Po lexoja një koment ku jepej një mundësi e shpjegimit të prejardhjes së emrit të Shqipërisë dhe shqiptarëve e ku ndër të tjera thuhej: një nga perënditë e luftës (Marte për italjanët, Ares për grekët), banorët e vëndit të tij e quanin Ar.

Një nga kafshët simbol të këtij Zoti, që përmëndet që tek Argonautët, ishte një shpend... shpend që, kur ngrihej në tubim plot egërsi dhe i pamëshirshëm mbi armiqtë e Ar-it, lëshonte pendët e tij si shigjeta mbi ta...

Pasardhësit e këtij Zoti (jo më kot, toka e tyre quhej Arbëri... nga turqit njihej si ARnautistan... përbile, edhe nga grekërit njihen akoma sot ARvanitasit), burrat që ju bashkuan Skënderbeut, britmën e tyre të betejës e kishin: Jem Shqipe t'Ar (it)

Që prej asaj kohe, të gjithë ata që  rrodhën nga ata burra, e quajtën vehten Shqipetar.

120 Komente

sipas Cabej mundesia me e madhe eshte linja: shqipoj( shqiptoj, flas qarte, merrem vesh)-shqiptar ( njeri me te cilin flet nje gjuhe, merresh vesh). Linjat me shqiponja, mitologjira, skenderbenj etj jane traplleqe tashme jo me zile, por me sistem alarmi.

«Dio si conosce meglio nell'ignoranza» thosh shën Agostini

Olsi e di se se ban qellimisht, po me duken perralla me mbret apo me mbreterishe te pashpallura te Sales smiley , por pa u lodhe shume, them se jane vetem shpjegime banale forumesh ,s'dune komente.

 

 

Një nga kafshët simbol të këtij Zoti, që përmëndet që tek Argonautët, ishte një shpend... shpend që, kur ngrihej në tubim plot egërsi dhe i pamëshirshëm mbi armiqtë e Ar-it, lëshonte pendët e tij si shigjeta mbi ta...

dakort shume me olsin

dhe une mendoj qe patjeter shqiptari vjen dhe lidhet vetem me ..arin.

as me shume

as me pak

kjo spjegon edhe protesten kunder klodit ne lezhe.

atij lloj ...ari qe thua ti ja kam gjetur etimiologjine dhe nuk eshte aspak shqiptare, por vjen nga arrixhinjte, te cilet i thone "gari" por me nje "g" te bute e lehte per tu pronuncuar gabimisht ne "k". smiley

Dhe kete e mesova ketu ne Gjermani, nga pjesetare te popullsise arrixhinjve qe banojne ketu. Kjo ishte per mua goditja e pare e pesuar ndaj egos, ngaqe per nje organ kaq te rendesishem nuk kemi fjale tonen, por e kemi te huazuar nga arrixhinjte.

Goditja e dyte ka qene, kur perseri ketu, mora vesh qe fjalet "halla" dhe "teze" jane emertimi turk respektivisht per hallen dhe tezen, dmth edhe per dy njerez shume te afert tonin nuk kemi fjale tonen (perjashto "teton&quotsmileysmiley

alamet egoje paske patur dhe ti  mo

smiley

rrefim interesant smiley

C´ti besh, njeriu kandiset me ate qe ka! smileysmiley

madje edhe daje dhe xhaje lidhen me dayi (me i pa pike siper, lexohet daj&eumlsmiley dhe amca (lexohet amxha) ne turqisht. ketyre iu pashe origjinen dhe e kishin nga turqishtja e vjeter.

Dhe kjo eshte edhe goditja e trete. smiley

Karrigen shpejt, se na ra djali... smiley

dhe tani fjalia e famshme :

Qofte ke Daja,

na dual krejtesisht turqinishte

smiley

Ruzho, e shikon pse shqiptaret nuk merren vesh me njeri-tjetrin, se flasin turqisht duke kujtuar se flasin shqip...

Nigjo, mos m´boj, se per at turqini qi kom......... smiley

plasa po nuk po gjej nje shprehje te tille ne turqisht smiley mund edhe ta kemi sajuar ne, nuk duhet nenvleresuar fjale 'ke' smiley, ose duhet pyt ndonje turk.

Po eshte turqishte e shqiptarizuar, Trop... dmth. ne i veme nje emer te caktuar arbitrarisht, sepse ashtu na e ka qejfi, dhe te gjithe si popull kemi rene ne nje mendje ( waw, hera e pare ne histori, ndoshta) qe ta quajme qofte ke daja... Njesoj po ashtu dhe historia e shprehjes "je ftof n'tajare".... Tajarja ne te vertete ishte aeroplani dhe jo.... ajo gjeja tjeter... sipas llafeve te pleqve, kjo historia.

p.s. shpresoj qe me kete te fundit, mos t'i jap il colpo di grazia Pedros. smiley

hmmm, ne fakt, fjala tayyare me kuptimin aeroplan qenka nje sajese e vitit 1912 nga nje efendi Fazıl Ahmet Aykaç, mbi baza arabe.

une dyshoj qe ftoftja jone ne tajare te jete me e vone se viti 1912, sic dyshoj gjithashtu se mund te kemi marre akoma fjale nga perandoria pas pavaresise smiley

Edhe kjo ka nje lidhje. Niset nga fjala "fluro me presh ne ate gjene tjeter" qe s'dihet se kush e ka thene i pari, por me kalimin e kohes brez pas brezi u be " fluturon me ate gjene tjeter", qe me kalimin e kohes ajo gjeja tjeter zevendesoj Tayaren ( aeroplanin) dhe keshtu thuhet "Je ftoh n'tajare" smiley

N'penxhere ka dal

per me bo sehir

Izgara Köfte dayı !!! smiley)

eee, keto goditjet qe po merr ti duken fare te embla (gati koketeri smiley) perpara asaj qe mora une diten qe me mberriten rezultatet e analizave gjenetike per origjinen time dhe te familjes sime. Ta dish apo mos ta dish te verteten - eshte ceshtja. smiley

Self, si eshte kjo puna e analizave gjenetike te origjines? Na e shpjego pak, se me duket shume intriguese dhe interesante. flm.

Me nje beshtyme dhe 300$ te nxjerrin linjen e nenes (nga DNA e mitokondrive) dhe linjen e babes (nga SNP e DNAse). Eshte shume kull. Po ishte me fat mund te dalesh pasardhes i ndonjonit ose ndonjones qe nuk i rrinte b-ja rrehat si psh:

- nga baba, XhenxhisKlani, Napoleoni

- nga nena, Zhan D'Ark dhe ca tjera sme kujtohen.

Beje te shpetosh dhe ta flesh mendjen se kush je dhe nga vjen.

Kjo ishte per mua goditja e pare e pesuar ndaj egos, ngaqe per nje organ kaq te rendesishem nuk kemi fjale tonen, por e kemi te huazuar nga arrixhinjte.

po jo kaq pesimist o pedro.  kemi fjale tonen per kete organ ,kemi. bile disa. varet nga krahinat . disa e thone me L, dhe disa e thone me Rr.smiley

E ke gabim shume Pedro. Ajo eshte fjale qe eshte e shperndare mire ne Ballkan, dhe kurrseri nuk eshte e ardhur nga arixhinjte. E ke shume gabim. Arixhinjte mund ta kene mesuar per vete, por nuk ja kane transmetuar kujt tjetri. Eshte shume, shume here me e mundshme qe ajo te jete fjale shqipe, sesa e cdo origjine tjeter. Dhe eshte poashtu shume me e mundshme qe ta kene huazuar ballkanasit nga shqipja sesa anasjelltas. Eshte thike me dy presa puna e huazimit, te keqen. Hyn per te mesuar se nga e ke huazuar, dhe papritur (shpeshhere) meson qe ua paske mesuar.

zotrules, ashtu them edhe une. kot e ka pesuar gjithe ate shok pedro-ja.

ka shume mundesi qe kjo fjale te kete prejardhje latine.  po te shohesh me vemendje se si i thone, p.sh italjanet  apo disa nga fqinjet tane ballkans, kroatet,serbet sllovenet.  do te shohesh se eshte e njejta fjale.  te te gjitha keto gjuhe kjo fjale shqiptohet me K. vetem se dikush i ka hequr apo shtuar nje zanore apo bashtigellore. dhe fjala merr nje nuance tjeter si te thuash.

Edhe mund te jete latine... eshte e mundur. Ata ne fakt na e sollen nga Roma kur na pushtuan, se para se te vinin ata, ku kishim gje ne???

Hm... dmth si perkthehet fjala "garip?" smiley

Une lexova i tjeter olso, qe ne shkresat zyrtare ne kohen e ilirve, per kryetarin e fisit qe "ciklonte" shkresen ne fund shkruhej si shkrutim "k/ar" dhe njerzit filluan ta emertonin veten "shqipe te k/arit" masnej per shkak se keqkuptimi ndermejt asaj qe donin te thonin me ate qe ne fakt thonin, behej i dukshem, e bene "shqipe te arit"

nga turqit njihej si ARnautistan smiley

sipas Cabej mundesia me e madhe eshte linja: shqip oj..

Per here te pare kete ide e kam ndigjuar nga profesori ,  i ditur i fushes , Elbasanas  B.Graceni , ne nje tavoline jo zyrtare  me grup njerzish qe kishin deshire e dashuri per te biseduar te tilla gjera  .

Ndaj shume debateve , kembengulja dhe argumenti tij mbeti me i sakti .

Ja ne thelb argumenti i tij .

Ndigjoni . Ne kala , ka patur nje sistem kontrolli per mardheniet tregtare qe kryheshin , mbi te cilat tregetaret TAKSOHESHIN  . Ka patur doganiere te "fshehur " . Aty lindi dhe nevoja te perdorej nje gjuhe dialektiktore ( per te cilen nuk kishte shume qartesi nga rridhte ) midis vendasve  per te mos u kuptuar nga taksidaret . Dhe si fillim perdorej fjala "A ha Shqip" . me vone ky dialekt u perhap si i efektshem ne kushte te tjera , per te vecuar ate masivitet njerzish qe flisnin e perdornin kete gjuhe .

D.m.th. Mnga nje folje e vetme (shqiptoj) nje popull i tere nderroi emer? A thua se arbereshet ishin regjistruar ne institut te arteve dhe gjith diten merreshin me diksion dhe shqiptim...
T, ke harruar ta pyesje Cabein se kur filloi te perdorej fjala shqiptar...se po te te kishte degjuar qe nuk hyn Skenderbeu, do ta kishte aktivizuar ai alarmin smiley

Ketu ka shume te drejte djali, biles keshtu kane lindur edhe fjale te tjera me .ar nga mbrapa, si p.sh:

farke t/ar

peshka t/ar

trape t/ar , etj, etj...

Sinqerisht, cere i keni keto mer lal, apo meqe Sala shkriu Akademine e Shkencave tani shkenca ka fillu me u bo zejtari dhe vu mileti me .ar ne dore...

shtesa ar eshte shume e rendesishme...ne fakt ka lidhje me barb-ar, katund-ar, hajd-ar..

haha smiley

.....meqe Sala shkriu Akademine e Shkencave tani shkenca ka fillu me u bo zejtari dhe vu mikleti me .ar ne dore...

albani 5 me *

toko, e paskam thene une, po nejse faleminderit gjithsesi smiley

Ops Sorry,

Nuk e di perse me doli emri i Alba-it. Ne pergjithesi nuk i lexoj emrat lexoj koementet dhe prandaj bej gafa te tille. Nje 5ce tjeter per te lare gabimin smiley

Olsi, shume interesante ajo qe ke shkruar.

Megjithate, jam i mendimit qe mund edhe te jete ndryshe. Nga Cabeji as nuk me shkon mendja te marr gje si te qene ne lidhje me kete fushe... nga historia dhe gojedhenat, po.

eshte shume me e lashte sesa gjeneza, por e fillojme me Pirron e Epirit qe ushtaret e tij i sulte me fjaline "perpara bijte e shqipes".

dhe te vazhdojme me Skenderbeun qe ishte pikerisht ai, ndoshta shqiptari i pare i cituar qe te kete thene tekstualisht: "se dhe ne jemi epirote".

Vertet flamuri i tij permbante shqiponjen dy krenare, dhe eshte poashtu e vertete qe shume kombe e kane patur shqiponjen si ne flamur, shenja dalluese dhe simbole. Dhe ne, si komb, shqiponjen e kemi dhe ne epos, dhe ne tradita, dhe ne gojedhena dhe ne kulture/trashegimi. Dhe nuk ka PERSE qe ky komb te mos e kete patur simbol shqiponjen aq sa te mitizonte vetveten me shpendin me te lire dhe te pamposhtur te qiejve.

Sidoqofte origjina, Cabeji, po te ishte gjalle, do bente mire te na sqaronte ne vjen shqipja(shpendi) nga "kuptimi", apo gjuha dhe populli qe marrin emer nga zogu. Te na beje pak lidhjen e skenarit te pare ai, pa i nderuar do te ishte; edhe pse do ja kepuste shkurt fare si gjithmone duke na e nxjerre fjale te huazuar, ose do na thoshte "rastesi", po nuk kane lidhje me njera tjetren.

Nuk jemi populli i pare qe emertohemi nga epika apo qe zhvillojme emer per veten nga mitologjia apo tradita e trasheguar. Nuk jemi as te fundit.

