56 Komente

 Ka humbur  lumidrin, di gje njeri ku eshte?

 lumidrin, po ku ke humbur a derzi,  te kam bere nje pyetje te thjeshte tek Parku i te dashuruarve tek rubrika Te zgjedhura, artikull i shkruar nga Fatos Baxhaku, mirpo s'mu pergjigje. Mire qe s'mu pergjigje po pse u zhduke, mos te terhoqen veshin ata shefat. Mos ki frike nga ata, se ata i rregulloj une, po deshe ti. A te keqen ku je, pergjigju. 

Ne Strasburg...

smiley eshte derdhur ne bune smiley

me kane thene qe te dielave lejohet smiley

te shkruash keshtu, se derdhja ne bune s'pyet per dite jave.

trop, po si s'lejohet o goce?  Nga kush prisje leje ti ta thoshje? smiley

Nje pyetje, cer profesori gjeografie keni pasur juve njehere?

Nje i yni ka qene i papare per kshu gjerash, ku derdhen lumenjte e me the te thashe.  Harta e madhe e Shqiperise gjeografike ne derrase te zeze: cunat pyeteshin te tregonin ne harte vetem Shqiperine e Veriut, e meqe ndodhej, Shqiperine e Mesme, tip ku derdhet Drini, Malesia e Dukagjinit etj. 

Vajzat nga ana tjeter, sidomos vajzat me fund, duhet t'i dinin te gjitha pikat e Shqiperise se Jugut fill e per pe. 

Ishte shume i parashikueshem.  Ne te duhej nota, e ta flije mendjen deri muajin tjeter, fundin dhe Shqiperine e Jugut, e me pantallona restoja tjeter e simestrit smiley.

 C me kujtove profin e matematikes qe i nervozuar u gerthiste gocave me perpase te zeze : me lart, shkuaj me lart se eshte gjith ai ekuacion qe do zberthehet .Dhe ato ne njeren dore shkumsin e me tjetren duke terheq fundin smiley.

PS: po ne gjeografine fizike te botes si ja benit per te gjetur vendet nordike ? smiley

Na kishte qare hallin Ministria e Arsimit.  Kishte glob per gjeografine fizike te botes smiley.

I kishim bere uje e xurxull gjithe mineralet e jugut, male, fusha e kodra, s'na duhej c'behej ne reston e dynjase smiley.

tallu ti tallu por sa e trishtueshme te degjosh per gjera si boksite dhe shkembinj magmatike, dhe te mos kesh mundesine t'i shohesh e t'i prekesh, akoma edhe sot me duken fjale abstrakte. shkolle leshi, izolohet keshtu robi nga natyra?

C'ankohesh kot ti per Zotin.  Im ate nder te tjerash kishte mbaruar per histori-gjeografi.  Isha me Harte ne shtepi une e me tezat e babait.  Shkembinjte magmatike e boksite ishin si iso labe e muhabet tavoline smiley.

 Nuk del me ai, pa u prishur Piramida! 

zysha e tetevjecares kishte jetuar ca vjet ne kukes me burrin oficer dhe cdo 2 mesime na tregonte per bukurite e kukesit dhe te bjeshkeve, dhe te bistrices. pak a shume kaq kam mesuar nga ajo, dhe si te ngjyros dhe pres me gershere 4 krahinat, ku ajo malore veriore me vjen parasysh si forma e austrise.

ne gjimnaz kam pasur nje zyshe volejbolliste. volejbollistja me serioze ne bote. po gjeografine kryesisht e hobi-lexoja te ca atlase italiane, rrezik ndihma caritasi.

meillaf s'kam histori pikante si te tuat smiley. po kjo pse u be testimonials page iher? dhe ku eshte xhibi? smiley

prandaj e derdh lumin me te gjate, drinin, ne lumin ne segmentin fundor jugperendimor te kufirit shqiptaro-malazez?? smiley

