Ornela Bita, Monda Maksutaj dhe Majlinda Shala, studente të diplomuara shkëlqyeshëm për arte dhe letërsi. Që më pas ndoqën "rrugën e Zotit". U martuan me besimtarë muslimanë, u mbuluan dhe bëjnë jetën e nënave, bashkëshorteve dhe artisteve. Duke patur mbi shpinë refuzimin për një vend pune, paragjykimet për veshjen dhe rrugën që kanë zgjedhur. Tre dëshmi grash për besimin, dashurinë dhe artin


"Vajza, njëra që e tradhtonte bashkëshorti po më thoshte: 'Lum ti që je myslimane!". -Eh, më lër rehat, i thashë, ishallah nuk e kemi risk edhe ne. Gjynahet për njerëzit janë, por ishallah për ne janë më pak. -Eh, mirë, ke fantazi ti! Më pëlqen, më pëlqen kur bën shaka."
Hedhin e presin me njëra-tjetrën ashtu si çdo vajzë çapkëne moderne, pa mbulesë. Janë të treja besimtare myslimane, por dhe artiste në profesion. Që neve na duken kaq të ndryshme nga jashtë, vetëm nga ajo mbulesë mbi krye. Dhe iu mbulojmë edhe shpirtin. Ashtu thjesht duke i parë të mbuluara kohë e këmbë i hedhim një tis edhe gjithë vështrimit tonë që përthyhet aty, pa depërtuar poshtë asaj mbulese. I paragjykojmë cektësisht dhe i nënçmojmë përnjimend sa herë. Dhe bëjmë si ata që kemi nënçmuar deri përpara dy dekadash; kur na detyronin të vishnim çfarë ata pëlqenin dhe jo çfarë ne pëlqenim. Tani në mos i detyrojmë, i sulmojmë me vështrime. Na vrasin apo nuk na vrasin sytë, a mund të kemi të drejtë ta bëjmë këtë, qoftë dhe për vetëmbrojtje? Apo më mirë t'i njohim mirë e mirë dhe pranojmë me kënaqësi pikërisht nga rinjohja e bukur?


Duke lexuar Kur'anin
Aty e ka pasur zanafillën besimi dhe mbulesa e tyre. Mjaftoi që morën "dozën e parë" të shenjtërisë së fjalëve të përjetshme dhe tani e tutje kjo do të bëhej kthesa dhe udhërrëfyesja e tyre e re. "Lexova Biblën dhe Kuranin, por më vetvetja u ndjeva tek Kurani. Ai më plotësoi logjikisht shpirtin tim", thotë besimtarja piktore Monda Maksutaj, e cila vjen nga një familje besimtare bektashinjsh. "Shndërrimi im në besimtare praktikante myslimane erdhi natyrshëm, në mënyrë graduale. Fillimisht duke lexuar Kuranin, më pas vura mbulesën dhe fillova të shkoj rregullisht në xhami",- përforcon rrugëtimin e përbashkët artistja tjetër besimtare Majlinda Shala.
Ornela Bita, sot grafiste në profesion, agjëronte që 10 vjeç. Ashtu sikur gjyshja e saj dhe pa pasur ndonjë praktikant tjetër në familje. Pak nga pak nisi ta ushqejë në kohë, duke iu përkushtuar edhe ajo besimit. Fillimisht, duke bërë me kokën e saj u regjistrua në një kurs 6-mujor fetar. Dhe sa herë shkonte për në shkollë, i binte rruga afër xhamisë, duke u kthyer sa herë aty. Falej dhe merrte gjithmonë librat e Allahut, të cilët i përpinte. "Çdo gjë më ka hyrë në shpirt nga librat. Edhe ritet i kam mësuar nga ato, pa pyetur si bëhet kjo apo ajo.", tregon Ornela. Jo vetëm nga Kur'ani, por nga gjithë librat e shenjtë është mbushur me besim edhe Majlinda me Mondën. "Gjithmonë kam qenë kureshtare dhe pyesja për Zotin. Që në vogëli, doja të afrohesha me të dhe i vetmi burim ishin librat e shenjta. Ata të thërrasin logjikën dhe sjellin argumente për ata që logjikojnë",- shton Monda. Dhe grumbullimi i vazhdueshëm i kësaj dijeje do të shpërthente edhe me çastin e vënies së mbulesës, i cili mbërriti ashtu natyrshëm, vetiu. "Ishte plotësimi i brendshëm, si hallka e fundit e një zinxhiri. Ishte përmbushja, fjala e fundit që duhet të ndiqja.",- thotë Majlinda. Duke qenë shoqe të një dhome në konviktin e 'Arteve', të tjerat i akuzonin herë që ishte Majlinda ajo që kishte bërë për vete Mondën e herë ishte Monda që kishte bërë për vete Majlindën, në shfaqjen e tyre të habitshme dhe të papritur me shami. "Ne thjesht gjetëm natyrshëm veten dhe njëra-tjetrën",- pohojnë ato të dyja.


Atëherë kur sapo u mbuluan...
"Nuk kam guxuar t'iu them prindërve të mi se doja të vija mbulesën. Fill pas martesës me një djalë besimtar, munda ta vë atë menjëherë. Im atë në atë çast tha se, meqë unë kisha një burrë, përgjigjej ai për mua dhe unë mund të bëja çfarë të doja, nëse ai donte", tregon Ornela, tiranse në origjinë dhe tradita. Edhe Monda rrëfen vuajtjet e prindërve të saj nga opinioni vrasës në qytezën ku ajo jetonte, Vorë. Por që më pas ata do të bëheshin mbrojtësit e saj ndaj kujtdo që i hidhte fjalë të pakëndshme. Majlinda, thotë se e ndjeu mbulesën domosdoshmëri dhe iu bind këtij urdhri me gëzim, i cili nuk është zbehur aspak as sot. Por afërmendsh që gëzimi i tyre dhe pohimi i vetvetes nuk do të ishte edhe i të tjerëve. Ata nuk do t'i kuptonin. Kjo nuk do të kishte asgjë të keqe, sikur mos të ndërhynin arbitrarisht tek zgjedhja e tyre, deri në atë masë, sa t'i bënin të vuanin. 'Kam vuajtur aq shumë në fillim, saqë ato kohë nuk dua t'i kujtoj më.", thotë Majlinda. Si artiste origjinale dhe rebele, rebelizmin e shfaqën edhe tek përqafimi i mbulesës. Opinionin në fund të fundit do ta sfidonin. Ai nuk do të mund të ishte më i fortë se Zoti i tyre. 'Ka shumë gjëra që mund të mos më pëlqejnë, por unë nuk kam të drejtë të cënoj askënd. Qëndroj gjithmonë larg, duke respektuar zgjedhjet e gjithësecilit',- thotë Majlinda Shala. Por edhe atyre që nuk e bënin këtë, por e mërzisnin, përpiqej t'i bindte me buzëqeshje, durim, mirësi. E jo vetëm prej besimit, por mbulesën ato e ndiejnë dhe e duan edhe si një veshje shumë femërore.


"Mbulesa, veshje shumë femërore"
Përpara se ta vinte, në përkundjen e përfytyrimeve që rrekeshin të bëheshin të prekshme Majlinda femërzohej, plotësohej me atë ndjesi të munguar në fëmijërinë e kaluar mes 4 vëllezërve dhe të ndikuar prej tyre. Por që një ditë do t'iu largohej dhe do të rikthehej më fuqishëm në thelbin e mohuar. 'Tek unë mbizotëronte natyra mashkullore. Kam qenë si çun harrakat. Nuk vishja kurrë fustane, vetëm në ndonjë mbrëmje festive. Jam rritur mes vëllezërish dhe mbulesa ndieja që do të më plotësonte një ekstrem femërizimi',- analizon Majlinda. Trokitja e pjekurisë seksuale, thirrja e brendshme dhe kthesa e madhe drejt identitetit që i kishte munguar dhe duhej provuar, u poqën të dyja bashkë dhe kërkimi i femërizimit iu bë një urgjencë. Po pse pikërisht oriental, në ekstrem, kaq fetar? "Unë aty gjej rimishërimin e femërizimit antik. Mbulesa nuk më duket ekstremitet, por një shije drejt identitetit femëror.", kështu parapëlqen ta vlerësojë mbulesën e saj Majlinda. Edhe ajo rreket të sajojë tek ajo gjetje nga më në modë, estetikisht më të goditura. Kombinon ngjyrat, copat, format. Herë vjollcë me blu, herë kafe me blu, herë me shkëlqim apo mat, herë me dantella apo qëndisje. Duket sikur artin e saj e mishëron më së miri edhe tek të ashtuquajturat ndryshe 'burdat' që ajo vesh. Me aq hijeshi, sa përnjimend harron se janë pikërisht veshjet standarde myslimane, që rëndom sikur 'të fusin në thes'. 'I blej rrobat në dyqane të posaçme për veshje myslimane, ku sjellin përherë tendenca të reja', shpjegon ajo. Ndërsa piktorja Monda i dizenjon dhe qep fare bukur vetë. Në takimin e programuar për 'Shekulli'-n ajo vjen me një burdë të bardhë, e tëra në tantellën mjaft në modë për 2010-2011. 'Femrat sot duke veshur pantallona janë bërë më mashkullore. Këtë e reflektojnë në ecje, qëndrim, mënyrën e të folurit. Për mua, fundi me pantallonën nuk ka të krahasuar. Dhe mbulesa të bën të ndihesh shumë femër dhe jo provokuese. Por këtë e kupton kur e vesh dhe jo më parë", analizon Monda
Por sado bukur të vishen, ato nuk mund t'i shpërfaqin veshjet si një modele apo vajzë e zakonshme me liri më të madhe. Tek ato janë të përjashtuara ecjet provokuese, sensuale, shikime apo buzëqeshje të tilla, pjesë feminiliteti edhe këto, të cilat nuk mund t'i fshehë dot burda mbuluese.
Por veçse estetike, a e ndiejnë atë funksionale, praktike? 'Mbase është psikologjike, por vërtet edhe në verë unë nuk ndiej vapë më shumë se të tjerët dhe trupi tanimë më është mësuar', reagon Majlinda. E mbështetur edhe nga të tjerat. Madje Majlinda arrin te dëshira edhe e perçes përpara fytyrës. 'Por në Shqipëri mezi pranohet shamia e jo më tepër se kaq', ia pret hovin vetes. Megjithatë, i shërben edhe si mburojë ndaj ngacmimit të meshkujve. "Me mbulesë ndihem shumë rehat".
Dhe i duruari i fituari. Fillimi më i vështirë tanimë kaloi dhe çdo vështirësi të re ato dinë si ta përballojnë. Por a e çojnë ndonjëherë nëpër mend heqjen e mbulesës? 'Familja ime pas shumë vuajtjesh më pranoi kështu si jam, edhe pse ende besojnë se një ditë unë mund ta heq mbulesën, por jam kaq e dashuruar me të, saqë them se kjo nuk ka për të ndodhur kurrë",- rrëfen Majlinda. "Me këtë mendje që kemi sot, se njeriu dihet që është në ndryshueshmëri të vazhdueshme, unë nuk dua ta heq kurrë.", pohon Monda Maksutaj.