Megjithese shume interesante ajo teza qe thua ti, perseri me duket si me bindese qe arban te jete thjesht version i alban; arban, arben, arberesh, arvanitas... nga fisi ilir i albaneve.

ponja me dy koka eshte simbol bizantin. E kishin ne steme gjithe prijesit ortodokse te ballkanit dhe nuk ishte simbol ekskluziv i kenos "e bome vet ne arberi" " made in albania"

E drejte, dhe ende eshte neper kishat ortodokse.

mos shko aqi larg ! Mali Zi e ka m'flamur, ponjen me dy krena  smiley

 

madje kuptimi eshte qe ishte nje perandori me dy koka dmth perandoria e lindjes(bizantine) dhe e perendimit ( me qender ne Rome).

Jo nuk eshte ai kuptimi sepse ne perendim nuk ishte shqiponja me dy koka, por me nje. Dhe absolutisht nuk ishte e njejta perandori me dy koka, por dy perandori te ndryshme, qe secila deklarohej si pasardhesja legjitime e Romes. Sido qe te jete historia e flamurit, nje gje eshte e qarte, per shqiptaret ka nje dmth-nie te vecante sepse gjuhes i themi shqipe dhe vetes shqiptar, pra e emertojme mbas ketij shpendi identitetin tone gjuhesor dhe etnik, dhe jemi i vetmi popull ne bote qe ka shqiponjen ne flamur qe e ben kete gje. Edhe kur takojme nje shqiptar neper rruget e botes, i drejtohemi me SHQIPE*. Sa per perandorine bizantine nuk kam shume deshire ti hyj atij muhabeti dhe nuk jam edhe aq kompetent, por shiko qe ka pasur perandoret me te medhenj Ilir, dhe qe shume historiane te medhenj te kohes e quanin Skenderbeun si pasardhes te perandorise Bizantine. Pra nuk eshte fare cudi qe fiset ilire tja kene dhene bizantit shqiponjen me dy koka, kohe para se sllavet te dyndeshin ne ballkan. Prej bizantit pastaj e moren shume popuj te ndryshem kete simbol, si sllavet, qe donin te krijonin Bizantin e ri ne Moske,mbas konvertimit te tyre ne te krishtere, dhe mbas pushtimit osman te bizantit, dhe moren simbolet e bizantit, shqiponjen me dy koke, qe Rusia e ka edhe sot. Serbet dhe Malazezet, pra sllavet e jugut, as qe nuk diskutohet fare qe e kan te huazuar ate simbol, sepse kur kan ardhur ne ballkan nuk ishin te krishtere. Pike muhabeti, pra ata nuk diskutohet fare qe e kan te huazuar nga shqiptaret, ndoshta shume vone biles, gjat ose mbas kohes te skenderbeut.

Ponja me dy koka eshte perdorur dhe nga Hititet e Sumeret shume me perpara se te egzistonin Bizantinet.  Shqiponja pastaj si simbol me nje apo dy koke eshte perdorur nga civilizime kudo ne bote.

 Diku e kam degjuar (Kristo Frasheri me duket) qe nuk eshte shqiponje me dy koka, por dy shqiponja te mbeshtetur ne shpine njera me tjetren. 

Nuk e mohova qe mund te jete perdorur para bizanteve, psh dihet qe eshte perdorur edhe nga perset. Thash qe bizateve ka shume mundesi qe tja kene dhene shqiptaret duke pas parasysh lidhjen identitare te ketij populli me ate shpend. E shume shume fakte te tjera, por vete emri shqiptare dhe gjuha shqipe jan besoj mjaftueshem prove e kesaj. Pastaj dihet qe ruset dhe sllavet e moren shqiponjen me dy koka nga bizanti kur u krishteruan.

Eshte interesante qe Skenderbeu e quante veten mbret te Epirit .Nga kjo une mendoj se ka ardhur emri Shqiperi, mund te jete ndonje bashkim si psh shqipet e epirit or something like that.Kjo eshte vetem zejtaria ime ,skam ndonje prove per ta mbeshtetur.lol

Ne letrat qe shkembente Skenderbeu me prijes te tjere e quante shpesh veheten epirot, por edhe popullin qe nga te gjith quhej Alban, arnaut, arber, arberesh, arvanit, te gjitha derivate te te njejtit emer, perkatesise te mbreterise te Arbrit/Albaneve nen drejtimin e te cilit u vune te gjithe fiset e tjera ilire mbas beselidhjes te Lezhes, dhe kjo megjith faktin qe Arbrit/Albanet kane qene nga veriu, dhe jo fis bregdetar, pra absolutisht jo greke.

Po he more, si shkoi kjo pune? Hodha ne shesh te mejdanit (si turk me duket ky "mejdani&quotsmiley gjithe ate pyetje te felle. Cili eshte konkluzioni?

Bohet apo s'bohet?

Nqs. bohet, kur bohet?

Shume nga ata qe s'dine asgje, jane te paret te hidhen e te flasin budalleqe kunder dikujt qe ka dicka per te thene. Eshte e habitshme se sa te ngaterruara jane disa gjera ne mednjen e shume vetave, megjithese jan shume te thjeshta per tu marr vesh, biles nuk kan asgje per tu ngaterruar aty.

Arber/Arberi--- Emri vjen nga fisi ilir i Arbrit ose latinisht i Albaneve, qe tregohet ne cdo harte te kohes, perafersisht rreth krahines te matit, mirdites e verilindjes. Arbrit ishin nje nga shume fise ilire. Kastriotet ishin dera me e fisme e fisit te Arbrit/Albaneve.

Mbas kthimit te Gjergj Kastrotit ne Shqiperi dhe mbas beselidhjes te Lezhes, te gjitha fiset Ilire u bashkuan nen udheheqjen e Kastrotit dhe gjith bota e njojti dhe e publikoi kete si kryengritjen e Arbrit, dhe Luften e  Arberise kunder Osmaneve, megjithese ne te merrnin pjese te gjitha fiset ilire, qe dikur sebashku kishin marre pjese kunder Romes nen Pirron, prej nga moren nje emer te perbashket Epirros/Epirjot. Historia u perserit nen Skenderbeun dhe nen drejtimin e Arbrit te gjith shqiptaret moren emertimin Arber pavaresisht nga cili fis vinin, si nje emertim te perbashket me te gjitha fiset e tjera te te njejtes mbreteri anti-osmane. Te gjitha tokat e mbreterise arbrit hidheshin ne harte si mbreteria e Arberise/Albania/Arnautistan, megjithse Skenderbeu dhe fisi i arbrit nuk ishte zot i te gjitha atyre tokave, por prijes i bashkekryengritjes.

 

Arber, Arnaut, Alban, Arberesh, Arvanit etj jane derivate te te njetit emer qe emertojne te njejtin popull qe flet te njejten gjuhe te perbashket ne te njejten periudhe historike, por te shkruajtur dhe te permendur ne keto drivate nga secili vend ne gjuhen e tij, Turku i thoshte Arnautistan, Latini Alban, Greku Arvan Etj. Shqiptaret vetes i thoshin Arber, Arberesh, Arbanit (keta te greqise, qe vetem me vone filluan ta bejne arVanit) sipas dialektit krahinor.

Gjeja qe i bashkonte te gjitha fiset Ilire, dhe qe bashkon sot te gjith shqiptaret eshte gjuha SHQIPE. Dhe gjuhen shqipe kan folur edhe Skenderbeu dhe Pirroja, ( deshmi e gjalle e ketij fakti te pamohueshem historik jane arbereshet dhe arvanitet) se nuk u ngrit ky popull nje dite te bukur dhe tha, o njerez jemi qe jemi a ndryshojme gjuhen, e bejme nje gjuhe te re te quajtur gjuha shqipe? Edhe po ta benin kete, si quhej gjuha e meparshme? Dihet qe Skenderbeu, Pirroja e Aleksandri flisnin ne gjuhen e tyre, po te te njejtin vend, po ne te njejtat troje, po me te njejtin popull.

domenica 21 febbraio 2010Etimologjia e emrit Shqipëri, shqiptar, Albania, albanese 

 

 

Është interesant fakti se si shqipëtarët quajnë vendin dhe veten e tyre, dhe se si ata quhen nga të huajt. Vëndi ku shqiptarët jetojnë sot quhet Shqipëri dhe banorët pikërisht shqiptar, ndërsa të huajt vendin e quajnë Albania dhe banorët albanesi.

Pa pasur pretendimin për të zgjidhur njëherë e përgjithmonë këtë çështje, le të përpiqemi të kuptojmë nëpërmjet shkrimeve të disa studjuesve arsyen e këtij ndryshimi në emërtimin e Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Në vitin 1847 Vincenzo Dorsa në librin e tij “Su gli albanesi, ricerche e pensieri” jep disa mundësi: “diskutohet midis kritikëve mbi origjinën e emrit”Albania”, sepse nuk gjejmë asnjë gjurmë në shkrimet e autorëve antik. Ka disa që mbështesin teorinë që ky emër rrjedh nga Albanët, popull i Azisë i cili ndodhej midis detit Kaspik dhe detit të Zi. Këta popuj sipas këtyre autorëve formuan disa koloni në Maqedoni dhe në Epir”.

Por Dorsa nuk është i bindur për këtë teori. Në fakt na jep një tjetër të dhënë: “Palmerio (Graccia antiqua, Libro 1, Cap. 14),na ka lënë të shkruar që Shqipëria (Albania) quhej kështu për shkak të maleve të larta, dhe kur Galët arritën në atë vënd e quajtën Albani sepse kështu quheshin alpet në gjuhën e tyre”.

Duke u bazuar në këtë teori Dorsa shpjegon termin Albania duke e lidhur me natyrën e “atij vëndi”.

Shkrimtari antik Tolomeu na thotë që në Maqedoni ekziston një mal Albanus, popuj Albani, dhe një qytet Albanopolis. Vetë Straboni kujton malin Albia ose Albion. Në këtë pikë Dorsa bën pyetjen përse mos ti japim rëndësi kësaj të dhëne? Një e dhënë e vetmuar por që na flet qartë.

Versioni personal i Dorsës është ky: Në Lazio ekzistonte Alba, qytet i shenjtë, trashgimi i pasardhësve të Eneas. Romakët të cilët erdhën në Maqedoni dhe në Epir, kur panë qytetin e Albës ose të Albanopolis, ju erdhi në mënd qyteti që quhej Alba në atdheun e tyre (në Lazio). Kështu për ta dalluar nga Alba e Lazios e quajtën Alba-nia, domethëne Alba e re (nia - e re ), siç kanë quajtur edhe Roma-nia, Roma e re toka që u bë vëndi i perandorisë së re […]”.

Edhe për emrin shqipëtar Vincenzo Dorsa jep shpjegimin e tij: “Midis tyre quhen Skipëtari. Questo secondo nome na çon tek σχίφος që Eskili shpjegon duke përdorur fjalën ξίφος shpatë, përdorues të shpatës […]”.

Më 1877, në Paris publikohet libri La Grèce avant les Grecs i autorit Louis Beonlew. Beonlew kërkon të shpjegojë fjalën shqiptar me teorinë e Xylander. Fillon analizën e tij duke thënë që fjala shqiptar ngjason me fjalën shqiptoj, por e braktis shpejt këtë teori sepse nuk është shumë e besueshme. Beonlew krahason fjalën shqiptar me shqiponjë. Po të marrim parasysh se shqiponja jeton ashtu si fajkoi në shkëmb, dhe po të konsiderojmë që skifteri quhet edhe petrit atëherë kjo fjalë na shpie tek fjala greke petra d.m.th. shkëmb. Si rrjedhojë, Shqiptarët quhen ashtu si kishte menduar Xylander, banorë të shëmbinjëve, malësorë.

Sami Frashëri në veprën e tij "Shqipëria ç'ka qënë, ç'është e ç'do të bëhet" (Bukuresht 1899), thotë që ; Prindërit tanë të vjetër u quajtën arbën, fjalë të cilën toskët për shkak të zakonit që kanë për të kthyer n r e bënë arbër siç përdoret edhe sot. D.m.th. ata që punojnë arën, që korrin e mbjellin. Këtë fjalë Romakët e kanë kthyen në alban duke quajtur vëndin Albania[…] dhe kombi i tërë ka marrë emrin shqipëtar dhe vëndi ynë emrin Shqipëri, fjalë të bëra prej shqipes zogut të bekuar të Hyjit që faleshin prindërit e vjetër tanë, dhe që e kemi edhe në flamur[…] .

Robert d’Angely në librin e tij “Enigma” thotë që fjala shqiptar në kundërshtim me mendimin e Vaso Pashës i cili e quante këtë fjalë shumë të vjetër dhe e kundërvinte me fjalën albanë, të cilën ai e besonte si një krijim të albanologëve të sotëm, fjala shqiptar pra nuk datohet në realitet më përpara se viti 1375 në Shqipëri; ajo bëhet e njohur dhe e famshme për shkak të një ushtrie të vogël shqiptare (d.m.th. bartëse e shqiponjës, e shqipes), të princit legjendar Gjergj Kastrioti.

Edhe studiozi Aristidh Kola në librin e tij “Arvanitasit dhe prejardhja e grekëve” thotë që emri shqiptar e ka orgjinën e tij nga ushtria e Skëndërbeut që mbante flamurin e kuq me shqiponjën dykrenare. Kurse për emrat Alban dhe Arbëresh , Arishtidh Kola thotë që nuk ka asnjë diferencë midis tyre dhe që janë e njëjta gjë. Historianët Pollo dhe Puto pohojnë që fjala Alban ka prejardhje historike, ndërsa fjala Arbëresh prejardhje gjeografike. Kola nxjerr në pah edhe një here teorinë që emri Albani është një fjalë antike çeltike.

