Ndryshe nga Shqipëria, Bosnja nuk duket se do të organizojë ndonjë festë të vecantë pas vendimit për liberalizimin e vizave.

I intervistuar nga Top Channel, ministri boshnjak për Sigurinë, Sadik Ahmetovic foli për një ditë të madhe për vendin e tij, por shtoi se qeveria nuk do të tregohet euforike, pasi ky është vetëm fillimi i rrugës drejt Bashkimit Europian.

“Pas fundit të luftës kjo është arritja më e madhe. Ne mund të tregojmë se i përkasim shoqërisë evropiane. Por s’ka arsye për të qenë euforikë. Qëllimi ynë madhor është statusi i kandidatit. Festimi do të vijë kur të hyjmë në BE”, ka deklaruar Ahmetovic.

Ai i ka cilësuar si dicka normale masat e marra nga vendet e BE për parandalimin e ndonjë fluksi azilkërkuesish dhe ka dhënë garancinë e tij se shteti boshnjak do bëjë gjithcka për respektimin e kritereve që vijnë pas heqjes së vizave.

“Ata që na e hoqën regjimin e vizave kanë të drejtë të kërkojnë nga ne detyrime dhe përgjegjësi. Garantoj se do plotësojmë të gjitha kushtet në “road map”-in tonë”, ka pohuar Ahmetovic.

Më tej ai ka shprehur bindjen e tij se nga Bosnja nuk do të ketë një fluks emigracioni drejt BE-së, duke qenë se edhe numri i pasaportave biometrike të shpërndara është ende i ulët.

“Nuk mendoj se do jetë një numër i stërmadh i njerëzve që do të përdorin këtë të drejtë. Ne kemi lëshuar 350 mijë pasaporta biometrike dhe vetëm këta njerëz mund ta përdorin atë”, ka shtuar Ahmetovic.
 

63 Komente

Boshnjaket kane 10 vjete me viza, po ne te shkretet qe kemi 70 vjet?? Qe nga 1944.

vetem 350 mije pasaporta biometrike!   smiley     keta sic duket europen e kane brenda. ndersa ne, me kete ritem aplikimish ne dite (10,000 sipas drejtorit teliti) vetem per nje muaj do te bejme 300 mije. Dhe keta jane shtresa me e varfer, ata qe po e marin borxh 6 mije lekeshin, se pjesa e militanteve te PD-se e ka mare pasaporten qe ne 6 mujorin e pare te 2009, me demek se do te udhetonin free ne veren e 2009-tes.

keshtu qe ne na takon ta festojme : te sheshi, te sheshi ta puthimn qelbesiren!

 C'keni mer, thejsht po thone qe euforia eshte katnarllek. E kemi thene dhe ne ketu qe para se te hiqeshin vizat. 

Nje nene kishte 6 vjet qe nuk kishte pare vajzen ne Itali dhe e ka te semure.Konsullata italiane nuk i jepte vize per arresye te ndryshme.

Tani me kete vendim ajo nuk ka nevoje per vize dhe do ta shohe vajzen e saj qe ka 6 vjet pa e pare.

Tani sipas rradakes tende ajo nuk duhet te gezohet apo te kaloje ne eufori?

Si kjo ka mijera te tjere.

 oh cu mallengjeva...mbameni se po bie

 

 Solidarnosc, ti je euforik dhe per Bushin. Ti thjesht je euforik si tip.

Se ku e zbraz, pak rendesi ka. Po te mos ishte Berisha, do te ishte nje ekip futbolli. Ekstremitete te tilla nuk merren parasysh ne debate. 

Top Channel-it mbasi i doli bllof propaganda e fuqishme 6 vjecare, fillon e meret tani e feston apo se feston Bosnja liberalizimin. Jane shume te ulet. Kujton se po i plas menderja njerezve te lotet e krokodilit qe hedh Top Channel, Preci ose Paskali. 

kto jane gomarlliqe seriozisht

dihet qe sala do ti sjelle me zor ne miting  miletin.

