Erion Braçe: Mafia e huaj pastron paratë në Shqipëri te lojërat e fatit

Edmond Spaho: Vendi ynë është më i sigurti

 

2cd5cfa9b1b681975c371930c984f1da.jpgDeputetët socialistë dhe demokratë janë përplasur dje me akuza të rënda në Komisionin e Ekonomisë dhe shkak për këtë është bërë projektligji për “lojërat e fatit”. Deputeti socialist, Erion Braçe, bëri me dije dje në komision se “duhet të kufizoni dhe forconi ligjin për lojërat e fatit dhe jo t’i favorizoni ato. Raportimet e Shërbimit Informativ Shtetëror kanë treguar se mafia e huaj pastron paratë në Shqipëri te lojërat e fatit. Kemi shembullin e Vlorës, ku qeveria dhe njerëzit e saj janë të implikuar me mafiozët”. Vetëm kaq ka mjaftuar për të krijuar tension në sallën e komisionit mes deputetëve. Në replikë të menjëhershme, kryetari i këtij komisioni, Edmond Spaho, theksoi se “vendi ynë është më i sigurti dhe kjo që thua ti nuk qëndron”.

Më pas debatet kanë përshkallëzuar në akuza reciproke. Deputeti Braçe iu drejtua deputetëve të djathtë, se qeveritarët dhe familja e tyre janë të implikuar me mafien. Debatet janë nxehur më tej, kur demokratët filluan të përgjigjen me të njëjtën monedhë. Deputeti Flamur Noka, duke iu drejtuar kolegut Braçe, theksoi se “jeni kapur ju nga korrupsioni. Për shembull, ty të ka dhënë Tan Lepri dy apartamente”. Deputeti Braçe ka evidentuar se sektori i lojërave të fatit dhe kazinove është një nga fushat ku krimi i organizuar pastron paratë. Për të faktuar këtë, ai iu referua arrestimeve të ditëve të fundit, ku Albino Prudentino, biznesmeni i akuzuar për trafik ilegal, kishte ndërtuar kazino në Vlorë, e cila pritej të hapej këto ditë. Kjo deklaratë e Braçes ka shërbyer që dy deputetë të kalojnë në akuza personale. Ministria e Financave kërkon të ndryshojë ligjin për lojërat e fatit, duke rritur barrën fiskale për këtë sektor. Konkretisht për bastet sportive çdo lojë do të tatohet 25 për qind mbi fitimin dhe jo me 5 për qind mbi xhiron siç është aktualisht. Por sërish opozita deklaroi se ministria nuk po përdor kushte të barabartë loje për të gjitha bizneset fitimprurëse në këtë sektor. Shkaktari kryesor i debatit ishte vendimi për disa shtesa dhe ndryshime në projektligjin e lojërave të fatit. Ndryshimet dhe shtesat e propozuara në këtë projektligj synojnë t’i paraprijnë procesit të hapjes së garës dhe licencimit të subjektit që do të organizojë lotarinë kombëtare. Pritet që këto ndryshime të forcojnë rregullat dhe do të evidentojnë më qartësisht problematikat, me qëllim evitimin e keqinterpretimeve në të ardhmen. Gjithashtu, projektligji parashikon miratimin nga Këshilli i Ministrave i rregullave, procedurave, afateve dhe specifikimeve teknike të mekanizmave të fiskalizimit dhe të monitorimit të lojërave të fatit, në kuadër të nismave të ndërmarra për fiskalizimin e biznesit.

75 Komente

 Rud,

cer eshte shkruar eshte vetem fillimi per Bregun nese nuk dorehiqet

Operacioni i drejtuar nga Antimafia italiane emertohej Calypso dhe sipas mitologjise kjo kjo zoja e lashte mbante Odiseun peng per ta pas perjetesisht te vetin. smiley

Ornela Bregu , ose ndryshe Lela jo vetem qe ka bere mik biznesi por eshte dhe mik familje me djalin e Albinos. Media tashme ka foto qe edhe vajza e saj eshte mikeshe ne facebook me gruan e tij, por per ceshtje etike nuk i boton. Sikurse besoj se mund te kete dhe te tjera foto nga ndonje vizite te motres se Kalipsos ne Itali apo ne Londer dhe besoj se jane te gjitha tabulatet e pergjimeve telefonike. Ky eshte rast pa shprese dhe et shofim si do reagoje qeveriu. Doreheqja dhe ndonje burse afatgjate me Majlinden psh ne Itali do ishte kapak floriri.

Burri i saj ka ngrene 7 plumba dhe ka shpetuar gjalle, pra histori te motshme te viteve 93-96 qe kane dhe ate te famshem vresje e te dikujt ne nje spital ne Itali.

Djali i Albinon , eshte takuar me nr 1 te CN, atij vechios qe gjasme u dorezu vete dhe kishte 40 vjet latitance, ne emer te te atit dhe nga ai mori keshilla qe te linte biznesin e kontrabandes se cigareve dhe te kalonte tek bastet apo lojerat e fatit, qe eshte biznesi nr 3 ne bote per nga parate qe gjeneron mbas armeve dhe droges. Gjera keto te publikuara ne median italiane prej kohesh. 

Gjerat jane te sistemuara e te qepura mire dhe fakti qe akoma nuk i ishin mbush 24 ore nga arrestimi i tij ne Vlore dhe nje e perditeshme shqiptare botonte aq shume detaje te miresistemuara a thu se kishin vite qe investigonin eshte domethenes.

Survejimi iu besua sherbimeve sekrete shqiptare ( konfirmuar nga VOA ) dhe fakti qe nuk pati kohe qe emri i motres se Ministres Bregu ngeli ne skene apo i mbeses se Berishes po ashtu tregon se informacioni nuk mbreriti tek keta te dy si pale te interesuara , qofte dhe per te pas nje alibi per rolin e tyre ne ate marredhenie.

Kjo me poshte eshte nje pikture e Calypsos e shekullit te kaluar dhe shiko se kujt i ngjan kjo :

Gjithsesi shume do isha kurrioz te jepej domethenia e emertimit te operacionit nga vete ata qe e kane vene.

 Media tashme ka foto qe edhe vajza e saj eshte mikeshe ne facebook me gruan e tij

Uroj qe kjo mos te jete "prova" me e forte.

Si duket Koth, ata qe ia kane vene dhe emrin, duhet te kene ndonje njeriun e tyre ne kete loje financiare. Ose mund te jene dhe financuesit e pare (ortak, 50% me 50%), me vone prishet loja (pra vihet ne levizje policia), konfiskohet aktiviteti, objekti, me vone del ne shitje, dhe e blen po financuesi i pare italian.

Koth, rreshti i fundit duhet korrigjuar, se tani u futa ne te.   Eshte;

".... dhe blen po financuesi i pare italian".  

  Duhet;  ".... dhe e blen po financuesi i pare shqiptar".

 Mire ne Itali se edhe mund te luftohet Mafia, te pakten behen arrestime, po ne Shqiperi kush do ta luftoje Mafien, Mafia? Lajmet per arrestimin e 11 te grupit  italo-albanese e jep dhe TG1, albanese e them me delikatese se i permundur ne fije lidhje me kete grup eshte dhe Klareta Petaci( Majlinda Bregu)!

Po te marresh parasysh edhe deklaratat bombastike te Berishes ne nje mbledhje te Keshillit te Ministrave me televizion, per ngritjen e nje llotarie kombetare, gjerat fillojne e qartesohen pak e nga pak.

Koth, Kryetari i ShISh ua ka dhene Berishe & Co paralajmerimin qe ne korrik gjate raportimit te tij ne Kuvend. Mund te quhet ndoshta edhe si njefare dekonspirimi te operacionit qe kishte kohe qe zhvillohej, teksa ai thoshte pa doreza qe kishte te dhena, qe mafia italiane kishte kapur lojrat e fatit ne Shqiperi.

Tani, une nuk e di per te tjere, por une po te merresha direkt me keto pune dhe po te degjoja kryetarin e ShISh te bente nje deklarate e tille, patjeter qe do te me ndizeshin te gjitha llambat e alarmit. Ose dikush do te me jepte sigurine absolute, qe nuk do te me hynte gjemb ne kembe, dhe keshtu do ti injoroja te gjitha. Po sic duket nuk paska siguri absolute, dhe duket qe kapobanda nuk i paska te gjithe nen kontroll.

Mbetet vetem te shihet sa do ti mbaje inati Daj Semit ndaj kapriciove te fundit te mixhes ndaj Daj Semit. A do ti gjeje prape kanalet mixha per tu pergjunjur Daj Semit e per ti kerkuar meshire? Apo ndoshta ka filluar ndonje operacion i pakthyeshem per nxjerrjen ne pension te mixhes? A mos valle e kane nuhatur minjte se po permbyset anija dhe po nxitojne te gjithe ta braktisin ate?

Le te themi aq gjera sa mund te thuhen ne peshk. Kur fatin ta percaktojne te tjere dmth qe varesh nga "humori" i tyre. Sipas meje laku eshte shtrenguar shume ne disa plane dhe ne favor te "humorit" besoj se punon dhe koha.

