caption

Vera Held ishte shtangur kur pat dëgjuar për herë të parë rreth Shqipërisë, një vend i vogël në juglindje të Europës, ku numri i hebrenjve pas Luftës së Dytë Botërore kish qenë dhjetë herë më i madh se para saj.

       Për më shumë:

     ca.news.yahoo.com/s/capress/101106/national/wwii_albania_s_role

 

65 Komente

 Me shume se "shpetuan hebrenjte me shpirtgjeresi..." do te thoja shpetuan shirtin e vet nga pesha e tradhetise se jetes se tjetrit.

Do te kishim kohe te binim ne sketerren e spiunimit - per mbijetesen e personale dhe te femijeve - te vellait, motres, babait, fqinjit, mikut te afert, te te dashures...te shternguar nga dikush qe nuk quhej Hitler.

 Me shume se "shpetuan hebrenjte me shpirtgjeresi..." do te thoja shpetuan shirtin e vet nga pesha e tradhetise se jetes se tjetrit.

Me vjen shume keq qe ke kete mendim, s'e prisja prej teje. Nuk behet fjale fare per ceshtje spiunimi apo jo, qe do te thote qe e di se ku jane hebrenjte dhe vendos t'i tregosh apo jo. Behet fjale per dhjetra familje te cilat vunen koken e tyre e te kalamajve te tyre ne rrezik per te shpetuar hebrenjte - ndoshta e di qe Allamani s'ta pertonte, jo vetem qeronte hebrenjte por edhe ata qe i ndihmonin ata.

 Lubonja ka thene per kete qe po e mitizijme si ceshtje. Ne Kosove e Prizren hebrenjte i jane dorezuar nazisteve. Them se Lubonja ka ca te drejte.

ti thu "kosove e Prizren" sikur me qene 2 vende te ndryshme. Nuk besoj se e tha tamam keshtu; ai thote se atje hebrenjte u ekzekutuan ne kampet e perqendrimit, ne Prishtine, me sakte. Eshte fakt, (dhe ket Lubonja harroi me e permend ose nuk e di) se, nen kujdesin e ish-ministrit te brendshem, Ekrem bej Vlores, u be i mundur "internimi" i rreth 90 hebrenjve ne Berat sikurse eshte fakt se vete ish-ambasadori amerikan ne Tirane ne '30 (hebre dhe ky), Herman Bernstein e pohon ket duke e cilsu si vendin me pak anti semit ne bote. Miti i divizionit 'Skenderbeg' u fry me shume prej studiusve serbe pas luftes per me justifiku fajsimin e shqiptareve si kolaboracioniste. Ky divizion u kriju rreth fundit te luftes dhe nuk ka pas rol parsor ne shfarosjen e hebrenjve ne Kosove. Ne Kosove u shpetuan rreth 60% e hebrenjve dhe nqse terrori i divizionit 'Skenderbeg' do kish qene aq i modh, numri do kish qene shume me i vogel.

kylinku ka nji artikull interesant, i shkrujt mesa duket nga nji gazetare shqiptare po tregon nji ngjarje te vertete. Respekte per cdo shqiptar qe ne vend qe te flasi keq per vendin e vet sic ka dal moda, ben te kunderten.

 Bredh te thuash te verteten sdo te thote te flasesh keq per vendin tend. Me pak semite se vendet e tjera po, por mos harro se gjermanet ishin tranzit ne shqiperi, nuk u instaluan fort dhe nuk planifikuan fushate anti-hebre sic bene ne Greqi ku pati lufte te vertete ndaj nazisteve dhe ku shumica e hebrenjve u kapen. Sidoqofte episodet e Prishtines apo Beratit e ciflosin shkeqimin e nje sublimiteti qe ne aq shume priremi ta besojme pa asnje lloj dyshimi. Ketu bie dakord me Lubonjen.

o plako, hebrenjte u vendosen si koloni ne Berat duke u shpetuar prej nazisteve. Edhe ai referimi me lart tregon ket gje, se j'u hoqen prej dores se nazisteve dhe u sollen si "te internuar" ne Berat po qellimi ishte shpetimi i tyre. Ne Tirane e Tetove hebrenjte nga vendet e tjera shkonin per me nxjerre dokumente fallso si shqiptare ne kushtet kur nazistet benin ligjin, e permend gje Lubonja ket?

 Ore Lubonja nuk thote qe shqiptaret nuk kane merita ne mbrojtjen e hebrenjve, ai thjesht thekson se nuk kemi qene as ne aq te kulluar sa hiqemi sepse ka pasur shume episode ku hebrenjte i jane dorezuar nazisteve dhe se nuk eshte e vertete qe 'shqiperia eshte i vetmi vend ne bote ku hebrenjte jane mbrojtur e nuk i jane dorezuar nazisteve' pasi edhe tek ne ka pasur hebrenj qe jane persekutuar. Ky eshte miti qe demistifikon Lubonja.

Po ta citoj me poshte, F. L: E gjithe kjo histori e miresise e beses sone ndaj hebrenjve eshte nje hipokrizi e madhe, qe per me teper provon se klasa jone politike dhe elita jone nuk mundet te komunikoje me publikun, vecse me gjuhen e vjeter te manipulimit dhe te genjeshtres, pasi nuk e zoterojne gjuhen morale dhe intelektuale te se vertetes. Miti se shqiptaret jane te mire, sepse kane dashur hebrenjte, duhet te cmontohet jo vetem pse, sic thashe, na nxjerr te paafte per te gjykuar e konceptualizuar, d.m.th., me fjale me te trasha, budallenj e injorante, por edhe se na nxjerr edhe genjeshtare. Por pse na nxjerr edhe genjeshtare? Sepse nuk eshte as e vertete se shqiptaret nuk i kane dorezuar hebrenjte. Te pakten nese pranojme se edhe ata pertej kufirit, d.m.th mbi 90 per qind e banoreve te Kosoves jane shqiptare. E pra, ata qe organizojne festa perkujtimore te miresise se shqiptareve ndaj hebrenjve e qe harrojne krimet qe kane kryer shqiptaret ndaj shqiptareve, i ftoj te lexojne librin e historianit te njohur si proshqiptar madje, Noel Malcolmit, i cili ne historine e tij te Kosoves shkruan se atje (ne Kosove), ku shqiptaret kishin marredhenie te mira me pushtuesit gjermane, jane dorezuar te gjithe hebrenjte e Prishtines. Dhe dihet po ashtu, se shqiptaret e Shqiperise nuk i kane dorezuar, sepse kjo nuk iu eshte kerkuar autoriteteve lokale, pasi nuk ishte vendosur me ligj, ashtu sikurse ishte vendosur ne vende te tjera te Evropes. Pra, "kodi i beses", "kodi i nderit" dhe "kodi i mikpritjes", si shkaqe te mbrojtjes se hebrenjve, jane tri perralla te medha, qe bash historia e Kosoves dhe pastaj ajo e persekutimit komunist i pergenjeshtron ne menyren me te vrazhde.

Dikush mund te ngreje argumentin: Po c'te keqe ka qe ta mbajme kete mit, edhe pse nuk i pergjigjet te vertetes historike, ashtu sikurse nuk i pergjigjen kesaj te vertete edhe shume mite te tjera? Ai ndoshta na ndihmon te behemi me te mire e te gjejme disa pika krenarie per te cilat kemi aq nevoje ne kete periudhe te rende krize morale, identiteti e imazhi te keq nderkombetar.

