Ky reportazh ben pjese ne nje cikel reportazh te organizuar nga gazeta "Le Monde", gjate veres se kaluar. Disa gazetare te rinj, te sapo diplomuar ne shkollen e gazetarise ne Lille (France), i jane pergjigjur ofertes se "Le Monde" per te bere reportazhe mbi temen "Kufiri". Ky kufi nuk duhet kuptuar si thjesht kufi ndershteteror por gjithçka ku ka nje kapercim: fshat-qytet, i vjeter-i ri, shtet-shtet, etni-etni, etj.

Dhe gazetaret e rinj kane paraqitur projektet e tyre. Nje nder ta ka qene dhe gazetarja e re Marianne Rigaux, e cila ka paraqitur projektin e autostrades mes Shqiperise dhe Kosoves. Dhe projekti i saj ka fituar dhe keshtu, Marianne ka ardhur ne muajin gusht ne Shqiperi. Ka ndjekur udhen qe nga Durresi ne Prishtine. Reportazhet e saj nuk flasin vetem per rrugen por per gjithçka qe i lidh keto dy vende: eksodi, pakicat etnike, politika, ekonomia.

http://www.lautoroutedelanation.com/reportage

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).