Rroga mesatare mujore e një nëpunësi në shtet është pothuajse tre herë më e madhe se ajo e një nëpunësi në privat. 

Para 20 vjetësh, një biznesmen i suksesshëm i kthyer në ministër financash (Stefanos Manos) tha se do të kushtonte më lirë të vendosje të gjithë pasagjerët e trenave grekë nëpër taksi. Ky pohim vazhdon të jetë i vërtetë. 

Sistemi i shkollave publike greke është një panoramë e rrallë inefiçence: një nga sistem më të dobëta në Evropë, që megjithatë punëson katër herë më shumë mësuesë për çdo nxënës se sistemi shkollor finlandez, sistemi më efikas i kontinentit. 

"Gjëra e parë që bën një qeveri në një vit zgjedhjesh, është tërheqja e nëpunësve të tatimeve nga rruga."

... afërsisht dy të tretat e doktorëve grekë raportojnë të ardhura nën 12,000 euro në vit (12,000 euro është dyshemeja, nën të cilën një qytetar nuk paguan taksa)

... gjëja më e vështirë në Greqi është të gjesh një grek që të të thotë fjalë të mira për një tjetër grek prapa shpine.

Këto janë disa citime nga një artikull i amerikanit Michael Lewis mbi katastrofën greke. Artikulli i plotë (dhe i gjatë) është publikuar tek revista Vanity Fair, dhe mund t'a lexoni në anglisht.  Nuk kam si qëllim që të hedh baltë ndaj fqinjve, përkundrazi, në shkrim shoh kritika që fare mirë mund të na aplikoheshin edhe neve.

 

P.S. Nëse ndokush ka durimin dhe dëshirën t'a përktheje shkrimin në tërësi, do e publikoja me kënaqësi.  

 

122 Komente

Ne fakt artikulli duket sikur flet per Shqiperine.Duhet vene dore sa meshpejt qe mos te perfundojme si Greqia.

pse? Ka me keq akoma?!

qeverite greke perfituan nga dora e çpuar e europes. Hesap i thjeshte: merr kredi se kur te vije dita per t'u lare, nuk i dihet... Ne jemi vetem imitues te keqinj. Te pakten greqia ndertoi nje rumpallhane fantastike te tipit jeto sot se neser, çi ... temen. Ne po mbytemi ne borxhe dhe vazhdojme te ikim maleve per ne greqi.

haha.. dhe ne ankohei pse s'eshte i pa-anshem janullatusi.. kur kisha dhe ortodoksia ishte, dhe vazhdon te jete, roba e zeze qe mbulon kancerin e shoqerise greke.

p.s. rrofsh per kete artikull. eshte pak e habitshme ne fakt por me ka regulluar diten e neserme kur ta kem pintuar. smiley

Pse nuk me cudit aspak ky shkrim?!

Per te bere nje qasje me situaten ne Shqiperi, eshte me te vertete nje fatkeqesi e madhe per ne qe Greqia ka qene e ndoshta vazhdon ende te jete nje pike referimi dhe nje shembull per shume shqiptare.

Une personalisht, katastrofen urbanistiko-arkitektonike qe ka ndodhur ne Shqiperi ja atribuoj kryesisht kesaj.

Michael "the great storyteller" Lewis?  Qenka goxha i gjate dhe kur te kem kohe do e lexoj.  Mbase s'i ka rene perciptas sic e ka zakon.

Kur te kec kohe do e lexoooc??? po per t'u perkthyer, vete do perkthenet ay? pervish menget nashtine dhe hajt.. 5 minuta koe ke ta plac ketu mbe shqipte.

ehhhh, kjo esht nje teori e vjeter e imja: ne e kopjuam greqine. i morem asaj korrupsionin, nepotizmin, klanizmin, rryshfetet, evazionin fiskal, masakren urbane, mjedisore, reformat e lena pergjysme, etj etj.

edhe ne, ashtu si greket, presim cdo gje nga shteti, ne besojm se shteti esht ilaci i gjithckaje prandaj i lem gjithcka ne dere atij. vetem se ne ndryshim nga greket, kur shteti na kthehet kunder, ne nuk protestojm, po festojm per 1 maj !!

Jo or jo, ca greqie kopjuam!!! Ku ka shtet ne BE qe te mos jete i mbytur ne korrupsion? Ja te heqim Gjermanine dhe vendet skandinave... te tjerat, jane  jo thjesht deri ne fyt, po dhe neper vena vetem korrupsion kane. Merr Italine, psh, Francen, Belgjiken, Spanjen, Greqine, Angline... puuuuuuh, te mbytura fare jane, deri ne fyt, nga jashte dhe brenda.

Une mendoj qe eshte ne natyren e njerezve dhe korrupsioni eshte nje dukuri krejt normale. Ndryshimi eshte te lufta qe behet kunder ketij VESI, sa e lire apo shtrenguar eshte dora kunder tij, dhe eshte pikerisht kjo qe fillon e krijon kulturen e nevojshme me parime te forta deri ne masen qe te eleminojne gradualisht kete dukuri.

Nuk eshte thjesht shqiptare, nuk e kemi marre nga greku, nuk e kemi marre nga italiani... e kemi patur gjithmone, sic e kane patur gjithmone gjithe te tjeret.

spo flas per korrupsionin si fenomen! ate e ke gjithkund! po flas per nje sistem korrupsioni, sic e ka shqiperia, greqia, kosova apo somalia !!