Gjykoj se na ben me shume keq, sesa mire, sepse na largon nga e verteta jone, nga njohja e vetvetes qe eshte edhe kusht i permiresimit te saj. Humanisti i madh Erazmusi thoshte me ironi: "Nese te jesh kristian i mire, do te thote te urresh cifutet, atehere ne jemi kristiane te mire". Duke perifrazuar ate do te thoshim: "Nese te jesh shqiptar i mire, do te thote te duash cifutet, atehere ne jemi shqiptare te mire". Mirepo, ne fakt, te qenit i mire apo i keq nuk jane thelbe te dhena njehere e pergjithmone e te pandryshueshme te nje populli apo qofte edhe te nje individi e as nuk kane te bejne me dashuri apo urrejtje te vecanta per popuj apo njerez te vecante. Ato jane rezultat procesesh edukimi, rritjeje intelektuale e shpirterore, hapjeje te mendjes ndaj diversiteteve te vlerave e kulturave, ngase dihet se pikerisht e kunderta e ketyre, injoranca dhe fanatizmi, kane qene historikisht burim i se keqes. E provon kete me mire se kushdo bash populli "i keq" gjerman, autori i Luftes dhe i Holokaustit, qe sot eshte nder popujt kampione te paqes dhe mbrojtjes se te drejtave te njeriut. Prandaj, duke qene se injorancen dhe fanatizem ne e kemi pasur dhe e kemi me oke, nuk ka se pse te mburremi me vlera qe objektivisht kane pasur dhe kane pak mundesi te shfaqen ne vendin tone, sikurse e provuan 45 vjet komunizem, por sikurse po e provon edhe kjo periudhe, ku prape shqiptari ne forma te tjera, po tregohet ujk per shqiptarin.

Kete injorance e provon edhe fakti se jemi i vetmi vend qe e perkujton Holokaustin, si te ishte nje feste kombetare. E gjithe bota e kujton ate me nje ndjenje te thelle pergjegjesie, me nje refleksion se ajo qe ka ndodhur nuk duhet te harrohet, me vrasjen e ndergjegjes se nuk eshte bere sa duhet qe ne fillim per ta penguar, duke i analizuar shkaqet e thella e duke ngritur pyetjen se cfare do te benin te rinjte sot sikur te ishin ne ato kushte? E kjo jo thjesht ne lidhje me hebrenjte, romet apo homoseksualet, por duke e konceptualizuar Holokaustin si fenomen qe tregon se deri ne cfare krimesh monstruoze mund te ne cojne injoranca dhe fanatizmi i cdo lloji, sic ishte edhe enverizmi yne. Kurse ne e kthejme ne nje feste krenarie kombetare dhe u biem trumbetave te lavdise kombetare.

Lubonja nuk ka hallin te thyej absolutizmin e trajtimin tone te hebrenjeve, por si nihilist dhe antikombetar i zellshem qe eshte gjen raste si ai i Prishtines per te sulmuar kulturen e traditen shqiptare e per me shume kodin e beses.  Lubonjen e bezidisin traditat, doket, zakonet, rrenjet e lashta etj etj.  e me nje zell inkuizitori nuk nguron qe te perdor cdo rast per ti sulmuar keto.

Fiks.

Me gjithe respektin per Lubonjen, ketu ia ka mbytur shume, po shume kot. 

Cik si jashte teme, jemi qe jemi, te kujtojme edhe italianet qe u fshehen nga shqiptaret.  Jo nga nje marak i madh per talanot, por se e dinim qe do vinte Albanoja pas 50 vjetesh e do na englendiste.  Edhe se restorantet do i mbushnim me frutti di mare. 

 Qe ta shpallim Lubonjen si 'antikombetarist apo nihilist' duhet te rendisim argumenta qe rrezojne arguemntat e Lubonjes te cilat jane kokeforta dhe te permbledhura llogjikisht, jo ta hedhim poshte se ashtu na vjen mbare ne. Une dikur kam qene po aq kunder Lubonjes bash per kete arsye por ama llogjika e tij me ka bere ta degjoj me vemendje dhe ve re qe ne shum gjera ka te drejte. Me vjen mire qe perkunder primordializmit kolektiv ne mbrojtje te pakushtezuara te miteve kombetare kemi nje ze te arsyeshem qe argumentin e vet e ngjiz me fakte kokeforte.

romak, ke ngaterruar replikues me duket.  E nisa postin me "me gjithe respektin per Lubonjen".

Faktet s'i ka mire Lubonja.  Kuvendi i Shqiperise e ka cilesuar 27 Janarin si Dita e Kujteses (nga OKB.)  Ne Shqiperi nuk e di cfare behet konkretisht, por me aq sa e ndjek une shtypin, nuk e di te behet kenge e valle e feste e mish i pjekur.  Po ka ndonjeri ndonje deshmi tjeter, te na e sqaroje. 

Sa per Kosoven, ka dokumentacione te tjera qe hedhin poshte qe shqiptaret ne Kosove jo vetem nuk i kane dorezuar hebrenjte, por edhe i kane mbrojtur.  Keto jane njohur edhe nga Shteti i Izraelit, i njejti shtet qe s'ka lene gur pa levizur per te perndjekur e per te vene gishtin ne plage per gjithe te tjeret qe s'paten guximin te benin te njejten gje.  Po ashtu, lobi hebre ne Washington ka ndihmuar per ceshtjen e Kosoves. 

Kush tha qe shpetimi i hebrenjeve eshte bere nga dashuria per hebrenjte, apo se jemi te miret e botes?  Por shqiptaret kane pasur Empati.  Ashtu sic paten edhe per ushtaret italiane.  Ashtu sic vazhdimisht antropologe te ndryshem, sociologe i kane vene ne pah disa karakteristika qe do te thosha ne nje bote ideale duhet te jene universale.  Hec ta heqim idealizmin.  Keto karakteristika me te mirat dhe te keqijat e tyre, u ruajten deri vone per shkak te mos-zhvillimit.  I trumpetohet sot faktit qe shqiptaret myslymane shpetuan hebrenjte.  Ne ka dicka per te cmitizuar eshte kjo.  Sot mund te perdoret si togfjalesh per realitete te kohes, por ne famulltarite e Kishes Katolike te Tiranes, jane gjendur dokumenta konvertimi te hebrenjeve, te firmosur nga peshkop shqiptar.  Pjese e fshehjes se hebrenjve per te mos u dalluar. 

Lubonja nuk ka pse hedh ne kete mish-mash persekutimin dhe diktaturen komuniste.  Bile diktatura vete, e zhduku kete incident nga faqet e historise, per arsye te ndryshme as nuk u permend.

Por mbi te gjitha, Lubonja per mendimin tim gabon ketu:

Gjykoj se na ben me shume keq, sesa mire, sepse na largon nga e verteta jone, nga njohja e vetvetes qe eshte edhe kusht i permiresimit te saj.

...

Mirepo, ne fakt, te qenit i mire apo i keq nuk jane thelbe te dhena njehere e pergjithmone e te pandryshueshme te nje populli apo qofte edhe te nje individi e as nuk kane te bejne me dashuri apo urrejtje te vecanta per popuj apo njerez te vecante.