Nje shkeles permanent ligji nuk ka problem deklaratat por aksionin qe merret per ta goditur ate personalisht. Sa kohe qe ka nje vaksine, pra nje mbeshtetje te mire nuk ja ben syri terr, bile ata jane sfidues te ligjit hapur. Ne vendin e tyre historia ka treguar qe ata kane arritur deri sa t`i hapin lufte vete shtetit.

Kjo besoj se eshte filozofia. Ajo qe thua ti eshte per ne tokesoret, qe duam te bejme ndonje gje qe te jete ne kufij te zbatimit te ligjit dhe me pak "mundesi" mund ta quajme:  mund te jete shkelje por mund edhe te mos jete e tille ose thene ndryshe vakum ligjor. smiley

Media vazhdon dhe boton detaje te cilat sot shkuan deri ne sekuestro konservative te pasureve qe kane lidhje me Albinon, pra edhe te asaj kompanise se deklaroi Majlinda qe eshte e paster si uji Trebeshina e qe na qenka e kunatit. Historia tashme e deklaruar qe mafian duhet ta godasesh ekonomikisht me shume se sa fizikish. Deklaruar kjo edhe vetem perpara disa kohesh nga Drejtori i PErgjithshem i Policise italiane kur erdh ne Shqiperi.

Mua nuk me befason kjo histori ne kuptimin qe "Si keshtu mafia ne Shqiperi !?" por me befason dhe me hidheron paranoja e mbrojtjes qe i bejne vetes duke e lidhur politikisht detyrimisht si sulm nga brenda.

Te lexova para disa ditesh kur shkruaje per ato gjerat e pallateve nga liqeni dhe pashe qe gaboje vetem ne drejtshkrim smiley por jo mbi ato qe shkuaje. Kjo dmth i dashur qe e verteta nuk eshte konfidenciale por e dine me dhjetra ne mos them me qindra. Problemi i vetem qe kam une ne gjithe kete histori eshte qe kali qe kapet duhet te shije ne lëmë. smiley

Pastaj qe ta humbas durimin e te bej nje me racionalet, pasionate smiley te tipit bulo apo mat, apo te pres qe kaktusi te kuptoje qe cdo me thene te jesh i kapur dhe te kercesh i detyruar napolonin kur muzika lun malanaken kjo behet e lodhshme. 

Mezi eshte i arte thone te mocmit dhe mire do ishte qe ky mes ta kishte variablim mesatar te ulet. Per fat te keq nuk eshte. Une vete jam duke pranuar fatin qe kam e ta jetoj me sa me pak dhimbje.

Qeveriu duhet te kujtoje se nuk digjet jorgani per nje plesht. Ndryshe si ta kete qejfin por mosha nuk eshte se e favorizon shume dhe se nuk ka vetem Daj Sam perqark. Problemi qe ka Daj Sami eshte tek trashegimia.

P.S. Di ndonjeri kush eshte femerorja e pleshtit ? smiley

Po te marresh parasysh edhe deklaratat bombastike te Berishes ne nje mbledhje te Keshillit te Ministrave me televizion, per ngritjen e nje llotarie kombetare, gjerat fillojne e qartesohen pak e nga pak

___

Nuk eshte nevoja te qartesihen.Eshte shume e qarte! Berisha nuk flet kot!

Le pastaj qe mafia italiane kontrollon ministrat nga me te rendesishmit,nje nga ata eshte ai/ajo e Integrimit... (me mafien)!! 

 

1 pytje kam

po komisioni i ekonomis nuk esht politik???

 Kot shqetesoheni se asgje ska per te ndodhur. Majlinda do vazhdoje te rrije aty ku eshte. Ne shqiperi kane ndodhur gjema me te medha e se ka rruar njeri.

 

Ne fund te fundit Majli ska faj se ngaterrohen fisi i vet me njerez te dyshimte.

 Ca ketu per tu habit?

Ne pranej i vodhem votat me fitu leke.

Nuk eshte habitur njeri more bradovic. Aty ku ka mafja ka dhe kurvellek, ka dhe maskarallek, Ca jane mafjoze e kurvare, ca te tjere jane kurva e katnar. Ti ca je? Mafioz apo katnar?   

O berberhone me thuj te drejten. Megjithmen mendon qe vetem Sala eshte mafje kurse Edi qe e do aq fort jo? Megjithmen mendon qe miljardat e Sales jane te pista e miljardat e Edit te pastra?

 Kush e drejton kete vend o Njesh ? Po malok mafiozi e kush tjeter!

 Prape gabim,si nuk ze mend ky djale,jo kush e drejton por kush do ta drejtoje dhe 10 vjet te tjera.

Mos dredho. Maloku e drejto ok. Po bashkine me te madhe ne vend kush e rrjep?

 une e kuptoj qe mbrojtja me e mire eshte sulmi, por tashme sulmuesit jane te lodhur dhe shume shpejt kane per tu rexu pertoke. 

E shof qe e paske mare me yryc berberhane. Do te them i sekret qe te ulesh me kome ne toke po mos ja thuaj njeriu. Ok? Se shpejti do vije xhaxhi Tosi dhe do ja mari nja 8 cope Rames e do krijoje grupin e tij parlamentar kundra Sales e Rames. Ti si cun i qut qe je e kupto vete se ca do te thote kjo. Po ta them qe sot qe mos fillosh te qash mbas 1 muaji. E di mor xhan qe mezi po e pret Edin. E di qe e ke si driten e syve. Po ska per te pa kurre pushtet me sy per fatin tend te keq.

Te pershendes me at kengen. Qaj Mirela qaj me lot, paska qene dashni e kot.

 Nese tosi me ceten e tij arrin ta zhduke malokun nga politika une e pershendes, sepse shpeton atdheun tend e timin bashke.

 Berber ke pas thone shpesh qe te ka ik gruja ne drejtim te paditur,pyete se ajo ta jep pergjigjen.

 nuk ka nevoje per pergjigje. Ishte pyetje retorike! Dihet qe ti mafioz nuk je! Se po te ishe nuk do te na respektoje ketu tek PPU-ja! Apo je mafioz i thjeshte?

 Nuk ta them se kom fryke se hyn ne greve urie.

E cfare ka ketu per tu cuditur. E kemi thene shume kohe me pare

Ne Regulloren e CN eshte e shkrojtur qe CN te anetarsoj nje familje te re ne gjirin e saj ajo familje duhet te bej nje treinim 6 mujor ne Shqiperi. Akomodimin e treinuesve i bene politika shqiptare nepermejt qeverise se Shqiperise.

Sapo e pame kete regullore ne veprim me ngajren e fundit

 Futja kot o toko futja. Po flasim seriozisht ketu. Ku e di kunati i Majlindes fundja se babai i partnerit te vet eshte mafioz? Asnje se dinte deri kur plasi kjo ngjarje. Mos u be si komunistat qe te denonin familjen per biografi. Familja e Bregut ska faj aq me pak Bregu vete. Flas per faktet qe kane dale der tani se ndoshta ka gjera qe si dime.

 Po pra, e pse duhet te pergojohet djali i mafiozit, kur ai thjesht e ka vetem baba! 

o berber, a u arrestua ky mafiozi nga strukturat e shtetit shqiptar??

e them kete se sipas jush Saliu i kontrollon gjithe shtetin.gjithcka. atehere po te ishte keshtu, nuk do te lejonte qe ky mafiozi te arrestohej.  do ta gjente menyren ai. e kupton besoj,apo jo.......?

me te vertete barbare pse duhet te denojme edi ramen dhe djemt e bllokut se baballaret e tyre na perdhunuan dhe vrane per 50-vite.

TIRANE-

........Në kryeartikullin e sotëm me titull “Motra e ministres, ortake e mafiozit” zbulohet se “32-vjeçarja Bregu, një show-girl e njohur e spektakleve shqiptare, është anëtare e Këshillit Mbikëqyrës e kompanisë “Betting System Albania”.
 

Romak e motra eshte antare e Keshillit Mbiqyres. Nuk e di cfare profesioni ke sipa ketij porfesionit tim, por te jesh antare e keshillit mbikqyres do te thote te pakten ne jeten normale qe i di te gjitha. A e dinte e motra e Majlindes se cfare behej atje?

Në të njëjtën kompani bashkëshorti i saj, Ervis Gjeçaj mban dy funksione: përfaqësues ligjor dhe bashkëpronar me 20% të aksioneve. 80% e aksioneve të “Betting System Albania” i përkasin bosit të “Sacra Corona Unita”.

 

 

Romak po i burri i Majlindes is bashkpronar thua nuk dinte gje?

Dhe mos me thuaj se keto jane trillime te GSH se Majlinda e pranon vete

Ministra e Integrimit, Majlinda Bregu ka pohuar në deklaratën për shtyp se e motra dhe kunati i saj kanë patur lidhje biznesi me italianin Angelo Prudentino, i ati i të cilit dy ditë më parë u arrestua pas urdhërit të lëshuar nga gjykata e Leces për veprimtari të karakterit mafioz.
 

