Tension në qendër të Xhenoas, ku tifozët serbë dhe policia italiane janë përleshur mes tyre pas lëshimit të shisheve dhe gurëve. Ata janë shpehur kundër pavarësisë së Kosovës dhe gjatë protestave kanë djegur edhe flamurin shqiptar. VIDEO - FOTO

Situata ka degjeneruar rreth orës 19:00 kur tifozët serbë që ndodhen në Itali për të ndjekur kombëtaren e tyre e cila luan këtë mbrëmje kundër Italisë, filluan të qëllojnë me gurë ndaj kalimtarëve dhe dyqaneve.

Trazirat kanë vazhduar edhe me zbritjen e futbollistëve në fushë duke mos lejuar fillimin e ndeshjes. Sipas mediave lokale, portieri serb Stojkovic është goditur me mjete të forta nga tifozët e tij. Ndërkohë ndeshja është anuluar edhe pse nuk ka një njoftim zyrtar nga ana e UEFA-s.

Sipas lojtarëve dhe organizatorëve të stadiumit “Marassi”, ishte e pamundur që policia të qetësonte tifozët derbë, të cilët kanë shfrytëzuar këtë ndeshje për të kundërshtuar pavarësinë e Kosovës. Kjo protestë mund të shkaktojë edhe ragimin e Tiranës, pasi flamuri i djegur është flamuri jonë kombëtar.

154 Komente

Dal ca do na thone qytetbotistet. Po peshqit qe na mbyten me ato temat qytetbotiste kan vete ndonje koment mbi djegjen e flamurit shqiptar?

Mos te guxoje asnje shqiptar te nevrikoset me djegjen e flamurit sepse do te cilesohet nacionalist i terbuar. Ai qe e vodhi lopen ska asnje faj.

Ne te njejten dite qe ulen flamujte kombetar te shqiptareve nga rruget e Prishtines digjet nje flamur shqiptar ne stadium, tani dal te presim qeverine e ndritur tone duke i bere elozhe miqesise te mire me serbine. Sa per serbet kafshe ngelen ter jeten, ptuuuu race e poshter, nga ju hodhi perndia afer nesh!

 po jo mor jo se ka sa te duash tradhetar te bute ketu tek peshku qe hiqen si ekstra ekstra pacifista qe ne fakt jane admirues te Serbve, minoritare te nje lloj apo tjetri, mbushin xhepat me leket e sherbimive sekrete te Greqise apo serbise, ose jane thjesht te pa-afte te konceptojne politiken/historine ngaqe jane te paedukuar dhe me IQ shume te vogel!

Kam qejf te shikoj se si do te reagoje Serbia, Shqiperia me politibythlepiresat qe mbajne poste politike, dhe shoqata e futbollit evropian - se duhet ta ndershkoje rende shoqaten e futbollit serb

 Por kur qeveria Kosovare e heq nga sheshet se do vije Hillari Klinton,ca tjeter do presesh nga Serbet.

Sec p...... robve kane keta me flamurin tone,si keta anej si keta knej nuk po i jap dum.

Ore në të sëmës të ven ata qytetobotistët se as më plas fare se çfar thon.Ata do mbështjellur me flamurin serb e tu vësh xhixhën ti lyesh dhe me benxinë që të digjen tamam.

Ate thuaj!

"Kjo protestë mund të shkaktojë edhe ragimin e Tiranës, pasi flamuri i djegur është flamuri jonë kombëtar."

Blendo, je i modh , me knoqe.....hahahahaha ca humori. M'duket se do e pushtojme Serbine ksaj radhe, jo or po nuk durohet mo, si guxojne ata djegin flamurin tone!!!! Shum e ronde!!! smiley

 Nuk e kam shkrujt une. Kam pershtypjen se s'e kan pas me humor (fatkeqsisht, se do kishte qene vertete e bukur).

Do kisha thene flamuri yne. smiley

thashe se je online ke tradhtia bashkshortore mre

smiley

 Kasete, kasete! smiley

dmth mos coj pytje me sms une ?

skeni turp, na late me goje hap duke ju nigju demek lajv, e kur vje puna qeka kasete

ai lubonj eshte budallaps fare, o rrot po njeriu eshte njeri nuk eshte derr e lepur qe te shkepet me ke ti dal para e ti lej femijet neper kazana plenash. na e quajn edhe modernetet gjoja, mendesi homosh.

Po ti pervec postimit te temave ke ndonje koment per ato tema, apo fakti qe i poston dmth qe aprovon autorin? Apo i hedh si kockat qenve dhe rri e sheh gallate? ( me porosi gjithmone)

 Te kerkoj ndjese nese te kam dhene kete pershtypje. 

M'a paske kaluar smiley

 Berisha eshte trap, por miqesine e qeverise sone me qeverine serbe s'mund ta kritikoni per hir te ca huliganeve qe serbet duket se i paskan me shumice.

Faji kryesor eshte i policise italiane qe kishte lene te hynin ne stadium njerez me fishekziare e sende te tjera te ndaluara. Mendoj se titulli i ketij lajmi do te ishte me i sakte nese do te fillonte me "disa huligane serb........." Une e ndoqa nga ekrani i tv-se te gjithe ngjarjen dhe pjesa me e madhe e tifozeve serb nuk moren pjese fare ne kete ngjarje te shemtuar. Mesa mund te shikoje ishin jo me shume se 30 apo 40 huligane qe krijuan gjithe kete remuje, dhe te tille sylesha mund te gjesh rendom ne cdo vend.

Ne cfare vendi po flet ti ore palle palloshe? Kurmban mend ti qe eshte djegur ndonje flamur grek apo serb apo vari leshte ne stadiumet tona? a nuk e kishe aty fjalen? - qe dhe ne kemi qafleshe si cdo vend tjeter?

prandaj lerini felliqesirlleqet dhe ndjenjat e theksuara te inferioritetit qe ju kane lene te manget ne tru, mblidhini mendte dhe boll na bete diplomaci dhe demagogji idjote per cdo gje.

serbet jane kafshe, dhe jo vetem qe s'kane patur dhe s'kane, por as kane per te patur kurre krahasim me popullin shqiptar! Kafshe kne qene, kafshe jane dhe kafshe kane per te mbetur per nje kohe te papercaktuar.

ore KK po dhe ne kemi ca idiote qe ne cdo ndeshje futbolli nderkombetare bertasin "bollano, bollano te qifsha motren" . Pastaj cpune ke ti me te gjithe serbet or hajvan shekullor? Ne radhe te pare jemi njerez e pastaj serb, shqipetar, kinez apo anglez. Te thuash qe te gjithe serbet jane kafshe, eshte njesoj si te thuash se qe te gjithe shqipetaret jane maloke. Jo ore jo une nuk jam si ty malok.

O berber po ti s'je fare Shqiptar o muqirruf.  Mos e tradheto etnine tende vllaho-cobane duke u deklaruar Shqiptar e leji Shqiptaret rehat.  Nuk dogjen flamurin Romun serbet po he.

Po ti ca ke ? a e ke mor pasaporten amerikane? shif e rruj se mos te djegin flamurin amerikan ate bej, ose hajde ketu te te rruj njehere.  smiley

O berberhane, Shqiptar s'te ben pasaporta por gjaku.  Sa per rruajte, shko futi nje tegel Ed Rames

ne rradhe te pare jemi njerez, pastaj shqiptare... por jo serbet. nuk jane njerez, pastaj serbe. nuk jane njerez fare, po serbe jane. njerezit nuk mund te nxjerrin gjithmone lukuni te tera kafshesh, gjate gjithe historise se tyre. njerezit nuk mund te nxjerrin ushtri qe te beje 3 gjenocide ne 7 vjet, kunder 3 kombeve te ndryshme, dhe as te mos e njohe hic, e as te mos ndjeje ndonje pendese. jane kafshe, dhe pike. nese ka njerez midis tyre, nese ka serbe-njerez, qe jam i sigurte se ka; ata jane liberalet, e qe nuk do t'i shohe njeri me sy ne serbi.

PS: ti malok nuk behesh dot kurre. duhet te ngjisesh ca male qe te fitosh ate status. dyshoj se ja arrin dot, se jeta ne fushe ju ka bere te mendoni dhe cd fuksion ta kryeni me bythe.

Ore berber ke ndonje cik tru apo jo? Behet fjale per nje ndeshje futboli qe ska te beje fare me Shqiperine, dhe digjet flamuri shqiptar. Njesoj si te shkonim ne tani ne Bjellorusi e te benim gjithe ate shamate e te digjnim flamurin grek atje. S'ka kuptim fare. Edhe mos kujto se shumica e serbve jan ok nga trute, e verteta eshte qe jan nje popull i semure, dhe e kan anti-shqiptarizmin ne gjak, aq sa edhe ty qe je qytetbotist nuk do ta kursenin instiktin kafsheror qe kan treguar ndaj shqiptarve historikisht. Shikoji ne cdo vend ne te njejten vryme i bien, qe nga tenistet, tek futbollistet te muzikantet e tyre, sa here u jepet rasti ne publik ate muhabet kane. Ku ke pare ti te ndodh kjo me shqiptaret? Ne fakt ndodh e kunderta, na mbyten qytetbotistet inferiore, naive  epordhac si puna jote anembane arenes publike.