Arti dhe feja
Edhe artiste, edhe besimtare myslimane. Nga ato që guxojnë të mbulohen me shami, edhe pse bota i mbulon një mijë e një netë e ditë me shikime të shtrembëra. Por përgjigjen me pamjen që s'ndërron faqe, heshtjen ngulmuese dhe shpërthejnë vetëm atje ku liria është e vërtetë. Në art, në atë të pikturës, qeramikës apo dizajnit, me fantazi nga më origjinalet dhe sfidueset, si rrallëkush prej laikeve. 'Frymëzimin dhe guximin për të fshehur hiret femërore një herë e përgjithmonë nën mbulesë e kam marrë pikërisht nga skulpturat. Një ndjesi e brendshme, e fshehtë rreth siluetës antike femërore, të veshur me të gjata, me rudha dhe pala, dmth mjaft e mbuluar në shtat, më është ngjizur kohë më parë",- shprehet njëkohësisht artistja e qeramikës Majlinda Shala. Janë të treja me një universitet laik. Majlinda dhe Monda kanë mbaruar njkohësisht në 2004-ën Akademinë e Arteve për pikturë, ndërsa Ornela për gjuhë-letërsi në Universitetin e Tiranës, si edhe një shkollë për grafiste. "Im shoq ka qenë ai që më ka stimuluar të vazhdoj shkollën e lartë, të cilën e kam nisur kur kisha dy fëmijë. Madje ende është ai që më nxit të bëj një tjetër shkollë", thotë Ornela. "Është besimi ai që tek unë ka zgjeruar kuptimin për artin. Prej kohësh jo vetëm hëna e yjet më flasin, por dhe një pikë ujë që bie apo një gjethe që shkujdesur shkel, flet për një Krijues mbi krijuesit dhe them: "O Allah! Sa i madh je!". Duke parë bukurinë e besimit, kam hapur prespektivën ndaj artit. Duke njohur të vërteta më të thella është zgjeruar botëkuptimi im.", shpërfaq copëra nga filozofia dhe bota e saj Monda. Po një nudo? Jo. Atë nuk e koncepton kurrsesi dot një artiste e mbuluar, qoftë dhe piktore. Gjë që ato e argumentojnë kështu: "Nuk e marrim përsipër si punë një nudo. Nuk na interesojnë format reale dhe imitimi i tyre, që është një nga budallallëqet më të mëdha. Kemi gjetur tjetër gjuhë..."


Andrallat per nje vend pune

'Ngado që shkoj kam një kartëvizitë më shumë. Dinë për mua pa folur fare që adhuroj Zotin dhe parimet e tij. Për çfarë mbetet e ndiej veten normale, të barabartë me të gjithë, pavarësisht shamisë që mbaj mbi kokë", -reagon Monda. "Por, mbulesa është edhe një përgjegjësi më shumë. Në Shqipëri sidomos, nëse një besimtar bën një gabim, atëherë bëhet shembull, përgjithësohet për të gjithë. Përpiqem të jem shumë e kujdesshme kur dal në rrugë, në mjedise publike, në çdo gjë që bëj",- thotë Ornela. "Por sa më shumë beson, aq më shumë kupton se mëkate bën sa të duash. Edhe ne gabojmë. E rëndësishme është që pendohemi, e mendojmë gabimin se si duket para Zotit dhe përpiqemi të mos e përsërisim",- shton Majlinda.
Por edhe pse ato ndihen gati njësoj me gjithë të tjerët, mbulesa iu sjell drejtpërdrejt probleme jetike. Në punësimin e tyre. 'Andralla kemi pasur dhe kemi sa të duash për të gjetur punë, sidomos një vend në shtet. As që imagjinohet të punojmë në administratën shtetërore të mbuluara.", thotë Monda. Ornela si grafiste kujton që kërkonte punë me CV në një studio grafike me emër, duke menduar që ata do ta kishin më të lehtë, pasi e kanë të ngritur klientelën. Por i kërkuan që gjatë orarit të punës ta hiqte shaminë, gjë që ajo nuk mund ta bënte dot. Pas kërkimesh, më në fund gjeti në një shtëpi botuese, pronari i së cilës ishte katolik, por mendjehapur. Edhe pse ndonjë klient si me gjysmë shaka i thoshte: e paske bërë xhami këtu!, ai ua kthente me shaka: "vajza është pa flokë, ndaj është mbuluar". Në fillim nuk kishin besim t'i jepnin një punë asaj, besimtares me shami. Po pse me ty do të punoj unë?", i thoshnin. Ndërkohë që bashkë me të në studio punonin edhe 5 vajza të tjera laike. Por kur shihnin sa mirë ajo punonte, atëherë rritej besimi. Ndërkohë që përpiqej të ishte shumë e kujdesshme, që në asnjë moment mos ngatërronte punën me besimin apo të bënte propagandë fetare me ndonjë. "Kam shumë respekt për punëdhënësin tim të parë, që më përkrahu pavarësisht presioneve",- kujton Ornela, e cila tanimë ka çelur me ortakëri një studio të sajën grafike. I pëlqen shumë të punojë dhe thotë se kalon shumë orë në punë, ashtu si edhe gratë laike dhe moderne në karrierë, të cilat për të ecur përpara ndihmohen nga bashkëshorti dhe fëmijët.
"Besimtarët myslimanë në përgjithësi janë shumë mirë në arsimim, por vuajnë për të gjetur punë nga paragjykimet. Unë doja të filloja punë në bashkinë e Vorës, por nuk më morën edhe pse isha me të gjitha dhjeta. Punësuan një që mezi kishte marrë klasën",- tregon Monda. Majlinda gjithashtu në minibotën e saj ndihet mëse normale. Punon me cilësitë që lipsen, kryen rolin e duhur si nënë dhe sfidon me artin e saj në qeramikë si rrallëkush. Por jo menjëherë por pak nga pak, ata që e njohin, edhe jobesimtarë, e kanë pranuar plotësisht. Ndihet akoma më e pranuar, kuptuar, kur gjendet jashtë Shqipërisë, qoftë edhe në Italinë katolike. 'Gjen më shumë respekt për kultura të ndryshme atje, se sa tek ne', thotë. Kur dikush e punësoi edhe me mbulesë, sepse në fakt veshja e besimtares nënkupton shpesh edhe mungesën e veseve, dhe duke i parë aftësitë i tha: 'Mos shiko gunën, por punën'. Por pikërisht guna është burimi i sa e sa vështrimeve të shtrembëra dhe me pasoja për to.
Monda punon në shtëpi, e kënaqur që nga shitjet e pikturave nxjerr më shumë se sa po të punonte tek të tjerët, që në fakt nuk duan ta punësojnë. Por ajo kujton një shprehje të Konfucit: "Mos u shqetëso pse të tjerët nuk të njohin ty, por me dinjitet puno për njohjen". Në të ardhmen, kur fëmijët të rriten, edhe ajo dëshiron t'i rrisë dhe shpërfaqë ambicjet e saj profesionale. Dhe ka qenë një studente me dhjeta në Akademinë e Arteve. Por edhe Majlinda me Mondën zgjidhjen e kanë gjetur tek pikturimi në shtëpi apo hapja e studios së qeramikës. Kërkimi derë më derë rezultoi zhgënjyes dhe shkurajues psikologjikisht, por edhe ekonomikisht.

 

Dashuria e besimtareve myslimane

Brenda mureve, jemi si ato vajzat që shihni rrugëve

Zakonisht ose i prezantojnë, ose i njohin ata vetë në xhami. Dhe ato nuk dëshirojnë më shumë se sa kaq. Janë besimtare të devotshme dhe si të tilla mund të kuptohen vetëm me të ngjashmit e tyre, djem besimtarë.
Dhe pas puqjes së parë të garantuar nis faza e njohjes. Takimet nuk janë të shpeshta, zakonisht një herë në javë dhe janë ose dalje për kafe, ose shëtitje, të shoqëruara me biseda. Rituale që mund të zgjasin edhe muaj pa shtuar asgjë më shumë sesa kaq. Nuk munden dhe nuk iu lejohen absolutisht marrëdhënie seksuale. E jo vetëm kjo, por as edhe puthje apo prekje duarsh mes të dashuruarve. E megjithtë ato njëzëri nuk shfaqin as ankesën më të vogël. "Ne kryejmë njohjen më të rëndësishme. Nëse kuptohesh dhe lidhesh në shpirt të tjerat rregullohen, zgjidhen me mirëkuptim", thotë Ornela. "Kur e ke hequr nga mendja se as nuk do ta puthësh dhe as do bësh dashuri me të, përqendrohesh tek njohja shpirtërore, që është realja, e vërteta. Intimiteti fizik, ndjenjat e theksuara i ngatërrojnë mendimet. Ne kënaqësitë e tjera i provojmë të gjitha pas martesës. Mua më duket frikë për gjithë ata vajza që lidhen shpirtërisht dhe me trup dhe pastaj them: a do t'i marrin ata djem apo jo",- shton Monda. Por a ndihen të zhgënjyera më pas nga ajo që provojnë? "Unë vetë ndihem shumë e lumtur. Më qeshin sytë dhe po pashë tim shoq më bëhet vendi dritë.", tregon Ornela, e cila ka dëshirë të flasë sa më shumë për dashurinë e saj. Dhe pas martese tregojnë se kryejnë të gjitha detyrat e tyre si gra, të këshilluara nga Kurani. 'Duhet t'i kënaqim burrat tanë në mënyrën më të mirë të mundshme. Të zbukurohemi për ta, së pari t'u kënaqim syrin. Të veshim pikërisht në shtëpi rroba edhe më të bukura se sa kur dalim",- thotë Monda. Ajo vëren se ka femra që jashtë bëhen më të bukura se sa në shtëpi, ndërsa besimtaret myslimane bëjnë të kundërtën. Përqendrohen sidomos tek burri që dashurojnë. Në shtëpi ato shndërrohen sakaq në vajza si gjithë të tjerat përtej mureve të gurta..Vishen njësoj moderne, bëjnë shumë tualet, vënë bizhuteri dhe marrin vështrime dhe përgëzime të plota vetëm nga bashkëshortët. Çdo gjë e mbuluar për të tjerët, aty shpërfaqet dhe i përket vetëm burrave të tyre. Fjala e Zotit pohojnë se iu ndikon në shumë gjëra, edhe tek kujdesi i tyre për higjienën vetjake. Dhe në këtë imazh të dyzuar, ato së brendshmi ndihen unike. Por edhe nëse burrave të tyre ndodh që iu pëlqen një femër tjetër në rrugë, në vesh dëgjojnë profetin që iu thotë: "kthehuni te gruaja juaj, se aty unë do t'ju fal më shumë kënaqësi."
"E mirë art, por ne po bëjmë dhe fëmijë me tepri.", bën shaka Monda. Janë të treja nëna me nga dy fëmijë, edhe pse nuk i kanë mbushur ende të 30-at. Të treja janë martuar me besimtarë myslimanë. Por pohojnë se nuk ishin bashkëshortët ata që i frymëzuan në rrugën e Allahut. Lidhjet me Zotin ato tregojnë se i kishin ngjizur përpara se ata të hynin në jetët e tyre. 'Gjërat që dua i zgjedh me vështirësi, por luftoj për to dhe nuk i braktis kurrë. Qoftë për familjen që kam apo dhe besimin tim dhe mbulesën', i vë kapakun Majlinda.