Natyrisht ky artikull nuk ka pretendimin të jetë i plotë, por mendoj që jep një ide mbi çështjen komplekse të emërtimeve Shqipëria, shqiptar, Albania, albanese.

Eshte shume interesante se me cfare njerezish kemi te bejme!

Ne Tirane njohim njerin. Ceshtje biznesi te perbashket me kete. Ne te vertete ai eshte nga Fushe-Kruja, ose me sakte nga fshatrat aty rrotull , Arameras apo Larushk, ku e di une tani. Nuk eshte njeri i keq, eshte marre pak me biznes ketu, pak me ndonje prone atje, dhe ka vene mire leke. Ky hyn tek ajo kategoria e atyre te mirepasjes dhe jo te mireqenies, sic i thote Lubonja. Ne e quajme kete, si me te qeshur, Traktoristi Ibrahim. Nuk e ka emrin keshtu, dhe nuk i kane pas thene meperpara keshtu, thjesht nga qe dukej si ai personazhi i atij filmit me traktor. Por edhe ngaqe ketij Traktoristit Ibrahim nje dite te bukur i hipi ne mendje qe po te kesh, edhe din. Sepse e thoshte edhe vete. qe me mire te dish sesa te kesh, por edhe po pate, atehere din. Dhe prej asaj dite ky Traktoristi Ibrahim na cante trapin gati perdite, por pa nderprerje ama. Na fillonte e na shpjegonte qe e gjithe bota kishte rrjedhur prej shqiptareve dhe qe te gjitha gjuhet dhe toponimet kishin ardhur prej shqipes. "Shiko!", na thoshte. Te gjitha fjalite e tij fillojne me "Shiko!". Dhe vazhdonte "psh emri Azi, vjen krejt nga shqipja, asht i zi, do me thone. Tjetra, Afrike, asht frike mor vlla, me gjith ata rob t´zinj qe ka anej, fiks fare fjale shqipe". Edhe kur i thoshim "Po mir more Ibrahim, po ne Azi nuk jane te zinj, e shumta mund te jene te verdhe". E na pergjigjegj miku "Po kan qene ne fillim te zinj, derisa mori emrin, pastaj iken ne Afrike, prandaj kishin robt frike prej tyre dhe i thane vendit Afrike". Ne qeshnim e benim gallate, por ky Traktoristi Ibrahim e kishte seriozisht kete pune. Thoshte biles qe kishte hyre ne tratativa edhe me nje shtepi botuese, qe ti botonin librin. Ka aq leke sa te heqe te gjithe koston e shtypjes se librit.

Tani, kush nga ju me jep numrin e sakte te Traktoristave Ibrahim, qe gjenden ketu tek ky peshku yne pa uje?

Ai qe e thote numrin e sakte fiton 500 € nga une dhe i fiton me te vertete, sepse jane para te fituara nga shitja e nje pikture fallco te nje piktori te madh, qe varet sot ne dhomen e ngrenies se Traktoristit Ibrahim.

Si shume pa lidhje ky postimi jot se nuk shoh ndonje njeri ketu te thot qe gjithcka rrjedh prej Shqiptareve dhe prej Shqipes...

Epo ti nuk paske per ti fituar ato 500 €

Une them t'ia  besh dhurate vetes per satirizimin e deshtuar...

Po ti I Pakapshem nuk kap gje me verte?

Perse e ndjen veten te prekur nga postimi im?

Jo ore, s'e ndjej veten te prekur nga postimi jot por thjesht ve ne pah deshtimin tend...

Pse ai e fitoi debatin, prit tani kur ti japi medalje instituti i albanologjise ne gjermani. Eh medet ......

Si pjese te rraces superiore ariane...duhet te krenohemi qe per nder tonin i kane vene emrin dhe nje mutacioni gjenetik en.wikipedia.org/wiki/Albino

Per pedron, me pak Ibrahim ne mes (pjese nga proza "Oma Bunghardt"  smiley  )

 

... harbimi i përgjithshëm në Bierzelt, tendat e ngritura apostafat ku pihej birrë në kriko të mëdha, shërbyer nga kamerieret me gjokse provokativë, që në fund degjeneronte medoemos në sherre banale e shfryrje dufi kundër të huajve, në thirrje Ausländer, raus! apo në ndërzime të shkurtra prapa pemëve pikërisht me këta Ausländer (thirrja tani mund të ishte Ausländer, rein!), pra të gjitha këto nuk do mungonin të përsëriteshin përpikmërisht edhe këtë vit. JC e urrente Kirtagun me vete. Pikërisht për këtë dalje të harbutërisë kaq në sipërfaqe. Ishte një e vërtetë e pranuar në heshtje që brenda Bierzelt-eve ligji nuk ekzistonte. Mes austriakëve të çdo shtrese do ndërthureshin edhe Ausländer të çdo shtrese. E sigurtë që aty do vërtitej një kurd i quajtur Hajate, që kur pinte ca, sytë i shkonin pak shtrembër dhe fillonte tu bënte karshillëk vendasve duke thirrur Heil Hitler! Po kështu do vërtitej maqedonasi Kristov, i cili kishte haset me lojtarët e golfit në klubin ku punonte si mirëmbajtës; s’mësuan që s’mësuan të luajnë, thoshte gjithë mllef, shumë të trashë janë, u rrofshin paret, unë me k*rin tim e fus topin në gropë me përpara se ata me gjithë ato alete e caddie e ku di unë. Dhe natyrisht që nuk do mungonte edhe donzhuani i qytezës, Ibrahimi, që thosh se jam shqiptar, por që s’dinte asnjë fjalë shqip, dhe që femrat vendase me mirënjohje për "shërbimet" ia përshtasnin emrin në “Ahim”.
Ndërsa nga austriakët nuk do mungonte bërthama e simpatizantëve të Haiderit, solemne për kryetarin, që mendonte aq shumë për atë popull, që do e mbronte Austrinë nga ushtria e akullorexhinjve portugezë a italiano-jugorë, nga zarbot turq e jugosllavë që vërtet ishin dashur para nja tridhjetë vjetësh, s’po themi, kur po rindërtohej vendi e po ngriheshin ato shtëpitë idilike alpine me strehë të mëdha e çati të pjerrëta, por që s’duheshin më tani e që s’po i shkulnin dot…. eh, ai është i sinqertë, i thjeshtë, einfach ehrlich, einfach Jörg, ai s’e bën këtë punë për pare e pasuri, ai ka të tijën gjysmën e landit Kärnten, ai e bën këtë për ne, për ne…. boll na morën nëpër këmbë, edhe veteranëve SS s’pati hiç problem, por u tha ashtu siç është, që jeni burra të mirë e kot u kanë rënë më qafë… afroje veshin… po pse rastësi të duket ty që edhe emri me “H” i fillon, ashtu si Führer-it? “H”-ëtë do e çojnë përpara këtë vend, Habsburg, Hitl… Haider...
Ndërsa simpatizantët djathtistë karikonin bateritë në ato biseda të përndezura, Ibrahimi i shkarkonte prapa Bierzelt-it me ndonjë Hilde a Herta, që ti përmbahemi H-ësë magjike, megjithëse edhe Gertrude njësoj e bënte shkarikimin, Hajate këmbente grushtat e rastit me ndonjë simpatizant të djathtë Herman apo Heinrich, megjithëse edhe Sepp njësoj do e hante dhe jepte grushtin… dhe në fund të dyja palët do i ftohnin plagët dhe të çarat me shishe të ftohta birre, as pesë metra larg njeri-tjetrit, secili duke u mburrur që i dha një mësim për tu mbajtur mend palës tjetër… versioni teuton i ibreti alem…
 

 

OK, ja nje Ibrahim e gjetem.

Kush i gjen te tjeret? smiley

Thanks Çimo. smiley

Vetem se ndonjeri ketu thote ndonjegje qe kujton se eshte per te qeshur, se mos kujton se fiton ndonje argument apo ben ndonje debat serioz. Qe te besh debat e pakta fare duhet te kesh njohurite minimale mbi temen. Te besh budallane pastaj kan mundesi ta bejne te gjith, si puna e asaj qe bertet e uluret te fitoje argumentin. Argumentat nuk fitohen me budalleqe por me kunderargumenta.

Ne mbeshtetje te plotesimit te Emit dhe ne konkurence me te .

Dihet qe Dumreja kryesisht ka emertime latine .Vone ato jane shndruar ne emra me permbajtje myslymane e kryesisht me ndikim ne njerez. Gojedhena thote se aty rronte nje person , gjahtar i madh qe kishte arritur te zbuste fajkoj dhe te gjuante me ta . Pavaresisht origjines se emrit te pare te tij ,i trasheguar njihet vetem si Ibrahim ose shkurtimisht i thonin BIM .  E kishte gjetur nje Historian andej pari dhe i ikishte quajtur ata njerez e ato vende ....Vendi i Bimit ose vendi gjuetise me Shqiponja .

Keshtu qe shume mire emertimi Ibrahim me shkurtesen Bimi mund te merret edhe si origjine e emertimit qe mori shtrirje ne rajon e me gjere . Gradualisht humbet, bie, "gjuetia " dhe vendi quhet thjesht i Shqionjave ose Shqiperi , rrjedhimisht dhe poplli quhet jo me i Ibrahimit ose shkurt Bimit po Shqipetari. Ne disa rajone ka rene dhe SHQI dhe vendi i Bimit si ne Fier e Korce  ne pjese te vecanta quhet edhe Pojan dhe banoret Ponjanake !

Ti Idriz, te te drejtoj nje pyetje dhe dua pergjigje serioze, ose mos u pergjigje fare.

Ke ndonje problem me faktin qe shqiptaret kan identitet te lidhur me shqiponjen?

Prova ka sa te 10-sesh, quajtja shqiptar, gjuha shqipe, thirrja shqipe e dikujt qe nuk njeh ne dhe te huaj, flamuri me shqiponje, vendbanimi malor i shqiptareve historikisht. Shqiponja nuk eshte e vetmja gjallese me te cilen identifikohen shqiptaret, eshte edhe dhia psh. Ty sot keto gjera mund te te duken per te qeshur, e te te ngjallin te gajasura e shfrenim imagjinate me ibrahimer, por ne ato kohe popujt qe kishin nje identitet dhe qe ishin pagane merrnin shume nga disa kafshe tek te cilat shikonin virtyte, sidomos nga kafshet qe rronin te lira dhe te pazbutura nga njeriu. Sllavet psh e shume popuj te tjere pagane kishin gjarprin. Eshte e cuditshme se si populli shqiptar qe rronte shume lart ne male kishte dhine dhe shqiponjen, kurse popuj te tjere qe rronin me poshte megjithese malet s'mungonin ne vendet e tyre, kishin gjarprin, demin, e kafshe te tjera.

Sa per emrin Alban e shpjegova me lart me duket, qe Arbri/Albanet te ciletjan nje nga fiset e shumta ilire, jane fisi i kastrioteve, dhe mbasi u zgjodhen si prijesa te luftes anti-osmane, i gjith territori i banuar nga shqiptare mori emrin arberi, dhe te gjitha fiset e tjera ilire u quajten arber. Por pervec kesaj kishin edhe nje identitet fisnor, si sot qe njeri eshte lab e tjetri lal, por te dy jan shqiptar sepse identifikohen me republiken e shqiperise.

Nuk ka idiotesi me te madhe se te thuash qe emri i nje populli e nje vendi qe ka zot, i vihet nga nje popull tjeter. Latinet psh e quajten Albani sepse aty jetonin ata qe quanin veten alban/arber. Anglia quhet angli jo sepse angli i thone mushkes latinet, por sepse ne angli jetojne ata qe quajne veten anglez. Pastaj ka shume derivate te emrit angli, ingland, inglandera, anglia etj etj, te merremi me studimin e cdo derivati se pse i thone ashtu e keshtu eshte budallek.

Adminët e këtij blogu janë që të gjithë persona me edukatë dhe me një nivel kulturor shumë mbi mesataren.
Janë djem dhe vajza të emancipuar që me shumë këmbëngulje  përpiqen të moderojnë edhe argumente shumë delikatë si feja ... myslymanë, ortodoksë, katolikë apo qoftë edhe dëshmitarët e Jehovait do ndiheshin si në shtëpinë e tyre këtu... po ashtu edhe çdo "i ndryshëm", qoftë çifut, jevg, grek, malok apo kinez do të ndihej po aq i mbrojtur sa në shtëpinë e tij... po këta administratorë do të nxirrnin shpatat të mbronin çdo sakat/handikapat, homoseksual apo të çdokujt tjetër, në emër të së drejtës së gjithkujt që TË JETOJË i lirë me bindjet/prejardhje/devijimet e veta.

I vetmi argument ku këta adminë ju duket vehtja se po i prish blogun dhe bëjnë ç'është e mundur (edhe me fshirje artikujsh me gjithë diskutime, është argumenti patriotizëm/nacionalizëm.

