"Puthja e organit gjenital të fëmijës (meshkujve), sa është i vogël, shpjegohet me një traditë të hershme të shqiptarëve. Gjest i cili tregonte kalimin e burrërisë, trimërisë, dhe forcës së të atit tek mashkulli i shtëpisë. Një shprehje e gëzimit dhe dashurisë në një familje patriarkale shqiptare"

http://www.shekulli.com.al/2010/10/05/emigrantet-ne-proteste-arrestimi-i...

A di gje ndonjeri cfare tradite eshte kjo (psh zona, etj) se une per here te pare e degjoj?  Cili eshte mendimi tuaj per kete lloj tradite nqse ekziston?

27 Komente

as une s'di gje, por perderisa e thote shekulli, e vertete duhet te jete.

ndoshta nuk e thote shekulli po e thone ata qe jan ngrit ne proteste...kushedi, zakone zakone kjo dynja.

ndoshta... Ne kuadrin e revizionimit te historise, ne perputhje me integrimin euroatlantik, nen mbikqyrjen e ambasades holandeze, do te vetbindemi qe e kemi care rrugen e historise, jo me palle ne dore, si thoshte Dulla, por me indietro(b...), si na do avropi. Kjo vertetohet nga preferencat politike (votojme ata qe na e fusin), thashethemet per Elbasansit dhe Kavajsit (jo rastesisht ne qender te shqiperise), dhe nga tradita e vjeter qe sapo e zbuloi gazeta Shekulli, qe e pacim sa malet, me ç'i permban pragu.

allah allah, o nje thenie diku ne nje film shqiptar (ne shume mbase)

fshat e zanat, po qe nuk e kisha degju ket "tradite tone" te hershme, se kisha ndigju

pastaj arrestimi normalisht duhet te jete bo pasi djalken  e kane pyt e zhgryt psikolog e pedopsikologe

 

 Po ka disa urime ne zona te ndryshme por nuk mund te thuhet se jane qofte dhe per ate zone tradite ose me mire e pergjithshme.

Psh

100 vjec Filani ! U befte sa nje viç ! Viçi u beftë ka ! Filani u behte Pasha!

Po cer jane keto mer ? Jane te thena te hokatarit te fshatit qe i dukej sikur bente urim te mire e ndryshe. 

Ne kohet moderne beht kjo : i varet femijes , ke bilbilushi nje zar ( sfere ) e vogel nja dy ore ne dite qe ti rritet smiley

Ky femije o e ka baben kurvar o t`jemen karaputane qe e di cer belaje do i dale djalit nese e rrushin qe i shikohet me lupe smiley

Po cer tradite mer se lana kokrren e namit me te tilla shkrime qe as per epoken e gurit nuk jane. smiley

Ai burri huj qe ka bere ate veprim cdo gje mund te kete menduar po qe ta akuzonin per pedofil kurre.

Ky ushtrim i dyte nuk rekomandohet per djalin e pare te Teutes smiley

Ai burri huj qe ka bere ate veprim cdo gje mund te kete menduar po qe ta akuzonin per pedofil kurre.

Edhe une kete mendova ... mund te kete qene nje shperthim emocional prej prindi, pa gje te keqe!  Por ne anen tjeter mua me duket pak e padrejte te shkruhet ne shtypin italian qe "shqiptaret e kane tradite te puthin bibilushin e cunit"!!!

Ndoshta kjo mund te jete ekzagjeruar pak nga protestuesit deri ne quajtje "tradite" per te bere me te forte mbrojtjen e te akuazuarit! Kjo "tradite" mund te jete nje fenomen sporadik por jo tradite! Me ne fund nuk di gje te sakte, prandaj pyeta! smiley

psh karamelja me poshte thote qe eshte tradite ose zakon edhe per mamate!