Po ça lesh arsyetimi eshte ky, jo po arbiter arbiter te q.fasha motren.

Ky eshte akt i rende politik i kryer nga ca qe duan plumbin dhe qe mbeshtetet gjeresisht nga populli serb, ashtu si u mbeshteten gjeresisht nga ata, masakrat e ushtarakeve e paraushtarakeve serb ne Kosove.

Arsyetimi yt thjesht tregon qe ste rruhet fare per ngjarjen dhe do te kakarisesh kunder atyre qe e rruajne per ngjarjen. Ti thjesht popullorçe kerkon sherr.

 

Nje njerin kam qene un prezent

 

Partizani-Elbasani 1-0 sezonin qe shkoj  Ultrasit e Partizonit ne proteste kunder grekeve dogjen flamurin e tyre ne stadiumin Dinamo ( ndersa ne Tirane u protestua tek Amb greke ) dmth lloje te ndryshme protestash .

 Uh more 1X2 apo 3 , c'na the! Paske qene prezent e? Po si keshtu? Nuk i ndalove zotrote, apo te duan per deshmimtare?! Po , a ishe deshmimtare kur e theren shqiptarin ne greqi se bente tifo per shqiperine? Apo keto nuk i di ti? Te kane thene te dish vetem ca dhe mos dish ca te tjera? Ik se na solle zorret te goja, te lutem ik.

Pse ca ka naj gje te keqe me ja djeg flamurin grekeve ne ?

Pak here na e kane djeg , na kane poshteru ???

Qeveriu ska bythe me bo gjo , dh epopulli sipas mundesive/mendjes vepron.

pse duhet ti ndaloja me behej qefi qe poe digjnin flamurine tyre .

Kjo qe po them ska lidhje pse e dogjen serbet flamurin op e kisha fjalen qe nuk eshte rasti i vetem qe digjet nje flamur sa flamura digjen ne dite ne bote ehu haa.

Ju dilni si me porosi, aman kush ju nxjerr, vullneti i qeverise te fqinjesise te mire me te gjith?

Interesante megjithate qe serbet na njohin me mire ne shqiptareve sesa e njohim veten tone. Djegin flamurin shqiptar dhe jo flamurin me password per te kundershtuar pavaresine e Kosoves sepse e kane te qarte qe behet fjale per nje krahine shqiptare. Tadici thote te ulemi te bisedojme qe te zgjidhim problemet historike qe kemi me shqiptaret jo me kosovaret.

Reagimi i dhunshem i serbeve jo vetem sot gjate ndeshjes me Italine por edhe dje gjate parades se krenarise se gejve eshte shenje e nje shoqerie te semure qe po kalon nga nje bote e imagjinuar ne nje bote reale.

po jo o jo, duhet ruajtur qetesia dhe objektiviteti tani. se pastaj fillojme e stigmatizojme nje popull te tere kot, per shkak te dy-tre individeve te papergjegjshem. ja, ngjarjen e ka denuar gjithe politika serbe, dhe jam i bindur qe kjo ngjarje as qe ja vlen te permendet me, e jo me te ndikoje ne miqesine e shkelqyer apo ndjenjat qe egzistojn midis dy kombeve tane miq shekullore.

Ndersa ca si une, do thoshin: mu ne hale te s'emes qe te gjithe! Serbet kane qene, jane dhe te gjitha gjasat jane qe do te vazhdojne te mbeten popull kafshesh per nje kohe shume e gjate dhe te papercaktuar.

Ore pse  ka njeri mendimin qe ata  te nderkyerit serbe, do te leshoni gje lule mbi flamurin dhe njerezit tane atje?   Nga ana tjeter, ajo bande ustashes, i jep rastin botes, per te pare se cilet jane ata qe i ledhaton evropa para shqiptareve.

   E mendoj si nje gje qe na kashtuar  pike dhe jo hequr.Na duhet te heqim qafiret  qe kemi rrotull vehtes se serbet, ne stan te tyredo te mbeten.Le te lehin !   

Nga ana tjeter, ajo bande ustashes

grava, nje korigjim i vogel. ustasha  quhen ultranacionalistet kroate. 

ultranacionalistet serbe i quajne bandat e tyre, çetnike.

Ke te drejte Belul.Por ashtune inat e siper i quajta ashtu se nje m...kane qene per neve

 Nuk e di pse acaroheni. Une e shoh ne favor te shqiptareve kete ngjarje.

 Edhe une ate mendoj.

Le ta shikojne te gjithe me cfare njerez primitive kane pas dhe kane te bejne shqiptaret.

Shume mire kane bere serbet. Shume, shume mire. Na bejne nder, qe te jemi vigjilent e mos na vene ne gjume. Pune e madhe s'e e dogjen. Ti njohi gjithe bota kush jane. As merzitem fare per kete. Edhe qeveria jone s'ka pune fare te perzihet ne kete rast. Reklame shume te mire i kane bere vetes ....Vic-at.

Nje Barrett 50-cal do i perkedhelte mire keta gjelat serbe qe kane hipur ne maje te gardhit...

 Une e pashe live kete ndeshje se po prisja si do luante 2shja sampit cassano/pazzini ne fushen e tyre ne marasi po nuk ishte tamam ashtu. Ishin vetem nja 10-15 ultras nga ata te yllit kuq te beogradit, pjesa tjeter rreth 500 vete ishin tifoze normale. Fajin e ka policia italiane qe nuk nderhyri kunder ketyre tipave agresive edhe ndeshja do kish vazhduar. Faj kishte edhe arbitri qe e nderpreu ndeshjen se nuk pati aq eksese. Mbaj mend para nje muaji fenerbace-paok plasi sherri keq ne stadium dhe ndeshja vazhdoji, ky toci sot per 3 shashka e nderpreu.

sa keq qe u demtuan serbet...

Dale te na sqarojne realitetin ex-cathedra, Zaimi, Shameti dhe Vehbiu.

Derri do plumb, ka thene ai i pari dhe e ka thene aq mire sa s'ka ku veje me.

C'fare pankarte e shkijeve "free Palestine"!!

C'fare thote Ignati nga Berati,i kujt eshte Jerusalemi?

Sdq.  fishkellimat italiane gjate intonimit te himnit serb me se miri ilustrojne disponimin e tyre per xhamahirine ortodokse.

Te 10vsha shkijet dhe ata qe ju hoqen vizat

 

 

humor do kishte qene po te kishin ndeprere italianet ndeshjen prej djegies se flamurit tone, sic sugjeron edhe titulli debil.

po qe jane injorante dhe keta italianet jane, i lame te shkonin ne stadium thone se aty i kontrollonim me kollaj. kane bere praktike stadiumesh ne fillim 90en prandaj. pastaj thone na vjen keq per femijet spektatore qe iu nderpre lezeti i ndeshjes.

Ato thirrjet e tifozeve serb (UBi ubi Siptara) perkthehen : Vritni vritni Shqiptare.......!

Teme shume interesante. Serbet krejt kafsherore, nacionaliste ekstreme. E pra, keta jane serbet qe s'mund te thuhet se u mungon kombi, apo "polisi" qe kerkonte Qifja te tema tjeter. Natyrisht nuk u mungon nacionalizmi, kane sa te duash. Ky eshte polisi qe duam? Duam qe te jemi ne ne vend te serbeve? Duam qe te jemi "komb" sic jane ata "komb", apo jo.

Perspektive e bukur!

Nuk me intereson ky komb me flamuj qe digjen, me urrejtje per tjetrin, me frike nga vetja. Kombi dhe atdheu im jane racionale, aty jetohet mire, nuk ka dhune ndaj tjetrit per arsye idiote, dhe nuk ushqehen njerezit me luget bosh te tifozllikut idiot.

Kombi e atdheu im e konfirmon vetveten jo pse ka frike nga te tjeret, jo pse keshtu i ka thene gjyshi, as pse keshtu behet superior, por thjesht sepse keshtu e ka deshiren populli qe e konstituon. Une jam per bashkimin e Shqiperise me Kosoven, sepse mendoj se kete e duan shumica derrmuese e banoreve te ketyre vendeve, e une besoj ne parimin e vetevendosjes. Prej ketij parimi rrjedh nevoja per territorin tend, e une nuk besoj se njeriu mund te rroje pa territor. Ama kete territor duhet ta gezoje e ta kontrolloje populli qe e banon, jo nje dore debilash qe shiten si nacionaliste per te kenaqur instinktet e te pagdhendurve. Kombi e atdheu im, me nje fjale, jane shume ndryshe nga kombi e atdheu i atij serbit qe dogji flamurin shqiptar. Dhe une jam shume ndryshe nga ai, sepse une nuk kam nevoje te urrej qe te jem!

Me beri pershtypje kombi legen i Bjellorusise qe e kishte lene stadiumin bosh, a ecin me aktualitetin ata, ne sapo dolem ne perfundimin qe kombetaren e duan te gjitha kombet e botes deri ne vdekje.

Naten, dhe mos harroni te beni seks here pas here, se keni grumbullu shume energji negative.

Ti sol po te kesh kellqe me tregon polisi dhe nacionalizmin atje ku duhet, jo me spond.

Kjo eshte e verteta politike e polisit modern serb, ata jane kafshe dhe eshte 130 vjet histori moderne qe e deshmon.

