Për ata që kanë bërë fakultetin në SHBA, Teach for America duhet të jetë një program i dëgjuar, dikush mund ta ketë menduar edhe si mundësi punësimi për vete. Teach for America rekruton të rinj që sapo kanë mbaruar studimet dhe i dërgon të japin dy vjet mësim në shkolla të mesme në zona problematike (kryesisht të varfra) të SHBA-së. Të rinjtë ndjehen të vlefshëm dhe fitojnë eksperiencë pune & jete, shkollat përfitojnë mësues të përzgjedhur, të dedikuar dhe të mbështetur nga një program i mirëorganizuar.

 

Shpesh here kam menduar që një gjë të tille mund të bënim edhe ne në Shqipëri, jo vetëm për të ndihmuar situatën e rëndë të arsimit në fshatra dhe zona të thella, por edhe për të shfrytëzuar ato ndjenja vullnetarizmi, ato dije dhe aftësi, madje edhe atë qëndrim politik, që të diplomuarit shqiptarë e kanë të vështire t'iu gjejnë shprehje aktualisht në vend. Mos me detyroni t'ju kujtoj cfare pune ka bërë Migjeni (varianti shqiptar i 'What would Jesus do?'). :)

Programi mu duk akoma më i relizueshem kur pashë se ne Bullgari po niste një inisiativë e tille dhe kur zbulova më tej se programi gjendet tashmë në 15 vende.

teachforallnetwork.org

157 Komente

trop, ne nje mendje e dashur.  I njejti reagim kur kam degjuar per "Teach for America" para disa muajsh. 

Jane shkruar dhe libra per te dhe eshte model se si mund te kete sukses nje ngo.  Nje nga librat qe kam ku trajtohet me hollesi TfA eshte "Forces for good: The six practices of high-impact nonprofits". 

Ne Shqiperi nje organizate e tille eshte urgjence.

PS: tek reagimi do shtoja edhe "hmmm qafirat, paskan pare zonjen/shoqen nga fshati" smiley

 

Tropizma, ti mire e ke, por me ata drejtues qe jane te zene me pasurimin vetjak, kam pershtypjen se ke harxhuar frymen dhe kohen kot.  

Pjer, kjo s'ka te beje me drejtuesit, pertej nje bashkepunimi minimal me ministrine e arsimit (s'behet fjale per fonde nga buxheti i shtetit). Programin ne SHBA dhe ne vende te tjera nuk e kane nisur politikanet, as zyrtaret.

Monda, e kam menduar dhe une ta lexoj librin. Me kujtohet qe kur rekrutonin ne shkolle libri po kalonte neper shume duar.

'Qarkullimi i kuadrove' eshte budallallik vetem kur behet ne menyre budallaqe, ose eshte qesharak vetem kur behet ne menyre qesharake. Po Monda Bulku besoj se ka mesuar shume nga roli i doktoreshes vetemohuese smiley.

Me kujtohet tani shkolla e Thethit, ku shkonin ca angleze, a amerikane, dhe benin mesime anglishteje dhe lendesh te tjera, nuk i di detajet. Po ngriheshin te bijte e botes qe nga filifidreqi per te shkuar ne Theth.

Mire moj, ata vijne ketu ne ikim ne Afganistan. Kshu tha kryeministri tani: Do kontribuojme per rindertimin e Afganistanit, sidomos ne fushen e Arsimit!

smiley Kam qene per ca muaj pjese e nje programi te ngjashem ketu ku jam dhe kam menduar si tropi, se, edhe ne Shqiperi do te ishte nje ide me vend. Femijet jetim p.sh. kane shume nevoje per mesues, te cilet mund te kalojne ndonje ore mbas shkolle per t'u shpjeguar atyre edhe njehere ate qe s'e marrin dot ne shkolle. Apo femije qe nuk kane fare mundesi te vene ne shkolle smiley ...

Shqiperia ka te tjera probleme nga Gjermania, po trishtohem shume kur degjoj se studente qe sapo kane mbaruar shkollen, pak rendesi se ku, vene e behen profesore ne shkollat e larta atje. Eshte per te qare me oi!  Flm trop! Monda, qafira jemi ne qe kemi hequr dore nga cdo e mire e se kaluares smiley

 

Trop, vertet ata anglezet kishin shkuar ne Theth dhe kishin bere nje shkolle shume te bukur, por shkolla funksiononte vetem ne pranvere e vere. familja ku bujtem ne, i kishte derguar femijet ne Shkoder, tek te afermit, se aty s'kishte shkolle te mesme fare.

Mua me pelqen ideja shume, por meqe jam ketu dhe jam e detyruar te rri me kembe ne toke, them qe edhe kjo ide eshte shume e bukur per te qene e vertete. 

shkurt, ka nevoje per motivim. Dikur nuk kish nevoje per motivim sepse te caktonin; sot eshte ndryshe. Ose ata qe do ikin do e bejne kete nga pasioni per profesionin, o sepse mund te jene idealiste (t'i sherbejne komunitetit); mund te kete ndonje romantik (kujtoni, "ne pyjet me debore ka jete&quotsmiley, ose sepse shperblimi do jete i diferencuar. Normalisht qe 99.99% do hyjne te kjo kategoria e fundit, ma do mendja

Ne fakt ne fakt kjo eshte dicka qe fare leht mund ta implementoj shteti.. Per te gjith ata studente te viteve te fundit universitare perpara se te marrin diplomen do te ishte e udhes qe te falenderonin shoqerine per shkollimin falas, duke ja shperblyer me pune vullnetare ne fushat ku nevojat jane me shume imediate..

kush re ?

ata sa marojne shkollen dun te gjithe rrogen tetqinmilek mre

ktu studentet e vitit te pare rrine neper shpija me qera mrena unazes se vogel, dhe po i rrjepin prindet qe mos te rrine ne konvikt, as e imagjinoj qe pas perfundimit te shkolles te shkojne atje ku i therret atdheu

Pervec atyre qe thua ti, dhe qe jane te verteta,

nje pjese e mire e dhomave ne konvikt kete vitjane bosh. Kam nje kusho ne konvikt dhe ishte vetem ne dhome, si qyqar. Por jo vetem sepse femijet e sotem kane pretendime me shume se nje cokollate hilal per dite te diele dhe cimcakiz babol per dite jave, por edhe sepse konviktet jane bere me 400 mije leke te vjetra ne vit, dhoma per tre veta. Viti shkollor ka 10 muaj, u bie 40 mije leke ne muaj. Nje shtepi e vogel me qira gjendet dhe me 150 mije leke ne muaj, dhe tre vetave u bie nga 50 mije leke, 10 mije leke me shume se ne konvikt, ama e kane me banje brenda, jo si ne konvikt, me kontrabufe per te gatuar ndonje gje, dhe me dushin falas... jo me leke sic e kane bere sivjet.

jo daku jo, po flisja per shpi 300 mijelekshe me qera une, mrena unazes se vogel, afer qendres dhe shkollave.

chene, ideja eshte qe shteti s'e ben mire as ne vende me te zhvilluara. kur fondet (shiko linkun bullgar) dhe njerezit jane eshte gjynah me pa nga shteti. pastaj per shtetin vlen gjithmone ajo 'po te kishte ndermend ta bente do ta kishte bere'.

ana, shpresen se mund ta bejme dhe ne e mora pikerisht nga bullgaret. pra nuk po flasim per qiqra ne hell.

iris, fol me qafirin per punen e afganistanit, se ai ben jo pak paralele. nje eksperience afgane mund te ishte e vyer smiley

 C'te te them, zemer? une kam nje pesimizem te jashtezakonshem se ndonje gje e mire mund te ndodhe ne kete vend dhe vullnetarizmi eshte i fundit ne listen e gjate te halleve dhe andrallave te shqipove.

Ke pasur ndonje mesues vullnetar ne fis? Nese jo, do te prezantoj mamin dhe babin te te flasin per tartabiqet smiley

kam pas une,

ska pas tartabiqe talk, por cmimi qe pagoi per tu largu nga vullnetariymi was way too high

lene tropin se ja ka hudh trute e gamorit hamerrika smiley

Mire mi, mbase s'ka pas atje ku ka qene personi qe thua ti, po atje ku ishin te mite kishte ( i mbaj mend dhe une smiley... per mua ishte kendshem se me moren ne vere).

Tropi s'e ka keq...trop do vish tani qe do iki une? smiley

po une cpune kam mi

une smahet men qyshkur e kam maru shkollen smiley

 Tropizma, tarifa mesues ne fshat eshte 3-5 milion, ne qytet eshte 10 milion. 

 Ma more nga tastiera. lol Mire qe kontrollova se mos e kishte shkruar njeri para se ta shkruaja vete.

Ku ta gjesh mesues ne zona te thella, paguhesh dhe per veshtiresi pune.
Robt po mbarojne shkollen e po vdesin per cik msus ne zona te thella e te varfra, se as nuk merr vesh njeri se ca bejne atje.

Kam nje shok qe mbaroi per frengjisht dhe sot jep informatike dhe gjeografi te nje fshat i thelle. Tha qe ka 16 veta ne klase, nga 10 deri ne 12 vjec. smiley

Ju po thoni qe ka kerkese per punesim. Une po them 'sikur te ishte nje program qe perzgjidhte nga keta qe kerkojne te punesohen disa me te afte dhe me te dedikuar...' per te miren e te gjitha paleve. Jo, ne fakt, dikush duhet te kujdeset edhe per punesimin e te paafteve dhe te padedikuarve, por kete po e leme per nje emision tjeter.

Po behet perzgjedhja sipas aftesive. Ta ka thene hunteri me lart se cila eshte perzgjedhja 3-5 milione leke ne fshat smiley

Seriozisht. Kjo qe thua nuk eshte per nje vend si Shqiperia. Nuk ka lidhje fare. Mbase nje dite...

Ikspi nuk te kuptoj - me teper nuk kuptoj bindjen tende qe s'behet, insistimin, pa ndonje argument.

Ata te milionave jane njerez qe veshtire se do te gjenin dot pune pa paguar milionat. Perzgjedhesit e milionave jane zyrtare te korruptuar. Ketu behet fjale per perzgjedhes dhe te perzgjedhur te tjere. As qe do te guxoja te mendoja se mund te prishnim tregun funksional te shitjes se vendeve te punes ne shtet.

S'po me kupton. Mbase dhe une s'po te kuptoj me tamam se cfare ideje ke.

Me sa kuptova, po thua qe atje ku s'ka mesues te cohen mesues keta te rinjte.
Keta te rinjte duan, por ka radhe... te paret jane keta me milionat. Ketu e kam fjalen. S'ka vende qe kane nevoje per mesues... ka mesues qe kane nevoje per vende.

 Plus qe ne fshat, te vjen prindi e te thote vete, - Po beri zhurme, keputja veshet. Mos ki dert hic. More vesh mor mistrec, i drejtohet kercenueshem femise.

