Ndërtesat e një qyteti nuk janë të përjetshme: mund të ndryshohen, të prishen, madje edhe të rindërtohen. Qytetet kanë një jetë të tyren. Në këtë dritë, prishja dhe zëvendësimi i Piramidës nuk do të kishte ndonjë problem, e aq më pak të futej në listën e arsyeve... për braktisjen e Parlamentit, siç po bën PS-ja. Mirëpo, në rastin konkret, arsyet e dhëna për prishjen dhe zëvendësimin nuk janë urbanistike, estetike apo ekonomike, por simbolike. Pikërisht kjo përmasë simbolike është e tepruar. Po të mos besonim se z.Berisha nuk i ka seriozisht arsyet dhe ka kujtesë përzgjedhëse, mund ta akuzonim lehtë edhe për ironi të pavend. Përse? Fillimisht, sepse vetë z.Berisha ka më tepër komunizëm në jetën e tij sesa vetë Piramida, të cilën madje shumica e popullsisë së Shqipërisë nuk e pa asnjëherë nga brenda si muze të diktatorit, meqë ajo shërbeu si e tillë vetëm për dy vjet. E nëse pranojmë se ndërtesat janë paksa më neutrale ideologjikisht sesa njeriu, atëherë mund të themi se Kryeministri i bie në qafë më kot, ose të paktën nuk është personi i duhur për ta bërë. Ashtu siç nuk është z.Ruçi personi i duhur për ta akuzuar Berishën për nostalgji komunisti. Nëse kemi probleme me ndonjë ndikim të trashëgimisë komuniste, ajo duhet kërkuar tek njerëzit e jo tek ndërtesat. Nëse faji kërkohet simbolikisht tek ndërtesat, atëherë duhej shembur gjithë Tirana e ndërtuar qoftë prej fashistëve, qoftë prej Enverit, si dhe madje vetë Kryeministri do të duhet të ndërtonte ndonjë shtëpi në periferi, sepse banon në një pallat për të cilin eventualisht Edi Rama ka marrë 20 për qind ryshfet.

Elementi simbolik i luftës ndaj komunizmit është në kontrast me mungesën e luftës ndaj pasojave të komunizmit. Paratë e ndërtimit të një Parlamenti të ri mund të ishin përdorur më mirë duke ua shtuar dëmshpërblimeve modeste të ish-të përndjekurve. Në vend që të luftohet komunizmi simbolikisht, mund të ishte zgjidhur prej kohësh pasoja më e rëndë ekonomike e tij, grabitja e pronës private me reformën agrare të vitit 1946. Ish-pronarët mund të jenë më të interesuar për të marrë pronat që ua mori Enveri, sesa për të hequr një simbol të pretenduar të komunizmit. As kjo nuk është bërë. Dekomunistizimi nuk është marrë asnjëherë seriozisht në Shqipëri dhe arsyeja kryesore për këtë është përdorimi i antikomunizmit për qëllime të politikës së ditës. Nëse kuadrot e rinj oportunistë të viteve '90 (ekipi Shpresa i komunizmit)  do të besonin vërtet te komunizmi, shndërrimet demokratike nuk do të kishin ndodhur kurrë. Në kushtet e një disidence të rrasur burgjeve, ajo që e bëri të mundur rënien e komunizmit ishte riciklimi i elitës komuniste në demokratë të flaktë, kombinuar me veprimin e sinqertë të rinisë vërtet demokratike studentore. Ata që nuk kishin më shpresa për të hyrë në Bllok, tashmë synonin podiumet demokratike. Ky ekip Shpresa komunist është sot akuzuesi më i egër i ekipit të veteranëve: kryesisht Nexhmije Hoxhës dhe Ramiz Alisë. Revolucioni demokratik nuk ishte i dhunshëm, sepse mes protestuesve nuk ishin vetëm viktimat, por edhe ish-aktorët e komunizmit. Ajo që u pa si tolerancë sociale, në fakt ishte pjesërisht riciklim. Ky riciklim është faktori kryesor që ndikon në marrëdhëniet e sotme të elitës sonë me komunizmin. Ato janë simbolike, sepse simbolet manipulohen më lehtë. Kështu p.sh. "dosjet" prekin vetëm veglat e regjimit, por jo "komisarët" ideologë dhe as ekipin Shpresa (madje nuk do të preknin as vetë Enverin, po të ishte gjallë). 

Këto dalldisje antikomuniste të herëpashershme mund të kishin më tepër kuptim menjëherë pas rënies së diktaturës, atëherë kur edhe vetë Kryeministri aktual ishte president dhe madje president i gjithëpushtetshëm. Përse duhej pritur 20 vjet për të hequr këtë simbol që u urryeka kaq shumë? Përse duhej pritur 20 vjet për të krijuar një komision për nxjerrjen në pah të krimeve të komunizmit? Përse duhej pritur 20 vjet për çështjen e dosjeve?

Simbolet kanë kuptim në një kontekst të caktuar. Jashtë kontekstit, ato kthehen në shenja bosh. Sot qytetarët e Tiranës e njohin Piramidën si ish-selinë e një televizioni privat, madje të rinjtë nën 25 vjeç mund të mos e dinë fare zanafillën e saj. (Unë personalisht kam hyrë me dhjetëra herë te Piramida, por vetëm një herë kur ishte muze i diktatorit, atëherë kur shkolla na dërgoi për vizitën e rastit.) Duke kërkuar prishjen e saj, Berisha nuk po heq një simbol, por po krijon një kontekst, ose më saktë, po e kthen atë për ta ricikluar.

Në fund, ka edhe një aspekt shumë qesharak deri në idhtësi të pretendimit për t'i dhënë vendin e duhur "tempullit të demokracisë", medemek Kuvendit shqiptar. Ky Kuvend, jo vetëm që nuk është "tempulli i demokracisë", por sipas të gjithë sondazheve të tranzicionit, shihet nga qytetarët si tempulli i papërgjegjshmërisë dhe korrupsionit. Çdo shqiptar, por sidomos ata që vuajnë për një çati sipër kokës, ka të drejtë të ndihet i fyer kur sheh reklamimin e sallës së re luksoze të Kuvendit, e jo më pastaj kur mëson se menjëherë pas rinovimit të saj, deputetët tanë të nderuar meritokan një ndërtesë të re madhështore në zemër të Tiranës. Për më tepër, në atmosferën e pasojave të krizës botërore në Shqipëri, kjo tingëllon e hidhur. Ndoshta deputetët nuk e kanë shumë të qartë se cili është opinioni i publikut për shumicën dërrmuese të tyre.

145 Komente

Nje arsye me shume per ta prishur piramiden !

 E vecanta e ngjarjes se prishjes se piramides, eshte se te gjithe ata qe ne muhabete kafesh ketu ne Shqiperi jane perkrahes te partise demokratike apo edhe te Berishes (nga keta te fundit rralle gjen, me shume jane antiramiste), nuk duan qe piramida te prishet.

Nuk nisen as nga faktori i te qenit simbol per enverin, as sepse ashtu tha Saliu, as sepse Rama thote te kunderten. Nisen nga logjika e thjeshte qe nuk kemi para per te prishur ndertesa e per te ndertuar me para borxh... nje cfare? Nje parlament! 

Megjithate, eshte i cuditshem reagimi i disave ketu ne peshk se sa per zemer kane te mbrojne argumentet e Berishes, dhe kur jane krejtesisht absurde, pa asnje lloj baze te logjikes njerezore. Jam i sigurt qe po te pish nje kafe me ata e te flasesh si njeri, jo si nickname, te njejten gje si demokratet ketu ne Tirane do te thone.

Prandaj dyshoj se Berisha do te arrije ta prishe piramiden me parate tona e me kaq shume borxhe. Personat qe do te ndikojne jane shume, qe nga populli i thjeshte e deri te te gjitha organizatat nderkombetare apo perkrahese te njohura te partise demokratike. Shenjat e para jane nga Unesco e te dytat nga Bamir Topi. Keshtu ka per te qene ne vazhdim, derisa Berisha te heqe dore.

Atyre qe genjejne ketu per hir te debatit, me argumente "simbol komunizmi bla-bla-bla" u them te mos lodhen kot, se te gjithe e dime mire qe edhe ju e dini shume mire qe arsyeja qe Berisha do ta beje kete, eshte vetem per te fituar para me tenderat. Luhet lek i madh.
Ato endrrat e politikaneve idealiste per popullin ne shqiptaret i kemi lene menjane me kohe. Syte ne balle i kemi. E dime c'jane te afte te bejne politikanet per leke, sa fjale te tyret te hedhin poshte, sa njerez qe kane share te puthin, sa popull te thjeshte te mashtrojne per ato te shkreta para dhe se sa te na turperojne para botes, sepse ne fund te fundit, ne si popull s'jemi aq te pabese dhe aq hipokrite, mashtrues e vjedhes sa politikanet tane. Ne pergjithesi, flas. Se tipa kemi sa te duash. Mbase me shume se te tjeret. Por pergjithesisht, keta politikane s'na perfaqesojne.

Me ka ndodhur shpesh kur jam ne Tirane, por ndodh edhe me shpesh mes komenteve te anetareve te PPU-se qe te mos arrij dot te transmetoj mendimin tek tjetri. Ne shumicen e rasteve keqkuptimi arrin deri ne idhni. Here-here mendoj se gabimi qendron tek une, per shkak ndoshta te largimit nga Shqiperia apo me mire te themi nga Tirana qe eshte me e cmendur se pjese tjeter e Shqiperise. Por verej gjithnje e me teper qe kete moskuptim nuk e kam vetem une me shqiptaret e tjere, por edhe shqiptaret e tjere mes tyre. Me shaka te afermeve ne Tirane u them te flasin anglisht ose aty ku ska mundesi, te flasin te pakten italisht me njeri-tjetrin qe te kuptohen. Per cudi kur shqiptaret flasin nje gjuhe tjeter biseda behet me e embel. Une them qe fajin e ka gjuha. smiley Do ishte mire qe gazetat tona te botonin ne anglisht ose frengjisht (ne mos te kthehen ne anglisht ketu ne PPU) keshtu keqkuptimet do merrnin fund njehere e pergjithmone.

 "Fashistët e së ardhmes do te quhen antifashistë". W. Churchil

Te vleje kjo edhe per (anti)komunistet?

Une them te mos ndertohet asgje ne Tirane.

Edhe Zogu ishte budalla qe nuk degjoi opoziten e atehershme ,qe i thoshte te ndertonte cesma dhe kalldreme,por vazhdoi dhe ndertoi ministrite dhe Bulevardin.

Them qe edhe Sala ti lere ato ndertime rrugesh,stadiumesh apo autostradash,se me pare borxh nuk behet gje.

Duhet te ndertojme sic ndertonte xhaxhi Enveri,me arkitektura moskovite dheme forcat tona,ne te kundert Tirana duhet te rrije ne identitet me hamame dhe xhamira.

Eshte tjeter kur nderton nje privat me leket e veta, per te hapur vende pune e per te ngritur ekonomine, e tjere kur nderton qeveria me pare borxh, kot fare, per dicka qe s'i nevojitet njeriu, ne nje kohe kur kemi borxhin me te madh te historise per te paguar.

1. Sa per informacion, monarkia s'ka opozite. Mono... archy... Monarkite ndahen ne monarki absolute e konstitucionale, shkurt, monarki diktatoriale e demokratike.
Konstitucionalja ka pluralizem partish nen vete dhe keto jane opozitare me njera tjetren, monarkia mbetet e palevizshme, mono...  Kur thua opozita e monarkise eshte term absurd. Monarkia e zogut ishte diktatoriale. 

2.Zogu nuk ndertoi gje, ndertuan italianet me qellim pushtimi. Ke nje dokumentar shume interesant ku italianet flasin vete per arsyet se pse ndertuan ne Shqiperi ato pak gjera qe ndertuan. Italia doli protektore e shqiperise, pa ndertoi. Zogu nuk ndertonte, vetem hante nga kush te mundej. Kur italianet e pane qe zogu po hante dhe nga armiqte e tyre, se aq i pangopur ishte Zogu, i futen shqelmin.

Ke plot informacion ne google, sepse ka nje opzion ku lexohen gazetat e asaj kohe online. Mjafton te kerkosh me Albania ne vitet e kohes kur zogu ishte mbret, se cfare thote shtypi italian, amerikan dhe anglez per shqiperine.

3.

Jam kureshtar te di se si do te reagonte Berisha sikur ne pushtet te ishte Rama dhe te donte ai ta prishte piramiden per te ndertuar dicka tjeter. Jam i sigurt qe dhe Rama do ta bente, me justifikimin se po ben dicka dobiprurese e moderne, sic i takon Tiranes. Berisha sigurisht, me 100%, do ta kundershtonte, sic e kundershtojne politikanet tane kundershtarin ne cdo gje pa perjashtim. Cfare argumenti do te gjente Berisha? "Diktatori i ri po shemb mauzoleun e paraardhesit te tij per te ngritur nje me te madh per veten?"