Ashtu siç u fshi me gjithë komente "Xhaxhallarë e Baballarë", u fshi edhe "Zoti,  Atdheu, Ushtria"... e pse e bëjnë këtë? ndoshta kanë frikë se këto artikuj mund t'i zgjojnë ndjenja atdhedashurie ndonjë "shpellari"?
Mos vallë ky "shpellari" nuk paska po aq të drejtë sa çifuti, greku, myslymani apo homoseksuali që të krenohet me atë ç'ka i do zemra?

Nejse, kjo ishte sa për t'ju thënë adminëve që, nëse doni të jeni superpartes dhe të emancipuar siç doni që të tregoni që të jini, atëhere tregohuni kështu për të gjithë, pa dallim rrace feje dhe krahine.

P.s: Meqë ja kanë marrë dorën të më bëjnë abuziv dhe të më lënë vetëm 10 komente, po përfitoj (meqë Olsi atë koment e ka marrë nga un&eumlsmiley, që atyre që dinë italisht, të lexojnë këtë shkrim (ndoshta mund të jetë edhe në shqip, por unë nuk e gjeta):

Emri shqipëtar

di Eva Brinja - Studiosa di Etnocultura 

(Tradotto dall’albanese in italiano da Brunilda Ternova)

 

Il nome seguì la popolazione dopo la morte di Scanderbeg. La popolazione si auto-nominò ‘shqipëtar’ (ita. albanesi), mentre per gli stranieri aveva diversi nomi, come Alban, Arban, Arnaut, in funzione della continuità storica che conoscevano nelle aree dove veniva scritta la storia di quel tempo.

Nell'analisi che svolgiamo a questo proposito, abbiamo in mente questi fattori influenti:

a – Nominare vuol dire mettere un nome ad una cosa, ad un soggetto o fenomeno per distinguerlo durante l'uso.

b – Il nome viene messo dagli utenti (da quelli che lo dovrebbero usare) e porta le caratteristiche del prodotto, del soggetto o del fenomeno.

c - Se questo oggetto, soggetto vivente, fenomeno viene usato da altri, il trasferimento avviene di solito insieme con la denominazione oppure si traduce, ecc.

d - Nel caso delle denominazioni di gruppi etnici o nazioni in generale, questo processo porta insieme con il nome una storia specifica, in quanto:

- L'assunzione del nome è legata al fatto che il Leader di un gruppo etnico - che è diventato famoso - ha dato alla sua etnia il proprio nome; gli esempi sono innumerevoli dai tempi antichi.

- L'assunzione del nome a causa della toponomastica del luogo in cui si trova questa popolazione.

- L'assunzione del nome a seguito dell’inserimento di un potere o organismo che abbia un certo effetto sull'etnia che adotta il nome.

e - Caso in cui il nome rappresenta l'espressione o evocazione di un evento o fenomeno.

 

Così la denominazione della nostra etnia con il nome “Shqipëtar”, analizzando i fatti che sono presenti come:

1 - Il tempo di nascita della denominazione è il periodo dopo Scanderbeg.

2 - E' diffuso nei territori che hanno partecipato alla Lega di Lezha, e che hanno contribuito al suo esercito. (Ricordiamo qui che la zona degli arvanitas in Grecia non ha conosciuto né il nome di Scanderbeg e nemmeno il nome “shqiptar” a lungo). Per questo motivo è evidente che questo nome è esteso nei territori dove ha operato esattamente Scanderbeg.

3 - Non è un nome che poteva essere dato ad una persona in vista e che si fosse distinta tanto da costituire un onore il proclamarsi tale.

4 - Non è un nome toponomico.

5 - Non c’è stata una decisione suprema, come poteva essere un organismo sovraetnico (in questo periodo non esisteva l'ONU) o religioso, come è stato il Papa di Roma o il Patriarcato di Istanbul.

 

Evinciamo in conclusione che l'unico fattore è l’evocazione di un evento o fenomeno che come al punto (e).

Pertanto dei suddetti fattori tre sono quelli che possono spiegare questo processo di “auto-definizione”:

1 –  Il periodo dopo Scanderbeg.

2 – Il territorio che era attivo nella partecipazione.

3 – La costituzione spirituale di questa popolazione.

 

In questi tre elementi portatrici della ragione e del processo dell’auto-denominazione si vede la costruzione spirituale che rappresenta di solito la moralizzazione del fenomeno espresso:

 

A - In quello che ha fatto il soggetto.

B - In quello che ha detto il soggetto.

 

La produzione orale, le leggende, i miti mostrano che questa popolazione si è occupata molto di  Scanderbeg, creando figure leggendarie su di lui, sul suo cavallo e riguardo tutti i luoghi in cui è passato; cioè alimentandolo senza sosta per generazioni e raccontando della sua figura anche in modi fantastici. In base alle figurazioni create su di lui da 500 anni, ci arriva oggi tutta la creatività dedicata a lui. E per quello che concerne i racconti su di lui? Noi albanesi, diciamo sempre che “lui aveva fatto quello…e aveva fatto questo”, ma è opportuno dire anche che “lui ha detto questo e quello…”? (perchè non ci viene trasmesso questo fatto nella eredità orale, soprattutto perché nella psiche fraseologica della nostra etnia è noto l’inizio tipico di periodi con "ha detto… papà... o qualcuno molto saggio", ecc.?

Quello che scrive Marin Barleti è un parallelo di ciò che abbiamo detto sopra. Nelle condizioni di una responsabilità intellettuale lui ha portato non l’opera tramite la figurazione – cosa che richiama la tradizione orale  popolare – ma l’opera attraverso il lavoro di scomposizione caso dopo caso.

Osservate quello che si evince da Marin Barleti e che corrisponde alla nostra eredita orale:

1 – Le dimensioni dei risultati o delle opere essendo grandi vengono chiamate ‘divine’ e si spiegano con l'aiuto degli dei (Barleti è un prete e avrebbe dovuto esprimersi al singolare dicendo ‘Dio&rsquosmiley. Senza volerlo Barleti ci trasmette la psiche mitica della popolazione, sua contemporanea.

2 - In tutti i casi, davanti ad un’opera che la richiede per raduni o guerre, la partecipazione delle masse è preceduta da un lungo discorso di Scanderbeg. Presentazione delle motivazioni, ecc.

Si pone una domanda: così come per gli elementi propri della costituzione spirituale della popolazione, come il coraggio, l’onestà e l'amore per la libertà, esisteva una ‘denominazione’ anche per l’agire morale di Scanderbeg? L’elmo di Scanderbeg ci indica della presenza di concetti mitologici in lui, così come nella denominazione ‘Epirot’ che corrisponde alla Capra Amaltea; e una denominazione che sia coerente con il fiore della Margherita non è esistita?

 

 Osservate:

Nelle analisi dello studioso Niko Stillo, che riguardano l’esame dei prospetti etruschi (dove troveremo le denominazioni dei personaggi delle diverse generazioni pelasgiche), troviamo che un personaggio di quinta generazione è chiamato anche "aquila" (questi nomi cambiano da luogo a luogo) e deriva proprio da Ares (alb. Ares) della quarta generazione. Così ci deriva dalla mitologia l’eredità “Shqipe të Arit “ (ita. Aquila di Ares (l’aquila che ha l’origine da Ares e che appartiene alla quinta generazione pelasgica). La presenza nell’elmo del Fiore della Margherita della sesta generazione realizza il collegamento dell’origine della nostra generazione con l’Aquila di Ares che appartiene alla quinta generazione.

Questo contenuto trova collocazione pienamente nell’asse temporale e spaziale di Scanderbeg; ma come è successo che si è trasformato in nome e come è successo che la popolazione si sia auto-nominata “shqip’t’ar” (ita. albanese) oppure “Shipe të Arit” (ita. l’Aquila di Ares)?

 

Riesaminiamo Marin Barleti con molta attenzione:

Da diverse parti si evince il fatto che agli inizi degli attacchi l’esercito viene preceduto dalle prime linee militari per le quali più volte viene usata l’espressione "aquile e bandiere" (il che significa che la divisione in due parole non è una coincidenza e che queste aquile non sono quelle della bandiera ma sono proprio le prime linee). La revisione dell’opera originale di Barleti sarebbe appropriata in quanto, così come è stato contraffatto l’elmo di Scanderbeg nel Museo di Vienna, può essere stata effettuata la modifica o la correzione, sotto un nome ben conosciuto dai contemporanei, del talentuoso traduttore Prifti.

Così, per esempio pagina 93-Bot II -1967, abbiamo "i residenti e molti altri della tribù degli epiroti, appena si sbarazzarono di Murad, seguirono anche senza invito il giovane leader e le bandiere delle aquile, poiché Scanderbeg portava bandiere rosse ricamate con l’aquila nera bicefala.” Osservate: Il leader, le aquile e le bandiere dal punto di vista della grammatica linguistica sono divisi.

A pagina 406 non è stato fatto molto per farci capire quali erano le aquile, e osservate come viene data l’espressione: “mandò avanti, secondo la consuetudine, le aquile e le loro bandiere e appena tuonò la tromba iniziò una aspra lotta”. Cioè, l’avanguardia sono le Aquile che ovviamente portano anche le loro bandiere in mano secondo il rito di ogni esercito.

Continuiamo ad osservare: è normale che l’avanguardia militare venga chiamata aquila “sul quale Marte, versava tutto il potere e il coraggio” dice Barleti. Ma poiché Marte nel latino di Barleti corrisponde nella lingua Epiriota ad Ares (così viene chiamato il dio greco), ne deriva che l’avanguardia dell’esercito di Scanderbeg non è stata chiamata “figli di Marte”, ma “figli di Ares o dell’Aquila di Ares (alb. Shqipe të Arit)"; nella mitologia in base alle generazioni pelasgiche “l’aquila è proprio figlia di Ares”.

 

Ma come è successo che tornò ad essere un nome? Ritorniamo alla costituzione spirituale del popolo che ci ha lasciato un vero arsenale di rappresentazioni su Scanderbeg.

 

Il punto di partenza di questa eredità sono le testimonianze oculari dei soldati, dei comandanti e della stessa avanguardia militare, i quali oltre ad essere partecipanti nelle figurazioni fantastiche – ricevute in eredità dalla tradizione orale popolare – secondo la legge di guerra, attraverso la condivisione del bottino sono anche i suoi principali beneficiari. Si noti che l'esercito ottomano, il cui bottino veniva condiviso tra i combattenti vincenti, ha sempre avuto presente l'oro o Ares. In questo modo i primi trasmettitori della storia sono stati proprio i combattenti, i quali per Scanderbeg sono i seguaci di ‘Shqipe të Arit’ (ita. Aquila di Ares) mentre per quelli che non conoscevano questo concetto (facciamo riferimento al caso in cui non si usava il concetto mitologico, anche se in realtà si è mostrato fino a tardi che era l’opposto) sono seguaci delle aquile che portavano l’Oro in termini di ricchezza.

Una delle cause della rovina del Paese dopo Scanderbeg sta anche nel fatto che la guerra non solo non portava ricchezza, ma il vincitore (gli ottomani) distruggeva e devastava il Paese.

Pertanto ‘Shqipet e Arit’ non erano tali solamente perché così li considerava Scanderbeg, ma anche perché portavano oro in grosse quantità per la popolazione che rappresentavano. Perciò questo nome si usava nei territori che hanno aderito all'esercito di Scanderbeg.

 

La consapevolezza di questa derivazione e il sostegno della costituzione spirituale di questa coscienza, lo spiegano gli esponenti del nostro Rinascimento con la frase "La religione degli Albanesi è l’albanesità (Shqip-t(&eumlsmiley-Arit)", poiché questo nome è proprio un nome divino e religioso della mentalità pelasgica.

 

Rimane ancora un altro aspetto da esaminare e che ci può spiegare molto di più sul problema. Si tratta dell’Elmo originale e delle lettere che sono state scritte in esso. Nella eredità pelasgica figurativa è presente l’associazione della figura con il proprio nome. 

Offrendo la possibilità di esame allo studioso Niko Stillo – l’unico conoscitore al mondo di oggi in grado di pronunciare le lettere antiche secondo i periodi e i luoghi in cui sono stati usati – si giungerebbe probabilmente al fatto che il nome Shqiptar (ita. albanese) è scritto nell’elmo come una spiegazione di tutti i simboli posseduti da Scanderbeg. 

 

Nota: I nostri leader, per la seconda volta nella storia della nostra nazione, impostano un codice morale in primo piano, "le origini e la definizione della religione della nostra identità": Scanderbeg lo ha designato come denominazione, mentre il Rinascimento lo ha richiamato nell’ambiente degli Stati europei come consapevolezza inevitabile per il futuro e lo ha definito come la nostra Religione. E tutto ciò succedeva proprio nell’epoca durante la quale il Cristianesimo e la Mezzaluna continuavano a dividere il mondo in due; in fondo noi non possiamo essere né l'uno e né l'altro perché in qualche modo facciamo parte della loro creazione.

 

 

 

Osserviamo la situazione nel XIX secolo (sec. XVIII-XIX)

 

Ali Pasha e i Bushati

(I distretti amministrativi più potenti dell’Impero Ottomano, almeno nei Balcani)

Ci si chiede: In questo periodo della creazione degli Stati europei di oggi e della separazione degli Stati balcanici che si trovavano sotto l’Impero Ottomano,

• Quale sarebbe stata la continuità della storia in Europa e dell’Impero Ottomano se questi due distretti amministrativi si fossero uniti (tramite un matrimonio oppure una forma di dipendenza)?

