U habita sot ne mengjes kur ne email me erdhi pasqyra e lajmeve te Forbes dhe titulli kryesor ishte "Seeds are bloomimg in Albania". Per nje moment kujtova mos behej fjale per kanabisin e Lazaratit, kur ne fakt ishte nje interviste e vete John Steve Forbes me asin tone Sali Berisha: shikoje këtu.

 

73 Komente

U habita sot ne mengjes kur ne email me erdhi pasqyra e lajmeve te Forbes dhe titulli kryesor ishte "Seeds are bloomimg in Albania". Per nje moment kujtova mos behej fjale per kanabisin e Lazaratit

smiley

Eh kur del sala ne kopertine , duket qe Amerika ka ik per lesh per zotin , ska faj ai qe i jep per shembell shqiprine.

 

P.S. u shkriva tuj e i nigju , si tha

: Who wants to plant hazelnuts walnuts smiley

nutset te dalshin ne balle or sali

 

That was so freakin funnysmiley.  I mean " the whole planting thing...."

 Ky Berisha te felliq. S'e di sa shihet kjo e forbesit, por ai Steve Forbes e lexonte prompterin pa piken e taktit, me koken majtas djathtas. Mire qe s'e merrte ekranin ne dore.

nuk shkoja dot pertej 2:29. HALE!!

Per nje moment kujtova mos behej fjale per kanabisin e Lazaratit, kur ne fakt ishte nje interviste e vete John Forbes me asin tone Sali Berisha:

Nuk ishe shumë larg. Its either canabis, or numbnuts.

 

 Per nje gje duhet ta pergezoj Birishen, qe ka kurajo me nivelin e vet te anglishtes te perfaqsoje tre milione shqiptare. Per te tjerat mund te mendohet edhe si pozitive. Ne fund te fundit "publiciteti negativ nuk ekziston" dhe kete e ka mesuar dhe Birisha.

Pertej asaj ... It come in my mind... It cames in my mind... une personalisht nuk e degjova dot me...

Hello jutjube!!

e ke nigju ndonjeher Berlusconin me fol ti lale??

Ka me keq. Un duhet te them qe eshte permisuar goxha se e kam degjuar para nja 10 vjetesh ishte hapu dhe te futesh.

 Po bente test te anglishtes Berisha tek Forbes-i?

Po Obama, flet rrjedhshem shqipen?

"By-the" way, sa zili ju kemi qe dini anglisht kaq rrjedhshem. Na plasi fare...! smiley

 O nietzche, pikerisht kjo eshte arsyeja qe Obama nuk jep interviste te Blendi Fevziu ne shqip. Nejse, nuk eshte se beri nje gabim gramatike dhe ti e merr vesh fare mire, puna eshte se anglishtja e tij le shume per te deshiruar edhe ne shprehi.

Une e kuptoj qe ai nuk mund te flasi perfekt nje gjuhe te huaj. Ndoshta kjo eshte dhe arsyeja qe shume kryeministra zgjedhin tí japin keto intervista ne gjuhen e tyre apo ne nje gjuhe qe e zoterojne shume mire... eshte kryeminister burri i huj nuk eshte nje shqiptar dhe aq... nejse, nejse...

 Keni te drejte, asterisk,

Ne fakt, ketyre diteve, ju duhen sa me shume "fakte ngushelluese". smiley

 hëh!??

 Eh, duket sikur po mban fjalim. Me hesap ai robi që i ka mësuar të mbajë fjalim si ai ish homologu i vet francez nuk ka arritur akoma te kapitulli që shpjegon si flitet gjatë një interviste. 

Për të tjerat, ç'të të mollois... modesti e pashëkuar... (nuk shkova dot përtej minutës 3, po dita e mirë duket që me sabah).

Te vetmet raste qe ndihem me ne siklet sesa kur pashe kete intervisten jane kur shkoj te dentisti...Kur do marre vesh ky qe nuk flitet me brockulla te tilla? Po ashtu kush do t'i spjegoje valle qe kur nuk flet gjuhen e publikut te cilit i drejtohesh sic duhet, e ve veten ne disavantazh dhe behesh qesharak?