4. Do te isha dakord sikur piramida te prishej per arsye dobiprurese, nga dikush qe sjell leke ne Shqiperi, te lihej te ndertonte dikush me paret e veta e te punesonte njerez. Por ta prishe qeveria jone, me borxhe deri ne gryke, me parate tona, nderkohe qe Shqiperia ka miliona gjera te tjera qe duhen rregulluar per te qene shtet me pak primitiv, (jo shtet modern.) Nuk eshte logjike. Besoj se kaq e kupton edhe ti.

 

 

Edhe here te tjera,duke komentuar artikuj te tjere te te njejtit argument,kam komentuar dhe jam per pjekur te argumentoj se prishja e piramides dhe ndertimi ne vend te saj i dickaje tjeter qofte edhe parlament nuk eshte ndonje hata e madhe.Nuk e perjashtoj mundesine e abuzimit me fondet dhe vjedhjet e mundshme,sepse te tilla gjera nuk shmangen as ne restaurime apo ne rikonceptime te piramides,por ngulmoj te them se kjo nuk eshte arsye per te mbrojtur kete ndertese monument te komunizmit.E projektuar si nje muze(mauzole)sepse vetem i vdekuri mungoi aty brenda,ajo ndertese,fryt i fantazise megallomane te pasardhesve te faraonit nuk duhet te na beje karshillek perjetesisht.Askush nga ata qe e kundershtojne fort kete ide nuk e ka hallin tek parate e shpenzuara nga taksat e shqiptareve.Ata me te flaktit sikurse eshte Rama kane treguar se jane makuter ne perfitime te fondeve publike e nuk mund te na dalin me kete karte.Po te ishte ashtu abuzime ka gjithkund ku ndertohet,mos duhet qe te ndalojme ndertimet per te pakesuar abuzimet?

Une jam i bindur se dicka shume e bukur ka per tu konceptuar ne ate vend,dicka qe edhe kundershtaret do t'i beje ta harrojne shpejt piramiden ndonese nuk do te jene te detyruar kurre te largojne nga shpirti kujtimin e diktatorit.Gjithsesi shqiptaret meritojne dicka me shume se sa nje piramide e ngritur si nje shtatore e stermadhe per ate qe shkurtoi mijera jete  e sakatoi po aq te tjera..

ore ti flet si me qene sheiku arabise! po parate nuk jane asgje per ty? A mundesh ti te prishesh shtepine tende te vjeter per te ndertuar nje te re kur nuk ke para dhe femijet i ushqen vetem nje here ne dite? Mos na fol brockulla . Pse nuk e ke ngritur zerin me pare ti per prishjen e piramides, por na kercen tani qe foli ky qoftelargu i ri, pasardhesi unikal i diktatorit,  berisha?

 

Inezha me thuaj nje ndertese te bukur (ose te pakten elegante) ne Tirane qe eshte ndertuar keto 20 vitet (ose me mire 65 vitet e fundit - perjashto dy ndertesa) dhe po jap voten time pro per prishjen e Piramides smiley. Ketu problemi shtrohet ndryshe. Nese duan qytetaret e Tiranes ta prishin le te prishet. Nese jo atehere duhet te qendroje. Une personalisht nuk jam per prishjen e saj dhe akoma jam i regjistruar si banues ne Tirane.

Nuk i heq asnji presje Hasimes te shkrimi, vetëm se te fotoja kur ve mausin sipër del "Pallati i Kongre(s)it".

jo vetem kaq, po eshte edhe foto goxha e vjeter, qysh pa maru hala pallati i dulakut

Po pra, ate pashe dhe une. Akoma kur kishte lokal aty te piramida. Kur ishin dhe ata serbet qe benin qofte.

Une them qe ti fusin nje te lyer piramides nga jashte me ngjyra te bukura smiley e pastaj ta zhvendosin parlamentin tek godina e lyer.

me ngjyra te blukura deshe te thoshe?

eko, Dukesh qe je pak nostalgjik ti por ske faj se femijerine tende e lidh doemos me kohen e Talebanit. Mos ki hall se te gjithe e quajne femijerine kohen me te lumtur te jetes dhe pavarsisht rrethanave familjare apo shoqerore ajo NE na duket me e bukura per ta konservuar.

Problemi qe shtron ti eshte nje problem me vehte.

E para; Piramida nuk i perket qytetareve te Tirames por te gjithe Shqiperise. Nqs. do te pyetet populli atehere duhet te pyetet e gjithe Shqiperia.

E dyta; Kur u ndertua, a u pyt populli apo u tha e u be?

E treta; Piramida u ndertua me qellimin e vetem te perjetesonte Enver Hoxhen si krijese mbinatyrore, duke shperdoruar emblemat e shenjta te kombit shqiptar (shqiponja) per rruma te vecanta e diktatoriale ideologjike e politike qe jane vetem kalimtare per nje komb!

E katerta; Berisha ska pse te pyesi popullin sepse nuk pyetet populli brenda nje procesi de-kumunizimi te Shoqerise. Pervec qe, populli pyetet ne cdo 4 vjet dhe perfaqesohet nga te zgjedhurit e tyre, mire a keq, shoqeria Shqiptare eshte ajo shoqeri qe ska arritur akoma ne nje shoqeri demokratike, keshtu qe lufta per de-komunizim eshte akoma ne proces e siper. Ne nje Shoqeri gjysem nostalgjike dhe gjysem te pa demokratizuar cdo referendum do te sillte nje rezultat te gabuar ne porpocion me rrugen e demokratizimit te plote te shoqerise. Rezultati me karakter nostalgjikesh do te cimentonte edhe me tej nostalgjiket dhe do katapultonte cdo nisme per de-komunizimin! Ta leme korin e kafeneve se Berisha ishte komunist etj. etj. Berisha mbi te gjitha e hodhi ne gremine komunizmin dhe per kete konsiderohet me te drejte si armik i betuar i komunizmit!

E pesta; Mos u merrni shume me ate psikopatin Edvin Kristaq Rama se eshte tip i paqendrueshem dhe se ka haberin e politikes demokratike. Shikoni se si u pajtua tani me prishjen e Piramides dhe ju la si cdo here me goje hapur per kthesat sekomdare qe ben.

 

Gjithe te mirat!

Fiks si Enveri ke fol. Pse ta pyesesh popullin, vertet? A me zgjodhe? Tani haje sa krahu! lol Puna ishte sa te me zgjidhje. Hajde mendje, hajde. Nga ju gjen Berisha juve? Te patatinat i bini?

Pse te pyesesh popullin per cdo gje demokraci i thua ti? Po te ishte keshtu nuk do te kishte hirarshi administrate fare se do te punoheshe vetem me keshilltare lol! Nuk zgjidhen politikanet per te organizuar referendume por per te sunduar demokratce lol!

Ty te pyesin ndonjehere neper Bote kur prishet dicka simbolike e pershtire a rriten taksat?

 Jo per cdo gje, por per ato ku populli s'eshte dakord.

 Shume tip i cuditshem ti kevinjon, je nje mutacion tipik i tranzicionit. Thua qe 'a u pyet populli kur u ndertua piramida'? Ky eshte argumenti me gomar qe kam degjuar. Pra meqe komunistet ishin arbitrare ne cdo drejtim nga inati edhe sot ta bejme pa pyetur popullin. Atehere nje pyetje e thjesht...pse e ndryshuam sistemin nga komunist ne demokratik kur prape sillemi si komunistet?

E dyta, thua qe referendum do te sillte nje rezultat te gabuar ndaj me mire mos ta bejme. Atehere prape pyetja...pse themi qe jetojme ne demokraci kur kemi frike nga verdikti i popullit?

Sepse Demokracia nuk eshte han i cdo lloj horroskopi! Ne demokraci ruhet rendi publik qe bazohet ne respektimin e prones, drejtave individuale dhe lirise qe nuk kompromenton sistemin e lire demokratik! Komunistet, Fashistet e Nazistet jane autokrate dhe jane armiq te sistemit demoktratik! Demokraci nuk do te thote te thuash cdo gje pa fre por te thuash cdo gje qe lejon korniza kushtetuese dhe rendi ligjor e publik pa cenuar sigurine shoqerore ndaj kamikaceve ideologjik! Kaq per kulture demokratike, mjafton?

 Falemderit per iluminimin qe me bere. Atere sipas llogjikes tende, ne demokraci populli ka te drejten e referendumit edhe opinioni publik ka qene ne mase te madhe kunder prishjes se QNK. Atehere le tja leme referendumit si shprehje e dpd e vullnetit te popullit per ushtrim te pushtetit. E ku ka me bukur se vendimarrja popullore? Institucioni i referendumit eshte shume i zhvilluar ne perendimin qe ne duam te shkojme aq fort. Cdo dy vjet ne USA ka nje mori amendamentesh te propozuara nga populli qe hidhen per votim (rreth 5-6).

E dyta; Kur u ndertua, a u pyt populli apo u tha e u be?

Kane nje shprehjte ktej nga jam une: dy gjera te gabuara nuk nxjerrin dicka te drejte (dmth "e keqe + e keqe nuk eshte = e mire&quotsmiley. Megjithate, ke njefare te drejte qe s'mund te kerkohet te behet referendum popullor a te shembet nje ndertese apo jo. Kjo do u bente nje "precedent" qe pastaj per cdo lloj prishje a ndertim duhet marre miratimi i popullit me referendume. Imagjinoni katrahuren qe krijohet. Dhe ke te drejte kur thua qe populli e ben zgjedhjen njehere ne 4 vjet. Mua personalisht me duket idiotesi plani i dyshes Narcistike Berisha-Topalli, por populli ato zgjodhi. Sic tha edhe ai tjetri "mbaje tani me shendet".

Në kushtet e një disidence të rrasur burgjeve, ajo që e bëri të mundur rënien e komunizmit ishte riciklimi i elitës komuniste në demokratë të flaktë, kombinuar me veprimin e sinqertë të rinisë vërtet demokratike studentore. Ata që nuk kishin më shpresa për të hyrë në Bllok, tashmë synonin podiumet demokratike. Ky ekip Shpresa komunist është sot akuzuesi më i egër i ekipit të veteranëve: kryesisht Nexhmije Hoxhës dhe Ramiz Alisë. Revolucioni demokratik nuk ishte i dhunshëm, sepse mes protestuesve nuk ishin vetëm viktimat, por edhe ish-aktorët e komunizmit. Ajo që u pa si tolerancë sociale, në fakt ishte pjesërisht riciklim.

Do te thoja pothuajse totalisht riciklim.  PPSH-ja riemerua per here te dyte e sot e kesaj dite ka nje trashegimi personeli aspak te rastesishtme, me bij e bija antaresh te KQ-se, sekretaresh rethesh e deri tek ish ministra te brendshem.  PD-ja u formua nga nje fraksion kuadrosh komuniste te klases se mesme, te ashtequajtur intelektuale e ky pisllek fraksion percundoi dhe talli dekomunistizimin dhe antikomunizmin e shumenevojshem per shoqerine Shqiptare, duke tallur, percunduar e mashtruar te perndjekurit politike te komunizmit ne te njejten kohe. Sfera private e shoqerise dominohet gjithashtu nga ish komuniste te lidhur me njeren ose tjetren parti, ose te dyja.  E fituan me gjak, e gezuan per 50 vjete, e po e trashegojne perseri...

 

 

Hasia, kerkon te beje 1 te akuzuarit me akuzuesit dhe nuk ja fut shkurt se cfare synon por ja fut letrarce dhe komplikarce qe ti duket vetja intelektual kurse ti "i pakapshem" ja paske kapur doren... Kjo con ne gayoption dhe jo ne debat te hajrit!

S'e kuptoj ca ke dashur te thuash me kete...

Kape pra! Hasia nuk perpiqet te ndaje shapin nga sheqeri por te mbijetoje dhe pozicionoje personin e vet duke u ushqyer nga lodhja mentale me kete realitet qe ashtu keshtu kuptohet edhe pa nderlikime e fryerje artificiale shprehjesh. Hasia biles ne shkrimet e tije ne fakt e ka per faleminderit gjendjen pat nga ku edhe ushqen oreksin per te krijuar dikushin personal. Hajde te mblidhemi reth sofres se inatit dhe ta quajme sindikate i thone kesaj...

Nuk me interesojne shume qellimet personale te Hasimes.  Mua thjesht me pelqen cfare ka thene pergjithesisht ne artikull dhe vecanerisht pjesen qe kam cituar.  Antikomunizmi, sidomos ky i luftimit te mullinjeve me ere, eshte bere nje karikature e vetvetes qe kur eshte vene si kollare nga nje sharlatan si Berisha.

 PD-ja u formua nga nje fraksion kuadrosh komuniste te klases se mesme, te ashtequajtur intelektuale....

...kurse intelektualet e vertete vendosen ta bejne disidencen neper faqet e nje blogu. E kupton sa snob eshte ky qendrimi yt?

 

Ju po tu lesh te komunikoni me njeri tjetrin sin InTe liDjence e MoDhe me Jahu jeniestrade e vertete .Sidomos kur tirni llafe te Medhoja mer jahu qe  asnjoni s'kupto cfare e pse e thote tjetri ,nga filosofimet ne ere .Nga te folurit ky Kevinjoni qekazyrtar megja  , senukndihet kur i kekroni te shaje Berishen si 'komunist " smiley

Po fajin e  ka Emi qe e ha ate koqe te ullirit dhe u jep nga nje  xhuvap.

