Sipas udheheqesit te Kubes, Fidel Kastro, modeli Kubanez i ekonomise nuk eshte me i pershtatshem. Gjithashtu ai kritikon Presidentin e Iranit dhe pendohet per vendimet qe ka marre ne 1962 gjate Krizes se Raketave.

 

Artikulli ne Anglisht.

21 Komente

 Me ne fund po bien dhe sistemet e fundit komuniste. tashme ka ngelur vetem Korea dhe gjithcka mbaron  

rrofte kapitalizmi !

 Rroft ...smileysmiley 

Ore mos i kane nderruar trurin Kastros ne spital?

dhe une kte mendova smiley

Ehhh PF c'e hengre Kuben m'sysh tek muhabeti i para ca koheve smiley.

smiley

do rrosh ma shume se une per zotin

Do rroj po s'do shoh Kuben e PF-s.  Kur ben dasem arixhiu ... se m'tha shko sa s'eshte vone. Qe dhe Kastro-ja na cau daullen smiley.

eh hajt mos u merzit,

shko ne qeparo instead smiley

Me kane thene per Qeparoin (kot per kuriozitet, dua te di a i ka qepet me nam) qe eshte birinxhi. 

Por jam kurioze per Piqeras qe shante silk ne nje teme.  Do provuar se cof per pushime me aventura smiley.

 He mo, se nuk do nderroje kaq shpejt mbase. Une do bej si do bej e do shkoj kete dimer, se mesa duket do te jete Dimri i fundit. Mos e humb rastin! smiley

Ishalla nuk nderron menjehere,le te jete per relike. mos do na behet me kapitaliste se Amerika tani?

Duke pare gjendjen shendetsore ku ndodhet,  Fideli do që te siguroje ndonje vend te rehatshem dhe ne ate bote.

Sic duket do kete pare xhebrailin ne ndonje qoshe (ne fakt do te kete qene ndonje nga rojet personale, nga ato qe i rrijne poshte krevatit), dhe ka filluar pendesat. 

po artikulli sikur sflet per modelin kuban te ekonomise...

hmm, une kam nje dyshim se fideli ka vdekur me kohe.

E drejte, gabimi ime per lidhjen. Lexo ketu.

Tjeter.

E para Fideli e pergenjeshtroi menjehere kete skeme te Mediave Amerikane.

E dyta per te gjithe ju qe flisni kot pa e ditur se ca sistemi ka Kuba, njerezit ne Kuba mund te jene te varfer por po te shikosh ndryshimin e kualitetit te jetes jo nga ana materiale renditen me larte se Amerikanet dhe cdo vend perendimore qe pretendon se ka standarte te larta jetese.

Per mua ka rendesi menyra se si ndihet njeriu dhe jo se sa para ka ne banke dhe cfare mund te perballoj nga ana financiare.

Kubanezet jetojne pa stres. Jane te pa prekur nga ndryshimet negative te shoqerise qe na rrethon ne "perendimoret" vlerat morale qe jane per tu admiruar ne nje shoqeri pothuajse po zhduken ketej nga ne, kurse ne Kuba egzistojne akoma dhe eshte shume e dukshme.

Per kuriozitet po ju them se kur po kthehesha me autobuz nga hoteli per ne aeroportin e Havanes, shoferi me tregoi se kishte qene ne Angli, Itali dhe Kanada. E pyeta se perse ishte kthyer. Me tha "Nuk ka si ketu, ketu jetoj i lumtur pa stresin se te nesermen do me pushojne nga puna dhe do te vij banka te me mari shtepine, ketu vertet jam i varfer krahasuar me ju turistet por jam i lumtur" E perse u dashkan parate kur nuk je i lumtur, kur edhe ato para qe i fiton me djerse 80% shkon per te paguar fatura, taksa, shkolle, TV, Internet, benxine, siguracion..... etj etj se lista ka fund.. Perse ?

