep i kultures, sot eshte per te ardhur keq. Nese do te shihni fotot e vjetra te qytetit, ai duket me i bukur 70 vite me pare sesa sot. Hapsirat publike po zvogelohen gjithmone e me shume. Te njejtin fat me Tiranen, po e perjeton edhe Shkodra (betonizim gjithandej)

Ndaj, do te ishte me vend, te ngrinim zerin tone ne drejtim te rritjes se hapsirave publike.

Po dhe me shtate minare !

Flm Luka, Shkodra asht bâ me iu dhimbs gurit e drunit ! Nji prozelitizem urbanistik islamist i papame!!! Po sa te tjera ka qe nuk shihen ne kete perimeter 5 km ?!

Per ma teper, s'asht aspak e vertete se ka me teper myslimane se katolike ne Shkoder, perkundrazi, sot ka me teper katolike. E shumta, per me kene t'arsyeshem ne mungese shifrash, mund te thona gjys per gjys.

Dhe jam plotesisht dakort me Iskenderin qe t'i jepet hapsine objekteve publike, dhe kultures laike per te gjithe : zonat e zanuna prej ketyre xhamive ne Shkoder jane zona te vdekuna, askush nuk shkon.

Nji ekstremizem i njenes pale mbi tjetren nuk i sjell dobi askujt, veçse i ban dam vete pales ekstremiste qe mundohet me pushtue komplet hapsinen publike...  Nji Zot e din se ku asht qellimi i nje shfrenimi te tille !!!

Jo vetem aq viksiland, por edhe proporcionalisht katoliket jane me besimtare se muslimanet. Nqs vetem 10-20 % e myslimaneve te shkodres jan besimtare, mendoj se jan te pakten mbi 60% te te krishtereve besimtare. Eshte e pakuptueshme nje mani per te ndertuar kaq shume xhami ku te kene mundesi ne Shqiperi, dhe ne stilin arab. Do isha kurioz te dija kush i financon keto ndertime dhe kush jan arkitektet e tyre.

"Do isha kurioz te dija kush i financon keto ndertime dhe kush jan arkitektet e tyre."

Kliko ketu qe te gjesh pergjigje.

Emin, po te drejtohem ty duke shpresuar qe te mos me keqkuptosh. Nuk do te te vija faj edhe po te me keqkuptoje, pasi niveli i diskutimit ketu eshte pertoke. Shume debat mund te bej, por dy gjera kam.

E para: Ne pergjithesi plani urban i qyteteve islame eshte i ngjashem me ate te qyteteve kristiane. Ka ne qender nje xhami, perballe saj nje shesh, rreth sheshit administraten publike, pazarin, dhe ne forme koncentrike rreth kesaj qendra vijne zonat rezidenciale. Megjithate ky model i perket nje stadi te atille te qyteterimit, ku popullsia mund te levize lehte nga zonat rezidenciale drejt qendres qofte shpirterore te qytetit, qofte administrative, qofte materiale. Me rritjen e popullsise, pazari eshte i pari qe leviz nga qendra drejt zonave gjithnje e me te largeta rezidenciale, drejt suburbs ne formen e mall-it. Administrata publike nuk i vjen shume pas e ne te njejten kohe e ndoshta dhe me pare, tempujt shpirteror te te gjitha feve levizin drejt periferive rezidenciale ne vend qe njerezit te levizin drejt qendres fizike te qytetit. Tempulli qendror ruan rolin e themeluesit te qytetit, rol qe eshte me shume simbolik se sa funksional, nderkohe qe rolin funksional e luajne gjithnje e ne rritje tempujt periferik. Qe te dal tek pyetja. Duke qene se Tirana eshte ne ate stad te zhvillimit ku zonat suburbane jane duke fituar nje jete te vecante nga qendra, gjithashtu duke qene se roli themelor i xhamise se Et'hem Beut eshte i pakontestueshem, a nuk do te qe me mire qe komuniteti mysliman ti shpenzonte energjite e veta me prane zonave rezidenciale? Vetem vlera e truallit prane parlamentit mjafton per te ngritur tre xhami prane komunitetit ne vend qe te ngrihet nje, sado e madhe, e izoluar nga ky komunitet ne qender te Tiranes. Pse qenka e thene qe nevoja per Xhami te krahasohet me gabimin e Kishes Ortodokse? Pjesen propagandistike te kesaj Kishe po e konsideroj si pjese te gabimit, keshtu qe nje pergjigje ne te tilla vija nuk ta quaj te vlefshme.