O qifke, mo u nxef shume bre, se behesh si serbet. Une mendova se ishe poet, po edhe ti thjesht paskerke pasur internet...

jo bre jo s'jam poet, ti gjithmone mendon gabim, keshtu  ben vaki qe fjala mendon te mos kete lidhje me te verteten tende.

Ke pare ti sa i sakte qe je? Vetem nje pyetje kam une, ta kane fryre pak si teper kopertonin bre, do shkelesh mi ndonje gozhde dhe do na besh zhurme...

e pa bota ca jane serbet, uh sa mire sa mire

ah, cjeni ftof mre, a thu se gjithe bota e ka menjen ke ndeshja itali - serbi, dhe neser ne headlines , e gjithe bota do lexojne muhabetet e tifozeve te bere dru...

ce pyet mo, qy neser do nrroje mendim bota

se ska lezet jo per gje.........

c'hall do bej une neser ne pune qe me duhet ti vardisem nje femre serbe qe te ma ule , nga pesmije ne tremije evro / jave pazarin e punes qe do na kryje

 Ka per te qene ne te gjitha headlines sportive dhe me gjere. Po flasim per kater here kampionet e botes qe u nderpritet ndeshja, kampionatin me te ndjekur, yjet me te famshem te futbollit, dhe eliminatoret e kampionatit europian.

Cfaredo te ndodhte ne kete ndeshje, qofte 0-0, pa asnje incident, prape do te dilte ne headlines. Keta serbet mbase prandaj e kane bere. Komentatoret italiane dukej se qellimi i tyre ishte pikerisht pezullimi i ndeshjes, sepse pa filluar loja fare kishin qelluar portierin e vet me gure ne koke dhe serbia ishte pa portier. Pastaj nisen te sulmojne tifozet italiane.

Ka per te qene ne headlines qe c'ke me te.  Nuk eshte se u be per padrejtesi loje, sepse ndeshja as qe kishte nisur.

e di e di

por headline jane kashte per popllin qe ta pertype me kafen e mengjesit.

Ata , opinioni i te cileve ben diferencen,e fillojne diten duke pa sa ka shku cmimi i nji fucije nafte, ose te pakten sa jane aksionet e FIAT smiley

Une, qe e pashe rreshkitazi kete ndeshjen qe pezullohej, fillimisht as qe kuptova se cfare benin ata maje telave me flamurin tone. Po shikoja tatuazhet e atij kafshes dhe profesionalizmin me te cilin priste rrjeten e hekurit.

p.s. Perpiqu te shfrytezosh ndonje ndjenje faji qe mund te kete Ruzhe. Anes e anes permendja kete punen e djegies, edhe pastaj kerkoi uljen smiley

ndjeje faji the ti Fin ?  smiley

e ke gjet , e ke gjet smiley

une i preferoj shume ne biznes. E vetmja rrace me te cilet merrem vesht. Me grekt, turqit, apo largqofte kosovaret bahhhhh te plasin shpirtin

Ca me bo, its not personal, its just bussines

Po qe..." per me ulje"  e ne fitimin tend  moj Ruzhdije, i terheqim te gjitha sa thame...

Kjo djegja e flamurit tone nga serbet nuk eshte gje tjeter vecse shenje dobesie nga ana e tyre.

Me kujton pak palestinezet qe nji dy djegin kuklla dhe flamure Izraelite. Nuk eshte per ti vene faj njeriu ka nevoje ta cliroje frustracionin e humbjes.

po mire, nuk paska shqiptare qe jetojne ne Xhenova apo aty rrotull?!

ku jane ata,  pse sdalin???  ja atje i kane serbet,  ne qender te qytetit.........

te pakten opinionin italjan do ta kene kesaj rradhe me vete...........

Ja tet sjell ca komente te italianeve  tek Mediasetsport

 

kry.92 - 12/10/10

IL CAPO BANDA DEI SERBI DEVE BRUCIARE VIVO!

Nosferatu86 - 12/10/10

Questi animali barbari sono venuti sin da Belgrado per saccheggiare i negozi, spaventare i bambini e le famiglie, mettere in pericolo i padri di famiglia che stanno nella polizia, aggredire i propri calciatori...che schifo! Ci vorrebbe il Dux stasera! Io al capo di quelle mrde, lo picchierei a sangue...

 

ammazzalo - 12/10/10

E gli italiani andranno in Serbia a fare le ferie 2011. Cari miei, non dovrebbero farli uscire dai loro confini. E chi esce.....botte, come usano fare loro, bastardi !

 

zutury - 12/10/10

SERBI POPOLO VAGABONDO !!!! HANNO INSULTATO IL GIORNO DELLA MEMORIA DEI NOSTRI MILITARI UCCISI IN AFGHANISTAN !!!!!!!!! NESSUNO PIETA' X GENTE SIMILE,,,,

 

davide0088 - 12/10/10

e adesso tornate in serbia a festeggiare tra le mine antiuomo non esplose skarafaggi bombardati serbia mèrda nazione di xingari popolo di mutilati vergognatevi di esistere mi pulisco la cappèlla con la vostra bandiera


if7447 - 12/10/10

quelli non sono ultra serbi, quelli sono dei paramilitari fascisti, sono dei animali che hanno fatto genocidio in kosovo, bosnia e croazia. hanno ucciso donne e bambini. hanno compiuto i piu grandi crimini contro l'umanita in Europa dopo hitler. il problema loro poi e il loro governo nacionalista che fa propaganda, e normale che il popolo ha delle reazioni violente.
QUESTI ANIMALI SI DEVONO PENTIRE PER AVER DATO FUOCO A QUELLA BANDIERA

LA TV DI BELGRADO: UNA VERGOGNA
La televisione pubblica serba (RTS) ha duramente condannato i gravi incidenti provocati a Genova dai tifosi serbi, parlando di ''vergogna. E' una vergogna per la Serbia, e' una vergogna per il nostro calcio'', ha detto il telecronista impegnato a riferire dell'incontro dallo stadio Luigi Ferraris. La cosa piu' grave, ha aggiunto, è che questi incidenti sono stati provocati fuori dalla Serbia. Secondo la tv non è escluso che le intemperanze possano essere state messe in atto volutamente come reazione all'intervento della polizia domenica scorsa a Belgrado contro gli estremisti di destra che cercavano di impedire lo svolgimento del gay-pride. Sempre secondo l'emittente pubblica, gli hooligans hanno dato fuoco ad una bandiera del Kosovo ed hanno scandito slogan quali 'si devono uccidere i kosovari'.

12 ottobre 201000:21

 

Ai stadium eshte nje nga me te papershtatshmit per ti bere balle huliganeve..Afersia e Kurvave (sic i thone talant) me fushen eshte e madhe..Kam pershtypjen qe ka qene nje tolerim jo krejt naiv nga ana pepinove, qe me e pakta muaren tri pike ne tavoline..Sidoqofte, dihet qe huliganizmi nuk ka lidhje me sportin..

keq puna, po rrihen shume keq nderkohe. djegia e flamurit tone del ne plan te shtatembedhjete

Shume paskan bertitur ketu. Ironike sepse nacionalistet me te medhenj nuk hiqen ata me flamur shqiptar, por ata qe jane jashte Shqiperise. E besoj se duhet ta hiqnir ne kurriz te qenit shqiptare (ashtu sic e heq dhe une). Por ne fund te fundit nqs besoni se eshte mire te jeni shqiptare dhe jo qytetbotiste, shkoni ne Shqiperi dhe mos bertisni kot. Ose me mire, sipas keshilles te sol-it, bertisni po qetesoni me perpara nivelin e testosteronit. Jam i sigurte se do shkruani me pak dhe me sakte. Shendet e te mira.

 Qenkan tu u rrah dhe ne keto momente qe po flasim ne ketu. Te Rai2 bene nje lidhje live ku po thonin "Guerriglia urbana nelle strade di Genova..." dhe transmetuan ca pamje me zjarre.... (me sa duket kane vene flaken makinave tifozet gjate daljes)! 

C'e vrisni mendjen, keta keshtu te vazhdojne se keta pepinet duhet ta kuptojne se çfare kafshesh po mbajne peng ate pjese te popullit serb qe nuk i aprovon keto sjellje dhe eshte e hapur per dialog ne njohjen e Kosoves! 

Shume interesant! Keto jane simptomat e psikopateve Serbe qe na kane rene ne hise.

Djegja e flamurit kombetar, haptazi tregon se te pakten keta muta na shohin si NJE. Ka ardh koha qe dhe ne vete ta shohim veten si te tille.

Nje popull psiqik si ky s'mund ta justifikosh por prej tij duhet te mbrohesh. Per kete nevojitet domosdoshmerisht BASHKIMI kombetar. Keta ne qaf do i kemi gjith jeten.

hiqeni me mire kete teme se validon tezen e atij qe shkruajti se nacionalizmi eshte streha e fundit e nje shkerdhate*.

scoundrel e ka ne anglisht, por une e perktheva shkerdhat.

Ndeshja u anullua si shkak i hedhjeve te fishekzjarreve e gazlotsjelles.

Po e degjoja ne radio , kur nje gazetar pyeti nje funksionar te policise, "Si eshte e mundur qe kane arritur te fusin ne stadium materiale eksplozive?".

Funksionari tha " Ka mundesi se ja kane futur Shqiptaret ne byth, dhe aty nuk jane kontrolluar".

