Ne nje pjese te filmuar ne rruge nga Charlie Chaplin ne vitin 1928, shfaqet nje grua duke folur ne celular!!! Time traveller? Alien? What the hell is this!!!

11 Komente

jo, nuk besoj...duket me teper sikur eshte duke rregulluar ndonje veth te madh, ose ndonje aparat degjimi.

Teorikisht eshte e mundur te udhetosh ne kohe. Shih kete per shembull, ose kete tjetren.

 C'jane keto budallallaqe! Edhe sikur ajo zonja te ishte time traveller qe kishte marre Motorolen me vete ne udhetimin e saj me ke m...n do fliste? Celulari do antene ose satelit dhe nje njeri nga ana tjeter qe te kete nje celular te ngjashem per te folur. Apo mos po na thoni qe Chaplini zbuloi celularin i pari tani. Keto jane thjesht koincidenca, pale cere halli ka pasur me kameren (apo kameramanin) ajo...

Se po me kujton ate barcaleten me shqiptarin qe pasi germoi dhe nuk gjeti asnje shenje te telave telefonike, fryu gjoksin dhe tha: "Pra e shihni gjithshka eshte e qarte tani. Te paret tane kane perdorur celular per te komunikuar!"

pamja e gruas duke ''folur'' ne ''celular'' ne vitin 1928, duket sa e cuditcme aq dhe interesante...

nga ana tjeter eshte qarte, qe ky ''zbuluesi'' George Clarke, me kete ''trick'', po i ben reclame firmes (sipermarrjes) se tij, ''yellowfever production dvd''....    kjo vihet re menjehere,  si ne fillim te videos,  ashtu edhe ne fund te saj....

padyshim qe time travel eshte i mundur. diten qe do me bije (powerball-i) llotaria, ne ate sekonde te vetme une sapo do te kem dale nga mesjeta smiley

udhetimi ne te kaluaren eshte jo vetem teorikisht i mundur por edhe praktikisht i tille. une kam udhetuar ne kohe ne vitin 1999.. edhe kam vajtur mbrapa ne vitin 1943.. mos mpyesni pse zgjodha kete vit, sepse nuk e zgjodha une por e zgjodhi vete makina kohe-udhetuese. edhe me hodhi direkt ne nje zone konflikti.. gjermania po bombardonte nje shtet tjeter, qe s'ja kam shume idene se cili ishte ngaqe kur bombardohen robt bertasin te gjithe njelloj. di vetem te them se njerezia ndaheshin ne dy kampe.. dmth ata qe po bombardoheshin.. njeri kamp perbehej prej atyre qe u benin dredha gjylave, kurse kampi tjeter ishin ata qe u fshiheshin atyre nen streha godinash qe ata gjykonin se ishin te forte-ndertuara. per ata qe mundeshin, dmth me te rinjte, shancet me te mira per te shpetuar nga vdekja ishin duke mbajtur syte nga qielli edhe duke u bere dredha gjylave. kjo vlente per ata deri nga mosha 40.. per ata nga 40-50 shancet ishin pothuajse te barabarta per te vdekur, si duke u bere dredha gjylave, si duke u fshehur nen streha godinash.. mirepo edhe per kete grup-moshe shancet me te mira anonin pak fare nga gjyle-dredhja.. kurse per ata 50 e siper ishte e kote gjyle-dredhja.. jo vetem sepse nuk i dallonin me gjylet deri sa kto u vinin 3 metra nga koka.. por edhe sepse kur i dallonin u duhej shume kohe per te levizur diku tjeter... keshtu qe i drejtoheshin strategjise tjeter, asaj te strehimit. ne kete menyre, po nqs bombardimi do te zgjaste ne menyre infinitive, ose per 150 vjet.. individi do te fillonte jeten me strehim, pastaj gjyle-dredhje, pastaj strehim perseri.. ne menyre qe te maksimizonte shancet per te jetuar. nejse. une beja pjese tek kampi i pare, i gjyle-dredhjes. natyrisht. por kjo nuk zgjati shume. pas 2 ditesh gjyle-dredhje, u nxeha burri burrit. u pajisa me dy granate dore.. edhe hypa ne maje te nje tensioni te larte. edhe prita... prita.. prita.. pastaj prita prape. deri sa nje avion luftarak gjermane po fluturonte aty prane. ai ishte plot me gjermane.. te cilit ishin ulur ne radhe ne avionin luftarak si vezet ne kompartamentin e frigoriferit. avioni ishte open-deck.. dmth pa mbulese. avioni luftarak kaloi aty prane, dhe une u hodha mbi te.. bash mu mbi koke-helmetat e gjermaneve. ata u hutuan, dhe nuk reaguan fillimisht.. pastaj une me nje shpejtesi kermilli (ngaqe u hutova edhe vete),, hoqa siguresat e dy granatave dhe i rrezova ato ne dysheme te avionit.. pastaj hypa ne maje te avionit edhe fluturova prej tij mu mbi tela te tensionit ne menyre qe te kisha vdekje te shpejte. tensioni i larte me drodhi nja 20 sekonda pastaj me plasi tutje nja 300 metra.. kurse avioni luftarak gjerman vazhdoi fluturimin.. siduket granatat nuk paten plasur. ashtu sic isha u zvarrita neper germadha edhe gjeta makinen kohe-fluturuese... shtypa numrat edhe i thash m'co direkt ne 1999 mos ndalo gjekundi.

 Budallalleqe,si puna Tarzanit duke kerkuar lidhesen e atleteve NIKE.

si puna Tarzanit duke kerkuar lidhesen e atleteve NIKE.

kjo qe thua ti s'ka kuptim. tarzani mbante vetem Adidas.

 

Asnjeri s'e ditka... Tarzani mbante vetem PUMA.

e ke gabim, seriozisht e kam. ne fillim kur s'ka qene i famshem mbante Lepri (atlete me lekure leopardi te regjur me piper dhe rigon), pastaj kur u be me agjent/menaxher firmosi kontrate me Adidas.

Puma ka mbajtur i biri, i cili u rebelua ndaj te atit dhe iku ne Madagaskar.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).