Kurse ne qytet, te ben namin prindi nqs i bertet femise, larg qofte nqs ja kercet ndonje shpulle ashtu sic e meriton. Eshte interesante kjo gje, ne fshat aleanca prind-mesues vazhdon te ruhet, ne qytet kjo aleance eshte prishur me kohe, tani eshte krijuar aleanca prind-femi kunder mesuesit.

Behet fjale per punesim me rroge per studente te mire - nje rroge normale ka me shume vlere ne nje qytet/fshat pa 'bllok'. Mund te dale dhe nje gje e paparashikuar nga ky program: dyndje me tregime dhe poezi nga cepat e atdheut, duke pasur mesuesit me pak mundesi per vrasje kohe (nese s'ka internet dhe fejsbuk smiley ).

edhe dashuri ne katund me nj-tj obobo, si ai filmi ku operoi apendisitin ne kushte shtepie

atij te 'flutra ne kabinen time' i ishin ngatarru zorret Ruzhdije, mos na hallakat tani!

fiks fiks

por nuk ishte ke flutra,

ka qen nji film me at daktorrin e ri qe e lunte petrit malaj

qe e le e dashmja nga tirana dhe pastaj ze nertila koken pastaj me duket

 Po pritshin helikopterrin dhe nuk ulej prej bores,masnej foli me Ilia Shytin ne telefon dhe u kry.

oh po, ate e la ene dashnorja se iku n'katund, film tjeter...fajin e ka Ruzhdija.

si ka qene ajo pytje/ pergjigje Brado, kush t'pyti

Patjeter qe do leme cinizmin te fitoje.  Imagine otherwise ... the catastrophy of it.

Teaching for America filloi nga nje dhome e vogel, nga nje individ, dhe sot ka 4400 anetare, dhe 12 mije alumni me nje buxhet mbi 70 milione dollare. 

bujrum mi monda smiley

flm : ).  Me shprese se jam e mirepritur : )

Trop,

kush do ta beje? Kujt ja kerkon? Perse nuk e fillon ti? E kam sinqerisht. 

Burimet financiare jane; me nje pune sistematike dhe me nje oragnizim te mire gjen edhe njerezit. Nese e ben mire ke edhe vazhdimesi.

Pyetja ime: si behet e mundur qe dikur keto lloj alteranativash te zevendesohen me perkujdesin institucional dhe shteteror te vazhdueshem?

 

Me ligj.  Ne greqi me duket eshte ligji i tille. Kur mbaron universitetin dy vjet shkon ne x fshat/ishull. 

Mendoj se duhet te jete zgjedhja e vete individit te shkoje si mesues ne nje zone te thelle dhe jo e shtetit. Zvicra, psh, e zgjidh kete problematike pa asnje lloj sanksioni: jane vete njerezit qe zgjedhin te punojne e jetojne ne fshat (sepse sic e thote  filmi: edhe ne pyjet me bore ka jete. smiley)

Une kam me shume merakun se kur keto vrimat qe duhet t'i mbyllte shteti i mbulojne pale te treta, shteti e harron kete problematike. Dhe une deshiroj qe shteti vete te kerkoje zgjidhje afatgjata (pa detyrime ligjesh) qe t'i beje keto zona te deshirueshme per te jetuar e punuar atje.

Ikin dritat ne fshatrat e Zvicres? Se Dhermiu ishte dy jave pa drita kete muaj smiley

 Le qe çfare Dhermiu them, nje fshat tjeter kishte dy muaj. (s'e mbaj mend gazeten)

smiley jo nuk ikin dritat, dhe po, jane resorte per ne te qyteteve dhe te huajt, sic e thote Monda. Po, prandaj dhe e solla si shembull, sepse me duket se e vetmja zgjidhje afatgjate do te ishte e lidhur me zhvillimin e strategjive te zhvillimit. Veriu, psh, i ka te gjitha shanset qe te zhvillohet si resort turistik, duhet vetem nje vullnet i mire (si kudo) ... per te ndertuar infrastrukturen e duhur.

Cik si afatgjate ai plan Self.  Kur nevojat jane urgjente. 

Per mua ka dy zgjidhje: Ose lobizem per te kaluar ligjin qe te behet me detyrim, ose modeli i TfA.

Po fshati i Zvicres eshte destinacion "resort" per na knej psh smiley.

Ceshtja eshte qe shteti e ka harruar.  Femijet ne jug po shkojne ne shkolla ne greqi.  Ne veri tjeter mesele. 

Jo per perfitim -US vs Shtet-orientimi i Europes eshte hendek tjeter kendveshtrimesh dhe praktikash.

Por ne Shqiperi s'eshte as njera, as tjetra.

 te gjitheve kshu i vijne idete e mira per atdheun, mbasi ikin smiley

interesant. si shpjegohet?

 të shoh më qartë kur ti je larg, them unë.

 

noshka ti ke shume te drejte. kjo qe thua ti (dhe pyetja qe ben selfi) meriton nje reflektim te gjate dhe personal, qe do edhe kellqe te shkruhet, edhe kellqe te hidhet per diskutim te peshku. megjithate po mendohem.

Trop,

per te sqaruar me shume idene, vullnetare me pagese apo pa pagese?

 

TfA eshte me pagese (modeste.)

i now i now.. modeste= minimalen e nevojshme

Kjo është kollaj fare të bëhet. Madje në kohën e komunizmit, ka qënë "stazhi". Shqiptarëve u duhet futur me hir a me pahir koncepti i shtetit. Shteti si koncept mbipalët, mbipartiak, mbipolitik. Shteti si shteti im, tëndi, i Tropit, i XP-së etj. Shteti i të gjithëve. Jam dakord me Chenen, si shpërblim ndaj shkollës, një i ri duhet që të shërbejë një vit. Në vend të ushtrisë fasuleve dhe makaronave, një vit pas shkollës, të merret me punë sociale. Në shërbim të shtetit. Kjo krijon një marrëdhënie të ndërvarur mes individit dhe shtetit. Një relacion "personal".

 

 Oranje, keta nuk e bejne me detyrim nga shteti. Se ka nevoje edhe per doktore e plot specialiste te tjere ne zonat e thella. Kjo per mendimin tim behet kur ka njerez qe duan t'a bejne. Me pagese. Sakrifica e crrenjosjes se jetes per nje vit a dy duhet te jete e individit, nuk ka pune shteti te te thote ku do jetosh, se behet si qemoti qe te emeronte shteti. Por jam dakord qe shteti mund te kete politika qe e inkurajojne kete. Ai ka rolin e vet per te permiresuar jeten ne keto krahina, po jo duke i vene shtetasit e vet t'a bejne kete me detyrim.

Chene, eshte me pagese, por kerkohet nje ndjenje vullnetarizmi per te marre persiper kushte te veshtira pune dhe jetese. Faqja e programit ne internet ka plot informacion.

Duke u mbeshtetur mbi nje program ekzistues, qe duket se po perhapet dhe ne vende te tjera, sigurohet vizioni, puna teorike, eksperienca praktike e te tjereve, lidhjet me donatoret, kontrolli i cilesise (!!), etj, pra ka avantazhe ndaj nisjes se dickaje origjinale.

Une nuk kam eksperience manaxheriale, as eksperience me OJF, dhe kam eksperience minimale ne mesimdhenie. Kjo eshte arsyeja kryesore pse idene e hodha ketu dhe nuk nisa te mendoja te aplikoja vete per te filluar nje organizate ne vend. Nuk i dihet, ndoshta brenda komunitetit te peshkut mund te gjendet nje grupim i pershtatshem individesh - une vete s'do te hezitoja te perfshihesha me aq sa kam mundesi.

+1

Para se te arrijme aty, a nuk duhet te sigurohemi qe universitetet tona prodhojne mesues mjaftueshem te afte per te dhene mesim ne fshatra e zona te thella?

 Duhen sqaruar ca gjera ketu. Vullnetar nuk do te thote pa pagese. Ka dhe vullnetare qe bejne para te madhe. Si ide nuk eshte e keqe po nuk mendoj se ne kushtet e shqiperise mund te realizohet. me sa di une ne kete program ne US, shkojne femijet e te pasurve ( ne te shumten e rasteve). Te pamesuar me veshtiresite, kerkojne te bejne dicka te vlevshme per shoqerine. Vajza e vellait te njeres qe njoh une, mbaroi Harvardin dhe bashke me te dashurin punuan 2 vjet per nje shkolle ne nje territor me probleme. shkollen e kishte te paguar nga prinderit (keshtu qe per para, s'cante shume koke, qe te paguante loan). kjo eksperience i duhej si kredit dhe reference per dicka qe do studjonte me pas. Zonat sigurisht qe jane me probleme, krimi etc etc, por probleme uji, dritash dhe ngrohje nuk kane. Pastaj keto organizata bejne shume aktivitete si dreka dhe darka ku te pasurit japin para per ti mbeshtetur. Nuk eshte aq e thjeshte. kush do te japi para ne shqiperi? Dhe nje gje tjeter. ata qe drejtojne ketu,  keto lloj organizatash kane rroga shume te larta. Kush do paguaje per gjithe kete? Eshte ceshtje parash dhe sensibilizim i te rinjeve. 

Une mendoj se kjo alternative funksionon vetem kur udhehiqet nga idealizmi/nevoja; njerezit qe e marrin persiper dicka te tille jane nejrez qe vertet duan te ndryshojne dicka ne ambjentin perreth tyre, ne realitetin ku jetojne. Nese eshte shteti qe, si ne komunizem, vendos se cfare duhet te besh ti, e te tregon se ti duhet te jesh social duke te imponuar me ligje qe ti te mbyllesh vrimat qe ai vete i ka shkaktuar, e per te cilat nuk do te investoje (financimet jane te huaja ne kete projekt), ky eshte nje projekt i deshtuar; sikur per asgje, njerez qe i kane detyruar te bejne dicka qe nuk duan ta bejne, nuk arrijne te bejne as punen per te cilen i paguajne mire: ju mungon motivacioni.

Nevoja per levizje sociale duhet te vije nga poshte. Nevoja, psh, per te mos bere ushtri e per ta zevendesuar ate me pune sociale ne Zvicer ka pasur shkak presionin e individit dhe jo te shtetit. Eshte dashur nje rruge e gjate qe shteti ta njohe kete nevoje e ta integroje ne strukturat e tij. Keto jane pastaj levizjet qe ngjizin.

 krejt dakord me ty. mendoj po ashtu se kur të dalë ndonjë të thotë: "e bëj unë këtë punën, a ka njeri të bëjë si unë?" dhe jo " ej, kam parë se kshu bëhet kjo punë, a ka njeri ta bëjë se unë jam i zënë me punë të tjera", atëherë mund të funksionojë diçka.

akvll s'e prisja kete.

 kurse unë pres më shumë nga ty.

p.s. ose më pak, mvaret nga pikëpamja. 

p.p.s. pa të keq.

 Keto qe thoni ju jane per nje shtet qe funksionon. Mesuesia ketu eshte shume jashte kontrolli.