Ne nje kohe kur mbizoteron mizerja, mosperfillja, verberia ndaj vuajtjeve te bashkeqytetareve tane, pjese procesi e njohjes se vetvetes eshte edhe kjo ana tjeter, pra te njohim e dime qe shqiptaret kane qene ne gjendje te bejne mire.  Se shqiptaret, shkaterruar diktaturash e trancizionesh, kane harruar nje pjese te vetvetes se tyre.  Se humanizmi qe perflitet, lakohet e lakmohet ne fakt eshte perjetuar.  Rrethanat, kushtet historike vertete na kane tjetersuar, por rasti ne fjale pikerisht riforcon ate qe ka dashur te thote Lubonja, por ne ane te kundert.  Keto akte mund te sherbejne sot si nje shembull qe nje popull ka shprese te ndryshoje.  Sepse e ka ne vetvete.  Sepse diktatura dhe tranzicioni, e mbyllja individuale sot marre peng interesash mund te mos jete e pandryshueshme.  Se s'kemi nevoje te shkojme larg e te kerkojme shembuj e mite/cmite te te tjereve.  Por i kemi nder nesh.   

Nga dokumenti me siper:

The number however plunged quickly and morale deteriorated, forcing the Germans to disband it just 8 months after its creation.

The division was operational for a few months (February 1944 – November 1944), with a strength of about 6,000 - 6,500 rather than the normal strength of a division (10,000-20,0000). Given that most of the recruits deserted, it was declared a failure and disbanded. By October 1944, their number had dwindled to 3500, they refused to fight or to take orders, and it never became a significant force.

Po ashtu, ne artikull saktesohet arsyeja e krijimit te divizionit.  

Nga dokumenti tjeter:

Duhet të dallojmë një gjë, se popullata shqiptare në Kosovë kishte mbrojtur hebrenjtë, por ishte aty edhe Waffen-SS Divizioni fashist shqiptar “Skënderbeu” („Skangerbeg&ldquosmiley, që në mënyrë të organizuar kishte tubuar hebrenjtë dhe i kishte dorëzuat te gjermanët.

Tani, sa, si qysh e tek ky division pranuar edhe ne dokumenta te tjera si deshtues, ka qene efikas ne kete mision eshte per t'u vertetuar.  Se jane hedhur shifra te ndryshme dorezimesh.  Megjithate hebrenjte ne US e shteti i Izraelit, sidomos gjate lobimit per Kosoven ne US ne vitet 90-t, sic duket do kete arritur ne konkluzionin shqiptaret ne Kosove kane bere mire, dhe shqiptaret nen divizion me urdhra nga lart, ka bere keq.  Ketu aspak nuk kerkoj t'u heq fajin ketyre te divizionit, per aktin e shemtuar pavaresisht jystifikimeve, por shqiptaret si komb jane shembull tjeter. 

 

 Edhe une ate dua te theksoj, ndonese ky divizion eshte formuar te pakten nga shqiptaret si nje lloj mirenjohje per riformimin e shtetit etnik shqiptar kjo nuk i zhvesh nga fajesia. Ne te njejten kohe kam bindjen se shteti hebre rastin shqiptar e permend edhe per arsyen e thjeshte se keshtu krijon narrativen e dhembshurise qe kane pasur kombe evropiane per hebrenjte, narrative qe kumbon shume hovshem ne zemren e cdo hebreu te thjeshte qe deshiron te gjeje pranim dhe afrim me kedo komb qe i gjendet prane.

romak, i gjithe ky muhabet nisi nga argumentat e Lubonjes.  Per mua personalisht ka rendesi gjesti si gjest human.  Njerez shpetuan njerez.  

Ta leme narrativen, ta leme se per cfare e perdorin hebrenjte. Ne Shqiperi s'eshte perdorur, te pakten deri vone.  Te gjykojme edhe pak me rrethanat e asaj kohe.  Jo me keto te sotmet.  U kerkuan ndihme, u erdhen ne shtepi, i strehuan dhe i shpetuan.  Sipas Occam-it qe ka bicak, ky per mua eshte humanizem. 

Monda, eshte nje nga pergjigjet e tua me te bukura.  Flm!

shqiptaret e Shqiperise nuk i kane dorezuar, sepse kjo nuk iu eshte kerkuar autoriteteve lokale, pasi nuk ishte vendosur me ligj

Nga c'kam lexuar une, kjo s'eshte aspak e vertete. Edhe ne Shqiperi ju eshte kerkuar autoriteteve lokale qe t'i dorezojne, dhe ka pas rezistence dhe nga autoritetet lokale (jo vec njerezit). Do perpiqem t'a gjej e t'a sjell ketu.

Per Lubonjen kam respekt pergjithsisht, po na merziten si shume keta "superanalistet" qe jane specialiste ne cdo fushe qe ekziston.

 Bredh eshte i njejti artikull me ate qe kam sjelle une, por artikulli pati publikime deri ne gazetat izraelite e McClain ndaj dhe e solla. Dhe eshte shkruar nga shqiptare qe punon si gazetare per agjencine zyrtare te lajmeve  Canadian Press.

tani e lexova PF; nuk kisha n'mend me komentu se kam pershtypjen qe eshte diskutu po ai komenti m'terhoqi vemendjen dhe tani kuptoj se mund t'kete akoma vend per me fol

Vera Held was astonished when she first heard about Albania, a tiny country in southeastern Europe where the number of Jews was ten times higher than it had been before the Second World War.

The Toronto author had grown up hearing chilling stories from her father, a Holocaust survivor, who told of how more than 35,000 Jews in his hometown in Hungary — his parents among them — were rounded up and sent to the infamous Auschwitz concentration camp, where nearly all perished.

[...]

The State of Israel has granted dozens of Albanians the title of Righteous Among Nations, the highest honour awarded to "the few who helped Jews in the darkest time in their history." Their names are inscribed on the Righteous Honour Wall at Yad Vashem, Israel’s Holocaust memorial museum in Jerusalem.

Held calls Albania "the little country that could, and the little country that did."

"I wish my grandparents had gone that way," she said. "I wish more Jews had gone that way."

__________________

Eshte treguar dhe stertreguar disa here kjo pjese e vogel e historise sone.  Por meqe jemi lodhur legjendash, zhveshur idealesh, shthurrur mitesh, rrenuar bashkefajesh, zvarritur dekadash, nuk jemi me ne gjendje te vleresojme grimca humanizmi tonat.  Edhe ato duam t'i shqyejme si mish i huaj, aq jemi tjetersuar kafsherisht. 

Artikulli me preku.  Me kujtoi nje fjali te nje personazhi nga Schindler's List.

It's Hebrew, it's from the Talmud. It says, "Whoever saves one life, saves the world entire."

Nuk eshte gje e vogel, jo vetem ne boten e luftes se dyte boterore, por edhe ne boten e sotme.

Eshte mire qe te mitizohet, edhe sikur te mos jete per te mitizuar.

 Nuk bie dakord me kete. Mitet e stisura jane telash i kombit qe i krijon. Shih si vuajne akoma serbet mitin e krijuar nga vete ta per 'heroizmin e kombit serb ne lufte me otomanet me 1389'. Mitin e persekutimit dhe martirizimit ata e vuajne sot akoma, ai mit i kushtezon qasjen triumfaliste qe kane ndaj gjithckaje.

Ka mite te mira e te keqija. Ky nuk eshte mit qe ngre lart vlerat luftarake, por ato paqesore. Keto lloj mitesh, po te rane ne dore, kapi e lartesoji.

  Po normale qe disa hebrenj u jane dorezuar nazisteve, sepse nazizmi ishte superfuqi me leke, s'e kishte per gje te paguante disa tipa ne Shqiperi per te kapur hebrejte. 