Ashtu e ka dhe Anglia, edhe Italia edhe Belgjika edhe Franca. Vetem se ketyre "te medhenjve" nuk ka sume kush t'u kerkoje llogari se ta fusin grusht mjekres me te paren.

Na trego nje rast ne England ku ti personalisht ke paguar ryshfet ne zyrat e shtetit!!!

Une s'kam paguar per vete. Por kam paguar 100 here(me detyrim!!!) pa marre asnjehere sherbimin qe me takonte. Megjithate, raste korrupsioni, ke me tsuname ketu, jo nje ketu e nje ne France.

Meqe u permendka Greqia qe nje punonjes hekurudhe merrka 65000 euro ne vit, po ketu ne Angli? Nje shef ose drejtor spitali merr me shume se ministri i shendetsise, ose nje drejtor arsimi merr diku te 4-5 here me shume se ministri i vet. E ty te duket pak? Fundi i fundit, puna qe bej une, me ka vene perballe rasteve te korrrrrrrrrrrrrrrupsionit, total. Po total. Mua s'me ka dale gje nga xhepi, meqe kam punuar per njerez nga xhepat e te cileve edhe dilnin dhjetra mijerat. Dhe te gjitha palet felici e contenti.

Ti mos bej me pyetje sikur nuk di gje fare... Shpresoj qe te mos jesh nga ata te rradhes se Job Centre-s qe jetojne me ndihma, se atehere nuk ke cfare te dish dhe nga ta dish.

Mo dil ne konkluzione pa i njof njerzit derman, ti japesh gojes nuk eshte vyrtyt, por ves.

Ti vet s'paske paguar the, patjeter qe duhet te kesh 10-12 vj ne England dhe s'ke paguar asnjehere ryshfet, dhe pergojon pa te keq.

Te eshte bere ves per dreq.

Mo dil ne konkluzione pa i njof njerzit derman, ti japesh gojes nuk eshte vyrtyt, por ves.

Fiks per vete e paske thene o derbardhe!!! Po ku i re pikes ama!(asnje nga ato qe ke thene nuk ke gjetur)

Nuk po pergojoj njeri, thjesht po thosha qe egziston, dhe egziston shume i perhapur. EGZISTON SHUME I PERHAPUR. Dhe nuk ka nevoje te njohesh dike qe ta deklarosh kete gje. Njoh shume, prandaj.

PS: Nuk po bej sikur s'te mora vesh; por nuk e ke kuptuar hic ate qe kam thene. prandaj te eshte dukur pergojim. ktheju dhe njehere, lexoje, dhe do e kuptosh qe nuk te ka pergojuar njeri.

ore ai ta beri pyetjen shume bukur... a ke ndeshur korrupsion ti vlla ne angli vete personalisht? po apo jo? se nese po atehere ke mundesi te flasesh, nese jo atehere s'ke si flet per korrupsionin ne angli se e ke me te degjuar dhe ai qe ta ka thene mund ta kete vete me te degjuar. vete matja e fenomenit bazohet ne perceptim sic e dime, dhe ky ehste nje problem ontologjik.. si mund te njohim ate qe mendojme se njohim? por ky problem nuk zgjidhet duke denoncuar korrupsionin bazuar ne dije abstrakte por ne eksperienca konkrete. dmth te besh kete qe ben ti eshte te shkosh nje hap me tutje drejt problemit dhe jo zgjidhjes se problemit te matjes se fenomenit simbas indikatoresh konkret sic eshte eksperienca personale.

as ka pikë lidhjeje me çfarë është shteti për shqiptarët dhe çfarë është për grekët. Asnjë lloj lidhjeje.

 Te paska ngel hatri me duket qe t'a paskan share Greqine!

Artikull fantastik, perpiva cdo rresht, nje thesar i vertete. Kurre nuk do kisha mesuar kaq shume per greqine. Frikshmerisht ngjan shume me shqiperine, per nje moment kujtova se vija nga greqia.

Mos pertoni ta lexoni sepse eshte teper terheqes.

Rrofsh Penar.

"Nje nepunes hekurudhe merr mesatarisht 65000 euro rroge ne vit........!!!!!!!" - OMG

S'e kuptoj se ç'na duhet Greqia ne.

Rrime dhe kritikojme Greqine e ne per vete n'uje te pafund.

Kete fund-jave, ne nje emision gazmor ne Kanalin e Pare francez (TF1) doli nji karikature ne te cilen po perqeshej Ministri i Puneve te Brendshme (B. Hortefeux) francez qe po u thoshte romeve (nomadeve rumun dhe bullgare qe po ekspulson Franca) se do t'i ekspulsonte drejt periferise se Tiranes, se s'kish ma vend n'avionet per Rumani e Bullgari (te zanuna plot me rom te ekspulsum).

Dhe per me ilustru periferine e Tiranes, shihnit n'ekran nji kanal mbush me plehna ne te gjitha anet...

Le te shohim punet tona se na dalin dhe na teprojne..!

Nje pyetje per biznesmenet e peshkut qe jane ne Shqiperi, ose qe marrin vesh nga tatimet. Sapo me tha nje i njohuri im qe ne Shqiperi bizneset ja paguajne TVSH paradhenie shtetit, dmth paguajne tatimin mbi shitjen para se ta shesin mallin. A eshte e vertete kjo?

