Peshku pa uje, materialet dhe kontributet e anetareve te PPU jane vjedhur rregullisht. Por, kryesisht nga gazetaret. Per here te pare, PPU i kalon caqet e gazetareve dhe ngrihet nje shkalle me lart: vidhet nga politikanet, qe i perdorin keto kontribute ne lodrat e tyre politike. Albana Vokshi ka vjedhur e perdorur (pa i ndryshuar nje presje e pa iu dredhur dora dhe syri) nje fragment te tere nga artikulli i pedros, botuar tek PPU, per PPU para disa ditesh. Rastin e raporton vete pedro:

 

Arkitekture nuk do te thote vetem te ndertosh e ajo nuk eshte vetem art. Arkitektura ka gjuhen e saj e cila ndikon fuqishem ne ndertimin dhe mirefunksionimin e nje shoqerie. Keshtu Akropoli ne Athine eshte nje rruge e perpjete qe simbolizon ngjitjen drejt hyjnores por ne te njejten kohe simbolizon edhe faktin qe njerezit jane te vdekshem e jo ne nje nivel me ate qe konceptohet si hyjnore e per tu bere i denje duhet te besh rruge te gjate duke ngjitur shume shkalle.

Ka rryma qe thone qe ka arkitekture fashiste ose komuniste rasti me i perfolur eshte ai i arkitektit te Hitlerit Albert Speers i cili mendohet se perkthente mendimet e te ashtuquajturit artist Adolf Hitler ne projekte. Ai shfaq perseri shkallet si simbol. Gjithashtu ata qe duhet te takonin Hitlerin duhet te benin deri tek tavolina e tij e punes nje rruge te gjate ne te cilen te bindej se sa i vogel dhe i perulur ishte ai para udheheqesit.

Por ka edhe rryma qe thone qe ka arkitekture demokratike si ne rastin e Guumlnter Behnisch i cili pervec veprave te shumta qe la pas solli nje term te ri ne projektin e salles se re plenare te Bundestagut gjerman Arkitekture demokratike.

Arkitektura eshte shprehje e asaj se ne cfare sistemi kemi jetuar jetojme e ku duam te shkojme e cfare deshirojme te behemi.

Pjesen e cituar me lart e gjeta ne nje artikull te Albana Vokshit te botuara ne disa gazeta prane PD dhe qeverise (Standard, Bota Sot, RD).

Kjo Albana Vokshi, nuk qenka vetem nje hajdute e pacipe, por edhe nje injorante, pasi kujton qe vjedhja e mendimit te tjetrit nuk zbulohet fare sot ne kohen e mediave online. I vetmi mundim i saj eshte qe ka marre nje pasazh, eshte munduar ta ripertype dhe ajo qe ka nxjerre nga goja jane disa rrjeshta te shtremberuar qe ia humbin kuptimin mendimit fillestar.

Turp per ata qe veprojne akoma keshtu!

201 Komente

 Kurse une mendoj se si Pedrua yne ashtu dhe Albana Vokshi kane lexuar te njejtin liber per Artitekturen.

Cilin liber arkitekture kane lexuar, na jep titullin dhe faqen te lutem, qe te shkojme ta lexojme edhe ne?

Me sa e kam pare neper debate personin ne fjale nuk mu duk si ndonje person qe lexon libra apo qe di te lexoje. Te them te verteten, keta te PD-se ne shumice duken analfabete.

Shume e neveritshme kjo.Ka persona ne fcb, qe per tu duk interesant marrin rreshta poezie anej knej dhe i paraqesin si te vetat.Njelloj dhe kjo Vokshi

  Qe te rrefehem dhe une kam marr artikuj, ose naj foto nga peshku dhe e kam postu ne wall-in tim,(kuptohet pa pretendu autorsine)po qe te te marr, bie fjala qa thote dikush ktu ne peshk dhe ta paraqes si menimin tim,kjo do ishte e peshtire...

Pedhro for president!

Mjelja e luspave te peshkut eshte kthyer ne nje proces sistematik & natyral.

Jeni vertet te bindur qe A. Vokshi ka "vjedhur" mendimet e Pedros?! Kam dyshime te forta per kete. Qe Pedron e kane "zgrapur" intelektualisht, nuk e luan topi, por qe kete pune ta kete bere vete Vokshi, cuq, cuq.... Ai/ajo qe ka shkruar vertet artikullin on behalf of Vokshi, po, ne heshtje ka falenderuar Pedron per artikullin e servirur ne pjate argjendi dhe, ne menyre qe ai shkrim te mos mbetej brenda pellgut  te PPU-se, ka menduar t'i jape nje frymemarrje (te qelbur do te thosha), por te lire e demokratike, ama. smiley

 

Me ka shkuar edhe mua nder mend kjo gje, por poshte artikujve neper gazeta qendron emri i Vokshit, keshtuqe pak rendesi ka kush e ka vjedhur, shefja apo zari i shefes. smiley

Pedro, do doja te te thosha me vjen keq sinqerisht, por kur mendoj se keta vjedhin nga te katra anet e me te njeqind duart,  "vjedhjen" e mendimeve nga njerez qe vertet ia vlen, ne kete pike e konsideroj si lajm te mire. Si puna e riosheve ne zanat,  te pakten, mesojne te vjedhin nga me te miret. smiley

 

p.s. O tempora, o mores! pse kot them une qe ketu eshte bere per te ikur  nga syte kembet! smiley

 

 @Ana H : O tempora, o mores! pse kot them une qe ketu eshte bere per te ikur  nga syte kembet! smiley

...tokat, pyjet, lumenjte, minierat, pronat, bregdetin, endrat, shkrimet, shpirtin..gjithcka po grabitin kto hjena te pa nginjura ne grykesyne e tyre kafsherore.

Perdite shoh qart e ma qarte

dhe vuej thell e ma thelle.

Tha.

Pedro - hidhe ne gjyq dhe merri nje hidrocentral! smiley

Ja sikur t´ja merrja hidrocentralin, po pastaj c´do te beja une me nje hidrocentral? Une mesi po kam kohe te merrem me shtepine time dhe jo me hidrocentrale. smiley

 

Jam i sigurte qe mendimin im nuk do ti pelqeje alisat-it dhe pedro-s, por problemi qe ti ngre me artikullin duhet trajtuar ne nje tjeter menyre!

Dikush shume mire mund te thote.

Ky projekt mund të duket sikur shkel të drejtat e autorit. Në të vërtetë, duke krijuar lidhje me artikujt fillestarë, dhe duke referencuar cdo pjesë që marrim prej një burimi të caktuar, besojmë se respektojmë të drejtat e autorëve dhe gjithashtu ndikojmë në krijimin e një transparence përsa i përket medias shqiptare.

Pjesa e mesiperme eshte marre nga seksioni "Mbi Peshkun" ku duhet permendur qe nuk eshte theksuar nje "License" mbi materialin qe postohet tek Peshku dhe Peshku beson qe respekton te drejtat e autorit. smiley

 alisat ti ben pergjithesime, duke vendosur "pedro -n" ne kontekstin e "Peshku Pa Uje", nderkohe qe pedro eshte 1 anetar i ketij komuniteti. Nese neser nje "media" shikon qe nje anetar i PPU -se ka bere copy paste nje artikull/material te saj ne seksionin e komenteve (jo ne main) nga nje anetar pa linkuar tek ata. PPU -ja nuk do identifikohet me perdoruesin te jesh i sigurte (megjithese gjer tani me sa kam vene re te gjithe anetaret kur komentojne apo huazojne nje artikull nga diku, linkojne tek ai). 

Gjithashtu permend faktin qe gazetaret marrin dhe perdorin materiale te PPU -se ne artikujt e tyre, kur nderkohe te njejten gje ben dhe PPU -ja...

Psh: Ky artikull eshte pike e presje i ngjashem me kete artikull (burimi origjinal) PPU -ja vete i merr artikujt pa ndryshuar pike as presje nga keto media, ndaj ajo qe ti thua, per ata qe duan te kuptojne, nuk tingellon shume e drejte. 

Ajo qe PPU -ja duhet te beje eshte qe ne momentin qe perdor 1 artikull nga nje media tjeter duhet si minimum te linkoje tek burimi siç ben me blogjet dhe te mos e vendose te plote artikullin, ose te perpunohet para se te postohet per te qene brenda "fair use". Kjo per te evituar qe nje te neserme te kene ankesa nga keto media mbi "Te drejtat e autorit".

Ti tani do thuash ne shume shume raste "eshte veshtire te gjesh burimin origjinal" ndaj ne limitohemi me nje tekst "marre nga X, Y" pa linkuar tek ai. Mund te thuash edhe qe ne vetvete PPU -ja sherben si "arkiv" pasi ne shume raste media te ndryshme kane bere re-design te faqeve te tyre dhe kane fshire arkiva te tera me artikuj te disa viteve. Te gjitha arsye qe une mund ti kuptoj, por nuk i perket PPU -se te beje kete gje, ju perket autoreve origjinale. (imagjino sikur PPU -ja te kishte reklama, dmth perdor materialin origjinal te mediave te tjera per te fituar leke)  

PPU -ja fuqine e saj e ka tek "komuniteti i perdoruesve", nuk eshte e nevojshme qe te lexohet artikulli i plote ketu, mjafton linku per te cilin do diskutohet... lexuesi/anetari vete e lexon artikullin tek burimi origjinal dhe vjen diskuton ketu tek seksioni i komenteve. Kjo do ishte zgjidhja me e mire mendoj une! Atehere po, komuniteti i PPU -se mund te kishte arsye te forta, nese mediat perdorin artikujt/komentet/mendimet e tyre origjinale pa i dhene kreditimin e duhur si ne rastin e pedro-s, te ankohet dhe te diskreditoje personat qe e bejne nje gje te tille, pse jo te levize dhe ne rruge ligjore.

Megjithese ne rastin konkret me duket shume e pamundur pasi ajo Vokshi paska perdorur "nje fragment" nga artikulli i pedro-s qe mund te futet tek "fair use" megjithese eshte kopi/pasta pike e presje smiley. Por sdq do kete diskreditimin tone si anetare te PPU -se per sjelljen, pasi eshte nje sjellje e ulet dhe e gabuar. smiley

Une mendoj qe per Peshkun eshte shume mire sepse i ben marketing.

Per Pedron nuk duhet ti "levizi qimja" sepse perderisa poston me Nik dhe e ka hobi kete pune e jo per te fituar, nuk ka si kerkon mbivlere ose penalllti. Po t`i vij inat, nuk shkruan me askund e fillon e shkruan ne faqen e tij te FB-ut.

Kur Thano ta merr shkrimin i heq frazat ose shton te tijat, qe t`i ndrrohet konteksti, e pastaj e boton ne emrin tend eshte me zi akoma.

Dikur nje keshilltar i Berishes mori fjalimin e Nanos e ja dha Berishes ta lexonte. Humor i madh, gje qe humbi vendin e punes.

Qe te sqaroj dicka, qe ne fillim: Nuk kam kerkuar as nga Vokshi as nga ndonje tjeter qe te me jape kreditime, vlere, mbivlere apo ndonje gje tjeter. Thjesht kisha shkruar tek ajo tema qe pata hapur rreth arkitektures per kete dhe duke pare qe nuk eshte rast i vetem, postimin tim alisat e hapi si teme mevete.

I vetmi shqetesim qe ngreja, eshte se dikush (aq me teper person publik) vjedh nje pasazh diku, e ripertyp dhe nxjerr ca rrjeshta qe ngjajne si dy pika uji me origjinalin, por ia kane humbur kuptimin fillestar. Dhe kjo eshte e turpshme per kedo, aq me teper per nje deputete.

keiendi, e drejta e autorit njihet edhe nen pseudonim !

Flo e drejta e autorit nuk njihet kur nuk njihet autori. Nik-u nuk eshte pseudonim. Une jam dakort qe ajo qe ka bere Vokshi eshte e turpeshme, por eshte minimale per politikanet tane ndersa perfliten per fonde e abuzimeve ne shuma te medha materiale.