• Cosa sarebbe stata la penisola Balcanica (un punto di incrocio) con un’Albania indipendente e forte economicamente e militarmente per le forze potenti dell’epoca in lotta per un "Nuovo Ordine Mondiale”?

- La Russia (chiedeva il rafforzamento degli slavi dei Balcani e lo stretto dei Dardanelli).

- L’Austria (la ricompensazione delle perdite del Santo Impero e la sua influenza sui Balcani mentre gli ottomani si indebolivano)

- La Francia (dopo Napoleone serbava inimicizia nei confronti di Ali Pasha).

- L’Inghilterra (i Balcani in questo periodo erano al di fuori dei suoi interessi).

- La Turchia (tramite i business sporchi con le potenze Russia e Inghilterra, con predominanza degli interessi della Russia).

• Questa era la ragione per cui le potenze dell’epoca diedero di fatto l’indipendenza alla Bulgaria e alla Serbia (non furono aiutati), mentre l’indipendenza degli albanesi – che realmente lo realizzarono nel sud sotto la guida di Ali Pasha, al quale tagliarono la testa – fu manipolata da queste potenze. Così, sotto il nome di un Paese che non è mai esistito in quanto tale, la Grecia, e sotto l'egida amministrativa dell’Austria e la sorveglianza della Chiesa realizzarono uno Stato con albanesi ma non per gli albanesi, per gli slavi. Attraverso il Patriarcato di Costantinopoli, la Chiesa Ortodossa Russa ("la Terza Roma&quotsmiley avrà pieni poteri nelle politiche di sviluppo, cosa che continua fino ad oggi.

Qui inizia una vera e propria piattaforma ideologica di assimilazione attraverso la Chiesa di tutta quella popolazione che oggi conosciamo con il nome Arvanitas (ita. albanesi).

 

Ecco perché gli esponenti del nostro Rinascimento (illuminati dall’antico sapere capirono l'ostilità di tutti gli altri contro di noi) proposero dopo Ali Pasha un motto ideo-etnico per la Nazione, e non un motto guerrafondaio, che  portò all’indipendenza senza le armi. Con la figura di Scanderbeg loro non portarono un esempio d’ispirazione – in tal caso sarebbe stato sufficiente Ali Pasha Tepelena con lo stato più potente creato nel Mediterraneo – ma portarono la sua Volontà secondo cui: la RELIGONE degli albanesi è ‘Shqip’t’Aria’.  Il che significa che noi siamo i Pelasgi della Sesta Generazione.

Così Alessandro Magno, Scanderbeg, gli esponenti del Rinascimento, Niko Stillo, ecc., giungono alle stesse conclusioni senza riferirsi l’un l’altro, ma riconoscendo direttamente la Mitologia Antica e la sua appartenenza.

I vetmi argument ku ... ju duket vehtja se po i prish blogun dhe bëjnë ç'është e mundur edhe me fshirje artikujsh me gjithë diskutime, është argumenti patriotizëm/nacionalizëm..

e po e kane se mos na hyp vetja ne qejf ate. se me qen shqiptar sot n'evrop eshte bo si me pas qen nga kuci n'shqipni. mo ma merr per mburrje, i thu policit spinxhuks t'ajerportit, po jom nga shqipnia. edhe ai habitet, me keq se ne kohe te majakovskit, gjithe udhtaret e tjere hapen me respekt qe te kalosh ti, ndersa ti shkul pasoshin biometrik nga gjoksi, si ferman sulltani, dhe reciton: shikojeni, kimeni zili, jam qytetar i republikes se lavdishme te shqiperise. Ne ajerport me ket rast luhet muzike e limoz dizdarit (filmi mesonjtorja?), ndersa ne ekranet e e ajerportit nderpriten lajmerimet departure/arrival dhe vihet poezia "vargje per pashaporten sovjetike", ku fjala rusi zevendesohet me kujdes me fjalen shqiperi. Te gjitha kazinote e kane me detyrim 5 batare topash, njesoj sikur rastisi flush imperial, limuzina perjashta pret e zbukurume si bandwagon, dhe tamom aty ku zakonisht shkruhet "just married", qendron: "for our honorable albanians only".

Nderkohe qe shoferi bythezi i limuzines pret me durim dhe respekt ushtarak, shqipua heq ngadale qeleshen e bardhe bore nga koka me kacurrela pellazgjike, dhe i shkund ngadale pluhurin imagjinar te aeroportit te huaj. Blicat e reportereve qe dukej sikur kishin pritur vetem kete cast, e ndezin sheshin me nje drite verbuese mu sikur nje rrufe zulmetare te kishte ardhur per te dhene perpelitjet e fundit te shpirtit, aty nen ato opinga te bera ne menyre artizanale me goma makinash te Formula Uno.

Nderkohe shqipua ngre doren ngadale me nje levizje te studjuar dhe perdredh mengadale fillimisht mustaqen e majte, e pastaj te djathten. Ato qe e rrethojne e kuptojne qe ky ishte njefaresoj sinjali, por askush nuk e dinte per cfare. Por pa kaluar as dy sekonda, dy badigarde, njeri me koken si kavanoz kompostoje dhe tjetri barkderr dhe me thoin e gishtit te vogel te zgjatur rreth 1 cm, fillojne te shtyjne njerezit per te krijuar nje korridor. Dy cupa te pamshme kalojne deren e aeroportit dhe ecin duke lekundur vithet drejt limuzines. Njera quhet Qefsere pantera e Lushnjes, dhe eshte  mburrja e emigracionit ilegal femeror shqiptar ne Evrope, kurse tjetra duket si import brazilian, por askush nuk ia di emrin. Shqipua futet ne deren e pasme te limos menjehere sapo te pasmet ne forme zemre te dy lozonjareve zhduken pas kornizes se deres.

Nderkohe dera e makines mbyllet me zhurmen tipike te makinave te lluksit, dhe niset duke fishkellyer gomat, ndersa prapa le nje re te kalter tymi.

- Ore, edhe tymi i makinave te ketyre shqipove sec ka nje ere te vecante - thote nje prej kameramaneve. Dicka prej arome mali, dhe jo benzine urbane.

- Ke te drejte - i pergjigjet nje gazetar aty prane. Kjo edhe mua me ngjan si arome pordhe me rigon....

Rudeta ..ka nje teori tjeter qe s'ta them se ku e kam lexuar se kam frike del me e / i mencur smiley

Thote qe teritoret perfshiheshin Brenda KULTURAVE dhe emertoheshin sipas disa vecorive dhe Jo thjesht sipas Fiseve . Kete teze mbron Cabej per Alban ( alg - Lindje - agim ) dmth nga agon. Dhe kete mund ta emertonin Vetem Latinet sepse deri ne shekullin e dymbedhjete gjithshka shkruhej me germa Latine ( pjeserisht dhe Greke - Epirin &nbspsmiley ...ashtu si origjina e Arnautit - i pabindur , i pannenshtruar ne Fe ( nenkupto mazlleme ) , qe te emertoi Turku .

Psh ne duhet te krenohemi qe si teritor perfshihemi ne nje nga pjeset e Kultures DOMINANTE Boterore asaj Greko - Romake dhe nuk kemi perse te prezantohemi ne Bote me shpikje e racionalizime alla Shqiposh te Themelit te Ar..it apo Shqiponjave.

Edhe vete shqiponja nuk eshte ndonje karakteristeike e Vendit se sa karakteristikee vetive te saj qe imagjinonin Luftetaret me Komandantet e tyre se Perfaqesonin . Ashtu si edhe me Dhine apo me lloj lloj simbolesh ( toteme ) qe gjenden ne Bote biles ne vende qe sot pak a shume ruajne njefare natyralizmi ( ne boten e atyre qe gjuanin me shigjeta Elikopterin ) smiley

Kisha mendimin se te cfaqesh ne Bote sot me teori qe nga respekti te thone ok eshte nje megallomani e demshme . Deri me sot me se je ILIR apo cfaredo Dardan a ku di une sic ke deshire te quhemi kjo shpjegon vetem VETITE Luftarake ( gje jo e paket ) dhe asgje me teepr .As shkrime as kendime as piktura as nje lloj gjeje qe njeh Bota sot per ta vleresuar si ORIGJINE .

Me vone te tjera nga Robi !

Idris, edhe fjala malok, po të pyesësh edhe Emigrantin apo PF (në privat, sepse në publik na duhet të mbajmë një qëndrim politikallycorrekt) do të të thoshin: malok= i paditur/pagdhëndur/panënshtruar/mazllëm... që mund të përkojë me karakteristikat me të cilat duan ta njohin njëra palë tjetrën, por që etimologjia e fjalës është krejt tjetër.

Mua s'më bije ndërmënd se kush është Ari, Marsi, Zeusi, Krishti apo Muhameti dhe nuk po bëj lidhjen me ta për të lartësuar një fe apo hedhur ndonjë ide fetare, por duke u nisur nga ca artikuj "emancipues" të autorëve të njohur tashmë për të tilla "leksione", fillova të shfletoja ndonjë libër apo faqe interneti (helbete, non tutti i mali vengono per nuocere, thonë italianët... sa më shumë "emancipusat" flasin për maskarallëkun e patriotizmit, aq më tepër turma fillon dhe të gërmoj&eumlsmiley.

Nga mitologjia del që

  • Iliria është formuar nga Kadmo dhe Hareja, ku Kadmo (i biri i Ares) vrau kulçedrën/gjarpërin.
  • Ares është një nga zotat që nuk e kishin me sy të mirë as zotat e tjerë sepse, me pak fjalë, ishte malok (megjithse zotave ju shkërdhente më të bukurat)... bile më saktë Trakas (ops, gati-gati po dal tek teoria që mbështet albanologu i njohur Vehbiu) megjithse autorët e kohës thonë që Traka dhe Iliria ishin të ndara nga njëratjetra
  • Ares, ndryshe nga perëndesha tjetër e luftës Athinaja që përdorte strategjinë/dinakërinë, përfaqësonte brutalitetin dhe pamëshirën në luftë... dhe njerëz me të tilla karakteristika, toka e arbërit i ka dhënë perandorive të kohës (Romës dhe turqve më von&eumlsmiley sa e sa gjeneralë (por për këtë ti s'ke nevojë të pyesësh njeri, se duhet t'i dish vetë smiley )

Nejse, që të mos zgjatem; siç thoja më lart, nuk më intereson që të krijoj një mit të ri për shqiptarët, por që, nëse egzistojnë fakte që vërtetojnë të qënit e arbërve që në kohë të zotave, kjo do binte në kundërshtim me teoritë e "albanologëve" të famshëm shqiptarë që na i nxjerrin arbërit si të ardhur në atë vënd.

Pata bere nje pergjigje po sepse mu fshi .

Po ne thelb po them se

Shkrimet deri ne shek e trembedhjete ishin LATINISHT . Per ato pjese nga ne marrim te dhenat per veten. Prandaj eshte e arsyeshme te dime se ne na EMERTOJNE dhe nuk shpjegojme dot perse na EMERTOJME se keshtu e dime NA smiley Njeri kjo

Ne jemi si teritor dhe popullsi brenda teritorit te KULTURAVE me te njohura te BOTES . Asaj Greko - Romake  . Kjo eshte gjeja me e madhe per mua nga duhet te perfshihemi ne menyre dinjitoze per tu perfaqesuar ne BOTE me vecorite tona . Tani them se mbase nuk duhet te dalim edhe ne variantin se ne I kemi dhene burrat me te cquar asaj Kulture , po bota na i ben hasha se na i ka inat  smiley Dyri kjo

Kur flasim per gjenerale etj ( shpikes Baruti ne Mat ) kuptohet qe nuk quheshim as Shqiptare as Albanese . Ne quheshim besoj force e armatosur e Perandorise Romake ose e asaj kryqezatave  qe perfaqesonim si fe , mazlleme apo Krishtere .  Sado te shquar te jemi prape titujt e gradat na i japin  e vene ATA. Keshtu qe eshte e kote te flasesh per Udheheqes Shqiptare , jashte kultures se perfaqesimit te ketyre organizimeve . Pra ne te rijte e sotem te q...muhabetin smiley Treri kjo

Mendoj dhe  po them se jane te gjitha kushtet qe ne te shkeputemi nga " atavizmi patriotik " dhe te kuptojme se jashte atij realiteti ku po kerkojme origjinen e emrit nuk shkojme me larg se  larg  se  OK , Ju jeni raca me vjeter me e mira dhe me shquara e e Europes .     ...... kjo smiley

hmmm, e di qe s'ke me fisheke ne paje, po athinaja perendeshe e luftes??? desh m'u thyen dhembet me kete arre gungse.

Ti Idriz,...

Ke ndonje problem me faktin qe shqiptaret kan identitet te lidhur me shqiponjen ?

Une kam nje te vogel qe bije me te Madhen . Ne rastin konkrete te prurjes une ngazellehem si te gjithe me variantet e Shqiponjes , dhe s'kam asgje kunder . Biles kam marre pjese me versionin qe kam ndegjuar .

Por ajo gjeja e Madhe qe kam eshte se megjithse nuk perfaqesoj ndonje kushedi as ne pallat e jo me ne Boten shkencore , desheroj qe te mos tallet njeri me cektesine e empirizmin tone si Shqiptare . Sidomos kur marrin persiper te shpjegojne Origjina qe jo vetem ne por edhe BOTA shume e shume here me e perparuar , jo vetem qe i ka te qarta por na ben me dije edhe ne se si duhet te nxiten e drejtohen studimet . Edhe per kete Rast .