Dhe mos me thuaj se i biri i K/CN nuk dinte gje

Daniele: Unë kam një zgjidhje të mirë, me shqiptarin!
Albino: Me kë?
Daniele: Me shqiptarin, nga Holanda, ata paguajnë 30 dhe bëjnë atë që duhet të bëjnë, kupton?...ata… Me sa ta shesim kokainën, 55, 50 apo 30, sa biem dakord”, janë pjesë e shkëputur nga biseda mes të dyve e botuar sot nga Gazeta Shqiptare.

Do me per Beluln o Romak partiak

 A e arrestuan djalin per aktivitet te jashteligjshem?

Ka filluar lufta e klasave. Edvin Rama alias Lenini i PS po vendos ne jete metodat bolshevike te luftes politike. Po po, mos u cudisni. Nje personi ne Shqiperi tanime sipas standarteve te bolshevikeve i duhet te mbaje pergjegjesi dhe te kete pasoja per familjaret, miqte dhe dashamiret e tij. Duhet te kete kujdes edhe per miqte qe zene femijet e tij/saj apo ai/ajo vete ne facebook, se kete pastaj ta paraqesin si prove te pakontestueshme per inkriminimin tend bolsheviket tani shikas gjelle-ngrenes tek restorant gjeli. Ne nje shikim me gjakftohte ky eshte gabim taktik i Rames, se po te behet lufte politike me kriteret e luftes se klasave, atehere Rama si ish-dashnori i nje prezantuese tv-je, qe kishte te fejuar nje trafikant droge qe u vra dhe qe Rama i zuri vendin, i bie te jete kembe e krye ne trafikun e droges qe eshte bere dhe behet ne Shqiperi. Apo qe figuron ne pergjimet italiane te Dondollakut te Bandes se Lushnjes si njeriu i Bandes Hakmarrja per Drejtesi. Kunati i Majlinda Bregut mund te jete horri i horrave, gje qe eshte shume afer te vertetes pasi ka qene edhe person i denuar ne mos gaboj ne Itali per trafik droge dhe qe tani ka pasur nje biznes me djalin e Prudentinos qe sipas drejtesise italiane nuk eshte person me probleme me ligjin si i ati, por problemi eshte se une si nje qytetar i nje vendi te lire, nuk e pranoj luften e klasave. Cdo berr varet per kembet e tij. Duhen prova e fakte nese personi ne fjale ka shkelur ligjin apo ka favorizuar njerezit e tij/saj etj. se po te jete per lufte klasash une i skualifikoj se pari te gjithe bijte e nomeklatures se larte dhe te mesme komuniste, bashke me bijte e sigurimsave nga debati publik fare, pasi sipas kritereve te luftes se klasave jane te inkriminuar. Prudentinos ja vu prangat kjo qeveri. Po te kishte lidhjet me te vogla me Prudentinon dikush ne qeveri, ai operacioni i Policise shqiptare do te kishte deshtuar dhe Prudentino do te kishte thyer qafen nje ore e me pare.

 

 

bulevardi - 5 Qer 2010 - 10:38pm Ky ja ka kaluar edhe konspiracionisteve me te tmerrshem. Dmth. sic thote Pellumbi, qe e ka mbesen deputete te Rames pa kurrfare merite, pervec linjes se gjakut, konspiracioni Nano-Berisha qenka aq i thelle sa Nano edhe ne burg hyri me deshire, qe te mashtrohej populli

bulevardi - 13 Qer 2010 - 11:50pm

 nuk eshte se ka rrjedhur, eshte vetem komunist kokeforte dhe i pandryshueshem, shtoji kesaj nje element tjeter qe e kemi diskutuar shume keto dite: eshte nje katundar ne cdo qelize te tij. Sot lidershipi i PS perbehet nga bij te nomenklatures se larte komuniste. Te gjithe keta kane jetuar ne Bllok ose afer tij por kjo me shume thuhet ne menyre figurative per te dhene mentalitetin e ketij lidershipi dhe lidhjet e tyre me te kaluaren. Problemi eshte se keta cuna te Bllokut kur ju ka rene rasti, kane mbrojtur dhe jane ndjere krenare per te kaluaren politike te baballareve te tyre. Normalisht ne nje situate te tille cili kundershtar politik nuk do ta perdorte kete gje?! Ndersa PD-ja qe lindi si nje front i gjere anti-komunist dhe me orientim liberal, ka perberje te larmishme, ka te persekutuar, ka ish-anetare te partise se punes etj. por eshte e padiskutueshme qe nuk ka ne drejtimin e saj bijte e anetareve te Byrose apo Komitetit qendror. Bile lidershipi i PD ne shumice vjen nga familje me probleme me diktaturen. Dritero Agolli do te vdese keshtu. Nuk del dot pertej Sali Protopapes. Kristaq Rama ka firmen e tij ne denimin me vdekje te Havzi Neles plaku komunist Dritero na tregon per skulpturat e Kristaqit. Edhe Hitleri ka qene bicim piktori.

Bulooooooooooo...

Po te kishte lidhjet me te vogla me Prudentinon dikush ne qeveri, ai operacioni i Policise shqiptare do te kishte deshtuar dhe Prudentino do te kishte thyer qafen nje ore e me pare.

Po te kam thene ore , cfaredo qe hiqesh si i "mencur" . Pse ore ben pergjithesime ? A e kupton cfare ke shkruar ? A e kupton qe per analogji Fazllici ka bere te njejten gje ? Dhe kush ? Bash ai qe babi shpirteror ka deklaruar me mburrje se
" e ka mik shtepie " . Me rob shpie mba ere kjo pune ! smiley

Buloooo mos fol me mend e tua kurre se ja cfare na ben . Na prish imazhin e intiliDjences qe mezi e kemi krijuar ne te dy ne mbeshtetje te njeri - jatrit .

Ty nuk te merr seriozisht njeri ketu ne PPU o Idris. Shumicen e kohes ti je i pire kur shkruan ketu dhe pjesen e mbetur esell shkruan gjera qe jane tip instruksionesh per vendin ku ndodhet WC-ja. Shresoj qe ne jeten reale, ne ate ku me te vertete ka rendesi, te te marrin seriozisht dhe te te respektojne ndryshe nga sa tallen njerezit me ty ketu.

Shyqyr thuaj se po te te merrte seriozisht PPu - ja do na kishin arrestuar smiley

Buloooooo kontrolloi mendimet se me turperon kur thua axhamilleqe kunder Mullahut te Pare ! Ai di edhe ku e me ke fle Edvini , me cfare dyshekesh e cfare ka posht dyshekesh , ti i quan thashetheme .

me kriteret e luftes se klasave, atehere Rama si ish-dashnori i nje prezantuese tv-je, qe kishte te fejuar nje trafikant droge qe u vra dhe qe Rama i zuri vendin,

Thuaj qe shyqyr na kane cilesuar qe jemi tipa koti dhe merremi me thashetheme , se po te te lexosh Ty me gjith ate inteliDjence e arrrrgumente te forta , puckuriza puckuriza do u ishte bere mishi anetarve te PPU -se .

Po hallin se kom te njoni tjetri se rregullohna bashke  smiley  hallin e kam se mos te heq te drejten per Vuvuzel , Berisha dhe per rrjedhoje dhe une mbetem pa ...intiliDjence smiley

Mjer PPU thuaj pa ne te dy !

eshte krim ndaj njerezimit me arrestu dike si ty; maksimumi mund te kishin mbyll me naj cmendine dhe te mbanin ne izolim

Br3dharaku !

Kuptohesh qe kthehesh vone nga puna . Po nuk eshte ky shkaku qe te paska lene me "lodhje detali " Them se je shkartisur pak nga NIK- u jo i kendshem qe mban  .

Une te lashe , biles duke te kerkuar edhe falje e duke ta hequr ty dhe te afermeve rrethit tuaj  si dhe dashamiresve te tu merakun se mos ishe i TREDHUR , i SKOPITUR dhe me te vertete te kishte perdorur SALIU si Eunuk . Ti nuk je i Tredhur . As i skopitur.

Ate ta gjeta une sepse ti duhej "te paguaje" pak . Te mesosh se "pordh e madhe gris breket e veta" . Une them dhe e gjykova te fjalet e urta se ishte MJAFT . Ti pagove ! Ishe shume i coroditur . Kishe shenja shkarje ledhi qe ne gjuhe popullore i thone "kishe marre kum ke bovat " Pra e shleve tangerllikun per te vleresuar e cilesuar se c'duan te tjeret . Per me teper mase e njeh dhe gjuhen popullore "u fute si pilaf ne mes" ose dhe ate tjetren " me dy vrima ze nje vrime "

Me keqardhje e shoh  qe te paska mbete merak i madh . Thuaj cfare duhet te bej qe te te heq " njollen " Eunuk . Une nuk jam radikal por per humor po te rikujtoj se mbaresa e Nikut Tuaj , rimon shume me fjale ne shqip si Kak , zhabiak etj etj . Me Eunukun nuk kam pune me .