Ole.

Thjesht tregojne se cfare jane! Nje popull i tere qe qe dominohet nga ekstremistet. Fale liberalizimit te vizave per Serbine, Italia tashme e ka te qarte se cfare po luftonte gjate luftes se Kosoves.

 Ndeshja u shty shume dhe keta ishin si te organizuar e me nje qellim ne koke. Po t'i degjoje edhe komentatoret italiane thoshin qe nuk ia vlente me te luhej dhe se tifozet serbe duket se po e bejne enkas per te bllokuar ndeshjen.

KOmentatoret thone qe portieri ishte krecenuar dhe me perpara.

http://www.youtube.com/watch?v=jV7vS65-Eq0

Pervec faktit te dhunes, djegjes se flamurit tone kombetar, shkrimeve ofenduese dhe akteve te tjera jo te pershtatshme per ndeshjen e futbollit.

Nje gje po me ben shume pershtypje: Jam duke lexuar artikuj ne disa gazeta Italiane (Repubblica, Corriere...) per sa i perket ngjarjes. Ne asnjeren prej tyre nuk behet fjale per djegjen e flamurit Shqiptar. Vec nje rrjeshte eshte shkruar te Repubblica persa i perket parrulles "Kosova eshte Serbi". Perkundrazi nga artikujt del qe nuk kishte asnje natyre rraciste dhuna ne stadium, por eshte vetem nje "inat" qe tifozet serb kishin ndaj lojtareve te tyre si rrjedhoj e humbjes qe serbia ka pesuar ne shtepin e saj.

Dhe cka e ben me te bezdishme kete "censurim" jan imaxhet dhe videot qe keto dy gazeta kan publikuar. Ne te cilat nuk duket ne asnje vend djegja e flamurt perkundrazi duket sikuar ata e nger flamurin per ta nderuar e jo per ta djegur. Te cilat cdo kush qe do ti shikonte do te mendonte qe ishin Shqipetar e jo serb... 

Edhe ne shtypin Zviceran i njejti raportim. Mesa duket, eshte ashtu sic thote Fini me siper, qe djegja e flamurit shqiptar ka qene ne planin e shtatembedhjete. Fakti qe eshte bere plani numer nje i medias shqiptare (por edhe i peshkut) flet jo vetem per serbet!

ponormal se ashtu eshte, se mendoje nje here, kta kane qene 2000 tifoza, prej te cileve supozojme se nje pjese e tyre, ose shumica e tyre kane qene huligane. kane vajtur te armatosur me fishekzjare e shishe e lloj lloj gjerash.. edhe githsej me 1 flamur shqiptar. tani ca dreqin, kta thyen dyqane, u rrahen me police, thyen stadiumin, shkatruan vendin, kercenuan lojtaret e vete, aq sa njeri thoshte se kishin frike te ktheheshin ne serbi se mos i vrisnin (rrezik po te mos ishin hequr vizat nanjeri do kerkonte azil ne itali), i shkaktuan kombetares se vete 3 pike, edhe dogjen edhe nje flamur shqiptar. Uoooo... dalim ne tani.. "edhe kte e bene..???" ky reagim s'eshte vecse nje forme histerizmi patetik.

self, do te ishte nje anormalitet shume shqetesues nese djegia e flamurit tone nuk do te ishte prioriteti i medias shqiptare, perfshire edhe peshkun.

 Kjo do kishte qene ndeshje shume e forte sikur mos ta kishte anulluar arbitri. Kemi pare ndeshje te tjera ku ka plas sherri 100 here me keq edhe nuk eshte bere fjale te anullohet ndeshja. Tifozat ultras ne ter boten ate pune kane, te krijojne trazira dhe sherr, ata nuk shkojne ne stadium per te pa ndeshjen. Edhe me duket se kta italjant mafioza vete i kan lene me u fut ne stadium qe ta marrin ndeshjen ne tavoline pastaj.

Tifozet e italise do ta kene shume pisk ne beograd ndeshjen e kthimit. Se keta tifozet ultras te zvezdes 'delijet' quhen dhe qe jane i turme pijanecesh, drogaxhinjsh dhe tipave agresive qe duan sherr me zor me siguri do krijojne konfrontim edhe stadiumi i zvezdes njihet si nje nga stadiumet me te frikshem per ekipet vizitore. Parvjet vrane nje tifoz francez kot fare tifozet e partizanit. Thuj qe mire qe sna ka ra ndonjehere shorti me keta serbet se kembe shqiptari sdo lenin te futej ne stadium.

tani qe pash kur i futen nje derr druri policet pasi dolen nga stadiumi ohooooo cmu be qejfi. zemra mal.

mund te filloj diten time dhe te punoj rehat smiley

 

ps: rrofsh per videon

ku jane keta shqiptaret e gjenoves? ku jane keta shqiptaret e italise?  apo presin heqjen e vizave qe te reagojne ?  poshte italia fashiste...................... 

poshte italia fashiste qe lejon keta kafshet nga serbosllavia qe te djegin flamurin shqiptar ne mes te italise

Ç'lidhje kishte Italia me flamurin shqiptar? Apo serbët e konsiderojnë Italinë vend ku kanë influencë shqiptarët? Unë në fakt, e pashë pak më thellë muhabetin, nuk e pashë djegien e flamurit me aq inat (ok, më erdh inat sa s'thuhet për ca sekonda) por direkt mu bo içik qejfi që ndodhi, madje më mirë që u bë në Itali kjo gjë, që ta shofin pak Evropa se çfarë lloj kafshësh kanë lënë të bredhin në shtëpinë e vet. Kështu ishalla bëfshin në çdo vend ku kanë ndeshje. Ku ka më mirë? Anti reklamë për Serbinë, live për gjithë Evropën! me zjarr në dorë e me maska në kokë.

une se marr vesh si shkoi Klintonesha ne Beograd megjithe kto sjellje rrugace te atij poplli neper stadiume.

Apo thu si ka lexu titujt sportive smiley

ndersa mua ofendimi me i madh me vjen nga mediat italiane qe as nuk e permendin kund faktin qe serbet djegen flamurin shqiptar. bilez te corriere e diku tjeter duket sikur serbet po e mbajne flamurin shqiptar per krenari

po vari me trapin serbve e tifozave te tyre,

ket muhabet kan pas gjithmon ata

u rrifshin ndru kur lute jugoplastika me partizanin e beogradit

dinamo e zagrebit me crvena zvezden

crvena zvezda me partizanin

ket muhabet kan pas gjithmone tifozat serbe

edhe Arkani kryetifoz ka qene ne filliimet e tij ....

Itali, kapet serbi dogji ne stadium flamurin shqiptar Itali, kapet serbi dogji ne stadium  flamurin shqiptarXHENOVA-  Nje dite pas revoltes të tipit guerril të tifozëve serbë në stadiumin e Xhenovas, ku është djegur në sytë e gjithë botës flamuri shqiptar, policia ka vënë në pranga 17 ultras, mes tyre dhe kapon, njeriun i cili dogji flamurin mbi kangjellat

Ora 09:00 Arrestohet ultrasi serb qe dogji flamurin shqiptar
 Nje dite pas revoltes të tipit guerril të tifozëve serbë në stadiumin e Xhenovas, ku është djegur në sytë e gjithë botës flamuri shqiptar, policia ka vënë në pranga 17 ultras, mes tyre dhe drejtuesin e tyre. Takimi i vlefshëm për grupin C, një nga më të rëndësishmit e ditës së djeshme nisi me një akt urrejtjeje ndaj shqiptarëve dhe më pas degjeneroi në dhunë dhe përleshje të vërteta.
Agjencia e Lajmeve ANSA raporton për një bilanc prej 17 të arrestuarish dhe 16 të plagosur. Mes tyre dy karabinierë. Incidentet e dhunshme kanë vazhduar edhe jashtë stadiumit deri në orën 02.00 të mëngjesit të së mërkurës. Janë denoncuar 35 huliganë si dhe 138 janë të identifikuarit. Kapoja i arrestuar është huligani i cili dogji flamurin shqiptar dhe akuzohet se është dhe organizatori i trazirave. Emri i tij është Ivan Bogdanovic. Ai ka prerë ndarëset me tela që ndanin tifozët italianë me gati 2000 tifozë serbë në stadium. Policia ka arritur ta ndalojë pas kontrolleve të shumta të cilat kanë vazhduar gjithë natën, ishte fshehur në pjesën e motorit të autobusit që do të rikthente ûltrasit në Beograd. Personi u identifikua përmes tatuve në parakrah. Ai është arrestuar në orën 03.00 të së mërkurës.
Ora 22:00 ( 12 tetor) Tifozët serbë djegin flamurin shqiptar
Tension në ndeshjen mes Italisë dhe Serbisë në stadiumin “Marassi” të Xhenovas. Tifozët serbë djegin flamurin shqiptar para se të nisë ndeshja.Takimi i vlefshëm për grupin C, një nga më të rëndësishmit e ditës, ka nisur me një akt urrejtjeje ndaj shqiptarëve ku nuk ka munguar as këtë herë sllogani “Kosova është Serbi”.

Mediat italiane bëjnë të ditur se tifozeria serbe ka shkaktuar trazira edhe në qytet, ku fillimisht kanë hedhur gurë dhe sende të forta në drejtim të dyqaneve, kjo ka bërë që policia të arrestojë disa prej tyre.

