Ka diku online foto te ndonje reklame te vjeter ne Shqiperi (para monizmit)? Me duket se kam pare diku nje foto te Michelin te viteve 20' mbase, po s'me kujtohet nese ishte reklame apo thjesht foto e dyqanit.

Ja disa vintage ads ne anglisht...

 

http://1.bp.blogspot.com/_Fzq94YVbHHM/TGWZt2ia1lI/AAAAAAAA3T0/qeowKGPzWGQ/s1600/weird_vintage_ads_33.jpg

 

 

 

http://3.bp.blogspot.com/_Fzq94YVbHHM/TGWZdnpBS6I/AAAAAAAA3Ss/KESbmAstw94/s1600/weird_vintage_ads_42.jpg

 

 

 

 

http://www.mattbrandenburg.com/wp-content/uploads/2008/10/cigarette-vintage-ad.jpg

 

 

 

 

http://www.flamingbanjo.com/blog/archives/Vintage-Ads-Cola.jpg

 

 

 

 

http://1.bp.blogspot.com/_Fzq94YVbHHM/TGWZkCH9UnI/AAAAAAAA3S8/90q1N6LqruI/s1600/weird_vintage_ads_40.jpg

 

 

 

 

http://www.mintfactory.co.uk/blog/wp-content/uploads/2010/06/Chese-Sanborn-Coffee.jpg

 

 

 

 

 

http://picchore.com/wp-content/uploads/2010/07/is-it-always-illegal-to-kill-a-woman.jpg

 

 

 

 

 

http://3.bp.blogspot.com/_Fzq94YVbHHM/TGWZtt3VU6I/AAAAAAAA3Ts/ht-YNiiQxnk/s1600/weird_vintage_ads_34.jpg

 

 

 

 

http://1.bp.blogspot.com/_Fzq94YVbHHM/TGWZ1dfsJ-I/AAAAAAAA3Uc/1RY-paJBV-Y/s1600/weird_vintage_ads_28.jpg

 

 

 

http://www.popularwealth.com/images/vintage-ads-disease.jpg

 

 

 

 

http://www.crestock.com/uploads/blog/2009/propaganda-parodies/21-amphetamines-pilot-too-many-missions.jpg

12 Komente

hahhaha xhibo, ato seksistet i kisha pare, po kjo e amfetaminave ishte fantastike! we'll show those canadians smiley.

dhe ajo e coca-coles dhe camelsit ishin ozotozot.

Blow in her face and she'll follow you anywhere 

smiley

Si perkthehet, dhe a funksionon ne shqip kjo? smiley

 

Got Gillette?

http://momgrind.com/wp-content/uploads/2008/09/gillette-ad.JPG

 

 

 

Qe ca te tjera...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Widget_c9v4-xxchgfll9xhq9xk3l

 

Widget_dutlbluivojairpx4x6ifs

 

 

 

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

Veshtire te gjesh reklama te vjetra shqiptare. Bleva para disa ditesh disa numra te revistes "Ylli" te viteve 50, 60, 70, 80, nje tip "Life" shqiptar i kohes se regjimit komunist. Asnje gjurme reklame, por ne faqet e fundit kishte nje seksion mode modest e megjithate kurioz po te konsiderosh vitet.

Persa i perket reklamave te huaja, egziston ketu ne Europe nje botim shume interesant prej disa volumesh i "Taschen" me reklama te vjetra te ndara sipas periudhave historike, nga fillimet e 1900-es e deri ne vitet 70-80.

Olsi na sill ndonje gje nga revista "Ylli". Dhe me pelqeve me smiley "ketu ne Evrope" smiley.

Monda ajo e birres per mua ka kuptimin 'Qvo Vadis Cafe', kafja e ores 5.

have a coke.smiley

ky wall street - money never sleeps (vazhdimi i te parit per ke nuk e ka pa), e ka fiksu bukur fare kur ky, Gordon Gekko del sot nga burgu dhe i kthehen sendet qe ka pas kur e kan rras mren. Mes tyne eshte dhe nji celular si ky;

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).