Femija mbas moshes 3-4 vjec mban mend. Te puthesh nje femij ne ate moshe mua me duket a pazakonte, biles jashte c'do llogjike. Nuk them se ai prind ka qene pedofil, nuk e di edhe mund te jete, por qe eshte kokrra e debilit skam dyshim.

Padyshim veprim i papjekur nga i ati i cunit! Me kete rast na doli nami neper Europe qe shqiptaret e kane zakon te puthin bibilushin e cunit deri ne 5-vjec! #-o

 Tradite nuk eshte. Ne zonat rurale ose gjysherit e kane pas bere per te krijuar situata. Njelloj si qykja me mustaqet qe ishin vesh me vesh apo thenia : a po s`ta kepute  ate bilbilush !

Perkedhelje e ketij niveli qe behej kryesisht brenda ne familje. Ta themi nje forme primitive e te perkedhelurit. Po kaq.

Pedofilia eshte rast shume ekstrem dhe rastet ne Shqiperi kane qene aq te rralla sa nuk behen.

Karamelja ? 

Jazek i qofte qe tregon sekretet e shpise ketu smiley

kjo eshte e vertete, dhe nje praktike e cuditshme, sidomos nga mamate. Se di nga mund te vije, ndoshta gjate komunizmit ku adhurimi ndaj femijve zevendesoi Zotin ndonjehere.

ca lidhje ka kjo me komunizmin mi

pastaj ja po e marrim te mireqen qe u puthka femija ven e pa ven, po bebe ama

ne rastin konkret femija eshte 5 vjec , ca i madh me duket mu per tja shpreh  dashuri keshtu. Nje femije 5 vjec fillon pytjet si e qysh falin bebet, ndryshimin vajze-djale, ama mam-bab etc

 

Nuk po flasim per bebe, te cilat si djem si vajza puthen nga pleqte vend e pa vend, ketu behet fjale per femije 5 vjecar, dhe aty te kap ligji per pedofili.

tani ca zakon k..i qenka ky?

Ata qe ngrihen ne proteste te bindur qe s'eshte rast pedofilie me pare duhet t'ju shpjegohet cfare eshte pedofilia, dhe cfar pasojash kane per femijet gjestet pedofilike.

 Po ca tradite leshi eshte kjo,ka pas qene mishi me tollona ene hajt ti nigjojme i cike eren,meqene i puthin ne tani.

Nuk hyn ke tradita kjo oooooooooo peshq. Dikur, qofte nga injoranca e lidhur kjo edhe me faktin qe te berit seks ishte nje lloj "suksesi" (i madh bile) ne jete, puthja e bilbilushit ishte nje lloj perkedhelje qe prindi i bente femijes qe "te ndillte" mire. Kaq.

Ka akoma milionere shqiptare qe kane rujt nje nivel impresiv injorance dhe akoma e kane zakon ket gjo. Me te ardh per t'vjelle po s'ka hic lidhje me pedofiline.

 Dajosh ka dicka qe i perafrohet ta themi primitivizmit, por e ke parasysh filmin Yjet e neteve te gjata ?

Pandi Raidhi ( Ago personazh ne film ) merr nje femije tek Nene Pashako qe sapo po lahej e ngre larg ene ai qafiri i ben pipine ne surrat. smiley

Bile, kete fragment filmi le ta perdorin ata te ketij viktimes per te treguar dicka te ngjashme me rastin e tij. ( pervec se mos kete prova qe jane ndryshe nga sa thuhen ne shkrim )

Tamom.

Tradite duhet te kete qene po jo puthja, po e lepimja. dhe prej kesaj do kete dale dhe shprehja: Hajt ma lepi iher.

Pedofilia eshte rast shume ekstrem dhe rastet ne Shqiperi kane qene aq te rralla sa nuk behen.

