me sugjerim nga robt e peshkut:

sa i keni te ardhurat mujore?

1. <300 euro

2. 300-500

3. 500-750

4. 750-1000

5. 1000-1500

6. 1500-3000

7. 3000-5000

8. 5000-7500

9. 7500-10000

10. Un jom pasanik mer jahu

34 Komente

I paske qejf muhabetet  e lekeve ti noshke smiley

cer ti thush noshkes.

noshkes kur i thu qe psh airporti i rinasit nuk eshte keq , ta quan qe po mburresh, dhe qe po mburresh me cikerrima.

njelloj do jete dhe me rrogen. po nuk e shave rrogen tate, nuk quhet.

Ti i thua e kam psh X, do te te thote : ik ere pirdhu shqiptar morracak qe mburresh me cikerrima, se une ne hamerrike e kam Y, etj etj smiley

Sja vlen me i fjale.

Gjithesesi, e madhe apo e vogel, rrofte rroga, se tjeterkush spo na jep buke te hame pervec saj smiley

Po dhe nje kafe po ja qesim shoqnise me at rroge bereqavers smiley

 

une te thashe qe aeroporti eshte shume here me mire se c'ka qene. por duhet mburrur me mase..se pastaj kalohet ne ekzagjerime qesharake...

gjynaf mos me u qa

Deri ke nr 6 edhe mund te besohet qe ka rroga ne Shqiperi.

Ato qe fillojne qe nga nr 7 e me poshte nuk jane rroga . Ato jane te Ardhura nga bixibesi ose ...opopo mos qofte thene turp per ca sharlatane

qe jane ose Gazetare ose shites sume te Pushtetit .

Perjashim ben besoj Saliu kur jep intervista sepse i duhet te paguaj Ramadani smiley .

Po dhe nje kafe po ja qesim shoqnise me at rroge bereqavers Smile

smiley Gjithmone klasa puntore pagun e ka pagujt fernetet smiley

vetem ty sta kam qit i ferenet o idris smiley

hec ta qesi

smiley

hej - une po pys seriozisht dhe prandaj mendova te vihet ne forme sondazhi ne menyre qe s'ka pse thote njeri kaq apo aq - thjesht shifet nje si agregat. Tek ai sondazhi i soros - kishin intervistuar 200 rob si psh (doktora, profesora, zyrtare, etj) dhe vetem 10% e tyre kishin rroge mbi 100,000 lek te vjetra. Nuk e di sa prej tyre ne shtet dhe sa ne privat po ishte interesante.

se mund ti mbushim mendjen dhe cave qe te vine ne emigrim smiley

Tek ai sondazhi i soros - kishin intervistuar 200 rob si psh (doktora, profesora, zyrtare, etj) dhe vetem 10% e tyre kishin rroge mbi 100,000 lek te vjetra. Nuk e di sa prej tyre ne shtet dhe sa ne privat po ishte interesante.

Te reja besoj se deshe me thone!

ke te drejte, te reja

ps. pse nuk e modifikoj dot postimin e meparshem..se ky postim korrektues do te thote nje postim me pak per mua qe kam vetem 10 cop ne dit

 O noshke. Ne emigrim njeriu iken kur eshte ne pike te hallit ose ne maje te malit.

Ti dukesh se paske qef t'i mbushesh mendjen vetes qe ke bere mire qe ke emigruar.

Shume mire ke bere. Je mbret ne Shqiperi. Ti te than piten. Je me inteligjenti kur vjen ketu, vetem sepse ke emigruar.

Njohurite e tua qe ke arritur te fitosh atje, tejkalojne njohurite e gjithe universiteteve bashke ne shqiperi. S'di pse s'ta shtrojne qilimin e kuq. Ti je njesh, yll me te gjitha cepat, si brenda dhe jashte.

Lum si ti e kush te ka. Ne fukarenjte injorante ketu na ka zene rrota bishtin ne kete vend te ndyre, s'mund te kemi fatin qe keni pasur ju te perzgjedhurit.

Ik tashi. Luj playstation.

me lej mu, se po vuj shume knej. po ti na thuj ca numuri ke....

Numuri? lol Nga je me origjine? Seriozisht pyes.

Pyetje personale ti, pyetje personale une.

o noshke

po si re ta bojme anonim ?

te bejme pa regjistrim ?

po dhe po se beme log in ne peshk, Penari na i ka IP-te smiley

Aq duhet dhe e merr era llafin smiley

apo thu te shkojme ne internet caffe vec per te plotsu anketen tende mo ?

 

jo se betohet per koke te internetit ai qe nuk i nxjerr lakrat.

Shumica e kategorive me lart jane per zonen e Bllokut, ose per Tiranen me se shumti. Ne Kroaci per shembull, ne 2009 e ardhura mesatare per muaj ishte 750 euro, Serbia 545 Euro, Mali i Zi 525 Euro, Bosnia 425 Euro, Maqedonia 385 Euro, Sllovenia 865 Euro dhe Kosova (me e ulta) 190 Euro. Shqiperia ishte te 400 Euro. Keto te dhena te publikuara te gazeta The Economist online ne Mars te 2009. 

Shifrat per Shqiperine duken te besueshme po te marresh parasysh treguesit e tjere ekonomike, si PBB etc...

 O Noshke, e ke bo kete pyetjen mu sikur me pyt kush e ka me te madh! smiley

E para ti e di qe ato qe kane pare, nuk punojne me rroge. E dyta ka rroga kontraktuale qe nuk jane fare rroga, por nje e ardhur vjetore e percaktuar ne kontrate. Dhe keto mund te levizin deri ne qindra mijera euro ne vit. Ketu futen kontratat e medias, sporteve etj

Pastaj hyjne rrogat e sektorit privat dhe atij shteteror. Prape te sektorit privat jane shume variabel. Une kam shoke te mi qe merrnin rroga 5000 euroshe ne muaj ketu e 5 vjet me pare. Ke dhe ato qe paguhen punojne per organizata te huaja dhe paguhen me standartet e EU. Ka dhe nga ato qe kane 6 muaj pa marre rrogen.

