Digjen kurorat me lule te vendosura ne Boboshtice gjate ceremonise per Festen e Çlirimit te Greqise. Ngjarja ka ndodhur ne mesdite, pak kohe pas mbylljes se ceremonise zyrtare ne varret 200 vjecare të Boboshtices.


Ceremonia eshte mbajtur gjate paradites në nderim te ushtareve grekë të rënë në luftën italo-greke në vitin 1940, ku Konsullata greke ne Korce, OMONIA dhe qindra vizitorë kanë mbërritur nga shteti grek me autobusë kanë zhvilluar homazhe dhe kanë vendosur kurora e buqeta me lule, pranë Memorialit, i ndërtuar në kujtim të një ushtari grek. Pjese e ceremonise ishte edhe nje meshe në manastirin e Shën Mërise, brenda territorit të së ciles ndodhet edhe kjo varrezë. Homazhet zhvillohen pak ditë pas debateve për ceshtjen e zhvarrimeve në varrezat e Boboshticës për ngritjen e Memorialit për nderimin e ushtarëve grekë të vrarë në këtë zonë. 
Konsullata greke dhe OMONIA kane bere denoncimin ne policine e Korçes, nderkohe qe kjo e fundit pohon se djegia e kurorave eshte bere nga persona te paidentifikuar.

Marre nga Shekulli

27 Komente

Ceremonia eshte mbajtur gjate paradites në nderim te ushtareve grekë të rënë në luftën italo-greke në vitin 1940, ku Konsullata greke ne Korce, OMONIA dhe qindra vizitorë kanë mbërritur nga shteti grek me autobusë kanë zhvilluar homazhe dhe kanë vendosur kurora e buqeta me lule, pranë Memorialit, i ndërtuar në kujtim të një ushtari grek

Ke ardh n'shpi o toko? smiley

Po Tironso,

Kam ardh por jo per shume kohe. 

Ndonje peshkatar qe do te shkoj per kafe ne Tirone ?

Kur te kesh kohe, po deshe na thuaj ndonje fjale si po te duket. Jam shume kurioz duke qene se ke kohe pa ardhur. 

Si po i duket e?! E zeze mer, e keni shkatrru ju at ven. Ve bast qe tokon e ka tmerru pluhni i rruges nga rinasi, trafiku ke zogu i zi, njerezit e pasjellshem dhe mungesa e pyjeve. Mezi po pret me u kthy se nuk shtyhet. Burrn e huj vetem halli mund ta ket cu atje se me qejf e?! Aha s'bo vaki ajo pune, bo shum pare bileta. O Uster ku je!

Toko, me pergenjeshtro po deshe smiley

po pse s'dogjen dhe konsullin grek  bashke me ato mbeturinat shqiptare qe i vene pas[nuk do nevojiten edhe mbeturinat italiane],por do u vije koha shume shpejt ,besoj .shqiptaret kane filluar te zgjohen

 Mos i kujtoni te mira keto "pune".Se vallete tilla  po kercehen ne  truallin tone..Truallin pa Zot...E paguajme me  dhimbeje te djemve tane, matane....

Kam frike c'do gje eshte bere nga greket: betonimi i varreve, piedestali, ceremonia me kurora dhe flaka qe u eshte vende kurorave me lule. Dhe a e moret vesh mesazhin kryesor te gjithe kesaj meseleje: Boboshtica eshte e ndare me dysh, kunder grekeve dhe pro grekeve. Nga kjo kalimi behet shume shpejt : Boboshtica eshte gjysma greke, gjysma shqiptare. Pensionet dhe dokumentet greke paskan qene helm dhe pushtetaret tane plehra (si gjithmone). smiley

Keto jane budallalleqe.Nuk behet boboshtica greke,nje dru futu atyre qe bejne si greke dhe ju vijne mende e kokes.Populli eshte turme dhe shkon nga ta drejtosh...

Ku ma gjen te ishin budallalleqe. pushtetaret tane jane plehra sidoqofte, e kote qe u vjen ne ndihme

Ku eshte Bulua more ....

Mos u nxitoni per konkluzione . Duhet te vije Bulua ti gjeje rrenjet bashkepunimit sllavo-komunisto - ortodoks qe po shet vendin me metoda globale per prodhim te pllakave te varreve . varret e kryqet nje jane si ne greqi e ne shqiperi . Po Bulua do na qartesoje me thelle se largpamesia e Qeverise se k/mullahut do beje te mundur ( pas yshtjes se politikes se zgjuar e te madhe) se e gjithe kjo eshte nje Iluzion . Midis dy vendeve e dy popujve ka Miqesi .E cfare do ndodhe se do behet Vorio Epiri ? A nuk kane rhene vete Greket Epirote se ata nuk jane Greke po vetem rrjedhin nga Greqia e Greket ? Te menduarit ndryshe i ka rrenjet qe tek vija e Theodhosit , komploti i Mukjes , sllavo - komunizmi - ortodokso -bizantin qe nen sundimin 550 vjecar te komunisteve sjellin keto situata .