Une dhashe shembullin e nje kryeredaktori qe eshte njekohesisht njeri i letrave dhe abuzon mbi mendimin dhe shkrimin. Po politikani qe vjen si abuzues si do te beje me mendimin e tjetrit?

Megjithate gjithshka qe flitet eshte ne kuadrin moral ndersa lundrojme ne amoralitet.

Keiendi, edhe pas nje niku qendron nje njeri (shkenca sado e sofistikuar te jete bere, ende nuk e ka shpikur nje robot qe te shkruaj artikuj)

Sidoqofte, une nderhyra pasi ky argument me ka prekur edhe mua dy vjet me pare ( per te mos thene qe vazhdon).

Perpara dy vjetesh une shkrova nje artikull ne blogun tim (i cili gjithashtu eshte me pseudonim, edhe pse une kujdesem gjithmone te vendos emrin ne fund), nje artikull mbi kriteret e punesimit te femrave ne Shiperi ( gjatesia, hijeshia, etj etj) dhe u desh te plaste "ceshtja Pango" qe une te mesoja qe artikullin tim e kishte botuar nje gazetar tek Panorama nen emrin e tij, madje eshte cituar edhe ne nje studio televizive gjate atyre debateve te shemtuara...

Dhe me beso, nuk eshte aspak ceshtje mbivleresimi, apo ceshtje perkedhelje sedre... le te mos behemi cinike...

 Unë do isha krenare sikur të ma kopjonte kush fjalë për fjalë mendimin. Dmth se të paktën një personi i dukem gjeni.

Ku i dihet, ishallah do zoti e te ndodh ... qe pastaj te jesh krenare, me ne fund smiley

 Amen!

p.s. u enjsh nga emri yt ka ardhur? smiley

Po pa diskutim nga imi.

Enj = perendia kryesore e proto-shqiptarve. Prej Enj vjen fjala "Enjtje" qe ne shqip dmth dicka e madhe e zmadhuar dhe prej "Enjtje" vjen "u enjtsh". Pyetja qe ngrihet tani eshte: Dakort "u enjtsha" vecse ku do ti qe te enjtem lol ne te gjithe trupin apo ne ndonje pjese ? smiley

bëje copy right këtë se ta zhgrapën ata të institutit të kërkimeve antropologjike.

unë s'të thashë të enjesh, po ti si ta kesh. ; )

Ee mire e ke ti po ku ka kopirait ti ndal albanet e albanat

Une do isha krenar sikur te ma kopjonte kush fjale per fjale mendimin. Dmth se te pakten nje personi i dukem gjeni.

me rruni bishtin te gjithe,

mua me kopjon portokallia smiley

S'te vjen turp ? smiley

kujt mua ?

apo portokajve ?

smiley

Ty mi, qe te kopjon ai program koti smiley

tani te shpresojme te na vjedhin gazetat kete postim, qe te ekspozohet vjedhja smiley. apo keni ndermend ta publikoni vete? se shekulli duhet te jete aty me goje hapur.

Kush mund ta dije se merremi ne tallje.

Ka mundesi qe Pedro eshte Albana Vokshi.

Si mundem une te jem i sigurte se JO ?

smiley

te isha une pedro,

te ma thoshin kte

do kisha vra veten

ose do te te kisha vra ty LumDrin

ose qe te bindej Lumi, do i nxirrja nje gje, qe ti vriste syte dhe ti mbushte gojen, gje qe Albana Vokshi per arsye biologjike nuk e ben dot. Atehere do te bindej Lumi qe Pedro nuk eshte Albana Vokshi. M´kay!

smiley

hallall hallall

ha,ha, djali kapterrit me krymç .

Ke ngaterru, Pederast, nuk jam nje fis me ty .

ndersa mu, ajo vokshi me ngjan tamom si mashkull!

m'duket se qeke ti albana vokshi

epo te vjedhin edhe politikanet! kete s'e kisha menduar ndonjehere.

Ha ha!

E papame!

10.00/10.00

 

Nga ana tjeter 2357, pak politikane qe nuk vjedhin nuk mund te prishin imazhin e te gjithe atyre te tjereve qe vjedhin!

jo, jo, imazhin e kane tulle! smiley

O Pedro, na shruj noj koment ku thu qe s'ka nevoje me e shemb piramiden se mos e vjedh e shpetojme.

oh tani  e lexova komentin e adminelleshës tone

Kjo Albana Vokshi, nuk qenka vetem nje hajdute e pacipe, por edhe nje injorante, pasi kujton qe vjedhja e mendimit te tjetrit nuk zbulohet fare sot ne kohen e mediave online.

ahaha o Alisa, po pse sipas teje ajo kujton qe nuk zbulohet ?

une them qe ajo se rrun fare, a zbulohet a mulohet.

kaq zbulut sa kane dale kta pushtetelleshat e sotme, sju bo syri tërr

eshte e imja ajo fjalia, mos ma moho smiley, perndryshe do te hap edhe nje teme tjeter per ty smiley

do zihesh ti me Alisen pastaj ke kjo tema e re ?

o cer qejfi

Pedro against gjithe powerful women smiley

Pedro kunder kucedrave

aahahahah

doja te shtoja dicka tjeter, meqe lexova dhe pjesen me rrujtje, zbulim dhe mbulim.

Fakti qe ajo nuk e rrun fare perfshin ne vetvete mundesine qe edhe po u zbulua, perseri eshte e mbuluar. smiley

Ruzhdije, une kunder grave te plotfuqishme?

Sec me ngacmon pak ky lloj mendimi, me te fergellon te gjithe pjesen jugore te trupit tim. Si e thote Xheku ketu (per te kaluar direkt e ne thele shih pas minutes 1.15 deri min. 2.00) smiley

45 sekonda ?

hajt mo, ste gjente gje ta  boje per 1 minute e gjys

smiley

 Paskan te drejta autori komentet ne peshk, qe quhet vjedhje?

Nuk dua te mbroj vokshin, por me duket reagim i tepruar.

Eshte nje faqe interneti me komentues anonime qe postojne pa asnje lloj detyrimi dhe pa asnje lloj te drejte per ato qe shkruajne. Mund t'ua fshije kush te doje, kur te doje, mund t'ua lere kush te doje, kur te doje. 

Vokshi apo ai qe shkruan per vokshin ka faj tek te qenit pa takt, qe s'e ka modifikuar pak tekstin, por te jemi realiste... ketu s'ka asgje private dhe asgje qe mbrohet e qe pasi e shkruan mund ta quash dicka tenden.

Kjo "vjedhje" per mua eshte thjesht dicka per t'u mburrur nga ata qe shkruajne ne peshk, jo dicka per t'u inatosur.

Sakte.

 

dmth robi para se te vjedhe ne nje dyqan te pyese njehere per emrin e pronarit?

po fajin e ka komunizmi si gjithmone.

qe i bente inxhinieret te rishpiknin rroten (me fjale te tjera te vidhnin pa hesap nga librat ruse).

qe duke na izoluar nga bota e bente cdo kontakt me te hajdutllek.

hello idris smiley

s'me harrohet rasti i nje juristi shqiptar qe kisha ne shkolle ketu ne amerike, u kap me kopje ashiqare, faqe e faqe te tera, nga interneti. do kene qene faqe pa emra autoresh.

 Dyqan? Ne dyqan shiten gjera me ligj, me etikete, me autor, me para, taksa per cdo artikull. Si libraria, per shembull? Ndersa ky, forumi falas ne internet, eshte nje oqean ku kushdo mund te hedhe ne uje shishe me nje mesazh brenda, pa shkruar emrin ne fund. Edhe ata qe shkruajne poezi apo tregime ketu, i shkruajne me vetedije qe po ia japin falas gjithe botes... dmth, kujtdo ne bote qe mund t'i bjere rruga ketej. Dyqani eshte tjeter gje.

 

ikso duhet te dalesh pak nga skema qe te kuptosh analogjine. pronesia e dikujt mbi dicka eshte e nenkuptuar pa pasur nevoje te deklarohet emri apo tregohen, apo prodhohen, dokumentat.

 Une them qe i vetmi detyrim qe ka tjetri per te mos vjedhur postimin e nje forumi falas, eshte me veten. A do te quante ai si te tijen dicka te gjetur ne rruge? A do ta merrje ti nje 2 mije leksh rruges? Detyrime me te tjere nuk ka. E ka me veten.
Une keshtu e shoh. Fundja, vokshi mund te thote qe eshte ajo Pedro. Kush mund ta vertetoje smiley

pedro, te paska rene nje artikull nga xhepi smiley

ikspi e qarte qe e shohim ndryshe, por ngaqe s'te kam as shok/qe as familjar/e nuk po perpiqem me tej te te ndryshoj mendjen smiley

 Tropizma, une po flas nga ana logjike sa per te forumosur. S'po mbroj njeri e s'po shaj njeri. 

me shqeteson llogjika jote sepse rri shume ngushte dhe per me teper e shoh shume te perhapur. ndoshta ti do thuash qe jam shendoshur une. smiley

e verteton tani lumidrin smiley

Ai krahasimi i gjetjes se dymije lekshit ne rruge eshte krahasimi me i bukur qe mund te besh, per te vene perballe civilizimin me legenllekun: ne civilizim kur sheh dicka ne rruge, mendon: "nuk eshte e imja, keshtu qe nuk me takon mua dhe nuk e marr". Ne legenllek mendon: "oh, gjeta dicka, eshte e imja".

Perpara se te ofendohet ndokush, dua te sqaroj se cfare eshte legenlleku per mua:

legenllek = fukarallek = maskarallek

 Pedro, nuk e mohoj qe vokshi qe ka perdorur komentin ka bere nje gje qe nuk e nderon. Sepse eshte dicka qe vertetohet lehte qe s'eshte mendim i saji dhe normalisht ajo ka shkruar dicka qe e ka quajtur si mendim te sajen.

puna eshte qe nuk ka asnje detyrim e per kete s'e fajeson dot, as teknikisht, as moralisht. E vetmja gje qe te mbetet ty si autor, eshte te te behet qejfi, e jo te inatosesh se tjetra i ra qylit.

 

 Yes Trop ! Sipas shembullit te te madhit Koliqi ! smiley

Une jam per ate qe kjo menyre "vjedhjeje"e larteson PPU per nivelet qe ka . Vetem se dikush duhet te gjeje nje faqe ne shtyp , per ta theksuar.

Nga PPU "vidhen" jo vetem rreshta , jo vetem paragrafe . Nga PPU vidhet humor ,ironi , vidhen edhe autore pa nick por drejtepersedrejti. PPU duhet te ndikoje ne kete rast , te mos ta lere si si shashke argumentuese e ketyre bamberbumberve te mullahut .

Per rastin konkret une do te vajtoja per pjesen e zgjedhur nga Pedro . Ai eshte perdorur politikisht dhe kjo duhet ta beje te mendoje aq me teper kur seleksionohet e perdoret nga nje pjestare e MegaHAJDUTEVE , individ pa peronalitet e pa asnje lloj jkontributi ne fushen e letrave . Me sa dime keto lloj monstrash si mbesa e NH ( raimonda Bulku ) jane perdorur me keq se sa perdoren prurjet e PPU. Dhe nga ky pesim i perdorimit vetiak shumhershem e shumekohshem nuk e kane per gje te perdorin edhe te Pedros smiley

peshku te msoi dhe ty Idris me redaktu komentet smiley

dhe me perdor dhe pike e presje dhe shkronja te vogla

smiley

cheers

I kategorizoj Rush -Rush  i Dijes . Kur jane artikuj te vjedhur i kopjoj pa presje dhe nuk i redaktoj . Kur i lexojne ngatrohen dhe thone .....Ky nuk eshte mbrojtesi i mejtimtarit Bulevard ! Ky do jete nga ata qe kane grabit florite e Ruzhdijes ! smiley

Paskan te drejta autori komentet ne peshk, qe quhet vjedhje?