Per kete stazhin qe thua, jul, aplikohet, por ne dege me rendesi. Psh ata qe mbarojne per mjekesi, shkojne ne spitale private, ata per gazetari, shkojne ne gazeta. Bejne stazh per interes personal, sepse futet ne CV dhe synojne karriera. Jo sepse kane deshira vullnetare. Ndersa per mesuesi eshte tjeter hesap, sepse s'ka vend per karriere. Eshte nje pune... po s'gjete gje me te mire, kape futu ne shtet dhe merre ate rroge. Nuk e ben njeri me deshire, por e ben sepse s'gjen tjeter. Dhe fatkeqesisht, keta jane aq shume sa detyrohen qe edhe per kete te japin leke nen dore per t'u futur.

Ajo qe thua ti, qe duhet detyruar vullnetarizmi, behet nga nje shtet qe funksionon. Keta s'te detyrojne dot te mos pish cigare ne lokal. S'te detyrojne dot te paguash taksa, se i jep inspektorit te tatimeve nje 10 mije leksh e nje dopjo raki, dhe ja ku mbaroi. Ja, une kam patente fallco dhe e deklaroj me krenari ketu... smiley Kush polic ma ka vene re, i kam kercitur dhjeteshen te dora dhe ec babe! Ti thua pune vullnetare me detyrim. smiley
 

S'jane per Shqiperine keto pune. Jo tani.

XP, në rast se do më pyesje, të të thosha një nga dallimet kryesore midis grekëve dhe shqiptarëve, do të të thosha që: për grekun shteti është koncept abstrakt. Greqia është një ide, një ideal. Ndërsa kryeshtetarët, janë menaxherët e përkohshëm të kësaj ideje. Ndërsa tek shqiptarët, ndodh e kundërta. Shteti është kryeshtari i rradhës, dhe ata që janë kundër këtij, deklarohen dhe antikombëtarë.

Kjo këtu, është një pikë kyçe ku duhet punuar. Shteti duhet të jetë gjithnjë mbi palët. Për ta bërë më të thjeshtë situatën... marrim ushtrinë. Ushtria e detyruar në Shqipëri u hoq. Ndërsa këtej, disa grekë shokë të mi që kanë mbaruar shkollën, tani janë thirrur për të kryer shërbimin. Në rast se konsiderojmë Shqipërinë si të paaftë që të vendosë mbi shtetasit e vet, shërbimin e detyruar ushtarak, atëherë "nuk është koha që Shqipëria të jetë shtet, fare". Kjo për mua është një gjë që DUHET bërë, dhe rrugë tjetër nuk ka. Është kaq e paarsyeshme për mua që të mos ketë shërbim të detyruar social, apo ushtarak, aq sa është e paarsyeshme që dikujt që ka punuar për vjet me rradhë, të mos i paguhet pensioni!
 

 Jul, jam dakord qe duhet bere. Por s'mund te behet, jo tani per tani. Kerkon nje fare rregulli, ajo pune. Ketu nuk e ben dot. Fuqia e shtetit ka rene prej kohesh. Shteti eshte mjalte ku po re, ha sa te mundesh. Ke njerez qe nuk paraqiten ne pune dhe marrin rrogen, qe nga albpetroli e deri ne ujesjelles. Ke qe emigrojne dhe vazhdojne marrin rrogen. Kur ky shtet s'te detyron dot te besh punen per te cilen te paguan, harroji te tjerat.
Ne 90-en, kur ra shteti komunist, nuk ra vetem komunizmi, por edhe shteti.

Nuk behet fjale per punesim masiv, por per punesim selektiv. Behet fjale per nje program qe mund te zhvillohet pa pritur nje mesi ne ministrine e arsimit apo per nje ligj fantastik (qe gjithsesi do te kishte nevoje per nje mesi ne ministri per tu zbatuar).

Chene, Oranje, me konkretisht misioni (s'kam kohe ta perkthej tani):

The social enterprises in Teach For All recruit outstanding university graduates and young leaders of a variety of disciplines and career interests to commit two years to teach in high-need areas, providing a critical source of additional teachers who ensure their students have the educational opportunities they deserve, despite socioeconomic factors.

With significant training and ongoing support, participants work to succeed with students, in the process gaining a deeper belief that it is possible to ensure educational opportunity for all and a first-hand understanding of how to achieve it.

Over time, alumni work as leaders in the classroom, in education more broadly, and across all sectors to effect the fundamental changes necessary to ensure educational opportunity for all. Alumni work to minimize the socioeconomic challenges facing some children, build capacity in schools and school system, and change prevailing beliefs through their examples and advocacy.

In pursuing this common mission, Teach For All’s members must overcome significant challenges in developing their programs, generating private and public sector support, and building their organizations. By providing a global support network for these social enterprises, Teach For All helps its members save time, climb learning curves more quickly, access additional resources, and collaborate. The end result is greater scale, student achievement, alumni leadership, and organizational strength in each member country.

Ndersa bullgaret e specifikojne keshtu:

Teach for Bulgaria adapts a specific, internationally successful approach that engages outstanding graduates in facilitating the access to quality education for every Bulgarian child. We attract and select talented, ambitious young people from diverse fields who have the attitudes and characteristics that will allow them to become inspiring, transformational teachers with an innovative approach to teaching.  We look for people who wouldn’t normally have considered teaching.

Kjo eshte ide shume e mire, pa futur hundet shteti fare. Nje fondacion ku kompanite apo individet dhurojne fonde qe te financohet rekrutimi dhe motivimi/kompensimi i mesuesve te rinj (studenteve te sapodiplomuar), duhet provuar. Duhen pasur sidoqofte parasysh te gjitha kushtet qe e bejne kete nje sukses ne menyre qe te gjendet ekuivalenca e tyre ne Shqiperi ose te gjenden faktore kompensimi kur nuk ka ekuivalence. Per shembull:

TfA ju ofron 'punonjesve' te vet dmth mesuesve, kompensim me disa avantazhe ndaj tregut te hapur, pervec rroges, kryesisht duke i ndihmuar te paguajne shpenzimet e shkolles se bere, si dhe ate qe do bejne me vone, se shumca e kandidateve kane ne plan studime te tjera me vone.

Nje eksperience me TfA ka vlere ne punesimin e metejshem te kandidatit pasi konsiderohet si investim i pelqyeshem nga tregu. Dmth, per nje student qe ka shkuar me deshire te themi ne zonat e thella te Martaneshit, eksperienca e marre eshte avantazh profesional kur kthehet dhe kerkon pune ne Tirane. Si mund te arrihet kjo ne Shqiperi?

TfA ofron trainim dhe ndjekje te vazhdueshme te kandidateve te vet, ata nuk hidhen thjesht ne orbite.

Une mendoj qe nqs oferta ka kushte te ngjashme, nuk do kete problem te gjenden kandidate, ne USA acceptance rate eshte ne mos gaboj 10-15% dmth ka me shume kandidate sesa programi mund te menaxhoje per momentin.

 Para pak muajsh me kerkoi nje shok ta ndihmoja si vullnetar, meqe ra fjala te punet vullnetare. Duhej te jepte nje provim per  nje vend pune te tatimet, dhe i duheshin nja tre kater shoke qe te konkurronin bashke me te, qe ne pamje te dukej provim normal dhe i drejte. Me porositi qe te beja kujdes kur t'i pergjigjesha pyetjeve te provimi, dhe me dha shembullin e nje idioti ne Peqin. Ishte futur ky idioti ne provim per nje shokun e vet, dhe ia kishte futur pyetjeve te testit me kot. abcd, cfare t'i kapte dora. Mirepo ashtu kishte kapur me shume pike se shoku qe po ndihmonte, dhe mezi e kishin sajuar qe te gjenin fleta te tjera provimi. Ishte dashur t'i kerkohej ndihme drejtorit.

Ju thoni bla bla bla... si ne Amerike. lol

p.s

Se harrova... e pyeta per rrogen, me tha qe ua kishin lene te ulet, por vetem ngaqe ishte ne terren dhe kishte mundesi manovrimi me gjobat. Atyre ne zyre ua linin me te larte. Dmth, keshtu e mendonte ai. lol
Ju thoni selektime sipas aftesise! hahaha

Trop,

duke iu referuar komentit te Kristides: kjo mund te ishte interesante per shqiptaret qe studiojne apo edhe jetojne jashte. Sepse keta do rikthehen perseri, dhe ne tregun e punes se vendeve perkatese, nese arrin qe kjo eksperience te etikohet nen emrin e TfA, iu hap perspektiva shume te mira punesimi.

Keshtu flitet. Ide interesante qe mund te shnderrohet ne nje program qe punon nga qeveria. Studente qe nuk arrijne te punesohen aty ku duan mund te mesojne nxenesit ne shkolla ku nuk ka staf pedagogjik te mjaftueshem apo me kualifikimin e duhur per nje periudhe te caktuar kohore. Sigurisht kundrejt njefare pagese dhe favoreve te tjera qe mund te ju behet nga shteti. Te besh ate qe i dhemb zemra per te varferit nga kafet e Bllokut eshte kollaj, duhet dicka konkrete dhe qe mund te sherbeje edhe si shembull. Ne pergjithesi ata qe flasin per barazi, solidaritet etj. vijne nga backgrounde profesionale mesuesie apo mjeksie se te flase nje qe s'luan kemben nga Blloku eshte pak si hipokrizi dhe qe nuk ze vend. Nga OJF-te parazite te Tiranes qe marrin miliona donacione dhe qe drejtuesit e tyre jane bere me vila e makina te shtrenjta nuk pritet dicka e dobishme ne kete drejtim. OJF-te keta njerez i kane konceptuar si biznese dhe jo si nje mundesi per t'i sherbyer shoqerise dhe vendit. Para ca kohesh disa apo nje OJF, nuk me kujtohet mire, kishte shkuar ne keto periferite e Tiranes, ne "zonat informale" ku ka shume te ardhur dhe ne vend qe te shpenzonte ato para qe kishte shpenzuar per te pajisur me mire nje shkolle apo nje qender shendetsore, kishte cuar njerez e mjete per te ju mesuar vajzave adoleshente te atyre zonave se si mbahet brisku kur rruajne organet gjenitale. Po, eshte e vertete, nuk po tallem.

Po, por ne rastin e tyre do te vlente veten nese kane ndermend te vazhdojne doktorature/master apo jane 'te pashaportizuar' smiley, perndryshe e humbasin mundesine te hyjne ne tregun e punes jashte (humbasin lejen e qendrimit ne evrope apo lejen e punes ne amerike). Megjithate si numer duhet te jete jo i vogel. Besoj se edhe bullgaret (e di qe ju cava pak koken me bullgaret po aty e mora idene, lexova qe ata po rekrutonin tek Universiteti Amerikan ne Bullgari) mbeshteten pjeserisht aty, drejtuesit e programit kam peshtypjen se kane studiuar/jetuar jashte, etj. 

po ne kemi Universitetin Evropian. Se kush shkruante sot qe ky universitet po con autobuza me studente ne Kosove qe te ndihmojne fushaten elektorale te Albin Kurtit. Mbase dergojne ndonje autobuz me studente qe te ndihmojne edhe ne problemet e arsimit shqiptar qe po diskutojme (e pse jo edhe atij kosovar, qe i ka te ngjashme).