Por se sa gzon a nuk gzon poplli ate nuk e vendos top channeli apo artikujt e gazetave. Populli eshte gzu dhe ka marre fryme lirshem gjer ne fund te kraharorit. Ket se lun topi.

Se cer lidhje ka Bosnja une ket se marr vesh fare fare. Nje njeri qe ka dy gram informacion mbi bosnjen, historine, perberjen, ngjarjet dhe situaten atje, nuk ben analogji idiote si keto.

dihet qe sala do ti sjelle me zor ne miting  miletin.

Po mirë, përtej të tjerave, sikur edhe vetëm kaq pako gjë, të duket e pranueshme ty kjo, sot në vitin 2010??

Sikur vetëm kaq gjë të ishte.

Po s'janë katundarë 100-shollë-lëkursh bota, si puna e disave. O lagje hajde të bëjmë festë se therra një pulë.

Kanë ca dinjitet dhe respekt për veten. Nuk i mbulojnë rrugët e sheshet me pankarta fitoreje karnavaleske e me tabela nëpër semaforë. Janë ca të ndërgjegjshëm e me dinjitet.

Ashtu eshte se ata kane dale qe ne 1945 pa vize dhe thjesht po RIFITOJNE ATE QE KISHIN.

Ne kemi mbi 60 vjet ne kafaz dhe po fitojme ate qe bishnjaket dhe te tjeret e kane patur.NE PO E FITOJME PER HERE TE PARE.

Ndryshimi  sic e sheh eshte i madh,pavarsisht se TOP dhe kuqalashet nuk duan ta pranojne qe futen nje popull ne kafaz per gjysem shekulli.

po mire njehere, kush tha qe njerezit jane njesoj? pse duhet me mor shembull prej boshnjakve? po nqse do kish ndodh e kunderta, dmth te kishin bo hare ne Bosnje dhe jo ne Shqiperi, do kish reagu tch njesoj? kto te tch ja kane kalu klanit e shijaktv!

Bosnja, jo feste per vizat.

edhe???

Parashikimi i Majave u plotesua! Ata paten thene mijera vjet me pare qe, kur Bosnja te mos festoje liberalizimin e vizave nja 2-3 vjet pasi fushkrujsit t'i kene vjedhur oren Bushit, atehere patjeter duhet te behet kryeminister Rama, e nqs s'behet do shtyhet fundi i botes vec per nja 2-3 vjet, pas te ciles kohe nqs s'eshte hapur kutia e olitike&Itemid=457">Rames do ndodhe apokalipsi.

P.S. Ej, o Topi, me duket se ishte nje nigerian ne Itali qe s'ishte dakort me liberalizimin e vizave. Pse s'keni bere akoma kronike per te, apo e paragjykoni nga ngjyra e lekures?!

P.P.S. O c'u kenaqem me keta artikllat. smiley Pese yje nga une.

 

To each his own karagjozlleqet, and, one karagjozllek don't unkaragjozlljeshen another one.

Ate artikllin si link e kam sjelle dhe kritikuar qe dje; normal eshte absurde te kapesh pas lojera fjalesh jo ishte jo jo ishte po, po jo se s'ishte jo po po lol.

Por, keto artikllat tip dikush ne internet s'eshte dakort me liberalizimin, apo nje plak ne Bosnje teshtiu dhe tha poshte entuziazmi per vizat, keto jane gallate e vertete, jane me afer barsaletave tip nqs nje bjonde e shan faturinon sa vjec eshte makinisti. smiley

 Koncerti Vizave eshte te premten. Ka konfirmuar pjesmarrjen Ciljeta, Ingrid Gjoni, Zajmina, Gena, Gjyste Vulaj. Flitet qe surpriza e mbremjes do jete ardhja apostafat nga amerika e kengetares se njohur Ermiona Lekbello. 

