Apo te bashkejetosh me kontrate? :O

 

P.S. Ka shkruar gje Koloretua per kete ceshtje?

18 Komente

Jo!

Me Koloretuen?  domosdo!

 

 

Dree, u c'thurrr njerzia... edhe te bashkejetoc benet me kondrate?

Shkunde njehere nga themelet o at i madh. Plaku Mere

hm. cfare situate. Nuk e kuptoj perse kjo gruaja nuk eshte bere bashkepronare e apartamentit: me duket gjeja me normale qe mund te beje njeriu.

Ma çmendi-hoqi trurin ky lajmi. Cfare lidhje ka ndarja e pageses se kredise me faktin qe keta kane patur nje marredhenie sentimentale bashke?! Keta te dy mund te ishin edhe dy burra (ose dy gra) qe kishin kerkuar kredi per nje fabrike mishi.

po shtoj dhe une nje flamur smiley

ceshtjet financiare duhen sqaruar ne menyren me optimale kur te pakten njeri ne cift eshte i vogel per keto gjera, ose i vogel ne pergjithesi.

Bashkepronesia, e pastaj edhe ndarja e aseteve te perftuara sa kohe kane qene bashke, perfshire vleren e baneses, i njihet nje cifti qe bashkejeton ne amerike edhe ne rastin kur nuk jane te martuar ligjerisht, edhe kur nuk kane kontrate mes tyre per financat. Ceshtja shpeshhere shkon ne gjyq thjesht per faktin se sa pretendon secila pale qe u takon, por zakonisht ndahen mes per mes, te pakten per kohen qe kane jetuar bashke.

i njihet nje cifti qe bashkejeton ne amerike edhe ne rastin kur nuk jane te martuar ligjerisht

Jo te gjitha shtetet, ne mos gabohem.

Ka mundesi. Mbaj mend ne nje klase ligji studionim nje rast kur burri ishte milioner dhe bashkjetuesja ishte "homemaker," por ne fakt thjesht nje mantenute, sepse kerkesa e tij kryesore ndaj saj ishte seksuale. Gjykatesi ua ndau pergjysem gjithe c'kishte fituar burri gjate bashkejeteses, si edhe ate mansion-in qe kishin blere kur sapo ishin fringo te rinj te lidhjen e tyre.

Zgjedhja me e mire, bashkejetes me kontrate, padyshim.

Bashkejetese do thote te besh edhe dasem, e rendesishme te mos vesh kunor ne GJC.

Rrofte bashkejetesa, mban larg halle e teza.

Te bashkejetoc me portofol te ndare.

 Të bashkëjetoç o, ce jo?

pfff...  

Zvicra psh nuk e njeh fare bashkëjetesën si institucion, por njerëzit kur blejnë shtëpi bëhen bashkëpronarë dhe i rregullojnë vetë pagesat (kush dhe sa), por ama në fund po ta shesin gjëja ndahet më dysh. Përndryshe ce do fusësh kontratë? Për letrën higjenike? 

Po ti fusësh të tëra në kontratë, pse të mos martohesh?... Eshtë dhe mallëngjyese të mendosh se do jesh bashkë derisa vdekja (e martesës?) të ndajë. 

Xhib, Koloretua ka filluar te merret me arsimin, ndaj ppu s'ja var me smiley

Te bashkjetoç ti nese ke gjetur shpirtin binjak, mos u dekurajo nga lajmet smiley

ky eshte thjesht deficit ne kodin tone civil qe mundohet te mbulohet me nje kake si puna e kontrates per te bashkejetuar.

pse jo, merre dashnoren me lease - qera afatgjate - i bie me mire keshtu smiley

Me nje ose disa llafe ju thoni se bashkejetesa (pertej ketyre gjerave financiare) nuk se ja nxjerr lezetin, dmth s'ia ungj prushin mangallit te lidhjes. P.sh. nqs Lasgushi do kishte bashkejetuar me Anen a me Niqken, do kishte qene po aq i perd(c)elluar pas asaj, ose asaj? Apo mungesa e lirise personale do e kishte bere qe te bente ndonje te pabere?

Iris, ca dmth 'shpirt binjak' per ty? Kjo meriton teme me vete, po hajt po e diskutejshem ketu, meqe deshe vete. smiley

ne kete rast ka rendesi ça dmth per ty, se ti ke pyetje jetike. kur ta gjej une, do te them ça dmth per mua pastaj smiley

jo moj cne, une pashe artikllen dhe thashe te hap nje teme per muhabet. keshtu qe s'e kam zene radhen, vazhdo ti smiley

Ah prandaj jane kontratat dhe  rregullat.

Nese nuk je i martuar kredia dhe shtepia ( ato nuk ndahen nga njera tjetra&nbspsmiley duhet te kene nje kontrate ( ketej nga nahija jone i thone " legally binding agreement &quotsmiley si do te ndahet kredia dhe shtepia  kur muaji i mjaltit te mbaroj. Ndersa larg qofte ne rast vdekjeje kjo kontrate e  nenshkruar si "joint tenants with the right of survivorship", e ben partnerin e kalon pasurine dhe kredine te partneri i gjalle.

Nuk e kuptoj perse keta qe bashkejetojne dhe e quajne per turp te kene kotrata te tilla nuk bashkjetojne edhe me prinderit ne shtepine e prinderve. Njoh une shume te tille ne shqiperi smiley

 

klesi, mos e lere friken te te percaktoje jeten tende, se pavaresisht brezit, te keqes apo empatise, jam i sigurt qe ti mundesh te gjesh te pakten 3 xheste qe te pelqejne ketu ne peshk (pervec kritikave qe ke), bile mbase dhe per ndonje blog a faqe tjeter.

Do thuash ti qe malli dhe intelekti s'jane kusherinj te pare me Facebook-un. Well, I'd say why should that matter, sa kohe qe jeta s'eshtethjesht aforizme apo nje grua siberiane qe hidhet ne det ne mes te dimrit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).