Ne nuk figurojme asgjekundi si KULTURE qe te kemi ndikim ne ndonje etape te zhvillimit te historise Boterore  . Dhe jo vetem ne . Por ne periudha te tera te matura me shekuj Humbasin edhe Popuj si  popuj arabe etj qe brenda teritorit Azi - Europe ishin Palca e Kultures barabar me ate Greko - Romake , ashtu si dhe Cifutet . Thjesht sepse ne si popullsi e si teritor jemi te perfshire ne ato Kultura qe pefaqesojne njerezimnin. Dhe kjo nuk eshte pak per ne kur mendon se duan te na nxjerrin me origjine norvegjeze , gjermanike apo kushedi se cfare vendi qe ka ca dollare sot smiley . Brenda atij kontributi jemi edhe ne . Dhe nuk mund te jete ndryshe sado qe perpiqemi te vecojme ate TONEN si Shqiptare te origjines . Kjo eshte nul per mua .

Ka kaluar ajo faze per ngjizjen e KOMBIT , nen nje shtet e nen nje FLAMUR. Tani jo vetem qe nuk eshte koha por edhe njerzimi nuk ka nge te merret me te tilla gjera pa vlere praktike. Ne se perpiqemi te ringrihemi ne ato nivele qe te mos cbehet Shqiperia si shtet e si Shqiptare jane te tjera gjera qe duhen bere .

Atehere ku ka vend ketu per tu krahasuar me objekte si e Ar'it ? Per cfare kontributi ? Per cfare arsye ?

Kjo eshte ajo gjeja e madhe qe une kam shqetesim personal meqe ndodhem ne nje bisede virtuale ku mundet te shkembejme ndonje mendim per Shqiperine e Shqipetaret.

Per mua ne se duam te sintetizojme shqiptaret me i vleri mbetet A.Kola deri me sot , ndersa me origjinen e emertimeve me i vleri me duket Cabej!

Sheshi eshte i hapur per kedo qe desheron te levroje fushen por patjeter pasi te kaperceje Kalibrat e tyre me Fakte !

Gjithmone dhe asnjehere nuk priten komunikimet aq me teper midis shokeve e shoqeve te nje klase sic jane Peshqit  e famemadhit Peshku pa Uje smiley

Idris

Jane ca gjera qe s'ka fare kuptim ti mohosh. Kjo nuk eshte per ngritje te shqiptarit, por per hir te vertetes dhe per te vene ne pah vlerat qe ka populli yne. Eshte nje popull i lashte qe ka kaluar shume. Edhe ti dhe une nuk e zgjidhim kete muhabet, te thash e te behesh komedian sa te duash ti e te hiperbolizoj sa te dua une, e verteta eshte nje.

Nqs do i futemi atij muhabetit se cila gjuhe eshte shkruar dhe pse, do na dilte gjate shume, dhe jam i bindur qe kur nuk ke as njohurite bazike, nuk do ja vlente fare ti hynim atij muhabeti ketu, qe sidoqofte do te ishte shume interesant por po te kishe zotrote, por jo vetem zotrote, por edhe shume te tjere, kuriozitetin intelektual mbi kete teme, ashtu sic fjala vjen e ke per te mesuar mbi kulturen e lashte greke apo romake, apo edhe mazlleme.

Tani persa i perket shqiponjes, megjithese kam shpjeguar lart njeqind here, perseri ti, por jo vetem, ke ate mentalitetin qe duke shpjeguar dicka llogjikshem, po ngriti vlerat e shqiptareve, i thua edhe vete llogjikes ik pirdhu. Me kete mentalitet kur ti thone nipit tend qe shqiptaret luftuan gjat L2B, ai do i thot ik pirdhu llogjikes, e megjithese serioz e me kulture do na behet stend ap komidian.

Tani shqiptaret nuk e mohon kush qe kan qene nen influencen e kulturave groko-romake, por kjo nuk do te thote qe skan pasur nje identitet te tyre mbrenda ketyre kulturave. Ndryshimi midis kultures puro shqiptare dhe asaj greke e romake vazhdon deri ne ditet e sotme.

Tani per ate qe na shpike se popujve emrat u vendosen nga popuj te tjere qe dine te shkruajne. Po mir mo priten shqiptaret 1300 kur shkruajten latinet per ti vendos emrin vetes te tyre keshtu? Me pare s'kishin emer?

Pastaj c'ne qe nje nga fiset ilire po te shohesh hartat e kohes ishte per koincidence fisi i Albaneve/Arbrit ne shqip, i cili ishte per koincidencet edhe fisi i skenderbeut, dhe per koincidenc mbas beselidhjes te lezhes kete emertim moren te gjith fiset ilire qe ju bashkuan luftes anti-osmane?

Kur shikon te shkruajtur latinisht mbi popullin Arber/alban para 1444 behet fjale vetem per fisin ilir te arbrit, e jo per nje popull qe jeton andej nga agon. Hajde llogjike hajde. Kur lexon mbas krijimit te principates te arbrit, behet fjale per te gjith popullin ilir qe u bashkua nen drejtimin e deres te Albaneve, arbrit, ne luften anti-osmane.

e po e kane se mos na hyp vetja ne qejf ate

 

Vallai, kjo qendron po te ishte thene ne menyre te sinqerte por do te thoja qe ka me shume te beje injoranca masive e adminave dhe e shume te tjereve ketu mbi identitetin e tyre qe i tremb nga temat apo postimet me ngjyre kombetariste...

Teprime ka nga te dyja "palet". Fatkeqesisht.

Nga njeri krah jane gati te bejne be per gjithe shenjtoret qe Iliada eshte shkruar shqip.

Nga krahu tjeter (krahu qe flet rudeta, ama duhet thene qe asesi nuk jane te tille te gjithe adminet!) shikohet nje perdellim i cuditshem per cdo gje qe shkon kunder vlerave shqiptare. Vetperqeshje, tallje, pohime te percudshme kunder shqiptarizmes (duke nisur qe nga fakti qe kete, shqiptarizmen, e quajne demode & te rrezikshme) - keto behen me nje gadishmeri dhe predispozicion shtanges, ndersa duhet nje mundim titanik tu shkeputet nje gjysem llaf i mire per ndonje arritje shqiptare. Nen variantin e luftes kunder nacional-komunizmit, nje gjetje paralele e shpifur me nazional-sozialismus-in kjo, sulmohet pa dallim cdo gje me vlere shqiptare. Rezultatet i shikon vete. Eshte e mjerushme - nuk ka mbetur prej tyre asgje e shenjte kombetare (keta carapacule pohojne gjithashtu qe s'ka gjera te shenjta) pa u sulmuar, ASGJE!

Por eshte per te bere shyqyr qe kjo skote qe e aplikon kete zhberje sistematike te shqiptarizmes eshte e perbere nga njerez pa talente te spikatur, nga medioker par excellence dhe te merzitshem. Gjithashtu, ngaqe cdo kritike cilesore kerkon te jesh "zanatlli" - e skota zakonisht nuk eshte e tille - gjithe tamburate e saj nuk e kalojne kurre nivelin e muhabetit, e skemave te mjera logjike, te ndertimeve frazeologjike qe i benin dikur komandantet e cetave te rinise ne gjimnaz.

S'ka si te kete teprime nga te dyja palet, kur gjendesh ne nje blog teresisht te majte, ose me sakte te majte radikal.  Nje blog qe poston shkrime te saktivistes (shume nga keto jane me peshe gjithesesi) si nje fabrike makinash.  S'ka si te kete teprime nga te dyja palet, kur ketu postohen rregullisht shkrimet e antikombetaristeve te thekur si Vehbiu, Klosi, Lubonja etj.  S'ka si te kete teprime nga te dyja krahet kur shumica e antareve jane kozmopolite, globaliste, kriptokomuniste, komuniste, enveriste e ajo specia e cuditcme nacional komuniste qe s'ka asnje grimce "nacionale" brenda qenies se tyre.  S'ka si te kete teprime nga te dyja palet kur disa antare abuzues qe vetem fyejne, shajne e sulmojne egersisht ne menyre banale papushim cdokush qe ve ne pikepyetje ideologjine e tyre, te kaluaren komuniste, Enverin e te tilla tematika e ketyre te fundit nuk i'u preket asnje germe ne postimet e tyre e jo me te merren masa te verteta ndaj tyre.  

Vete kam postuar disa here disa shkrime me tematike te forte kombetariste dhe asnje prej tyre nuk eshte postuar nga adminet e blogut.  Perjashtimet jane ato here kur kam arritur te kontaktohem me Blendin qe me duket i vetmi admin qe eshte i gatshem te postoje cdo teme e cdo shkrim, sado qe mund te ndjelli reagime te forta nga shumica e publikut te peshkut.

Sic ke thene dhe vete me siper ketu ka gjasa te hasesh nje postim qe i vlereson gjerat pozitive te kombit tone, te ndjekur me 10 postime pseudo satirike mbi pellazget apo pellazgjishten e ne fund postimi qe fshihet ai i pari e jo keto pseudosatirat.

 

p.s. Qe nga antaresimi im ketu, nuk kam hasur dikush te vi e te bej be qe Iliada eshte shkruar ne Shqip...

Ne youtube gjithesesi, por dhe infoja eshte e cituar nga Aristidh Kola...

 Them se problemi yne eshte qe nuk arrijme ta kuptojme qe jemi qenie te zakonshme dhe kalimtare, ne nje bote qe nuk cuditet me nga asgje!

Megjithate, nga ana tjeter, nuk eshte e kollajte te jesh njeri normal.

Megjithate, nga ana tjeter, nuk eshte e kollajte te jesh njeri normal.

Im ate thoshte qe burri te jete "i tamamte" duhet te kete bere burg, ushtri dhe/ose kurbet. Ti burg s'ke bere, ama ushtri dhe kurbet, po. Prandaj thua gjera kaq "te tamamta" si kjo me lart!

Pse keshtu me dy te tretat i bije qe te jesh tamam sipas ty ? Po nje te treten ? Sikur ne shqip i thone "eksiq " smiley

Sipas kesaj teorise tende del Pf = tamom  , por sipas teorise sime del qe Pf eshte i mire po eshte "eksiq" .

Te shofim pf nga kush teori do anoje . Paradhenie e kom...... nga jotja ! smiley

Po nji nga te treja thame, mer! Po ti do me na ngatrru...

Naten, Ziko!

Une them Idrizin ta pushkatojme me varje ne karrigen elektrike, ne emer te popullit, per krimin e shemtuar te agjitacionit.

Noten xhan ...labce .. i vllait !

Ej se harrova  .Ata Ali Demsit ti kishin arrestu per "vatra e kokaines " Mo e bjer me ate kengen "kush e bo haremin smiley

T'ju them nje kuriozitet. Latinet i thoshin perseve PERSI jo sepse eshte derivat i asaj qe vete perset i thone FARSI por  sepse ishin nje fis latin qe vajten per eskursion ne himalaje, dhe pergjate kthimit humben rrugen andej nga eshte irani i sotem dhe prandaj u quajten te humburit. Pra persi-te humburit.

E njeta gje edhe me te gjith popujt e tjere te cilet permenden ne enciklopedite latine, te cileve u viheshin emra nga autoret latine, psh populli i te ngrysurve, populli i agimit, populli i mesdites, mirditoret psh e perkthyen emrin e vetes te tyre nga nje autor latin qe i quante mirditore sepse ishin fis me kulture, dhe mirditoret qe deri atehere s'u kishte shkuar ne mendje te kishin emer per veten e tyre e perkthyen kete emer te bukur nga latinishtja dhe e mbajne deri ne ditet e sotme. E keshtu me rradhe te gjith popujt qe deri sa mesuan te shkruajne latinet nuk u kishte shkuar ne mendje te kishin emra as per njerezit as per natyren as per popullsine, i moren keta emra nga autoret latin. Perset psh kishin emra por rane dakort qe emri Farsi nuk ishte emri i fisit farsi, por ishte faktikisht nje emer qe e kishin vene autoret latin, qe dmth persi - te humburit. Edhe ne shqiptaret tani, nuk eshte se e morem emrin arber nga fisi i arbrit qe ka egzistuar qe ne kohet e lashta me kete emer, por e morem nga latinishtja qe dmth AGIM. Ah ta dinin ata budallenjte iliret qe u vetquajten arber, qe ne fakt dmthnia ishte nga latinishtja AGIM. 

 

Kurse per emrin Shqiptar, me ben te qesh kur degjoj budallenjte qe e lidhin me shpendin shqiponjen si fakt i paganizmit dhe kultures te lashte shqiptare, duke marre emra nga natyra dhe kafshet e pazbutura, me flamurin me shqiponje dhe me veteidentifikimin si shqiptar. Ka te forta se ne fakt fjala shqiptar vjen nga anglishtja qe dmth ship ( dele ) dhe tar ( nga tataret e azise).  Kur kryqezatat kaluan ketej anglezet pane qe ishte nje popull nga keto ane qe merrej me blegtori, kishte shume dele dhe qe sipas tyre ishte popull i rene nga fiset tatare te azise, dhe i quajten Shiptar. Vendalinjte qe s'ju kishte shkuar ne mendje te kishin emer per veten e tyre, ju pelqeu emri ne anglisht dhe e mbajten kete emer deri ne ditet e sotme, duke ju shtuar nje q sh(q)iptar sepse uk dine anglisht mire, ashtu si paraardhesit e tyre qe sdinin mire latinisht ngaterronin alban me arber.

