Cmimit Nobel për Paqe për vitin 2010 i jepet disidentit kinez Liu Xiaobo me motivacionin: "for his long and non-violent struggle for fundamental human rights in China". Ky tekst në anglisht nga BBC jep një portret të shkurtër të aktivistit 53-vjeçar. 

 

5 Komente

Lirim te shpejte Xiaobo!

 

Interneti

Komiteti tha se “do të jetë edhe interneti, si kandidat i parë në historinë e ndarjes së çmimeve që nuk është qenie njerëzore”.

Wow, asnje urim per "vellane" kinez?!

 Per kete kinezin kam pare nje program te bere nga mediat perendimore, dhe sikur e ndjeja qe do mirrte çmimin nobel per paqe. 

   Me kete rastin e vleresimit te Xiaobo-se  desha te them se kam bindjen qe kur ne Kine te vendoset demokracia....  ta zeme, si ne Shqiperi, bota do te shpetoje njehere e mire prej telasheve............

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).