E vecanta e kesaj eshte se ne si popull, edhe pse mylsliman, s'kemi pasur urrejtje ndjaj hebrejve. Se ca ka bere nazizmi duke punesuar shqiptare, eshte tjeter gje.

Thoni shyqyr qe s'ka qene Zogu ne pushtet, se do t'i kishte bere sapun qe te gjithe, duke qene se kishte aleance me nazizmin partia qe la pas.

Regjenca qe qeveriste ne ato kohe, ne emer te Zogut qeveriste dhe mesa duket nuk u bene sapun te gjithe por qeveria Shqiptare i paska pajisur dhe me pashaporta.

Partia qe la pas ne fakt, ishte partia ku u vendos masivisht mision Britanik i SOE-se.

 Sepse nuk ishte ende me nazistet, por me italianet. Megjithate, Zogu, para se te ikte, u takua me Hitlerin dhe mori dhurate prej tij Mercedesin me te cilin ia mbathi bashke me leket tona. S'e beri sepse s'mundej, jo se s'do ta bente.

Tipike e Zogut, sic e shpjegojne dhe historianet italiane, ishte se tjeter gje thoshte, tjeter gje bente... i bente qejfin kujtdo qe vinte dhe bente c'i thoshte. Kur vinte tjetri, e hidhte poshte kete dhe bente c'i thoshin. Mashtrues vetem per xhepin e vet, domethene. Prandaj dhe italianet erdhen me ushtri. Zogu duhej te ishte kapur dhe denuar per ato qe ka bere.

Nuk e di se keto mufkat qe i keput i ben me dashje apo nga injoranca totale qe ke mbi historine e vendit tend.  Italia e pushtoi Shqiperine, pikerisht se Zogu refuzoi te behej dordolec i tyre dhe Shqiperia te behej komplet e varur ndaj Italise.  Kete gje Zogu e beri ne 1931 kur refuzoi te rinovonte traktatin e Tiranes dhe ne Mars te 1939-tes kur refuzoi ultimatumin Italian. 

Zogu nuk eshte takuar ndonje here me Hitlerin.  Nuk e di nga e nxorre kete.  Mercedezi i'u dhurua ne 1938-ten nga Hitleri me rastin e dasmes.

Thua qe i'a mbathi me "leket tona".  A mun te na thuash pikerisht sa nga keto "leket tona" mori Zogu kur u largua nga Shqiperia?

e ngaterron me frasherllinjte. ata ishin te keqinjte ortake te nazizmit. zogistet ishin pjese e UNCSH dhe Kupi nje nga komandantet e saj.

edhe ajnshtajni mori pasaporte shqiptare per te ik ne amerike si qytetar i pogradecit ne kohe te zogut.

 Ne kohen e zogut, shqiperia ishte ende me italianin. Nga fundi po afrohej me gjermanin, duke marre dhe ate bencin dhurate nga Hitleri, me te cilin zogu iku me 11 valixhet me floririn tone. Me aq genjehej Zogu, me nje makine, dhe t'i bente te gjithe sapun. Prandaj dhe ducja na pushtoi, para se te shkonim me gjermanin. Kur erdhen gjermanet, ballistet bene aleance me nazistet. Madje, tregojne te moshuarit, qe shume prej ketyre "heronjve" te komunizmit, qe komunistet thone se vdiqen ne lufte kunder gjermanit, ne fakt kane qene vrare nga ballistet, gjermani as e qethte fare. 

e ngaterron pra me frasherllinjte. pyeti edhe njehere te moshuarit te te tregojne se ballistet ishin republikane, kombetariste, ndoshta pjesa me elitare e shqiperise qe ndoshta gabuan sepse pane shpetimin e kombit te nazizmi.

por zogu ka tjeter muhabet. me zogun ishin te tjeret (legalistet) dhe ishin pjese e UNCSH me Abaz Kupin si nje nga bashkekomandantet e saj me Spiron ne mos gaboj.

tani te gjithe thone ckado, po qe komunistet i vrane te gjithe nacionalistet, ballistet, rreth fundit te luftes edhe zogistet dhe komunistet vete ky eshte fakt. po mos i ngaterro gjojnat.

ndoshta gabim i zogut ishte lenia e influences se madhe italiane perkunder asaj angleze, por jo keto qe thu ti. je larg.

 Lubonja ka thene per kete qe po e mitizijme si ceshtje.

Lubonja ka alergji nga mitet. Juve te tjeret, s'e di nga e keni, po ajo diagnoza e Mondes me lart mbase ju perafrohet. lol

Hallall gazetares per artikllin dhe te gjithe atyre qe po e "mitizojne" kete histori, shumica e te cileve mesa di (ne mos te gjithe) jane hebrenj, qe pasi kane mesuar per ngjarjet, duan te shprehin mirnjohjen.

Te pakten kini pak respekt per artikullin e sjelle, mos na beni te nxjerrim zorret me Lubonjen. Po te jete per skicofrenin e Lubonjes vini nje cop pacavure per Skenderbeun dhe merremi me te gjithe kohen.

 

Nese dike e ka cimbisur Lubonja le ta mbaje dhimbjene mos na shkruaje shtremberime. Ideja e tij ishte qe ne spiunuam e e beme corap njeri tjetrin e jo me te kishim respekt per jetet e tyre. Ai i meshon pragmatizmit shqiptar e le menjane doket e zakonet qe kerkohet ti hiperbolizojne. Le ta kuptojme ashtu si e ka ne thelb idene.

Sa per artikullin me lart eshte nje nder nderet qe i behet ketij kombi te bere pershesh prej te huajvedhe prej te veteve 50 vite. Per kedo nga ne, eshte nje element te reabilitimit moral e duhet ta mbajme fort. Ta mbajme fort kur po na treten edhe ato pak gjera qe ne arritem te shpetojme.

Kush ka patur e ka mardhenie me ebrenjte e di se si kane kaluar ata. Ata qe u larguan te gjithe, dikush me koken mbrapa e dikush me lidhje akoma te forta me shqiptaret, kane ditur te nderojne edhe atje ku kane shkuar prejardhjen e tyre romanike, ne krahasim me ata qe u dynden nga Rusia e Lindja.

Lerini te na respektojne o plebej te pa qyteteruar.

Nese dike e ka cimbisur Lubonja le ta mbaje dhimbjene mos na shkruaje shtremberime. Ideja e tij ishte qe ne spiunuam e e beme corap njeri tjetrin e jo me te kishim respekt per jetet e tyre. Ai i meshon pragmatizmit shqiptar e le menjane doket e zakonet qe kerkohet ti hiperbolizojne. Le ta kuptojme ashtu si e ka ne thelb idene.

keiendi, pergjithesisht jam dakort me, dhe vleresoj, komentet e tua ketu, ndaj dhe po ndalem pak me kete...

Per Lubonjen kam konsiderate per c'ka e kam lexuar dhe pare ne tv per sa i perket ceshtjeve politike dhe mediatike, dhe sidomos pavaresise se tij si njeri i medias dhe si kritik i vertete per kauzen e medias, gjera te rralla keto ku pothuajse te gjithe gazetaret dhe opinionistet jane te bunkerizuar, te pozicionuar dhe te mercenarizuar, anipse ndonjehere me 'kontrata' afatshkurtera dhe te gatshem per cdo lloj pozicioni, si fjala vjen Mero Baze.

