"Po si more te festojme? Te lejm kokrren e namit? Menoni si do e perceptojne europianet qe do na shohin neper TV t'u festu. Eshte njesoj si te festosh masi te kesh prit 5 ore mas deres se komshiut, dhe masi ai te te kete pa 200 here nga syni magjik, mo ne fund te vendosi me te hap deren."

Tironsi

22 Komente

Te festohet por JO feste 1 milion euro-she! Jo fjalime ne podiume etj sepse behet qesharake per Evropin dhe per vete njerezit ne Shqiperi!

Secili ta marre buken me vete ne feste, dmth si piknik ... qe ta marre vesh Evropi sa me edukate festojne shqiptaret! smiley

lol dhe po nuk festuam ne e kthen SALA ate date  ne dite feste qe i lu fene.

Ishalla i bie dite jave qe te perfitojne ata qe punojne ne shtet.

mos o tironc, mos bie per dite jave se ne te shkreteve na bie me shku me hap ushtarak ne miting; ndersa po te jemi ne pune osht me mire se lujm poker me pare virtuale.

 Po festimet kane filluar. Si zakonisht jane te perhershmit kavajas/mamurrzake/lacjane qe me flamurin e pd te makinat kane fillu brohorasin 'te sheshi te sheshi'. Patozi nderhyri edhe ju tha kte here nuk eshte miting per sherr keshtu qe ata e ndryshuan ne 'o sali je drita jon..ne evrop ti na con..'

Po edhe ketu do t'i fusim hundet dhe do japim direktiva? Lerini njerezit te bejne si te duan, ne dac te festojne, ne dac te mos festojne. Kush e ka pasur nje hall e nuk e ka zgjidhur dot per pune vizash, aq feston sa nuk ka, edhe nese nuk del me flamur neper rruge. Kush nuk e ka pasur problem, per ta nuk ndryshoi asgje. Boll se late lam!

Dmth nam smiley

 

Seriozisht, ku eshte problemi? Njerezit mund te udhetojne si gjithe te tjeret tani. Kaq. Besoj se jemi te gjithe dakord qe keshtu eshte me mire, apo jo. Se si e perjeton secili kate beje me si ka qene per ta realiteti deri tani.

Seriozisht, ku eshte problemi?

Sa veshtire? Problemi eshte tek festat 1 milion euroshe qe eshte bere zakon te behen ne keto raste ne nje kohe kur njerezit vrasin/helmojne veten nga veshtiresite ekonomike!! ;(

Festa popullore pa shpenzime me cifteli. daulle, gajde, klarinete, fizarmonike, sax ose me "Majkell Xhekson" ose "Lady Gaga" le te behen sa te duan sipas qejfit sepse nuk i prishin pune njeriu perderisa ndonje politikan nuk futet ne turme te pellasi "ishte merita ime"!!!!!

Me ne fund beni si te doni!!!!!!!

PS. Nejse .. ta paskan thene edhe te tjere me poshte!

Nje absurd dhe padrejtesi e shemtuar me ne fund u zhbene. Shqiptaret e moren shume-shume-shume vone te drejten per te vizituar lirisht Europen. Eshte nje e drejte per te cilen nuk kishte pse te luftohej ne radhe te pare. Nga rendesa politike i afrohet vetem segregimi i zezakeve ne US, por ky i yni ishte dahat e ku e ku me keq, se "pigmenti qe ne rregull".

Vafte ne esfel kush do me perfitu politikisht nga kjo e drejte e ardhur kaaaaaaq vone, pasi cdo bandwagon per ket eshte nje tulle tjeter ne mur te majmunerise katunareske arnaute qe me aq zell e kemi ndertu tash sa dekada.

Dakort Kristida, secili/a ta festoj sipas qejfit, xhepit etj. Ama organizim masiv me pare shteti jo. Personalisht nje cik te moderuar do ta sygjeroja se jo per gje po do na bejne me gjisht bullgaret psh e do thone: shif si bejne per nji cop vize e ne me pasosh smiley.

Pse, me gjithe mend ka festim te organizuar?