E ka lexuar njeri romanin "Aferdita" te S. Spasses?

Nese beson se eshte i rendesishem per diskutimin, pse nuk na e tregon ti historine? Une nuk e kam lexuar dhe tani jam kurioze.

Nuk e di sa i rendesishem do ish per diskutim; tema eshte shume e afert me c'po diskutohet ketu. doja te thoja me ate gje (ky roman eshte shume i vjeter, fletet i ishin fermentuar kur e kam hapur) qe orvatje te tilla jane nje utopi e perseritur, ama ver re se aq sa t'i pret krahet fjala utopi, po aq te ngashnjen "e perseritura". personalisht kam bindjen e thelle qe nisma te tille nuk zgjidhin gje (por kjo vjen nga materializmi im i mallkuar dhe i pandreqshem), dhe prapeseprap jane shume "cool" dhe me shume se rregullojne gje ne objekt (nxenesit e zones problematike), e bejne kete gje ne subjekt (mesuesin vete).

Sorry per zgjatjen. Por ku iku mija, pse jo qindi: ka qene nje film i tille me Michelle Pfeiffer, "Dangerous minds"

 

smiley

mund edhe te thuhet qe percapje te tilla e bejne me te durueshem rendin kapitalist dhe vonojne revolucionin, po une s'do t'i shikoja aq thelle.

i kam pas 2 librat me ket aferditen po m'lodhte kur e lexoja...me mire t'lexoja "per shoket e mi pionere" sesa ket.

iu hap perspektiva shume te mira punesimi.

plus u jep shanse per te bere aventura. imagjino nje cun i ardhur nga hamerika ose evropi qe jep mesim ne nje fshat a province ... all he has to do is point to the girls/women he wants to ... TSA

ideja eshte padyshim interesante, for rillzi, as tushja would say, po nga ide ne praktike jane hendeqe me political players with not much votes to gain from setting up / helping such programs

gjithsesi s'duhet hequr dore, dicka mund te behet

all we need eshte qe te ikin dhe ca shqipo te tjere nga shqiperia qe pastaj te japin ca ide te mira si keto

j/k trop, it is a really good idea, dhe besoj se ne nje fare menyre/feje padyshim mund te realizohet

Problemi ne Shqiperi me punen vullnetare dhe bamiresine eshte "stigma" qe i eshte ngjit ketij aktiviteti dhe komentet injorante qe vine me te. Sot pune bamirese quhen mijera euro te vjedhura qe hidhen per blerje "pikturash" kontrabande dhe koktej grash politikanesh qe ju duke vetja te pasura.

Eshte neveri qe ajo tradite e kaluar (megjithese tejet e politizuar) u shkaterua dhe u hodh kaq balte. Eshte vertet e pabesueshme qe shqiptaret tregohen shume te zellshem kur vullnetaret jane "anglez" apo "amerikane"! Ju afrojne ushqime dhe fjetje falas, ndersa kur jane shqiptare i shohin me perbuzje, ne shume raste edhe duke i pare me dyshime se mos kane qellime te tjera!!

Edhe para se te nxitoni me ndonje koment idiot te rradhes nuk eshte aspak e vertet qe vullnetaret e huaj te cilet vijne e ndihmojne ne Shqiperi jane te pasur, shumica kane kursyher per shume vite apo punuar gjate studimeve per parat e biletave te avionit dhe shpenzimet e tjera!

Trazicioni 20 vjecare qe eshte ende duke kaluar Shqiperia i ka bere njerezit te eger shume.

 

 

Gjeni pra njerin qe eshte ne Shqiperi dhe qe ka ndonje motivim. Une fatkeqsisht nuk planifikoj te jetoj ne Shqiperi tani afer, por vizitoj mjaft shpesh dhe jam ne dijeni te realitetit. Une ofroj marketimin (hedhjen ne treg) te fondacionit free of charge. Kete zanat kam, per marketing paguhem, kete ofroj. Kush te kete ndonje mendje, me beni ze...

Trop,

une njoh te rinj ne Tirane qe jane shume te motivuar te ndryshojne realitetin. Ndoshta nuk jane shume por mund te fillohet dicka me ta. Ajo qe mund te diskutohet eshte nese duhet patjeter dy vjet investim, apo mund te gjenden edhe alternativa afatshkurtra - keto mund te angazhojne me shume njerez (sidomos nga jashte).

Do ja vlente te kontaktoje si TfA edhe Bullgaret. Ske c'ben, te ngeli ty ta besh. smiley 

Tani per tani nga peshqit ne Shqiperi te pershtatshem per kete pune shoh Irisin. Nuk e di per saktivistianet...

Nder donatoret, pervec programeve te USAID-it dhe Sorosit, mund te perfshiheshin per partneritet edhe universitetet private (sigurisht edhe ato shteterore, por privatet me kontribute financiare - corporate social responsibility  + mundesi punesimi per disa studente), dhe fondacione te tjera (Vodafone?).

falemnderit per linkun liqeni, per seriozitetin te shohim c'mund te behet, se s'po fluturon njeri me presh akoma.

Nuk e di se cfare eksperience ke, por nga pervoja ime shume njerez kane ide te mira ne koke por humbasin interest kur perballohen me praktikat burokratike, te cilat jane te pa shmangshme por jo te pamundura te perballohen.

Ka dy rruge te cilat ndiqen per fondet ; a) i ben te gjitha vete dhe kostoja e ulet b) paguan dike ( ose ne disa raste te mbajne nje perqindje nese aplikimi yt eshte i sukseshem) dhe kursen disa telashe.

Por, perseri te duhet pune per te planifikuar projektin, business plan dhe constitution. Te keshilloj te kerkosh nje advisor aty afer ku je qe merret me projektet e huaja, shumica jane falas dhe mund te kesh nje ide me te qarte si te fillosh ne menyre konkrete.

ahahaha

Iris e hengre smiley

o trop, u cmenem me rob qe hane buke nga usaid e soros.

boll mo per at zot se kalun 20 vjet e prape po ne ate pike.

si songrem iher ka ajo lloj buke e dije?

Amon a dije ca shije ka? I ngja noicik bukes se lepurushit?

hahahha per bese as une nuk kam ngrene nga ajo buke.

ruzhi, lopa ka funksionin e vet ne zinxhirin ushqimor, nuk besoj te jesh per zhdukjen e lopes si specie. ne thjesht po themi qe pajisjet e mjeljes te jene me 'humane' dhe qumeshti te shperndahet ne menyre me te drejte smiley

se cke me mu ti qe m'pyt kshu si me thumbim

me marrsh pleshtat smiley

vete skam hong asi lloj buke nga kto, me rrofte puna e mendjes time , se smund te them 'e kraheve'. Por kam qene shume afer me njerez qe e kane honger. Ne fakt duket se ka shije te mire, kur kryn nje pune, merr leket dhe shkon ne pune tende. Kur e ha gjithe kohes, dhe varesh nga ajo pune, eshte mjalte qyl, kur je deficent mashtrus e spiun, ama eshte zeher kur je rob i punes dhe i nderit.

 Po he pra se me plasen. Sa shoqata kam pa kshu une.Z
S'me hiqet nga mendja hera e pare kur shkova ne dyqan per te blere dicka per nje shoqate qe do te argetonte femijet. Shkoj dhe i them shitesit te me jape kaq coca-cola, kaq cibuke, kaq biskota. Ne fund i them: 

-Me bej nje fature, se i kam per keta te huajt e shoqates dhe u duhet fatura.

-Po, thote shitesi.

Kerkon, e gjen nje fletore, keput nje flete, shkruan "Coca-cola, dy koli" dhe me thote fare natyrshem:
-Sa t'ia ve cmimin Coca-Coles?

U hodha nje sy shpejt e shpejt diskutimeve mesiper dhe pashe qe dikush ka pyetur pse keto ide u vijne shqiptareve pasi ikin nga Shqiperia. Une i kam dhene qekur nje pergjigje me vete: ngaqe ne Shqiperi nuk lind, nuk kultivohet dhe nuk inkurajohet asnje ide e pergjegjesise ndaj komunitetit.

Meqe shumica ne vend mendojne se ide te tilla jane "endrra ne diell", "qiqra ne hell", "lakra rinie" etj etj, edhe individet te cilet - fale edukimit familjar apo ndonje veteshtytjeje personale - kane ide te tilla, izolohen e margjinalizohen shume shpejt. Gati te vjen turp te kesh ideale (jo ideologji) ne Shqiperi. Kur largohesh jashte (per ata qe largohen me te vertete menderisht), e kupton se s'ka pse te te vije zor hiç te kesh ideale, te fitosh jeten duke punuar e te respektosh komunitetin po aq saç individin.

Trop, une dikur e kam bere nder mend te kthehem ne Shqiperi. Do te me pelqente te jetoja ne ndonje fshat e te beja ndonje gje te ngjashme me mesimdhenien falas. Nje pjese e imja, megjithate, me keshillon ta shoh edhe nje here nje film qe dikur me pat pelqyer aq shume, por qe po ashtu me pat lene nje shije te hidhur fare. Titullohet Viridiana. Te falenderoj sinqerisht per temen qe ke hapur.

bunuelin e dua shume dhe viridianen do ta shoh, sa mire qe e permende.

eshte veshtire te mos biesh dakort me analizen tende per demoralizimin dhe shkeputjen qe ndodh ne shqiperi. por ka akoma me shume per te thene qe une po hezitoj.

dhe keshtu per shpejt e shkurt, me vjen shume keq qe une vete nuk kam pasionin e duhur t'ia kushtoj jeten arsimit, apo jetes bukolike, apo nje kombinimi te ketyre te dyjave. por gjithsekush ben ate qe mund te beje, qofte edhe te jape ide apo te shkruaje 2-3 letra e te rekrutoje 2-3 njerez. megjithate, sado qe kerkon dedikim manaxherial, ky program bazohet pikerisht mbi njerezit qe nuk munden ta bejne nje pune te tille gjithe jeten, por te pakten ndiejne detyrimin ta bejne per nje pjese te jetes.

qe me sjell te shqetesimet e selfit - modifikimi i kushteve per shqiperine. edhe mua 2 vjet me duken shume, ndoshta do te ishte faktor pengues ne rastin e shqiperise. por duhet te kete ndonje arsye te forte nga studimet, qe ka lidhje me learning curve, me marredheniet mesues-nxenes .. per shembull dhe korpusi i paqes, gjeja me e ngjashme me kete program aktualisht ne shqiperi, e ka kohezgjatjen 2 vjet).

 Trop, ti gjej leket se me menaxhimin po merrem une ( kundrejt nje pagese te pranueshme ) smiley

Gjith ky patriotizem romantik eshte terheqes. E gjitha kjo mua me kujton fillimin e karieres fill pas studimeve universitare, ne nje fshat te Librazhdit.Te gjithe mesues dhe mesuese te ardhur nga qytete te ndryshme (prej Tirane e poshte ) Para oborrit te shkolles ku flinim kishte disa plepa dhe ne fundvjeshte prisnim te binte gjethja e fundit (lexonim O`Henri asokohe ) Puna eduative me shoket kooperativiste, darkat e improvizuara etj. etj. 