E rrofsh mor admin. Po jo kaq shume se na thyen brinjet smiley 

 AjiafdZxsijh giWjhaq AgrrihLhoun 

Ncuk, s'eshte aspak snob.  Une them ate qe shoh.  Je i lutur te argumentosh pse nuk eshte keshtu si them une.

 Patjeter mik, por mendoj qe barra e pare duhet te jete e jotja, kur thua qe eshte themeluar nga ish komunist. Psh mund te marresh emrat e themeluesve nje per nje dhe te tregosh sa eshte kontributi i tyre si komunista.

Per sa di une PD eshte themeluar nga levizja studentore, mbeshtetur nga te persekutuar, pedagoge si Sali Berisha apo Gramoz Pashko te shkolluar, te cilet komunizmin e tyre e treguan duke braktisur karrierat e tyre dhe duke u vene ne krye te mitingjeve.

Per nje gje jam dakort me ty, kur thua te ashtuquajtur intelektuale, sepse ne Shqiperi nuk ka pasur intelektuale, por vetem ca medioker te cilet gabimisht e quajne veten intelektuale. Intelektualet e vertete perfunduan burgjeve dhe pas 90 nuk kishin takat per asgje. Komunizmi tek ne ka qene me i eger se ne gjithe Europen Lindore, prandaj na mungoi nje Vaclav Havel shqiptar.

Hunter, besoj se je i qarte kush merrte te drejte studimi ne ate kohe apo jo? Kriteri baze per t'u pranuar ne universitet ishte statusi politik dhe ai klasor i familjes.  Preference paresore kishin ata qe vinin nga familje komuniste, pastaj ata me biografi te mire, e pastaj ata qe vinin nga klasa puntore e fshatare.  Njerez si prinderit e mij per shembull mezi mbaronin shkollen e mesme nen presion te forte psikologji e jo me t'iu jepej e drejte shkollimi ne universitet.

Sali Berisha ka qene sekretar partie me teser, e Pashko vinte nga nje familje goxha e inkuadruar ne nomeklaturen komuniste (i jati i tij ishte gjykatesi i famshem Josif Pashko).  Po keta s'jane te vetmit komuniste qe themeluan e marrin pjese ne PD.  Te persekutuarit u margjinalizuan ose menjanuan shume shpejt nga ish kuadrot komuniste.  Matane personelit hunter, eshte fakti qe PD si parti e djathte qe e shet veten ka bere shume pak ose hic gje fare per shtresat qe zotohet qe mbron si ish te persektuarit, pronaret, nacionalistet etj etj.  Qendrimi dhe mentaliteti i saj eshte komunist ne teresi, duke i munguar vullneti organik dhe qasja nacionaliste.  Sic propagandonte PS-ja njehere e ne nje kohe bashkim vllazerimin apo proletarianizmin intercnacional, sot PD-ja rrezaton euro-integrimin dhe bashkimin rajonal, ideologji keto teper larg te djathtes.

...Matane personelit hunter, eshte fakti qe PD si parti e djathte qe e shet veten ka bere shume pak ose hic gje fare per shtresat qe zotohet qe mbron si ish te persektuarit, pronaret, nacionalistet etj etj.

Shuuuume me keq akoma, mbyti qe ne djep apo morri peng cdo levizje te sinqerte djathtas. Me vone ndryshoi ligjin elektoral ne menyre te tille qe eliminon apo ia ben shume te veshtire garen partive te reja. Te vje me qesh me keto "djathtistet" e tastirave ketu ne blog, qe vec djathtiste sjane por vetem ca si....tokavjedhesdhesalibythlepires.

 E qarte, po nje i ri te ardhur nga provinca ne Tirane, i shkolluar shkelqyeshem, i punesuar, une nuk shoh si mund te mohonte teseren e Partise. Do e gjykosh pergjithmone mbi kete fakt? Kush eshte e ka treguar kur braktisi karrieren e vet, per tu vene ne perfshire ne levizjen studentore. Njeriu vleresohet mbi ate cfare ben.

E vertete qe s'eshte bere sa duhet per nacionalistet, ish-pronaret, te persekutuarit. Por politika eshte kompromise. Kush do ta paguaje faturen per demshperblimin e ish-pronareve? E di se behet fjale per nje shifer me 9 zero, ne valute dollar, jo leke. Ku do gjenden keto para? Alternativa tjeter eshte ti rijapesh token qe kane pasur, po cfare do ti thuash atyre qe e kane ne zoterim tani. Do te shpronesosh 20 familje per te demshperblyer nje? E pamundur. Te flasim per te persekutuarit. Prinderve tu i eshte mohuar shkollimi. Fale ligjit te aprovuar nga Partia Demokratike, femijte e te persekutuarve kane te drejte shkollimi ne Universitet pa bere konkurs. Ok, fakt simbolik, por nderkohe kshu eshte. Ke pase ndonje familjar ne burg? Une kam. Sa vite burg kane bere te afermit e tu? 1-2 vjet? Nese po, i ka dalur emri per te marre 12-15 milion? E kane marre ndonje kest tashme? Ja pra, kaq jane mundesite. Sa per 

PD-ja rrezaton euro-integrimin dhe bashkimin rajonal ideologji keto teper larg te djathtes.

per bashkimin rajonal nuk me rezulton kjo gje, kurse per euro-integrimin e ke gabim, NATO dhe Bashkimi Europian jane iniciativa te partive te djathta si kundervenie kunder Bashkimit Sovietik. Qe PD mbeshtet euro-integrimin eshte mese normale. 

Pershendetje

Njeriu vleresohet mbi ate cfare ben.

Bukur.  Gjerat qe duhet te kishte bere Berisha si antikomunist i vetedeklauar i oreve te para, kryetar i partise se pare opozitare mbas 50 vjetesh, presidenti i pare i zgjidhur ne menyre demokratike mbas 50 vjetesh etj etj:

1.  Shperberjen dhe shpalljen si te paligjshme te PPSH/PS-se.

2. Hapjen e dosjeve te sigurimit.

3.  Gjykimin dhe varjen ne mes te sheshit Skenderbej te gjithe antereve te byrose per krimet politike dhe krimet ndaj njerezimit qe kishin bere, e jo gjykimin e turpshem te kafeve i cile perfundoi me amnistine e ketyreve funderrinave ne 1997-te gjithesesi.  Shiko c'behet ne Irak, edhe ministri i jashtem i regjimit Bathist po denohet me varje kurse tek ne Ramizi e Nexhmija shkruajn libra, japin intervista e opinione mbi jeten politike te Shqiperise.

4.  Ndjekjen penale te personave qe kane kryer krime ndaj njerezimit si pjese te aparatit te sigurise te regjimit komunist (sigurimsa, hetues, prokurore, gjykates, gardiane burgjesh, sekretare rrethes, kryetare degesh te puneve te brendshme etj etj)

5.  Dekomunistizimin fizik dhe ideologjik te shoqerise Shqiptare.

Sa nga keto beri Saliu? 0!  Pra eshte e rende per te mos e gjykuar si komunist i thekur me teser partie e sekretar, kur ai nuk deshmoi qarte qe ishte antikomunist me vepra.  Sa per retorike, si sharltan e matrapaz qe eshte s'ka lene gje pa thene ama gjate turnit te pare te pushtetit te tij nuk ka hezituar t'i rrahi te perndjekurit e burgosurit politike kur ata protestonin per dicka.

Ke pase ndonje familjar ne burg? Une kam. Sa vite burg kane bere te afermit e tu? 1-2 vjet? Nese po, i ka dalur emri per te marre 12-15 milion? E kane marre ndonje kest tashme? Ja pra, kaq jane mundesite.

Po kam pasur te dy gjyshrit e nje mori njerzit te tjere te familjes se gjere e fisit, per mos te folur per pushkatimet, interenimet e persekutimet.  Jo, emri s'i ka dale per asgje e nuk kane marre as edhe nje gje.  Kjo ka pak rendesi ama, edhe sikur te kishin marre gje, kjo nuk do kompensonte jete e shkatruarra deri ne 3 breza te familjes.  Cfare duhet te ishte bere me shume, eshte rehabilitimi dhe rikthimi ne shoqerine e shendoshe te ketyre te burgosurve e persektuarave politike dhe familjet e tyre.  Disa nga keta u punesuan ne administratet shtetrore gjate periudhes 1992-1997, por shumica moren rruget e kurbetit.  Edhe ata qe u punesuan ne administrate, ne 1997-ten u vune ne shenjestrat e komunisteve per t'u zhdukur duke u vene ne listat e egzekutimit nga te famshmit komitetet e shpetimit publik, ku shume nga nga ata ngelen te vrare e shumica tjeter u detyruan te emigronin perseri.  Sigurisht ketu behet fjale per gafen e pafalshme te Berishes, me lejimin e lulezimit te firmave piramidale dhe te gjitha gafat e tjera qe kulmuan ne furine e 1997-tes.

 

per bashkimin rajonal nuk me rezulton kjo gje, kurse per euro-integrimin e ke gabim, NATO dhe Bashkimi Europian jane iniciativa te partive te djathta si kundervenie kunder Bashkimit Sovietik. Qe PD mbeshtet euro-integrimin eshte mese normale. 

 

Rezulton si jo hunter.  Ndiqi lart me vemendje e do shohesh qe Berisha gjithmone flet per maredhenit e shkelqyera te fqinjesise me Greqine, per forcimin e mardhenieve rajonale, per bashkepunim te gjere rajonal etj etj.  Euro-integrimi s'eshte iniciative e partive te djathta europiane, ose po eshte keto parti s'jane te djathta.  Euro-integrimi eshte sovietizmi reloaded.  Si parti e deklaruara e djathte, inciativa numer nje e PD-se duhet te jete bashkimi kombetar e jo euro-integrimi.

Pershendetje edhe ty.

 

Per cfar u ndertua ajo piramide? Cfar funksioni kishte dhe kreu ne kohen e diktatures? Cfar paraqet ajo si artitekture?

U ndertua per te varrosur Enver Hoxhen aty. U perdor ama si muze per Ish-diktatorin ku na detyronin ne kalamoqeve ta vizitonim se sben me klasen e shkolles. Na detyronim te hiqeshim si te trishtuar dhe e ndjenim veten si fajtore po te mos e adhuronim si hyjni jashte-tokesore. Arkitektuar e dodines eshte ajo e Shqiponjes, simbol i kombit Shqiptar. Kjo ishte nje shperdorim i simboleve kombetare per interesa te nje grupi e personi duke e njesuar Enver Hoxhen me kombin Shqiptar. Pyet prap nqs. do me teper informacion per kohen e erret te shqiptareve...

Mati nuk jane pyetje ato. Ajo u ndertua per mbretin. Po pse cdo gje kur ndertohet per mbretin duhet te prishet kur vdes ose rrezohet mbreti?

Ajo kishte funksion muze, mauzoleum e cfare te duash ti jepi emertim, e cfare te duash ti jepi funksion ne kohen e diktatorit. Ndertesa me funksione te ndryshme ne kohe te ndryshme kryejne funksione te ndryshme. Vetem nuk shemben sepse i ngrihet vlera e tokes. Nuk prishen nga themelet pa analiza teknike dhe pa konsultim publik. Ndryshe kthehesh ne kohe e vepron si mbreti.

Ajo paraqet  tendencen e arkitektures moderne ne vendin tone, nderthurjen e bukur te formave gjeometrike, largimin prej arkitektures tipike te realizmit socialist e cila ishte nderthurje dhe thjeshtesi kubesh. Ajo ne pamjen nga lart jep idene e shqiponjes ne relacion me hapesiren rreth saj qe simbolizon lirine e fluturimit. Ajo qe arsyeton berisha qe ka zene shume hapesire eshte filozofi grykesi trojesh i cili i vlereson hapesirat nga veshtrimi i ndertimit. Njelloj me ate qe kishte perballe me ndryshimin se Saliu vjen nga nje injorance totale arkitekture e arti ne pergjithesi.

Ajo mati nuk ka asgje me Hoxhen. Arkitekti/et realizues jane perkujdesur qe ti qendronte periudhave dhe pelqyeshmerise arkitektuarale.

Le ta bejne Muzeun e Ololokaustit Shqiptar mati. Ti cojme femijet te shohim makabritetet e Hoxhes. Le ti largohemi barbarizmit me qytetari.

Le ta bejne Muzeun e Ololokaustit Shqiptar mati. Ti cojme femijet te shohim makabritetet e Hoxhes. Le ti largohemi barbarizmit me qytetari.

Ky eshte mashtrimi i rradhes.

Sikur te behet muzeumi i olokaustit , nuk eshte tjeter, vetem realizimi i deshires se fundit te diktatorit.

Faraonet merrnin me vete pasurin qe kishin krijuar gjate sundimit , ar, argjent, sende te rralla , per ti shoqeruar ne boten e pertejme, ndersa diktatorit duan ti japin pasurin qe krijoi gjate sundimit te tij, vdekjen, dhunen, burgjet, telat me gjemba, per ta shoqeruar ne jeten e pertejme.

 

Kurren e kurres, piramida do shembet !