Vetem po te rikujtoj domethenien e Eunukut per ta perkthyer ne ate fushe ku ke talent sic te eshte mbushur mendja ose ku e ke me te vertete .

Eunukueshte personi qe e nje me mire nga te gjith trupin e femres , por fatkeqesisht nuk e shijon ate .

Flij dhe relaxohu . Ne se te demton , admin. jane te lutur ta fshijne pasi tu thuash ose te japesh nje shenje qe e lexove. Ndoshta me Nik-e te meparshme ke pat pas lezetuar muhabetin smiley .

Relaxsmiley 

sofistikimi i komenteve te xakes ka arrit nivele kritike. Ka ardh koha qe t'behet ushqim peshkaqenesh

 Po car faji kane njerezit e Bregut me qe babai i partnerit te tyre doli mafioz? O njerez akoma me biografi ecni ju?

Si ore ç'faj ka.Ajo duhet të kishte dhën dorëheqje direkt pa ju kërkuar.Ke rastin në Itali për një blerje hoteli dhe doli burri huaj e tha."Nëse pronari është vërtet kunati im unë dorëhiqem"Kurse Majlua del na  tregon sa i pastër qënka djali mafiozit.Na tund çertifikata pastërtie para syve.Ujkuuuuu.... jo thot Majlua ja gjurmët shikoni nga ka kaluar.

Mos ti thojme "mutit marshllah".

Si eshte e mundur qe Prudentino ( ky ka edhe mbiemer te veçante, si eshte e mundur qe e zbuluan) te lidhet me njerez qe kane nje mbeshtetje.

Krimi ( ne kete rast Prudentino) kerkon te lidhet me te papunet, oferta josh te varferin, pa pyetur se kush eshte ky qe investon miliona.

Ndersa te lidhesh me persona qe kane mbeshtetje ne politik, i vjen era, nuk pyeten keto, kush eshte ky .

Mund te thote dikush, po nuk ka shkelje ligji, e vertet, nje si Prudentino e njeh ligjin shume me mire , dhe mundohet ti afrohet ne nje lije qe nuk shkel ligjet e shtetit.

Pse nuk duhet te kemi guxim te denoncojme kete si nje shkelje te drejtave te votuesve.

Nuk votohet qe deputeti te kete sa me shume mundesi te pasurohet, votohet qe deputeti te punoje per zgjedhsin.Kur nje deputet mundohet te shfajsohet se nuk din çfare bejne te afermit e tij, si mund te dije ky deputet hallet e popullit, kur nuk din hallet e njerzve te vet, kjo eshte nje rrene e palezetshme, qe ul vetem figuren e tij, po nuk e mbron nga e verteta.

Ne qoftese duam te rrijme larg menyres se beri politike, ate politike edvinramiste qe kritikojme per dite , duhet te kemi guxim te kritikojme edhe kete rastin Prudentino.

Ka pak rendesi emri, qofte dhelpra apo lepuri, guximi per ti mos pranuar eshte me i larte se ngjyra politike qe mbeshtet.

Nje politikan qe i ka hyre politikes per ti sherbyer vendit, krahut te saj politik, gjeja me sublime qe mund te beje eshte te jape dorheqjen duke kerkuar falje per paftesi.

Justifikimet jane menyra me e keqe per te mbijetur, e nje kangrene e trupit politik.

Ne qoftese personi i perfolur nuk merr guximin te jape dorheqjen, kete duhet tia kerkojne deputetet , e kunderta PIERDHI NE TE POLITIKES SHQIPTARE.

Nje politikan qe i ka hyre politikes per ti sherbyer vendit, krahut te saj politik, gjeja me sublime qe mund te beje eshte te jape dorheqjen duke kerkuar falje per paftesi.

Justifikimet jane menyra me e keqe per te mbijetur, e nje kangrene e trupit politik.

Ne qoftese personi i perfolur nuk merr guximin te jape dorheqjen, kete duhet tia kerkojne deputetet , e kunderta PIERDHI NE TE POLITIKES SHQIPTARE.

Koment sh. i sakt.

romak, angelo, i biri i kapobandes, nuk eshte se merrej me nje aktivitet pa lidhje me punen e te jatit, sic mund te jete shites kepucesh...

plus, hetimi ndaj prudentinove eshte bere nga policia italiane, jo nga ajo shqiptarja. 

fakt eshte qe institucionet shqiptare deri me sot nuk kane hetuar e denuar ASNJE nga ata qe kane mbrojtje nga lart (shih faslic,prudentino). 

Krimi ( ne kete rast Prudentino) kerkon te lidhet me te papunet, oferta josh te varferin, pa pyetur se kush eshte ky qe investon miliona.

Ndersa te lidhesh me persona qe kane mbeshtetje ne politik, i vjen era, nuk pyeten keto, kush eshte ky .

lumdrin na cudite tani. Po ti ke nje itali te tere ku eshte provuar tashme se mafia dhe shteti kane qene te lidhur me njeri-tjetrin e ndoshta jane ende te lidhur e te duket e pamundur qe kjo te ndodhi ne Shqiperi?!

Mafia dhe krimi nuk do te ishin kaq te pranishem (ne te gjithe boten) nqs. nuk do t'i jepej nje dore nga shteti apo pjese te tij.

Mafia e di se si ta joshi shtetin: ose me pare, ose me kercenime.

Ols.

Ku e lexove se eshte e pamundur lidhja e shtetit me mafien?

Si zgjedhes, kerkova minimumin e asaj qe me jep kushtetuta, dorheqjen e deputetes, pa justfikime, pa sterhollime.

Votat kerkohen dhe jepen ne besim per te sherbyer zgjedhsve.

Ne kete rast, deputetja Bregu del se eshte e pazonja, e pafat, e korruptuar.

Te parat me inspirojne per dorheqje, e treta i takon drejtesis.

 

Te kerkoj ndjese lumdrin. E lexova me shpejtesi. Shoh qe e kam keqkuptuar.

Duhet me falemnderu Papen , qe je kaq i mire sot ???

Rendesi ka qe eshte keqkuptim, e jo bindje.

 ...sot Gazeta Shqiptare publikon gjerësisht fakte se Angelo Prudentino, djali 35 vjeçar i bosit të mafias “Sacra Corona Unita”, nuk është aq i shenjtë sa ç’na prezantohet me dokumente zyrtare nga Ministrja Bregu. Sipas të përditshmes, Angelo Prudentino, nuk njihet si biznesmen në Itali, aq më pak në Shqipëri ku për të tillë duket se e njeh vetëm ministrja. 

____

http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikull/iden/426963/titulli/Vizita-e-shumekritikuar-e-Metes-ne-BeogradNga-Faktori-Plus-Meta-Njohim

Nga banda “Gina” tek Kadriovski, historia e lidhjes së Edvinit me drogën, e cila pritet të zbardhet

Deputeti i Partisë Demokratike Edi Paloka, u shpreh gjatë një konference për shtyp se Rama është i ngujuar nga lidhjet me botën e krimit dhe për këtë ekzistojnë dëshmi konkrete si ajo e Kadriovskit, i cili e ka denoncuar pranë autoriteteve italiane të drejtësisë se i ka ekzekutuar bashkëshorten. Po ashtu, edhe Dondollaku e ka përfshirë në listën e bashkëpunëtorëve të tij, si ortak të bizneseve të paligjshme jo vetëm në Tiranë por edhe në pjesë të ndryshme të territorit, në një pjesë të të cilit rolin e sekserit e ka luajtur Erjon Braçe, fakte të zbardhura këto nga përgjimet e prokurorisë italiane.

Pjese nga shtypi per rrolin familjeve shqiptare  te lidhura me familjet mafioze Italiane ose me "miqt  e miqve " .

Emri i Shpresa Breçanit (vajza e motrës së kryetarit të qeverisë shqiptare S.Berisha) nuk është i panjohur për opinionin publik shqiptar. Znj.Breçani ka punuar dhe si eksperte kontabël e dy kompanive të biznesmenit serbo-boshnjak, Damir Fazlliç, të cilin kryeministri Berisha e ka quajtur mik të ngushtë familjar përpara Kuvendit të Shqipërisë.
I njëjti emër, pra ai i Shpresa Breçanit, del edhe si audituese e pasqyrave financiare të ndërmarrjes "MEICO" dhe të Uzinës së Poliçanit.

Po cfare thote e "sinqerta " Brecani per kete ?

"Një prej aksionerëve më kërkoi leje që të vendoste emrin tim si Eksperte Kontabël e shoqërisë. Këtë kërkesë e pranova për kortezi duke qenë që ky është një veprim ligjor formal dhe i rëndomtë në momentin e krijimit të shoqërisë, por që nuk krijon për mua angazhimin e certifikimit të saj, për sa kohë që shoqëria me një vendim asambleje nuk nënshkruan një kontratë shërbimi me mua."

