Ku ke ndermend te shkosh?

Jep nje parashikim, sa % e atyre shqipeve qe do udhetojne do perpiqen te punojne/qendrojne ne Evrope?

85 Komente

10% do te qendrojne duke shkelur rregullat.

40% do te perpiqen te gjejne pune pa shkelur rregullat. 1\5 nga ky 40% do t'ia dalin. 3\10 e atyre 10% qe do te qendrojne duke shkelur rregullat, do te kapen.

kur thua 10% apo 40 % kujt i referohesh? Popullsise totale qe ka regjistri kombetar apo????????

40% e atyre qe do te ikin per here te pare. Pse, pret te ikin te tre milionet? Po shumica s'kane ikur dot deri ne Turqi e Kroaci, se s'kane leke. Sa ka qe s'kane pare ende jugun? Ata qe kane pasur leke kane ikur qe perpara, s'eshte risi. Te puna ime, ca jane shefa me leke ose goca truthara me burrat me leke, pushimet andej i bejne. Viza per ata ka pasur prej kohesh. Them per keta te varfrit e mesem qe me perpara s'u jepej vize.

interesante se si shefat me leke dhe gocat jane kategori qe nuk priten smiley dhe se si kategoria goca truthara pritet rendshem me kategorine me burra me leke, ne paragrafin tend gjithmone.

xhibo ngele tu bo sondazhe. une kam vendos te behem couch surfer. se edhe kur te kem leke s'besoj se do kem aq leke sa per hotelet e evropit. qejfin me te madh e kam per divanet e berlinit, pastaj ato romes, pastaj per stolat e tragetit ne bari.

 interesante se si shefat me leke dhe gocat jane kategori qe nuk priten Smile dhe se si kategoria goca truthara pritet rendshem me kategorine me burra me leke, ne paragrafin tend gjithmone.

 

S'te kuptova

Hajde ishalla nje burre me pare smiley

 Edhe une e kam vene re qe keto "trutharat" ose marrin burra me leke ose jane me cica te medha (pra jane potencial per te marre burra me leke). smiley

ne klase te pare, zysha me nje dekolte alarmuese dhe me cica shembullore po shpjegonte germat e alfabetit. Nje vogelush ne banke te pare ja kishte ngulur syte tek gjoksi gjysem i mbuluar dhe zysha po vihej ne siklet. -Ndegjo ketu, kije mendjen ne mesim se ta dhashe nje ....suratit (e kishte llafin per nje shpulle) - i thote zysha e revoltuar. -Jo nje por mi jep te dyja - i pergjigjet vogelushi.

Ikspi (ne fakt e lexoj gjithmone ikshpi smiley), une kam kohe qe gocat me burrat me leke nuk i quaj me truthara... Pse truthara? Di njeri si tymoset truri? smiley

Ndez një cigare. E thith fooooooort dhe e mban tymin brënda. Operacioni përsëritet derisa të gjesh burrë me lekë. smiley

lot nga syte po me dalin nga te qeshurat! jo per gje, por truri im duhet te jete thare me kohe e me vakt, per ate pune!

Rrofsh, akllo, se ma bere diten - te shtune! smiley

 Më uro të më kalojë dhimbja e fytit se për të rrojtur do rrojmë, se doktorri tha: heqje ka, vdekje s'ka. smiley

Shëndet e dashur! smiley

Te shkuara! Bej nje filxhan uje te ngrohte me limon dhe mjalte se ta zbut dhembjen. smiley

 rrofsh rrofsh! po a mund ti hedh pak çaj atij ujit të ngrohtë?smiley

medicina tradizionale cinese smiley

40% do te perpiqen te gjejne pune pa shkelur rregullat

Prit gomar te mbije bar. Une isha ne France me nje qerre kandezesh qe donin te benin stazhra te pagume e nuk puthi dot njeri. Jo me kta leshkot tane.

Kanadezet s'kane nje te treten e popullsise qe ka gjetur pune ne Itali edhe pa viza. Kanadezet mund te kene dashur rroge me te madhe. Keta tanet vijne me pak. S'eshte e thene te shkelin ligje. Bien ne ujdi me pronaret dhe ua rregullojne letrat. Per pune krahu, po flasim... ca kujton ti?

Ti ikspi kujton se punëdhënësit kanë kohë për të humbur me rregullimin e letrave të shqiptarëve të paligjshëm, ndërkohë që ka plot kandidatë të ligjshëm nga vendet e lindjes që nuk pretendojnë rrogë aq të madhe sa vendasit? Nejse, sa ka jetë, ka shpresë.