Pse shkruan sikur transmeton percart. Une te shkruaj duke te analizuar pyetjet qe te bera. Ti kthehesh dhe shkruan budallekun me te madh qe te ben te terhiqesh prej diskutimit qe "po te behet muzeu per te persekutuarit realizohet deshira e fundit e diktatorit"!!!!!. Me thene te drejten vecse nje mendje e kalcifikuar "e prodhon" kete. Dhe ne fund shkruan si dktatori "Do te SHEMBET"!

Po na plasi o Mat, se u shemb. Ne flasim per elemte te demokracise. Revolucioni francez shembi Bastijen e cu be? U bene pishman e thane qe ate qe ndertoi Perandori me pas e ruajten. Nuk e perseriten me idiocine por e qajne edhe sot gabimin.

hahahahaha, cfare postimi lumidrin

Ika se ketu qenka cuditshem.

Bravo lumidrin! Nostalgjiket se kane problem te propozojne lloj lloj ideje vetem e vetem te mbrojne rrenjet e catine e tyre ne shembje e siper! Boll me me makiazhe demokratike, Zberja e diktatures me te eger te Evropes nuk ka alternative! Demokracia nuk eshte sistem konservimi dhe as mjet per tu perpelitur nen hije te krimineleve te njerezimit!

 Mjaft fole me shabllone dhe fjale permendesh qe as ti se di cfare do me thene. A ke ndonje gje kunder referendumit popullor kunder prishjes se QNK?

Sa per retorike, te rras cokun nen kapele lol, nuk jam si ti qe mesa kuptoj, preferon referendum edhe per fejese... Ish-muzeu Enver Hoxha nuk duhet te ishte debat fare dhe ti na con ne referendum per perplasje klasash ???

o kevino ca mendimi ke pas ti per ket problem perpara se shoku sali te shifte ondren e ralles per prishjen e piramides? Apo ti ke gjithmone mendimin e sules, apo sula ka mendimin tat? 

Ate Piramide e kam vizituar me klasen kur ishte akoma Muze dhe te them te drejten atehere nuk e dija se isha kapur peng nga nje ideologji qe do te me peshtiroseshe kur te arrita moshen e pjekurise. Per ate pengmarrje ideologjike qe me sabotoi te ardhmen dhe me hodhi pertej Shqiperise nuk do te kurseja asnje cmim financiar e shprehjeje per te zhdukur nje ore e me pare mbeturinen e konservuar nga ajo pjese e popullit akoma te pakthjelluar ne mes te Shqiperise! Kaq mjafton si pergjigje per qendrimin tim rreth Piramides?

 piramida e paska fajin? lol

Po tani kur PS-ja qe u formua me 1941-shin na hiqet si Parti demokrate, do merremi me simbolet qe na kujtojne ate kohe... Shaka! Cdo gje ka simbolet e veta qe sherbejne per qellime njerezore a politike. Prandaj ato simbole jane detyrimisht edhe objekte te diskutueshme! 

 Ore, po ato skulpturat me partizane te kryeministria pse s'i heq berisha? Jane akoma me yllin partizan.

Sepse partizanet jane populli i mashturar ideologjikisht qe luftuan per memedhe dhe pa e ditur se cfare do te vinte me pas kurse Piramida i detikohet mashtruesit te partizaneve qe u mori endren peng!

 po si shpjegohet qe ne shkoder i hoqi? Te kryeministria jo? Ne elbasan i fshiu mozaiket me boje te bardhe. Partizane ishin dhe ata.

Po boll o shoku se le nam. Berisha do leke, i plasi Berishes te enveri.

Aman se dukeni qesharake juve, jo per gje,

Aman ore se na the gje te re. Pse Rama e kushdo tjeter qe te ishte ne pushtet nuk do te donte leke? Po kjo nuk heq argumentin me Enver Hoxhen qe gjithsesi eshte e drejte. Pse USA nderhyri ne Irak per Demokraci apo Naften e sigurine globale ushtarake ne interesa te perendmit?

Ikspi, diskutimi "dega me dege" jane vetem hallakatje degezimi, piramides i ka ardhur fundi dhe pike. Pergatituni per varrimin  e dyte, kete rradhe pa trishtim kolektiv!

Po leke pra, c'na ben gerr-verr komunizmi. Amerikani per nafte iku. I bie sikur te flasesh ti tani me treqin rreshta sikur shkoi per demokraci, sepse ashtu po flet, si ata fetaret qe ua ben mendjen pordhe me nje liber. Sikur jemi kalamaj ne tani dhe po na bere propagande per Berishen ti, shkuam dhe e votuam per Berishen. Ore, te ishte varrim i komunizmit ta beja hallall, se futej dhe Berisha brenda. Po te ishte me leket e berishes, ia beja hallall, se s'me plas te piramida. Por kjo po behet per leke dhe me taksat tona. Ty s'te dhimbsen, se ke interesa ose thjesht je qyp qe te mbush berisha me c'te doje, puna jote. Po lere tani punen e komunizmit se late nam. Nejse, ja te te ndihmojme me ato dava lekesh qe do te marresh: Rrofte Berisha! Poshte piramida. Zgerdhihu tani.

 Kevi ne demokraci populli ka te drejte te vendose per cdo gje, duke filluar nga legalizimi i homoseksualitetit, legalizimi i prostitucionit, legalizimi i drogave te lehta etj etj edhe se ndalon dot asgje.

dmth, sala mund te beje qender perpunimi plehrash pa pyetur popullin. Sepse, sipas teje, i dhame voten e tani s'ka me fjale? Ik e pyeti pak ata ne Napoli. E detyruan shtetin te ndryshoje vendimin. Ky eshte populli. 

Kujton ti se po ta kishte pyetur popullin ai: "Ore, do ndertoj nje qender per zberthim predhash une ketu afer fshatit e qytetit, e do te punesoj minorene pa pervoje per t'i zberthyer me duar" mendon se populli do ta kishte lejuar?

S'e pyeti e ka c'ndodhi. Nga mendje si e jotja hane buke diktatoret. Me mendje si e jotja vdiq i qete enveri e beri hajer gjithe jeten.

Ai popull qe flet ti eshte popull qe ne pamundesi te pjelle njerez te afte dhe te denje degjeneron ne jevgjitllek e anarshi. Ashtu si populli jone qe per tu shperlare nga mekatet e veta (zgjedhjet) cohet ankohet per cdo gje e ben fajtor vetem tjetrin. Gjete popull ti te na marresh per baze? a e di ti sa qeveri ka ndryshuar Italia deri me sot? Demokraci apo kurvllek popullor?

Pra, je dakord dhe per plehrat? Italianet ishin idiote qe i refuzuan?
Apo je nga ata komunistet qe kane shipkur ate stilin e ri tani per te diskretituar demokratet? Nderrojne nick e fillojne te shkruajne absurditete qe publiku te mendoje "sa ulet keta demokratet?" 

Jo nuk jane idiote qe jane kunder plehrave dhe po te jetonin ata ne shqiperi do te benin vetvrasje kolektive per gjendjen ne shqiperi. Kjo eshte teme tjeter qe do argumenta te tjera. Ne Shqipot i shohim plehrat nga kendveshtrimi tjeter dhe per ne nje impiant si ai qe u propuzua do ishte gje e mire!

Impiant si i yni do te vihej dhe ne Napoli.

Tani i vure kapak. Rrofte Berisha! Sa malet!

Vdekje joberishianeve! Ik lexo veprat e Berishes tani, qe te te zere gjumi.

Nostalgjiket, Kevinjon, do vizitojne muzeun e dhimjes komuniste, duke i treguar niperve;- shiko sa trim ishte diktatori.

- Eja ketu , shikoje kete kend, sa dhimje e vuajtje krijonte ai burre shteti.Shikoji kleriket si i shkonte nen gryken e pushkes, shikoji keto te rinj qe donin te kalonin kufirin, po syri vigjilent i diktatorit me nje te shten i percillte ne boten tjeter.

Nuk i vjen shqiperis diktator si ai.

Eja nipçe te mbajme nje minute heshteje para eshtrave te tij.

-Gjyshi, thojne se nuk jane eshtrat e tij, por te nje qeni te cofte.

Po ska rendesi nipçe, mjafton qe jane eshtra.

Meqe po permendet Holokausti: dmth sipas kesaj "logjikes" i bie qe gjithe ata izraelite (qe mbahen dhe si te zgjuar) paskan qene budallenj dhe, nepermjet ngritjes se muzeumeve te ndryshme te Holokaustit, ne fakt i ngrejne permendore Hitlerit? Apo vendet e tjera te lindjes qe, pasi i futen ne sistemin e drejtesise (lexo: denuan) ata qe ishin ne krye te diktatures per 50 vjet, ndertuan edhe permendore per ata qe vuajen nga keta njerez. Se pastaj i bie qe as Muze Kombetar mos te kemi se u jepkemi "pasuri" atyre qe na kane sunduar gjate historise tone.

 Ja replikat e djeshme Rama-Berisha. Berisha te jep pershtypjen e nje provinciali qe sapo ka ardhur ne tirane e flet cti vij mbare (Sala me kujton ate turmen e perbindshme te perbere nga komuniste rrethesh qe i mbanin ison Enverit ne mbledhjen ku ai kryqezoi Kadri Hazbiun...se dime ne cfare ishte k hazbiau nje mut mut ishte..) Duket sikur kemi nje dialog mes nje cuni tirone me dy individ nga rrethet qe sapo kane ardhur ne tirane nga ata qe rendom pyesin kalimtaret ne rruge '''o djali nga eshte sheshi skenderbej se dua te bej nja dy foto aty'. Me e forta eshte kur Sal mrroklla, ai i 'mirrakell of frridem' i thote Rames qe ti e flet latinishten sikur me qene nga Dragobia. e kush Sala qe deri 20 vjec e kishte pare tiranen vec ne harte.