Dhe e dyta qe eshte pak me shume si koment se sa si pyetje: Te them te drejten, une nuk jam fetar, megjithate, kembanat e kishes me duken me te hijshme se sa thirrja e ezanit. Shiko si eshte puna. Jane te pakten dy syre qe une i di permendesh. I kam mesuar qe 14 vjec. Fatihan e Kuluvallahin. As qe e kam idene se cfare kuptimi kane, megjithate arrita t'i vleresoj dhe t'i memorizoj fale muzikalitetit te gjuhes. I njejti muzikalitet qe gjendet edhe tek ezani. Edhe ate e di permendesh. Njesoj si dhe di permendesh melodine e kembanave te kishes qe kam prane. Muzikaliteti i te dyjave, qofte i ezanit, qofte i kembanave, eshte vertete hyjnor. Madje me lart qendron muzikaliteti i ezanit per shkak se muzikaliteti i kembanave eshte teper mekanik ne krahasim me zerin njerezor qe therret ezanin. Megjithate, sic thashe, kembanat e kishes me duken me te hijshme se sa thirrja e ezanit, sepse kembanat e kishes ne fund te fundit jane thjesht dhe vetem melodi, referenca e se ciles eshte aq universale sa qe fare mire mund te mos kete asgje se ciles kjo melodi i referohet. Nga ana muzikore edhe ezani e ka te njejtin virtyt. Por problemi eshte se ezani nuk eshte thjesht dhe vetem melodi apo muzike si puna e kembanave. Ezani eshte edhe gjuhe, dhe si e tille ajo cka ezani i referohet eshte ne permbajtje te kesaj gjuhe. Ne vija te pergjithshme une e di qe ezani si reference eshte ftese per t'u falur, por problemi eshte se si reference ajo eshte edhe dicka tjeter pervecse ftese per tu falur. Gjuha, ashtu si dhe muzika, jane sisteme referimi, dhe nje nder gjerat te cilave iu referohen eshte sistemi i referimit qe jane vete. Muzika i referohet ritmit, harmonise, melodise, instrumentit, elemente keto qe perbejne sistemin e referimit te muzikes. Gjuha i referohet gramatikes, sintakses, perzgjedhjes se fjaleve dhe kuptimit qe gjuha si sistem referimi mbart. Gjuha eshte shume me e vecante se muzika, e cila eshte universale. Dhe pikerisht per shkak te kesaj vecorie, e cila eshte e huaj dhe e papercaktuar per te permbushur kriteret e te qenit gjuhe, ezani per mua eshte me i pahijshem se kembanat. Te thuash qe ezani nuk eshte gjuhe por thjesht nje sinjal qe fton ne falje, nuk mundesh, pasi nuk eshte thjesht sinjal, eshte edhe gjuhe qe sinjalizon vetveten. Por se cfare sinjalizon ne vetvete, kush e si pervec atyre qe interesohen. Nderkohe qe kush nuk interesohet, eshte i detyruar ta duroje.

Une mbetem me ate mendimin e pare . Nje Ligj dhe vetem Nje.

- Per 50 vjet kush nxjerr artikuj me permbajtje Fetare e probleme Fetare ne shtyp Denohet

K/Redaktori ..Pushim i menjehershem dhe heqja per jete e te drejtes te shkruaje ne shtyp

Redaktori ..heqja e menjehershme nga puna dhe gjobe prej 1 miljon lekesh ne vit deri ne vdekje

gazetari ...rrahje publike ne mes te gazetareve dhe dhenie e nje nofke te vecante ne gazetari "Injorant Shhoqeror"

Komentuesit ...me perjashtime te pakta kur trajtojne problemin jo konkretisht  por ne fushen abstrakte -teorike , tu vendoset tek PPU ne nje periudhe 6 mujore shenja me llape jashte , automatikisht kur del Nick-u.

Sidoqofte propozim e kisha !

 ke te drejte Idris. Madje mendoj qe pervec kesaj te sterilizohet e gjithe popullsia shqiptare. Ne kete menyre pas maksimumi 60-70 vitesh bota do te kete me ne xhiro palla qe bejne propozime te tilla.

Tani me lejoni te bej pak si Beluli dhe t'ju tregoj nje histori personale.