P.S T'a dergojme te rregulloje dhembet, se n'a e nxorri bojen!

ahhaha ate po mendoja dhe une.

ene baba im e ka me te bukur protezen :-DDDD

Ja une pata nervat ta shikoj intervisten deri ne fund!

Verdict: What a disgrace! This is your Prime Minister! Self-obsessed & pathetic!!! smiley

PS. Vini re cinizmin ne fytyren e Steve Forbes i cili nuk po u beson syve & vesheve cfare pergjigjesh te dobeta po merr nga SB! Mendo cfare vlonte ne mendjen e Forbes qe nuk ka lene kryetar shteti, CEO kompanish ose dhe investitore miliardere ne bote pa intervistuar!!!

Per ke s`duron dot theksin e S.B. smiley Forbes.com: "Here's a twist: The mighty capitalist U.S. could take some economic lessons from the tiny Balkan country Albania. Today Albania has the most vibrant economy in Europe. It was virtually the only European nation to grow in 2009. [...] Too bad science hasn't advanced far enough to enable us to clone Berisha so we could replace all the economic officials in our government today..."
http://www.forbes.com/forbes/2010/1025/o...

 

 Haaaa. Kisha vite me thene te drejten pa e pare Berishen live. Qeka bo mu si Kavalier Domatja te Aventurat e Cipolinos. smiley

Intervisten nuk e vazhdova dot me shume se pese sekonda se nuk mbaja dot gazin. Anglishtja e Berishes eshte madheshtore, madheshtore.

Ju lutem po ka ndonjeri kohe te na e zbardhi fjale per fjale, pa bere korigjimet do te ishte priceless. E denje per t'u vene si tekst tek 24 karat.

e ka zbardh' vete forbes.com-i; anash videos ne fjale, kliko mbi etiketen "Transcript". sa per 24 karat, s'jam i sigurt!

kur flet frengjisht te shkri fare e 10 dhe portokalline .

Aq shume i impresionova ate mengjes saqe ne vend te shkruaj Steve Forbes, vura John Forbes.

Nuk kuptoj, vertet beson Forbes se Berisha eshte ndonjefare gjeniu???!!!!

Po italisht e keni degjuar? Kur erdhi Berlusconi ne Tirane, edhe ky qe u thote ca tregtareve me duket: Vi licenziamo tutti! (donte te thoshte qe do t'u jepte liçense te gjitheve). smiley

hahaha, e forte.
Edhe zv/krieministri nuk ngelet pas...ai Prifti ne intervisten te tch tha qe "me Meten u takova kur erdhi te jepte nji leksion ne Harvard kur Prifti ishte student". Tani, duke supozu qe Meta e ka permirsu anglishten e vet krahasu me 10 vjet perpara, pys veten sesa % te asaj qe ka thone ky kane kuptu studentet e Harvardit. Se nqse % shkon mbi 10 une i jap doren dhe rrezik t'i heq kapelen

Thuaj shyqyr qe nuk e kane kuptuar.

Teuta, mire qe s'u tha: do t'ju japim viza te gjitheve...smiley

"Vi liberaliziamo tutti" smiley

Sali Berisha vi rendera' liberi! smiley

lidhja nuk punon..

Ti them dhe une dy fjale, se duke lexuar keto komentet ketu mu prish pak "mideja".

Tashti, kur e lexova dje te Forbes transcriptin e Berishes, mu be qejfi per nje paraqitje pozitive te Shqiperise ne nje reviste prestigjoze  ( ndoshta me prestigjozja ne fushen vet) si Forbes Magazine.

Mund te kapesh sa te duash tek vogelsira (meqe ra fjala, njerezit e vegjel kapen me gjera te vogla) si, pse e beri anglisht, kur e flet me theks te trashe etj si keto. Njerez te ndryshem kane etalone te ndryshem te matjes se mireqenies. Nje fakt qendron. Ekonomia eshte rritur ( mund, duhet te rritej me shume eshte tjeter teme, apo kur ke rritje me nje baze te ulet si 200$/vit - 3500/ne vit).