Nderkohe qe te premten Ministria e Brendshme nuk do te lejoje qarkullimin e asnje autobusi interurban me qellim qe te shmange mundesine e ndonje procke automobilistike qe mund te prishe atmosferen gazmore te Koncertit te Vizave 2010. Qytetaret qe kane bere plane paraprake per udhetime ne qytetet te vendit luten te bejne plane alternative.

ne kemi 1/3 jashte vendit per ato aresye qe ti o solidarnoc i permende me siper. mjerimi i madh per 45 vjet nga etja per pushtet e nje njeriu te semure e zhberi kete popull qe edhe perpara se te vinte kjo funderine ishte leremosepyet. por tani mbas 20 vitesh hapje, liri, bollek, demokraci e ku di une, te kesh prape frike se do te te ike pergjithmone (e theksoj pergjithmone, ashtu sic ke ikur ti dhe shume te tjere) prape 1/3 e popullsise sepse nuk mund te jetojne dot as dhe me buke ne vendin e tyre, eshte per te vene duart ne koke. Sot o derzi shume familje shqipetare gezojne nje mjerim Migjenian kur disa te tjere lundrojne me jahte neper detrat e europes. Jo me larg se mbreme ne darke, 4 femije ne nje kasolle prane rrethinave te Durresit (te ardhur nga Dibra 2 vjet me pare dhe me prinder te ndare) vdiqen nga asfiksia pasi ne mungese te dritave nje qiri i krijoje gjemen. Si keta femije te mjere, ka me mijra ne shqiperi, pa shtepi, pa buke, pa drita, pa shprese. E pse? sepse drejtohemi nga njerez pa shpirt, nga njerez qe pasurimin individual e te farefisit te tyre e kane hobi te jetes se tyre, packa se edhe ata vdekja i pret nje dite. Dhe pikerisht jane keta maskarenj politikane ne pushtet qe ferkojne duart nga nje gezim cinik per liberalizimin e vizave. ndersa populli i shkrete gezohet se do iki, po po ashtu sic u gezuat dhe ju qe preket perendimin, qe i shpetuat renimit  dhe tani vetem per sederllek  kujtoheni se jeni nga shqiperia. Te konstatosh qe mbas 20 viteve "demokraci" shume njerez po i gezohen faktit se do te largohen nga shqiperia tashme jo me sakrifica te dhimbeshme, eshte shume e trisht o solidar, por akoma me e trishte eshte te te lexosh ty ketu o katran me boje, o saliban ne mergim.

Pergjithesisht, te moshuarit qe kane ikur shume heret ne Amerike, kane ikur me mentalitet te formuar nga propaganda enveriste, dhe ngaqe s'kane ndier e s'kane pare pasojat ketu, vazhdojne me te njejtin stil. Shife solidarnosin, flet per Bushin njesoj si per Enverin... e ka ne gen tashme. S'ka c'ben. Gjithe jeten ashtu ka per te qene.

S'do ta festoje Bosnja? Kurre mos dashte, le ta festoje dynjaja.  Taksirati i Bosnjes thuaj, te festoje tani ne pleqeri, apo s'ka dhe nje barre me halle.

Shqiperia?  E thote dhe kenga, sot jam 20 vjec, edhe jeta me therret, edhe ...

PS: gjergj, e lexova ate lajmin sot per femijet ... tmerr smiley

thuji qe i bie dite bajrami boshnjakeve, dita e liberalizimit te vizave edhe shife si e festojne.

smiley
 

i ke dhene uje gomarit? po pse uje te ngrohte/ftohte dhe jo uiski mer edepsez?

plus qe, prap pa kapele ti?

 

kurse per ty personalisht ... prap pa bejte? :O

po ça bejte o JB, pash zotin. në rrugicat e Leshkut ku luanim ka ron koprifokua. Veshtire te shkohet back to that happier place. Po edhe who would have THUNK it s'mund te thuash... ♪ the ringing of the division bell had begun ♪

Pink Floyd - High Hopes

Beyond the horizon of the place we lived when we were young
In a world of magnets and miracles
Our thoughts strayed constantly and without boundary
The ringing of the division bell had begun

Along the Long Road and on down the Causeway
Do they still meet there by the Cut

There was a ragged band that followed in our footsteps
Running before time took our dreams away
Leaving the myriad small creatures trying to tie us to the ground
To a life consumed by slow decay

The grass was greener
The light was brighter
With friends surrounded
The nights of wonder