Pra Meico dhe Policani s'paskan qene thjesht "Nuk di gja une zotrie "

Kush e gjen cfare dinte  Nanua kur tha publikisht  ate shprehjen : "Berisha eshte PUS i thelle i Krimit "

 

".... Kush e gjen cfare dinte  Nanua kur tha publikisht  ate shprehjen : "Berisha eshte PUS i thelle i Krimit " ..." 

Idriso, kur e ka thene kete Nanua, dhe a ka ndonje deshmi.

Kete i nderum Pjer, Nano e ka then kur ishin te mbledhur ne Minieren e krimit qe i la trashigim i jati.

Ishin aty, ramizet, enverat, fatoset, hekuranet, kiçot, palit, kush ishte gjalle nga mehmetet , e kadrucet, me nje fjale ishin gjithe Kapot.

 

Ja e maka men me mire Lumasiu . Paska qene aty ! Kot paska thone Nano per Salen pas 97 smiley

Ishte koha pas 97 dhe se kam te fiksu mire daten .

Deshmi ????????

Po pse per cfare shkruajme ne ketu , per "ma ka thane baba mue " smiley

Fazllic - Arsidi - Gerdeci , me fotografi filmime e biles edhe te ndricuara e te perforcuara me ze ne forme PLASJESH , njerez te vrare  ete hedhur ne ere nuk jane deshmi per ty ? Apo te duket se behet politike me emra ? Pyetja jote ngjason sikur kemi ne dore te bejme dicka . Ama po  e mesuam me rreshta , pika e presje  smiley Dmth mjer Berisha smiley

Si dhe me perpara do i zmerilojne majen ! smiley

Kjo eshte shoqeri e pamoralshme , e pavlere dhe e ndotur me krime. Rrjedhimisht ne krye te saj do te kete te tille qe ta cojne te Krimi Profesionist i veshur me pushtet . Te tjerat me suksese jane zhurma vuvuzelesh . As ka bere perpara as ka per te bere perpara ky vend me emrin atavist Shqiperi .

A ke degjuar  gje , qe nje nga vendet ku behen diskutimet me profesioniste per jeten njerezore ne detaje , eshte grupi i KIRURGEVE para kufomes !

Berisha eshte kirurg !

E mira e demokracise eshte se te lejon te flasesh. Mjafton te lexosh komentet tuaja ketu dhe te kuptosh se politika shqiptare ( e majte dhe e djathte ) eshte e lidhur me krimin dhe mafian. Ne fakt po ti lexosh me vemendje faktet qe sjellin militantet e te dy kraheve ketu te le te kuptosh se politika ne shqiperi jo vetem eshte e lidhur por drejtohet nga mjafia e krimi.

E keqja e demokracise eshte se e le ne dore te mases te gjykoj, te nxjere konkluzione dhe veproj ne baze te asaj qe lexon apo degjon si rezultat i lirise se fjales. Dhe kur ke nje mase qe nuk kupton qe ne nje shtet demokratit edhe sikur ligjerisht te jesh i pafajshem vetem dyshimi se mund te jesh i fajshem te ben te largohesh nga politika,kjo mase  as qe pret te degjoj, nxjere konkluzione e veproj ndaj politike

Flitet se Edi Rama eshte i lidhur me Tan Kokemadhin ( keshtu e therisnim ne 8 vjecare DonDulakun) kur flitet seBberisha eshte i lidhur me DomPrudentinon, turma popull ne vend qe te veproj fillon e ben justifikime

"A e kap ligji apo jo"

"Dinte gje apo nuk dinte gje"

"Keto jane genjeshtra te kundershtarit"

Dhe kur faktet jane aq kokeforta sa asnje nga justifikimet e mesiperme nuk zene vend masa popull ja fut nje

"Mire ben, kjo eshte demokracia, ju e tjeret jeni komuniste"

Masa e quajtur popull shqiptar nuk do demokraci, do diktature ose sic i thone popullorce DO DAJAK

Megjithemend ju militanteve qe shkruani ketu, mbrenda vetes tuaj vertet i besoni ato qe shkruani, apo i thoni per te mbrojtur egon tuaj militantiste?

Se po ti besoni ato qe shkruani,  jeni me te vertet idioter. Nese nuk i besoni por i thoni per militanitzem tjeter histori.

 O toko o i zgjuari i forumit, ku e pe militantizmin ti? Ore troc ta themi, per hir te drejtesise e nderhsmerise Bregu nuk ka asnje faj. Pak njerezve ju qellon qe zbulojne se kane qene lidhur me njerez qe dalin ndryshe nga ci kujtonin? Ku ka faj ketu? Qe familjaret e Bregut kane bere bisnez me nje njeri qe del papandehur i lidhur me krimin? Cfaj ka Bregu e familja e saj? Nuk eshte se familjareve te Bregut i ishte thene me pare qe ky Prudentinua eshte mafjoz dhe keta vazhduan. Me keto fakte qe dime nuk mnd te besh fajtor njeri. Kurse une te bej fajtor ty qe vazhdon me mendesite komuniste te fajit kolektiv. Hapi syte o njeri se drejtesia do fakte konkrete jo brockulla forumesh.

Edhe te me besosh se honeps dot Bregun. Por per hir te drejtesise nuk e lejoj dot veten te behem lolo e te besoj dengla. Opozita duhet te beje opozite me integritet jo me stisje.

O Romak partiak

Po ta kam then me lart: Funksionet e Majlindes, te motres e kunatin jane e kane qene te tilla qe te le vetem dy mundesi ose ata jane budallenj ose genjeshtare.

Si ore nuk e dinte e motra qe ishte anetare e keshillit mbikqyeres te ndermarjes?

Si ore nuk e dinte i kunti qe ishte bashkpronar?

Si ore nuk e dinte  Majlinda qe ishte ministre?

Mund te mos e dije ti se ti je vec militant por ata me pozitat qe kishin e dini

Se edhe te pranosh idene se ishin budallej atehere duhet shtruar pyejta si ishin punesuar ne keto punera keta budallej? Hajde de se ne qeveri e dime qe punesohen edhe budallej. Po ne ndermarje private te besh ortakeri me nje budalla apo te caktosh nje budallaqe ne postin e keshillit mbykqyres? E vetmja aresye qe mund ta justifikoj kete eshte se ky CN i beri ortake dhe ju dha poste ne ndermarjen e tij per te perfituar se ishin te lidhur me Majlinden budallaqe

Zgjidh e mer o Romak Partiak Ose budallej ose genjeshtare

 

 

 Mire qe qenkam partiak o toko po me ke parti jam?

 

Nuk po them qe nuk ishin punesuar, po them qe cfaj kane keta qe  nje dite te bukur bashkepronari i tyre del i perfshire ne bisneze te paligjshme? Kane faj qe jane asociuar me te? Si qenka keshtu, do i bejme njerezit fajtore se nuk jane vigjilente kur zgjedhin partneret? Kjo eshte tamam mendesi komuniste or mik. Ne kete bisnez mund te kete pasur edhe te tjere. Te gjithe fajtore jane qe si bene biografine italianit?

Edhe une para ca vitesh i dhashe ca leke te mi punonte nje tipi qe kishte nje dyqan rrobash te lagja ime. U morr vesh qe ai kishte bere ca te pabera ne itali vite me pare edhe u zhduk. Po iki neser ne prokurori te rrefehem per syleshesine time dhe ti hapem partise e shtetit si shtetas jo vigjilent e do bej edhe autorkritike.

ajde ajde te keqen e llogjikes

kujdes kush ti punon leket  heres tjeter sepo te del naji i al-kaides ene ska justifikim qe te shpeton masanej se ste le daj semi

kur fillo bisnesin em partner te huaj duhet me  pa ne gjukate ca problemesh ka robi qe ben besnes ti

sic tha zotnia me lart ose budall ose genjeshtar pastaj

ajde ajdeee

Mire qe qenkam partiak o toko po me ke parti jam?

As qe jam kam idene. Per mua te gjithe partite ne shqiperi jane njesoj

Edhe une para ca vitesh i dhashe ca leke te mi punonte nje tipi qe kishte nje dyqan rrobash te lagja ime. U morr vesh qe ai kishte bere ca te pabera ne itali vite me pare edhe u zhduk. Po iki neser ne prokurori te rrefehem per syleshesine time dhe ti hapem partise e shtetit si shtetas jo vigjilent e do bej edhe autorkritike

Romak per mua je po aq bashkfajtor sa ai qe ti punesoj parate. Ti me dashje apo nga padituria ( pa dashje) ke financuar nje aktivitet kriminal

Si thua kot bankat kur japin kredi duan te dine dhembe e dhemballe per aktivitetin e kredit maresit. Duan te dine qe parate i kane te siguruara dhe te mos shkelin ligjin duke financuar aktivitete jo te ligjeshme. Ti kur ja dhe parate ( qe ne fakt eshte kredi)  e kishe idene ku do ti investonte ky tipi ato para. Apo kjo nuk ishte pune tende. Po te ishe ne nje vend tjeter do te ishe denuar edhe ti per financim te aktivitetit te paligjshem.