Por per aq here sa e kam degjuar Lubonjen per keto aferat cmitizuese me ka bere po aq shume pershtypje, vecse kete here negativisht. Nuk nisem fare nga gjera qe fliten tip jo eshte vlleh e prandaj s'eshte shqiptar e lesh me presh. Fare. Vec nga ca ka thene.

Me eshte dukur tjeter njeri komplet, i nevrikosur e i mllefosur me nje arsyetim te turbullt e te mjere biles, me argumenta kashte tip "pse pretendojme se jemi kombi me i paster ne bote persa s'jemi", nderkohe qe askush s'ka pretenduar nje gje te tille, as kombetaristet me te flakte shqiptare, nese ka te tille.

Apo me gjera tip "pse merremi kaq shume me mitet tona, ti leme dhe te shikojme gjerat praktike", nderkohe qe e verteta eshte qe ne merremi shume pak, per te mos thene aspak, me mitet tona, ne krahasim me cdo vend fqinj apo perendimor. Them merremi duke patur parasysh teresine, jo debatet mediatike qe perhapen sipas midese se X apo Y per te bere zhurmuesin e x apo y gjeje, per interesa politike e biznesi, apo thjesht ceshtje rroge e honoraresh ne pjesmarrje ne tv e shkrime artikllash.

Apo me teza njesoj te paqena tip "nese do te ecesh perpara, s'duhet te shikosh mbrapa", aksioma keto qe gjenden te aktualizuara, apo te arsyetura, vec ne mendjen e tij (dhe atyre cmitizuesve te tjere), se realiteti eshte krejt tjeter, ndac ne nivelin kombetar e nderkombetar, ndac ne ate personal.

Mbase u zgjata pak, dhe jo se desha ti dedikoj Lubonjes kaq rreshta ne nje teme per dicka krejt tjeter dhe mjaft me te rendesishme se opinioni i tij per te, por kjo per sa thashe ne fillim, dhe meqe une jam nje nga ata qe ka shprehur ketu here pas here rezerva per "nevojat cmitizuese" e tezat e ngjashme te preshta te Lubonjes & Co. 

Xhibo, flm.

Kur marrim ne analize Lubonjen duhet ta marrim me kompleksitetin e vet dhe duhet ta shikojme me thellesi. Une e vleresoj dhe them qe eshte uje i paster i paket ne pellgun e madh te pisllekut. Por nuk do te thote qe uji i paster eshte qelibar.

Tani edhe nje here per mendimin tim, ashtu sic e kuptoj une ate, ne rastin e antimitizimit, ku ai nderlikohet edhe me ebrenjte. Eshte nje urrejtje fondamentale qe i vjen prej burgut te regjimit te Hoxhes. Sepse nese pati mitizim te historise dhe qellim per ta shfrytezuar ate per interesa te individit, ishte ajo periudhe. Shpesh nder interlokutoret e tij, qe jane kodoshe dhe duan ta cojne diskutimin tek nostalgjizma dhe himnizimi i dokeve, ose edhe kekrkeses per nacionalizem absurd(e ke parasysh se per ke e e kam), ka gjithmone nje reagim prej tij. Ai kerkon nje ftohtesi gjykimi dhe rishikim modern te historise ne pergjithesi. Ate qe po e bejne edhe te tjeret rreth nesh. E ka mire apo e ka gabim, ky eshte diskutim me vehte.

Dhe dihet po ashtu, se shqiptaret e Shqiperise nuk i kane dorezuar, sepse kjo nuk iu eshte kerkuar autoriteteve lokale, pasi nuk ishte vendosur me ligj, ashtu sikurse ishte vendosur ne vende te tjera te Evropes

dmth sipas Lubonjes hebrejte ne Shqiperine e atehershme nuk paskan patur fare nevoje te fshihen pasi nazistet vepronin brenda ligjeve te shtetit tone. Rrjedhimisht fshehja e tyre nga familjet shqiptare paska qene e panevojshme. Ka ndonje ide Luboja se perse gjermani krijoi kete oaz per hebrejte ne mes te ballkanit ?

 Histografia komuniste eshte perpjekur qe mberritjen e trupave naziste ta paraqese si pushtim te mirefillte por ne fakt nuk eshte plotesisht ashtu. Forcat gjermane erdhen ne shqiperi per te siguruar kthimin e forcave te tyre nga Greqia drejt Berlinit, por jo vetem aq. Me kapitullimin e Italise, nazistet donin te siguronin territorin shqiptar nga zbarkimi i aleateve (B. Fisher). Siç shihet dhe nga telegrami që Ministri i Jashtëm i Gjermanisë hitleriane Ribbentrop, i dërgon konsullit të tij në Romë ne qershor 1943, gjermanët ishin të interesuar për një ndryshim sa më të shpejtë të situatës politike në Itali, me qëllim që ushtria italiane që ishte dislokuar në Shqipëri, të tërhiqej sa më shpejt prej andej. Nga kjo gjë, gjermanët do të përfitonin për të zbarkuar menjëherë në bregdetin shqiptar, përpara se ajo gjë të bëhje ngaforcat aleate anglo-amerikane. Siç del dhe nga telegrami i Ministrit Ribbentrop, qëllimi i zbarkimit të gjermanëve në Shqipëri, ishte dislokimi i tyre në bregdetin shqiptar dhe kryesisht në zonën përballë Kanalit të Otrantos, për t´ju mbrojtur krahëttrupave të tyre që tërhiqeshin nga Greqia në Shqipëri e në drejtim të Jugosllavisë me destinacion Berlinin, nga ndonjë sulm i mundshëm i trupave aletate anglo-amerikane që po zbarkonin në Normandi.

Gjermanet erdhen ne shqiperi me shtator te 1943 dhe ndenjen jo me shume se 1 vit. Ndersa ne shtetet e tjera te pushtuara nga nazistet ku holokausti u praktikua masivisht nazistet ishin vendosur qe ne 1940-41. Ne shqiperi gjermanet nuk instaluan teresisht aparatin e tyre te plote te luftes, psh Sicherheitsdienst (sherbimi i zbulimit)  nuk qe fare prezent ne shqiperi, numri i trupave qe shume i vogel ne krahasim me fushatat e tjera ushtarake (2 divizione) si dhe mbulimi i territorit shqiptar qe i paket, kryesisht perqendruar ne bregdet. Madje edhe komanda e Gestapos nen drejtimin e SS  Hermann Neubacher qe vendosur ne Mitrovice aty ku edhe prezenca gjermane qe me e forte, kjo te ben te besosh qe ne Kosove persekutimi i hebrenjve per rrjedhoje ishte edhe me i theksuar dhe i pashmangshem. Te mos harrojme se jo me shume se 2000 hebrenj kishte ne tere territoret shqiptar ne ate kohe. Nazistet shqiperine e konsideronin si nje vend te pavarur sovraniteti i se ciles duhej respektuar. Mendohet se gjatë pushtimit nazist në Shqipëri ka pasur disa kampe internimi ose burgje, të cilat ishin ngritur në Prezë, Berat, Kavajë, Burrel, Shijak, Elbasan dhe Krujë, ku janë dënuar shumë shqiptarë dhe mes tyre edhe disa hebrenj. Në prill 1942, 100 hebrenj nga Prishtina janë transferuar në kampin e burgimit në Berat, ndërsa 79 u transferuan në Prezë. Në korrik 1942, 88 hebrenj u transferuan nga Prishtina në kampet e burgut në Burrel, Krujë dhe Kavajë dhe sipas dokumenteve, rezulton se janë asgjësuar 400 vetë në Kosovë, ku vetëm 100 mbijetuan.