100% e vertete

dmth dhej'r fakd! smiley

 jo vetem qe paguajne paradhenie TVSH, por kur vjen koha ne fund te vitit te marrin parate e veta qe duhet ti kthehen, drejtoret e tatim-taksave i kerkojne 50% nese duan te marrin gjysmen tjeter....

 falemnderit per pergjigjet. Shume sistem vari trapin...

Sa per dijeni , edhe ne Itali paguhet TVSH(iva) perpara se ti te shesesh mallin ose te ofrosh nje sherbim , ne baze te studimit te tregut per kategorine e biznesit qe i perket . Nuk eshte vetem ne Shqiperi.

Katallan: ne sistemet perendimore, TVSH e nji vitit N paguhet sipas te ardhunave te vitit N-1 ose çdo muj te vitit N (duke fillu nga Janari i vitit N), ose çdo 3 muj (Prill-Korrik-Tetor-Dhjetor i vitit N), si pune paradhanieje.

Dhe ne fund te vitit N (ne realitet ne Prill N+1) ne baze te t'ardhunave te vitit N, bahet balanca e asaj qe duhet me pagu (nese t'ardhunat e vitin N jane ma te medha se ato te vitin N-1), ose me perfitu (nese t'ardhunat e vitit N jane ma te vogla se ato te vitit N-1). Pra principi i parapageses nuk me duket i çuditshem. Ajo çka asht shokuese asht se duhet me dhane leke me marre ate çka u takon!!! Kjo asht skandal.

Katallan: ne sistemet perendimore

Te lutem percakto qe po flet per sistemet e Europes Perendimore. Se ne Ameriken e Veriut nuk ndodh keshtu.

Nuk e di per taksen e biznesit, por taksa e te ardhurave individuale ashtu eshte dhe ne Amerike. 

$800 MLD unfunded liabilities per pensionet!!! I ka hik truni ktyne..po zaten kur pagu pensione per Ruse e Shqiptare (qe s'kontribuojn hic)

 Me te vertete nje artikull i mire.

Ndoshta ne Shqiperi ekonomia nuk eshte aq e sofistikuar sa ne Greqi, por duhet bere kujdes dhe te mesohet nga gabimet e te tjereve. Nga cfare lexova, problemi kryesor qendron se ne pergjithesi shumica e vete njerezve e kane korrupsionin ne gjak dhe pajtohen me te. Ky eshte dhe problemi me i madh.

Per sa i perket kesaj dhe ne ne Shqiperi nuk jemi shume larg. 

 

ore keta greket keshtu e kane shtyre puna eshte qe ne kemi marre te njejten natyre si te tyret

ketu nje qe shet tek tregu cam fiton me shume se nje profesor....

i bie te jete nje nga ato profesionet e rralla ne greqi, biles merre edhe ndihme sociale loool

ahahhahahahahahhaa

pervec ndihmes sociale, merr edhe pension te vorio epirit ndoshta smiley)

ajo do ishte perfekte fare :-D

Fillova dje Bumerangun e Lewis dhe i perpiva 4 kapituj e pare, perfshire dhe ate per Gerrqine (ironikisht i titulluar "Dhe ata shpiken matematiken").

Greqise e grekeve ju ben ekspozene e shkelqyer per ata qe jane, kusare, hajdute, dembela, genjeshtare, mashtrues e bukeshkale.

Libri te perpin brenda sic duhet te te perpije cdo liber i shkruar mire.

as po e prish kokrren e kokrres se qefit se cer e paska gjet gerrqine , ishalla vitin tjeter ja shoh flakes qe nga kulla Torontos

 

Flaka ka nja dy e kusur vjet qe i ka dale Elba.

e di qe i ka dale  , po ka akoma  per t'i dale

kollaj ishte kur u knaqshin greket me te fatkeqsite tona ,

tashi eshte rradha jone me u knoq  smileypartyindahouse smiley

 

tashi eshte rradha jone me u knoq  ?

Mirejam dhe spiritus me kursyen nje koment me te gjate.  

Nga Toronto mund te kesh kenaqesine te shohesh edhe flake, edhe tym. 

Ku eshte kenaqsia ketu? Ne pasojat e krizes greke tek emigrantet shqiptare gje qe reflektohet direkt ne familjet shqiptare dhe ekonominne e vendit? Apo ne perndezjen e agimeve te arta qe ne shenjester kane pikesepari emigrantet? Mos flsni marrezira o njerez. Krizen ne Greqi e vuajne qytetaret e thjeshte dhe jo shtetaret, as prifterinjte vorioepirote qe si ne dite te mira dhe ne dite te keqia punojne per interesat e tyre.

Krizen ne Greqi e vuan gjithe shoqeria greke, perfshi dhe shtetin grek qe tashme eshte bere nje argat borxhli i gjermaneve, BQE-se e FMN-se, shtet ky qe ka pasur  politika thellesisht antishqiptare gjate gjithe egzistences se tij.  Padyshim qe shembja e roberimi i ketij shteti jo vetem sjell kenaqesi hakmarrese per shqiptaret si komb, por dhe kenaqesi strategjike.