Mua me vrau shume syrin nr i komenteve negative tek rate.forbes.com/comments/CommentServlet artikulli. Dhe vura re qe ishin komente te bera nga shqiptare. Shqiperia dhe shqipetaret, duhet te shfrytezojne ne max daljet ne publikun global, ne aspektin pozitiv dhe jo te kapen pas aneve politike te ceshtjes. Duhet pare pertej klasave politike, te jemi pak me shume largpames.

 Me vjen keq per ato komente qe lexova duke ditur ( personalisht) qe ky artikull eshte lexuar prej disa investitoreve potenciale, qe ndoshta keto komente nuk do t'i trembin, por me siguri u ka lene nje shije te hidhur ne goje.

Hajt shendet e pare te gjitheve pa dallim tesere smiley !!

 

 

Po te shikohet me kujdes intervista, por jo ne 3 minutat e para ama smiley, atje kah fundi Berisha i vjedh orën Forbesit. smiley

 

Nuk ka mundesi njeri ta shqiperonte intervisten. Per ne qe s'dime anglisht, dhe jane shume komentatore qe s'dine anglisht, do te ishte mire qe ai qe e sjell nje artikull, ta perktheje.

Te ishte vetem ai  si zullum(ora) ku ma gjeje...

Kape ironine e Niçes grava....

Ne pergjithesi, ata qe anojne nga e majta radikale e kane veshtire te permbajne veten nga shprehja publike e ndjenjave  te tilla si urrejtja (me gjithe shpirt), deshira per t'u "shfryre paq" ndaj kundershtarit politik apo ndaj atyre qe nuk bien dakord me pikepamjet e tyre politike. Intoleranca eshte dicka per te cilen jane krenare ne (sub)koshiencen e tyre. Vec e imagjinoj se sa shume e shtremberojne fytyren e sa shemtohen, duke shkruar e share neper dhembe mbi tastieren e shkrete.  Nuk me habit fare fakti qe ata kane shkruar komente negative tek faqja e forbsit. Sigurisht, shume te tjere prej tyre do te "frymezohen" prej shkrimit te ketushem dhe s'do ta permbajne dot veten pa shtuar komentet e tyre atje.

Sa per intervisten e Berishes: Po, e vertete - anglishtja e tij linte shume per te deshiruar! Le te flasim tani per permbajtjen - cfare ishte kaq skandaloze ne ato qe tha Berisha (duke hequr prej tyre keqinterpretimin per aresye gjuhesore)? 

.. duke hequr prej tyre keqinterpretimin per aresye gjuhesore

O Permetar si mer ta heqim kete! Por kjo eshte thelbesorja prandaj nuk merret vesh se cfare thote ai ne interviste! I shkreti Steve Forbes u dermua duke i thene Right! Right! sepse nuk po merrte vesh se ku e kishte fjalen SB yne kur ai mundohej te shpjegonte taksat dhe investimet ne menyre popullore si ne parlamentin shqiptar dmth! smiley

 Komunistet e PD-s, kur i tolerojne berishes gerdecin e permbytjet, kujton se u plas se foli si katundar i trashe? Atyre mire u duket si nivel... lol

E sakte!

E di cfare i tha BBC-se SB ne nje interviste vjet kur e pyeten e kishte dijeni qeveria dhe kryeministri per cmontimin e materialeve ushtarake ne Gerdec!

Pergjigja e komandantit te pergjithsehm te Forcave te Armatosure te Republikes se Shqiperise tha:  "Sipas ligjit shqiptar kreyministri shqiptar nuk duhet te dije ku jane bazat ushtarake ne Shqiperi!smiley

Mire po komandanti i pergjithshem a i di ku jane? smiley

O longo, jo cdo gje qe fluturon hahet: ose qe ta bej me te qarte per ty: Jo cdo gje qe thote Rama apo PS-ja eshte e vertete pse e thone ata, apo pse te pelqen ty. E verteta, fatkeqesisht, nuk eshte absolute, dhe fatmiresisht, nuk eshte prone e nje grupi njerezish apo partie vetem.

 lol

pikerisht ate po them... nese te dy genjejne, te pakten rama genjen si politikan. Ytzot Berisha, genjen si katundar.