PS: shpetimi ketij vendi i ka ardhe perhere nga ata qe kane ikur prej tij smiley

 Seriozisht tani, se une po tallem ketu, ngaqe jam i sigurt qe asnjeri ketu s'ka per te bere me shume se te jape ide. Por nese gabohem... pergezime qe e merrni seriozisht idene. Nuk dua t'ju pres hovin. Por kontributi me i mire qe mund te jepni ju qe keni emigruar, per shqiptaret ne nevoje ketu, meqenese deshira nuk ju mungon, eshte qe te vini, te njiheni me realitetin e vertete te zonave per te cilat flisni, pastaj te vendosni te ndihmoni me dicka qe vlen per ate realitet, jo dicka qe vlen per ne Amerike. Jam i sigurt qe para se t'i shpenzoni ato para per dicka te tille, mbase do te doni t'i shpenzonit per dicka tjeter me urgjente... 

 

Shkollimi i kalamajve vlen vetem ne Amerike a si eshte puna? Une s'dua "ta njoh realitetin e vertete te zonave", do te doja thjesht te jepja mesim..

Ti personalisht mund te japesh mesim falas sa te duash, s'po thote gje njeri. Per ate kohe qe thua ti se do te kthehesh, pra, "nje dite", per ate kohe them dhe une qe vlen kjo ide. Ketu ta kam fjalen e s'po shoh te gabohem. smiley

Keshtu privatisht normalisht qe cdo gje eshte e mirepritur. Bujrum.

Por kur me thoni shteti dhe pune vullnetare... e perseris, s'eshte ende gati Shqiperia. Nje dite, sic thua ti, e di dhe une qe do te jete. Tani s'eshte.

Nashti,

Ne vend qe te harxhoni energji te teperta duke ngritur ketu nje mur komentesh, ju keshilloj te beni nje telefonate konference me njera tjetren ( ndersa na, rrime kuvendojme smiley ) te hartoni nje plan propozim dhe tja dergoni per miratim ne parim ministrit perkates.. po kshu fshatce se nga kamza ka dal dhe ai smiley

Po sju miratoi shteti internetiste te deshperuara do perfundoni smiley

chene po perpiqem te kontaktoj me bullgaret, per te pasur ndonje ide me te qarte. kurse komunikimi me ministrin e linjes besoj se do te ishte hapi i fundit dhe jo me i rendesishmi (gjeja nuk do te sponsorizohej nga shteti).

do ta mendojme kete conference callin... smiley

"Gjeja" do te kerkonte qe shteti te hapte dyret, te ndryshonte orare etj etj.

Shkroje imaillin fshatce! Mundesisht, fillojeni me "Ne rinia e partise demokratike ne diaspore.." Thuji ne bulos ta firmosi me gjisht..

Nuk I kam lexuar te gjitha komentet , ndoshta e keni permendur , desha te di se sa paguhet nje mesues gjimnazi ne Tirane dhe nje ne Theth per momentin , tema eshte interesante por problemi qendron ne dy pika kryesore , te cilat nuk kam kohe ti diskutoj tani .

ene i pytje tjeter,

per cfare mendoni se jeni te zotet te jepni mesim?

 Edukate seksuale?!

arithmetike ne fillore.

algjeber, gjeometri dhe dituri natyre (plus fizike, kimi dhe biologji) deri ne klase te tete.

falas. kur te kem dale ne pension ose te jem terhequr nga puna. Ne jug te shqiperise, natyrisht.

pastaj per mesimdhenie serioze, natyrisht statistike te aplikuar ne cilendo shkolle qe do me e ofru kete grup-lendesh. garantoj programet me te perparume, me shume gjase kurrikulumet e MIT-se. Por zemra do me donte ate tetevjecaren, gjithnje.

Ok, shenomeni edhe mua atehere dmth per te bere plane si gjithe turma me lart!!!! smiley

Po punen kush do ta beje valle?  :-?

 Jasht temes se kam respekt per njerzit qe duan te ndryshojne shqiperine. Po kam ca eksperienca me keta te ashtuquajturit vullnetare dhe super vullnetare me pagese ketu, qe c'te te them. Tmerr fare jane, mbulohen si struci pas qellimeve humane.

 Nese ty te jane dukur struc, neve ketu na jane bere fobi. Kam nje komshije me vile trekateshe, me leke shoqatash vullnetare.

 Njerez, doni te ndihmoni? Lereni ca behet ne Amerike. Hajdeni vete ketu dhe jepuni duarve me cfare mund te behet ketu. Per ide s'ka nevoje ky vend. Ka internet. Mjafton te kerkosh dhe gjen jo cfare behet ne Bullgari, por edhe me tutje. Ndihmoni me profesionalizem, me mentalitet. Po patet bthe te duroni mentalitetin dhe kushtet ketu, domethene. Mend kemi te gjithe.

 Une po  shkoj ne Theth.marr persiper te gjitha lendet shoqerore (plus vizatim )

Ajkuna ti ca mund te japesh? smiley

Po une cdo fundjave jap matematike dhe fizike ne nje shtepi femijesh ketu ku jam, pa para kuptohet. Nuk na u deshen as shteti me merkelin e as fondet dhe projektet me para per kete, po thjesht tre letra A4 te "gozhduara" ne muret e unit dhe u mblodhem nje grusht studentesh. Sigurisht qe gjate javes edhe paguhem kur u jap mesim nxenesve ne nje shkolle te mesme, se edhe dua te ushqehem e te paguaj qerane, po edhe aty, pagesa eshte modeste, sepse ende s'kam diplome apo vite eksperience. Shkurt, ua "rrembej" te pasurve, dhe ua jap te varferve spiritus smiley

Nuk eshte nje pune per te gjithe, kjo eshte e qarte, po me te mbaruar ketej, do ta beja me shume kenaqesi ne vendin tim.

 Mrekulli, ja ku qenka Ajkuna-pionieria e pare e programit vullnetar.

Per te fol seriozisht, arsimimi femijeve ne zonat e margjinalizuara eshte hallka nga duhet kapur per te dale nga cikli varferise.Pa i barazuar koherat dhe pa harruar dieferencat, dikur behej kjo gje, duke cuar te sapo diplomuar ne zonat veriore-verilindore.Jo vetem se ne ato ane kishte mungesa ne kuader te shkolluar por edhe duke i pare keta mysafiret si agjente te ndryshimit social.

Megjithate une si gjene me te rendesishme shikoj ndertimin e komunitetit. Kudo ka banesa, njerez, lokale por askund nuk ka komunitet, shpirt komunitar, solidaritet, vullnetarizem, mobilizim per te bere dicka te mire publike.Pa cvendos vemendjen nga nisma e Trop, ka ndonje ide se si mund te ndetojme komunitetin ?

Jam shume dakort me ty!

Nuk besoj se do mund te gjenden lehte njerez per te ndertuar nje komunitet te mirefillte sic do e donte puna, por jam me ate se ne fillim edhe pese vete mjaftojne. Duke patur parasysh veshtiresite ekonomike qe mund te kene edhe vete vullnetaret, puna le te filloje ne shkollat e periferise se Tiranes. Po jam e bindur se edhe ne shtepine e femijeve atje ka shume per te bere (kam pare dikur, ndoshta nje vit me pare, nje emision mbi kete teme ne nje nga tv shqiptare, nje grua qe e gjente kohen per ata femije). Punen e e disave, duhet pastaj sigurisht ta paraqesesh neper universitete, te organizosh mbledhje atje, etj etj, po mund edhe te hapesh nje blog ne internet (e thjeshte kjo, po nxit). Me nje grup te rinjsh ketu, kemi marre, me leje, disa here ambiente ne shkolla te mesme dhe u kemi dhene mesim edhe femijeve me zhvillim "jo si i te tjereve", dhe puna kishte sukses, jo vetem per femijet, po edhe per komunitetin, i cili rritet ne te tilla raste (njerezit jane edhe me te gatshem te ndihmojne). Nuk jam me idene se kushdo qe ka njohuri, di te jape mesim. E thashe njehere, nuk eshte nje pune per te gjithe, do dhe ca aftesi ne mesimdhenie, durim, durim, durim dhe mbi te gjitha dashuri per brezin e ri, si do qofte ky smiley

Nuk di se c'mendon ti spiritus?

 Nje grusht njerzish gjenden Ajkuna, kudo, aq me teper ne Tirane, ku ka nje lloj sensibiliteti dhe eksperienca.Por une po flisja jo thjesht per kete nismen qe eshte pak me speciale (dmth vullnetare per mesimdhenie ) Po flisja per ndertim komunitetit , pra grupe njerzish brenda komunitetit qe veteveprojne si berthama te shpirtit vullnetar, per te bere gjera te vogla , mbeshtetje per familje dhe femije ne nevoje, te moshuar te vetmuar,femijet rome, jetimet, persona me aftesi te kufizuar (shumica jane te ngujuar ne shtepi) kujdes per  mjedisin-hapsirat publike dhe aktivitete te tjera humanitare.Dhe keto gjera sigurisht kerkojne njerez disponibel, me shpirt altruist, energjik , pa u bere heronj e pa qene superman. 

Ne Tirane ka nje qerre me ojeqera e shoqata , te ashtuquajtura jofitimprurese por qe nuk levizin as gishtin pa llogarit fitimin. nuk them se nuk jane bere pune por ato funksionojne si nisma per aq kohe sa financohen nga donatoret dhe pasi i kane rrujt fondet, gjithcka humbet e shuhet.Reklama dhe mediatizimi eshte i madh por situata eshte e tipit: shum po ndrit ai diell e pak po nxe smiley

Gjithsesi ka plot gjera qe mund te behen, sigurisht e dhe fonde duhen por mbi te gjitha duhet zgjimi shpirtit vullnetar. Jam pak skeptik per mobilizimin e rinise blokiste dhe fbujkiste por them se ka aq njerez, studente te punes sociale, nxenes te shkollave te mesme e aktiviste komunitetit sa per te formu ato "togat e vogla" te nxitjes se shpirtit komunitar. 

Ne fillim ishin idete....pastaj  nje hendek i madh nga e thena ne te bere smiley

Wow sa shumë "Homely Sage"-s paskemi këtu në mes tënë... smiley

Nga Eric Berne, "Games people play"

4 HOMELY SAGE
Thesis. This is properly a script rather than a game, but it has gamelike aspects. A well-educated
and sophisticated man learns as much as he can about all sorts of things besides his own business.
When he reaches retirement age, he moves from the big city where he held a responsible position to
a small town. There it soon becomes known that people can go to him with their problems of
whatever kind, from a knock in the engine to a senile relative, and that he will help them himself if
he is competent or else refer them to qualified experts. Thus he soon finds his place in his new
environment as a "Homely Sage," making no pretenses, hut always willing to listen. In its best form
it is played by people who have taken the trouble to go to a psychiatrist to examine their motives,
and to learn what errors to avoid before setting themselves up in this role.

