27 tetor 2010 - Murgj tibetianë luajnë me dëborë pranë një manastiri në veriperëndim të Kinës. REUTERS

33 Komente

oh sa foto e kendshme! sa zili i kam qe duken aq rehat!

Luaj dhe ti me topa bore moj smiley...dhe vishu me te kuqe.

Irushe, s'bejne me fajde as topat e bores... as Babbo Natale... Ndoshta, do shkoj te bashkohem me ata murgjit qe te mesoj sekretin e qetesise se tyre... smiley

 

@Hunter, flm.

 

do vish ne çike kete fundjave?

c'eshte cika, ndonje emer i koduar i perdorur gjate pelegrinazheve ne Dhermi, per te cilin une s'kam dijeni? smiley

Jo, po eshte mali qe shikon nga plazhi  smiley

Ah, s'ma mori mendja qe behej fjale tamam per malin... Boo, po s'i dihet... edhe mund te nderroj mendje, s'eshte se me presin punet e medhaja ketu... rrofsh per ftesen, gjithsesi. smiley

 Foto e bukur. Lindja ka ngjyra te forta.

Ana H,  te keshilloj websiten e Steve McCurry (do te kenaqesh), autori i fotos me te famshme ne bote, Vajza Afgane

 

 

Sigurisht, kinezet preferojne me mire ti fotografojne duke hedhur topa bore sesa granata. 

Ndoshta, do shkoj te bashkohem me ata murgjit qe te mesoj sekretin e qetesise se tyre...

Po kur je komplet i izoluar nga bota (si mentalitet, etj, not the least dhe pa seks smiley) o do jesh komplet i qete ose komplet "i qete", nje nga te treja. smiley

Fotoja eshte cute nevertheless.

P.S. Now that I mentioned, s'e di si qendron ceshtja, lejohen te bejne seks keta murgjit tibetiane, apo asnje murg s'lejohet pa dallim feje e krahine? lol

Now that's something I never get, dmth se si te mos berit e seksit te con me afer zotit/paqes/et. smiley

Rregullorja nuk ta lejon, por trupi ta kerkon. Por edhe kur e bejne (me njerin tjetrin kuptohet) e mbajne sekret . Biles e bejne ne eresire te plote pasi thone se Zoti nuk sheh naten, sepse po te shikonte nuk kishte pse te krijonte diellin.

Hunter, ky fotografi ato fotot e portreteve (galleri - portrete) i ka wonderful, thx for the link. smiley

ça rrobash nam, kto murgjit e tibetit. foto e bukur.

 fotoja është shumë e bukur.  ç'kuptim ka titulli? 

 

voidness, emptiness...

Boshi ze nje vend shume te rendesishem ne Budhizem smiley

 përtace. smiley

po, pse jo! varet se c'sy u hedh smiley

ate qe na dhemb, shoqeruar me ndonje variant per "shprazje"

smiley finis

pse shprazje? smiley

se po te dhembi "kerreje" pra, tha adhamudhi smiley dhe mua me dhembin shume sot

p.s. na falni devijimin nga murgjit. sa keq qe s'vene edhe grate atje!!!!

 oh, unë po mendoja se kishte ndonjë lidhje me atë që sytë i dhimbnin se s'i kish përdorur kurrë (marrë nga njëfarë filmi hollivudian).

kush te tha qe s'vene grate?

Dhe une qe o vrisja mendjen se si vajte dhe e lidhe "shprazjen" e W.Reich-ut me syrin qe te "ha" dhe murgjit qe qellojne! smiley Posto edhe ndonje flamur te verdhe tek-tuk finis, se edhe lindin moskeqkuptime smiley

Ja: smileysmileysmileysmiley ...

Nashtina tek "shprazja" vajta duke menduar qe s'eshte "Boshi" ai qe ata kane ndermend, por "Zbrazetia" dhe dallimi mes dy fjaleve eshte shume i madh. Pastaj mendova qe sot do te doja te mos kisha sy (meqe me dhembin), por meqe i kam dhe s'mund te bej sikur s'i kam, menyra e vetme eshte t'i derdh jashte (si veze te skuqura pak), t'i "shpraz" pra... 

p.s. Ke ndonje derman konkret per dhimbje sysh? smiley

p.s. 1 Pershendetje akvll smiley

finis une vuaj shpesh nga dhimbja e syve, qe me lidhet me dhimbjen e kokes.

se pari hiqi syte nga ekrani i kompjuterit - dhe mos i ver me smiley

te dyte nuk di, mua me zgjat nja-dy dite kjo dhimbje. nje mendje me thote se eshte ftohje muskulare. keshtu qe ndoshta nje dush i nxehte me shume avull, apo banje avulli vetem per fytyren, mund te sjele rekaksim te muskujve.

smiley Nga lodhja e kam , por po beja sikur s'e dija. Thashe mos genjeheshin edhe syte me ate rast, po hiç.

Ajkuna, asaj ketej nga ne i thone pak a shume "e drejta e budallait" smiley .

po ti pse e le budallain te vuaje? thuaja ca me heret, me drejtperdrejt

Jo, jo, budallai isha une ne kete rast smiley ...

Boshi me erdh ne mendje, ate shkrova. Nese per ty zbrazeti, ashtu e leme.

Derman konkret per dhimbje sysh? Hic! 

 

sa losin pse nuk shkojne e ia fusin nje smiley

Hare Krishna Hare Krishna Krishna Krishna Hare Hare Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare.

M'u kujtu ajo kenga:

Topa bore hedhin shoket tane...

c'bukuri, c'bardhesi...

Edhe nje barcalete, ku gjyshja i mbante ison dhendrit qe kendonte kete kenge: Topateee, topatee...

eshte edhe nje balls to the wall, me duket e kemi vene njehere smiley

nejse, tu bo llogje, harruam te komentonim mbi rikthimin ne femije qe kerkon budizmi dhe qe duket se kane arritur murgjit, te pakten ne dimer smiley. fotoja vertet e bukur.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).