Të irrituar, ultrasit kanë mbërritur në stadium dhe kanë filluar trazirat edhe aty, sapo skuadrat kanë dalë në fushë, duke bërë që ato të kthehen menjëherë drejt dhomave të zhveshjes. Tifozët serbë kanë hedhur fishekzjarre në drejtim të fushës dhe drejt tifozëve italianë, cka ka sjellë edhe ndërhyrjen e policisë. Turma dukej se drejtohej nga një tifoz që kishte mbuluar fytyrën me një maskë.

Më pas kanë tentuar të thyejnë vertratën që i ndante nga tifozët italianë. Nuk kanë munguar as xhestet e urrejtjes ndaj shqiptarëve, si ai i djegies së flamurit. Mësohet se në stadium kanë qënë të pranishëm rreth dy mijë tifozë serbë. Pas këtij incidenti, është pezulluar përfundimisht ndeshja e futbollit, e filluar me 45 minuta vonesë, pikërisht prej këtyre trazirave. Forca të shumta policie kanë rrethuar tashmë stadiumin.

Një gjë e tillë do të thotë se Serbia do të humbasë ndeshjen në tavolinë 3-0, ndërsa pritet një dënim ekzemplar për kombëtaren e këtij vendi.
(m.a/BalkanWeb)

hapja nje facebook account ketij Ivan Bogdanovic dhe ver nje fato te ndonje njeriu te shemtuar ose me byth jashte

LA STAMPABandiere albanesi al rogo e simboli etnici: calcio come megafono  GIULIA ZONCA Quando i giocatori serbi hanno provato a comunicare con la curva in fiamme hanno mostrato il segno tre, il solo che quella gente capisce. È il simbolo nazionalista, la croce ortodossa che i nostalgici spacciano come riassunto della Grande Serbia: esiste solo nella loro testa ma la propagandano ovunque, soprattutto negli stadi.

Il calcio non è nemmeno una copertura, è un dichiarato megafono e non è un caso che la guerra dei balcani sia iniziata durante una partita di pallone: Dinamo Zagabria-Stella Rossa, 13 maggio 1990. Prima scintilla di un odio etnico che ancora oggi è difficile tenere a bada. I gruppi organizzati sono il covo degli estremisti, lì dentro mischiano tutto: rivendicazioni, rabbia e follia. Ci mettono la costante protesta contro il Kosovo che non riconoscono come stato indipendente, ci mettono l’odio verso l’eterno nemico, l’Albania e ieri lo hanno sventolato bruciando una bandiera lanciata in fiamme giù dagli spalti. In più, ci mettono anche le loro faide, di solito scontri tra sostenitori del Partizan Belgrado e quelli della Stella Rossa. Per questo hanno minacciato il portiere Vladimir Stojkovic, passato da un club all’altro, ed escluso dal match, per precauzione, già prima che sospendessero la gara.

Sono gli stessi che hanno guastato con scontri e cariche il Gay Pride di Belgrado qualche giorno fa, gli stessi che l’Unione Europea ha già provato a tener lontano dalle partite senza ricevere il giusto appoggio dal governo serbo, accusato anche stavolta di scarsa collaborazione. La mappa dei loro movimenti non segue la logica, si uniscono per manifestare insofferenza e fastidio verso chi, nella loro visione del mondo, gli ruba i confini. Poi però si picchiano pure tra loro, soprattutto nei derby, una specie di happening del tafferuglio che finisce sempre con fermi e feriti. Tutta gente che puntualmente circola libera nell’occasione successiva, tutte persone straschedate che possono acquistare liberamente il biglietto per qualsiasi gara.

Lo stadio del Partizan si chiama ancora Jna, come il vecchio esercito jugoslavo, avrebbe un altro nome ufficiale ma nessuno lo usa, una delle loro frange è stata battezzata Ultra Bad Boys e se la traduzione «ragazzi molto cattivi» non bastasse, aggiungono un extra negli striscioni «siamo un pericolo per lo sport mondiale». Non si muovono mai senza spranghe e bengala, per fregare gli avversari a volte si avvolgono nelle bandiere della squadra rivale e si infiltrano. Quando vogliono limitarsi alle botte, ma sanno far peggio: nel settembre del 2009 hanno ammazzato un tifoso del Tolosa prima di una partita di Europa League.

Il generale Arkan, comandante delle milizie nella pulizia etnica, era un capo curva e ancora oggi i suoi seguaci sventolano il lenzuolo con la scritta «le tigri di Arkan». Arkan è morto nel 2000, ma il suo club di riferimento, l’Obilic è infarcito di veterani militari, irriducibili che spacciano criminali di guerra per santi.

Secondo il quotidiano serbo «Blic», sono almeno 2000 i violenti che non potrebbero più entrare in uno stadio, ma in patria comandano. Sono nel consiglio di amministrazione dei club e non si occupano solo di affari, gestiscono l’ufficio minacce. Usano la persuasione per fermare decisioni non gradite, acquisti mal sopportati e i tentativi di veto sulle trasferte. Nonostante gli infiniti incidenti, raramente si arriva a giocare a porte chiuse in Serbia e quasi mai si riesce a evitare che le curve ultranazionaliste, compattate, si trasferiscano all’estero. Sono gli ultimi hooligan e sono felici di sentirsi chiamare così perché si considerano combattenti e non si preoccupano certo di essere coerenti. Ieri stavano anche contro i loro stessi colori, quelli per cui in realtà sostengono di vivere. Erano indispettiti per la sconfitta subìta in casa, contro l’Estonia, sabato scorso. Una sconfitta, l’ennesima scusa per sfasciare tutto.

Te lumte Ana

Pershendetje, grava. Si ke qene? Uroj te jesh mire me shendet. smiley

E dini cili eshte kuptimi i vertete i tre gishtave te serbeve.

Paqe, Dashuri edhe gishtin e trete e fusin ne bythe!!!

Pashe ca foto online ku policia intaliane kishte kapur ate kafshen qe dogji falmurin.

Ketu mund te them bravo i qofte policise italiane. Keto jane gjera ku duket mire se kush popull ka shtet dhe kush jo. Ky eshte nje leksion i mire per shtetin shqiptar por mbi te gjitha policine shqiptare.

Dhe nje here bravo policise italiane se e tregut veten se kush jeni jo si ne ku na jane ulur antishqitaret-greko-serb-arrixhin-kafshe kembekryq dhe bejne cfare te dojne.

Shteti yne tani  sipas ligjit mund te nis procedurat per eksradim ndaj atij personi, dhe ta denoje ne nje gjyq shqiptar.

Ore po si nuk doli dikush t'u thote ketyre gazetareve se ne shqip i thone Gjenova atij qytetit dhe jo "Xhenoa". E kane me te lehte te shkojne deri te anglishtfolesit se sa te perdorin formen shqip, apo se paku ate ne origjinal, Genova.

ore, mire ben qe e degjon, se mua m'kish marre uria per ca trazira te tilla smiley

 Nje 12 vjecar serb i jep nje leksion te mire nacionalizmit serb dhe atyre huliganeve qe dogjen flamurin shqiptar ne stadium pa lejuar te zhvillohej ndeshja, Itali-Serbi !

http://news.bbc.co.uk/1/hi/8640434.stm

 

Fuck the Serbs, Greeks and all of those people that don't like Albanian people!

 

Unè nuk bèj me faj serbèt...por italianèt..kanè treguar njè paaftèsi totale..Ultra e serbisè..kishin gjithè ditèn rrugve tè xhenova duke shkaktuar probleme trafiku e rendi publik...èshtè lènè pa thènè agresioni i njè grupi prej tyre autobuzit tè skuadrès serbe..ku kundèrshtohej transferimi i portierit tè kombètares serbe nga "ylli i kuq" i beogradit tek "partizani" i beogradit,pra gjithè kjo qè ndodhi nè stadium ishte e paralajmèruar..nuk kuptoj anullimin e çdo lloj kontrolli tè tyre pèrpara hyrjes nè stadium..dhe djegja e flamurit shqiptar ishte si qershia mbi tortè qè justifikon gjithçka nga ana e tyre..pèr sa i pèrket reagimit nga shqiptarèt...pres lajme nga burgu i xhenovès(qè ka tè njèjtin emèr me stadiumin"marazzi&quotsmiley..nè se serbèt kèrkonin shqiptarèt,e kishin gjè pèr tu thènè..mendoj se aty brenda mund tu plotèsohet dèshira!!

 Djegja e flamurit eshte nje provokim nacionalisto-fashist, ne cdo vend qe kryhet eshte i denueshem nga bota e qyteteruar pasi eshte pjese e dhunes nacionale dhe inorances.Serbet nacionalist me shume se kaq nuk mund te bejne gje tjeter, nuk mund te ndryshojne statusin e Kosoves, me djegjen e falamurit, ata me shume i prishin pune vetes se tyre, dhe aspak shqiptareve.

Si mund te reagohet?

E vetmja gje e qyteruar eshte nje proteste nga ana e qeverise, dhe reagime Anti-nacinaliste ne mediat Shqiptare kudo qe qe ato ndodhen. si dhe te organizatave te tjera qe luftojne per te drejtat e njeriut.

