Si zakonisht, i hedh nje sy lajmeve nga Shqiperia por nje gje qe me ben pershtypje eshte se kohet e fundit ka gjithmone e me shume reklama allasoj. Sot me beri pershtypje pasi ne www.top-channel.tv pasi klikon per te lexuar nje lajm ne nje reklame ne dukje me kontekst erotik reklamohej llotaria amerkiane (po shtoj ketu se ne varesi nga vendi i qendrimit dhe motorri juaj kerkues mund t'ju dalin reklama nga me te ndryshmet).

Pyetja ime eshte se a eshte normale dhe serioze per keto media qe ta shesin hapesiren reklamuese ne menyre kaq te pakontrolluar? Shume nga ne i hedhin nje sy lajmeve nga kompjuteri ne pune, por keshtu si e ka nisur kjo mendoj se eshte kthyer ne nje spam server per add-in-sat e motorreve kerkues apo reklamues...

 

21 Komente

 Une e shoh cdo dite e pothuajse gjithe diten ate faqe e kete reklame s'mbaj mend ta kem pare ndonjehere. As te kem pare reklama problematike.

Je i\e sigurt qe s'ke pare ndonje faqe tjeter?

Kete, per shembull?

http://topchannel.com/

 Jo Lingvo, nuk besoj se e kam ngaterruar. Ne rast se hap per te lexuar nje lajm te caktuar te shfaqet tek dritarja ne te djathte poshte nen termin "Publicitet". Jo gjithmone ka pamje te tille (kam pershtypjen alternohen) por shpesh e me shesh kohet e fundit...

1. Une i shoh cdo dite top-channel dhe balkanweb, sa here qe ulem ne komp, me eshte bere si ves, a thua se cfare do shoh. Kurre s'kam pare reklama te tilla.

2. Ne Shqiperi s'ka asnje biznes erotik aq te fuqishem sa te reklamohet ne dy faqet me te ndjekura shqip.

3. Kurre s'kam pare reklame te keto faqe qe te mos jete e bizneseve kryesore, celularia, shtepi ne ndertim, bankat, universitetet.

4. Ne mos je ngaterruar ti, do te jete ndonje ngaterrese tjeter. Jam 100% i sigurt.

 Lingvo, nuk eshte reklame firme shqiptare. Keta tycat e T-Q kane shitur ate pjesen e publicitetit dhe kompania qe e ka blere vendos cere t'ja jape truni (qe varion ma do mendja sipas vendit ku jeton). Ne vendin ku jetoj une atje te dalin reklama celularesh, reklama website-sh qe te ftojne te besh inteligence tests, e lloj lloj gjera te tjerash. Midis tyre eshte nje e tille qe une e kam vene me siper. Ne fakt po ta klikosh te con ne nje reklame per llotarine amerikane... nejse. 

Me sa po me thua sic duket varion sipas vendit nga ku ti e akses web-sitin. Gjithsesi kjo nuk e ben T-Q me pak te pergjegjshme per ate qe shet dhe se kujt ia shet.

Ato qe thoni ju jan publicitete te shtuara nga google ose te tjera search engine. Ato rregjistrojne historikun e IP-s dhe ku gjejne hapesire bejne sygjerime vend e pa vend.

Nga Google absolutisht jo. Si spam duken, jo reklame...

Ja nje shembull, poshte ne te djathte nen  " publicitet"

 

Rreth nesh
Frekuencat
Kontakt

Publicitet Shkodër, vrasje për gjakmarrje
08/10/2010 14:30

Shkodër, vrasje për gjakmarrjeNjë ngjarje e rëndë ka ndodhi në zemër të qytetit të Shkodër në rrugën pedonale, ku nje person eshte vrare dhe nje kalimtar eshte plagosur.

Autori ngjarjes eshte kapur vetem pak metra larg vendit eshte ngjarjes pasi aty rastesisht ndodheshin sherbimet e policise. Sipas policise dyshohet se ngjarja ka motive gjakmarrje. Viktima eshte shtetasi Dritan Prroni 28 vjeç i cili ishte duke ecur pergjate rruges pendonale.

Atij i eshte afruar nje person me pistolete dhe e ka qelluar duke e plagosur ne kembe. 28 vjecari ka nxituar te largohet por agresori e ka ndjekur dhe ne mes te kalimtareve, shumica nxenes dhe studente e ka qelluar serish ne distance te afert dhe e ka vrare.

Ndëersa qellonte ne drejtim te viktimes autori ka goditur rastesisht ne kembe edhe nje kalimtar duke e plagosur.

Ai ka hedhur armen ne toke dhe ka nxituar te largohet por eshte kapur nga policia e cila identifikoi shtetasin Mark Njemza si autor te vrasjes. Arma eshte sekuestruar ndersa dyshohet se vrasja eshte nje gjakmarrje pasi xhaxhai i viktimes kishte vrare ne vitin 2007 vellanë e autorit te ngjarjes se sotme.