Korani, pse merr persiper te shkruash ne emer te Forbes-it? Thjesht sa per info: Ai ka eksperience ne intervistimin e politikaneve e biznesmeneve qe e kane anglishten si gjuhe te dyte, dhe Berisha eshte akoma larg ne renditjen e atyre qe s'kuptohen se c'duan te thone. Ka shume kryeministra apo politikane te tjere ne bote qe e flasin anglishten shume me keq se Berisha e perseri nuk u ka beri syri "terr" per te dhene intervista ne anglisht. Po ashtu, shpjegimi ne menyre "popullore" i ceshtjes se taksave eshte me i preferuar per audience e gjere. Do te isha kurioz te degjoja njehere Ed Ramen te flase per ceshtje taksash e ekonomie, apo ne pergjithesi ceshtje qe perfshijne interpretime shifrash - according to the word from the grapevine - ai eshte nul fare per ceshtje te tilla. smiley

 Do te isha kurioz thote. Ate qe e ka, e ka Edi. Anglisht dhe italisht flet qarte dhe paster. Por ty s'te punon stereoja kur degjon, degjon vetem nga altoparlanti i djathte. Edi Rama mund te jete cfaredo qe mund te thuash ti dhe komunistet e tjere, por per te folur flet 100 here me me logjike se saliu dhe flet tamam si politikan, ne te gjitha gjuhet.

Nese ty te duket niveli i Berishes normal, tregon vetem se c'nivel ke vete si person. Jo me lart se bagetite... e shumta ndonej coban mali qe vetem fyellit di t'i bjere.

Nuk me dhimbet Forbes jo! Po flas vetem nga cfare pashe ne interviste! Hidhi nje sy deri ne fund! Nuk po themi te flase aq qarte sa Obama ose Bushi jo! Por te pakten te flasi si Tariq Azizi i Sadamit! smiley

 

 A mos u tall! Te majtet, e? lol

Kush i gjuajti me gure Fatos Nanos kur ishte ne Bruksel me diplomate te huaj, ne nje hotel vipash? Kush ka hapur dhjetera faqe ne anglisht duke share edi ramen ne anglisht? Kush ia ngjesh shqiptareve fajin per masakren e tivarit, kur vete kosovaret deri me sot kane fajesuar serbet ne mal te zi e gjetiu?

Ik mendohu dhe nje here.

...jam dakort me pafytyresine e Berishes dhe po ta bej shqiperine lule ai tani une nuk e heq dot urrejtjen per kete njeri...por....ato nenqeshjet e Forbsit nuk i duroj dot fare....me vjen keq se nese eshte njeri me kulture (se as e njof sa eshte) ...ato nenqeshje i shikoj perdite ketu ku jetoj por me shume nga njerez qe ne cdo aspekt jane me poshte se atyre qe jau bejne......nuk e pashe deri ne fund intervisten se ma shpifen te dy....

I agree with you 100%. Steve Forbes in that interview was more disgusting than Sali Berisha.  Steve Forbes knew very well what he was doing!!!

Forbes thought  he  got this imbecile form Albania and publicly decided to make a fool out of him!!

However, Forbes and others haven't proved to be such geniouses after all,  the way the economy is going......

Hypocrisy and backstabbing is a way of living here in the U.S, at least the way business is done in private corporatations and the high-level government (no difference, dems or reps).

Sali Berisha eshte vetem nje "criminel ordiner" krahasuar me kurrupsionin e organizuar e te sofistikuar  ketusmiley

 

well, i totally disagree with you for a very good reason which I could try explaining to you but we both know you'd never understand. Fyi, my disagreement is entirely based on my pure belief that being the smartest human being on earth entitles me to decide what's right and what's wrong and in this very moment I'm 110% sure that disagreeing with you is the best thing one can do. That said, I want you to know that had you decided to disagree to whatever you're currently agreeing with, i would've agreed 120% with whoever you disagreed to. Simply put, you're wrong, regardless of what you decide to agree or disagree with and I can only hope that my reasoning above explains why. There's only 1 thing left for you to do and I could tell you what that is but again, you wouldn't understand so I won't even bother to. Hope this helps!