102 Komente

E fillova leximin nga fundi, dhe u ndala këtu:

 Ajo vëren se ka femra që jashtë bëhen më të bukura se sa në shtëpi, ndërsa besimtaret myslimane bëjnë të kundërtën.

Mendoj se zaanati i tutave nëpër shpi duhet dënuar me ligj për burra e gra. C'faj kanë robt që shihen vetëm në shtëpi ta shohin njëri-tjetrin vetëm me tuta apo me flokë pakrehur? 

 

 

Keto jane primitivetete dha anakronizma te shoqerise tone te semure!!

Ku ishte semundja ketu or sylesh? Seshte faji atyre femrave qe ti preferon baxhellat.

Ik o taliban i semure.Shko e ngri sumen se u ul djelli!..Duhet Enveri dhe nje here se ai i bente zap keta hafijet e importuara nga Arabia

 Te paragjykosh tjetren sepse mbulohet tregon syleshtesi. Njerezit qe ndikohen nga imazhi keshtu si puna jote, pergjithesisht jane njerez te lehte keshtuqe kjo eshte pergjigja fundit qe i kthej nje cope mishi si ty.

Keto jane importime Arabe te thashe ...Keto femra nuk dinin c'fare ishte ferenxheja para 15vjeteve, por tani marrin ndonje rroge te majme nga keto shoqatat (pseudo humanitare)Ekstremiste Arabe qe kane hyre agresivisht ne Shqiperi. E kam nje rast te nje shoqes time qe tani ia kane shplare trurin keta arabet..Punoi ca kohe ne nje nga keto shoqatat dhe tani eshte kthyer ne nje nga keto merumet.

Duke vene ate ferenxhene ne koke ato vetepersekutohen dhe izolojne vetveten nga pjesa tjeter e Shoqerise. Duke vene ferexhene ne koke keto pranojne pabarazine gjnore, nenshtrimin dhe shkojne prapa 500vjet

Per respektin qe kam per femrat ne kete forum per mua Ferexheja eshte simboli i skllaverise dhe injorances!

 

 Te mos mbulohesh qenka baxhelle? Dhe une qe kam harxhuar aq shume postime me ty. ncncnc Nga ata mjekerroshet qenke mo? 

 Jo mer bir sjam mjekrosh por me acaron fakti qe njerezit turren direkt te kryqezojne disa femra qe mundohen te ruajne moralin sipas menyres se tyre.

 Paragjykimi yt "ato qe s'mbulohen jane baxhella" eshte me primitivi i mundshem dhe me ekstremisti. Mjekrrosh u duke. smiley

 Ou te dogji e? Po ju hidheni direkt paragjykoni disa femra qe mundohen te ruajne disa parime kurse kur ju kthehesh juve direkt hidheni e thoni primitiv e ekstremist. Per ty eshte me kollaj te paragjykosh dike qe mbulohet sesa nje qe nxjerr sumen jashte. Ste ve faj. Si adhurues i Rames qe je duhet te jesh dhe adhurues i nudizmit smiley

Pse genjen? Nuk thashe qe "nxjerr sumen" por qe nuk mbulohet. 
Eshte tjeter gje. Ti po quan baxhella ato qe s'mbulohen, jo ato qe zbulohen.

 

Mbulesa nuk më duket ekstremitet, por një shije drejt identitetit femëror.", kështu parapëlqen ta vlerësojë mbulesën e saj Majlinda.

eh? Megjithate, secili ka opinionin e vet.

Primo ti pelqen baxhellot qe jane te lejuar me ligj te shkojme me shume gra. Po keto vajzat i pelqejne burrat myslimane sepse kane te njejten fee apo se jane" besnike"

 Aneta, lexoje mire ligjin islam si eshte percaktuar per "baxhellot" se ekzistojne shume keqkuptime verdalle dhe pastaj e diskutojme.

 Mos u lodh kot Primo... nuk ia vlen fare te shpjegosh ... ketu njerezit jane kaq shume te mbushur me pervojat e te tjereve, me gjera te jashtme, me aparenca te rrezikshme, saqe askush nuk merr guximin te ndertoje nje mendim te vetin...as qe kane piken e deshires per ta bere kete gje ... keshtu qe mos u lodh ...

 E kam lexuar une smiley
Ka te drejte ta rrahe gruan kur s'i bindet dhe te marre me shume se nje, nese mundet. E shkruar ne kuran. Bibla nuk eshte me e mire, por feja duhet te evoluoje si gjithcka tjeter ne natyren njerezore.

por feja duhet te evoluoje si gjithcka tjeter ne natyren njerezore

ky flet sikur po jep direktiva

 Pse mendon se burri duhet te vazhdoje te kete te drejte ta rrahe gruan? S'te duket primitive, ne vitin 2010? 

Nuk mund te ndryshohen shkrimet e shenjta sipas deshires. Perndryshe nuk do thuhej me Bibla ose Kuranin sipas Zotit por Bibla sipas Xp-se. Ne momentin qe ti ndryshon shkrimet e shenjta ti fshin doren e Zotit dhe deformon mesazhin qe ka sjellur. Persa i perket Kuranit duhet te dish qe i jep te drejta femres edhe me shume sec ta pret ty kungulli Ramist smiley por je aq shume i painformuar saqe nuk ja vlen te te citoj paragrafe te tera Kuranore per te mbushur mendjen sepse dukesh qe nuk ja ke idene fare.

Ne momentin qe ti ndryshon shkrimet e shenjta ti fshin doren e Zotit dhe deformon mesazhin qe ka sjellur.

Une kujtova se ishin te shkruara nga njerez.

 Atehere le te themi qe 5 miliarde njerez ne bote qe besojne ne Zot qenkan budallenj dhe dole vetem ti i zgjuar smiley 

S'po perpiqem te bej dallimin ndermjet zgjuarsise e budallallekut, ne asnje menyre. As nuk po ve ne dyshim besimin e 5 miliarde njerezve - secili ka te drejte te besoje ne ate qe do. Thjesht po ve ne dukje FAKTET qe te gjithe librat e shenjte jane shkruar nga duar njerezish - apo edhe kete e kam gabim?

 lol a s'jane njerez ata qe i kane shkruar?

ok, po e respektoj faktin qe ti beson qe eshte fjale e zotit, s'kam te drejte te ta pakesoj injorancen ne ate pikepamje.

Te diskutojme te pikepamja shoqerore. OK, eshte fjala e Zotit e s'duhet ndryshuar. Por teksa shoqeria evoluon, duhen zbatuar ende pike per pike ato qe thuhen aty, dhe qe vlejne per shoqerine e 1400 viteve me pare e jo te sotmen?
Pra, ti thua se eshte mire te rrahesh gruan? Dhe prape gruaja ka liri?
 

mesa kam degjuar une.. perkrahesit e muhamedit donin qe femrat te mbulonin edhe syte pasi ndjellnin epsh te meshkujt.kete muhamedi nuk e pranoi por pranoi qe ato te bulonin fytyren. muhamedi ishte njeri ashtu lindi dhe keshtu vdiq.

 

Nuk i zbërthej dot arsyet se përse disa femra e mbulojnë një pjesë të bukurisë së tyre. Unë di të them vetëm që flokët janë një pjesë e bukurisë së femrës. Përse duhet të mbulohen? Ku qëndron imoraliteti? Flokët janë pjesë e identitetit dhe e bukurisë femërore. Përse femrat eksperimentojnë me flokët? Me ngjyrën, me prerjen, me krehjen? Sepse, është shprehje e lirisë së tyre në kërkim të së bukurës. Bukurisë vetjake. Nuk mendoj kurrsesi se flokët e zbuluara të femrës çojnë në imoralitet. Përkundrazi, janë dëshmi e lirisë së tyre.  Mendoj, se mbulimi i flokëve (me raste dhe i fytyrës) con vetëm në gjymtim të bukurisë femërore. Dhe, për mua, cdo gjë që shmang/gjymton/mbulon bukurinë, nuk ka shumë forcë përligjëse. Ndoshta, dikush do të argumentojë që këto femra janë mbuluar, pasi e shohin të natyrshme që vetëm bashkëshorti i tyre t’i kundrojë në bukurinë e tyre. Nuk jam fare dakord me këtë. Bukuria e femrës i takon të gjithëve. Më së pari, i takon ASAJ VETE.

 Keto vajza kane bere zgjedhjen e tyre dhe nuk ka pse paragjykohen per to. Ne te gjithe bejme zgjedhjet tona personale ne jete. Por kjo sdo te thote qe te mos biem dakord per gjera qe nuk bejne sens ne filozofine tone. Une pershembull nuk bie dot kurre dakoed me ate vargun kuranor qe thote 'nje femer nuk duhet kurre ta refuzoje burrin ne shtrat'. ?? Po nese sja ka qejfi, seshte ne humor, etj etj? Pastaj pse femra e jo mashkulli?