Ndoshta ne Shqiperi jo. Ne vende te tjera, po. Dmth ne momentin qe dicka krijohet, edhe pse nuk regjistrohet ne ndonje zyre perkatese, autori merr pronesi - vec nese e shkoqit qe cdokush ka te te drejte te perdori cfare tha ai/ajo ne cfaredolloj menyre qe deshirojne.

Si i ruakam dot te drejta une ne Amerike, nese dikush me kopjon postimin ne youtube, bie fjala. Per ato te drejta autori qe thua ti, jane te drejta autori kur autori e shpall autoresine (claims it) domethene, dhe nje nickname s'me duket autor.
Ne kete rast autori ka nickun "Pedro" dhe ju e njihni, prandaj jeni te ndikuar. Po te kishte qene ndonje nickname "lepurushka qejflie" ne ndonje faqe tjeter, do te flisnit si po flas une. 

Nejse, une po flas me shume nga ana teknike, sesa morale.
Nga ana morale normalisht qe s'e mbeshtes, por as s'e gjykoj dot dhe aq shume ate qe ka marre dicka qe jepet falas. Nuk pres te mos e beje dikush kete. 

 

Nejse, une po flas me shume nga ana teknike, sesa morale.
Nga ana morale normalisht qe s'e mbeshtes, por as s'e gjykoj dot dhe aq shume ate qe ka marre dicka qe jepet falas. Nuk pres te mos e beje dikush kete.

Piksepari, sapo e gjykove.

Piksedyti po te rishkruaj nje koment qe fshiva me poshte sepse ja kisha postuar dikujt tjeter gabimisht:

Nuk po diskutohet nese eshte e drejte apo jo qe te perdoret materiali. Le te perdoret materiali. Fale Zotit qe egziston interneti, ku njerezit mund te shkembejne informacionet pa shume burokracira e pengesa.

Problemi qe shtrohet ketu eshte mungesa e citimit te autoresise dhe perdorimi i materialit te dikujt tjeter sikur te ishte i yti.

A e kupton?!

Ndryshimi mes teje\meje dhe vokshit eshte qe vokshi eshte budallaqe dhe ate qe ka marre s'e ka modifikuar qe te mos duket si vjedhje.
Ti dhe une bashke, kushedi sa here e kemi perdorur internetin per te shkruar dicka ne nje detyre kursi apo dicka tjeter qe na eshte nevojitur, e kemi modifikuar tekstin sipas nevojes dhe kemi mbaruar pune pa e vrare mendjen se kush eshte autori ne ate blog qe na gjeti google. E kemi quajtur si informacion, si pike referimi per te shkruar ate qe kishim ne koke. Une vokshin nuk e shaj sepse i eshte referuar internetit per te shkruar dicka, sepse e bejme te gjithe. E shaj se eshte aq idiote sa s'e ka pershtatur, sic bejme te gjithe. Dmth, shiko ca niveli ka ajo e te gjitha gazetat e PD-s qe e kane botuar, qe nga Rilindja Demokratike e deri te Standard.

Ti dhe une bashke, kushedi sa here e kemi perdorur internetin per te shkruar dicka ne nje detyre kursi apo dicka tjeter qe na eshte nevojitur, e kemi modifikuar tekstin sipas nevojes dhe kemi mbaruar pune pa e vrare mendjen se kush eshte autori ne ate blog qe na gjeti google.

!

PS: Here tjeter do te ishte me mire sikur te shkruaje thjesht 'une'. Leri te tjeret te tregojne per veten.

Le te mos flasim ne shumes. Persa me perket, per punet e mija kam perdorur gjithmone burimet bibliografike ose te marra nga biblioteka ose te blera ne librari dhe kam cituar me perpikemeri autorin.

Citimi i autoresise eshte nje praktike e zakonshme ne ate pjese te botes ku fatmiresisht jam formuar dhe atje nuk ka asnje "Ikspi" qe te mbroje te kunderten. Nuk eshte thjesht nje ceshtje legale, por edhe morale, etike ashtu si edhe ti e permend me siper. Ore fundja ti duhet te citosh materialin qe perdor sepse kjo pasuron shkrimin tend dhe thjesht sa konfirmon dicka te ditur: qe asgje nuk lind nga asgje.

Kete praktike te puneve e kam transmetuar me sa kam mundur edhe ne kontributet e mija ketu tek Peshku.

Persa i perket "ajo eshte budallaqe" e kam permendur edhe me poshte, por nen nje forme tjeter. "Copa mishi", "tru qelbur" apo "surrate te shemtuara" besoj se jane te mjaftueshme per sot.

Le te mos flasim ne shumes. Persa me perket, per punet e mija kam perdorur gjithmone burimet bibliografike ose te marra nga biblioteka ose te blera ne librari dhe kam cituar me perpikemeri autorin.

Po, jam i sigurt qe dhe programet ne kompjuterin ku i ke punuar ato materiale, i ke blere qe te gjitha. Edhe kenget qe ke degjuar nderkohe qe punoje, i ke blere. Po ashtu edhe swedi apo tropizma. smiley Nese jeni te tre te tille, terhiqem. smiley 

Citimi i autoresise eshte nje praktike e zakonshme ne ate pjese te botes ku fatmiresisht jam formuar dhe atje nuk ka asnje "Ikspi" qe te mbroje te kunderten. Nuk eshte thjesht nje ceshtje legale, por edhe morale, etike ashtu si edhe ti e permend me siper. Ore fundja ti duhet te citosh materialin qe perdor sepse kjo pasuron shkrimin tend dhe thjesht sa konfirmon dicka te ditur: qe asgje nuk lind nga asgje.

 Pikerisht, duhet ta citosh qe te mos te sulmojne. Po ta kishte modifikuar pak ate tekst, s'do ta sulmonte njeri. Citimi duhet eshte kur e merr copy paste, si vokshi. Realiteti eshte qe gabimi trashanik i vokshit qendron pikerisht ketu, te copy-paste. Jo te fakti qe e ka marre si pike referimi internetin falas. Interneti per ate pune eshte.

 

Ikspi, fiks ne oren 4:19 pm, dy persona qe ndodhen 20.000 milje larg njeri tjetrit te thone njekohesisht:

Here tjeter do te ishte me mire sikur te shkruaje thjesht 'une'

Le te mos flasim ne shumes

dhe disa minuta me mbrapa une te them qe kane te drejte smiley

Teknikisht po flas edhe une. T'a tha dikush me siper qe pas "nickname" ka nje person fizik. Keshtu si thua ti, eshte qe poezite e, p.sh. Asdrenit, t'i marri dikush e te thote jane te miat se Asdreni eshte "nickname".

 Teknikisht, nuk ka asnje person fizik te deklaruar.

S'po flasim per qenie konkrete njerezore. Personi fizik duhet te shpalle autoresine e prones. Ju degjoj te flisni me terma si "prone intelektuale" sic tha "blete", nderkohe qe nuk jane te tilla. Shembulli i Asdrenit nuk shkon, sepse libri shitet. Ketu nuk shitet gje. smiley

Po gazeta a shitet?

Teknikisht, ka nje person juridik te deklaruar. Provo dhe shkruaj me nickname "pedro." Nuk mundesh, sespe nicknamet jane unik, nje nickname nuk mund t'a mbartin dy anetare. Nese do te ishte ashtu si thua ti, nese nuk ka asnje person fizik te deklaruar, atehere kushdo do mund te shkruante me nickname "pedro." Kjo nuk eshte e vertete.

Ja se fus une nje skript tani e beheni te gjithe pedro. smiley

Por kjo eshte ilegale.

 He tani se s'po tallem. Vertet s'e ben dot dallimin midis nje regjistrimi falas ne nje forum falas, dhe nje personi juridik qe ekziston zyrtarisht?

Jo, jo, ti nuk po e kupton faktin qe PPU eshte prone private e regjistruar, keshtu qe nuk eshte falas, anetaret e te cilit marrin pjese nen termin juridik te mirebesimit se personi i tyre nuk do cenohet, gje qe gjithashtu nuk eshte falas. Cdo llogari eshte personale, si e tille permbush te gjitha kriteret e personit juridik. Falas mund te jete edhe nje llogari bankare, por kjo nuk ndryshon asgje mbi faktin qe eshte e mbrojtur me ligj. Pedro eshte trademark e vetem nje personi qe fshihet pas pedros, forumi ku pedro hedh mendimet eshte po ashtu trademark. Referenca shkon deri aty ku njihet si e tille, pra mjafton te citosh pedron, qe eshte edhe personi ne PPU i nje personi juridik, dhe kjo nuk eshte ceshtje thjesht integriteti moral, etik, apo akademik, si c'po perpiqesh ta paraqisesh ti, por edhe integriteti juridik nese eshte e nevojshme. Regjistrimi ne forum me sa mbaj mend kerkon emailin e personit, cka sherben si dokument ligjor personal. 

  Falas mund te jete edhe nje llogari bankare, 

Llogari bankare i hapet nje personi juridik. Banka e dallon qe eshte person juridik jo sepse ka dy kembe e dy duar, por sepse regjistrohet me nje pasaporte dhe vendos nje firme. Falas eshte llogaria bankare, por jo pa ID dhe firme juridike qe vertetojne qe je person juridik.

 

 

emailin e personit, cka sherben si dokument ligjor personal. 

E ke gabim. e-maili im eshte "mhakak_punmuti@tafuta.com"

Nuk ka asgje qe verteton se aty eshte nje person juridik.

Ka, sepse po qe se une perdor informacionet e ruajtura prej teje ne mhakak-punmuti@tafuta.com, une mund te ndiqem penalisht per shkelje te privatesise. Nese ka te drejta privatesie, ka person juridik.

aspak. Penalisht ndiqesh po te perdoresh te dhenat e nje personi qe i ka regjistruar ato te dhena me nje ID dhe firme.

Really? Domethene ti thua qe posta elektronike nuk mbrohet me ligj si c'mbrohet c'do lloj poste, Posta Shqiptare, USMail, Royal Mail, UPS, etj?

 Postat falas nuk garantojne siguri. Postat me pagese jane ato qe blihen me identitet te vertete, dhe ato garantojne cilesi. Nuk ka mbrojtje autoresie pa paguar dicka. Te posta shqiptare, usmail, royal mail dhe UPS ti paguan.
 Nje forum publik eshte forum publik, apo blog kolektiv. Tjeter gje gjerat private.

Te lutem, e leme me kaq kete bisede dhe lexoni te gjithe kete? Dhe kjo eshte vetem per ata qe e paguajne nje blog, jo si ketu te ne.

http://www.eff.org/issues/bloggers/legal/liability/IP

 If a reader comments on my blog, does she license the rights to me?

 

When a person enters comments on a blog for the purpose of public display, he is probably giving an implied license at least for that display and the incidental copying that goes along with it. If you want to make things clearer, you can add a Creative Commons license to your blog's comment post page and a statement that by posting comments, writers agree to license them under it.

 

 Dmth, nuk e paske pasur me shaka. Me fal per postimin lart.

Person juridik eshte nje njeri i dokumentuar qe ekziston zyrtarisht. jo qenie konkrete njerezore.

Ikspi qenka shume e veshtire te te bindesh ty me argument se pas nje llogarie ne nje blog fshihet nje subjekt i ligjit. Prandaj, po te jap nje link, nder qindra e mijera, ku personi me aftesi per te vepruar i quajtur Autor i nje blogu hodhi ne gjyq (dhe ceshtja u shqyrtua ne Gjykaten e Larte te Anglise dhe Uellsit) personin tjeter me aftesi per te vepruar Gazeten Times. Kjo, vetem per te te treguar, me nje shembull konkret, se mendimi yt, qe personi qe fshihet pas nick-ut nuk ka kurrfare te drejte, mbrojtjeje a detyrimi ligjor, eshte i gabuar. Zgjodha pikerisht kete ceshtje dhe jo nje tjeter, ku pala ne gjyq paraqitet me nje emer disi me te pervecem (tip Pedro), per te ta bere sa me te qarte e shpresoj te kthjellohesh. Nuk po i hyj diskutimit mbi te drejten e autorit, plagjiaturen, etj, po te them vetem qe, po te ndodhte kjo ne nje gazete serioze, gazetari ne fjale do pushohej nga puna ne cast.

http://www.bailii.org/ew/cases/EWHC/QB/2...