It sounds like someone else learned the language of our enemies.

e bleve ate librin qe t'thashe ti gjembo?
Dhe mos m'thuj qe jo se deri n'malajzi ka shku ai libri. Kom nji dyshim se ti do me e shkarku online...nqse kjo eshte e vertete, dije se m'hidheron pa mase. Kushton vetem 5 euro pse 7 dollare!

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

 Anglishtja e Berishes nuk diskutohet qe eshte per ibret! Po nje gje dua te marr vesh ato qe thote Berisha "ritjet ekonomike dy here nje here ne 2009, dhe nje here ne 2010"jane te verteta, sepse po habit boten ky Kryeministri Berisha!!

Prite tani kur te filloje qe Amerika dhe Europa te marrin mend nga Mend e Berishes!!

Pas nje interviste tek Hard Talk ne BBC, qe edhe kur ambientova me problemin e gjuhes, mezi me mbante vendi nga deklaratat e KM-s, une s'e marr dot me guximin te ndjek interviste tjeter. 

E di, e kam gabim, nuk mund te krijosh nje mendim te plote bazuar vetem ne nje interviste, life is full of second chances, everybody deserves a second chance etj etj etj, por vazhdoj ta vuaj si problem.  

Nga ana tjeter, kjo teme mund te me sherbej si terapi grupi dhe mbase keto fobite dhe miskonceptet i tejkaloj me ndihmen tuaj.  Flm paraprakisht smiley.

Mu duk relativisht e permirsuar anglishtja e Birishes ne kete interviste..Ligjerimi ishte i avashte dhe i pergatitur..Dhe si i tille perseri nuk e shmangu protagonizmin, delirin e tij, pozat megallomane dhe qesharake...Sidoqofte nuk na habiti me ndonje gje te re..

Mendoj qe sot e tutje,KM i Shqiperise duhet te zgjidhet ai qe flet me mire anglishten,frengjishten dhe italishten.

Keshtu qe politikanet do ti marrim nga fakulteti i gjuheve te huaja,as nga artet as nga mjekesia.

Sikur kishim nje qe fliste goxha mire ferngjishten sikur na la pa breke dhe me tollona,po hajde kush pyet.Fliste mire ne fjalime,nuk bente gabime ne frengjisht,pikturon,luan basketboll dhe kjo mjafton per te qene i suksesshem ne Shqiperi.

I started to watch the video interview but I can't watch this guy.... it's a total disaster..... I can't even understand what he says..... You can easily see the interviewer inner laugh with his way of saying words in English.... >>

He can barely speak Albanian never mind English..... What happened to his left eye anyway.... >>

 

Ashtu eshte!

Iku dhe Forbsi,u ble nga Sala!

Pas gjermaneve per aeroportin,tani Sala ka ble edhe deputetet e PE,Hillary Clinton,Barack Obamen dhe vete Steve Forbsin-miliarderin!!!

Sa i fort paska qen maloku mer jahu!I takon u fut nonji shuk paresh n'xhep ene maroi puna!Folin mir ata per te,masandaj!

Nuk merr shemull nga Rama qe ngeli tuj taku plakat e Beratit apo te Vores!

Steve Forbsi eshte budalla qe vendos emerin e tij dhe shkruan aq mire per Shqiperine.Mendoj qe Forbsi duhet te pyese ate gjatoshin tek bashkia qe deklaron qe ka 1 milion te papune ne Shqiperi!!!

Danieli dhe te tjere ketu qe flasin mire anglisht duhet te behen KM e Shqiperise.Ja dhe ky Danieli tani po na shkruan anglisht,per te na thene qe ka te drejte.

oops I forgot you were in the room smiley …. sorry to burst your bubble…. don't take it personally because it makes you feel bad….. anyway, we were talking about him not you, me or Edi….. >>

Solido, ik se ja ke fut kot.