Bulua vonon po nuk mungon . He per he eshte i zene me argumentet e UNESCO-s jane apo nuk jane zyrtare , do heqe nja dy- tre figura nga muzeu , do zbuloje me komisione sa nga te "Masakres se Tivarit" qene komuniste shqiptare , pastaj do hedhe nje sy nga plehrat dhe me pas do ja plase edhe ketu .  

Duroni ! Ka zgjidhje . Dreqi nuk eshte aq i zi sa e tregojne !

mos kapemi kot me ortodokset ne pergjithsi. hallin e kemi me ata qe duan te na vjedhin kishen ortodokse autoqefale SHQIPTARE qe esht pjese e historise se ktij vendi, apo te falim KOASH-in???

Ndergjegja kombatare e shqiptareve po zgjohet.Nuk mund te shurrosh varret e te tjereve dhe pastaj te habitesh perse keta reaguan...

 Ndergjegja kombatare e shqiptareve po zgjohet.Nuk mund te shurrosh varret e te tjereve dhe pastaj te habitesh perse keta reaguan...

Po, po  por nderkohe greket po krijojne fakte. Ca varre ketu, nje kryq atje, ca te vetedeklaruar greke diku gjetke, ca mesha ne greqisht.... hajde zhbeji te gjitha keto.

keshtu bene greket dhe ne 1916-en,por i zhberi Themistokliu ne 2 ore.

Greqia nuk ka taban ne ate vend,pasi nuk flasin as greqishten ne shtepi.Nuk eshte si ne Himare.Ate e dine dhe vete greket dhe vete shqiptaret.Kjo thjesht behet qe shqiptaret te jene ne mbrojtje gjithmone dhe te mos mendojne per Camerine apo Follorinen me Kosturin.

Lère...lère..se ja thyem brinjèt grekut...digjni edhe ndonjè flamur dhe jeni nè rregull...ahhh shani nga motra edhe Bollanon..se ju shtohet inati!! pis milet...ato varreza janè shkatèruar qè nè 96'...pèr lek shisni jo vetèm gjakun e nènave motrave e vèllezèrve tuaj por edhe heshtrat e tè vdekurve!!Aty ishin...erdhèn..kaluan e shkelèn mbi eshtrat e njerzve tuaj,kush i ndaloi? kush ju foli ..ku shkelni mor tè paudhè? ...hiç.. u prit tè largoheshin pèr tè djegur kurorat me lule..pis milet!!

Eshte e cuditshme qe  mjaft nga antaret shume te nderuar te blogut pishk reagojne me menyra kaq barbakare ndaj dy ose tre luleve qe sjelling ca gjojashoviniste greke te mire fetare (te pjerdhsha mu ne fe). Po per cfare e bene kete festim madheshtor more qafira qe s'kuptoni fare??   Po per luften nacional clirmitamtare greke qe bene greket ne Shqiperi per ta cliruar ate nga njerzit e  pa shpirt  qe shanin Napilon Zervanaqin (nje nga figurat me madheshtore pas Arqilehtit Kembeshpejte dhe Ajaks Grekmburojsi qe luftuan dhe  palluan trojanet. Napoloni pushtoi Camerine dhe palloi camet, i ngeli pa palluar dhe pjesa nga Konispoli deri ne Rrogozhine.  shenimi im).  Po si more katrane te leyre me plehe shpendesh e harroni qe  globalizmi i shkelqyer na pret perpara, si more po demtoni kete demokaracine tone te brishte qe mezi po e rrqisim  pre 20 vjetesh duke na bere armiq me grekun tone mik. Po ca viza doni ju more, pa miqesine e grekeve? Po ca mut Evrope te bashkuar doni te hyni ju more qafire mosmirenjohes ndaj pallimit qe u bejne greket?   Bah, ca kombi i poshter! .............Hajt ne te sateme edhe ti qe po e lexon tani!

 Pune Shqiptaresh hesapi,20 vete shkojne djegin kurorat me lule ne varreza,1 milion te tjere punojne dhe jetojne ne Greqi dhe gjysma e tyre jane krenare qe femijet nuk ju dijne Shqip por flasin vetem Greqisht kurse gjysma tjeter jane krenare qe nuk quhen me Naim por Aleksis,qindra te tjere qendrojne dite per dite perpara ambasades Greke se duan vize,kurse disa nga ju ketu,te me falni per shprehjen por te cani trapin me nacionalizmin tuaj,kesaj i thone dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete.

Epo, i lumte dora kush i ka djeg.

 Ja si eshte katandisur shqiperia, per ca kacidhe evro pensioni grek, per nje pashaporte, per nje vize shiten njerezit, shesin dinjitetin shesin nderin shesin identitetin shesin gjithcka te shenjte per te mbijetuar. Sepse vete separi shteti yne e ka shitur identitetin e ka nxjerre ne ankand dinjitetin per ca para per te qene mire politikanet tane te cilet meqe skane ndergjegjesim per ate cka jane shesin gjithcka dhe populli kur sheh c'ndodh lart e leshon doren poshte. Dhe me e keqja eshte se ca njerez qe jan mire per vete na hiqen patriote e nxehen me keta boboshticaret apo korcaret e himarjotet qe na u shiskan kaq lehte. Varferia i ka bere njerezit ne kafshe.