 

smiley paske lexuar edhe ti gjeografi italiane smiley

more than you ever wanted to know about lumidrin:

Nga Kukësi, Drini rrjedh në Shqipërinë veriore, së pari nga Hasi, në vazhdim, është kthyer në një zinxhir liqenesh artificiale (i Fierzës, i Komanit dhe i Vaut te Dejës), që furnizojnë me ujë tri hidrocentralet e mëdha. Prurja mesatare vjetore e Drinit arrin 352 m³/sek, kurse maksimalja e regjistruar eshte mbi 5100 m³/sek. Duke kaluar në fshatrat Spas, Msi and Fierzë, e mandej, pasi mbërrin në krahinën e Dukagjinit, shkon drejt jugut, kalon nga Apripë e Gurit, Toplanë, Dushman, Koman, Vjerdhë Mazrrek, Rragam, and Pale Lalej. Në Vau Dejës, hyn në ultësirat e NënShkodrës dhe ndahet në dy krah. Një që derdhet në gjirin e Drinit në Adriatik në jug-përëndim të Lezhës. Tjetri derdhet në lumin Kir e më tej në Bunë afër Kalasë së Shkodrës. Edhe pse është dega më e shkurtër prej 15 km, kjo ndarje që derdhet në Bunë quhet Drini i Madh, sepse bie më shumë ujë se krahu tjetër që derdhet direkt në det. Drini i madh gjithashtu derdhej në det por ndryshoj rrjedhë pas një përmbytjeje të madhë më 1858 që ìa ndryshoj rrjedhën, dhe e pruri drejt Shkodrës. Drini i madh është shumë i gjërë dhe sjell një sasi të madhe uji (330-340 m³/s), i dyti për nga kapaciteti pas Bunës; por duke qënë i shkurtër disa harta e shënojnë si liqen.

Si perfundim, LumiDrin derdhet gjithandej ne detra e lumenj smiley.

sa koncize tjetra smiley

Me shprese se Pjer do i lexoje keto poste koncize dhe te na adresohet tamam se Mjaft na injoroi smiley.

perkundrazi, me keto qe kemi shkruar ai do te bindet qe ne jemi, ne fakt, djema smiley

Epo iu permbytshin grykederdhjet e Drinit pra smiley.

po mire, po ju ç'fare lloj ''perzierje'' paskerkeni pire sot, qe po gajaseni te gjith(e)a.smiley

ju marrte lumi(drini)  ju marrte....smiley

me kete zhdervjelltesi ne perdorimin e lumit, ndoshta e di pse fjala (me siguri dialektore andej nga anet e sime meje) 'lumemadh' ka kuptimin 'i ziu ti' ne shqip? se nuk e kuptoj..

plus me qe jemi te lumi i madh, 'lumi i madh' i kutelit eshte nje tregim i mrekullueshem.

ke te drejte, kur thua lumemadh ketaj nga anet tona, ka kuptim negativ.  por nuk e kame idene perse....

ndofta e ka marre kete kuptim nga lumenjte e fryre nga shirat.  pra beheshin te ''medhenj'' te cilet me pas ''derdheshin'' (ja ku na doli derdhja prape.smiley ), e shkaktonin fatkeqsira.......

natyrisht,eshte thjesht spekullim i imi ky.smiley

lumi i madh i Kutelit nuk e kam lexuar,  por mu kujtua filmi australian,  ''te gjithe lumenjte rrjedhin''.  gjithashtu nje thenie e Aristotelit:  ''atje ku rrjedhin lumenjte, rrjedh jeta...".smiley

hahahha, rridh te rrjedhim meillaf smiley

natyrisht.  jo me kot romaket, pothuajse te gjitha qytetet ketej nga perendimi, i kane ndertuar anes lumenjeve...  gje e madhe ujerrjedhja. po ashtu dhe derdhja.smiley

nuk me the, si tu duk ''persihatja''.smiley  ime per te spjeguar, kuptimin ''lumemadh''.smiley

 lumdrini me qunat po merret me organizimet e festimeve madheshtore per liberalizimin e vizave.

gjithe fajkonjte e PD qe zhgarravisin neper internet per arritjet e qeverise dhe demaskimin e Edvin Kristaq Rames i kane mobilizu ne frontin e festimeve MADHESHTORE . Pasi dihet qe komandati i tyre hiper-bole-zues ben vetem pune MADHESHTORE. 