 

Michael S Ellman and Sergei Maksudov, Soviet Deaths in the Great Patriotic War:A note-World War II- Europe Asia Studies, July 1994 flasin per 200 hebrenj te dorezuar ne shqiperi. info qe ekziston edhe ne Wiki.

Perseri per Lubonjen, lubonjen...dhe perseri luboinjen.  Eh, c'te bej lubonja: njehere flet mire, njehere keq, e keshtu me rradhe. Kerkon qe te jete ne qender te vemendjes, pasi shansin per te jetuar ne normalitet ja mori diktatura. I kane mbetur ne mendje dhe shpirt ca vandalizma te gardianeve dhe te ca te burgosurve dhe e ka te veshtire te shkeputet prej tyre. Fut gjithe popullin shqiptar ne nje thes dhe ben ca lemshe qe ti vine peshqit & Co pas.

Shpetimin e hebrejve, nuk e cmitizon dot jo lubonja, por edhe 1000 lubonja te tjere.... Dhe jo sepse ishin Hebrenj. Jo, jo, aspak per kete. Vetem per arsyen e thjeshte se shqiptaret jane popull i mire dhe nuk kane urrejtje te kote ndaj njerezve ( si urrejtja e popujve te tjere ndaj cifuteve). Sic e dime ne diktature dhe nen presion, njerzit c'fare nuk bejne ( ashtu sic bene ne shqiperi). Kete lubonja nuk e fal dot, sepse e provoi ne kurriz. Eshte aq konfjuz sa ngaterrohet keq me gjermanet. Ate tejkalimin qe bene gjermanet, lubonja si njeri nuk e ben dot. Eshte e dhimbeshme. Ka falje per lubnjen dhe vuajtjet e tij. Lereni te llapi, sepse clirohet. 

Per zotrulen: Zotrule, cifutet e tu jane aq te zgjuar dhe te mireinformuar sa e bejne me dashje kete reklame te  myslymaneve shqiptare. E dine me mire se ti dhe une bashke qe edhe katoliket dhe ortodokset shqiptare kane ndihmuar. Po kjo nuk shitet, prandaj nuk e thone.

Tani si i ditur qe je nuk na e tregove perkufizimin e sakte te BESES.

Dua te shtoj se mikpritja shqiptare ndaj hebrejve ne shekullin e kaluar eshte pjese e nje tradite sekulare. Ka filluar qysh ne vitet e para te eres sone kur nga anijet romake zbarkuan ne Iliri sklleverit e pare hebrej te ngarkuar ne Palestine dhe ka vazhduar ne shekullin e 14, 15, 16, kur mijra syresh te debuar nga prifterinje inkuizitore nga Spanja, Ancona etj. mbrriten dhe u vendosen ne Arberi. Eshte pastaj nje vale e trete dyndjesh hebreje qe daton shekullin e 19 dhe ku qytetet e perzgjedhura ishin Vlora, Delvina dhe Gjirokastra.

Megjithese teme e njohur tanime, ja vjen te risillet vazhdimisht sidomos per publikun e huaj. Eshte vertet nga te paktat gjera qe mund te mburremi dhe qe na sherben per te permiresuar imazhin cope-cope qe kemi.

 Për dallim prej teje unë mendoj që mikëpritja shqiptare ndaj hebrejve është pjesë e një tradite thellësisht religjioze, e filluar kushedi para sa mijëvjeçarësh dhe e vazhduar deri në gjysmën e shekullit të kaluar, kur u dorëzua para totalitarizmit komunist.

Vatra të izoluara të kësaj tradite janë paraqitur edhe pas kësaj periudhe dhe mund të paraqiten edhe në të ardhmen.

Muajin e kaluar ne Galerine e Arteve ne Prishtine ishte hapur ekspozita "Besasmileyhqiptaret qe shpetuan hebrenjte" e fotografit Norman Gershman.

" Për shekuj me radhë shqiptarët kanë qenë drejtuar nga një kod i Kanunit, i quajtur ‘Besa’ e cila do të thotë fjala e dhënë, do të bëhet ajo që është thënë. Në sajë të këtij kodi shqiptarët kanë shpëtuar të gjitha ato familje hebreje që ranë në besën e tyre dhe kërkuan mbrojtjen e jetës së tyre,” ka shkruar Norman Gershman, fotograf amerikan dhe autor i ekspozitës “

Une dua ti besoj z.Lubonja,po ja qe hebrenjte me foto e fakte me bindin te kunderten.

Mêkat i madh  qe krimet ne Prizren e Kosove nuk i dinin znj.Allbright,z.Holbrook,gjenerali Clark....,te gjithe hebrenje,njerez qe e vulosen fatin e Kosoves.

Si duket,as Qeveria e Izraelit nuk ishte ne dijeni per zbulimet e z.Lubonja,me qe ishte E PARA  qe dergoj aeroplanet ne ndihme te te ikurve kosovare.Atebote,me  qindra kosovare u sistemuan neper hotelet e Tel Avivit,besa edhe i turperuan duke mos ju permendur kurre sherbimin e bere.

E shohe te udhes ti them  shkurtimisht edhe disa fjale per divizionin SS Skenderbeg,divizion kryesisht i perbere nga kosovaret.Zona e veprimit te tyre ishte  Sanxhaku dhe rrethi i Nishit ,dmth jashte kufijve te sotem te Kosoves,ndersa objektivat e tyre nuk ishin cifutet.Eshte dicka tjeter qe kosovaret e sotem keto zona i konsiderojne si teritore perkohesisht te okupuara. 

Edhe dicka tjeter per fund(te mos dal kjo fjale prej meje),antisemitizmi eshte patente krishtere.

 

Mendoj se shqipot kane pasur te tjera raporte me hebrejte, ndryshe nga europa.

Keto fakte mbeten sidoqofte lende per analize historike..

Duket sikur shpesh here kemi nevoje per te reklamuar vlera qe i perkasin te kaluares dhe qe na bejne te ndihemi mire ne krizen e vlerave te sotme..Nuk e di se sa te dobishme jane si mitizime te fryra

Nje ngjarje e vertete.

Gjate luftes se dyte boterore nje grup (18 vete) hebrenjsh ishin duke u zhvendosur nga Greqia neper Shqiperi ne drejtim te Tiranes.

Ne ate kohe gjyshi im ka qene prift ne nje nga fshatrat e Bregur ( Himares). Ishte interesante menyra se si ky grup zhvendosej.

Ishin marre "ne bese" nga nje himariot ne Korfuz. Zbresin ne Himare nga anija, ne fshehtesi te plote. Himarjoti qe i solli ja jep ne bese gjyshit tim, i cili do te siguronte percjelljen drejt Vlores . Gjyshi i strehoi megjithse kishte shume femije. Shtepia ishte nje dykateshe me tre dhoma supergjigande nje lart e dy poshte. Miqte u strehuan ne katin e dyte. Per te realizuar zhvendosjen drejt Vlores, duhej gjetur nje njeri nga Dukati qe te garantohej kalimi i Llogorase dhe shoqerimi deri ne Vlore. Mirpo ishte dimer dhe nga shkaku i debores, kjo lidhje po vononte. Me thene te drejten , gjermanet nuk para leviznin shume neper rrugen e Bregut gjate dimrit, megjithate kishin nje garnizon ne Himare dhe ndermerrnin ekspedita neper rrethinat e fshatit Vuno.