 Ke sjelle dicka tjeter per tjeter nga ajo qe thua.
1. Ai padit Times se mos i nxjerr identitetin, jo se ka perdorur materiale.

2. Do te ishte tjeter gje sikur te hapje nje blog tendin personal dhe aty te botoje gjera me te drejta te rezervuara. Peshku eshte forum publik, jo personal.

3. Ketu nuk ka asnje lloj prone intelektuale te shpallur zyrtarisht si e tille.

 4. Padia eshte per te kunderten e asaj qe thua. Eshte per te ruajtur anonimitetin, paautoresine, jo autoresine. smiley Naten e mire.

 

  1. On 4 June 2009 I heard an application in private whereby the Claimant, who is the author of a blog known as "Night Jack", sought an interim injunction to restrain Times Newspapers Ltd from publishing any information that would or might lead to his identification as the person responsible for that blog. An undertaking had been given on 28 May 2009 that such information would not be published pending the outcome. I indicated at the conclusion that I would refuse the injunction but, in the meantime, I granted temporary cover to restrain publication until the handing down of the judgment, when the matter could be considered afresh if need be.
  2.  
  3.  

 

Gabohesh serish, po te tregoj se nje person qe shkruan ne internet eshte subjekt i se drejtes, packa se ne momentin kur behet 'banor' i internetit nuk paraqet pasaporte, patente, apo mjet tjeter identifikimi. I tille eshte si 'pedro', si 'the author of a blog'. Ndryshim mes pronarit te blog-ut dhe komentuesve, persa u perket detyrimeve dhe te drejtave te tyre ligjore nuk ka. Edhe njehere, nuk po i hyj diskutimit mbi te drejten e autorit, apo plagjiaturen.

Nuk eshte e njejta gje. Te wordpress ke nje kontrate qe e pranon duke klikuar qe ne fillim, dhe ketu nuk ke. Te wordpress ke nje faqe personale ku ti je autori, dhe ketu asnjeri nuk ka faqe personale. Eshte forum, blog kolektiv, e thote qe ne fillim. http://www.peshkupauje.com/faqe/guide-per-vizitoret-e-rinj-te-peshkut-pa 

Peshku pa ujë është një blog kolektiv shqiptar 

Te thashe, eshte tjeter gje kur une hap nje blog personal dhe bie dakord qe me perpara qe ta kem me te drejta te rezervuara apo jo, me identitet apo anonim. Pedro nuk ka asgje te tille. As autori i atij blogut nuk e ka me te drejta te rezervuara. Eshte paraqitur pa emer pikerisht sepse thelbi i ceshtjes se gjyqit eshte mosnxjerrja e emrit, per te cilen ai ka rene dakord me faqen wordpress.

Dy rastet nuk kane asnje lloj lidhjeje. Mua s'me ndalon asgje qe te marr c'te dua ketu e ta botoj ku te dua, per sa kohe qe s'ka autor si person juridik.

"Peshku pa ujë është një blog kolektiv shqiptar"

Po, qe do te thote se nga Peshku mund te citohen artikuj apo komente. Si blog kolektiv duhet te jete nen mbrojtjen ligjore te "fair use agreement" apo ekuivalentit te vet shqiptar, gje qe do te thote se edhe pse eshte e lejuar qe artikujt e komentet te perdoren, nuk eshte e lejuar me ligj qe te perdoren pa reference. Ato "guidelines of fair use" e vertete qe jane pak te turbullta, por gjithsesi nuk e perjashtojne mundesine qe pedro te ngreje nje padi civile dhe ta fitoje. Nga ana tjeter, nuk ke faqe personale si ne wordpress, por ke nje username personal, qe e lejon pedron te konsiderohet si person juridik pa pasur nevoje qe te shfaqe identitetin fizik. Do besh dallim mes ketyre, mes faqes personale dhe username personal? Nuk e ben dot. Kontrate eksplicite nuk ka, por gjithsesi mirebesimi njihet me ligj dhe ka fuqine e kontrates. 

 Eshte komplet "Fair use." Lejohet. Sa per padi, mbase dhe e ngre, por nuk fiton dot, sepse nuk e verteton dot qe s'ia ka derguar vete pedroja vokshit, s'e verteton dot qe e ka me te drejta, s'e verteton dot qe eshte ai qe thote se eshte.

Me shkrive, flet si femije i vockel.

Pedro e provon qe nuk ia ka derguar vokshit duke deshmuar se nuk ia ka derguar vokshit. Vokshi nuk mund te deshmoje se pedro ia ka derguar vokshit, pasi kjo deshmi kerkon mbeshtejte nga prove materiale. Pedro s'ka se nevoje te provoje mosveprimim vecse duke e deklaruar kete, a, nese vokshi sjell nje korrespondence nga pedro per te kunderten, atehere atij i hapet puna e dhenies prove materiale.

p.s kjo vokshi s'qenka gazetare, por deputete? ua ca gallate!

 Nuk e verteton dot me nje nick falas. Vokshi thote qe ia ka derguar dikush me emrin pedro nga nje forum tjeter dhe ky s'eshte pedroja i vertete. Si do ta vertetosh. Zor i madh per te sajuar nje e-mail me nje pedro@futjakot.com nga nje forum po futja kot. Pedro s'e verteton dot qe s'eshte ai, sepse s'ka gje te regjistruar me dokument. E kupton?
Le te thote c'te doje. Gjykata eshte e ngurte. Nuk merr parasysh fjale, por fakte. Fakte s'ka. Kjo eshte ideja. Moralisht ka te drejte, por teknikisht nuk ka gjyq qe t'ia marre persiper, sepse s'ka asgje. Ketu jo e jo, por as ne ligjet e amerikes, me c'lexova nga keto te dhenat e ligjit te copyright.

Më duket më shumë diskutimi po bëhet për të provuar aftësinë në mbrojtjen e një pozite krejtësisht absurde. Më kujton lojën e trajnimeve kur duhet të argumentosh që bejsbolli është më i mirë se futbolli. Besoj se kjo, megjithatë, ndihmon imagjinatën, por jo çështjen. Vokshi ka bërë veprim të ulët, nuk është nevoja të dënohet. Por ajo thjesht ka kopjuar, si një nxënëse e keqe e klasës. E për këtë edhe mund të mës dënohesh, por klasa e dinë se sa e aftë qenkëka Vokshi.

Më kënaqin mua këta "zemërgjerët" si ikspi me shokë. Shumë të lirë janë me pronën intelektuale të të tjerëve.

Në zënça njeri që shet poezitë e mia do ta var për veshësh smiley

 Paske poezi qe shiten? hmmm

Po pra. Dhe kam nje pershtypje qe jane te paret qe kercejne pupthi nese dikush merr nje gje te tyren.

 Ti nuk ke prone intelektuale ne kete forum. Prone intelektuale eshte vetem ajo qe eshte shpallur zyrtarisht si e tille, me mjete ligjore.

Une mund t'i marr poezite qe ke vene ti ketu e mund t'i vendos ku te dua, nese ti ate poezi s'e ke shpallur si prone intelektuale.

Mos na beni te shkoqisim gjera qe dihen. Tjeter gje eshte se sa te pelqen apo jo te ta marrin.

Fakti qe diskutohet ketu eshte se sa idiote eshte Vokshi qe ben artikuj te vetet me gjera interneti. Duket qe s'di te lidhe dy fjale as duke menduar, jo me te dale e te flase ne nje debat politik. Kaq. 

Ti ketu s'ke gje prone. Ketu formati i veprimit eshte "Share," shpernda me dynjane, jo publiko zyrtarisht. 

Turp! Hajdute ordinere!

Kam vene re qe idete dhe materialet qe qarkullojne ketu tek Peshku diten tjeter i degjojme apo i lexojme neper diskutimet e televizioneve apo gazetave shqiptare, por s'me kishte shkuar mendja se mund te arrinin deri ne kete cak.

Megjithate, cfare nuk mund te presesh nga njerez plehra qe s'kane respektin me elementar per autoresine e ideve dhe te krijimeve te dikujt tjeter.

:-D :-D

oh ç'u kënaqëm.....!!!

 

 Nje pyetje serioze.

Nese une vendos te botoj nje liber me titullin: "Folklori modern shqiptar" "vjersha dhe tregime popullore shqiptare" Autori: "populli" dhe ta mbush me gjera nga forumet.

Cfare me ndalon dhe ku e kam gabim?

p.s

Me duket se do te me vjedhin idene e biznesit tani keta hajdutet e peshkut smiley

ikspi me ke sjelle ne piken qe une them 'dude' smiley

te libri yt modern me siguri ti do te citosh emrat e forumeve nga po merr folklorin, madje edhe niknejmat.

Asgje s'te ndalon!

Ashtu sic nuk e ndalon asgje ate zonjushen te shkruaj nje artikull "Mendimet e forumisteve ne lidhje me shembjen e Piramides".

eshte tjeter gje te kendosh per qejf psh nje kenge te beatles dhe eshte tjeter gje qe te kendosh kengen qe e ka kompozuar nje tjeter duke thene qe e kam kompozuar vete. A e kapni ndryshimin? eshte shume i modh. Ne rastin e pare je nje adhurues ndersa ne rastin e dyte nje hajdut ordiner. Tani gjejeni vete se ku futet kjo apo ky Vokshi.

Mo bo si i forte tani ?

Asgj s'te ndalon .Vetem sepse  e ke cilesuar tek titulli dhe poshte do vesh se ku e ke marre ....psh Populli ! As kaq gje nuk e kupton ? Apo do gjesh argumente prape e prape me te rreshkitme smiley

Faleminderit spiritus.

Dua te rikujtoj ketu nje rast tjeter vjedhjeje flagrante qe me ka prekur personalisht

http://www.peshkupauje.com/2009/06/ja-se-si-atsh-ka-vjedhur-fotografite-e-m

E di cfare me vjen te theksoj ne te gjithe kete histori vjedhjesh?!

Nga nje ane me vjen mire qe Peshku frymezon lexuesit e tij dhe kontribuon ne orientimin e opinionit, por nga ana tjeter te vjen keq per keta palo njerez qe s'lane telekamera televizioni pa ekspozuar narcizizmin e surrateve te tyre te shemtuar te cilet jane ne nivele kaq te uleta saqe per t'i dhene ndonje shkendije trurit te tyre te kalbur e te qelbur, frymezohen forumeve te interneteve.

Lexoni libra or copa mishi! O paria e ketij te timit!

 Kjo eshte vjedhje puro dhe e dokumentuar. Nqs nuk i ke hedh ne gjyq, te pakten, shpresoj, te kesh shkuar  ne ATSH duke ua perplas faktin ne surrat smiley

 

Thjesht e denoncova ne internet. Jo se u shpagova per kete por te pakten i tregova te gjitheve atyre qe e kane lexuar se cfare palo agjensie eshte ATSH-ja.

Pastaj koha eshte flori spiritus... S'kam ndermend me u marr me copat e mishit.

Ja si tregojne nje barcalete per Ajshtajnin dhe hajdutin!

Ajshtajni kishte shkuar nje dite ne plazh. Kishte hequr kepucet dhe ishte futur ne det per tu lare. Kur doli nga uji pa qe kepucet ishin zhdukur! Kerkoi lart e poshte ca kohe! Me ne fund pa njerin qe po ecte me kepucet e tij.

Ajshtajni i thote hajdutit: Pse mi ke vjedhur kepucet? Keto qe keni mbathur ju jane kepucet e mija?

Hajduti: Nuk e dija qe ishin kepucet e tua!