Looking beyond the embers of bridges glowing behind us
To a glimpse of how green it was on the other side
Steps taken forwards but sleepwalking back again
Dragged by the force of some inner tide

At a higher altitude with flag unfurled
We reached the dizzy heights of that dreamed of world

Encumbered forever by desire and ambition
There's a hunger still unsatisfied
Our weary eyes still stray to the horizon
Though down this road we've been so many times

The grass was greener
The light was brighter
The taste was sweeter
The nights of wonder
With friends surrounded
The dawn mist glowing
The water flowing
The endless river

Forever and ever
document.getElementById('content').innerHTML = document.getElementById('content_h').innerHTML;
if (typeof startSignatureInsert === 'function')
{
startSignatureInsert();
}

A heart that's full up like a landfill,
a job that slowly kills you,
bruises that won't heal.
You look so tired-unhappy,
bring down the government,
they don't, they don't speak for us.
I'll take a quiet life,
a handshake of carbon monoxide,

with no alarms and no surprises,
no alarms and no surprises,
no alarms and no surprises,
Silence, silence.

This is my final fit,
my final bellyache

with no alarms and no surprises,
no alarms and no surprises,
no alarms and no surprises please.

Such a pretty house
and such a pretty garden.

No alarms and no surprises (get me outta here),
no alarms and no surprises (get me outta here),
no alarms and no surprises, please.

 pavarsisht se sa kohe ka Bosnia pa viza, ata nuk bejne si legena me bo carcafe me ngjyra blu, roze apo kuq dhe me dale neper rruge - se kane dinjitet, edhe pse ne e mbajme vten me lart se Boshnjaket!

Kur hyri Polonia ne EU ne May 2004, sipas sondazhit te Anglezeve maximumi 5000 Polake do vinin ne Angli, dhe Polaket ashtu thonin - se nuk do vijne ne Angli se Polonia eshte "mire" dhe nuk festuan hyrjen ne BE qe  i lejonte ata te hynin pa viza, se deri atehere u kerkoheshin viza atyre. Pastaj erdhen 1 million Polake ne Angli. Tani pse nuk marrim shembullin e tyre ne? Le te jemi pa viza, pse duhet ta bejme darsem per te bere zhurme me lodren politke te X apo Y partie politike

imagjino se sa feste (dhe sa legena do duken Shqiptaret) do behet kur te hyjme ne BE!

 imagjino se sa feste .......... do behet kur te hyjme ne BE!

Pyetje dhe aludim mjaft konkret . Ato ne kllapa besoj se kane shkare per "inerci". Mund te specifikohet konkretisht mendoj, perafersisht ......me ke do festoje Glasa Politike ? Sa legene do duken ?

Po mund te shoqerohet edhe me nje... Sa shqiptare do kete pas disa viteve kur te perfshijne zyrtarisht  TRUALLIN e Shqiperise si teritori BE kur Glasa Politike do jete vetem ne Padiume ?

Keni degjuar qe po i cojne nepunesit me zor neper festimet e qeverise...

 Feste zeze, si fitorja e Pirros eshte kjo. Eshte nje gezim i mbuluar me trishtim per ata qe u mbyten detrave, qe u vrane kufijve , e c'te them tjeter. 20 vjet vuajtje dhe humbje jetesh qe te dridhet mishi. Turp qe ta festojne me ceremonira te medha.

qe sot e tutje, sa here t'kem naj gezim personal a familjar do shof a festojn' gjo n'Bosnje se po nuk u hodh naj fishekzjarrm anej, une nuk leviz...se nuk jom injorant un o burr' me bo si i papam; duhet me rujt cik dinjitetin si boshnjaket se masanej dalim si tip 'vari trajsen'

Jo, jo, mos bëj sikur nuk e kupton.

Këtu nuk bëhet fjalë për gëzim familjar. Po të ishte kështu, nuk do kishte të drejtë të ndërhynte askush.

Këtu bëhet fjalë për organizim festiv, nga qeverisja. Kur thotë "Bosnja", nënkupton qeverinë e Bosnjës. Edhe kur e pyet: A do organizoni ju festime (nënkupton si qeveri).