Rama-Berisha, batutat për Piramidën
  

Komiteti Shtetëror për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar shpalli dje konkursin ndërkombëtar për projektin e ndërtimit të godinës së re të Kuvendit, në vendin ku sot ndodhet ish-Piramida. Në mbledhjen e drejtuar nga kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, merrte pjesë kryeministri Sali Berisha dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama. Mbledhja është karakterizuar nga një debat i ashpër Berisha-Rama, ku të dyja palët janë shprehur dakord për t'i dhënë një zgjidhje godinës së Piramidës, por kanë hasur në kundërshti në idenë për prishjen e saj. "Gazeta Shqiptare" boton sot pjesën më pikante të replikave Berisha-Rama. 
Sali Berisha 
Piramida do të prishet, sepse ajo sipërfaqe aty është jetike për ndërtimin e Parlamentit. Pse tani? Sepse tani kjo qeveri ia doli të disponojë të gjitha mjetet për ta ndërtuar atë. 
Edi Rama 
Nuk diskutojmë për mauzoleun dhe mos e përdorni më këtë shprehje se është shprehje e padijes se mauzoleu, nënkupton një varr. Ai nuk ishte mauzoleu, por muzeu i diktatorit. Nuk e pranoj dot talebanizmin në raport me objektet. Me që flisni roma përtoma po iu kujtoj atë fjalën latine "Ignorantia argumentum non est". Po ja u them latinisht që ta kuptoni vetëm ju. 
Sali Berisha 
Ai është mauzoleu "de jure", muzeu "de facto" i "Hitlerit" të pasluftës. E vërteta është që aty ka qenë e parashikuar të varrosej i balsamosur diktatori. Ajo është konceptuar për varr, me objekte dhe vetura e tij, ishte aty edhe tundaçi i tij ishte aty. Guri që bluante kafen, të gjitha aty ishin. S'mund të lemë aty një hapësirë të vdekur, as të gjallë, as të vdekur, as lulishte, as funksionale, në një kohë kur mund t'i japim atij vendi, asaj zone ndërtesën kryesore të kryeqytetit. Dua t'iu siguroj zotëri se përdorët këtu termin urrejtje. Unë, personalisht dhe forca ime jemi të çliruar nga kulti i armikut. Nuk ekziston te unë kulti i armikut, sepse armiku urrehet. Unë nuk urrej njëri ndaj dhe mendoj se këto terma që përdorni ju, taleban etj janë terma që dalin nga një prapavijë psikologjikë shumë e pafavorshme. Së paku ai është afrodiazik. Nuk po marr afrodiazizmin e tij, por po marr atë që e kemi në legjendë: "Keni parë s'keni parë një i vdekur me të gjallë". Atëherë kjo e lëndon në moral ndërtimin. 
Edi Rama 
Unë nuk e di se çfarë kanë dashur të bëjnë me trupin e Enver Hoxhës, ta balsamosin ose jo, ju me siguri këtë e dini më mirë, keni qenë mjek në Byronë Politike, me siguri ju kanë konsultuar... 
Jozefina Topalli 
Jo ore tha arkitekti, si e ka emrin ai që e ka ba.. 
Edi Rama 
Të lutem shumë mos më ndërprit se s'jemi në Parlament këtu.. 
Jozefina Topalli 
Jo mor të shpjegoj meqë nuk e di... 
Edi Rama 
Të lutem shumë mos më ndërprit se s'kam nevojë të ma shpjegosh fare... 
Jozefina Topalli 
Ta shpjegoj se ç'ke me të se në Top Channel e dëgjuam... 
Edi Rama 
Zonjë të lutem shumë, ju ç'do gjë mund ta bëni, por përkthyesen time s'e bëni dot se nuk arrini dot të kuptoni... 
Jozefina Topalli 
Jo mor sa herë mos e dini të sqaroj.. 
Edi Rama 
Shqipen time nuk e kuptoni dot se është shumë e përpunuar mirë. 
Sali Berisha 
Aty ishte parashikuar varri i diktatorit. Pse ju hiqeni sikur s'keni pasur lidhje me të? Ke pasur lidhje shumë të fuqishme me pushtetin ti. Ti në atë kohë dy gjëra dije, fushën e basketbollit dhe muzeun. 
Edi Rama 
Pse këtij varri i vutë emrin e Pjetër Arbnorit? Edhe mua me 'ti' nuk më drejtohesh dot se s'jemi as shokë, s'jemi as miq. Unë ju drejtohem me 'ju' dhe ju të më drejtoheni me 'ju'. 
Sali Berisha 
Nuk mund të hiqesh s'e nuk e dije se ai ishte varri se këtë e afirmoi kryearkitekti i godinës. Faktikisht ti atë po mbron, imiton, ke në mendje, ke frymëzim por kjo është zgjedhja jote. Ju dëgjova edhe kur e shqiptuan latinishten sikur të ishit prej Dragobie. Nëse do të flasim për këto gjera eja në çdo studio televizive qoftë edhe ne Top Channel, por unë të them që të jesh dhëndër i ri me mendime te reja. 
Edi Rama 
Unë nuk thashë që aty nuk mund të bëhet Parlament. Unë thashë krejt të kundërtën. Unë nuk thashë që aty s'ka qenë plan për t'u bërë varr, por që ju këtë e dini më mirë se keni qenë mjek i asaj Byroje dhe me siguri ju kanë konsultuar. Meqë i keni merak përcaktimet nuk thuhet afrodiazik por afrodiziak
Sali Berisha 
Këto i di mirë ti, të falenderoj. 
Edi Rama 
Kush është biri shpirtëror i Enverit? Meqë e kam dëgjuar që e përsërisni shumë shpesh këtë dua t'iu them që bijtë shpirtërore Enveri i kishte me teser. Dhe si çdo bir i tij shpirtëror edhe ju kishit teserën përkatëse. Në rast se është fjala për të ndërtuar një Parlament të ri, aty ku sot gjendet piramida unë dhe ne jemi dakord me kushtin që kjo gjë të bëhet ashtu siç e bën bota. Ju jeni mishërimi i realizmit socialist. 
Sali Berisha 
Jeni ulur në karrigen e Spiro Kolekës. Je një piktor i realizmit socialist i penduar.
Edi Rama 
Atin shpirtëror mos ma trego mua s'e ke persekutuar njerëz në emër të Enver Hoxhës. Ke qenë 25 vjet komunist me teser partie, më tregon mua Enver Hoxhën. Mos më trego mua Enverin. Mos spekulo më me historinë. Erdhe në Partinë Demokratike me teserën e Enverit në xhep. 
Jozefina Topalli 
Ai e rrëzoi Enverin ça t'i bësh... 
Sali Berisha - Edi Ramës 
Ti fillimisht erdhe te unë dhe u ktheve prapë atje. S'kam ç'të them për këtë. Ke bërë zgjedhjen që ke dashur... 
Edi Rama 
Unë ika nga atje që të gjeta ty atje, që ishe me teserën e partisë në xhep. E vërteta historike është që të kam pyetur ore atë teserën e dorëzove atje në Komitetin Qendror... 
Jozefina Topalli 
E kishte rrëzuar "Hitlerin" kur shkove ti atje.. 
Edi Rama - Jozefina Topallit 
Të ishte për këtë do shkonte të bënte me parfum varrin.. 
Sali Berisha - Edi Ramës 
Një meritë ke, se në prag të zgjedhjeve shkove në qytetin Studenti dhe rrëzove bustin atje. Por, kur ia rrëzove bustin atje, përse do që të mbash bustin këtu? Në 2009-ën rrëzove bustin atje, ndërsa sot do të mbash mauzoleumin këtu. 
Edi Rama 
Kur të kam përballë nuk ma përmend dot Enver Hoxhën sepse ke qenë enverist me teser. Ku jeton dot pa Enverin ti? Pse nuk i pyet qytetarët duan të shembet apo jo Piramida? 
Sali Berisha 
Po pse për kultin e Enver Hoxhës do t'i pyes unë? Nuk i ofendojë qytetarët shqiptarë unë. Ti zoti Rama po u heq abonetë dhe nuk po i pyet gjimnazistët dhe tani po më thua pyet qytetarët për Enver Hoxhën...

Me e forta eshte kur Sal mrroklla, ai i 'mirrakell of frridem' i thote Rames... 

 

EXCUSE ME!!!! smiley

 I modh. i modh....

ku mund ta gjejme kete?

Zhozi osht klasike zhoz; shtizen e sules m'qaf dhe tutje, dru me pre!

* nuk perjashtohet njifare "editimi" i mundshem i dialogut prej GSH (e thekson dhe aty, beht fjale per "me pikantet&quotsmiley. E them ket sepse, me nji vend aty, sala i referohet rames qe i ka thone dicka si "ti ke urrejtje etj" duke e kundershtu po ket punen e urrejtjes une s'e lexoj aty.

Sa per artikullin, Hasimja m'pelqen si gjithmone

Haha, dy komuniste akuzojne njeri tjetrin se kush ishte me shume komunist.   Rama e ve ne vend Berishen gjithesesi, por problemi qendron me faktin se ai momentalisht eshte ne krye te partise qe Enveri drejtoi per 44 vjet, dhe qe vet Rama njehere e nje kohe kerkoi qe te behet e jashtligjshme.

Shume e drejte. Ishte nje teater absurd, ku aktoret, per cudi kryeministri rrinte i kerrusur dhe i kuq ne fytyre si kur justifikonte fajin e tjetri drejt duke kruajtur cepin e syrit, po i kerkonte llogari se do ti ngrihej mesuesi nga varri e do ta kapte oer fyti.

Pasi i kujtuan njeri tjetrit prejardhjen e me pas devotshmerine e pandryshueshmerine per Mesuesin e madh diktator i futen nje gallate abonesh autobuzi. Pra kjo ishte loja.

Kur perfundoi debati ndjeje dhimbje e pak depresion.

E si perfundim, Rama u be 1 me Berishes sa i perket Piramides duke harruar qendrimin e meparshem kunder prishjes se Piramides! Haxhi-qamilet qe i shkojne Rames nga prapa le te guxojne edhe njehere te mbajne nje qendrim pertej 1 jave! Nje Berishe e kemi tashme por do ishte me budallallek sikur ta zevendesonim ate me nje te dyte qe quhet Rame...!

 Rama ska qene kurre komunist as teser ska pasur. Ai ka qene nje nga antikomunistet me ekstremiste te viteve 90. aq sa Sala e kishte frike se i dukej si shume agresiv me zellin e tij kunder komunizmit ndaj e mbante larg Ramen bile ja kishte friken.

Rama nderkohe drejton Partine Socialiste, kush ka dilema se cdo te thote 'socialiste'  le te lexoje programin e saj.

Hasimja shume bukur. Sot per sot Kajsiu nr 1, Hasimja nr 2.

Nuk te ka vajtur ne mendje se pikerisht ekstremizmi i Rames eshte problem ne demokraci? Quaje si te duash ekstremist anti-komunist, ekstremist ne arkitekturen e lyerjeve te pallateve atj. atj. por duke ditur se Rama nuk ka nje bosht te qendrueshem politik ektremizmi i tije perben per shumicen rrezik! Kjo po demostrohet sot e 1 vit e gjysem duke mos respektuar asgje dhe duke mbajtur peng cdo gje! Berishen ehste kollaj ti vesh epitete sepse helbete kemi mentalitetin lokal por e sigurte eshte se nje demagog si Rama eshte Enverizmi modern i lindur nga anarshia. Demokracia ka nevoje per ulje koke dhe jo hundeperpjete e shantazhues letrar!

Ti vllai po ben gjimnastike per zgjedhje. Prit edhe pak apo po pregatit veglat.

Aty une nuk pashe vecse dy grykes qe kerkonin te perfitonin prej Qendres se Tiranes. Berisha ishte nxenesi i trashe e perballe kishte ustain e matur e te sofistikuar. Transmetonin vecse bizantinizem ballkanik.

 

Demokracia ka nevoje per ulje koke dhe jo hundeperpjete e shantazhues letrar!

 

hahahahahahahahahha, me kenoqe! po ky qe ne jetojme, nuk eshte regjim demokratik, por regjim berishian, shume i ngjashem me ate te kaluarin. Une e di qe ne demokraci ka debat dhe argumente, ka transparence. A di te me thuash se per cfare mund te jete kundershtuar berisha nga te partise se tij apo te qeverise ndonjehere? A ke pare ti ndonjehere te debatojne me kryek.. ne mbledhje te qeveriser ministrat? Po nuk ja mban asnjonit se nuk jane te lire, nuk jane demokrate, por thjesht pjella te sistemit te kaluar qe nuk ndryshojne dot. Jane aty vetem per te rembyer ndonje kocke qe i hudh ky matrapazi i koheve moderne, ky konglomerat antivlerash dhe kodosh i lindur.

 Ca me i bo o Berber,komisioneret tuaj na sollen ne pushtet,tani pse po bejme ca leke neve dhe komplet faji yne nuk eshte,dhe me e bukura eshte se ne zgjedhjet lokale prape me keta komisioner do dilnit.

po te ishte per ty, do me behej qejfi qe te boje ca leke, qofte edhe me pislleqe, por derisa ngele ketu tek pellgu ku rime ne peshqit e qelbur, duket se nuk ke gjo ne vije. sa mburesh kot si gjeli ne plehrishte.

......qe te boje ca leke, qofte edhe me pislleqe, por derisa ngele ketu tek pellgu ku rime ne peshqit e qelbur, duket se nuk ke gjo ne vije. sa mburesh kot si gjeli ne plehrishte.

Thenja me e bukur e muajt.......bravo....berbero .

Ekstremizmi i Rames ne 1991 eshte lehtesisht i kuptueshem ne kushtet e nje shqiperie te vuajtur e te sapo dale nga diktatura ndoshta me e ashper e evropes lindore. Cka eshte i pakuptueshem eshte mefshtesia dhe mungesa e kurajos e Sales tend qe doli me 'bashkafajtore, bashkevuajtes'. Se car bashkevuajtesi ishte Sala se di po ate e mori Enveri nga shpella e dragobise edhe e coji ne bulevardet e parisit, pastaj e solli edhe ne tirane edhe e shkolloi edhe e beri edhe komunist edhe e vuri me pune te mire ne spital ku Sala cdo te marte bente konspekt politik dhe si tip i pakompromis qe ishte kryqezonte ata liberale qe nuk ishin me vijen e partise. Se harrova ne Paris Sala mesoi cishte parfumi edhe se ne kete bote kishte edhe aroma te tjera pervec aromes se kakerdhise se dhive se fshatit te tij.

Po pikerisht kjo qe thua ti eshte edhe problemi qe shkaktoi Komunizmi sepse, mendonte nje i vetem per 2-3 milion Shqiptare se cfare do te beheshin e sa duhet te jetonin. Romako, Ne demokraci, nje si puna e Berishes do te ishte bere edhe vete doktor dhe nuk do te ndjeheshe fajtor kundrejt planifikimit te te ardhmes personale nga nje tjeter! Lexo kushtetuten amerikane qe shkruan: ...Shteti ka per detyre te krijoje kushte per qytetaret e vet qe liria per te shprehur, shpalosur e jetuar vullnetin e deshiren individuale te mos cenohet e diktohet nga askush persa kohe te mos cenohet siguria shoqerore e respektohet barazia e interesi i pergjithshem per nje jete te lire, shanze te barabarta e te paqte! (perkthim amator nga une)

Rama nderkohe drejton Partine Socialiste, kush ka dilema se cdo te thote 'socialiste'  le te lexoje programin e saj.

Ka mundesi te na e publikoshe pak programin e PS?

Sa  do te jete rritja ekonomike e vendit? Rrogat, pensionet, sepse ne fushaten elektorale te vitit 2009 Rama tha se kishte 1000 faqe program po nuk di kush e pa, e lexoi apo e degjoi kete program.

Vetem nje gje e thoshte shpesh ne cdo miting, mos beni karta identiteti se kur te vij ne pushtet do t'ju a bej falas.

 Programi partiak eshte  program politik pra eshte nje program qe piketon objektivat, shpalos drejtime dhe artikulon vizione, nuk merret programi partiak me rroga e pensione.

O romako, Ti paske ngel te direktivat 5 vjecare, ku cdo gje i detikohej ndertimit socialist te njeriut te ri! Programi eshte zemra e cdo partie ne demokraci, ne ate theksohet qarte me pike e prejse. Mos vizito varret romake po lexo poltikat demokratike nderkombetare te kohes...

Rama nderkohe drejton Partine Socialiste, kush ka dilema se cdo te thote 'socialiste'  le te lexoje programin e saj.

 

Na posto pra programin?

 Pergjigju pak, pse s'i ka hequr Berisha skulpturat komuniste te kryeministria, 5 vjet aty?