Ajshtajni: Po qe nuk ishin kepucet e tua e dije! smiley

idris besoj se ma kuptove humorin.

por une nuk e kuptova pse po i beje biografine (ose me teper pemen gjenealogjike) rajmonda bulkut, se e kemi kaluar ate faze, dhe shajme pd-ne kur e ben.

Ikspi a ti botoj une shkrimet e tua me emrin tim? smiley

Beje, por do te dukeshe tipe e cuditshme 

Mua qefin me ben smiley

Qe kur Portokallia filloi te kopjoje batutat e Tushes dy gjera ndodhen me Peshkun: u popullarizua dhe i ra cilesia. Te njejtat gjera ndodhen dhe me Tushen, filluan tja kerkojne te gjithe dhe u prish. smiley

 

pedro, te paska rene nje artikull nga xhepi

smiley

Ikspi, besoj se s'ka nevoje per argument per te thene qe kur ben copy & paste dicka nga nje faqe ne internet duhet permendur faqja nga e morre, ne mos dhe autori me pseudonim. Te thenit qe po s'e permende s'te troket policia shqiptare ne dere s'eshte argument, aq me teper qe diskutimi ne kete rast s'eshte per anen ligjore, po per etiken.

Eklipsi gjithashtu ka te drejte kur thote qe Peshku nga ana e tij duhet te linkoje tek artikujt e mediave (apo blogjeve te tjera), jo ti beje copy &  paste te plota ketu. Te pakten keshtu bejne blogjet e huaja qe kam vizituar.

Po kjo vlen si kritike per Peshkun, e s'justifikon vjedhjen e komenteve e materialeve te Peshkut nga gazetaret e politikanet, megjithese kjo per pasoje (sic vene ne dukje notuesit me lart) ja ngre Peshkut, popllaritetin, dmth i jep rastin Peshkut te vete-reklamohet duke u ankuar per vjedhjen.

Po as ky perfitim i ndersjellte (vete-reklamimi) s'e ben ok vjedhjen, dmth mospermendjen e autoresise, ashtu si dhe vjedhja e batutave nga Portokallia s'e kthen dot ne gjendjen e meparshme kutine e Ruzhdijes.

 

Do thoni juve, po ca mund te bejme ne ne kete rast? Pergjigjia vjen nga nje filozof i lashte: te thurrim bejte!

 Ikspi, besoj se s'ka nevoje per argument per te thene qe kur ben copy & paste dicka nga nje faqe ne internet duhet permendur faqja nga e morre, ne mos dhe autori me pseudonim. Te thenit qe po s'e permende s'te troket policia shqiptare ne dere s'eshte argument, aq me teper qe diskutimi ne kete rast s'eshte per anen ligjore, po per etiken.

 

Xhib, edhe nga komentet? S'jam shume i sigurt per kete.Dmth, nga ana ligjore, a e ndalon gje? Se nga ana morale e pranoj qe une s'do te ndihesha mire po ta beja, por qe do ta beja, do ta beja smileyE kuptoj ku e ke fjalen, qe s'eshte mire moralisht.
Por dhe vjedhje kaq e rende sa eshte bere, s'me duket. 

 Ikspi, komentet i perkasin PPU-se, megjithese as PPU-ja nuk ka specifikuar nje license per shkrimet ne blogun/faqen e saj!

pedro, me sa kuptova une, e ka fjalen per kete teme dhe nuk behet fjale per nje koment poshte artikullit po nga nje pjese e artikullit te tij...

Ne amerike besoj ka shume raste qe gjera te tilla mund te kene shkuar dhe ne gjyq. Por nuk besoj qe legjislacioni Shqiptar te parashikoje nje gje te tille...

 Aha, qenka teme. Thashe se ishte koment. C'teme, qenka artikull me vete. Kjo e rendon me shume budallallekun e Vokshit dhe ia ngre me shume vlerat pedros. Pedro ta kete parasysh here tjeter qe keto analiza te mos i coje dem ne forume falas, ku mund t'ia kopjojne, por t'i botoje. Prape, kjo s'e ndryshon faktin qe nese une botoj dicka sot ketu, qofte edhe teme, nese dikush tjeter e perdor ne nje faqe tjeter, teknikisht une s'kam te drejta. Se c'te drejta ka peshku, nuk e di, por s'lexova gje per te drejta kur hyra. Teknikisht, flas, jo moralisht.

 Ikspi ti ke te drejte "Teknikisht" nese per teknikisht behet fjale per Shqiperine pasi praktikisht ne USA eshte ndryshe (ashtu si ne vendet e tjera te europes).

Ketu shpjegohet qe ne USA, psh tweet-et nuk mund te pretendohen si te mbrojtur nga "copyright", por krijimet "original works of authorship" po. Rikthehemi te fakti qe vete Peshku nuk ka specifikuar nje License te mirefillte. Ndersa pedro duhet te aplikoje per nje Trademark qe te pretendoje nje gje te tille. Kjo eshte e gjitha, ndaj ne komentin e pare i thashe qe eshte ndertuar gabim "ankesa" pasi problemi eshte nga ana morale, kaq asgje me teper, gjithashtu i thashe qe ndoshta nuk do i pelqeje pergjigjia smiley.

 thx per materialin. Kete po thosha pak a shume, por gjate e gjate. Une me pedron jam ne kete ngjarje, dhe do te me behej qejfi shume sikur vokshit t'i permendej ky kopjim diku me gjere se vetem ne forume. Mediat do te benin mire ta perdornin.

spiritus, per te njejtin material timin, ja nje shembull diametralisht i kundert. Kane perdorur materialin pa dijenine time (por kjo nuk me shqeteson sepse nuk pres qe te me lajmerojne kur behet fjale per media jo fitimprurese), por nuk kane harruar qe te vendosin autoresine.

http://www.balcanicaucaso.org/ita/aree/Kosovo/Colmando-le-distanze

Keshtu sillen njerezit civil. Ndersa kafshet e shumta qe kane uzurpuar kete vend sillen si ne shembullin tjeter me siper.

 Ky shembull qe vjen prej botes se civilizuar eshte i mjaftueshem si kunderargument per komentuesit qe mendojne se nuk mund te njihet e drejta e autoresise kur produkti ka si autor nje nick.

Ngushellim i bukur , gjithsesi, krahasuar me ATSH.(Agjensine e Tocave te Shpifur) smiley

Ky shembull qe vjen prej botes se civilizuar...

V. Kasapolli, Prishtine.

Vellezerit tane kosovare qe jetuan per aq vite nen nje pushtim te huaj nuk arriten te humbnin njerzillekun qe keta copat e mishit brenda Shqiperise, produkte te peshtira te nje regjimi po aq te peshtire as nuk e dine se cfare eshte.

 olsib, mos u nxito...

Zoteria/Zonja Kasapolli (apo kushdo qe e ka marre foton dhe e ka lidhur me artikullin), duhet te te kishte kontaktuar ty personalisht duke te te lajmeruar/marre leje qe deshiron te perdore imazhin tend pasi per kete imazh ti ke vene licensen "© All rights reserved" qe nuk lejon qe X apo Y te perdore imazhin edhe sikur "me citim" qe ka bere tek artikulli ne fjale (gje qe lejohet nese ti do kishe zgjedhur nje nga disa prej licensave CC Creative Commons) dhe sdq flitet per linkim tek faqja jote e flickr jo citim me tekst.

Ti ndoshta nuk e vret mendjen, te mjafton ajo permendja ne tekst olsib/Flickr por shume te tjere online kane ndertuar biznes dhe fitojne leke me fotografite si psh me istockphoto (serish per te krijuar nje ide shiko kete temen ketu). Ti ke zgjedhur ti postosh vetem ne Flickr, ndoshta per pasion, nuk i ke kushtuar rendesi as "licenses" se fotove...  

"Osservatorio Balcani e Caucaso" eshte nje .org, fondacion dhe jam i sigurte qe nuk e kane bere me qellim, por imagjino sikur te ishte nje "media" apo nje faqe qe fiton (e zeme nga reklamat) i bie qe po perfiton ne kurrizin tend. Ose rasti qe ke sjelle per ATSH qe ne vend qe te edukoje perdoruesit bie pre e thyerjes se ligjit vete...

Rasti i pedro-s apo i yti jane gjera qe ndodhin dhe do ndodhin dhe veshtire qe per shume kohe akoma do tutelohen gjera te tilla... gjeja e vetme qe mund te behet eshte denoncimi i tille ne internet (si ai rasti i fotografise se permbytjes ne lezhe qe kishin vendosur nje fotografi nga afrika, i yti apo i pedro-s) ne kete menyre te pakten te sensibilizohet opinioni i webit shqiptar me shume nuk mund te behet per momentin.

pedro, me duket se e gjetem kush e ka shkruar artikullin smileysmiley

C'ne qe peshku nuk ka nje njoftim per te drejtat e autorit diku ne faqe?

 Po mu pse s'm'vjedh gjo njeri mer zot i moth? smiley

Bertold Breht

i gjo eshte per tu vone re; albana vokshi lexoka peshkun. tani hajt ti vejme emrin a eshte "bulevardi", "mati i ri", "solidarnosc" apo "lumidrin"? smiley

PS. Ngushellime Pedro, nuk ma merrte mendja qe kishe te njejtat mendime me albana vokshin smiley

PS. Ngushellime Pedro, nuk ma merrte mendja qe kishe te njejtat mendime me albana vokshin Tongue

Tallu ti tallu, po kjo eshte gjeja qe me vret me shume. Si tha ai boti: "Nje me Hodo leckamanin"

smiley fiks smiley

ti duhet te ndjehesh mire qe ke gjetur gjuhen e duhur per te penetruar mendje te tilla. me duket pothuajse nje arritje e pamundur. ti mund te ishe bere mesues per femije me autizem, per shembull.

Pedro, ky eshte rasti tipik kur demet nuk jane vetem materiale por edhe deme imazhi. smiley

nuk arrij ta kuptoj dot se cfare mendimesh ka dhene pedroja.. ka tregu ca fakte qe ekzistojne ne bote dhe kaq. ne asnje fjali pedroja ska thene sipas mendimit tim apo sipas opinionit tim etj etj.. megjithate edhe kjo Vokshi te jepte ndonje shembull tjeter se na e shpifi..

 Po tallesh ti? Ajo eshte copy-paste. Pedro ka bere nje shkrim dhe e ka botuar ne peshk. Vokshi ka marre tre kater paragrafe te plota. U dashka te thuash ne cdo fjali qe eshte mendimi yt qe te quhet i yti?

 jo. nuk është copy/paste, është përmbledhje. lexo tekstet.

 Aha... sorry.

 Akvll, i lexova dhe jane copy-paste.

Shikoje dhe nje here.

 Lexova ate qe eshte postuar lart dhe e krahasova me te vokshit te faqja e standard. Apo eshte e standardit dhe ajo e postuara?

Prit ta shoh prape.

 ajo e postuara është e Vokshit.

 S'qenka fjale per fjale.
Ne ligjin e huaj qe lexova kjo eshte e lejuar. Une kam folur duke menduar se eshte fjale per fjale. Nuk eshte shkelur asnje ligj. smiley

Sorry prape smiley

o Ikspi isha duke thene qe pedro nuk e ka permendur asnjehere 'sipas mendimit tim' sigurisht qe nuk kishte si ta thoshte kur ajo qe ka shkruar nuk eshte mendimi i tij dhe ai diku e ka marre se ska si e shpiku Pedro arkitekturen. kete e them qe te mos pretendoje autoresine te pakten te tjerat jane tjeter gje

Jo po s'ka shpikur pedro fjalet, dhe per cdo germe duhet te permende autoret qe krijuan germat latine. Nuk eshte e thene te thuash "mendimi im" qe te jete mendimi yt.

Nuk mbulohet mti me shrre. Per pak besova akvllin, sepse s'e kisha pare fjale per fjale artikullin, por eshte copy-paste, kopjim fjale per fjale i atij paragrafi te hedhur ne peshk. Pa hequr nje presje.