Vendos ne Facebook 
if (window.ads_ad_block){ads_ad_block=ads_ad_block+1;}else{ads_ad_block=1;}
function showAdBlock_2136(ppc_ad_block_count)
{
title = document.title;
show_ads_id = 2136;
show_ads_url = "http://www.kosoftads.com/publisher-show-ads.php";
block_count=ppc_ad_block_count;
iframe_width=580;
iframe_height=115;
metainfo=document.getElementsByTagName('meta');
ref=document.referrer;
showContentAds(metainfo);
}
setTimeout("showAdBlock_2136("+ads_ad_block+")",1000*(ads_ad_block-1));
Më të vendosurat në Facebook Lajmet kryesore Rama: Vendi ka nevojë për një qeveri të re “Jemi përpjekur për liberalizimin e vizave” Vizat, PSE përshëndet votimin në PE "Shqiptarët, po bashkohen me Evropën" Shkodër, vrasje për gjakmarrje Ekzekuton në qendër te qytetit nipin e vrasesit te te vellait Sejdiu: Zgjedhjet në Kosovë, më 6 mars Kreu i LDK-së propozon datën P U B L I C I T E T

Asterisk, reklamat qe s'menaxhohen nga ata te topit, s'mund te kerkosh faj te topi. Reklamat kane nisur te behen ne baze te gjerave qe sheh, ne shume faqe. Reklama te personalizuara. Cfare sheh ti me shume, per ate te vijne me shume reklama. lol Shih me pak porno ne zyre. smiley

lol Shih me pak porno ne zyre

Longo s'po te pergjigjem se i je pergjigj vetes smiley Pse mer daje ne zyre na ngeli me pa ksi lloj gjonash. Une po ankohem per top-qenellin e ti me del ke lufta ne Vietnam smiley

Thjesht po them... smiley

Long, mos ia keput kot tani. Reklamat ne gazete/TV vendosen me pelqimin Webmaster-Drejtor...

 Nuk i kontrollon dot gazeta reklamat ne cdo vend te botes.

Perderisa ndryshojne sipas vendit, jane te personalizuara. Po te ishte me pelqeimin e TCH, Ora nuk do te shihte reklamen e nje biznesi jo shqiptar, por te ndonje biznesi qe fiton me shume nga emigrantet, tip Uestern Union a ku di une.

Asterisku ia paska leruar vjehrren ne pune kompjuterit smiley.

Varet se cfare sheh ti me shume.

Google launches personalized advertising

 

Google will assign those users to categories based on the content of the pages they visit. For example, a user may be pegged as a potential car buyer, sports enthusiast or expectant mother.

 

Llongo mos e ke punen afer T-Q-se ti? Po thuj er shoq. Ene po pati munci redaktoje pak ate thenien e mesiperme per mu (jo per gjo po nuk me duket se njihna te dy).

lol

tani qe postove ti s'e redaktoj dot me.

Mos e vrit mendjen, po he. Te gjithe e kemi kaluar fazen e pornos ne zyre.

Ja cfare reklamash shoh une ne AL, psh. Uestern Union, Universiteti i New Yorkut, Banka Reifeissen dhe Tecren.

Keto jane te kontrolluara, jo te personalizuara. Po te ishin te personalizuara pale c'do te me dilte dhe mua. smiley

 Keni dhe nje lajm qe thote:

Beware of Google's New Personalized Ad System 

 

 

 O Llong! Cere pune ke bere me perpara ti ere bab? Une po te them qe ajo me siper nuk eshte reklame porno. Eshte thjesht nje screen-photo dhe kur e klikon te nxjerr ne nje website qe reklamon llotari amerikane. Tashti une per veten time asihere nuk e kam bere llatarine amerikane dhe as qe kam nder mend ta bej. Pike!

Por ceshtjen nuk e kisha ketu. Ceshtja eshte qe as une as Ora e as ndonje tjeter nuk interesohemi per pune per mamate e vetmuara smiley . Duam thjesht te lexojme lajmet e Shqiperise. Nuk i kam problem reklamat, por reklama te cdo fare lloji nuk me duken serioze te lejohen ne nje media "serioze" si T-Q. Pike ere Llongo, pike! Ti nese "te bie" rruga nga T-Q thuji ndonje llafe smiley

Pa merak. Po shkoj t'u them te mos pranojne reklamat e personalizuara nga google, se i turperuan robt neper zyra smiley

 

Seriozisht tani.

Kujdes nga reklamat e lotarise amerikane qe dalin me karrema si keto gocat, sepse jane me ta futur, s'jane reale. Thjesht po them, se s'i dihet smiley

 Mu nuk më del asnjë reklamë te TC. 

Hajde moderim, hajde. Tjetri e hap temen me titull "u ka ikur truri dizenjatoreve shqiptare" dhe ve nje foto me dy lesbike lakuriq qe puthen me lende ngjitese ne fytyre, reklame qe i ka dale vetem hapesit te temes, dhe tani moderimi del tjeter per tjeter, duke i humbur kuptimin postuesve te tjere me pas.

Me mire ta kishit fshire temen. Teme kalamajsh pa piken e rendesise eshte, fundja.

Long une ate jam perpjekur te them me lart gjithashtu kur thashe qe google  e te tjera search engine shfaqin reklama bazuar ne historine e kerkimeve qe ka bere ajo IP, dhe i vendosin aty ku gjejne hapsire duke bere sygjerime vend e pa vend. Nqs asteriku perdor kompjuterin ne ndonje wireless te perdorur nga shume veta apo ndonje rrjet me shume kompjutera atehere nuk eshte fare cudi qe search engines te sygjerojne site pornosh apo njohjesh, sepse fluksi me i madh ne internet eshte pikerisht ne keto faqe.

Aty tek TCH, ka disa reklama nga www.kosoft-ads.com, dhe ca reklama nga nje kompani e huaj, yieldmanager, qe jo rralle shfaq reklama erotike, reklama me screensaver, qe po te instalohen ne server kane plote viruse dhe spyware.

Poashtu nje dite tek kjo aqe me jane dalur dhe ca reklama ne gjuhen serbe, gje qe nuk esht aspak serioze per nje nga faqet me te vizituara shqiptare.

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).