 Po Bregu e tha ne konf shtypi qe familjaret e saj kur ishin futur ne bisnez me djalin e ketij qe doli i perlyer me vone ishin njohur me certifikaten e tij nga prokuroria se ai ishte pa precedente penale. Kaq. Ketu mbaron historia.

romak !

Perdorim logjiken e moralit , jo te fajtorit.

Nje person afer nje politikani, minister, deputet, k/bashkie, gjykates, prokuror, etj,etj, para se te bej nje zgjedhje bisnesi, duhet dhe eshte e detyrueshme nga ana morale te marre informata te qarta, cili eshte personi qe kerkon te beje kete lidhje te bashkepunimit ekonomik.

Nga ana ligjit, duket sikur çdo gje eshte ne rregull, nje shoqeri bastesh, e rregjistruar ne m/financave, me adrese te sakte, etj.

Mendimi im eshte se problemi qendron tek thjeshtesia, ose mendjelehtesia per te krijuar ortaki me nje investues te huaj, kushdo qofte, jo vetem italian, por edhe gjerman, hollandez, kinez, ne fushen e basteve, ku ka qene historikisht dhe do jete nje aktivitet i dyshimt per pastrim paresh. Si thote populli;-te djeg miza nen kesule.

Pyetja eshte, se keto persona afer deputetes, i djegte miza, ose a kishin kesul ???????????????????

Nuk akuzoi asnjeri se keto kane thyer ligjin, ose kane perfituar padrejtesisht !!!!

 

 Nga ChinaDaily:

Keen to make all reforms necessary to join the European Union, Albania has indefinitely banned the use of speedboats that smuggled people, drugs and weapons from Albania to Italy. Prudentino was reported to have set up base in Vlore and he had rented a shop there as cover

__

Nuk eshte justifikim per nje minister integrimi "pastertia e deshmise se penalitetit"te Albinos kur dihet qe Prudentinet si familje njihen nga shteti italian per aktivitetin mafioz ne rajonin e jugut ne Lecce,Pulgia,etj...por rrofte policia Italiane thuaj, se per ate Shqiptare e gjithe Mafia del me deshmi te paster penalitetesh, shume e "rregullt" me dokumentat dhe ligjin.!!

http://www.top-channel.tv/video.php?id=18769

Ore si futen keta 'biznesmene " ne Shqiperi ?

A kane rekomandim nga Dhomat Tregetare perkatese ku bejne pjese ? A ka kerkesa Ligjore qe keta , ( te per - per - perjashtemit ) te inkuadrohen si te pa "inkriminuar " ne ekonomine shqiptare ?

Po keta kshilltaret tregetare neper Ambasada qe i ka Mullahu me shumice e pakice sidomos ne vendet ku kemi Miq po dhe " Miq te Miqve " me cfare merren ata ?  Gjynah i modh per keta biznesmenet tane .Ja u hudhin se jane "naive " smiley . Sidomos keta qe jane te lidhur me te fuqishmit e Shtetit e bejne nje familje qe s'duket nga Kodra se e pengon Bregu smiley

Ky eshte shtet i KORRUPTUAR qe ne bazamentet e tij sepse u mbeshtet dhe u perkrah nga HAJDUTE e Matrapaze te te gjitha shtresave e bindjeve , nga llumi i ish shoqerise se meparshme dhe nga fundrinat e "pseudonimsit " e sigurimit e te PP ! Vetem kjo e justifikon kete shtet sipas thenies se Namik Dokles , drejtuar K / mullahut te sotem ne krye te Shtetit si i pare i mullaheve qe ne 93 -shin !

"Kemi thene shtet me porta te hapura , jo me porta te SHQYERA "

O Idris cfare pytje qe ben edhe ti

Po kane ore rekomandim si nuk kane Eshte 6 mujorshi per treinim i CN.

Behet kerksa nga familja X ne Itali per tu bere pjese e CN. Keta shqyrtojne kerkesen dhe pasi i shikojne se cdo gje eshte ne regull, lidhen me Shqiperine nepermjet ambasadave apo direkt njerezeve qe kane aty dhe u kerkohet qe familja x te hape nje bisnes ne shqiperi. Qeveria shqiptare mer kerkesen e CN dhe akomodon famiiljne X per 6 muaj trainim. Ju vihen ne dispocion jo vetem mesues te krimit ( kriminele dhe mafiose vendas) , nga familjet mafiose shqiptare por edhe qevritare apo familjare te tyre. Keta mesues paguhen nga CN. Pas gjashte muajsh CN shikon rezultatet dhe vendos nese familja X e ka kaluar me sukses trainimin apo jo. Ne fakt ne CVne e familjeve qe kane bere trainimin ne shqiperi pjesa e tranimit eshte me bold ne CV se ka shume vlere jo vetem ne Itali por edhe ne Kolumbi, Rusi etj. 

Toko !

Njehere e kam prure por kesaj rradhe me konkrete e me te detajuar . Ju e dini besoj se ai shteti ose ish shteti ka qene i perfaqesuar ne te gjitha keto shtete qe mburret k/mullahu sot . Ka qene dhe shume i suksesshem deri ne nje episod me vaporin Vlora .

Ne ate kohe me Vaporin Vlora sic thuhej transportohej edhe armatim , tanke , raketa  etj . Ne nje prej rrugeve ndodhi qe ne ngushticen e Bosforit do kontrollohej sepse kishin nje si "informacion " per arme radioaktive . U reshtua ekipi i vaporit me Kapitenet ne krye dhe u fillua nga kontrolli dokumenteve sipas Listes se Kapitenerise  . Kapiteni i pare pa dashje ne vend te pashaportes nxjerr TESEREN e Partise .

E kthen andej ketej TURKU s'kupto gjo . Ja kthen dhe pasi kontrolloi pashapaorten reale e pyti : 

Cfare qe ajo e para qe me nxorre ?

Tesera si anetare Partie . I Partise Komuniste .

Po te tjere ka ketu anetare te PK nga oficeret - pyti Turku

Po .

Bytym komunist ?- pyti Turku dhe shtriu doren nga rreshti

Bytym - u pergjigj ky yni me te qeshur

Allah , Allah . - beri cudine Turku dhe pa KONTROLLUAR me tej tha

Kaloni dhe rruge e mbare !

Ndersa per te njejtin VEND , dmth Shqiperine pas viti 92 gazetat e shtetit te Solidarnoscit smiley hapeshin me germa te MEDHA si Tituj Kryesore

Kujdes . Kalon Tiri i mafjes se DROGES Shqiptare ?

Ka nje dallim dhe ky nuk eshte as komunist as ballist . Ka nje dallim Thelbesor TOKO dhe une besoj se ti e ke kuptuar qe une nuk pyes per ate anen formale te "trajnimit".. Me tranim merr edhe te drejten te guidosh , manovrosh  avione dhe pastaj mund te godasesh edhe kulla smiley

Ka pas INFORMACION te SAKTE Toko  qe ne Qershor te 92 , dhene K/Mullahut te sotem . Kujdes , sepse nga tregetaret qe po afrohen prej vendit fqinj asnjeri nuk njihet si "tregtare " Dhe shembullin na e dha ai i Karrotes nga ITALIA . Voli sa voli dhe iku duke i lene karroten Kavajoteve smiley

Megjithate ti e kupton qe nuk behej fjale per ato VITE , deri diku te Justifikueshme , por per vitet e BRIGJEVE pas Kodrave , as qe te mos te te shkoje ne mend se jane Naivitete e ne zbatim te Ligjshmerise ! Jane plotesisht veprimtari e ndergjegjeshme e " te  te forteve qe kane Pushtetin e ngritur mbi KRIMIN fatal te Korrupsionit"

Dhe te pare , nxites, mbeshtetes e mbrojtes te jesh i bindur qe kane prpavijen POLITIKe te " TOLERANCES Zero ndaj KRIMIT " smiley

pak gjate , po me detyrove smiley

Sipas teje, po te donte diktatori , kishim leviz te lire neper bote me teser partie.

Me thuaj te verteten, sa qindra mija miliona dollar e ke shitur  teseren tende.

Mos me thuaj se ke fshire b..n dhe e ke trete prej pexheres se avionit.

Te besoj Idris, dhe pavarsisht se ajo historia e trainimit eshte pak me humor e verteta eshte se ne jemi bere vend me damke ne drejtim te krimit dhe mafias dhe droges. Pse?

Ah po nuk behen hasha 500 vjet Idris nuk behen. MIsha Glenny tek libri i tij The Balkans flet per greket por edhe ne njesoj jemi ne kete pike\

 

When the Imperial authority (Ottoman Empire) begins it slow decline in the seventeenth century, the Porte granted ever greater policing powers to local notables. In Bulgaria and Rumelia, lawlessness seriously damaged transportation and communication. To combat the problem, Istanbul established the office of the armatalos among the Empire’s Christian subjects. The armatalos were recruited from local brigand groups and persuaded the exchange of  their criminal activity for legal role in the Ottoman state. They received money for guarding the roads and policed number of villages which would also pay the armatalos protection money. This encouraged a complex and corrupt network of patronage. Combine with the exactions of primates; this laid the foundations for a clientelist system that has plagued Greek society for most of its modern history.