Une  mendoj qe sa me shume te flitet kunder disa fenomeneve aq me shume ushqehen ato. Le te vishen si te duan fundja, e nese s'e kane problem ti rrahe burri, na dhemb neve me shume a si? E vetmja pyetje qe me lind mua eshte si ja bejne me vapen, po kjo per arsye personale smiley...mbase s'kane vape.

fiks fiks dhe ne e kishim kte kuriozitet

e pytem ne i here njonen qe ishte e mulume, pikerisht per kte, dhe tha qe ben me nxehte ne ferr sesa ne atuobusin e porcelanit ne mes korriku.

Kurse une thomi qe vapa eshte ne tru. Dhe ket e kam shprehje lapidar. Maj mend kur e kam thone per here te pare. Ishim tuj kalu qemoti ke zogu zi, kur ka qene llahtar, dhe ndertohej mbikalimi qe u prish. Ene pervec tymit dhe rrmujes ishte nje vape e tmerrshme sa kondicioneri maqines po ulerinte e spo ftohte dot ngaqe ishim ngec ne trafik. E mes gjithe kalimtareve te tjere ne pike te diellit te drekes veshur me kanatjere, pantolle te shkrurta apo maksimumi bluza te holla, rrinte stoik nji burre zamani,  me mustak, me jelek, me xhakete stof leshi, ene me fanelle poshte.  I pispillos tamam per te ra ne qytet e per te maru nai pune ne nai zyre a pazar, pike sikleti nuk tregonte e pike djerse si dukej ne balle. Ne at moment une si me e vemendshmja thashe : Ore shoke, vapa eshte ne tru !!

Dhe shoket e mi ma kane rujt  edhe sot e ksaj dite TM mbi ket shprehje

Po ti bej permbledhje  kesaj qe the ti i bie qe une trurin e paskam ne ferr!

great brains think alike smiley

Irushe, po e pranove ate "thinking alike" vule qe vuri Tushja, te cpatriotizova.  Tradhti e shkuar tradhtise smiley.

smiley

ik mi ik

labe koti

gjakun uje ta ka bo hamerrika

ohh cu kenaqa ....

yes i know i am naughty sometimes

Tushe, une kam rene ne paqe me faktin qe te miret do shahen.  Keshtu qe sa me shume te na shani, aq me mire smiley. Kur me thu labe koti psh, me vlon gjaku smiley.

Very naughty of me smiley.

bukur

edhe cer bon ti kur te vlon gjaku lab ?

I'd tell ya but then I'd have to ... silence ya smiley.

With a smile smiley.

i vetmi problem qe kam me shprehjen eshte pjesa e pare, sepse kam pershtypjen qe dhe mendjet e vogla prape elajk thinkin smiley

tru tru

but it takes a great mind to come to that conclusion

 Mos u lodh kot Primo... nuk ia vlen fare te shpjegosh ... ketu njerezit jane kaq shume te mbushur me pervojat e te tjereve, me gjera te jashtme, me aparenca te rrezikshme, saqe askush nuk merr guximin te ndertoje nje mendim te vetin...as qe kane piken e deshires per ta bere kete gje ... keshtu qe mos u lodh ...

Drita, eshte e vertete qe me pozicion llogoresh eshte e kot te lodhesh.  Per mendimin tim eshte e kot te fillosh e te citosh si Biblen, si Kuranin.  Se edhe ne Bibel (me shume ne Testamentin e Vjeter) do gjenden citime per vrasjen me gur, perdhunuesi qe duhet te martoje viktimen, etj etj etj.  Debati ne kete menyre eshte i humbur qe ne fillim.

Por nga ana tjeter, nje tradite fetare, nje zgjedhje personale (nese eshte e tille) qe mund te argumentohet se ka kontekstin e vet historik e gjeografik, nuk mund te behet etalon morali.  Per me teper, duhen marre ne konsiderate perplasjet qe lindin dhe pse lindin.  Dikush mund te kete te drejten te adoptoje zakone te reja, e menyre jetese te re, si psh pervec mbuleses mos t'i japesh doren nje mashkulli tjeter, kunatit, kusheririt etj.  Por mos prit qe kjo pervoje, kjo zgjedhje jotja te kaloje pa krijuar reagime tek te tjeret.  

 O Primo, po c'ben ne Kanada ti kur te pelqen shoqeria e paevoluar dhe vendet ku grate rrihen? Pse nuk emigrove diku tjeter? Ne Dubai, Emiratet e Bashkuara?

Apo je ne shqiperi dhe ti, me internetin e Abcomit?

I kam pare shpesh ketu ne plazh qe vine me femijet e tyre te vegjel dhe ne mes te diellit ato jane mbuluar kembe e koke me te zeza. Une ndjehem keq dhe nuk e kuptoj si e lejojne veten te rrjedhin ne djerse e torturojne veten vetem qe te tregojne  qe jane besimtare, ka shume forma te tjera qe mund ta tregosh kete dhe ne fund te fundit besimi eshte ne mendjen dhe zemren tende pse show off? Une nuk dua te di se cbeson ti

 po shyqyr qe s'do te dish se c'beson ajo. ja ta vazhdojme dhe nje hap me tej, po sikur mos te duash as te dish se c'vesh ajo, si thua?

 amen.

te vret syrin ne disa ambjente publike ku duhet te rrish prane me te, nuk eshte gje e bukur dhe higjenike me shume, ne jemi shek. 21 duam dhe kerkojme te bukuren dhe jo te shemtuaren.. te zeze...

 e bukura dhe e shemtuara variojne goxha nga shijet personale. une pershembull s'do doja fare te shifja rrugeve femra te shemtuta me gjysmat e cicave jashte, po ja qe meqe na duhet te ndajme te njejtin planet dhe me to, nuk propozoj ti ndalohet qarkullimi te zonat ku rri une.

Un kete Punen e perces e kam pare me teper si zgjidhje kulturore sesa fetare..Inercia e perdorimit eshte ngjashme me ate te perdorjes se kanunit..Perdoruesit argumentojne se mbajtja e perces mbron nga mekati karnal..Se burri eshte tmersisht i dobet per tu mbrojt nga tundimi i reagimit misheror.

 Por nga ana tjeter, un nuk i shof me fatkeqe keto sesa grarite e perendimit, qe nen presionin e nje shoqerie sexiste detyrohen te shperfytyrohen me botox dhe plasto-kirurgji..Shembuj qe i shohim perdite..

Jane dy aspekte krejt te kunderta ne dukje, por ne thelb poshteruese per femren..

'Tek unë mbizotëronte natyra mashkullore. Kam qenë si çun harrakat. Nuk vishja kurrë fustane, vetëm në ndonjë mbrëmje festive. Jam rritur mes vëllezërish dhe mbulesa ndieja që do të më plotësonte një ekstrem femërizimi'

....and here you go. Leave them alone ! smiley Everything goes down to Biology!

 

Jam kurioze nqs. ndonje e di cfare behet me femijet kurr rriten. Ate qe kam pare une  psh. kishte 2 femije vajze dhe djale qe kenaqeshin ne bregdet si te  gjithe femijet e tjere. Por kur vajza te rritet nuk do shkoje me ne plazh dhe djali do shkoje… ne cfare moshe fillojne dallimet, nuk eshte kjo e tmershme qe te mos I gezosh me gjerat ti ti beje dhe I pelqeje kur ishe femije.

 Njoh une nje te tille qe e con cunin 5 vjecar pese here ne xhami e i ben te gjitha adetet... i shkel vetem kur duhet te gjeje pune me mik. Aty s'ka Zot. As per te dhene ryshfete. S'jane te kurani keto. smiley

Jane thjesht njerez injorante qe bejne ca u thone nga frika prej Zotit. As e kane idene c'do te thote te mendojne me koken e vet. Por pa buke s'rrine, aty e harrojne Zotin. Edhe per te vjedhur, vjedhin. smiley

Sala ka emeru nje titullar diku ne nje vend pellumbash smiley

dhe thone  qe ky tipi eshte praktikant qe falet 5 here ne dite . Ene ne po menojshim, aman ere si i falet ky lloj robi zotit. Ene ja pret nji shoku jone :

Po re, falet, 5 here m'dite i thote : O zot mi fal ato qe kam bo sot

smiley

 Tre vajza qe mbarojne shkelqyeshem per letersi,vendosin te mbulohen.

Per mua ka vetem nje shpjegim.Kane qene te shemtuara.

Une jam indiferente ndaj veshjes se tyre dhe i respektoj. Ama dua te me lene te qete, une spo ju them gje, as ato mos me thone gje. Se e kane i cik si zakon me te bo moral.

Ama ket punen e ngacmimit nga burrat  se kuptoj shume une. Aq me teper kur e thone 3 femra ne mes te tiranes. A thu se burrat ne tirane po rrine me lleret perveshur per te ngacmu kto. Ikni mi gra se burrat ashtu si dhe ju kane hallet e veta dhe mos na beni si interesante demek sikur kjo ju mbroka nga burrat.

Kurse kjo ktu e Mondes me 10u fare  : "Mua më duket frikë për gjithë ata vajza që lidhen shpirtërisht dhe me trup dhe pastaj them: a do t'i marrin ata djem apo jo",- shton Monda "  smiley

Ca thu mi Monda, mos ki frike fare, fli e qete, se dhe ne kur sna moren sna gjeti gje po he. Dhembja ne force dhe balli lart smiley 

Le qe pastaj mi Monda, po sikur mos te dun vete kto vajza qe ata djem ti marrin si i behet hallit me qafsh mu.

 

Tushe, o c'te te them.  Shkruja mi mbiemrin se do vete te ndryshoj emrin smiley.  Nje ide e tille tronditese me ndodhi kur pashe Bulkun te Opinioni, ky eshte grushti i dyte smiley.

Le qe pastaj mi Monda, po sikur mos te dun vete kto vajza qe ata djem ti marrin si i behet hallit me qafsh mu.

Gjynah dhe djemte moj, te perdorur dhe te hedhur poshte!