 Ore qe do shembet do shembet ajo,po tani ka dale nje problem tjeter,kush do ta shembi,me sa mora vesht une 51% do e shembi qeveria dhe 49% do e shembi bashkia,ja si i rregullon Sala punet.

Me te vertete ky palikari i vicidolit qenka nje kerme e padurueshme.  Te duket e pabesueshme te flasesh ne dialog me nje njeri te tille psikologjikisht i shkaterruar dhe politikisht i shitur deri ne te pegerat e veta. Turp per kombin shqiptar qe mban qenie te tilla kundermuese ne kry te vet. 

  Te kishte lezet shpirti kur sot shihje studentet dhe studentet e Dublinit te ngritur me dhjetra mijra si nje trup i vetem dhe me qendrim dinjitoz per te pengua qeverine e tyre e cila kerkon tua prese edhe me tutje Grantin (pagese vejtore ne ndihme te studentit). .   Po ne qyqare shqiptare c'bejme?  Ja rrime si topa hallve dhe shohim berishen qe ja fut kombit dhe secili mendon ishallah nuk me kap mua.

kulla e barit nuk do te digjet

Rama ska qene kurre komunist as teser ska pasur. Ai ka qene nje nga antikomunistet me ekstremiste te viteve 90. aq sa Sala e kishte frike se i dukej si shume agresiv me zellin e tij kunder komunizmit ndaj e mbante larg Ramen bile ja kishte friken.

Rama nderkohe drejton Partine Socialiste, kush ka dilema se cdo te thote 'socialiste'  le te lexoje programin e saj.

Hasimja shume bukur. Sot per sot Kajsiu nr 1, Hasimja nr 2.

 

Komunist nuk te ben tesera vetem o lum romaku, prandaj mos i egzagjero gjerat qe s'kane qene kurre komunist.  Mund te thuash qe s'ka qene dhe aq komunist sa Saliu me teser, por jo kurre.  Nuk mund t'i thuash qe Rama s'ka qene kurre komunist kur vinte nga nje nga familjet me te privilegjuara te diktatures, me babain si antar te KQ-se dhe te presidiumit te kuvendin popullor e sternip i nje antari te byrose.  Antikomuniste ekstremiste te viteve 90 dolen shume nga keta te ricikluarit qe thote Hasimja, ama problemi eshte qe Rama nuk i ndejti besnik kesaj vije.  Nuk i ndejti besnik asaj qe thoshte ne Refleksione per nxjerrjen jasht ligjit te PPSH-se dhe shperberjen totale te saj.  Per me teper 13 vjet me vone u be kryetar i saj. 

Rama nderkohe drejton nje parti qe paramisht duhet te jete e majte, e duhet te perfaqesoje nje ideologji te majte nepermjet programit te saj dhe duhet te kete mbeshtetjen e masave dhe klases me te varfer te popullsise.  Realiteti ama tregon ndryshe.  PPSH-ja, tashme ne rilindjen e saj te dyte, eshte nje grupim intereso-klanoro-krahinor apolitik e mbushur me trashegimtaret biologjik te rilindjes saj te dyte e biznesmene tranzicioni, dhe e mbeshtetur kryesisht ne qendrat urbane shqiptare qe realisht jane klasa me begate ne RSH (8 nga 12 bashkite qenderqark kane kryebashkiake socialiste), kur realisht ajo si parti e majte qe pretendon te jete duhet te kishte mbeshtetje ne qendrat rurale ku gjendet pjesa me varfer e popullates.  E njejta gje vlen dhe per grupimin tjeter intereso-klanoro-politik te drejtuar nga Berisha.

Thene shkurt, Rama s'eshte politikan por drejtues i nje nga grupeve te fuqishem mafioz ne Shqiperi; tjetri eshte Berisha.  Mbasi perfundoi aventurat e tij franceze, me vullenit e vet te plot apo jo ai perfundoi tek klani nga i cili rrjedh.  Sigurisht ketu kishte goxha influence dora e Nanos e hedhur belit te Rames (se shpatullat s'ia arrin dot) qe i me siguri i thoshte "leri ekstremizmat e anarkizmat se ke per te ngelur brekgrisur gjithe jeten! Hajde ketu futu ne familje te besh prokopi per veten".  The rest...well... it's history kur i thone.

Rama: Unë nuk mund të pranoj që këtu të kalojmë nga një diskutim serioz për t’i dhënë Shqipërisë një parlament tek fantazitë dhe tek fantazmagoritë që na bëjnë të flasim për varret. Cili varr? Për çfarë arsye ju duket si varr juve? Për çfarë arsyeje i vutë emrin Pjetër Arbnori atij varri? E përsëris që nuk më intereson dhe nuk dua t’ia di fare se ç’kanë dashur të bëjnë komunistët me godinën për të cilën po flasim.
Sali Berisha: Ore zotëri, nuk mund të hiqesh më i mirë ti. Atë e afirmoi kryearkitekti i godinës.
Jozefina Topalli: Maks Velo.

 

Kjo eshte e keqa Rames qe perpiqet te jete serioz me disa copa mishi. Si nuk e vret mendjen fare tru Topallja se cfare thote, as ja ka idene fare se kush eshte arkitekti, projektuesi Piramides, pale te flasi per rendesi kulturore per te...

Edi Rama: Pyeti njëherë qytetarët, janë dakord apo jo? A të shembet apo jo, pyeti qytetarët njëherë.
Sali Berisha: Po pse, për kultin e Enver Hoxhës do të shqetësohen shqiptarët?
 

 

Ai vend perfundimisht ka marr fund. Ky malok kujton se kolltukun ja kane lene ne pronesi personale nga baba vet e si ben me pershtypje hic se a duhet pyt ai m..  popull qe te ka caktuar kryeminister.

 

Kur e kam parè pèr herè tè parè "dal vivo"...mè thoshin ..shiko piramida..dhe unè shikoja nja ca kalamaja qè rèshqisnin me karroca me guzhinjeta aty...u afrova...kishin karroca tè bukura pisat e mbureshin,kur e morèn vesh se vija nga vlora mbureshin akoma mè shumè... fiks tironssmiley,dhe unè nuk dija si tu pèrgjigjesha dhe si vlonjat i mirè i shava...dhe ja futa vrapit se ishin shumè lugetrit...!!

Rama ska qene kurre komunist, perkundrazi eshte shquar per antipati per komunizmin. Ramen smund ta akuzojme per komunist meqe familja e vet ka qene prane rregjimit komunist, ky eshte nje mentalitet tipik komunist qe asocion femijet me bemat e prinderve. Per me teper qe babai i Rames ka qene artist dhe  nga natyra nje qytetar.

Rama sot drejton PS jo PPSH dhe PS ka nje program social pa asnje lloj lidhje me programin e ish-ppsh. Asocimet pastaj qe behen jane thjesht reflektim i sofizmave mendore te semura dhe te qellimshme por pa lidhje me realitetitn.

Cfare pergjigje e dobet, e pastaj ke dhe guximin te shkosh te shash te tjeret kur ata debatojne denjesisht.  Me siper ke riperseritur ato qe ke thene me perpara.

Rama, s'e akuzon njeri per bemat e prinderve ama te thuash qe fakti qe ai vjen nga nje familje komunistash te rankut te larte, s'ka te bej fare me ate qe ai eshte apo pozicionin qe ai ka eshte goxha naive.  Pse mendon Rama u afrua afer PS-se nga Nano dhe u be minister pa patur ndonje kontribut real politik ne kete parti?  Mos ishte valle per aftesite e tij te jashtzakonshme? Aspak!  Rama u afrua ne PS e mori post ministri direkt sepse vinte nga familja qe vinte, sepse ishte i biri i Kristaqit.  Keshtu kane funksionuar dhe keshtu vazhdojne te funksionojne gjerat ne Shqiperi.  Klani, fisi, familja eshte organizata baze kur vjen tek marredheniet sociale.  Te ishte Rama djal i nje te burgosuri politik, mendon se do e afronte njeri tek PS-ja? Kurren e kurres!

Rama sot drejton partine e themeluar nga Miladin Popovici ne 8 nentor te 1941-shit.  Kjo parti e nderroi emrin ne 1948-ten, e pastaj nderroi emrin prap ne qershor te 1991-shit.  Kjo parti nuk eshte shperbere ndonjehere.  Kjo vertetohet edhe nga fakti qe organin e shtypit te PPSH-se, Zerin e Popullit e trashegoi po kjo parti.  Sa per programin, mos na bej te qeshim se s'ka ndonje parti politike program ne Shqiperi.  Sic thashe me siper eshte nje grup itereso-klanoro-krahinarist. 

 

reflektim i sofizmave mendore te semura

E ve me bast, qe s'ja ke idene fare se ca ke dashur te thuash ketu.

 

Ketu ne me shume i ngjasojme si te konkursi kush i bjen me mire legenit.Mendimi im eshte se me mire i bien ata qe kane hallin e popullit,pra piramida te rrije aty ku eshte e si eshte. Me ata dua te bashkohem por vetem nqs piramida te kthehet ne nje WC publike.Do te ishte respekti me i madh qe i behet kujtimit te tij ne rastin kur do te hynim brenda nga halli njerezor.Besoj se do kish edhe nga ata qe kishin me hy brenda si ne vitet 80-te,por pune e tyre.

"Me që flisni roma përtoma po iu kujtoj atë fjalën latine "Ignorantia argumentum non est". Po ja u them latinisht që ta kuptoni vetëm ju."

Nuk dua te mbroj njeren pale kunder tjetres, por do te fokusohem tek keto qe thote Rama. Nga keto radhe qe lexoj Rama del si nje tip tejet arrogant dhe me nje aftesi logjikimi qe le shume per te deshiruar. 

 

 

"Unë nuk e di se çfarë kanë dashur të bëjnë me trupin e Enver Hoxhës, ta balsamosin ose jo, ju me siguri këtë e dini më mirë, keni qenë mjek në Byronë Politike, me siguri ju kanë konsultuar... "

Ironi e dh..ere. C'i ke keto pallavra mo Edush. Pyesnin mjekun e byrose (ta zeme se ishte) se c'do te benin me trupin e Enverit? Apo e kishe per tifozat kete? 

"Të lutem shumë mos më ndërprit se s'jemi në Parlament këtu..

Të lutem shumë mos më ndërprit se s'kam nevojë të ma shpjegosh fare...

Zonjë të lutem shumë, ju ç'do gjë mund ta bëni, por përkthyesen time s'e bëni dot se nuk arrini dot të kuptoni... "

Arrogance ne shpalosjen e saj ne maksimum. Ai vete e pranon qe nuk e dinte se c'do benin me trupin e Enverit, duke akuzuar Salen si burim informacioni per kete, dhe po ashtu thote qe s'kam nevoje te ma shpjegosh... Ky eshte nje nga ata momente qe tregon se sa shume respekt ka ky rob per femrat.

"Shqipen time nuk e kuptoni dot se është shumë e përpunuar mirë."

E bukura e kesaj eshte qe fjalia e mesiperme nuk eshte artikuluar sakte. Cfare zullapi! Te mburrej shqipja me standartin e tij do te ishte skandoloze. Ne pergjithesi te majtet dallohen per oratori, po ky Rama s'ka qelluar hic i tille. Shumicen e hereve flet si gagac. Le po t'i shtoj ate shikimin karakteristik prej te marri ne momente pauzash a thua se po kerkon fjalet qe ia kane "vjedhur" ata qe ka rreth e rrotull.

"Edhe mua me 'ti' nuk më drejtohesh dot se s'jemi as shokë, s'jemi as miq. Unë ju drejtohem me 'ju' dhe ju të më drejtoheni me 'ju'. "

Mos bre, c'na nxorre mallin e Barbara Boxer-it. Elitist tjetri, s'ke c'i thua! 

"Unë nuk thashë që aty s'ka qenë plan për t'u bërë varr, por që ju këtë e dini më mirë se keni qenë mjek i asaj Byroje dhe me siguri ju kanë konsultuar."

Eh, te qafsha moj shege (thanks, grava).

"Pse nuk i pyet qytetarët duan të shembet apo jo Piramida?"

Po mor po: Per cdo iniciative ne Shqiperi do bejme referendum. Per kutite, per gjykatat, per piramiden, per t'emen e Zeqos maje thanes... Lere kostot e referendumeve qe nuk i merr parasysh (eh, sikur do dalin nga tenderat ato para), por c'kuptim ka qe te bejme zgjedhje, e krijojme qeveri? Per cdo gje pyesim qytetaret (po katundaret pse i paske heq nga defteri). Cili shtet funksionon keshtu si do Rama? Fatkeqesi eshte vertet per ate vend kur mendoj se megallomane te ketille kane nje shans per te ardhur ne pushtet. E trishte. 

P.S. Disclaimer: Nuk me behet vone per Salen, hic fare. Ne se keni qejf te shkruani per te, bujrum. Une kisha qejf te shkruaja per Ramen. Kjo vetem ne boten e atyre qe jane "kuku" eshte mbrojtje e Berishes.

 

 

romak, do t'i japesh pergjigjen e meritume Permetarit apo jo?

 E cti them amon, e ka thene populli, permetaret skane bel nga ti kapesh.

 Futja kot, permetar. Sa per te folur Rama e mban Berishen ne ajer.