Une e di qe demtohen emigrantet shqiptare dhe nuk me behet qefi per ata

- ama edhe pordhacet greke, duke futur ketu edhe popullin grek rracist jo vetem pushtetaret .......... qe menduan se bota ishte "greke" dhe skishte njeri mbi ta , shqiptaret jo  e  jo qe nuk llogariteshin nga politika e tyre ,.............dhe rane me hunde ne toke , ishte goxha kenaqsi strategjike sic tha I_Pakapshem smiley

greket e merituan nje shembje te tille - eshte mesim per t'i treguar se cdmth bashkpunim ne vuajtje e siper .

cdmth vuajtje .

 

Mire , kenaqu ti por ne kete kenaqsine strategjike llogarit edhe pasojat per emigrantet shqiptare, per familjet qe ikin nga shiu dhe vijne ne bresher.Ti po thua rrofte zjarri qe me ngroh strategjikisht paçka se digjen ca pjese te trupit tim.

car pasojash ??

kan nga 20 vjet ne Greqi dhe skane nje pashaporte dhe dokumentacion te rregullt si shtetas greke ??

7 vjet kam ne Kanada dhe kam pashaporte Kanadeze shetis gjithe boten , please , mos na tregoni per " te mirat " greke

qe kan ngec aty tashi su u jane rritur femijet po

asnje shqiptar qe jeton atje nuk eshte i lumtur nga trajtimi diskriminativ grek qe u behet .

ok, kenaqu. ke kendveshtrimin tend.une e mendoj ndryshe. 

teper e ceket ti goce.

me mire e ceket se hipokrite

Dukesh sikur po i mbart te dyja ne ate koment.

 

jo jo , sa here te doni ju i shaj greket une ,

mengjes

dreke

darke

pa merak smiley

Nuk eshte puna ke sharja e grekerve, se nuk me mban dot as ison, por te efektet qe kriza greke ka ne jetet e shqiptareve atje. Ato krahasimet me Kanadane pastaj... Te keqen moj Shege..

njerezit e zgjuar nuk merren me debate qe sulmojne  individe me lojra fjalesh .

por me dhenie e marrje mendimesh dhe kritikash konstruktive, jo te varfra .

per kete ne duhet te  ndryshojme , pavarsisht se sna pelqen

jo vetëm greqërit  por dhe kinezët më duken milingona edhe mua kur filloj ditën me çaj lazarati

ok, ok po e pi nji sapllake tash se u ngrys ktu

Eshte interesante dhe kjo ndarja qe tentohet te behet midis qytetareve te thjeshte dhe shtetareve greke.  Eshte pak a shume si ndarja qe qytetaret greke si shpjegon Lewis po bejne mes tyre dhe shtetit te tyre, duke thene qe ky borxh nuk na perket neve edhe pse ky u mor ne emer tone qe te grabitej e shperderohej pikerisht nga ne qe ne te jetonim si pashallare pa punuar.  

Shume i djallezuar ky qendrim qe kerkon te ndjelle meshire per qytetarin e thjeshte grek, edhe pse eshte pikerisht ky qytetar i thjesht grek qe zgjodhi ata qe qeveritare qe zgjodhi, eshte pikerisht ky qytetar qe korrupton e korruptohet, qe nuk paguan taksat, qe vjel pensione te tejngopura qe ne moshe 50 vjec, qe merr rroga te 13-ta e 14-ta, qe mashtron mbi vleren e prones se patundshme, qe mashtron mi numrin e bagetive apo rrenjeve te ullirit qe ka ne menyre qe te marri fonde zhvillimi per agrikulture nga BE-ja etj etj.

une ate qe ndjej e them - dhe po e vej ne dukje __>   kam privilegj mos jetoj ne Greqi , kjo ka anen pozitive sepse them ate qe ndjej per observimin tim si qytetare shqiptare dhe ketu ku jam kanadeze , observimin tij te realitetit rracist grek kundrra popullit tim shqiptar .

 

dhe anen negative sepse nuk kam provuar te jetoj ne Greqi dhe nuk di te them me saktesi ate qe ndjejne shqiptaret qe vuajne ne shpine realitetin grek sepse jam shume larg , thjesht e imagjinoj dhe kjo nuk mjafton .

Duke hequr  privilegjin tim te pare , kam parasysh se kam edhe privilegjin tjeter e te qenit shqiptar ku ska ngel xham, rruge , edhe institucion pa u vjedh

dhe kjo me jep idene se nuk ka car digjet me Shqiperia ,. i kan djeg te gjitha , i kan marr te gjitha

kujt i plasi me per Greqine ??

seriozisht sme behet vone , me zor tashi ??

kur te heqin LUFTEN E FTOHTE me Shqiperine , edhe mund te vej "doren" ne zemer per ta

tashi per tashi I don't care. me vjen keq .

Emigrantet shqiptare qe kriza i gjen ne greqi e kane vete fajin. 

?

Bame, historia terhiq-e-mos-e-keput greke me emigrantet nuk filloi dje, po ne '91. Kush ia boni mutin dhe iku sa neper europe e amerike doli i fitum, ai qe vazhdo e pret ne rradhe cdo 6muaj me zgjat letrat.... ca ti themi atij. 

Jo me pergjithsu, por kusha ka nejt atje, o i ka pas komet e lidhura nga femijet, se nuk eshte e lehte tja fillosh nga zerro, 2.0.  O kane varros paret e mundit ne shtepira te blera, te cilave i shofin dita dites fundosjen e vleres etj. Edhe ata qe jane akoma perpiqen fort te ikin, kush me llotari e kush me lek...