Jane te pranueshme Toko . Analizat per trashegimine , edukata , veti-moralpsikologjike etj etj vecori .

Shqiptari ne keto kushte eshte formuar historikisht ashtu si dhe shume Kombe te tjere . pa dallim . Te tjeret ecen ne mbetem . Po ama erdhi nje cast dhe ne  dhame shembull si SHTET me Shtetas te  Qyteterur ne Bote . Dhe cfare shembulli !!!! Nga nje popull baritor i shtypur e u neperkembur , i trajtuar ne ciflig te fqinjeve qe na pushtonin e lironin , administronin e dhisnin si te donin ,  sipas pelqimit te babakareve tane shekullore te Kombit , ( qe sot na dalin Patriote te MbEdhej deri sa ..KujT do Me i TreGu frojdin ti mer Jahu " smiley ... ne u shmdruam ne Shtet e Popull  ne nje kohe shume te shkurter

Ne dhame shembull se shume nga vetite e qenit qe trashegon njeriu , jo vetem mund te minimizohen por edhe te shndrohen . Perse te baltoseshin e te bajgezoheshin nga Lopet e shakaxhijte e perparimit ? Dhe kush mbjell eren ,thone , korr furtunen ....ose per rastin konkret ...kush favorizon hajdutet , injorantet dhe dembelet ,trashegon njerez te poshteruar .

Po nejse mo teme e gjate , po qe na e beri peshqesh edhe njehere si gjithhere Mafia ne Pushtet !

Propaganden dylekshe me Prudentinon e beri GSH-ja. Sipas rregullave qe ka zbatuar GSH-ja ne kete "investigim" atehere edhe une kam te drejte te them qe njera nga drejtueset e kesaj gazete, qe ka pasur te dashur vellain e Fatmir Xhafes (deputet dhe drejtues i PS), i denuar per trafik droge ne Itali, eshte e perzier ne trafikun e droges gjithashtu. He more shokeni, a nuk eshte keshtu?

Mafiozët në kohën e internetitNGA: ALBA MALLTEZI

O Alba, -më thotë mami, ndërsa sheh në TV konferencën për shtyp të ministres tonë të integrimit Majlinda Bregu, - po këta mafiozët janë shumë të fshehtë, kush e di me të vërtetë se çfarë janë dhe Ornela (motra e ministres së Integrimit bashkë me bashkëshortin në shoqëri për një kazino me familjen Prudentino), ku ta dinte se ai ishte mafioz...” Do të doja që dyshimi i mamasë time të ishte e vërteta e e asaj që po ndodh në Tiranë. Do të doja që të jetonim në epokën e gurit dhe jo të internetit, ku dihet çdo gjë për këdo, ku vetëm me një kërkim në Google, dalin të dhënat për familjen Prudentino dhe Sacra Corona Unita, dalin të dhënat për Albino dhe Angelo Prudentino, biznesmeni i skandalit të kazinosë. Por nuk është kështu siç dyshon ime më. E vërteta është krejt ndryshe. Dhe nuk është as ashtu siç deklaron ministrja e Integrimit, se “nuk di dhe nuk i intereson se me çfarë merren e motra dhe kunati”. Dhe aq më tepër, nuk është ashtu siç ajo thotë: se një deklaratë penale e pastër nga Italia, justifikon kontekstin mafioz të një investimi dhe bagazhin financiaro-kriminalo-politik që ai prezanton.
Besimi dhe përkushtimi që simpatizantët e një partie investojnë në Shqipëri, shpesh e kapërcen nivelin e një logjike të kthjellët. Duket sikur, nuk ka skandal të errësojë për një të PD-së atë që bën Berisha dhe një njeri i tij, e për një të PS-së çka bën Edi Rama dhe një i tiji. Njerëzit e thjeshtë kërkojnë gjilpërën në kashtë për të shpëtuar para vetes dhe kujtdo, njerëzit të cilëve u besojnë. Për një simpatizant të PD-së një demokrat nuk mund të gabojë dhe për një simpatizant të PS-së një socialist është drejtësia mbi tokë. Por në llumin e jetës së tyre të përditshme, këta, politikanët tanë, baltën më të madhe ua hedhin atyre që i duan më shumë dhe tek ta aq shumë besojnë, pasi te njëri-tjetri, kanë krijuar një cipë aq të trashë, një si shollë, ku rrëshket çdo gjë pa i prekur e shenjë, pa lënë.

Dhe une bera nje kerkim ne google shpejt e shpejt dhe ja cfare gjeta qe ne 2001

Contrabbando, un patto fra i bossPrudentino al telefono: «Ho visto Provenzano, l' affare è andato in porto» 

 

OAS_AD('Bottom1');

Contrabbando, un patto fra i boss Prudentino al telefono: «Ho visto Provenzano, l' affare è andato in porto» BARI - La mafia pugliese dettava legge anche in Sicilia. Un passo avanti che nessuna organizzazione criminale aveva osato fare: stringere affari con Cosa nostra e incontrare l' imprendibile boss palermitano Bernardo Provenzano. Lo scopo? Introdurre nell' isola sigarette e farle arrivare in Gran Bretagna e in mezza Europa. L' incontro fra Bernardo Provenzano e Angelo Prudentino nessuno sa dire se sia davvero avvenuto. Ma se ne parla al telefono. «E' tutto a posto, ho incontrato Bernardo Provenzano», dice Angelo Prudentino al padre, il presunto boss Albino. L' intercettazione è dell' autunno 1999. Angelo si trova a Menfi (Agrigento) e telefona al padre per dirgli: «L' affare è andato in porto». Il genitore risponde dalla sua lussuosa villa greca e fa i complimenti al suo rampollo. Grazie a questa intercettazione il pm della Dda di Bari, Giuseppe Scelsi, ha avviato l' inchiesta che all' alba di ieri ha portato all' e secuzione di quasi tutti i 41 provvedimenti di custodia cautelare emessi dal gip ed eseguiti tra Puglia, Sicilia, Calabria, Campania, Toscana, Veneto e Lombardia. Il clan di Albino Prudentino (nessun collegamento con l' altro boss di Ostuni, Francesco Prudentino) è stato decimato. Gli indagati sono 182 e rispondono di associazione per delinquere. In carcere è finito il costruttore nautico Giancarlo Corbelli, 48 anni, titolare della Power Marine di Massa Carrara, ritenuto uno dei fornitori degli off-shore acquistati dai contrabbandieri. L' indagine, durata quasi 2 anni, è stata condotta dalla Guardia di Finanza di Bari. I militari non hanno dubbi: «Angelo Prudentino - scrivono - si è recato in Sicilia per rivolgersi alle famiglie di Palermo e/o direttamente a Bernardo Provenzano per ottenere l' autorizzazione a scaricare sigarette sul litorale siciliano». Ma c' è di più: «Le amicizie di Albino gli consentivano di giungere ai vertici della cupola mafiosa, tramite colui che arriva direttamente a Provenzano». Ma sbarcare sigarette in Sicilia aveva un costo: al clan Provenzano bisognava dare 100 milioni per ogni sbarco; con le altre cosche si dividevano i guadagni. L' alleanza tra la mafia pugliese e quella siciliana risale al ' 99, mentre imperversa il conflitto nei Balcani e l' Italia, in Puglia, dichiara guerra ai contrabbandieri con l' operazione Primavera. I trafficanti di tabacchi che agiscono tra Montenegro e Puglia rischiano la bancarotta e trasferiscono basi e flotta in Grecia. Da qui vengono ridisegnate nuove rotte e nascono nuove alleanze. Come dimostrano i rapporti d' affari che Albino Prudentino avrebbe avuto con Stilianos Kolosov, titolare di aziende di importazione. Kolosov da ieri è ricercato dalla Dda di Bari, ma non sarà estradato perché la Grecia non lo consente. Ha un nome anche il terminale inglese dell' organizzazione: l' inglese George Cauchi. Roberto Buonavoglia I protagonisti dell' «accordo» PRUDENTINO Albino Prudentino, 49 anni, di Ostuni, esponente della Sacra corona unita e presunto boss del contrabbando. E' stato catturato il 10 gennaio 2001 ad Atene (Grecia), dove è in carcere per omicidio PROVENZANO Bernardo Provenzano, 68 anni, è considerato il capo dei capi della mafia dopo l' arresto di Totò Riina nel 1993. Corleonese, è stato visto in pubblico l' ultima volta nel 1963