 

Nje sekonde tani, se agimi latinisht dhe arber/i/a/t nuk kane shume lidhje me njera tjetren. Te pakten jo aq direkte. Alba i thone agut ne italisht, por jo ne latinisht. Ne latinisht agimit i thone diluçulum, - nga luçe. (ose aurora). Alba ne shqip shqip, perkthehet i bardhe. (ne lidhje me kete pastaj, mund te kullandrisesh ca historira, po aq te ngaterruara, sa ta bejne trurin kacurrel.)

Etimologjia e "alba", nuk eshte edhe aq e sigurte. Ca madje ia ngjisin gjuheve kelto-gale.

Ne latinisht derivoi te merrte kuptimin drite e bardhe "luçe alba" - "aurora alba".

Ka studiues qe e kane gjurmuar kete rrenje ne shqipen antike, qe ka kuptimin e malit, ne kuptimin e alpeve; prej nga edhe mendohet te kete derivuar kjo e fundit. (ka ca ketu qe duan t'ua ngjisin gjermaneve kete)

Ca ja ngjisin dhe grekeve me alfa. Qe sigurisht nuk ka kokerr kuptimi pervec asaj sindromes se filohelenizmit.

Pyetja ne te vertete duhet te ngrihet nga nje italian.

Pse i thone agimit ALBA? Pse vendi nga u lind dielli italianeve qe shume kohe perpara se kjo fjale te hynte ne fjalor te italishtes quhej Albania? (pikerisht ne lindje te diellit?)

 

Kot qe harxhon energjite mor burr, c'rendesi ka se si eshte, apo se si mund te jete? Rendesi ka qe sido qe te jete, nuk ishin Arbrit/Albanet qe u vetquajten te tille, por qe fisit ilir te arbrit nuk i kishte shkuar ne mendje te emeronte vetveten, apo te vetidentifikohej, priten deri ne 1300 t'ju vendoste emer nje autor latin. Kjo ka rendesi, qe atehre ata pastaj moren emer, sepse me pare, rronin se bashku pa ndonje emertim te perbashket fisnor, kupton ti?

 

 Ti pergjigjem asaj qe thua ti seriozisht tani, nuk ka budallek me te madh se te thuash qe ata matane detit e quajten vendin kendej Alba pa marre parasysh cfar identifikonte vetveten ai popull. Apo te thuash qe nje popull merr nje emertim qe i jep nje autor i nje vendi te huaj. Kjo eshte idiotesi pa kufij fare per mendimin tim.Historia e tergon shume mire nga vjen emri Alba. Ka pasur nje fis ilir me nje emer te till, qe ne shqip vetquheshin Arbrit,ne latinisht Albanet,ne greqisht Arvanet, ne Turqisht Arnautet etj. Se nga e moren Arbrit ate emer nuk mund ta di. Po te thuash qe Alban do te thote agim apo i bardhe nga latinishtja, kurse arnaut do te thote kryenec, kurse arber do te thote tjeter gje eshte idiotesi dhe kush e thote nje injorant. Jane te gjitha emertime per te njejtin popull.

Më bëre që të kthehem edhe njëherë:

Teza që mbështet ti, dmth Albania nga alba=agimi, sepse në atë drejtim agonte për "italianët", është shumë afër së vërtetës... duke patur parasysh se ... edhe vetë emri i lashtë i Italisë së asaj kohe ishe Esperia (perëndimi ).

Kur shikoja kamionat me  emrin e një ndërmarrjeje që quhet Esperia, gjithnjë më vinte ndërmënd Shqipëria... deri sa kërkova dhe gjeta se ç'ishte esperia.

P.s: duke i kërkuar ndjesë Idrizit për "nacionalizmin" tim smiley Një hipotezë që më vinte vërdallë në kokë ishte edhe prejardhja e vetë emrit Shqipëri nga "hesperia"... dhe thoja me vehte: Nëse grekët na konsideronin edhe neve si perëndim... atëhere fillimisht ata kanë qënë edhe më në lindje se ne... Mah! smiley

Varet psh njoh njerin une qe banonte ne kat te trete dhe e quajten gabimisht dykateshi, i prishen pune sepse sipas llogjikes te disa peshqve ketu duhet ta quanin trekatshi, ose edhe veriori sepse me tre kate e kishin pallatin.

edhe vetë emri i lashtë i Italisë së asaj kohe ishe Esperia (perëndimi ).

 

Emri i lashte i Italise eh?

Se mos kujto se do lexoj ate une? Pse mua do ma fusesh ti? Ndoshta ke bere gabim drejteshkrimor ti ose e kam lexuar une gabim, sepse me duket se eshte emri i italise te leshte ai, jo italise te lashte, se me sa di une, leshte ka itali te lashte.

damlla. damlla je. epo qo pike e zeze!!! Ik ore lexoje aty! C'eshte kjo lesh i lashte dhe lashtesi e leshte... ik hapi llambat dhe lexoje te thashe.

PS: na e thuaj shkurt pastaj se ca thote.

"Itali" vjen nga greqishtja e vjeter qe do te thoshte(italos) "viç i vogel"; prej nga moren edhe emrin banoret e gadishullit Apenin; sipas nje studimi, kuptohet.

Mund te kete qene ndonje periudhe, qe ndonje rajon i Apenineve te quhej Esperia, por Italia e bashkuar dhe italianet si komb, jane formuar teper, teper vone. Fakti qe sicilianet, napoletanet, milanezet, venetet, sardet, etj, jetojne ne te njejtin shtet, ne te njejten qeveri, dhe pranojne hapur qe i perkojne te njejtit komb, nuk eshte tregues i mjaftueshem qe te themi se kemi te bejme me te njejten etni. Madje nese dikush do te permende gjuhen, atehere mishmashi behet edhe me lemshatik.

Por ajo qe thua, eshte interesante.

 

Teza e Albes qe thashe me siper, punon shkelqyeshem nga te dyja anet.

Ora, nuk te mora vesh fare vallahi. Thashe me siper qe ate pyetjen duhet ta bejne italianet, dhe jo ti. Ti po te duash pergjigjju atyre.

Ora, sigurisht qe nje popull nuk emerton dot vetveten... te pakten... apo e emerton? te pakten jo gjithmone. E dime qe njerezit nuk emertojne dot veten e tyre, sepse i emertojne te tjeret(prinderit, ne kete rast) te paret. Apo e emertojne veten kombet? Psh, si eshte puna e grekeve??? E kane emertuar veten nga nje kurrve e mitologjise. (ca thone ndryshe, po kush po pjerdh per ata ca). Ama, kur hyn ne "mainstream history", termat qe perdoren, jane pak te nderkombetarizuara, sepse o i kane fillesat nga greqishtja, o i kane nga latinishtja, o nga ndonje gjuhe tjeter qe per nje moment mund te kete patur ndonje fare statusi, qe dhe ka shkaktuar ndonje lulezim letersie, psh, si puna e arabishtes.

Ne kemi kombe qe na rrethojne qe e kane marre emrin nga ne, dhe ende sot e kesaj dite mbajne po ate emer - pa e ditur hic se c'dmth.

Rudeta ....

Nuk e ke keq variantin e shpjegimit . Po ne na emertonin Greko -Romaket jo vetem Italanet e m... prandaj te ngaterron esperia ty  Tongue

S'po i hyj historise se kamionave se na kane njollosur kamionistet targat AL .

Ne 92 te gjitha gazetat kryesore te Polonise dhe Bullgarise hapeshin me tituj " Kujdes .  Kalojne kamionet e droges made in Alabania " smiley

Hesperia ishte emri me të cilin grekët njihnin "Italinë" e asaj kohe. E fus (dhe e futa më sipër) në thonjëza emrin e italisë, për të treguar atë vend të asaj kohe (shek.VII-V para Krishtit) me të cilin njohim ne sot si Itali.

Ky emër është mjaft i njohur dhe i spjeguar nga etimologët italjanë, pamvarsisht se Orës nuk i pëlqejn spjegimet.

Pra, ashtu si grekërit quanin Hesperi (perëndim) "Italinë" (atë që sot quhet Itali smiley ), po ashtu "italjanët" (banorët e hershëm të asaj që sot ne njohim për Itali) quanin Albani (alba- agim) atë vend që ne quajmë Shqipëri dhe që italjanët e sotëm vazhdojnë ta quajnë Albani.

Këto të dhëna vijnë që nga koha kur grekërit e parë ngulën kolonitë e tyre në brigjet e Kalabrisë dhe Pulias dhe në ishullin e Vullkanit apo të Ciklopit (Sipas studiuesve, Siqilia e sotme).

Nqs studiuesit italjanë e marrin në konsideratë emrin e tyre të hershëm (Hesperia) që ju pati vënë greku, për anallogji më duhet të mendoj se, në atë kohë, ashtu siç i vihej emri një Perëndimi, meqë kishte breg edhe nga ana tjetër, mund të them që edhe atij bregut tjetër i flitej me të kundërtën e asaj nga ç'konsiderohej perëndimi, pra me Lindjen-agimin- alba(n).... por kjo spjegon vetëm prejardhjen e emrit Albania që të huajtë përdorin për Shqipërinë dhe jo për emrin Shqipëri.

 

Rudete, "Alba" ne kohen qe po flet ti, vetem "e bardhe" kishte kuptim. Agimit i thone ashtu sot, italianet. Jo latinet apo "italianet". Agimit ne ate kohe i thoshin diluculum, ose maksimumi, aurora. Mos na i beni lemsh aq shume tani.

Po pyes veten valle a mos Traktoristi Ibrahim ka emigruar ne Angli? smiley

Apo kemi te bejme me ndonje dishepull te Traktoristit Ibrahim? smiley

u fshi edhe "Zoti,  Atdheu, Ushtria"... e pse e bëjnë këtë? ndoshta kanë frikë se këto artikuj mund t'i zgjojnë ndjenja atdhedashurie ndonjë "shpellari"?

Shume gabim qe u fshi ajo teme, me gjithe komentet.  Ne princip ndaj metafores se famshme te shpelles, por edhe sepse me duhet te dal nje cik nga tema, se dje m'u kujtove, me gjithe atdhe e shpellare.  

Isha ne nje ambient ku erdhi x kandidate e PR qe kerkon te perfaqesoj nahijen tone per kongress; me kallaballekun qe po e ndihmon per fushaten.  Filloi te fliste e te prezantohej.  Une per kuriozitet e pyeta per lidhjen me cajniket dhe m'u pergjigj "jam anetare krenare e organizates patriotike te filan lagjeje te Partise se Cajit."  Bravo i thashe une, e pyeta per punen e burgut te njerezve ne asistence sociale, dhe m'u pergjigj tipike diplomatikisht "Nuk eshte e realizueshme" se nuk e dinte nga anoja.  Une i thashe thjesht "it's good to know."  E keshtu i hyme muhabetit me grupin qe kishte perreth.  U mor vesh qe isha shqiptare, u fol me enthusiazem per Joe Diguardi qe eshte kandidat per senator ne NY.  "Joe is a friend of ours" etj.  Nja dy tipa pastaj i hyne muhabetit cik me thelle.  Prinderit e mi tha filani, jane lindur ne Vorio Epir.  Une, patjeter qe u pergjigja se ka vetem nje Epir, e ne kemi nje cope, ju keni copen tjeter.  Cfare vijoi ishte egersim 15-20 min, se si shqiptaret jane krijim i vitit 1914, se nuk ekzistonin shqiptare me perpara por nje miks sllavo-turq-myslymane etj etj etj gjema si keto dhe qe Vorio Epirin do ta marrim se jane "vatanet tona."

Tani, keta tipat, jane tipat qe do ndihmojne kandidaten ne fjale per te fituar ne Nentor, nqs fiton primaries ne fillim.  Dhe patjeter qe si ne cdo fushate kane planet e tyre per lobizem pas fitores, pa harruar ketu edhe frymen cajnike te tyre.  Keshtu qe te flija rehat mbreme, s'me mbeti gje tjeter vecse t'i thosha "Madam candidate, your staff just cost you one vote, and some."

Keshtu ruds, teksa pija latte-n mbreme pas zallamahise, m'u kujtove ti dhe cajniket, atdheu, perendia pagane Ares, dhe thashe gjynah qe u fshi ajo teme.  Por edhe kjo ben pune smiley.  

 Moj Monda! Me thua dot , mu ku i mbaje duart( ne mos te dyja njeren) kur  te tregonte " te shkoqur" ate punen e VORIO EPIRITre"> dhe sidomos raportin tone me sllavet e ardhur nga....... i semes , stepat ruse? Them se njeren, te mengjeren, e ke patur  tek vendi,  ku  urdheroje  degjo o b...........!

  Nuk po e shtyjme gjer tek perendia Ares, por le te mos harrojne  greqerit, se Zeusin e moren prej ZOJS-it  Ilir.....

grava, qeniet racionale nuk i lene duart per hesap te vet, pavaresisht presioneve te instiktit smiley

varet sa te forte e ke shqisen e te prekurit... i thone ca psiqolloge.

vetem nje pergjigje mund t'u kishe dhene stafit te saj: shkoni dhe merreni. Nuk ka kuptim, me te vertete te aresyetosh me te tille tipa. Nganjehere bejne aq shume propagande, saqe e vetmja rugedalje eshte t'i ftosh te te tregojne se SI kane ndermend per ta marre, dhe kur kane ndermend per ta marre... - kjo e shoqeruar me "bishtin e famshem te gjelit" (koktejlin): uill it bi in maj llajftajm sou aj ken sii it tuu? pelliiiiz?