Djegja e flamurit serb do te ishte e kote  dhe pa dobi. 

BELGRADE -- A Ministry of Justice official says the recent hooligan violence in Belgrade and Genoa was in fact a message sent to Serbia's European path.


"Someone wishes to show us that Serbia is no ready, not ripe for (joining) EU," Slobodan Homen told B92.

He believes rioting and violence was not caused by individuals and "kids who wish to protest against authorities", but that they are "organized groups that have financial support".

"I don't beliee that opposition parties are directly involved, but they are certainly using this situation to demonstrate that the government is weak, and to demand early elections," said Homen.

This official furthermore asserted that the goal of the unrest is for "big companies to maintain their monopoly, which they would lose if Serbia joined the EU".

"They wish to enclose us in a cocoon, to shame the entire country, to push us all into nothingness," he told B92 Radio in Belgrade on Wednesday.

Homen added he did not think the goal of the incidents was to stage a coup and take over power in the country, but to maintain interests that range from drug dealers to monopolies.

He described as "logical and possible" media reports that indicted drug boss Darko Šarić and Russian extremists were financially behind the groups that organized protests.

"This is about organized groups that have someone's financial backing. First we must prove that they are extremist groups, and we did that by monitoring what individuals were doing. If they constantly committed criminal acts that's what we were guided with, and gathered concrete evidence that these groups should be banned," concluded Homen.

http://www.b92.net/eng/news/politics-art...

 Tani u beme njesoj si ata.

sorry, po ajo nuk eshte hakmarrje. edhe pse ata cunat kane cdo te drejte t'ua djegin dhe pshurrin flamurin kafsheve, ne te njejten kohe se c'te le nje shije jo te mire ky lloj reagimi. Nuk mund te vazhdojme si kalamajte. ata djegin nje flamur, ne do u djegim nje; do djegin prape ata, ne do djegim nje tjeter... ??? s'ka kuptim hic. Hakmarrje, po, do te ishte te kapej ai serbi dhe te rripej i gjalle.  Por them une, a ja vlen nje brisk per nje lekure serbi flliqesire? Gjthsesi, reklama qe do bente nuk do kish qene kurre ne favor te imazhit kombetar. Sa me te qyteteruar, aq me mire dalim para e tjereve; edhe pse nuk na duhet hic dhe nuk ka pse te na rruhet fare se c'mendojne te tjeret. - megjithese, po te tregojme veten ne shqiptaret, dyshoj se do kish ndonje qe do mendonte megjithmend se ky kunderreagim ka qene ndonjehere shqiptar.

mendimi im eshte po a i mesipermi: serbet jane popull kafshe. Pike! Deri me tani, me gjithe reagimet dhe artikujt, nuk pashe gjekundi qe te dilte nje serb-njeri qe t'u kerkonte te falur shqiptareve per ate qe ndodhi. E papranueshme si ngjarje? pune e madhe se na u etiketua keshtu. e papranueshme eshte hedhja e shisheve ne fushe. Per ate edhe u ndeshkuan me humbje ne tavoline. Po flamuri shqiptar??? si u shpagua ajo? c'fjale goje na u perdor??? e papranueshme dhe per ate??? Iu kerkua ndonjehere falje shqiptareve? deri me tani, absolutisht fare. keshtuqe dal prape te skenari qe thashe me siper; qe serbet jane popull kafshesh. te tille kane qene dhe te tille kane per te mbetur. prandaj mendoj, qe sa me shume te merresh me ta, sa me shume vemendje  t'u kushtosh, aq me afer suksesit i con; sepse ky eshte i vetmi qellim i atyre. Injorim total, asgje tjeter nuk meritojne. cdo gje tjeter do na faturohej neve.

U avash ju...Krahasoni djegjen e flamurit nga ca minorene "çuna lagjje" me vandalizmin dhe dhunen e serbeve mbreme?

nga guardian.co.uk

Serbian thugs are the toys of nationalist and neo-fascist leaders

The hooligans have been a fixture of Serbian life for decades, often used and abused by ruthless politicians, warlords and organised crime

For the second time in three days Serbian thugs have laid waste to a European city in riots that have combined wanton and random violence with organisational talent and political backing. Yesterday in Genoa, the Scottish referee Craig Thomson had first to delay the kick-off for the Euro 2012 qualifier between Italy and Serbia  by 45 minutes because of fans' rioting, and then call the game off after seven minutes. Earlier the angry young men from Belgrade went on the rampage in the Mediterranean port and Uefa have opened a "full and thorough" investigation into the incidents.

"Serbia is a land of sporting heroes, not of vandals and hooligans," Snezana Markovic-Samardzic, the sports minister, said. From Monica Seles to Novak Djokovic, there have been ample heroes. But the hooligans have been a fixture of Serbian life for decades, often used and abused by ruthless politicians, warlords and organised crime.

On Sunday many of the same hooligans turned the streets of Belgrade into a battlefield, ostensibly protesting against a Gay Pride march through the city, but running rings around the heavy police presence. The street violence was orchestrated politically by ultra-nationalist and neo‑fascist leaders. The rioters attacked the offices of the party of the president, Boris Tadic, and the offices of other political enemies, state television company and relatively liberal media outlets. They were egged on by extreme-right politicians who blamed the violence on the government for allowing a gay parade.

Extreme, aggressive nationalism was also on display in the stands at Genoa. Serbian fans burned Albanian flags and shouted slogans such as "kill a Shiptar". The message was one of recalcitrant and violent nationalism – that Serbia is keeping the breakaway Albanian province of Kosovo which declared independence two years ago.

Government officials see the two outbreaks of rioting as linked and distinctly political. "After these two incidents, I can say that these hooligans are a part of organised groups with financial support," Slobodan Homen, a justice ministry official, said. "Opposition parties are not directly involved but are exploiting the situation."

Football riots are common in former Yugoslavia, recently in Bosnia and Croatia, and particularly in Belgrade where the big rivalry between Red Star and Partizan routinely results in tribal warring. High unemployment, no future prospects, 20 years of war, state collapse, Nato bombing and criminalisation all mean that bad behaviour from Belgrade youth is hardly surprising. But the hooligan problem has always also been a political toy.

The delije – or hardmen – that are the Red Star supporters have played several roles over the past 20 years: from brutal foot soldiers for militia leaders in the ethnic cleansing campaigns in Bosnia and Croatia; to revolutionary masses in the throng that overthrew Slobodan Milosevic as president in 2000; to street fighters in the neo-fascist campaign against the government, against the rest of Europe, against the US.

An early signal of the nationalist turmoil tearing old Yugoslavia apart came in 1990, when the Red Star hardmen fought Dinamo Zagreb's hooligans at the Maksimir in the Croatian capital. The wars started a year later.

The Belgrade thugs were led by Zeljko Raznjatovic, aka Arkan, the gangland boss and warlord who later used the Red Star fan base to recruit his Tigers militia to carry out atrocities in Croatia and Bosnia. He was assassinated in 2000, having been indicted for crimes against humanity by the war crimes tribunal in The Hague.

The rioting in Belgrade on Sunday was explicitly political. Extremist political leaders were arrested and police say they recovered detailed riot plans from the detainees. Officials also believe the estimated 3,000 that went to Genoa were acting on orders from leaders in Belgrade. "We had reports this was going to happen," Tomislav Karadzic, the head of the Serbian Football Association, said. "These kids are just doing what they're told. Those issuing the orders are in Belgrade."

That football hooliganism in Serbia is as much a political as a social problem is clear from current attempts by prosecutors to have 14 fan organisations banned. They bear names such as Brain Damage, the Ultras, Alcatraz and the Belgrade Boys. They should be outlawed because of "activity aimed at the violent destruction of the constitutional order, violation of human and minority rights, and inciting racial, national and religious hatred", said the prosecutor's office.

Savo Milosevic, the former Aston Villa striker and Serbia's most-capped player, also saw a political agenda behind the Genoa carnage. "It's one of the blackest days in the history of Serbian football. Some people are again using football for certain other aims."

mua ajo qe me neverit me shume eshte mungesa e reagimit nga qeveria e mutit shqiptare.

pastaj presim qe serbet te na kerkojne falje pse na dogjen flamurin.....

Sot 24 ore mbas ngjarjes dhe sigurisht mbas informacioneve te shumta nga media te ndryshme une arrij ne konkluzionin se fajin kryesor per ate cka ndodhi ne stadiumin e Gjenoves e kane organizatoret e ndeshjes, pra pritesit pepinot. As me shume dhe as me pak por eshte komplet e pakuptueshme sesi ata huligane serb ndodheshin ne shkallet e stadiumit me parulla, me kallupa fishekziaresh e me mjete te tjera te forta. Cfare beri policia italiane? Pse nuk i ka kontrolluar kur u futen ne stadium? Apo ka bere nje sy qorr per te fituar nje 3 pikesh ne tavoline?

Ashtu eshte fajin e ka i zoti i shtepise dhe jo hajduti qe vodhi lopen...

Berber te dija socialist shqiptar po paske qene llahtar fare -komunist serb!

hajde se do tju vije rradha dhe juve antishqiptareve.Do tju durojme deri ne 7 nentor sa te merret vendimi per vizat.