Sikur pedro te kishte hyre me emrin e vet e jo me nick dhe nese peshku ka autoresi me parate qe paguan, per ate mund ta kishte hedhur ne gjyq vokshin dhe fitonte shpejt e shpejt. Por ketu s'ka te drejta autori, dhe pedro s'fiton gje. Ama per vokshin s'ka me turp. I bie te jete jo me shume se nje cope mishi ne karrigen e deputetes. Deputete jane zakonisht ata me te pakten aq mend sa per te shkruar nje dava artikulli.

E keshem prekur pak te ajo tema, qe argumente te tilla mirfilli "arkitetkturore", do perdoren politikisht, por s'ke cflet..

ene mu mi kane kopju mjaft nga theniet qe kom thone ketu tek ky blog, por une nuk ankohem se jam burre!

Këtu s'bëhet llaf për ndonjë të drejtë autori të Pedros, por për plagjiaturë dy-lekëshe të Vokshit. Unë do ta kisha shkruar kështu ankesën:

Nuk i vjen turp alamet gruje që bën copy-paste nga interneti për të shkruar artikujt, a thu se është në klasë të tretë fillore dhe s'e di që internetin e lexon dhe zysha?

 

 

Fiks kete kam dashur te them, por i kam rene nga Kina.

Nuk shoh qe akvlli te kete sugjeruar gjekundi plagjiature trelekeshe.

 Une nuk e sugjeroj, une them qe ai qe ka nevoje, do ta beje, do apo s'do di, sepse s'e ndalon njeri dhe s'ka njeri te drejte t'i kerkoje te kunderten, perderisa eshte blog publik.
Puna eshte qe kjo e ka bere si idiote e paafte dhe eshte deputete. Kjo eshte e renda ketu, jo e drejta e autorit... sepse ketu s'ka asgje me te drejte autori.

akvll, megjithese jam dakord me karakterizimin tend si "plagjiature dy-lekeshe", ne fakt, punet nuk jane aq te thjeshta sa mund te duken. Ti me te drejte pyet si mund ta beje ajo nje gje te tille, sidomos me mundesite qe te jep teknologjia sot. Vertet mendon se nuk do te kapet? Ok, po ky eshte nje fenomen shume i perhapur midis politikaneve "narcisiste." P.sh., me c'mendje thoshte Hillaria se kur kishte zbritur ne aeroportin e Bosnjes i duhej te kalonte mes bresherive te plumbave dhe se shpetoi per mrekulli se bashku me te bijen, Chelsea-n, kur ne fakt ishte pritur me lule? A nuk e dinte ajo qe genjeshtra e saj mund te kapej shume lehte, ashtu dhe sic u be? Madje, edhe kur ai komediani, Sinbad, qe kishte qene me te ne udhetim tha se "nuk i kujtohej ndonje situate e tille, dhe se krisma s'kishte patur..." , Hillaria perseri kembengulte ne te veten derisa dolen videot qe e bene te kerkoje te falur. Psikologet, sic edhe pritej,  kane nxjerre nje teori qe mundohet te shpjegoje kete fenomen. Sipas tyre, njerezit e fuqishem politikisht kane nje tendence te vuajne nga nje anomali narcistike e personalitetit.

Normal
0

unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF />
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />
plitPgBreakAndParaMark />
ontVertAlignCellWithSp />
ontBreakConstrainedForcedTables />
ontVertAlignInTxbx />

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off" />
ispDef />

efJc m:val="centerGroup" />

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";}

Narcissistic Personality Disorder is characterized by grandiose self-importance and such extreme preoccupation with self that "you lose the capacity to see things through other people's eyes,"

Pra, me fjale te tjera, politikanet narciste jo vetem qe kane tendence te ekzagjerojne dhe te mburren me ata qe kane arritur te bejne, ata gjithashtu autosugjestionohen ne ate pike sa e kane te lehte ta zevendesojne realitetin me fantazi, dhe te besojne vertet se nuk po plagjiarizojne, por se ato jane fjalet e tyre. Nga politika, per plagjiature tipik eshte shembulli i Biden-it, qe i kopjoi jo vetem fjalimin atij deputetit laburist, por edhe biografine. smiley 

 

 C'lidhje ka copy-paste nga nje forum me kalimin mes plumbave?

Kush eshte ai politikan qe merr copy-paste? Kush eshte ai njeri qe merr copy-paste e shpreson qe nuk do te kapet? Ajo thjesht eshte idiote e paafte, si trecereku i administrates shteterore. C'jane keto krahasime pa lidhje?

Ore, se mos me ngaterroni me tipa si ky mua, qe dola kunder te drejtes se autorit te Pedros. Nuk jam nga ata qe mbrojne edhe gomarllekun me te madh te ministrave te paafte te Berishes. Thjesht po them qe ketu s'ka te drejta autori. Vokshi mbetet... sic e themi nga anet tona "shtamë!" Nuk futem per propagande te politikaneve ketu. Thjesht diskutoj ate qe me duket e logjikshme.

Ikspi, sigurisht qe nuk e ke kap thelbin e asaj qe une dua te them. Se pari, plagjiature prej politikaneve eshte nje fenomen shume me i perhapur sa mendojne disa ketu. Dhe nuk eshte fare karakteristike e politikaneve shqiptare vetem. Une permenda Joe Biden me siper si shembull tipik i plagjiatures ne politike. Ne se kupton anglisht, dhe ne se je i interesuar te mesosh per rastin ne fjale lexo kete. Shembulli i Hillarise kishte te bente me pyetjen e akvllit: Si ka mundesi qe nuk i shkon ne mendje se dicka e tille do te kapej. Eshte e vertete se genjeshtra/mburrja e Hillarise nuk eshte plagjiature si ajo e Vokshit, por premisat psikologjike te trurit per te bere veprime te tilla te "papergjegjshme" jane te perbashketa.

Dhe dicka: Nuk po perpiqem te justifikoj asnjeri ketu. Thjesht ky shembulli i Vokshit me solli ne mendje ca kerkime te psikologeve politike (political psychologists) qe merren specifikisht me rastin e Hillarise dhe raste te tjera. Megjithate, ne se ti nuk e shikon kete si une, s'ka problem. Une them mendimin tim, e ti tund koken tende. S'me mbetet qejfi hic.

 qyqja, qyqja, sa të thella qënkëshkan këto punë... falemnderit për ndriçimin, Përmetar. (unë s'di pse gjithmonë mendoj se politikanët tanë nuk mund të vuajnë nga sindroma të komplikuara...)

:smiley

Peshku eshte blog publik dhe smund ti ndalosh njerezit (qe te pakten) te huazojne nga mendimet, idete, argumentat, ironite apo kunderargumentat ne peshk. Une do isha i kenaqur sikur qeveria te perpiqej e te zbatonte vetem 10% e atyre qe thuhen ne peshk. GJITHSESI, marja fjale per fjale e pasazheve te tera nga peshku dhe botimi si te tyret s'tregon gje tjeter vecse mjerimin intelektual te z. Vokshi. Te njejten pershtypje kam edhe per ca talebane me fjalor neandertali qe qarkullojne me flamurin kuq e zi ketu ne blog. Koincidence?    

 Kjo duhet pare ne sens pozitiv. Qe blogje si peshku po ndikojne ne permiresimin intelektual te klases sone politike. Nese kjo Vokshi do ndiqte natyrshem evolimin e saj biologjik do i duheshin dhjetera e ndoshta qindra vite per te arritur artikulimin e pedros. Po demokracia i ka keto te mira, qe debati ketu ne peshk ka stimuluar evolimin e pershpejtuar te qelizave te pakta ne gjendje pune te Voshit. 

 5 per pedron, nje 2sh per albanen qe sidoqofte terthorazi e pranon qe eshte nje bibe e lindur.

Nese Vokshi do fliste vete pa lexuar pedron ndoshta do thoshte dicka te tipit 'ky mauzoleum simbol i kafsherise komuniste fle ne zemrat, socialkomuniste, puniste, kriptokomuniste te Rames edhe te gjithe mbetjeve te diktatures, po ne do ta prishim, mm...do ta prishim pra se keshtu thote edhe Sali Berisha, udheheqesi i demokracise. 

Kurse pedro djali e lemoji diskursin politik te kesaj bibe.

I vetmi perfundim qe nxirret nga kjo mesele eshte qe klasa politike shqiptare ka mungese autenticiteti dhe nuk eshte vecse nje fake, nje zhguall bosh qe mbeshtjell mjerimin intelektual dhe etik..

Te gjithe ata qe kane poste te larta, zakonisht jane thjesht militante ose biznesmene. Nuk punesohet njeri sipas meritave ne kete shtet.

He Pedro, se sevap ke bere ! smiley

 Djema, vjedhja e mendimeve dhe ideve, ndodh kudo ne bote. Per kete rastin ketu, une krenohem qe politikanet, gazetaret etj, vjedhin mendimet tona. Nuk do te ishte keq qe ata te pakten ta qerasin autorin/komentatorin, me nje kafe me bisht.  smiley 

Sidoqofte se kuptoj ku eshte problemi : shpesh here edhe PPU "vjedh" artikuj nga gazetat shqiptare apo nga blogjet shqiptare, ka fare pak perdorues qe shkruajne vetem per Peshkun.

e mire o mire - une kam nje te njohur te cilit i kane kopjuar gjithe librin dhe e kane botuar ne maqedoni me emrin e nje autori tjeter..... juve thoni pese rreshta te kopjuara nga interneti.

ihaaaa

Artikulli i pedros, eshte publikuar dhe ne hermesnews.org ne kete adrese

http://www.hermesnews.org/articoli/17749-arkitektura-piramida-parlamenti.asp normalisht kemi cituar emrin, (nuk e di emrin e vertete me fal) emrin e blogut dhe nje link qe kur cilido qe klikon kalon direkt tek kjo faqe. Keshtu qe besoj se Hermesi ka qene korrekt ne kete pike. Artikulli u mor sepse ishte cilesor, dhe normalisht qe hermesi, respekton te drejten e autoresise se secilit, pasi eshte puna e tij.

Me ndje, qe nuk te kerkuam leje dhe per marrjen e tij, por ne zakonisht kontaktojme autoret direkt, kesaj here u desh te rregjistrohesha ne blog, dhe pse e bera me kenaqesi pasi shoh qe materialet jane cilesore. Pune te mbare, dhe nese mundemi hera heres do ti publikojme me kenaqesi artikujt e anetareve, normalisht dua iu permbajtur normave te autoresise. Per cdo mund te me kontaktoni ne adresen e meposhtme.

Pershendetje,

Doriana Metollari

www.hermesnews.org

rejtor@hermesnews.org">drejtor@hermesnews.org

 Mire, reklame e bukur e faqes, Hermes.

smiley

Ej, ju te Hermes News meqe jeni kaq te sakte, rregullojeni pak ate sitin ne menyre qe te mos i genjeni njerezit mbi çfare mendojne njerez te tjere. Per me shume inf.

Persa i perkete artikullit te botuar ne Gazeten "Hermes News" me titull “Leter e Hapur”, materialet e te ciles i disponon vetem ish “Konsulli i Nderit” z.Lutfì Guri, ne te cilen permendet edhe emri i te nderuarit kantautorit Z.Zija Saraçi, une duke qene i shtyre nga kurioziteti e takova Z. Zija per ta pyetur rrethe firmosjes se “Letres se Hapur” nga i vete si president i “Leges” ku eshte dhe aktualishte, Zijai mu pergjigje se at’here une ndodhesha prane tij dhe me kerkoi ndihme per t’a firmosur ate peticion. Tani kur kohet kane kaluar dhe pervoja ime ka qene e hidhur ne raport me te, une tani kam mendime krejte te kunderta per personin. Kam folur me Botuesit e nderuar te gazetes "Hermes News" e cila me shpjegoi se per arsye teknike si dhe per stilin e Gazetes qe ajo drejton, nuk mundej qe une te lija nje shenimin tim poshte Artikullit ne fjale, prandaj une sot po e botoj kete shkrim ne faqet e kesaj Gazete te nderuar “Albania News” ku eshte e mundur dhe me krijohet mundesia te bej kete konfirmim thjesht per informim. Pershendetje nga Xhiçka.

http://www.albanianews.it/shqip/aktualitet/item/1204-konsuj-nderi-pa-nder#disqus_thread

Po posi jo, ju të Hermes news... Çkini një farë Beqiri aty, i bëjini të fala nga mua se e di vetë ai përse është puna.