Kush e di qe kane qene te rralla? Une do te thoja te pazbuluara ca nga djallezia dhe ca nga injoranca( he, se e do femijen)

Pedofilia nuk ka brire. Rasti i shqiptarit ne Itali eshte pedofili e gjalle. Mezi priste sa ti kthehej femija te vazhdonte seancat ... 5 vjec askush s'ka te drejte te bej ato qe bente ai me femijen. Vetem nje i semure seksual i ben ato, jo nje prind normal. Femija eshte i madh, i ka shkaktuar jo vetem drame seksuale por edhe shpirterore. Te denohet qe te marrin vesh pedofilet e tjere qe ndoshta edhe vete nuk e dine qe jane pedofile ( por dine ama, qe dicka nuk shkon me ta)

Me lehte, per ca qe e mbrojne eshte ta nxjerrin popullin shqiptar si shpellaxhi se sa te denojne nje pedofil. Flasin sikur shqiptaret te jene te imunizuar nga pedofilia. Jo qe s'jane, por eshte vetem fenomen i fshehur shume here me aurole dashurie dhe tradite.

 E ke gabim xhan. Ose me mire varet se si e interpretojme.

Une nuk po them rastin konkret si eshte se nuk kam aq hyqymet per ta bere, por edhe perkufizimin e pedofilise nuk e di.

Pyetja ne krye te temes nuk thote qe si mendoni per pedofiline por a eshte zakon puthja e bilbilushit. smiley

Kesaj i shtoj dhe faktin qe per aq vite sa kam jetuar ne Shqiperi, pervec rastit te atyre anglezeve raste te tjera mezi i mbaj mend duke shtuar gjithashtu qe nuk marr persiper te them qe ajo qe ke cituar eshte e vertete absolute.

Nuk eshte as tradite e as pedofili, eshte thjesht akt i nje babai te deshiruar per djalin qe mezi vjen pas kater vajzave. Di raste te tilla ku rrushi i djalit behet institucion. Babai (ose homoerectusi), pasi i ka mbushur mendjen cdo antari te familjes se rrushit te djalit do ti falen te gjithe, i kalon caqet dhe del ne publik. Cdo mysafir qe vjen ne shtepi do t'i tregohet cudia e madhe qe ka midis shaleve djali i ngrate, qe tashme i eshte mbushur mendja top se rrushi eshte gjeja me e vlefshme qe ka. Me kete mendje shkon pastaj ne kopesht dhe ja ku plasi skandali.

Qe eshte mysybet kjo s'do shume mend, po mysybeti me i madh eshte kjo protesta qe i faturon gjithe shqiptareve gomarllekun e nje individi debil.

Sa per fillim , do thosha se ky zakon i tipit vari  rrushin ekziston me te vertete tek ne.

por me mire keto tip ritesh ku puthet rrushi deri kur xhambazi vogel  eshte deri 4-5 vjec sesa si ne hollande p.sh kur ky zakon fillon mbi 16 vjec e lart dhe meqe baba eshte i kaluar moshe, vendin ja ze ndonje shoku ngushte i cunit...

 Pse ngataroni traditen qe shqiptaret me shume kane pas qef "te lindete nje djale" per vazhdimin e fisit, ose per pushke, me puthjen e bibilushit! Kjo eshte e sajuar me duket mua, ose eshte bere "tradite"mbas 2000-shit! smiley Cas bo vaki edhe dasmat po ndryshojne traditen e dasmave ! Me shume te ftuar shoqeria se miqesia, me pare kishte nje valle nuse-dhender dhe hidhej "do pare" jevgut ose sazexhiut,tani paraja hidhet ne toke, vu, kushdo qe kerce me sebepcinjte!

Kohe te reja tradita te reja, o mik!

dora ne zjarr nuk vihet, por jam i sigurte se rasti do te sqaroje vetveten.

Cer m'shqetso mu eshte dallga e ardhshme e budallenjve "patriote" qe do kujtohen edhe per keto "zakone shqiptaresh"

Do ta kene pare tek Yjet e neteve te gjata (shikoni minuten 54/15) smiley

Edhe ju antikomunistet, mire beni ta shikoni, mos kini frike se nuk infektoheni smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).