Bëni mirë të hiqni dorë nga ky argumenti (aq i dashur xhibist) ad absurdum. Është argument pa vlerë dhe shumë qesharak.

 

po cik turp qe merr mundimin me sqaru ksi gjonash nuk ke?

ai koment ishte ironik prej pikveshtrimit te tch dhe tendit qe e ngre ket si pyetje ktu ne blog; diskutimi (nqse kish nevoje me u ngrit), mund te ishte: 
pse i nxjerr qeveria nepunsit e shtetit me festu me komande po kurrsesi "shiko boshnjaket, ata nuk festojne kurse ne po".

Sepse, nqse ne shesh dalin jo nepunsit e qeverise po njerezit dosido, mu nuk m'behet vone fare nqse boshnjaket festojne apo jo; dmth per mu nuk sherben si etalon krahasimi fare; se mu nuk m'rruhet si e ndjejne te njejten gje ne Bosnje apo Kirgistan. Mund te kete 100 arsye pse ne e ndjejme ndryshe prej tyre: nis prej izolimit te gjate dhe sakrificave qe kane bere shqiptaret me kalu telin ose prej faktit se me shume se 2/3 e popullsise boshnjake nuk tregon kurrfare entuziasmi ndaj cdo vendimi qe ka te beje me republiken e bosnjes, thjesht sepse nuk e shef veten ne kete republike po kerkon bashkim me serbine ose kroacine. Po ne nuk kena pse i hyjme ktyne analizave...per ne eshte e rendsishme me n/vizu faktin se ata jane me dinjitet sepse nuk festojne!

Koncert i madh sot ne 17.00. Kohe e bukur sot...

 Po vrisja menjen keshtu kot nje dite pse ka dhe njerez qe nuk i ka pelqyer liberalizimi i vizave.Gjindem me ca shoke ne kafe dhe dihet qe muhabetin e vizavemo kane te gjithe,nder te tjera njeri aty ne tavoline nuk e kishte keshtu me qejf kete muhabet dhe me shume per te shuar kureshtjen time e pyeta,o shoku kot du me te pyet pse nuk po te pelqen ky liberalizimi i vizave,ai e pa qe une  ekisha seriozisht dhe me tha,po te tregoj te verteten pse nuk me pelqen.

Para tre vjeteve filloi ai,kam paguar per djalin 3 mije euro qe ta nisja per ne Itali,kurse ky,e kishte per Salen,shkon e liberalizon vizat.

Pime kafet dhe u larguam nen shiun e imet qe po na lagte.

Hahaha! Epic!

 Dmth, ti mendon se vizat jane liberalizuar per te emigruar me kollaj?
Apo ai burri kishte paguar 3 mije euro qe djali te shkonte turist, sa per te pare?

 

Hahahahahahaha!

5 yje per kete Brad!

 ... vizat si nje shkemb mali na rendonin mbi supe. Melodia monotone e shiut dhe kujtimi i heminguejit te lagur me trishtonin. Fjala vize, kaq e lakuar ne shqip, sot e tutje do ishte kaq e thjeshte. Po gjermanet valle mendojne per vizat? pyeti veten brad. Jo jo s'kane si te mendojne. Ndoshta po. Kane ca viza te drejta qe duhet ti ndjekesh. rregulla gjermanesh, na hengren shpirtin me rregullat. Ku je o shqiperi rrumpalla.  sa te dua, dhe e di pse. ja per kete kaos dhe rremuje. te ngarkon emocionalisht, ndjen qe jeton. 

shiu si nje qortim filloi te shpeshtohej. vrapo brad se u lage, degjoi dike....

 Vallaj, edhe une po t'isha n'Tirone, do festoja  deri sa t'm'dilte zogu vendit do festoja! smiley 

Deparatamenti i Kontrollit te Entuziasmit t'mi mbaje piket nga festat e tjera qe do vijne. 