 Nje pjese e atyre qe do te shkojne, do te shkojne per pune, ajo dihet.
Se sa do t'ia dalin, s'e di. Varet. Mund te punojne ne ndonje ferme e te flene te kusherinjte, sic kane bere deri me sot. Problem kane pasur vetem zhvendosjen prej ketu atje. Pse duhet te jete ndryshe tani? E vetmja gje e mire eshte se tani keta njerez jane pak, se pengesen e vetme, zhvendosjen, e kane zgjidhur qe me perpara ata qe donin ta zgjidhnin, fale bashkepunimit te te korruptuarve te huaj e shqiptare qe merren me procesin e kalimit klandestin. Tani keta te fundit do te mbeten pa leke. Kaq.

Kta te evropit na kercnun se po u shkelen rregullat e kane kafazin gati..smiley

Jo, jo, tani qe do ikin te gjithe n'Evrope, une do iki ne Kine. smiley

Te keshilloj te shkosh ne Hangzhou dhe Suzhou smiley.

flm, per sygjerimet. Do t'i kem parasysh dhe do t'ju shkruaj nga... Syziu. smiley

lene Kinen ti po me thuj car na bone per buletat per neser m'opra se dum me u kalturu ne si cift.

Guce, s'ju doli kaltura modhe qe moret ne Fronset?! smiley Tani, besoj se je msu me mua ( se une s'jam mesu akoma me veten) qe i bej lemsh oraret, datat  etj.etj.... kshu qe opera s'eshte neser, por qeka javes tjeter. Eh, la vita è konklavita, amico mio.... smiley

smiley shyqyr qe ngatarrohesh ti, se akoma s'ke mesuar qe te mos i japesh te dhena per gje ketij te shishit

p.s: kush kendon ne opera?

eeee, qesh ti qesh, po per njerez si puna ime, manjake pas perpikmerise eshte tragjedi ta gjeje veten duke ngaterruar ore e data... Po shyqyr qe pleqeria pervec lehtimit mendor, te jep dhe aftesine e autoironise dhe te ben t'ia falesh vetes ca cene... smiley

Ca po thoshe ti, se harrova? Ah, kush kendon? Otellua, por per te tjerat informacionin e plote ta jap neser... po s'harrova, sigurisht. smiley

 Tani që do venë të gjithë në Evropë, unë do kthehem në Shqipëri. smiley

akllo, me erdhi nder mend nje ide: te nderrojme shtepite per ca kohe: Ti merr timen ( qeraja eshte e lire), dhe une tenden. smiley

 pse jo. vetëm se nuk rroj në kinë unë, moj! smiley

shife shife,ti merr timen qeraja eshte e  lire une marr tenden , pse nderrim eshte ky, kapitaliste dreqi smiley

Aaa, te lutem shume, une u tregova "kapitaliste e nderçme", nga ta di une, qe ajo s'e ka qirane kacafiu?! smiley

 jo kacafiu, po përtej. prandaj s'bëra zë unë. smiley

Akull se ti keke parelije, shko ma paguje qerane ne Verona smiley se po ta tham ne menyre te ndershme smiley

qeke ramantik ti Cen

cudi se kshu dukesh si groshengrenes

e dashke mu ke shpija Xhuljetes pale

Meqe me dole ne shteg ti bashke me ate burrneshen tjeter Anen me keni premtu nje dreke per vizat.

mos i ik pazarit te pare smiley

jo pale po tek Torre Lamberti pale smiley

he se nuk eshte larg Elbasani nje vrap pele,per ma teper qe makinen e nisni , Ana ne vajtje e ti ne ardhje se asht pijance ajo i bjen ne koke smiley

Informacion i gabuar, i dashur Cen! Nuk i jap kurre makines, kur jam esell! smiley

 po ore. i shkëmbej qeratë me gjithë flamujt përveç atij zviceran. smiley

E shef, pra, qe Kina ishte zgjidhje ideale per mua... Plus qe kinezet ma festojne datelindjen vit per vit! smiley

po kta nga e moren vesh per punen e Kines mi  ???

C'paske qene dhe ti aman smiley

bythe shporte smiley

smiley

Qyqja mi Ruzhe, se nuk hika me verte mi, jo... mund te kisha thene dhe Japonine, psh... ose Afriken! Me mire Afriken, madje! smiley

bythe shporte?! smiley

Qekeni kurdisur te gjitha sot! smiley

 

Mos ma shaj Nohine se ta vuna vizen!

U boooone ti!!!!!