Nese ka mazokiste, ata jane nje perqindje shume e vogel besoj. 

Im at emigroi vetem ne Greqi dy here brenda vitit ne 1991, duke ju bashkuar vellezerve qe kishin ikur me shpejt.  E kuptoi dhe i erdhi ne maje te hundes kjo historia terhiq mos e keput si dhe rracizmi dhe presioni asimilues i grekeve, e refuzoi kategorisht ate qe e benin shume shqiptare askohe, qe ishte ndrrim i emrit e pagezimi.  Beri ca para, dhe u kthye ne Shqiperi e nja 4 vjete me vone gjeti menyren per te ikur ne Amerike.

Une kam mendu se ti je burr 60 e kusur vjec mer!!!

S'ke faj qe ke menduar kshu, kur shumica e forumit eshte e mbushur me 50-60 vjecare.

Shume nga ato familje jane asimiluar deri ne ate fare feje ne Greqi tashme sa per mendimin tim jane kapital njerzor shqiptar i humbur.  Ca nga keta kane arritur deri ne ate fare feje sa qe jane bere pjese e krisojevgjiteve qe shinjestrojne emigrantet (kryesisht pakit dhe afganet).  Per mua tashme keta s'kane ndonje ndryshim te madh nga greket e tjere qe ironikisht mund te jene pasardhes arvanitesh.

Per te tjeret ndiej keqardhje, por nuk e shoh si katastrofike sepse shqiptare s'ka mbushur ende 20 vjet nga nje krize shume me e rende se kjo qe po perjeton Greqia dhe plus gjithmone ka treguar aftesine te mbijetoj.

@"Shume nga ato familje jane asimiluar---"

me paster thuaje  jane "gjakprishur" dhe je ne paqe me doktrinen nacionaliste. Sa eshte kjo "shume"? Integrimin e shumices prej tyre (me njemije sakrifica) ti e quan asimilim? Nqs Shqiperia ka bere nje progres te veshtire, nje nga burimet e ketij zhvillimi kombetar dhe familjar jane remitancat. Burimi tjeter kane qene trafiqet. Restua ajo pe punohet e prodhohet ketu. Mund te ndjeja nje kenaqsi kur mbaj parasysh trajtimin qe u kane bere refugjateve shqipatre dhe mizorite me te hershme historike, nqs aty s do kishte aq shume emigrante shqiptare dhe nqs kriza  etyre nuk do reflektohej ne vendin tim. Duke hequr dore, edhe keshtu, nga humanizmi.

@spiritus,

Integrim quhet ne SHBA,Kanada apo Angli dhe ne ca vende te tjere me mentalitet te shekullit te 21,ku te jesh musliman apo katolik, gjen pune dhe nuk ke nevoje te pagezohesh qe te jesh si te tjeret.

Ne Greqi ai eshte asimilim,sepse shumica e popullsise atje eshte akoma me mentalitetin e vitit 1821,ku shqiptaret akoma quhen turkoshqiptare.

Shifra konkrete nuk kam dhe e quaj asimilim e jo integrim sepse Greqia eshte shtet-komb me nacionalizem etnik e jo civik e keshtu integrimi ne shoqerine greke do te thote qe duhet detyrimisht te behesh grek kombetarisht (asimilohesh), ne ndryshim kjo nga Amerika ku nuk ka nje etni amerikane.  Shqiptaret asimilimin ne grek e kane deshmuar me perpara ne trajten e arvanitasve qe arriten deri aty sa u bene greket me te flakte.  Prej deshires, shtypjes greke, mundesise te dhene nga mungesa e dallimeve madhore fizike e kulturore me greket, besoj se ata qe kane hedhur rrenje tashme ne Greqi (blere prone, hapur biznes, lindur e rritur femije aty) ne nje fare mase apo tjetren jane asimilur ne greke.

shume qarte ke folur smiley

edhe une ashtu mendoj .

as nuk behet fjale qe minoritetet te kene te drejta ne greqi- te drejta asimilimi po

Shqiptaret qe kane pasur mundesite ekonomike te ikin nga Greqia, kane ikur, dhe po ikin sistematikisht. Ata me hallexhinjte, nuk kane ku e si te ikin qe atje. 

...I Pakapshem, dmth ti thua gjynaf ata qe jane intergruar, por jo gjynaf ata qe jan asimiluar ? kshu po thua ? 

 

Pak a shume.

...nqse per ty asimilimi i tyre te mjafton ti hedhesh poshte, dhe se per greket ky asimilim nuk do jete i mjaftushem per ti quajtur/pranuar si greke, ca do e bejme kete % njerzisht te crrenjesuar dhe te pa"biresuar" ? 
Kujt i perkasin ? 
Ca ti bejme ?
Ti priten kokat ? smiley 

Mos u be merak se do i thithi kombi i madh grek sic ka thithur lloj etnishe e rracash me perpara.  Jo vetem ata po dhe pakit e afganet do i fusin nje vaftizmos lakuriq ne kazan e do vije dita qe do thone jemi grek safi, pasardhes te Perikliut e Aristotelit.

Une bashkohem me mendimin e Elbes,te Zotrules and te Pakapshimit.