Gabim,

Shteti mund te kete pjesen e tij ketu,por pjesen me te madhe e ka individi.

Ketyre individave edhe 200- euro tja u beje shteti shqiptar pensionin,perseri nuk do te belbezonin se merrnin 200 euro nga Greqia se 200 eshte me pak se 2200.

Te fajesosh shtetin se boboshticaret,nuk e cajne koken se ju shurrojne varret e te pereve,me fal por eshte 100% faj i individit.

Tani se ti si individ te shurrojne varret e te pareve dhe nuk revoltohesh,dhe kur te thote nje bashkefashatar nje fjale te keqe ja fut direkt me pushke,me duket se shteti ka nje pjese te vogel fare ketu.E mendon qe nese shteti do te nderhynte,keta ne Boboshtice do te ngriheshin kunder shtetit?Keta jane njerez te menderosur,felliqesira,mire e ka Brad komentin e tij me lart dhe ne kerkojme tu mesojme se varri i te pareve eshte dicka e shenjte.Por kur nuk e di i zoti i punes,une do tja mesoj?Kur lejon ti perdhunohet fisi,cte beje shteti apo ata qe jane patriote?

Ke shume popuj pa shtet dhe me te varfer se i yni,por ndohta jane me pak te asimilueshem se i yni.

Kete individe jane funderrine,sic jane shumica e emigranteve ne Greqi apo njerezve ne Himare.Sad but true...

duhen 'djegur' edhe ca zyrtare ne tirane,,,,do kemi me pak plehra te pakten

kush i ka djeg kto lulet ti coj nje tufe me lule per falenderim?

mire e ka bere. skam qene dakord me djegien e flamurit serb, por kta ca dreqin deshen qe erdhen ne mes te korces dhe festuan pavaresine e vendit te tyrer?? ta gezojn diten e pavaresise, po un spo shkoj ne krete ta festoj 28 nentorin, po e festoj ne tirane. po vajta ne krete un ta festoj, me djegin mua e jo me kurorat

romak - 1 Nën 2010 - 7:26pm - # 

 Dhe me e keqja eshte se ca njerez qe jan mire per vete na hiqen patriote e nxehen me keta boboshticaret apo korcaret e himarjotet qe na u shiskan kaq lehte. Varferia i ka bere njerezit ne kafshe...

Ke qene ndonjehere ne Bobostice?Ke pare si jetojne ata?

Ata kane jetuar me mire se ty ne kohen e Enverit dhe jetojne nja 10 here me mire se ty tani.Kjo puna e verferise ketu nuk te hyn ne pune fare.

Perse e ke te veshtire te thuash qe jane funderrina?

Pastaj nese Sali Berisha shet pa teklif ujerat detare sic thua ti ,dhe ti shet varrin e babait dhe gjyshit,me duket se nuk jane njelloj.

Ne kete rast si edhe ne ate te Himares,nuk mund te perdoresh varferine si argument.Thjesht duhet te pranojme qe ka funderrina dhe keta jane funderrina qe ne shtepi flasin shqip dhe ju duket vetja per greke.

 Sol rri aman mos fol per gjera qe si di. Nga e di ti si kam jetuar une ne tirane qe dilke ne perfundimin qe boboshticaret paskan jetuar me mire ne fshatin e tyre? Nga e di ti qe kam shitur une varrin e gjyshit apo gjyshes? Nga e di ti qe jane funderrina keta njerez? A e ke menduar ndonjehere qe nese fati do te sillte te kishe jeten e ketyre fatkeqeve ndoshta edhe ti apo patriotet si ty do te silleshin njesoj? Jeta eshte shume e komplikuar dhe rrethanat e bejne njeriun te sillet ne menyre te tille qe edhe vete cuditet me vetveten.

 ".... ku Konsullata greke ne Korce, OMONIA dhe qindra vizitorë kanë mbërritur nga shteti grek me autobusë kanë zhvilluar homazhe dhe kanë vendosur kurora e buqeta me lule, pranë Memorialit, i ndërtuar në kujtim të një ushtari grek..." 

 

Per nje ushtar grek te vrare ne token shqiptare, angazhohet i ter shteti grek dhe strukturat e saj, ndersa Shqiperise i jane vrare plot shqiptare jashte dhe shteti shqiptar s'ndihet, ka humbur si kripa ne uje. Eh, ç'vehte-ç'vehte. 

Sa pak paskerkan bere, duke djegur ca lule. Ne cdo vend tjeter te botes, do kerciste pushka. Prish varre shqiptaresh e ngri varre grekesh. Ata edhe plumbin e kane pak.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).