U acarova nervash dhe prandaj vendosa te shkruaja edhe nje here tjeter.

Eshte ora 12:12 AM ketu ne NY dhe gafat qe lexoj neper faqet e internetit te gazetave te ndryshme nga Shqiperia shume here po me besdisin. Me poshte do mundohem t'i numeroj. Mos ma veni re ne qofte se lexoni ndonje gabim ne te shkruar sepse kam pire nje shishe vere gjeri tani, vetem!

1. Po mundohem prej shume kohesh te gjej nje gazete apo nje faqe interneti qe te japi vetem lajme! Te papolitizuara dhe pa opinione nga gazetare te ndryshem. Thjesht lajme! A eshte e mundur kjo gje? Dua te dal vete ne konklusione ne lidhje me problemet e ndryshme qe ekzistojnedhe dhe jo te influencohem nga shkrimet e njerezve te ndryshme!

2. A eshte e mundur qe ata persona qe shkruajne artikuj te ndryshem neper gazertat shqiptare t'i kontrollojne mire informacionet per te cilat shkruajne, apo edhe t'i japin nje te lexuar shkrimit qe nga fillimi e gjeri ne fund? Perse e them kete?! Kam lexuar dy shkrime te ndryshme ku informacioni ishte i gabuar. Vetem nje "google search" mund t'u jepte ketyre dy shkruajtesve informacionin e duhur pa bere gafa te tilla, si per shembull kush eshte regjizori i filmit 'Avatar', apo ta kuptonin qe titulli i shkrimit thoshte Izraeli dhe shkrimi nuk fliste fare per kete shtet dhe nuk kishte lidhje fare me kete vend.

3. Nuk e di por ndoshta ngaqe u bene vite qe jam larguar nga Shqiperia dhe ndoshta nuk e mbaj mend mire, por te pakten n.q.s. ne si Shqiptare po mundohemi te behemi me te civilizuar dua te them kete: Nje person, kushdo qe te jete, nuk duhet te konsiderohet fajtor gjeri ne ate cast qe eshte vertetuar fajtor ne gjyq. Por ndoshta edhe nuk i vehet faj njerezve se ne Shqiperi gjyqet thuhet se nuk funksionojne. 

Pershendetje,

Erion Vela

 

 

15 Komente

Po mire, ti psh qe e ke me kaq merak leximin per se dyti, e ke lexuar kete postim kaq te shkurter plot me gabime drejtshkrimore? Jo per gje, po zotrote je dhe person publik, e ty me pak se kujtdo tjetri duhet t'i lejohen te tilla gabime. Ashtu "helmohet" publiku, per te mos permendur qe ka kaq e kaq injorante qe nuk dine te shkruajne gjuhen e tyre...

 O zotrules, po ku i shikoke gabimet drejtshkrimore ti mer?

Mua po me duket se e ka shkrujt shume mire edhe se gjoja na paska pire ky!

 U acarova nervash dhe prandaj vendosa te shkruaja edhe nje here tjeter.

Eshte ora 12:12 AM ketu ne NY dhe gafat qe lexoj neper faqet e internetit te gazetave te ndryshme nga Shqiperia shume here po me besdisin. Me poshte do mundohem t'i numeroj. Mos ma veni re ne qofte se lexoni ndonje gabim ne te shkruar sepse kam pire nje shishe vere gjeri tani, vetem!

1. Po mundohem prej shume kohesh te gjej nje gazete apo nje faqe interneti qe te japi vetem lajme! Te papolitizuara dhe pa opinione nga gazetare te ndryshem. Thjesht lajme! A eshte e mundur kjo gje? Dua te dal vete ne konklusione ne lidhje me problemet e ndryshme qe ekzistojnedhe dhe jo te influencohem nga shkrimet e njerezve te ndryshme!

2. A eshte e mundur qe ata persona qe shkruajne artikuj te ndryshem neper gazertat shqiptare t'i kontrollojne mire informacionet per te cilat shkruajne, apo edhe t'i japin nje te lexuar shkrimit qe nga fillimi e gjeri ne fund? Perse e them kete?! Kam lexuar dy shkrime te ndryshme ku informacioni ishte i gabuar. Vetem nje "google search" mund t'u jepte ketyre dy shkruajtesve informacionin e duhur pa bere gafa te tilla, si per shembull kush eshte regjizori i filmit 'Avatar', apo ta kuptonin qe titulli i shkrimit thoshte Izraeli dhe shkrimi nuk fliste fare per kete shtet dhe nuk kishte lidhje fare me kete vend.