Djemve le tjua qaje hallin burri mondes

jane te ndame punet mi , po sdi gje ti smiley

Ne nje pasazh te"Muslim's authentic"(vol 2 p.60) thuhet......Femra.qeni dhe gomari sjellin shperqendrim kur falesh.Po ashtu te gjithe e dim ligjin e famshem ku per te marr pjes ne nje gjykim duhen dy burra.Kur nuk jan dy burra mund te perdoren si deshmitare dy femra dhe nje burre.Ku dy femrat jan te barabarta me mendjen e nje burri,mbasi femra konsiderohet se ka gjysmen e dijes se burrit..Per me shume mudn ti hidhni nje sy videos ku tregohet sa te"lira" jan femrat ne islam. www.youtube.com/watch

Une kam vu re nje gjo; qe vetem baxhellat ironizojne dhe tallen me zgjedhjen e ketyre femrave.

E kur them baxhella s'kam parasysh hic menyren se si vishen se baxhelle mund te jesh edhe me mini edhe e mbulume.

 

se baxhelle mund te jesh edhe me mini edhe e mbulume.

Shume e drejte! P.sh., ktej ne Amerike, ishte nje bashkekombase e jona (e pambuluar) qe... le te themi provoi nje numer jo te vogel meshkujsh. Pastaj, nje dite te bukur, u martua me nje Arab dhe u mbulua. Nga c'kam vrojtuar, tani as doren s'ju jep meshkujve.

 2357 mos i bier ne qafe femrave kot. Nese duan te bejne dicka le ta bejne. Ashtu si puna e asaj Sakineh ne Iran qe duan ta varin per 'moral te shthurur'. Po ashtu ja do rrocka asaj o vlla, i pelqen qejfi, pse duhet ti thone ju asaj si ta perdori rrocken e vet?

Visions of Never Being Heard from Again
by Rebecca Wolff

I stopped by to see you but you were not home
marshland
the pure vision
my ancient lives all risen up and rising

shudder in my bed to come up against
a living religion; they get offended so easily;
blow up your hundred-foot Buddha
no problem. Entire mountainside.

Presumably it's an improvement
on whatever came before
on what was here before
ancestral crypt your daddy built; a grassy hill; a patchwork
   quilt; inadequately warming.

kush ka nerva te kerkoje 1 tekst te economist te para 1 viti e gjysme ku flitej per rritjen dramatike te perdorimit te siteve pornografike ne keto vendet arabe. pastaj te vije ketu e te na thoje se te mos te te duken floket, qenka moral!

aman mo njerez, cili edhe perce te veshi e marrim vesh se esht cili ehd eme rrobe xxl smiley

Mbulimi i femres muslimane shqiptare ne ditet e sotme duket qe krijon bezdi per nje pjese te popullates shqiptare. Me e keqja  eshte qe kjo pjese e opinionit publik shqiptar tenton te beje punen e keshilluesit te se 'drejtes', te se 'pastres' moderne duke kritikuar keto vajza te thjeshta per zgjidhjen qe ato kane bere ne jeten e tyre.

Keto 'opinioniste' nuk shikojne padrejtesite dhe 'llumrat' qe u behen vete atyre ne emer te integrimit dhe modernizimit. Keto harrojne qe perdite mes vetesh perserisin si me keqeardhje: "eshte prishur dynjaja", "nuk i zihet bese askujt", "na humben traditat" dhe "ah cfare kohe ka ardhur". Nuk kane faj, sepse traditat shqiptare nuk lejojne prishjen e nderit te femres, nuk lejojne pergojimin apo poshterimin e femres se ndershme - qofte muslimane, krishtere apo edhe pa fe.

Nuk kane faj, sepse pak nga pak po afrohet koha dhe te arrihet 'integrimi' i vertete ne ate cfare quhet demokraci liberale dhe shoqeri moderne, kur femija qe ke e ke sjelle ne jete te con kartolina per festat e e krishtelindjeve, kur te moshuarit e braktisur i gjen komunalja pas ankesave te banoreve si pasoje e eres se keqe qe vjen nga pallati apo lagja.

Por te zgjuar jane vetem ato qe kane arritur te kuptojne se integrim dhe modernizim per femren shqiptare nuk do te thote zhveshja e plote e femrave, nderrimi i te dashurve aq here sa te harrohen numrat, apo edhe ideja e te qenit antar ne 'Pink Embassy Albania'. Sot po ecet me teorine qe shoqeria ka 'norma' dhe domosdo duhet qe kto norma te ndiqen. Problemi eshte se kush ka te drejte te gjykoje ne jete: i shthururi apo i moralshmi?

Ironia eshte qe shumica prej nesh nuk kuptojme qe cfare eshte 'norme' per dike dhe cfare nuk eshte per tjetrin. Sikur dikush te kishte pak durim dhe te bente nje kerkim te vogel te faktve qe dalin nga gjykatat e rretheve persa i perket denigrimit te familjes shqiptare (a thua te jete vetem ceshtje 'norme' ?), vertet do i jepte te drejte ketyre femrave te mbuluara, per vete faktit qe jane besnike kundrejt burrave te tyre, te urta ne gjykime, te thjeshta ne shoqeri dhe me e rendesishmja nuk jane barre e shoqerise, sepse punojne, studjojne dhe deshirojne te arrijne akoma me shume se cfare kane arritur.

Por ajo qe anashkalohet nga shume prej nesh, eshte ceshtja e te besuarit ne nje Zot qe kane keto femra. Vertet qe asgje nuk e shpjegon me mire qendrimin e tyre ne sfidat e jetes 'moderne' pervecse besimi ne nje Zot te Plotfuqishem. Fakti eshte qe cdo fe e ka te sanksionuar mbulimin e femres dhe kjo ploteson besimin e tyre, packa qe lihet menjane si dicka qe i perket te kaluares dhe prapambetjes. Sot i mbahet 'iso' cdo gjeje te con larg besimit monotheist, ashtu qe njerezit te behen te shthurur dhe te mos kene pergjegjesi morale dhe te bien ne poziten e kafsheve. Por dhe kjo ndoshta nuk do ishte e drejte sepse ka kafshe qe ja kalojne disa njerezve per nga karakteri!

Ajo menyre jetese qe praktikohet nga keto vajza reflekton ciltersine e tyre ne besim ndaj Zotit, e qe nuk e shesim besimin per nje kenaqesi te castit apo per nje koment rrugacesh - qe me shume ndikohen nga epshi kafsheror, sesa te vleresojne nje qenie humane e cila ka dhuntine per te sjelle ne jete.

Persa i perket huazimit te kulturave qe dikush permend me lart, duket qe populli shqiptar ka nje kujtese shume te shkurter. Jo me shume se 30-40 vjet me pare shumica e grave shqiptare mbanin shami ne koke. Nje vizite te gjysherit do ishte e vleshme te hulumtohej e kaluara jo shume e larget.  Dhe mos thoni qe mbulimin e femres shqiptare e solli Turku apo Gjermani dhe Zogu, se vertet nuk do keni kuptuar cfare eshte shkruar ne kete artikull nqs e keni lexuar.

Po te qe ashtu sic thua ti, por ja qe nuk eshte. Ti nuk po flet realitetin dhe kete e kam te veshtire ta besoj se nuk e sheh vertet. Femrat e mbuluara jane simbol i shtypjes te femres, dhe i semundjes te atyre meshkujve qe e duan te mbuluar femren e afert te tyre. Dhe ne realitet, shumica e femrave te mbuluara e vuajne vendim qe eshte i marre nga meshkujt e semure qe kan afer, ose edhe nqs te duket se ka femra qe e kan marre ate vendim ne pavaresi te plote duke e justifikuar me kete moralin utopik qe na ke paraqitur ti me siper, te jesh i sigurte qe e kan marre te kenaqin nje prind, nje vella nje bashkeshort apo nje komunitet te caktuar. Nuk eshte turp te njesh njeri, me te gjitha cenat qe te ka bere perendia, turp eshte ta fshehesh, turp eshte te jesh hipokrit.

Dhe nje te fundit, femra nuk eshte fabrike femijesh, por para se gjithash, para se gjithash, QENIE ADHURIMI, do apo nuk do ti, dhe mos e ngaterro fare kete teme me fene dhe rregullat fetare, sepse mbulesa e femres nuk eshte kerkese fetare por kulturore dhe tradicionale ne shoqeri patriarkale te semura, ku meshkujt jane qenie me shume komplekse te ndryshme.

 Nje vizite te gjysherit do ishte e vleshme te hulumtohej e kaluara jo shume e larget

Enveri me do shoke ishte per gjah  ,kur kalon nje karvan me krushq qeshpinte nusen ne kale te mbuluar me duvak.

A mund ta shohim or mik ? ...e pyeti te parin dhe u drejtua nga kali inuses .

Sha zotin or tij , dhe Enver Hoxha me qene po zbulove duvakun vetem pushka na ndan ..tha i pari 

Ishte viti 67 or miku gazmend smiley Dhe  fjale  sot i bejne te dridhen "burrat me dhe pa mustake mustake "

Te djegim ne zjarr zakonet prapanike ...etj etj  , ne te cilat u perfshi edhe FLAKJA e shamise te te mbuluarit te "nderit"  .

Pastaj recitoj edhe ca vargje qe ua kujtoi Grave 

Mu te ura e Zerzebilit 

Anushe bil  e Bakirit

te vrau plumbi qafirit

se zbulove percen e sirit  

Ai e bente Sali Berishen me shoke ti shpetonte shurra kur martoheshin dhe te kishin ne mend te keqtrajtonin grate . Ndersa sot per nje gje te japte drejte vetem per fenomenin e shitjes si placke neper bote per kurveri ,por gjithsesi nuk e mbron shamia sulmin Berishian te Demokracise se shperfytyruar . 

Po qe se e ke per mbrojtje "nderi ,lexo PF ose pre bilete per atje ku te presin vesh e duar , kembe e koke !!!! ...po hoqe shamine smiley

Burra, kjo veshja e ktyne sorrave (hajt me bast qe stergjyshi i tyne ka qen nji nga ato qe kur kan pa flamurin shqiptar ne 1912 ka thon 'flamuri me sorre'), nuk o gjo tjeter pervecse marketing. Ashtu sic shperndajshin kamunistat trakte ene kto sorrllesha shperndajn firomen islame nepermjet 'head-gear'. Femna ka hallall me qen lakuriq jo e mulume! masanejna..po u mulun t'gjitha nuk vje dita e Qijametit qi kerkon karticiperisht qe femra te sillet verdalle duke vesh vetem 'gjerdanin e pllumeshes' (e asigjo tjeter)

 Nuk desha me fol, se eshte bere boze ky reportazhi tip "Shqipetarja e re" ku ne vend te mjeleses se dalluar shembullore nxirren dy tre goca te mbuluar dhe me din dhe imon. Pasi na shpaloset bukuria, zgjuarsia dhe virtyti i pakrahasueshem me vajzat e tjera shqiptare te pambuluara, qe jane patjeter imorale (nuk di nese ketu perfshihen edhe nenat e ketyre trimave qe nuk mbuloheshin ne kohen e Dulles, sic ua kerkonte edhe atehere Allahu) nxirren terthorazi si modeli qe duhet ti marrin shembull te tjerat.