Bobo c'kan per te lene nam shqiptaret prapmesa shoh une mentalitetin e disave me flamur shqiptar ketu qe komentojne sikur i dine si behen punet ketej. Te njejten gje konstatoj sa here vij ne shqiperi, te gjithe flasin si kompetente qe i dine te gjitha. Ja ku po jua them une, eshte e pamundur qe shqiptaret te gjejne pune ne europe, dhe nqs do nisen per pune me mire te rrine ne shtepi, ti kursejne ato lek, te kursejne edhe fytyren qe mund te humbin duke kerkuar te tilla budalleqe nga kompanite ketej, si puna e  asaj qe me paguj me lire edhe prit sa te shkoj une ne shqiperi e te nxjerr vizen e punes. Nuk keni as konceptin se si funksionojne gjerat.

 Po pune krahu, o shoku. Ata maloket qe lajne makina per 3 mije leke dita dhe jevgjit qe rremojne ne plehra nuk kane c'te humbin po ta provojne, sic ta shpjegoi dhe barbiere. Per pune te tilla andej mund te paguhen me shume, po i kapen, i kapen. Romet e Rumanise jetojne neper tenda ne Itali, per pune. Kam pare nje emision te italiani e vec ta shihje ku jetonin, neper ndertesa te braktisura, me pirgje plehrash e shurre. Por ne Rumani nuk ktheheshin. Por fatmiresisht, keta tanet jane pak e s'do te jene shqetesues. Por qe do te perpiqen, do te perpiqen. 

Ore te perpiqen, dhe mua do me behet qejfi sikur vertete te gjejne pune. Ndoshta, ndoshta ne Itali dhe ne Greqi mund te gjejne pune te tilla, por ne vende te tjera ne Europe as qe behet fjale per pune te zeze, as qe behet fjale, kompanite gjobiten me mijera euro po te punesojne dike pa letra dhe biles askush nuk vazhdon pune pa u dhene miratimi nga autoritetet perkatese, edhe vete qytetaret e atyre vendeve duhet te paraqesin dokumentacion te bollshem per te filluar pune qe nga pasaporta, patenta, numrine  siguracionit etj etj. Sa per ate qe mund te bien dakort me kompanite dhe pastaj te nxjerrin vizat ne Shqiperi perseri eshte e gabuar, sepse ketej, te pakten ne Angli ku jam vete, dhe per nga puna qe kam e di me siguri qe per nje vend pune ka rreth 15-20 aplikime. Nuk ka arsye nje kompani te humbase kohe kot me nje shqiptar kur ka punetor te gatshem, dhe shume biles. Dhe flasim per nje vend qe nuk eshte se ka papunesisne me te madhe ne europe.

Te vetmit qe mund t'ja arrine te bejne dicka te tille do te jene mjeket, artistet apo te tjere profesione te tilla. Per pune krahu veshtire..

 Po c'thua, o Ora. Tani qe po flasim une kam nje djale halle ne Angli qe punon ne ndertim, ne te zeze, dhe rri me kusherinjte qe ka nga ana e babait, edhe ata me pune ne te zeze. Sa te tjere ka qe rrine andej pa dokumente. Ca hane?

Shiko ka vetem dy menyra se si kushuriri yt punon.1 nuk punon ne te zeze, dhe ti nuk e di mire, por qe eshte e garantuar nuk eshte i punesuar nga ndonje kompani, ose punon me letra fallco, ne emer te dikujt tjeter ose dicka e tille. 2 ndonje shqiptar tjeter, kushuriri i tij psh, mund te jete usta, dhe merr persiper pune private, ne te cilat merr me vete edhe kushuririn e tij, te cilit i jep lek per ndihmen. Sidoqofte te garantoj qe eshte rast aq i ralle sa mezi hyn tek 1%. Ne Angli eshte 99.9% e pamundur te gjesh pune ne te zeze, cfaredolloj pune. kete ta pohon kushdo qe eshte ne angli. Vetem nje gje shume e thjeshte te pengon te punosh ne te zeze ne angli, fakti qe nuk paguhet me leke ne dore, por vetem ne llogari bankare, dhe qe te hapesh nje te tille ti kontrrollojn dokumentat me mire se ne aeroport, leri fare pastaj kontrollet e tjera nga punedhenesi, qe sic te thash jane te imta.

ja hongsha zemren gocave truthara qe marrin burra me leke

Si tha ajo  ne kohe te xhaxhit : ruj nderin, ruj nderin, mori kurva inxhinierin smiley

Ne ditet tona perkthehet   : ujit trurin , ujit trurin, mori truthara boss burrin

smiley

smiley...

smiley se kisha nigju ket. T'lumt dora.

rrofsh

rreshtin e dyte e shtova vete, nga mendja, duke ju pershtat kohes se sotit smiley

smiley

hahha ruzhe me fute ne mendime per time me smiley

smiley

po nuk eshte pergjithsim mi

ka qene nje rast specifik, dhe ka njel shprehja

mos me detyro tani ta sqiaroj me detaje smiley

Jo jo sqarohu tashi se, pavaresisht menimit tat per mu personalisht, ene una taten inxhinier e kom.

pa problem Lisander

ti je thjesht kaqol

ske asi shans te jesh bir crve smiley

hahahahaha sa e nyte je mi dreq

he sa poshte ?

se une vallai se kuptoj pse na ben te dukemi poshte.