 

burp

 U ngrit hapi deren foli me Vjollashin dhe kur u kthye pyeti Pedron :

Ku e lame ?

Tek muri i Piramides. Ishte nate dhe nuk te pa njeri qe po i hiqje ...

Po  , pra -  inderpreu fjalen Jozefija nga Permetarja ..... I hoqa dhe 

Ndal ,ndal , ndal ... uleriti Pedrua . E kishim  qe poi hiqnin pllakat e mermerit nga Piramida !

Sa te mencur qekane filluar te vijen tek PPU mor , ja hengshin Ruzhdijes ate ...

Ku e lame Pedro ?..... pyeti nje nga eklipsonjesit ?

Dhe keshtu me qe filloi dimri dhe s'kemi c'bejme po ja fusim njeherenga Muri Madh  Kinez , neper Alaske dhe dalim ne Apalashe ...

ku merr vesh nga Frojdi ti  Ruzhdije  ose mer jahu smiley

Mundësia që znj. Vokshi të kishte dhënë në "opinionin" e saj të njëjtin citim me pedro, qoftë edhe duke qenë i marrë nga pedro tek një libër, është statistikisht  shumë, shumë e vogël. Ndërsa logjikisht, pothuajse e pamundur.

Nqs mendimi im do të gjendej fjalë për fjalë në një artikull që ka në fjalinë e parë fjalën "mazhoranXë".... do të ndërroja mendim. 

 Sapo e lexova artikullin e Pedros (shumë interesant, të falemnderit) dhe vura re se Vokshi vërtetë ka përdorur ide të këtij artikulli në shkrimin e saj, por jo pa ndryshuar as pikë as presje, siç pretendohet në krye të kësaj faqeje. 

Dhe të më ndjesh o Pedro, po as ti s'ke përdorur asnjë referencë për ato që shkruan. Ti diku i ke lexuar këto, apo jo? Në këtë pikë, unë s'do kërkoja hesap pse dikush vodhi mendimin tim, që në fund të fundit s'është imi, por i ndonjë historiani të arkitekturës. 

Dhe të më ndjesh o Pedro, po as ti s'ke përdorur asnjë referencë për ato që shkruan. Ti diku i ke lexuar këto, apo jo?

akvll, po te shkruaj pak shpejt e shpejt, sepse kam pune ne dore dhe nuk mund te zgjatem dot shume.

Une jam me profesion arkitekt dhe urbanist. Per Günter Behnisch dhe per "demokratische Architektur" une kam bere punime dhe referat ne universitet, te cilat jane vleresuar mire, ashtu sic kam bere edhe kerkime dhe punime per Günter Domenig, per Albert Speer, per Berlinin dhe "die große Achse" te Speer, per Brasilian dhe Lucio Costan, per Aldo Rossin e disa te tjere. Gjithe e gjithe jane afersisht rreth 20 punime dhe referate qe kam mbajtur ne universitet dhe per te cilat kam shpenzuar kohen dhe energjite e duhura per te nxjerre ne drite dicka te vlefshme. Nuk e di se sa eshte e njohur per ty praktika e punes se universiteteve gjermane, si edhe qendrimin qe mbajne ata ndaj plagjiatures (po ta vertetuan plagjiaturen, bej gati vete eksmatrikulimin dhe nuk puth me ne ate dege). Ne te gjitha punimet e dorezuar ne leter si edhe ne prezantimet para auditorit, kam paraqitur gjithmone referencat (si tekste ashtu edhe fotografi) ku jam bazuar.

Artikullin ne fjale tek Peshku Pa Uje une e kam shkruar ne baze te njohurive te mia, qe kam marre gjate procesit formues si profesionist dhe eshte shkruar per publikun e gjere dhe jam kujdesur qe citatet ti permend ashtu sic jane thene dhe ti dalloj qe jane citate te dikujt dhe jo te miat. Por ajo qe pretendon ti, qe une sa here qe flas per principet e arkitektures te permend ate qe e ka thene i pari, me duket paksa jorealiste. Eshte njesoj qe sa here te thuash rrote, te sjellesh si reference edhe ate qe ka shpikur rroten, ose sa here qe dikush te shkruaje a²+b²=c², te thote nga mbrapa edhe Pitagora.

 ok, por nuk besoj se ke folur ti i pari për arkitekturë diktatoriale dhe arkitekturë demokratike. nuk them që duhet sjellë referencë për çdo llaf që thua, por besoj se gjendet ndonjë libër historie arkitekture që përdoret si referencë, apo jo? 

nejse, unë kuptoj se një artikull i tillë s'ka nevojë as të përmendet në fund ndonjë libër, por prej momentit kur ti nuk po thua asgjë që s'dihet, nuk besoj se duhet bërë kaq zhurmë, sidomos kur argumenti i copy/paste nuk është i saktë. 

të kujtoj se jo para shumë kohësh kishe sjellë te peshku një artikull mbi murin e Berlinit, që ngjasonte  me atë botuar në Spiegel, emri i të cilës nuk përmendej fare. e vlerësoj shumë punën tënde (jo se ke nevojë ti, të jemi të qart&eumlsmiley, por ji koherent.

akvll, edhe njehere tjeter, ne artikull kam shkruar qe ishte Günter Behnisch ai qe perdori per here te pare termin: arkitektura demokratike. Arkitekture diktatoriale nuk ka si term, por une kam shkruar arkitektura e diktatures, duket ndoshta si loje fjalesh dhe e njejta gje, por jane dy gjera te ndryshme, njera tregon atribut, tjetra eshte emer.

Sa per artikullin mbi Murin e Berlinit (vitin qe kaloi ka qene), besoj se i kam permendur referencat, dhe pikerisht gjeja qe kam thene ne fillim ne ate artikull, ka qene, qe dossieri i Fevziut sjell materiale vetem nga nje reference e vetme, nga History Channel mos gaboj, kurse e mira do te kishte qene qe ai apo bashkepunetoret e tij te kishin kerkuar ne shume drejtime. Kaq

me leje, te te citoj edhe ty edhe veten ne lidhje me ate shkrim?

akvll - 17 Nën 2009 - 9:46am - #

po mirë, "der Spiegel" s'merr asnjë kredit në këtë mes?

pedro - 17 Nën 2009 - 10:06am - #

Patjeter qe merr kredit "Der Spiegel", mes te tjerave, ashtu sic merr kredit edhe Tom Brokaw per kujtimet e tij, ashtu sic merr kredit edhe Schabowski me kujtimet e tij ose Peter Brinkmann dhe Harald Jäger.

Ja, tani e vura edhe gurin e fundit qe mungonte: Quellenangaben.

Pyetja qe me mundon mua eshte, perse ata qe kerkojne te bejne gazetari (gje qe nuk eshte ne zanatin tim dhe nuk dua ta bej) nuk e bejne nje gje te tille? Dmth te kerkojne ne shume burime?

 hajde pra zihemi: si e kishte emrin ai që e shkroi te spiegel?

Pyetja qe me mundon mua eshte, perse ata qe kerkojne te bejne gazetari (gje qe nuk eshte ne zanatin tim dhe nuk dua ta bej) nuk e bejne nje gje te tille? Dmth te kerkojne ne shume burime?

Sepse nuk jane profesioniste! Nuk mund te thuash se nuk duan, mbase aq dine...

Akull,

po më duket se po e holloni dhe po e moralizoni më shumë se sa që duhet çështjen. Thelbi është që, një deputete nënshkruan një artikull me ide të një personi që e ka postuar këtë në publik, duke tentuar ta pronësojë atë ide. Kjo është shumë e thjeshtë dhe duhet vlerësuar nga aspekti i përgjegjësisë personale që përfaqësuesja e popullit, në këtë rast, mban karshi emrit të vet. Unë pyes me këtë rast, se si do të argumentoj kjo deputete, që do të duhej të kujdeset, mbrojë e avancojë interesat publike, nëse nuk ka ndërgjegjje dhe përgjegjësi për emrin dhe mbiemrin e saj?! Kaq. Nuk besoj se kjo është tema ku mund të shkrini talentin "argumentues" në pakufi.

 J. D. unë e shkrij talentin tim ku të më dojë koha për të humbur. për të tjerat i kam thënë të gjitha më lart. akuza nuk qëndron formalisht. pajk.

Absolutisht e drejtë e Juaja të humbni kohën dhe shkrini talentin ku të doni. Por, nuk mund të thirreni se po mbroni parime të caktuara. Përkundrazi. Po e politizoni dhe banalizoni një çështje elementare. Stil i vjetër ky i pushtetmbajtësve shqiptarë, kudoqofshin. Me rëndësi ka argumentimi dhe jo çështja. Manipulimi i publikut për hir të karrierës, përfitimit personal dhe pushtetit. Kjo vlen për të dy partitë politike, për fat të keq.

Arkitekture diktatoriale nuk ka si term,...Shprehje sinqeriteti njeqindehere me e vlereshme se njeqind punime . Kjo tregon se ngjizja e mendimit tek individi kerkon disa patrametra te te kuptuarit "asnjanes" para se te emertoje .Dmth te guxoje te emertoje jashte njohjes e dijes Botrore. Shembullin e injorances klasike te kesaj natyre , qe nuk ke ku ta kapesh ke ate me Miladin ne goje !

Mgj ate nuk ka asnje te keqe te GUXOSH per ndonje TEORI , te kesaj natyre per te krijuar nje Klas te avancuar te Menduari . Por ...eh ky PORI ..duhet te kaperxesh e rezosh me dhjetra Mure Berlini se bie e thyen koken .Prandaj i them ketyre "levdonjeseve "

Nuk ma do zemra se e ka shkruar PEDRO. Nje pene e profilizuar me vlere.

Ndoshta edhe mundet te marresh cmim per kete shprehje si Vebiu me gjuhen . Hapin e pare te vleresimitt si mejtim i te mejtuarit te FellTe e more nga kopja e deputeteve te Partise se Sqeperve !

Ky duhet te jete shqetesimi i vetem per JU besoj !

S'e ka ftuar njeri Vokshin ne ndonje emision ku te shtjelloje ato qe ka shkruar ?

akvll po me habit disi. jo qe u pershkallezua debati, se kjo eshte pothuajse e natyrshme ne kete hapesire, por qe nuk te shqeteson vjedhja e punes se nje tjetri nga nje deputete (dhe njeri me pergjegjesi te medha shteterore per disa vjet ne kryeministri).

 tropizma, më shqetëson vjedhja e mendimit të tjetrit nga një deputete. por meqë vetë s'kam të bëj me deputetët sa me ppu, më shqetëson më shumë gënjeshtra në krye të faqes, dëshira për të bërë zhurmë se peshku u vidhka fjalë për fjalë, ndërkohë që s'është e vërtetë. lexoji të dy shkrimet dhe do të shohësh që ajo vërtetë e ka përdorur shkrimin e pedros, por nuk ka asnjë fjali të njejtë në të dy shkrimet. dhe më shqetëson për faktin se unë i marr për të qëna ato që postohen këtu. 

më shqetëson po ashtu mungesa e koherencës së ankuesit, që unë e lexoj më shpesh se Vokshin, të cilën nuk e njoh fare. 

kaq. për vjedhjen e saj, turp dhe faqe e zezë. unë e kam me të drejtën morale për tu ankuar dhe me të drejtën për të manipuluar lexuesin duke shkruar të paqena.

Këto dyja nuk ngjajnë?!!!