Korrupsion ka kudo sic thote Zot,thjesht anglezet dhe te tjaret kane pasur dhe kane koloni dhe ja kane hedhur.Kur shkon ne Paris dhe shikoni ato statujat me ar,kujtonit se ato do te ishin bere po te mos kishte koloni Franca?Apo do te beheshin nga mosegzistenca e korrupsionit?Jeni ftohur te tere me duket.Korrupsioni egziston kudo ne dac ne forme bakeshishi ne dac ne forma te tjera.Ne cdo tender qe behet te pakten ne BE fituesi jep bakshish 2 apo 3% te fatures,rregull i pashkruar ky.Ndryshimi eshte se ne vendet qe quhen te korruptuara ata mund te paguajne 5%.
Ku shkojne parate thoni juve?Shkoni ne Zvicer,Qipro,Linteshtein apo Montekarlo dhe aty jane parate e korrupsionit.Cuditerisht keto vende nuk hyjne ne listat e organizatave kunder korrupsionit,pavaresisht se lajne parate e zeza.

Sa per ate qe te ndahet populli me shtetaret nuk jam shume dakort.Ne cdo lajm qe po marrim tani nga Greqia lexojme,qe ky emigrant u ndalua apo kjo nxenese nuk u lejua te mbaje flamurin.Personat apo prinderit menjehere njoftuan Agimin e Arte dhe ata zgjidhen situaten.Kjo eshte bere standarte ne lajme tani.

Tani mesa shoh Agimi i Arte eshte bere si polici paralele ku populli grek njofton dhe ata vijne dhe rrahin "fajtorin".

Ju thoni qe populli ketu nuk ka faj?Ka qe cke me ate pune.

Edhe gjermanet kishin faj qe bene Hitlerin ai qe ishte,edhe greket kane faj qe po ndjekin rrugen e gjermaneve.

Kriza ka nisur ne Greqi me kohe,emigrantet tane do te vuajne si te gjithe as me shume as me pak.Dhe te them te drejten sa me poshte ti shoh greket dhe Greqine, aq me shume do te kenaqem.Nuk i vjen gje Shqiperise nga renia greke,po ti kish ardhur do ti kish ardhur deri tani.

Rrumpalla fantastike me emrin Greqi

Postuar më: 12 Shtator 2010 - 22:05

 

.smiley

aj, aj, aj. tash e kape plako...

po tashi e kapa  kete diskutimin e zjarrte qe po zhvillohet ketu, e thash: allah allah mos ka ndodh ndonje gje andej nga ndermarrja..   e me kete rast  pashe qe qenka kohe e shkuar..

smiley

pata vjet per darke nje shoqe shqiptare dhe burri i saj grek . erdhen nga greqia per qef dhe i ftova dhe une nje nate .

qelloi qe ishin festat e vitit te ri , pasi shtrova tavolinen , vura muzike shqiptare , dhe u ulem .

-hiqe icik ate muziken shqiptare - ma ben greku - se nuk i kam qef kenget shqip , na ver nje greke po pate

Ti nuk i ke qef - i them - kenget shqiptare , I can't stand it kenget greke ......!!!

edhe nuk e prisha terezine shume ca me tha jevgu grek.

dhe i them me te qeshur shoqes time , foli ktij ti me , spaske punu hic me kte akoma me kte mendje akoma  ky palaco , gruan shqiptare dhe sdo kenge shqiptare ??

e keshtu qe thoni ju - edhe ky popull ishte , ama i takon nje populli fashist q ekur te ka ne dore te merr shpirtin.

ndaj dhe permenda ti o Bame privilegjin tim te Kanadase !

po mos ma ze per te madhe se dhe une si ju jam smiley

 

 

Elba,sa the qe do rrije ne Shqiperi ,2 jave? 

Do kesh rast ,mbase ,te komunikosh dhe me femije emigrantesh qe jane kthyer ne Shqiperi.Mbaji cik afer ,perkujdesu,keshilloji se kane nevoje per nje psikolog .Pavaresisht se iken se nuk kishin c'te hanin dhe i diskriminonin andej ,perseri ,ketej u duket beter fare.

Aman o Venus se duan te shesin mend aman.Lajne halet ne Greqi dhe bejne sikur jane drejtora.
Nuk eshte aq beter Shqiperia se vijme dhe i shohim edhe ne gjerat.Thjeshte thone eshte beter per te shitur mend.Shkoni dhe shikoni si jetojne ne Greqi.I kemi pare aman se nuk kane jetuar ne pallate mbreterore,por ne shtepi ndoshta me te kqija se te Shqiperise.

Natyrisht gjerat nuk jane si ne Amerike,Kanada apo Angli por nuk jane aq keq sa per psikolog.

Kam une nje kusheri u kthye nga SHBA-ja,me femijen e lindur ne SHBA.S'pati nevoje per psikolog femija dhe ishte 14 vjec kur u kthye.Ama ai kushoja im vetem shqip bisedonte me femijen sa qe ne SHBA.Dhe une kur vija per vizite shqip flisja me djalin e kushos.Ju desh nja 1 muaj te mesonte fjalorin e shkolles dhe kaq ishte donomaja.

Problemi eshte se ata te kthyerit greke,i kane thene femijeve qe jane greke,ne shtepi kane folur greqisht dhe kur shkojne ne Shqiperi natyrisht qe vend i huaj u duket.Femijet shqiptare talen me ta,i vene ne loje dhe ata ndoshta vertet kane nevoje per psikolog.
Karma is a bitch!

te gjithe qe kane shkuar ne emigracion ato 2 vitet e para jane shokuar e hutuar dhe greko-shqiptaret e asimiluar me deshire,nuk bejne dallim nga emigrantet e zakonshem.