Danieli duhet bo kryeminister. A e shef apo jo se si e flet (shkru me sakte) anglishten. Kurse una po bohem Zv Kryeminister se di mire frongce. Mos te grricet asnji frankofon se e thashe vete i pari. Kush nga shqiptaret qe jetojne ne France, e flet mire anglishten, ja hudhi do bohet car te doje atje se ne administrate (me perjashtim te perkthyesve) asnjoni nuk di me u more vesh anglisht e jo mo me fol. (ka edhe barcaleta me gafat e tyne ne anglisht)

Tani une do kisha qejf qe nanjoni te na tregote nai gjo per ato qe kish thone kryeministri ne interviste se vallahi nuk e marova dot ate videon. Jo per nivelin e anglishtes apo theksin e ku di une se cfare, por per faktin se po nuk u cirr une nuk e degjoj dot mo. (me e fundit qe sot ne Parlament ku cirrej per te kerku bashkepunim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Seriozisht, per mu ishte shume e cuditshme gjithe kjo. Nuk ke si te mos cuditesh, kur ke parasysh seriozitetin e Forbes zakonisht. Po kush ka jetu jashte e kupto se e rendesishme per imazhin e Shqiperise, eshte qe kryeministri del ne nje interviste me Forbes dhe ku tregohet se sa ka ec Shqiperia. Se si e perdor mrena venit Sala kete, kjo eshte ceshtje tjeter qe kush e njef pak e zgjidh kollaj me veten.

Te jemi te sinqerte, preferoj me mire Salen duke ekzagjeru arritjet e qeverise, dhe jep nje imazh pozitiv, se sa Ramen qe e degjova me veshet e mi duke i nxjerre shqiptaret si njerez te shpellave dhe Shqiperine si nje geto. Investitoret e huaj po te vijne, do jene ketu edhe kur Berisha dhe Rama te kene ......

 

 Ore, se tani gjeta guximin ta degjoj kokrren e injorantit.

Si del e genjen pa piken e turpit aty ai?

Si thote qe ka pergjysmuar taksat? Si flet me "une bera kete, une bera ate" dhe jo ne?

Ca eshte ky karagjoz keshtu? 

Karagjoz mer jahu karagjoz!
 

I bleu t'gjith maloku,nuk ja njeri pa i fut shukun e pareve n'xhep.Ene Steve Forbsi i ka hanger kto genjeshtra.Duet me pyt Long-Gjatoshin m'Tiron se ai thot t'vertetn se ambasoda amerikone thot cfar thot Sala!Jan ble ene ata kok e kamb!

Sa i fort paska qen maloku mer jahu!

Bleu Gjermont,Berluskonin,Sarkozin,Deputet e PE ,Obamin!!!Papapapa!I fort mer jahu!I fort!

 O malo, nuk po flet forbsi aty, Forbsi po zgerdhihet.

Flas per karagjozin tone qe s'la ven pa na flliq.

Por e thashe, ju malove ju duket nviel normal ai i Berishes.

Tiranë – Kromi shqiptar do të eksportohet drejt Japonisë.

Lajmi u bë publik sot nga ministri i Ekonomisë, Ilir Meta gjatë një takimi të zhvilluar me kompanitë ACR Holding dhe Marubenit, një nga kompanitë më të vjetra dhe të mëdha tregtare në Japoni.

"Eksporti i kromit është një tjetër arritje e produkteve tashmë "Made in Albania" edhe në tregjet më të rëndësishme dhe cilësore aziatike", tha Meta, i cili shtoi se kjo tregon se ekonomia shqiptare po  bëhet gjithnjë e me shumë atraktive për investitorët e huaj. Metu shprehu mbështetjen e qeverisë shqiptare për kompanitë e mëdha që synojnë të nxjerrin krom nga Shqipëria dhe ta përpunojnë atë.

 "Shpreh mbështetjen për planet ambicioze të këtij grupimi për të hapur edhe një fabrikë ferrokromi në Burrel duke realizuar objektivat e saj te biznesit ne vendin tonë, por duke hapur edhe vende te reja pune në një zonë që ka nevojë më shumë për investitorë dhe investime", tha ai.