Si kaluan disa dite, kryetari i grupit te hebrenjve i shfaq gjyshit tim dyshime. Dukej sikur ata filluan te humbnin besimin dhe kishin frike. Duke qene se komunikimi ne gjuhen qe ata flisnin ishte i veshtire, Gjyshi im , per ti bindur, mori nje nga djemte e tij rreth 6 vjeç (nje nga xhaxhallaret e mi) dhe e futi mes tyre. Me tej i hoqi nga koka kapelen nje femije ebre dhe ja vuri djalit te tij. Pastaj zbriti shkallet duke e lene femijen e tij midis grupit si pune "pengu" qe ata te qetesoheshin. Xhaxhai im , atehere i vogel jetoi 2 - 3 dite midis grupit te hebrejve , deri sa u gjet menyra per ti shoqeruar drejt Vlores e me tej , dore pas dore, drejt Tiranes.

Nuk eshte ndonje heroizem, por thjesht me qe ishte tema e hapur.

 

flm qe e ndave ketu smiley

Eshte heroizem, Bubi Kacurrel, qe c'ke me te. Po ti si fisnik qe je ( se i ke ngjare gjyshit) e tregon thjeshte. S'thone kot: ''molla nen molle do bjer''. 

Po ta zbulonin gjermanet, do e kishin vrare gjyshin tend dhe shtepine do e kishin djegur.

 

Babai me tregon që. pavaresisht se ishte gjoja sekret shtepie, bashkefshataret e moren vesh. qofte edhe nga gjymat me uje per te pire qe mbusheshin ne çezmen e fshatit...Por te gjithe benin sikur s'dinin gje...

Eshte e vertete qe do te kishte pasoja te medha, por gjyshi kishte besim qe asnje nga bashkefshataret nuk do te tregonte. Me sa duket ose jam nga fshat i mire , ose gjyshi kishte reputacion te forte smiley ( ose te dyja).

Per cilin fshat behet fjale Bubi?

Eshte nje fshat i vogel midis Vunoit dhe Dhermiut, quhet Iljas...

nqse kish nevoje me vertetu ate shkrimin ne ate gazeten e winnipegut, ky e verteton katerciprisht, perfshi edhe mitin e vertete apo te hiperbolizum te beses.

Që të merrni vesh o shokë, sipas meje, përndjekja ndaj hebrenjve, ka patur motive thellësisht fetare. Ishin shumë të përhapura në Greqi legjendat se hebrenjtë "hanin fëmijë", "pinin gjak njerëzish" e marrëzi të ngjashme. Holokausti vetë, ka qënë kulmimi i një përndjekjeje të tejzgjatur për shekuj me rradhë. Shqiptarët nuk kanë qënë asnjëherë të infektuar në masë ndaj mikrobeve të tilla, dhe prandaj i kanë ndihmuar, siç ndihmon njeriu njerinë në ditë të vështira.

NUK KA NDODHUR NJËSOJ, në vendet që ishin të indoktrinuara fetarisht. Në këto vende ka patur një diskriminim të hebrenjve në shekuj, për arsye fetare. Në Selanik psh, mbi varrezat e tyre, është ndërtuar universiteti. Janë deportuar 70% të hebrenjve, dhe akoma fjala "hebre" në Greqi ka konotacion shumë, shumë, shumë negativ.

 

Ka shume here qe bej be qe s'do futem me tek peshku prej idiotesive qe lexoj nga bashkeatdhetaret e mi - po, e kam me ju qe rrezik tani do na mbeshtesni Ahmadinexhadin qe thote s'ka pas Holokaust. Adminat edhe mund t'a fshijne koment, por eshte me te vertete fyerje intelekti te lexosh te tilla gjera.

 Kjo ketu eshte lista e Yad Vashem-it, "Righteous Among Nations", lista e njerezve qe shpetuan cifutet, duke pasur rrezik per jeten e tyre.

http://www1.yadvashem.org/yv/en/righteous/virtual_wall.asp

Keta njerez jo vetem qe i ndihmuan cifutet, por i ndihmuan duke vene veten ne rrezik. Eshte sit i mire, sidomos per ata qe krahasojne numrat, p.sh. kush shpetoi me shume Shqiptaret apo Serbet, por ama te mos harrohet edhe qe te behet raporti sipas popullsise, qe ne Shqiptaret te dalim te fituar. Pa bere shaka tani, eshte sit shume i mire, ka histori personale shume prekese.

 P.S. Ai viti anash tregon kur jane futur ne liste. Shqiptaret jane futur ne liste vetem mbas viteve 90.

 Eshte koha .Nuk eshte realiteti. Eshte koha qe shpesh kerkohet te jesh "interesant" dmth i pakapshem nga perfundimet qe nxjerr. Asnjeri prej nesh nuk e ka jetuar ate kohe . Te gjithe mund te tregojme "histori" Por fakti mbetet fakt . Dhe ky fakt na jep te drejte te krenohemi eshte aset i kultures se bashkejeteses se Shqipetareve . .As dengla me"bese" e as dengla qeveritare. Thjesht atribut i njerzillekut dhe thjeshtesise se shqipetareve te asaj kohe poredhe me vone . Kjo veti u perkrah nga hebrej qe luftuan edhe ne formacionet partizane dhe ASNJE i Tille nen bajonetat e  bashkepunetoreve fashiste si ata me "Skenderbe" te intelektualit XHD smiley

Aq e vertete eshte kjo sa qe ne ate vazhdimesi shume prej tyre qendruan e lidhen jeten me Shqiperine duke sherbyer ne poste edhe te larta te administrates shteterore . U shkolluan u martuan me shqiptare e me shqiptare .Linden femije dhe ne vitet e pas 90 tes krijuan edhe shoqaten  Miqesore midis tyre e Shqiptareve.

Koha e deshi qe te largohen prej Shqiperise dhe prej saj ata moren me vete njerzillekun .

Lubonja po "keqperdoret " ne kete rast .Sepse e ka kategorizuar tek "mitet" Ne fakt ka shume Hebrej qe nuk duan njeri - tjetrin dhe ashtu si shqiptaret VRITEN midis tyre .

Ne vecanerisht na respektojne ketu .Te pakten na japin llafin e mire .Se gje tjeter ... smiley

Sikur ti leme  Pompat e Vuvuzellleqet > Ato jane element jetesor i SHPURRES InteliDjente te Berishes.. Jeta njerzore  eshte e ndryshme ne rrethana  te ndryshme historike pa vule Soliderresh e te fencurish pertej informacionit dhe poshte tij smiley

Kjo pikpamje e Lubonjes eshte debatuar njehere tek PPU .Te pakten ne ndershmerine qe karakterizon Xhibin (pa rrokje fjala karakterizon ), dhe si gjetes Linqesh lesh ta bjere dhe ate trajtese.Le ta cliroje nga kutite edhe pa komision hetimi smiley 

Jo pake kemi "sulmuar" Lubonjen  sepse godet Besen qe padrejtesisht lidhet e manipulohet me kete fakt Historik. 