Teme shume e bukur. Une mund te instruktoj Digital Circuits, me nje kurs tre mujor mund te pergatiten nje gjysem-dyzine specialistesh semaforesh (qe mesa duket ka nevoje).

Tirana ka nevoje per fjalen e mire (smiley) me teper se rrethet. Aty jane dhe njerezit me te eger. Nqs nuk jane akoma kane per te ardhur ose kane per tu bere. Une do shkoja ne Bathore, ne keneten e Durresit, ne Kamez apo Vore per te luajtur futboll dhe te hapja nje kinema verore. smiley (kuptohet me leter sigurimi ne xhep se + - dy gjunj ka robi). Ose te krijoja dhe nje grup teatri apo nje salle ku cdo te premte e te shtune kercehej tango smiley. ... A po edhe si dallohet birra e mire nga ajo me pak e mire.

Une per vete kam qene si vullnetar ketu (jo ne Shqiperi) nja 2-3 here. Heren e pare kam mbledhur 20-30 pound tek stacioni i underground-it me nje kove ne dore per nja 2-3 ore mbasdite. Ishim rreth 20 vete qe beme kete pune. Ne darke te gjithe ne kishim grumbulluar rreth 600 pound. Shkuam bleme caj, kafe, biskota, panine, sandwich etj. U ndame ne 5 grupe ne cepa te ndyshme rrugesh ku e dinim qe qarkullonin homeless. U sherbyem atyre deri ne mesnate. Parate qe mbeten i kaluan nje homeless charity qe kishte lidhje me kompanine tone ku une ponoja ne ate kohe (2003).

Ne keto raste te dyja palet jane te fituara. I ndihmuari ndihet qe eshte pjese e qenieve te gjalla njerezore, dhe ai/ajo qe ndihmon e shikon jeten me nje kendveshtrim tjeter, duke mos menduar se cfare fluturon hahet!

Une shpirterisht isha me i kenaqur ate nate kur u sherbyem ketyre homeless ne krahasim me nje nate tjeter kur isha i ftuar ne nje ditelindje te dikujt ne nje champagne party ne Librarine e Qeen's Mother ne Pall Mall ne Central London!

Kjo ideja per te ndihmuar ne Shqiperi vullnetarisht eshte interesante! Kush te mundet le te ndihmoje dhe jo vetem me teaching! Kemi ndihmuar te afermit tane per vite me radhe! Mbase eshte koha te shikojme pak me gjere, brenda mundesive! smiley 

Po lind edhe nje OJQ e re ?

Po diskutoja me nje qe ka restorant, dhe e pyeta per dreken, cilet jane klientet me te zakonshem.

Vendas jane administrata, ndersa nga rrethet (Tirana)  jane te shpeshte ato qe punojne ne OJQ, eshte per tu habitur- me thote restuaratori, keto te OJQ-ve jane njohes shume te mire te guzhines e pijeve. Pse habitesh, eshte e vetmja pune qe dine te bejne, te ngrenit qyl.

 E vertete 100%. Ne tirane ata/ato i shikoje gjithmone kur shkoje ne lokal. dhe besoj s'paguanin nga xhepi. e benin ndoshta si dreke/darke pune. edhe ketu ata qe punojne ne keto ojq, kane ca fytura pa stress dhe jane aq te qete (tralala zura nje gale).

Korano, edhe une kam bere ca pune vullnetare. ndihesh mire dhe keq ne te njejten kohe. ka shume te varfer edhe ketej. kam qene edhe ne keto fundraising. edhe aty kam patur ndjenja kontradiktore. ka dhe njerez te mire, s'po them, po ka dhe shume hipokrizi. Ca te moshuar me fytyra si femije dhe ecje si 20 vjecaret. me kujtohesh pensionistet e gjore ne shqiperi qe punuan tere jeten dhe jane zhytur ne varferi ose presin nga femijte dhe kane humbur dinjitetin. keta ketej, krenare dhe mendjemedhenje qe po ndihmonin me para. jam ndjer keq ca here.

 E vertete 100%. Ne tirane ata/ato i shikoje gjithmone kur shkoje ne lokal. dhe besoj s'paguanin nga xhepi.

Une kam lexuar ne nje gazete ketu para ca kohe per disa charity orgs ku kishte shkuar kontrolli (auditing) dhe ne disa prej tyre fondet qe kishin shkuar per qellimin qe ishte bere donacioni ishin vetem 10%! Pjesa tjeter ishte perdorur per pune te tjera si pagesa, shperblime etj. Ata te gjithe perfunduan ne gjyq! Ka nje % te caktuar me ligj qe mund te perdoret jashte qellimit per te cilin eshte bere donacioni. Me duket rreth 30% (jo i sigurte per shifren)!

.. edhe une kam bere ca pune vullnetare. ndihesh mire dhe keq ne te njejten kohe.

Patjeter Lira. Edhe keta te pastrehet qe une permenda me lart nuk jane te gjithe realiisht te pastrehe. Disa prej tyre jane me ndihma nga shteti per ushqimin, me strehim te paguar nga shteti, sherbim mjekesor falas etj. Ata i marrin keto ndihma (leket) dhe i pijne birra dhe ashtu per te mbushur hundet ne 2-3 ditet e para dhe ngelen pa buke per pjesen tjeter te muajit!

Ketu eshte ne mode qe pothuajse te gjitha kompanite private/shteterore jane te lidhura me nje charity (te regjistruar zyrtarisht). Secili jep dicka sipas deshires. Po ashtu gjate vitit behen 2-3 aktivitete per fundraising ne vende ku ka grumbullime njerezish psh. ne aktivitete sportive, koncerte etj.  Ja tani fillojne Christmas Carols ne cdo stacion treni!

Sic eshte permendur edhe me lart shoqeria shqiptare mua me duket se eshte egersuar shume ne drejtim te njerezve ne nevoje! Duhet te behet pak me e ndjeshme dhe me e dhimbshme per ate qe vertet kane nevoje!

Cfare te thuash kur ne nje komune para disa ditesh ishin kapur qe nga kryetari i komunses, financieret e me radhe duke abuzuar me ndihmat qe jane dhene nga shteti per familjet ne nevoje. Harroje te japin dicka nga xhepi i tyre keta lloj njerezish!! smiley

http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikul...

http://www.kohajone.com/zarticle.php?id=...

Do kisha me shume deshire qe forcat vulnetare te kontribuonin per ndryshimin e mentalitetit vendas njehere, se me nje lule nuk vje pranvera..Kenaqja e egos me bamirsira dhe romanticizmat qendrojne..Por hapi i pare eshte njohja me realitetin, dhe ky nuk mund te njifet nga baret e Tiranes, por neper periferi, ne urbanera, ne rrethera. Se ben vaki qe kur te perplaseni me arrogancen e status quos te tuteni, dhe gjithe romantika te kthehet ne makth.Pasandaja secili kontribon ne fushen e vet, e me rradh avash avash sa te behet qengji dash..

Do kisha me shume deshire qe forcat vulnetare te kontribuonin per ndryshimin e mentalitetit vendas njehere, se me nje lule nuk vje pranvera.

Po si ndryshohet mentaliteti i nje populli me pune vullnetare nga 1 apo disa njerez?

Nqs kemi formule per kete, qenka vetem pune 2-3 vjetesh derisa ta bejme gjithe planetin parajse. smiley

 

Skeptike jemi te gjithe, sidomos pas perdhunimeve te njepasnjeshme qe i kane bere veliajt &  co idese se ojq-ve dhe punes vullnetare. Por gjithsesi s'duhen pushkatuar idete e tilla si ajo e trop e peshqve te tjere ketu, se e keqja me e madhe e mundshme e ketyre ideve eshte qe te mos japen gje rezultat. Nese japin, sado pak, qofte vetem ne mendjen e disa njerzve, qyl eshte dhe aq gje.

Per komunitetin Spiritus ka plotesisht te drejte (per mungesen e tij ne shqiperi) e ky natyrisht s'ndertohet me antiprotestat e berishes apo me grevat dhe ngjyrosjen e pallateve te rames, dhe njeheresh eshte pothuajse aq e perpjete sa puna e mentalitetit. Por dhe kjo them se, persa diskutohet si dicka konkrete, duhet te jete me teper nje objektiv i cili perqaset me gjera specifike (mesimdhenia, dmth arsimimi, etj) se dhe komuniteti s'ndertohet dot kshu si nje objektiv e synim me vete; mendoj se vjen kur ka nje sere elementesh qe mungojne, dhe qe duhen per te pasur komunitet.

 

P.S. Per seksologjine u zune vendet, apo ka akoma?

trop, per vullnetarizimin e edukimit te njerzve per prezervativat s'duhen shume fonde, vec aq sa per banane dhe prezervativa.  smiley

finisterrja nje here do bente mesuese shume te mire kam idene.

edhe wittgenstein donte te behej mesues fillor por m duket se u zhgenjye se shumti me inteligjencen e fshatareve edhe e la pas disa vjetesh, apo jo?

twintip nga ju nuk presim jete filozofesh ne 2 rreshta po nje big yes apo big no smiley.

nuk behet fjale per mesimdhenie nga ana jone. mesimdhenien do ta bejne te sapodalet nga fakulteti (nuk e di nese ka perjashtime ne programet ekzistuese, duhet pare)- ky nuk eshte thjesht program ndihme per nxenesit, por ngritje ndergjegjeje sociale brenda 'ekonomise se tregut'.

ky ishte nje detal historik qe me erdhi ndermendje tropizme, edhe ndoshta lejon per te reflektuar se perse e si donte wittgenstein te behej mesues fillor, edhe per se e si u zhgenjye, ne menyre qe te mesojme prej tij smiley

edhe big yes or no s'me duket si ide e mire ne kontekstin vullnetar mua.

big yes apo big no ne sensin te duket e beshme apo jo. nuk po te flisja me ndonje seriozitet te madh smiley. sigurisht qe mund te mesojme prej wittgensteinit smiley. dhe jam dakort qe edhe koha e finisterres mund te ishte better spent smiley

Trop, une marr persiper te flas me manaxheret e kompanise sime per nje fond paraprak, nese arrijme te bejme nje projekt baze. Nuk e di sa mund te realizohet, por meqe viti po mbyllet dhe buxhetet e sponsorizimeve do te hapen serish per vitin qe vjen, mund ta propozoj si fushate te pergjegjesise sociale te kompanise.  nuk garantoj sukses, por te pakten, ci provo. 

Ana, bukur shume. As une nuk e di nese do nise vertet ky projekt, por nese fillon ndihma jote patjeter qe do te ishte e vyer.

Trop,

Mesa di une, per ceshtje te pergjegjesise sociale keta kane bere disa here sponsorizime, kane financuar dhe per blerjen e disa aparatura per pavijonin e femijeve qe vuajne nga leucemia, keshtu qe, sa me pare dhe me i detajuar te behet projekti, aq me mire do te jete dhe kushedi, hedhim nje pike uje ne oqean.