Me pelqen ideja jote, do ta perdor here tjeter po me ra rasti. 

varet sa te forte e ke shqisen e te prekurit...

Te forte por te orientueshme smiley.

"dhi antacebells", thua ti?

Nja dy tipa pastaj i hyne muhabetit cik me thelle.  Prinderit e mi tha filani, jane lindur ne Vorio Epir.  Une, patjeter qe u pergjigja se ka vetem nje Epir, e ne kemi nje cope, ju keni copen tjeter.  Cfare vijoi ishte egersim 15-20 min, se si shqiptaret jane krijim i vitit 1914, se nuk ekzistonin shqiptare me perpara por nje miks sllavo-turq-myslymane etj etj etj gjema si keto dhe qe Vorio Epirin do ta marrim se jane "vatanet tona."

Kjo eshte pak a shume cfare greket dhe sllavet e Ballkanit mendojne sot per shqiptaret. Do ishte me mire te mos futeshe fare ne muhabet me ta. Nje gje e tille eshte kaq ofenduese sa nuk duhet diskutuar fare. Madje duhet injoruar ne menyre dinjitoze.

Duhet thene ama se nqs. keto 20 vjet Shqiperia do te ishte zhvilluar ekonomikisht e do te kishte forcuar shtetin, gjerat do te ishin me ndryshe.

Nje grek apo nje serb kane perkatesisht imazhin e Athines dhe te Beogradit prapa kraheve. Po ty si shqiptare cfare t'i ngroh shpatullat?

E kam fjalen per realitetin e sotem, se keshtu ne pergjithesi kemi me cfare te krenohemi.

pergjithesi kemi me cfare te krenohemi.

Fol per veten tende ti, se ka shume fare, edhe ne kete teme biles, qe skane asgje me cfar te krenohen. Me fal krenohen me te qenurit fqinj te sllaveve, grekerve dhe laineve.

Realiteti i sotem, apo i djeshem dhe te qenit shqiptar/e nuk jane te lidhura.  Ne kuptimin qe realiteti i sotem mund te mos jete neser, ama shqiptari ka qene dje dhe do jete dhe neser; eshte entitet me vete.

M'u desh t'i kujtoja personit ne fjale dje (s'me besohet qe me duhej te perdorja argumenta kaq infantile) qe meqe gjermania u shtet-formua e bashkoi principatat ne 1870, c'do te thote kjo?  Qe nuk ekzistonin para 1870?  Apo Italia e kombe-shtete te tjera qe linden nga levizjet nacionaliste te shek 19, fillim shek. 20.

Diskutime te tilla kam bere edhe ne greqi, bile komplet me nje fryme tjeter e shume me pozitive.  Por ne kete rast, individet ne fjale jane me te interesuar (sepse nuk eshte vetem injoranca) te shpalosin nje realitet te tille, sepse behet fjale per influence politike me vote me vone.  Keshtu qe e kisha te veshtire te heshtja.

 

Monda, ti s'je admin që të mund të më heqësh abuzivizmin, kështu që më duhet të të bëj "përshesh" 10 komente në një që të mbyll peshkun për sot:

- siç përmëndëte edhe I Pakapshmi më lart, vështirë se mund të gjesh në kto ambjente (peshk) njerëz që të vijnë e të krenohen me Nënë Terezën, Skënderbeun apo me Iliadën, por zor se mund t'i gjesh edhe në Shqipëri (përveç, ndoshta, traktoristit të Pedros smiley dhe rahmetlliut Namik Hoti)... por është shumë më kollaj të gjesh "super t'emancipuar" që s'e kanë problem të abuzojnë me Nënë Terezën për të përbaltur gjithçka që është shqiptare.

Nuk e kam fjalën për Vehbiun, por tashmë kanë filluar edhe idhujtarët e tij që të shkruajnë... dhe jo vetëm në shqip, por edhe në italisht.

shiko :

I politici albanesi abusano delle origini di Madre Teresa

Titulli është i njëjtë me atë ç'ka theksohej prej autorit tek temat e shumtrajtuara nga Xhaxhai me rastin e përvjetorit të ditlindjes së Nënë Terezës (dhe nga përmbajtja shkon akoma më tutje ky Iliri (shqiptar) nga Asti tifoz i Xhaxhait).

- Përsa i përket patriotizmit dhe krenarisë kombëtare:EGZISTON NË ÇDO VËND TË BOTËS... qoftë në serbi, Greqi, por edhe në Amerikën tuaj... bile, sa më fetar ortodoks (jo i fesë ortodokse, por si integralizëm ndaj fes&eumlsmiley të jetë ky vend, aq më e theksuar është dhe ndjenja nacionaliste e tyre.
 

- Përsa i përket nacionalizmave dhe patriotizmave të të tjerëve më duhet për të të vënë në dijeni për një FAKT SHUMË TË RËNDË, por që Qeveriu Evropian nuk i pëlqen të flasë: Belgjika, me Brukselin e saj si kryeqytet të BE, ka DY VJET PA QEVERI... dhe sipas disa prej analistëve që ndjekin situatën, s'është çudi që të dëgjojmë dhe për një ndarje të Belgjikës.
Mos janë shpellarë ata të fiandreve apo frankofonët që, vetëm në emër të patriotizmit të tyre pretendojnë që të kenë një peshë të caktuar në panoramën drejtuese të vendit?

P.s: Përsa i përket temës (etimologjisë së emrit): Po të pyesësh ndokënd, Emigrantin psh(besoj se po abuzoj me emrin e Emigrantit, por e marr si shembull sepse e di që ai e di që nuk kam ndonjë gjë me të keq dhe se e marr vetëm si shembull ngaqë tashmë e njohim të gjith&eumlsmiley, pra, po ta pyesësh se ç'je? Ai do të të përgjigjet: alidems (Monda, kujdes!! Jo "nga AliDemi" apo "nga Njujorku", por alidems), sepse nëpërmjet këtij emërtimi, tregon përkatësinë e tij jo vetëm me një territor të caktuar, por edhe përkatësinë e tij të një grupi të caktuar me një kulturë dhe mentalitet të caktuar.  Këtë e thotë pamvarsisht se ç'ishte Ali Demi... që mund të ishte komunist, bashibozuk, kinez apo vllah, por që në një moment të caktuar të historisë i takoi që të kishte një monument tek sheshi i lagjes, gjë që i bëri të gjithë banorët e asaj lagjeje të njihnin vehten me atë emër edhe pasi monumentit të mos i mbetet shenja.

Këtë shembull e solla për të thënë që, edhe nëse përmen Aresin tek hipoteza ime, nuk është se po pretendoj që kemi rrënjët tek ai, por që nga ai morëm krahasimin e furisë së elementëve që furinë e tij përfaqsonin në mitologji... dhe që kemi ditur ta përdorim ndër shekuj... dhe që nuk është shumë e pamundshme që të na kërcejë damari t'i përdorim ndaj atyre që na çajnë tarravilen.

Të m'falësh që u zgjata kaq shumë (dhe shpresoj të ta lenë deri sa ta lexosh smiley ), por besoj se e kuptove përsenë.

Po mire moj ti, te gjithe artikujt e pellgut te idjotesise italiane lexon??? Ver re ketu qe fjalen "idiot" e kam perdorur me konotacionin me te keq te mundshem, deh jo ate te mirin.

Sa per temen qe ke hapur, nuk besoj se ka njeri qe pishmanoset pse u hap. Per vete me pelqen.

Vetem se duhet thene gjithsesi; me pak perralla, me pak historicka, me shume histori, fakte dhe llogjike. Nuk do ishte keq. Nuk e kam per temen, e kam per shume prej komenteve.

ruds, shkruajta ne kete teme pikerisht per t'u ankuar qe u hoq tema tjeter e jotja, dhe diku n'bahce tanden, doja te shfryja inatin me cajniket e tu smiley

Per te tjerat, vazhdoj te lexoj informacionet qe shkembehen smiley.

citoj rudeten

Këtë shembull e solla për të thënë që, edhe nëse përmen Aresin tek hipoteza ime,

Si duhet ta kuptoj une tani kete gje?

Ai artikulli ne italisht qe ke postuar melart eshte prej teje?

Kjo puna me Ar prej teje vjen, dmth ti je autorja?

http://www.peshkupauje.com/2010/08/shqip...

Në fund është një koment i imi, nga i cili Olsi ka nxjerrë pyetjen.

Në artikullin në italisht(që kisha prurë un&eumlsmiley ngrihet hipoteza e prejardhjes së emrit nga një bir i Aresit që quhej Shqipo, ndërsa unë tek komenti e lidhja me shpendin simbol të aresit.

P.s: Ares, përveç Shqiponjës kishte si simbol edhe ujkun... saqë romakët (që e njohin me emrin Marte) e njohin edhe si babain e Remos dhe Romolos... dy vëllezërve të ushqyer nga ujkonja që themeluan... ROMËN.

Kujtova se mos ishe ti autorja e asaj pacavures ne italisht.

Ekzistoka nje qerthull i mbyllur pseudo-studiuesish ku bejne pjese kjo Eva Brinja, Niko Stillo, Laurent Bica e disa te tjere, te cilet po vetepromovohen ne ambjente joakademike duke u veteshpallur si akademike dhe studiues etnogjuhesore. Referencat qe sjellin ne publikimet e tyre vijne vetem nga autore brenda per brenda grupit, kjo per tu dhene imazhin studiuso-kerkimor veprave te tyre. Skema eshte e njejte me ate te shume mashtruesve te tjere: Une bej nje liber, ku hedh tezat e mia, qe i kam elaboruar ku e di une se ku, duke bere dush, apo duke pire nje kafe ne ballkon, apo duke pritur ne liqen qe te kalojne cifte atypari. Pastaj vijon libri i dyte i pseudoakademikut tjeter, i cili sjell si reference librin e pare. Pastaj del autori i trete, i cili permend si reference dy librat para tij, e keshtu me rradhe derisa te krijohet pershtypja qe gjersa kete gje e kane thene gjashte veta, atehere patjeter qe do te jete e vertete.

Ai Traktoristi Ibrahim eshte engjell fare smiley , se ai i ben keto gjera kot, thjesht per tu treguar te tjereve se gjoja di, po keta te tjeret, keta jane mashtruesa profesioniste.

 

but if you try sometime... u get what you need! smiley

Si perfundim nga doli se e kishim origjinen e Emrit ?

Se po qe per furine me te afert me rrenjen Ar 'es jemi me Atos , Patos , Aramis  dhe i famshmi ...dhe qe te gjithe musketjere .

Tani kthehemi tek Aresi ..

Musketjere ..shkurtohet ( bie.) -ketjere ... dhe mbetet Mus. I futemi toponimit te nje vendi ne Lorene ku Ar shpesh humbet dhe zevendesohet me MU . Pra na mbetet S . Me pak studim te kujdesshem , ne se S- ne e vecojme si mbarese dhe Mu e zevendesojme me Ar del se bijt me te shquar per furi jane Musketjeret . Ar-es

Ndoshta dhe Ibrahimi yne po te shikosh evoluiimin e gjuhes nga lashtesia del se ne origjine eshte quajtur BIM.

Eshte nje liber per gjuhet e botes i lezetshem duket . Nje gjuhtar studioz i njohur Amerikan shpjegon se si eshte e mundur qe nga ca pako origjina te foluri dhe shume pak origjina te te shkruarit sot kemi mbritur ne 6400 gjuhe ne Bote qe fliten e shkruhen.

Ndersa kur vjen tek bashkesite ku perfshin edhe gjuhen tone , e shpjegon me vlerat qe ka duke marre e dhene me fqinjet .

Pra te nderuar mundet te krenohemi dhe jo te pezmatohemi qe jemi ne te njejten shtrirje teritoriale dhe MU ne MES te Kultures se rrenjes se Njerzimit asaj Greko - Romake. Te gjitha te tjerat qe lexojme mendoj se jane te nje koncepti qe perfshin nje kohe qe u formuan SHTETE me Kufij .

Kjo eshte tjeter mesele dhe une po te isha ne vend te Mondes nuk do kisha qendrua aq urte e "intelektual" sepse behet fjale per imponime me arrogance ndaj te njejtes origjine njerezore e kulture bashkejetese !

Ne fund te fundit jemi Shqiptar apo JO ? smiley

Po qe per ate tufen e logjisteve te Vebiut jam dakort si thote Pedro duke nenvizuar e mbajtur ne kujtese devizen e Leninit

Nga Libri del Libri .....per analogji me tufen nga mashtrimi del vetmashtrimi Poshte ai qe nxjerr Rudeten Abuzuese smiley

Para se me ba mitologji si spata pa bisht djathtas e majtas, nalt e poshte, a i ka shku mendja ndokuj ndojhere me kerku dhe me pà se mos ndoj gjuhe tjeter e botes i therret banoret e vet me prapashtesen "-tar" ?!

Aman, se late nam !

Po e shtroj edhe une nje pyetje tjeter:

Po fjalet kengetar, valltar, druvar ngase e kane kete prapashtesen "ar"?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).