 

Jo, Shqiptar.Nuk po flas per ata lloj shqiptaresh,perkundrazi jane njerez te thjeshte dhe femijet e tyre edhe pse jane lindur dhe rritur andej,flasin dhe shkruajne  shume mire shqip,por kane nje jete komplet ndryshe ketej,(edhe nuk i pershtasin dot dhe konceptet e mesuara ne greqisht ne shkolle,kjo s'eshte cudi)plus qe dhe prinderit nuk eshte se erdhen dhe zune pune me vrap ketu.E vuajne dhe papunesine e ketushme.Prinderit tregohen  shume te zellshem per t'i ndihmuar dhe jane shume bashkepunues,por ja qe gjerat s'behen me suste.

 

Ate po them edhe une,ne 2-3 muaj ata do te jene ne rregull.Ska vend per alarm.

Konceptet e mesuara ne Greqi natyrisht qe do te jene te ndryshme me ato ne Shqiperi.

Psh deri dje ata e dini Skenderbeun grek,sot do te thone qe eshte shqiptar,po keshtu per Pirron dhe Aleksandrin e madh.

Deri dje kane mesuar qe camet kane ikur vete,sot do te mesojne qe eshte bere genocid bile dhe kane nje date perkujtimore nga parlamenti shqiptar.

Deri dje festonin 25 Marsin sot do te festojne 28 nentorin.

Etj etj.

Ne fund te fundit cdo emigrim eshte i veshtire.

Problemi eshte te mos bejne sikur kane jetuar ne pallate tip CDinastie andej dhe bejne sikur po jetojne  ne kasolle ketej.Po bere keshtu,natyrisht do te te tallin femijet e tjere dhe do te te vene ne loje.

Pastaj qe thua ti,kur mesohesh me diktature fetare apo me te kthyer koken mbpapa dhe me te sharat" shqiptar i ndyre",vjen ne Shqiperi dhe nuk i ke keto,fillon dhe i kujton me nostalgji Jorgon shokun tend te feminise qe ti e ke genjyes se je grek,dhe ai gjoja te ka besuar,dhe mund edhe te te kete pergezuar ndonjehere para shokeve greke,por sa ke ikur ti te ka futur te sharen"shqiptar i ndyre".
Ketu keto gjera nuk jane.ne fund te fundit edhe te burgosurit kane veshtire te integrohen ne shoqerine e lire.Per ata shqoeria e lire eshte beter fare,dhe sic ndodh tek filmi Shawshank redemption...
E kujton filmin me Morgan Freeman?Si tha ai ne burg institucianizohesh.Keshtu edhe keto familje.Jo se Shqiperia eshte aq beter sa e bejne ata,por ata jane institucionalizuar ne Greqi.

përse kaq vrer o njësi ? apo sa për të vërtetuar që s'ka amerikë ta bëjë harbutin njeri..

Po ti cpate?
Nuk te ofendoi njeri.

Lajne halet ne Greqi dhe bejne sikur jane drejtora.
Nuk eshte aq beter Shqiperia se vijme dhe i shohim edhe ne gjerat.....

Prandaj them qe mendohu kur shprehesh per cfare do te thuash ... edhe krahasimet kur i ben . Ku ka Uje ne Shqiperi per te lare Halete ? Dhe ku ka hale lares qe paguhen ? Dhe mbi te gjitha Ku ka HALE te perbashket pervecse ne k/ministri qe njehere ne jave mba ere e gjith godina se bllokohen tubacionet kur zihet kaps Saliu , dhe ne Bashki ku kujdesi eshte pak me i madh dhe bllokohen  njehere ne gjashte muaj ? Shko neper ministri ! Celsin e mba banakierja e klubit dhe duhet ....ta shohesh ne sy me permallim !

Hiqju ketyre qe s'te japin as buke as uje ne te folur .Vetem belbezime koti !

 

Po fole njehere per temen o lumemadh se ,po flet kot.

Kaq te veshtire e ke te mos futesh ne komente vend e pa vend Kryeministrin?

Per cilen teme ? Per krahsimin me halete kam folur nga te buron e gjithe forca e argumentit qe " shqiptaret shesin mend " sikur jane drejtore . Pse k/ministri nuk ka hale keshtu ? Per cfare ke folur tjeter , se ndoshta nuk e kam lexuar smiley Ose si duhet te te kuptoj .Thuaje mos druaj ! Se tema me duket eshte per Fashistet Greke qe po u del flaka ne maje dhe ne po gezohemi ? Ti per cfare po flisje ???

Mundem dhe te te kem keqkuptuar si zakonisht smiley

@nje populli fashist q ekur te ka ne dore te merr shpirtin.

fashizmi nuk luftohet me fashizem. kete ti nuk e kupton.

Ashtu eshte ,por historia ka treguar qe fashizmin e munden vetem forcat komuniste ruse me ndihem e amerikaneve dhe anglezeve,qe ishin dakort qe fashizmi luftohet dhe shkaterrohet me force dhe duke i djegur dhe disifektuar strofullen qe e prodhon.

ne ketu po bejme muhabet .