Chene,

je shume larg... nga krahu tjeter i evropes, madje. smiley

poshte tartarugaiet! smiley

Ose ose le te ofrojne kurse falas per gatimin e pastave te ndryshme por me nje element kushtezues te perbashket, semolinen. smiley 

Mbase hapim kurse per gatimin e paidhaqeve ose suflaqeve... smiley

mo po fundja le te eksperimentojne me element te huaj dhe ata, por semolinen e kane te detyrushme.. smiley 

Te vija si mesues vullnetar ne nje vend demokratik nuk e quaja gje te pamundur apo te pavlefshme, por qe te vesh mesues vullnetar ne nje vend ku sundojne ish sekretaret e socializmit qe me cuan "mesues vullnetar" me dru ne Fajza te Kuksit, eshte nje ofendim i rende per cdo ndergjegje qe ka dhe 1 mg humanizem. Pu, pu, pu, pu mos qofte e thene te rrish nen thundren e tyre qe vjen era qelbesire nga mijra kilometra larg!

 

To go as volunteer teachers in a democratic country, do not call thing to impossible or invalid, but to go volunteer teacher in a country where  former secretary of socialism ruled and sent me as "voluntary teacher" with thrashing in Fajza of Kukes, is a serious affront to any consciousness that has either the 1 mg humanism. Pu, pu, pu, pu not be said to stay under the heel of those the smell foulness coming from thousands of miles away!

 

Pu, pu, pu, pu mos qofte e thene te rrish nen thundren e tyre qe vjen era qelbesire nga mijra kilometra larg!

 Pu, pu, pu, pu not be said to stay under the heel of those the smell foulness coming from...

 

 

smiley)

Ti qenke floriri i peshkut ! Qenke zbulim ! Do të te lexoj sa here te has ne emrin tend ! Do kesh privilegjin e atyre pak fare pseudonimeve qe ua lexoj postimet !

Si ty nuk kam pare askund !

Ti nuk je 'thenia e momentit' : ti je monumenti i thenies !!!!

Personalisht pervec deshires se mire, sot per sot nuk jap dot me shume... ose ose mund te jap plot klasa nepermejt internetit. Por sistemi genesis qe une perdor zakonisht kerkon tru me te fuqishme se ato qe ka shperndare kryeministri, pentium 2-sha... smiley

mbase, sot, do te financoja koston  mujore te nje ose disa linjave interneti neper shkolla ne zona te izoluara..

Nga ana tjeter besoj se do te isha i zoti tu jepja goxha trup shume skeleteve mesimor falas te MIT.. mbase mbase duhet te fillojme te ndihmojme thjesht financiarisht, te ndihmojme studentet/mesuesit qe nisen drejt zonave te izoluara..

une mund tu mesoja origami njerezve të kafeneve smiley

Tani per tani nga peshqit ne Shqiperi te pershtatshem per kete pune shoh Irisin. Nuk e di per saktivistianet...

Ishte ne nje interviste Xhevahir Zeneli ne Wake up, i sapokthyer nga Amerika po fliste per veshtiresite qe kishte te gjente pune:

-Sa here qe pyes ndonje me se merresh me pergjigjet: Po merrem me nje projekt! Keshtu bera nje projekt dhe une...

C'do te na thuash, Iris, s'te pelqen ideja, s'te pelqen projekti apo kishe ne mend ndonje projekt tjeter? smiley

S'me pelqen fjala projekt smiley...Por me pelqen fjala ide.

Me shumice votash, e rrezojme "projektin" smiley dhe hedhim idene: si mund te realizohet praktikisht?

Une per momentin kam kalamajte e pallatit qe s'dine shqip...kur tu mesoj ndonje fjale atyre...do e zgjeroj aktivitetin ne lagje smiley. Po s'mesuan...s'bej per kete pune!

Qe nje projekt i tille te kete sukses duhet te menaxhohet nga njerez me "kellqe", qe kane aftesi shume te mira komunikimi, njerez qe jo vetem kane pergatitjen e duhur profesionale, por qe e duan arsimin dhe mesimdhenien ne ate pike se te jene gati per t'i dedikohen shkuarjes deri ne fund te ideve te tilla. Nuk mund te them se eshte ky rasti per propozimin ne fjale. Rreziku me i madh i degjenerimit te iniciativave te tilla ne Shqiperi do te ishte ne se ato i marrin ne dore njerez qe kane pas tyre axhenda te caktuara politike, synime per ndonje vend ne parlament e me lart, sic ka qene rasti i OJQ-ve alla- Veliaj. Te tillat do te ishin nje humbje kolosale kohe e burimesh financiare.

Sa per krahasimin me Ameriken, se pari: ketu (ne US), sigurimi i burimeve financiare ka pas qene i garantuar jo vec per te filluar programin, por edhe per vazhdimesine e tij. Ne Shqiperi, eshte shume me e veshtire te mund te realizohet kjo vazhdimesi. Eshte veshtire te kandisesh ndonje drejtues kompanie private apo ndonje institucioni te huaj qe te jape shuma te konsiderueshme njerezve qe s'i njeh kush. Ne se iniciativa nuk perkrahet nga njerez me emer, ka shume te ngjare te deshtoje pa filluar. Sorry, but this is the reality. Se dyti: Keto mesues qe punojne per TfA, marrin rrogen nga shteti, si cdo mesues tjeter, plus pastaj cfare u jep TfA. Jane te gjitha te realizuara ne rruge ligjore, me kontrate. Realizimi i kesaj ne Shqiperi do te kerkonte bashkepunim te ngushte me Ministrine e Arsimit. Jane ata qe do paguajne rrogen baze te mesuesit gjithsesi. Iniciativa mund te jete private, por kjo s'do te thote se vendet e punes ne arsim jane gati per kedo qe ka deshiren e mire. Nuk mjafton.  Se treti: Perzgjedhja e kandidateve eshte nje proces shume objektiv dhe monitorohet nga afer nga specialiste te njohur ne fushat perkatese. Kush do ta beje kete perzgjedhje ne rastin e Shqiperise? Si do te garantohet objektiviteti? Mosha e re, dhe fakti qe sapo ke mbaruar fakultetin, nuk eshte garanci se te tillet jane mesues me te mire se ato ekzistuesit. Se fundi, ketu ne Amerike, ka hapesira te konsiderueshme punesimi neper shkollat qe u sherbejne kryesisht komuniteteve vulnerabile, ne zonat e varfra ku studentet jane kryesisht hispanike apo te zinj. Ndersa ne Shqiperi nuk ekziston nje vakuum i tille. Edhe ne fshatrat e largta lista e kandidateve per mesues shkolle eshte goxha e gjate dhe shume lehte mund te krijohen konflikte per vendin e punes.

Mora mundimin te shkruaja kaq gjate sepse m'u duk sikur diskutimi po behet paksa serioz. Dhe kerkoj ndjese ne se jam tregu pak skeptik. Megjithate, gjerat duhet thene sic jane. Idealizmi eshte i mire, por edhe kembet ne toke jane gjithashtu mire.

 

 

 Se fundi, ketu ne Amerike, ka hapesira te konsiderueshme punesimi neper shkollat qe u sherbejne kryesisht komuniteteve vulnerabile, ne zonat e varfra ku studentet jane kryesisht hispanike apo te zinj. Ndersa ne Shqiperi nuk ekziston nje vakuum i tille. Edhe ne fshatrat e largta lista e kandidateve per mesues shkolle eshte goxha e gjate dhe shume lehte mund te krijohen konflikte per vendin e punes.

 

Ja qe duhet ditur situata ne shqiperi para se te komentosh. tani e mora vesh une si qenkerka puna. Po ja qe ka dhe Permetar qe te sqaron ashtu sic duhet. Une kujtoja se nuk ka mesues qe te shkojne te punojne atje. po atehere per c'fare duhet ky program ne shqiperi, kur mesuesit i kemi prapa deres duke pritur per pune? Nuk e di sa cudi te tjera do degjojme nga shqiperia? U be si ajo barsaleta; '' na o burre i gjate, nje kade me gjalpe"

Ky program as qe duhet t'i shkoje ndermend askujt, tani per tani. eshte jasht realitetit shqiptar. kur shqiperia te behet vend i pasur me mungese mesuesish qe nuk duan te punojne ne zonat e largeta; hajde bujrum.

Mesuesit te dera duke pritur, dikush me ca para ne dore do te gjeje ca mesues. Habi, habi e madhe.

So far ne repartin e partizane tropizmes jane reshtuar: spiritus, irisi by default, anahistja kutistja, tjeter kush nga juve qe jeni n'shqypni? do I hear shpk dhe ikspi vetem po te kete money?

ketej nga kurbeti, by default jane te angazhuar 57.8% e peshqve.

tashti, qerestete kush do ti sjelle, dhe kush do ti mbertheje? smiley

P.S. permetar, edhe bashkepunimi me ministrine/qeverine/birishen s'me duket i pamundur, por kuptohet ata do e perdhunojne kete program/ide politikisht, do e mjelin si lopen per vota, shih ca po ben qeveria, nga nje laptop per bar ne mal dhe nga nje mesues nga jashte ne cdo kashtore.

on the other hand, nqs garantojne te ardhurat, ata ose ndonje soros/etjoros fondacion me para, normal do marrin qofte lavdi qofte te drejta menaxhimi, po kryesorja eshte te behet puna, dmth te behet dicka konkrete.

ndaj idete s'duhen vrare po duhen ujitur, se dro del dicka tjeter, ose krejt tjeter, po gjithsesi e mire smiley

S'jam by default smiley, por isha dy dite pa drita..., s'e di si ja ka bere Naimi, po mua drita e qirinjve s'me frymezon fare...mbase ngaqe vjen paralel me zhurmen e gjeneratoreve....ne kohen e Naimit s'kishte gjeneratore.

p.ssmileyhpk dhe ikspi bejne si lekedashes smiley

 Parimisht e kam mbeshtet Xhib por...kam shprehur dhe skepticizem per disa ceshtje qe bukur fort i ka rreshtuar Permetari.

Nga sa lexova ne webin e Australise (sa larg shkova smiley ) nisma eshte realizuar ne bashkepunim me institucionet shteterore dhe MA.

Vullnetaret (qe mund te jene exelent si studente por pa aftesi dhe shprehi ne mesimdhenie ) jane trainuar intesivisht nga specialiste te institucioneve ne fushen e pedagogjise.Me tej, neper shkolla, cdo vullnetar ka mentorin e vet, nje mesues me pervoje ne shkollen perkatese.

Nisma eshte financuar nga burime shteterore dhe private.

Edhe une nuk jam shume i qarte: a nuk ka nje liste te mesuesve ne pritje dhe ne DAR ne keto zona? Si do te arrihet mirekuptimi per te shmang konkurencen? 