Shteti pastaj i ka te publikuara me tabela, por mos i ngaterro kurre rrogen me te ardhurat, per sektorin shteteror. Ja, kap policin me te thjeshte rrugor dhe pyete sa e ka rrogen zyrtarisht dhe sa lek ben ne muaj nga puna qe ben. Kapish? smiley

une per vete jom tek pika 1. Pra me pak se 300 evro ne muaj smiley

Noshke ene une jo vtem qe rrogen e kom te ulet, por ene adminat ketu nuk me lene me shume se 10 pusulla ne dite. Kur je i varfer te gjithe ta zhysin!

smiley

POshte demokracia pluraliste e kapter Saliut! Rroft liberalizimi i vizave!

 Mos u merzit se fillojne demostratat,10mije lekeshin ne dite e ke te garantuar,ah me thane qe ju kishin shtuar dhe nje byrek.

Jo mer brad nuk e kom shpresen tek 10 mije lekshi i socialisteve. Sapo mora borxh me te drejte kthimi mbas nje viti 6 mije leke te reja dhe neser do iki te aplikoje per pasaporte. Ta provoje ene une njehere fatin tim jashte shtetit.

Sa perqind e shqiptareve paguhen me eruro?

Qe nga 2005 rrogat dhe pensionet jane dyfishuar.

 

 hahahahhaa

sa te forta ka ketu

 Long, po ti pse qesh? Di gje ti sa jane dyfishuar rrogat ne Angli? nuk e di. smiley

 Qesh sepse po mendoja se sa inteligjent do te ishte Mati i Ri po t'i ishte dyfishuar truri po aq sa c'jane dyfishuar rrogat ketu... 

S'po te kuptoj. Sipas teje, te kesh emigruar jashte, keq. Te jesh ne Shqiperi po keq sepse s'qekan dyfishuar rrogat.

O Mati i RI kush e paguan  rritjen dyfish te pensioneve  qeveria e Sules apo punonjesit e varfer te ketij vendi? Pra nuk eshte ndonje merit e qeverise te rrise pensionet , thjesht ja marrin  nga paga atyre qe punojne. Ah po merit e qeverise eshte qe nga 60 vjet qe ishte dalja ne pension, Sula jot e coje ne 65.

 Ndryshojne Noshke,varijojne 400 deri ne 6500 euro ne muaj.

Per aq sa di une: mesues ne 8-vjecare 250-300 euro, hedhje te dhenash ne databaze 300-350 euro, mesues ne shkolle te mesme private 350-400 euro, specialist IT (1-5 vjet eksperience) 700-1000 euro.

Po ti me te vertete kujton se nuk e di ai se sa jane rrogat ketu?
S'e kupton qe ka hall te tregoje se sa mire eshte vete e sa keq eshte ketu ne shqipri?

Me kalamaj merresh?

Nga tipa si noshka vuan ky vend prej reputacionit, dhe kane nisur te shahen dhe njerezit e hajrit qe kane emigruar.

Serbet po shqyheshin per buke ne vitet 90, e prapeseprape vetem fjale te mira kane folur per vendin e tyre.
Ja shiko.http://www.youtube.com/watch?v=Gkk-yP5POFw

Ndersa keta tanet, po s'e shane pak Shqiperine ku te munden, s'jane rehat me veten. Duan t'i mbushin mendjen vetes qe jane te zgjuar a ku di une cfare u duket vetja.

Une s'i marr vesh keta njerez. Kur kane vetem sharje e meri per shqiperine, dhe kur jane shume mire atje ku jane, c'dreqin bejne ne internet me faqe qe flasin shqip? Kaq pak mungese vemendjeje kane ne jeten reale, qe duhet te varen nga dy tre postime per te mbushur egon e zbrazur?

 Nuk e di a i solle keto lidhjet me siper per te treguar qe ne Shqiperi jane rrogat me te ulta dhe kjo eshte gje negative. Nese po, mendoj qe e ke gabim se s'mund te vleresosh nje vend thjesht nga sa e kane njerezit rrogen. Madje, rritja artificiale e rrogave dhe cmimeve per nje vend "ne zhvillim" si Shqiperia eshte mjaft e demshme pasi mban larg investimet.

or taj - mjaft interpretove qellimet e mia....pytja eshte e thjeshte.

 Po nese nuk i sqaron ti vete qellimet, c'na mbetet ne te tjereve pervec leximit te atyre qe po shkruan?

cfare qellimi mor gjemb - ska qellim. sondazhi i soros psh tregonte qe nga 200 persona qe kishin intervistuar, 20 kishin rroga mbi 100,000 te reja ne muaj.

une thjesht doja nje sondazh ktu...meqe per mama shqiperine mungojne keto te dhena (sic gjen ne payscale / glassdoor - qe ne fund te fundit jane te dhena te raportuara nga perdoruesit e vete atyre websiteve)

tashti, ti pse pyet qe pse i ve une websitet? eshte thjesht informacion i lire qe ekziston ne "the internets" ......informacioni i lire s'ka pse te kete qellim tjeter te ekzistoje. apo ti ke frike se Long-u do shofi sa jan rrogat pertej oqeanit dhe i ngre cmimin sherbimeve te tija smileysmiley ....mos ki frike, ate cmim e ve markata e lire ne shqiperine kapitaliste.

 ah, dakort smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).