Buonavoglia Roberto
 

Pagina 18
(20 novembre 2001) - Corriere della Sera

AH ja dhe nje tjeter nga viti 2005 ne goolge perseri

Thua asnjeri nuk dinte per kete Prudentinon

Due contrabbandieri latitanti si consegnano alla mobile apuana

 MASSA. Un capitolo della saga dei Prudentino, il clan brindisino che controlla il contrabbando di tabacchi esteri fra Croazia, Albania, Grecia e Italia, si è chiusa ieri con l’arresto - perché si sono costituiti - dei fratelli Maurizio e Angelo Prudentino, ultima generazione della famiglia legata, secondo gli investigatori della Dda barese, alla Nuova Sacra Corona Unita. I due fratelli, originari di Ostuni (Brindisi), rispettivamente 27 e 31 anni, si sono costituiti a Venezia nelle mani degli uomini della squadra mobile della questura di Massa, guidata dal dottor Armando Puccinelli, che avevano sempre mantenuto i contatti utili per un dialogo a distanza con i membri del clan Prudentino e che, pur lottando contro di loro, avevano saputo conquistarne il rispetto.  I due fratelli, che erano latitanti, hanno deciso di costituirsi, dunque, ma hanno voluto consegnarsi agli uomini di Puccinelli e non ad altri. E loro, presili in consegna, li hanno condotti nel carcere di venezia, con l’accusa di associazione per delinquere finalizzata al contrabbando di tabacchi esteri lavorati (art. 416 bis del codice penale).  La storia dei Prudentino è lunga e si intreccia ripetutamente con la nota inchiesta sulla Power Marine, l’azienda locale di Giancarlo Corbelli che fabbricava motoscafi veloci che poi venivano acquistati dalla malavita per il contrabbando di sigarette.  Ed era finito appunto con 3 condanne e 25 assoluzioni (17 delle quali chieste dallo stesso pubblico ministero) il processo sulla Power Marine. Alla sbarra erano rimasti gli imputati minori, come i prestanome a cui era intestata la proprietà delle imbarcazioni. Con il titolare della Power Marine, nel giugno 2003 vennero riconosciuti colpevoli di associazione a delinquere i suoi collaboratori massesi Paolo Bertini e Desiderio Fialdini (3 anni di reclusione ciascuno), e Albino Prudentino, dell’omonimo clan pugliese e padre dei due che si sono costituiti, condannato a due anni e sei mesi per concorso nella violazione della legge anti-contrabbando.  Albino Prudentino era anche stato tra i cinque imputati del mega-processo Power che avevano chiesto e ottenuto, nel febbraio 2003, il rito abbreviato. Prudentino, peraltro, era stato dichiarato contumace. A conclusione della requisitoria, il pm aveva chiesto una pena a due anni e due mesi di reclusione per Corbelli; un anno e 6 mesi per Fialdini e Bertini; tre anni di reclusione per Prudentino.  Ma andando a ritroso nelle cronache locali e nazionali, vediamo che il nome del capo del clan pugliese, Albino Prudentino, compariva anche nel novembre 2001, quando, con 40 arresti, la Finanza di Bari stroncò un vasto traffico di sigarette di contrabbando. Nel registro degli indagati della Procura di Bari furono iscritte 182 persone. Il sodalizio criminale era quello, appunto, capeggiato da quello che veniva già allora considerato come uno dei più noti esponenti della criminalità pugliese, Albino Prudentino, e dai suoi figli. Tra gli arrestati c’era anche il costruttore nautico toscano Giancarlo Corbelli.  Un altro membro del clan pugliese, l’allora superlatitante Francesco Prudentino, ricercato da oltre 7 anni da Criminalpol, Interpol, Procura di Massa Carrara e commissione parlamentare antimafia, venne arrestato a fine dicembre 2000 dagli uomini dello Sco (il Servizio centrale operativo del ministero dell’Interno) a Salonicco, in Grecia. Era ricercato per gravi reati compiuti principalmente in Puglia. Il pm Roberto Bufo e la Guardia di finanza di Massa gli stavano dando la caccia fin dal 1996, quando venne scoperto il collegamento fra contrabbandieri che operavano nel basso Adriatico e il cantiere Power Marine. Si ritenne che il boss avesse istituito la sua base operativa prima in Albania, poi in Montenegro, ma quando il suo braccio destro Saverio Benvenuto era stato assassinato in Grecia, le ricerche della magistratura italiana si erano estese anche negli ambienti della criminalità organizzata ellenica.  Il nome del latitante Francesco Prudentino era tornato alla ribalta anche nell’agosto di quello stesso anno, legato alle cronache giudiziarie di mezza Europa per i possibili collegamenti con l’indagine che a Lugano aveva portato all’arresto (con detenzione in una clinica privata) del presidente del tribunale Franco Verda. Così come nell’inchiesta sul “Ticinogate” comparve il nome del mediatore Gerardo Cuomo, inquisito anche dalla procura di Massa-Carrara e che sarebbe stato, insieme al boss Prudentino, in relazione fin troppo amichevole con il presidente del Tribunale di Lugano e con la moglie di quest’ultimo, bisognosa di denaro contante per risolvere i problemi finanziari di una sua società di acque minerali.  Ma le cronache locali si erano occupate per la prima volta del clan Prudentino nel maggio 1999, quando, dopo due anni di indagini, nel contesto di un’operazione “Exilium-Goccia”, sgominarono un’organizzazione criminale che operava in campo internazionale nel contrabbando di tabacchi. L’organizzazione aveva i suoi capisaldi a Massa Carrara, zona ritenuta strategica.

 

Lumasi,  ne kete historrine me komuniste dhe te perndjekur antikomuniste do te them nje mendim qe nuk do ta perseris me sepse .... 

 kuptohet qe nuk eshte ETIKE ne Kohe pasi  shkel ne ndjenja te njerezve qe besuan me sinqeritet nga te dy palet dhe qe jane akoma gjalle . Perjshtuar JU si spekullatoret llafazane me te pa skrupull qe mund te jene perfaqesues ne keto shtresa dhe aktualisht lehni jo bisedoni tek PPU. 

Me plot gojen edhe Hajdute qe vodhet ne emer te asjujt pronen , djersen dhe mundin 50 vjecar te njerezve te thjeshte e te ndershem punetore e dinjitoz te me se 90 % e shqipetareve . Pa folur ketu per Xhiblaxhij qe s'ke ku i kap  , qe kane njohur ate kohe vetem me "me ka thane baba mue "  duke e perdorur si alibi karieriste por pa rrugedalje . 

 Duke te lexur TY edhe shurriste te tjere here pas here sidomos inteliDjente te MedhEj mer Jahu jam i drtyruar ta them .

Teseren e te Perndjekurit Politike e merr edhe Sali Berisha . Kuptohet edhe ti si vuvuzel me tere shurraket nga pas . Ate te Partise se Punes mund ta merrte vetem Sali Berisha dhe jo JU te tjeret .

E ke bete ndonjehere pyetjen pse ?

Kur ta gjesh do me thuash shume thjeshte se  dallimi eshte sepse eshte nje shtrese e KOMPROMENTUAR e CFRYTEZUAR dhe e PROPOGANDUAR per qellime KARIERISTE e Hakmarrese te nivelit me te ndyre  e me te ulet qe ka ekzistuar tek shqiptaret , te pakten ne dy periudha qe kane drejtuar Shqiptare  , Ahmet Zagolli dhe Enver Hxha !

Dhe pervec hakmarrjes te pakten keto 20 vjet nuk ka asnje shkendije shprese per nje jete me te mire , nga perfaqesuesit e saj si puna Juaj ( si xhupkuq ) si  nga ata qe rrojne ne Shqiperi SOT dhe nga ata qe Ju dhimset Shqiperia por jane jashte kufijve SOT .

Pervec formules se pagezimit te injoranteve mbllacites ..Ti je Komunist

 

 Ja ke thene, por nuk ka si ta kuptoje. S`ka asnje shans. Ai jeton pikerisht per ate fjalen qe nis paragrafin e fundit.

Ky lloj soji eshte qen i rraf qe kelysh. smiley

Se çfare vuan ti, shikoje tek mjeku.

Nuk te permenda komunist e antikomunit.

Nga ajo historia e jote "teseromania" mu kujtua nje histori, ku nje kuader qe kishte qene jashte per tu kuruar, jemi aty nga '88, kur kthehet, i thote shokeve te org baze, me shoqeruan deri sa hypa ne avion,dhe me dhuruan disa dollar, edhe pse i thoja se dollari im eshte kjo teser partie qe me shpetoi jeten, ato ( borgjezet) kembengullnin qe ti merrja. Sa i nis avioni , hapa pexheren dhe i treta dollaret jashte, une nuk do i pranoja kurre ato dollare borgjezesh.

Ajo se sa ishe ti i lumtur nen sistemin diktatorial eshte çeshtje e jote, po nuk ta perseris me, kur lumturia e nje grupi ka bazen tek vuajtjet dhimbjet dhe shkaterrimin e jetes se grupit tjeter , quhet padrejtesi , po ta shkruaj me te madhe PADREJTESI.

Ne kete sistemin e ri te cilin  e urren, ne qofte se ti, me sjell nje padrejtesi te pushtetit kunder teje, apo shokeve te tu, hajde ta diskutojme.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).