Le lumidrini, por kan humbur te gjith, me lumidrin e me mat i ri, me  bolevard e me sol etj..

do i kete terheq baza per te marre udhezime te metejshme.... Gjera te medha ne horizont, do pergatiten per ti vene fajin Edit per deshtimin e vendimit per vend kandidat....

 qe sot e tutje, rrjedh pa vize ai

Ka qene njeri tek ai lokali ne Shkoder qe eshte ngritur mu ne piken ku bashkohet Drini me Bunen? Oh, sa bukur qe eshte!!! Uf, c'mu kujtua ai vend, bashke me Shiroken tani!!!

uff ca ngjala ne tjegull e ca tave krapi

ky ceni koprac i madh, sna e dha qe sna e dha nji dreke ne shkoder

smiley

Po qe ceni ne shkoder, shkojme e ia zejme deren vete, mi.... Shpresoj mos te na vene viza per atje tashti... smiley

o krykuqee te kam thane ste lutem kur jam esell smiley po sme besove smiley

Ana kam 3 jave qe nuk shkoj ne Shkoder se skam kene kendej aspak, kam qene andej smiley

 

robi thote llafin e mire mor zhuls

se nuk nordhem ne me na dhane ti dreka a darka, jemi gra me rroge, apo jo Ana ?

smiley

Opo, rri, se ti je bere si Kiu -Fiu... c'te vesh ne Shkoder ti,  s'ke kohe, je i xanun shume... gdhihesh ne shqiperi, ngrysesh ne Kanada smiley

Qyqa mi Ruzhe, hajt se po i japim 7 dreka Cenit, jo nji... Pse kot bejme 3 pune perihere ne?! smiley

bojme bojme

po kadale ti se skena leke teper me qiras cenin mjes , dreke , darke smiley

Sos ia dhame me te vertet, m'ka cu nona me la gojen ai, m'ka cu nona me la gojen, edhe ne.... E thame pra, llafi i mire e gure ne traste. smiley

Ruzhe, e mban mend Hoseliton: Shife ca kam gjet:

http://www.wat.tv/video/joselito-donde-e...

pershendes ty dhe Cenin smiley

Ti kjosh me nder e me nafake apo nafakume e din vete ti , sa mire qe s'me pershedete me Marcellino pane e vino smiley

thashe t'ju pershendes me dicka ma sensuale po asht dreke e i pesciolini s'kane shku ala me fjete

Ana ti u bash 100 vjece per fjalet e mira po ajo shtriga as per viza spo ma nxjerr nje dreke ,  socialistja e dreqit.... smiley

 Kur te nxjerr Pjeri ne kerkim dije se ka me ndodh noj gjo e modhe,jo per noj gjo por Pjeri i kap gjonat rreth nje vit nje vit e gjysem me vonese por kete punen e Lumitdrin qe paska humb nja tre ore e paska kap shpejt.

Dhe shyqyr qe hapi Pjeri kete temen qe ketu te plase  dreke e modhe me peshq e me keca.

thone qe lumidrin ka vershye ne tirane. mbasi e ka permyt Lanen, ja ka befte anej nga kryeministria. eshte bo alarm i modh se uji e ka kalue katin e pare te kryeministrise. e ne fakt ai, lumidrin ka ardh me festue bashke me ne heqjen e vizave.