Mu per vete sme ben te dukem poshte.

Po, indinjohem si Tironsi, pse perdoren taksat e mija per xhingla. Une vecse nuk e kam me banderolat sesa me paret qe do harxhohen per te organizu mitingun ku njerezit do ti hipin neper autobuse forcerisht.

Pse juve turperoheni kaq shume per faktin qe qeveria ka var ca vargje festive blu ? Nuk eshte bere qameti. Poplli eshte gzuar me tere mend. Dhe ne popull ekspresiv jemi, une te garantoj qe ato banderola jane pelqy nga mileti i thjeshte.

Qe qeveria ka te drejte te rrafi gjoksin dhe ti bjere borive, ka. Edhe pse nuk jane keputur ne b.. per te miren tone, tani atyre u ra per hise me i kalu keto shkalle ne kuadrin e integrimit. A erdhi koha, apo dhe keta i bene ato gjera qe duheshin bere, kete e gjykoni vete. Ne fund te fundit, e dime mire qe ID-te dhe pasaportat biometrike kane qene te lidhura ngushtesisht me liberalizmin e vizave. Tani mire apo keq, me shume leke apo pak leke, me tendera korruptive apo jo, kjo qeveri i beri. Ti dhe une i kemi ne xhep, dhe na mundesojne te levizim si njerez pa viza. Po keshtu mundesojne dhe brezin e ri te shqiptareve, kalamajte tane, te levizin si qenie te denja e te mos ndjejne peshtymet e te huajve ne surrat apo te veteperceptohen si te burgosur ligjerisht ne vendin e tyre.

Pak njerez jane ata qe do ta shfrytezojne kete mundesi ndoshta, por ama, shume me teper jane gezuar, qofte dhe vetem per idene qe tani MUNDEN !!!!

Ngerci mendor ne rastin kur ti je i izoluar ose peng i zvarritjeve dhe keqtrajtimeve te rruges se ambasadave eshte teper i rende per popullin, si per ate qe ka nevoje te levize, si per ate qe ska as nevoje, as ndermen te levize.

 

Kam patur gjithmone nje deshire te madhe, por edhe plot raste te ndryshme per te vizituar Angline dhe Irlanden. Fatkeqesisht keto dy vende nuk kane firmosur ende marreveshjen Schengen.

Nuk kam provuar asnjehere te marr vizen qofte ne Shqiperi, qofte ne Itali pasi kam nje alergji te madhe per burokracine dhe me gjithe logjiken qe qendron prapa vizave me duket e padrejte qe nje person qe ka interes per te vizituar nje vend dhe rrjedhimisht edhe per te shpenzuar para ne te, te detyrohet qe te kaloj nje kalvar te gjate dhe te kushtueshem burokratik.

Kur edhe keto dy vende te heqin vizat per shtetasit shqiptare, do t'i vizitoj me kenaqesi, nese puna nuk me detyron qe te shkoj me pare.

 Por une ta kam pare nickun me flamur britanik?

smiley

eshte berri i zi i Olsit qe e nxjerr ashtu smiley

E paska te vjedhur nga anglia, apo cfare? smiley S'e dija qe celet e nxirrkan ndryshe. Do te provoj te postoj nje here nga celi im, pale nga do te me nxjerre.

pse dhe ti ke berri ?

qyqja vetem une paskem njel pa berr smiley

2 smiley

smiley

toke ktu pra smiley

S'e kam berr, e kam çerr. smiley Po te gjithe me internet jane tani. smiley

Apo e kane ndryshe keto 3G-t?

si te gjithe mre

varet sa e ke rrogen

une e kam te vogel, dhe per rrjedhoje, dhe celular mbi pesdhitmilek nuk blej smiley

 

Shefe me rroge te vogel? Pse te di shefe une ty? smiley

po gjithe shqiptaret me menjen e vet shefa jane or burre (gru), ose bojne si shefa.