Berisha s'di shqip. Dialekt dime te gjithe. Mire shqip, por ik e krahasoje pak Berishen me Ramen ne anglisht e italisht. Berisha eshte kokrra e katunarit para Rames ne te folur, te jemi realiste. Pale Nano qe e bente corap. Berishen e shkrete te gjithe e bejne corap me fjale, prandaj detyrohet te shaje nga mami si kalama filloreje. Shikoje dhe ketu, vetem nje argument ka... po mbron mauzoleun. Po aty i bie fyellit. Ndac per artikulim fjalesh, ndac per logjike, ndac per menyren e t'iu drejtuar popullit, Berisha eshte arre.

Mund t'i krahasosh per programe politike, per vendime politike, por per te folur? Berisha eshte druvar.

O ikspo, une pikerisht per tipat si ty kam shkruar ate disclaimer-in ne fund. Komenti im ishte per Ramen, jo per Berishen. Dhe ne se ti ke qejf te analizosh Berishen bujrum. Po ta analizosh me fakte, jo keshtu emocionalisht. Nejse, sido qe ta besh, te lutem beje pa reference tek komenti im. Hajt shendet!

 nice try, do thoshin andej nga ti smiley

Ikspi, seriozisht, te pelqen ty menyra si flet Rama? Lere menjane per nje sekonde Berishen se e kuptoj se c'ndjen per te, por vertet te duket Rama orator ty? 

P.S. Nice try, for what? Are u just trying to look cool? Good job, ikso! Mos ofendohesh dhe ti si Rama qe nuk t'u drejtova me ju. smiley

Rama flet si politikan. Po e leme Berishen qe s'eshte.

Nice try per faktin qe te kam lexuar. Cdo komentim e ke ne mbrojtje te Berishes, per cfaredo qe te behet fjale. Nuk del dot kunder tij ne asnje lloj argumenti. Cfaredo te beje Berisha, qofte plehrat, qofte piramida, o po qofte dhe gafat e vokshit, prapeseprape do te shkruash gjera alogjike per te mbrojtur Berishen.

Nice try per te te thene qe s'eshte e vertete qe e ke problemin me Ramen.
Edhe po te mos jete Rama, dhe kunder Berishes te dale Papa, ti prape do t'i vesh detyre vetes te mbrosh Berishen. Me duket jo normale ne demokraci te qenit totalisht i indoktrinuar dhe te krijosh idhull nje njeri qe as nuk meriton te kete idhujtare. Thjesht kete verej te ti, Solodarnsi, Bulevardi, Lumidrin dhe Mati. Keta dihet qe jane ndjekes te betuar te mbretit zog dhe as te Berisha s'do t'u plase po te behet fjale per mbretin. Si duket u genjen mendja se do te ishin ndonje lloj fisniku me ndonje titull... mendon ti? Maloke me titull mbreteror? lol Me fal, se mbase je dhe ti si ata, e? 

Ikspo, I see where you coming from... Vec nje gje dua te te them. Po te ishe i holle sa duhet, do ta kuptoje se ai komenti im tek historia e Vokshit mund te ishte cdo gje, vecse mbrojtje e Vokshit.

O  Permeti! Stay to the point! 

Parlamenti  do ndertohet me leket e popullit.  Edhe sikur  te ishte ndryshe, populli ka te drejte te peshoje se cbehet rreth e rrotull tij. Populli shqiptar, fatkeqesisht eshte shume i vobeket, dhe pse e di shume mire se cfare maskarralleqesh behen nga maskarenjte, headed nga "Berisha" et al.....

Leri cingerrimat!

The matter of fact is Edi Rama is on the right side of the issue.

Sa per elokuencen e Berishes, it's no competition even for a donkey's braysmiley (pallen e gomaritsmiley

Nqs shqiptaret kane fortitude, duhet ta kalojne ceshtjen me referendum. Parlamenti dhe  Piramida nuk jane "toys" of Berisha or anyone else.

 

 

Genta, si je ti mire? Kishe gje me detin ti ? 

Personalisht ky muhabeti i Piramides eshte thjesht terheqje vemendje dhe asgje me shume.. Por, degjenerimi total i Sali Berishes perpara kamerave perballe Rames vlen sa 100 piramida, 200 lapidare dhe 300 parrulla te Enverit!

 

Sala i thote Rames:  Ju dëgjova edhe kur e shqiptuan latinishten sikur të ishit prej Dragobie!!

Vetem kjo fjali tregon se ku ka perfunduar niveli i Saliut dhe llojit te vete.  Thone qe kur ndjejn fundin diktatoret shajne dhe urrejne me teper njerezit me besnik te tyre!

 

plako, une nuk du me diskutu perqasjen intelektuale te njonit apo tjetrit per problemet e vendit sepse kjo nuk ekziston, per fat te keq po boj cudi me ju qe eksitoheni me ket estrade si ato pensionistat qe diskutojn ne mengjes debatin qe kane pa para nji nate ne TV...a ishte ky Rama ai qe evitoi debatin perballe Sales ne zgjedhjet e fundit apo jo?!

ky debat eshte ofendim per cdo njeri qe e gjen veten te perfaqsum prej te dyve (ose te treve nqse perfshin edhe Jozefinen)

Ofendohu dhe fol per veten ti plako.. Per mua Rama flet me llogjike dhe se kam aspak per turp te jem mbeshtetes i tij. Se them sot, e kam then me kohe edhe kur PS me Nanon ishin ne pushtet.Ngelet i vetmi rob sot per sot ne Shqiperi qe ka vizionin dhe mundesine te zhvilloje Shqiperine.

Fatkeqesia eshte se per pjesen fukara, injorante , inatcore (kete po e bej me boj te zeze se jane shume  ) dhe te pa-arsimuar te Shqiperise eshte shume para kohe.

Une nuk mund ta kuptoj sesi ka ngel akoma rob qe i thote vetes Shqiptar dhe flet / lexon Shqip pas ketij dialogu akoma te mbeshtes Berishen apo me keq ta krahasoj me Ramen.  Nese se kuptoni sa poshte ka rene, kur shan edhe fanatiket e vet nuk e di se c'mund te them me.

Urretja eshte e verber, ashtu si edhe dashuria! smiley

 

 

do kete njerez qe mbeshtesin njerin apo tjetrin po ky tekst i marre jashte konteksti qe ty e naj tjeter i ka frymzu kaq shume nuk me thote mua naj gjo me shume qe nuk e kisha dit me perpara. Nejse, ti t'pakten i ke idete e qarta se njoni prej ktyre eshte mesia (ti vecse harron se edhe krahu tjeter nuk ndryshon shume prej teje)

Ofendohu dhe fol per veten ti plako.. Per mua Rama flet me llogjike dhe se kam aspak per turp te jem mbeshtetes i tij. Se them sot, e kam then me kohe edhe kur PS me Nanon ishin ne pushtet.Ngelet i vetmi rob sot per sot ne Shqiperi qe ka vizionin dhe mundesine te zhvilloje Shqiperine.

 

Edhe teoria e kaosit na meson se, edhe Kaosi vete, ka nje llogjike te veten por tek politikanet varet se per cfare sherben ajo lloj llogjike dhe se, a duhet te jete kjo apo ajo llogjike ...se llogjika ka shume smiley  Nejse, ceshtje besimi e pozicionizmi personal, qe varet nga rrethanat e llogjika individuale

Ke ngateruar adresen o plako, tregojua teorin e Kaosit ketyre miqve me siper..

Mua s'me ka keqtrajtuar komunizmi qe femi.. Jemi krejt ndryshe, shume larg njeri-tjetrit. Po me duket se kane thene mire te paret, qe njeriu mesohet edhe me dhunen/ poshterimin..  Kalon pak vite dhe fillon i mungon...!

Nejse, ti vet tek kategoria e robeve me boje te zeze hyn qe shkruajta me larte.

Jo jo adresen se kam gabuar se e kam per zakon ti drejtohem kaqolit. Te shkruajta se je nje liqen me budallalliqe ne koke dhe jo se me beri pershtypje presja apo pika jote.

Sa per dieni, jo vetem qe nuk kam vuajtur ne ate kohe por rrjedh edhe nga familje e njohur mire ne Shqiperi o tallash arrogant. Gjithsesi e urrej  ate regjim cnjerezor qe na solli si popull kaq te liga e mjerim. Kjo nuk me ben automatikisht Berishjan por do ta kisha per turp te mbeshtesja prototipet post-enverian qe misheron Rama yt!

Nga ana tjeter, ajo gje tjeter per te cilen me vret syrin tek llaqet e tua eshte rracizmi yt klasor e gjeografik. Ne vend qe te tregosh pak me teper Respekt per te gjithe ata qe kane vuajtur nga ai Regjim, merresh me akuza per gjoja injorance, fukarallek e i ben indirekt bashkefajtor per vuajtjet e tyre?

Une nuk kam urretje klasore apo gjeografike, kam neveri totale ndaj Sali Berishes , Fatos Nanos , Ilir Metes dhe kokshtremberve nga pas. Edhe sa vjen edhe me neveriten me shume sidomos kur flasin per "vuatjet" nga komunizmi.

Tosi ka vuajtur shume se ngrihej heret ne mengjes te blinte qumesht dhe kjo ishte torture per Tosin, Sala ka vuajtur shume se e vun doktor personal te byrose , komunist 25 vjet me tesere dhe kjo ishte torture, ndersa ky koktulja i koheve moderne e lane pa drita kur ishte ne universitetin "Enver Hoxha" (meqe jemi pse nuk e shembim kete universitetin e Tiranes)!!

Ndersa ti personalisht si te grupi i inatcoreve me boj te zez qe hyn, ty te paskan detyruar qe kur ishe klase e pare te vizitoje muzeun e Enverit e te kane bere te qaje.  E forta eshte se ti pyet si ka mundesi qe ti tallesh me mua?

Po si ore ai anti-komunisti i terbuar, beri 2 ore debat dhe nje her te vetme se permendi njeriun qe beri mbi 20 vjet burg dhe mandela i shqiperise Pjeter Abnori? Sesa komunist eshte Rama koka jote nuk arrine ta kuptoj, por nje dite do ta kuptoni ashtu si edhe te tjeret pepara jush dicka kane kuptuar. Thjesht jeni qenie njerezore me zhvillim te ngadalte, dicka e njejte me evolucionin njerezore.

p.s. fjalia e fundit pyetje ishte? E ke shkrujt si me qene prej Dragobie.

 

 

 

Kush ta ka thene qe di edhe ti me u tall?

mire, mire, c'fare mendimi ke per luften ne Ceceni ti?

Une e kuptoj pse politikanet dhe mediat e tyre e bejne terkuze kete muhabet. E kuptoj dhe pse opinionistet qe marrin honorare e vazhdojne terkuzen. Peshkut dhe peshqve nga ana tjeter s'e kuptoj pse i intereson kaq shume sa per ta diskutuar nje muaj pa pushim, nese prishet a jo piramida. Sa gjera te tjera me te dobishme jane shmangur nga fokusi i mediave dhe politikes nderkohe qe vazhdon ky muhabeti kok-a-pilist?

Fundja, meqe patjeter duhet gjendur Kola n'diskutim dhe duhet me u kap diku, me mire te debatonit gjera tip bjonde vs  brune sesa keto. smiley

P.S. Voten 1-sh ja dhashe jo per nga permbajtja e artikllit, po per temen qe trajton, dhe trapcarjen qe pason.

Interesant me keto halldupet e Sules. Kur i permend argumenta ekonomik tak hidhen te simbolizmi. Kur fillon e i shpjegon arqitekture urbane (subjektive) atehere tak hidhen se kush je ti e kush jam une. Kur i permend procedurat atehere te fillojne e te analizojne diskutimin fjali-per-fjali. Hmmm, nuk jane tamam halldupe jo, jane shejtanhalldup.

Si fondamentalist i tregut te lire (dhe fondamentalist e them ne kuptim me te keq te mundshem) Hasimja eshte dakort te prishet piramida dhe ajo zone aty ne qender te ju jepet tipave si Hasimja te ngrene ndonje kioske universitet a ndonje 30 katesh me zyra e kafene por jo nje institucion shteteror si parlamenti qe i perket gjithe popullit. E ne fakt ndertimi i parlamentit aty ja pret rrugen edhe ndonje betonizimi te mundshem me pallate qe mund te kishte parashikuar Rama dhe tipat si Hasimja. Piramida ka per t'u bere cope e therrime per shkak se: 1) Mbante gjalle kultin e diktatorit, pasi ishte konceptuar si mazoleumi i tij. Kjo ndertese ishte e vecante dhe ekskluzive per te dhe mbajtja ende ne kembe e kesaj godine ishte karshilleku i atyre qe ja ndertuan ndaj shoqerise shqiptare. Eshte proces i ndarjes me te kaluaren. 2) Pas ndryshimit te destinacionit pas periudhes komuniste kjo godine asnjehere nuk ka funksionuar. Vetem ishte barre per shtetin per ta kqyrur e mirembajtur. 3) Shqiperia ka nevoje per nje parlament dinjitoz, qe fytyra e shtetit te prezantohet para kujtdo si duhet dhe jo me rrecka. Nderkaq, ku ishin keta mbrojtesit e Piramides kur Edi Rama shkaterroi kinema te qytetit, parqe e lulishte apo shatervanin e qendres etj.? Keto nuk qenkan histori e qytetit, ndersa piramida e diktatorit na qenka histori e qytetit! Shqiperise po i ndryshon faqja dhe ketu futet edhe parlamenti i ri dinjitoz. A e ndalojne dot komunistet apo kriptokomunistet? Jo kurre. Eshte sikur te shkosh ne drejtim te kundert te rrjedhes se lumit. Nuk ndalohet zhvillimi i nje vendi te etur per te ecur perpara.

hallall plako, i ke bo nje permbledhje te shleqyer kesaj ceshtje, je njesh! Ore me ca te punon truni ty me nafte virgjin?                                                                                                                                                                

O fondamentalist, as you like to call yourself so.