Kur ika nga puna ne Paris, drejtori im, qe eshte praktikant dhe njeri i angazhuar shume ne aktivitetet e kishes, me dhuroi nje Bibel. Ja se si e falenderova une (me falni per frengjishten) :

Bonjour Joël,

Juste un petit mail pour te remercier de nouveau et pour t’exprimer à quel point j’ai été touché par ton merveilleux cadeau. (Même si ça a du se voir car je ne suis pas du genre à cacher mes sentiments)

Tu es une des seules personnes de qui je pouvais accepter un tel cadeau. Je connais beaucoup de gens qui se prétendent pratiquants, mais très peu qui le sont réellement. Bien évidemment, tu fais partie des seconds, que moi j’admire pour leur foi, ainsi que pour leur courage et force, que je n’ai pas, mais avec lesquels, je me plais à penser, je partage l’amour pour les gens.

Je crois que c’est justement un des points qui différencient quelqu’un qui pratique parce qu’il a la foi de quelqu’un qui se dit pratiquant pour s’en venter. Comment peut-on croire en Dieu et au même temps se croire meilleur, par définition, que les 'autres'. Et je ne parle là que des gens 'bien', qui n’essayent pas d’utiliser la religion à des fins politiques/pouvoir.

Les problèmes liés à ceux-là, me touche particulièrement car en Albanie, nous avons une des plus belles des richesses, qui est l’harmonie religieuse. Malheureusement, certains cercles, que je n’hésite pas une seconde à traiter d’anti-albanais, n’aiment pas ça et font tout pour détériorer cette harmonie. Etant une Nation régulièrement en danger, ceux qui ont bâti les fondations de l’albanité, ont décidé de placer l’identité nationale au-dessus de tout. Même si une bonne partie de ces grands hommes étaient des imams, prêtres ou popes, ils ont décidé de tout bâtir autour de la devise « La religion de l’Albanais est l’albanité ». Ca bien-sûr, non pas dans le but de diminuer le rôle de la religion et de la foi, mais dans le but d’éviter à l’Albanie des conflits religieux. La préservation de cette harmonie religieuse, est un de mes objectifs que j’ai même mis dans le statut de l’association que j’ai créé là-bas.

cfar t'i lexojm' kesaj ne  :O

Po jo ti kete pytje o Flo se o terp!

Qellimi ishte qe tu tregoj ca robve ketu qe njerzit qe praktikojne me verte fete nuk e cojne nepermend te fyejne e shajne fete e tjera, perkundrazi. Kur ma dhuroi Biblen, ai nuk ksihte per qellim te me shtynte mua te nderroja fe apo te me tregonte se feja e tij ishte me  e mire, por thjesht me dhuroi dicka qe ai e konsideronte si dhuraten me te bukur.

cdomthene terp, fol shqip ri dreq, se na lodhe smiley

e lexova, e lexova, rrofte xhaxhi gugli qe ma thjeshtoi punen, tani kam flluar t'i perkthej atje edhe rreshtat qe jane ne gjuhet qe di, dembele hesapi smiley

frengjishten e kuptoj "qamet" ne te shkruar, ndersa ne te folur asnje llaf smiley

se harova me pelqeu shume

"Kur ma dhuroi Biblen, ai nuk ksihte per qellim te me shtynte mua te nderroja fe apo te me tregonte se feja e tij ishte me  e mire, por thjesht me dhuroi dicka qe ai e konsideronte si dhuraten me te bukur."

Me vjen keq te te zhgenjej, por fete e kane ne thelb prirjen per te bere prozelitizem.

Jo, jo nuk me zhgenje fare, por thjesht harron qe ne Kuran, Bibla cilesohet si liber i shenjte (apo nje gje e ngjashme se kshu nga ana teologjike s'jom fort i zoti) dhe ai kete me tha.

pse s'thu ti qe t'paska zbut "kàurri"... smiley

smiley

 

Toleranca mes feve eshte nje nga legjendat e fundit te shekullit te kaluar dhe ne fakt eshte thjesht nje strategji e Perendimit per t'i bere balle njefaresoji zellit te besimeve te tjera. Meqe jemi te librat shiko Letrat e Apostujve tek Dhiata e re, apo thjesht kujto misionaret e krishtere, apo psh provo t'i thuash nje myslimani, por edhe nje ortodoksi, qe Krishti ishte biri i Zotit dhe erdhi per ne.

Fete kane nevoje per besimtare se perndryshe nuk ekzistojne dhe meqe banoret e globit nuk jane ne numer te pakufizuar, atehere me duket (dhe eshte) logjike ekzistenca e deshires per t'i rrembyer tjetrit "delen e perendise".  

Fete kane nevoje per besimtare se perndryshe nuk ekzistojne dhe meqe banoret e globit nuk jane ne numer te pakufizuar, atehere me duket (dhe eshte) logjike ekzistenca e deshires per t'i rrembyer tjetrit "delen e perendise". 

ahahahahaha!