Gjatë vitit 2010, DCM DECO Metal, si kompani ndërkombëtare për tregtimin e kromit, ka eksportuar kromin e Elbasanit në fabrikat evropiane dhe amerikano-veriore/jugore të çelikut nëpërmjet filialeve të kompanisë në tregun rajonal.

                                                                                             2010-10-12 16:26
   

 Ky shkrimi sdi pse me kujton ato titujt e komunizmit:

Shqiperia vend i trete ne bote per eksportin e bakrrit

Pa eksport nuk ka import

 Ore, nje pyetje serioze.

Me duket mua, apo Forbesi mezi po mban te qeshuren?

Te duket, ore te duket! smiley

 Tani me bere kurioze. Po provoj ta shikoj njehere edhe te them.

O Solo - ajo qe njerezit/peshqit po ankohen me shume eshte puna e prezantimit! Ju me siguri e dini qe presentation eshte shume i rendesishem ne biznes! Padyshim qe eshte gje pozitive qe SB eshte ftuar ose ka organizuar nje interviste me Forbes duke pasur parasysh reputacionin e Forbes ne boten e investimit!

Sic tha njeri me lart - ti leme teserat menjane (une nuk kam per vete asnje lloj) SB duket se nuk eshte pregatitur fare per interviste por ka shkuar si ne nje kafene duke e nenvleftesuar rendesine e kesaj interviste se nje pike kyce ose rast te arte qe vjen nje here ne 5 vjet ose me shume per prezantimin e politikave te investimit te qeverise se tij tek komuniteti i investuesve te botes ne dobi te Shqiperise..

Une nuk e ve aspak ne dyshim kapacitetin e tij qe po te ulej dhe te mendonte mire se cfare do te pergjigjej ne interviste do te arrinte te prezantohej me mire. Por e keqja e SB o Solo eshte deliri i madheshtise (self-obsessed)! I duket vetja expert ne te gjitha fushat dhe me ne fund i ben gjerat corbe sic i ka bere ne kete interviste! Ai asnjehere ne interviste nuk permendi expertet ekonomike, qeverine e tij por vetem UNE, UNE!!! Arriti deri atje sa te thoshte qe une ne 1992 isha zero ne njohurite ekonomike por dmth tani jam bere nje ekonomist expert!

Nuk pritet qe nje kreyminister ti dije te gjitha prandaj ai ka keshilltare specialiste por ajo qe pritej ne kete interviste eshte:

1. Shpjegim i qarte i politikave te investimit te qeverise se tij sepse ne fund te fundit ishte nje interviste biznesi per te bere Shqiperine terheqese per investimet e huaja.

2. Pika 1 arrihet vetem me prezantim dinjitoz, karizmatik dhe te kulturuar te vetvetes dhe te kombit qe perfaqson ne komunikim, ne te folur, ne gjuhen e trupit etj qe me ne fund rrit besueshmerine tek investuesit!

Shkurt - SB failed ti arrije keto ne interviste prandaj sic e kam permendur me lart ai eshte paraqitur ne kete interviste: Self-obsessed and pathethic! smiley

Hej folks nje pyetje kom une:

Ne rjedhen e nje viti kalendarik sa dite mund te rish ne vendet e zones shengen ne menyre te regullt? Sigurisht mbasi te aprovohet liberalizimi i vizave.

lene lene se e gjeta. Qeka fantastike,cdo 6 muaj ke te drejte te rish larg shqiperise deri ne 3 muaj.

who hold a biometric passport can now travel freely for short-term trips up to 90 days every six months (180 days) to these countries, be it for business, study or tourism purposes.

Great, une nuk du me teper se kaq. 3 muaj pune dhe 3 muaj pushim ne shqiperi, pastaj prape 3 muaj pune dhe 3 muaj ne Turqi per pushime, great great. Rrofsh moj Evropa plake ta paca borxh dhe ta shlyne femijet e mi. Hej folks me ndihmoni me ndonje blog italionesh ku ka shume meshkuj qe te fus ca reklama personale qe une qeth klientin ne shtepi! 

90 dite.

Good luck!