A e di ti mer kaqol regulloren e UEFA per sigurine neper stadiume? Po italianet ngaqe nuk kane takat ti marin piket me loje, lejojne disa huligane te shprehen sipas qejfit te tyre meqellim fitimin e ndeshjes ne tavoline. Turp! Sa per te tjerat thuaj cfare te duash se ty as qe ta vej veshin fare, sinqerisht.

Barbiere, ndersa mund te jete nje nga skenaret e mundshme, me duket i paplote ky qendrim.  Po, eshte e vertete qe UEFA ka rregullore per sigurine ne stadiume.  Po ashtu eshte e vertete qe autoritetet italiane u shprehen qe e prisnin te kishte probleme ne kete ndeshje, por nuk i kishin parashikuar permasa te tilla.  Nga ana tjeter, ky grup huliganesh njihej nga autoritetet e Serbise, perse u lejuan te niseshin.  

Me duket shume e perthjeshtuar qe gjithe ky incident i shemtuar, te jete bere vetem per nje 3-pikesh.  Keta huligane kishin qellime te tjera.  Sulmuan edhe lojtaret serb. 

Per me teper, ky incident kishte dhe precedentin e pak diteve me pare ne Serbi. 

Si tifoze e lojes se bukur, me vjen keq qe futbolli do mbarte edhe nje njolle tjeter (s'eshte as hera e pare, dhe as e fundit, fatkqesisht) kuptohet, jo per faj te futbollit.  Nga ana tjeter, si shqiptare, ne vetem "perfitojme" nga ky incident.  E ve "perfitimin" ne thonjeza, sepse ne thelb nuk i deshiroj perfitime te tilla.  Dhe per kete, nuk do jap ndonje apologji.  

Monda ti po thua te njejten gje qe them dhe une. Keta Huligane apo nacionalist te terbuar apo ku di une, nuk do te kishin bere asgje (se 20 - 30 veta ishin) nese policia italiane do te kishte qene ne krye te detyres. Po ti kishin kontrolluar, sic eshte dhe regulli me elementar, nuk do te kishin as thika, as shkopinj, as parulla e as kausha me fishekziare. Me nje fjale do te ishin te carmatosur dhe le te cirreshin sa te donin. Por ja qe policia italiane kontrollonte komentatoret e ndeshjesh (sic e pohuan vete 2 prej tyre ne komentet direkte ne stadium) dhe i la cetniket te hynin ne stadium pa kurrefare kontrolli. Dhe ne mes te tyre kishte edhe shume tifoze normale biles edhe femije qe kishin ardhur per tu kenaqur dhe bere tifo per skuadren e tyre. E pra policia mban pergjegjesi per keta njerez pasi ishin ne te njejtin ambjent me huliganet dhe nuk dinin se cfare te benin.

Njera mundesi nuk perjashton tjetren them une smiley.

I lumte Korces!

FK SKENDERBEU Ftojme tifozet qe do jene te pranishem ne ndeshjen e rradhes ne Stadiumin Skenderbeu te marin me vete nje flamur Shqipetar ne pergjigje te veprimeve te ultranacionalisteve Serbe!!!

 

ky per mu eshte reagim i shplare. Nuk ka asnji gje te keqe nqse tifozet e vetdijshem per ket ofendim, te tregojne patriotizmin e tyne (mgjse nuk e shof te llogjikshme me e tregu ket ne ndeshjen Korca- Shkodra, fjala vjen se aty nuk ka serb, plus jehona e ksaj ndeshje nuk ka me kalu pragun e Korces dhe Shkodres). Plus, reagimi nqse eshte i nevojshem, duhet me qene institucional (FSHF-ja psh duhet te ankohet te FIFA ose UEFA). Reagimit te atyne adoleshentave qe do bejne tifo per Korcen neser do i bjeri vlera pikerisht sepse 'nacionalizmi' te ne kuptohet vetem ne momente te caktume dhe me teper si reaksion ndaj nji provokimi te ca huliganeve.

serbia ne urale  atje ku kane  vendin,ndersa per per keta tipat  asocueso-integrueso- sorrosisto-tufezues   me me shume kujdes  se ;nuk jane keshtu te gjithe serbet;,se kjo nuk eshte linja zyrtare  ,se ne jemi faktor stabiliteti  se keta jane ca ekstremiste qe s'kane lidhje me popullin liridashes serb  etj pallavra.[ore po miku i shqiptareve z.fazllic ishte ne ndeshje apo e pa ne tv bashke me qeveriun]

Keto jane ata qe bien ne pushtet nacionalistat serb anti-shqiptar! Qeveria serbe, me ne krye Popin e tyne, jane faktor zhvillimi i ketyne kafsheve. I gjithe populli serb duhet te mbajne pergjegjesi per keto. I gjithe populli serb, pa perjashtim. Dhe falje duhet t'i kerkohet sidomos Shqipnise per akte te tilla!!! ç'bajne gazetaret tone ? ç'ban rinia jone qe nuk manifeston perpara Ambasades Serbe ?

Gazetat serbe sot, per me ilustru fenomenin, tregoshin ne faqe te pare diegien e flamurit SHQIPTAR, pse ? Ne shenje "krenarie" ???? dhe atehere qe asnji gazete tjeter e Italise apo e Europes nuk tregonte nje imazh te tille (qe kalonte si nje detaj i ngjarjes). Pse per Serbine, ky "detaj" ishte ne faqe te pare ??!! Ne asgja mos me ba, ata bien vete me kamb mren !!!!! Mrekulli ! Por mobilizimi jone duhet te egzistojne, sepse u bame perralle me keto tipa.

Djegia e flamurit dhjetëra të rinj protestë para Ambasadës Serbe Djegia e flamurit dhjetëra të rinj protestë para Ambasadës SerbeTIRANË- Dhjetëra të rinj shqiptarë janë mbledhur mbrëmjen e sotme për të protestuar para Ambasadës së Serbisë në Tiranë, pas incidentit të ndodhur mbrëmë në stadiumin e Xhenovas në Itali, ku ultrasit serbë shfaqën hapur, para gjithë botës urrejtjen për shqiptarët, duke djegur flamurin kuq e zi.

Mësohet se të rinjtë mbajnë nëpër duar sllogane me mbishkrimin “Kosova është Shqipëri”, për t’ju kundërpërgjigjur sloganit të ultrasve serbë “Kosova është Serbi”, një slogan tjetër që mbajnë në duar është “Shqipëri etnike”. Mësohet se forca të shumta policie kanë mbajtur nën vëzhgim protestuesit, të cilët kanë djegur para ambasadës edhe një flamur serb.

Ndërkohë që tifozët shqiptarë reagojnë para këtij xhesti të mbushur me urrejtje, fotot e të cilit kanë bërë tashmë xhiron e botës, nuk ka asnjë reagim zyrtar, qoftë ky i palës shqiptare, apo i asaj serbe, për të kërkuar ndjesë për këtë xhest.

Më herët ministri i Jashtëm serb, i kërkoi ndjesë Italisë, për trazirat e shkaktuara në Xhenova, ndërsa drejt Shqipërisë nuk ka asnjë reagim.

Reagimi i shqiptarëve vjen vetëm një ditë pas ndeshjes Itali-Serbi ku njerëz me precedentë penalë, ultranacionalistë serbë dhe tifozë fanatikë kanë çuar në ndërprerjen e ndeshjes dhe në akte të shumta dhune në të gjithë qytetin e Xhenovas. Ngjarja ka lënë një shije të hidhur te të gjithë shqiptarët, duke qenë se bëhej fjalë thjesht për një ndeshje futbolli.
(m.a/BalkanWeb) Lidhje te tjeraFOTO: Foto nga protesta 

Mire do behej sikur te digjej ambasada serbe...

 Forcat e sigurise italiane kane shume faj. U treguan jo-profesionale. Si mund te lesh 20 individe te prishin nje ndeshje? Pse nuk nderhyne? Per 3-0 ne tavoline? Po pse nuk u lidhen me homologet serbe per te skeduar elementet agresive para ndeshjes? Kemi pare ndeshje ku ka pasur shume me shume probleme e nuk eshte nderpryer ndeshja.

Duket qe ky ka qene nje skenar i pergatitur ne beograd nga njerez me axhenda qe si dime. Portierin e kishin inat se kishte ik nga zvezda te partizan. Kryetarin e federates serbe duan ta largojne keta ultras te zvezdes. Te skysport thane qarte qe tifozet kishin ardhur me qellimin e qarte qe te te mos behej ndeshja. 

Me knoqi ky entuziazmi i cave ktu per te rinjte e fshatit tone qe ja kthyen dhemb per dhemb serbeve. Me ket lloj kthimi monedhe nuk jemi fort larg tyre. Fukarallik, maskarallik.

Injorimi do ishte monedha me dinjitoze por ne e kemi te pamundur te injorojme, mgordhim per icik lufte ne distance.

Perse ti ore tarallak,krahason reagimin e serbeve me demonstraten paqesore te 200 te rinjve ne Tirane qe na thua dhemb per dhemb?Mos keta ne Tirane dogjen dyqane dhe thyen xhamet e ambasades serbe apo thirren "te vriten te gjithe serbet?".Mos keta te rinje ndaluan ndeshjen e kombetares sone?

Apo ti je i marre a derezi.Njeri me komplekse inferuioriteti!