Me besimtarët ka të forta... Kur arrijnë të gënjejnë veten se Z-ti ekziston, pse të mos e gënjejnë veten se ka edhe tolerancë. Toleranca një vrap pele larg është.

s'paska lezet pa lizandrin rrotull... po hajt mo, "entre nous" po thena qe toleranca domethon, osht "a marketing decision"... Oranje, kshu do thoshte ai miku yn (RIP) qe ne te dy e dum fort. smiley

Prit me ta boj ene nai pune una!

Po me qe ju nuk menoni se ekzisto toleranca, a quhet me me leju mu me respektu cdo njeri qe praktiko fete pa sha ata qe praktikojne fete e tjera.

Sa per zbutjen Cimo, mos ki merak fare se me budallenjte do vazhdoj prape te jem sherrxhi!

Ti bere nje hamendesim per qellimet e atij qe te dhuroi Biblen dhe une te dhashe nje pikeveshtrim tjeter. Kaq! Pastaj qe ka besimtare tolerante, ashtu sic ka edhe jobesimtare tolerante, kjo s'ka nevoje te thuhet, besoj une! smiley

 ia paske qënis smiley

Nuk duhet ta kerkojme fajin te bukshkalet e pa fe qe per nje dore lekesh kerkojne ta mbushin tiranen me pislliqe nga me te ndryshmet por ne duhet ta kerkojme fajin tek palo palaco politikane si te majte dhe te djathte qe se  kane piken e moralit dhe ndergjegjes civile qytetare, qe nuk njohin familjet e tyre dhe jo me te ruajne kultin e popullit shqiptar.

Po qe se ka nonjonin ta shpjegoje fjalen FE... Keshtu kot sa per t'ja sqaru ketij Drejtorit tim qe eshte eksiq nga trute.

Me pyti i dite "e more cekun " ...e mora i thashe  ... "pse nuk thu fale zotit'' po te mos ta marre .. "te kam q ...mu ne zot " e mylli . Blasfemi thashe ...ose mazllemshe ...laj gojen ... Perjashtohen ata qe hane Libra qofte edhe Bibla smiley

Kur them zot nenkuptoj allah !

t . gjysdrase , se dukesh qe nuk te ka rene dyshemeja e tere akoma. Le noi cike ven ke trute edhe per te tjere qe nuk dune Lufte me Yjet ose qe nuk fluturojne me ashtu te vendi , dhe do shikosh qe Sot po barazohen objektet dhe kultet Fetare per Djallin dhe Zotin smiley

Pa s jo shume vjeteve kane per te tregu me gisht .. Ja ai qe beson tek Djalli se sa here e ke ndrru ate te shkrete  , aq Bibla e Kurane te dhurofshin .

Une i dheshe shembelltyren  time njeriut ne toke .. smiley

Nje vend qe te LULEZOJE nga Liria duhet te mos kete me predikatore Fetare dhe te vdesin nga uria Gjykatesit !

Ne emer tat pershendes te gjithe Fetaret  dhe vecanerisht Djallin , Konkurentin me te denje te ZOTIT

http://www.youtube.com/watch?v=k7Phj_FTugY

Nje pyetje kom un; doja me dit, i nis nga foto, si e bejn lutjen shqiptaret musliman, ne kembe? Se sikur ka pas nxjerre nje udhezim Zogu per ket pune, mos gaboj.

 Shqiperia nuk ka as nje gje europiane me shume anon ne nje vend te turqizuar me disa arnime aty ketu, moderne ti quajm,sa per ti bere qefin vetes.

Eshte fshatarizuar ne menyre moderne,dmth ka ndryshuar thjesht formen por ne permbajtje eshte komplet e pa integruar me qyteterimin.Jane shtuar shume Hoxhet dhe Prifterinje te nakatosur me injorance dhe varferi rreth e perqark, me qeveritare dhe politikane  hajdute me kollare qe vjedhin dhe mashtrojne popullin e vet, me njerez mjerane qe kalojne kohen ne kafene per te sajuar ndonje pune me pissllik duke pritur se hallet do ti zgjidhin te tjeret, qe nuk u ben pershtupje ose nuk kuptojne se si vidhen dhe si mashtrohen nga njerti tjetri etj.Shkurt Shqiperia po shkon drejt origjines se vjeter te anadollit kur sundimtaret ishin turqit, hoxhallaret, bejleret dhe agallaret..aspak modern,aspak europian.Fatkeqsia eshte se genjene veten ne qoftese thone te kunderten!

Naten.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).