Po qe se rron n'tirone, duhet ta dish qe kapitalistet nuk vejne e as nuk lejne shefa. Shefi eshte nji dhe i vetem. Te tjetet jane zara smiley

Shefa mbase jo, por koordinatore e tituj te tjere qe kane dale tani, lene.

Tamam tamam, te keto kapitalistet e rinj, shef eshte ai me post jo te rendesishem por qe e ka sjelle kapitalisti per cik spiunim. smiley

 Cfareke  pire mi te pifte shkotat qe po le nom ke namzgjaja smiley Smile

As raki celeku s'me duket  Big Grin

Nese aplikon nga Italia do ta kesh shume here me te lehte se ketu, me nje qendrim te gjate ne nje vend te BE-se dhe besoj ke dhe lejeqendrim, s'do te te duhen aq shume letra e siklete sa ne Tirane.

Kam miq qe jetojne ne Itali dhe kane shkuar ne Britani duke e marre vizen atje dhe s'jane ankuar per burokraci.

Don't forget to visit Scotland, though...Edinburgu eshte i bukur dhe "The Hightlands" kane natyre te mrekullueshme. smiley

Teuta, mos ma bej gizili. smiley

Jam interesuar qe ta marr ne Itali dhe ne fakt eshte me e thjeshte, por ka nje problem te vogel: duhet te shkosh te aplikosh per vize ne Rome pasi konsullata angleze ne Milano nuk merret me viza. Ne fakt italianet nuk kane nevoje per viza per te shkuar ne UK.

Me gjithe deshiren e mire, por une nuk kam ndermend te humbas kohe dhe para per te shkuar deri ne Rome.

Tani, dreqi e mori, pak se po shpreh interes per te vizituar vendin tend e per te shpenzuar para aty, pak se po tregoj gadishmeri per te paguar cmimin e vizes tate, por u dashka qe te shkokam deri ne Rome per ta marr?!

Ma andate pure a cagare... me gjithe respektin e madh qe kam per Angline dhe anglezet smiley

Ma andate pure a cagare... me gjithe respektin e madh qe kam per Angline dhe anglezet.

smiley

S'te ve faj, por me mendjen e tyre ata jane ne rregull, se italianet s'kane nevoje per vize, sic the vete. (turistike, se per te tjerat, kane nevoje qe c'ke me te)

Nderkohe, sa te na hiqen dhe me Britanine e Irlanden, vazhdo me 28 vendet e "Levizjes se lire"...oops, 27 se Italine e ke ne xhep. smiley

olsib

As mos e merr mundimin nga italia, sepse do kesh nje qerre me aplikime per te plotesuar dhe burokraci me te vertete trap-carese. Nqs je burokratiko-alergjik as mos e merr mundimin. Nga shqiperia provoje, por me ane perfaqesuesi, nuk do te kushtoje shume, por ja vlen sepse nuk do kesh te besh me ata frymoret shqiptare qe puneson amb britanike ne tirane te cilen po e perseris per te disaten here, budallenj me shpirtligj nuk i ben nena.

Na lini rehat neve ketej se gjer tani nuk kemi ren per sy te keq.Me mire mos ti heqin vizat asnjeher keta smiley

Me kane pyetur edhe te tjere per kete. smiley Nuk kam qene asnjehere ne Angli. Madje mbaj mend se heren qe pare qe me doli shkruaja prej Greqise. Thjesht ka qelluar qe provajderi i internetit te kishte IP angleze. E njejta gje edhe ne rastin e flamurit kanadez. Ndersa kur del flamuri italian ose europian do te thote qe shkruaj prej andej.

Olsi me kene si ti jap shpjegime edhe mbi adresat numer telefoni e sa punetore ka secili provajder ca faturimi kane si dhe sa e kane marzhin e fitimit smiley

Keto informacione s'mund t'i di. smiley Duke frekuentuar shpesh kete sit, krijon nje lloj raporti me njerezit qe shkruajne ketu edhe pse ne fakt jane totalisht te panjohur. smiley E konsideroj ironine tende si nje keshille te mire. Faleminderit.

 mqrf te cel lart. E ka fituar vodafone 3g, jo sala me eagle smiley hehehe

Ne Paris shoku 26 dhjetor - 3 janar

Ishalla me le shije te mire se e kam sefte

ehe, une kom fillu me gjujt site ne internet qe frekuentohen nga lonely people dhe po kerkoj zonja te pa zena ne moshe te pjekur dhe qe kerkojne shoqeri. Keshtu, edhe shoqeri i boj, edhe per disa kohe streohem dhe ushqehem, por kryesorja perfitoje per te pare vende karakteristike, zona inyteresante, muze, etj, etj me shpenzime minimale. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).