Parlament dinjitoz per ty eshte ekuivalent me ndertesen,  pavaresisht se mban brenda  "hajvane" si Berisha e kompani....   Llogjike e bukur shume.....

Per pikat e tjera, spo vazhdoj me shume ....

 Meqe keni krahasuar berishen me ramen.

 Problemi me Berishen ne krye te nje partie kryesore eshte pak a shume ky; ngaqe nuk ia ngrene dot vlerat Berishes duke e levduar, sepse s'ke per cfare ta levdosh, detyrohen t'ia ngrene vlerat duke share kundershtarin. Berishes s'ke c'i levdon, prandaj e gjithe strategjia, historikisht me Berishen, perqendrohet te sharja e kundershtarit me ca ze pragu i deres. Qe nga Nano, Meta, Majko e deri te Rama. Kushdo qe te vije kunder Berishes, nene tereza te cohet nga varri e t'i dale kunder, politika e jone do te jete e paqyteteruar. Si rrjedhoje, cdo debat rreth politikes do te vervitet rreth muhabeteve me mungese logjike dhe te paqyteteruara. Nuk ka kryeminister normal qe te kete si argument politik sharjen e familjes se kundershtarit pa fakte. Berisha kete ka bere historikisht, me te gjithe kundershtaret e tij, pa perjashtim. Keshtu qe kot lodheni t'i krahasoni. Jo me Ramen, por me kedo tjeter ne politike. 

Hallall XP.

Kush ta ka vënë emrin, më qafsh, më thuaj? smiley

 

 Me mbajte mend, e? hehehe

Po ti mo, ti! Me ngeli ai emer tani! hehehe

Mezi te njoha keshtu me portokalli smiley

Supozojme se te gjithe ata qe deshirojne te mos shembet piramida jane ne fakt komuniste. Atehere si do luftohet komunizmi? Se njerezit akoma aty do jene.

Supozojme se te gjithe socialistat jane komuniste? Cfare zgjidhje i japin ndjekesit e Berishes situates? 

Nuk jam ndjekes i Berishes por te pakten kunder rrymes proletariate me ne krye komunistet. Gjithsesi supozimi yt qe eshte me vend meriton nje pergjigje te prere:

 

Supozojme se duam te ecim ne rrugen e BE-se dhe duam te jemi te lire sipas standarteve te vendeve demokratike, cfare lypet te behet ne kete drejtim dhe cfare qendrimi duhet te mbajme rreth atyre qe jane kunder pra Komuniste?

 

Pyetje e mire po zgjidhjen e ke brenda: De-komunizimi i shoqerise qe Demokracia te marre fryme lire e te kemi sukses ne rrugen tone te shpallur me kushtetute!

Praktikisht c'fare? S'me dhe pergjigje.

Nqs duam te ecim ne rrugen e BE, ajo folja "duam" eshte gjithperfshirese (+komunistat). Ketu s'mund te vendose nje pjese per te gjithe. Partite politike duhet te mundesojne nje reflektim shoqeror i cili domosdoshmerit duhet te konsultohet me gjysmen komuniste. Nese kemi nje pjese te konsiderueshme socialisto-komuniste, atehere ndoshta sjemi per demokraci. E ke menduar ndonjehere ashtu?

Ne NY e prishen stadiumin SHEA qe kishte qene per vite me rradhe shtepia e NY Mets ne baseball dhe NY jets ne futboll. Nuk e ruajti njeri pse kishte qene aty me vite, perfaqesonte shume gjera apo jane puthur te rinjte dhe kane ngrene hotdogs para se te hynin ne stadium. Keta amerikanet shume te keqinje.

http://sportsfullcircle.com/wp-content/u...

Ja edhe anglezet e poshter: Earls Court exhibition centre could fall…
London’s Earls Court exhibition centre could be demolished according to Guardian reports.

Earls Court is one of London’s largest and oldest entertainment venues, and it will host volleyball matches at the 2012 London Olympics. But its rich and varied history could come to an end following the games, with new owners planning to demolish the venue to make way for a housing project.

The Earls Court exhibition centre and Olympia, a further multi-purpose venue also in west London, were bought by Capital and Counties – a subsidiary of the FTSE 100-listed property company Liberty International – earlier this month.

The company has revealed plans to bulldoze the Earls Court complex, which covers around 26 acres, and integrate it into a huge residential area that will straddle the two London boroughs of Kensington and Chelsea and Hammersmith and Fulham.

Te krahasosh vendimet ligjore ne USA, Angli... me ato ne Shqiperi menjehere e kupton se argumentet me siper nuk qendrojne. Kudo ne bote nuk te le njeri/institucion publik qe te marresh vendim arbitrar joligjor sic vepruan deputet shqiptare pa marre fare autorizim nga qendra e monumenteve te kultures, Bashkia Tirane... por me urdher te prere nga Sundimtari i Shqiperise kalon nji vendim qe ka 0 vlere ligjore, pasi ky vendim u kalua si akt nenligjor bazuar ne asnje ligj apo nen ne fuqi. Ky eshte nonsensi i pare.

Vetem shkeljet e verejtura nga miratimi per parlamentin e ri mjaftojne per nji panorame te democracise dhe parlamentarizmit ne Shqiperi qe eshte kryekeput Feudalizem.

Rajmonda Bulku: Shqiptaret enderrojne nji parlament modern

Ahhh ne dore te kujt kemi rene thuaj...

 

 

 

 O Gjeke, ti them une hallall ktij ksaj radhe apo do i thush ti.

NYY, NY Mets stadiums smiley

NY Mets si organizate/biznes kane vlere 800 milione kusur dollare.  NYY qe s'eshte permendur por qe kane prish e ndreq stadium akoma me historik se ai i Mets, si organizate/biznes kane vlere 1.6 miliarde dollare.  Leje per prishje e ndreqje duhet te marrin se ashtu jane ligjet ne keto nahije, po se c'prishin e ndreqin me paret e tyre e dine vete.  

Earls Court eshte me pronare qe ne kohen e qepes, keshtu qe ne thelb e njejta mesele.  

Me nje si bicim analogjie te larget, Tower of London, qe ajo kulle e di cfare ka pare, pse s'e kane shembur?

Kush do na thoje cfare po nakatoset pe verteti nderkohe qe robt merren me qiqra ne hell?  Apo do ia degjojme krismen se zakonisht s'vonojne. 

 Vazhdon Hasimja.....  te jete keshilltar i jashtem i Sales ?

Shume interesante komentet mbi te gjitha ato me urrejtje e inat. Nqs do kishte ndonje peshk deshire te debatonte mbi kete teme: Si te dialogosh me nje njeri qe dialogun nuk e ka pjese te sjelljes? Cfare duhet bere kur ndeshesh me nje njeri te tille? A eshte e vetmja rrugedalje shmangia, ikja, emigrimi?

 A eshte e vetmja rrugedalje shmangia, ikja, emigrimi?

__

 

Te pakten deri ne 1997 kjo ishte e vetmja,per shkak te shkatrimit qe i shkaktoi po ky kryeminister te gjithe vendit.Por sot nuk mund te jete emigrim i si nje rrugedalje, sepse jemi 13 me perpara. E vetmja rrugedalje do te ishte largimi i Sali BERISHES dhe guximi i nje drejtesie per te denuar te gjithe te korruptuarit pa dallim feje dhe pushteti!

largimi i sali berishes..........., hem po ai nuk largohet vete. Atij i eshte mbushur mendja qe eshte mbreti i shqipetareve por ne kushtet moderne. Per fat te keq regjimi totalitar i hoxhes per 50 vjet la 90 % te popullsise ne mentalitetin feudal, edhe ato 10 % te civilizuar u pakesuan duke emigruar dhe keshtu do te duhen edhe 30 vjet te tjera sa te na civilizohen te pakten gjysma e feudoqytetareve qe te mund te krijohen premisat per te rezuar demokratikisht kete regjim postdiktatorial.  Prandaj thote frymori qe ketu me keni edhe per 30 vjet te tjera.

lexova me lart disa argumente qe parlamentaret jane hajvane e nuk meritojne kuvend te ri.. pffff  mendoj se nuk do te kete kurre nje moment qe 140 deputete te jene te mire per gjithe popullsine keshtu qe i bie te rrine pa kuvend te ri..ky nuk eshte nje argumend qe piramida nuk duhet shembur meqe deputetet nuk e meritojne,, piramida nuk duhet prishur per shume arsye te tjera...

 Ne shumicen e vendeve europiane e perendimore, per çeshtje te tilla kardinale te karakterit ndertimor, pyetet populli aty, behen mbledhje, dhe kur nuk arrihet konsesi, shkohet deri ne referendum. 

Autori nuk e ka keq. Mjer ai popull, qe ka dhjetra vite qe nuk pyetet fare. 

O Pjer, ne populli shqipetar qe jetojme ne shqiperi, per keta politikane te cakerdisur nuk jemi popull, nuk jemi njerez qe kemi te drejte te pyetemi dhe te pyesim, jemi thjesht gogla ne duart e tyre. E kupton qe keta duhet ti zhdukim me rrenje?

 

Piramida do Prishet..... tha .Dhe galeria e sqeperve cjaperoi sa i digjoi  dhe vleresoi edhe vet Ai i qe i ngjan ne ide e ngerdheshje !  

 

 

 

Gjithmon kam pase bindjen se je Mulla, dhe nuk gabova.

Qenke alamet burri more Mulla Idrizi.

Nga injorance qe ke e tregon se ke ba shkollen kuranike, njeh vetem Sadiun.

Kur te mos dish ku e ke gersheren, mundesh me e shkurtu mjekrren duke e djegur , por kujdes mos te kapet çallma.( e kisha me tallje, mos ben ate gabim, se ti aq mend ke , e djeg mjekren).

Po ai gisht nalt, pse, kujt don me i ngja, atij qe thoshte " nje mut muti ishte".

Tobestak, larg shejtanit.

S'ka asnje nevoje te prishet piramida per te goditur simbolet e komunizmit. Nqs me te vertete do donin te godisnin te kaluaren komuniste ja c'duhet te benin:

1) Te gjejne dhe te tregojne ku vajti ari i Partise qe ju vodh popullit shtepi me shtepi ne vitet '40 (Mos ka hapur fabrika i biri i Enverit me te?)

2) Te hapin dosjet si ne Gjermani ku mund te pyesesh kush te ka spiunuar dhe ta tregojne me emer, me adrese dhe bile edhe me fotografi

3) T'ju kthehen pronat ish-pronareve

 

Per me teper parlamenti aktual eshte simbol i shtetit shqiptar, simbol jo-partiak, prandaj politikanet tane duhet te mesojne njehere te respektojne institucionin e shtetit pa u influencuar nga partite e tyre, pastaj te mendojne si ta fusin shtetin ne borxhe me te thella me projekte te panevojshme. Une mendoj se parlamenti duhet te qendroje tek ajo godine qe eshte dhe piramida s'ka pse te prishet.

P.S.: Pse paska dy tema te ndryshme per te njejtin debat?

Ha! Me shkurt e sakte nuk thuhej dot!

   Sipas mendimit tim, Shqiperia vuan jo se ekziston nje Piramide,  diku afer Buzlanes, por  sepse  intelektualet, jane te ndare ne tre kategori.

1.Ne kategorine, qe jetojne, per te qene te dobishem  per vehten e tyre.

                                                                                                                 50%

2.Ne kategorine, qe jetojne, per te qene te dobishem dhe per tetjeret.10% 

3.Ne kategorine e atyre, qe fshihen, per te vegjetuar..                          40%

      E shifni(sikur une te kem 100 % te drejte, pasi behet fjale per subjektivizem) sa pake mendojne per(te tjeret, qe nenkupton masat e gjera) masen e popullit ? 

       Ka kush vrejteje, per anen sasiore te ketyre rraporteve?  

 Une  e kam perllogaritur keshtu, duke marre e bere nje vleresim, sipas kesaj shkalllareje, te gjithe intelektualet qe njoh, si analistet, gazetaret e afirmuar politikanet,  akademiket, juristet dhe ekonomistet,qe  jane  pjese e debateve te diteve.Provojeni dhe vleresoni jo me ata por aftesite Tuaja, xhveshur prej militantizmit. 

 

3.Ne kategorine e atyre, qe fshihen, per te vegjetuar..                          40%"

Edhe keta quhen intelektuale akoma?

 Po si ti quajme ? Ata ashtu e quajne veheten.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).