3. Nuk e di por ndoshta ngaqe u bene vite qe jam larguar nga Shqiperia dhe ndoshta nuk e mbaj mend mire, por te pakten n.q.s. ne si Shqiptare po mundohemi te behemi me te civilizuar dua te them kete: Nje person, kushdo qe te jete, nuk duhet te konsiderohet fajtor gjeri ne ate cast qe eshte vertetuar fajtor ne gjyq. Por ndoshta edhe nuk i vehet faj njerezve se ne Shqiperi gjyqet thuhet se nuk funksionojne. 

Pershendetje,

Erion Vela

 Nga keto qe ke bere me te zeza ore zotrules vetem 'gazertat' eshte shkruar gabim. Edhe ajo mund te jete nje 'typo' qe edhe duhet t'i falet me qe ka qene duke pire vere dhe ora kur e ka shkruajtur na paska qene 12 e nates. Nuk besoj qe ky person nuk din se si shkruhet fjala gazete por ti nqs e shikon tastjeren tende e kupton qe shkronja 'r' dhe 't' vijne njera pas tjetres dhe mund qe t'a kete shtypur gabim. Pastaj o burre i dheut ai e shkruan dhe vete qe me falni per gabimet se isha duke pire. Se mos po shkruajme me mire une dhe ti!

"person publik"?

Publik pra, vip, del ne publik, ja sheh fytyren gjithe Shqiperia.

I dashur zotrules, sikur s'e quajne Erion Veliaj kete mesiper smiley ...

e kuptova... shume e drejte. ama kritika qendron gjithsesi.

PS: kritika ime nuk i hedh poshte kritiken qe po ben Erioni. Madje per ate problematike shushatem edhe une poaq sa ai.

 Nuk i kontrollon njeri, apo nuk e vret mendjen njeri?

te dyja bashke i dashur Erion. Botuesit e shumices se gazetave as qe nuk i plas fare se cfare shkruajne gazetat e tyre. Biles nenqeshin dhe thone ne ze se sa budallenj jane keta qe lexojne pacavuret tona. E rendesishme eshte ti sherbejne padronit qe i mbush me njoftime apo reklama qeveritare nga fondet e taksapagueseve. Prandaj mos u fut dhe ti ne kategorine e "budallenjeve".

Muhabet i vjeter ky. Kemi kohe qe e kemi sqaruar.

Ne Shqiperi nuk ka gazeta, por fletushka (trakte) qe biznesmene te ndryshem i perdorin ne sherbim te aktiviteteve te tyre sipermarrese, per te derguar sinjale te ndryshme politikaneve te ndryshem, per t'i bere qejfin ndonje te njohurit te tyre, per hallet e tyre, etj...
 
Fjala vjen, nje biznesmen te caktuar nuk e ze gjumi se e ka shtepine ne mes te bllokut ku ka goxha zhurme. Atehere organizon nje fushate te perqendruar disa mujore mbi pergjegjesimin ndaj ndotjes akustike.
 
Ose, politikani "X" eshte ortak biznesi me pronarin, atehere gazeta do te shkruaj ne favor te ketij politikani. Apo, politikani tjeter "Y" i krijon probleme sepse mbeshtet konkurrentin, menjehere nxjerr ne faqe te pare nje titull me shkronja te medhaja kunder tij.
 
Pastaj kemi edhe sektorin "e qejfit", e te jetes mondane. Pershembull, takoj ne nje feste te caktuar tipin "X", intelektual apo showman qe me pelqen, atehere bej nje shkrim per te qe t'i bej qejfin dhe qe te dukem si tip i rafinuar dhe qe jam ne mes te xhiros.
 
Kuptohet qe ne nje kontekst te tille saktesia e asaj qe shkruhet nuk eshte e rendesishme. Ti mund ta kesh vene re dhe sa te shemtuara jane gazetat tona edhe thjesht nga ana formale si grafika psh. Pse?
 