Pedro: "

Arkitekture nuk do te thote vetem te ndertosh e ajo nuk eshte vetem art. Arkitektura ka gjuhen e saj e cila ndikon fuqishem ne ndertimin dhe mirefunksionimin e nje shoqerie. Keshtu Akropoli ne Athine eshte nje rruge e perpjete qe simbolizon ngjitjen drejt hyjnores por ne te njejten kohe simbolizon edhe faktin qe njerezit jane te vdekshem e jo ne nje nivel me ate qe konceptohet si hyjnore e per tu bere i denje duhet te besh rruge te gjate duke ngjitur shume shkalle.

Ka rryma qe thone qe ka arkitekture fashiste ose komuniste rasti me i perfolur eshte ai i arkitektit te Hitlerit Albert Speers i cili mendohet se perkthente mendimet e te ashtuquajturit artist Adolf Hitler ne projekte. Ai shfaq perseri shkallet si simbol. Gjithashtu ata qe duhet te takonin Hitlerin duhet te benin deri tek tavolina e tij e punes nje rruge te gjate ne te cilen te bindej se sa i vogel dhe i perulur ishte ai para udheheqesit.

 

Por ka edhe rryma qe thone qe ka arkitekture demokratike si ne rastin e Guumlnter Behnisch i cili pervec veprave te shumta qe la pas solli nje term te ri ne projektin e salles se re plenare te Bundestagut gjerman Arkitekture demokratike."

 

Deputetja:

"Arkitekturë nuk do të thotë vetëm të ndërtosh, e ajo nuk është vetëm art. Arkitektura ka gjuhën e saj, e cila ndikon fuqishëm në ndërtimin dhe mirëfunksionimin e një shoqërie. Kështu, Akropoli në Athinë është një rrugë e përpjetë, që simbolizon ngjitjen drejt hyjnores, por në të njëjtën kohë simbolizon edhe faktin që njerëzit janë të vdekshëm e jo në një nivel me atë që konceptohet si hyjnore, e për t’u bërë i denjë, duhet të bësh rrugë të gjatë duke ngjitur shumë shkallë.

Ka rryma që thonë që ka arkitekturë fashiste ose komuniste: rasti më i përfolur është ai i arkitektit të Hitlerit, Albert Speers, i cili mendohet se përkthente mendimet e të ashtuquajturit artist Adolf Hitler në projekte. Ai shfaq përsëri shkallët si simbol. Gjithashtu, ata që duhet të takonin Hitlerin, duhet të bënin deri tek tavolina e tij e punës një rrugë të gjatë, në të cilën të bindej se sa i vogël dhe i përulur ishte ai para udhëheqësit.

Por ka edhe rryma që thonë që ka arkitekturë demokratike: si në rastin e Günter Behnisch, i cili përveç veprave të shumta që la pas, solli një term të ri në projektin e sallës së re plenare të Bundestagut gjerman: Arkitekturë demokratike".

 

Di njeri shqip këtu?>>

 

 

hej, late nom me kete muhabet keni nje jave jo i tha keshtu hyni e debatoni kot, ajo e ka mbaruar fjalimin, a diskutimin ca e ka pas. nje gje e sigurt, ajo as nuk e di ku bi peshku, kam frike se tradhetarin e keni mes jush .....

Lexova 100 komente ketu dhe ky i yti me sqaroji

qenke bo telef, ose do jesh i papune smiley

pastaj ka dhe tema te tjera. si psh do prishet piramida lol

nejse nejse, ti rrofsh per vleresimin smiley

 jo, pedro thotë:

rkitektura ka vecorine e saj karakteristike, qe nuk e fut dot ne sirtarin e nje kategorie te vecante. Arkitekture nuk eshte vetem te ndertosh dicka te domosdoshme, perndryshe do te quhej thjesht ndertim. Arkitektura nuk eshte vetem art, sic duan ta perkufizojne disa. Arkitektura eshte edhe sociologji dhe ne llojin e vet eshte nje fushe, e cila pa kuptuar, ne menyre subtile, ndikon fuqishem ne ndertimin dhe bashkejetesen e nje shoqerie. Arkitektura ka gjuhen e saj. Arkitektura, me simboliken e shfaqur ne gjuhen e saj, eshte nje tregues kokeforte i asaj, se ne cfare rendi shoqeror jetojme, dhe i asaj se cilet jemi dhe cfare deshirojme te behemi.

Qe nga babilonasit, greket, romaket e ne vazhdim, dihet shume mire se cfare ndjenjash dhe pershtypjesh perftohen duke zbatuar disa parime arkitektonike, si kompozimi i hapesirave, diferencimi i tyre, kalimi nga theksimi i horizontalitetit ne theksimin e vertikalitetit, loja me materialitetin, ngjyrat dhe pa mohuar rolin e hije-drites. Te gjithe i kemi provuar keto ndjenja kur kemi hyre ne ndertesa sakrale te vjetra, te cilat akoma na mahnisin me madheshtine tyre dhe na duken sikur jane bere nga nje fuqi hyjnore dhe jo nga mendja dhe dora e njeriut. Kush e ka vizituar Akropolin ne Athine e perfton ne menyre te pavetedijshme simboliken e arkitektures: nje rruge e perpjete, qe simbolizon ngjitjen drejt hyjnores, thyerja e aksit te simetrise ne vendosjen e ndertesave qe te lejon qe ne nje kendveshtrim te shikosh sa me shume nga e gjitha dhe te kuptosh, qe e gjitha eshte me teper se shuma e elementeve te vecante. Kur arrin tempullin, e vazhdon serish ngjitjen, ne forme shkallare, pasi ndertesa eshte e vendosur ne piedestal. Dhe e gjitha eshte jo pa qellim. Kerkon te simbolizoje, qe ti i vdekshem nuk je i denje, te qendrosh ne nje nivel me hyjnoren dhe qe te behesh i denje, duhet te besh rrugen, duhet te ngjisesh shkalle.

Nje tjeter simbolike ne gjuhen e arkitektures eshte edhe shkalla e perdorur (massstab). Kete simbolike e zoteronte shume mire Albert Speer, i cili ne veprat e tij monumentale perkthente megalomanine e "artistit te penguar" Adolf Hitler. Nje fotografi e kohes qe paraqet nje roje para hyrjes se nderteses se kanceleratit te ri gjerman, shfaq ne menyre tragjikomike shperthimin e masshtabit te perdorur, kur ai - roje trupmadh - duket si milingone para kollonave impozante te hyrjes. Gjithashtu ata qe duhet te takonin Hitlerin benin nga dera e hyrjes se dhomes se punes nje rruge te gjate deri ne fund te dhomes, ku gjendej tavolina, ne te cilen priste Hitleri. Vizitori duhej te bente nje rruge te gjate para se te arrinte tek Udheheqesi, dhe gjate kesaj kohe duhej te kthjellohej se sa i vogel dhe i perunjur ishte ai para Udheheqesit te Madh. Plani urbanistik per Berlinin, qe Speer i kishte paraqitur Hitlerit per miratim, parashikonte qe Berlini te ishte, sipas perfytyrimit te tij, kryeqyteti me dinjitoz ne bote. Hitleri mobilizoi cdo gje qe Berlini i tij te ndertohej. Qe ndertimi i tij do te behej me parate dhe gjakun e tjeterkujt, kjo ishte ceshtje dytesore.

Diktatura fashiste dhe diktatura komuniste jane ekstremet, te cilat takohen. Njelloj si agimi me muzgun, dy ekstreme, por qe jane njesoj. Kush mund ta dalloje njeren nga tjetra?  Dhe arkitektura eshte nje nga deshmite, qe keto ekstreme diktaturash jane njesoj. Nga ana simbolike mund te vesh pa frike shenjen e barazimit mes megallomanise hitleriane dhe monumentalizmit heroik stalinist.

 

Cilit koment po i referoheni Akvll, mund të ma dërgoni linkun?

 

Megjithatë, prapë se prapë, është një shkurtim dhe përpunim i opinionit të Pedros edhe në këtë rast Akvll.

 krejt dakord me ty.

Por, jam pjesërisht dakord me ty Akvll. Në prezantim të çështjes është një shkelje parimore. Sidoqoftë, që ka kopju ka kopju. Nuk më pëlqen që ka tentim për të zmadhuar gjërat nga personi përkatës në PPU, pa nevojë. Edhe ashtu argumenti ekzistonte.

J.D., ne fakt, akvlli e ka thene me lart se kjo eshte plagjiature, madje nga ato "dy cent-eshet". Qe kjo qe ka bere Vokshi nuk eshte etike, as qe ka diskutim. Edhe kur perifrazon  permbajtjen e nje teksti, perseri duhet te permendesh burimin. Ajo duket sikur kerkon t'i kaloje ato pjese si mendime te sajat, dhe kjo s'do shume mend te shihet.

 

Pedro u bere i famshem tani..... Artikullin me poshte e lexova te Tema

 

Albana Vokshi kapet sërish duke vjedhur
Nga Antena brenda familjes

Albana Vokshi është kapur sërish duke vjedhur. Por këtë radhë, jo duke marrë naftën e nëntokës shqiptare, as licenca hidrocentralesh, as ish- Ekspozitën dhe as toka tek Liqeni. Zonja ka tentuar të befasojë shqiptarët duke u dukur intelektuale, dhe siç ndodh rëndom me njerëz të rëndomtë, përdorin të njejtin mjet, vjedhjen. Kështu, Albana, me të njëjtën mënyrë që kërkon të pasurohet, me të njëjtën mënyrë kërkon të duket dhe intelektuale. Dhe ja se ç’ka bërë.
Një nga blogjet më të klikuar shqiptare “Peshku pa ujë”, ka botuar në datën 26 tetor një koment mbi debatin rreth prishjes së Piramidës nga njëri që shihet qartë se ka një kulturë mbi urbanistikën. Zonja Vokshi, e bombarduar si hajdute në opinion publik, ka tentuar ta pastrojë emrin e saj, tashmë duke vjedhur shkrime. Dhe ka botuar në gazetën “Standard” të datës 3 nëntor një plagjiaturë fare të qartë të këtij shkrimi. Denoncimi ka ardhur nga vetë blogu “Peshku pa ujë”, i cili ka publikuar plagjiaturën e Vokshit. I vetmi njeri i gëzuar nga ky lajm është mësuar të ketë qenë Jozefina Topalli, e cila u çudit kur lexoi që Albana merrte vesh dhe nga arkitektura. “Me kenë e zonja për arkitekte kishte ndërtu pallatet e burrit, tha kur lexoi denoncimin e “Peshkut pa ujë”.
Më poshtë po botojmë pjesë nga shkrimi i Albanës në gazetën Standard dhe pjesë nga shkrimi i botuar tek “Peshku pa ujë” dhe denoncimin e tyre....
 

Reklame me te mire nuk do ta kishte peesjku pa uje.

Ndersa per "pedron", qe neser mund te jete "pedrushka", "pedronka", "Keiendushka"," Keiendonka", pra ai askushi ( kete mund ta shikojne vetem adm) nuk ka asnje therrime vlere shitja e mendimit, blerja e mendimit, vjedhja e mendimit, transformimi ose marrja shabllon.

Cdokush nga ne hedh pika mendimi ne oqeanin e gjere te lirise se mendimit, ne baze te rregullave te caktuara prej nje grupi adm. te cilet te licensojne, te heqin te drejten e shkrimit, por edhe nderhyjne vete. Dhe per keto nuk ka apelim.

Tashti keta PD-ista ju doli falli n'faqe thone n'Shkoder,me nje fjale vizzat e bal bla bla.Por qe jane ca kokrra injorantesh tutkune  analfabete ushujza ,sterile te pa fantazi,yes man ,e ne fund idiote kete nuk e luan topi.Me ra rasti kete vit ne vere te njoh e frenkuentoj persona ne poste te larta ne diplamacine(i thenshin)tone.Niveli eshte skandaloz e sidomos nuk eshte e vertete qe na perfaqeson.Ka djem e vajza te laureuar ne universitete persembaeri e me kulture e profesionalezem te larte.Po keta mbsa jane te papershtatshem se nuk mund ti kesh nen kontroll.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).