Nejse, vari leshte. Shqipove tani qe iu liruan edhe vizat vec me europiane do behen kurse ketyre merhumeve qe duan ta kthejne kalendarin 600 vjet mbrapa, po s'iu pelqeu Europa, nje bilete avioni e kane Iranin dhe Arabine. 

Ajo qe me cudit mua eshte intersimi i larte i ca administratoreve per te gjuajtur shembuj te tille e per ti sjelle rregullisht ketu tek peshku. Kohe dilemash ekzistenciale me sa duket.

Ne te tjereve, tani qe na iken keto pellumbeshat, shof qe na kane mbet vetem keto xhahilet! Do bejme si do bejme. smiley

Ajo qe me cudit mua eshte intersimi i larte i ca administratoreve per te gjuajtur shembuj te tille

Sic duket kan lexu "Aymen-rika alone" e ju ka fut tartakuti

Pushtet eshte syri,

e syri i mendjes pushtet mbi pushtetet.

 

Nje femer e zbuluar mund te jete e bukur,

rrumbullake, topolake,

por per te imagjinuar nuk le gje.

 

Ama e mbuluar nga koka tek kembet,

ajo qe sekretimet hormonale i mban sekret,

ajo qe imagjinaten ma mpreh

ajo eshte derro seksi.

 

Eshte syri i mendjes ai qe ma ngref rrocken si syth.

 

Imagjinoj ta zhvesh sikur qeroj nje hurme lekurtrashe,

e nuk di ende ne do jete

farbardhe,

farzeze,

apo fare pa fare.

 

E ne fund ia ngul dhembet,

e thith sikur te ishte vendi prej nga varet krejt fara e njerezimit.

 

Nuk mundet burri te shohe asgje me sy

tek nje femer e mbuluar nga koka tek kembet,

por me syrin e mendjes i mjafton nje cope vetull,

nje bisht syri,

a fundja thjesht fakti qe poshte kesaj mbulese ka nje femer,

dhe mbulesa bie lehte dhe bute per te zbuluar nje sup lozonjar,

nje krah te brishte,

nje gjoks te rrumbullaket,

nje fundbark aq te lemuar

sa qe mund te vesh re nje kodrine te vogelth.

Kofshet kafshe, bythkat si buke e picka bubrrek.

 

Shprehje e vertete seksualiteti femeror ky i mbuluari,

e mua nuk me mbetet vecse ta zbuloj

me pallen e mendjes

e ta perdhunoj me mendje deri ne delir.

 

Dhe une jam gjithmone me i mire se burri juaj.   

Jepi bilbil jepi, me te lumte sqepi!smiley 5 me idh

Shprehje e vertete seksualiteti femeror ky i mbuluari,

e mua nuk me mbetet vecse ta zbuloj

me pallen e mendjes

e ta perdhunoj me mendje deri ne delir

 ha ha  ha Lulian, blasfemi, blasfemi, qiejt po bien e bota po vithiset.I pa fe, antikrisht.Nje femer e mbuluar eshte vete zbulesa e subkoshientit te squllur nga nudizmi civilizimit perendimor.

 

 Shprehje e vertete seksualiteti femeror ky i mbuluari,

e mua nuk me mbetet vecse ta zbuloj

me pallen e mendjes

e ta perdhunoj me mendje deri ne delir.

 

Sa here perballem rrugeve me keto shenjtoret e mbuluara kam nje si angushti, burgosja e tyre me brengos, kam bezdi por dhe ngasje.Mire ato fatkeqet, copat e mishit , te rritura ne mjedise injorance dhe mjerimi, por keto me shkolle, qe snobizmin e kthejne ne sakrifice, me duken me te frikshme.

Njera nga keto predikon se poshte gjithfare veladonesh e basmash, ndjehet e dliret shpirterisht dhe e paster fizikisht por kam dyshime dhe  me duken se jane te pista . Kete mbulimin plote  para syve te te tjereve e kompesojne me nje zbulim deri ne perversitet seksual.Une keshtu e lexoj nentekstin e apologjise qe bejne keto te shkollarepsurat besimtare.

 

"'Tek unë mbizotëronte natyra mashkullore. Kam qenë si çun harrakat. Nuk vishja kurrë fustane, vetëm në ndonjë mbrëmje festive. Jam rritur mes vëllezërish dhe mbulesa ndieja që do të më plotësonte një ekstrem femërizimi',- analizon Majlinda. Trokitja e pjekurisë seksuale, thirrja e brendshme dhe kthesa e madhe drejt identitetit që i kishte munguar dhe duhej provuar, u poqën të dyja bashkë dhe kërkimi i femërizimit iu bë një urgjencë. Po pse pikërisht oriental, në ekstrem, kaq fetar? "Unë aty gjej rimishërimin e femërizimit antik. Mbulesa nuk më duket ekstremitet, por një shije drejt identitetit femëror.", kështu parapëlqen ta vlerësojë mbulesën e saj Majlinda. Edhe ajo rreket të sajojë tek ajo gjetje nga më në modë, estetikisht më të goditura. Kombinon ngjyrat, copat, format. Herë vjollcë me blu, herë kafe me blu, herë me shkëlqim apo mat, herë me dantella apo qëndisje. Duket sikur artin e saj e mishëron më së miri edhe tek të ashtuquajturat ndryshe 'burdat' që ajo vesh. Me aq hijeshi, sa përnjimend harron se janë pikërisht veshjet standarde myslimane, që rëndom sikur 'të fusin në thes'. 'I blej rrobat në dyqane të posaçme për veshje myslimane, ku sjellin përherë tendenca të reja', shpjegon ajo. Ndërsa piktorja Monda i dizenjon dhe qep fare bukur vetë. Në takimin e programuar për 'Shekulli'-n ajo vjen me një burdë të bardhë, e tëra në tantellën mjaft në modë për 2010-2011. 'Femrat sot duke veshur pantallona janë bërë më mashkullore. Këtë e reflektojnë në ecje, qëndrim, mënyrën e të folurit. Për mua, fundi me pantallonën nuk ka të krahasuar. Dhe mbulesa të bën të ndihesh shumë femër dhe jo provokuese. Por këtë e kupton kur e vesh dhe jo më parë", analizon Monda"

Moneyyyyy! Caching, caching, caching! Blini Burda te modes se fundit, sezoni pranvere 2011 tek Merheme's Secret. Por pa merak, Merhemja ka menduar per ju edhe po te mos jeni myslimane. Motra e saj Victoria u sherben motrave tuaja ne perendim.

spaska faj se qenka nga vora.... para se me shku ne vore nga rruga e vjeter i shef ca cuna te rinj me mjeker si lesh topeje te fishkur deri te gjoksi, me pantallona trecerekshe dhe kepuce zgjidhur qe i japin bicikletes ne mes te vapes....

vari hejbet, problemi eshte i thjeshte fare, asnjera nga keto femra nuk eshte e lire ne tru, nese i pyet se cfare jane ato qe jane te zbuluara, pergjigja eshte e ditur, ne ka njeri qe mund te te beje me shume moral jane ato vete, ne ka me paragjykues jane po keta\keto, ne ka me injorant jane perseri te njejtet etj etj ... etj!

ketyre iu eshte bere shplarje truri ne lavatrice gjigande. nuk e pranojne gjalle ne bote te ndryshmen nga e tyrja, dhe na hiqen si viktima, pervecse sjellin ndarje ne shqiperi nuk sjellin bashkim

po me duket sikur po na shtohen si kerpudhat pas shiut...

fatkeqesisht, do na duhet ti kalojme edhe keto efekte anesore

 Kjo teme nuk ka shume nevoje per komentim. Per mendimin tim zgjedhja e fese si menyre jetese eshte pasoje e mungeses se arsimit te vertete dhe moralit te shoqerise sone ne pergjithesi. Shembuj ka sa te duash, mjafton ti hedhesh nje sy librave te Dawkins apo prezantimeve te tij tek TED mbi fene dhe ateizmin. Eshte me te vertete turp qe ne shekulline e 21 ku informacioni eshte falas i vetmi liber qe te tregon rrugen e jetes eshte Kurani i shkruar para 1500 vjetesh. Nejse, nga eksperienca ime te bisedosh me keta njerez ne kete moshe eshte e kote. Vetem femijet dhe deri diku adoleshentet mendoj, kane mundesine te nderrojne radikalisht mendimet mbi jeten. Per shumicen e te tjereve cdo gje eshte vendosur nje here e mire. Thjesht shpresoj qe neser-pasneser (c'togfjalesh i bukur ky) te mos fillojne te predikojne menyren e tyre te jeteses ashtu sic po ben Shekulli me kete artikull.

Eshte me te vertete turp qe ne shekulline e 21 ku informacioni eshte falas i vetmi liber qe te tregon rrugen e jetes eshte Kurani i shkruar para 1500 vjetesh.

Gjithsesi, eshte nja 500 vjet me i ri se Bibla e Re, dhe 1000 vjet me i ri se Tanakh (libri i shenjte i Hebrenjve).

Eshte me i ri por jo me i mire. Sidoqofte 'assumptions' e bera nga te 3 traditat pergjithesisht perkojne ne ate qe "gjerat ishin mire ne koherat e lashta, por po behen me keq".

Sipas kesaj qe thuhet ketu i bie me heq dore edhe nga Platoni, qe po ben 2400 vjet, Aristoteli, Konfuci, e me rradhe.

Jo me kot permenda Dawkins, por per tu permendur eshte dhe Diamonds, etj fizikante, biologe, sociologe, psikologe e antropologe (nuk kam lexuar shume e nuk pretendoj te jap pergjigjen e fundit mbi kete ceshtje). Si Platoni e Aristoteli kane qene filozofe, por te ishe filozof para 2000 vjetesh eshte shume me ndryshe se sa te jesh filozof sot. Aristoteli shkruan mbi matematiken, mekaniken, astronomine pervec etikes e metafizikes. Sot ku shkencat sa vijne e specializohen me thelle nuk ka mundesi per nje filozof te shkruaje per nje profesion tjeter, madje une dyshoj se ndonje filozof ka dicka per te thene sot per metafiziken. Nqs dini ndonje qe shkruan mbi etiken e metafiziken ashtu sic ishte perkufizuar para 2000 vjetesh do isha kurioz ta lexoja.