 

Per kuriozitet po ju them se kur po kthehesha me autobuz nga hoteli per ne aeroportin e Havanes, shoferi me tregoi se kishte qene ne Angli, Itali dhe Kanada. E pyeta se perse ishte kthyer. Me tha "Nuk ka si ketu, ketu jetoj i lumtur pa stresin se te nesermen do me pushojne nga puna dhe do te vij banka te me mari shtepine, ketu vertet jam i varfer krahasuar me ju turistet por jam i lumtur" E perse u dashkan parate kur nuk je i lumtur, kur edhe ato para qe i fiton me djerse 80% shkon per te paguar fatura, taksa, shkolle, TV, Internet, benxine, siguracion..... etj etj se lista ka fund.. Perse ?

 

E mbas ketyre fjaleve ti u ktheve ne USA...

 

E mbas ketyre fjaleve ti u ktheve ne USA...

Duhet te kisha ndenjur ne Kuba sipas teje?

 

Ti besosh nje shoferi kuban qe po thote te verteten eshte naiviteti me i madh sidomos kur ke kaluar ne te njetin sistem si ai.Perse ti beson se ai te ka thene te verteten?Ku e di ti qe ai nuk ka qene spiun i sigurimit kubanez se ata besoj se merren me turistat?Edhe ne Shqiperi shoferat ishtin te porosityr nga sigurimi qe te lavderonin vendin tone dhe xhaxhi Enverin apo jo?

Se dyti, rroga mesatare ne Kube eshte 20$ ne muaj.Natyrisht qe po te punosh ne SHBA,Angli,Kanada,Itali per 5 vjet dhe ben 20-50 mije $ menjane, shkon ne Kube dhe rron si mbret me ato pare.Ndoshta keshtu ka qene ai shoferi yt,se shoket e mij me thane qe shkoje neper dyqane ne Havane dhe raftet ishin bosh,binte miu thyente koken.Bile njeri dhe i kishte marre ne fotografi dhe ishte e njejta pamje si ne vitin 1987.

...Per mua ka rendesi menyra se si ndihet njeriu dhe jo se sa para ka ne banke dhe cfare mund te perballoj nga ana financiare. ...

Edhe arixhinjte ndihen mire por nuk do te thote se jetojne me mire se une,e njejta gje vlen edhe per krahasimin e kubanezeve me perendimoret.

Nuk eshte me e njejta fryme si me perpara. Njerezit ne Kuba jane te vetedijshem per diferencen midis jetes ne Kuba dhe jetes ne Amerike. Jane me te lire sec kemi qene ne ne Shqiperi, Kuba po mundohet disi te imitoje modelin Kinez edhe pse shihet ne gjera te vogla. Rroga mesatare nuk eshte 20$ po4 varion nga 40-60 $

Une shkoj te pakten dy here ne vit atje edhe nuk jam aq naiv mos ta kuptoj spiunin. Sa per dijeni Kubanezet i ka pranuar Kanadaja qe para 40 vjetesh dhe ka plote qe kane dale jashte shtetit. ka disa kohe qe edhe lejohen te emigrojne legalisht ne cdo vend te botes. Keto gjera ti besoj si ke degjuar ndonjehere. Normal po te shofesh CNN edhe FOX 24/7 kurre ske per te degjuar ndonje gje te vertete.

Gjithsesi Atje nuk e mohonin qe te ishin te varfer dhe nuk thonin se Kuba mund te mund Ameriken (SIc na beri ne Xhaxhi te mendonim) Ka shume ndryshim Shqiperia e asaj kohe me Kuben. Nga pikpamja qe e pashe une mu duken te sinqerta dhe nuk e bazova kete mendim vetem nga shoferi. Ai ishte thjesht nje shembull

Te flm per sqarimet!

Tani meqe e njeh Kuben mire dua te te pyes a ka mundesi te blesh ndonje apartament ne Havane dhe nese po sa kushtojne?

Po keshtu per ndonje biznes.A ka mundesi te hapesh?

Dhe se fundit vazhdon urrjetja ndaj amerikaneve atje?Dmth nese duhet te shkoj atje duhet te paraqitem si shqiptar apo si amerikan qe te kem sukses ne ato dy pyetjet e mesiperme?

Te faleminderit paraprakisht!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).