 

luften me fashizmin grek e bejme te gjithe duke mbajt qendrim ndaj diskriminimit dhe duke mbrojtur vendin tone , me cdo menyre. Ti me tenden une me timen smiley

Keq puna, keq..Si u katandisen keshtu

Filluan po i shesin po..dhet greket, dhe lire fare me 7,68 euro per krisme smiley

smiley Trime jam !

smiley Trime jam !

hajdehajde provo te kunderten- jam shqiptare bija shqiptarit  !! !!!!!!!!!

smiley

Shqiptarce Spiritus , shqiptarce . Patriote nga mesi e poshte .Pasi u cqyen bythesh ndaj Grekut si "Babbai i Demokracise ne Bote "ketu e 20 e kacafiu vjet ,  tani qe u erdhi Sulltani ne ndihme perseriten avazin .....

kerko nje gje cfare te duash dhe do ta plotesoj ?

Ma ben dyfishin e Grekerve ...tha i skopituri ..

Mire tha sulltani Hiquni Grekeve nga nje tope !!!!

po po Idris, "me palle zhveshur, shqi-pe-ta-risht"  smiley

Nje racizem i pashpjegueshem , shume i siperfaqshem . Pa asnje lloj mbeshtetje as Kulturore .Nje " kriptosqapizem " Ja psh nje formim qe duhet te na karakterizoje me qe kemi pak kulture " flamuri me shqiponje  " qe nga Iranianet .

Kur koha godet nje pjese me terbim

as pjesa tjeter nuk ka me ngazellim

Dhe eshte karakteristike se gjithmone ne krye jane Urra - Patriotet me pasthirma edhe te ndonje qurrashi qe ben si Rrenjasi smiley. E verteta eshte qe nuk shohin as  sa maja e HUNDES , keshtu per bisede te lire tek PPU .  Dhe te mendosh  qe kjo pjelle InteliDjente eshte aureola Patriotike e Babasqapit !!!!! Ne se Greku si njesi TOKSORE ne kufij me ne , bije ne Kolaps , kjo lloj fare trimash i ke te gjithe ne rradhe aeroportesh , ose me tufa lekesh tek skafet e Bokes , perjashtuar atyre qe do bejne vjersha mememdhetare nga Dheu i Huaj sepse ...... ah ajo semunda qe nuk i le te vijne te leftojne per memedhene si Ahmet Zogu !

kyflamur na bashkon !! Respekte dhe festa te mbara gjithe shqiptareve kete pervjetor !

Nje urim per te gjithe , te hyjme ne BE sa me shpejt !

Ah po kur s'ka argumente me spiritu, mbeshtillja nje etiketim me fashizma dhe pastaj futi nje krehje pendesh te kapterrit qe te filloje e te kakarisi sikur po gdhihet.

ore ca beni keshtu ju,na bete rezil fare neve qe jemi ne greqi.

pse ore vetem ''jorgaqer'' paskeni njohur ose keni te aferm ju?

nuk eshte realiteti keshtu si mendoni.

shqiptaret qe rrine ketu kane arsye qe rrine.me kryesorja eshte se nuk ja ka njeri ngene refugjatllkut prape. e dyta jane afer shqiperise dhe e treta jane shume shqiptare dhe nuk e ndjejne veten ''pakice'',plus qe edhe greket dale-ngadale do kthehen ne origjine ,do shqiptarizohen.

 

+10

Rri se nuk di gje ti! Vazhdo laj pjata aty e degjo "shqiptarin". Ne mos qofsh fare nga ata te asimiluarit...

kto gocat shqiptare si mor vesh fare...bojn si atdhetare

Pse noshKaido kan vdek gocat shqiptare atdhetare ??

Duar duar jane njerzit dhe si ti marri rryma jetes , edhe ben vaki ka qe nuk jane atdhetare .

Ate qe ke ne shpirt ska zot e qeveri qe ta nderron pa deshiren tende , dashurine per Shqiperine.

Duhet te jete shume e veshtire te nderrosh identitetin , e une ate se kam provu kurre , se sma lejon zemra dhe dashuria per atdheun tim .

me duket se po flet percart. po ti e di vet.

ashtu te duket smiley

elba jepi gaz se je ne rregullsmiley

 

nuk i jap dot me ke dal ti malore perpara smiley

Pak meshire, aman. 

"If the Emperors of Byzantium would have been Skanderbegs, the Roman Empire would have survived."

Voltaire, 1762, Works, Vol 3

lenie Skanderin .Boll populloi deri ne Sicilie e Anadoll.

Femnat ne Greqi e kudo jane maja e gjese .Si thote Gjini Portokallise  ...O ju shtofte zoti faren smiley ....Ato e shtojne numrin e shqiptareve dhe nuk ka malore qe i pengon . Pillni sa me shume kudo qe ini . Mbani gjysher e gjyshe afer .Kurseni he per he , forconiu pak ekonomikisht .shkolloniu ..dhe vetvetiu ne cdo fshat te Botes ....nga nji shqiptar ! Dhe mbi te gjitha mos rendni ! Dardha bie kur Piqet !

Se mos pys Ruzhdija ...si te pjellim ne pa meshkuj smiley E mi Ruzh gjithe jeten mbrapa linjes ke punu . Po sot vetem Linja e nones njifet ! Meshkujt jone bo Gay ...

Ne mos meshire, pak Joga ndoshta?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).