Per mendimin tim intervista e Berishes nuk ishte dhe aq keq (gjithmone per nivelin e Berishes, i cili edhe sikur te mos ishte politikan nuk do ishte njeri i rafinuar). Intervista e tij tek pjesa kur po fliste per Reganin, taksat e uleta dhe maksimen "parate ne xhepat e sipermarresit me mire se sa ne xhepat e shtetit" me vuri ne mendime mbi boten psiqike te ketij njeriu. Jam i sigurte qe kete do ta shpjegonte kete nje psikolog apo psikiater. Kam pershtypjen qe Saliu me te vertete nuk beson tek shteti, tek prona publike. Ai me te vertete mendon se tregu i lire mund te beje mrekullira. Jam i sigurte qe ai e njeh mire mentalitetin e pergjithshem te shqiptareve (sidomos atyre qe nuk jane qytetare dhe qe nuk jane shumica). Ndoshta per keto dy arsye ai (pa dyshim dhe te tjere) privatizuan cdo gje ne Shqiperi dhe po zhdukin pronen publike dhe ate shteterore. Sepse ndoshta ata nuk e njohin jeten qytetare ose ndoshta e njohin por nuk mendojne se ne Shqiperi njerezit e duan pronen publike. Ky eshte nje diskutim i gjate, por une mendoj se pavaresisht modelit ekonomik dy sherbime kryesore te shtetit nuk mund ti zevendesoje asnje privat. Arsimin dhe shendetesine. Dhe te dyja keto sherbime tek ne po zhduken. Dhe bashke me to do shkurtohet dhe jetegjatesia jone. Cfare tjeter ka rendesi?

 Me gjithe keto gjera qe keni thene per anglishten e Sals kam frike ta shoh intervisten tani...akoma sme ka ik nga veshi ajo 'mirrakell of frridom' merr vesh ti.

Po fol me mire shqip or kaush, pse ngaterrohesh me gjera qe si kap dot.

Oh! Ishte e veshtire dhe cimbuese te shikoje dhe degjoje intervisten e Sali Berishes me Steve Forbes. 

Sa e forte ishte deshira qe perfaqesuesi i qeverise Shqiptare te pershkruante me dinjitet dhe mencuri arritjet e kombit sado te vogla te ishin perballe Steve Forbes, i cili here pas here jepte nje buzeqeshje ironike te shkurter,  e cila te linte te nenkuptoje ironi abuzuese.

Balle per balle,  Sali Berisha dhe Steve Forbes. Mendohem, cili ishte qellimi i vertete i Steve Forbes te intervistonte Kryeministrin e Shqiperise?

A ka njeri naiv te mendoje se Steve Forbes vertete donte te kuptonte sekretin ose "magjine" e kryeministrit Shqiptar  per zhvillim positiv ekonomik te Shqiperise ne vitin 2009 dhe 2010?

E verteta eshte  se cdo "rritje" ne ekomine Shqiptare eshte resultat i burimeve monetare nga emigrantet, dhe aspak nga zhvillimi organik i brendshem i vendit.  Tjeter faktor qe eshte i rendesishem eshte masa e rritjes. Per shembull: Nga (shume i varfer ne te varfer) koniderohet rritje vertet, po niveli i arritur eshte prape shume here me ulet sesa niveli i shumices se vendeve Europiane.

Lere pastaj mos te flasim per vertetesine dhe saktesine e te dhenave ne base te te cilave eshte nxjerre konkluzioni. 

Eshte per te qeshur llogjika qe perdorin keto raporte per ekonomine.

Shqiperia ska ku te veje ma zismiley, keshtu nen hijen e krizes boterore ekonomike do duket si "stabel", ose dhe me "rritje".

Mbaj mend nje shprehje ordinere te viteve 97 . " Ne Rusi bejne greve se s'kane 7 lloje sallami ne dyqan", kurse ne Shqiperi greva eshte per buke thate".

E njejta llogjike shkon per raportet e sotme ekonomike te "rritjes" ne Shqiperi".

Te be fair, Steve Forbes nuk dukej me inteligjent se Sali Berisha ne ate interviste.

 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).