 

 U mbush fusha sportive e qytetit studenti me autobuset e mitingut... lol

 Or po ca behet keshtu. Sheshi plot e perplot deri tek kryeministria. Nje det me njerez. O Xp qaj xp se ju gjeti belaja. Ke trefishin e "500" mije njerezve te Rames aty smiley

 lol... s'mbeti pastruese konvikti e punonjes ambulance e policie nga qyteti studenti pa shkuar atje. Fusha e sportit eshte plot me autobuse, te pakten 30, qe kane ardhur nga juglindja.

E kupton c'me shqeteson? Metodat komuniste qe po rikthehen.
S'ka bere njeri keshtu me administraten shteterore, vec enverit.

 Hajt mos u shqeteso se edhe Rama sla rob pa nxjerre e pa pagu e prape as sa gjysma Sales nuk mbledh. Ja te shohim a do ti mbledhi dot kaq tek protesta e "papare" qe do beje smiley Se meqe populli eshte aq keq sa thote Rama, duhet ti mbledhi kaq apo jo? smiley

C'te besh... Rama s'kercenon dot dhe edukatoret e kopshteve me pushim nga puna. 

 O xp seshte nevoja te kercenoje njeri. A i ka ardhur popullit ne maje te hundes? Atehere le te dalin ne shesh perkrahe Rames.Po kjo tregon qe fjalet e Rames jane bosh. Me vjen keq xp.Thuaji lamtumire Rames dhe hapini krahet Nanos se e paskeni share kot smiley

 E thua ti, po hajde pyet buxhetoret se si behen kur kercenohen per ato te shkreta rroga. Nanos ia keni perqafuar ju me Berishen, me kohe tashme. smiley
Ne shesh ne pekrahje te levizjes kunder Berishes dolen pa asnje detyrim po aq njerez sa Berisha i ka nxjerre me detyrim. Dhe mjaft me ate ikonen smiley se te mbeti llapa jashte. Mqrf te llapa, po t'ju thote Berisha t'i hyni ne llape, sigurisht qe do t'i hyni ju, s'e ve ne dyshim, por jam kureshtor te di se si si do ta justifikoni arsyen se pse e ndiet te nevojshme t'i hynit ne llape?
 

 Ta thashe. Do ta shohim tek protesta e "papare" qe do beje. Jam i sigurte qe Rama do derrmohet keq e me keq deri ne zgjedhjet lokale kur te shkaterrohet perfundimisht. Po skam hallin e Rames une se ai e ka xhepin plot. Kam hallin e atyre si puna jote qe e mbeshtesni me pathos dhe keni per te ngel pa kokerr leku. Une e di qe je merzitur dhe te dhembin syte nga kaq shume njerez por te pakten mos e shpreh. smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley

Me dhembin syte nga aq shume njerez? haha Me ke me ngaterron? me matin e ri apo Solidarnoscin? Une punoj ne privat, nuk prekem nga ata. Prekem vetem me taksa, rritje cmimesh e ndikime te tjera qe sjell politika e keqe. Juve keni nje arsye qe e mbani llapen te prapapinca e saliut. Nuk te lepihet njeri kot... ta thashe nje here. Me mire bjeri shkurt e thuaje ketu se cfare te ka lene me saktesi Saliu te vjedhesh, dhe jemi te kuptoj. smiley

Qe dje e ne vazhdim te gjithe punonjesit e Bashkise dhe njesive bashkiake duhet te mblidhen rregullisht ne oren 09 te mengjezit per miting. Drejtorite perkatese duhet te bejene kontrollin nga devijimet te cilat penalizohen deri ne perjashtimin prej pune "me aresye...".

Sot qe nga ora 14.30-16.30 cdo punonjes Administrates Qendrore kishte marre "deshiren" me vehte per tu grumbullkuar per mitingun, ku kryetari do te fliste per fitoren dhe pengesen qe i beri opozita liberalizimit te vizave. Cdo pergjegjes sektori kishte detyren e pergjegjeshme per te numeruar sakte punonjesit per deviacione ose mungesa te pa motivuara qe nd3eshkohen me "lerim te vendit te punes per aresye....."

Te dy palet arsyetojne hareshem!

Kush me thote nese ka ndonje qe ka punuar ne kohen e Enverit a ka ndonje ngjashmeri me dikur?