 Akoma s'po gjindet lumidrin, a ha, siç duket i kan terhequr veshin shefat, per permendjen e librit tim, "Vizione te qarta", liber qe akoma nuk ka dale ne treg, po qe ka bere buje qysh vitin e kaluar kur u nis per shtyp. Tani, ne tetor, per here te pare e ka nxjerre ne treg, dyqan me sakte, Shtepia e Librit. 

Akoma s'po gjindet lumidrin, a ha, siç duket i kan terhequr veshin shefat, per permendjen e librit tim, "Vizione te qarta", liber qe akoma nuk ka dale ne treg, po qe ka bere buje qysh vitin e kaluar kur u nis per shtyp. Tani, ne tetor, per here te pare e ka nxjerre ne treg, dyqan me sakte, Shtepia e Librit.
 

ky eshte i ''pandreqshem''..smiley

Pjer.  po ti vete, ke nje ''vizion te qarte'' per librin?!   domethene, ka dale apo ska dale ne treg libri?!smiley

p.s  jemi ne nentor Pjer..

 Belul, ngaqe libri ka te thena interesante (me fal per reklamen), dhe ngaqe ma zvarriten botimin deri me diten e fundit te vakancies/pushimeve, kete vere, ku diten e fundit me dhane vetem 7 cope (ku nje ishte gabime), nuk eshte çudi qe nuk ka dale akoma ne treg, dhe Shtepia e Librit e nxorri ne Dyqan dhe internet, pas konkakteve te mia me botuesin dhe Shtepine e Librit. Une ja di per faleminderit Shtepise se Librit, qe e nxorri, por jam zhgenjyer nga botuesit. 

 Ka nje shishe vere te shekullit te kaluar, ai qe me gjen lumidrin, i cili ka nje jave qe eshte zhdukur, si duket me urdher te shefave. 

Pjer, ja ku eshte.   kur do ma dergosh veren.smiley

 Pamja eshte e bukur Belul, por une kerkoj komentatorin tone te Peshkut, partizanin e qeverise, lumidrin, i cili kish lexuar librin tim pa dale ne treg. Pse i bera nje pyetje se si e kish siguruar librin, iku mu zhduk. 

Nga tema tjeter (lumdrin, ndjese paraprakisht, sa per qartesim kjo.)

Pjer !

Kam qene ne Shkoder.

Trop, i paskemi rene ne te, gjeokrafikisht e faktikisht smiley.

Halleluja! smiley

Tani s'e dime kujt do t'ia jape me pare Pjeri ate veren e vjeter, tropit apo Belulit... pak a shume te dy i kane rene ne koke.. smiley

C'Beluli mi, ai ka sjell nje foto te Liqenit te Komanit.  

Une votoj per trop, se e kam me afer smiley.

Djema, vera nuk pihet vetem! smiley

smiley

Djema, do bejme si do bejme.

Te mbarojme pune une e trop, dhe te dergojme shishen ta vesh ne bufe, sipas zakonit te djemve smiley.

Djema, njehere per njehere, une po iki te pi nje vere te re... per te tjerat, flasim kur te mblidhemi si burra te vertete ne kuvend. smiley

 

Djema, si urdhno!

Ju gjetshim me kuvend te ri smiley.  Po dhe ne ate te vjetrin, s'jemi kondra, se kemi bere goxha pune dhe andej smiley

PS: Te befte mire Anushe smiley.  

 Djema dhe vajza, lumidrin e gjeta vet kur po lexoja komentet, megjate kushdo qe me vjen per vizite do t'ia jape nga nje shishe vere te vjeter, 10 vjet e tutje. 

Ou, programi " njerez te humbur".!!!!!!!!!!!!!

Pjer, ku e ke ti te drejten te hapesh nje tem per nje person, kushdo qofte ?

Mos u bej i bezdishem , nuk eshte e stilit !

Tropizma, je romantike, me kujtove nje kenge shume te njohur " kush mund te  ndaloj lumin, qe shkon drejt detit ", flm.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).