Sot ju treguam serbeve qe jemi me te kulturuar se ata.Dime te bejme demonstrata paqesore dhe nuk kerkojme serbet te vriten.

Une them se nuk ka reagim me te kulturuar se kaq,sot shumica e shqiptareve ne FB kane vene ne profil flamurin kombetar.

Eh mer trim i sales, terrt nuk ta ban syni. Po ti, c'ka bane sot me e luftue serbin?! Apo je tuj gjujt per nej "armik" si puna ime. Fryji syte, fryji or qorri i bibes...

 Si i treguam serbeve qe jemi me te kulturuar se ata? Duke djegur njesoj flamurin sic e dogjen ata dje? Ku eshte diferenca ketu?

Jo qe diference nuk ka po keta tanet as flamur nuk dinin te digjnin, nja 10 kalamaj 20 kilsh aty qe ju binte flamuri nga dora.

Rob si puna jote jane turpi i shqiperise. Shpellare qe mendoje se po me dogji armiku flamurin une i djeg jo vetem flamurin po edhe ambasaden. E cfare po tregon me kete qe bere? Qe ja po aq barbar dhe harbut sa ai qe ti e akuzon per barbar e harbut. Sot ecet perpara me mend e inteligjence jo me instinkte primitive te tipit 'me dogje..te djeg'.

ja dhe te civilizumit e leshit. mir ua ben, ashtu e duan serbet, se kan per her te par qe djegin flamurin ton, e kane bere rruge. Kam takuar shum serb dhe te gjith gati jan si puna e atij ivanit, rrota k... qe duan te vrasin shqiptaret.

 Eshte vetem tek keta te mite apo te gjithe ne fb ne profilin e tyre kane vene flamurin kombetar.

edhe knej ka lagjia ime Brado

gjith facebooku, gjest shume i kendshem.

o berbero pse nuk e merr nje brisk, te ma pastrosh trimoshin e te ma besh disk. Shko mer lafshe ngrehur se palo burra si puna jote jane dale mode sot. ZORRET PERPJETE TI NGREJNE PACAVURE SI PUNA JOTE. Ti , jo qe vetem je nje idiot, por mbi te gjitha nje klloun cirku. Une jam nje nga ata qe therras per boollanon dhe horra manipulatore qe i shkojne pas. Nuk do te ngopesha ti vihej flaka asaj ambasade te qelbur serbe

po shko ore veja flaken ambasades serbe. kush te ndalon? Une jo njehere!

PS. Pse nuk thirre per bollanon kete heren e fundit ne ndeshjen me Biellorusine? Apo nuk ta mbajti se kishte ardh Sala ne stadium?   smiley

 Berber,te kam thone,kur jane tema qe kerkojne pak tru mundohu ti shmangesh.

Kane bere gabim ato qe kane djegur flamurin serb, gabim edhe une qe pashe videon, sepse deri sot tre flamuj kam pare te digjen, amerikan, izraelit e ai shqiptar.

Kur merren me indentitetin tend, do thote se lekura jote  vlen !

Plotesisht dakort me lumindrin per sa i perket ceshtjes me lart. Djegja e flamurit, (simbol i nje kombi kushdo qofte) tregon injorance, dhe eshte veprimi i te dobtit ne mendimin tim.

"Don't hate your enemy, it affects your judgement!" - Godfather

sa merr vesh nga futbolli ti,duket kur kujton se ndeshja ne tirone eshte bere kunder bjellorusise smiley. Po S'ke faj se ti nje cop berber je. Kush te tha qe nuk eshte thirrur kunder bollanos ne ndeshjen ne tirone. AI karagjozi kryeminister ishte vetem nje mize,pra asaj atmosfere madheshtore. Koreografia ka qene ne permasa te papara o disfatist.

po te keni thirrur bravo ju qofte, por sinqerisht kesaj radhe nga ekrani i televizorit nuk u ndegjua gje. Prandaj mendova se mos kishit ndrojtje nga Sala.

ok behet fjale per ndeshjen me Bosnjen,  

Ivanin e tmerrshem e lene ne burg grash, sepse ne burgun e Gjenoves, ka shume shqiptare, dhe shume italian qe sipas gazetes........

"Bogdanov è stato trasferito al carcere di Pontedecimo, casa circondariale femminile che ora ha qualche sezione maschile. A Marassi, Bogdanov non poteva andare: troppi albanesi, che non avrebbero voluto avere in cella un serbo. Troppi italiani che non hanno digerito il trattamento riservato alla Nazionale, troppi serbi. Troppi i detenuti. Così Ivan Bogdanov, che a Pontedecimo viene indicato come persona “gentile”, adesso si trova dietro le sbarre di un carcere italiano in attesa della formalizzazione dell'arresto. Domani avrà la visita di un avvocato d'ufficio."

Qe une e perkthej, po vajti ne burgun e Gjenoves Ivani, do dali qe andej me emrin "Ivanka" ose "Vanja" edhe me zerin e holle.

smiley

http://www.ilmessaggero.it/articolo_app.php?id=33334&sez=HOME_INITALIA&npl&desc_sez

 

Me se e veretet.

"Ivani i tmerrshem" i eshte lutur me lot ne sy prokurorit, te mos e dergojne ne burg ku ka shqiptar.

Prokurori ka pranuar kerkesen e tij, duke e derguar ne burgun e grave.

Edhe kur thonin se burgu eshte per burra ??????????

 Nuk e di nga profilet tuaja te facebookut po faqja/statusi ime eshte kthyer ne Kuq e Zi! smiley

Zemra mal! Te gjithe miqte po ndryshojne fotografine e profilit ne ate te flamurit... dhe e bukura eshte se gjithçka u be dhe po behet pa shume zhurme! Hera e pare qe shikoj nje solidaritet te tille!

15 of your friends changed their profile picture

ky eshte mesazhi i fundit ne faqen time te facebook

shikoj vetem kuq e zi

Love it

 

Gjeste pa vlerë. Të ishim vërtetë patriotë do kishim një qeveri të pakorruptuar, shtet të fortë, e ushtri të denjë. Këto po do u thonin serbëve diçka, jo flamuri në facebook.

e si te mos biesh dakord me ty?

*****!(5 yje)

s'kishe nevoje as per fjale te shumta per te thene ate qe duhet ta kishin kuptuar te gjithe.

Ne nje shkrim te sotem thuhej qe Ivani u kap ne bagazhin e autobuzit ndersa shoket e tij perleleshin me policine. Kur ai u terhoq prej bagazhit nuk beri asnje rezistence. Aludohet qe ishte nje porosi politike per levizjet e fundit te priteshme diplomatike.

Ai flamuri ke cepi, sikur ngjan pak si rumun a moldav, ne mos gaboj. Edhe rumunet nuk shquhen per ndonje dashuri te madhe ndaj nesh. Dhe legenat, s'jane as sllave. Madje para se te latinizoheshin, kane folur te njejten gjuhe me iliret, ngaqe paraardhesit e tyre trakasit, ishin kusherinj me ne.

".... Sipas mediave lokale, portieri serb Stojkovic është goditur me mjete të forta nga tifozët e tij. Ndërkohë ndeshja është anuluar edhe pse nuk ka një njoftim zyrtar nga ana e UEFA-s..."

 

Kaq kafshe jane treguar tifozat serbe, sa nuk kane kursyer dhe lojtaret e tyre. Ajo qe me habit eshte heshtja e UEFA-s. Sikur te kishin bere tifozat shqiptare keshtu, me siguri UEFA, do kish dale me deklarate brenda ores. Kjo ngjarje tregon mosseriozitetin e UEFA-s, te policise italiane dhe te pushtetit lokal italian aty, qe eshte pergjegjese e mbarvajtjes se nje ndeshje.  

me sa pashe une ata lojtaret Serb po duartrokitnin tifozat serb, benin me tre gishta, dhe pershendetnin me dore po ato tifoza!

uefa po e heton ngjarjen dhe kur te kene mbaruar hetimet do nxjer deklaraten bashke me denimin, ne daten 28 tetor sipas faqes se tyre.

uefa nuk do beje gje sipas gjasave...maksimumi i jep Italise fitoren 3-0 dhe ndeshjen e kthimit e luan me naj Rumani ose Greqi po jo me shume se kaq. Platini ka pas mbeshtetje nga federata serbe kur u zgjodh dhe duke pas parasysh qe uefa / fifa jane organizatat me t'korruptume dhe me autoritare ne bote, ka per t'u tregu 'dashamires'

Ky miku na paska te kaluar militare. Nuk eshte cudi qe te kete ndonje nga tigrat e masakrave ne bosnje apo kosove. E habitshme se si kriminel te tille shetisin rehat neper europe dhe bejne si ja do qejfi.

http://soccernet.espn.go.com/news/story?...

Po te mos isha ne kerkim te copes se bukes ne dhe te huaj do te kisha ndezur (patjeter) nje goxha zjarr ne te njejtin vend, pa djegur asnje flamur. Ndonje shishe vere e mire do te kishte dhene te njejtin mesazh, por ne menyre me elegante: zjarri per serbet, vere per mua dhe miqte e mi. 

Tension në qendër të Xhenoas,

tani e vuna re ket dhe s'un rri pa e von n'dukje:
Xhenoa eshte skuadra tjeter e futbollit (vec Sampdorias) - Xhenova eshte qyteti

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).