Nese jam gabim shameni dhe qellomeni si ju ka hije.

 

 Une mund te them vetem qe ne kohen e Nanos s'kishte gjera te tilla, sado qe Nano kishte lidhje me te aferta me komunizmin... te pakten ne dukje... se Rama e Berisha.

Nese nuk je teresisht gabim afrohesh tek 99.99%. Me cilet komandonte nano, apo kane ikur te gjithe ne Vjene. Po leri keto se nuk ndryshuan situatat menjehere. po ataa Gramoze e po ata Meta, Pandelirer, etj ke edhe sot. "Una facia, una razza"

 Ketu e ke ti shume gabim. E mbaj mend shume mire ate periudhe, dhe gjera te tilla s'ka pasur. Mund te kete mbledhur anetare partie neper autobuse, por jo administraten shteterore.

Po lere kete insistim tani se e kam kujtesen xix akoma. Me kujtohet nje kusherira time shtatzane, punonjese ne Adm e Nanos, qe e kishte shtepine larg Bulevardit, e bente nje pushim tek timja qe e kam afer pasi mbaronte mitingu. Me thoshte qe me duket se do e lind ne miting para kohe, se do trembet. I thosha qe pse merzitesh, maternitetin e ke me afer qe nga mitingu se nga shtepia tende.

Primo, Rama i mblidhte 10 qofte derri = 1 protestues.

 Prandaj nxori gjithe policine e mundshme heren e fundit Saliu?

 Kishte ushqime me teprice mor xp prandaj i nxorri policine se po i plaste barku protestuesve smiley

 Ne '95 / '96 na nxirrnin kshu me detyrim ne mitingjet e PD-se...nuk jane metoda te reja keto. Une e di shume mire, dhe ua thashe dhe me larte, qe nepunesit po cohen me zor ne miting se ndryshe pushohen nga puna....

kjo eshte me ter mend per te qare....

 Berisha ka nxjerre njerez me zor ne mitingje edhe kur ishin hapur armet. Kam qene vete ne nje te tille, por per qejf, se kam qene ende ne shkolle. Plasi kallashi dhe mesueset e shkreta gjenin ngushtica midis kioskash per t'u fshehur. U rrasen aty si pula. 

 Ne e festojme sot ne shtepi dhe morrem nje kaposh deti ta hame me pershesh!

Lule o Zoti Sali, rrofsh ti dhe gjithe katnaret per gezimet qe po na sjell cdo muaj.

Edhe une do te shkoj sonte me miqte e mij ne nje birr-garden per ta festuar...... fundjaven si gjithmone.

Pa tjeter qe do ta ngre edhe nje here per vizat. Nuk e perjashtoj gezimin qe me ndjell levizja e lire.

Dje po beja llogarite se sa me duheshin per nje udhetim deri ne Thesaloniki me makine. Pastaj ne Rome, Firence andej nga vjeshta tjeter. Me duket se shkova shume kur mendova qe duheshin edhe pushime verore. Lere thashe, mjafton vetem nje dolli. Te tjeret qe duan te takojne familjet kane te drejte ta djegin!

 Ka vend sigurisht per tu gezuar per ceshtjen e vizave, sidomos nga ata qe me te vertete ju duhet ajo.  Por ne te njejten kohe festimi duhet kryer me dinjitet e jo me provincializem folklorik si po behet sot. Nje nga virtytet me te mira qe mund te kete njeriu eshte modestia. Ne po tregojme qe nuk e kemi te zhvilluar kete virtyt. E keqja eshte se edhe socialistet po te ishin ne pushtet do ta festonin njesoj, ndoshta jo me keto konturet katundareske qe te turperojne sic ben Berisha, por ama edhe ata do festonin hareshem, dhe kjo eshte e dhimbshme. Nuk mund te festosh kaq fuqishem per dicka qe fundja fundit eshte thjesht nje afat 3 mujoresh qe te ofron europa per ta pare nga afer e aq.

Me e denje nje feste tre oreshe me muzike Rrok (e Prenge) sesa nje debat tre javor per festen.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).