Sigurisht nuk po krahasoja Kurani me Biblen, librin e Mormoneve apo ndonje liber tjeter fetar. Me kot keta libra nuk bejne pjese ne kurrikulumin e shkollave laike te cilat perbejne shumicen ne boten tone (dhe besoj 99% ne shtetet e OECD-se smiley ).

"Mua më duket frikë për gjithë ata vajza që lidhen shpirtërisht dhe me trup dhe pastaj them: a do t'i marrin ata djem apo jo,- shton Monda."

Ky po qe me duket shqetesim konkret. Si do t'ia bejme me gjithe kete barazi burre-grua thuaj! Po na del nga hundet "vullneti i lire" smiley ...

Knej ka jom une mesova nje gje te re qe e perdornin femrat Somaleze muslimane

Kur zhvillohen e "Qepin Zogun" derisa te martohen dhe bojne njefare synetlliku per gra

Alllaa Alllaa

Nordik,ajo qe thua ti ne italisht quhet '' Infibulazione '' lere lere se eshte tmerr, krim ndaj njerezimit ne cdo kuptim smiley

Jo mi jo e dijsha por ne muhabet e siper per keta "intelektualet" qe thone se sduhet me e gjyku njerin nga zgjedhja qe ben ose si vishet !

Keta artikuj, qe metojne te paraqesin keto zonja per ate qe fundja jane, domethene disa njerez normale, nuk jane fenomen i ri. Gjithashtu nuk jane fenomen i ri as 3-4 apo 40 njerez qe nxjerrin nga goja fjale pa dogane, duke rrfyer me shume per veten e tyre, sesa per fenonemet shume te renda sociale, te cilat, po me aq rendese i denojne.

E megjithate, kur lexon cfare shkurajne njerezit per keto gra te gjora, te vjen ndonjehere shume e veshtire t'i kaperdish ato qe shkruhen. Te vjen, per kundrazi, fare kollaj ta transpozosh kete situate me 5 burracake qe ulerasin anonimisht per te drejtat e grave dhe ofendojne besimtaret si te ishin te semure psiqike, ne ate qe ndodh perdite ne jete, kur keto gra dalin te kerkojne pune, te bejne pazar apo te shkojne te mjeku. Kjo forme e shperdorimit te lirise se fjales te kthyer ne liri te sharjes, eshte nje forme e paster dhune.

Keto zonja nuk po perpiqen te vendosin nje standard te ri moral shoqeror, as po mundohen te bejne mode me veshjen e tyre. Perpjekja e tyre eshte fare njerezore dhe e thjeshte. Nuk kerkojne vetem se te punojne, te kene cfare t'u japin per te ngrene femijeve dhe te mos shihen si armik i shoqerise apo si aliene.

Por jooooo, me siguri qe jane hafije arabe, sorra dhe merhume sic thoni ju. Me siguri qe jane viktima te semura te burrave te tyre te mbushur me urrejtje per to ne vecanti dhe per gruan ne pergjithesi.

Cfare t'ju thuash juve, komentues, ne lidhje me papergjegjshmerine me te cilen i leshoni komentet? Ju nuk e mendoni pasojen e asaj qe thoni me kaq lehtesi. Ju i quani te semure mendore, spiune, njerez qe besojne ne budallalleqe. Nuk e kuptoni qe duke sulmuar keshtu me paragjykime 3 gra qe po behen cope qe te jene sa me normale, i shtyni njerezit neper bedena. Edhe keto gra, edhe burrat e tyre, duke lexuar larte e poshte ato qe mendojne njerez si ju per ta, ndonje dite edhe mund te lodhen. Mund t'u vije ne maje te hundes kjo urrejtje pa para qe ju i ofroni ne cdo rast qe ju jepet.

Po ju nuk do ta kuptoni kete gje, edhe te thene kaq bute. Perhere do te kete njerez qe me komoditetin e forumeve ne internet do te nxjerrin anen e tyre me te keqe pa ia kerkuar njeri mendimin me zor. Atehere, pse nuk tregoheni pak me te kurajshem dhe ua thoni ne sy keto gjera qe mendoni. Pse nuk e shpalosni kete repertor te gjere dhe te thelle figurash letrare (sorre, hafije, copa mishi, etj.) Duke ju lexuar juve, te vjen deshira qe dikush nga ju te kete kurajon dhe keto gjera qe thote ketu ne nje forum me nje leter anonime poshte deres, t'ia thote, per shembull, motres tende qe eshte e mbuluar ndonje dite ne rruge. Dilni nje dite me emer dhe mbiemer dhe ua thoni keto vjellje ndonjerit ne sy: miredita. Quhem Kreshnik Spiroja. Dyshoj se ju jeni e piset dhe jeni rritur ne nje mjedis injorantesh.

Kini kurajon qe ta coni kete menyre tuajen te te menduarit deri ne fund. Po ju kete kuraje nuk e keni. Po t'ju takosh ne ndonje kontekst cfaredo, zor se humbni rast te tregoni se sa liberale jeni, se sa mendjehapur, sa pranues, e kur vjen per te thene ate qe mendoni vertet, fshiheni ketu pas ca nofkash dhe zini hundet nga era e keqe e ketyre sorrave dhe hafijeve.

Shpresoj shume ta takoj ne rruge ndonjerin prej jush ndonje dite.

Ne cfar shekulli jeton ti plako? Nuk e kupton qe jan njerez pikerisht si ty, kopuke, fodull dhe fanatik qe i shtyjne njerezit ti thone gjerrat troc ne internet me shpresen se do reflektoni? Nuk ka njeri nge te merret me hunj qe e kane trurin te programuar vetem per konfliktualitet. Njerezit e qyteteruar i mbajne per vete opinionet, ose i shprehin ne anonimitet ne internet me shpresen se do kete reflektime, nuk bredhin rrugeve duke ju vene te tjerve ne dukje dobesite e karakterit, sepse do te ishte sulm personal, por ti kete gje nuk e kupton, dhe nuk di ta ndash personalen nga nje objekt teme publike. Femra me perce ne Shqiperi do apo nuk do ti, eshte mish i huaj, dhe padyshim do hape debat publik, s'ka si te jete ndryshe, dhe prandaj bejme kete debat sot. Kemi te bejme me nje fenomen qe tenton te ndryshoje negativisht shoqerine, pra nje levizje regresiste, e nje kulture qe ky popull nuk eka perqafuar kurre plotesisht as atehre kur ishte nene thundren e erresires dhe jo me sot... qe ka kohe qe e ka lene mbrapa dhe ka emancipuar aq ....

Kurse sa per meshkujt e atyre femrave me perce, po, ja po ta them une qe jane njerez me komplekse serioze dhe kan nevoje per ndihme imediate psikologjike. Cfar eshte sipas teje dikush qe i vendos shami nje vajze te vogel? A nuk eshte nje i semure per te thene te pakten, qe mos ta quaj pervert?

Dhe perse eshte bukuria e femres objekt i ndaluar? Sipas meje burrat me te cmendur jane aty ku mungon bukuria e femres jo aty ku bashkeegziston ne harmoni me mashkullin. Megjithese ke mendimin tend, do ishte mire te   shpreheshe mbi temen jo mbi biseduesit e temes. Me fal qe ta them por komenti yt me duket nje koment emocional pa lidhje me temen.

Ketu ka vetem opinione dhe reagime ne lidhje me nje gazetari idiote te shekullit qe do te heq vetullat dhe nxjerr syte. Pra ne vend te bej nje kronike mbi jeten dhe veshtiresite e disa femrave me shami ne Tirane, i portretizon si piedestal i moralit dhe intelektit. E kupton pra? Dhe te pakten mbi 95% te shqiptareve nenat dhe motrat i kemi pa shamija dhe nuk mund te pranojme si piedestal te moralit ato qe kan shami, pra njera nuk eshte me e moralshme se motra e nena e 95% te shqiptareve sepse na mbaka perce, dhe tjetra c'fare eshte e moralshme dhe e pamoralshme eshte relative.

Po te jesh nje mashkull i kompleksuar keq morali i femres eshte nje cipe, qe ndoshta edhe natyrshem nuk egziston fare (sa per te treguar fallcitetin e ketij morali primitiv kjo), kurse po te jesh njeri i qyteteruar apo i pakompleksuar morali qendron tek karakteri, drejtesia dhe miresia e njeriut.

bukur Ora shume bukur

 o ti qe ble flori,

ke fol mire plako po nuk te kupton njeri. mos e vrit menjen me shkrujt gjate per njerez me mendje te shkurt (pranoje miqesisht ket kshille, te lutem)

 

Jo, jo, s'eshte problem mendjesh te shkurtra e mendjesh te gjata. Eshte marredhenia mes tolerances dhe lirise individuale ajo cka vihet ne diskutim ketu. Puna eshte qe gjithmone e me shume individe po kane frike te jetojne pa komardaren e ndonje ideje autoritariste: ketu hyn besimi, ashtu sic hyn edhe klisheja e tolerances. Çfare frike me e jetu jeten duke e diskutuar cdo dite, me qetesine e te pranuarit qe jemi kalimtare, vdekatare, qenie qe gabojne por edhe qe dijne te ndertojne, se e kane provuar ne shekuj qe dine... Ja kshu kshu... 

po pra po... smiley Eh, po nuk jetojme dot pa u var!

Nejse, se kisha vendosur mos komentoj te ky artikulli, jo se e kam zet kur komenti humb mes shume te tjereve, po sepse me bejne te uleras keto shkrime. Nuk di nga ta nise me pare!  Keto vajzat qe besonin me llogjike (???), trajtohen si kalamaj; ja, meqe je bere vajze e mire sot, merre nje karamele! Po, larg qofte, te kishin qene studente te 5 keto, e "meritonin" shamine?? Po nje rrefimim per tre vajza te krishtera, dhe mendo, edhe me 10 (!) do te na e sjelle Alla? C'karamele u hidhet atyre? smiley

S'di cfare te te them Ajkuna, mua personalisht me pikellojne ne pergjithesi kompromiset, si ato me veten ashtu edhe ato me shoqerine. Me duken doreheqje vullnetare nga dialektika. Sidoqofte njeriu eshte nje kreatyre interesante.

keto gra, edhe burrat e tyre, duke lexuar larte e poshte ato qe mendojne njerez si ju per ta, ndonje dite edhe mund te lodhen. Mund t'u vije ne maje te hundes kjo urrejtje pa para qe ju i ofroni ne cdo rast qe ju jepet. Po ju nuk do ta kuptoni kete gje, edhe te thene kaq bute.