Mos me emigrant ku e gjete kete link aman se pesova shok psiqik...jazek.

sot mbasdite disa shoke te mi, tifoze me PD dhe saliun, prisnin me gjithe mend te shikonin fishekziare dhe u merziten kur mesuan nga burime te brendeshme qe asnje kompani qe merret me hudhjen e fishekziareve nuk ishte kontraktuar.

 MEQE TI TIRONSO PASKE KAQ SHUME DINJITET, HUDHE SI PROPOZIM QE TI E DISA TE TJERE SI TY ME DINJITET, TE VAZHDONI TE KENI PUNE NEPER AMBASADA ME VIZAT, E NE TE TJERET QE JEMI PA DINJITET TE LEVIZIM TE LIRE....

BOLL SE LATE NOM ME KETO BUDALLIQE QE SHKRUNI! S'I NDAN DOT SHQIPTARI NGA VETJA TANGERLLIKUN E BUDALLIKUN!

 

Dhe si qeni qe sapo e zgjidh nga zinxhiret,qe i jep nje te shkundur trupit, ben ca levizje me zikzake kenaqsie e ja jep vrapit kuturu, s'kemi pse te bejme..

Leni mer traplliqet e mos boni si majmune. Se na vute boje katunarizmi qe s'ka uje qe e la me kto butaforina idioteske - jom i sigurte qe po te njejten majmuneri do bonte edhe "pala" tjeter po t'ishte ne pushtet per 2 cent kapital politik. Klsae e shpifur politike qe i ka hudh popllit trut e gamorit qe kur ka le.

Te dhane kur iu ngref nje dicka elementare qe e merito vetem se te ka lind koka ne kto koordinata gjeografike. Nuk te boni "shok" mer daje. Te tha, uuu ti s'paske bisht. Kujtoshim se kishe...

Festoni mer, lujini fenë. Budalliku nuk fshihet pas derës.

 

te behet feste sa te luaje dhe qeni i kallajxhiut, te luaje... nga mendte, dmth!

Pse qeni nuk ka te drejte te cmendet? Erdhi edhe dita e atij te udhetoj i lire pa vize, te takoje shoket e tij europiane (dmth te behet pjese e familjes qenerore europiane!!!!). Vetem pas(h)aporta i duhet tani!

Meqe jemi tek pasaportat e qenve po tregoj nje histori te shkurter (ngjarje reale).

Nje dite kur po kthehesha nga puna takoj ne rruge nje komshiun tim qe kishte nxjerri qenin per shetitje! Me thote - Seedy (emri i qenit) eshte shume i lumtur sot! I thashe Pse? Me tha qe sot i ka dale pashaporta britanike dhe tani mund te udhetoje kudo neper bote i lire! smiley

Procedura per te nxjerre pasaporten e qenit qenka me e komplikuar se pasaporta e njerezve! Qeni duhet te beje analizat per nje numur semundjesh dhe te marre certificate per ta treguar ne aeroportin e vendit qe do te vizitoje.

Po ashtu problemi me i madh ishte qe qeni nuk mund te hedhi firmen kur merr pashaporten! Ne pasaporte behet vetem nje shenim "Unable to sign!smiley

Pronari duhet te verteoje qe qeni eshte i tij/saj dhe pas kesaj pronari mund te firmose sikur te ishte qeni vete! smiley

Dhe disa kushte te tjera qe nuk i mbaj mend .. por procedure e komplikuar!

Per kuriozitet - A ka qener me pasaporte ne Shqiperi? smiley

Per kuriozitet - A ka qener me pashaporte ne Shqiperi?

Po, po, ka sa t'hane qente, madje me pasaporte diplomatike, po deshe... dhe ca madje, jane vertet "unable to sign".

:H

 

 

Per kuriozitet - A ka qener me pasaporte ne Shqiperi? 

 

Varet nga dyqani. Nje pjese e mire, kane.

Une kam qene te nje dyqan te rruga e durresit, i shisnin te vaksinuar e me pasaporte. Por jane me shtrenjte se ata te pavaksinurit e pa pasaporte, ama, qe gjen ne dyqane te tjera, edhe pse aty-aty del, sepse do t'ia besh vaksinat vete pastaj. Po aty shkon.

p.s

Shumesi i fjales "qen" eshte po qen, jo "qener."

Flm per infon me lart!

@Ana - mos na ngaterro me qente e eger te stanit!  smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).