Sepse nje trakt nuk ka nevoje qe te jete i bukur apo i sakte. Mjafton qe titulli kryesor te jete bombastik dhe te lexohet qe nga larg, mqs. shumica e njerezve nuk i blejne gazetat dhe vetem iu hedhin nje sy ndersa ecin rrugeve. Ne fakt gazetat shqiptare lexohen nga nje rreth i vogel njerezish, qofte te politikes, qofte te biznesit te cilet jane te detyruar qe t’i monitorojne gazetat per shkak te punes qe bejne.
 
Pronaret dhe gazetaret e kane gjetur nje justifikim per kete: shqiptaret nuk lexojne. Ne fakt thjesht shqiptaret kane kohe qe jane lodhur me talljen e fundshpines qe gazetat, dhe kush i kontrollon, bejne me ta. E per me teper u dashka qe edhe te paguajne per kete.

 I vjeter i vjeter po nuk po ndryshon njeri gje ama!

Cilesia e gazetave dhe e gazetarise shqiptare eshte vetem bishti i problemit... fatkeqesisht.

 Besoj qe e ke gabim!

Gazetat dhe dhe cdo media tjeter eshte pjese e problemit dhe jo vetem bishti.

Perderisa media kotrollohet vetem nga politika dhe bisnesi, atehere nuk egziston nje media e lire qe mendimi i duhur te dali ne drite!

1. Po mundohem prej shume kohesh te gjej nje gazete apo nje faqe interneti qe te japi vetem lajme! Te papolitizuara dhe pa opinione nga gazetare te ndryshem. Thjesht lajme! A eshte e mundur kjo gje? Dua te dal vete ne konklusione ne lidhje me problemet e ndryshme qe ekzistojnedhe dhe jo te influencohem nga shkrimet e njerezve te ndryshme!

 

-Po na per t'miren tuj  munohena.  Mos me u lodh tu analizu lajmin e te nxirni konkluzione, e bojme na  gazetaret ket pune.  Do te thoshte ai gazetari. 

Kolegu i tij  do te thoshte:

- "Hej bela me ju o njerezi,hall kur ju ndihmon fukaraj gazetar e hall kur nuk ju ndihmon. E di une more  si e doni ju. T'ju jap vetem lajmin dhe ju si injorante kokegdhera qe jeni  te nxirni ndonje konkluzion te gabuar  qe te mos votoni as Edin as Berishen dhe ta shikoni pastaj. Skeni faj ju more  jooooo!!!!!"- do te thoshte gazetari duke tundur koken e duke u larguar

 

2. A eshte e mundur qe ata persona qe shkruajne artikuj te ndryshem neper gazertat shqiptare t'i kontrollojne mire informacionet per te cilat shkruajne, apo edhe t'i japin nje te lexuar shkrimit qe nga fillimi e gjeri ne fund? Perse e them kete?! Kam lexuar dy shkrime te ndryshme ku informacioni ishte i gabuar. Vetem nje "google search" mund t'u jepte ketyre dy shkruajtesve informacionin e duhur pa bere gafa te tilla, si per shembull kush eshte regjizori i filmit 'Avatar', apo ta kuptonin qe titulli i shkrimit thoshte Izraeli dhe shkrimi nuk fliste fare per kete shtet dhe nuk kishte lidhje fare me kete vend.

Ai gazetari i dyte do te thoshe

-A c'ja fut p...rdhes ti o Veli. Po pse more kush punon kaq shume ne Shqiperi qe te punojme ne gazetaret. I thone pune more te kontrollosh e vertetosh lajmet. Po te ishte keshtu shkonim ne mergim e punonim si ty, ne. Pse kot rime ketu ne Shqiperi. Hajte tuaf hajde

Nje person, kushdo qe te jete, nuk duhet te konsiderohet fajtor gjeri ne ate cast qe eshte vertetuar fajtor ne gjyq. Por ndoshta edhe nuk i vehet faj njerezve se ne Shqiperi gjyqet thuhet se nuk funksionojne. 

Cfare gjykate mer ti  o shok- do te thoshe ai gazetari i pare- Kush o tu pje...rdh per gjykat knej ka nahija jone. Na jena gjykatesa, avukatsa e prokurora. Ca ke ti o kaqol, do me t'bo ene ty noi shkrim. Ishallh vje knej ka Tirona e ta rregulloj une ty qefin Ik mer pir...dhu

 

smileysmileysmileysmileysmileysmiley

 Mire e ke thone o Toko, ky Erioni me tamon qe s'ja paske haberin fare, dashka me kontrollu edhe gjykatat ky?!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).