Le me kur digjon blegerima per "asnjanesine e Regjences fashiste " me qeveritare Shqiptare " se keshtu ja ka  thane  baba "

Si pjesmarres qe isha ne kete event, me beri pershtypje dicka (mua e shume te tjereve qe moren pjese)lidhur me zonjen Vera Held qe eshte gazetare ketu ne Toronto. Te gjthe researching rreth kesaj teme dhe komplet udhetimin ne shqiperi e greqi, bileten, hotelet... deri dhe aparatin fotografik (po e le me kaq) ja kishin sponsorizuar shqiptaret ketu ne toronto. Ndonjeri do thot cte keqe ka? Ne shqiptaret "jemi" (per mos te thene qe sjemi) nder komunitetet me te varfer ne Canada por ama ne gjendje te sponsorizojme komunitetin me te fuqishem!!! Do ishte more reasonable te ishte all the way around.

pse nuk flitet pak per cifutet e greqise. se ku po lexoja disa statistika mbi fillimet e islamit ne shqiperi dhe atje thuhej se ne janine, arte, prevese, veria, kozan kishte tot% shqiptare tot% cifute, tot%greke dhe me tej. tani nuk jam i sigurte por nuk egzistojne shume cifute ne ate zone. selaniku si qyteti me i madh cifut ne bote deri ne pavaresine e greqise si duket sot? edhe une doja ta shisja si shqiptar selanikun, bullgaret si bullgar, greket si grek, por selaniku ishte cifut. si eshte realiteti.

"Ikspi" duhet te kuptosh qe Zogu kishte maredhenie dhe akorde me shume shtete. Nuk ka te beje fare situacioni ne kohen e mbreterise me ate te kohes se Regjences. Ata ishin nacionaliste qe perkthehet per shqiptarizmen dhe askush nuk shiste interesat e vendit. Ashtu sic nepermjet nderit te kombit ruajten edhe ebrenjte. Si Zogu qe i favorizoi, ashtu dhe Regjenca me akorde te fshehta. Por duhet te pranojme qe ishte nje miredashje shqiptare ne popull ndaj ebrenjve qe u pasqyrua tek regjimet.

Persa i perket fashizmit dhe nazizmit kane patur ideologji te njejte por ndaheshin tek ebrenjte. Asnje ebre nuk eshte deportuar nga Italia ne kohen e Duces. Te vetmit jane ata qe u deportuan nga Roma dhe ishin 1000 persona. Kjo gje ne kohen kur gjermanet kishin hyre ne Itali.  Njihet boterisht akordi gjermano-ebre ne Rome per 5 toneshin e florinjve. Papati pati nxjerre nje urdherese te brendeshme per kishat qe te strehonin ebrenjet ne tere Italine dhe Papa ishte gati per te bere nje deklarate publike per tere krishterizmen, deri sa mori nje premtim prej Berlinit qe te nderpritej deportimi i tyre nga Italia.

Ndersa prej Selanikut ka qene deportimi me i madh ebre sepse ishte edhe perqendrimi me i madh ne Mesdhe. 70 mije persona u deportuan ne 7 dite. Per kete eshte akuzuar edhe Kurt Vald Haim, ish kryetari i Asamblese se OKB, i cili kishte qene oficer ne pjesemarrjen e ketij deportimi.

 ndoshta duhet pare edhe pak me sy pragmatist kjo dukuri. Pervec faktit se besa apo mikpritja shqiptare beri qe shume prej hebrenjve te shpetonin ne Shqiperi, nuk duhet harruar se para luftes ne Shqiperi mund te kene qene disa dhjetera hebrenje dhe mbas luftes ndoshta disa qindra (diku kam lexuar rreth 2000) nje numer qe eshte kollaj i absorbueshem nga nje popullesi 1 milioneshe. Kjo krahasuar me qindra mijera/ disa milione qe kane qene ne vende si Cekia apo Polonia ku jane zhdukur ne mase...

ndoshta do ishte interesant sikur dikush te sillte numra te sakte per kuriozitet...

selaniku deri ne 1912 ka pasur gjysmen e popullsise cifute dhe pjesa tjeter ka qene turq ,sllave  ,bullgare e shqiptare.me nderrimin  e popullsive ne 1922 mbas luftes greko-turke u larguan rreth 1.5 milione banore myslimane nga ajo qe sot konsiderohet greqia e veriut dhe mes tyre shume shqiptare [pasi nderrimi u be sipas fese dhe jo kombesise], situata  filloi te ndryshoje pasi te krishteret e ardhur nga turqia dhe ata qe ishin prezent ne qytet u pagezuan 'greke' dhe cifutet filluan ta humbasin dominimin.goditja perfundimtare u dha ne luften e 2B ku nje pjese e madhe perfundoi ne kampe me ndihmen e autoriteteve greke nje pjese e vogel u kthye ne ortodoks  qe mos ti kapnin  dhe pjesa tjeter iku ne izrael ne -48

Salonicco, in turco Selanik, rimase sotto controllo ottomano fino al 1912 e divenne una delle città più importanti dell'impero, dotata di un grande porto costruito nel 1901 dai commercianti albanesi. Il fondatore della Turchia moderna, Kemal Atatürk, di madre albanese............La città ha costituito un unicum al mondo, in quanto popolata in maggioranza da ebrei, nel 1910 l'amministrazione comunale contava 132.000 abitanti, di cui 65.000 ebrei, 35.000 greci e 30.000 turchi o musulmani

shtepia ku lindi ataturku eshte sot konsullata turke ne selanik

 

 Une e vlersoj Lubonjen si analist, por kjo s'do te thote ti hajme pa pertypur mire disa thenie te tij. Lubonja per te vertetuar nje ndjenje apo klasifikuar nje tipar njerzor te shqiptarve (qe tek disa eshte e zmadhuar, tek disa te tjere eshte e zvogluar, tek disa e mire e tek disa e keqe etj), arrin deri ne ate sforcim sa interpreton gabim faktet e vulosura tashme. Ai duke u kapur pas thenieve andej-kendej (zakon i keq i shqiptarit, apo fenomeni i muhabeteve te kafeneve , siç quhet tashme) autosugjestionon vetvehten ne ate grade sa llogjika nuk punon me, veç emocionet negative. Ai ndoshta nuk e di se eshte vulosur me kohe, qe vetem dy vende ne Europe i shpetuan hebrenjte, Shqiperia dhe nje vend skandinav. Kjo gje nuk eshte e vulosur keshtu kot, per meshire apo politike, jo. Ketu jane marre per baze fakte, jane studiuar dokumente dhe njerez, jane pyetur gjithshfar instancash, i jane rikthyer edhe nje here se mos ka ndonje gabim, pra mos ndonje çifut eshte vrare a dorzuar, dhe me kete pune jane marre grupe pune nga vete çifutet, e si perfundim rezultoi se vetem dy vende ne ter Europen i mbrojten çifutet. Pike. çdo trazim i me tejshem i kesaj çeshtje, do te thote ose ke fakte te reja (gje qe s'ka dale, te pakten per rastin e Shqiperise), ose do te dukesh per arsye te ndryshme, ose paguhesh etj. 

pf ...rri rri dhe mendoj c'do me thene te "shpetosh me Shpirtgjeresi " smiley .Ke ne ekziston dhe ajo fabula e bariut qe shpetoi qingjin nga kthetrat e ujkut . Me pas e  shnoshi mir e e mire dhe i vu thiken smiley .

Sikur te ishte nuk i dorezoi ose me shqip per fjalen zemrgjeresi ...i priti zemergjere ( dmth u kaperdin edhe  huqe ). Nuk e kam per gjo po thjesht keshtu si titull me qe e njeh mire fushen e gazetarise .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).