U lodh edhe i shkreti sheh Albani, e ja mbathi ne Siri. Kur s'kishte vend per te ne Shqiperine e flamurit me sorre ne vitet 30-te, eshte veshtire per keto gra dhe burrat e tyre. Keshtu qe s'ke nevoje te na e thuash (qofte butesisht qofte brutalisht) se e dime..dmth. Prej gjaku e mishi jena te gjithe.

 

Nga ana jone, edhe ne u lodhem nga modestia e 'pashtershme' qe po na shpalosin kto t'mulumet. Besoj se e thashe bute!

Shqiperia po merr formen e nje vendi te ngjashem me qytete dhe fshatrat e Turqise, te nje pjese te saj te pazhvilluar! Paradoks, ndryshim shume i madh 180 grade mbrapsht nga rruga drejt europes, ne origjinen e 70% mysliman!Eshte per te ardhur keq!Dikur nuk kishte rendje drejt ketyre perqindjeve, njerzit ishin njesoj dhe me te lidhur me njeri tjetrin panvarsisht nga kuotat e %- jeve te prejardhjes ne percarje turqish grekesh italianesh etj ..!Kur shikon shqiperine ne festat e 70% mysliman qe sa vjen e shtohet per mua eshte e shperfutyruar nga e djeshma qe kemi jetuar!

A mund te ankohen per paragjykim nga shoqeria ato qe pargjykojne shoqerine??

___________

 Por le të kthehemi edhe një herë tek veshja, shamia apo lakuriqësia. Në shumë ekrane shohim programe të bukura ose jo, edukative ose jo, por që në një farë mënyre në to gjejmë diçka, të mirë ose të keqe, p.sh, femrat e veshura gjysëm lakuriq, me gjoksin e këmbët jashtë, të cilat në një debat televiziv duken mjaft keq. Kemi parë edhe emisione ku prostituta të veshura po aq lakuriq, hipin nëpër makina e shkojnë të punojnë, pasi për atë kategori kjo është puna e tyre. Është vërtet fatkeqësi të shesësh trupin për para, por të debatosh në një program televiziv për probleme të ndryshme po aq lakuriq, është edhe më fatkeqësi, pasi prezenca jote, mesazhi yt që i përcillet publikut është skandaloz, programet i ndjek plaku, i riu, fëmija e mosha e mesme. A thua se ka ndopak moral kur ti i përcjell fëmijës, prindit, burrit, të afërmve, të panjohurve bashkë me fjalën edhe tërheqjen fizike, fare publikisht? A mendoni se ekrani është vendi i duhur për këtë lloj tërheqje me paraqitjen tuaj? Po çështja ne thelb nuk është kjo, le të vishen si të duan, në fund të fundit çdo njeri varet nga koka e vet dhe ecën mbi këmbët e veta, çështja është se duhet të mësojmë të mos paragjykojmë, me shami apo minifund, të shohim brenda vetes dhe të gjejmë vetveten. Zgjedhja është e lirë. E kështu të dashur lexues, duke dashur ta mbaroj përrallën me ferexhe, bumin televiziv të të civilizuarve, dëshiroj që këto përralla të tregohen më herët se ora 23:00 pasi askush s’do t’ia dijë as për ferexhetë e as për ato me gjoksin jashtë, dritat ikin e kështu që ne s’e dëgjojmë përrallën deri në fund. E përpara se t’ju uroj natën e mirë ju që e dëgjuat përrallën, ju drejtohem me një apel të gjithëve. Lërmëni të jetoj, një copëz nga bota edhe mua më takon pasi aty është shkruar jeta ime, liria ime, vdekja ime, gëzimi im, trishtimi im. Në këtë copëz botë unë jam pak egoiste, shumë konfuze, herë-herë e lumtur, herë-herë e trishtuar. Kjo copëz e vogël që mua më përket, dua që të jetë vetëm e imja sepse po të mundoheni të ma merrni atë, në të s’do të shihni gjë tjetër veç vetes suaj në një kopsht zoologjik. Ja pse dua të mbetet e imja, sepse s’dua t’i jap asaj imazhin tuaj kafshëror, plangprishës. Bota është e bukur me besimin e madh në zemër dhe unë pikërisht këtë kam, ndaj dhe dua ta gëzoj këtë copëz bote, brenda botës sime, larg nga bota juaj misterioze, me liri të tepruar, me paragjykime, pa ngrohtësine tuaj. Kuptomëni ju lutem, nëse s’doni që ju të ndryshoni për vete, lëreni botën të lirë pa instikte kafshërore, pa dhimbje, pa marrëzi. Apeloj për copëzën time të lirë në liri të plotë. Lërmëni të jetoj, mos u mundoni kot të fikni dritën e besimit, s’do të mundeni kurrë pasi atë e ka ndezur në zemrën time Zoti Fuqiplotë e Shpresëdhënës.

Lërmëni të jetoj nën dritën e Krijuesit të Gjithësisë. Bota është e bukur, është e të gjithëve nga këndvështrimi i Krijuesit. Duajeni atë.

 __________

Kshu pra ti Bleres Floriri, secili ben zgjedhjet e veta dhe deri ketu nuk ka asnje problem.Problemi fillon kur nje minorance fetare apo kulturore simbolet e saj , stilin dhe menyren e vet te jeteses e prezanton si kundervenie dhe refuzim te pjeses tjeter te shoqerise me pretendimin se ajo, shoqeria , eshte e nje kopsht zoologjik, e degjeneruar, kafsherore dhe e udhehequr nga  instiktet.

Morali perralles me  tre barbit myslymane,  te ndricuara nga hiri hyjnor, ky eshte. Gazetarja ka merita se  e ka estetizuar situaten por perseri faktet jane aty.Njera nga keto ka frekuentuar institucionet fetare 10 vjece , pra e detyruar nga mjedisi familjar dhe tjetra pohon se sapo u njoh me nje djale musliman , adaptoi hixhabin-veshjen uniforme te besimtareve muslimane. Duket se ne keto zgjedhje nuk ka vullnet te lire. Por edhe ne rastet kur kjo behet me koshience te plote, pa ndonje detyrim te jashtem, perseri  do ta kundershtoja cdo arsyetim apo filozofi qe justifikon kete veshje si mbrojtje nga shoqeria e degjeneruar dhe epshet mashkullore.

Do vazhdoj ti quaj copa mishi, me keqardhje dhe pikellim (por ti s ke si ta kuptosh kete ) kategorine e femrave fatkeqe , te rritura ne mjedise me kulturen e neshtrimit, ku femra vleresohet si instrument  i deshirave mashkullore, nje makine qe lan, gatuan dhe ben femije.  Te pakten kjo kategori i qaset besimit dhe veshjes perkatese permes rutines dhe ndikimit te mjedisit familjar por nuk te can kaptinen me filozofime per epersine morale, dliresine femrore te mbrojtur nga hixhabi dhe derdellitje te tjera te kesaj natyre.

.Problemi fillon kur nje minorance fetare apo kulturore simbolet e saj , stilin dhe menyren e vet te jeteses e prezanton si kundervenie dhe refuzim te pjeses tjeter te shoqerise me pretendimin se ajo, shoqeria , eshte e nje kopsht zoologjik, e degjeneruar, kafsherore dhe e udhehequr nga  instiktet

do ta kundershtoja cdo arsyetim apo filozofi qe justifikon kete veshje si mbrojtje nga shoqeria e degjeneruar dhe epshet mashkullore

A e kundershton dot vullnetin individual qe kerkon te trajtohet njesoj qofte e veshur qofte e zhveshur? Du pune thote, ene pune si japin. Du shkolle thote, e ne shkolle s'e lene. Keto reagime ataturkiste jane ne fakt thelbi i ceshtjes. Lejini sorrat me qene sorra (edhe ne kuptimin spanjisht te fjales). Ama, le te mos ja u blejme sorrllikun qe na servir shtypi e adminat e peshkut.

Nqs duan te hapin debat mbi natyren dhe degjenerimin e shoqerise post-moderne me ane te simboleve..bujrum..po nuk ja u mban. Nje fare degjenerimi ekziston ne cdo sistem a shoqeri. Eshte ligj i fizikes. Te dalesh kunder fizikes me duket aventure donkishoteske.

Sinqerisht nuk e kuptoj kete hapesire qe marrin ne shtyp keto vajza! Di njeri te ma shpjegoje?

Do te duhen shekuj qe disa shqiptareve tu dali shpirti i skllavit!

ehhhhhhhhhhhh e paskemi ne gjak prandaj

Arabet IslamoFashiste po punojne nate e dite per percarjen e popullit Shqipetar dhe nxitjen e urrejtjeve fetare. Qellimi i tyre eshte qe cdo femer Shqipetare te jete e detyruar te veshe ferexhe.

Nje grua ne vendet Islamike si Arabia Saudite, Jemeni,Pakistani,etj  eshte e privuar :

  • Te hape llogari banke
  • Te votoje
  • Te punoje(Ne Egjypt dhe Arabi Saudite, Pakistan nuk lejohen te punojne ne pune shteti)
  • Te bjere ne dashuri
  • te divorcohet

 

 llogarin bankare ska ce do se i harxho paret per xhingla e parfume

voten ska pse e hedh se e ka trunin si berthame rrushi edhe sja ka haberin

per pune..punon naten me burrin

dashurine ska ce do se behet lavire

divorcin..ndoshta ke te drejte

vendet qe izolojne gruan nga pjesa tjeter e shoqerise jane vendet primitive te botes se trete...Dhe personat qe mendojne si puna jote jane primitive(pa ofenduar)...Nuk eshte faj yt romak

Ky mentalitet anadollak e ka lene Ballkanin aty ku eshte

Gruaja ka pjesen e saj ne shoqeri dhe te drejta te barabarta me burrin

 

 ishte ironi po se kape

nji foto e ktyne me 2 shoqe te tjera

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).