Megjithe pengesat qe ne realitetin shqiptar jane te shumefishta, ideja duhet pershendetur.Tek e fundit kemi te drejte te enderrojme .. Mesa di, ne disa fshatra te larget, ku mesuesit e diplomuar largohen(migrimi) mesimin ne fillore apo ciklin e dyte, e  japin ata qe quhen "nxenesit tullace" dmth te rinj qe kane mbaruar te mesmen e pergjithshme ose profesionale.

Nga ana tjeter, mesuesit e sotem te zonave rurale dhe malore me kujtojne ate qe thoshte Cehovi ne nje bisede me Gorkin kur i krahasonte me bakallin e fshatit, te veshur dhe ushqyer keq, aspak inspirues per brezin e ri.Sa mbrojne mesimin, ata shkojne me lope apo kujdesen per bagetine.

 Kjo nisem per mesues ndricues  (qe me kujton Komisaret e Drites smiley mendoj se duhet modifikuar , duke i pare keta (vullnetmiret) jo thjesht si mesues neper shkolla katundesh te largeta e te varfer por si mobilizues komuniteti, te fokusuar ne mbrojtje dhe mbeshtetje te femijeve, ku pjese e punes mund te jete dhe dhenia e disa oreve mesim. Gati ne te gjitha komunat dhe fshatrat sot ne Shqiperi nuk ka kembe te punonjesit social, qe te keshilloje, te ndermjetsoje, te referoje rastet, te mbeshteti njerzit ne situata krize/veshtiresie , te sherbeje si hallke koordinimi ndermjet komunitetit dhe strukturave vendore, shkolles, sherbimeve shendetsore etj.

Jam i sigurt se po te kishte nje punonjes social ne fshatin Sukth, do kishte shume pak gjasa  te  ndodhte tragjedia e kater femijeve.

et. etj Xhib.

spiritus, sic i shkruajta edhe permetarit ne privat, pikepyetjet, dyshimet dhe sikletet tuaja jane te mirepritura, te vyera, edhe neqoftese nepermjet tyre hiqet dore nga ideja smiley.

besoj se programi ka ndermend edhe aspektin social qe ti pershkruan, por jo vetem dhe jo gjeresisht ate. 2 parimet themelore duken te jene mesimdhenie cilesore dhe inovative aty ku ka me shume mungese/nevoje dhe interes per problemet e arsimit me gjere (pra ky 2vjecar sherben per mesuesit si motivim dhe eksperience per t'iu dedikuar me shume ceshtjeve te arsimit). dmth, 1) pune konkrete 2) ne komunitet dhe mundesi per te bere 3) dicka me tej me kete eksperience.

ps: cfare i shkruaja permetarit per rolin 'peshkor' ne kete mesele: 'Mund te them se jam dakort me sa thua, ose me sakte gjej pak gjera per te kundershtuar. E vetmja gje qe ti nuk po vlereson, eshte qe, ne menyre qe te mobilizohen ata me eksperience dhe me perkushtim, duhet te jene edhe disa njerez me me pak eksperience dhe me me pak mundesi perkushtimi qe t'iu shtijne ne mendje disa ide, te bejne disa lidhje, etj.' - duke filluar qe ketu, ku ka nje rrjet njerezish, qe s'ka pse ta neglizhojme.

 Nuk eshte shenje dorezimi kjo Trop.Pesimisti eshte nje optimist i informuar smiley Dakort, duhen mesimdhenes inovative dhe keta do te merren dhe me aspekte sociale .Ok. 

Spiritus, e shoh une qe te rreh me shume cekici nga ana sociale/komunitare ty, dhe ke te drejte, se ka shume mungesa te tilla ne zonat rurale, po dhe ne ato urbane xhanem.

Ide interesante ajo, dhe s'eshe e thene te kete nga nje punonjes social (ose dicka te ngjashme) per cdo fshat, mjafton nje ne disa fshatra.

po kjo eshte dicka me vete, se mesuesi s'mund te jete dhe punonjes social, dhe ndermjetes sherresh/gjakmarrjesh, dhe mami etj. lol dmth kjo ja vlen si projekt me vete, qofte vetem si ide dhe e drejte per te enderruar, sic thua

pastaj puna e fondeve padyshim eshte kyce, se pa para vullnetarizmi apo "gjerat per mire" aq qe perfytyrohen ne shqiperi (ne krahasim me ketej), qofte nga nevojat e njerzve, qofte nga mungesa e pervojave ("vullnetarizmi" ne komunizem s'quhej se qe i detyruar, ose do shkoje "vullnetar"  ose do shkoje n'burg)

pra ja e vume nje punonjes social per disa fshatra, i cili midos te tjerash do koordinoje nevojat e njerzve me organet lokale/shteterore, e do beje shume gjera te tjera. ketij tani i duhet nje rroge, dhe nje makine qe te levize neper fshatra, dhe mundesisht 4 X 4, se rruget e fshatrave jane keq. po i duhet dhe nje vend te jetoje, te themi nje apartament modes me qira ne qytezen e zones ku punon

kshu qe parate jane te parat te themi, meqenese idete dhe deshira e mire s'mungojne, keshtu qe s'po i llogarisim keto

e njejta gje dhe per mesuesit

pastaj sic u tha jane dhe hallkat e administrimit, kush do punesoje ke (dhe si te sigurohet qe puneson ate qe duhet dhe jo nje nga 375 kusherinjte/miqte qe do i kerkojne pune ketij, sapo te hapet fjala), kush do supervizoje/monitoroje ke, etj, dhe per keto duhen boots on the ground, pra njerez qe jetojne n'shqypni

po duhen se pari dhe ca llogaritje rrogash e harxhesh te tjera, qe pastaj te formulohet dhe nje si tip projekt-ide-plani, qe ky pastaj ti paraqitet bashke me trokitjen ne dere dikujt qe ka para, nje fondacioni a ministri

etj-rat jane te shumta sic thua, po gjithsesi ideja/idete eshte/jane/do jene fantastike, duke e pare ne kendveshtrimin e qedhimit dhe perputhjes me nevojat n'vend

dhe s'eshte hic cudi qe something might come out of this smiley

 Ne fillim jane idete, Xhib.Kush ka mendje gjen dhe pare smiley

Padyshim. Ajo pjese e komentit kishte per synim shtyrjen e ideve ne ate menyre qe te formulohen konkretisht, keshtu qe dhe gjetja e leftave te behet me e mundshme. smiley

Plus qe dhe ato llogaritjet paraprake do duhen jo vec per parate, po dhe per administrimin e gjese, dmth idese.

P.S. Iris, ti e ke partizanllekun ne gjak, kshu qe natyrisht quhesh brenda by default. smiley

 Dear Trop, fisnike sjellja e ketij debati por sinqerisht opportunity cost eshte teper e larte per ta pare te zbatueshem te pakten ne kontekstin aktual dhe ne profilin ne te cilin jepet  shembulli konkret. Por sigurisht ne momentin qe oportunity cost zvogelohet, pra benefitet jane interesante per tu konkuruar e shoh te mundshem si projekt.  Nga ana tjeter   ja nje ide: Te gjithe ata qe duan te punojn ne administraten publike le ta kene te detyrueshem nje  eksperience te tille si thua? smiley  Por ne xhunglen qe jetojme duhet te fillojme piksepari nga Tirana vete dhe periferite  krahinore te saj.. besoj se already duket e veshtire por me pak utopike.

 p.S jam ne Albania abi i komit me nxjerr kanadeze  lere me implementimi i projektit smiley

ideja eshte shume e mire dhe me durim e largpamesi them se mund te arrihet sadopak (sadopak gjithsesi eshte shume); mjafton te vihen gjerat ne veprim.

nuk e di saktesisht se si mund te ndihmoj ne kete por keshtu gjeresisht mund merrem me anen e "desk research" ne rast se do te nevojitet, pervijimin e udhezimeve ne rast se do te kete materiale shoqeruese,  aspektin motivues dhe mbeshtetes, etj ... dhe cfaredo gjeje tjeter brenda mundesive.

nuk duhet ngaterruar TfA me nje ide te tille ne Shqiperi. Dmth. ne Amerike paguhen ata qe shkojne dhe punojne mesues, me rroge nga shteti (autoriteti lokal) dhe benefite te tjera te rregullta. Ndersa ne Shqiperi kjo ide duhet te jete thjesht mbi baza vullnetare, kundrejt nje pagese te vogel dhe vetem ne vende ku ka nevoje per mesues dhe jo te hidhen ne rruge ata qe kane zanatin mesues se do te shkoje nje i sapodiplomuar aty qe s'ka lidhje fare me mesuesine. Po te jete per te paguar njerez me rroge te rregullt atehere qeveria nuk ka pse puneson studente pa pervoje ne kete zanat kur ka te tjere qe jane shkolluar per kete profesion dhe jane pa pune. Kujt ja merr mendja qe te kontribuoje vullnetarisht ne vende ku ka nevoje bujrum, po per te marre para ate e bejme te gjithe dhe mundesite jane te abuzohet sic eshte abuzuar ne te kaluaren me programe e fondacione te tilla. Te gjithe e dime se cfare eshte bere me ate projektin e minikredive per te rinjte. Si u perzgjodhen njerezit dhe si i moren parate.

Une jam gati te ndihmoj per realizimin e kesaj ideje. Nuk ma merr mendja se do jem i afte te zhvendosem ne ndonje zone ne Shqiperi per nje vit e ndoshta me teper, pro mund te ofroj kohe te lire (ne largesi), ngritjen e ndonje web site per kete pune, futjen e informacionit, koordinimin me njerezit, ndonje kerkim, etj. Kuptohet ndihme monetare gjithashtu.
I vetmi problem qe kam me kete ide (u permend dhe me siper) eshte se ne Shqiperi kemi tashme mesues te papune. Pra nqs duam te ndihmojme mund te krijojme nje vend ku te perzgjedhim ata me te miret ne radhet e te papuneve dhe ti financojme ata per te dhene mesim (dhe per te ngritur komunitetin) ne zona te ndryshme (mbase kjo ide eshte hedhur dhe me siper).
Nuk ma merr mendja se do gjejme mbeshtetje nga Ministria e Arsimit per kete pune (vec nqs gjejme ndonje mik), per te futur ne rradhet e mesuesve  vullnetaret apo mesuesit e paguar nga ky projekt.
Ndoshta mund te ofronim kurse te tjera kualifikimi pas mesimit? ( a do kete interes?)
Ndoshta mund te ngrinim qendra kulture neper shkolla (kinema, kurse kitareje, pianoje, kercimi, kuzhine, enesh balte smiley, etj).

 Shkollat ne zonat rurale duhet te perqendrohen ne disa qendra komunash.Dmth 10-12 fshatra te kene nje shkolle.Ne kete menyre ulet numri i shkollave dhe rritet cilesia e mesimit.gjithashtu transporti i nxenesve duhet te mbulohet nga departamenti i arsimit.Nuk ka kuptim qe ne nje vend te vogel si shqiperia me 2000 fshatra ku shumica e fshatrave jane me pak se 10 km larg njeri tjetrit te mbash nje shkolle per cdo fshat.

He mo, mire? bete gje?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).