SHQIPERIA

Finding fun in Albania won't be an uphill battle - Tirana's Pyramid (formerly Enver Hoxha Museum).

Te zbavitesh ne Shqiperi nuk eshte e veshtire si t'i ngjitesh nje rruge te perpjete.  Piramida e Tiranes (ish muzeu i Enver Hoxhes)  Photo: Tony Wheeler/Lonely Planet

 

Pak kohe me pare, ndersa Ballkani konsiderohej nje destinacion udhetimi per trimat, vetem kryetrimat mund te kuturiseshin ne Shqiperi. Qekurse te rinjte me canta shpine filluan te vizitonin Shqiperine e paperfytyrueshme te mesit te viteve '90, filluan te qarkullojne perralla te tipit "mos ja trego askujt" per plazhe te kalterta, kuzhine te shijshme, vende historike, jete nate, aventura me cmime te arsyeshme dhe udhetime te improvizuara te stilit te vjeter ne shoqerine e vendasve mikprites, per te cilet vitoret e huaj jane ende nje gje e rralle. E merzitur ne kulm qe ne mendjen e botes parafytyrohej vetem permes klisheve te boseve te botes se krimit, Shqiperia shpalli permes ministrise se turizmit, fushaten "Nje dashuri e re mesdhetare". Dhe gjerat u vune ne vije pasi Shqiperia nuk do te mbetet edhe per shume kohe larg udheve te rrahura te botes.

Nga Top Travel 2011, botim i shtepise Lonely Planet 

4 Komente

Po kjo eshte reklame e genjeshtert. Do vijne robt per te pare piramiden dhe do gjejne kantier ndertimi smiley

 Lajmin e kishin thuajse te gjitha gazetat perendimore ku ndermjet shum qyteteve turistike, si Gent etj, Albania shpallej si nje nga vendet turistike interesante. 

Si shqiperia dhe ballkani, bile dhe cca nga vendet e evropes lindore (Lituania, Estonia ne vecanti) jane fantastike per backpackun profesionist. Ata amatoret pastaj qe lexojne Lonely Planet te presin dhe pak

Ca eshte ky lajm ore? Neve s'na interesojne lajme te tilla, por vetem lajme qe flasin keq, qe e nxijne Shqiperine, qe na krahasojne me ndonje vend qe eshte ne lufte civile. Keto jane lajme per peshkatare, te tjeret si ky jane gati-gati blasfemi!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).